Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τουρνουά Πανναξιακού
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ερασιτεχνικά Υπόλοιπης Ελλάδας
themis7
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΦΑΡΟΣ -ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ Συμμετεχουν στο τουρνουα που θα διεξαχθει στην Ναξο 26 - 27 Σεμπτεμβριου...
Air Kef
Εδώ Πανναξιακός, εδώ Πανναξιακός. tongue.gif

Θα γίνουν 4 αγώνες, 18.00 και 20.00 το ΣΚ που μπαίνει, προσωπικά νομίζω ότι είμαστε σε αρκετά χαμηλότερο επίπεδο για να κοντράρουμε μια εστω απο τις ομάδες για έστω και 5 λεπτά, ειδικά σε φυσική κατάσταση είμαστε σε κακό επίπεδο αφού το σωματείο μας είναι καθαρά ερασιτεχνικό και ότι κάνουμε το κάνουμε από αγάπη για το μπάσκετ.

Το κλειστό να ενημερώσω ότι βρίσκεται σε άριστη κατάσταση, αν και λείπει ο κλιματισμός και θα κάνει λίγο ζέστη, ειδικά στα ματς των 6, ελπίζω να έχει και λίγο κόσμο γενικά.

Να σημειώσω ότι ειναι το 2ο τουρνουά που γίνεται στο νησί μας, στο πρώτο είχαν συμμετάσχει ο Αργοναύτης, ο Πανερυθραικός (Γ Εθνική τοτες) και ο Αστέρας Εξαρχείων (Α ΕΣΚΑ) και το επίπεδο ήταν αρκετά καλό για τα δεδομένα του πρωταθληματος μας εδώ και γενικώς νομίζω ότι ήταν απολύτως επιτυχημένο.


themis7, το παλικάρι με τα μπλε και το 15 στην πλάτη θα είμαι, πες ενα γεια αν θες. smile.gif
Air Kef
Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα, ο Φάρος επικράτησε με 61-57 του Πανιωνίου ενώ εμείς (Πανναξιακός) χάσαμε (ή καλύτερα κανταποντιστήκαμε, παλι καλά που δεν πνίγηκε κανένας) από τον Πρωτέα με 95-44, και θα μπορούσε να είναι χειρότερα.

Προσωπικά ρίχνω καντήλια καθε 10 λεπτά γιατι στην προπόνηση της Παρασκευής γύρισα το ποδι μου και χάνω τους αγώνες καθώς και άλλη μια βδομάδα προπονήσεων. (άρα themis7 δεν ειμαι το παλικάρι με το 15 στην πλάτη, γαμω τα &^%$#)

Αύριο η δεύτερη μέρα με τον Φάρο να παίζει με τον Πρωτέα (στις 14.00) και τον Πανναξιακό με τον Πανιώνιο (στις 12.00).
Air Kef
Tέλος το τουρνουά στην Νάξο, σήμερα ο Πανιώνιος κέρδισε 94-61 τον Πανναξιακό ενώ στο δεύτερο ματς της ημέρα ο Πρωτέας κατάφερε στα τελευταία λεπτά να υποτάξει την συμπαθέστατη ομάδα του Φάρου με 6 πόντους.


Κρατάω το απίστευτο δίδυμο που έχει ο Φάρος στο ασσόδυο, ειδικά αυτό το παλικάρι με το 9 με έκανε κάθε φορά που έπερνε την μπάλα να περιμένω καλάθι, τρομερός σκόρερ, με καταπληκτική διείσδυση και τουλάχιστον αξιόπιστο σουτ, κουβάλησε την ομαδα του σκοράρισμα και λογικά θα φορτώνει τα καλάθια της Β ΕΣΚΑΝΑ (και) φέτος. Και ο άσσος με το 5, κι αυτός πολύ γρήγορος, με πολύ καλη πασα, σουτ και πολυ καλα τελειώματα. Κάπου πήρε το αυτί μου ότι ο Φάρος πάει για σωτηρία, προσωπικά με την λίγη εμπειρία που έχω νομίζω ότι δεν θα κινδυνέψει. smile.gif

Αναμένουμε τον themis7. smile.gif
kobe81
πρωτο φαβορι για ανοδο ειναι..οχι και σωτηρια ρε παιδια
ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ
QUOTE(Air Kef @ Sep 27 2009, 23:43 ) *
Tέλος το τουρνουά στην Νάξο, σήμερα ο Πανιώνιος κέρδισε 94-61 τον Πανναξιακό ενώ στο δεύτερο ματς της ημέρα ο Πρωτέας κατάφερε στα τελευταία λεπτά να υποτάξει την συμπαθέστατη ομάδα του Φάρου με 6 πόντους.


Κρατάω το απίστευτο δίδυμο που έχει ο Φάρος στο ασσόδυο, ειδικά αυτό το παλικάρι με το 9 με έκανε κάθε φορά που έπερνε την μπάλα να περιμένω καλάθι, τρομερός σκόρερ, με καταπληκτική διείσδυση και τουλάχιστον αξιόπιστο σουτ, κουβάλησε την ομαδα του σκοράρισμα και λογικά θα φορτώνει τα καλάθια της Β ΕΣΚΑΝΑ (και) φέτος. Και ο άσσος με το 5, κι αυτός πολύ γρήγορος, με πολύ καλη πασα, σουτ και πολυ καλα τελειώματα. Κάπου πήρε το αυτί μου ότι ο Φάρος πάει για σωτηρία, προσωπικά με την λίγη εμπειρία που έχω νομίζω ότι δεν θα κινδυνέψει. smile.gif

Αναμένουμε τον themis7. smile.gif

Φίλε και'γω αυτό που θέλω να σε πληροφορήσω είναι ότι ο ΦΑΡΟΣ θα είναι τεράστια έκπληξη αν δεν ανέβει φέτος και μάλιστα δεν νομίζω οι ήττες του να ξεπεράσουν τα δάχτυλα του ενός χεριού!Άλλωστε στη Β' ΕΣΚΑΝΑ ανεβαίνουν 3 ομάδες. Πάντως στην πραγματικότητα οι άνθρωποι εκεί κάνουν σοβαρή δουλειά από φέτος,ώστε να μπορέσει η ομάδα να διεκδικήσει με αξιώσεις την άνοδό της του χρόνου από την Α΄ στη Γ' ΕΘΝΙΚΗ!Ο άνθρωπος που είναι πρόεδρος εκεί έχει αυτό το όραμα(και κυρίως τα λεφτά) και θα προσπαθήσει πολύ αυτό που δεν κατάφερε πέρυσι ως πρόεδρος του ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ!
Πες μας πάντως γενικά για το τουρνουά...Πως είδες τον ΠΡΩΤΕΑ ΒΟΥΛΑΣ?Είχε κόσμο στα παιχνίδια?Γενικά τι κλίμα επικρατούσε στις ομάδες?Γράψε μας και την άποψή σου για τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ!Αν και είναι ομάδα που συμμετέχει σε αρκετά υποδεέστερο πρωτάθλημα(πρέπει να μοιάζει το επίπεδο με αυτό των Κυκλάδων) στην ομάδα αυτή παίζουν παιδιά έμπειρα πολύ, και παράλληλα καλοί παίκτες, που σίγουρα της ανεβάζουν το πρεστίζ και την ανεβάζουν αρκετά σκαλοπάτια σαν επίπεδο!Νομίζω πως σαν υλικό,ίσως δεν έχει να ζηλέψει κάτι από αρκετές ομάδες στην Α' ΕΣΚΑΝΑ!
Τελευταία της μεταγραφή (ακούγεται έντονα στους μπασκετικούς κύκλους) φέρεται να είναι έμπειρος άσσος με την παράλληλη ιδιότητα του προέδρου της καλής ομάδας της Β' (ΦΑΡΟΣ)!Εδώ πρέπει να επιβεβαιώσει ο Themis7...
themis7
Καλημερα ... Χθες το βραδυ γυρισαμε απο την Ναξο οπυ συμμετειχαμε στο τουρνουα που διοργανωσε ο Παναξιακος...
Κατ αρχην θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στους ανθρωπους του Παναξιακου για την αριστη φιλοξενια...
Μας φιλοξενησαν σ ενα πολυ καλο ξενοδοχειο και το φαλητο ηταν αριστο...
Ευχαριστουμε πολυ και παλι...
Το τουρνουα το κατεκτησε δικαια ο Πρωτεας Βουλας αφου νικησε τον Φαρο σ ενα πολυ ωραιο ντερμπι... Ο Πρωτεας πολυ γεματη ομαδα και με 2 πολυ καλους πιτσιρικαδες φιλοδοξει να διεκδικησει την ανοδο στην εθνικη κατηγορια...
Εμεις λυγισαμε στο τελος απο την κουραση (3 παιχιδια σε 4 μερες) και απο τις απουσιες (Τζαγκαρακης,Δαλμυρας,Αντιπατης,Μπαρδακος)
3ος Ο Πανιωνιος Κορινθου που εχει στο ροστερ του τους Μπανακακη ,Σιωκο, Χαιδεμενο, Χαραλαμπιδη,Παπαγεωργιου και αλλα αξιολογα παιδια προπονητη τον Γιωργο Λαζαρου και MEGA SUPER STAR TON NIKO (SAKIS) ΜΕΛΑ!!!!
M.V.P. του τουρνουα NIKOS MELAS....
Air Kef
Ο Πρωτέας γενικώς δεν μου άφησε εντύπωση ομάδας που θα διεκδικήσει άνοδο στην Γ Εθνική, χωρίς βέβαια να έχω πολλές εμπειρίες απο τέτοιες κατηγορίες, έχει αρκετά καλή 5άδα και έναν πολύ καλό ψηλό, αλλά νομίζω ότι από τον πάγκο υπάρχει σχετικά λίγη βοήθεια, ενώ δεν ειδα και κάτι που μου να μου μείνει ατομικά, εννοώ κάποιον εντυπωσιακό παίκτη, πέραν μιας μορφής με το 10 στην πλάτη, κάπως ογκώδη, με καταπληκτικό σουτ, και γενικά πολύ μπασκετικό τύπο. biggrin.gif

Από τον Πανιώνιο μου άρεσαν πολύ 3 παίκτες, ο (πολύ) ψηλός με το 15 που νομίζω δεν αντιμετωπίζεται χωρίς βοήθεια σε αυτές τις κατηγορίες, πολύ καλός και δυνατός, με καλή τεχνική, καλές κινήσεις στο λοου ποστ και καλή επαφή με το καλάθι, ένα γρήγορο πλέι με το 4- πολύ γρήγορα πόδια στην άμυνα, καλή τρίπλα και αξιοπρεπέστατος σε πάσα και σουτ- και φυσικά το παλικάρι με το 8, ονόματι Μπανακάκης αν δεν κάνω λάθος, σουτ από παντού και υπό κάθε προυπόθεση, νομίζω μας έβαλε 7-8 τρίποντα (σιγά την άμυνα που παίζαμε βέβαια biggrin.gif).

Σαν επίπεδο (ο Πανιώνιος) νομίζω ήταν λίγο πιο πάνω απο το επίπεδο των Κυκλάδων γενικά, και δεν αναφέρομαι στην ομάδα μου όπως ήταν στο τουρνουά, αλλά στις ομάδες που έχουν καταφέρει ανά καιρούς να διεκδικήσουν άνοδο στην Γ Εθνική μέσα από τα μπαράζ μεταξύ Πρωταθλητών των Ενώσεων Αιγαίου που γίνεται κάθε Πάσχα στο κλειστό της Καισαριανής.

Για τον Φάρο τα είπα πριν, most fun to watch ομάδα του τουρνουά, με πολύ πάθος, διάθεση για τρέξιμο και συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έναν πολύ καλό πλέι μέικερ με καταπληκτική πάσα και φυσικά το τρομακτικό δυάρι που σου έδινε την εντύπωση ότι σε κάθε φάση μπορεί να βάλει καλάθι, με κάθε τρόπο.

Για την ομάδα μου (όχι οτι νοιάζει και πολλούς, χαχα, απλώς αν μπει κανένας Κυκλαδίτης μπορεί να ενδιαφερθεί), γίνεται προσπάθεια μετά απο 4 χρόνια να ξαναπαίξουμε "κανονικό" μπάσκετ με πολλά παιδιά που δεν έχουν ξαναπαίξει "οργανωμένο" μπάσκετ, ήμασταν τρομερά πίσω σε φυσική κατάσταση, αθλητικότητα και άμυνα σε σχεση με τις υπόλοιπες ομάδες του τουρνουά, ενώ είχαμε και 3 απουσίες με διαστρέμματα, όλες στις θέσεις 1 και 2, που καταλαβαίνετε πόσο δυσκόλεψε την προσπάθειά μας, ειδικά στο ματς με τον Πανιώνιο παίζαμε χωρίς πλέι και με ένα δυάρι!


Κόσμος γενικώς ήρθε στο γήπεδο, ειδικά το Σάββατο ήταν πάνω απο 100 άτομα όταν ξεκίνησε το δικό μας ματς, το κλίμα μεταξύ των ομάδων αρκετά καλό -βγήκε και φωτογραφία με όλες τις ομάδες μαζί- και είμαι σίγουρος ότι θα ξαναγίνει κάτι ανάλογο, μιας και είδα κι εγώ οτι οι ομάδες ήταν αρκετά ευχαριστημένες από την διοργάνωση και την φιλοξενία, κάτι που με χαροποίησε αρκετά. smile.gif
leonkalf
Περιμένουμε να δούμε τις φωτογραφίες!! smile.gif
Jabar
Αυτός ο AIR KEF τραυματίζεται και στον ύπνο του.Θα μπορούσε ίσως να παίξει και λίγο μπάσκετ, στα διαλείματα των τραυματισμών?Πάντως θεωρητικά είναι μεγάλο ταλέντο. smiley.gif
mpalla
QUOTE(Air Kef @ Sep 28 2009, 12:32 ) *
Ο Πρωτέας γενικώς δεν μου άφησε εντύπωση ομάδας που θα διεκδικήσει άνοδο στην Γ Εθνική, χωρίς βέβαια να έχω πολλές εμπειρίες απο τέτοιες κατηγορίες, έχει αρκετά καλή 5άδα και έναν πολύ καλό ψηλό, αλλά νομίζω ότι από τον πάγκο υπάρχει σχετικά λίγη βοήθεια, ενώ δεν ειδα και κάτι που μου να μου μείνει ατομικά, εννοώ κάποιον εντυπωσιακό παίκτη, πέραν μιας μορφής με το 10 στην πλάτη, κάπως ογκώδη, με καταπληκτικό σουτ, και γενικά πολύ μπασκετικό τύπο. biggrin.gif

Παναγιώτης Σπυριδάκης... Αν ανατρέξεις στον "θρυλικό" ΑΝΟ Γλυφάδας...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.