Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΦΗΒΩΝ ΕΣΚΑΝΑ 2018-2019
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3
mlprds
QUOTE (Gkos @ Jan 22 2019, 23:43 ) *
Ολυμπιακός-Πρωτέας Βουλας 66-69
( 14-11,30-24,48-42,66-69 )
Όπως και πέρυσι,Πρωτέας και Ολυμπιακός μοιράστηκαν τις νίκες στην κανονική περίοδο,σπάζοντας τις έδρες του αντιπάλου,με τους ερυθρόλευκους να κρατάνε το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.
Μετά από μια χορταστική και συναρπαστική τελευταία περίοδο που τα τρίποντα πέφτανε βροχή,οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στο Φαληρικό Παλέ με 69-66 με τρίποντο του Ματσάγγου 7" πριν την κόρνα της λήξης και με ήρωα τον Κοντοθανάση που ευστόχησε 4 συνεχόμενες φορές πίσω από τα 6,75 στην τελική ευθεία της αναμέτρησης!
Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Τσουμάνη και αγωνιστηκαν ουσιαστικά με μια 6άδα(συν δυο ακόμη που παίξανε κανα λεπτό έκαστος) ,δείχνοντας ότι ο Τσαλδάρης δεν πολυεμπιστευεται καθόλου τον πάγκο του.
G.

Στο ΣΕΦ χτες με παρέα και από την μεριά του Πρωτέα και από Ολυμπιακό που είχαμε παρακολουθήσει και το φιλικό στον Αλιμο μεταξύ Ολυμπιακού – Περιστερίου. Ολοι λέγαμε τότε πως επιτέλους άλλαξε η φιλοσοφία του Τσαλδάρη που παίζοντας με ένα ράστερ 10 παιχτών, που όλοι του έδωσαν σε άμυνα και επίθεση, χτύπησε ισάξια το παιχνίδι και είχε τους βασικούς σε πολύ κατάσταση σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.
Αλλά χτες πάλι ένας Τσαλδάρης από τα παλιά!! Έπαιξε με 6,5 παίχτες, χωρίς να καν δοκιμάσει άλλες λύσεις από τον πάγκο του με αποτέλεσμα να μείνουν όλοι οι βασικοί του χωρίς ανάσες στο 4ο 10λεπτο, και η διακύμανση του σκορ το δείχνει ξεκάθαρα (14-11,30-24,48-42,66-69), φανερό ότι σε κάθε φάση ο Πρωτέας έψαχνε το τρίποντο άλλα που κουράγιο να βγει το μαρκάρισμα, ιδικά σε ένα τέτοιο γλιστερό παρκέ.
Από την άλλη μεριά ο Τερζής έχοντας πάρει το μάθημα από τον πρώτο αγώνα έδωσε χρόνο στον Ματσακο να ξεκουραστεί, παίζοντας με φουλ ροτεισον και παίρνοντας το παιχνίδι από έναν παίχτη από την άκρη του πάγκου του, που ευστόχησε 4 συνεχόμενες φορές πίσω από τα 6,75 (Κοντοθανάσης), ακόμα εξαιρετικός ο Φιλίππου που λόγο τον απουσιών έπαιξε στο 4 και κατά την γνώμη μου αυτός έδωσε την νίκη στον Πρωτέα, κρατώντας τον κοντά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι. Αλήθεια και λόγο της απουσίας του Τσουμανη, αν ο Ποκουσεφσκι έπαιρνε χρόνο και στο 4 στην επίθεση, μεγαλώνοντας και το ροτεισον του Ολυμπιακού, θα υπήρχε παίχτης να τον σταματήσει εκεί ??? Η παρατήρηση αυτή από έμπειρο μπασκετικο της παρέας που όμως συμπλήρωσε, ότι αυτό ίσως να το κρατάει ο Ολυμπιακός για την τελική φάση και ίσως για την πιθανή συμμέτοχη του στο πανελλήνιο.
Ακόμα, το γήπεδο απαράδεκτα γλιστερό, οι διαιτητές ανεπαρκείς (ψάχνονταν μεταξύ τους για το τι να σφυρίξουν), άφησαν πολλές επαφές και σκληρό παιχνίδι και από τους δυο.
Ο Ποκουσεφσκι χτύπησε (ελαφριά, άλλα στην αρχή φάνηκε σοβαρό ) στο τέλος του ημιχρόνου, πράγμα που τον έκανε πολύ διστακτικό στο 2ο ημίχρονο, ο Κολοβερος έφυγε με τραυματισμό (μάλλον αρκετά σοβαρό), και από τον Πρωτέα δεν έπαιξε και ο Μπουρλακης.
Gkos
Ολυμπιακός-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 73-66
Την τέταρτη ήττα της στο πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΚΑΝΑ , γνώρισε ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ από τον Ολυμπιακό (73-66) στο ΣΕΦ.

(Δεν ημουνα αλλα αν δυσκολευεται να νικησει και τον -χωρις Τολια- Πανιωνιο ο Ολυμπιακος εχουμε θεμα )

(Δεν ημουνα αλλα αν δυσκολευεται να νικησει και τον -χωρις Τολια- Πανιωνιο ο Ολυμπιακος εχουμε θεμα )

(Και επαιζε και ο Τσουμάνης -αυτό το ξερω)
polykos
QUOTE(Gkos @ Jan 29 2019, 23:25 ) *
(Δεν ημουνα αλλα αν δυσκολευεται να νικησει και τον -χωρις Τολια- Πανιωνιο ο Ολυμπιακος εχουμε θεμα )

(Και επαιζε και ο Τσουμάνης -αυτό το ξερω)


Απο Πανιώνιο έλειπαν οι σχεδόν μόνιμοι Τόλιας-Νάνος
Απο Ολυμπιακό ο σέρβος.
plateias
QUOTE (polykos @ Jan 30 2019, 02:41 ) *
Απο Πανιώνιο έλειπαν οι σχεδόν μόνιμοι Τόλιας-Νάνος
Απο Ολυμπιακό ο σέρβος.

Πρώτη φορά φέτος (είχα να δω από τα ντέρμπυ του α' γύρου) είδα τον Πανιώνιο να παίζει σαν ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ με σφιχτή άμυνα και ομαδικά μπροστά.
Ο Ολυμπιακός χωρίς τον Σέρβο είναι μία μετριοκαλή ομάδα με περιορισμένο ρόστερ και τρεις παίκτες να προσπαθούν να το πάρουν επάνω τους. Το παιχνίδι κρίθηκε όταν ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά πέντε - έξι λεπτά πριν το τέλος και ενώ ο Ολυμπιακός ήταν σε σύγχυση, δεν κατάφερε με τρεις βιαστικές επιθέσεις να διευρύνει την διαφορά.
Αν κυνηγούσε λίγο παραπάνω τα επιθετικά ριμπάουντ ο Πανιώνιος θα είχε ίσως πάρει το παιχνίδι.
Δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα που βλέπω αγώνα στο βοηθητικό του ΣΕΦ πάντως και η μεγαλύτερη αγωνία σε δύο ωραία παιχνίδια που κρίθηκαν το τελευταίο λεπτό, ήταν μην χτυπήσει άσχημα κάποιος παίκτης από αυτή τη τσουλήθρα που έχει για παρκέ.
Απαράδεκτο ο Ολυμπιακός με τόσα χρήματα που επένδυσε τα τελευταία χρόνια στις ακαδημίες του, να μην φροντίζει την ασφάλεια των παικτών,
mlprds
QUOTE (Gkos @ Jan 29 2019, 23:25 ) *
Ολυμπιακός-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 73-66
...
(Δεν ημουνα αλλα αν δυσκολευεται να νικησει και τον -χωρις Τολια- Πανιωνιο ο Ολυμπιακος εχουμε θεμα )
(Και επαιζε και ο Τσουμάνης -αυτό το ξερω)

Ότι δεν έπαιξε ο Τολιας και έπαιξε ο Τσουμανης το έμαθες , χα χα το ότι δεν έπαιξε ο Σέρβος που είναι το 30-50% του φετινού Ολυμπιακού δεν στο είπαν φίλε Gkos!!
Αν και Πρωτέας στα υποδομής (με φίλο-Ολυμπιακα αισθήματα γενικά) και χωρίς παρωπίδες θέλω να πιστεύω , είμαι σίγουρος ότι αν ο Σέρβος δεν είχε χτυπήσει με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο παιχνίδι με τον Πρωτέα, με αποτέλεσμα το λίγο που έπαιξε στο δεύτερο να έχει το μυαλό στον τραυματισμό (έμαθα 10 μέρες εκτός και δύσκολα θα παίξει και στο επόμενο) ο Ολυμπιακός θα είχε πάρει και τον Πρωτέα στο ΣΕΦ.
Θεωρώντας ότι το παιχνίδι του Πρωτέα θα είναι πολύ εύκολο (Πρωτέας-Ιωνικός 58-46)!!! Πήγα με την παρέα στο ΣΕΦ που λόγο της απουσίας του Σέρβου πιστεύαμε ότι το παιχνίδι Θα έχει ενδιαφέρον , γιατί ο Πανιώνιος είναι πάντα Πανιώνιος.
Με λίγο μεγαλύτερο ροτεισον ο Ολυμπιακός έπαιξε με 7 – 7,5 παίχτες αντί με 6,5 στο παιχνίδι με Πρωτέα και πηρέ και πόντους και πίεση στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο αλλά το πιο βασικό είχαν ανάσες οι βασικοί του στο τέλος που κρίθηκε το παιχνίδι.
Ο Πανιώνιος έπαιξε πολύ δυνατά σε άμυνα και επίθεση έβαλε μερικά δύσκολα καλάθια και είχε καλό ροτεισον, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την καθόλου χρησιμοποίηση του ψηλού (νο.7) στο τελευταίο 10λεπτο, παρόλο που για έμενα ήταν από τους καλύτερους στο αγώνα.
Η διαιτησία μοιρασμένη στο α’ ημίχρονο τα έβλεπε εξοργιστικά κόκκινα μερικές φορές, αλλά στο δεύτερο άφησε αρκετά το σκληρό παιχνίδι του Πανιωνίου και σε 2 φάσεις κάτω από το καλάθι και σε ένα μακρινό σουτ δεν σφύριξαν φάουλ που θα τα έδιναν και μονοί τους οι παίχτες του Πανιωνίου.
Το γήπεδο απαράδεκτα γλιστερό, πρέπει να κάνουν κάτι …
Gkos
QUOTE (mlprds @ Jan 30 2019, 12:12 ) *
Ότι δεν έπαιξε ο Τολιας και έπαιξε ο Τσουμανης το έμαθες , χα χα το ότι δεν έπαιξε ο Σέρβος που είναι το 30-50% του φετινού Ολυμπιακού δεν στο είπαν φίλε Gkos!!


Βασικά δεν ρώτησα ;(

Ρώτησα για τους επίφοβους να λείπουν.

ΕΣΚΑΝΑ όλα ξεκινάνε από την αρχή στα πλει οφ,η κανονική περίοδος είναι ζέσταμα.
mlprds
QUOTE (Gkos @ Jan 30 2019, 13:04 ) *
Βασικά δεν ρώτησα ;(

Ρώτησα για τους επίφοβους να λείπουν.

ΕΣΚΑΝΑ όλα ξεκινάνε από την αρχή στα πλει οφ,η κανονική περίοδος είναι ζέσταμα.

Έχεις απόλυτο δίκαιο στην ΕΣΚΑΝΑ όλα ξεκινάνε από την αρχή στα πλει οφ, αλλά από ότι έχω δει έως τώρα με πλήρες ράστερ οι ομάδες, ο Ολυμπιακός είναι ένα σκαλί πάνω, έχει παιδιά με μικρό χρόνο στο ροτεισον του που θα είχαν πολύ χρόνο και σε Πρωτέα και Ίκαρο και Πανιώνιο. Ακόμα μια αναμενόμενη μετατόπιση του Σέρβου μέσα στην ρακέτα (τουλάχιστον όταν αμύνεται ο Ολυμπιακός) θα τον δυναμώσει πολύ και θα ανοίξει και το ροτεισον.
Φίλε Gkos δεν ξέρω αν έχεις δει τον Σέρβο live αλλά μιλάμε για ένα παιδί 2.12+ με άνοιγμα χεριών πάνω από 2.20 που μπορεί να τρέξει, ΔΕΝ μπορεί ακόμα να μαρκάρει καλούς αντιπάλους στην περιφέρεια, αλλά ξέρει μπάσκετ (πολύ καλά τα βασικά για το ύψος του)!!
https://www.youtube.com/watch?time_continue...p;v=-eA8vtdezoY
……………………………………………………………………
…………………………………….
Στο παιδικό ο Πανιώνιος νίκησε με ανατροπή μου φάνηκε όμως χειρότερος από το πρώτο παιχνίδι στο Βαρίκας (όχι ο Ολυμπιακός δεν έγινε καλύτερος) αλλά και δεν μου φάνηκε ότι ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να τον κοντραρει, και στους παίδες όλα ξεκινάνε από την αρχή στα πλει οφ της ΕΣΚΑΝΑ.
Χτες το κλίμα στο γήπεδο από μεριά εξέδρα γονέων (παιδικό και εφηβικό) ήταν σαν ο Πανιώνιος να ήταν ο γηπεδούχος (έτσι μου φάνηκε ίσως και γιατί καθόμασταν από την πλευρά του Πανιώνιου) όποτε δεν πιστεύω ότι στους μεταξύ τους τελικούς θα μετρήσει η έδρα.
Gkos
QUOTE (mlprds @ Jan 30 2019, 14:34 ) *
Φίλε Gkos δεν ξέρω αν έχεις δει τον Σέρβο live

Έπρεπε να είσαι εδώ να δεις την φάτσα μου .
Μόνο αυτό σου λέω 😂

QUOTE (mlprds @ Jan 30 2019, 14:34 ) *
Χτες το κλίμα στο γήπεδο από μεριά εξέδρα γονέων (παιδικό και εφηβικό) ήταν σαν ο Πανιώνιος να ήταν ο γηπεδούχος (έτσι μου φάνηκε ίσως και γιατί καθόμασταν από την πλευρά του Πανιώνιου) όποτε δεν πιστεύω ότι στους μεταξύ τους τελικούς θα μετρήσει η έδρα.




Και με Πρωτέα ,η κερκίδα ήταν καταφανέστατα με Πρωτέα ,κάτι που είναι απολύτως λογικό(αν θες στο αναλύω)!
Πάντως στους τελικούς η έδρα μετραει.
Δεν θα σε πάω παλιά,θυμήσου πέρυσι.
Η έδρα το πήρε.
Ενα πλεονέκτημα που που το είχε πάρει ο Ολυμπιακός για 1 πόντο υπενθυμιζω.
Anyway,την ερχόμενη Τριτη οι ερυθρόλευκοι πάνε Καλλιθέα.
Και δεν μπορεί να πει κανείς με σιγουριά ότι δεν θα έχουν απώλεια.

G.
mlprds
QUOTE (Gkos @ Jan 30 2019, 15:46 ) *
Έπρεπε να είσαι εδώ να δεις την φάτσα μου .
Μόνο αυτό σου λέω 😂

Και με Πρωτέα ,η κερκίδα ήταν καταφανέστατα με Πρωτέα ,κάτι που είναι απολύτως λογικό(αν θες στο αναλύω)!
Πάντως στους τελικούς η έδρα μετραει.
Δεν θα σε πάω παλιά,θυμήσου πέρυσι.
Η έδρα το πήρε.
Ενα πλεονέκτημα που που το είχε πάρει ο Ολυμπιακός για 1 πόντο υπενθυμιζω.
Anyway,την ερχόμενη Τριτη οι ερυθρόλευκοι πάνε Καλλιθέα.
Και δεν μπορεί να πει κανείς με σιγουριά ότι δεν θα έχουν απώλεια.

G.

Για να σου απαντήσω από το τέλος, αν δεν παίξει ο Σέρβος με Ίκαρο το πιο πιθανόν είναι να το χάσει ο Ολυμπιακός, αλλά μετά πάει εκεί μέσα και ο Πρωτέας που και πάλι αν παίξει ο Ίκαρος πλήρες δεν θα περάσει εύκολα ούτε και ο Πρωτέας. Άσε που έχουν να παίξουν και οι δυο με Πανιώνιο.
Μια και παρακολουθώ τον Πρωτέα λόγο περιοχής και παλιάς σχέσης μου με την ομάδα λόγο παιδιού εκεί, πιστεύω ότι καμία σχέση ο περσινός Πρωτέας με φέτος. Πέρυσι η ομάδα αν πήγαινε πανελλήνιο αντί Ολυμπιακού θα το έπαιρνε αυτός!! Φέτος καμία σχέση!!
Αντίθετα και φέτος ο Ολυμπιακός μπορεί να χτυπήσει ξανά πανελλήνιο όχι σαν φαβορί, αλλά έδειξε και στο τουρνουά στην Πάτρα και στο φιλικό στον Αλίμο με το Περιστέρι ότι είναι πολύ ανταγωνιστικός. Φυσικά για να έχει τύχη πρέπει και το προπονητικό του τιμ να αναθεωρήσει πολλά στην ταχτική της ομάδας.
Gkos
Δεν το συζητάμε καν ότι η περσινή ομάδα του Πρωτέα ήταν ανώτερη της φετινης😘
Gkos
https://moshatotaurossporty.blogspot.com/20...-video.html?m=1

Το ματσάκι στο ΣΕΦ.
polykos
Ούτε στο μυαλό του πιο ένθερμου Βουλιώτη δεν υπήρχε η υποψία να κάνει ο Πρωτέας 2 νίκες σε μια χρονιά απέναντι στον Πανιώνιο.
O tempora, o mores δηλ. ο καιρός φέρνει τα λάχανα, φέρνει και τα παραπούλια laugh.gif
BBBfor24
QUOTE(polykos @ Feb 6 2019, 02:21 ) *
Ούτε στο μυαλό του πιο ένθερμου Βουλιώτη δεν υπήρχε η υποψία να κάνει ο Πρωτέας 2 νίκες σε μια χρονιά απέναντι στον Πανιώνιο.
O tempora, o mores δηλ. ο καιρός φέρνει τα λάχανα, φέρνει και τα παραπούλια laugh.gif

Φιλαρακο και περσι 2 νικες εκανε μην μπερδευεσαι
polykos
QUOTE(BBBfor24 @ Feb 6 2019, 03:27 ) *
Φιλαρακο και περσι 2 νικες εκανε μην μπερδευεσαι

Συγγνώμη που μπερδεύτηκα!
mlprds
QUOTE (BBBfor24 @ Feb 6 2019, 03:27 ) *
Φιλαρακο και περσι 2 νικες εκανε μην μπερδευεσαι

Όχι 2, αλλά 4 νίκες έκανε πέρυσι ο Πρωτέας επί του Πανιωνίου!! αλλά η περσινή ομάδα του Πρωτέα άλλο πράγμα!! η φετινή όμως είναι ΟΜΑΔΑ!! καλά στημένη και με προπονητή που ξέρει τις δυνατότητες των παιχτών του και δουλεύει πάνω σε αυτό που έχει.

Στην αγωνιστική όμως αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση ήταν το 38 – 79 του Ολυμπιακού επί του Ικάρου Κ. μέσα στην Καλλιθέα, παιχνίδι που εγώ προσωπικά (και όχι μόνο εγώ) έβλεπα πιθανή ήττα του Ολυμπιακού. Αρχικά νόμιζα ότι η ΕΣΚΑΝΑ ανέβασε λάθος σκορ, αλλά μίλησα με φίλο που ήταν εκεί και μου το επιβεβαίωσε. Οι 2 ομάδες έπαιξαν πλήρες και μάλιστα ο Σέρβος ήταν εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του δεν βοήθησε στο σκοράρισμα και έπαιξε λιγότερο από 20’ . Περιμένω κάποιος να ανεβάσει το βένετο του αγώνα να δω τι έγινε !!

Τα παιχνίδια που σίγουρα θέλω να παρακολουθήσω είναι το Πανιώνιος – Ίκαρος Κ. και Ίκαρος Κ. – Πρωτέας, αν και ο Πρωτέας μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα είναι σίγουρα 2ος, μένει όμως ανοιχτή η 3η θέση . Μεγάλο πρόβλημα το παρκινγκ και για τα 2 γήπεδα αλλά…
BBBfor24
QUOTE(mlprds @ Feb 6 2019, 11:57 ) *
Όχι 2, αλλά 4 νίκες έκανε πέρυσι ο Πρωτέας επί του Πανιωνίου!! αλλά η περσινή ομάδα του Πρωτέα άλλο πράγμα!! η φετινή όμως είναι ΟΜΑΔΑ!! καλά στημένη και με προπονητή που ξέρει τις δυνατότητες των παιχτών του και δουλεύει πάνω σε αυτό που έχει.

Στην αγωνιστική όμως αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση ήταν το 38 – 79 του Ολυμπιακού επί του Ικάρου Κ. μέσα στην Καλλιθέα, παιχνίδι που εγώ προσωπικά (και όχι μόνο εγώ) έβλεπα πιθανή ήττα του Ολυμπιακού. Αρχικά νόμιζα ότι η ΕΣΚΑΝΑ ανέβασε λάθος σκορ, αλλά μίλησα με φίλο που ήταν εκεί και μου το επιβεβαίωσε. Οι 2 ομάδες έπαιξαν πλήρες και μάλιστα ο Σέρβος ήταν εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του δεν βοήθησε στο σκοράρισμα και έπαιξε λιγότερο από 20’ . Περιμένω κάποιος να ανεβάσει το βένετο του αγώνα να δω τι έγινε !!

Τα παιχνίδια που σίγουρα θέλω να παρακολουθήσω είναι το Πανιώνιος – Ίκαρος Κ. και Ίκαρος Κ. – Πρωτέας, αν και ο Πρωτέας μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα είναι σίγουρα 2ος, μένει όμως ανοιχτή η 3η θέση . Μεγάλο πρόβλημα το παρκινγκ και για τα 2 γήπεδα αλλά…

Οπως τα λες..

https://www.facebook.com/100231653399418/po...6570742?sfns=cl
https://www.facebook.com/100231653399418/po...6568474?sfns=cl
Το καλυτερο highlight απο τα 2 ντερμπι αντιστοιχα
mlprds
Μια και που για διαφόρους λόγους τελικά δεν πήγα στο Βαρίκας , υπάρχει κάποιος να μας σχολιάσει την άνετη νίκη του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ? Τώρα έχουμε το ΙΚΑΡΟΣ Κ. – ΠΡΩΤΕΑΣ, για τον ΠΡΩΤΕΑ δεν αλλάζει τίποτα, αλλά με νίκη του ο ΊΚΑΡΟΣ Κ. παίρνει αυτός την 3η θέση.
Ακόμα δεν έμαθα για τον μηδενισμό του ΦΑΡΟΥ Κ. (ξέρουμε αν θα αποσυρθεί από το πρωτάθλημα??)!
Ακόμα εντύπωση η πάρα πολύ άνετη εκτός έδρας νίκη του ΜΙΛΩΝΑ μέσα στο ΦΑΛΗΡΟ , η συνεχόμενη ανοδική πορεία του ΙΩΝΙΚΟΥ ΝΙΚΑΙΑΣ και η άσχημη πορεία του ΚΡΟΝΟΥ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ που για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια φλερτάρει με την πτώση του στην Β’ κατηγορία!!

plateias
QUOTE (mlprds @ Feb 13 2019, 12:04 ) *
Μια και που για διαφόρους λόγους τελικά δεν πήγα στο Βαρίκας , υπάρχει κάποιος να μας σχολιάσει την άνετη νίκη του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ? Τώρα έχουμε το ΙΚΑΡΟΣ Κ. – ΠΡΩΤΕΑΣ, για τον ΠΡΩΤΕΑ δεν αλλάζει τίποτα, αλλά με νίκη του ο ΊΚΑΡΟΣ Κ. παίρνει αυτός την 3η θέση.
Ακόμα δεν έμαθα για τον μηδενισμό του ΦΑΡΟΥ Κ. (ξέρουμε αν θα αποσυρθεί από το πρωτάθλημα??)!
Ακόμα εντύπωση η πάρα πολύ άνετη εκτός έδρας νίκη του ΜΙΛΩΝΑ μέσα στο ΦΑΛΗΡΟ , η συνεχόμενη ανοδική πορεία του ΙΩΝΙΚΟΥ ΝΙΚΑΙΑΣ και η άσχημη πορεία του ΚΡΟΝΟΥ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ που για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια φλερτάρει με την πτώση του στην Β’ κατηγορία!!

Μετά τις καλές του εμφανίσεις με ΟΣΦΠ κα Πρωτέα, ο Πανιώνιος με πολύ σφικτή άμυνα και ευστοχία έξω από τα 6,25, έπνιξε τον Ίκαρο που μάτωνε για να βάλει πόντο. Ο καλός 5 του Ικάρου είχε παίξει την προηγούμενη μέρα αρκετά με το αντρικό και ήταν μέτριος. Από Πανιώνιο σταθερά εκτός Τόλιας - Νάνος.
Μεγάλη πάντως η βελτίωση στα τρία ντέρμπυ του Πανιωνίου, διακριθέντες και οι 12 που παίξαν.
mlprds
[/quote]
Άρρωστος και κλινήρης δεν κατάφερα να πάω Καλλιθέα που είχα προγραμματίσει (η ομάδα μου έχασε 56-52), υπάρχει κάποιος να μας πει τι έγινε εκεί?
Βλέποντας τα αποτελέσματα στη σελίδα της ΕΣΚΑΝΑ μου έκανε όμως πάρα πολύ εντύπωση το 51-56 στο ΑΟΝΑ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ?? ο ΑΟΝΑ είναι τελευταίος!! τι παίχτηκε εκεί ?
Τώρα μετά τι νίκη του ΙΚΑΡΟΥ Κ. η βαθμολογία στην κορφη της ΕΣΚΑΝΑ έκλεισε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ - ΊΚΑΡΟΣ Κ. – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ.
Ακόμη σήμερα η αύριο ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ φεύγει για Σερβία όπου θα πάρει μέρος στο “EUROLEAGUE BASKETBALL ADIDAS NEXT GENERATION TOURNAMENT” στον όμιλο που θα ξεκινήσει Παρασκευή στο Βελιγράδι.
BBBfor24
QUOTE(mlprds @ Feb 20 2019, 11:37 ) *
Άρρωστος και κλινήρης δεν κατάφερα να πάω Καλλιθέα που είχα προγραμματίσει (η ομάδα μου έχασε 56-52), υπάρχει κάποιος να μας πει τι έγινε εκεί?
Βλέποντας τα αποτελέσματα στη σελίδα της ΕΣΚΑΝΑ μου έκανε όμως πάρα πολύ εντύπωση το 51-56 στο ΑΟΝΑ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ?? ο ΑΟΝΑ είναι τελευταίος!! τι παίχτηκε εκεί ?
Τώρα μετά τι νίκη του ΙΚΑΡΟΥ Κ. η βαθμολογία στην κορφη της ΕΣΚΑΝΑ έκλεισε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ - ΊΚΑΡΟΣ Κ. – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ.
Ακόμη σήμερα η αύριο ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ φεύγει για Σερβία όπου θα πάρει μέρος στο “EUROLEAGUE BASKETBALL ADIDAS NEXT GENERATION TOURNAMENT” στον όμιλο που θα ξεκινήσει Παρασκευή στο Βελιγράδι.

Βρεθηκα εγω στην καλλιθεα..Επαιξε πολυ δυνατα ο ικαρος σαν να το ηθελε περισσοτερο(.Απο πρωτεα ελειπε καραμαλεγκος). ματσαγκος φιλλιπου ηταν αστοχοι σε συνδιασμο με την καλη αμυνα του ικαρου,ειδικα στο 2ο ημιχρονο, που πηρε μια διαφορα..Θα γινουν ωραια παιχνιδια αναμεσα στις δυο ομαδες στα playoffs
Gkos
Eν τω μεταξύ το 4ήμερο που μας πέρασε συμμετείχε και ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα εφήβων με αρκετά καλά αποτελέσματα (κατετάγη 3ος) αλλά δεν είδα πουθενά κάποιο σχόλιο,σε αντίθεση με Παναθηναικό που (δικαίως) έφαγε κράξιμο στο τόπικ της ΕΣΚΑ.
xxx-4711
σχολιασαν σε αλλο τοπικ δες Καλύτεροι Ευρωπαίοι U20
απογοητευση ο Ζευγαρας πολυ καλος ο Κολοβερος αν και ενα χρονο μικροτερος, ο οποιος Κολοβερος παιζει να ειναι πιο κοντος απο τον Καραμπελα, μαλλον θα εχει δεχτει και αυτος αναλογο σπρωξιμο αν δεχτουμε οσα (γραφικα για μενα) εγραψαν για τον Καραμπελα σε αλλο τοπικ
Spectator
Εχετε δικιο μαλλον επρεπε να ειχα γραψει το σχολιο μου εδω.
Τελοσπαντων, απο την πλευρα του ερασιτεχνη που εχει μονο διαδικτυακη εικονα για τους παικτες εγώ δεν πολύ ενθουσιάστηκα από τους Έλληνες, εχοντας υποψη οτι το τουρνουα του Βελιγραδιου ηταν το ισως το πιο αδυναμο απο τα 4 - όχι τόσο απογοητευτικοί όσο των πράσινων μερικές βδομάδες πριν , αλλά και πάλι δυσκολεύομαι να δω ποιοι από αυτούς θα μπορέσουν να σταθούν ως άνδρες σε μερικούς μήνες από τώρα σε μετριο-υψηλο επιπεδο.
Είδα υμιψηλους (Τσούμανης/Ζευγαρας/Τσολακης) να παιζουν κυριως με πλατη και αυτο με δυσκολια ( ο Ζευγαρας ειναι ακομα επηρεασμενος απο τον χιαστο?) . Τρυπες στην αμυνα, χωρις ριμπαουντ και παιχνιδι above the rim. Θα κάνουν αξιολογη καριέρα ως παλιας κοπης τεσσαροπενταρια με υψη λίγο πάνω από δυο μέτρα χωρις σοβαρο παιχνιδι με προσωπο περα απο τα 4 μετρα ? Η χρόνια κατάρα των υποδομών, βρίσκουμε έναν δίμετρο και τον βάζουμε από κάτω.
Τουλάχιστον να παραδεχτω οτι ο Τσουμανης δουλεύει και αποκτά ένα σποτ τρίποντο αλλά φτάνει αυτο?
Οσο για τον Κολοβερο ειδα τα ιδια οπως και το καλοκαιρι με την εθνικη - δυνατα πατηματα και θρασος αλλα κυριως σουτ απο μεση αποσταση και οχι σταθερο τριποντο. Ενας ηταν ο Γκαλης . Απο τους δυο συνομηλικους κοντους μαλλον προτιμω τον Νικολαιδη για την ωρα ( η μαλλον κανενα , και οι δυο ειναι πολυ κοντοι για τα γουστα μου 19.gif )
Gkos
smile.gif

QUOTE (xxx-4711 @ Feb 25 2019, 18:46 ) *
σχολιασαν σε αλλο τοπικ



Απολογούμαι.
Λόγω χρόνου διαβάζω συγκεκριμένα topic μόνο.
polykos
QUOTE(Spectator @ Feb 25 2019, 21:38 ) *
Είδα υμιψηλους (Τσούμανης/Ζευγαρας/Τσολακης) να παιζουν κυριως με πλατη και αυτο με δυσκολια ( ο Ζευγαρας ειναι ακομα επηρεασμενος απο τον χιαστο?) . Τρυπες στην αμυνα, χωρις ριμπαουντ και παιχνιδι above the rim. Θα κάνουν αξιολογη καριέρα ως παλιας κοπης τεσσαροπενταρια με υψη λίγο πάνω από δυο μέτρα χωρις σοβαρο παιχνιδι με προσωπο περα απο τα 4 μετρα ? Η χρόνια κατάρα των υποδομών, βρίσκουμε έναν δίμετρο και τον βάζουμε από κάτω.
Τουλάχιστον να παραδεχτω οτι ο Τσουμανης δουλεύει και αποκτά ένα σποτ τρίποντο αλλά φτάνει αυτο?

Στην περίπτωση Ζευγαρά υπάρχει ένα παρατεταμένο 'έγκλημα' αυτά τα 3 χρόνια στο ΣΕΦ. Το παιδί το μπαστακώσανε στο 5.
Καλά κρασιά.
mlprds
QUOTE (polykos @ Feb 26 2019, 00:04 ) *
Στην περίπτωση Ζευγαρά υπάρχει ένα παρατεταμένο 'έγκλημα' αυτά τα 3 χρόνια στο ΣΕΦ. Το παιδί το μπαστακώσανε στο 5.
Καλά κρασιά.

Χάζεψα τα ματς του Ολυμπιακού στο “Adidas next Gen.” από το YouTube και αυτά μου έκαναν μπαμ!! Καλά εκεί στον Ολυμπιακό δεν έχουν μάθει στους ψηλούς ότι όταν ερχετε και βοήθεια να τους μαρκάρει το σωστό είναι να βγάλουν την μπάλα έξω για κάποιο σουτ, η και για να ανοίξει η άμυνα και να την ξανά πάρουν (ρωτώ, γιατί την εμμονή στο τελείωμα όσο και μαρκαρισμένος (από 2 η και 3 αντιπάλους), την έχουν και Ζευγαρας και Τσουμανης).
Φυσικά παρατήρησα όμως ότι πολλές φορές τα guard αργούν να δώσουν την μπάλα στους ψηλούς, με αποτέλεσμα να κλείνει η άμυνα πάνω τους, αλλά μήπως και αυτό είναι συνέπεια του προηγούμενου??
Ακόμα δεν βλέπουν από τον πάγκο, ότι όταν ο Σέρβος παίζει κοντά στο καλάθι (4αρι), τουλάχιστον στην άμυνα, είναι μια άλλη ομάδα!! με καλό αμυντικό ριμπάουντ και πολύ γρήγορη επίθεση.
Ακόμα πιστεύω αν είχε κάνει ένα καλύτερο ροτεισον στο πρώτο παιχνίδι, θα μπορούσε να έχει και πιο πολλά τρεξίματα με καλύτερη άμυνα σε όλο το ματς και ίσως και να κατάφερνε να ολοκληρώσει την ανατροπή στο τέλος, που ήταν ολοφάνερο ότι οι περιφερικοί του τα είχαν παίξει.
Gkos
QUOTE (polykos @ Feb 26 2019, 00:04 ) *
Στην περίπτωση Ζευγαρά υπάρχει ένα παρατεταμένο 'έγκλημα' αυτά τα 3 χρόνια στο ΣΕΦ. Το παιδί το μπαστακώσανε στο 5.
Καλά κρασιά.


Δεν γνωρίζω αν φταίει ο τραυματισμός ή η επιμονή να αγωνίζεται ως 5άρι,αλλά η φετινή χρονιά είναι απογοητευτική,απορώ πραγματικά πως καλείται ακόμα εθνική. . .


mlprds
QUOTE (plateias @ Feb 13 2019, 13:15 ) *
Μετά τις καλές του εμφανίσεις με ΟΣΦΠ κα Πρωτέα, ο Πανιώνιος με πολύ σφικτή άμυνα και ευστοχία έξω από τα 6,25, έπνιξε τον Ίκαρο που μάτωνε για να βάλει πόντο. Ο καλός 5 του Ικάρου είχε παίξει την προηγούμενη μέρα αρκετά με το αντρικό και ήταν μέτριος. Από Πανιώνιο σταθερά εκτός Τόλιας - Νάνος.
Μεγάλη πάντως η βελτίωση στα τρία ντέρμπυ του Πανιωνίου, διακριθέντες και οι 12 που παίξαν.

Καλημέρα, αλήθεια ξέρει κάποιος να μας πει τι τρέχει με τον Πανιώνιο? Την προηγούμενη αγωνιστική νίκησε δύσκολα τον ουραγό ΑΟΝΑ (51-56) και χτες έχασε μέσα στο Βαρίκας από τον ΜΙΛΩΝΑ (70-75)!!! Δεν μπορεί να είναι αυτή η ομάδα που κόντραρε έως τον τέλος τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στο ΣΕΦ?? Ήταν κάποιος στο Βαρίκας χτες? Ξέρει ίσως κάποιος να μας πει τι παίζετε, γιατί τέτοια μεγάλη αγωνιστική πτώση?
regi
QUOTE(mlprds @ Feb 27 2019, 11:02 ) *
Καλημέρα, αλήθεια ξέρει κάποιος να μας πει τι τρέχει με τον Πανιώνιο? Την προηγούμενη αγωνιστική νίκησε δύσκολα τον ουραγό ΑΟΝΑ (51-56) και χτες έχασε μέσα στο Βαρίκας από τον ΜΙΛΩΝΑ (70-75)!!! Δεν μπορεί να είναι αυτή η ομάδα που κόντραρε έως τον τέλος τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στο ΣΕΦ?? Ήταν κάποιος στο Βαρίκας χτες? Ξέρει ίσως κάποιος να μας πει τι παίζετε, γιατί τέτοια μεγάλη αγωνιστική πτώση?


Με επιφύλαξη, πιθανά να παίζονται παιχνίδια κατάταξης για τα play off!

Στο παιχνίδι στη Βούλα, ο ΠΡΩΤΕΑΣ έχοντας απώλειες (λόγω τραυματισμών & της Εθνικής Εφήβων ( Ματσάγγος) επιβλήθηκε άνετα του ΕΣΠΕΡΟΥ.
Με κορυφαίο τον Φιλίππου και μοιράζοντας ο coach τον χρόνο σε όλα τα παιδιά, έδειξε ότι είναι ΟΜΑΔΑ. Έχοντας παίκτες με καλά αθλητικά προσόντα, πίεζε σε όλο το γήπεδο, είχε επιστροφές και κυρίως λόγω καλής χρήσης του ροστερ από τον coach, έδειξε ότι πραγματικά μπορεί φέτος το κάτι παραπάνω.
Αν στα play off, καταφέρει να έχει όλους τους παίκτες διαθέσιμους τότε όλα είναι πιθανά.
Ο ΕΣΠΕΡΟΣ άντεξε την πίεση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Παίζοντας με ελάχιστες αλλαγές σε συνδυασμό με τα εμφανή περιττά κιλά μερικών παικτών του, οδήγησε σε κούραση, με επακόλουθο τις κακές επιλογές, τα αψυχολόγητα τρίποντα, τις άσκοπες διεισδύσεις, αλλά κυρίως κακή αμυντική λειτουργία.
Κρίμα γιατί στο πρώτο παιχνίδι έδειξε καλύτερα στοιχεία.
Η διαιτησία ήταν κακή αλλά όχι τόσο λόγω σκοπιμότητας, όσο ανικανότητας !

mlprds
QUOTE (regi @ Feb 27 2019, 11:56 ) *
Με επιφύλαξη, πιθανά να παίζονται παιχνίδια κατάταξης για τα play off!
...

Δεν υπάρχον θέματα κατάταξης από την προηγούμενη αγωνιστική για την κορφη στην ΕΣΚΑΝΑ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ – ΙΚΑΡΟΣ Κ. – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ). Άρα πάμε για ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ – ΠΑΝΙΩΝΙΟ και ΠΡΩΤΕΑ – ΙΚΑΡΟ Κ. Με τα ροστερ όπως είναι τώρα χωρίς απώλειες ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ θα κάνει 2 καλές προπονήσεις με τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ (όπως δείχνουν τα τελευταία αποτελέσματα). Τώρα η ομάδα μου ο ΠΡΩΤΕΑΣ θα τα βρει δύσκολα με τον ΙΚΑΡΟ Κ. αλλά πιστεύω ότι θα πάει τελικό με ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Εκεί για να είμαι αντικειμενικός πιστεύω ότι ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ με φουλ ράστερ δεν παίζεται φέτος … φυσικά με τον Τσαλδάρη στον πάγκο του δλδ μικρό ροτεισον (άρα ξεθεωμένους τους βασικούς παίχτες στο τελευταίο 5λεπτο) και τον Σέρβο στην περιφέρεια … καλά κάνουν στον ΠΡΩΤΕΑ και έχουν βάσιμες ελπίδες για να σπάσει φέτος το ρόιδι .
plateias
QUOTE (mlprds @ Feb 27 2019, 12:02 ) *
Καλημέρα, αλήθεια ξέρει κάποιος να μας πει τι τρέχει με τον Πανιώνιο? Την προηγούμενη αγωνιστική νίκησε δύσκολα τον ουραγό ΑΟΝΑ (51-56) και χτες έχασε μέσα στο Βαρίκας από τον ΜΙΛΩΝΑ (70-75)!!! Δεν μπορεί να είναι αυτή η ομάδα που κόντραρε έως τον τέλος τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ στο ΣΕΦ?? Ήταν κάποιος στο Βαρίκας χτες? Ξέρει ίσως κάποιος να μας πει τι παίζετε, γιατί τέτοια μεγάλη αγωνιστική πτώση?

Ο Πανιώνιος άλλο ένα παιχνίδι κατέβηκε με απώλειες 6 - 7 καλών παικτών (όλη χρονιά πάντως σημαδεύτηκε από σοβαρούς τραυματισμούς), δεν είχε και κίνητρο βαθμολογικό, οπότε ο Μίλωνας που έψαχνε μια μεγάλη νίκη να γλυτώσει τα πλέι άουτ (βέβαια κέρδισε και το Π.Φάληρο και του τα χαλάει γιατί τώρα πρέπει τελευταία αγωνιστική να κερδίσει τον αδιάφορο πια Ίκαρο) με ψυχωμένο παιχνίδι και ευστοχία του 5 στα τρίποντα στην παράταση, πήρε μια μεγάλη νίκη.
mlprds
Φιλικό χτες στο ΣΕΦ ανάμεσα στα εφηβικά ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ και ΑΕΚ (δεν πήγα αλλά έμαθα μερικές πληροφορίες από φίλο που ήταν εκεί για άλλο αγώνα πριν και κάθισε και το παρακολούθησε και αυτό) , για την ιστορία ο Ολυμπιακός νίκησε έναν πόντο (65-64 ??), η ΑΕΚ έχασε ευκαιρία να το ισοφαρίσει μιας και στο τέλος έβαλε μόνο 1 στις 2 βολές σε φάουλ που κέρδισε στα τελευταία δευτερόλεπτα.
Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έπαιζε χωρίς Τσουμανη και Ζευγαρα (με Εθνική) και ΑΕΚ χωρίς Ρογκαβοπουλο και 2 - 3 ακόμα τραυματίες (Πραπας , Ζαρκαδουλας …), αλλά που όμως δεν θα επιστρέψουν έτσι και αλλιώς έως το τέλος της φετινής αγωνιστικής περιόδου, από ότι έλεγαν γονείς από την μεριά της ΑΕΚ.
Στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έπαιξαν σχετικά λίγο οι βασικοί του (Σέρβος λιγότερο από 15λεπτο) και έδωσαν πολύ χρόνο στα παιδιά που δεν είχαν ακολουθησει την αποστολή στο Βελιγράδι.
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 10+ στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στο δεύτερο ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πίεσε και έως το ημίχρονο πέρασε αυτός μπροστά περίπου με +10 και αρχές δευτέρου ημιχρόνου ανέβηκε ακόμα η διαφορά … κάπου εκεί ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ξεκίνησε να παίζει με 1 έως 2 μόνο βασικούς στην 5αδα και σιγά σιγά το σκορ έπεσε στην τελική του διαφορά.

regi

συμφωνα με το sitethw ESKANA
http://www.eskana.gr/2019/03/22_6.html

Α΄ ΕΦΗΒΩΝ 22Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΣΠΕΡΟΣ -ΤΕΡΨΙΘΕΑ 76 66
ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΡΩΤΕΑΣ 42 63
ΦΑΡΟΣ - ΦΑΛΗΡΟΥ 42 56
ΙΩΝΙΚΟΣ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - 50 66
ΚΡΟΝΟΣ - -ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- 47 60
ΜΙΛΩΝ -ΙΚΑΡΟΣ 58 84

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 41 *
2 ΠΡΩΤΕΑΣ 42
3 ΙΚΑΡΟΣ 40
4 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 36 *
5 ΕΣΠΕΡΟΣ 32 *
6 ΦΑΛΗΡΟ 32
--------------------------------------------------------------------
7 ΙΩΝΙΚΟΣ 32
----------------------------------------------------------------------
8 ΜΙΛΩΝ 31
9 ΤΕΡΨΙΘΕΑ 29
10 ΚΡΟΝΟΣ 26 *
11 ΦΑΡΟΣ 24
----------------------------------------------------------------------------
12 ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 24

*Εκκρεμούν Ολυμπιακός -Κρόνος . και Πανιώνιος -Έσπερος αγώνες που δεν μπορούν να αλλάξουν την υπάρχουσα βαθμολογία .

Τα play off ξεκινούν την Τρίτη 12.03 (προημιτελική φάση)
Ολυμπιακός - Δραπετσώνα
Πρωτέας Βούλας -ΕΑ Νικαίας
Ίκαρος - Π. Φάληρο
Πανιώνιος -Έσπερος (για τις τρεις πρώτες θέσεις) .

Τα play out ξεκινούν επίσης την Τρίτη 12.03 και είναι
Μίλωνας -Φάρος
Τερψιθέα - -Κρόνος.
Yποβιβάζεται απευθείας ο ΑΟΝΑ και οι δύο ηττημένοι των play outs.
polykos
QUOTE(regi @ Mar 6 2019, 10:11 ) *
*Εκκρεμούν Ολυμπιακός -Κρόνος . και Πανιώνιος -Έσπερος αγώνες που δεν μπορούν να αλλάξουν την υπάρχουσα βαθμολογία .

Ο αναβληθέντες αγώνες δεν πρόκειται να διεξαχθούν σύμφωνα με απόφαση της διοργανώτριας αρχής.
Σημ, Θα μπορούσε να μην διεξαχθεί και όλο το πρωτάθλημα!!
mlprds
QUOTE (polykos @ Mar 6 2019, 21:29 ) *
Ο αναβληθέντες αγώνες δεν πρόκειται να διεξαχθούν σύμφωνα με απόφαση της διοργανώτριας αρχής.
Σημ, Θα μπορούσε να μην διεξαχθεί και όλο το πρωτάθλημα!!

Και εγώ το βρίσκω πραγματικά απαράδεκτο και μόνο σαν κίνηση υποβαθμίζει την διοργάνωση … αλλά έτσι και αλλιώς η ΕΣΚΑΝΑ φροντίζει με κάθε ευκαιρία να το κάνει , όπως για ψιλού πήδημα να αναβάλει ολόκληρες αγωνιστικές ..κλπ.
Φυσικά έχει εισάγει και την παγκόσμια (μάλλον) πρωτοτυπία της «με το νόμο» αλλοίωσης πρωταθλήματος (για την ουρά της βαθμολογίας) με την ύπαρξη της αναπτυξιακής ομάδας που συμμετέχει κανονικά άλλα προς το δοκούν στο πρωτάθλημα της Α’ Παίδων.
regi
Η ΕΣΚΑΝΑ στο site της (excel), συμπλήρωσε τους δύο αγώνες
Ολυμπιακός -Κρόνος 2-1
Πανιώνιος -Έσπερο 2-1
Πρόσεξα ότι έχει ακόμα ένα αποτέλεσμα 2-1 (14η αγωνιστική) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΤΕΡΨΙΘΕΑ.
Ξέρει κανείς αν έγινε ο αγώνας?

mlprds
QUOTE (regi @ Mar 8 2019, 14:59 ) *
Η ΕΣΚΑΝΑ στο site της (excel), συμπλήρωσε τους δύο αγώνες
Ολυμπιακός -Κρόνος 2-1
Πανιώνιος -Έσπερο 2-1
Πρόσεξα ότι έχει ακόμα ένα αποτέλεσμα 2-1 (14η αγωνιστική) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΤΕΡΨΙΘΕΑ.
Ξέρει κανείς αν έγινε ο αγώνας?

Οι αγώνες αυτοί είχαν αναβληθεί, οι 2 λόγο της κακοκαιρίας!! ..και το ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΡΟΝΟΣ λόγο της συμμετοχής του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στο ΑΝGT στο Βελιγράδι. Τελικά δεν θα γίνουν κατόπιν συμφωνίας μεταξύ των 2 ομάδων με τις ευλογίες της ΕΣΚΑΝΑ και κατοχυρώθηκαν υπέρ του Ολυμπιακού και του Πανιωνίου αντίστοιχα …
Αυτά είναι από τα ωραία κόλπα της ΕΣΚΑΝΑ, που έξαλλου φημίζετε για την εφευρετικότητα της σε διάφορα θέματα.
Gkos
Εμένα πάντως με βρίσκει σύμφωνο η μη διεξαγωγή των δυο αναμετρήσεων.
Ειδικά αυτή του Πανιωνίου με τον Έσπερο θα ήταν κάπως αστείο να γίνει μερικές μέρες πριν αρχίσουν τα πλει οφ . . .!
Πως θα την αντιμετώπιζαν οι ομάδες;
Πόσο χαλαρά θα έπαιζαν;

Btw εγώ ήξερα πως η αναμέτρηση είχε κανονιστεί για Κυριακή 03/03 και τελευταία στιγμή την ακύρωσε ο Πανιώνιος.
Και το ξέρω από πρώτο χέρι ,καθότι σκόπευα να παρευρεθώ και τελικά κατέληξα (μην σας τύχει) να βλέπω Καρέα-Χολαργό.

Αυτά τα ολίγα.

Σήμερα ξεκινάνε τα πλει οφ,με τον Πανιώνιο μάλιστα να είναι ενισχυμένος με Τόλια ,που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση αφού ξεπέρασε τα θέματα που τον απασχολούσαν.

G.

plateias
QUOTE (Gkos @ Mar 12 2019, 21:25 ) *
Εμένα πάντως με βρίσκει σύμφωνο η μη διεξαγωγή των δυο αναμετρήσεων.
Ειδικά αυτή του Πανιωνίου με τον Έσπερο θα ήταν κάπως αστείο να γίνει μερικές μέρες πριν αρχίσουν τα πλει οφ . . .!
Πως θα την αντιμετώπιζαν οι ομάδες;
Πόσο χαλαρά θα έπαιζαν;

Btw εγώ ήξερα πως η αναμέτρηση είχε κανονιστεί για Κυριακή 03/03 και τελευταία στιγμή την ακύρωσε ο Πανιώνιος.
Και το ξέρω από πρώτο χέρι ,καθότι σκόπευα να παρευρεθώ και τελικά κατέληξα (μην σας τύχει) να βλέπω Καρέα-Χολαργό.

Αυτά τα ολίγα.

Σήμερα ξεκινάνε τα πλει οφ,με τον Πανιώνιο μάλιστα να είναι ενισχυμένος με Τόλια ,που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση αφού ξεπέρασε τα θέματα που τον απασχολούσαν.

G.

Πες και περιγραφή για όσους δεν πήγαμε. Ήταν τόσο εύκολη η νίκη του Πανιωνίου;
regi
QUOTE(plateias @ Mar 13 2019, 09:05 ) *
Πες και περιγραφή για όσους δεν πήγαμε. Ήταν τόσο εύκολη η νίκη του Πανιωνίου;


Σίγουρα η νίκη του Πανιώνιου δεν ήταν εύκολη.
Ο Πανιώνιος παρουσιάστηκε σε κακή κατάσταση με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και κακές επιλογές. Κανείς από τους βασικούς του δεν ξεχώριζε, αλλά ο coach του βρήκε λύσεις αξιοποιώντας την 12αδα του και πήρε έντεχνα το ροζ φύλο. Αντίθετα ο προπονητής του Εσπερου εγκλωβίστηκε στο ότι η διαφορά κυμαινόταν στους 10-12 πόντους έπαιζε με ελάχιστες αλλαγές, αφήνοντας να γίνονται άσκοπες ατομικές ενέργειες και σουτ, με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία που του δόθηκε να κάνει την έκπληξη.
Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ΕΣΚΑΝΑ για τα PLAY OFF Α ΕΦΗΒΩΝ ήταν τα αναμενόμενα και χωρίς εκπλήξεις.
Ενδιαφέρον ήταν ο αγώνας Ίκαρου με το Φάληρο όπου κάποιες απουσίες στο ροστερ του ΙΚΑΡΟΥ έδωσαν ελπίδες στο Φάληρο αλλά ως εκεί.
Ο Πρωτέας με Ματσάγγό & Φιλίππου να ξεχωρίζουν, καθάρισε έστω και δύσκολα την Νίκαια, ενώ ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε από την Δραπετσώνα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 70 46
ΠΡΩΤΕΑΣ - ΝΙΚΑΙΑ 72 62
ΙΚΑΡΟΣ – ΦΑΛΗΡΟ 80 69
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΕΣΠΕΡΟΣ 79 64



Gkos
.

QUOTE (plateias @ Mar 13 2019, 09:05 ) *
Πες και περιγραφή για όσους δεν πήγαμε. Ήταν τόσο εύκολη η νίκη του Πανιωνίου;



Δεν έγραψα ότι θα πάω αν και πήγα όντως.

 
QUOTE (regi @ Mar 13 2019, 10:45 ) *
Ο Πανιώνιος παρουσιάστηκε σε κακή κατάσταση με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας



Συνήθως σουτάρει 75% πισω από τα 6,75 άρα το χτεσινό ήταν χαμηλό ;
Hip
QUOTE (Gkos @ Mar 13 2019, 12:16 ) *
Συνήθως σουτάρει 75% πισω από τα 6,75 άρα το χτεσινό ήταν χαμηλό ;

Μιλαμε για πολυ τριποντο ομως....Ουτε οι Γουοριορς να ηταν (αυτοι βεβαια τα βαζουν κιολας)
Gkos
Ηταν καλά τα ποσοστά όμως,τι άστοχος ; 😂
Hip
QUOTE (Gkos @ Mar 13 2019, 17:10 ) *
Ηταν καλά τα ποσοστά όμως,τι άστοχος ; 😂


Ναι ρε μαν, δεν ειπα οχι εγω. Αλλα κατσε να μην μπουν να δεις τι θα γινει tongue.gif

Πιεση και τρανζισιον και αμα εχει γυρισει η αμυνα διαγωνισμος τριποντων, Σε λιγο θα παρουν και τριχρωμη για τα ματς. smiley.gif

Anyway , με τον Ολυμπιακο ετσι κι αλλιως θα ειναι δυσκολο το παιχνιδι.Εκει πρεπει να μπουν καμια 15αρια για να γινει η εκπληξη.
Hip
Η ομάδα των Εφήβων του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ επικράτησε 78-68 στην έδρα του Έσπερου Καλλιθέας και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλει οφ της ΕΣΚΑΝΑ.
Επόμενος αντίπαλος των «κυανέρυθρων» θα είναι ο Ολυμπιακός, έχοντας πλεονέκτημα έδρας.
Ο πρώτος ημιτελικός θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ και έχει προγραμματισθεί από την ΕΣΚΑΝΑ στις 26 Μαρτίου.




Απο το facebook
mlprds
QUOTE (Hip @ Mar 16 2019, 22:23 ) *
Η ομάδα των Εφήβων του ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ επικράτησε 78-68 στην έδρα του Έσπερου Καλλιθέας και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλει οφ της ΕΣΚΑΝΑ.
Επόμενος αντίπαλος των «κυανέρυθρων» θα είναι ο Ολυμπιακός, έχοντας πλεονέκτημα έδρας.
Ο πρώτος ημιτελικός θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ και έχει προγραμματισθεί από την ΕΣΚΑΝΑ στις 26 Μαρτίου.




Απο το facebook

Είναι αλήθεια ότι στα 2 λεπτά πριν το τέλος η διάφορα ήταν μόνο 4 πόντοι? Έπαιξε τόσο καλά ο Έσπερος η απλά ο Πανιώνιος ήταν μέτριος η έπαιξε χαλαρός?
Ακόμα χτες άκουσα ότι ο Ολυμπιακός στην Δραπετσώνα στο ημίχρονο ήταν μόνο στο +1. Με μια Δραπετσώνα που άνετα στεκόταν φέτος Α’ ΕΣΚΑΝΑ ! Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πίεσε και η διαφορά ξέφυγε .
Ήταν κανείς στα ματς αυτά να μας πει εντυπώσεις?
Gkos
Ο Πρωτέας νικησε πολυ εύκολα στην Νικαια και έτσι έχουμε τα ζευγάρια των ημιτελικών!

PLAY OFF A ΕΦΗΒΩΝ 
23/03/19 19.30 ΚΛ. ΣΕΦ Β ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
23/03/19 21.15 ΚΛ. ΒΟΥΛΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ 

26/03/19 21.45 ΚΛ. ΒΑΡΙΚΑΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
26/03/19 21.45 ΚΛ. ΕΘΝ. ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ

30/03/19 19.30 ΚΛ. ΣΕΦ Β ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
30/03/19 21.15 ΚΛ. ΒΟΥΛΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ 

Gkos
QUOTE (mlprds @ Mar 18 2019, 13:07 ) *
Είναι αλήθεια ότι στα 2 λεπτά πριν το τέλος η διάφορα ήταν μόνο 4 πόντοι? Έπαιξε τόσο καλά ο Έσπερος η απλά ο Πανιώνιος ήταν μέτριος η έπαιξε χαλαρός?
Ήταν κανείς να μας πει εντυπώσεις?


Επειδή δεν βλέπω συμμετοχή,να σου πω για την 1η αναμέτρηση που ήμουνα; 😂



Ο Πανιώνιος επικράτησε του Εσπέρου και έκανε το 1-0 στις νίκες!

Την διαφορά την έκανε το μακρινό σουτ ,με τον Πανιώνιο να έχει πολλα τρίποντα (και μακρινά δίποντα) και τον Εσπερο να δυσκολεύεται αφάνταστα να σκοράρει από την περιφέρεια.
Η ομάδα της Καλλιθέας στάθηκε αρκετά καλά,έβαλε δύσκολα στους κυανέρυθρους με την πίεση της στα 2/3 του γηπέδου αλλά χωρίς σουτ δεν πας πουθενά.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ως ντέρμπι και έτσι εξελισόταν ως τα μέσα της β περιόδου που ο Πανιώνιος με συνεχόμενα τρίποντα πήρε διαφορά και παρά τις προσπάθειες του φιλότιμου Εσπέρου που ήταν πολυ άστοχος τόσο από τα 6,75 όσο και από τις βολες.
Κατα τα άλλα οι ομάδες πάνω κάτω ισάξιες ήταν.
Highlight το τρίποντο του Σολουκου στην λήξη του ημιχρόνου με ταμπλο!

Πιο αναλυτικα δεν μπορώ να σας πω,έχει σβηστεί το play by play(πάντα κρατάω σε όποιο ματς και αν παρευρεθώ ,τώρα δεν ξέρω τι συνέβη sad.gif )!

Θετικός ο Τόλιας στην επανεμφάνιση του,σημαντικη βοηθεια από τον πάγκο ο Μπουραντας,με πολιτικά ο τραυματίας Γραμματικός.
Για τους ηττημένους θα ξεχωρισω τον Γεωργιάδη,όχι πως έκανε κάτι σουπερ,αλλά ήταν πολύ δυναμικός και μέσα στις φάσεις.

*Ανάμεσα στους λίγους θεατές και ο κος Καλαιτζης ,όπου εισήλθε αργοπορημένος στο κλειστό αλλα συγχωρείται αφού τσάκιζε κάτι σουβλάκια στους εξωτερικούς χώρους(όπως ενημερώθηκα ήταν και στην αναμέτρηση του παιδικού παρόντας και τον έπιασε πείνα) .
Πάντως δεν φάνηκε να τον πολυενθουσιάζει η αναμέτρηση ,αφου πιο πολυ ασχολιόταν με το κινητό του και τις φωτογραφιες των προπονητών(!!) που έστελνε στο messenger(δυστυχέστατα δεν ήταν εφικτό να δω και τι έγραφε,απολογούμαι) !

G.
mlprds
QUOTE (Gkos @ Mar 20 2019, 02:11 ) *
Ο Πρωτέας νικησε πολυ εύκολα στην Νικαια και έτσι έχουμε τα ζευγάρια των ημιτελικών!

PLAY OFF A ΕΦΗΒΩΝ 
23/03/19 19.30 ΚΛ. ΣΕΦ Β ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
23/03/19 21.15 ΚΛ. ΒΟΥΛΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ 

26/03/19 21.45 ΚΛ. ΒΑΡΙΚΑΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ
26/03/19 21.45 ΚΛ. ΕΘΝ. ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ

30/03/19 19.30 ΚΛ. ΣΕΦ Β ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
30/03/19 21.15 ΚΛ. ΒΟΥΛΑΣ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ 

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 55-51 (2-1)
Παρέμειναν Μίλωνας και Τερψιθέα Γλυφάδας στην Α΄ εφήβων
Υποβιβάστηκαν στην Β΄ εφήβων Φάρος Κερατσινίου Κρόνος Αγ. Δημητρίου (απευθείας ο ΑΟΝΑ)
Ότι θα φτάσει να υποβιβαστεί αγωνιστικά ο ΚΡΟΝΟΣ στη Β’ΕΣΚΑΝΑ δεν περίμενα να το δω!! Ομάδα με συνεχείς παρουσίες στα final four και σε τελικούς της ΕΣΚΑΝΑ όλα τα τελευταία χρόνια!
23/03/19 19.30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
23/03/19 21.15 ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ - ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ
Κρίμα να μην είναι ωρολογιακα ανάποδα τα παιχνίδια στης 23/03 θα εκανα την προσπάθεια να δω και τα δυο. Τώρα η παρέα θα σπάσει, πάντως εγώ δεν το ρισκάρω να πάω ΣΕΦ και να χάσω το μισό παιχνίδι της ομάδας μου στην Βούλα.
Ξέρει κανείς τελευταίες απώλειες η επιστροφές στις ομάδες? Γραμματικός και Τσουμανης δεν έπαιξαν στα τελευταία παιχνίδια των ομάδων τους!!
Hip
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 76-57
Την ήττα (76-57) στον πρώτο ημιτελικό των πλει οφ Εφήβων γνώρισε ο Πανιώνιος από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Ο δεύτερος ημιτελικός θα διεξαχθεί στο κλειστό " Ανδρέας Βαρίκας" την Τρίτη (26/3, 22.00)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.