Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Group A
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Euroleague 2013-14
Pages: 1, 2, 3
Zoys
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Dec 6 2013, 19:47 ) *
Μεγάλος Χάινς στο τέλος! Το δωσε το ματς ο Τεόντοσιτς.

Το ματς το "δωσε" ο Μεσίνα που εξακολουθεί να παρουσιάζει στο γήπεδο μια ομάδα χωρίς πλάνο και στόχους στο παιχνίδι της. Είχε ένα διάστημα που πέταγε φλόγες στην επίθεση στην 3η περίοδο η ομάδα της Μόσχας, αλλά κι αυτό αποτέλεσμα ατομικών ενεργειών των Weems και Pargo ήταν περισσότερο. Ένα από τα λίγα θετικά στοιχεία του παιχνιδιού των Ρώσων είναι οι συνεργασίες Teodosic-Hines που μπορούν να αποτελέσουν μια σταθερά στη συνέχεια.

Το ζήτημα είναι ότι σε ακόμα ένα απαιτητικό τεστ η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να προβληματίζει και το ερώτημα είναι αν στο TOP-16 μπορέσει να βρει τον καλό της εαυτό.

Πιο ώριμη και πειστική (χωρίς να είναι απαραίτητα και ικανοποιητική βέβαια) η εικόνα της Φενερμπατχσέ που μετά και από αυτό το διπλό μάλλον καθαρίζει την πρωτιά παίρνοντας εξαιρετικό βαθμό στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας. Ο Preldzic παρά την απελπιστική του αστοχία έφτασε τις 8 ασίστ (έχει ήδη ειπωθεί όχι άδικα ότι στο πρόσωπο του ο Ζοτς διαβλέπει το νέο Διαμαντίδη), ο Bogdanovic και ο Kleiza αξιοποίησαν τις εκτελεστικές τους ικανότητες και ο Bjelica ήταν επίσης θετικός με το πληθωρικό και ολίγον all-around παιχνίδι του.
bbplayer
Όλη η ΤΣΣΚΑ είχε 11 ασιστ από τις οποίες οι 4 ήταν του Τεόντοσιτς. Πού πολύ απλά σημαίνει ότι οι Ρώσοι [b]δεν[/b] παίζουν μπάσκετ..
Quincy
QUOTE(louie @ Dec 6 2013, 18:57 ) *
ο χαινς ειναι οπως παντα ψυχαρα και ο μονος παιχτης της τσσκα που ειναι θετικος σε καθε αγωνα απλα οσο ο ετορε δεν καταλαβαινει οτι με τεοντοσιτς στο τελος δεν κερδισε(αλλη λεξη ηθελα να χρησιμοποιησω..) κανεις, οι υπερανθρωπες προσπαθειες του χαινς θα βυθιζονται μαζι με την υπολοιπη τσσκα.

και οι 2 ομαδες εχουν τρομερα ροστερ απλα η φενερ εχει και ρολους και κατευθυνση στο παιχνιδι της χαρη στον ομπραντοβιτς και με τετοιες οριακες νικες στο τελος απεναντι σε μεγαλους αντιπαλους χτιζει σιγα σιγα και mentality.



Έτσι ακριβώς είναι. Και δεν είναι μόνο ο Χάινς, είναι και ο Βοροντσέβιτς, είναι και ο Καούν. Όπως ήταν πέρυσι ο Κριάπα, πρόπερσυ ο Κιριλένκο και πάει λέγοντας. Που είναι κάτι παραπάνω από φιλότιμοι στην άμυνα, και κάνουν ότι μπορούν στην επίθεση, για να κάνει στο τέλος μια τρύπα στο νερό ο Μίλος και ο Κρίστιτς.
Όταν αποφασίσει η ΤΣΣΚΑ να διώξει αυτούς τους, ή να σταματήσει να τους δίνει ηγετικό ρόλο στην ομάδα, τότε θα χει σοβαρότατες αξιώσεις για τον τίτλο (όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον). Προς το παρόν δεν με πείθουν.
bbplayer
QUOTE (Zoys @ Dec 6 2013, 20:21 ) *
Το ματς το "δωσε" ο Μεσίνα που εξακολουθεί να παρουσιάζει στο γήπεδο μια ομάδα χωρίς πλάνο και στόχους στο παιχνίδι της.



έτσι ακριβώς. μοιάζει άνευρος και "μπουχτισμένος" και οι παίχτες κάνουν ότι τους κατέβει μέσα στο γήπεδο.


Όσο για το τι "βλέπει" ο Ζοτς στον Πρέλζντιτς...ήθελα να'ξερα ποιος διαδίδει τέτοιες κακοήθειες tongue.gif tongue.gif
louie
QUOTE (Quincy @ Dec 6 2013, 20:23 ) *
Έτσι ακριβώς είναι. Και δεν είναι μόνο ο Χάινς, είναι και ο Βοροντσέβιτς, είναι και ο Καούν. Όπως ήταν πέρυσι ο Κριάπα, πρόπερσυ ο Κιριλένκο και πάει λέγοντας. Που είναι κάτι παραπάνω από φιλότιμοι στην άμυνα, και κάνουν ότι μπορούν στην επίθεση, για να κάνει στο τέλος μια τρύπα στο νερό ο Μίλος και ο Κρίστιτς.
Όταν αποφασίσει η ΤΣΣΚΑ να διώξει αυτούς τους, ή να σταματήσει να τους δίνει ηγετικό ρόλο στην ομάδα, τότε θα χει σοβαρότατες αξιώσεις για τον τίτλο (όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον). Προς το παρόν δεν με πείθουν.


θα ξανασυμφωνησω μαζι σου. η τσσκα πρεπει να παρει μια αποφαση, λυπαται περισσοτερο τα λεφτα που εχει ριξει στον τεοντοσιτς και τον κριστιτς και γι αυτο δεν τους δινει ποδι ή λυπαται τα λεφτα που δινει σε αλλους ποσους γυρω τους οι οποιοι ειναι παιχταραδες αλλα καταδικασμενοι να αποτυχουν εξαιτιας της συνυπαρξης με αυτους τους 2; ο κιριλενκο πχ θα εχει να θυμαται το απιστευτο περασμα του απο την ευρωπη, που εκανε πραγματα και θαυματα εκεινη την χρονια, ως αποτυχημενο επειδη ο τεοντοσιτς πεταξε στα σκουπιδια στο τελος εναν αγωνα που ειχαν μεσα στα χερια τους. ειναι απιστευτο το ποσο καταστροφικος μπορει να ειναι για την ομαδα του στα κρισιμα! και διπλα του χαραμιζεται το τεραστιο προτζεκτ της τσσκα τα τελευταια χρονια. τουλαχιστον ας αποφασισουν οτι δεν κανει ο ανθρωπος για κρισιμους αγωνες και κρισιμα σημεια και ας του απαγορευσουν να παιζει τοτε.

απο εκει και περα για τον ζοτς και τον πρελντζιτς ειναι φανερο οτι προσπαθει να τον κανει το νεο διαμαντιδη χωρις να εχει βεβαια την αμυνα του μητσου(αν και δεν του λειπου τα φυσικα προσοντα, περισσοτερο το ενστικτο) και δεν ειναι φυσικα οσο clutch ειναι ο διαμαντιδης. παντως αν η φενερ παει στο φιναλ 4 και ο πρελντζιτς συνεχισει ετσι, βαζει πολυ δυνατη υποψηφιοτητα και για mvp της σεζον...
D-Wade
Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν αποφασίσουν οι Ρώσοι να στείλουν Τεόντοσιτς-Κρστιτς το επόμενο πρωί θα τους πάρει ο Ζοτς
Quincy
Νομίζω την έχει πάρει ήδη την απόφαση η ΤΣΣΚΑ όταν προσπαθούσε το καλοκαίρι να ξεφορτωθεί τον Μίλος. Δεν τα κατάφερε. Και επειδή δεν έχει άλλον PG αναγκάζεται να παίξει με τον Μίλος.
Τουλάχιστον στους ψηλούς πήρε τον Χάινς για να τραβήξει το κουπί όσο ο Κρίστιτς θα αράζει στον πάγκο στα κρίσιμα, μέχρι να τελειώσει το συβόλαιό του και να φύγει.

Πάντως γενικά όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω, ο Μεσίνα απογοητεύει με αυτό που παρουσιάζει (και) φέτος

Ο Preldzic είναι ίσως ο πολυτιμότερος παίκτης της Φενέρ, κι ας μην γίνεται εμφανές από τους αριθμούς. Το MVP ωστόσο αν πάει κατά Τουρκία μεριά (χλωμό tongue.gif ) θα πάει στον Βogdanovic.

QUOTE(D-Wade @ Dec 6 2013, 18:51 ) *
Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν αποφασίσουν οι Ρώσοι να στείλουν Τεόντοσιτς-Κρστιτς το επόμενο πρωί θα τους πάρει ο Ζοτς


Μακάρι 19.gif
bbplayer
QUOTE (D-Wade @ Dec 6 2013, 20:51 ) *
Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν αποφασίσουν οι Ρώσοι να στείλουν Τεόντοσιτς-Κρστιτς το επόμενο πρωί θα τους πάρει ο Ζοτς


O Kρίστις πιστεύω θα αποδώσει με τον Ομπράντοβιτς. Του Τεόντοσιτς η κατάσταση φαίνεται ανίατη. Στο χέρι του είναι να τελειώνει κάθε ματς με 10+ ασιστ και να βελτιώσει την άμυνα του. Στο μυαλό του όμως δεν ξέρω τι συμβαίνει
louie
QUOTE (D-Wade @ Dec 6 2013, 20:51 ) *
Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν αποφασίσουν οι Ρώσοι να στείλουν Τεόντοσιτς-Κρστιτς το επόμενο πρωί θα τους πάρει ο Ζοτς


o ομπραντοβιτς ομως δεν θα εχει και κανενα προβλημα να τον παρκαρει στον παγκο στα κρισιμα ή οποτε αρχισει να κανει τα δικα του...

QUOTE (Quincy @ Dec 6 2013, 20:53 ) *
Νομίζω την έχει πάρει ήδη την απόφαση η ΤΣΣΚΑ όταν προσπαθούσε το καλοκαίρι να ξεφορτωθεί τον Μίλος. Δεν τα κατάφερε. Και επειδή δεν έχει άλλον PG αναγκάζεται να παίξει με τον Μίλος.
Τουλάχιστον στους ψηλούς πήρε τον Χάινς για να τραβήξει το κουπί όσο ο Κρίστιτς θα αράζει στον πάγκο στα κρίσιμα, μέχρι να τελειώσει το συβόλαιό του και να φύγει.

Πάντως γενικά όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω, ο Μεσίνα απογοητεύει με αυτό που παρουσιάζει (και) φέτος

Ο Preldzic είναι ίσως ο πολυτιμότερος παίκτης της Φενέρ, κι ας μην γίνεται εμφανές από τους αριθμούς. Το MVP ωστόσο αν πάει κατά Τουρκία μεριά (χλωμό tongue.gif ) θα πάει στον Βogdanovic.



Μακάρι 19.gif



κοιτα αν ολα συνεχισουν οπως πανε μεχρι τωρα για mvp μου φαινεται οτι θα παει ή μαδριτη ή τουρκια. και ρεαλ και φενερ εχουν απο 2 υποψηφιους στα ματια μου. ρεαλ με ρουντι και μιροτιτς να κανουν τρομερη χρονια μεχρι τωρα και φενερ με πρελντζιτς και μπογκντανοβιτς. τωρα ο μπογκντανοβιτς ισως εχει πλεονεκτημα απεναντι στον πρελντζιτς ως πιο εμπορικος παιχτης και αφου θεωρειται ως next big thing του ευρωπαικου μπασκετ. αλλα κι εγω πιστευω οτι ο πρελντζιτς ειναι πιο πολυτιμος στην φενερ
T.W.Is.M.
QUOTE(D-Wade @ Dec 6 2013, 20:51 ) *
Εγώ πάντως πιστεύω ότι αν αποφασίσουν οι Ρώσοι να στείλουν Τεόντοσιτς-Κρστιτς το επόμενο πρωί θα τους πάρει ο Ζοτς


Λες τωρα στα γεραματα(ποια γεραματα, 15 χρονια εχει ακομα...) να κολλησει τα χουγια του δασκαλου του?
Zoys
QUOTE(bbplayer @ Dec 6 2013, 20:58 ) *
O Kρίστις πιστεύω θα αποδώσει με τον Ομπράντοβιτς. Του Τεόντοσιτς η κατάσταση φαίνεται ανίατη. Στο χέρι του είναι να τελειώνει κάθε ματς με 10+ ασιστ και να βελτιώσει την άμυνα του. Στο μυαλό του όμως δεν ξέρω τι συμβαίνει

Συμβαίνει ότι, όπως είχε δηλώσει και κάποιος παίκτης της ομάδας (o Micov νομίζω), ο Messina ήθελε να μετατοπίσει τον Teodosic περισσότερο στη θέση του sg με μεγαλύτερο off-ball ρόλο και λιγότερο οργανωτικό. Κίνηση που κατά κάποιον τρόπο φαίνεται να έχει στο μυαλό του ο Ιταλός όταν βλέπεις τον Milos μαζί με Pargo να μοιράζονται τη μπάλα, αλλά το θεωρώ μέγα φάουλ να θέλει να κάνει τον Σέρβο 2άρι. Ο Teodosic θα μπορούσε κάλλιστα να παίζει το ρόλο του 6ου παίκτη με μεγαλύτερη οικονομία στο σουτ και έμφαση στην οργάνωση.
Quincy
QUOTE(louie @ Dec 6 2013, 20:01 ) *
τωρα ο μπογκντανοβιτς ισως εχει πλεονεκτημα απεναντι στον πρελντζιτς ως πιο εμπορικος παιχτης και αφου θεωρειται ως next big thing του ευρωπαικου μπασκετ



Αυτό εννοώ. Τα νουμερά του επίσης είναι πιο εντυπωσιακά μετά απο έναν αγώνα. Ο Πρελτνζιτς είναι μάλλον ο αφανής ήρωας της ομάδας.
natouralistis
Η ΤΣΣΚΑ έχει ισοφαρίσει το -9 που έχασε στη Βαρκελώνη, στο ημίχρονο. Προηγείται 40-31. Οι καταλανοί είναι τόσο νωθροί που θα μπορούσε κάποιος να σκεφτεί ότι επιλέγουν όμιλο για το TOP16. Στο δεύτερο ημιχρόνιο τα σπουδαία.

tuareg
ρε παιδια μια ερωτηξις γιατι περδευτηκα που λενε biggrin.gif biggrin.gif
στο α δεκαλεπτο παει ο σαντα για λευ απ του κανει ο φριτζον φαουλ στη προσπαθεια και του δινουν αντιαθλητικο.
Ο Σαντα γιατι βαρεσε μια βολη?Αφου ειναι στη προσπαθεια για καλαθι?
εντιτ
λαλακιες λεω.... smiley.gif smiley.gif το χε βαλει το λευ απ ο σαντα και δε το χα παρει χαμπαρι smiley.gif
Quincy
Πάει η διαφορά icon_drunk.gif
natouralistis
Έχασαν με 79-65 οι καταλανοί, ενώ το 3ο δεκάλεπτο είχε λήξει 53-52. Το γεγονός ότι ξεκίνησαν το 4ο δεκάλεπτο χωρίς κανένα βασικό τους παίχτη στη πεντάδα, σε συνδυασμό με τη παθητική τους άμυνα και το ότι δεν έκαναν επίθεση, τους έμεινε η μπάλα στα χέρια 3-4 φορές, εμένα προσωπικά με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι επέλεξαν την ήττα και την απώλεια της διαφοράς του πρώτου αγώνα.

Προφανώς δεν θέλουν στα χιαστί παιχνίδια όπου κρίνονται όλα, τη Φενέρ και τους Έλληνες. Καλοδεχούμενοι λοιπόν στο γκρουπ το δικό μας, Φενερ, Μπαρτσα, Ολυμπιακος, Παναθηναϊκος, θα χορτάσουμε μπάσκετ και εκπληκτικές βραδιές.

Υ.Γ. Παπανικολάου 2 ταξιδάκια στο σπίτι του, δεν τον χάλασε. Σημειωτέον δεν αγωνίστηκε σήμερα λόγω ίωσης.

Υ.Γ.2. Στο σημερινό παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ τίμησε τον Θοδωρή Παπαλουκά. Ήταν εκεί με τη σύζυγό του και ο Ρώσος σκηνοθέτης μας έκανε τη χαρά να μας τους δείχνει και να θαυμάζουμε Βασιλική Τσεκούρα..
tzagasdog
αφού η ψυχάρα ο Χαινς καθάρισε....
SG3ptshooter
Δεν το δα, αλλά καιρό έχω να πω γραφικότητα για το Jackson.

Ajax της Ευρασιατικής ηπείρου με Milos κ Pargo στο roster, σε 16 λεπτά 12 αξιολόγηση και το μεγαλύτερο +/-, +19. That's my n*gga 4real.
Quincy
QUOTE(SG3ptshooter @ Dec 12 2013, 18:39 ) *
Ajax της Ευρασιατικής ηπείρου με Milos κ Pargo στο roster, σε 16 λεπτά 12 αξιολόγηση και το μεγαλύτερο +/-, +19. That's my n*gga 4real.



Ο Milos ήταν μέσα όταν η CSKA έχασε το +11 του ημιχρόνου, μέχρι που το πήρε απόφαση ο Μεσίνας και τον πάρκαρε στον πάγκο μέχρι το '37 περίπου όπου είχε σχεδόν καθαρίσει ο αγώνας
bbplayer
αν δεν το πάθει απόψε το εγκεφαλικό ο Μεγάλος δεν θα το πάθει ποτέ
bbplayer
αν δεν το πάθει απόψε το εγκεφαλικό ο Μεγάλος δεν θα το πάθει ποτέ
Quincy
Χαρίζει η Φενέρ... (πάλι) 69.gif
bbplayer
αν δεν παίζει τίποτε άλλο (ισοβαθμίες, επιλογή ομίλου και άλλα τέτοια) το κλειστό rotation , το πολύ κλειστό για την ακρίβεια, αρχίζει και δημιουργεί προβλήματα. Ουσιαστικά η Φενέρ παίζει με 7 άντε 8 παίχτες. Απόψε έλλειπε και Κενάν
bbplayer
del
tuareg
QUOTE (bbplayer @ Dec 12 2013, 22:00 ) *
αν δεν το πάθει απόψε το εγκεφαλικό ο Μεγάλος δεν θα το πάθει ποτέ


δε πρεπει να πολυχαλαστηκε
Neondreamer
QUOTE (natouralistis @ Dec 12 2013, 20:29 ) *
Έχασαν με 79-65 οι καταλανοί, ενώ το 3ο δεκάλεπτο είχε λήξει 53-52. Το γεγονός ότι ξεκίνησαν το 4ο δεκάλεπτο χωρίς κανένα βασικό τους παίχτη στη πεντάδα, σε συνδυασμό με τη παθητική τους άμυνα και το ότι δεν έκαναν επίθεση, τους έμεινε η μπάλα στα χέρια 3-4 φορές, εμένα προσωπικά με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι επέλεξαν την ήττα και την απώλεια της διαφοράς του πρώτου αγώνα.

Προφανώς δεν θέλουν στα χιαστί παιχνίδια όπου κρίνονται όλα, τη Φενέρ και τους Έλληνες. Καλοδεχούμενοι λοιπόν στο γκρουπ το δικό μας, Φενερ, Μπαρτσα, Ολυμπιακος, Παναθηναϊκος, θα χορτάσουμε μπάσκετ και εκπληκτικές βραδιές.


Είτε αυτό, είτε να ανταμώσουν με τους μέχρι τώρα διαστημικούς Μαδριλένους φίλους τους στο Top16. Ο Πάμπλο ο Λάσο σπέρνει τον τρόμο!
Quincy
Η Φενέρ (μετά την σημερινή ήττα της Μπαρτσελόνα), δεν βγαίνει πρώτη μόνο αν χάσει και το επόμενο παιχνίδι με την Ναντερ (μοναδικό αντιπαλο της Παρτιζαν για την 4η θέση rolleyes.gif ) και ταυτόχρονα κερδίσει η Μπάρτσα την Budivelnik
belalik
Θα το πω, και ας ακουγεται ιεροσυλια smile.gif ..

O Preldzic μου θυμιζει Μποντιρογκα πολυ σε αρκετες φασεις. Μαλιστα ειναι πιο γρηγορος και πιο αθλητικος..

Δεν εχει το 'μυαλο' του Ντεγιαν ουτε την πλαστικοτητα σε καποιες στιγμες, αλλα ακομα ειναι νεος - με την εμπειρια που θα παρει αυτα τα χρονια παιζοντας και για τον Ομπραντοβιτς, μπορει να εξελιχθει στα επομενα 1-2 χρονια σε παικτη που θα αφησει ιστορια.

Ειναι παντως φοβερα μπασκετικος, με εξαιρετικη κινηση και πραγματικα σε συνδυασμο με την ταχυτητα ειναι φοβερο για το υψος του (2.06).

kseplenhs
QUOTE(natouralistis @ Dec 13 2013, 01:13 ) *



Δεν νομίζω για το συγκεκριμένο γιατί αποκλείστηκε απο το τοπ16 ρε σύ τότε με αυτές τις ήττες.Καλά για το χθεσινό,γελάει ο κόσμος.Πού είναι ο πλατινί να παρέμβει για χειραγωγημένο παιχνίδι...
bbplayer
QUOTE (belalik @ Dec 13 2013, 00:18 ) *
Θα το πω, και ας ακουγεται ιεροσυλια smile.gif ..

O Preldzic μου θυμιζει Μποντιρογκα πολυ σε αρκετες φασεις. Μαλιστα ειναι πιο γρηγορος και πιο αθλητικος..


ohmy.gif ohmy.gif To πιστεύεις ή όχι, αυτό ήταν το θέμα συζήτησης σήμερα με έναν δικό μου!!!!

Πάντως φέτος πάει στους κόφτες , είναι αγνώριστος προς το καλύτερο
Quincy
QUOTE(kseplenhs @ Dec 13 2013, 07:32 ) *
Δεν νομίζω για το συγκεκριμένο γιατί αποκλείστηκε απο το τοπ16 ρε σύ τότε με αυτές τις ήττες.Καλά για το χθεσινό,γελάει ο κόσμος.Πού είναι ο πλατινί να παρέμβει για χειραγωγημένο παιχνίδι...



Τότε η Παρτιζάν είχε περάσει επειδή ο Ζοτς κέρδισε ως ήδη αποκλεισμένος το Μαρούσι, που έψαχνε νίκη για να περάσει αυτό στην θέση των Σέρβων. Βέβαια κανείς δεν μπορεί να τον κατηγορήσει γι αυτό

Πάντως το χτεσινό δεν ήταν και καμιά έκπληξη. Μάλλον αναμενόμενο από τη στιγμή που έχασε η Μπάρτσα
louie
ο νταριους λαβρινοβιτς εκανε 44 ρανκινγκ στο μπουντιβελνικ-ναντερ!!! 29 ποντους, 10 ριμπαουντ, 4 ασσιστ, 3 ταπες και 5/5 2π, 4/5 3π, 7/7 βολες... απιστευτος
bbplayer
Sxetikά με αυτά που έχουν γραφτεί στο section το δικό μας για τη Φενέρ, από μερικούς φίλους. Καλό θα είναι να πατάμε στη γη. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να χαρακτηρίζουμε τη Φενέρ "υπερτιμημένη" και δεν τρέχει και τίποτα εάν τη βρούμε μπροστά μας.
Εάν ο φετινός Παναθηναϊκός, έτσι όπως παίζει μέχρι τώρα, (βγάζω εξω το τελευταίο ματς) ήταν στον όμιλο της Φενέρ, θα είχε πάει άκλαφτος. Εκτός και εάν νομίζει κάποιος ότι με τέτοια απόδοση που πιάνουμε μέχρι στιγμής είναι του χεριού μας ομάδες σαν την Παρτιζάν ή τη Μπουντιβέλνικ.

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι βλέπει κάποιος και λέει υπερτιμημένη τη Φενέρ. "Στοίχημα" είναι η φετινή Φενέρ. Και ένα τα πράγματα ήταν διαφορετικά στους ψηλούς και είχε κάνει και προετοιμασία θα μπορούσαμε να μιλάμε με πιο σαφή δεδομένα. Παρ όλα αυτά,το ταμπλώ λέει ότι είναι πρώτη με δυο νίκες στα όρια της πλάκας με την ΤΣΣΚΑ και τη Μπάρτσα μέσα, ενώ ήττα από τη Μπάρτσα έξω πέρα από το ότι ήταν αναμενόμενη ήρθε σε ένα ματς που ξέφυγε στο σκορ και έγιναν όργια που δεν ξανάγιναν και δε θα ξαναγίνουν (π.χ απόδοση Ναχμπάρ)

Μπορεί η ΤΣΣΚΑ να έχει σαφώς πιο γεμάτο ρόστερ αλλά σύνολο μέχρι τώρα δεν έχει , ενώ η Μπάρτσα όσο "μαζεύει" παιχνίδια και τόσο θα φαίνεται το πρόβλημα που έχει στο ασόδυο.

Θεωρώ ότι ο Ολυμπιακός στην καλή του , παίζει και αποδίδει καλύτερο μπάσκετ από τη Φενέρ, που όταν "κολλάει" αντιδρά περίπου σαν εμάς με βροχή από 3ποντα αλλά από εκεί και πέρα δε βλέπω κάποια άλλη ομάδα που να "την έχει" πριν ξεκινήσει το ματς (η Ρεάλ ίσως από ότο γράφεται αλλά δεν την έχω καθόλου και δεν έχω γνώμη). Ακόμα και ο Ολυμπιακός πρέπει να πιάσει 90% του max της απόδοσης του για την κερδίσει.

Περιμένουμε και βλέπουμε. Προσωπικά πιστεύω ότι εάν την πατήσει κάπου η Φενέρ θα είναι από το πολύ κλειστό rotation εκτός κι εάν δούμε Φλεβάρη/Μάρτη να σκάει μύτη κανένας που δεν υπολογίζεται μέχρι τώρα (όπως π.χ με μας ο Ντρου που όλοι αναρωτιόμαστε τι έπαθε μέχρι το Φλεβάρη. Και από κει και ύστερα πήγαινε για 2 χρόνια στους κόφτες)
yorgos

QUOTE
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι βλέπει κάποιος και λέει υπερτιμημένη τη Φενέρ



Βλέπει ότι τα στοιχηματατζίδικα την έχουν τέταρτο φαβορί, πάνω από ΤΣΣΚΑ και ΠΑΟ για παράδειγμα. Δε γίνεται ομάδα με τόσο κλειστό rotation, μεγάλο πρόβλημα στη ρακέτα και τόσο περιορισμένη αθλητικότητα να θεωρείται φαβορί για φάιναλ φορ. Ότι μπορεί να πάει, φυσικά και μπορεί, ειδικά με τον κόουτς που έχει στον πάγκο. Αλλά ούτε στο τούρκικο πρωτάθλημα κάνει τίποτε το φοβερό και -ακριβώς επειδή Μπάρτσα και ΤΣΣΚΑ ήταν ΠΟΛΥ κατωτερες των προσδοκιών- φάνηκε πολύ στο τοπ-32, αλλά έχει πολύ χτυπητές αδυναμίες. Αν ψωνίσει για τη ρακέτα της και πάρει και τουλάχιστον έναν αθλητικό παίκτη έξτρα για τον πάγκο, αλλάζουν τα πράγματα. Αλλά όχι και φόβητρο η Φενέρ και "πω πω μην πέσουμε στον όμιλό της".

Αν κάποια ομάδα τρομάζει, είναι η Ρεάλ, και βασικά λόγω του ότι πάιζει -και- άμυνα φέτος και η χημεία της είναι πολύ καλύτερη από πέρυσι. Ο Ολυμπιακός έχει κάτι πεντάλεπτα που ό,τι βρει μπροστά του το πατάει και η ΤΣΣΚΑ έχει το καλύτερο ρόστερ στην Ευρώπη κι αποκλείεται να παίξει τόσο χάλιασ τη συνέχεια, δεν έχει και το φούφουτο στον πάγκο. Η Μπάρτσα ναι, είναι η απογοήτευση της χρονιάς και δεν τη βλέπω να παίρνει γκαρντ που να της ΄λύνει το πρόβλημα... γιατί έχει χοντρό πρόβλημα εκεί. Ο ΠΑΟ απογοητευτικός μέχρι τώρα αλλά και μέταλλο και ρόστερ έχει καλύτερο από τη Φενέρ.

Τέλος πάντων, εδώ θα είμαστε να τα δούμε. Εγώ διαφώνησα στο να θεωρείται η Φενέρ φαβορί για Φ4 και στο να μιλάμε για τον αν θα κάτσουμε να κερδίσουμε ή να χάσουμε για να μην π΄σει στο δρόμο μας. Αν είναι να φοβόμαστε ομάδες και μάλιστα με κατώτερα ρόστερ, ε άστο ας μην πάμε πουθενά.
Quincy
QUOTE(bbplayer @ Dec 16 2013, 19:35 ) *
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι βλέπει κάποιος και λέει υπερτιμημένη τη Φενέρ. "Στοίχημα" είναι η φετινή Φενέρ. Και ένα τα πράγματα ήταν διαφορετικά στους ψηλούς και είχε κάνει και προετοιμασία θα μπορούσαμε να μιλάμε με πιο σαφή δεδομένα. Παρ όλα αυτά,το ταμπλώ λέει ότι είναι πρώτη με δυο νίκες στα όρια της πλάκας με την ΤΣΣΚΑ και τη Μπάρτσα μέσα, ενώ ήττα από τη Μπάρτσα έξω πέρα από το ότι ήταν αναμενόμενη ήρθε σε ένα ματς που ξέφυγε στο σκορ και έγιναν όργια που δεν ξανάγιναν και δε θα ξαναγίνουν (π.χ απόδοση Ναχμπάρ)



Εγώ στην Φενερ βλέπω μια ομάδα φτιαγμένη πάνω σε ένα 23χρονο αστέρι, με ένα rotation 7.5-8 παικτών με C τους Vidmar και Zoric. Παρόλα αυτά από τον κόσμο, τα media, τους bookies και δεν ξέρω γω ποιον άλλον είναι με το ένα πόδι στο Μιλάνο και για πολλούς το τριτο-δεύτερο φαβορί για τον τίτλο. Κυρίως λόγω του Ομπράντοβιτς φυσικά.

Αν δεν είναι αυτό υπερτίμηση, τότε τι είναι;

Το δεύτερο bold δεν νομίζω ότι είναι η αλήθεια του παιχνιδιού στη Βαρκελώνη. Οκ έκανε ο Nachbar το παιχνίδι της ζωής του. Αλλά η ουσία είναι ότι η Μπάρτσα κέρδισε κατα κράτος και σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες τους Τούρκους. Κράτησε χαμηλά τον Bogdanovic, πήρε σχεδόν τα διπλάσια (!!) rebound, υποχρέωσε την Φενέρ σε άσχημα ποσοστά στα δίποντα, μοίρασε περισσότερες assist, ενώ η Φενερ σούταρε από το τρίποντο 13/23 κι αυτό ήταν που κράτησε την ήττα σε αξιοπρεπή επίπεδα

Το πολύ κλειστό rotation θα είναι πολυ μεγάλο ερωτηματικό για μένα. Ο Ζοτς δεν έχει ξαναπαίξει σε EL με αυτό το σύστημα.
Όταν είχες ομάδες τις πλάκας στους 32 και 16, και με κάνα μήνα ξεκούραση ανάμεσα, κι άλλον έναν μέχρι τα προημιτελικά, κάτι γινόταν. Τώρα τελειώνει η πρώτη φάση την Παρασκευή, και στις 2-3 του μήνα μπορεί να παίζει με καμιά Μπαρτσελόνα πάλι rolleyes.gif
belalik
QUOTE(yorgos @ Dec 17 2013, 00:20 ) *
Βλέπει ότι τα στοιχηματατζίδικα την έχουν τέταρτο φαβορί, πάνω από ΤΣΣΚΑ και ΠΑΟ για παράδειγμα. Δε γίνεται ομάδα με τόσο κλειστό rotation, μεγάλο πρόβλημα στη ρακέτα και τόσο περιορισμένη αθλητικότητα να θεωρείται φαβορί για φάιναλ φορ. Ότι μπορεί να πάει, φυσικά και μπορεί, ειδικά με τον κόουτς που έχει στον πάγκο. Αλλά ούτε στο τούρκικο πρωτάθλημα κάνει τίποτε το φοβερό και -ακριβώς επειδή Μπάρτσα και ΤΣΣΚΑ ήταν ΠΟΛΥ κατωτερες των προσδοκιών- φάνηκε πολύ στο τοπ-32, αλλά έχει πολύ χτυπητές αδυναμίες. Αν ψωνίσει για τη ρακέτα της και πάρει και τουλάχιστον έναν αθλητικό παίκτη έξτρα για τον πάγκο, αλλάζουν τα πράγματα. Αλλά όχι και φόβητρο η Φενέρ και "πω πω μην πέσουμε στον όμιλό της".

Αν κάποια ομάδα τρομάζει, είναι η Ρεάλ, και βασικά λόγω του ότι πάιζει -και- άμυνα φέτος και η χημεία της είναι πολύ καλύτερη από πέρυσι. Ο Ολυμπιακός έχει κάτι πεντάλεπτα που ό,τι βρει μπροστά του το πατάει και η ΤΣΣΚΑ έχει το καλύτερο ρόστερ στην Ευρώπη κι αποκλείεται να παίξει τόσο χάλιασ τη συνέχεια, δεν έχει και το φούφουτο στον πάγκο. Η Μπάρτσα ναι, είναι η απογοήτευση της χρονιάς και δεν τη βλέπω να παίρνει γκαρντ που να της ΄λύνει το πρόβλημα... γιατί έχει χοντρό πρόβλημα εκεί. Ο ΠΑΟ απογοητευτικός μέχρι τώρα αλλά και μέταλλο και ρόστερ έχει καλύτερο από τη Φενέρ.

Τέλος πάντων, εδώ θα είμαστε να τα δούμε. Εγώ διαφώνησα στο να θεωρείται η Φενέρ φαβορί για Φ4 και στο να μιλάμε για τον αν θα κάτσουμε να κερδίσουμε ή να χάσουμε για να μην π΄σει στο δρόμο μας. Αν είναι να φοβόμαστε ομάδες και μάλιστα με κατώτερα ρόστερ, ε άστο ας μην πάμε πουθενά.


Συμφωνώ σε πολλά από όσα είπες, και μου άρεσε η ανάλυσή σου, αλλά διαφωνώ εντελώς στο οτι ο ΠΑΟ έχει καλύτερο ρόστερ από τη Φενέρ. Η τελευταία, έχει μεν όντως κλειστό ρόστερ, της λείπει η αθλητικότητα (στη ρακέτα) αλλά έχει 4 παίκτες από το πάνω-πάνω ράφι (Κλέϊζα, Μπογκντάνοβιτς, Πρέλζντιτς που φέτος θυμίζει μποντίρογκα και ο Μακάλεμπ, μη ξεχνιόμαστε) ενώ και ο Μπιέλιτσα είναι (κατά τη γνώμη μου) παικταράς. Αντίστοιχους ο ΠΑΟ έχει τον ΔΔ, άντε και τον Ούκιτς. Και οι δυο αυτοί έχουν τα προβλήματά τους, διαφορετικά σε κάθε περίπτωση.

Και από πίσω, έχει έναν τούρκο ψηλό γκαρντ που του βγαίνει (ξεχνάω το όνομα), έχει Βιντμαρ, Ζοριτς κλπ. Ε, δεν το λες και ευκαταφρόνητο ρόστερ. Ουσιαστικά, αυτό που λέω είναι οτι ναι - δεν έχει το βάθος πχ της ΤΣΣΚΑ, αλλά ο Παναθηναικός δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να ανταγωνιστεί στο ρόστερ τους πρωταγωνιστές των Τούρκων. Αν αυτοί κλατάρουν το Μάιο, άλλο ζήτημα αυτό - για ρόστερ μιλάμε, το ξεκαθαρίσαμε από την αρχή. Αν ο Μαυροκεφαλίδης αρχίζει και παίζει σαν τον Ντάνκαν και ο Μπατίστ όπως 6 χρόνια πριν, θα αλλάξουν τα δεδομένα. Λέμε με αυτά που βλέπουμε ως τώρα..

Να μου πεις για CSKA, Ρεαλ, Μπάρτσα - να σου πω ΟΚ .. Αλλά ο ΠΑΟ (και ο Ολυμπιακός πιστεύω), έχουν στα χαρτιά τουλάχιστον, χειρότερο ρόστερ από όλες τις προ-αναφερθείσες ομάδες, συμπεριλαμβανομένης και της Φενέρ.


Τώρα - το ρόστερ δεν παίζει μόνο του μπάσκετ όμως, θα ήταν βαρετό αυτό. Ο Ολυμπιακός του Τσίλντρες-Κλειζα-Τεοντοσιτς-Παπαλουκα και τα ρέστα, δεν πήρε τίποτα, και το πήρε με Παπανικολάου, Χαινς και Άντιτς. Δυο φορές. Την πρώτη απέναντι στην υπερπλήρη ΤΣΣΚΑ του Κιριλένκο.. Οπότε δεν λέει κάτι απαραίτητο το ρόστερ στα χαρτιά.

Ωστόσο, σε αυτήν την θεωρητική συζήτηση, η δική μου γνώμη είναι πως η Φενερ έχει καλύτερο ρόστερ από τον ΠΑΟ, αλλά και από τον Ολυμπιακό. Χάνει λίγο σε βάθος, αλλά έχει 4-5 παίκτες πολύ ψηλού επιπέδου (και κόστους) που δεν υπάρχουν αντίστοιχα στις δικές μας ομάδες...


EDIT: Έχουν χρήματα οι Τούρκοι αυτή τη περίοδο, και 'κάψα' με το άθλημα .. Το θεωρώ πολύ πιθανό να τσιμπήσει η Φενέρ έναν παίκτη ρακέτας πριν το τοπ-16 πχ .. Αλλά αυτό είναι σενάριο, τα υπόλοιπα που γράφω πιο πάνω ισχύουν και σήμερα πιστεύω.
Quincy
QUOTE(belalik @ Dec 16 2013, 22:58 ) *
Ωστόσο, σε αυτήν την θεωρητική συζήτηση, η δική μου γνώμη είναι πως η Φενερ έχει καλύτερο ρόστερ από τον ΠΑΟ, αλλά και από τον Ολυμπιακό. Χάνει λίγο σε βάθος, αλλά έχει 4-5 παίκτες πολύ ψηλού επιπέδου (και κόστους) που δεν υπάρχουν αντίστοιχα στις δικές μας ομάδες...



Διαφωνώ. Η Φενερ έχει πολύ περισσότερο ΤΑΛΕΝΤΟ από τις ελληνικές ομάδες (είναι μάλλον λιγότερο ταλαντούχα μόνο σε σύγκριση με Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ), αλλά σαν σύνολο είναι πιο κάτω. Για τον Παναθηναικό ίσως δεν θα το λεγα, αν είχε κάποιον άλλον για 2ο και 3ο C αντί τον Μαύρο και τον Μπατιστ θα ήταν πολύ διαφορετικά. Ο Ολυμπιακός όμως έχει καλύτερο ρόστερ.
belalik
QUOTE(Quincy @ Dec 17 2013, 01:29 ) *
Διαφωνώ. Η Φενερ έχει πολύ περισσότερο ΤΑΛΕΝΤΟ από τις ελληνικές ομάδες (είναι μάλλον λιγότερο ταλαντούχα μόνο σε σύγκριση με Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ), αλλά σαν σύνολο είναι πιο κάτω. Για τον Παναθηναικό ίσως δεν θα το λεγα, αν είχε κάποιον άλλον για 2ο και 3ο C αντί τον Μαύρο και τον Μπατιστ θα ήταν πολύ διαφορετικά. Ο Ολυμπιακός όμως έχει καλύτερο ρόστερ.


Νομίζω λέμε το ίδιο πράγμα. Αυτό που εσύ λες 'ταλέντο', εγώ το λέω 'ρόστερ'. Τώρα το 'σύνολο', η 'χημεία', το φορμάρισμα, και άλλοι 100 παράγοντες, όλοι σημαντικοί, περισσότερο ή λιγότερο, αλλά και η τύχη - ε, όλα αυτά παίζουν ρόλο στο τι θα καταφέρει μια ομάδα, και αυτή η πολυπλοκότητα είναι όμορφη στο μπάσκετ.

Εγώ εννοώ οτι 'ξερά' στα χαρτιά - πιστεύω οτι η Φενέρ έχει καλύτερο ρόστερ και από ΠΑΟ και από ΟΣΦΠ, έχει περισσότερο ταλαντούχους παίκτες, με μεγαλύτερες παραστάσεις και ψηλότερο μπάτζετ. Αυτό και μόνο.. Τέσπα, δεν έχει και πολύ σημασία, θα δούμε ωραία ματσάκια ματσάκια στο τοπ-16, νομίζω η φετινή ευρωλίγκα έχει πολύ ενδιαφέρον ... blove.gif
Quincy
Ναι τώρα που ξαναδιάβασα το πρώτο ποστ σου, το ίδιο εννοούμε rolleyes.gif
bbplayer
Φαντάζομαι ότι συμφωνούμε όλοι μας ότι άλλο πράγμα είναι τι λενε οι μπούκηδες και οι κάθε λογής "¨δημοσιογράφοι" και άλλο μπασκετική κουβεντα εδώ μέσα.
Κανείς λοιπόν δεν είπε ότι η Φενέρ είναι ήδη στο τελικο ή στο ΦΦ. Επίσης κανείς δεν είπε ότι θα πάει τρένο μέχρι το τέλος.

Αλλο αυτό όμως και αλλο δεν τρέχει και τίποτα που θα έχουμε και τη Φενέρ στον όμιλό μας.

Είναι σωστό αυτό που λέει ο Quincy για το ματς με τη Μπάρτσα, απλώς δεν είχα δώσει εγώ την προσοχή που έπρεπε μάλλον και ούτε είχα ασχοληθεί με τα επιμέρους στατιστικά. θεωρώ όμως ότι τα ίδια προβλήματα μπορεί να εμφανιστούν και στη Μπάρτσα όσο προχωράει το τουρνουά και λόγω ελλείψεων αλλά και λόγω κορεσμένων και προχωρημένης ηλικίας παιχτών. Επίσης δε βλέπω πώς μπορεί να αποτινάξει η ΤΣΣΚΑ το χαρακτήρα της loser ομάδας. η συνεχής σπατάλη εκατομμυρίων και το φόρτωμα του ρόστερ με ένα σωρό "πρωτοκλασσάτους", δε φαίνεται να είναι η απάντηση πάντως
Quincy
Η ΤΣΣΚΑ είνα σίγουρα η πιο "επαγγελματική" ομάδα που έχω δει να παίζει. Εχει συμμετοχή σε 10 FF τα τελευταία 11 χρόνια, εκ των οποίων τα 8 είναι συνεχόμενα. Και πάλι φέτος ακόμη και με τέτοιες εμφανίσεις κατάφερε να κερδίσει με το ζόρι ένα από τα τέσσερα ντέρμπυ που έδωσε, και να τερματίσει 2η, από κει και πέρα θα κάνει το χρέος της (όπως κάθε χρόνο), θα κερδίσει όλες τις μικρές και ασθενέστερες ομάδες, θα χάσει από την Ρεάλ, θα βγει πάλι 2η και θα παίξει στα προημιτελικά με πλεονέκτημα. Και που ξέρεις, μέχρι τότε μπορεί να χει βελιτώσει και την απόδοσή της.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι Ρώσοι, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, βρίσκονται στο FF, το τι κάνουν από κει και πέρα είναι άλλη ιστορία.

Η Μπάρτσα από την άλλη παρ ότι απογοητεύει, νομίζω ότι είναι ευκολότερο να ξεπεράσει τα προβλήματά της ή έστω να τα "κρύψει" όσο περισσότερο γίνεται, απ ότι η Φενερ.

Σίγουρα κανείς δεν χαίρεται που έχει την Φενερ στον όμιλό του. Αλλά στα δικά μου μάτια είναι η πιο "αδύναμη" από τα μεγαθήρια της διοργάνωσης (αν υπάρχουν). Μαζί με την ΤΣΣΚΑ βασικά, αλλά αυτοί έχουν συμβόλαιο με τα ΦΦ και αν είχα επιλογή θα προτιμούσα να αποφύγω αυτούς tongue.gif
bbplayer
QUOTE (Quincy @ Dec 17 2013, 12:35 ) *
Η ΤΣΣΚΑ είνα σίγουρα η πιο "επαγγελματική" ομάδα που έχω δει να παίζει. Εχει συμμετοχή σε 10 FF τα τελευταία 11 χρόνια, εκ των οποίων τα 8 είναι συνεχόμενα.


όπως σωστά σημειώνεις και σε άλλο σου ποστ, η ΤΣΣΚΑ στόχο έχει την κατάκτηση της Ευρωλίγκας. Εάν συμφωνούμε ότι 5-6 είναι οι σοβαρές ομάδες ομάδες εκ των οποίων οι 4 πάνε στα ΦΦ, το να ρίχνεις μια καραβιά ευρώ κάθε χρόνο και το αποτέλεσμα είναι να είσαι στο ΦΦ δεν είναι δα και κανένα σπουδαίο κατόρθωμα. Και όταν δε ρίχνεις, μένεις έξω από το τοπ-16.
Ετσι όπως το βλέπω εγώ, η ΤΣΣΚΑ μετά και τα δύο συνεχόμενα στραπάτσα που έπαθε από τον Ολυμπιακό είναι μακράν η πιο loser ομάδα της 10ετίας.
Quincy
Η συνέπειά τους είναι κατόρθωμα. Όπως και το ότι έχουν καταφέρει να χάσουν τον τίτλο με κάθε τρόπο smiley.gif

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ακόμα και αυτή η ΤΣΣΚΑ, θα καταφέρει να είναι στο FF (κατά τη γνώμη μου πάντα), και θα μου κάνει περισσότερο εντύπωση αν αποκλειστούν νωρίτερα από ότι πχ η Φενερ.

Σε μια σύγκριση δηλαδή ΤΣΣΚΑ, Φενερ, και Μπαρτσελόνα η εκτίμησή μου είναι ότι η Φενέρ έχει λιγότερες πιθανότητες να πάει στο Μιλάνο από ότι οι άλλες δύο. Βέβαια νταξει, σχετικά είναι όλα, ούτε το τοπ-16 δεν έχει ξεκινήσει καλά καλά.
yorgos
QUOTE
Σε μια σύγκριση δηλαδή ΤΣΣΚΑ, Φενερ, και Μπαρτσελόνα η εκτίμησή μου είναι ότι η Φενέρ έχει λιγότερες πιθανότητες να πάει στο Μιλάνο από ότι οι άλλες δύο. Βέβαια νταξει, σχετικά είναι όλα, ούτε το τοπ-16 δεν έχει ξεκινήσει καλά καλά.


+1
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.