Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ισπανία - Πολωνία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Eurobasket 2015
Pages: 1, 2
benchwarmer


12/9, ώρα 19:30
ssoulliss
Το θέμα είναι πόσο θα ανταποκριθεί στην πίεση των περιφερειακών της Ισπανίας ο Σλότερ και δευτερευόντως ο Πονίτκα. Στα φόργουορντς αυτή τη στιγμή η Πολωνία είναι πιο δυνατή με Wazsynski, περιμένουμε να κάνει καλό ματς ο Kulig ενώ ο Γκόρτατ θα δώσει μάχες με τον Γκασόλ.

Αν οι περιφερειακοί της Πολωνίας είναι σε καλή ημέρα θα δούμε ντέρμπι.
Ilias7
Δε ξερω που μπορει να φτασει η φετινη Ισπανια αλλα θεωρω οτι σε αυτη τη φαση θα παρουσιαστει σοβαρη και τουλαχιστον σε αυτο το παιχνιδι δεν θα εχει κανενα προβλημα..

Ειναι μεγαλη ομαδα εχει μεγαλους παιχτες και ειναι ικανη για ολα ακομα και με αυτες τις σημαντικες απουσιες που εχει..

Βεβαια μακαρι να την αποκλεισουμε και να συνεχισουμε εμεις..Αλλα καθαρα αντικειμενικα ειναι ικανη να φτασει στη 3αδα παρα την εως τωρα της εικονα..Μη ξεχναμε τι εγινε το 2011..
xristos_metal
Λογικα 100αρα θα εχουμε. Παντα οι ισπανοι φορμαριζονται στα νοκ αουτ. Αν ανεβασουν αποδοση θα το σηκωσουμε κιολας, αλλιως στο επομενο ματς τους εχουμε.
SG3ptshooter
Με το Rudy και το Llull να έχουν περίπου 31% fg στην πρώτη φάση, οι Ισπανοί έχουν τους περισσότερους πόντους και το τρίτο καλύτερο συνολικό fg%, 49,7, ενώ απ' τους 10 πρώτους σε ευστοχία μόνο οι Γάλλοι έχουν δημιουργήσει περισσότερα fga, 2 παραπάνω. Κανείς δεν πρέπει να τους ξεγράφει

Θα δούμε αν έχουν τη δυναμική να ανεβάσουν ταχύτητα οι προαναφερθέντες και η συνολική αμυντική λειτουργία. Δε βάζω τα στατιστικά γιατί είναι στο site στα 4 ματς* πράγματα όπως πχ τα -πολλά- 29,5 fga, το νόημα το είδαμε. Λείπουν πολλοί οι απόντες γενικά, οκ στο C κυρίως αλλά και στο PG, το βάθος περασμένων εποχών έλυνε σαφή προβλήματα.

*έλεος
Jexa
Εκτός ο Ρούντι! Για να δούμε θα το παλέψει η Πολωνία;
yorgos
QUOTE(Jexa @ Sep 12 2015, 18:54 ) *
Εκτός ο Ρούντι!

Ε τότε εικοσάρα...
SG3ptshooter
H απόλυτη fantasoκηδεία...
BasketZilla
Εγώ σήμερις δεν θα στοιχημάτιζα κιόλας ότι θα νικήσουν οι θθθθθουδες τους πίνω μπύρες από το πρωί. Και ο Γκόρτατ και η , προσωπική μου αδυναμία, ο γίγαντας Καρνόφσκι μπορούν να δυσκολέψουν τον Πάου.

Όλα θα εξαρτηθούν από το πόσο θα μπορέσουν να ανταποκριθούν οι Πολωνοί γκάρντ. Στην frontline δεν έχουν δα και χαώδη διαφορά οι δύο ομάδες.
zorba
Ωχ, τριαντάρα θα φάνε...
Dred11
Πολύ καλός ο Σλότερ. Μ´αρέσει πολύ κι ο Waszynski. Η Ισπανία δεν χάνει πάντως. Έχει διαστημικούς παίκτες.
Zoys
Ο Karnowski είναι ο άσσος στο μανίκι των Πολωνών που παρουσιάζονται πολύ σοβαροί απέναντι στην Ισπανία των μεταπτώσεων.

Περιμένω ακόμα περισσότερα από τις μονομαχίες Gortat-Gasol. blove.gif
SG3ptshooter
1. Για ποιον λόγο ακριβώς είναι fail και δεν είχε την πορεία που πολλοί περίμεναν ο Karnowski όταν ακόμα είναι στο NCAA; Επειδή δεν δήλωσε δηλαδή στο draft τελείωσε είναι μπετό; Βοήθεια...
Εκτός αν βλέπετε να μη μπορεί να παίξει.

2. Φέρτε κάπου το Waczynski πλζ.
yorgos
Σπικάρισμα για κλάμματα, δε μας έχει συνηθίσει σε τέτοια η ΟΤΕ TV...
xristos_metal
Δεν ειδα καθολου την Πολωνια φετος. Πολυ ωραια ομαδα. Μπορει να το κλεψουν το ματσακι αλλα οι ισπανοι δε νομιζω να το αφησουν.
KingCrimson
Για ποιο λόγο ο εκφωνητής βρίζει συνεχώς τον Ροντρίγκεθ και τον λέει "τσάτσο"?
katharop
me 50% στα τρίποντα η ισπανία και νικάει 2 πόντους?
yorgos
QUOTE(KingCrimson @ Sep 12 2015, 20:02 ) *
Για ποιο λόγο ο εκφωνητής βρίζει συνεχώς τον Ροντρίγκεθ και τον λέει "τσάτσο"?

Είχε περίεργο ρόλο στον ισπανικό εμφύλιο υπέρ των δυνάμεων του Φράνκο.
MaJesty23
Πάντως οι Ισπανοί δεν μου πολυγεμίζουν το μάτι ότι μπορεί να μας αποκλείσουνε...το χω πεί απο μεσημέρι σε φίλους,οτι οι Πολωνοί εάν χάσουν,θα χάσουν δύσκολα....Ο Σλότερ,σε μας δεν έπαιζε με τόση αυτοπεποίθηση. rolleyes.gif

yorgos
QUOTE(MaJesty23 @ Sep 12 2015, 20:08 ) *
.Ο Σλότερ,σε μας δεν έπαιζε με τόση αυτοπεποίθηση. rolleyes.gif

Στο πρώτο μισό της σαιζόν μια χαρά αυτοπεποίθηση είχε. Μετά ήταν που έπαθε μετάλλαξη σε χέστερμαν.

Πολύ ωραία δομημένη η επίθεση των Πολωνών, από τα υποτιμημένα ρόστερ. Κρίμα να πάιζει για το προ-ολυμπιακό η -για μένα- άχρωμη (πλην μαλλιών) Λετονία και να μείνουν απέξω αυτοί.
t0ny3
Bring your daughter... to the Slaughter! Ελα ρε παιχτουρα θυμισου τι ειχες κανει περυσι με Φενερ και Αρμανι.

Δεν εχω παρακολουθησει φετος τους Πολωνους και μου αρεσουν πολυ. Μαχητικοι δειχνουν, απλα δεν ξερω μεχρι ποτε θα αντεξουν. Σιγουρα μπορουν να κλεψουν το παιχνιδι και να κανουν την εκπληξη.
GK_23
QUOTE(SG3ptshooter @ Sep 12 2015, 19:54 ) *
1. Για ποιον λόγο ακριβώς είναι fail και δεν είχε την πορεία που πολλοί περίμεναν ο Karnowski όταν ακόμα είναι στο NCAA; Επειδή δεν δήλωσε δηλαδή στο draft τελείωσε είναι μπετό; Βοήθεια...
Εκτός αν βλέπετε να μη μπορεί να παίξει.

Ποιος το είπε αυτό για τον Karnowski;

Ο Πάου στην άμυνα είναι κώνος. Λογικό βέβαια, βγάζει όλη του την ενέργεια μπροστά.
MaJesty23
Οι Ισπανοί παίζουν ότι να ναι στην επίθεση...Σκαριόλο,η μεγαλύτερη απάτη προπονητής ever!Ειλικρινα πως επιβιώνει στο ανωτερο επίπεδο,εδώ και 20 χρόνια ,είναι απίστεύτο.
BasketZilla
Θα τολμήσω να πω ότι η βασική αδυναμία των Ισπανών φέτος είναι ότι έχουν τον .... λάθος αδελφό. Με τον Μαρκ στην θέση του Πάου θα ήταν πολύ πιο ισορροπημένη η Ισπανική frontline. Το δίδυμο Πάου-Μίροτιτς δεν μου αρέσει καθόλου στην άλλη πλευρά του παρκέ. Πολύ δαντέλα και από hustle τίποτις. Τους λείπει πολύ και ένας περιφερειακός αμυντικός σπεσιαλίστας. Γενικά όσο ταλέντο έχουν φέτος στην επίθεση στην άμυνα μπάζουν και για αυτό η Πολωνία τους αντιμετωπίζει στα ίσια.

Υ.Γ. Ο Καρνόφσκι ξέρει πολύ-πολύ μπάσκετ. Στα 80s θα ήταν mega star.
SG3ptshooter
QUOTE(GK_23 @ Sep 12 2015, 20:12 ) *
Ποιος το είπε αυτό για τον Karnowski;

Στον ΑΝΤ1, Περπερίδης + δεν ξέρω. Τους βγαίνει και το απαραίτητο "που πάνε τα φλωράκια τα Ισπανά" έχει φάση.
ssoulliss
Η Πολωνία έχει 3 λάθη,2 από αυτά Koszarek και δεν δέχεται καμία απολύτως πίεση από τα αντίπαλα γκαρντ. Αν δεν παίξουν άμυνα, οι Ισπανοί, θα υπάρξει καρδιοχτύπι.
Runt
Μετριοι ξανα οι Ισπανοι με τριποντα και Γκασολ που τα βαζω all. Ωραιοι οι Πολωνοι, να δουμε στο 2ο πως θα παει.
Ροντριγκεθ πιο τραγικος κι απο τον Οιδιποδα.
KingCrimson
QUOTE(yorgos @ Sep 12 2015, 20:08 ) *
Είχε περίεργο ρόλο στον ισπανικό εμφύλιο υπέρ των δυνάμεων του Φράνκο.


πολύ σωστα! και απο εκεί πήραμε και εμείς τη λέξη "τσάτσος" tongue.gif
Nemesakos
Πολύ κακή η Ισπανία σήμερα.. Βασικά σε όλο το τουρνουά με εξαίρεση τον αγώνα με τη Τουρκία, μοιάζει σαν να είναι ελάχιστα προπονημένη... Οκ λείπουν πολλοί καλοί παίκτες, αλλά πέρα από 5-6 , οι υπόλοιποι κάνουν πολύ κακό τουρνουά...Ακόμα και οι συμπληρωματικοί δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτα...Δείχνουν μεγάλη έλλειψη ενέργειας, φαντασίας, ταχύτητας, ομαδικότητας. Σχεδόν όλα τα συστήματα βγαίνουν πάνω στον Γκασόλ και 2 βαριά κορμιά μπορούν ευκολα να τον κουράσουν... Το κυριότερο θέμα των Ισπανών είναι ο προπονητής. Απορώ πραγματικά με τις επιλογές που κάνουν στην θέση του ομοσπονδιακού... Και ο περσινός ήταν πολύ πολύ κακός, ενώ ο Σκαριόλο είναι ανεκδιήγητος.
Παίκτες σαν τον Λιουλ τον Ροντρίγκεζ και το Ρούντι δείχνουν σχεδόν αδιάφοροι, δείχνουν να μην ξέρουν τι να κάνουν δείχνουν ότι κάνουν αγγαρεία. Πιθανά να νικήσει την Πολωνία, αλλά δεν θυμίζουν σε τίποτα την υπερηχητική ομάδα των προηγούμενων χρόνων.
Giannis83
Με 50% στα τρίποντα, τέλειο Γκασόλ και διαιτητικά δωράκια τριών βολών, η Ισπανία στο +2.
Και η Ελλάδα στο +3 ήταν στο ημίχρονο με το Βέλγιο, έδειχνε όμως καλύτερη ομάδα και οι Βέλγοι βάζανε σκοτωμένα σουτ. Με τους Ισπανούς, ως τώρα, συμβαίνει το αντίστροφο!
Ωραίο παιχνίδι.
KingCrimson
O Γκασόλ ήδη 2, μακάρι να φορτωθεί να αναγκαστεί να τον βγάλει έξω να δούμε πως θα σκοράρουνε .. πολύ γουστάρω να κάνουν την έκπληξη οι Πολωνοί
yorgos
Πολύ κουρασμένος ο Γκασόλ, θα τον βγάλει ποτέ ο κυρ-Σέρτζιο ο τρέντιμαν;
επαθα λαστιχο
QUOTE(yorgos @ Sep 12 2015, 20:29 ) *
Πολύ κουρασμένος ο Γκασόλ, θα τον βγάλει ποτέ ο κυρ-Σέρτζιο ο τρέντιμαν;

Ναι.Στο προολυμπιακό :-p
KingCrimson
o Ρούντι είναι τραυματίας?
zorba
Κι εγώ δεν είχα δει την Πολωνία και το δυνατό ξεκίνημα της Ισπανίας με ξεγέλασε. Η Πολωνία έχει λογική στο παιχνίδι της, ίσως η πιο οργανωμένη ομάδα στα παιχνίδια που έχω δει...
BasketZilla
Έχω μια υποψία ότι ο μόνος Έλληνας που υποστηρίζει σήμερα τους Ισπανούς είναι ο Μπογδάνος.
Χίπστερ όλου του κόσμου ενωμένοι !
katharop
H διατησία είναι προκλητική υπέρ των ισπανών. Φτάνει.
yorgos
QUOTE(BasketZilla @ Sep 12 2015, 20:35 ) *
Έχω μια υποψία ότι ο μόνος Έλληνας που υποστηρίζει σήμερα τους Ισπανούς είναι ο Μπογδάνος.
Χίπστερ όλου του κόσμου ενωμένοι !

Κάνε μας δύο...

Όσο παίζουν ζώνη οι Ισπανοί, κάπως ψιλοκρύβεται ότι ο Πάου στην άμυνα είναι αόρατος και μποξ άουτ γιοκ. Αν δεν τον βγάλει θα πεθάνει.
louie
o μονος λογος να χασουμε απο το φαντασμα της εθνικης ισπανιας, ΑΝ τελικα περασουν, ειναι απο δικα μας ψυχολογικα. τραγικοι οι ισπανοι στο τουρνουα
επαθα λαστιχο
Για πρώτη φορά γουστάρω τόσο απενοχοποιημένα μεροληπτική περιγραφή!Πέρπε δώσε
MaJesty23
Δεν τους παλεύω τους Ισπανούς...πάντως τόση σοφτίλα,με Μιρο και Γκασόλ.Ηδή βλέπω Καιμάκ και Πρίντεζη ,να το μαυρίζουνε τον Νικολάκη. smiley.gif
D-Wade
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 12 2015, 20:40 ) *
Για πρώτη φορά γουστάρω τόσο απενοχοποιημένα μεροληπτική περιγραφή!Πέρπε δώσε

Όχι ρε φίλε. Εμετός
G-arenas
κριμα να χασει η πολωνια απο αυτο το πραμα της ισπανιας λογω διαιτησιας!! λιγο τα επιθετικα ριμπαουντ να προσεχαν θα ηταν 5-6 ποντους μπροστα τωρα!
yorgos
QUOTE(D-Wade @ Sep 12 2015, 20:41 ) *
Όχι ρε φίλε. Εμετός

Στον ΟΤΕ πιο διακριτικοί αλλά κι εκεί το κόμπλεξ δεν κρύβεται...
zorba
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 12 2015, 17:40 ) *
Για πρώτη φορά γουστάρω τόσο απενοχοποιημένα μεροληπτική περιγραφή!Πέρπε δώσε

Μπαίνουν τώρα οι Γάλλοι φίλαθλοι στο παλατάκι... Θα γίνει χαμός... smiley.gif

Τελείωσε η βενζίνη...
Οι Ιταλοί σχολιαστές ήδη άρχισαν να αναλύουν το Ελλάδα-Ισπανία. Λένε οτι αν παίξουν έτσι οι Ισπανοί με μας, θα τα βρούνε σκούρα...
BasketZilla
Εδώ μου φαίνεται ότι το λάδι στο καντήλι των Πολωνών αρχίζει και τελειώνει ....
yorgos
QUOTE(zorba @ Sep 12 2015, 20:45 ) *
Μπαίνουν τώρα οι Γάλλοι φίλαθλοι στο παλατάκι... Θα γίνει χαμός... smiley.gif

Τώρα ότι θα δούμε ματς της Γαλλίας χωρίς το Χάτζη είναι σα Πάσχα χωρίς μαγειριτσα.
επαθα λαστιχο
Παίδες αφήστε εμάς που πες είμαστε κομπλεξικοί.Μπέιτε σε οποιοδήποτε βίντεο της Εθνικής Ισπανίας και κοιτάξτε σχόλια από ΜΗ Έλληνες.Μην τα ρίχνετε οι λίγοι υπερασπιστές της στο "κόμπλεξ" από τις ήττες.Λες και είναι η μοναδική ομάδα που μας έχει κερδίσει αρκετές φορές ή γενικά πρωταγωνιστεί.Οι Κροάτες μας στέρησαν τρία συνεχόμενα μετάλλια και δεν τους έβριζε κανείς.
Η κλάση τους και η αξία τους είναι δεδομένη,όπως και η αλαζονεία τους και τα μακροβούτια τους.
D-Wade
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 12 2015, 20:51 ) *
Παίδες αφήστε εμάς που πες είμαστε κομπλεξικοί.Μπέιτε σε οποιοδήποτε βίντεο της Εθνικής Ισπανίας και κοιτάξτε σχόλια από ΜΗ Έλληνες.Μην τα ρίχνετε οι λίγοι υπερασπιστές της στο "κόμπλεξ" από τις ήττες.Λες και είναι η μοναδική ομάδα που μας έχει κερδίσει αρκετές φορές ή γενικά πρωταγωνιστεί.Οι Κροάτες μας στέρησαν τρία συνεχόμενα μετάλλια και δεν τους έβριζε κανείς.
Η κλάση τους και η αξία τους είναι δεδομένη,όπως και η αλαζονεία τους και τα μακροβούτια τους.

Εγώ πάντως δε μίλησα για κόμπλεξ. Με ενοχλούν οι μεροληπτικές περιγραφές(τουλ όταν δεν υπάρχει λόγος)
επαθα λαστιχο
QUOTE(D-Wade @ Sep 12 2015, 20:55 ) *
Εγώ πάντως δε μίλησα για κόμπλεξ. Με ενοχλούν οι μεροληπτικές περιγραφές(τουλ όταν δεν υπάρχει λόγος)

Για τον Γιώργο το είπα περισσότερο.Έχεις δίκιο,αλλά η αντιπάθειά μου για αυτούς υπερβαίνει τις αρχές μου σε ό,τι έχει να κάνει με τις μεταδόσεις.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.