Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Baskonia - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
basket72
QUOTE (Redoctor @ Oct 18 2018, 00:57 ) *
Παμε εξαιρετικα.

Μονη ανορθογραφια για την ωρα ο Λεντει. Καλος για αντιπαλους μεχρι επιπεδο κιμκι. Με τα 3 φαβορι λογικα θα χανεται. Συν οτι φυσιογνωμικα με αυτο το μουστακι δεν εμπνεει καμια σοβαροτητα..!

Να ρωτησει καποιος τον κοουτς ποιος ειναι ο μεγαλυτερος ηγετης που εχει προπονησει!



Υπερβάλλεις λιγάκι και για τον Λεντέι και για την Χίμκι.
Όσο για τον ηγέτη που διερωτάσαι, έχει προπονήσει τον Λεμπρόν.
Λογικά το ξέρεις. Υπονοείς ότι είναι πάνω κι από τον βασιλιά, ο Μπίλης ως ηγέτης; rolleyes.gif
Ο καθείς με τις απόψεις του, βέβαια. Όλα επιτρέπονται. smile.gif

Παραθέτω εδώ κι απόσπασμα από δηλώσεις Μπλατ που είναι ανάλογες και του έργου του:" Ξέρω πόσο ποιοτική ομάδα είναι η Μπασκόνια, αλλά δεν ξέρω ακόμη τι είδους ομάδα είμαστε εμείς. Γιατί είναι πολύ νωρίς για να πούμε… Είμαστε πολύ καινούργιοι, πολύ ‘νέοι’ και σχετικά άπειροι σε αυτό το επίπεδο για να κάνουμε κάποια σχετική δήλωση με το που πηγαίνουμε. Αλλά σίγουρα είναι όμορφος ο τρόπος που ξεκινήσαμε. Παίξαμε τρία εκπληκτικά δεκάλεπτα και προφανώς η Μπασκόνια ήταν εξαιρετική στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αν το παιχνίδι είχε μεγαλύτερη διάρκεια δεν ξέρω πως θα τελείωνε. ¨"

Τα υπογραμμισμένα νομίζω ότι λένε πολλά για τον κόουτς Μπλατ.

Ήθελα να σταθώ και στο ξεκίνημα του Μίλου στα 2 αυτά παιχνίδια, που είναι καταπληκτικό. Τα καλάθια που βάζει τα κάνει αυτός να φαίνονται εύκολα και "πάρε βάλε". Έχει φοβερή πλαστικότητα στις κινήσεις του. Θυμίζει ψηλό των περασμένων δεκαετιών- με την καλή έννοια.
natouralistis
QUOTE (jazz thrilos @ Oct 18 2018, 00:49 ) *
Και γιατι δεν του εκανα μια ένεση;;; Α, συγγνώμη, είμσστε σε νεα χρονια... smiley.gif


Τα τελευταία 21 χρόνια ο Ολυμπιακός κέρδισε 3 πρωταθλήματα. Τα 2 είναι με Σφαιρόπουλο, το πρώτο με σκούπα και το άλλο με 2 νίκες στο ΟΑΚΑ. Ένας προπονητής που βρέθηκε στον Ολυμπιακό εξαιτίας της ανικανότητας του προκατόχου του να κερδίσει τον Παναθηναϊκό. Στην Ευρώπη δε, δεν κατάφερε να πάρει η ομάδα Ευρωλίγκα αλλά πήγε σε 2 τελικούς.

Μίλησε για τις εγχώριες διοργανώσεις και τον τρόπο που αυτές διεξάγονται, όπου εν ολίγοις ο άνθρωπος που διοικεί το ελληνικό μπάσκετ και ρεζιλεύει παγκοσμίως τη χώρα με δηλώσεις τύπου ο Γκασόλ είναι παλτό και ο Αντετοκούνμπο αρκουδιάρης, έχει φτιάξει μια διοργάνωση που στόχο έχει να βαυκαλίζεται ο Παναθηναϊκός. Καταλαβαίνω την αντιπάθεια των "αθώων" φίλων του μπάσκετ για τον Σφαιρόπουλο, το να τον ρίχνουν οι Ολυμπιακοί στο πυρ το εξώτερον είναι μεγάλη αχαριστία, μεγάλη!

Ο Κόουτς Μπλατ σε δηλώσεις μετά το ματς είπε: Είμαστε πολύ καινούργιοι, πολύ ‘νέοι’ και σχετικά άπειροι σε αυτό το επίπεδο για να κάνουμε κάποια σχετική δήλωση με το που πηγαίνουμε. Δεν ξέρω αν αυτός είναι ένας τρόπος να δοξαστεί σε τυχόν επιτυχία για το οικοδόμημά του, αλλά ο Ολυμπιακός με τους 5 τελικούς Ευρωλίγκας τα τελευταία 8 χρόνια, με τον ίδιο κορμό εδώ και 6 χρόνια...άπειρη ομάδα..δεν μου κάθεται καλά στα αυτιά. Αν η Ρεάλ διώξει Ταβάρες , Καμπάτσο και κανά 2 ξένους ακόμα και πάρει νέους δίπλα στον ισπανικό κορμό της που είναι όλα αυτάα τα χρόνια μαζί , θα θεωρηθεί άπειρη ομάδα; Άστοχη η δήλωση του κόουτς. Μπορεί να θέλει να αποφορτίσει, από το βάρος και την πίεση, αλλά ο Ολυμπιακός είσαι προφανώς και υπάρχουν προσδοκίες ,προφανώς και στοχεύεις στη κορυφή.

Στο αγωνιστικό του παιχνιδιού και με βάση την εικόνα εως τώρα, ο Λεντέι στην άμυνα είναι μεγάλη τρύπα και στην επίθεση είναι πιο πολύ 4 παρά center. Στην ουσία νομίζω έχουμε έναν και μόνο center, τον Μιλουντίνοβ. Αν στη θέση του Λεντέι ήταν ο Μπιρτς ας πούμε θα πόνταρα άνετα ότι η ομάδα θα πάει μέχρι τέλους στη διοργάνωση.
basket72
QUOTE (natouralistis @ Oct 18 2018, 01:34 ) *
Ο Κόουτς Μπλατ σε δηλώσεις μετά το ματς είπε: Είμαστε πολύ καινούργιοι, πολύ ‘νέοι’ και σχετικά άπειροι σε αυτό το επίπεδο για να κάνουμε κάποια σχετική δήλωση με το που πηγαίνουμε. Δεν ξέρω αν αυτός είναι ένας τρόπος να δοξαστεί σε τυχόν επιτυχία αλλά ο Ολυμπιακός με τους 5 τελικούς Ευρωλίγκας τα τελευταία 8 χρόνια, με τον ίδιο κορμό αυτά τα χρόνια...άπειρη ομάδα..δεν μου κάθεται καλά στα αυτιά.



Νέα ομάδα είναι βρε συ. Έχει 5 νέους παίκτες με ουσιαστικό ρόλο στην ομάδα. Έπειτα οι δυο ηγέτες του Ολυμπιακού μεγάλωσαν έναν χρόνο και δεν έχουν τον καταλυτικό ρόλο (και σωστά)που είχαν όλα αυτά τα χρόνια παίζοντας για 5.
Οπότε έχουμε να κάνουμε με νέα ομάδα και σε παίκτες και σε ανακατανομή ρόλων αλλά και σε νοοτροπία/ κατεύθυνση.

Ο Μπλατ επέδειξε μεγάλη σύνεση όταν με σεμνότητα μίλησε για νέα ομάδα που ακόμα δεν την ξέρει ούτε ο ίδιος. Αντί να το πάιξει πρωτεργάτης προτίμησε να κοιτάξει μακριά. Επίσης, είχε την παρρησία να παραδεχθεί ότι αν το παιχνίδι διαρκούσε λίγο παραπάνω, έπαιζε και να το χάσει.
Δεν ξέρω πολλούς προπονητές που μετά από 2 τέτοιες νίκες δεν θα είχαν αρχίσει τα αυτοαναφορικά σχόλια (έμμεσα ή άμεσα).


Κατά τ' άλλα θα συμφωνήσω ότι στο 5 καλό είναι να κοιτάμε κι άλλον παίκτη, έστω και στο στυλ του Τσάπμαν (που έγραψε διψήφιο νούμερο πόντων με την Άλμπα στο Eurocup).
Κι ο Έλεγκαρ που γύρισε στην Τουρκία θα ήταν μια λύση.

Τέλος, θα χρειαστεί να παίξουμε με ιδιαίτερη προσοχή και προσήλωση στον επόμενο αγώνα με την Αρμάνι. Είναι επικίνδυνη και πεινασμένη για (έστω και... εφήμερες) επιτυχίες.
drunk guy
Νομιζω οτι τα παραπανω σχολια εχουν καλυψει σε μεγαλο βαθμο την εικονα του σημερινου αγωνα. εγω θα ηθελα να σταθω σε ενα συγκεκριμενο κομματι και αυτο αφορα την αυξημενη αντιληψη-συγκεντρωση των παικτων. στο 2ο και 3ο δεκαλεπτο πρεπει να καναμε τουλαχιστον 5 κλεψιματα μονο και μονο επειδη οι παικτες εβαζαν σωστα τα χερια τους στα passing lanes οταν η μπασκονια επιχειρουσε να παιξει pick n roll.
ακομα κι αν υστερουμε σε αθλητικοτητα καποιες φορες αυτο δε σημαινει οτι δεν μπορουμε να παιξουμε καλη αμυνα
natouralistis
QUOTE (basket72 @ Oct 18 2018, 01:48 ) *
Νέα ομάδα είναι βρε συ. Έχει 5 νέους παίκτες με ουσιαστικό ρόλο στην ομάδα. Έπειτα οι δυο ηγέτες του Ολυμπιακού μεγάλωσαν έναν χρόνο και δεν έχουν τον καταλυτικό ρόλο (και σωστά)που είχαν όλα αυτά τα χρόνια παίζοντας για 5.
Οπότε έχουμε να κάνουμε με νέα ομάδα και σε παίκτες και σε ανακατανομή ρόλων αλλά και σε νοοτροπία/ κατεύθυνση.


Τον Μπλατ τον θαυμάζω προπονητικά και λόγω επαφής μαζί του συγγενικού μου προσώπου τον θεωρώ χαρισματικό.

Ο Ολυμπιακός που μέχρι και πριν 5 μήνες νικούσε μέσα στη Φενέρ και τη Ρεάλ (τις ομάδες που παίξαν τελικό) και όλη τη διάρκεια της χρονιάς βρισκόταν 2-3ος στην Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός των 4 τελικών τα τελευταία 6 χρόνια (ίδιος κορμός), νέα και προπαντός άπειρη ομάδα δεν είναι. Η ομάδα είναι όλο το σταφ, ήρθαν κάποιοι καινούριοι παίχτες ναι, η ομάδα στη μετά Σπανούλη εποχή όπου όλη μαζί έχει καταφέρει αυτά που έχει καταφέρει, δεν είναι νέα και άπειρη. Τέτοια ήταν η Νταρουσάφακα.
basket72
QUOTE (natouralistis @ Oct 18 2018, 01:59 ) *
Τον Μπλατ τον θαυμάζω προπονητικά και λόγω επαφής μαζί του συγγενικού μου προσώπου τον θεωρώ χαρισματικό.

Ο Ολυμπιακός που μέχρι και πριν 5 μήνες νικούσε μέσα στη Φενέρ και τη Ρεάλ (τις ομάδες που παίξαν τελικό) και όλη τη διάρκεια της χρονιάς βρισκόταν 2-3ος στην Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός των 4 τελικών τα τελευταία 6 χρόνια (ίδιος κορμός), νέα και προπαντός άπειρη ομάδα δεν είναι. Η ομάδα είναι όλο το σταφ, ήρθαν κάποιοι καινούριοι παίχτες ναι, η ομάδα στη μετά Σπανούλη εποχή όπου όλη μαζί έχει καταφέρει αυτά που έχει καταφέρει, δεν είναι νέα και άπειρη. Τέτοια ήταν η Νταρουσάφακα.



Και να μην είχε πάρει τους 5 νέους παίκτες που προορίζονται για +-20 λέπτα στα παιχνίδια, πάλι νέα ομάδα θα ήταν εξαιτίας της χαώδους διαφοράς στην προσέγγιση στο άθλημα που χαρακτηρίζει τον Μπλατ και τον Σφαιρόπουλο.

Δεν μιλάω μόνο για τα συστήματα φίλε Naturalisti, ούτε για τις ιδέες πάνω στη στελέχωση ή για την προετοιμασία των παιχνιδιών αλλά για το ότι βλέπουμε τους παίκτες μας να χαίρονται το μπάσκετ και που δεν τρομάζουν στην ιδέα να χάσουν. Κι αυτό γιατί έχουμε έναν προπονητή που δεν φοβάται κι ο ίδιος να χάσει.

Αναφέρθηκες στις μεγάλες νίκες που κάναμε πέρσι.
Όμως η χρονιά είχε και μια μεγάλη κατηφόρα από την άνοιξη και δώθε. Επίσης υπήρχαν διαστήματα και πριν την άνοιξη που τρώγαμε τη μια 30αρα μετά την άλλη με ανυπόφορο μπάσκετ.

Πάλι καλά να λέμε που δεν αχρηστεύθηκαν μια για πάντα μερικοί παίκτες μας με την ρημάδα την αναγκαιότητα να παίζουν και τραυματίες με κόντρα ενέσεις.


Χαίρομαι βρε συ που έχεις συγγενικό σου πρόσωπο κοντά στον Μπλατ. Να μας λες και τίποτις κι εμάς.
Και να του πεις να του πει για το basketforum 69.gif
jazz thrilos
QUOTE (natouralistis @ Oct 18 2018, 01:34 ) *
Τα τελευταία 21 χρόνια ο Ολυμπιακός κέρδισε 3 πρωταθλήματα. Τα 2 είναι με Σφαιρόπουλο, το πρώτο με σκούπα και το άλλο με 2 νίκες στο ΟΑΚΑ. Ένας προπονητής που βρέθηκε στον Ολυμπιακό εξαιτίας της ανικανότητας του προκατόχου του να κερδίσει τον Παναθηναϊκό. Στην Ευρώπη δε, δεν κατάφερε να πάρει η ομάδα Ευρωλίγκα αλλά πήγε σε 2 τελικούς.

Μίλησε για τις εγχώριες διοργανώσεις και τον τρόπο που αυτές διεξάγονται, όπου εν ολίγοις ο άνθρωπος που διοικεί το ελληνικό μπάσκετ και ρεζιλεύει παγκοσμίως τη χώρα με δηλώσεις τύπου ο Γκασόλ είναι παλτό και ο Αντετοκούνμπο αρκουδιάρης, έχει φτιάξει μια διοργάνωση που στόχο έχει να βαυκαλίζεται ο Παναθηναϊκός. Καταλαβαίνω την αντιπάθεια των "αθώων" φίλων του μπάσκετ για τον Σφαιρόπουλο, το να τον ρίχνουν οι Ολυμπιακοί στο πυρ το εξώτερον είναι μεγάλη αχαριστία, μεγάλη!


Κανεις δεν ριχνει τον Σφαιρό στο πυρ το εξωτερον, και πάντως οχι εγω που τον στηριζα μέχρι να δηλώσει "εγω θα κερδάω με 50 πόντους στην επιθεση και σε όποιον αρέσει να 'ουμε". Μετά καπου το έχασε, έβγαζε παίχτες του στην σέντρα, καταπόνησε παίχτες με τις εμμονές του κι έπαιξε πολύ κακό μπάσκετ για τους τελευταιους εξι μήνες. Οι επιτυχιες του ειναι γνωστές, τις εχει πιστωθει και με το παραπάνω και μπράβο του. Μεχρι εκεί, βοήθησε και βοηθήθηκε απο τον Ολυμπιακό. Ελπίζω να καταπλήξει τους πάντες με το έργο του στην επόμενη ομάδα του.

Πάντως τα περι του οτι ξεσκέπασε το σάπιο ελληνικό μπασκετικό κατεστημένο τα ακούω βερεσε. Πολυ ολυμπιακοφροσύνη μου μυρίζει απο την μεριά του κόουτς και μου θυμίζει τις ομορφιές άλλων που η ευρωλίγκα μια ειναι λίγδα και μία μια χαρά. Σε λίγο θα πούμε οτι απο τον πάγκο μας τον έφαγε η "θαραλλέα" του μάχη με τον αιώνιο πρόεδρο και τα κακώς κείμενα του ελληνικού πρωταθλήματος. Ε, οχι.
natouralistis
QUOTE (basket72 @ Oct 18 2018, 02:15 ) *
Χαίρομαι βρε συ που έχεις συγγενικό σου πρόσωπο κοντά στον Μπλατ. Να μας λες και τίποτις κι εμάς.
Και να του πεις να του πει για το basketforum 69.gif


Απλές κοινωνικές συναντήσεις στο πλαίσιο πίνουμε καφέ που έγιναν κάποια στιγμή, συγκεκριμένα όταν ο Μπλατ προπονούσε τον Άρη. Όταν έχεις το όνομά του και τις επιτυχίες του και είσαι ταπεινός και καθόλου δήθεν όπως μου μεταφέρθηκε, διαχειρίζεσαι δηλαδή τη δόξα σου με το μυαλό στο έδαφος, ε είσαι ωραίος σαν άνθρωπος. Thats all, δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω περαιτέρω με inside information...
Conan1982
Άπειρη σίγουρα δεν είναι μια ομάδα που έχει κρατήσει τον βασικό κορμό της και έχει 9 παίκτες με εμπειρία στην Ευρωλίγκα. Καινούρια ομάδα όμως σίγουρα είναι. Γιατί εγώ στην ομάδα που έχω παρακολουθήσει σε 3 επίσημα παιχνίδια αναγνωρίζω τα πρόσωπα αλλά δεν αναγνωρίζω τίποτα από τον τρόπο παιξίματος ούτε στην επίθεση, ούτε στην άμυνα.

Η ομάδα για τον χρόνο που είναι μαζί οι παίκτες έχει αξιοσημείωτη επίθεση, η μπάλα σπάνια κολλάει, όποτε χρειάζεται βγάζουμε ξεμαρκάριστα σουτ, είμαι εντυπωσιασμένος, εξ' ίσου εντυπωσιασμένος είμαι και με την αλλαγή στον τρόπο άμυνας. Αδυναμίες σίγουρα υπάρχουν και λάθη θα γίνονται στην επίθεση, και στην άμυνα, αλλά η ομάδα δεν μπορεί παρά να βελτιώνεται.
Ο Λεντέι ναι με ανησυχεί κι εμένα. Αλλά θα δείξει ο χρόνος πόσο μπορεί να ανταπεξέλθει, θέλω να είμαι αισιόδοξος, δεν μπορεί ο Μπλατ να παρουσιάζει μια τέτοια ομάδα και να μην ξέρει λίγο καλύτερα από εμένα.

Για τον Σφαιρόπουλο, ήμουν από τους υποστηρικτές του. Ο άνθρωπος μας πήγε 2 τελικούς στην Ευρωλίγκα, μας χάρισε αξέχαστες στιγμές αλλά ως εκεί. Ο κύκλος του ξεκάθαρα είχε κλείσει, προσπάθησε να παίξει μπάσκετ κατά διαστήματα και στην επίθεση αλλά δεν τα κατάφερε, δεν ξέρω αν θα ξαναπάμε τελικό, αν θα πάρουμε το πρωτάθλημα κλπ. Αλλά βλέπω μπάσκετ, και όχι δεν αντέχω να ξαναγυρίσω σε αυτό το κάτι σαν μπάσκετ που παίζαμε στην επίθεση, ας μου κοστίσει και σε αποτελεσματικότητα.
nikolas12
Τεράστιο διπλό το χθεσινό, πολύ σημαντικό το 2/2 μέχρι τώρα σε 2 έδρες-παγίδες. Αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ είναι και αυτό που θεωρώ ότι μας έλειπε τα τελευταία χρόνια, δηλαδή το πως κάνουμε επίθεση όταν η μπάλα καίει και ο αντίπαλος πιέζει.
Ο Blatt, σε αντίθεση με το hero ball Σπανούλη και το μόνιμο ποστάρισμα Πρίντεζη, είχε έτοιμα plays να βοηθήσει την ομάδα και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι στις περισσότερες φάσεις οδήγησαν σε πολύ εύκολα καλάθια. Τόσο με Σπανούλη όσο και με Goss ηρεμήσαμε, βγάλαμε τα πικς που έπρεπε να βγάλουμε και ο Milutinov ταϊζόταν πολύ εύκολα.
Δεν είναι κάτι που έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια, η διαχείριση τέτοιων καταστάσεων, συνήθως ναυαγούσαμε και παίζαμε όπως να 'ναι. Δεν το πιστώνω στο Σφαιρό αυτό, σε αντίθεση με τον Μπαρτζώκα προσέδιδε μία ηρεμία στον πάγκο και υπήρξαν ματς που το διαχειρίστηκε σωστά (π.χ στο παιχνίδι με Μπάρτσα με το τρίποντο του Πρίντεζη που μας έστειλε στο Final 4 της Μαδρίτης aka το ματς στο τέλος του οποίου κόντεψα να βρεθώ 3 σειρές κάτω από τη δική μου στο γήπεδο με τα πανηγύρια και τις αγκαλιές), αλλά γενικά η ομάδα χρειαζόταν έναν προπονητή να βάλει τα πράγματα στη θέση τους και να βγάζει κάποια plays για τέτοιες καταστάσεις.
Από παίκτες, ο Μπόγρης είναι μια χαρά γι' αυτό το ρόλο του τρίτου πενταριού (δεν περίμενα ποτέ εγώ να το πω αυτό), θα έχει καλύτερη διαχείριση φέτος. Ο LeDay με ανησυχεί σχετικά με την απόδοσή του με πολύ καλούς αντιπάλους, θα μου άρεσε πιο πολύ να έχουμε το πουλέν μου τον McLean στη θέση του.
rankin
Εγω εκτός των άλλων, κρατώ και την αυτοπεποίθηση της ομάδας.
Αυτό μου ειχε λείψει
Θυμάμαι μια ομάδα φοβική, με -συνήθως- αστεία ποσοστά στο σουτ, με παίχτες που κρύβονταν πίσω απο τη σκιά του Βασίλη.

Αυτά έχουν αλλάξει. Ναι ο Βασίλης θα βγει μπροστά οταν χρειαστεί, αλλά κανείς δεν θα κρυφτεί. Ολοι σουτάρουν καλά.
Η ομάδα δεν επιτίθεται με το μυαλό στην άμυνα, ούτε δίνει το 80% της ενέργειας της στο πίσω μέρος του παρκέ.

Επίσης, προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση η άνεση με την οποία ο Ολυμπιακός εκτέλεσε τις τελευταίες του επιθέσεις χθες.
Καθαρό μυαλό, καθόλου άγχος, δύσκολες επιλογές που πέτυχαν..

Όσο ο Ολυμπιακός θα είναι γεμάτος αυτοπεποίθηση, δεν θα έχει άγχος και φοβίες και θα έχει ξεκούραστα πόδια, τόσο θα κερδίζει και θα κάνει όμορφες εμφανίσεις.

Δε θα σταθώ σε τεχνικές αναλύσεις. Υπάρχει κόσμος που τα γνωρίζει και τα καταλαβαίνει αυτά καλύτερα απο εμένα.
Εγώ αναφέρομαι σε αυτό που ειδα και στην αυρα που έβγαζε η ομάδα.
Ανάλαφρη, γρήγορη στη κίνηση και στη σκέψη, με καθαρό μυαλό, με καλή ψυχολογία.

Ειναι αυτές οι αλλαγές που έρχονται σε μια ομάδα οταν μπαίνει ενας νεος προπονητής, χωρίς το άγχος της απόλυσης απο τη πρώτη (ή τη πέμπτη) μέρα.
Οσο ο Μπλατ θα νιώθει άνετος και δε αισθάνεται οτι παίζει το κεφάλι του σε κάθε παιχνίδι, τόσο θα περνάει και στην ομάδα αυτό.
Οταν ενας προπονητής, πχ ο Σφαιρόπουλος, ένιωθε οτι ο χρόνος του τελείωνε, τόσο ακολουθούσε πιο συντηρητικές προσεγγίσεις, εντός και εκτός παρκέ, και τοσο περνούσε την ανασφάλεια του στην ομάδα.

Αυτό, άσχετα απο το αν προτιμάει κανείς το μπασκετ του Σφαιρόπουλου, του Μπαρτζώκα ή του Μπλατ

Και μη ξεχνάει κανεις οτι ο πλέον επιτυχημένος κοουτς αυτης της ομάδας, ο μέγας Ντουντα, ήταν και μέγας ψυχολόγος και ήξερε να "φτιάχνει" την ομάδα και να την απαλλάσσει απο τα άγχη και τις φοβίες της
-Ποιος ξεχνάει το ημίχρονο στη Ρωμη οπου έκανε χαβαλέ μιλώντας για σοκολατίνες και πάστες, όταν ο Ιωαννίδης σε αντίστοιχες περιπτώσεις ιδρωνε-ξεϊδρωνε, εβαζε -εβγαζε σακακια και κατεβαζε παναγίες και ευαγγέλια


john wick
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι ο Le Day είναι σούπερ για τα λεφτά που αποκτήθηκε;
Ο.κ μπορεί να του λείπει η εμπειρία , όμως δείχνει να μην κολώνει , βάζει τις βολές ,δεν φοβάται τις επαφές . Τι θα κάνει με τα θηρία της Φενέρ ,άγνωστο , έτσι κ αλλιώς λίγοι μπορούν να τα βάλουν με αυτούς ή με τους ψηλούς της Ρεάλ...
Future7
Συμφωνώ στα περι αυτοπεποίθησης και προπονητή. Πολυ μεγάλη δουλειά.

Φέραμε περυσι Στρελνιεκς του κοντά 50% τρίποντο, και ο άνθρωπος ευνουχίστηκε. Φέτος θα δούμε τον Λετονο της εθνικής , το περιμένω πως και πως.

Κι ο Χακετ που ξέραμε οτι έχει επιθετικά plays ήρθε και περιορίστηκε στην αμυνα. Στην οποία και ηταν πολυ καλός ΑΛΛΑ ρε φίλε πρέπει να μπαίνει και κανας πόντος !!!

Βαρέθηκα επι Σφαιροπουλου να βλέπω πικ Έν ρολ και πόστ Πρίντεζη. Βαρέθηκα να βλέπω τους περιφερειακούς να τρέχουν προς τα μέσα και να φοβούνται να ρίξουν ενα σουτ , ψάχνοντας μονίμως την πάσα εξω.

Λάτρεψα τα 8’ Μάντζαρη! Ναι ρε , επιτέλους!!! Ο Βαγγελακης γι αυτο ειναι να μπαίνει να ξεκουράζει λιγο τους άλλους, να παίρνει κάποιο καλο σουτ π, να βοηθάει στο κατέβασμα επι πίεση... Αυτά μπορεί κι αυτά θα κάνει.

jazz thrilos
QUOTE (Future7 @ Oct 18 2018, 11:10 ) *
Συμφωνώ στα περι αυτοπεποίθησης και προπονητή. Πολυ μεγάλη δουλειά.

Φέραμε περυσι Στρελνιεκς του κοντά 50% τρίποντο, και ο άνθρωπος ευνουχίστηκε. Φέτος θα δούμε τον Λετονο της εθνικής , το περιμένω πως και πως.

Κι ο Χακετ που ξέραμε οτι έχει επιθετικά plays ήρθε και περιορίστηκε στην αμυνα. Στην οποία και ηταν πολυ καλός ΑΛΛΑ ρε φίλε πρέπει να μπαίνει και κανας πόντος !!!

Βαρέθηκα επι Σφαιροπουλου να βλέπω πικ Έν ρολ και πόστ Πρίντεζη. Βαρέθηκα να βλέπω τους περιφερειακούς να τρέχουν προς τα μέσα και να φοβούνται να ρίξουν ενα σουτ , ψάχνοντας μονίμως την πάσα εξω.

Λάτρεψα τα 8’ Μάντζαρη! Ναι ρε , επιτέλους!!! Ο Βαγγελακης γι αυτο ειναι να μπαίνει να ξεκουράζει λιγο τους άλλους, να παίρνει κάποιο καλο σουτ π, να βοηθάει στο κατέβασμα επι πίεση... Αυτά μπορεί κι αυτά θα κάνει.


Το καλό σουτ που πηρε χθες πάντως ο Βαγγέλης δεν βρήκε καν στεφάνη, στο τζάμι χτύπησε δίπλα. Αλλά όντως, νομίζω οτι η θέση του 4ου γκαρντ τον ξεαγχώνει και τον ίδιο. Μπάινει, κάνει οτι μπορεί το παιδί, κάνει κανά δυό φάουλ, στον χειρισμό καλός είναι, οκ, ας προσπαθήσει παραπάνω να βοηθήσει και ακόμα περισσότερο.

Εγώ κρατάω οτι χθές στους 15 πόντους διαφορά παίρναμε ριμπάουντ και ψάχναμε αιφνιδιασμό, πολλές φορές επιτυχημένο. Όταν η ομάδα νιώθει σίγουρη για τον εαυτό της τρέχει το γήπεδο ακόμα και με τον κίνδυνο της χαζομάρας καμιά φορά. Όμορφο και γρήγορο μπάσκετ, μια χαρά νοοτροπία που συνδυάζεται (προς το παρόν τουλάχιστον) και με ουσία. Ας συνεχίσουμε να παίζουμε σύγχρονο και όμορφο μπάσκετ και τα αποτελέσματα ας τα βάλουμε για φέτος σε δεύτερη μοίρα. Αν έρθουν απο φέτος, ακόμα καλύτερα.

Και κάτι ακόμα. Χαίρομαι πάρα πολύ που ο Μπλατ επιχειρεί να παίξει σύγχρονο και γρήγορο μπάσκετ δίχως την παρανόηση των τελευταίων χρόνων στην Ευρώπη περί σύχρονου μπάσκετ. Ότι δηλαδή σουτάρουμε καμιά 35αρια τρίποντα σε κάθε παιχνίδι επειδή έτσι κάνουν και οι Γουόριορς. Για μένα η ταχύτητα, η συνεχής κίνηση χωρίς μπάλα και η γρήγορη πάσα μέσα είναι στοιχεία που τα βλέπουμε φέτος και είναι πολύ ενθαρυντικά. Θα σουτάρουμε και τρίποντα, όμως σε λογικό επίπεδο.
rankin
QUOTE(Future7 @ Oct 18 2018, 11:10 ) *
Λάτρεψα τα 8’ Μάντζαρη! Ναι ρε , επιτέλους!!! Ο Βαγγελακης γι αυτο ειναι να μπαίνει να ξεκουράζει λιγο τους άλλους, να παίρνει κάποιο καλο σουτ π, να βοηθάει στο κατέβασμα επι πίεση... Αυτά μπορεί κι αυτά θα κάνει.

Πήρε αυτά τα καλά σουτ και εκανε 1-2 τουβλα, που μου θύμισαν τον άλλο, που έχανε και τα μπασίματα...
Γλυκιά νοσταλγία ........

Future7
χαχα οκ δε του βγήκαν χτες αλλα δεν ηταν κακές επιλογές, σε αλλο ματς θα μπουν... Όταν η επίθεση ρολάρει και έχεις παίχτες ικανούς, θα βάλει κι ο Μάντζαρης το λιθαράκι του, αυτο μπορεί να το κάνει.

Βέβαια ειναι τραγωδία να παίρνει τόσα χρήματα για τετοιο ρόλο αλλα οκ τα χούμε πει τι να τα ξαναλέμε.......
ethn
QUOTE(Future7 @ Oct 18 2018, 11:10 ) *
Συμφωνώ στα περι αυτοπεποίθησης και προπονητή. Πολυ μεγάλη δουλειά.

Φέραμε περυσι Στρελνιεκς του κοντά 50% τρίποντο, και ο άνθρωπος ευνουχίστηκε. Φέτος θα δούμε τον Λετονο της εθνικής , το περιμένω πως και πως.

Κι ο Χακετ που ξέραμε οτι έχει επιθετικά plays ήρθε και περιορίστηκε στην αμυνα. Στην οποία και ηταν πολυ καλός ΑΛΛΑ ρε φίλε πρέπει να μπαίνει και κανας πόντος !!!

Βαρέθηκα επι Σφαιροπουλου να βλέπω πικ Έν ρολ και πόστ Πρίντεζη. Βαρέθηκα να βλέπω τους περιφερειακούς να τρέχουν προς τα μέσα και να φοβούνται να ρίξουν ενα σουτ , ψάχνοντας μονίμως την πάσα εξω.

Λάτρεψα τα 8’ Μάντζαρη! Ναι ρε , επιτέλους!!! Ο Βαγγελακης γι αυτο ειναι να μπαίνει να ξεκουράζει λιγο τους άλλους, να παίρνει κάποιο καλο σουτ π, να βοηθάει στο κατέβασμα επι πίεση... Αυτά μπορεί κι αυτά θα κάνει.




Συμφωνώ και επαυξάνω!!

Σχετικά με Μάτζαρη έχω πάγια θέση ότι ειναι way too καλοπληρωμένος και προβεβλημένος για αυτό που πραγματικά είναι, ,αλλά....... Ας οψεται........
rankin
QUOTE(Future7 @ Oct 18 2018, 11:27 ) *
χαχα οκ δε του βγήκαν χτες αλλα δεν ηταν κακές επιλογές, σε αλλο ματς θα μπουν... Όταν η επίθεση ρολάρει και έχεις παίχτες ικανούς, θα βάλει κι ο Μάντζαρης το λιθαράκι του, αυτο μπορεί να το κάνει.

Βέβαια ειναι τραγωδία να παίρνει τόσα χρήματα για τετοιο ρόλο αλλα οκ τα χούμε πει τι να τα ξαναλέμε.......

Σε παρακαλώ...
Ο ρολος του "King of small things" δεν ειναι διόλου αμελητέος

Φαντάσου οτι ειναι τόσο ζηλευτός, που τον ήθελε και ο ΔΠΓ, ο οποίος αφενός οταν δεν τον πήρε διαμαρτύροταν στα social media, αφετέρου έκανε ρελάνς και πήρε τον έτερο king of small things.

Το οποίο ειναι δίκαιο, γιατι καθε ομάδα θέλει εναν παίχτη που κανει ολα αυτα τα μικρά που δεν φαίνονται στη στατιστική...
Milterman
Ο Λεντει είναι ο περσινός Μακλίν με την διαφορά ότι βάζει τις βολές και γενικά έχει πιο αξιόπιστο σουτ. Στην καλή του μέρα θα είναι δύσκλο να τον σταματήσεις αλλά θα έχει και βραδιές που θα δυσκολεύεται να ανταποκριθεί στην άμυνα. Θα ήθελα κι εγώ έναν ακόμα που να μπορεί να αμυνθεί στο low post αλλά κι αν δεν έρθει οκ (να ναι καλά ο Μιλουτινοφ). Σε κάθε περίπτωση δεν με χαλάει ένας παίκτης σαν τον Λεντει με συγκεκριμένο ρόλο που μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες ενός παιχνιδιού.

Καλώς σας βρήκα! smile.gif
Future7
QUOTE (Milterman @ Oct 18 2018, 16:12 ) *
Ο Λεντει είναι ο περσινός Μακλίν με την διαφορά ότι βάζει τις βολές και γενικά έχει πιο αξιόπιστο σουτ. Στην καλή του μέρα θα είναι δύσκλο να τον σταματήσεις αλλά θα έχει και βραδιές που θα δυσκολεύεται να ανταποκριθεί στην άμυνα. Θα ήθελα κι εγώ έναν ακόμα που να μπορεί να αμυνθεί στο low post αλλά κι αν δεν έρθει οκ (να ναι καλά ο Μιλουτινοφ). Σε κάθε περίπτωση δεν με χαλάει ένας παίκτης σαν τον Λεντει με συγκεκριμένο ρόλο που μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες ενός παιχνιδιού.

Καλώς σας βρήκα! smile.gif


Καλώς ήρθες

Ο Μπλατ μάλλον περιμένει Αγραβάνη.... και η αλήθεια ειναι περιμένω κι εγώ να δω τον παίχτη με νέο προπονητή.
Redoctor
QUOTE (basket72 @ Oct 18 2018, 01:25 ) *
Υπερβάλλεις λιγάκι και για τον Λεντέι και για την Χίμκι.
Όσο για τον ηγέτη που διερωτάσαι, έχει προπονήσει τον Λεμπρόν.
Λογικά το ξέρεις. Υπονοείς ότι είναι πάνω κι από τον βασιλιά, ο Μπίλης ως ηγέτης; rolleyes.gif
Ο καθείς με τις απόψεις του, βέβαια. Όλα επιτρέπονται. smile.gif

Δεν υποτιμω την Χιμκι. Ειναι στο 2ο γκρουπ δυναμικοτητας της ευρωλιγκα (θεσεις5-10). Για μεχρι εκει ο Λεντει ειναι οκ. Απεναντι στα 3 φαβορι ομως θα εχουμε θεμα. Ειναι undersized χωρις να το αναπληρωνει με προσοντα χάινς ενώ στην αμυνα συχνα χανεται. Στην επιθεση επισης με δυνατα-ψηλα 5αρια θα μπορει να απειλει μονο απεξω πρακτικα.

Προφανως το ξερω! Lebron Who?
Sharp Shooter
QUOTE (Milterman @ Oct 18 2018, 16:12 ) *
Ο Λεντει είναι ο περσινός Μακλίν με την διαφορά ότι βάζει τις βολές και γενικά έχει πιο αξιόπιστο σουτ. Στην καλή του μέρα θα είναι δύσκλο να τον σταματήσεις αλλά θα έχει και βραδιές που θα δυσκολεύεται να ανταποκριθεί στην άμυνα. Θα ήθελα κι εγώ έναν ακόμα που να μπορεί να αμυνθεί στο low post αλλά κι αν δεν έρθει οκ (να ναι καλά ο Μιλουτινοφ). Σε κάθε περίπτωση δεν με χαλάει ένας παίκτης σαν τον Λεντει με συγκεκριμένο ρόλο που μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες ενός παιχνιδιού.

Καλώς σας βρήκα! smile.gif


Καταρχάς και ο Μακλιν τις ψιλοεβαζε τις βολές. Κατα δεύτερον θα διαφωνήσω. Ο Τζαμελ ειναι πολύ πιο «παιγμένος» και έμπειρος απο τον Ζακ, οποτε ήταν πολύ πιο σίγουρη επιθετικά λύση. Δεν τους θεωρώ λοιπόν το ίδιο πραγμα.

Αμυντικά τωρα, έχουν παρόμοιες αδυναμίες με μια μικρή όμως υποσημείωση. Λόγω όγκου ο Τζαμελ είχε μεγαλύτερη «οντότητα» στο ποστ και τα σπρωξίματα. Χωρις να ειναι βέβαια και η ειδικότητά του.
basket72
QUOTE (Sharp Shooter @ Oct 18 2018, 21:35 ) *
Καταρχάς και ο Μακλιν τις ψιλοεβαζε τις βολές. Κατα δεύτερον θα διαφωνήσω. Ο Τζαμελ ειναι πολύ πιο «παιγμένος» και έμπειρος απο τον Ζακ, οποτε ήταν πολύ πιο σίγουρη επιθετικά λύση. Δεν τους θεωρώ λοιπόν το ίδιο πραγμα.

Αμυντικά τωρα, έχουν παρόμοιες αδυναμίες με μια μικρή όμως υποσημείωση. Λόγω όγκου ο Τζαμελ είχε μεγαλύτερη «οντότητα» στο ποστ και τα σπρωξίματα. Χωρις να ειναι βέβαια και η ειδικότητά του.


Παίδες ο Ζακ έχει ομοιότητες με τον Τζαμέλ αλλά έχει και διαφορές. Περισσότερες οι ομοιότητες από τις διαφορές, ομολογώ.
Δυνατός είναι πάντως κι ας μην είναι φέτες. Είναι και πιο γρήγορος και πιο αέρινος.

Το κυριότερο είναι ότι έχει περίσσιο κίνητρο. Γυαλίζει μάτι και τα ρέστα.
Στρατιώτης του Μπλατ είναι βασικά.

Δεν σημαίνει αυτό ότι ένας ΜΑΠ ακόμα, θα μας κακόπεφτε.

Από την άλλη περιμένουμε τον Άγρα, ενώ ο Μπόγρης το πάλεψε κόντρα στα θηρία.
Επιπλέον έχουμε ήδη αβάντα. Προσοχή μόνο, απέναντι στη λουσάτη Αρμάνι. θα λείψει κι ο Στρέλνιεξ sad.gif
jazz thrilos
QUOTE (basket72 @ Oct 19 2018, 01:15 ) *
Παίδες ο Ζακ έχει ομοιότητες με τον Τζαμέλ αλλά έχει και διαφορές. Περισσότερες οι ομοιότητες από τις διαφορές, ομολογώ.
Δυνατός είναι πάντως κι ας μην είναι φέτες. Είναι και πιο γρήγορος και πιο αέρινος.

Το κυριότερο είναι ότι έχει περίσσιο κίνητρο. Γυαλίζει μάτι και τα ρέστα.
Στρατιώτης του Μπλατ είναι βασικά.

Δεν σημαίνει αυτό ότι ένας ΜΑΠ ακόμα, θα μας κακόπεφτε.

Από την άλλη περιμένουμε τον Άγρα, ενώ ο Μπόγρης το πάλεψε κόντρα στα θηρία.
Επιπλέον έχουμε ήδη αβάντα. Προσοχή μόνο, απέναντι στη λουσάτη Αρμάνι. θα λείψει κι ο Στρέλνιεξ sad.gif


Ακριβώς αυτή η λέξη, που πολύ εύστοχα διάλεξες για να περιγράψεις την Αρμάνι είναι η κατάρα αυτής της ομάδας και συγχρόνως μεγάλο μας στήριγμα για να τους κερδίσουμε (και) απόψε. Στο λούσο και στην πόζα αναλώνεται αυτή η ομάδα ολά αυτά τα χρόνια και παρόλο που έχει παιχταράδες δεν μπορεί να κάνει τίποτα αξιόλογο.

Πάντως είναι πολύ δύσκολο το ματς. Βλέπω πολλά ζόρια, ελπίζω να ελέγξουμε τον ρυθμό και βέβαια να έχουμε και τύχη. Πολύ καλή frontline οι Ιταλοί, ελπίζω σε καλή εμφάνιση Λεντέι και μερικές χρήσιμες "φάπες" απο Μπόγρη. Και φυσικά ο Μιλου να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό.
Milterman
QUOTE (Sharp Shooter @ Oct 18 2018, 21:35 ) *
Καταρχάς και ο Μακλιν τις ψιλοεβαζε τις βολές. Κατα δεύτερον θα διαφωνήσω. Ο Τζαμελ ειναι πολύ πιο «παιγμένος» και έμπειρος απο τον Ζακ, οποτε ήταν πολύ πιο σίγουρη επιθετικά λύση. Δεν τους θεωρώ λοιπόν το ίδιο πραγμα.

Αμυντικά τωρα, έχουν παρόμοιες αδυναμίες με μια μικρή όμως υποσημείωση. Λόγω όγκου ο Τζαμελ είχε μεγαλύτερη «οντότητα» στο ποστ και τα σπρωξίματα. Χωρις να ειναι βέβαια και η ειδικότητά του.

Πιο έμπειρος είναι, αλλά αυτό δεν μεταφραζόταν σε σταθερότητα στην απόδοσή του. Μοιάζουν πολυ επιθετικά πάντως, ειδικά στην ικανότητα που έχουν και οι δύο στο σκορ και ειδικότερα στην ικανότητα να βρίσκουν ισορροπία στον αέρα και να σκοράρουν κοντά στο καλάθι. Θα επιμείνω ότι ο Ζακ είναι καλύτερος σουτερ και αυτό τον κάνει λίγο πιο πολυδιάστατο επιθετικά ενώ και στις βολές έχει ένα αβανταζ.

Ο Μακλίν όπως λες έχει περισσότερο όγκο και αυτό τον κάνει λίγο περισσότερο 5ρι απο τον Ζακ αλλά στην άμυνα χαμηλά δεν την πάλευε ούτε αυτός. Από την άλλη ο Ζακ βγάζει περισσότερο ενέργεια και είναι σίγουρα πιο αθλητικός, κάτι που εξυπηρετεί καλύτερα στις αλλαγές στην άμυνα. Συν αυτό που λέει και ο φίλος, οτι ο Ζακ έχει παραπάνω κίνητρο και να συμπληρώσω πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Σίγουρα δεν θα του ταιριάζουν όλοι ο αντίπαλοι, αλλά δεν θεωρώ ότι αυτό ισχύει απέναντι σε πολλές ομάδες και κυρίως ούτε απέναντι στους ψηλούς του Παναθηναικού, κάτι που ίσχυε και με τον Μακλίν (κάτι που θεωρώ θα έπρεπε να διευκολύνει την αποφαση για 7ο ξένο/ σεντερ μόνο για Ευρωλίγκα). Πάντως σε σχέση με Μακλιν και με δεδομένο οτι είχε κι΄αυτός πολλές αμυντικές αδυναμίες, προτιμώ το πρότζεκτ Λεντέι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.