Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Olympiacos - Partizan Final 4 Semi-Final
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4
PanosIlio
offtopic.gif Θα προτιμούσατε δηλαδή μέσα σε μια 10ετία να πέρνατε πχ 7 ευρωλίγκες με 10 σερί παρουσίες σε F4 αλλά μόνο ένα (1) πρωτάθλημα Ελλάδας? Είστε σίγουροι? Αν ναι, πάω πάσο, γούστα είναι αυτά.offtopic.gif
LFO
QUOTE(PanosIlio @ Apr 28 2010, 16:30 ) *
offtopic.gif Θα προτιμούσατε δηλαδή μέσα σε μια 10ετία να πέρνατε πχ 7 ευρωλίγκες με 10 σερί παρουσίες σε F4 αλλά μόνο ένα (1) πρωτάθλημα Ελλάδας? Είστε σίγουροι? Αν ναι, πάω πάσο, γούστα είναι αυτά. offtopic.gif



Το ενδεχομενο να καταφερω το παραπανω και να γινω η κορυφαια ομαδα ολων των εποχων στο ευρωπαϊκό μπάσκετ, συνθλιβει οποιοδηποτε ψευτοδιλλημα έρθει μπροστά μου... afro.gif
Air and King
Σαφεστα η Ευρωλιγκα εχει αλλο κυρος καθως αντιπμετωπιζεις τους καλυτερους στην Ευρωπη ενω στο πρωταθλημα ουσιαστικα εχεις ενα αντιπαλο...Και βεβαια αλλο πρεστιζ.
Αν ομως μιλαμε για βαθος χρονου ειναι απαραιτητα και τα πρωταθληματα.......

Οσο αφορα το ματς με την Παρτιζαν ο Ολυμπιακος αν ειναι σοβαρος δεν θα εχει κανενα απολυτως προβλημα...Σιγουρα οι παιχτες της Παρτζαν εχουν αγνοια κινδυνου και δεν εχουν τιποτα να χασουν οποτε χρειαζεται προσοχη....

Οσο αφορα τον επικειμενο τελικο με την Μπαρτελονα(καταρχας θα περασει την Τσσκα?) θεωρω οτι και οι 2 ομαδες μπαινουν με 50% για να κερδισουν....
Σε ενα Τελικο με την ποιοτητα και το ροστερ των 2 ομαδων θεωρω οτι και αν εγινε στην διαρκεια της σεζον δηλαδη ποια ομαδα επαιξε το καλυτερο μπασκετ μεσα στην σεζον,ποια ηταν πιο κυριαρχη κ.τ.λ πανε περηπατο...Ειναι ενα παιχνιδι που θα μιλησουν οι προσωπικοτητες και οι προπονητες προσπαθωντας να χτυπησουν τα αδυνατα σημεια ο ενας του αλλου.....
Σε ενα τετοιο ματς για μενα δεν υπαρχει τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο απο το 50-50....
Οπως και περυσι στο ματς του Παναθηναικου με την Τσσκα.....
treathitch
Κοιτάξτε εδώ την ομάδα που πριν λίγα χρονια έπαιζε Ευρωλίγκα με το εισιτήριο, κέρδιζε με τη διαιτησία την Πάτρα για να βγει όγδοη και να προκριθεί στα playoffs της A1 και έχει ένα μόλις Final Four στη δεκαετία.. Και σνομπάρει την Ευρωλίγκα?

Κοιτάξτε να δείτε πως είναι οι νεόπλουτοι wink.gif
apkat
QUOTE(treathitch @ Apr 28 2010, 17:26 ) *
Κοιτάξτε εδώ την ομάδα που πριν λίγα χρονια έπαιζε Ευρωλίγκα με το εισιτήριο, κέρδιζε με τη διαιτησία την Πάτρα για να βγει όγδοη και να προκριθεί στα playoffs της A1 και έχει ένα μόλις Final Four στη δεκαετία.. Και σνομπάρει την Ευρωλίγκα?

Κοιτάξτε να δείτε πως είναι οι νεόπλουτοι wink.gif


Βεβαια θα μπορουσες να γραψεις ακριβως τα ιδια και να καταληξεις στην ερωτηση και σνομπαρει το πρωταθλημα;;

Με το συμπερασμα ακριβως ιδιο.

Εν ολιγοις οποιος θελει να βγαλει χολη μπορει να το κανει για οποιονδηποτε λογο(και το λεω εγω που ουτε για αστειο δεν προτιμαω τον πρωταθλημα απο την Ευρωλιγκα)..Το θεμα ειναι οτι η ερωτηση ειναι εντελως υποθετικη και αστοχη του τυπου αν επρεπε αναγκαστικα να διαλεξεις 1 απο τα 2 ποιο θα ηταν αυτο..Αλλοι λενε το 1 αλλοι το αλλο..Παντως ο στοχος και η επιθυμια ολων ειναι και οι 2 κουπες..Και δεν καταλαβαινω πως προκυπτει ο νεοπλουτισμος απο αυτο..

Α και ο Φασουλας δηλωσε οτι πρωτος στοχος θα πρεπει να ειναι το πρωταθλημα..Και ο Φασουλας νεοπλουτος με 3 τελικους και μια κουπα στην πλατη του;;
treathitch
Κατ' αρχάς, να διορθώσω "με το συμβόλαιο" και όχι "με το εισιτήριο"

Δεύτερον, αναφέρθηκα σε posters και όχι στην ομάδα. Ο φετινός Ολυμπιακός είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερος του Παναθηναϊκού και η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα

Τρίτον, ο Πάνυ είναι δήμαρχος Πειραιά και πηγαίνει με τα νερά των ψηφοφόρων που (όπως και κάποιοι posters) προτιμούν να αποδείξουν ότι έχουν τον Παναθηναϊκό παρα έναν τίτλο. Είναι το ίδιο αντιαισθητικό πράγμα κάθε φορα. Οπαδισμός. Τι να γίνει? Το υφιστάμεθα..

Πάντως, ο,τι κι αν θέλει ο οποιοσδήποτε, είναι μεγάλο ζήτημα αυτό το κόλλημα των μεγάλων ομάδων ματαξύ τους. Είναι δείγμα ελεγχου των μαζών και με κουράζει. Γί αυτό και πόσταρα...
apkat
Ναι γενικα δεν διαφωνω..Και σου λεω και εγω δεν μπορω να συγκρινω με τιποτα τους 2 τιτλους..Απλα ο χαρακτηρισμος μου φαινεται ακαιρος και αστοχος για καθαρα και μονο για αυτον τον λογο..
Air and King
QUOTE(treathitch @ Apr 28 2010, 19:26 ) *
Κοιτάξτε εδώ την ομάδα που πριν λίγα χρονια έπαιζε Ευρωλίγκα με το εισιτήριο, κέρδιζε με τη διαιτησία την Πάτρα για να βγει όγδοη και να προκριθεί στα playoffs της A1 και έχει ένα μόλις Final Four στη δεκαετία.. Και σνομπάρει την Ευρωλίγκα?

Κοιτάξτε να δείτε πως είναι οι νεόπλουτοι wink.gif

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου αλλα μην ξεχνας οτι ο Ολυμπιακος εχει Ιστορια!Μπορει οπως λες να προσπαθουσε να βγεις ογδοος τοτε αλλα αφου γυρνας τον χρονο πισω την Δεκετια του '90 ο Ολυμπιακος ηταν απο τις κορυφαιες ομαδες στην Ευρωπη με πρωταθληματα και με Τριπλ Κραουν.....
Αυτη την στιγμη η ομαδα μπορει να φτασει παλι σε αυτο το σημειο και υπαρχουν απαιτησεις διοτι δεν εχει το ροστερ που ειχε τοτε που λες εσυ...Εχει ροστερ και διοικηση για να διεκδικει τα παντα!
Δεν καταλαβαινω ως προς τι ο νεοπλουτισμος για μια ομαδα με την Ιστορια του Ολυμπιακου...Δοξα το Θεο ακομα και τα νεα παιδια ξερουν την Ιστορια και ξερουν ποτε ειναι αυξημενες οι απαιτησεις και ποτε οχι...

Νεοπλουτισμος θα μπορουσε να ισχυσει για μια ομαδα που δεν εχει κανει τιποτα Ιστορικα και δεν εχει κερδισει τιποτα αλλα εχει τα φοντα να το κανει...
Ο Ολυμπιακος εχει φτασει στην κορυφη και ξερει πως ειναι...

Δεν το βρισκω παραλογο να ξεχωριζει καποιος πιο τροπαιο προτιμαει...Το σωστοτερο ειναι οτι θελουμε και τα 2....
ViC
Μια ομάδα με 10 πρωταθλήματα Ελλάδας και μόνο 1 ευρολίγκα και υπάρχει έστω η συζήτηση για το τι προτιμάει;
Αν πέφτει στη λούμπα του οπαδισμού, κακό της κεφαλής της.
Ευρολίγκα χίλιες φορές ρε παιδιά...
rchos
QUOTE
Μια ομάδα με 10 πρωταθλήματα Ελλάδας και μόνο 1 ευρολίγκα και υπάρχει έστω η συζήτηση για το τι προτιμάει;
Αν πέφτει στη λούμπα του οπαδισμού, κακό της κεφαλής της.
Ευρολίγκα χίλιες φορές ρε παιδιά...


τι σχεση εχει η βαρυτητα του ελληνικου πρωταθληματος με την ευρωλιγκα?δεν γινετε να τα βαλεις στο ιδιο τσουβαλι με καθαρους αριθμους τους δυο τιτλους.
με την λογικη αυτη ο ολυμπιακος θελει πιο πολυ το κυπελο απο το πρωταθλημα γιατι εχει παρει λιγοτερα κυπελα.


ξαναλεω οτι εγω προτιμω ευρωλιγκα αλλα ολους αυτους τους βαρυγδοπους χαρακτηρισμους δεν τους καταλαβαινω.
Stockton
QUOTE(rchos @ Apr 28 2010, 22:18 ) *
τι σχεση εχει η βαρυτητα του ελληνικου πρωταθληματος με την ευρωλιγκα?δεν γινετε να τα βαλεις στο ιδιο τσουβαλι με καθαρους αριθμους τους δυο τιτλους.
με την λογικη αυτη ο ολυμπιακος θελει πιο πολυ το κυπελο απο το πρωταθλημα γιατι εχει παρει λιγοτερα κυπελα.


ξαναλεω οτι εγω προτιμω ευρωλιγκα αλλα ολους αυτους τους βαρυγδοπους χαρακτηρισμους δεν τους καταλαβαινω.

Ρε παιδιά όταν πεινάς δεν κοιτάς εάν είναι κατσίκι η μπριζόλα . Ο Ολυμπιακός έχει έλλειψη και από τα 2 . Εάν είχε 6 σερί Ελληνικά πρωταθλήματα θα έλεγε οκ θέλω Euroleague πιο πολύ . Και το αντίθετο.Εδώ δεν έχει δει τίποτα για 10 χρόνια ! Και τα 2 η ακόμη και ένα από τα 2 σούπερ είναι .....
PanosIlio
QUOTE(treathitch @ Apr 28 2010, 19:26 ) *
Κοιτάξτε εδώ την ομάδα που πριν λίγα χρονια έπαιζε Ευρωλίγκα με το εισιτήριο, κέρδιζε με τη διαιτησία την Πάτρα για να βγει όγδοη και να προκριθεί στα playoffs της A1 και έχει ένα μόλις Final Four στη δεκαετία.. Και σνομπάρει την Ευρωλίγκα?

Κοιτάξτε να δείτε πως είναι οι νεόπλουτοι wink.gif


QUOTE(treathitch @ Apr 28 2010, 19:38 ) *
Κατ' αρχάς, να διορθώσω "με το συμβόλαιο" και όχι "με το εισιτήριο"

Δεύτερον, αναφέρθηκα σε posters και όχι στην ομάδα. Ο φετινός Ολυμπιακός είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερος του Παναθηναϊκού και η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα

Τρίτον, ο Πάνυ είναι δήμαρχος Πειραιά και πηγαίνει με τα νερά των ψηφοφόρων που (όπως και κάποιοι posters) προτιμούν να αποδείξουν ότι έχουν τον Παναθηναϊκό παρα έναν τίτλο. Είναι το ίδιο αντιαισθητικό πράγμα κάθε φορα. Οπαδισμός. Τι να γίνει? Το υφιστάμεθα..

Πάντως, ο,τι κι αν θέλει ο οποιοσδήποτε, είναι μεγάλο ζήτημα αυτό το κόλλημα των μεγάλων ομάδων ματαξύ τους. Είναι δείγμα ελεγχου των μαζών και με κουράζει. Γί αυτό και πόσταρα...


Μέσα σε 2 posts με χαρακτήρισες νεόπλουτο οπαδό και λαϊκιστή, ωραία υπάρχει πρώτη φορά για όλα σε αυτή τη ζωή, τέσπα προσπερνάω τους χαρακτηρισμούς γιατί πολύ απλά δεν με αφορούν και δεν με εκφράζουν και θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ γιατί αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμή προτιμώ περισσότερο το πρωτάθλημα από την Ευρωλίγκα.

Και θα το εξηγήσω με κάτι που είπες εσύ:

QUOTE(treathitch @ Apr 28 2010, 19:26 ) *
Κοιτάξτε εδώ την ομάδα που πριν λίγα χρονια έπαιζε Ευρωλίγκα με το εισιτήριο, κέρδιζε με τη διαιτησία την Πάτρα για να βγει όγδοη και να προκριθεί στα playoffs της A1 και έχει ένα μόλις Final Four στη δεκαετία


Ακριβώς για αυτό το λόγο που λές και εσύ, μόνο που εγώ έχω τελείως διαφορετική οπτική γωνία. Ο Ολυμπιακός πριν μερικά χρόνια ήταν ακριβώς αυτό, 8ος και καταϊδρωμένος στο Ελληνικό πρωτάθλημα και έπαιζε Ευρωλίγκα απλά και μόνο επειδή είχε το εγγυημένο συμβόλαιο. Ε λοιπόν συγνώμη αλλά θελω πρώτα να εδραιωθώ αγωνιστικά στην Ελλάδα, να είμαι πρωταθλητής στο χωριό μου, και μετά να γίνω και πρώτος στην πόλη, να κερδίσω την Ευρωλίγκα.

Αν τώρα αυτό με κάνει νεόπλουτο, οπαδό και λαϊκιστή (παρεπιπτόντως όλα τα θεωρώ βρισιές* αλλά όπως είπα τα προσπερνάω γιατί πολύ απλά δεν με αφορά η γνώμη σου) σε σένα ΟΚ ας με κάνει.

Εγώ είπα και πιο πριν πως ο Ολυμπιακός φέτος θα τα κατακτήσει όλα. Αυτό πιστεύω και αυτό θεωρώ πως θα γίνει.

Αν όμως θα έπρεπε να επιλέξω τώρα τι θέλω, πρωτάθλημα ή ευρωλίγκα ε προτιμώ το πρωτάθλημα για τους λόγους που εξήγησα.

Αυτά και sorry για το σεντονάκι.

*Η λέξη οπαδός σαφέστατα και δεν είναι βρισιά, όπως επίσης οι χαρακτηρισμοί νεόπλουτος και λαϊκιστής δεν είναι βρισιές με την ετυμολογική έννοια της λέξης αλλά ο τρόπος που τις εξέφρασες με κάνουν να πιστεύω πως ήθελες να "βρίσεις".
il postino
σε καποιο αντιστοιχο φορουμ των φιλων της παρτιζαν λετε να κουβεντιαζουν για το τι ειναι πιο σημαντικο? αν ειναι το πρωταθλημα σερβιας ή η αδριατικη λιγκα ή το κυπελλο ή η ευρωλιγκα?

απο ο,τι καταλαβαινω , δε νομιζω να υπαρχει φιλαθλος που να πιστευει οτι το ματς οσφπ-παρτιζαν ειναι οντως δυσκολο ματς παρα υπαρχει η γενικη αισθηση οτι ευκολα δυσκολα θα ερθει η νικη. οντως , ειναι το πιο πιθανο αποτελεσμα αλλα ας επιμεινουμε λιγο στον ημιτελικο και ας μην αναλωνομαστε , τουλαχιστον σε αυτο το τοπικ , σε θεματα ησσονος σημασιας.

μιλαμε για το πιο σημαντικο ματς της χρονιας μεχρι τωρα. πιο σημαντικο και απο τον τελικο κυπελλου ελλαδος (και μην αρχισει παλι καποιος να αναλυει τι ειναι πιο σημαντικο , το κυπελλο ή η προκριση στον τελικο ευρωλιγκας).
traveller
@ rankin Προσωπικά το καταλαβαίνω το σκεπτικό σου (άσχετα με το εάν συμφωνώ ή όχι) αλλά μάλλον προτιμάς, (όχι εσύ προσωπικά , αναφέρομαι στον οποιονδήποτε φίλαθλο/οπαδό του Ολυμπιακού) το πρωτάθλημα, επειδή έχεις απέναντι σου τον Παναθηναϊκό.
Εάν είχες τον Άρη (τυχαίο παράδειγμα) μπορεί και να μην "καιγόσουν" τόσο πολύ και να έπαιρνε προτεραιότητα η Ευρωλίγκα.

Το πρωτάθλημα βέβαια έχεις την ευχέρεια να το διεκδικείς κάθε χρόνο, ενώ για τον Ευρωπαϊκό τίτλο δεν είναι και τόσο σίγουρο.

Εγώ πάντως θα άλλαζα ...πέντε πρωταθλήματα για να ήμουνα ΦΦ και καμια 15αριά για την κούπα.
Manu7
Ψιλοανούσια συζήτηση κατ'εμέ...
Εγώ θέλω και τις 2 κούπες εξίσου.
Αν έρθει η μία από τις 2 δεν θα με χαλάσει καθόλου.
Άλλωστε η δυσκολία είναι το ίδιο μεγάλη και η επιτυχία θα έρθει
νικώντας μεγάλους αντιπάλους.Οπότε τι να συζητάμε...
Air Kef
Ρε τι συζητάμε τώρα..
Έχουμε αρρωστήσει πλέον, η ήττα μου που λόγω θητείας δεν μπορώ να είμαι Παρίσι μεγαλώνει όσο πλησιάζουν οι μέρες, ζηλεύω πραγματικά..

Μια βδομάδα ακόμα ρε θρυλάρα.. Παμε για κούπα..
benchwarmer
Ελπίζω τουλάχιστον η ίδια η ομάδα να ασχολείται με το ματς αυτό καθ' αυτό, και όχι με το ποια κούπα προτιμάει... 7.gif
PanosIlio
Sorry που θα σε στεναχωρήσω bench αλλά 2 από τα πρωτοκλασάτα μέλη του Ολυμπιακού, Παπαλουκάς και Μπουρούσης, έδειξαν εμφανή προτίμηση στο πρωτάθλημα Ελλάδας παρά στο Ευρωπαϊκό τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, επαναλαμβάνω.

Ο μεν δήλωσε ότι έχει πάρει Ευρωλίγκα με την ΤΣΣΚΑ και το μόνο που του λείπει είναι το πρωτάθλημα και ο άλλος είπε πως για αυτό το λόγο έμεινε στον Ολυμπιακό.
traveller
QUOTE(PanosIlio @ May 3 2010, 08:30 ) *
Sorry που θα σε στεναχωρήσω bench αλλά 2 από τα πρωτοκλασάτα μέλη του Ολυμπιακού, Παπαλουκάς και Μπουρούσης, έδειξαν εμφανή προτίμηση στο πρωτάθλημα Ελλάδας παρά στο Ευρωπαϊκό τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, επαναλαμβάνω.

Ο μεν δήλωσε ότι έχει πάρει Ευρωλίγκα με την ΤΣΣΚΑ και το μόνο που του λείπει είναι το πρωτάθλημα και ο άλλος είπε πως για αυτό το λόγο έμεινε στον Ολυμπιακό.



περίεργη δήλωση. κανονικά έπρεπε να σκέφτεται τον Ολυμπιακό, που μάλιστα είναι και αρχηγός και όχι την πάρτη του.

Τι πάει να πει, έχει πάρει ευρωλίγκα με την ΤΣΣΚΑ? Ο Παπαλουκάς την πήρε και όχι ο Ολυμπιακός.

Μπορεί να ερμηνεύω λάθος βέβαια τα λεγόμενά του. Απλώς στο Παρίσι παίζει ο Ολυμπιακός (που δεν έχει πάρει ευρωλίγκα εδώ και πολλά χρόνια) και όχι ο Παπαλουκάς (που έχει πάρει πρόσφατα)
Ginobili
Πραγματικά έχω πάθει την πλάκα μου....είτε με φίλους Ολυμπιακούς που συζητάω,είτε ακούγοντας επίσημες δηλώσεις από Παπαλουκά,Μπουρούση,Πεν και Φασούλα...ότι προτιμάνε(έστω και λίγο) το πρωτάθλημα από την Ευρώλιγκα... blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif hammer.gif hammer.gif hammer.gif hammer.gif hammer.gif


Αδιανόητο!!!!

Ρεεεεεεεεεεεεεε!!!! Για συνέλθετε λίγο!!!! Εγώ σαν Παναθηναικός προτιμώ να χάσω πρωτάθλημα φέτος,και να χάσει και ο Ολυμπιακός Ευρωλίγκα,παρά να πάρω πρωτάθλημα και ο Ολυμπιακός Ευρωλίγκα....(Βέβαια πρώτο μου μέλημα είναι να μην το σηκώσει η ΤΣΣΚΑ...ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ!!!!)
apkat
QUOTE(Ginobili @ May 4 2010, 00:38 ) *
Ρεεεεεεεεεεεεεε!!!! Για συνέλθετε λίγο!!!! Εγώ σαν Παναθηναικός προτιμώ να χάσω πρωτάθλημα φέτος,και να χάσει και ο Ολυμπιακός Ευρωλίγκα,παρά να πάρω πρωτάθλημα και ο Ολυμπιακός Ευρωλίγκα....(Βέβαια πρώτο μου μέλημα είναι να μην το σηκώσει η ΤΣΣΚΑ...ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ!!!!)


24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif

Πραγματικα respect..!!!!!!!!!!!!

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif

Βεβαια επι του θεματος και εγω θεωρω αδιανοητο να προτιμα καποιος πρωταθλημα απο Ευρωλιγκα..

Βεβαια θεωρω οτι και οι παικτες δεν το πολυπιστευουν..Ειναι σαφες οτι η κορυφαια διακριση ειναι η Ευρωλιγκα και ειδικα για αυτους που δεν εχουν παρει απιστευτα μεγαλο κινητρο..
thrylos7
Ασφαλώς και η Ευρωλίγκα είναι ανώτερο κατόρθωμα, ασυζητητί.

Αλλά αν ο Ολυμπιακός δεν πάρει το πρωτάθλημα (κι ακόμα κι αν κατακτήσει την Ευρωλίγκα), για να το πούμε και με πιο οπαδική ορολογία, πάλι ο Παναθηναϊκός θα είναι το (όχι στον ίδιο βαθμό βέβαια) αφεντικό.
Ginobili
QUOTE(thrylos7 @ May 3 2010, 23:59 ) *
Ασφαλώς και η Ευρωλίγκα είναι ανώτερο κατόρθωμα, ασυζητητί.

Αλλά αν ο Ολυμπιακός δεν πάρει το πρωτάθλημα (κι ακόμα κι αν κατακτήσει την Ευρωλίγκα), για να το πούμε και με πιο οπαδική ορολογία, πάλι ο Παναθηναϊκός θα είναι το (όχι στον ίδιο βαθμό βέβαια) αφεντικό.

dry.gif Καλά...ναι στο Ελλάντα...με την πλύση εγκεφάλου που έχει κάνει ο Κόκκαλης σε δημοσιογράφους και οπαδούς....
Πουθενά στον κόσμο όμως οι Ίντερ και Γιουβέντους δεν θεωρούνται μεγαλύτεροι σύλλογοι από την Μίλαν....παρ'ότι έχουν περισσότερα πρωταθλήματα... wink.gif


Αν είναι δυνατόν,να έχει πάρει ο Ολυμπιακός την Ευρωλίγκα και εγώ με το πρωτάθλημα να νιώθω πιο πάνω.... icon_drunk.gif
thrylos7
Αναφερόμουν περισσότερο στην ψυχολογία της μιας ομάδας έναντι στην άλλη (κάτι που ασφαλώς μπορεί να επηρεάσει τις αναμετρήσεις τους και την επόμενη χρονιά). Αυτός είναι ο "βραχνάς" του Ολυμπιακού (μετά την κατάκτηση κάποιου μεγάλου τίτλου γενικά, ασφαλώς): να ρίξει το βασιλιά. Αλλιώς πάντα στο 50-50 θα υπερτερεί ο ΠΑΟ.
Quincy
Ρε παιδια γιατί ξεφύγατε τόσο από τον ημιτελικό? Αντι να συζητάμε για το παιχνίδι με την Παρτιζάν και το πως θα πάμε τελικό να το σηκώσουμε συζητάτε για το ποιον από τους 2 τίτλους προτιμάμε... Δεν έχει νόημα η κουβέντα γιατί 1ον τα θέλουμε όλα, και 2ον ότι και να καταφέρει να κατακτήσει η ομάδα και θα το πανηγυρίσουμε και θα το χαρούμε είτε είναι Ευρωπαικό είτε Πρωτάθλημα... Δεν καταλαβαίνω το λόγο της διαφωνίας σας αλλά το προσπερνάω μπας και πούμε και τίποτα για τον αγώνα...

Στα του αγώνα θεωρώ ότι έχει μεγαλύτερη σημασία η αναχαίτηση του Mcaleb παρά του Maric. Μπορεί ο Αμερικανός να μην σκοράρει τόσο όσο ο Μάριτς αλλά από τη στιγμή που σχεδόν όλο το παιχνίδι της Παρτιζάν παιρνάει από τα χέρια του αν τα γκάρντ του Ολυμπιακού τον πιέσουν, τον κουράσουν, τον εκνευρίσουν (με την καλή έννοια), και τον βγάλουν εκτός ρυθμού η Παρτιζάν δύσκολα θα μπορέσει να προβάλει μεγάλη αντίσταση στον Ολυμπιακό. Αυτά για την άμυνα.

Η επίθεση είναι που με φοβίζει λιγάκι. Η Παρτιζάν είναι η κλασσική "αργά και ξύλο" ομάδα (όχι ότι φταίει, αυτό το υλικό έχει αυτό μπορεί να κάνει, και της βγήκε μέχρι τώρα). Αναμένεται να δούμε τον ορισμό του ταμπουρώματος στην άμυνα των Σέρβων. Και αν δεν μπουν τα ελεύθερα τρίποντα (πράγμα όχι απίθανο, για τον Ολυμπιακό μιλάμε) η κατάσταση θα χειροτερέψει. Ελπίζω να βρεθούν σε καλή μέρα οι περιφερειακοί μας και ο Κλέιζα για να έχουμε ένα ωραίο και ανώδυνο βράδυ την Παρασκευή.

Αυτά τα ολίγα. Από την επίθεση της Παρτιζάν δεν κινδυνεύουμε (αν δεν μπορούμε να σταματήσουμε τους Σέρβους, τότε δεν θέλω να δω τον τελικό με την Μπαρτσελόνα rolleyes.gif ), αλλά η άμυνα της Παρτιζάν αποτελέι γρίφο. Αν χάσουμε το παιχνίδι, από την άμυνα τους θα το χάσουμε.

100 πάνω-κάτω ώρες και θα μάθουμε, υπομονή smiley.gif
PanosIlio
QUOTE(thrylos7 @ May 4 2010, 05:22 ) *
Αναφερόμουν περισσότερο στην ψυχολογία της μιας ομάδας έναντι στην άλλη (κάτι που ασφαλώς μπορεί να επηρεάσει τις αναμετρήσεις τους και την επόμενη χρονιά). Αυτός είναι ο "βραχνάς" του Ολυμπιακού (μετά την κατάκτηση κάποιου μεγάλου τίτλου γενικά, ασφαλώς): να ρίξει το βασιλιά. Αλλιώς πάντα στο 50-50 θα υπερτερεί ο ΠΑΟ.


offtopic.gifΕυχαριστώ ρε thrylos, καλύτερα δεν θα μπορούσα να το αποτυπώσω σε μια οθόνη smile.gif

Δεν αμφισβητεί κανείς πως η Ευρωλίγκα ήταν είναι και θα είναι η επιτομή των τροπαίων, παίζουν οι καλύτεροι και για να την κερδίσεις πρέπει να είσαι ο καλύτερος στην Ευρώπη. Και εγώ προσωπικά δεν το αμφισβήτησα ποτέ αυτό.

Αλλά σχεδόν όλοι έπεσαν να με φάνε όταν είπα πως προτιμώ τώρα, αυτή τη χρονική στιγμή, αυτή τη χρονιά, το να πάρω πρωτάθλημα από το να πάρω Ευρωλίγκα, εάν και εφόσον βρεθώ σε τέτοια επιλογή.

Οι στόχοι της ομάδας ήταν από την αρχή της χρονιάς ξεκάθαροι. Double στην Ελλάδα και παρουσία της στο F4, κατά τα 2/3 είμαστε επιτυχημένοι φέτος.

Ούτε τρελός είμαι, ούτε χαζός είμαι, αλλά η ανάκτηση των ηνίων στην Ελλάδα είναι πρωταρχικός στόχος για την ομάδα. Το αν θα πάρουμε την Ευρωλίγκα θα είναι το κερασάκι στην τούρτα, και φυσικά αφού είμαστε εκεί θα κάνουμε τα πάντα να κερδίσουμε.

Αλλά η Ευρωλίγκα δεν είναι αυτοσκοπός, για φέτος τουλάχιστον. offtopic.gif peace.gif




kseplenhs
παρατηρώ πως όταν αποφασίζουμε να κυνηγάμε σαν τρελλοί στην περιφέρεια,ειμαστε επισφαλείς στην διεκδίκηση του αμυντικού ριμπάουντ.μας ζαλίζουν λίγο οι περιστροφές.
επίφοβο μιας και η παρτιζάν έχει ψηλά κορμιά και διακρίνεται στα ριμπάουντ.και πες οτι βγάζουμε μια καλή άμυνα..αν κατεβάσουν το ριμπάουντ αυτοί 2-3 συνεχόμενες φορές ανανεώνοντας την επίθεση,τότε δεν γίνεται να κρατήσεις για τόσο μεγάλη διάρκεια την αμυντική σου αυτοσυγκέντρωση.θα το φάς είτε απο κοντά είτε απο μακριά.


επίσης φοβάμαι όχι τη χαλάρωση αλλά το υπερβολικό άγχος.βέβαια αυτό με 3-4 ευστοχα σουτ λύνεται αλλά νομίζω πως το πιθανότερο είναι να μπουμε πάλι στο παιχνίδι λίγο μαγκωμένοι αλλά λόγω άγχους αυτή τη φορά
Quincy
QUOTE(kseplenhs @ May 4 2010, 09:35 ) *
παρατηρώ πως όταν αποφασίζουμε να κυνηγάμε σαν τρελλοί στην περιφέρεια,ειμαστε επισφαλείς στην διεκδίκηση του αμυντικού ριμπάουντ.μας ζαλίζουν λίγο οι περιστροφές.
επίφοβο μιας και η παρτιζάν έχει ψηλά κορμιά και διακρίνεται στα ριμπάουντ.και πες οτι βγάζουμε μια καλή άμυνα..αν κατεβάσουν το ριμπάουντ αυτοί 2-3 συνεχόμενες φορές ανανεώνοντας την επίθεση,τότε δεν γίνεται να κρατήσεις για τόσο μεγάλη διάρκεια την αμυντική σου αυτοσυγκέντρωση.θα το φάς είτε απο κοντά είτε απο μακριά.


επίσης φοβάμαι όχι τη χαλάρωση αλλά το υπερβολικό άγχος.βέβαια αυτό με 3-4 ευστοχα σουτ λύνεται αλλά νομίζω πως το πιθανότερο είναι να μπουμε πάλι στο παιχνίδι λίγο μαγκωμένοι αλλά λόγω άγχους αυτή τη φορά



Απο την δική μου σκοπιά δεν θα λεγα ότι φοβάμαι τα επιθετικά ριμπάουντ. Τόσο ο αγώνας όσο και οι αντίπαλοι ψηλοί (δηλαδή Μάριτς) είναι υψηλού επιπέδου που σημαίνει ότι θα δωθεί ιδιαίτερη προσοχή στον Μάριτς και το Βρανιές για να μην ανανεώνουν επιθέσεις οι Σέρβοι. Βέβαια αν δεν δουλέψουν τα block out εξαιτίας των μπερδεμάτων που ίσως προκύψουν από τις περιστροφές τότε ο Βρανιές μπορεί να μας πονέσει αρκετά λόγω του ύψους του και των επιθετικών ριμπάουντ. Αλλά πιστεύω ότι σε αυτόν τον τομέα θα εμφανιστεί ιδιαίτερα διαβασμένος ο Ολυμπιακός. Αν δεν επικεντρωθεί στο Μάριτς σε ποιόν θα το κάνει;

Όσο για το άγχος είναι γνωστό ότι έχει πάντα 2 ερμηνείες. Ή σε κάνει να προσέξεις τον μικρότερο αντίπαλο και να μην μπεις χαλαρά στο παιχνίδι (πράγμα που θα ήταν καταστροφικό εδώ που φτάσαμε). Ή όντας υπερβολικά αγχωμενος δεν μπορείς να κάνεις με άνεση το παιχνίδι σου, και αν δεν μπουν τα σουτ όπως λες έχεις πρόβλημα. Ελπίζω στο πρώτο rolleyes.gif rolleyes.gif

Ή ένας συνδυασμός και των 2 που στην προκειμένη περιπτωση θεωρώ και πιθανότερο.
panagiotisTheDream
Η φθορά των ψηλών τους είναι σίγουρα ένα σημείο που πρέπει να εστιάσουμε φυσικά.
Quincy
QUOTE(panagiotisTheDream @ May 4 2010, 13:50 ) *
Η φθορά των ψηλών τους είναι σίγουρα ένα σημείο που πρέπει να εστιάσουμε φυσικά.



Υπάρχει ένα μικρό θεματάκι που μπορεί να αποδειχτεί θεματάρα σ' αυτό το ζήτημα. Λόγω του σκληρού παιχνιδιού της Παρτιζάν οι διαιτητές θα είναι ελαστυκότεροι στα σφυρίγματα. Αλλιώς δεν θα έχουν παίκτες στο τέλος rolleyes.gif

Υπο αυτή την έννοια ίσως είναι δύσκολο να τους δημιοιυργήσουμε με αυτόν τον τρόπο προβλήματα. Ελπίζω να βρεθεί σε καλή μέρα ο Σόφο που είναι μανούλα στο να παίρνει φάουλ.
hagi
QUOTE(PanosIlio @ May 4 2010, 10:19 ) *
offtopic.gifΕυχαριστώ ρε thrylos, καλύτερα δεν θα μπορούσα να το αποτυπώσω σε μια οθόνη smile.gif

Δεν αμφισβητεί κανείς πως η Ευρωλίγκα ήταν είναι και θα είναι η επιτομή των τροπαίων, παίζουν οι καλύτεροι και για να την κερδίσεις πρέπει να είσαι ο καλύτερος στην Ευρώπη. Και εγώ προσωπικά δεν το αμφισβήτησα ποτέ αυτό.

Αλλά σχεδόν όλοι έπεσαν να με φάνε όταν είπα πως προτιμώ τώρα, αυτή τη χρονική στιγμή, αυτή τη χρονιά, το να πάρω πρωτάθλημα από το να πάρω Ευρωλίγκα, εάν και εφόσον βρεθώ σε τέτοια επιλογή.

Οι στόχοι της ομάδας ήταν από την αρχή της χρονιάς ξεκάθαροι. Double στην Ελλάδα και παρουσία της στο F4, κατά τα 2/3 είμαστε επιτυχημένοι φέτος.

Ούτε τρελός είμαι, ούτε χαζός είμαι, αλλά η ανάκτηση των ηνίων στην Ελλάδα είναι πρωταρχικός στόχος για την ομάδα. Το αν θα πάρουμε την Ευρωλίγκα θα είναι το κερασάκι στην τούρτα, και φυσικά αφού είμαστε εκεί θα κάνουμε τα πάντα να κερδίσουμε.

Αλλά η Ευρωλίγκα δεν είναι αυτοσκοπός, για φέτος τουλάχιστον. offtopic.gif peace.gif


Συντοπίτη εγώ διαφωνώ με αυτό που λες.. Ναι μεν θα πρέπει ο Ολυμπιακός να σπάσει την κυριαρχία του Παναθηναϊκού στην Ελλάδα ώστε να φανεί πιο δυνατός αλλά η Ευρωλίγκα δεν είναι αυτοσκοπός;;; Πως το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα.Αν μια ομάδα σαν τον Ολυμπιακό που τα έχει όλα (λεφτά,Διοίκηση,κόσμο,παίχτες,γήπεδο,μάρκετ
ινγ) δεν διεκδικεί την Ευρωλίγκα τότε ποιος θα το κάνει;; Δε νομίζω ότι πρέπει να μπερδεύουμε το Ελληνικό πρωτάθλημα με την Ευρωλίγκα.. Και τα δύο συν το κύπελλο είναι πολύ σημαντικά και το κάθε ένα έχει την αξία του. Και μάλιστα αν το πάρουμε και αντικειμενικά η Ευρώπη θεωρήται πολύ μεγαλύτερος τίτλος από ένα πρωτάθλημα..

Φυσικά θα πρέπει ο Ολυμπιακός να σπάσει την κυριαρχία του ΠΑΟ αν θέλει να λέγεται καλύτερη ομάδα αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι πρέπει να πάρει πρώτα πρωτάθλημα και μετά να πάρει Ευρωλίγκα.Για μένα μια καλή ομάδα πρέπει να παίζει για να τα πάρει όλα..
PanosIlio
offtopic.gifΡε σεις, αμάν πια, τι ήθελα και το είπα ο λαλάκας?

Ούτε ότι πρέπει να πάρει πρώτα πρωτάθλημα και μετά ευρωλίγκα έχω πει, ούτε ότι δεν διεκδικεί ή ότι δεν θα πρέπει να διεκδικεί την Ευρωλίγκα είπα (άλλωστε η παρουσία μας για 2η σερί φορά σε F4 δείχνει πως και η ομάδα το θέλει) και φυσικά ποτέ δεν είπα πως το πρωτάθλημα είναι πιο σημαντικό από την Ευρωλίγκα πάντα.

Απλά είπα, πως τη φετινή χρονιά, τη δεδομένη χρονική στιγμή, ΑΝ έπρεπε να απαντήσω στην ερώτηση πρωτάθλημα ή ευρωλίγκα θα διάλεγα το πρωτάθλημα για τους λόγους που έχω πει.

Βέβαια ένα τέτοιου είδους δίλημμα στην πραγματική ζωή φυσικά και δεν υφίσταται και εννοείται πως οι παίκτες, η ομάδα, οι προπονητές, όλοι τέλος πάντων, όπως κι εγώ, θα θέλουν όσο τίποτε άλλο να κερδίσουν την Ευρωλίγκα και θα κάνουν τα πάντα για να πετύχουν αυτόν το στόχο.

Αλλά ξαναλέω, εάν το δίλημμα ήταν πραγματικό, ΤΩΡΑ θα επέλεγα το ελληνικό πρωτάθλημα για τους λόγους που έχω πει.

Και ναι, για φέτος τουλάχιστον (ΙΜΗΟ), η Ευρωλίγκα δεν είναι αυτοσκοπός, ξέρω πως όλοι θέλουμε να την κερδίσουμε και πραγματικά πιστεύω πολύ σε αυτό, άλλωστε το έχω γράψει πως φέτος θα κάνουμε τρεμπλ, αλλά με την ετυμολογική έννοια της λέξης δεν είναι, όσον αφορά την Ευρωλίγκα ο στόχος και φέτος ήταν η συμμετοχή στο F4 καταρχάς και αφού πήγαμε φυσικά και θα το διεκδικήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις.

Αλλά είναι επιτακτικό να πάρουμε το πρωτάθλημα, αυτό είναι, θεωρώ εγώ, ο κρυφός πόθος όλων στην ομάδα άσχετα αν δεν το λένε. Οι Μπουρούσης και Παπαλουκάς το έχουν πει και μαγκιά τους που δεν κάνανε "προγραμματικές" δηλώσεις και είπαν αυτό που πραγματικά θέλουν.offtopic.gif
rchos
το παρακατω αποτελει ενα καθαρα μπασκετικο σχολιο:




αντε καλο ταξιδι σε οσους πανε και γυριστε πισω με την κουπα.
treathitch
Ως απάντηση σε αυτό το thread, οφείλω να στηρίξω τη μεγάλη προσπάθεια που κάνει κάθε χρόνο ο Ντούσκο Βουγιόσεβιτς. Μια προσπάθεια που μοιάζει διαρκώς με το μαρτύριο του Σισύφου, αφού κάθε χρόνο Ισπανοί και Έλληνες αγοράζουν σε τιμή ευκαιρίας τους παίκτες που ο ίδιος αναδεικνύει (έχοντας βέβαια πάρει πολλούς από άλλες σέρβικες ομάδες και δουλέψει για μια διετία-τριετία, για να τα λέμε σωστά)

Λοιπόν, καλή επιτυχία στην Παρτιζάν στον 1ο ημιτελικό. Της δίνω περίπου 30-35% για τη νίκη
kseplenhs
πάντως στα τελευταία παιχνίδια όλο και περισσότερο ο σοφοκλής προσπαθεί να πασάρει προς τα έξω όταν εκγλωβίζεται στις αμυντικές βοήθειες.δλδ δεν είναι όπως παλιά που τον έβλεπες ανάμεσα απο 3 και 4 να παλευει να σηκωθεί.

νομίζω πως αν έχει καλό φεγγάρι εκείνη τη μέρα ο σοφοκλής θα βοηθήσει πολύ σε αυτό τον τομέα.όχι τόσο στο σκοράρισμα(που μπορεί να γίνει και αυτό).αλλά μπορεί να δουμε στα στατιστικά του ένα μεγαλοπρεπέστατο 5+ ασσιστ και να γουστάρουμε με τον playmaker ρακέτας 56.gif
Quincy
QUOTE(kseplenhs @ May 5 2010, 08:32 ) *
πάντως στα τελευταία παιχνίδια όλο και περισσότερο ο σοφοκλής προσπαθεί να πασάρει προς τα έξω όταν εκγλωβίζεται στις αμυντικές βοήθειες.δλδ δεν είναι όπως παλιά που τον έβλεπες ανάμεσα απο 3 και 4 να παλευει να σηκωθεί.

νομίζω πως αν έχει καλό φεγγάρι εκείνη τη μέρα ο σοφοκλής θα βοηθήσει πολύ σε αυτό τον τομέα.όχι τόσο στο σκοράρισμα(που μπορεί να γίνει και αυτό).αλλά μπορεί να δουμε στα στατιστικά του ένα μεγαλοπρεπέστατο 5+ ασσιστ και να γουστάρουμε με τον playmaker ρακέτας 56.gif



Ο Σοφοκλής κάνει την καλύτερη χρονιά του φέτος (από το 2006 και μετά εννοώ) και μπορεί να βοηθήσει σημαντικά και σε πολλούς τομείς, άμυνα, σκοράρισμα, φθορά κλπ. Αλλά δεν θα παραξενευτώ ιδιαίτερα αν δεν του δωθεί αρκετός χρόνος συμμετοχής. Με το Σχορτσιανίτη στο παρκέ γινόμαστε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ προβλέψιμοι. Ελπίζω να του βγουν οι πασούλες προς τα έξω όπως λες ωστέ να βρίσκονται ελεύθεροι παίκτες μετά τα double team. Επίσης την Παρασκευή ο Σόφο θα έχει απέναντι τον Βρανιες (εκτός αν ρισκάρει να χαραμίσει τα φάουλ του Μάριτς ο Βουγιόσεβιτς, πράγμα δύσκολο) ο οποίος μπορεί να παίξει κάμποσο "ξύλο" με το Σχορτσιανίτη και να τον δυσκολέψει αρκετα. Έχει πολύ ενδιαφέρον αυτό το ματς απ.
panagiotisTheDream
QUOTE
Υπο αυτή την έννοια ίσως είναι δύσκολο να τους δημιοιυργήσουμε με αυτόν τον τρόπο προβλήματα. Ελπίζω να βρεθεί σε καλή μέρα ο Σόφο που είναι μανούλα στο να παίρνει φάουλ.

σαφώς αν και ο Σόφο προστατεύεται περισσότερο στην Ευρωλίγκα απ' ό,τι στην Ελλάδα και παίρνει εύκολα φάουλ..

QUOTE(kseplenhs @ May 5 2010, 09:32 ) *
πάντως στα τελευταία παιχνίδια όλο και περισσότερο ο σοφοκλής προσπαθεί να πασάρει προς τα έξω όταν εκγλωβίζεται στις αμυντικές βοήθειες.δλδ δεν είναι όπως παλιά που τον έβλεπες ανάμεσα απο 3 και 4 να παλευει να σηκωθεί.

νομίζω πως αν έχει καλό φεγγάρι εκείνη τη μέρα ο σοφοκλής θα βοηθήσει πολύ σε αυτό τον τομέα.όχι τόσο στο σκοράρισμα(που μπορεί να γίνει και αυτό).αλλά μπορεί να δουμε στα στατιστικά του ένα μεγαλοπρεπέστατο 5+ ασσιστ και να γουστάρουμε με τον playmaker ρακέτας 56.gif

γκαντάμιτ! δε θα 'χουμε και Χατζή ν' αράξουμε αναπαυτικά και να αφεθούμε...
kseplenhs
δεν θέλω να μας το χαλάσω αλλά η ιστορία έχει γράψει πως μόνο με χατζή στο σπορτκάστινγκ εχουμε σηκώσει ευρωλίγκα.

απαιτείται άμεση μεταγραφή μόνο για τις ανάγκες του f4
morrison
QUOTE(kseplenhs @ May 5 2010, 12:22 ) *
δεν θέλω να μας το χαλάσω αλλά η ιστορία έχει γράψει πως μόνο με χατζή στο σπορτκάστινγκ εχουμε σηκώσει ευρωλίγκα.

απαιτείται άμεση μεταγραφή μόνο για τις ανάγκες του f4

Δεν εχεις αδικο...Μονο που οσο θυμαμαι την μεταδοση μιλαμε για πρωιμο Χατζη σε μια αρκετα ελληνο/ολυμπιακοκεντρικη μεταδοση...Λιγη σχεση με την σημερινη του εξελιξη...Παντως η ιστορια εγραψε...
ViC
Είμαι ο μόνος που βλέπει αναβαθμισμένο ρόλο στο Γλυνιαδάκη στον ημιτελικό ελέω Βράνιες;
benchwarmer
QUOTE(ViC @ May 5 2010, 13:00 ) *
Είμαι ο μόνος που βλέπει αναβαθμισμένο ρόλο στο Γλυνιαδάκη στον ημιτελικό ελέω Βράνιες;


Εαν παιξει κανονικα ο Μπουρουσης, τοτε ο Γλυνιαδακης δυσκολα θα χωρεσει καν στην 12αδα. Δεν νομιζω οτι ο Βρανιες ειναι τοσο επιθετικο οπλο οσο αμυντικο, οποτε δεν νομιζω οτι θα βοηθουσε σε κατι σημαντικο ο Αντρεας.

Το ενδιαφερον θα ειναι να δουμε ποιον θα ξεκινησει ο Βουγιοσεβιτς (Βρανιες η Μαριτς) πανω στον Σοφοκλη. Ο Γιαννακης πιστευω δεν θα πρεπει να αλλαξει και πολλα απο το βασικο του πλανο οσον αφορα την επιθεση. Να εκμεταλλευται δηλαδη τον Σοφοκλη οσο αυτος ειναι μεσα, και οταν βγει να αρχισει να χτυπαει στα πικ εν ρολ (ειδικα εφοσον ειναι μεσα ο Βρανιες) με Μπουρουση και Βουισιτς. Σε περιπτωση ζωνης τωρα (τι περιπτωση δηλαδη, στανταρ ειναι), το τριο Παπαλουκας-Μαυροκεφαλιδης-Βουισιτς θα μπορει ελπιζω να δωσει τις λυσεις που χρειαζονται.

Στην αμυνα τωρα, φοβαμαι πολυ τις αλλαγες στα σκριν και τα ελευθερα σουτ. Λογικα θα πρεπει ενας εκ των Πεν-Μπεβερλι να ειναι σχεδον παντα μεσα στο παρκε και πανω στον ΜακΚαλεμπ, καθως αυτον θεωρω την αρχη και το τελος της Παρτιζαν και οχι τον Βεσελι η τον Μαριτς. Και επισης οι βοηθειες πανω στον ψηλο που ειδαμε στα ματς με τον Αρη πρεπει να ηταν περισσοτερο σταχτη στα ματια των Σερβων, πολυ δυσκολα θα επιχειρησουμε κατι τετοιο, θα ειναι πολυ ριψοκινδυνο και κατα τη γνωμη μου, η Παρτιζαν ειναι που θα πρεπει να ριψοκινδυνεψει σε αυτο το ματς (με καμια ζωνη-ταμπουρι πχ) και οχι εμεις.
ViC
QUOTE(benchwarmer @ May 5 2010, 14:24 ) *
Εαν παιξει κανονικα ο Μπουρουσης, τοτε ο Γλυνιαδακης δυσκολα θα χωρεσει καν στην 12αδα. Δεν νομιζω οτι ο Βρανιες ειναι τοσο επιθετικο οπλο οσο αμυντικο, οποτε δεν νομιζω οτι θα βοηθουσε σε κατι σημαντικο ο Αντρεας.

Το ενδιαφερον θα ειναι να δουμε ποιον θα ξεκινησει ο Βουγιοσεβιτς (Βρανιες η Μαριτς) πανω στον Σοφοκλη. Ο Γιαννακης πιστευω δεν θα πρεπει να αλλαξει και πολλα απο το βασικο του πλανο οσον αφορα την επιθεση. Να εκμεταλλευται δηλαδη τον Σοφοκλη οσο αυτος ειναι μεσα, και οταν βγει να αρχισει να χτυπαει στα πικ εν ρολ (ειδικα εφοσον ειναι μεσα ο Βρανιες) με Μπουρουση και Βουισιτς. Σε περιπτωση ζωνης τωρα (τι περιπτωση δηλαδη, στανταρ ειναι), το τριο Παπαλουκας-Μαυροκεφαλιδης-Βουισιτς θα μπορει ελπιζω να δωσει τις λυσεις που χρειαζονται.

Στην αμυνα τωρα, φοβαμαι πολυ τις αλλαγες στα σκριν και τα ελευθερα σουτ. Λογικα θα πρεπει ενας εκ των Πεν-Μπεβερλι να ειναι σχεδον παντα μεσα στο παρκε και πανω στον ΜακΚαλεμπ, καθως αυτον θεωρω την αρχη και το τελος της Παρτιζαν και οχι τον Βεσελι η τον Μαριτς. Και επισης οι βοηθειες πανω στον ψηλο που ειδαμε στα ματς με τον Αρη πρεπει να ηταν περισσοτερο σταχτη στα ματια των Σερβων, πολυ δυσκολα θα επιχειρησουμε κατι τετοιο, θα ειναι πολυ ριψοκινδυνο και κατα τη γνωμη μου, η Παρτιζαν ειναι που θα πρεπει να ριψοκινδυνεψει σε αυτο το ματς (με καμια ζωνη-ταμπουρι πχ) και οχι εμεις.

Ανέφερα το Γλυνιαδάκη σκεφτόμενος κυρίως τα ριμπάουντ.
Γενικά εκεί βλέπω το μεγάλο ατού της Παρτιζάν κόντρα στον Ολυμπιακό. Βλέπω αρκετές δεύτερες ευκαιρίες για τους Σέρβους. Και φυσικά όταν μιλάω για αναβαθμισμένο ρόλο δεν εννοώ πάνω από 5-10 λεπτά. Ίσα ίσα να υπάρχει ένας εναέριος έλεγχος.
Ο ολυμπιακός γίνεται λίγο μονοδιάστατος όταν παίζει ο Σοφοκλής. Αν είναι σε καλή μέρα όμως μπορεί να προσφέρει ποιοτικά πεντάλεπτα σκόρπια στο παιχνίδι και μακάρι να κερδίσει και πολλά φάουλ.
Σίγουρα ο ΜακΚάλεμπ είναι ο κινητήριος μοχλός της Παρτιζάν και όπως λες είναι ευχής έργο ότι υπάρχουν παίκτες σαν τον Πεν και τον Μπέβερλι (με εντυπωσίασε με Άρη) που μπορούν να τον ελέγξουν.
Η περιφερειακή άμυνα του ολυμπιακού είναι μεγάλο θέμα. Ποτέ δεν ήταν και πολύ καλή φέτος. Αν έχουμε καμιά κατάσταση στην αρχή του ματς όπως στα ματς με τον Άρη τα πράγματα θα είναι ζόρικα. Δεν είναι Άρης η Παρτιζάν.
Stockton
Ο Ολυμπιακός έδειξε με τον Άρη ξεκάθαρα ένα πρόβλημα στο πως μπαίνει στο παιχνίδι . Εάν αντιμετωπίσει και την Παρτιζάν με αυτό τον τρόπο θα έχει σημαντικό πρόβλημα .
Από εκεί και πέρα η Παρτιζάν στηρίζεται πολύ στην επιθετική δουλειά του Μάριτς(πολλά κερδισμένα φάουλ) αλλά συνολικά στηρίζεται πολύ στο πάτημα της μπάλας στο low post . Έχουν κάποια turnout plays για τον Kecthman και ένα stugger αλλά και ένα play που του δίνει ένα down screen το 5 για να πάρει γρήγορο σουτ από το κεφάλι . Τα πράγματα είναι απλά για τον Ολυμπιακό . Στην άμυνα όταν η μπάλα ακουμπάει χαμηλά η όταν έχει ένα turnout ο Ketchman η άμυνα έχει να αντιμετωπίσει 2πλο πρόβλημα καθώς υπάρχει και το σενάριο η μπάλα να πάει στον Maric . Πάνω εκεί ο Γιαννάκης θα δούμε πως θα αντιδράσει , εάν θα αφήσει την μπάλα να ακουμπάει κλείνοντας σε πρώτη φάση το σουτ και μετά παγιδεύοντας . Να τονίσω ότι σίγουρα η παγίδα δεν είναι στάχτη στα μάτια και είναι μια λύση για τον Ολυμπιακό όταν δεν θα υπάρχει στο γήπεδο ο Σόφο , καθώς είναι δεδομένο ότι φορτώνεται γρήγορα με φάουλ . Η Παρτιζάν είναι στα μέτρα του Ολυμιπακού καθώς η δύναμη της είναι η υπεροπλία στα καλάθια , κάτι που ο Ολυμπιακός εύκολα μπορεί αριθμητικά να το αντιμετωπίσει . Υπάρχουν πολλά να ειπωθούν για τα plays που έχει η Παρτιζάν και αυτά που χρησιμοποίησε με την Μακαμπί . Μια πρόβλεψη είναι ότι θα δούμε αρκετή ζώνη από την πλευρά τους , ιδιαίτερα εάν έχουν φάουλ ή δουν αποτέλεσμα .
rooster
QUOTE(Stockton @ May 5 2010, 23:57 ) *
Ο Ολυμπιακός έδειξε με τον Άρη ξεκάθαρα ένα πρόβλημα στο πως μπαίνει στο παιχνίδι . Εάν αντιμετωπίσει και την Παρτιζάν με αυτό τον τρόπο θα έχει σημαντικό πρόβλημα .
Από εκεί και πέρα η Παρτιζάν στηρίζεται πολύ στην επιθετική δουλειά του Μάριτς(πολλά κερδισμένα φάουλ) αλλά συνολικά στηρίζεται πολύ στο πάτημα της μπάλας στο low post . Έχουν κάποια turnout plays για τον Kecthman και ένα stugger αλλά και ένα play που του δίνει ένα down screen το 5 για να πάρει γρήγορο σουτ από το κεφάλι . Τα πράγματα είναι απλά για τον Ολυμπιακό . Στην άμυνα όταν η μπάλα ακουμπάει χαμηλά η όταν έχει ένα turnout ο Ketchman η άμυνα έχει να αντιμετωπίσει 2πλο πρόβλημα καθώς υπάρχει και το σενάριο η μπάλα να πάει στον Maric . Πάνω εκεί ο Γιαννάκης θα δούμε πως θα αντιδράσει , εάν θα αφήσει την μπάλα να ακουμπάει κλείνοντας σε πρώτη φάση το σουτ και μετά παγιδεύοντας . Να τονίσω ότι σίγουρα η παγίδα δεν είναι στάχτη στα μάτια και είναι μια λύση για τον Ολυμπιακό όταν δεν θα υπάρχει στο γήπεδο ο Σόφο , καθώς είναι δεδομένο ότι φορτώνεται γρήγορα με φάουλ . Η Παρτιζάν είναι στα μέτρα του Ολυμιπακού καθώς η δύναμη της είναι η υπεροπλία στα καλάθια , κάτι που ο Ολυμπιακός εύκολα μπορεί αριθμητικά να το αντιμετωπίσει . Υπάρχουν πολλά να ειπωθούν για τα plays που έχει η Παρτιζάν και αυτά που χρησιμοποίησε με την Μακαμπί . Μια πρόβλεψη είναι ότι θα δούμε αρκετή ζώνη από την πλευρά τους , ιδιαίτερα εάν έχουν φάουλ ή δουν αποτέλεσμα .


Για τη τεχνικη αναλυση που κανεις θα σου απαντησω, οταν μου εξηγησεις τι ειναι το turnout?
Stockton
QUOTE(rooster @ May 6 2010, 13:18 ) *
Για τη τεχνικη αναλυση που κανεις θα σου απαντησω, οταν μου εξηγησεις τι ειναι το turnout?

Καλά πες ΕΣΥ για τα αλλά ....

Νόμιζα ότι ειμαστε σε χαλαρό διάλογο . Εάν είσαι προπονητής μπορείς να με διορθώσεις , εγώ δεν είμαι . Παίζω σε τοπικό ...
rooster
QUOTE(Stockton @ May 6 2010, 15:04 ) *
Καλά πες ΕΣΥ για τα αλλά ....

Νόμιζα ότι ειμαστε σε χαλαρό διάλογο . Εάν είσαι προπονητής μπορείς να με διορθώσεις , εγώ δεν είμαι . Παίζω σε τοπικό ...


Σου μιλαω σοβαρα. Τι ειναι το turnout. Δεν το εχω ακουσει ποτε και απο κανεναν και θελω να μαθω. Σου ειναι δυσκολο να εξηγησεις?
Stockton
QUOTE(rooster @ May 6 2010, 15:22 ) *
Σου μιλαω σοβαρα. Τι ειναι το turnout. Δεν το εχω ακουσει ποτε και απο κανεναν και θελω να μαθω. Σου ειναι δυσκολο να εξηγησεις?

Αντικατέστησε την λέξη turnout με την λέξη choose game . Έκανα λάθος .


HLR CENATION
Δεν ξερω αλλα εχει διαμορφωθει κυριως μεσα απο τις εφημεριδες μια αποψη οτι το σημερινο ματς θα ειναι ντερμπι ενω εχουν κανει την παρτιζαν να φαινεται σαν καμια τεραστια ομαδα.Ενταξη ημιτελικος ευρωλιγκα ειναι αλλα για μενα θα ειναι εκπληξη αν ο ολυμπιακος δεν κερδισει με πανω απο 10 ποντους.Η παρτιζαν ειναι μια κλασσικη ομαδα εδρας που μακρια απο την σερβια εκανε ενα διπλο κοντρα στον χειροτερο παναθηναικο(εκεινο το χρονικο διαστημα)της δεκαετιας κ πηρε κ τη μακαμπι μονο κ μονο επειδη οι ισραηλινοι οταν εφυγαν με 20 νομιζαν οτι τελειωσαν το ματς.Ο Ολυμπιακος εχει απαντησεις για ολα τα ατου της πατιζαν.Θα εχει λογικα μεγαλο χρονο συμμετοχης ο πεν για να πιεσει στη μπαλα τον μακκαλεμπ ενω τον βρανιες θα τον βγαλει εκτος ματς χαρη στην επιθεση του καθως ο Σερβος μπορει να ακολουθησει κανενα αμυντηκα.Παντως δεν βλεπω ο Γιαννακης να πηγαινει στο βαθος του παγκου για να περιορισει τον βρανιες καθοτι η παρτιζαν θα πρεπει να προσαρμοσει το παιχνιδι της πανω στον ολυμπιακο κ οχι το αντιθετο.Γενικα το μονο πλεονεκτημα στην περιφερεια που ισως βγει στο παιχνιδι για την παρτιζαν θα ειναι αν αναλαβει τον μακκαλεμπ ο τεοντοσιτς που τοτε οντως ο αμερικανος θα μπορει να δημιουρησει προβληματα.Κοντρα στον ολυμπιακο η παρτιζν χανει κ το ατο ατου του βεσελι καθως κοντρα σε τσιλντερς η βασιλοπουλο δεν θα μπορει να ποσταρει.Επισης ο ΜΑριτς κοντρα σε βουισιτς η μπουρουση μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα.
Βλεπω ενα τελικο πολλα με λιγα που θα ειναι τεραστια εκπληξη αλλο αποτελεσμα πλην της νικης του ολυμπιακου.
SoKRaM
Βλεπω νικη του ολυμπιακου με 7-12 ποντους
lakersdynasty
Παραδοσιακο παιχνιδι.

Ο ενας θα προσπαθησει να τρεξει να βγαλει πρωτευοντες δευτερευοντες αιφνιδιασμους ο αλλος θα προσπαθησει να παρει το Malkovich award για τις πιο αργες επιθεσεις στην συγχρονη ιστορια του αθληματος.

Μεχρι το ημιχρονο θα ειναι κλειστο το παιχνιδι. Στην τριτη περιοδο ο ΟΣΦΠ θα κανει αυτο που κανει συνηθως. Θα προσπαθησει να επιβληθει να παρει μια διαφορα να μεταφερει πληρως το αγχος και να επικρατησει.

Εαν παρει σοβαρο προβαδισμα απο την αρχη ο ΟΣΦΠ τελειωσε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.