Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aρης - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3
weirdo1977
η σειρά έχει πάρει φωτιά πλέον... ο Aρης θα κατεβει χωρίς τον σκέιλς σε ένα κατάμεστο Aλεξάνδρειο το οποιο πρέπει να αποδείξει ποσο πιο ώριμο από το Σεφ είναι και να μην σηκώσει το γάντι...μιας και ισονομία σίγουρα δεν υπάρχει, όσοι πάμε πρέπει να είμαστε ιδιαιτερα προσεκτικοί k ήρεμοι.

η ομάδα πάει να κάνει το σημαντικότερο βήμα, με μια νίκη είμαστε πολύ κοντά στον τελικό, αγωνιστικά νομίζω το πιο σημαντικό απόντος του σκέιλς είναι να μπει στο κλίμα ο σάββας, είναι επιτακτική ανάγκη...
scales84
Δυστυχως οπως ειπακαι σε φιλο μου την ωρα της συρραξης η σειρα μολις τελειεωσε για την ομαδα μας....ο σκειλς εξω πανω που δειχνε οτι επιστρεφει.ο σαββας σε ασχημη κατασταση...ο σεραπινας δεν ξερουμε αν θα ναι ενταξει και ο τσαλδαρης για μενα χτες ηταν τραγικος....οποτε παμε με μια αποδεκατισμενη περιφερεια...δυσκολα πραγματα...τομονο που πονταρω ειναι η καυτη και ελπιζω σε κοσμια πλαισια ατμοσφαιρα που θα χει το παλε....αυτο το γηπεδο παιρνειματς μονο του....μακαρι να ξαναγινει....γιατι αν γινει για μενα η σειρα τελειωσε....
weirdo1977
τιποτα δεν εχει τελειωσει, να σου θυμίσω πως την κυριακή τους νικήσαμε ουσιαστικά χωρίς σκέιλς k ηλιάδη ενώ αυτοί είχαν σε απίστευτη μέρα τον χαρίση... πάμε για το 2-1 wav.gif
apkat
Ρε παιδια ενταξει σε καλη μερα ηταν ο Χαρισης αλλα μη το χρησιμοποιυμε ως επιχειρημα.Γιατι ναι ηταν σε καλη μερα ο Χαρισης αλλα δεν ηταν ο Ντομερκαντ(εκτος πρωτου δεκαλεπτου),ο ματσε,ο Ζιζιτς,ο Μπουρουσης.Παικτες που κανουν τη διαφορα δηλαδη..

Θεωρω οτι ειμαστε το φαβορι και στο συγκεκριμενο παιχνιδι και στη σειρα γενικοτερα.Οι απουσιες του Αρη οντως ειναι σημαντικες και αν υπαρχει και ο Ακερ στην περιφερεια λογικα θα μπορουμε να προκλαεσουμε τεραστια φθορα..Ελπιζω ο Χαρισης να συνεχιζει να αγωνιζεται ωστε να αξιοποιειται καταλληλα ο Πεν και για να ειμαι ειλικρινης περιμενω μεγαλη εμφανιση απο Ματσε..

βαρομετρο για τον Αρη θα ειναι το μαρκαρισμα του Μασει.Αν παιξουμε παλι εξυπνα με τον Στακ πανω του και τον εγκλωβισουμε τοτε θα εχουμε κανει το πρωτο βημα για τη νικη..
panos75
Κι'εγώ δεν καταλαβαίνω αυτή την απαισιοδοξία και τη γκρίνια των φίλων του Άρη.
Ας μην ξεχνούν ότι και ο Ολυμπιακός παίζει χωρίς δύο εκ των πέντε βασικών του, όπως τουλάχιστον τα υπολογίζαμε στην αρχή της σεζόν(Άκερ, Σχορτσιανίτης).
jjc
Αυτο το παιχνιδι δεν ειναι να το χασουμε με τιποτα. Θα εχει ξυλο, σπρωξιματα, λογομαχιες, παθιασμενη κερκιδα, νευρα, τσαμπουκαδες.... Το σκεφτομαι και τρελαινομαι blove.gif
rchos
παιδια παρακαλω αυτο με την ισονομια ας το σταματησουμε!δεν εχει νοημα νομιζω σε αυτο το τοπικ να το αναφερουμε!εγω θεωρω οτι ο κοσμος του αρη σιγουρα θα σταθει στο υψος του οπως παντα τα τελευταια χρονια κανει!δεν το πολυφοβαμαι αυτο το σημειο.ελπιζω να μην διαψευστω!

οσο για το παιχνιδι τιποτα δεν ειναι σιγουρο!απο που και ως που ο ολυμπιακος μας εχει αποδειξει οτι μπορει να επαναλαβει καλη εμφανιση!την εχουμε πατησει πολλες φορες φετος!νομισαμε οτι κατι παει να γινει και τελικα 1 βημα μπρος 3 πισω!
ο αρης αντιθετα ολη τη χρονια ειχε απουσιες αλλα παρουσιαζει ενα σταθερο προσωπο παντα!
η σειρα αυτη τωρα αρχιζει πραγματικα!το παιχνιδι της κυριακης ειναι το πιο must για την φετινη α1(μεχρι το επομενο φυσικα)!
weirdo1977
QUOTE(rchos7 @ May 25 2007, 08:05 PM) *
παιδια παρακαλω αυτο με την ισονομια ας το σταματησουμε!δεν εχει νοημα νομιζω σε αυτο το τοπικ να το αναφερουμε!εγω θεωρω οτι ο κοσμος του αρη σιγουρα θα σταθει στο υψος του οπως παντα τα τελευταια χρονια κανει!δεν το πολυφοβαμαι αυτο το σημειο.ελπιζω να μην διαψευστω!


δεν θελω να επεκταθώ σε αυτό το θέμα αλλά εδω πάνω βράζει ο τόπος, (μαζί και εγώ) δεν είναι δυνατόν εμείς να τιμωρούμαστε για ψιλου πήδημα και εκεί κάτω μετά από όλα αυτά να γίνεται μόνο μια παρατήρηση.... αν αυτό είναι ισονομία εγώ είμαι παοκ...
rchos
QUOTE
δεν θεω να επεκταθω σε αυτο το θεμα αλα εδω πανω βραζει ο τοπος, δεν ειναι δυνατον εμεις να τιμορουμαστε για ψιλου πηδημα και εκει κατω μετα απο ολα αυτα να γινεται μονο μια παρατηρηση.... αν αυτο ειναι ισονομια εγω ειμαι παοκ...


ας μην επεκταθουμε γιατι το οτι βραζουν οι οποδοι μιας ομαδας για κατι δεν σημαινει οτι αυτο ειναι σωστο και λογικο!
ας μιλησουμε εμεις για το ματς και ας αφησουμε τους αλλους να βραζουν!
weirdo1977
τελοσπάντων ας μην το συνεχίσω αν k βράζω k γω ugly8.gif , ας κάνω προπόνηση αυτοσυγκράτησης για την κυριακή... 45.gif
Warrior
QUOTE(weirdo1977 @ May 25 2007, 05:23 PM) *
τελοσπάντων ας μην το συνεχίσω αν k βράζω k γω ugly8.gif , ας κάνω προπόνηση αυτοσυγκράτησης για την κυριακή... 45.gif


Eισπνοη...εκπνοη...εισπνοη...εκπνοη... smile.gif
thrylos7
Ναι, προτείνω να μείνουμε στα του τρίτου παιχνιδιού εδώ... (υπάρχει εξάλλου το άλλο τόπικ για να ξεθυμάνετε, με μέτρο όμως! biggrin.gif )

Όντως, πιστεύω θα δούμε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι.. Περιμένω τον Άρη πιο σκληρό από ποτέ και τον Ολυμπιακό παρόμοια καλό, σ' ένα γήπεδο με πιο καυτή ατμόσφαιρα από ποτέ...

Χμ.. με όλα αυτά, δε θέλει και πολύ να γίνει το κακό.. Ας φροντίσουν να μην εξαγριώσουν τον κόσμο...
NBAer
QUOTE(weirdo1977 @ May 25 2007, 05:28 PM) *
η σειρά έχει πάρει φωτιά πλέον... ο Aρης θα κατεβει χωρίς τον σκέιλς σε ένα κατάμεστο Aλεξάνδρειο το οποιο πρέπει να αποδείξει ποσο πιο ώριμο από το Σεφ είναι και να μην σηκώσει το γάντι...μιας και ισονομία σίγουρα δεν υπάρχει, όσοι πάμε πρέπει να είμαστε ιδιαιτερα προσεκτικοί k ήρεμοι.


Καντε ενα πειραμα: Αρχιστε να βριζετε και εσεις τις μανες καποιων παικτων του Ολυμπιακου, βριστε την πουλημενη biggrin.gif Αθήνα και πεταξτε πλαστικα μπουκαλακια με νερο μεσα στο γηπεδο σε αδειο χωρο, αλλα με προσοχη να μην χτυπησετε κανεναν, απλα σε αδειο χωρο.
Αν σας επιβαλλουν ποινη μεγαλυτερη απο αυτη που βαλανε στον Ολυμπιακο τοτε θα ειναι σκανδαλο για τον ελληνικο αθλητισμο και η ανακαλυψη της Αμερικης, μιας και σκανδαλο υπερ των Αθηνων σπανια συμβαινει. biggrin.gif



QUOTE
η ομάδα πάει να κάνει το σημαντικότερο βήμα, με μια νίκη είμαστε πολύ κοντά στον τελικό, αγωνιστικά νομίζω το πιο σημαντικό απόντος του σκέιλς είναι να μπει στο κλίμα ο σάββας, είναι επιτακτική ανάγκη...


Δυσκολα τα πραγματα χωρις τον Σκειλς καθως ο Ολυμπιακος(Γκερσον) καταλαβε πλεον πως πρεπει να παιζει απεναντι στον Αρη.....
scales84
QUOTE(NBAer @ May 25 2007, 06:24 PM) *
Καντε ενα πειραμα: Αρχιστε να βριζετε και εσεις τις μανες καποιων παικτων του Ολυμπιακου, βριστε την πουλημενη biggrin.gif Αθήνα και πεταξτε πλαστικα μπουκαλακια με νερο μεσα στο γηπεδο σε αδειο χωρο, αλλα με προσοχη να μην χτυπησετε κανεναν, απλα σε αδειο χωρο.
Αν σας επιβαλλουν ποινη μεγαλυτερη απο αυτη που βαλανε στον Ολυμπιακο τοτε θα ειναι σκανδαλο για τον ελληνικο αθλητισμο και η ανακαλυψη της Αμερικης, μιας και σκανδαλο υπερ των Αθηνων σπανια συμβαινει. biggrin.gif
Δυσκολα τα πραγματα χωρις τον Σκειλς καθως ο Ολυμπιακος(Γκερσον) καταλαβε πλεον πως πρεπει να παιζει απεναντι στον Αρη.....

Δεν χρειαζεται να γινει τπτ απο αυτα που πες...εχουμε φαει 2 παρατηρησεις στο ματς με παοκ γιατι πεταξαμε χαρτακια στην εισοδο της ομαδας...και φυσικα περσι ο βορεαδης μας εβαλε παρατηρηση επειδη του ειπαμε οτι ειναι τρελα με πρασινη φανελα..1 ή 2 δωθηκαν για ολα αυτα χτες..αρα ισονομια δεν υπαρχει...οπως δεν υπηρξε και στον αθλητικο δικαστη....αλλα τι να κανουμε..το χουμε ζησει πολλες φορες αυτο στο παρελθον και στο αλλο αθλημα...το θεωρητικα μεγαλο....παντως χωρις σκειλς ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα...κι αυτος ο ατιμος πανω που χε αρχισει να τα βαζει απο παντου παλι...
basketaris
Προσπερνω επι σκοπου την αποφαση του αθλητικου δικαστη και προχωρω στα καθαρα αγωνιστικα...
Διαβαζω για αποδεκατισμενες περιφερειες, απουσιες, τραυματισμους... Και διαπιστωνω οτι αυτες γεννουν αμφισβητηση, απαισιοδοξια, εκενευρισμο. Γιατι ρε παιδια? Ξεχνατε ΠΟΙΑ ομαδα υποστηριζουμε, τι σημαινει ΑΡΗΣ? ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ!! Οχι βεβαια με την εννοια που το εξελαβε ο Σκειλς ( smile.gif ), αλλα ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ! Την Κυριακη, χαλυβδωνουμε τον εκνευρισμο, κανουμε την πικρα παθος, βαζουμε το κασκολ στο λαιμο και κατηφοριζουμε ΠΑΛΕ! Ο ΑΡΗΣ μας εχει αναγκη, μας χρειαζεται πορωμενους και προσεκτικους, παθιασμενους και πονηρεμενους, μεχρι το τελευταιο λεπτο να φωναζουμε για να αποδειξουμε οτι ο νομος του Παλε δεν βγηκε για πλακα. Να αποδειξουμε οτι αυτο το γηπεδο με τη φοβερη ακουστικη, με τα φαντασματα να πλανονται πανω μας, κατηφοριζει οταν ενωνουμε τις φωνες και δινουμε φτερα στους παικτες μας. Σε αυτο το γηπεδο οι τακτικες και τα συστηματα πανε περιπατο, γιατι περισσευει το παθος, η αποφασιστικοτητα και η μαχη μεχρι το εσχατο αποθεμα καρδιας!

Ο ΑΡΗΣ μας ειναι μπροστα σε μια ιστορικη προκληση, μπροστα στην εκπληρωση ενος ονειρου που καθυστερησε 16 χρονια και ειναι προ των πυλων να επανα-πραγματοποιηθει! Δεν υπαρχει Σκειλς, Τσαλδαρης ή Ηλιαδης, υπαρχει ΜΟΝΟ ΑΡΗΣ! Και ο ΑΡΗΣ ειμαστε εμεις...

Υ.Γ. - Προυσα 1997, Αλεξανδρειο 1998... Θυμαστε?
Υ.Γ. 2 - Οσο και αν λατρευουμε το μπασκετ, οσο και αν θελουμε να παρακολουθουμε αυτο το αθλημα να προοδευει και να μας δινει χαρες, ωρες-ωρες η αγαπη για μια ομαδα ξεπερνα το μυαλο και βγαινει προς τα εξω με τη μορφη που διαβασατε παραπανω... Μακαρι οι ομοϊδεατες μου να νιωσαν οπως κι εγω...Και συγγνωμη απο τους υπολοιπους αν σας κουρασα...
scales84
QUOTE(basketaris @ May 25 2007, 09:36 PM) *
Προσπερνω επι σκοπου την αποφαση του αθλητικου δικαστη και προχωρω στα καθαρα αγωνιστικα...
Διαβαζω για αποδεκατισμενες περιφερειες, απουσιες, τραυματισμους... Και διαπιστωνω οτι αυτες γεννουν αμφισβητηση, απαισιοδοξια, εκενευρισμο. Γιατι ρε παιδια? Ξεχνατε ΠΟΙΑ ομαδα υποστηριζουμε, τι σημαινει ΑΡΗΣ? ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ!! Οχι βεβαια με την εννοια που το εξελαβε ο Σκειλς ( smile.gif ), αλλα ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ! Την Κυριακη, χαλυβδωνουμε τον εκνευρισμο, κανουμε την πικρα παθος, βαζουμε το κασκολ στο λαιμο και κατηφοριζουμε ΠΑΛΕ! Ο ΑΡΗΣ μας εχει αναγκη, μας χρειαζεται πορωμενους και προσεκτικους, παθιασμενους και πονηρεμενους, μεχρι το τελευταιο λεπτο να φωναζουμε για να αποδειξουμε οτι ο νομος του Παλε δεν βγηκε για πλακα. Να αποδειξουμε οτι αυτο το γηπεδο με τη φοβερη ακουστικη, με τα φαντασματα να πλανονται πανω μας, κατηφοριζει οταν ενωνουμε τις φωνες και δινουμε φτερα στους παικτες μας. Σε αυτο το γηπεδο οι τακτικες και τα συστηματα πανε περιπατο, γιατι περισσευει το παθος, η αποφασιστικοτητα και η μαχη μεχρι το εσχατο αποθεμα καρδιας!

Ο ΑΡΗΣ μας ειναι μπροστα σε μια ιστορικη προκληση, μπροστα στην εκπληρωση ενος ονειρου που καθυστερησε 16 χρονια και ειναι προ των πυλων να επανα-πραγματοποιηθει! Δεν υπαρχει Σκειλς, Τσαλδαρης ή Ηλιαδης, υπαρχει ΜΟΝΟ ΑΡΗΣ! Και ο ΑΡΗΣ ειμαστε εμεις...

Υ.Γ. - Προυσα 1997, Αλεξανδρειο 1998... Θυμαστε?
Υ.Γ. 2 - Οσο και αν λατρευουμε το μπασκετ, οσο και αν θελουμε να παρακολουθουμε αυτο το αθλημα να προοδευει και να μας δινει χαρες, ωρες-ωρες η αγαπη για μια ομαδα ξεπερνα το μυαλο και βγαινει προς τα εξω με τη μορφη που διαβασατε παραπανω... Μακαρι οι ομοϊδεατες μου να νιωσαν οπως κι εγω...Και συγγνωμη απο τους υπολοιπους αν σας κουρασα...

Αδερφε με συγκινησες....εχεις απολυτο δικιο...απλα το κοιταμε ισως πιο λογικα..ισως βεβαια σε αυτην την ομαδα δεν υπαρχει λογικη..οποτε εμπρος για την προκριση...
EXPLOITED ARIS
Click to view attachmentΕτσι για να πορωθουμε λιγο..Τι λιγο δηλαδη που ο φιλος Basketaris μας εβαλε απο σημερα στις επαλξεις.
Κριμα που δε θα ειμαι στο γηπεδο.
jimson
ante arianara , nikise ton thrilo kai ksanakane mas perifanous!!!!!!!!!!
saou
Εγώ για να είμαι ειλικρινής περιμένω από τον Ολυμπιακό να κάνει καλό ματς και να κερδίσει επιβάλοντας το παιχνίδι του. Θα είναι η φυσική συνέχεια της σειράς, αν σκεφτούμε ότι το πρώτο ματς το χάσαμε στον πόντο και στο δεύτερο κυριαρχήσαμε. Είμαι αισιόδοξος και νομίζω ότι είναι η καλύτερη συγκυρία για το break. Αν δε γίνει αύριο, στο ενδεχόμενο πέμπτο ματς πιστεύω θα είναι αργά. Εξάλλου φαίνεται ότι έχουμε βρει λύσεις απέναντι σε αρκετά ατού του Άρη όπως το Μάσευ που πραγματοποιεί αρνητικές εμφανίσεις χάρη στην καλή άμυνα, και ο μόνος τρόπος να πάρει το ματς ο Άρης κατά τη γνώμη μου είναι να ξεπεταχτεί κανένας ήρωας από το πουθενά πάλι στυλ Σεραπίνας.

Η ομάδα αλήθεια είναι πως δεν έχει δείξει φέτος μέσα στη χρονιά ότι μπορεί να κάνει 2 συνεχόμενα καλά ματς αλλά αυτή τη φορά τα σημάδια είναι θετικά. Εξάλλου ή τώρα ή ποτέ...
Anaz
απο sport24:
"Προπονήθηκε ο Άλεξ Άκερ το μεσημέρι του Σαββάτου, στο ΣΕΦ και την Κυριακή θα επιστρέψει κανονικά στη δράση εναντίον του Άρη στο Αλεξάνδρεια, στο τρίτο παιχνίδι των ημιτελικών των πλέι οφ.
Ο Πίνι Γκέρσον, είδε τον Αμερικανό, να "βγάζει" το μεγαλύτερο μέρος της προπόνησης δείχνοντας ότι έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του, στον έξω μηνίσκο του δεξιού γονάτου του και θα είναι στη δωδεκάδα, ενώ το πόσο θα χρησιμοποιηθεί, εξαρτάται από τον Ισραηλινό τεχνικό."


Αν κ δεν μπορω να πω οτι μου'χει λείψει ο Ακερ, θα'ναι μια λυση ακομα..

Συμφωνω στο οτι αυτη ειναι μια καλη ευκαιρια του Ολυμπιακου να τελειωσει τη σειρα.
reignman
σαου ειχαμε κανει 2 καλα συνεχομενα ! ενα εναντιων της παρτιζαν και μετα εναντια στον παναθηναικο και τα 2 εκτος εδρας :Ρ
The Admiral
Η σειρα ειναι ηδη τελειωμενη κατ εμε και η Αρειαναρα μας στον τελικο smile.gif !!

Καναμε την κακη μας εμφανιση,που γινεται μια στο τοσο,οπως οταν στραβωσαν ολα με τον ΠΑΟ στο Αλεξανδρειο.Δευτερη συνεχομενη φορα ετσι ΔΕΝ παιζουμε.Χωρια που θα ειναι παγκοσμιο ρεκορ για φετος για τον ΟΣΦΠ να παιξει για τριτη σερι φορα στο 200% που μπορει.

Εχουμε καλυτερη ομαδα και ας μην εχουμε τοσο καλους παικτες και ειναι αρκετα ευκολο για εναν εξυπνο προπονητη σαν το Ματζον να βρει λυσεις στα απλοικα συστηματα επιθεσης του Πινι.Επισης ολα αυτα με την αθλητικη δικαιοσυνη,τα περι προβοκατσιας που ειπε ο Γκερσον κτλ. δειχνουν φοβο του Ολυμπιακου κατα την αποψη μου.Δεν το πιστευουν πως μπορουν να σπασουν την εδρα στα ισα και με καθαρα αγωνιστικα κριτηρια.

Αυριο θα νικησουμε ευκολα και με μεγαλη διαφορα,το πιστευω. w00t.gif Αρκει να μην τσιμπησουμε στις προβοκατσιες που σιγουρα θα στησει ο Ισραηλινος 68.gif ...
reignman
ROFL


evilmonkey.gif
apkat
Εχεις δικιο η σειρα ειναι τελειωμενη..Ο Ολυμπιακος δεν εχει λογο να κατεβει να παιξει.. tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Τι λετε ρε παιδια;;Οταν λες οτι θα στησει προβοκατσιες ο Γκερσον τι εννοεις;;Μπορεις να μου θυμισεις την τελευται φορα που ειδες προβοκατσια απο τον Πινι;; 68.gif 68.gif
thrylos7
O Άρης πράγματι είναι πολύ σταθερός φέτος.

QUOTE
Χωρια που θα ειναι παγκοσμιο ρεκορ για φετος για τον ΟΣΦΠ να παιξει για τριτη σερι φορα στο 200% που μπορει.

Εγώ έχω την εντύπωση ότι μέσα στα επόμενα δύο παιχνίδια θα φτάσει και στο 300%...

Πέρα από την πλάκα, ο Ολυμπιακός μόνο στο 200% δεν έπαιξε... ούτε καν στο 100%, είναι ακόμα πολύ πίσω και δε θα μπορέσει να πιάσει αυτό το 100% φέτος.

QUOTE
και ειναι αρκετα ευκολο για εναν εξυπνο προπονητη σαν το Ματζον να βρει λυσεις στα απλοικα συστηματα επιθεσης του Πινι.

Εδώ είναι η μαγεία του Πίνι... δε χρησιμοποιεί συστήματα για να μη μπορεί να κάνει scouting ο αντίπαλος... icon_drunk.gif

Δεν έχεις άδικο για τη χρήση των συστημάτων, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να περιορίσεις αρκετά προικισμένους επιθετικά παίκτες, εφόσον αυτοί επιτύχουν μια στοιχειώδη συνεργασία...

QUOTE
Επισης ολα αυτα με την αθλητικη δικαιοσυνη,τα περι προβοκατσιας που ειπε ο Γκερσον κτλ. δειχνουν φοβο του Ολυμπιακου κατα την αποψη μου.Δεν το πιστευουν πως μπορουν να σπασουν την εδρα στα ισα και με καθαρα αγωνιστικα κριτηρια.

Εδώ δε σε πιάνω... Που κολλάει ο αγώνας του ΣΕΦ με αυτόν του Παλέ ως προς αυτό; Δηλαδή πως ο Γκέρσον θα καταφέρει να πάρει διπλό με τις δηλώσεις που έκανε; blink.gif

QUOTE
Αρκει να μην τσιμπησουμε στις προβοκατσιες που σιγουρα θα στησει ο Ισραηλινος

Τί περιμένεις να κάνει δηλαδή;
The Admiral
Οντως πιστευω πως δεν πρεπει να κατεβει καν ο ΟΣΦΠ biggrin.gif .

Γιατι οπως εχω ξαναγραψει θελω οι ομαδες μου να τελειωνουν γρηγορα γρηγορα για να ειναι ξεκουραστες για τον τελικο smiley.gif .

Και μονο αυτη η γελοια αποφαση της αθλητικης δικαιοσυνης και μονο που δεν ντραπηκε να πει ο Γκερσον στη συνεντευξη τυπου,ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ την ομαδα του Αρη πως εστησε προβοκατσια,κατα τη γνωμη μου τα θεωρω τη μεγιστη προβοκατσια.Αν ειναι δυνατον να λεει τετοια πραγματα παρουσια του αντιπαλου προπονητη και ακομη μεγαλυτερο σκανδαλο να μην εχει κληθει ακομη απο την αθλητικη δικαιοσυνη να αιτιολογησει τα λεγομενα του.Συνιστουν δυσφημηση του αθληματος,αλλα προκειται για αλλη μια γαργαρα στα πλαισια της χθεσινης φαρσοκωμωδιας του αθλητικου δικαστηριου.

Αλλα αυτα δεν εχουν σημασια.Ο Αρης εχει σκορ 3-1 φετος με αντιπαλο τον Ολυμπιακο,ειναι η δευτερη καλυτερη ομαδα του πρωταθληματος και απλα περιμενουμε να το επισφραγισει και στο γηπεδο με μια (ελπιζουμε) αποστομωτικη εμφανιση αυριο smile.gif .
apkat
Γνωμη μου ειναι οτι τετοια ποστ δεν εχουν θεση εδω αλλα σε οπαδικο φορουμ..Μου θυμιζουν τα εξωφυλλα των Θεσ/κων εφημεριδων αυτες τις μερες..Οποτε και θα σταματησω να σχολιαζω τετοια ποστ..
The Admiral
Tην αποψη μου και τις ελπιδες μου διατυπωσα φιλε μου για την ανωτεροτητα της ομαδας μου smile.gif .

Και μενα με πειραζουνε τα ποστς αλλων που θεωρουν το ματς μια καλη ευκαιρια για να τελειωσουν τη σειρα,αλλα δε θα ζητησω να απαγορευτουν επειδη δε μου αρεσουν smile.gif .

'Η μηπως εισαι και συ σαν καποιους αλλους που θυμαμαι παλιοτερα,οι οποιοι θελανε τους αλλους οπαδους ταπεινους και μοιρολατρες,διχως ονειρα και φιλοδοξιες για τις ομαδες τους.

Αν εβρισα η προσβαλα κανενα να μου το πεις,οχι ομως πως δεν εχω και θεση στο φορουμ επειδη εσυ εχεις ασχημες εικονες απο εξωφυλλα εφημεριδων που δεν εχω παρει ποτε μου smile.gif .
apkat
Οχι οχι..Με παρεξηγησες..Για την ομαδα σου να εχεις οσες φιλοδοξιες θες..Και καλα κανεις αλλωστε..

Γιαυτο και τα εξης μερη του ποστ σου οχι απλα δε με πειραξαν αλλα μου αρεσαν κιολας:
QUOTE
Οντως πιστευω πως δεν πρεπει να κατεβει καν ο ΟΣΦΠ biggrin.gif .

Γιατι οπως εχω ξαναγραψει θελω οι ομαδες μου να τελειωνουν γρηγορα γρηγορα για να ειναι ξεκουραστες για τον τελικο smiley.gif
Αλλα αυτα δεν εχουν σημασια.Ο Αρης εχει σκορ 3-1 φετος με αντιπαλο τον Ολυμπιακο,ειναι η δευτερη καλυτερη ομαδα του πρωταθληματος και απλα περιμενουμε να το επισφραγισει και στο γηπεδο με μια (ελπιζουμε) αποστομωτικη εμφανιση αυριο smile.gif .


Κατα τα αλλα.Το επομενο αποσπασμα γνωμη μου ειναι οτι δε θα επρεπε να το γραψεις..Αυτο ειναι πραγματικα σαν να βλεπεις αυτες τις εφημεριδες..
QUOTE
Και μονο αυτη η γελοια αποφαση της αθλητικης δικαιοσυνης και μονο που δεν ντραπηκε να πει ο Γκερσον στη συνεντευξη τυπου,ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ την ομαδα του Αρη πως εστησε προβοκατσια,κατα τη γνωμη μου τα θεωρω τη μεγιστη προβοκατσια.Αν ειναι δυνατον να λεει τετοια πραγματα παρουσια του αντιπαλου προπονητη και ακομη μεγαλυτερο σκανδαλο να μην εχει κληθει ακομη απο την αθλητικη δικαιοσυνη να αιτιολογησει τα λεγομενα του.Συνιστουν δυσφημηση του αθληματος,αλλα προκειται για αλλη μια γαργαρα στα πλαισια της χθεσινης φαρσοκωμωδιας του αθλητικου δικαστηριου.



Γνωμη μου παντα..Αλλωστε εγω δεν εχω κανενα δικαιωμα και καμια δικαοδωσια να σου πω τι θα κανεις..
reignman
δυστιχως αυτο το 3-1 θα γινει 3-3 sad.gif τι να γινει συμβαινουν αυτα.
το νταλας στην κανονικη περιοδο εκανε ρεκορ για τα τωρινα δεδομενα και αποκλειστικε απο τους ουοριορς :-))))
The Admiral
Απλα υποψιαζομαι πως αυτη η αποψη για την αποφαση της αθλητικης δικαιοσυνης δεν ειναι μονο δικη μου και οχι απαραιτητα οπαδικων εφημεριδων blink.gif ...

Αλλα ας επικεντρωθουμε στα αγωνιστικα,δεν εχει σημασια αλλωστε,η συζητηση για το πνευμα της αποφασης γινεται σε αλλο τοπικ και ζητω συγγνωμη που το συνεχισα και εδω sad.gif ...
Anaz
sωστος ο apkat.
Καθενας εχει την αποψη του βεβαιως αλλα το γεγονος οτι κανεις ως τωρα ευτυχως δεν απαντα στην οπαδικη κριση του καθενος περι αδικιας του Αρη απο το αθλητικο δικαστηριο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστα. Λεω απλα αυτο και δεν μπαινω ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ στον πειρασμο να απαντησω και ελπιζω να μην ξαναμπω και στο μελλον.

Αγωνιστικα λοιπον τωρα..
Τα απλοικα συστηματα όπως τα χαρακτηριζεις δεν ειναι ευκολα στην αντιμετωπιση οταν εκτελουνται απο παιχτες οπως ο Ματσε κι ο Ντομερκαντ. wink.gif
ο ολυμπιακος εκανε ενα καλο παιχνιδι τις προαλλες αλλα σίγουρα οχι το καλυτερο του.το θετικο ειναι οτι ο Γκερσον εχει μπει πλεον στο νοημα της σειρας και προχτες εκανε ενα πραγματικα καλο -οχι σαν το πρωτο της σειρας- κοουτσαρισμα,και ευελπιστω οτι το ιδιο θα επαναλαβει κ στο Αλεξανδρειο. Η "εκπληξη" που θα μπορουσε να κανει και θα του εδινε το παιχνιδι ειναι να χρησιμοποιησει σωστα ενα δεκαλεπτο τον Σοφο. αν και δεν το βλέπω..
scales84
Μακαρι να βαλει τον σοφο...ετσι οπως εχει γινει θα βοηθησει να αναστηθει ο μασσευ...
apkat
Και γω ρε συ αναζ πιστευω οτι ο Σοφο προς το τελος θα μπορουσε να δωσει ενα ποιοτικο 5λεπτο..Το λεγα απο το πρωτο ματς οτι αν δεν εχει ειδικα να μαρκαρει τον Μασει μπορει να βοηθησει εστω και για λιγο στο παρκε..

Παντως πραγματικα ο Γκερσον εχει κανει προοδο.Και σκαουτιγκ πλεον φαινεται οτι κανει(αυτο ελειπε μετα απο 4 ματς με τον Αρη θα μου πειτε tongue.gif ) αλλα και το υλικο του το διαχειριζεται σωστα..
Anaz
Οχι στο τελος!Στο τριτο δεκαλεπτο.
Ο Αρης αγωνιζεται χωρις τον Σκειλς.Ο Ηλιαδης λενε οτι ανακαμπτει αλλα ακομα δειχνει μακρια απ'το καλο του προσωπο.Ο Καστλ ερχεται απο δυο συνεχομενα πολυ καλα 35λεπτα και ειναι πιθανο να μην εχει το ιδιο υψηλη αποδοση λόγω κουρασης.Ο Σεραπινας θα παιξει και μπορει να προσφερει ,αλλα δεν μπορεις να περιμενεις παλι 5/7 τριποντα.
Οπως εχουν τα πραγματα για τον Αρη ειναι βεβαιο οτι το επιθετικο παιχνιδι σε αυτο το ματς θα φορτωθουν κυριως ο Μασει με τον Γουιλκινσον,που ως τωρα κινουνταν στα ρηχα.
Η εισοδος του Σοφοκλη μπορει να φερει την πολυποθυτη φθορα εκει ακριβως..Στην στερουμενη βαθους ρακετα του Αρη! Με τον Σοφο στο παρκε ο Ματζον ή θα βαλει τον Γιαννουλη πάνω του οπότε αφ'ενος ο Αρης στερειται μιας επιθετικης λυσης και αφ'ετερου υπο φυσιολογικες συνθηκες (γιατι εχουμε καιρο να δουμε τον χοντρο..) ο Σοφο θα κανει πάρτυ!Η θα ρισκαρει να φορτωσει φαουλ τους ΥΠΕΡπολυτιμους γι'αυτο το ματς Μαικ και Μασει (χλωμο να κανει τετοιο λαθος ο Ιταλος) ή θα δωσει περισσοτερο χωρο για σουτ στην περιφερεια του Ολυμπιακου.(δηλαδη στους Ματσε Ντομερ..)
Αμυντικα το μιςματς που μοιραια δημιουργειται με τους ευκινητους ψηλους του Αρη,μπορει να αντιμετωπιστει με μια αμυνα ζωνης.Αρκει να μη δωσει χωρο στον Μασει να παιξει 1vs1 τον Σοφο..
Μιλαω παντα για μια μικρη και σωστα χρησιμοποιούμενη συμμετοχη..

QUOTE
Παντως πραγματικα ο Γκερσον εχει κανει προοδο.Και σκαουτιγκ πλεον φαινεται οτι κανει(αυτο ελειπε μετα απο 4 ματς με τον Αρη θα μου πειτε tongue.gif ) αλλα και το υλικο του το διαχειριζεται σωστα..
Ναι στο συγκεκριμενο ματς ο Πινι ηταν καλός.Οχι τιποτα αξιομνημονευτο,αλλα εκανε τα στοιχειωδη.. Βεβαια βοηθησαν κ οι συνθηκες του αγωνα. Για να δουμε αυριο..
kostasss28
QUOTE(Anaz @ May 26 2007, 08:32 PM) *
Η εισοδος του Σοφοκλη μπορει να φερει την πολυποθυτη φθορα εκει ακριβως..Στην στερουμενη βαθους ρακετα του Αρη! Με τον Σοφο στο παρκε ο Ματζον ή θα βαλει τον Γιαννουλη πάνω του οπότε αφ'ενος ο Αρης στερειται μιας επιθετικης λυσης και αφ'ετερου υπο φυσιολογικες συνθηκες (γιατι εχουμε καιρο να δουμε τον χοντρο..) ο Σοφο θα κανει πάρτυ!Η θα ρισκαρει να φορτωσει φαουλ τους ΥΠΕΡπολυτιμους γι'αυτο το ματς Μαικ και Μασει ή θα δωσει περισσοτερο χωρο για σουτ στην περιφερεια του Ολυμπιακου.(δηλαδη στους Ματσε Ντομερ..)
Αμυντικα το μιςματς που μοιραια δημιουργειται με τους ευκινητους ψηλους του Αρη,μπορει να αντιμετωπιστει με μια αμυνα ζωνης.Αρκει να μη δωσει χωρο στον Μασει να παιξει 1vs1 τον Σοφο..
Μιλαω παντα για μια μικρη και σωστα χρησιμοποιούμενη συμμετοχη..


το μονο παρτυ που μπορει να κανει ο σοφο τωρα ειναι παρτυ με σαντουιτς κ μπυρες.οχι 5 λεπτα ουτε μισο να μην τον βαλει γιατι θα μας καλεσει ο αθλητικος δικαστης για δυσφημιση του αθληματος βαζωντας εναν παλαιστη του σουμο να παιξει μπασκετ.θα φαμε βαρια καμπανα ετσι κ τον βαλει
jjc
19.gif 19.gif 19.gif σωστος
Anaz
τς..τς..Κακιες! 19.gif
Σοβαρα παιδες..Ο Σοφο οντως εχει παχυνει!Τον ειδα τις προαλλες στο γηπεδο με την μπλουζα και εξείχαν κοιλια και βυζια!! 19.gif ΟΜΩΣ και ετσι ο Σοφο την δουλεια που πρεπει να κανει,μπορει να την κανει..Σιγουρα οχι στην ιδια διαρκεια και πιθανον και ποιοτητα,αλλα μπορει..Αρκει να εχει σωστη καθοδηγηση η ομαδα. Βεβαια δεν χωρα πολυ συζητηση η κουβεντα, γιατι ειναι σχεδον απιθανο να συμβει..
Warrior
QUOTE(apkat @ May 26 2007, 07:03 PM) *
Γνωμη μου ειναι οτι τετοια ποστ δεν εχουν θεση εδω αλλα σε οπαδικο φορουμ..Μου θυμιζουν τα εξωφυλλα των Θεσ/κων εφημεριδων αυτες τις μερες..Οποτε και θα σταματησω να σχολιαζω τετοια ποστ..


Οι δηλωσεις του Γκερσον τι σου θυμιζουν??

Γιατι εγω δεν ειδα κανεναν απο τους φιλους τους Ολυμπιακου να σχολιαζει αρνητικα τις απαραδεκτες
δηλωσεις του Γκερσον,που φυσικα απο μονες τους ειναι προβοκατορικες.Αντιθετα πολλα ποστ,εμμεσως
πλην σαφως,προσπαθουσαν να "στοιχειοθετησουν" (κατα καποιο τροπο)την κατηγορια αυτη.

Η κατηγορια ειναι πολυ βαρια για την ιστορια μιας ομαδας οπως του Αρη και δεν γινεται να περασει
στο "ντουκου".Λυπαμαι για λογαριασμο του κυριου Γκερσον λοιπον και δεν ξερω αν εχει συνηθισει
να κανει τετοια πραγματα στο παρελθον και του φαινονται τοσο φυσιολογικα,ωστε να το πει απο το
ημιχρονο στους παικτες του και να τους προκαταβαλει.

Και μια σημειωση Admiral...δεν το ειπε μπροστα στον Ματσον.Εξου και η σημερινη δηλωση του Ιταλου:

"Δεν ήμουν εκεί όταν το είπε. Δεν θα του απαντήσω μέσω εφημερίδων, αλλά θα του μιλήσω από κοντά σαν άντρας όταν έρθει εδώ"(sport24.gr)

QUOTE(Anaz @ May 26 2007, 07:34 PM) *
sωστος ο apkat.
Καθενας εχει την αποψη του βεβαιως αλλα το γεγονος οτι κανεις ως τωρα ευτυχως δεν απαντα στην οπαδικη κριση του καθενος περι αδικιας του Αρη απο το αθλητικο δικαστηριο δεν σημαινει οτι ειναι και σωστα. Λεω απλα αυτο και δεν μπαινω ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ στον πειρασμο να απαντησω και ελπιζω να μην ξαναμπω και στο μελλον.


Το να πιστευει καποιος οτι αδικηθηκε ο Αρης(ή μαλλον καλυτερα,σε καποια σημεια ευνοηθηκε ο Ολυμπιακος)
δεν συνιστα αυτοματα οπαδικη κριση.Με αυτη την λογικη και εσυ που διαφωνεις οπαδικη κριση κανεις.. wink.gif

Εγω δεν θεωρω "σκανδαλο" την αποφαση του αθλητικου δικαστη.Αυτα που γραφτηκαν στο φυλλο αγωνος
θεωρω "σκανδαλο" ή μαλλον αυτα που δεν γραφτηκαν.


Οσον αφορα τα καθαρα αγωνιστικα,ετσι οπως εγιναν τα πραγματα ειμαστε σε πολυ δυσκολη θεση.Ο
Ολυμπιακος ανεβαινει πληρης με Ακερ και Σχορτσιανιτη να εχουν ξεπερασει τα προβληματα που
αντιμετωπισαν τελευταια,ενω εμεις χωρις Σκειλς σε συνδυασμο με τα προβληματα των Σεραπινας,
Ηλιαδη..αντιμετωπιζουμε προβλημα στην περιφερεια.Αν δεν εχουν υψηλη αποδοση οι Μασει και
Ουιλκινσον,θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.

Απο την αλλη....εχουμε μαθει να ζουμε φετος με τα προβληματα και το παιχνιδι γινεται στο παλε,που
θα ειναι καταμεστο και θα δημιουργηθει καυτη και εχθρικη(αλλα χωρις ακροτητες) ατμοσφαιρα για τον
Ολυμπιακο.Κατι που πολλες φορες στο παρελθον...ηταν αρκετο για να ξεπεραστουν αγωνιστικα
προβληματα που αντιμετωπιζαμε.

Νομιζω οτι οποιος παρει αυτο το παιχιδι...θα περασει και στον τελικο,οποτε παμε για το 2-1!!Παιζονται
πολλα...και πανω απο ολα η συμμετοχη μας στην Ευρωλιγκα της επομενης περιοδου!!(Θελω να)Πιστευω
οτι θα τα καταφερουμε στο τελος...

Αρη...γερα!! cool.gif
basketaris
Tα πες ΟΛΑ warrior! 41.gif
A-K-Ρ-Ι-Β-Ω-Σ αυτα που ηθελα να πω και με τον τροπο που επιθυμουσα!
Μαζι σου σε ΟΛΑ 100%!
Anaz
QUOTE
Το να πιστευει καποιος οτι αδικηθηκε ο Αρης(ή μαλλον καλυτερα,σε καποια σημεια ευνοηθηκε ο Ολυμπιακος)
Οταν μια ομαδα παιζει στο γηπεδο της κ κερδιζει με 15 ποντους σε ολο τον αγωνα,και απ'την αλλη ο αντιπαλος ειναι φανερα εκνευρισμενος και προκαλει κ εν τελει δημιουργει απ'το πουθενα ενα απαραδεκτο περιστατικο χτυπωντας τους αντιπαλους παιχτες,οποιοδηποτε σχολιο του τυπου "ναι μεν,ΑΛΛΑ επρεπε να τιμωρηθει ο παγκος του Ολυμπιακου που σηκωθηκε,επρεπε να τιμωρηθει η εδρα που εβρισε,επρεπε να τιμωρηθει το βλαμμενο στην εξεδρα που ενω οι αντιπαλοι ΠΑΙΧΤΕΣ αντιδρουσαν με μπουνιες,αυτοι -οι φανατικοι οπαδοι- δεν κρατησαν την ψυχραιμια τους και πεταξαν 10 καφεδες μεσα, συγγνωμη αλλα εντασσεται στη λογικη "εκανα μαλακια,αλλα κοιταω οτι μπορω να κερδισω κι εγω.." λογικη ΚΑΘΑΡΑ οπαδικη..Εδω φτασαμε να συγκρινουμε τα περιστατικα με αλλα του ΝΒΑ προκειμενου να το στηριξουμε,και να επιχειρηματολογουμε εντελως μονομερως (τουτεστιν οπαδικα) αφου αν ο Σκειλς το'κανε αυτο στο ΝΒΑ θα ετρωγε 15 αγωνιστικες!
Το μονο σχολιο που εκανα εγω ηταν οτι δεν γνωριζω απο αθλητικους νομους αλλα ΗΘΙΚΑ η τιμωρια του Αρη ΠΡΟΦΑΝΩΣ (για οποιον κοιτα με γνωμονα τη λογικη και οχι τα οπαδικα συναισθηματα) πρεπει να ειναι μεγαλυτερη!! Και οτι η τιμωρια που ηρθε τελικα ειναι δικαιη αλλα ελαφρια!Το δευτερο δεν με πειραξε γιατι οπως ειπα δεν ηθελα η βλακεια αυτη να συμμαδεψει τη σειρα!
Κ αφου τα καταφερατε κ με βαλατε στο πειρασμο ας σχολιασω:Εχουμε 1 αγ. για τον Αρη,χρηματικο προστιμο στον Ματσε και 2 παρατηρησεις!Απ'τη μπασκετικη μου εμπειρια δεν εχω δει ποτε να δινονται πανω απο 2 παρατηρησεις σ'εναν αγωνα.Αντε τρεις.Οχι δεν εβρισαν μονο 2 φορες οι οπαδοι του Ολυμπιακου,αλλα το συγκεκριμενο (λανθασμενο κατ'εμε αλλα αλλη κουβεντα αυτη) μετρο δεν εχει αυτη τη λογικη.Δηλαδη οσα συνθηματα ακουστουν,τοσες και οι παρατηρησεις!Ετσι εφαρμοζεται καιρο τωρα..
Για την τιμωρια αν επρεπε να φαει μια αγωνιστικη ο Ματσε,δεκτο,αλλα τοτε επρεπε να ειναι μεγαλυτερη κ η τιμωρια του Σκειλς!Οποιος εχει ματια καθαρα ας δει το βιντεο.Ελαφρια λοιπον αλλα οχι αδικη.
Αυτα περι τιμωριας του παγκου που σηκωθηκε κ του Μπουρουση που κουναγε τη πετσετα στον Σκειλς τα θεωρω εξαιρετικα υπερβολικα κ στη λογικη που περιεγραψα παραπανω..Εκανα τη μαλακια,αφου οι αλλοι δεν αντεδρασαν σαν παναγιες να κερδισω οτι μπορω μη βγω μονο εγω χαμενος.. Σκεψου..ΑΝ ο Ολυμπιακος τιμωρουνταν με τιμωρια εδρας κ ποινες στον παγκο κ ιστοριες..θα'χε αδικο μετα ο καθε Ολυμπιακος να μιλα για προβοκατσια..?Οταν μια ομαδα που χανει με 15 ποντους καταφερνει απ'το πουθενα να προκαλεσει επεισοδειο να εκνευρισει τον αντιπαλο και να τιμωρηθει..?

Κ μιας κ μίλησες για τις αντιδρασεις των σχολιων του Γκερσον..Δεν ειδες κανεναν Ολυμπιακο να σχολιαζει αρνητικα τις δηλωσεις του οπως δεν ειδες κ κανεναν Αρειανο να σχολιαζει αρνητικα τις δηλωσεις του Σκειλς.Δυστηχως μπηκαμε σε μια οπαδικη λογικη ολοι λίγο πολυ εξ'αιτιας καποιων μονομερων οπαδικων επιχειρηματων που γραφτηκαν..

Στα "αγωνιστικα"..η εχθρικη ατμοσφαιρα ΙΣΩΣ ειναι κ εις βαρους της ψυχολογια των παιχτων του Αρη.. Παθος για τη νικη ναι,αλλα εκνευρισμος κ αγχος ειναι το τελευταιο που θελει η ομαδα..


Υ.Γ:Ημουν βεβαιος οτι θα σχολιαζες αυτην ΑΚΡΙΒΩΣ τη φραση μου! biggrin.gif Σκεφτηκα μαλιστα να την κανω edit και να σβησω το "οπαδικη" αφηνοντας το να εννοηθει,αλλα ηθελα να δω αν θα επιβεβαιωθω, κ εξαλλου ηξερα τι εγραφα κ δεν το ειπα στη ροη του λόγου ούτε για να προκαλεσω.Το σκεφτηκα καλα πρωτα. 19.gif tongue.gif
Anaz
Εκανα edit αλλα δεν επιασε..Ηθελα να γραψω λοιπον οτι δεν θελω να αναλωθω στην κουβεντα αν θα επρεπε να διακοπει ο αγωνας ή να τιμωρηθει η εδρα κλπ..Ισως ναι,ίσως και όχι λαμβανοντας υποψη χειροτερα παλιοτερα περιστατικα..Δεν το κανω ομως γιατι αυτη θα'ταν μια ΟΠΑΔΙΚΗ συζητηση! Η ΟΥΣΙΑ ειναι αλλου,περα απο αθλητικους νομους και ισονομιες και βλακειες.. Γραφω εδω λοιπον την one million dollar question: Αν ειχε διακοπει ο αγωνας,ή τιμωρούνταν η εδρα, εξ'αιτιας ενος επεισοδείου που προκαλεσε η ομαδα σου απ'το "πουθενα" πριν το τελος ενω εχανε 15 ποντους- κ ουσιαστικα φερει την αποκλειστικη ευθυνη- εσενα θα σου αρεσε αυτο σαν αγνος φιλαθλος..? rolleyes.gif

Κ για να τελειωνουμε..Λεω το εξης:Για το περιστατικο και οσα ακολουθησαν αποκλειστικη ευθυνη εχει η πλευρα του Αρη,με τελικο αυτουργο τον Σκειλς!Συμφωνω οτι απο πλευρας Ολυμπιακου -παιχτων και φιλαθλων- δεν ηταν και η καλυτερη δυνατη,σιγουρα ομως δεν ηταν και καη δεδομενου των συνθηκων..Ναι ο Ματσε κακως εσπρωξε,ναι ισως κακως σηκωθηκε ο παγκος,κακως εβρισε ο κοσμος!Μην αμελουμε ομως οτι οι ιδιοι οι παιχτες του Ολυμπιακου πηραν αγκαλια τον Σκειλς μετα το περιστατικο να τον βγαλουν εξω,ο ιδιος ο Πινι πηρες οσους μπορουσε στο τελος του αγωνα να τους βαλει στη φυσουνα.Και ο κοσμος ευτυχως δεν παρεκτραπηκε ευτυχως ιδιαιτερα δεδομενων των συθηκων και των προκλησεων,χωρις να λεω βεβαια οτι επραξαν και σωστα.Αλλα να σκεφτομαστε ολες τις παραμετρους..
Απο'κει κ περα λοιπον αν εμενα η ομαδα μου ειχε προκαλεσει αναλογο επεισοδειο στο Αλεξανδρειο το τελευταιο που θα σκεφτομουν θα'ταν να τιμωρηθει ο Αρης που δεν αντεδρασε σωστα στις αδικαιολογητες προκλησεις των δικων μου..Οσοι λοιπον μπαινουν σε αυτη τη λογικη απλα σκεφτονται οπαδικα.Αυτο απο εμενα..
Και σκεφτειτε να τιμωρουνταν ο Μπουρουσης που "κυνηγαγε" τον Σκειλς οταν ο ιδιος πηρε τον παιχτη που προηγουμενως ειχε γρονθοκοπησει τον αντιπαλο του αγκαλια να τον προστατευσει και τον εβαλε στη φυσουνα.
Sorry αν κουρασα.Ξεκαθαρισα τη θεση μου και δεν επανερχομαι!Αυτο ειναι δεσμευση!
smiley.gif
thrylos7
QUOTE
Η κατηγορια ειναι πολυ βαρια για την ιστορια μιας ομαδας οπως του Αρη και δεν γινεται να περασει
στο "ντουκου".Λυπαμαι για λογαριασμο του κυριου Γκερσον λοιπον και δεν ξερω αν εχει συνηθισει
να κανει τετοια πραγματα στο παρελθον και του φαινονται τοσο φυσιολογικα,ωστε να το πει απο το
ημιχρονο στους παικτες του και να τους προκαταβαλει.


Πέρα του σωστού ή του λάθους, τι σχέση έχει η ιστορία του Άρη με τις δηλώσεις του Γκέρσον για τη στάση των παικτών του Άρη στο συγκεκριμένο ματς;

Λογικό να μην υπάρχουν αρνητικά σχόλια από τους φίλους του Ολυμπιακού, όταν συμφωνούν πως η στάση του Άρη στο 2ο παιχνίδι ήταν ...στο ίδιο μήκος κύματος που περιέγραψε ο Γκέρσον. Όποιος ήταν μέσα στο γήπεδο φαντάζομαι (όπως κατάλαβα και στο αντίστοιχο τόπικ) πως ξέρει καλύτερα από τους υπόλοιπους και προσωπικά, αν και δε μπορώ να έχω ισχυρή άποψη πάνω σ' αυτό, είμαι σύμφωνος.

Σκάνδαλο γενικά για το μπάσκετ μπορεί να θεωρηθεί η απόφαση.. Υπέρ της μιας ομάδας, ή της άλλης όμως, όχι!

(Αυτά έπρεπε να τα λέμε στο τόπικ του 2ου αγώνα...)

Πολύ περίεργο - ενδιαφέρον ματς το σημερινό.. Ίσως να είναι το πιο ...παθιασμένο παιχνίδι της χρονιάς. Όταν αυτό είναι μέσα στο Παλέ κιόλας... wow!
basketaris
Εμενα γιατι πισω απο τις δηλωσεις του Γκερσον, μου μυριζει να βρισκεται καποιος καποιος αλλος ? rolleyes.gif
Παντως, κακως καθομαστε και συνεχιζουμε να αναλυουμε ανημερα του 3ου αγωνα, κατι που εγινε και τελειωσε? Μιας και μπηκα, ομως, στον πειρασμο να ξανα-σχολιασω καποια πραγματα, θα το κανω χωρις να επεκταθω:
bball.gif Λες, anaz, οτι κανενας Αρειανος δε σχολιασε τις λαθος δηλωσεις του Σκειλς. Εγω μονο εδω μεσα ειδα το συνολο σχεδον των Αρειανων να δηλωνουν χολωμενοι με την ενεργεια του και να τον αποδοκιμαζουν που προκαλεσε απο το πουθενα ενα επεισοδιο. Οσο για αυτα που ειπε, ειναι το ιδιο...παιδικα & κωμικα, με αυτα που ειπε ο Ματσε.
bball.gif Το οτι ο Γκερσον λαϊκιζει επικινδυνα ωρες-ωρες ειναι φως φαναρι! Δεν ειδα να αντικρουεται με κανενα επιχειρημα αυτο που ειπε πανω-κατω ο warrior, οτι αν ο ΑΡΗΣ (κατα τον Ολυμπιακο) επιχειρησε προβοκατσια μια φορα, οι δηλωσεις του Γκερσον προβοκαρουν και αναβουν φυτιλια 100 φορες. Θελω να τελειωνει εδω η καραμελα της προβοκατσιας! Ο Σκειλς ενηργησε ατομικα, οπως και ο Σιγαλας, πανω σε στιγμες εκνευρισμου και δεν υπηρχε κανενα προσχεδιασμενο πλανο. Τετοια συμβαινουν, οπως συνεβη και το κ@λοδαχτυλο του Μπαγκαριτς προ 4ετιας... Α, και κατι αλλο περι προβοκατσιας. Οταν σε καθε καλαθι του Ολυμπιακου στο Παλε, σηκωνεται ΟΛΟΣ ο παγκος και πανηγυριζει, οταν σε καθε σφυριγμα, σηκωνονται ΟΛΟΙ οι βοηθοι του Γκερσον και ο Ισραηλινος χτυπιεται, οταν γυριζουν φροντιστες-μανατζερ πισω απο το παγκο προς την κερκιδα και ανοιγουν διαλογο, αυτα ΔΕΝ ειναι προβοκατσια? Αυτα δεν απειλουν να εκτραχυνουν την κατασταση? Οταν ο Σχορτσιανιτης κανει κ@λοδαχτυλο στην κερκιδα στο ζεσταμα και ο Μπαρλος μετα τη ληξη του 1ου αγωνα, αντι να παει στα αποδυτηρια, ανοιγει διαλογο με την κερκιδα, αυτα ΔΕΝ ειναι? Για να μην παω στη Λαμια και ανοιξω τους ασκους του Αιολου... Να τα λεμε, ολα, παιδια...
bball.gif Αυτο που ειπωθηκε για το οτι ο Μπουρουσης "προστατεψε" το Σκειλς... Ε, καλα, αν πιστεψω οτι το εκανε γιατι σκεφτηκε τον παικτη του ΑΡΗ και οχι τον Ολυμπιακο που κινδυνευε με τιμωρια απο τα αντικειμενα, τοτε ειμαι το λιγοτερο αδαης.
bball.gif Στο μονο που θα συμφωνησω μαζι σου anaz απολυτα, ειναι οτι εθιμοτυπικα, η τιμωρια του Σκειλς επρεπε να ναι μεγαλυτερη απο του Ματσε. Προσεξε, συγκρινω μονο τους 2 παικτες. Το οτι μπηκαν παικτες απο τον παγκο του Ολυμπιακου, ειναι μια εντελως αλλη ιστορια. Οπως και τα επεισοδια στην κερκιδα... Περυσι ο Ασημακοπουλος ειχε τιμωρηθει με μια αγωνιστικη γιατι μπηκε να χωρισει εναν καβγα. Εκει γιατι τιμωρηθηκε ? Ειναι αληθεια, οτι αν τιμωρουταν η εδρα απο ενα επεισοδιο δικου μου παικτη, θα ενιωθα ασχημα. Αλλα ευτυχως ή δυστυχως, οι κανονισμοι υπαρχουν για να τηρουνται. Και το οτι στο φυλλο αγωνος δεν αναγραφηκε σχεδον τιποτα συνιστα ΣΚΑΝΔΑΛΟ... Η "αμελεια" των διαιτητων επικρινεται και ΟΧΙ η αποφαση του αθλητικου δικαστη...

- - - - - - - - - - - - - - -

Ξεκινω για Παλε αυτη τη στιγμη! Οπως ειχα περιγραψει και σε ενα προηγουμενο topic, οι αγωνες του ΑΡΗ για μενα αποτελουν ιεροτελεστια! Αρχιζουν με καφε & ταβλι στο Cafe de Sports, συνεχιζονται με ψωνια απο τη μπουτικ, σουβλακι απο τις "βρωμικες" καντινες και καταληγουν στην εισοδο στο γηπεδο, καμια ωρα πριν το ματς... Ελπιζω ολα να πανε καλα! Αντε ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ μου, με τη νικη!
ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!!
sihainas
Δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το θέμα αλλά έχω μια απορεία... ποιος μπορεί να κρύβεται πίσω από τις δηλώσεις του Γκέρσον; Όχι απλά λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι...το θέμα είναι να το αναλύουμε και λίγο για να καταλάβουν και οι άλλοι τι θέλουμε να πούμε...


Τέλος πάντων δίκιο έχει το φίλτατος basketaris ας μιλήσουμε λίγο για τον αγώνα που αρχίζει σε λίγες ώρες και ας αφήσουμε τα όσα έγιναν στο 2ο ματς. Το σημερινό παιχνίδι είναι το πιο σημαντικό και για τις δύο ομάδες και εμείς ασχολούμαστε ακόμα με τα επεισόδια και τις τιμωρίες.
Bonzo
Προφανώς εννοεί τον Ελληνιάδη.

Αποψη για τα επεισόδεια δεν μπορώ να εχω (καθώς δεν είδα οτν αγώνα) αλλά θα κάνω ένα σχλειο που δεν έχει ληφθει υπόψη και είναι αρκετά σημαντικό πιστεύω.Πάντα και για όλες τις ομάδες στη φάση των playoff οι τιμωρίες είανι πολύ πιο ελαφριες(θυμίζω την περσινή σειρά ΠΑΟ-Ολυμπιακός).Σχεδόνα με τπτ δεν τιμωρείται έδρα και ακόμα και παίχτης για να τιμωρηθεί πρεπει να κάνει κάτι πολύ χοντρο(βλέπε Σκέιλς). για μένα αυτό είναι σωστό γιατί το μόνο πράγαμ που αξίζει στην Α1 είναι τα playoff αν είναι αν τα καταστρέψουμε και αυτά και να γίνονται αγώνες χωρίσ κόσμο καηκαμε.
Για αυτό η σύγκριση της περίπτωσεις Μπουρούση(playoff) με Ασημακόπουλο(κανονική περιοδο) δεν είναι σωστή.

Από εκεί και περα αυτό για τις δηλώσεις Γκέρσον συμφωνώ απόλυτα με τους αριανούς και εξηγούμε.Ο Άρης σαν λαος το πιο σημαντικό πράγμα που έχει είανι η περι φάνεια του(πλεον τουλάχιστον). Ο γκέρσον(προφανώς εν γνώσει του)ακριβώς αυτή έθιξε έτσι ώστε αν προβοκάρει τους Αρειανούς.

Πάντως γενικά δεν νομίζω ότι έγινε κανένα ΣΚΑΝΔΑΛΟ.Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια.
Warrior
QUOTE(Anaz @ May 27 2007, 03:34 AM) *
Οταν μια ομαδα παιζει στο γηπεδο της κ κερδιζει με 15 ποντους σε ολο τον αγωνα,και απ'την αλλη ο αντιπαλος ειναι φανερα εκνευρισμενος και προκαλει κ εν τελει δημιουργει απ'το πουθενα ενα απαραδεκτο περιστατικο χτυπωντας τους αντιπαλους παιχτες,..


Για τον Σκειλς δεν εχει διαφωνησει κανεις για το απαραδεκτο του περιστατικου νομιζω,ενω ολοι τον
καταδικασανε.Απο την Πεμπτη επαναλαμβανεις σχεδον σε καθε σου ποστ οτι οι παικτες του Αρη
προκαλουσαν με καθε αφορμη.Και αναφερθηκες στους Τσαλδαρη και Μασει.Μπορεις να μου εξηγησεις τι
εκανε ο Τσαλδαρης σε παρακαλω??Εγινε μια φαση στην αρχη του αγωνα,οπου διαμαρτυρηθηκε στον
διαιτητη(μεγαλη προκληση)και ολο το γηπεδο αρχισε να του βριζει την μανα απο κεινο το σημειο και με
καθε ευκαιρια...

Για τον Μασει τα ειπαμε και στο αλλο τοπικ....αν θεωρουμε προκληση το trash talking στο μπασκετ,ζητω που
καηκαμε...

QUOTE(Anaz @ May 27 2007, 03:34 AM) *
οποιοδηποτε σχολιο του τυπου "ναι μεν,ΑΛΛΑ επρεπε να τιμωρηθει ο παγκος του Ολυμπιακου που σηκωθηκε,επρεπε να τιμωρηθει η εδρα που εβρισε,επρεπε να τιμωρηθει το βλαμμενο στην εξεδρα που ενω οι αντιπαλοι ΠΑΙΧΤΕΣ αντιδρουσαν με μπουνιες,αυτοι -οι φανατικοι οπαδοι- δεν κρατησαν την ψυχραιμια τους και πεταξαν 10 καφεδες μεσα, συγγνωμη αλλα εντασσεται στη λογικη "εκανα μαλακια,αλλα κοιταω οτι μπορω να κερδισω κι εγω.." λογικη ΚΑΘΑΡΑ οπαδικη..


Δεν εντασσεται σε αυτην την λογικη,κανεις λαθος.Θα σου εξηγησω παρακατω σε ποια λογικη εντασσεται..

QUOTE(Anaz @ May 27 2007, 03:34 AM) *
Το μονο σχολιο που εκανα εγω ηταν οτι δεν γνωριζω απο αθλητικους νομους αλλα ΗΘΙΚΑ η τιμωρια του Αρη ΠΡΟΦΑΝΩΣ (για οποιον κοιτα με γνωμονα τη λογικη και οχι τα οπαδικα συναισθηματα) πρεπει να ειναι μεγαλυτερη!! Και οτι η τιμωρια που ηρθε τελικα ειναι δικαιη αλλα ελαφρια!Το δευτερο δεν με πειραξε γιατι οπως ειπα δεν ηθελα η βλακεια αυτη να συμμαδεψει τη σειρα!


Καλως ή κακως ομως οι τιμωριες σε αυτην την χωρα(και παντου) δινονται με βαση τους αθλητικους νομους
και οχι με βαση την ηθικη.Και ετσι εχει συμβει και στο παρελθον.Οποτε δεν μπορεις να λες οτι ειναι δικαιη.
Και ουτε μπορουμε να εξεταζουμε την ηθικη πλευρα των τιμωριων κατα περιπτωση.Γιατι υπαρχουν παρα
πολλα παραδειγματα...


QUOTE(Anaz @ May 27 2007, 03:34 AM) *
Κ αφου τα καταφερατε κ με βαλατε στο πειρασμο ας σχολιασω:


...

QUOTE(Anaz @ May 27 2007, 03:34 AM) *
Εχουμε 1 αγ. για τον Αρη,χρηματικο προστιμο στον Ματσε και 2 παρατηρησεις!Απ'τη μπασκετικη μου εμπειρια δεν εχω δει ποτε να δινονται πανω απο 2 παρατηρησεις σ'εναν αγωνα.Αντε τρεις.Οχι δεν εβρισαν μονο 2 φορες οι οπαδοι του Ολυμπιακου,αλλα το συγκεκριμενο (λανθασμενο κατ'εμε αλλα αλλη κουβεντα αυτη) μετρο δεν εχει αυτη τη λογικη.Δηλαδη οσα συνθηματα ακουστουν,τοσες και οι παρατηρησεις!Ετσι εφαρμοζεται καιρο τωρα..


Για τα υβριστικα δοθηκε μολις 1 παρατηρηση και προστιμο 1.200 Ευρω.Οι διαιτητες...ακουσαν για πρωτη
φορα υβριστικα συνθηματα και σημειωθηκαν στο φυλλο αγωνα μετα την συμπλοκη που εγινε.Λογικο??

Για την ιστορια(και για να καταλαβεις σε ποια λογικη εντασσονται τα σχολια για αδικια),περυσι ο Βορεαδης
εδωσε 2 παρατηρησεις στον Αρη στον αγωνα της Κυψελης,για το συνθημα "Βορεαδη εισαι τρελα με την
πρασινη φανελα"!!Ο ιδιος διαιτητης ηταν και στο ματς της Πεμπτης...

Το μετρο κατ'εμε δεν ειναι λανθασμενο,αλλα αν ειναι να εφαρμοζεται με διαφορετικα κριτηρια καθε φορα,
καλυτερα να καταργηθει και να επιστρεψουμε στις παλιες καλες εποχες και να ακουμε για 40 λεπτα για τις
μανες των παικτων,των διαιτητων,για την Θεσσαλονικη,την Αθηνα κλπ.

Επισης περα απο τα υβριστικα,ειχαμε αντικειμενα τοσο κατα την συμπλοκη,οσο και μετα την ληξη του αγωνα,
,ειχαμε εισοδο φιλαλθου ο οποιος κλοτσησε το προστατευτικο του παγκου του Αρη και αλλα διαφορα....

Αυτα επισυρουν αυτοματη τιμωρια της εδρας,αλλα απο την στιγμη που δεν γραφτηκαν στο φυλλο αγωνα, λογικα δεν τιμωρηθηκε απο τον αθλητικο δικαστη ο Ολυμπιακος.

QUOTE(Anaz @ May 27 2007, 03:34 AM) *
Για την τιμωρια αν επρεπε να φαει μια αγωνιστικη ο Ματσε,δεκτο,αλλα τοτε επρεπε να ειναι μεγαλυτερη κ η τιμωρια του Σκειλς!Οποιος εχει ματια καθαρα ας δει το βιντεο.Ελαφρια λοιπον αλλα οχι αδικη.


Ο Σκειλς τιμωρηθηκε με βαση το αρθρο 5Α με μια αγωνιστικη,ακριβως αυτο που προβλεπεται.Η συμπεριφορα
του Μασιγιαουσκας υπαγεται ακριβως στο ιδιο αρθρο.Το ιδιο απαραδεκτη ηταν η συμπεριφορα του...Ειδικα
απο την στιγμη που δεν επιτεθηκε σε αυτον ο Σκειλς.

Ακομα και ο Ζιζιτς να το εκανε(που δεχτηκε επιθεση),παλι και αυτος θα επρεπε να τιμωρηθει.Δεν εχει σημασια
ποιος το ξεκινησε(περα απο το ηθικο ζητημα στο οποιο κανεις δεν διαφωνει).

Εγω ομως θα δεχτω την ηθικη πλευρα(και μονο) του ζητηματος και θα συμφωνησω οτι επρεπε η τιμωρια
να ειναι μεγαλυτερη στον Σκειλς.

QUOTE(Anaz @ May 27 2007, 03:34 AM) *
Αυτα περι τιμωριας του παγκου που σηκωθηκε κ του Μπουρουση που κουναγε τη πετσετα στον Σκειλς τα θεωρω εξαιρετικα υπερβολικα κ στη λογικη που περιεγραψα παραπανω..


Ο Μπουρουσης επρεπε να αποβληθει απο την συνεχεια του αγωνα,οπως εχει γινει και στο παρελθον σε
αντιστοιχες περιπτωσεις.Καποια αλλη τιμωρια δεν προβλεπεται....

QUOTE(Anaz @ May 27 2007, 03:34 AM) *
Εκανα τη μαλακια,αφου οι αλλοι δεν αντεδρασαν σαν παναγιες να κερδισω οτι μπορω μη βγω μονο εγω χαμενος..


Στο ξαναλεω,λαθος το βλεπεις.Απλα θελω ιση αντιμετωπιση.Απο την στιγμη που εμας τα τελευταια χρονια
μας τιμωρουνε με βαση το "γραμμα" του αθλητικου νομου,απαιτω να γινεται το ιδιο και με τους υπολοιπους.

QUOTE(Anaz @ May 27 2007, 03:34 AM) *
Σκεψου..ΑΝ ο Ολυμπιακος τιμωρουνταν με τιμωρια εδρας κ ποινες στον παγκο κ ιστοριες..θα'χε αδικο μετα ο καθε Ολυμπιακος να μιλα για προβοκατσια..?Οταν μια ομαδα που χανει με 15 ποντους καταφερνει απ'το πουθενα να προκαλεσει επεισοδειο να εκνευρισει τον αντιπαλο και να τιμωρηθει..?


Φυσικα και θα ειχε αδικο.Καμια ομαδα δεν προκαλεσε το επεισοδιο,ο Σκειλς το προκαλεσε...

Αν θελαμε να κανουμε προβοκατσια,δεν θα βαζαμε τον Σκειλς,αλλα τον Φλετσερ!Πολυ μυαλο θελει??
Επισης απο την στιγμη που εχουμε πλεονεκτημα εδρας,δεν ειχαμε λογο να πολωσουμε την σειρα και
να κινδυνεψουμε με τιμωριες,απο την στιγμη που ΔΕΝ χρειαζομαστε να σπασουμε εδρα,απλα να
υπερασπισουμε την δικια μας...η οποια μαλιστα κινδυνευει με τιμωρια λογω των 4 παρατηρησεων που
εχουμε απο ολη την χρονια.

QUOTE(Anaz @ May 27 2007, 03:34 AM) *
Υ.Γ:Ημουν βεβαιος οτι θα σχολιαζες αυτην ΑΚΡΙΒΩΣ τη φραση μου! biggrin.gif Σκεφτηκα μαλιστα να την κανω edit και να σβησω το "οπαδικη" αφηνοντας το να εννοηθει,αλλα ηθελα να δω αν θα επιβεβαιωθω, κ εξαλλου ηξερα τι εγραφα κ δεν το ειπα στη ροη του λόγου ούτε για να προκαλεσω.Το σκεφτηκα καλα πρωτα. 19.gif tongue.gif



Με τεσταρες δηλαδη ρε Γιωργο??? huh.gif

Επειδη μου αρεσει να μιλαω ξεκαθαρα,δεν ειχα σκοπο να μπω στην συζητηση και να σχολιασω την αποφαση
του αθλητικου δικαστη.Πιστευα οτι ηταν αδικη(η εκθεση των διαιτητων για την ακριβεια) σε καποια σημεια,
αλλα ηθελα να το κρατησω για τον εαυτο μου,μεχρι το συγκεκριμενο ποστ.

Απο την στιγμη που το σκεφτηκες καλα λοιπον και επιβεβαιωθηκες οπως λες,περιμενες να σχολιαστει
(οποτε κανεις δεν σε εβαλε σε πειρασμο.. wink.gif ).

Και επειδη δεν αφορα τους υπολοιπους σου απαντω με πμ να "φαμε τα μουστακια" μας ελευθερα! 19.gif biggrin.gif
(φτανει να σβησεις κανα μηνυμα γιατι εχει γεμισει ο φακελος σου smile.gif )
------

Καλο αγωνα να εχουμε παιδια,να νικησει ο καλυτερος και το βραδυ να τα ξαναπουμε ηρεμα χωρις
προκλησεις και προσβολες(οπως τις προηγουμενες φορες) εκατερωθεν.Νομιζω οτι ολα τα παιδια
που συμμετεχουμε στο φορουμ ειμαστε ικανοι για αυτο...

(και αναφερομαι κυριως στους φιλους του Ολυμπιακου που θα ναι στεναχωρημενοι το βραδυ tongue.gif tongue.gif tongue.gif laugh.gif )

Φρασεις οπως "πελατες","ποναει","γαυροι","σκουληκια",εμπρηστικα και προκλητικα ποστ απαγορευονται
δια "ροπαλου"!
kill.gif 19.gif

Και ευχομαι αυτη τη φορα να μην εχουμε αφορμες να ασχοληθουμε με εξωαγωνιστικα.

peace.gif


Υ.γ.
QUOTE
Για αυτό η σύγκριση της περίπτωσεις Μπουρούση(playoff) με Ασημακόπουλο(κανονική περιοδο) δεν είναι σωστή.


Πλευ-οφ (3ος αγωνας στο Μαρουσι περυσι)ηταν και με τον Ασημακοπουλο,αλλα ας παει το
"παλιαμπελο....! smile.gif
weirdo1977
QUOTE(Bonzo @ May 27 2007, 02:08 PM) *
Αποψη για τα επεισόδεια δεν μπορώ να εχω (καθώς δεν είδα οτν αγώνα) αλλά θα κάνω ένα σχλειο που δεν έχει ληφθει υπόψη και είναι αρκετά σημαντικό πιστεύω.Πάντα και για όλες τις ομάδες στη φάση των playoff οι τιμωρίες είανι πολύ πιο ελαφριες(θυμίζω την περσινή σειρά ΠΑΟ-Ολυμπιακός).Σχεδόνα με τπτ δεν τιμωρείται έδρα και ακόμα και παίχτης για να τιμωρηθεί πρεπει να κάνει κάτι πολύ χοντρο(βλέπε Σκέιλς). για μένα αυτό είναι σωστό γιατί το μόνο πράγαμ που αξίζει στην Α1 είναι τα playoff αν είναι αν τα καταστρέψουμε και αυτά και να γίνονται αγώνες χωρίσ κόσμο καηκαμε.


θες να μου πεις πως αν βρισουμε σημερα δηλαδη δεν θα τιμωριθούμε... δεν το πιστευω...


τελος παντων το θεμα ψιλοκουρασε, ετοιμάζομαι και γω για το pale... wos_sport4.gif
scales84
Αστυνόμος Θεοχάρης που σάς χρειάζεται!


εν ήταν ο σκηνοθέτης, ο Νίκος Φώσκολος, που έβγαλε την απόφαση για τους μποξέρ του ντέρμπι μπάσκετ Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού. Ούτε ο γιος του, ο Σπύρος, ο πρώην προπονητής μπάσκετ που ακολούθησε τα χνάρια του πατέρα του κι έγινε επίσης σκηνοθέτης. Αλλος Φώσκολος είναι ο δικαστής που ...εξόντωσε τους δύο αιώνιους.
Αν δικαστής ήταν ο Νίκος Φώσκολος, ο ευφάνταστος δημιουργός της "Λάμψης" και του "Καλημέρα Ζωή", τότε θα μπορούσαμε να δεχτούμε πως πέρα από όσα έγιναν στο παρκέ του ΣΕΦ, φαντάστηκε και κάμποσα ακόμα, που ήταν ελαφρυντικά για τους παίκτες. Ή και ότι ρώτησε τον γιο του, που ξέρει τον χώρο του μπάσκετ κι αυτός τού είπε καλά λόγια για τους ταραξίες. Ομως, ο άλλος Φώσκολος, ο δικαστής, δεν μπορεί να φαντάστηκε ελαφρυντικά ούτε να δίκασε με ελαφρυντικό τον πρότερο έντιμο βίο τον Τόμιτς, που στο προηγούμενο παιχνίδι είχε επίσης αποβληθεί και τον Μποντίρογκα, που επίσης έχει φτάσει μέχρι και να πετάξει αντικείμενο στην εξέδρα, ενώ δεν κλείνει ποτέ το στόμα του όταν παίζει και πάντα στολίζει τους αντιπάλους του με διάφορα "κοσμητικά", περί οικογενειών.

Ο δικαστής όφειλε να αποφασίσει σύμφωνα με όσα έγιναν. Και κοστολόγησε πως η ουρανοκατέβατη μπουνιά του Τόμιτς στο πρόσωπο του Μποντίρογκα, κοστίζει μία (αρ.1) αγωνιστική. Μία, ακριβώς όσο και οι μπουνιές που εισέπραξε από τον Μποντίρογκα, όταν αυτός τον πήγε καρότσι για 20 μέτρα. Τόσο κοστίζει η μετατροπή του παρκέ σε ρινγκ. Μία αγωνιστική.

Οπότε, την επόμενη φορά που θα συναντηθούν οι δυο τους, στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, θα κοιτάξουν το πρόγραμμα κι αν την επόμενη αγωνιστική παίζουν με καμιά Νήαρ Ηστ ή κανέναν Ιωνικό, θα μπορούν άνετα να μπουν στο παρκέ με γάντια του μποξ και να πλακωθούν με την ησυχία τους. Μετά, θα πάνε στον "όχι σκηνοθέτη δικαστή", αυτός θα τούς ρίξει από μία αγωνιστική με βάση το δεδικασμένο κι έτσι θα λείψουν από το ...κρίσιμο επόμενο παιχνίδι
Ξεκάθαρα είναι τα πράγματα. Αυτή η ποινή μόνο αποτρεπτικά δεν λειτουργεί. Οι δυο μποξέρ (όπως και οι υπόλοιποι που απολογήθηκαν) κινδύνευαν, με βάση το κατηγορητήριο, με ποινή από μία (αρ.1) έως και πέντε (αρ.5) αγωνιστικές. Κι ο "όχι σκηνοθέτης δικαστής" έκρινε πως στα μπουνίδια αντιστοιχεί το κατώτατο της ποινής. Ερώτηση προς τον κ. "όχι σκηνοθέτη δικαστή": Για να τιμωρηθεί ένας παίκτης με 5 αγωνιστικές, τι πρέπει να κάνει; Να πάρει μυδράλιο και να γαζώσει συμπαίκτες και αντιπάλους ή να τού δανείσω τη νταλίκα, να μπει στο ΣΕΦ κι όποιον πάρει ο χάρος;

Η πλάκα είναι πως στην απολογία, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός συνέχιζαν το - εξευτελιστικό για το μπάσκετ - παιχνίδι που είχαν αρχίσει από το πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών, το οποίο και τράβηξε μία σειρά ...δύο αγώνων 11 μέρες. Ο Παναθηναϊκός απαιτούσε την παραδειγματική τιμωρία των παικτών (και των δικών του!) ώστε να αποδεκατιστεί ο Ολυμπιακός στη σειρά των τελικών και να χάσει το πρωτάθλημα, ενώ ο Ολυμπιακός εμφανιζόταν και δυσαρεστημένος από την - επιεική - ετυμηγορία. Μάλιστα, ο εκπρόσωπός του μιλούσε στις κάμερες για "αδικία" και μετά, σε πηγαδάκια, έλεγε "και ευχαριστημένοι να είμαστε"! Kάτι το οποίο δεν τολμούσε να δηλώσει ευθέως...

Νομίζω ότι κάπου εκεί έπρεπε πραγματικά να πάρει την κατάσταση στα χέρια του ο σκηνοθέτης Φώσκολος. Και να αμολήσει τον αδέκαστο Ταξίαρχο Στάθη Θεοχάρη στη σκηνή, να τους πλακώσει όλους στα χαστούκια (κατά την προσφιλή του τακτική), μήπως ξυπνήσουν, συνέλθουν και πάψουν να ταλαιπωρούν το φουκαριάρικο το μπασκετάκι.

Μέχρι να πάψουν να το ταλαιπωρούν, εγώ, ο Μίλτος, νά 'μαι καλά...
Απο αρθρο της εποχης..για να θυμουνται μερικοι που θεωρουν σωστη την αποφαση τι ειχε γινει υπερ δικων του παικτων...
scales84
το προηγουμενο αρθρο για οσοσυς λενε οτι επρεπε να τιμωρηθει παραπανω ο σκειλς και να μην τιμωρηθει ο ματσε..αν μη τι αλλο στοσπιτι του κρεμασμενου δεν μιλαμε για σκοινι...δεν νομιζετε?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.