Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Baskonia - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
Zoys
vs


Μετά από μια εντυπωσιακή πρεμιέρα στην έδρα της Khimki, αλλά και μια περιπετειώδη επικράτηση επί της Κύμης στο Ελληνικό Πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός ρίχνεται στη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκας με πρώτο σταθμό την έδρα της Baskonia. Οι Βάσκοι ξεκίνησαν και αυτοί νικηφόρα την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας με ένα σημαντικό διπλό στην έδρα της Zalgiris, ενώ επίσης προέρχονται από μια ευρεία νίκη επί της Fuenlabrada στο Ισπανικό Πρωτάθλημα με το τρομακτικό σκορ 60-110! Η ομάδα του Pedro Martinez δείχνει ότι έχει μπει στη νέα σεζόν με μεγάλη φόρα και οι ερυθρόλευκοι καλούνται να ανταποκριθούν σε ένα ακόμα πιο δύσκολο παιχνίδι από αυτό της πρεμιέρας κόντρα σε μια ισχυρή ομάδα που βρίσκεται σε μεγάλη αγωνιστική φόρμα.
Coach Periklis
πολύ πιθανό να είναι και το πρώτο πολύ δυνατό τεστ για την ομάδα μας , μιας και η Χιμκι δεν εμφανίστηκε καλή απέναντι μας

Καλό ροστερ η Μπασκόνια , δεν την έχω δει όμως. Άκουγα στο ραδιόφωνο και το έγραψε και ο zoys ότι μπήκε δυανμικά στη σεζόν

άκρως ενδιαφέρουσα αναμέτρηση

golitog7
Πολύ δυνατή στο 5 η Μπασκόνια και αυτό πιστεύω θα είναι το πρώτο πραγματικό crash test για τους ψηλούς μας. Έξυπνα πεντάρια, ενώ ο Voightmann σουτάρει καλά και από το τρίποντο.
Επίσης θέλω να δω και την αντίδραση της ομάδας όταν θα κατηφορίζει το γήπεδο σε μία καυτή έδρα απέναντι σε ομάδα που παίζει σε υψηλό τέμπο. Πιστεύω ότι ο Μπλατ σήμερα θα κάνει ακριβώς το αντίθετο απ΄ότι έκανε στη Μόσχα. Θα προσπαθήσει να ρίξει το ρυθμό, να χαλάσει το παιχνίδι της Μπασκόνια και να πάει σε σετ κυρίως παιχνίδι.
Είμαι σίγουρος ότι παρακολούθησε και βιντεάκια του περσυνού Ολυμπιακού να μάθει από τον μάστορα του είδους tongue.gif
jazz thrilos
Πάντως η Μπασκόνια δεν άλλαξε και πάρα πολλά σε σχέση με πέρυσι. Δεν την έχω δει φέτος, αλλά στα γκαρντ δεν μου φαίνεται να σκίζει κιόλας. Δεν λέω οτι δεν είναι δυνατή, αλλά έχασε τον Μπομπουά και δεν έκανε κανα μπαμ απο τα γνωστά του Χερεκέτα απο το ΝΒΑ ας πούμε. Δηλαδή, βάσει ρόστερ θα έλεγα οτι η Χιμκι στα χαρτιά πιο δυνατή φάνταζε πριν την έναρξη της ευρωλίγκας. Βέβαια ισπανική ομάδα είναι, έχει κάποιους φοβερούς παίχτες (Σενγκέλια ας πούμε) και είναι πολύ πιθανό να σε καταπιούν. Αλλά μην μας πιάνει και πανικός απο την φόρμα τους.

Φαβορί η Μπασκόνια. Ο τρόπος που αντιμετωπίσαμε την Χιμκι όμως μας γεννά ελπίδες.
basket72
QUOTE (jazz thrilos @ Oct 17 2018, 11:06 ) *
Πάντως η Μπασκόνια δεν άλλαξε και πάρα πολλά σε σχέση με πέρυσι. Δεν την έχω δει φέτος, αλλά στα γκαρντ δεν μου φαίνεται να σκίζει κιόλας. Δεν λέω οτι δεν είναι δυνατή, αλλά έχασε τον Μπομπουά και δεν έκανε κανα μπαμ απο τα γνωστά του Χερεκέτα απο το ΝΒΑ ας πούμε. Δηλαδή, βάσει ρόστερ θα έλεγα οτι η Χιμκι στα χαρτιά πιο δυνατή φάνταζε πριν την έναρξη της ευρωλίγκας. Βέβαια ισπανική ομάδα είναι, έχει κάποιους φοβερούς παίχτες (Σενγκέλια ας πούμε) και είναι πολύ πιθανό να σε καταπιούν. Αλλά μην μας πιάνει και πανικός απο την φόρμα τους.

Φαβορί η Μπασκόνια. Ο τρόπος που αντιμετωπίσαμε την Χιμκι όμως μας γεννά ελπίδες.


Φιλε Jazz, ο βασικότερος λόγος που η Μπασκόνια θα είναι καλύτερη είναι γιατί θα έχει για δεύτερη χρονιά στον πάγκο της έναν από τους 5 καλύτερους προπονητές στην Ευρώπη ( Ζοτς, Μπλατ, Λάσο, Σάρας οι υπόλοιποι κατ΄εμέ κι ακολουθούν οι Μπαρτζώκας, Ιτούδης).
Έπειτα γίνεται το F4 στη (δυνατή) έδρα της- κάτι που της δίνει έξτρα κίνητρο να είναι εκεί.
Επιπλέον πήρε και πολύ καλούς παίκτες όπως οι Χίλιαρντ και Σιλντς, ενώ περιμένει βελτίωση από του πρωτόβγαλτους πέρσι στην Ευρωλίγκα, Βιλντόσα, Πουαριέ (ακόμα και τον Γκαρίνο) αλλά κι από τον σχεδόν εξαφανισμένο την περασμένη χρονιά, Γκρέιντζερ.

Έχει φοβερή ισορροπία σε όλες τις γραμμές της και το μοναδικό ερωτηματικό που γεννάται είναι αν θα καταφέρει ο ευπαθής στους τραυματισμούς Σενγκέλια, να βγάλει όλη τη χρονιά χωρίς να έχει πίσω του ένα καθαρό 4αρι ως αλλαγή.


Φαβορί λοιπόν η Μπασκόνια που προέρχεται κι από το εξωπραγματικό + 50 στην έδρα της Φουενλαμπράδα.
Για να δούμε πως θα τα πάμε στη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας αναμέτρηση με ομάδα 8αδας.
Future7
Πολύ δύσκολο ματς. Και να χάσουμε θα ειναι εντός προγράμματος....
G-arenas
QUOTE (jazz thrilos @ Oct 17 2018, 11:06 ) *
Πάντως η Μπασκόνια δεν άλλαξε και πάρα πολλά σε σχέση με πέρυσι. Δεν την έχω δει φέτος, αλλά στα γκαρντ δεν μου φαίνεται να σκίζει κιόλας. Δεν λέω οτι δεν είναι δυνατή, αλλά έχασε τον Μπομπουά και δεν έκανε κανα μπαμ απο τα γνωστά του Χερεκέτα απο το ΝΒΑ ας πούμε. Δηλαδή, βάσει ρόστερ θα έλεγα οτι η Χιμκι στα χαρτιά πιο δυνατή φάνταζε πριν την έναρξη της ευρωλίγκας. Βέβαια ισπανική ομάδα είναι, έχει κάποιους φοβερούς παίχτες (Σενγκέλια ας πούμε) και είναι πολύ πιθανό να σε καταπιούν. Αλλά μην μας πιάνει και πανικός απο την φόρμα τους.

Φαβορί η Μπασκόνια. Ο τρόπος που αντιμετωπίσαμε την Χιμκι όμως μας γεννά ελπίδες.

ουτε καν η χιμκι πιο δυνατη απο μπασκονια. ουσιαστικα 4 παικτες καλους εχει η χιμκι σβεντ-μαικι-τομας-γκιλ και με εσας οι 2 ηταν αφαντοι. γενικα δεν την βλεπω καθολου καλα την χιμκι φετος.

αντιθετα ομαδαρα η μπασκονια! στο 2-3 πολυ πιο δυνατη απο περσυ με χιλιαρντ και σιλντς και γενικα στην περιφερεια πλην μπομπουα θα ειναι καλυτερη. στους ψηλους ο πουαριε εχει βελτιωθει παρα παρα πολυ, ενω και ντιοπ το ιδιο. συν βοιτμαν και σενγκελια. ροστεραρα! και εχουν και 3 πολυ καλους ασσους την στιγμη που ο παο εχει 1 icon_drunk.gif

και φυσικα περσυ ετσι οπως πηγανε τα πραματα αν δεν ειχε ξεκινησει με πριγκιονι κοουτς θα ειχε παρει πλεονεκτημα. φετος απο την αρχη με κανονικο προπονητη θα ειναι καλη απο την αρχη!

πολυ δυσκολο ματς για οσφπ 70-30 μπασκονια!
jazz thrilos
QUOTE (G-arenas @ Oct 17 2018, 12:14 ) *
ουτε καν η χιμκι πιο δυνατη απο μπασκονια. ουσιαστικα 4 παικτες καλους εχει η χιμκι σβεντ-μαικι-τομας-γκιλ και με εσας οι 2 ηταν αφαντοι. γενικα δεν την βλεπω καθολου καλα την χιμκι φετος.

αντιθετα ομαδαρα η μπασκονια! στο 2-3 πολυ πιο δυνατη απο περσυ με χιλιαρντ και σιλντς και γενικα στην περιφερεια πλην μπομπουα θα ειναι καλυτερη. στους ψηλους ο πουαριε εχει βελτιωθει παρα παρα πολυ, ενω και ντιοπ το ιδιο. συν βοιτμαν και σενγκελια. ροστεραρα! και εχουν και 3 πολυ καλους ασσους την στιγμη που ο παο εχει 1 icon_drunk.gif

και φυσικα περσυ ετσι οπως πηγανε τα πραματα αν δεν ειχε ξεκινησει με πριγκιονι κοουτς θα ειχε παρει πλεονεκτημα. φετος απο την αρχη με κανονικο προπονητη θα ειναι καλη απο την αρχη!

πολυ δυσκολο ματς για οσφπ 70-30 μπασκονια!


Για να έχουμε φτάσει να θεωρούμε καλούς ψηλούς τον Πουαριέ και τον Ντιοπ, μάλλον έχουμε ρίξει πολύ τα στάνταρς μας με τους ψηλούς που έχουμε εμείς στις ομάδες μας. Ο Ντιόπ;; Μα ο Ντιοπ;; Και ο γιος μου που είναι 6 ετών τον σπρωχνει αυτόν.

Πάντως συμφωνώ γενικά, πολύ καλή ομάδα η Μπασκόνια, δεν είπα το αντίθετο. Και πέρυσι ήταν πολύ καλή μετά την αλλαγή προπονητή. Έχει δίκιο ο basket72, απο τους πιο σοβαρούς και εργατικούς προπονητές. Αλλά όσο έχει Χουέρτας που σουτάρει κουτσό, ναι, αυτός που έκανε τον Κόμπι να γελάει στο ΝΒΑ όταν σούταρε, έχω ελπίδες! laugh.gif
shaq7
Ειναι σε φοβερη φορμα παντως ελπιζω να μην παμε να τους παιξουμε ποιος θα βαλει πιο πολλα αλλα να κανει εκει τα μαγικα του ο μπλατ να μπλοκαρει τους ψηλους τους και εχουμε ελπιδες..μην ξεχναμε οτι εχουμε καλη παραδοση μαζι τους!Ο σπανουλης ειδικα σεληνιαζεται!Οπως και να χει και να χασουμε λογικο θα ειναι απλα να προσεξουμε την διαφορα ποντων γιατι παιζει να μας χρειαστει για 4ρτη θεση.Το σημαντικο ειναι να παρουμε τα 2 ματσακια στο σεφ που ερχονται.
G-arenas
QUOTE (jazz thrilos @ Oct 17 2018, 12:27 ) *
Για να έχουμε φτάσει να θεωρούμε καλούς ψηλούς τον Πουαριέ και τον Ντιοπ, μάλλον έχουμε ρίξει πολύ τα στάνταρς μας με τους ψηλούς που έχουμε εμείς στις ομάδες μας. Ο Ντιόπ;; Μα ο Ντιοπ;; Και ο γιος μου που είναι 6 ετών τον σπρωχνει αυτόν.

Πάντως συμφωνώ γενικά, πολύ καλή ομάδα η Μπασκόνια, δεν είπα το αντίθετο. Και πέρυσι ήταν πολύ καλή μετά την αλλαγή προπονητή. Έχει δίκιο ο basket72, απο τους πιο σοβαρούς και εργατικούς προπονητές. Αλλά όσο έχει Χουέρτας που σουτάρει κουτσό, ναι, αυτός που έκανε τον Κόμπι να γελάει στο ΝΒΑ όταν σούταρε, έχω ελπίδες! laugh.gif

μα για 3ον ψηλο τον εχει τον ντιοπ να κανει καμια ταπα, να βαλει κανα καλαθακι ειτε αλευ ουπ ειτε σουτακι. μια χαρα ειναι για αυτον τον ρολο και επειδη ειναι και σχετικα μικρος βελτιωνετε.

ο πουαριε ειναι πολυ καλος και φετος πιστευω θα το δειξει ακομα περισσοτερο απο περσυ. εξαλλου ουτε στο nba περα απο 4-5 σεντερ, δεν εχουν ψηλους. εδω στην ευρωπη θα εχουμε που στα καλα του ο χαινς εκανε πλακα σε ολη την ευρωλιγκα? οποτε ναι ο πουαριε ειναι απο τους πολυ καλους ψηλους της ευρωλιγκας.

καλα ο χουερτας για 3ο ασσο τον εχουν! γκρειντζερ και βιλντοζα ειναι οι 2 πρωτοι. εδω η παναθα και ο τσαβαρος εχουμε μονο νικ και απο πισω λεκα που δεν τον βαζει icon_drunk.gif

γενικα οσφπ, μπασκονια, εφες και αρμανι τις πιστευω φετος. για καποιο λογο δεν μου αρεσει η ζαλγκιρις φετος ενω και χιμκι και μπαρτσα δεν μου αρεσουν.
mephisto22
Νομίζω ότι ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού παιχνιδιού είναι συγκριτικά πολύ μεγαλύτερος σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα. Η Μπασκόνια έχει διατηρήσει έναν βασικό κορμό, ενώ έχει ενισχυθεί με πολύ ποιοτικές προσθήκες , και είναι πληρεστατη. Εγώ προσωπικά την πιστεύω ακόμα και για f4, και νομιζω ότι αν υπάρχει μια ομάδα η οποία μπορεί να κάνει την έκπληξη, και να το σηκώσει, αυτή είναι η Μπασκόνια. Θα προτιμούσα να τους αντιμετωπίζατε σε πιο προχωρημένο χρονικά σημείο της σαιζόν. Θα σας βάλει δύσκολα σήμερα. Πάντως, ότι και να συμβεί απόψε, μη χάνετε την εμπιστοσύνη στον προπονητή και στην ομάδα. Ο Ολυμπιακός χτίζεται σε πολύ στέρεες βάσεις, κι αυτό είναι το σημαντικό.
basket72
QUOTE (mephisto22 @ Oct 17 2018, 17:02 ) *
Νομίζω ότι ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού παιχνιδιού είναι συγκριτικά πολύ μεγαλύτερος σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα. Η Μπασκόνια έχει διατηρήσει έναν βασικό κορμό, ενώ έχει ενισχυθεί με πολύ ποιοτικές προσθήκες , και είναι πληρεστατη. Εγώ προσωπικά την πιστεύω ακόμα και για f4, και νομιζω ότι αν υπάρχει μια ομάδα η οποία μπορεί να κάνει την έκπληξη, και να το σηκώσει, αυτή είναι η Μπασκόνια. Θα προτιμούσα να τους αντιμετωπίζατε σε πιο προχωρημένο χρονικά σημείο της σαιζόν. Θα σας βάλει δύσκολα σήμερα. Πάντως, ότι και να συμβεί απόψε, μη χάνετε την εμπιστοσύνη στον προπονητή και στην ομάδα. Ο Ολυμπιακός χτίζεται σε πολύ στέρεες βάσεις, κι αυτό είναι το σημαντικό.



Ο Ολυμπιακός έχει την τύχη να δοκιμάζεται στα βαθιά απέναντι σε δύσκολες έδρες ανταγωνιστών κι αυτό (παρά τη δυσκολία του) μόνο καλό είναι.
Δοκιμάζονται σχήματα και φτιάχνεται χαρακτήρας (ως νέα ομάδα που είμαστε) πολύ πιο γρήγορα άπ' ότι θα γινόταν αν είχε παιχνίδια με τις νεοφώτιστες.

* Να δούμε και τον Τίμα απόψε. Σίγουρα θα έχει κίνητρο απέναντι στον Μαρτίνεθ που δεν τον πίστεψε όσο θα ήθελε ο Λετόνος.

mephisto22
QUOTE (basket72 @ Oct 17 2018, 17:54 ) *
Ο Ολυμπιακός έχει την τύχη να δοκιμάζεται στα βαθιά απέναντι σε δύσκολες έδρες ανταγωνιστών κι αυτό (παρά τη δυσκολία του) μόνο καλό είναι.
Δοκιμάζονται σχήματα και φτιάχνεται χαρακτήρας (ως νέα ομάδα που είμαστε) πολύ πιο γρήγορα άπ' ότι θα γινόταν αν είχε παιχνίδια με τις νεοφώτιστες.

* Να δούμε και τον Τίμα απόψε. Σίγουρα θα έχει κίνητρο απέναντι στον Μαρτίνεθ που δεν τον πίστεψε όσο θα ήθελε ο Λετόνος.


Μακροπρόθεσμα οφέλη θα έχει σίγουρα, εγώ αναφέρομαι σε τυχόν βαθμολογικές απώλειες. Και ξέρεις, ζούμε σε μια χώρα όπου τα πάντα περιστρέφονται γύρω από τους επιστήμονες της εξέδρας. Φοβάμαι μην αρχίσουν τα επιστημονικά συνέδρια, και καταρρακωσουν την ψυχολογία των παικτών.
basket72
QUOTE (mephisto22 @ Oct 17 2018, 18:09 ) *
Μακροπρόθεσμα οφέλη θα έχει σίγουρα, εγώ αναφέρομαι σε τυχόν βαθμολογικές απώλειες. Και ξέρεις, ζούμε σε μια χώρα όπου τα πάντα περιστρέφονται γύρω από τους επιστήμονες της εξέδρας. Φοβάμαι μην αρχίσουν τα επιστημονικά συνέδρια, και καταρρακωσουν την ψυχολογία των παικτών.



Πιστεύω ότι με τον Μπλατ ο Ολυμπιακός έχει "αγοράσει" πολύτιμο χρόνο.
Ζώντας βέβαια στην Ελλαδάρα που λες κι εσύ, κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει τίποτα, φίλε μου. Τα "συνέδρια" είναι πάντοτε ένας υπαρκτός κίνδυνος.
shtarkws
Σαν αουτσάιντερ ο Ολυμπιακός θα είναι ακόμη πιο επικίνδυνος. Αν τον υποτιμήσει η Μπασκόνια θα το πληρώσει αφού ο Ολυμπιακός έχει και τον πυρήνα παικτών και τον προπονητή για να πάρει την νίκη
yorgos
QUOTE(shtarkws @ Oct 17 2018, 18:04 ) *
Σαν αουτσάιντερ ο Ολυμπιακός θα είναι ακόμη πιο επικίνδυνος. Αν τον υποτιμήσει η Μπασκόνια θα το πληρώσει αφού ο Ολυμπιακός έχει και τον πυρήνα παικτών και τον προπονητή για να πάρει την νίκη

Δε γίνεται να υποτιμήσεις Ολυμπαικό με Σπανούλη, Μπλατ που έρχεται από πειστικότατο διπλό στη Χίμκι. Ούτε οι Γουόριορς δε θα τον υποτιμούσαν (που δε βλέπονταν εχτές).
yorgos
Δε βλέπω το φίλο rankin να βασκανίζει τον Τουπάν που είναι ο MVP προς το παρόν.
Coach Periklis
Πολύ καλή πρώτη περίοδος

Παρόλο της ατυχίας του κακού προγράμματος, αν κερδίσουμε θα έχουμε πάρει ήδη 2 έδρες που θα χάσουν αρκετοί
stefkorner
QUOTE (yorgos @ Oct 18 2018, 03:09 ) *
Δε βλέπω το φίλο rankin να βασκανίζει τον Τουπάν που είναι ο MVP προς το παρόν.


για <μπετατζης>οπως τον αποκαλει μια χαρα τα παει rolleyes.gif 3/3 τριποντα εχει γραψει με 3 ριμπαουντ-1 ασιστ-2 κλεψιματα και 0 λαθη

αχ βρε μπετατζη vista bet ατζη -βρισκεις το σημειο -το σημειο g
οπως ελεγε και μια στοιχηματικη διαφημιση!εμπνευσμενο για σενα yorgos,που ηθελες και all in στην Μπασκονια wink.gif
mephisto22
Θυμάμαι άρθρο του κυβερνητικού εκπροσώπου της ομάδας μου, όταν ήθελε να παρακινήσει τον κόσμο να πάρει διαρκείας, και στην προσπάθεια του να κατευνάσει την δυσαρέσκεια από κάποιες μεταγραφές, τον θυμάμαι, λοιπόν να λέει στους φιλάθλους: " ε ρε Τουπαν που σας χρειάζεται".

Για την ακρίβεια πέτυχε διάνα , δεν μπορούσε να πέσει πιο μέσα-- ένας Τουπαν μας χρειαζόταν!
yorgos
QUOTE(mephisto22 @ Oct 17 2018, 21:32 ) *
Θυμάμαι άρθρο του κυβερνητικού εκπροσώπου της ομάδας μου, όταν ήθελε να παρακινήσει τον κόσμο να πάρει διαρκείας, και στην προσπάθεια του να κατευνάσει την δυσαρέσκεια από κάποιες μεταγραφές, τον θυμάμαι, λοιπόν να λέει στους φιλάθλους: " ε ρε Τουπαν που σας χρειάζεται".

Για την ακρίβεια πέτυχε διάνα , δεν μπορούσε να πέσει πιο μέσα-- ένας Τουπαν μας χρειαζόταν!

To θυμάμαι το σχόλιο και γελάγαμε εδώ μέσα...

Εκπληκτικό ημίχρονο από τον Ολυμπιακό, πραγματικά ιδανικό, νομίζω ούτε βολή δεν έχασαν!
stefkorner
QUOTE (mephisto22 @ Oct 18 2018, 03:32 ) *
Θυμάμαι άρθρο του κυβερνητικού εκπροσώπου της ομάδας μου, όταν ήθελε να παρακινήσει τον κόσμο να πάρει διαρκείας, και στην προσπάθεια του να κατευνάσει την δυσαρέσκεια από κάποιες μεταγραφές, τον θυμάμαι, λοιπόν να λέει στους φιλάθλους: " ε ρε Τουπαν που σας χρειάζεται".

Για την ακρίβεια πέτυχε διάνα , δεν μπορούσε να πέσει πιο μέσα-- ένας Τουπαν μας χρειαζόταν!


μιλαμε για τους ιδιους ανθρωπους που χρησιμοποιουν ως επιχειρημα παρακμης του Ολυμπιακου τα χρονια του Σπανουλη
αλλα τα αντιστοιχα χρονια του Λασμε πχ ειναι για εμας ευλογια,καθως ειναι καλυτερος απο ποτε ο Στεφαν και σε επιθεση και σε αμυνα και παντου ..σαν να μην περασε απο πανω του ο χρονος πουθενα
μονα ζυγα δικα τους
Coach Periklis
εξαιρετικό ημίχρονο, δεν έχω λόγια . Λίγο τον Σενγκελια να προσέξουμε

εντιτ : προσέξατε ότι όταν μας έμεινε η μπάλα στα χέρια του Σπανούλη , δεν πετάξαμε βόμβα αλλά έγινε πικ για ντραηβ ;; 41.gif

Συγχαρητήρια και σε αυτόν που είχε κάνει εκτίμηση ότι ο Στρελνιεκς του χρόνου ( φέτος δλδ ) θα κάνει step up λόγω προσαρμογής κλπ . Στα πρώτα ματς είναι σουπερ
reignman
σημερα δεν εχουμε τοσο καλη κυκλοφορια , βασικα παιζουμε διαφορετικα σε σχεση με το πως παιξαμε με κιμκι. με αρκετες ατομικες φασεις.
στην 1η περιοδο μεχρι και το 5ο λεπτο παιζαμε λιγο περσινο μπασκετακι.
αυτο που κανει μπαμ ειναι οτι ολοι οι παιχτες φαινονται να εχουν διαθεση (οι περισσοτεροι εστω).
Ο Πρι πρι μονο φαινεται να εχει δυσκολια ακομα και στο να στριψει. αμυντικα πολλες φορε ςειναι εκτος τοπου και χρονου. ειδικα στις τοποθετησεις και στα βοχ out.
jazz thrilos
QUOTE (mephisto22 @ Oct 17 2018, 22:32 ) *
Θυμάμαι άρθρο του κυβερνητικού εκπροσώπου της ομάδας μου, όταν ήθελε να παρακινήσει τον κόσμο να πάρει διαρκείας, και στην προσπάθεια του να κατευνάσει την δυσαρέσκεια από κάποιες μεταγραφές, τον θυμάμαι, λοιπόν να λέει στους φιλάθλους: " ε ρε Τουπαν που σας χρειάζεται".

Για την ακρίβεια πέτυχε διάνα , δεν μπορούσε να πέσει πιο μέσα-- ένας Τουπαν μας χρειαζόταν!


Πες τα ρε φίλε με τους ειδήμονες, αυτοί πραγματικα έχουν καταντησει να αποτελουν την κατώτατη υποστάθμη του οπαδισμού. Και τουλάχιστον να ξέραν και κανταρια μπάσκετ να πεις έστω. Αλλα αποτι φαίνεται ούτε τα βασικα του αθλήματος δεν προσεγγίζουν. Μιλάω φυσικα για δημοσιογράφους και των δύο ομάδων.

Στο παιχνίδι, μιλάμε για Τουπαν βγαλμένο απο τον χειρότερο εφιάλτη του φίλου rankin laugh.gif Αμυνάρες, αχαστος στο τρίποντο, ήρεμος, βάζει την μπάλα στο παρκε παραδόξως καλά. Ο Μπλατ αλλάζει συνεχώς σχήματα και στο τέλος παίρνει αυτό που θελει. Μονο θέμα ο Σενγκέλια που έκανε γιογιο τον Λεντέι και γενικα δείχνει να μην έχει αντίπαλο. Οι υπόλοιποι ψηλοί της Μπασκόνια δεν σκίζουν κιόλας, κανουν εύκολα φάουλ και αμυντικα νομιζώ τους αντιμετωπίζουμε καλα.

Φοβάμαι για το δεύτερο αφύπνιση Τζανινγκ και αυτον τον Χιλιαρντ ο οποιος ειναι εξαιρετικος στην κίνηση. Αλλα γενικα ειμαστε σουπερ στο ημίχρονο. Ας βαλουμε 38 πόντους στο 2ο και μανι μανι είμαδτε στους 87. Θα χάσουμε; Ας ειναι.
Conan1982
Σημαντική απώλεια και δεν νομίζω να παίξει ξανά σήμερα.
shtarkws
Το μπάσκετ είναι πρωτίστως παιχνίδι ψυχολογίας. Είναι εντυπωσιακό με ποια αυτοπεποίθηση παίζουν οι παίκτες του Ολυμπιακου. Ειδικά αυτοί που ήταν και πέρισυ και που σε κάποια ματς έμοιαζαν σαν να περιμένουν το αναπόφευκτο
Coach Periklis
έλα ρε Γκρεηντζερ φλοπερ με την τριπονταρα σου biggrin.gif tongue.gif
jazz thrilos
Αμαν ρε Γκρειντζερ!!!! Ελπιζω να μην σημαινει τίποτα για το μομέντουμ του παιχνιδιου το τρίποντο απο το σπιτι του. Για να δουμε.
Coach Periklis
λογικό να αντιδράσει η Μπασκόνια, ***ιζομαστε και λιγάκι . Για να δούμε και αυτό το τεστ
Conan1982
Περίμενα να αντιδράσει, αλλά τους επιτρέψαμα να πλησιάσουν υπερβολικά. Άντε να το καθαρίσουμε.
shtarkws
Ο Γκρεινζερ το καλοκαίρι λογικά βαρούσε μόνο τρίποντα. Στα πρώτα δύο ματς πρέπει να έχει 90%
Future7
Τρέλα!!!

Τι σεμιναριακές επιθεςεις ηταν αυτές?????
πανοςς
ο μιλουτινοφ ειναι ο καλυτερος μας ψηλος μετα τον χαινς...
Coach Periklis
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ HERO BALL

μεγάλος Μιλουτινιφ
shtarkws
Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την εξαιρετική εμφάνιση και την σημαντική νίκη. Ο Μπλατ δείχνει ότι είναι ένας από τους κορυφαίους και ότι όταν έχεις έναν από τους κορυφαίους μπορείς να αλλάξεις μια ομάδα άρδην προς το καλύτερο

Ο Μιλουτινοφ παίζει να έβαλε τους πιο εύκολους 20+ πόντους της καριέρας του χαρις στο παιχνίδι των συμπαικτων του
rankin
QUOTE(yorgos @ Oct 17 2018, 22:09 ) *
Δε βλέπω το φίλο rankin να βασκανίζει τον Τουπάν που είναι ο MVP προς το παρόν.

τρανός Τουπάν
Εκτελεστής

smiley.gif

Στη τέταρτη περίοδο τα κάναμε λιγο μαντάρα αλλά οι τελευταίες επιθέσεις ηταν βγαλμένες απο τεφτεράκι
Σπουδαία και σχεδόν αναπάντεχη νίκη...

Εκει που λέγαμε οτι θα ξεκινήσουμε με 2 νικες στα 7 πρωτα παιχνιδια, παμε για 3/3 τη Παρασκευή, στο θεωρητικά ευκολότερο παιχνιδι απο τα πρώτα 7-8 της διοργάνωσης.
yorgos
Από νωρίς προβάδισμα για την 4η θέση ο Ολυμπιακός με διπλά μέσα σε Χίμκι και Μπασκόνια και κάτι Μπαρτσελόνες και σία (...) να ξεκινάνε με κακές εκτός έδρας ήττες. Ειδικά το διπλό στη Βιτόρια να δούμε ποιος άλλος πλην των 3 φαβορί θα το κάνει.
stevebucknall11
Στον αθλητισμό δεν υπάρχουν ηλικίες. Όσο το λέει η καρδιά σου και δουλεύεις, θα φαίνονται τα αποτελέσματα. Ο Σπανούλης αγαπάει πολύ το μπάσκετ, είναι φανερό, δουλεύει σαν σκυλί και είναι αγέραστος. Respect. Σε πολύ καλή φάση ο Μιλουτίνοφ, πολύ μπασκετικός ο Βεζένκοφ, κομβικός ο Παπανικολάου. Πολύ χρήσιμοι βαθμοί για τον Ολυμπιακό στις δύο πρώτες αγωνιστικές.
jazz thrilos
Νικη στην Μπασκονια με εξαφανισμενους Τιμμα, Λεντει και μέτριο Πριντεζη. Με γρήγορο μπάσκετ, επιθέσεις σχεδιασμένες. Παρα το 4ο δεκάλεπτο που ο Γκρειντζερ τα βάζει ολα και απο παντου, ο Ολυμπιακος εμένα σήμερα με εντυπωσιασε με την ωριμότητα του παιχνιδιου και με την σιγουρία που βγάζει ο κύριος που κάθεται στον πάγκο μας. Προσπαθω πραγματικά πολύ να μην ενθουσιαστώ ακόμα υπερβολικά.

Για τους ψηλούς της Μπασκονια τα έλεγα. Σιγά τους κολοσσους. Ο Ντιοπ ελαφρύς, ο Πουαριε μέτριος, ο Βοιγκτμαν καλά στοιχεια αλλα καρδια μαρουλιού. Μονο ο Σενγκέλια ειναι μεγάλος παίχτης. Μιλουτινοφ απόψε παρτι και στις δύο μεριές, εκπληκτικη βελτιωση στην σκέψη του, φοβερος.

Ας το πω κι απόψε που ολα μας πάνε πριμα. Θέλουμε ψηλο.
basket72
QUOTE (shtarkws @ Oct 17 2018, 23:31 ) *
Ο Γκρεινζερ το καλοκαίρι λογικά βαρούσε μόνο τρίποντα. Στα πρώτα δύο ματς πρέπει να έχει 90%


Δεν έχεις κι άδικο. Ο Ουρουγουανός ποτέ του δεν ήταν σουτέρ άνω του 35-37% και πολλά λέω. Πρέπει να το τερμάτισε το καλοκαίρι.
Αν και το καλοκαίρι είχε να κάνει και ταξιδάκια με το αμόρε που είναι μια μοντελόδημοσιογράφος από την Ισπανία που είχε κάνει κάποτε τον Σφαιρόπουλο να αλληθωρίσει smiley.gif

Για το παιχνίδι τι να πω;
Απίθανος Ολυμπιακός- Απίθανος Μπλατ- Απιθανότατος Μιλουτίνοβ (κι ας τον ήθελα στους Σπερς, τέτοιες διαψεύσεις, είναι πάντα καλοδεχουμένες biggrin.gif )
T.W.Is.M.
QUOTE(rankin @ Oct 17 2018, 23:41 ) *
Εκει που λέγαμε οτι θα ξεκινήσουμε με 2 νικες στα 7 πρωτα παιχνιδια, παμε για 3/3 τη Παρασκευή, στο θεωρητικά ευκολότερο παιχνιδι απο τα πρώτα 7-8 της διοργάνωσης.



Δεν ειναι καθολου ευκολο παιχνιδι την Παρασκευη κατα τη γνωμη μου. Ειναι περιεργη ομαδα η Αρμανι. Σημερα στο πρωτο ημιχρονο ειχε πατησει τη Ρεαλ, αλλο αν οι Ισπανοι το γυρισαν μετα.
Μιλουσαμε για τον Πουαριε και ποσο βελτιωμενος θα ειναι, αλλα δεν παυει να ειναι ενας ψηλος σεντερ και σε αυτη την κοψια ο Ολυμπιακος εχει εναν ακομα καλυτερο. Μπορει να μη μου αρεσουν τοσο αυτου του τυπου οι παιχτες, αλλα ο Μιλουτινοφ ειναι απο τους πιο καλους σεντερ παλαιας κοπης. Σημερα χρειαζοταν οπωσδηποτε ενας τετοιος σεντερ, γι αυτο και ειδαμε ελαχιστα το ΛεΝτει στο 5 και γι αυτο πηρε λεπτα κι ο Μπογρης. Για αλλη μια φορα βλεπουμε παιχτες που προσαρμοζονται καλα στους ρολους τους. Επισης βλεπουμε παιχτες που κατα καποιον τροπο αλληλοσυμπληρωνονται. Στη Μοσχα ο Τουπαν δεν ηταν καλος και βοηθησε περισσοτερο ο Τιμμα. Σημερα δεν ηταν καλος ο Τιμμα, αλλα εκανε τη δουλεια του ο Τουπαν και ηταν πιο ετοιμος ο Παπανικολαου. Κατα διαστηματα βοηθησε κι ο Στρελνιεκς και ο Γουιλιαμς-Γκος. Στο 4ο δεκαλεπτο εμοιαζε να ηρθε η καταρρευση, αλλα αφενος προκειται για μια δυσκολη εδρα και ενα δυνατο αντιπαλο και αφετερου ολα ξεκινησαν απο ενα τυχερο σουτ, που αλλαξε απ οτι φανηκε την ψυχολογια της Μπασκονια.
Για αρχη ηρθε η (ανουσια) εκδικηση για τις περσινες 30αρες. Επομενος στοχος της redeem team να συντριψουμε την Μπαρτσελονα! tongue.gif
Μετανοειτε!

QUOTE(yorgos @ Oct 17 2018, 23:47 ) *
Από νωρίς προβάδισμα για την 4η θέση ο Ολυμπιακός με διπλά μέσα σε Χίμκι και Μπασκόνια και κάτι Μπαρτσελόνες και σία (...) να ξεκινάνε με κακές εκτός έδρας ήττες. Ειδικά το διπλό στη Βιτόρια να δούμε ποιος άλλος πλην των 3 φαβορί θα το κάνει.


Μην εισαι και σιγουρος οτι θα το κανουν και τα 3 φαβορι. Μπορει η Μπασκονια να κανει πιο πολλες νικες εναντιον τους(στη Βιτορια) παρα ηττες...
Future7
Βασικά ο Μπογρης ως τρίτος Σέντερ ειναι μια χαρά και φέτος θα φανεί. Ο Μπλατ δεν έχει κοληματα τύπου να παίζει ο Μιλουτινοφ 25’ με ένεση στη μέση κι ουτε λεπτό ο Μπογρης. Το πάθος του παίχτη ξεχειλίζει και μια χαρά δεκάλεπτα θα δώσει σε πολλα ματς σε τόσο μεγάλη χρονια.

Ο Μιλου βρήκε την υγεία του που λένε. Ο Σφαιρόπουλος τον είχε να τρέχει σε άμυνες με αλλαγές γύρω γύρω και στο τέλος να ναι άδεια η ρακέτα και να τρώμε καλάθι άκοπα. Και επιθετικά έχει πολυ καλύτερες τοποθετήσεις, ακριβως εκει που πρέπει.

Κερδίσαμε εκτός έδρας τους Βάσκους με κακό Τιμά, μέτριο Γκος, κακό ΛεΝτει. Γιατι σήμερα βγήκαν άλλοι πιο μπροστά.

Εύγε
yorgos
QUOTE
Νικη στην Μπασκονια με εξαφανισμενους Τιμμα, Λεντει και μέτριο Πριντεζη.

Και με το Γκος εκτός με φάουλ από το ξεκίνημα.

Υπάρχει άλλη ομάδα που να έχει μόνο δύο Αμερικανούς;

QUOTE
Μην εισαι και σιγουρος οτι θα το κανουν και τα 3 φαβορι. Μπορει η Μπασκονια να κανει πιο πολλες νικες εναντιον τους(στη Βιτορια) παρα ηττες...

Kαθόλου σίγουρος δεν είμαι, άλλο λέω: ότι ομάδα πλην αυτών των 3 δε βλέπω να κερδίζει εκεί μέσα.
Future7
Τελικά ο Στρελνιεκς δεν έπαιξε παραπάνω λόγω ενοχλήσεων
jazz thrilos
QUOTE (Future7 @ Oct 18 2018, 00:38 ) *
Τελικά ο Στρελνιεκς δεν έπαιξε παραπάνω λόγω ενοχλήσεων

Και γιατι δεν του εκανα μια ένεση;;; Α, συγγνώμη, είμσστε σε νεα χρονια... smiley.gif
Future7
QUOTE (jazz thrilos @ Oct 18 2018, 00:49 ) *
Και γιατι δεν του εκανα μια ένεση;;; Α, συγγνώμη, είμσστε σε νεα χρονια... smiley.gif


χαχαχαχαχα
Redoctor
Παμε εξαιρετικα.

Μονη ανορθογραφια για την ωρα ο Λεντει. Καλος για αντιπαλους μεχρι επιπεδο κιμκι. Με τα 3 φαβορι λογικα θα χανεται. Συν οτι φυσιογνωμικα με αυτο το μουστακι δεν εμπνεει καμια σοβαροτητα..!

Να ρωτησει καποιος τον κοουτς ποιος ειναι ο μεγαλυτερος ηγετης που εχει προπονησει!
verycoco
Είναι ιδανική η αρχή φέτος, ο μόνος αστερίσκος είναι στο 5. Ο Μιλουτίνοφ φέτος ξέραμε ότι με Μπλατ θα είχε έναν κόουτς που θα μπορούσε να τον καθοδηγήσει στο παιχνίδι του και να τον κάνει να το πιστέψει, αυτός έχει ξεκινήσει πολύ καλά (και πέρσι είχε ξεκινήσει..) όμως δεν ξέρω σε βάθος χρόνου και διαβάζοντας οι ανταγωνιστές κόουτς το παιχνίδι του Ολυμπιακού πως θα βρεθούν λύσεις μέσα στη ρακέτα. Ο ΛιΝτέι είναι καθαρά τεσαροπεντάρι και χρησιμοποιείται κιολας ως τέτοιο, θέλει πίστωση χρόνου για να φάει τα πρώτα του ψωμιά στην EuroLeague, αλλά με 3ο σέντερ το Μπογρίνιο μου φαίνεται ότι θα φανεί η αδυναμία μας. Το πρώτο πράγμα που μου έρχετε στο μυαλό είναι η Φενέρ να μας καρατωμεί μέσα στη ρακέτα όταν τα match ups αφορούν τα πεντάρια μας. Μακάρι ο Μιλου να είναι υγιής γιατί μπορεί να είναι η σεζόν του αλλά με 30λεπτα δεν μπορεί να τη βγάλει καθαρή (ΔΑΓΚΩΝΟ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ..)

Επίσης ο βασιλιάς πάλι σήμερα... smiley.gif
fastbreak70
ο οσφπ βρήκε τον απόλυτο αρχιστράτηγο (μπλατ)...με ανυπαρκτους σημερα 2σοβαρες μοναδες πηρε πεντακαθαρα το παιχνιδι...αν δεν υπήρχε το κακο 4λεπτο του πριντεζη σε αμυνα επιθεση στο 4ο 10' θα το ειχε παρει με 20ποντους...

και για τους μη ολυμπιακους αλλα μπασκετοφιλους ο οσφπ γινεται 'υπερθεαμα'...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.