Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA,finals Game 2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals > NBA Finals 2008
Pages: 1, 2
Pierce
QUOTE(thrylos7 @ Jun 9 2008, 06:54 ) *
Όσοι κοιμήθηκαν έχασαν...

this one goes for me i think....

Το παιχνιδι δυστυχως δεν το ειδα καθως ο νομος της βαρυτητας ειναι πολυ ισχυρος και τα ματια μου δεν μπορεσαν να του αντισταθουν. Οποτε σχολιο για την εικονα του αγωνα δεν θα κανω. Αλλα αν ειναι οντως τοσο τραγικα τα πραγματα με τους διαιτητες (πραγμα που δεν ειδα στον πρωτο αγωνα), πιστευω θα γινει το ιδιο και απο την αντιθετη πλευρα στα επομενα 3 παιχνιδια, ωστε να μικρύνουν σημαντικα οι πιθανοτητες break για τους Σελτικς ωστε να παμε σε πολλους αγωνες=περισσοτερα τηλεοπτικα και διαφημισεις



ΥΓ: Αν ημουν ο Στερν παντως, το πρωταθλημα θα το ηθελα να παει στο Los Angeles. Εκει εχουν τον παιχτη αστερι , ο οποιος μπορει να φερει πολλα λεφτα στη λιγκα , οχι στην Βοστωνη
SlobodaN
Πότε το δείχνει επανάληψη?
Pierce
το προγραμμα της Ετ1 , λεει σημερα στις 14:30
bxristos
QUOTE(red pyramid88 @ Jun 9 2008, 10:10 ) *
Απο την αρχή οι Lakers δεν δείξαν συγκεντρωμένοι και βρέθηκαν πίσω. Πέρα των κλασσικών Pierce-Garnett που για άλλη μια φορά θερίζανε, είχαμε και την πολύ καλή άμυνα του Ray Allen στο Kobe (που και πάλι δεν έπαιξε όπως μπορεί) και μαζί με τον παίκτη έκπληξη του μάτς, Powe, που σκόραρε 21 αλλάξαν ετα φώτα στο L.A., με τον πολύ καλό Gasol και τον αξιοπρεπή Odom να μην αντέχουν τη πίεση. Στο τέλος κοντά του αγώνα, οι Lakers ξαφνικά ξύπνησαν, και δείξανε ότι δεν φτάσαν εδώ τυχαία, μειώσαν και αν είχαν λίγο περρισσότερο μυαλό στο τέλος όλα γινόντουσαν. Οι Celtics συνολικά έπαιξαν καλύτερα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και νικήσανε δίκαια.


Μεχρι και ο Ασπρουλιας καταλαβε χθες το λαθος των Λεικερς ειδικα στο 1ο ημιχρονο..
Με τον Κομπι να εχει φορτωθει φαουλ και σχεδον ολους τους περιφερειακους αφαντους,
αντι να περναει η μπαλα σε Γκασολ και Οντομ μεσα στο καλαθι,προσπαθουσαν με σουτ,
ειτε 2ποντα μακρινα,ειτε 3ποντα να σκοραρουν.

Δικαιη νικη για τους Σελτικς.

Πιστευω πως αν ο Μπραιαντ δεν θυμηθει τον καλο του εαυτο του η σειρα θα τελειωσει γρηγορα υπερ των Σελτικς...
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(Rondo @ Jun 9 2008, 07:18 ) *
Οι Λέικερς ευνοήθηκαν στις σειρές με Τζαζ και Σπερς ξεκάθαρα και θα ευνοηθούν ξανά 100% στα παιχνίδια στην έδρα τους... Πάντως πόσο απρόσεκτοι μπορεί να είμαστε για να γυρίσει τέτοιο ματς??? Επίσης πόσο πιο προκλητικός μπορεί να γίνει ο Μελάγιες??? Νομίζω πως μόνο στη θέα του τριφυλλιού βγάζεις αφρούς... Λύκε άλλος συνήθισε να βαράει διπλάσιες βολές σε τελικούς και δεν ήμουν εγώ αυτός... Ο Γκασόλ πάντως θα ταίριαζε στον οσφπ...Μη ρωτήσετε τον λόγο!!! Τέλος ο Ρόντο μοιράζει φοβερά το παιχνίδι (16 ασίστ) και σε αυτόν το τομέα μαζί με την άμυνά του είναι σε τρομερά υψηλό επίπεδο, επίσης ο Πόου είχε ξανακάνει καλά παιχνίδια σε κάποιες φάσεις μες στη σεζόν αλλά τώρα που τον μάρκαραν με τα μάτια καλά έκανε ό,τι έκανε και έπρεπε να βάλει και άλλους πόντους...Ο Άλλεν έχει γίνει ο παλιός γνωστός Ρέι και πάμε στο Χόλυγουντ για το 3-0 κόντρα σε όλους και σε όλα smile.gif smile.gif smile.gif

O ορος ασιστ πλεον εχει ξεφτυλιστει τελειως.

Πως ειναι δυνατον να ειναι ασιστ μια πασα οταν ο αντιπαλος ειναι διπλα????

Γιατι εμενα μου φανηκε οτι η διαφορα μαζευτηκε
μονο και μονο για την τηλεθεαση???
NBAer
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Jun 9 2008, 13:45 ) *
O ορος ασιστ πλεον εχει ξεφτυλιστει τελειως.

Πως ειναι δυνατον να ειναι ασιστ μια πασα οταν ο αντιπαλος ειναι διπλα????

Τι θα πει αυτο? Και επειδη ειναι διπλα τι σημαινει? blink.gif
Διπλα ξεδιπλα αν του δωσουμε τη μπαλα δεν του δινουμε ευκαιρια να βαλει καλαθι? Του δινουμε! Οποτε.....?

QUOTE
Γιατι εμενα μου φανηκε οτι η διαφορα μαζευτηκε
μονο και μονο για την τηλεθεαση???

Αυτο παλι τι θα πει? blink.gif blink.gif Οτι οι Σελτικς το εκαναν επιτηδες για να αυξηθει η τηλεθεαση?
Τραγικο μου ακουγεται.... ugly_tocktock.gif

Οσο για τη διαιτησια και ο Φιλ ειχε παραπονα:

Ο προπονητής των Lakers τα είπε έξω από τα δόντια στη συνέντευξη τύπου με αφορμή κυρίως τις ελεύθερες βολές.

Ο κόουτς των τίτλων τόνισε: «O Powe πήρε περισσότερες βολές από ότι όλη η ομάδα μας στα 14 πρώτα λεπτά του αγώνα. Είναι γελοίο. Είναι δύσκολο να συνέλθεις μετά από μία τέτοια ήττα. Τόσα χρόνια που κοουτσάρω σε τελικούς πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο».


http://www.contra.gr/Basketball/USA/NBA/201567.html

Σε λιγο θα το δειξει(****) οποτε θα δουμε ολοι την αληθεια για ολα.....

****με πολλες επιφυλαξεις καθως:
•Ε! Εε, ΕΡΤ ειναι αυτη. Λεει 14:30 αλλα μπορει τελικα να αποφασισουν να δειξουν τον ημιτελικο ρυθμικης γυμναστικης αντι για τελικους ΝΒΑ. 68.gif
•Μπορει να ερθει κανας Σαρκοζι παλι και να μας πρηξουν το συκωτι με εκτακτα δελτια 2 ωρων..... shot.gif shot.gif
•Αστραφτει και βρονταει εδω περα και το ρευμα τρεμοπαιζει.
morfi
(τα σχόλια μου αφορούν μόνο τις τρείς πρώτες περιόδους αφού δεν μπόρεσα να δω τη τέταρτη)

Το πρόβλημα που δείχνει να έχει ο Κόμπι δεν είναι στο σκοράρισμα. Σε ένα σημείο στα μέσα της τρίτης περιόδου είχε 17π με 7-14 σουτ με μερικά απίθανα καλάθια. Οι Σέλτικς έχουν βρεί το τρόπο να κάνουν το Μπράιαντ να δουλέψει περισσότερο από ποτέ για κάθε του σουτ (εξού και τα απίθανα καλάθια) αλλά μέσα από αυτή τη διαδικασία το μυαλό του Κόμπι φαίνεται να έχει βραχυκυκλώσει. Δείχνει πλέον να βρίσκεται σε 2004-05 mode και μακριά από το φετινό MVP. Όταν δέχεται τη μπάλα δείχνει να έχει ακριβώς τι ίδιες αντιδράσεις με τότε: κοιτάει κατ'ευθείαν το καλάθι και φαίνεται να παραμελεί οποιαδήποτε άλλη πλευρά του παιχνιδιού του. Λειτουργεί σαν να μη ξέρει πως αλλιώς να βοηθήσει την ομάδα του πέρα απ'το να πάρει τη μία προσπάθεια μετά την άλλη. Και όταν δει ότι δεν του βγαίνει και δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο πέρα απ'το να τη δώσει, πέρα από τις πασούλες στο παίκτη που είναι δίπλα του, τα πριν λίγο καιρό έτοιμα καλάθια έχουν γίνει πάσες άπιαστες που οι συμπαίκτες του πρέπει να πηδήξουν ή να τρέξουν για να τις πιάσουν.
Με τις αντιδράσεις που έχει δείξει κατά καιρούς ο Κόμπι είναι άγνωστο το που θα οδηγήσει το παραπάνω. Αν κυριαρχήσει ο εγωισμός του, τότε μάλλον θα προσπαθήσει να πάρει τα παιχνίδια πάνω του με ότι συνέπειες και αν θα έχει αυτό. Μερικές στιγμές και στο σημερινό παιχνίδι αυτή την εντύπωση μου έδινε.

(btw από ότι φαίνεται τελικά βρήκε ρυθμό στη τέταρτη περίοδο)

Όσο για το Πιρς, μου θυμήζει Κόμπι και Τζόρνταν μαζί (χωρίς να τους συγκρίνω). Εκτελεί ψυχρά από παντού (Κόμπι) και όταν δει πως δεν το έχει, δίνει έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του (Τζόρνταν).

QUOTE(reignman @ Jun 9 2008, 04:35 ) *
ο ροντο παιζει? rolleyes.gif

Όχι μόνο παίζει αλλά δείχνει να είναι ο x-factor για τους Σέλτικς. Από τους πιο ομαδικούς PG που έχω δεί ποτέ μου, σε σημείο να πιστεύω ότι πλέον το ξεφτυλίζει. Είναι γρήγορος με ωραίες διεισδύσεις, η μπάλα γυρνάει σαν τρελή ειδικά στη περιφέρεια, αλλά για να προσπαθήσει να βάλει τη μπάλα στο καλάθι θα πρέπει να φύγει μόνος του στον αιφνιδιασμό, όπως σήμερα. tongue.gif
captain charisma
ρε παιδια εχετε παρατηρησει οτι ο γκαζολ ειναι σουπερ μονο στο πρωτο ημιχρονο οσον αφορα το τομεα της επιθεσης και στο 2 ημιχρονο χανετε στη γενικη μετριοτητα και στα 2 πρωτα ματς....τι παθαινει αραγε?
Ginobili
QUOTE(NBAer @ Jun 9 2008, 10:52 ) *
Οσο για τη διαιτησια και ο Φιλ ειχε παραπονα:

Ο προπονητής των Lakers τα είπε έξω από τα δόντια στη συνέντευξη τύπου με αφορμή κυρίως τις ελεύθερες βολές.

Ο κόουτς των τίτλων τόνισε: «O Powe πήρε περισσότερες βολές από ότι όλη η ομάδα μας στα 14 πρώτα λεπτά του αγώνα. Είναι γελοίο. Είναι δύσκολο να συνέλθεις μετά από μία τέτοια ήττα. Τόσα χρόνια που κοουτσάρω σε τελικούς πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο».

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif Τζάκσον αγόρι μου,όταν ο Κόμπε σούταρε 2 βολές/λεπτό με την Γιούτα....με την παραμικρή επαφή....τότε ήταν καλά ε...???
Gravedigger
Έχεις τον Kobe στην ομάδα σου και βρίσκεσαι πίσω με 2 πόντους.Έχεις την επίθεση.Τι θα κάνεις?Πάντως δεν θα την δώσεις στον Vujacic για αψυχολόγητο 3ποντο.Είχε άδικο μετά ο Bryant να χτυπιέται?Οι Lakers πάντως δεν άξιζαν την νίκη.Αμυντικά ήταν κακοί αφού οι big 3 + ο Powe έκαναν ότι ήθελαν και επιθετικά,εκτός 4ου 12λεπτου ήταν τραγικοί.Καλάθι έβαζαν μόνο με αίτηση.Στο LA πάντως θα είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα.

ΥΓ.Θα συμφωνήσω για τον Rondo.Ο τύπος πρέπει να έμαθε μπάσκετ σε μπασκέτα χωρίς στεφάνι,δεν εξηγείται αλλιώς!Τρέχει γύρω γύρω σαν τρελός και πασάρει (πολύ καλά).Για να σουτάρει πρέπει κάτι να του τάξεις.Στον αιφνιδιασμό που κάρφωσε πιθανότατα να είχε βάλει κανένα στοίχημα με συμπαίχτη του ότι μπορεί και αυτός να βάλει καλάθι.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(NBAer @ Jun 9 2008, 13:52 ) *
Τι θα πει αυτο? Και επειδη ειναι διπλα τι σημαινει? blink.gif
Διπλα ξεδιπλα αν του δωσουμε τη μπαλα δεν του δινουμε ευκαιρια να βαλει καλαθι? Του δινουμε! Οποτε.....?

Στα 5 μετρα απο το καλαθι με τον αντιπαλο διπλα???
Απλη πασα ειναι, οχι ασιστ.
apkat
Eβλεπα το παιχνιδι ελπιζοντας σε κατι τετοιο..Εν τελει η βλακεια των Σελτικς και το παθος των Λεικερς γυρισαν το παιχνιδι..Αλλα εκει..Τι επιθεση ειναι αυτη ρε παιδια;Μετα απο ταιμ αουτ δηαδη η μπαλα στο πλαι γιατι κανει την επαναφορα ο Κομπε;;Και μετα γιατι παει πισω απο τα σκριν;;Το λογικο θα ταν να παρει κατευθειαν την μπαλα αυτος και η σουτ αμεσα η δυεισδση και σπλιτ αουτ..Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι διαολο σχεδιασε εκεινη την ωρα ο Τζακσον.

Υ.Γ:Στο καρφωμα του Ραντμανοβιτς για να πεσει η διαφορα στους 4 δεν κανει εμφανως βηματα;; biggrin.gif
NBAer
QUOTE(morfi @ Jun 9 2008, 14:07 ) *
Το πρόβλημα που δείχνει να έχει ο Κόμπι δεν είναι στο σκοράρισμα. Σε ένα σημείο στα μέσα της τρίτης περιόδου είχε 17π με 7-14 σουτ με μερικά απίθανα καλάθια. ..........
......................
......................
Με τις αντιδράσεις που έχει δείξει κατά καιρούς ο Κόμπι είναι άγνωστο το που θα οδηγήσει το παραπάνω. Αν κυριαρχήσει ο εγωισμός του, τότε μάλλον θα προσπαθήσει να πάρει τα παιχνίδια πάνω του με ότι συνέπειες και αν θα έχει αυτό. Μερικές στιγμές και στο σημερινό παιχνίδι αυτή την εντύπωση μου έδινε.

Εκπληκτικες οι παρατηρησεις σου! Καποιες απο αυτες τις ειχα και εγω μεσα στο μυαλο μου.
Δειχνει πραγματι καπως μπερδεμενος. Σαν να μην ξερει τι πρεπει να κανει, και ποιο ειναι το καλυτερο. Δεν παιζει βασικα οπως ολη τη χρονια!
Φταιει και αυτος αλλα και οι υπολοιποι Λεικερς καθως και οι συμπαικτες του δειχνουν τα ιδια σημαδια....

Ενα πολυ καλο παιχνιδι τωρα μεσα και μπορει να αλλαξει η ολη ψυχολογια? Εγω προσωπικα ειμαι απαισιοδοξος καθως νομιζω οι Σελτικς εχουν πιασει ρυθμο και εχουν βρει εναν καλο(οχι πολυ καλο) τροπο αντιμετωπισης των Λεικερς και δυσκολα θα χασουν.....


QUOTE
Όσο για το Πιρς, μου θυμήζει Κόμπι και Τζόρνταν μαζί (χωρίς να τους συγκρίνω). Εκτελεί ψυχρά από παντού (Κόμπι) και όταν δει πως δεν το έχει, δίνει έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του (Τζόρνταν).

Παροτι το παραδειγμα/παρομοιωση σου ηταν τραγικο biggrin.gif αυτο που θελεις να πεις προφανως ειναι οτι:
Ο Πιρς εως τωρα δειχνει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ωριμος! Δειχνει ετοιμος για αυτους τους τελικους, ωριμος, πολυ συγκεντρωμενος και πολυ αποτελεσματικος εως τωρα στα σουτ.

QUOTE
Όχι μόνο παίζει αλλά δείχνει να είναι ο x-factor για τους Σέλτικς. Από τους πιο ομαδικούς PG που έχω δεί ποτέ μου, σε σημείο να πιστεύω ότι πλέον το ξεφτυλίζει. Είναι γρήγορος με ωραίες διεισδύσεις, η μπαλά γυρνάει σαν τρελή ειδικά στη περιφέρεια, αλλά για να επιχειρήσει σουτ θα πρέπει να φύγει μόνος του στον αιφνιδιασμό, όπως σήμερα. tongue.gif

Πραγματι φοβερος. Ξεμαρκαρεται ανετα και ανακατευει παντα την αντιπαλη αμυνα κανοντας την να χασει την ισορροπια της στα αρχικα δευτερολεπτα της επιθεσης, αλλα δεν εκβιαζει ποτε ενεργειες/σουτ και ειναι προσγειωμενος ψαχνοντας για το καλυτερο. Πολυ ωριμος και αυτος.

Με Γκαρνετ και Πιρς ωριμους και συγκεντρωμενους εως τωρα, με Ροντο να παιζει θαυμασια, με Αλεν να εχει βρει ενα ρυθμο και με εναν Κομπι να μην κανει τα φοβερα πραγματα που περιμενουν οι Λεικερς και πρεπει να κανει στους τελικους, και με τους συμπαικτες του να μην ανεβαζουν επισης αποδοση οπως ειναι απαραιτητο στους τελικους, ε το 2-0 εως τωρα ειναι λογικο....
NBAholic
Καμιά ομάδα δεν έπαιξε τρομερά καλά, αλλά οι Σέλτικς έδειξαν να έχουν αγωνιστικό πλάνο το οποίο εκτελούσαν, να περνούν την μπάλα κοντά στο καλάθι. Οι πόντοι τους απ'τη ρακέτα ήταν λίγοι, αλλά όχι οι πόντοι απ'τη γραμμή των βολών, στην οποία, εν μέρει, ταξίδεψαν τόσες φορές λόγω της εκτέλεσης αυτού του πλάνου. Βοήθεια απ'τη διαιτησία σαφώς και υπήρξε, όπως και περιμένω να υπάρξει υπέρ των Λέικερς τουλάχιστον στο 3ο ματς.

QUOTE
Γιατι εμενα μου φανηκε οτι η διαφορα μαζευτηκε
μονο και μονο για την τηλεθεαση???


Εμείς γιατί το περιμέναμε να το πεις αυτό;
mj23lbj23
Kριμα που η σειρα πηγε στο 2-0 γιατι πλεον οι Λεικερς ειναι με την πλατη στον τοιχο πλεον και δεν νομιζω οτι μπορουν να κερδησουν τρια ματς στο Στειμπλς Σεντερ.Παλι καλη αμυνα των Σελτικς πανω στον Κομπε που εκανε βεβαιως καλο δευτερο ημηχρονο αλλα σε καποια σημεια το παρακανε λιγο.Ελπιζω χτες να καταλαβανε καποιοι ποιος ειναι ο κορυφιαος παιχτης του πλανητη και ποιος αντεχει ποιο πολυ στα νταμπλ και τριμπλ τιμ ακομα απο οποιονδηποτε αλλον παιχτη στην ιστορια.Και αυτος σαφως δεν ειναι ο Κομπε.Μεγαλη η απουσια του Μπαινουμ,η παρουσια του και μονο η παρουσια του θα αλλαζε την σειρα.Οι διαιτητες το παρακαναν λιγο χθες διοτι σφυρηξαν καποια φαουλ ευρωπαικα με μια απλη επαφη.Τελος ηταν το τελευταιο παιχνιδι που θα δω με ελληνικη μεταδοση η κατασταση ειναι ανυποφωρη δεν παει αλλο πια.
NBAer
QUOTE(mj23lbj23 @ Jun 9 2008, 14:49 ) *
Kριμα που η σειρα πηγε στο 2-0 γιατι πλεον οι Λεικερς ειναι με την πλατη στον τοιχο πλεον και δεν νομιζω οτι μπορουν να κερδησουν τρια ματς στο Στειμπλς Σεντερ.

Εχουν σφιξει τα πραγματα πραγματι. Αλλα ακομη και να χασουν ενα ματς(αρκει να ειναι το 5ο της σειρας) και να χανουν 3-2, επιστρεφοντας στη Βοστονη με 3-2 εναντιον τους, θα το παλεψουν παρα πολυ και τιποτα δεν αποκλειεται. Οποτε δεν χρειαζονται απαραιτητα 3 νικες συνεχομενες τωρα....

QUOTE
Παλι καλη αμυνα των Σελτικς πανω στον Κομπε που εκανε βεβαιως καλο δευτερο ημηχρονο αλλα σε καποια σημεια το παρακανε λιγο.Ελπιζω χτες να καταλαβανε καποιοι ποιος ειναι ο κορυφιαος παιχτης του πλανητη και ποιος αντεχει ποιο πολυ στα νταμπλ και τριμπλ τιμ ακομα απο οποιονδηποτε αλλον παιχτη στην ιστορια.

Ποιος? biggrin.gif
Ειδαμε και τον Λεμπρον πως ανταπεξηλθε με τα τριπλ και νταμπλ τιμ, μαρκαρισματα των Σπερς.....
Επισης φετος οι Σελτικς δεν τον επαιξαν ποτε τριπλ τιμ.

Και οπως ειπε και ο NBAholic πολυ ευκολα φαινεται ξεχνας τι εκανε ο Λεμπρον στα πρωτα παιχνιδια. Το 2 στα 18 και τους 12 ποντους. Το επομενο 6 στα 24? Το επομενο 5 στα 16? Το επομενο 7 στα 20(με 13 ασιστ βεβαια)? biggrin.gif
Μετα εφτιαξε, αλλα που ξερεις? Μπορει και ο Κομπι να φτιαξει.....

Οποτε το να βγαζεις αυτο το συμπερασμα που ειπες πιο πανω, ειναι παντελως λαθος.



QUOTE
Οι διαιτητες το παρακαναν λιγο χθες διοτι σφυρηξαν καποια φαουλ ευρωπαικα με μια απλη επαφη.

Οι διαιτητες σφυριζουν πολυ οπως λες. Και απλες επαφες και ανυπαρκτα φαουλ αλλα εως τωρα δεν διεκρινα καμια ευνοια στους Σελτικς.... 1-2 τραβηγμενα σφυριγματα αλλα αυτα δεν εχουν και καμια σημασια.
NBAholic
QUOTE
Ελπιζω χτες να καταλαβανε καποιοι ποιος ειναι ο κορυφιαος παιχτης του πλανητη και ποιος αντεχει ποιο πολυ στα νταμπλ και τριμπλ τιμ ακομα απο οποιονδηποτε αλλον παιχτη στην ιστορια.Και αυτος σαφως δεν ειναι ο Κομπε.


Mπροστά στο ξεκίνημα του Μπρον εναντίον των Σέλτικς, αυτό του Κόμπι μοιάζει να είναι βγαλμένο από τα παραμύθια.
mj23lbj23
QUOTE(NBAholic @ Jun 9 2008, 15:06 ) *
Mπροστά στο ξεκίνημα του Μπρον εναντίον των Σέλτικς, αυτό του Κόμπι μοιάζει να είναι βγαλμένο από τα παραμύθια.

Nαι αλλα ειδατε το τελος και με χειροτερους επιθετικα συμπαιχτες.

Επισης μην συγκρηνεται τις αμυνες που εχουν πεσει και περυσι και φετος πανω στον Λεμπρον σε σχεση με του Κομπε.Μεγαλη διαφορα χαοτικη θα ελεγα.
captain charisma
o james τι σχεση εχει με τους φετινους τελικους?
αυτος πηγε περσι τελικους, και το εχασε.
morfi
QUOTE(lakersdynasty @ Jun 9 2008, 06:06 ) *
NBAer τωρα καταλαβα τι εννοουσες οταν ελεγες για 25 ποντους διαφορα.

Ετσι ξερω να κερδιζω κι εγω.

Ο Στερν μας ειπε οτι ηθελε τελικους Λεϊκερς-Σελτικς. Ξεχασε να μας πει ποιος θα τους κερδισει με το ζορι.

Καλη συνεχεια και συγχαρητιρια στους Σελτικς για το πρωταθλημα.

Τώρα όμως κάνεις τα ίδια που σε άλλα τόπικ είσαι κάθετα αντίθετος.

Θα συμφωνήσω με την παραπάνω άποψη του ΝΒΑer που αναφερόταν στη διαιτησία. Όντως, αρκετές φορές φάνηκε οι διατητές με το παραμικρό να δίνουν φάουλ στους Λέικερς. Απλά θέλω να υπενθυμίσω μία (από τις δεκάδες) φάσεις όταν οι Σέλτικς ήταν κοντά στο +20. Στο τέλος της περιόδου ο Ρόντο μπαίνει ανενόχλητος μέσα στη ρακέτα, κάνει μία προσποίηση για πάσα πίσω από τη πλάτη, διαλύει στη κυριολεξία ότι είχε απομείνει από την άμυνα των Λέικερς και ο Πόουι (αν θυμάμαι καλά) καρφώνει και αυτός ανενόχλητος.

Όταν δίνεις τέτοια δικαιώματα, οτιδήποτε άλλο έρχεται δεύτερο.
NBAer
QUOTE(mj23lbj23 @ Jun 9 2008, 14:49 ) *
Τελος ηταν το τελευταιο παιχνιδι που θα δω με ελληνικη μεταδοση η κατασταση ειναι ανυποφωρη δεν παει αλλο πια.

Καλα εχεις δικιο. Τωρα που το βλεπω και κυριως δυστυχως το ακουω, καταλαβαινω τι εννοεις.

Εκτος του οτι ειναι ψιλοασχετοι απο ΝΒΑ ο ενας απο τους 2 υποστηριζει και Λεικερς και με εχει σπασει τα νευρα με την κλασικη συμπεριφορα Ελληνα οπαδου που βλεπει φαντασματα και κυκλωματα διαιτησιας παντου!
Δηλαδη ρε παιδι μου στην ΕΡΤ περιγραφεις. Σε ακουνε! Δεν μας νοιαζει αν υποστηριζεις τους Λεικερς! Μην γινεσαι τοσο εκνευριστικος βλεποντας παντου αδικιες.... shot.gif angry_red.gif
Κοινως: Μας επρηξες! biggrin.gif
NBAholic
QUOTE
Nαι αλλα ειδατε το τελος και με χειροτερους επιθετικα συμπαιχτες.

Επισης μην συγκρηνεται τις αμυνες που εχουν πεσει και περυσι και φετος πανω στον Λεμπρον σε σχεση με του Κομπε.Μεγαλη διαφορα χαοτικη θα ελεγα.


Χαοτική...Τουλάχιστον στο τελευταίο παιχνίδι των Καβς, δεν τη θεωρώ καν στο ίδιο επίπεδο, τουλάχιστον την περιφερειακή:

http://www.youtube.com/watch?v=UwKIDosUYig

Τα υπόλοιπα είναι εδώ. Ο Λεμπρόν είναι ψηλότερος και αθλητικότερος του Κόμπι και προφανώς αντιμετωπίζεται από δυνατότερους αντιπάλους. Αλλά "χαοτική διαφορά" στην αντιμετώπιση; Δε θα το 'λεγα:

http://www.youtube.com/view_play_list?p=CA...5E71345E&page=3
B for Basketball
Λιγο αυστηρη μου φανηκε η τεχνικη ποινη στον Κομπε λιγο μετα την αρχη της 3ης περιοδου.
sad.gif
Gravedigger
QUOTE(B for Basketball @ Jun 9 2008, 16:01 ) *
Λιγο αυστηρη μου φανηκε η τεχνικη ποινη στον Κομπε λιγο μετα την αρχη της 3ης περιοδου.
sad.gif

Δεν ξέρεις τι είπε στον διαιτητή.
NBAer
Παντως εγω άλλα περιμενα απο αποψη διαιτησιας και άλλα ειδα. Καμια σχεση βασικα!
Οταν διαβασα εδω τους giopride,kostasvc15 και ειδικα τον lakersdynasty να γκρινιαζουν για κακη διαιτησια, ειδικα απο την περιγραφη του lakersdynasty νομιζα οτι τους εσφαξαν του Λεικερς, ε οταν λοιπον τα διαβασα αυτα νομιζα οτι αδικηθηκαν οι Λεικερς πολυ. Αλλα απο αυτα που ειδα, ειπαμε: Καμια σχεση.

3 σφυριγματα παρατραβηγμενα παραπανω πηραν οι Σελτικς και αυτο ηταν ολο. Ουτε καν μιλαμε για κρισιμα σφυριγματα, κλπ.
Μου φαινεται εχετε βαπτιστει και εχει μπει βαθια μες τον οργανισμο σας η Ελληνικη νοοτροπια περι διαιτησιας, επηρεαστηκατε και απο την ανεκδιηγητη και πληρως μεροληπτικη μεταδοση της ΕΡΤ, οποτε ειδατε τα γνωστα φαντασματα περι κακης διαιτησιας και μεγαλης αδικιας, κλπ....

Η διαφορα των 20 ποντων που πηραν οι Σελτικς ηταν αποτελεσμα κακων επιθετικων επιλογων και αστοχιας των Λεικερς καθως και συγκεντρωμενων και με καποιο πλανο επιθεσεων απο τους Σελτικς. Αυτο! Καμια διαιτησια δεν εφερε αυτη την κατασταση.

Γενικα το ματς συνοψιζεται σε αυτο που ειπε ο NBAholic: Οι Σελτικς ακολουθησαν ενα πλανο. Κακο, καλο(καλο προφανως) παντως το ακολουθησαν. Οι Λεικερς εδειχναν σε πολλα σημεια καπως μπερδεμενοι και οχι απολυτα συγκεντρωμενοι στο τι ηθελαν να κανουν.
Εκαναν και πολλες βιαστικες προσπαθειες και κακες επιλογες στην 3η ειδικα περιοδο οποτε ειδαμε αυτο που ειδαμε. Δεν κοιτατε τον Ποου και τον Ροντο που κανανε ο,τι θελανε ανενοχλητοι στην 3η περιοδο, κατα τα αλλα η διαιτησια εφταιγε....

Στην 4η περιοδο μετα τα 8 λεπτα, οι Σελτικς καπου λογικα ξεθυμαναν και επεσαν αν και οχι πολυ, οι Λεικερς ανεβηκαν αρκετα και επαιξαν πιο συγκεντρωμενα, μπηκαν καποια καλα σουτ και ετσι μειωθηκε η διαφορα.
Αλλα και οι Σελτικς ειναι για πολυ ξυλο καθως δεν μπορει να νικας με +14 μολις 2:59 λεπτα πριν το τελος και να κινδυνευεις στο τελος να χασεις!


•Ατακα που υπονομευει την νοημοσυνη μας(2:40 λεπτα πριν το τελος και οι Σελτικς νικανε με 11):
"Οι Σελτικς μαλλον θα νικησουν εκτος και αν αποφασισουν οι Πιρς, Γκαρνετ και οι υπολοιποι να χαρισουν το ματς και να αυτοκτονησουν."
blink.gif blink.gif blink.gif
Ρε θα τρελαθουμε??????????? Ποιο διαολεμενο νοημα μπορει να εχει μια τετοια προταση να την πεις???? Αστειο δεν ειναι, σοβαρο δεν ειναι και κανενα νοημα δεν εχει. Τι να πω?
Και αν τα συνδιασω με την συνεχη μεροληπτικη περιγραφη απο τον εναν απο τους 2 που συνεχως εβλεπε φαντασματα αδικιας υπερ των Λεικερς τοτε εχουμε μια τραγωδια περιγραφης.

Και Apkat: Ναι βηματα εκανε ο Ραντμανοβιτς στο καρφωμα που μειωσε σε 100-104. 3 βηματα λει-απ εκανε, αυτο και στο ΝΒΑ ειναι βηματα. biggrin.gif

Οι Σελτικς με αυτον τον ρυθμο και το αγωνιστικο στυλ εχουν πετυχει να απορυθμισουν καπως τους Λεικερς και εχουν βρει και εναν ανετο ρυθμο να πετυχαινουν ευκολους ποντους.
Οι Λεικερς και μαζι ο Κομπε δεν εχουν την κλασικη ταυτοτητα που εως τωρα ειχαν. Αν δεν την βρουνε οι τελικοι θα τελειωσουν συντομα.... sad.gif
Αλλα εγω πιστευω στο 2-2 και μετα στο 3-2 απο Σελτικς....
kostasvc15
QUOTE(NBAer @ Jun 9 2008, 14:15 ) *
Παντως εγω άλλα περιμενα απο αποψη διαιτησιας και άλλα ειδα. Καμια σχεση βασικα!
Οταν διαβασα εδω τους giopride,kostasvc15 και ειδικα τον lakersdynasty να γκρινιαζουν για κακη διαιτησια, ειδικα απο την περιγραφη του lakersdynasty νομιζα οτι τους εσφαξαν του Λεικερς, ε οταν λοιπον τα διαβασα αυτα νομιζα οτι αδικηθηκαν οι Λεικερς πολυ. Αλλα απο αυτα που ειδα, ειπαμε: Καμια σχεση.

3 σφυριγματα παρατραβηγμενα παραπανω πηραν οι Σελτικς και αυτο ηταν ολο. Ουτε καν μιλαμε για κρισιμα σφυριγματα, κλπ.
Μου φαινεται εχετε βαπτιστει και εχει μπει βαθια μες τον οργανισμο σας η Ελληνικη νοοτροπια περι διαιτησιας, επηρεαστηκατε και απο την ανεκδιηγητη και πληρως μεροληπτικη μεταδοση της ΕΡΤ, οποτε ειδατε τα γνωστα φαντασματα περι κακης διαιτησιας και μεγαλης αδικιας, κλπ....

Κανεις δε μιλησε για σφαγη,κακως το πηρες ετσι..
Απλα οι διαιτητες δεν σφυριζαν με την ιδια αυστηροτητα για τις δυο ομαδες,αυτο φαινεται και χωρις να στο πουν οι σχολιαστες,αλλωστε 38-10 ηταν οι βολες.Οπως ειπαμε ομως αυτο περναει σε 2ο χερι μετα το κακο παιχνιδι των Λεικερς..
Mamuwalde
αν έχετε διαβάσει κάποιο ποστ μου οπουδήποτε στο σάιτ θα έχετε παρατηρήσει ότι με τη διαιτησία δεν ασχολούμαι και δεν την σχολιάζω. συμπεράσματα του στυλ ότι "σφάχτηκε η ομάδα μου" δεν έκανα ποτέ οπότε μη μου την μπάινετε για "ελληνικές νοοτροπίες" γιατί έχω αρπαχτεί άπειρες φορές για τέτοια πράγματα.

όποιος δεν είδε ότι η διαιτησία ήτανε κακή χθες έβλεπε απλά άλλο ματς. ούτε τα λεφτά μου έπαιζα , ούτε τον ύπνο μου έχασα , που δεν κέρδισαν οι lakers . αλλά αν έχετε δει κι άλλα ματς [ολόκληρα ματς και αν είναι δυνατόν και με σχολιασμό των αμερικάνων] των lakers δε θα τα λέγατε αυτά .

οι τζαζ ρίχνανε το ξύλο της αρκούδας . ηθελημένα κάνανε τόσα φάουλ σε όλους τους lakers [μόνο στον κόμπι αλλάζαν επανειλλημένως 3 παίχτες] , στη λογική "ο αντίπαλος να βάζει καλάθι με δυσκολία" . ο ίδιος ο σλόαν έλεγε ότι κάναμε επίτηδες τόσα φάουλ για να κόβουμε το ρυθμό τους. οπότε μάλλον δεν παίζει καμιά παράγκα και καμία φυτεμένη νοοτροπία .

οι spurs από την άλλη , επίσης ηθελημένα, δεν έκαναν φάουλ [ειδικά στον κόμπι] γιατι δεν ήθελαν έυκολους-σίγουρους πόντους [πηγαίνουν πάντα σε χαμηλότερα σκορ από τζαζ] . άλλωστε ο μπόουεν πήρε πολύ λίγα φάουλ στη σειρά και ο ίδιος έλεγε ότι "θέλω απλά να του δυσκολεύω τα σουτ και να τον κάνω jump shooter, δεν περιμένω να τον σταματήσω" . ο jackson δεν είχε κανένα παράπονο τότε .

1 φάση παίζει σε όλη τη σειρά , αυτή με τον μπάρυ . αλλά αν ο πόποβιτς λέει ότι δεν θα το έδινε ούτε ο ίδιος, τότε πάει πολύ να λέμε εμείς για εύνοιες και μεροληψίες.

η διαφορά είναι ότι οι lakers δεν πάιζουν physical άμυνα για να τους σφυρίζουν τόσα φάουλ όπως χθες. τα φάουλ που δινόντουσαν ήταν σε ντράιβ των σέλτικς. αυστηρότατα για τελικούς ΝΒΑ. αλλά δεν τα δίνανε και στις 2 πλευρές . από τις κλασσικές κινήσεις odom , που "επιτίθεται" στη ρακέτα δεν πήραν ούτε 1 βολή. αντίθετα ο τεχνίτης powe πήρε 13 με τις ίδιες και πιο άγαρμπες κινήσεις.

η διαφορά δε θα ανέβαινε τόσο χωρίς αυτές τις βολές , ούτε θα εκνεύριζε τους lakers από το 8ο λεπτό με τα 2 φάουλ του κόμπι . η τεχνική που δεν πήρε ο pjbrown αλλά πήρε ο κόμπι τι σου φάνηκε , καλό σφύριγμα ? τελικοί ΝΒΑ είναι κι έχω απαιτήσεις και από τους διαιτητές να μη χαλάνε το ματς .

διαχωρίστε το κακή διαιτησία από σφαγές και παράγκες . ερμηνεύστε το με μπασκετικά κριτήρια αυτό που λέω και όχι με το τι συνηθίζει να λέει ο κάθε κάφρος έλληνας οπαδός . η μεροληπτική περιγραφή μου έσπασε εξίσου τα νεύρα . μήπως εσείς επειρεαστήκατε περισσότερο από μένα ?


όσο για τον γκαρνέτ: 9/22-24π,13ρ και 7/19-17π, 14ρ .[αντίστοιχα ο γκασόλ είχε 6/11-15π, 8ρ και 8/12-17π, 10ρ] αν αυτά τα θεωρείτε καλά νούμερα για τον γκαρνέτ πάω πάσο. αν νομίζετε ότι είναι τόσο καλός στα 2 πρώτα ματς , τι να πω ...

η διαφορά έγινε εμφανώς από παγκίτες . στο 2ο ματς ήταν ο αμπαλούκος και συμπαθέστατος για την ενέργεια που βγάζει Powe [αν είναι δυνατόν!!] . στο πρώτο ήταν ο ρόντο [σε τόσο κλειστό ματς οι 15 πόντοι του ήταν πολλοί . οι lakers για μένα καλούνται απλά να βελτιώσουν τα σουτ τους . αν γίνει αυτό θα πάει το άγχος στη βοστώνη [που δεν ξέρει να κυνηγάει ματς]. και εννοείται ότι πρέπει να ανέβει ο πάγκος του la . μακάρι να πλακώσει τις 40άρες ο κόμπι αλλά δε νομίζω ότι θα κερδίσει έτσι 4 ματς .

peace.gif
NBAer
QUOTE(giopride @ Jun 9 2008, 19:39 ) *
αν έχετε διαβάσει κάποιο ποστ μου οπουδήποτε στο σάιτ θα έχετε παρατηρήσει ότι με τη διαιτησία δεν ασχολούμαι και δεν την σχολιάζω.

Ασχολεισαι και την σχολιαζεις:

QUOTE(giopride @ Jun 9 2008, 05:19 ) *
αν δε σφυρίξουνε λίγο πιο νορμάλ οι διαιτητές θα τελειώσει πολύ νωρίς το ματς ...

τι πράγμα είναι αυτό σήμερα ... σαφώς έχουν ενέργεια οι σέλτικς αλλά δεν κάνουν κάτι το φοβερό . αν δινόντουσαν μερικά φαόυλ παραπάνω στην άμυνά τους δε θα υπήρχε τέτοια διαφορά στο σκόρ .

+
QUOTE(giopride @ Jun 9 2008, 05:33 ) *
17-10 τα φάουλ στο ημίχρονο ... υπερβολή για τελικούς


Simple as that. biggrin.gif


QUOTE
όποιος δεν είδε ότι η διαιτησία ήτανε κακή χθες έβλεπε απλά άλλο ματς.

Εγω απο την αλλη πιστευω:
Οποιος δεν είδε ότι η διαιτησία ήτανε καλή χθες έβλεπε απλά άλλο ματς.

Ακομα, αυτος που μιλαει για διαιτησια πρεπει να παραθεσει και τις φασεις που υποστηριζει οτι αδικηθηκε η οποια ομαδα.
Λες: "17-10 τα φάουλ στο ημίχρονο ... υπερβολή για τελικούς"
Συγκεκριμενες φασεις εχεις να παραθεσεις? Γιατι αυτη η γενικολογια οδηγει απλα σε εντυπωσεις και σε συμπερασματα που δεν μπορουν να σχολιαστουν και να ελεγχθουν....

Επισης αν εγιναν τα φαουλ γιατι να μην δινονταν? Οι Σελτικς επαιζαν πολυ απο μεσα οποτε δικαιολογουνται τα φουλ.

Και επιμενω στην αποψη μου:
3 σφυριγματα παρατραβηγμενα(δινονται-δεν δινονται) παραπανω πηραν οι Σελτικς και αυτο ηταν ολο.

QUOTE
η διαφορά είναι ότι οι lakers δεν πάιζουν physical άμυνα για να τους σφυρίζουν τόσα φάουλ όπως χθες. τα φάουλ που δινόντουσαν ήταν σε ντράιβ των σέλτικς. αυστηρότατα για τελικούς ΝΒΑ. αλλά δεν τα δίνανε και στις 2 πλευρές .

Εγω ειδα οτι τα δινανε.....

QUOTE
από τις κλασσικές κινήσεις odom , που "επιτίθεται" στη ρακέτα δεν πήραν ούτε 1 βολή. αντίθετα ο τεχνίτης powe πήρε 13 με τις ίδιες και πιο άγαρμπες κινήσεις.

Πες φαση, λεπτο και δευτερολεπτο. Αλλιως δεν εχει νοημα.....


QUOTE
η διαφορά δε θα ανέβαινε τόσο χωρίς αυτές τις βολές , ούτε θα εκνεύριζε τους lakers από το 8ο λεπτό με τα 2 φάουλ του κόμπι .

Το 1ο φαουλ κατα του Κομπι ηταν μεσα στα 3 παρατραβηγμενα σφυριγματα που προειπα. Δινοταν ομως. Τουλαχιστον αυτος εχει κερδισει χιλιαδες τετοια! Ποιος διαφωνει?

Το 2ο επιθετικο ομως που εκανε ηταν καθαρο! Οποτε που ειναι η αδικια?
Οταν κερδιζε ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ φαουλ πχ στο 3ο και 2ο παιχνιδι με τους Τζαζ, με αυτο που του δωθηκε πανω στον Αλεν, τοτε ηταν καλα? wink.gif

QUOTE
η τεχνική που δεν πήρε ο pjbrown αλλά πήρε ο κόμπι τι σου φάνηκε , καλό σφύριγμα ? τελικοί ΝΒΑ είναι κι έχω απαιτήσεις και από τους διαιτητές να μη χαλάνε το ματς .

Δεν θυμαμαι τι εννοεις, αλλα αυτη η μη δωθεισα τεχνικη(αν ηταν) δεν αντισταθμιζεται με:
Μια πολυ κρισιμη φαση στο τελος εκει οπου ο Ραντμανοβιτς καρφωσε και μειωσε σε 100-104 κανοντας καθαρα 3 βηματα? Εκει εδωσαν την ευκαρια στους Λεικερς να μεινουν στο παιχνιδι.

Πως καταφεραμε και καναμε τοπικ του ΝΒΑ, τοπικ διαιτησιας? tongue.gif

QUOTE
όσο για τον γκαρνέτ: 9/22-24π,13ρ και 7/19-17π, 14ρ .[αντίστοιχα ο γκασόλ είχε 6/11-15π, 8ρ και 8/12-17π, 10ρ] αν αυτά τα θεωρείτε καλά νούμερα για τον γκαρνέτ πάω πάσο. αν νομίζετε ότι είναι τόσο καλός στα 2 πρώτα ματς , τι να πω ...

Πολυ καλος δεν ειναι γιατι ειναι αστοχος, αλλα παιζει πολυ καλη αμυνα και αν προσεξεις βαζει τα καλαθια που πρεπει, εκει στις κρισιμες καμπες του παιχνιδιου και στα 2 παιχνιδια(στο 1ο εχασε και καποια κρισιμα).

QUOTE
και εννοείται ότι πρέπει να ανέβει ο πάγκος του la . μακάρι να πλακώσει τις 40άρες ο κόμπι αλλά δε νομίζω ότι θα κερδίσει έτσι 4 ματς .

Οι Λεικερς δεν πρεπει να το ριξουν εκει. Να περιμενουν να βαλει ο Κομπε 40αρες δηλαδη, γιατι αν στηριχτουν εκει τοτε εχασαν ηδη! Πρεπει να παιξουν οπως επαιζαν ολη τη χρονια. Κατι που δεν εκαναν ειδικα στο χθεσινο παιχνιδι. Δειχνουν σχετικα αποσυγκεντρωμενοι.
melayess
QUOTE(Rondo @ Jun 9 2008, 04:18 ) *
Οι Λέικερς ευνοήθηκαν στις σειρές με Τζαζ και Σπερς ξεκάθαρα και θα ευνοηθούν ξανά 100% στα παιχνίδια στην έδρα τους... Πάντως πόσο απρόσεκτοι μπορεί να είμαστε για να γυρίσει τέτοιο ματς??? Επίσης πόσο πιο προκλητικός μπορεί να γίνει ο Μελάγιες??? Νομίζω πως μόνο στη θέα του τριφυλλιού βγάζεις αφρούς... Λύκε άλλος συνήθισε να βαράει διπλάσιες βολές σε τελικούς και δεν ήμουν εγώ αυτός... Ο Γκασόλ πάντως θα ταίριαζε στον οσφπ...Μη ρωτήσετε τον λόγο!!! Τέλος ο Ρόντο μοιράζει φοβερά το παιχνίδι (16 ασίστ) και σε αυτόν το τομέα μαζί με την άμυνά του είναι σε τρομερά υψηλό επίπεδο, επίσης ο Πόου είχε ξανακάνει καλά παιχνίδια σε κάποιες φάσεις μες στη σεζόν αλλά τώρα που τον μάρκαραν με τα μάτια καλά έκανε ό,τι έκανε και έπρεπε να βάλει και άλλους πόντους...Ο Άλλεν έχει γίνει ο παλιός γνωστός Ρέι και πάμε στο Χόλυγουντ για το 3-0 κόντρα σε όλους και σε όλα smile.gif smile.gif smile.gif


χα χα Παιδιά σιχαίνομαι Lakers . Μόνο Bulls !!!!!!
Μην τρελλαίνεσαι ΝΒΑer. Η διαιτησία ήταν τραγικά υπέρ των Σέλτικς.
Αύριο μετάδοση μαζί με Σκουντή!
Mamuwalde
offtopic.gif
ρε NBAer με δουλεύεις blink.gif !!! ένα και μοναδικό πόστ [5 το βράδυ και σε κάτι παραπάνω από ήρεμο κλίμα] που λέει ότι πρέπει να μοιραστούν λίγο τα φάουλ σημαίνει ότι σχολιάζω διατησία ή ότι έχω μπολιαστεί από ελληνικές νοοτροπίες ?! και μου απαντάς "έχετε βαπτιστει και εχει μπει βαθια μες τον οργανισμο σας η Ελληνικη νοοτροπια περι διαιτησιας" ?

έχεις δει σχόλιό μου πουθενά στα threads διαιτησίας ? ή σε κάποιο από τους τελικούς που πόσταρα συχνά !??!?

το παράκάτω είναι σχόλιο για τη διατησία:

γραφικότητες να μετράω φάσεις δεν κάνω , αυτά μόνο στην ελλάδα τα κάνουμε . γι'αυτό και επεσήμανα τους αμερικανούς σχολιαστές για να ανοίξει λίγο το αυτί μας και το μυαλό μας .

η διαιτησία δεν έιναι αριθμητική . με το γράμμα του νόμου δε σημαίνει ότι σφυράς καλά . καλά σφυράς όταν είσαι μέσα στο πνεύμα του αγώνα . όταν αρχίζεις και μετράς φάσεις άστο , το παιχνίδι χάθηκε.

η τεχνική που ανέφερα ήταν για το κλίμα του αγώνα . πολύ εύκολη απόφαση για να την πάρει και σε σημείο που δε θα έκρινε τίποτα [αν σκέφτεσαι πονηρά] . το ότι δεν τη δίνουν για μένα σημαίνει ότι είναι εκτός κλίματος αγώνα . ακόμα και οι βηματάρες του σέρβου ήταν κάκιστο μη σφύριγμα στη λογική που το παραθέτω . επειδή κάνουν comeback οι lakers δε σημαίνει ότι το αφήνουμε για να γίνει χαρά στα τελευταία δευτερόλεπτα .

εγώ σχολίασα ως κακή τη διαιτησία όχι μερολληπτική, όχι ως σφαγή , ούτε σαν παράγκα , ούτε ότι έτσι ήθελε ο stern. φυσικά και για την ομάδα που σουτάρει χειρότερα τη δυσκολεύει περισσότερο . αλλά ό,τι θέλει ο καθένας διαβάζει
offtopic.gif


τον γκαρνέτ , τον σώζουν τα επιθετικά ριμπάουντ . η άμυνά του είναι καλή αλλά δεν έχει σβήσει και κανένα . για μένα κάνει μόνο τα βασικά . καλά παίζει ο ρόντο [για την εμπειρία του και το βαθμό δυσκολίας των αγώνων] , ο πέρκινς [σταθερά καλός αμυτικά με μπόλικα ριμπάουντ, φάουλ έκανε όλη τη χρονιά μπόλικα] και οι παγκίτες pj brown , posey και λιγότερο ο cassell [αλλά τα έβαλε τα σουτάκια του κι αυτός].

από τους σταρ περιμένω ανάλογες εμφανίσεις κι όχι αυτά που κάνουν τώρα [kg, allen].

ο πιρς είναι ο μόνος που παίζει σύμφωνα με τις περιστάσεις κι αν συνεχίσει έτσι δε θα συζητάμε για mvp των τελικών .

υγ: από 150 ποστ που έχω κάνει το μόνο που έχει σχολιάσει άνθρωπος στο σαίτ είναι το παραπάνω και με αυτόν τον τρόπο . τι να πω ...

υγ2: κάντε ό,τι θέλετε με το offtopic, δεν πρόκειται να ξανααπαντήσω ούτε να καταστρέψω το thread . αλλά το πήρα προσωπικά

peace.gif
NBAer
QUOTE(giopride @ Jun 9 2008, 20:55 ) *
υγ: από 150 ποστ που έχω κάνει το μόνο που έχει σχολιάσει άνθρωπος στο σαίτ είναι το παραπάνω και με αυτόν τον τρόπο . τι να πω ...

Μην τρελαινεσαι. Υπαρχουν και χειροτερα. tongue.gif
Απλα εχω εναν περιεργο τροπο να επιχειρηματολογω ωρες ωρες και ο αλλος υποθετει οτι του επιτιθεμαι.

QUOTE
υγ2: κάντε ό,τι θέλετε με το offtopic, δεν πρόκειται να ξανααπαντήσω ούτε να καταστρέψω το thread . αλλά το πήρα προσωπικά

Μην αγχωνεσαι. Δεν ηθελα να σε νευριασω, ουτε να πω κατι εναντιον σου. Δεν υπαρχει λογος να νευριαζεις ουτε μαζι μου ουτε με τιποτα απο αυτα που εγραψα.
Η αποψη μου ηταν αυτη, η δικη σου ειναι αντιθετη. No problem, no hard feelings! Δεν χρειαζεται να σκασουμε κιολας επειδη διαφωνουμε..... smile.gif


QUOTE(melayess @ Jun 9 2008, 20:41 ) *
χα χα Παιδιά σιχαίνομαι Lakers . Μόνο Bulls !!!!!!
Μην τρελλαίνεσαι ΝΒΑer. Η διαιτησία ήταν τραγικά υπέρ των Σέλτικς.

Διαφωνω καθετως.
Αντε να δεχτω οτι υπηρχε μια μικρη προδιαθεση να δωσει τα σπορια στους Σελτικς σε καποια φαουλ. Αλλα το καρπουζι κοπηκε στη μεση....

QUOTE
Αύριο μετάδοση μαζί με Σκουντή!

Great!
Στην επαναληψη που ακουστηκε σημερα απο την ΕΡΤ1 στις 14:30 ποιοι ηταν οι 2 που περιεγραφαν και ποιος ηταν αυτος που ειχε την (ενοχλητικη ειναι αληθεια για μενα) μεροληψια ως προς τους Λεικερς?
paris13
O Θανασης Ασπρουλιας ο ρεπορτερ του παο.οι βολεσ 10-38 ημαρτον.ο powe σε 14 λεπτα κερδισε 13 βολεσ δηλαδη περισσοτερες απο ολες τις βολες των lakers σε ολο το παιχνιδι.γιατι δεν ειναι ο μαγουλας?
NBAholic
QUOTE
Great!
Στην επαναληψη που ακουστηκε σημερα απο την ΕΡΤ1 στις 14:30 ποιοι ηταν οι 2 που περιεγραφαν και ποιος ηταν αυτος που ειχε την (ενοχλητικη ειναι αληθεια για μενα) μεροληψια ως προς τους Λεικερς?


Mελάγιες-Ασπρούλιας μετέδιδαν και λογικά οι ίδιοι και στην επανάληψη.
Καλά, για μεροληψία, μήπως τα ίδια και χειρότερα δε γίνονταν στα 90ς με τους Μπουλς; Εδώ, πάνω στην έναρξη των τελικών του '98 είχε κυκλοφορήσει τεύχος του Τριπόντου με τίτλο "Μάικλ, μπορείς;".
Keyser_Soze
Βασικά κι εγώ σήμερα που είδα τον αγώνα μου φάνηκε η διαιτησία απίστευτα υπέρ των Κελτών, χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι δεν άξιζαν τη νίκη. Από τη στιγμή που σε κάνει χωνί ο ΠΟΟΥ δεν δικαιούσαι να μιλάς για διαιτησία.

Τι ήταν αυτός ο Πόου ρε παιδιά, πλάκα πλάκα;;; Δεν ξέρω αν του έκατσαν απλά οι φάσεις, αλλά εγώ αν, ας πούμε, δεν είχα ιδέα από ΝΒΑ (αλλά ξέρω προφανως από μπάσκετ) θα έλεγα ότι είναι μέσα στους καλύτερους σέντερ του ΝΒΑ. Μεγάλο παιχνίδι και το σημαντικότερο, εξαιρετικές κινήσεις, σαν πραγματικά μεγάλος σέντερ. Όχι σαν κανένα κοντό μέτριο παίκτη που μπορεί να του κάτσουν 3-4 τρίποντα. Νομίζω είναι πολύ πιο δύσκολο για ένα παίκτη όπως ο Πόου (για τη θέση που παίζει, σέντερ) να κάνει ένα τόσο "μεγάλο" παιχνίδι. Υπάρχει άλλος που εντυπωσιάστηκε τόσο όσο εγώ ή είμαι ο μόνος;
NBAholic
Είναι καλός και δυναμικός σέντερ, αν και κοντός. Όχι τόσο όσο έδειξε, αλλά όσο λείπει ο Μπάιναμ, οι αντίπαλοι ψηλοί θα δείχνουν όλοι μια κλάση ανώτεροι στην επίθεση. Ο Γκασόλ άλλωστε δεν αποκτήθηκε για να παίζει άμυνα.
Gravedigger
QUOTE(Keyser_Soze @ Jun 9 2008, 21:28 ) *
Τι ήταν αυτός ο Πόου ρε παιδιά, πλάκα πλάκα;;; Δεν ξέρω αν του έκατσαν απλά οι φάσεις, αλλά εγώ αν, ας πούμε, δεν είχα ιδέα από ΝΒΑ (αλλά ξέρω προφανως από μπάσκετ) θα έλεγα ότι είναι μέσα στους καλύτερους σέντερ του ΝΒΑ. Μεγάλο παιχνίδι και το σημαντικότερο, εξαιρετικές κινήσεις, σαν πραγματικά μεγάλος σέντερ. Όχι σαν κανένα κοντό μέτριο παίκτη που μπορεί να του κάτσουν 3-4 τρίποντα. Νομίζω είναι πολύ πιο δύσκολο για ένα παίκτη όπως ο Πόου (για τη θέση που παίζει, σέντερ) να κάνει ένα τόσο "μεγάλο" παιχνίδι. Υπάρχει άλλος που εντυπωσιάστηκε τόσο όσο εγώ ή είμαι ο μόνος;

Ο Powe είναι 3αρο-4αρι, κυρίως 4! smile.gif (βασικά 3αρι δεν τον θυμάμαι να παίζει αλλά τσπ... tongue.gif )
Mamuwalde
4άρι δίπλα στον γκαρνέτ ή τον πέρκινς παίζει . έχει πολλή ενέργεια ως νέος αλλά υπερβολικά άτεχνος . το να σκίζεται να πηδάει και να καρφώνει τώρα που είναι μικρός δε λέει κάτι . ουτε σουτ έχει . αλλά παίζει 15 λεπτά στον ίδιο ρυθμό . μια χαρά παγκίτης είναι .
NBAer
QUOTE(NBAholic @ Jun 9 2008, 21:26 ) *
Mελάγιες-Ασπρούλιας μετέδιδαν και λογικά οι ίδιοι και στην επανάληψη.

Ναι ε? Εγω αλλον ηχο ηξερα ως προς την φωνη του Ασπρουλια. Δεν τον καταλαβα ενω ξερω τη φωνη του! blink.gif

QUOTE
Καλά, για μεροληψία, μήπως τα ίδια και χειρότερα δε γίνονταν στα 90ς με τους Μπουλς; Εδώ, πάνω στην έναρξη των τελικών του '98 είχε κυκλοφορήσει τεύχος του Τριπόντου με τίτλο "Μάικλ, μπορείς;".

Μα δεν επικροτω καμια μεροληψια! Ειτε γινεται υπερ των Μπουλς, ειτε υπερ των Λεικερς, ειτε υπερ του ΠΑΟΚ, ειτε υπερ της Ελλαδας, κλπ....
Οποτε το "επιχειρημα" που αναφερεις: "γινοταν τοτε, αρα γιατι οχι και τωρα?" δεν μου αρεσει. biggrin.gif

Δεν με πειραζει αν ο σχολιαστης υποστηριζει καποια ομαδα.
Δεν με πειραζει και να το δειχνει σε μικρο βαθμο, να λεει πχ "Ααα ωραια πανε καλα εως τωρα οι Λεικερς" ή "Κανανε οι Λεικερς σερι 12-1, καλο σημαδι, μπορουμε να το γυρισουμε". Με πειραζει βεβαια αρκετα να το δειχνει σε μεγαλο βαθμο πχ να τσιριζει οταν μπει καλαθι καποιας ομαδας και να πανηγυριζει, ενω σε καλαθι της αλλης ομαδας να εχουμε την σιωπη των αμνων.

Αυτο που πραγματικα με πειραζει ειναι οταν η υποστηριξη σε μια ομαδα οδηγει σε τυφλωση της κρισης του. Μεροληψια δηλαδη. Το να βλεπει σχεδον καθε υποψια φαουλ, σαν καθαροτατο φαουλ υπερ της ομαδας του, που δεν σφυριχθηκε και μεγαλη αδικια κλπ. Το να βλεπει σε καθε φαση αδικια κατα της ομαδας του. Το να βλεπει το ασπρο μαυρο ή εστω το ασπρο-κιτρινο. Ουτε αυτο ειναι καλο.

Και δεν μιλαω συγκεκριμενα για χθες με τα παραπανω. ΠΟΛΛΑ τετοια στοιχεια υπηρχαν χθες αλλα οχι ολα.
Πχ(λεω μια απο τις πολλες φορες που διαπιστωσα-περιπου 10-15 τον αριθμο), σε μια φαση ουτε καν ακουμπησε τον Κομπι ενας αντιπαλος(εκανε ενα νευμα προς αυτον, ισως τον ακουμπησαν 5-6 μορια του biggrin.gif ), εχασε ο Κομπι τη μπαλα μεσα απο τα χερια του και ενας εκ των σχολιαστων(αυτος που διαπιστωσα την μεροληψια) ανακαλυψε ΦΑΝΕΡΟ φαουλ που οι κακοι διαιτητες αρνηθηκαν.


QUOTE(Keyser_Soze @ Jun 9 2008, 21:28 ) *
Τι ήταν αυτός ο Πόου ρε παιδιά, πλάκα πλάκα;;; Δεν ξέρω αν του έκατσαν απλά οι φάσεις, αλλά εγώ αν, ας πούμε, δεν είχα ιδέα από ΝΒΑ (αλλά ξέρω προφανως από μπάσκετ) θα έλεγα ότι είναι μέσα στους καλύτερους σέντερ του ΝΒΑ. Μεγάλο παιχνίδι και το σημαντικότερο, εξαιρετικές κινήσεις, σαν πραγματικά μεγάλος σέντερ. Όχι σαν κανένα κοντό μέτριο παίκτη που μπορεί να του κάτσουν 3-4 τρίποντα. Νομίζω είναι πολύ πιο δύσκολο για ένα παίκτη όπως ο Πόου (για τη θέση που παίζει, σέντερ) να κάνει ένα τόσο "μεγάλο" παιχνίδι. Υπάρχει άλλος που εντυπωσιάστηκε τόσο όσο εγώ ή είμαι ο μόνος;

Ο Ποου του χθες, απεχει αρκετα απο τον μεσο ορο που συνηθως παιζει. Καμια φορα σου βγαινει και το παιχνιδι. Ακομα και σε τελικους ΝΒΑ εχουμε παρα πολλα παραδειγματα οπου σε ΕΝΑ(παντα ενα ειναι) παιχνιδι ερχεται ενας παικτης απο τον παγκο και κανει παρα πολυ καλη εμφανιση.
Το τρελο ειναι οτι συνηθως οι ποντοι που βαζει ειναι 17 εως 19 οταν γινεται κατι τετοιο. biggrin.gif Χθες ο Ποου ποσους εβαλε(σοβαρα δεν το θυμαμαι!)?

[EDIT]21. σπαει την παραδοση.... biggrin.gif
nikolas12
Οι λογοι των κακων Lakers:
Απο buzzer beater.com:

Τα πράγματα σε αυτούς τους δύο τελικούς όμως είναι αρκετά ύποπτα.

Καταρχάς η διαιτησία παίζει πολύ έντονα έδρα σε σημείο που ακόμα και οι Αμερικάνοι εκφωνητές του ESPN το σχολίαζαν. (Αγώνα ΝΒΑ με ελληνική περιγραφή μόνο αν με πληρώσουν θα δω! ). Πολλά τα παραδείγματα που δε χρειάζεται να αναφερθούν. Ενδεικτικό ότι 3 βασικοί των Lakes είχαν από 2 φάουλ στο 10λεπτο. Όποιος είδε το ματς με καθαρό μάτι, δεν θα ήταν δύσκολο να το προσέξει.
Δεύτερον, οι Lakers δε κάνουν καμία προσπάθεια να κερδίσουν. Είναι αδιάφοροι σε σημείο υποκρισίας.
Ο Kobe Bryant δε δοκίμασε κυριολεκτικά κανένα drive στο 1ο ματς. Απόψε έκανε 10 σουτ στο 1ο ημίχρονο και στην αρχή του 2ου έκανε τη 1η του διείσδυση χορεύοντας την άμυνα. Συνέπεια ήταν να βάλει το καλάθι και να πάρει τεχνική ποινή για πανηγυρισμό με χειρονομία (!?). Η απουσία των screens πάνω του είναι αστεία.
Αμυντικά οι Lakers αφήνουν επιδεικτικά ελεύθερους τους σουτέρ, με αποτέλεσμα τα εύκολα καλάθια.

Έτσι όπως έχει η κατάσταση δύο είναι τα πιθανά σενάρια:

1.Να συνεχιστεί η ίδια διαδικασία και στο Staples Centers αλλά με τους Lakers να έχουν την εύνοια και τις νίκες. Με αυτό το τρόπο η σειρά θα πάει στα 6-7 παιχνίδια, με την τηλεθέαση να φτάνει στα ύψη και τις τσέπες από τις διαφημίσεις γεμάτες. Αν γίνει κάτι τέτοιο, ελπίζω πως θα δούμε πραγματικό μπάσκετ από το 3-2 και πέρα.
Το 2ο σενάριο είναι πιο απλό. Οι Lakers πολύ απλά δεν είναι αρκετά καλοί. Έχουν μεν το μέλλον στο πλευρό τους, αλλά όχι το παρόν.


Εγω παιδια πονταρω στο σεναριο 2.Η παρουσια μας ειναι απογοητευτικη.
NBAholic
QUOTE
Μα δεν επικροτω καμια μεροληψια! Ειτε γινεται υπερ των Μπουλς, ειτε υπερ των Λεικερς, ειτε υπερ του ΠΑΟΚ, ειτε υπερ της Ελλαδας, κλπ....
Οποτε το "επιχειρημα" που αναφερεις: "γινοταν τοτε, αρα γιατι οχι και τωρα?" δεν μου αρεσει. biggrin.gif


Συμφωνώ, ούτε σε εμένα αρέσει η μεροληψία. Το επιχείρημά μου είχε ως έμμεσο συμπέρασμα ότι "πάντα έτσι ήταν τα πράγματα", όχι το "οφθαλμός αντί οφθαλμού". smile.gif

QUOTE
Ο Kobe Bryant δε δοκίμασε κυριολεκτικά κανένα drive στο 1ο ματς. Απόψε έκανε 10 σουτ στο 1ο ημίχρονο και στην αρχή του 2ου έκανε τη 1η του διείσδυση χορεύοντας την άμυνα. Συνέπεια ήταν να βάλει το καλάθι και να πάρει τεχνική ποινή για πανηγυρισμό με χειρονομία (!?). Η απουσία των screens πάνω του είναι αστεία.


Αυτό είναι το σημείο που συμφωνώ περισσότερο. Δυστυχώς κι όσο κι αν γίνονται παραλληλισμοί με τον Τζόρνταν, ο τωρινός 30χρονος Κόμπι δεν είναι περισσότερο αθλητικός (με όποια έννοια θέλετε) από τον 35χρονο MJ. Εξίσου σίγουρα, όχι περισσότερο physical. Στον πρώτο αγώνα, ακόμη και ο Κασέλ κατάφερε να του αρνηθεί ένα μπάσιμο. Ο 35χρονος Τζόρνταν πολύ απλά θα παραμέριζε με τη δύναμή του τον Κασέλ (γνωρίζοντας βέβαια ότι το flopping του αντιπάλου δε θα πιάσει), παίρνοντας το δεξί διάδρομο και θα ορμούσε προς το καλάθι.
Jabar
QUOTE(NBAer @ Jun 9 2008, 21:50 ) *
Δεν με πειραζει αν ο σχολιαστης υποστηριζει καποια ομαδα.
Δεν με πειραζει και να το δειχνει σε μικρο βαθμο, να λεει πχ "Ααα ωραια πανε καλα εως τωρα οι Λεικερς" ή "Κανανε οι Λεικερς σερι 12-1, καλο σημαδι, μπορουμε να το γυρισουμε". Με πειραζει βεβαια αρκετα να το δειχνει σε μεγαλο βαθμο πχ να τσιριζει οταν μπει καλαθι καποιας ομαδας και να πανηγυριζει, ενω σε καλαθι της αλλης ομαδας να εχουμε την σιωπη των αμνων.

Αυτο που πραγματικα με πειραζει ειναι οταν η υποστηριξη σε μια ομαδα οδηγει σε τυφλωση της κρισης του. Μεροληψια δηλαδη. Το να βλεπει σχεδον καθε υποψια φαουλ, σαν καθαροτατο φαουλ υπερ της ομαδας του, που δεν σφυριχθηκε και μεγαλη αδικια κλπ. Το να βλεπει σε καθε φαση αδικια κατα της ομαδας του. Το να βλεπει το ασπρο μαυρο ή εστω το ασπρο-κιτρινο. Ουτε αυτο ειναι καλο.

Και δεν μιλαω συγκεκριμενα για χθες με τα παραπανω. ΠΟΛΛΑ τετοια στοιχεια υπηρχαν χθες αλλα οχι ολα.
Πχ(λεω μια απο τις πολλες φορες που διαπιστωσα-περιπου 10-15 τον αριθμο), σε μια φαση ουτε καν ακουμπησε τον Κομπι ενας αντιπαλος(εκανε ενα νευμα προς αυτον, ισως τον ακουμπησαν 5-6 μορια του biggrin.gif ), εχασε ο Κομπι τη μπαλα μεσα απο τα χερια του και ενας εκ των σχολιαστων(αυτος που διαπιστωσα την μεροληψια) ανακαλυψε ΦΑΝΕΡΟ φαουλ που οι κακοι διαιτητες αρνηθηκαν.

Αυτός λοιπόν που σχολίαζε και που λες ότι έκρινε μεροληπτικά ήταν ο Κωνσταντίνος Μελάγιες .Σου απάντησε ο ίδιος ότι είναι οπαδός των bulls και δεν συμπαθεί τους lakers .Ετσι είδε έτσι έκρινε σε λίγο θα πούμε ότι φόραγε χρυσό-βιολετιά γυαλιά. biggrin.gif Το επίπεδο των μεταδόσεων δεν είναι κακό και ο Κωνσταντίνος έχει παίξει μπάσκετ και φέτος καθόταν σε πάγκο σαν βοηθός προπονητή.Αν θυμάμαι καλά έχει σπουδάσει και στην Αμερική,ο δε Ασπρούλιας πέρασε ένα φεγγάρι σαν παίκτης από τον Παναθηναϊκό.Δηλαδή πόσο ποιό σχετικοί είναι οι εκφωνητές ξένων δικτύων.Νέα παιδιά είναι δεν λείπουν οι γνώσεις , τι πρέπει να γίνει να πάνε 60χρ. για να κάνουν μετάδοση?Ασε που υποψιάζομαι ,αν μπουν να παίξουν θα είναι καλύτεροι από τον Βούγιασιτς biggrin.gif Οσο για την ΕΤ έχει κάνει απίστευτα βήματα προόδου σε σχέση με τα ιδιωτικά κανάλια.
Στην μετάδοση οι Αμερικάνοι έδειξαν τις φωτό των ευρωπαίων παικτών και συνειδητοποίησα ότι 8 !!!Γάλλοι παίζουν στο ΝΒΑ πελάτες μας biggrin.gif
Εκτός έδρας οι Σέλτικς παίζουν πολύ χειρότερα οπότε είναι πιθανό να γίνει το 3-2 biggrin.gif
Πολύ κακή δουλειά από το προπονητικό επιτελείο των Lakers.Μηδενική κυκλοφορία στην επίθεση και μη στοχευμένες επιθέσεις και στην άμυνα κακή εφαρμογή παγίδων ψηλά,λάθος αντιμετώπιση σε διπλά σκρίν και πολλά άλλα.
bxristos
QUOTE(Jabar @ Jun 10 2008, 01:29 ) *
Αυτός λοιπόν που σχολίαζε και που λες ότι έκρινε μεροληπτικά ήταν ο Κωνσταντίνος Μελάγιες .Σου απάντησε ο ίδιος ότι είναι οπαδός των bulls και δεν συμπαθεί τους lakers .Ετσι είδε έτσι έκρινε σε λίγο θα πούμε ότι φόραγε χρυσό-βιολετιά γυαλιά. biggrin.gif Το επίπεδο των μεταδόσεων δεν είναι κακό και ο Κωνσταντίνος έχει παίξει μπάσκετ και φέτος καθόταν σε πάγκο σαν βοηθός προπονητή.Αν θυμάμαι καλά έχει σπουδάσει και στην Αμερική,ο δε Ασπρούλιας πέρασε ένα φεγγάρι σαν παίκτης από τον Παναθηναϊκό.Δηλαδή πόσο ποιό σχετικοί είναι οι εκφωνητές ξένων δικτύων.Νέα παιδιά είναι δεν λείπουν οι γνώσεις , τι πρέπει να γίνει να πάνε 60χρ. για να κάνουν μετάδοση?Ασε που υποψιάζομαι ,αν μπουν να παίξουν θα είναι καλύτεροι από τον Βούγιασιτς biggrin.gif Οσο για την ΕΤ έχει κάνει απίστευτα βήματα προόδου σε σχέση με τα ιδιωτικά κανάλια.
Στην μετάδοση οι Αμερικάνοι έδειξαν τις φωτό των ευρωπαίων παικτών και συνειδητοποίησα ότι 8 !!!Γάλλοι παίζουν στο ΝΒΑ πελάτες μας biggrin.gif
Εκτός έδρας οι Σέλτικς παίζουν πολύ χειρότερα οπότε είναι πιθανό να γίνει το 3-2 biggrin.gif
Πολύ κακή δουλειά από το προπονητικό επιτελείο των Lakers.Μηδενική κυκλοφορία στην επίθεση και μη στοχευμένες επιθέσεις και στην άμυνα κακή εφαρμογή παγίδων ψηλά,λάθος αντιμετώπιση σε διπλά σκρίν και πολλά άλλα.


Οτι καποιος σχολιαστης δειχνει εμπαθεια η' αντιπαθεια σε καποια ομαδα δεν εγινε χθες 1η φορα.
Και στους τελικους της Α1 το ιδιο εγινε.

Εγω θα χαρακτηριζα(το εκανα πιο πανω μου φαινεται) τις μπασκετικες γνωσεις των δημοσιογραφων,ειδικα του Ασπρουλια,που μολις ειπε σε καποια φαση στο 2ο 12λεπτο οτι αν η μπαλα περασει μεσα ο Γκασολ θα κανει παρτυ,περασε η μπαλα στον Ισπανο και πηρε καλαθι και φαουλ.

Αυτο που ειπε ο Ασπρουλιας ηταν και για μενα η αιτια που εχασαν οι Λεικερς.
Ολο σουτ,σουτ,σουτ

Περνα την μπαλα μεσα ρεεεε 19.gif 19.gif
Mamuwalde
μη μου βρίζετε το βούγιασιτς. είναι ευαίσθητο παιδί και φίλος του κόμπι . θα το μάθει και θα τσαντιστεί . για ένα συμβόλαιο πάιζει φέτος [λήγει φέτος]

θα τα βάλει στο la και θα κάνουμε πάρτυ. icon_drunk.gif

σοβαρά τώρα . δε νομίζω ότι μπορούμε να βάλουμε τη μπάλα πολύ περισσότερο μέσα [με γκασόλ]. οι σέλτικς έχουν καλά και περισσότερα κορμιά να ρίξουν πάνω του . άλλωστε 17-18 πόντοι από τον γκασόλ είναι μια χαρά συγκομιδή.

πρέπει απλά να σουτάρουμε λίγο καλύτερα [όλοι ανεξαιρέτως, τα 3/14 3π του πρώτου ματς ήταν καθοριστικά για μένα] . να πάρει πιο σωστές επιθέσεις ο οντομ [αυτός είναι ο μόνος που μπορεί να πάιξει λίγο πιο κοντά στο καλάθι] και να επιτεθεί λιγο παραπάνω ο κόμπι . καλά είναι με τα σουτάκια αλα τζόρνταν . δεν παίζεται όλο το ματς έτσι . ας κάνει και κάνα drive [τον άλλεν έχει αντίπαλο άλλωστε, όχι κανένα φοβερό αμυντικό] στο 2ο ματς 3 φορές προσπάθησε να μπει και τις 3 τις έβαλε . θα πάρει έτσι και μερικές βολές και θα αλλάξει και η ψυχολογία .


πάντως για ένα περίεργο λόγο προβλέπω πολύ εύκολη νίκη στο 3ο ματς ... ίδωμεν
NBAer
QUOTE(giopride @ Jun 10 2008, 11:44 ) *
θα τα βάλει στο la και θα κάνουμε πάρτυ. icon_drunk.gif

Μακαρι να γινει το 2-1 γιατι με 3-0 οι τελικοι πολυ φοβαμαι θα ληξουν πριν καν αρχισουν.... sad.gif

QUOTE
να πάρει πιο σωστές επιθέσεις ο οντομ [αυτός είναι ο μόνος που μπορεί να πάιξει λίγο πιο κοντά στο καλάθι]

Σωστο αυτο. Ο Οντομ δεν εχει φανει σχεδον καθολου παιρνοντας δικες του προσπαθειες.....

QUOTE
και να επιτεθεί λιγο παραπάνω ο κόμπι . καλά είναι με τα σουτάκια αλα τζόρνταν . δεν παίζεται όλο το ματς έτσι . ας κάνει και κάνα drive

Εως τωρα πραγματι την εχει βγαλει σχετικα soft την κατασταση. Δεν εχει μοχθησει φοβερα οπως επρεπε. Τελικοι ειναι και αυτος(οπως και οι Λεικερς) μοιαζει να παιζει σαν σε αγωνες κανονικης περιοδου. blink.gif

QUOTE
[τον άλλεν έχει αντίπαλο άλλωστε, όχι κανένα φοβερό αμυντικό]

Και εδω ειναι μια μεγαλη εκπληξη. Με Αλεν αντιπαλο και καποιες φορες τον Κασελ και δεν τους εχει κανει σκονη! blink.gif blink.gif Αποτελει βαρια προσβολη στο ονομα και στην αξια του Κομπε το γεγονος αυτο.
Ολα αυτα ομως πιθανοτατα να αλλαξουν στο ΛΑ, καθως λογικα και ο Κομπι και οι Λεικερς θα ξυπνησουν επιτελους. Δεν γινεται διαφορετικα.....
Το κακο ειναι οτι οι Σελτικς και ειδικα ο Γκαρνετ που τον βλεπω πολυ "aware" και πολυ "πορωμενο" να παρει το δαχτυλιδι, ειναι υποψιασμενοι και ικανοι ωστε να μην αφησουν τα σχεδια των Λεικερς να πραγματοποηθουν.
paris13
Γιατι δεν μεταδιδει τους αγωνες ο Μαγουλας?η μπαλα πρεπει να περασει περισσοτερο στον Gasol απο την στιγμη που ο kobe ειναι οσι παρον.ο odom πρεπει να παιξει με παθος αφου στον προτο αγωνα τον εβλεπα να εκανε τσιχλοφουσκιες μετα απο λαθοι η χαμενα σουτ.
NBAer
QUOTE(paris13 @ Jun 10 2008, 12:18 ) *
Γιατι δεν μεταδιδει τους αγωνες ο Μαγουλας?

Πιθανοτατα γιατι χρειαζεται στην δημοσιογραφικη αποστολη της ΕΡΤ για το EURO, αλλα εγω λεω γιατι δεν περασαν οι μεγαλες του "αγαπες", biggrin.gif Λεμπρον και Ντανκαν για να μας πρηζει για το ποσο φοβερος ειναι ο Λεμπρον και εχει ξεπερασει απο τωρα τον Τζορνταν και τον Ματζικ μαζι, για το ποσο απιστευτος ειναι ο Ντανκαν, κλπ. shot.gif biggrin.gif
paris13
πρεπει να ειναι ο μοναδικος ανθροπος στον κοσμο που ειναι σανς κ του αρεσει παρα πολυ ο τιμοθεος.οχι οτι δεν μου αρεσει κ εμενα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.