Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague Top 10 of the Decade + Poll
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3
apkat
Παπαλουκας
Διαμαντιδης
Σαρας
Παρκερ
Μπραουν
Βουισιτς
Σκολα
Μποντιρογκα
Σισκαουσκας
Λανγκτον
Razorblade Fish
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 19 2010, 17:26 ) *
Καταρχήν δικαιώνομαι που μίλησα για αντι-ισπανική νοοτροπία.

Τι έχει κάνει ο Ναβάρο; Για να είναι πρώτος ίσως λίγα. Για να είναι πιο ψηλά αρκετά. Αντιγράφω από το σάιτ της ευρωλίγκα:

won the 2003 Euroleague with FC Barcelona…named the 2008-09 Euroleague MVP...named to the 2005-06, 2006-07 and 2008-09 All-Euroleague 1st Team…

Επίσης δεν είναι μεν μετρήσιμο στοιχείο, αλλά νομίζω ότι η ηγετική του παρουσία είναι εμφανής.

Σου παραθεσαμε 3 ανθρωποι στοιχεια και δεν λες να τα καταλαβεις...Συμφωνα με τα ζητουμενα που παρεθεσε ο bullet,ο Ναβαρο δεν πρεπει να ειναι σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση ψηλοτερα.Ειλικρινα,εγω μονο πανω απο τον Χολντεν τον βαζω.Προσωπικα δεν ειμαι καθολου αντι-ισπανος,λιγο αντι-Ναβαρικος ισως.(Δεν πιστευω να φανηκε... smiley.gif )
a bullet for your head
Προστεθηκαν αλλες 10 υποψηφιοτητες..
http://www.euroleague.net/competition/all-decade/main-page
a bullet for your head
Προστεθηκαν αλλες 10 υποψηφιοτητες..
http://www.euroleague.net/competition/all-decade/main-page

Το ποσταρα & στο αλλο τοπικ..

ΥΓ:Πρασινισε ο τοπος... rolleyes.gif

QUOTE(apkat @ Jan 19 2010, 18:29 ) *
AΠο τις 3 κουπες του Σμοντις βεβαια η μια ειναι την χρονια της διασπασης..Εκτος απο αυτο ο Σμοντις ολα αυτα τα χρονια τα νουμερα που ειχε ο Βουισιτς στις καλες του χρονιες δεν τα πλησιαζε καν..Μονο μια χρονια το 2007-2008 ειχε συνολικα καλα νουμερα αλλα με πολυ λιγα παιχνιδια..Ολες τις αλλες χρονιες ο Νικολα ειχε καλυτερα απο αυτον..Ο Σμοντις επαιξε παρα πολλα χρονια σε ψηλο επιπεδο αλλα και οι τραυμστισμοι του που καθε χρονο εχανε πολλα παιχνιδια αλλα και τα νουμερα του δεν ηταν και τοσο σπουδαια..Ο Νικολα στο πικ του ειχε 20 μο ραννκιν..Ο Σμοντις τα περισσοτερα χρονια ειχε καπου στο 12-13..Μεγαλη διαφορα..

Και ο Αντερσεν οντως ειχε διαρκεια αλλα και αυτος οχι στα νουμερα του Βουισιτς..2 χρονιες στο 18 και ολες οι αλλες γυρω στο 10..Ο Νικολα μεχρι το 2007 ειχε ολες τις χρονιες πανω απο 20 με εξαιρεση μια..

Ο Σμοντις ειδικα στην αρχη της καριερας του ειχε πολυ σοβαρους τραυματισμους.
Απο αποψη ατομικων αριθμων ο Βουισιτς μπορει να υπερτερει εναντι των αλλων,ομως στο poll εχουν τεθει και αλλα κριτηρια.
Απο αποψη ταλεντου για π.χ.,γνωμη μου ειναι πως ο Κροατης δεν ειναι πιο ταλαντουχος απ τους Σμοντις-Αντερσεν...& ποσο μαλλον απ τους Σκολα-Χαφμαν.
Ειναι ποιοτικος,ειχε συνεπεια & διαρκεια & ειχε τη τυχη στα καλυτερα μπασκετικα του χρονια να ειναι σχετικα υγιης & στη καλυτερη ομαδα εκεινα τα χρονια στην Ευρωπη,με κορυφαιους συμπαικτες..(οπως βεβαια ειχαν & οι αλλοι..)..
Απο αποψη impact,ειχε τοσο οσο ειχαν και οι αλλοι ψηλοι..ηταν δηλαδη παικτης κλειδι,αλλα οχι η ηγετικη φυσιογνωμια & το απολυτο βαρομετρο(οπως ισχυε-ει & με τους αλλους..)..
colonel gomelsky
QUOTE(captain charisma @ Jan 19 2010, 18:29 ) *
στη μπαρτσα του 2003 ηταν 4 πισω απο μποτιρογκα γιατσικεβιτσιους φουτσκα...το πρωτο λογο ειχαν αυτοι και μετα ακολουθουσαν οι υπολοιποι....
ωραια και επειδη βγηκε mvp και στις καλυτερες 5αδες τι εγινε?και αλλοι παικτες εχουν βγει στη πρωτη 5αδα της ευρωλιγκα αλλα τιτλο δεν πηραν...το τελικο αποτελεσμα μετραει που ειναι ο τιτλος της ευρωλιγκας...απ το 2003 και μετα η μπαρτσελονα δν εχει παιξει σε τελικο ευρωλιγκας διοτι παντα στο τελος ξεφουσκωνει...και ο ναβαρο ως leader δεν τα εχει καταφερει....
αν ειχε 1-2 ευρωλιγκες ως leader σαφως και θα το παραδεχομουν, οποτε την αντιπαθεια για τους ισπανους αστην στην ακρη...

οντως πολλοι ξεχασαμε να αναφερουμε το βουισιτς που ειναι ενας απ τους καλυτερους ψηλους της ευρωπης.


Μα δεν είπα ότι είναι ο καλύτερος!!! Ισχύουν όλα όσα λες πάντως. Τα περί εμπάθειας για τους Ισπανούς πήγαινε στον razorblade fish! Ένας παίκτης που συγκαταλέγεται σίγουρα στους τοπ sg της τελευταίας 25ετιας σίγουρα αξίζει πάνω από τρεις ψήφους. Δεν είπα κάτι παραπάνω. Άλλωστε για πρώτο ψήφισα τον Σάρας.
Giorgos#4
Πολυ δυσκολο πηγα να ψηφισω και μου βγηκαν 9 (!) οι ψηφοι ακομα ομως δεν κατεληξα...



Παπαλουκας(Πρωτος στις ασσιστ και κορυφαιος παικτης της Τσσκα των 6+ συνεχομενων φαιναλ φορ )

Γιασικεβιτσιους (τα 3 τριπλ κραουν μιλανε απο μονα τους)

Μποντιρογκα(παρομοια περιπτωση με τον Γιασικεβιτσιους παικτης ηγετης απο τους λιγους )

Παρκερ (οσα χρονια επαιζε στην μακαμπι ηταν σιγουρα στους 3 κορυφαιους στην ευρωπη)

Διαμαντιδης(κορυφαιος αμυντικος της δεκαετιας)

σισκαουσκας(εδειξε την κλαση του πηγαινοντας ως ηγετης σε 3 συνεχομενους τελικους)


αυτους θα ψηφισω


Τον Τζινομπιλι δεν τον θυμαμαι πολυ καλα για αυτο και δεν τον βαζω
ειδικη μνεια παντως στους Σκολα,Βουισιτς και στους Μαρκους Μπραουν,Μπατιστ
colonel gomelsky
1) Σαρούνας Γιασικεβίτσιους
2) Ντέγιαν Μποντιρόγκα
3) Χουάν Κάρλος Ναβάρο
4) Δημήτρης Διαμαντίδης
5) Μανού Τζινόμπιλι
6) Άντονι Πάρκερ
7) Ραμούνας Σισκάουσκας
8) Γκρέγκορ Φούτσκα
9) Νίκολα Βούισιτς
10) Ζέλικο Ρέμπρατσα

QUOTE(Razorblade Fish @ Jan 19 2010, 14:57 ) *
Δεν νομιζω πως πρεπει να υπαρχει αμφιβολια για τον Σισκαουσκας.Γιατι δηλαδη εχετε σιγουρο τον Ναβαρο και οχι τον Σισκα;Ασε που αν βγουν κατα θεση οι 10 καλυτεροι,δηλαδη 2 για καθε θεση δεν τον βλεπω τον ΑΝΤΙΠΑΘΕΣΤΑΤΟ Ισπανο μεσα. shot.gif


Πρόσεξέ το αυτό, πρόκειται για εμμονή... peace.gif
Giorgos#4
Η φωτογραφια του Αλβερτη ειναι απιστευτη! smiley.gif
Razorblade Fish
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 19 2010, 19:47 ) *
Μα δεν είπα ότι είναι ο καλύτερος!!! Ισχύουν όλα όσα λες πάντως. Τα περί εμπάθειας για τους Ισπανούς πήγαινε στον razorblade fish! Ένας παίκτης που συγκαταλέγεται σίγουρα στους τοπ sg της τελευταίας 25ετιας σίγουρα αξίζει πάνω από τρεις ψήφους. Δεν είπα κάτι παραπάνω. Άλλωστε για πρώτο ψήφισα τον Σάρας.

Ασχολιαστο...Θα πεσει φωτια να μας καψει...Το ξαναειπα πως δεν εχω εμπαθεια με τους Ισπανους,ισως εχω με τον θεατρινο σου...Εχεις μεγαλο κολλημα παντως με αυτο τον παικτη,να το κοιταξεις...
colonel gomelsky
QUOTE(Razorblade Fish @ Jan 19 2010, 20:02 ) *
Ασχολιαστο...Θα πεσει φωτια να μας καψει...Το ξαναειπα πως δεν εχω εμπαθεια με τους Ισπανους,ισως εχω με τον θεατρινο σου...Εχεις μεγαλο κολλημα παντως με αυτο τον παικτη,να το κοιταξεις...


για δες λίγο κι αυτό: http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=7074

Δεν αποδεικνύει την αλήθεια των λεγομένων μου αλλά δείχνει ότι δεν είμαι ο μόνος που το πιστεύω
Razorblade Fish
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 19 2010, 19:54 ) *
1) Σαρούνας Γιασικεβίτσιους
2) Ντέγιαν Μποντιρόγκα
3) Χουάν Κάρλος Ναβάρο
4) Δημήτρης Διαμαντίδης
5) Μανού Τζινόμπιλι
6) Άντονι Πάρκερ
7) Ραμούνας Σισκάουσκας
8) Γκρέγκορ Φούτσκα
9) Νίκολα Βούισιτς
10) Ζέλικο Ρέμπρατσα



Πρόσεξέ το αυτό, πρόκειται για εμμονή... peace.gif

Μονο 3 ο Χουαν Καρλος;;;;Ποιος Σαρας τωρα και ποιος Μποντιρογκα;;;;Ουτε η μανα του πιστευω δεν θα τον ψηφιζε 3ο τον Ναβαρο...Να γινει poll τωρα!Ναβαρο και η ''αξια'' του...
benchwarmer
Παπαλουκάς
Γιασικεβίτσιους
Διαμαντίδης
Φορντ
Πάρκερ
Σισκάουσκας
Μποντιρόγκα
Σκόλα
Βούισιτς
Σαμπόνις
kseplenhs
QUOTE(Giorgos#4 @ Jan 19 2010, 19:56 ) *
Η φωτογραφια του Αλβερτη ειναι απιστευτη! smiley.gif


μου θυμιζει τον πατρινό τον χαρούμενο που τριγυρνάει με το μπουζούκι(ή με κιθάρα ενίοτε)...
colonel gomelsky
QUOTE(benchwarmer @ Jan 19 2010, 20:08 ) *
Παπαλουκάς
Γιασικεβίτσιους
Διαμαντίδης
Φορντ
Πάρκερ
Σισκάουσκας
Μποντιρόγκα
Σκόλα
Βούισιτς
Σαμπόνις


Η σειρά είναι τυχαία ή τους έχεις κατατάξει?
benchwarmer
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 19 2010, 20:16 ) *
Η σειρά είναι τυχαία ή τους έχεις κατατάξει?


Τυχαια εννοειται.. Μαλλον απο PG προς C.
Ηθελα να βαλω δυο ανα θεση, αλλα καπου στην πορεια καταλαβα οτι υπαρχουν περισσοτεροι "κοντοι" που να αξιζουν μια θεση στους 10.. Ευτυχως που τελευταια στιγμη θυμηθηκα οτι μας ειχε τιμησει μια χρονια με την παρουσια του ο Αρβιντας..
a bullet for your head
QUOTE(Razorblade Fish @ Jan 19 2010, 20:02 ) *
Ασχολιαστο...Θα πεσει φωτια να μας καψει...Το ξαναειπα πως δεν εχω εμπαθεια με τους Ισπανους,ισως εχω με τον θεατρινο σου...Εχεις μεγαλο κολλημα παντως με αυτο τον παικτη,να το κοιταξεις...

Ο ''Λα Μπομπα'' ειναι πραγματικα πολυ μεγαλος παικτης..
Θεατρινος μπορει να ειναι οπως και αλλοι Ισπανοι συμπαικτες του..αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν ειναι & πολυ μεγαλος παικτης & σκορερ..
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 19 2010, 20:33 ) *
Ο ''Λα Μπομπα'' ειναι πραγματικα πολυ μεγαλος παικτης..
Θεατρινος μπορει να ειναι οπως και αλλοι Ισπανοι συμπαικτες του..αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν ειναι & πολυ μεγαλος παικτης & σκορερ..

Και εγω συμφωνω για τον Ναβαρο!Ειναι πολυ καλος παιχτης και ικανοτατος σκορερ και σε πιο παλια εποχη που "επιτρεποταν" σε μεγαλο βαθμο το One Man Show θα μεταρεποταν σε ενα απο τους κορυφαιους σκορερ ολων των εποχων στην Ευρωπη!Το ιδιο ισχυει και για τον Σισκα(που ειναι ενας απο τους κορυφαιους Ευρωπαιους Ever στο σουτ πανω σε αμυνα!Μπορει να σκοραρει πανω και στην πιο καλη ατομικη αμυνα!)

Αν και οι 2 δεν ειναι στην "σφαιρα" του Μποντιρογκα και του Σαρας μια θεση στο Poll-Τοπικ την αξιζαν περα για περα!
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 19 2010, 20:33 ) *
Ο ''Λα Μπομπα'' ειναι πραγματικα πολυ μεγαλος παικτης..
Θεατρινος μπορει να ειναι οπως και αλλοι Ισπανοι συμπαικτες του..αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν ειναι & πολυ μεγαλος παικτης & σκορερ..


Και όχι μόνο οι Ισπανοί. Θεατρίνοι είναι (ήταν) και οι Γιασικεβίτσιους, Παπαλουκάς, Ντίβατς, Τόμιτς κ.α. αλλά αυτό δε μειώνει με τίποτα την τεράστια αξία τους.

QUOTE(Air and King @ Jan 19 2010, 20:59 ) *
Και εγω συμφωνω για τον Ναβαρο!Ειναι πολυ καλος παιχτης και ικανοτατος σκορερ και σε πιο παλια εποχη που "επιτρεποταν" σε μεγαλο βαθμο το One Man Show θα μεταρεποταν σε ενα απο τους κορυφαιους σκορερ ολων των εποχων στην Ευρωπη!Τ


Πολύ εύστοχη παρατήρηση! Και γω την ίδια αίσθηση έχω για τον Ναβάρο.
Razorblade Fish
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 19 2010, 21:04 ) *
Και όχι μόνο οι Ισπανοί. Θεατρίνοι είναι (ήταν) και οι Γιασικεβίτσιους, Παπαλουκάς, Ντίβατς, Τόμιτς κ.α. αλλά αυτό δε μειώνει με τίποτα την τεράστια αξία τους.



Πολύ εύστοχη παρατήρηση! Και γω την ίδια αίσθηση έχω για τον Ναβάρο.

Ρε συνταγματαρχη,δεν ειπα οτι δεν ειναι πολυ καλος παικτης...Αλλα στο συγκεκριμενο topic,με τις παραμετρους που εθεσε ο bullet,ο Ναβαρο ΔΕΝ ειναι για πιο ψηλα και η μονη αδικια που υφισταται μεχρι στιγμης για μενα ειναι που ισοψηφει με τον μεγιστο Βουισιτς!
polympoumpounas
Νομιζω οτι η πρωτια παιζεται μεταξυ τριων παιχτων, Μποντιρογκα,Σαρας και Παρκερ οι οποιοι ειναι πολυ κοντα ο ενας με τον αλλον.Παιρνοντας υποψην τα 4 κριτηρια που εθεσε ο bullet και με τα οποια συμφωνω οριστε το top10 μου:

1 Ντεγιαν Μποντιρογκα
-Εχει βγει3 φορες στην κορυφαια πενταδα της ευρωλιγκας αλλα αν ειχε αντιστοιχα βραβεια και η Fiaba θα εμπαινε 100% και τα 2000 και 2001(βασικα εκεινες τις χρονιες το MVP θα παιζοταν μεταξυ αυτου και του Χαφμαν) αρα συνολικα 5 φορες.
-Εχει κατακτησει 3 φορες την Ευρωλιγκα οντας και τις 3 φορες ο καλυτερος της παιχτης(Mην σας μπερδευει που το 2000 mvp του final four βγηκε ο Ρεμπρατσα, No1 της ομαδας ηταν σιγουρα ο Μποντι).Επισης πηγε ακομα μια φορα στον τελικο.
-Εχει και 2 MVP final four

Νομιζω οτι απ ολους τους υποψηφιους ειχε την πιο ξεκαθαρη κυριαρχια στην Ευρωπη και αν στα γεραματα του δεν ειχε παει στη Ρομα αλλα σε καμια ομαδα κορυφης(Παναθηναικος π.χ.) και ειχε παρει καμια ευρωλιγκα ακομα θα ηταν αναμφισβητητα ο κορυφαιος.
Στα επιχειρηματα μου να προσθεσω επισης οτι την σεζον που συνυπηρξε με τον Σαρας στην ιδια ομαδα αυτος ηταν ξεκαθαρα το Νο1 ενω ο Λιθουανος παλευε για το Νο2 με τον Φουτσκα και με τον Ναβαρο.Και μην ακουσω οτι ο Σαρας ηταν ακομα αγουρος, 3 χρονια διαφορα εχουν οι δυο τους.


2 Αντονι Παρκερ
Οι περισσοτεροι εχουν στiς 2 πρωτες θεσεις τους Μποντιογκα και Γιασικεβιτσιους αλλα εγω εχω τους λογους μου να θεωρω τον Παρκερ καλυτερο του Λιθουανου.Τα στατιστικα (συμφωνουν με την εικονα που ειχα για τον παιχτη και) δειχνουν οτι αυτος ηταν το Νο1 στη Μακαμπι τις χρονιες των τιτλων ενω ακομα και τη χρονια που ο Σαρας του πηρε το mvp του final four o Παρκερ ειχε προλαβει να βγει mvp ολης της ευρωλιγκας!Αναλυτικα τι εχει κανει:
-Εχει παρει 3 φορες την ευρωλιγκα και εχει παει ακομα μια φορα στον τελικο τον οποιο μαλιστα θα μπορουσε να κερδισει αν ο Βουιτσις δεν αποφασιζε να ξεφτιλιστει απο τον Σαβρασενκο και ο Σολομον εδινε και καμια μαμημενη πασα απο το αριστερο στο δεξι.Μονο ομως τις 3 φορες απο τις 4 επαιξε στον τελικο σαν ο κορυφαιος παιχτης της ομαδας του αφου το 2001 Χαφμαν και ΜακΝτοναλντ τον "ειχανε"
-2 φορες MVP της Ευρωλιγκας, o μοναδικος απο τους υποψηφιους που το χει καταφερει(nuff said smiley.gif 77.gif )


3 Σαρουνας Γιασικεβιτσιους
-Ο μοναδικος απο τους υποψηφιους που εχει 4 ευρωλιγκες, ομως μονο σε αυτη του 2004 θα μπορουσε καποιος να ισχυριστει οτι ηταν ο καλυτερος παιχτης της ομαδας(που και με αυτο εγω διαφωνω).Το 2003 ηταν στη σκια του Μποντιρογκα, το 2005 του Παρκερ και το 2009 μεχρι και το final four ηταν μετριοτατος με Διαμαντιδη,Σπανουλη,Πεκοβιτς σαφως καλυτερους
-2 φορες στην κορυφαια πενταδα της ευρωλιγκας

Η αποψη μου ειναι οτι ενω ο Σαρας ειναι τεραστιος παιχτης και ο ορισμος της ηγετικης φυσιογνωμιας, λιγο το οτι εδινε πολλες εντυπωσιακες πασες, λιγο το οτι ειχε τρομερη επαφη με τους οπαδους οπου κι αν αγωνιστηκε, συνεπεσε και το prime του με την περιοδο εντονης αμφισβιτησης του ΝΒΑ και ετσι υπερεκτιμηθηκε αρκετα.Θυμαμαι το καλοκαιρι που ηταν να φυγει για Αμερικη μερικοι τον συγκριναν ακομα και με Πετροβιτς και Κουκοτς!Εκπληκτικος πασερ, φονικο σουτ αλλα ως εκει.


4 Θοδωρης Παπαλουκας
-2 φορες πρωτη πενταδα της ευρωλιγκας και αλλες δυο στη δευτερη
-MVP ευρωλιγκας το 2007
-7 final four, 2 τροπαια και αλλον ενα χαμενο τελικο οπου ομως ηταν ο καλυτερος παιχτης του γηπεδου
-1 φορα MVP final four ευρωλιγκας
-πρωτος σε ασσιστ και κλεψιματα στην ιστορια της ευρωλιγκας

Νομιζω οτι οι διακρισεις του θα μπορουσαν να τον φερουν και στην πρωτη θεση αφου τα ειχε ολα, διαρκεια, στιτιστικα, τιτλους.Νομιζω ομως οτι το παιχνιδι του δεν ηταν στο ιδιο υψηλο επιπεδο με των αλλων τριων, ηταν μισο κλικ κατω και γι αυτο και τον βαζω τεταρτο


5 Ραμουνας Σισκαουσκας
Θα μπορουσε να βρισκεται ψηλοτερα ομως αργησε παρα πολυ να παει σε ομαδα που κανει πρωταθλητισμο σε ευρωπαικο επιπεδο.Στα 26 του εφυγε απο την Λιετουβος και στα 28 απο την Μπενετον.Την πρωτη του χρονια με την ΤΣΣΚΑ την θεωρω ισαξια με τις καλυτερες των τριων πρωτων.Ομως του λειπει η διαρκεια αφου ουσιαστικα μεγαλο ονομα εγινε στα 28 του.
-1 φορα στην κορυφαια πενταδα και αλλη μια στην δευτερη
-MVP το 2008
-2 φορες κατεκτησε την κουπα ενω οδηγησε την ομαδα του σ ακομα εναν χαμενο τελικο.Θα μπορουσε ευκολα αυτη τη στιγμη να εχει 3 MVP final four αλλα δεν εχει κανενα.


6 Δημητρης Διαμαντιδης
-3 final four, 2 κουπες
-MVP final four 2007 αν και δεν το αξιζε
-1 φορα στην κορυφαια πενταδα αν και μαλλον επρεπε να ειναι περισσοτερες
-κορυφαιος αμυντικος τα τελευταια 5 χρονια
Δεν χρειαζεται να πω πολλα για τον Διαμαντιδη, ολοι τον ξερουμε.Να πω μονο οτι μεχρι το τελος της καριερας του νομιζω θα ξεπερασει τον Παπαλουκα και θα γινει αυτος ο δευτερος καλυτερος Ελληνας μπασκετμπολιστας ολων των εποχων


7 Χουαν Καρλος Ναβαρο
Πολλα εχουν ακουστει γι αυτον στα προηγουμενα posts.Να απαντησω σε μερικα πραγματακια.
Πρωτον ο Ναβαρο το 2003 ΔΕΝ ΗΤΑΝ η τεταρτη επιλογη πισω απο Μποντιρογκα,Σαρας,Φουτσκα.Ηταν δευτερος ΜΑΖΙ με Σαρας και Φουτσκα.Στην ευρωλιγκα πραγματι δεν εκανε καλες εμφανισεις ομως στην Ισπανια οπου ηταν στο στοιχειο του ηταν σταθερα καλυτερος του Σαρας και ισαξιος του Ιταλου.
Δευτερον το οτι μπηκε σε μερικες καλυτερες πενταδες δεν ειναι "και τι εγινε" που λεει ο captain charisma, ειναι ενα σημαντικο επιτευγμα που μονο αυτος, ο Μποντιρογκα και ο Βουιτσιτς εχουν καταφερει.Επισης:
-MVP ευρωλιγκας το 2009
-3 final four, μια κουπα και δυο χαμενοι ημιτελικοι στο τσακ, ο πρωτος με καταφανεστατη ευνοια της διαιτησιας στην ΤΣΣΚΑ(ε, ποιαν αλλη? laugh.gif )


8 Νικολα Βουιτσιτς
Για μια τριετια ηταν ο καλυτερος σεντερ της Ευρωπης ενω εχει κατακτησει 2 φορες το τροπαιο και εχει παει αλλη μια φορα τελικο.Δεν νομιζω οτι ηταν ο ποιοτικοτερος ψηλος της δεκαετιας (Χαφμαν και Σκολα σαφως ανωτεροι) ομως ειχε διαρκεια και ομαδικες επιτυχιες


9 Λουις Σκολα
Αν εμενε στην Ευρωπη θα σκαρφαλωνε νομιζω μερικες θεσουλες αλλα η Ευρωπη δεν τον χωραγε.Του λειπουν οι ομαδικες επιτυχιες αφου εχει παει μολις σε εναν τελικο ευρωλιγκας και αλλες 2 φορες σε final four.2 φορες στην καλυτερη πενταδα


10 Ματιας Σμοντις
Ημουν μεταξυ αυτου, του Χαφμαν και του Τζινομπιλι αλλα μποτιμησα την διαρκεια.Συν τις αλλοις το να εβλεπα το ονομα του Τζινομπιλι κατω απο αυτο του Ναβαρο θα μου φαινοταν καπως...



*Ψηφισα μονο Παρκερ αν και αρχικα πηγαινα για τρεις ψηφους γιατι δεν μπορω να τον βλεπω να εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο τους πρωτους.Ισως αν επαιζε Παναθηναικο ή Ολυμπιακο να εκτιμουσαμε περισσοτερο τι παιχταρας ηταν...


Air and King
QUOTE(polympoumpounas @ Jan 20 2010, 00:44 ) *
*Ψηφισα μονο Παρκερ αν και αρχικα πηγαινα για τρεις ψηφους γιατι δεν μπορω να τον βλεπω να εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο τους πρωτους.Ισως αν επαιζε Παναθηναικο ή Ολυμπιακο να εκτιμουσαμε περισσοτερο τι παιχταρας ηταν...

Iσως να εχεις δικιο σε αυτο!
Αν και προσωπικα δεν θα τον εβαζα πανω απο Μποντιρογκα και Σαρας!Ενω καλλιστα για μενα μπορουν να θεωρηθουν ανωτεροι οι Παπαλουκας και Διαμαντιδης καθως ειναι τετοια η θεση τους που μπορει να ειπωθει οτι στο συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ εχουν μεγαλυτερη επιδραστικοτητα!

Οπως και να εχει πολυ καλη η λιστα σου!
a bullet for your head
Φτασαμε τις 30 υποψηφιοτητες..
http://www.euroleague.net/competition/all-decade/main-page
a bullet for your head
Φτασαμε τις 30 υποψηφιοτητες..
http://www.euroleague.net/competition/all-decade/main-page
Illusioner
Απλά ήταν ο Μάνου. Αυτός ο παίχτης έχει αφήσει το στίγμα του στον μπασκετικό κόσμο και φυσικά στην Ευρώπη όπου είχε και τις διακρίσεις του. Τα πρώτα δείγματα του ταλέντου του τα έδωσε εδώ. Αρα ψηφίζψ δαγκωτό Μανούυυυυυ Τζινόμπιλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι. 77.gif 77.gif
ashton
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 20 2010, 18:19 ) *
Φτασαμε τις 30 υποψηφιοτητες..
http://www.euroleague.net/competition/all-decade/main-page


και προσπαθώ να καταλάβω γιατί για παράδειγμα στο μινι βιογραφικό του Κακιούζη αναφέρεται αυτό
QUOTE
Kakiouzis helped AEK to reach the 2001 Euroleague semifinals, earning fans around the continent due to his fighting spirit and clutch performances.

αλλά παρακάτω στο παλμαρέ, συμμετοχές σε semifinals του μετράνε μόνο από Σιένα & μετά...

QUOTE
Euroleague semifinalist, 2003, 2004 Siena, 2006 Barcelona


Επίσης τα φτωχά μου αγγλικά λενε πως
QUOTE
Kutluay became the first Turk to win a European title while also being the first athlete ever from his country to play for a first-division Greek team in any sport. Of course, that all happened with Panathinaikos in 2002, when he and the Greens mounted one of the greatest comebacks ever in the Euroleague title game.


ο Ιμπο πέτυχε τα παραπάνω (ανάμεσα τους και να είναι ο 1ος τούρκος αθλητής σε ελληνική ομάδα) το 2002 με τον ΠΑΟ.
Μόνο που το έκανε το 2001 με τη ρημαδοΑΕΚ...
Με την οποία έφτασε σε Euroleague Semifinals αλλά εκεί δεν υπάρχει αναφορά ούτε στο βιογραφικό..
ViC
Καλησπέρα παιδιά. Καινούριος είμαι, αυτό είναι το πρώτο ποστ μου.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη στο TOP 10 πρέπει να βρίσκονται (η σειρά είναι τυχαία)

ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ
ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ
ΓΙΑΣΙΚΕΒΙΤΣΙΟΥΣ
ΣΙΣΚΑΟΥΣΚΑΣ
ΜΠΟΝΤΙΡΟΓΚΑ
ΤΖΙΝΟΜΠΙΛΙ
ΣΚΟΛΑ
ΝΑΒΑΡΟ
ΠΑΡΚΕΡ
ΒΟΥΙΣΙΤΣ

Και θα ήθελα κάπου να χωρέσω τους ΦΟΡΝΤ, ΛΑΝΓΚΤΟΝ

Μήπως ξέρετε πότε αρχίζουμε να ψηφίζουμε;
Igor
QUOTE(ViC @ Jan 21 2010, 01:10 ) *
Καλησπέρα παιδιά. Καινούριος είμαι, αυτό είναι το πρώτο ποστ μου.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη στο TOP 10 πρέπει να βρίσκονται (η σειρά είναι τυχαία)

ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ
ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ
ΓΙΑΣΙΚΕΒΙΤΣΙΟΥΣ
ΣΙΣΚΑΟΥΣΚΑΣ
ΜΠΟΝΤΙΡΟΓΚΑ
ΤΖΙΝΟΜΠΙΛΙ
ΣΚΟΛΑ
ΝΑΒΑΡΟ
ΠΑΡΚΕΡ
ΒΟΥΙΣΙΤΣ

Και θα ήθελα κάπου να χωρέσω τους ΦΟΡΝΤ, ΛΑΝΓΚΤΟΝ

Μήπως ξέρετε πότε αρχίζουμε να ψηφίζουμε;


Πρεπει πρωτα να ανακοινωθουν οι 50 υποψηφιοι και μετα.
PARISINOS
Οι δεκα κορυφαιοι για μενα απο τον καλυτερο ως τον 10ο.

Μποντιρογκα ( 3 ευρωλιγκες ως το ξεκαθαρο νουμερο 1 στην ομαδα του, πολλοι ατομικοι τιτλοι)
Σαρας ( 4 ευρωλιγκες , δυο ως το νουμερο 1 -οχι ξεκαθαρο -, πολλοι ατομικοι τιτλοι)
Παπαλουκας ( 2 ευρωλιγκες ως το νουμερο 1 -οχι ξεκαθαρο, πολλοι ατοιμικοι τιτλοι)
Παρκερ ( 3 ευρωλιγκες, καμια ως ο ξεκαθαρος ηγετης, αρκετοι ατομικοι τιτλοι)
Διαμαντιδης ( 2 ευρωλιγκες, καμια ως ο απολυτος ηγετης , καλυτερος αμυντικοςς της δεκαετιας)
Σισκαουσκας (2 ευρωλιγκες, καμια ως ξεκαθαρος ηγετης, )
Τζινομπιλι (1 ευρωλιγκα εστω διαιρεμενη, ξεκαθαρος νουμερο 1 )
Βουισιτς ( ατομικοι τιτλοι, σταθεροτητα , 3 ευρωλιγκες)
Σκολα ( απολυτο νουμερο 1 μιας σταθερης ομαδας φαιναλ 4, ατομικοι τιτλοι, καμια ευρωλιγκα)
Σαμπονισ ( τιμης ενεκεν στη λιστα, επειδη στα 40 ειχε ρανκιν 25, παραλιγο να παει τη ζαλγκιρις μονος στο φαιναλ 4, πηρε το mvp ...α και επειδη αντιπαθω το ναβαρο smiley.gif )
Green Warrior
Διαμαντίδης, Παπαλουκάς, Μποντιρόγκα, Γιασικεβίτσιους, Ναβάρο, Σισκάουσκας, Σκόλα, Βούισιτς, Σμόντις, Άντερσεν, Πάρκερ, Μπράουν

12αδα έβαλα για να έχουμε πλήρες ρόστερ
a bullet for your head
Φτασαμε τις 40 υποψηφιοτητες..
http://www.euroleague.net/competition/all-decade/main-page

Αυριο θα υπαρξει ολοκληρωση των υποψηφιοτητων & εναρξη της ψηφοφοριας..
a bullet for your head
Φτασαμε τις 40 υποψηφιοτητες..
http://www.euroleague.net/competition/all-decade/main-page

Αυριο θα υπαρξει ολοκληρωση των υποψηφιοτητων & εναρξη της ψηφοφοριας..
viperbite
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 22 2010, 01:24 ) *
Φτασαμε τις 40 υποψηφιοτητες..
http://www.euroleague.net/competition/all-decade/main-page

Αυριο θα υπαρξει ολοκληρωση των υποψηφιοτητων & εναρξη της ψηφοφοριας..

Υπαρχει ενα μπερδεμα με την διατυπωση -αγωνιστηκε η αγωνιζεται ακομα- οποτε εγω θα ψηφισω εναν απο αυτους που εχει κλεισει η καριερα τους και αυτος δεν ειναι αλλος απο τον Ντεγιαν Μποντιρογκα. Ενας παικτης με εντονη μπασκετικη προσωπικοτητα, που ακτινοβολουσε σε ολη την Ευρωπη, κερδιζοντας τον σεβασμο και την αναγνωριση σε οποιοδηποτε γηπεδο. Ο Ντεγιαν και ο Στογιακοβιτς ειναι οι τελευταιοι της μεγαλης Γιουγκοσλαβικης σχολης. Αν παλι θα επρεπε να επιλεξω εναν απο τους εν ενεργεια αυτος θα ηταν ο Σισκαουσκας. Για φανταστειτε να εμπαινε και το περσινο τριποντο στον τελικο
Giorgos#4
http://www.euroleague.net/competition/all-decade/main-page

OΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ

οι 8 πρωτοι μεχρι στιγμης ειναι παιχτες που εχουν περασει απο τον παναθηναικο
ψηφισα
Γιασικεβιτσιους
Σισκαουσκας
Μποντιρογκα
Διαμαντιδη
Παπαλουκα
Βουισιτς
Μπραουν
Παρκερ
Τζινομπιλι
Σκολα
rchos
ειναι μολις οι πρωτες ωρες αλλα οτι θα εβλεπα τον αλβερτη τον σαμπονις και τον πεκοβιτς στην καλυτερη δεκαδα της ευρωλιγκας δεν το περιμενα.για μενα ουτε 10% δεν επρεπε να μετραει η ψηφοφορια τοου κοινου σε τετοια θεματα.
καλα που δεν ειχαν τον ρουμπιο υποψιφιο γιατι οι ισπανοι θα τον ειχαν μεσα στην δεκαδα και αυτον!
φυσικα αυτα θα αλλαξουν μα σαν εικονα ειναι καπως!
polympoumpounas
QUOTE(rchos @ Jan 23 2010, 01:34 ) *
ειναι μολις οι πρωτες ωρες αλλα οτι θα εβλεπα τον αλβερτη τον σαμπονις και τον πεκοβιτς στην καλυτερη δεκαδα της ευρωλιγκας δεν το περιμενα.για μενα ουτε 10% δεν επρεπε να μετραει η ψηφοφορια τοου κοινου σε τετοια θεματα.
καλα που δεν ειχαν τον ρουμπιο υποψιφιο γιατι οι ισπανοι θα τον ειχαν μεσα στην δεκαδα και αυτον!
φυσικα αυτα θα αλλαξουν μα σαν εικονα ειναι καπως!


Για το οτι η γνωμη του κοινου δεν πρεπει να μετραει ουτε 10% συμφωνω απολυτως.Το εχουμε δει και στις ψηφοφοριες για τα all-star games, ολοι αντι να ψηφιζουν αντικειμενικα ψηφιζουν οπαδικα ή στην καλυτερη των περιπτωσεων τις συμπαθειες τους.Ειμαι σιγουρος οτι αν για το MVP του ΝΒΑ ψηφιζε το κοινο αυτη τη στιγμη ο Iverson θα ειχε 5-6 και ο Yao αλλα τοσα!

Για την αιχμη που πετας παντως για τους Ισπανους διαφωνω εντελως.Εγω ουτε καν τον Ναβαρο δεν βλεπω μεσα στους 10 καλυτερους(που σιγουρα αξιζει μια θεση εκει) ωστε να λεμε οτι οι Ισπανοι ψηφιζουν τα παιδια τους.Αντιθετα αλλους λαους βλεπω να εχουν κομπλεξ και να θελουν να βγαλουν τα δικα τους παιδια πρωτα... Μπατιστ(!!!), Αλβερτης(!!!!!!!!!!), μονο τον Φωτση δεν εχω δει και ανησυχω.Ευτυχως δηλαδη που δεν ειναι υποψηφιος και ο Μπουρουσης γιατι θα καταληγαμε σε αμιγως Ελληνολιθουανικη δεκαδα.

*Ποσο γελοια θα ειναι αυτη η ψηφοφορια αν τελικα μπει ο Αλβερτης μεσα στους δεκα καλυτερους και οχι ο Παρκερ?
Bonzo
Οντως...
Μάλλον έχοθν ψηφίσει πολλοί Παναθηναικοί. Ειδικά οι απουσίες Πάρκερ Βουισιτς χτυπάνε...

ΥΓ. ελπιζω να μην την καταστρέψουν οι Λιθουανοί την ψηφοφορία γιατι βλέπω στις τρεις πρώτες θέσεις Σάρας Σίσκα και Σαμπόνις
ΥΓ2. Ο Μπατίστ δεν είναι παράλογη επιλογή. Υπηρξε για πολλά χρόνια σταθερά εξαιρετικός, σε μία απο τις 2-3 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.
polympoumpounas
QUOTE(Bonzo @ Jan 23 2010, 02:33 ) *
ΥΓ2. Ο Μπατίστ δεν είναι παράλογη επιλογή. Υπηρξε για πολλά χρόνια σταθερά εξαιρετικός, σε μία απο τις 2-3 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.


Ναι, μονο που εδω λεμε για το top ten της Ευρωπης γενικα, οχι για το top ten των ψηλων της (που εκει μαλλον αξιζει να μπει).
Προχειρα, προχειρα Χαφμαν, Σκολα, Σμοντις, Βουιτσιτς, Σαμπονις, Σπλιτερ ειναι μερικοι απλως ψηλοι που αξιζουν να ειναι απο πανω του.Για να μην πω και Τομασεβιτς που στις αρχες της δεκαετιας εκανε μαγικες χρονιες ή Ρεμπρατσα που επαιξε 2 χρονιες αλλα σε επιπεδο πολυ ανωτερο απο τον Μπατιστ...
Bonzo
Πιστευω ότι για τη τελευταια δεκαετία ο Μπατιστ είανι ψηλότερα από αρκετους που έγραψες(πχ Σαμπονις) και για τους υπόλοιπους είναι υποκειμενική κρίση. Για μένα προσωπικά (που δεν τον ψήφισα στην 10αδα) είναι οριακό. Σίγουρα πάντως δεν είναι και να σε βγάζει από τα ρούχα σου...
polympoumpounas
Ο μοναδικος απο τους 6 που εγραψα, οπου θα μπορουσε καποιος να ισχυριστει οτι αξιζει να βρισκεται κατω απο τον Μπατιστ ειναι ο Σαμπονις και αυτο καθαρα και μονο λογω διαρκειας αφου τη χρονια που εκανε τοτε με τη Ζαλγκιρις, ο Μαικ δεν την εχει δει ουτε στα ονειρα του.Για τους υπολοιπους 5 δεν τιθεται θεμα.Τωρα για Τομασεβιτς, Ρεμπρατσα ειναι αναλογως πως θα το δει κανεις οπως αλλωστε και για Πεκοβιτς ή Φουτσκα οπου ανετα καποιος τους τοποθετει πιο πανω.

Και αν σκεφτεις κιολας οτι αυτη τη δεκαετια στην Ευρωπη κυριαρχησαν οι κοντοι, ε καταλαβαινεις οτι το να ειναι ο Μπατιστ στην πρωτη δεκαδα ειναι εγκλημα.Οχι τεραστιο βεβαια οπως θα ειναι το να δουμε τον Αλβερτη μεσα στους δεκα ή τον Παρκερ εκτος αλλα θα ειναι εγκλημα οπως και να το κανουμε

Bonzo
Πιστυω ότι δεν έχει νοημα να συνεχίζουμε αυτή τη συζήτηση αλλα και ο Χοφμαν διαχρονικά την τελευταια δεκαετία δε συγκρίνεται με το μπατίστ. Επίσης προσωπικά τον θεωρω στο ίδιο επίπεδο με Σπλίττερ, Σμόντις(ο οποίος είναι και περισσότερο 4αρι) ίσως και Τομάσεβιτς και λιγο κάτω από Βούισιτς -Σκόλα.
Νομίζω ότι έχεις υποτιμήσει κάπως την προσφορά του Μπατίστ. Ρίξε μια ματιά και στa στατιστικά του. Απίστευτη σταθερότητα.Στατιστικά Μπατίστ Euroleague. Έχει και το συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχεση με τοθυς περισσότερους που μου αναφέρεις ότι έχει σηκώσει και δυο κούπες
Εμπας περιπτώση εξωφρενικό να είναι στη δεκάδα δε μου φαίνεται.


ΥΓ. Βγηκε ο σαμπονις μπήκε ο Τομάσεβιτς
PARISINOS
QUOTE(polympoumpounas @ Jan 23 2010, 03:02 ) *
Ο μοναδικος απο τους 6 που εγραψα, οπου θα μπορουσε καποιος να ισχυριστει οτι αξιζει να βρισκεται κατω απο τον Μπατιστ ειναι ο Σαμπονις και αυτο καθαρα και μονο λογω διαρκειας αφου τη χρονια που εκανε τοτε με τη Ζαλγκιρις, ο Μαικ δεν την εχει δει ουτε στα ονειρα του.Για τους υπολοιπους 5 δεν τιθεται θεμα.Τωρα για Τομασεβιτς, Ρεμπρατσα ειναι αναλογως πως θα το δει κανεις οπως αλλωστε και για Πεκοβιτς ή Φουτσκα οπου ανετα καποιος τους τοποθετει πιο πανω.

Και αν σκεφτεις κιολας οτι αυτη τη δεκαετια στην Ευρωπη κυριαρχησαν οι κοντοι, ε καταλαβαινεις οτι το να ειναι ο Μπατιστ στην πρωτη δεκαδα ειναι εγκλημα.Οχι τεραστιο βεβαια οπως θα ειναι το να δουμε τον Αλβερτη μεσα στους δεκα ή τον Παρκερ εκτος αλλα θα ειναι εγκλημα οπως και να το κανουμε


Χαφμαν για μενα δεν εχει αρκετη διαρκεια για να θεωρηθει απο τους καλυτερους. Ο σμοντις εχει οσες κουπες εχει ο μαικ και με ενα κλικ χειροτερα στατιστικα , ενω ο σαμπας επισης δεν μπορει να ειναι στη λιστα με μια χρονια στην οποια δεν ηταν καν σε κορυφαια ομαδα.

Τομασεβιτς , σκολα και σπλιττερ και ρεμπρατσα ειναι βεβαια καλυτεροι απο μπατιστ , οποτε και εγω δεν ψηφισα μπατιστ.
benchwarmer
Φοβερο, αυτη τη στιγμη ειναι στους 10, 9 παιχτες του Παο (πρωην και νυν) και ο Παπαλουκας! Μονο στην Ελλαδα μαθαμε για την ψηφοφορια? tongue.gif

Απο κει και περα, αφηστε τον αλλον να εχει τα δικα του κριτηρια.. Το μονο κριτηριο που δεν γινεται "δεκτο" ειναι το οπαδικο. Μπορει καποιος να προτιμαει να ψηφισει καποιον που ειχε ενα τεραστιο impact για μια και μονο χρονια, παρα καποιον με σταθερα καλη πορεια ολη την δεκαετια..

ΥΓ: Ναι, ψηφισα Σαμπονις tongue.gif
Green Warrior
QUOTE(Green Warrior @ Jan 21 2010, 09:14 ) *
Διαμαντίδης, Παπαλουκάς, Μποντιρόγκα, Γιασικεβίτσιους, Ναβάρο, Σισκάουσκας, Σκόλα, Βούισιτς, Σμόντις, Άντερσεν, Πάρκερ, Μπράουν

12αδα έβαλα για να έχουμε πλήρες ρόστερ



Τελικά άπό τη 12αδα άφησα έξω Ναβάρο και Μπραουν και ψήφισα τους υπόλοιπους
Air Kef
QUOTE(ashton)
ο Ιμπο πέτυχε τα παραπάνω (ανάμεσα τους και να είναι ο 1ος τούρκος αθλητής σε ελληνική ομάδα) το 2002 με τον ΠΑΟ.
Μόνο που το έκανε το 2001 με τη ρημαδοΑΕΚ...
Με την οποία έφτασε σε Euroleague Semifinals αλλά εκεί δεν υπάρχει αναφορά ούτε στο βιογραφικό..


Εκτός από το "that all happened" που όντως έπαιξε στην ΑΕΚ το 2000-2001, το υπόλοιπο είναι σωστό, σε κάθε αθλητή αναφέρεται η μεγαλύτερή του επίδοση.
Ο Κακιούζης μέχρι ημιτελικά έφτασε, μέχρι ημιτελικά τον αναφέρουν.
Ας έπερνε καμιά κούπα, μόνο την κούπα θα έγραφαν.



Ενώθηκαν τα 2 τόπικ που αφορούσαν στην ανάδειξη των κορυφαίων παικτών της δεκαετίας που πέρασε.
polympoumpounas
QUOTE(PARISINOS @ Jan 23 2010, 05:43 ) *
Χαφμαν για μενα δεν εχει αρκετη διαρκεια για να θεωρηθει απο τους καλυτερους. Ο σμοντις εχει οσες κουπες εχει ο μαικ και με ενα κλικ χειροτερα στατιστικα , ενω ο σαμπας επισης δεν μπορει να ειναι στη λιστα με μια χρονια στην οποια δεν ηταν καν σε κορυφαια ομαδα.

Τομασεβιτς , σκολα και σπλιττερ και ρεμπρατσα ειναι βεβαια καλυτεροι απο μπατιστ , οποτε και εγω δεν ψηφισα μπατιστ.


Ο Σμοντις χειροτερος του Μπατιστ?Ρε παιδια δειτε τα λιγο πιο αντικειμενικα τα πραγματα.Ειδικα εσεις οι Παναθηναικοι νομιζω υπερεκτιματε πολυ τους παιχτες σας.
Πρωτον ο Σμοντις δεν εχει 2 κουπες που λες, εχει 3(εναντι 2).Επισης εχει παιξει σε 6 τελικους ενω ο Μπατιστ μονο σε 2.Αρα για να θεωρησουμε τον Μπατιστ καλυτερο πρεπει αυτος να εβγαζε πολυ καλυτερα στατιστικα, κατι που δεν το εκανε.Εγω μισο κλικ πανω βλεπω αυτα του Σμοντις, οχι του Μπατιστ αλλα ακομα και ισαξια να τα θεωρησουμε, οι ομαδικες διακρισεις που εγραψα πριν αλλα και οι ατομικες(εχει μπει στις καλυτερες πενταδες της ευρωλιγκας-ο Μπατιστ οχι) τον βγαζουν απο πανω.Ανετα

Ο Χαφμαν τωρα που λες μπορει να επαιξε μονο 2 χρονιες αλλα σε αυτες ηταν ο καλυτερος ψηλος της διοργανωσης(και ισως και ο καλυτερος παιχτης), ενω οδηγησε την ομαδα του σε μια κουπα(οπου κακως δεν του δοθηκε το mvp του final four) και σε ακομα εναν τελικο.Στην κοντρα δηλαδη Μπατιστ-Χαφμαν διαλεγεις τι προτιμας, διαρκεια ή peak.Ειναι ιδια ακριβως περιπτωση με την συγκριση Χολντεν-Τζινομπιλι, διαλεγεις και παιρνεις.Παντως απο τη στιγμη που μου λες οτι θεωρεις τον Ρεμπρατσα καλυτερο του Μπατιστ, δεν μπορεις να μην θεωρεις και τον Χαφμαν αφου τις ιδιες ακριβως σεζον επαιξαν και οι δυο στην Ευρωπη με τον Αμερικανο να ειναι ενα κλικ πανω απο τον Γιουγκοσλαβο
il postino
προσωπικα , θεωρω το τζινομπιλι τον καλυτερο παικτη που πατησε το ποδι του στα ευρωπαικα παρκε τη δεκαετια που μας περασε. με κριτηριο την αγωνιστικη του αξια και μονο , θεωρω τον αργεντινο σταρ ο,τι καλυτερο εχουμε δει στην ευρωπη! η μετεπειτα παρουσια του στο σαν αντονιο επιβεβαιωνει το μεγαλειο αυτου του παικτη-ορχηστρα. σωματικα και τεχνικα μαζι ,δεν εχω δει κατι ανωτερο απο καποιον αλλον.

υπαρχουν βεβαια και αλλα κριτηρια (τιτλοι , αντικτυπος, αλλαγες στο παιχνιδι) να ψηφισει κανεις , οπου υπερτερουν ο μποντι , ο σαρας , ο τεο , ο δδ, ο παρκερ, ο χολντεν και αλλοι.

κανοντας λογο και για τα κριτηρια , πιστευω οτι η αγωνιστικη αξια ενος παικτη (με απλα λογια , ποσο καλος παικτης ειναι) πρεπει να ειναι το πρωταρχικο κριτηριο σε αυτα τα poll. ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον. οι τιτλοι καποιου μπορει να ειναι συνισταμενη πολλων παραγοντων (βλεπε αλβερτης).

για να ολοκληρωσω ,

τζινομπιλι
μποντι
σαρας
τεο
δδ
σπλιτερ
ναβαρο
παρκερ
σκολα
μπατιστ


rchos
παντως παιδια νομιζω οτι το λαθος που κανουν πολλοι (βγαζω εξω τους κολλημενους που ψηφιζουν οπαδικα η λογο χωρας) ειναι οτι σε αυτη την ψηφοφορια ψηφιζουμε την καλυτερη δεκαδα της ευρωλιγκας και οχι τους 10 καλυτερους παιχτες που επαιξαν στην ευρωλιγκα.για αυτη τη δεκαετια παντα!
ειναι μεγαλη η διαφορα σε αυτα τα 2.ο τζινομπιλι δηλαδη αν και πολυ ανετα καποιος θα τον εβαζε πρωτο αν ψηφιζαμε τον καλυτερο παιχτη απο αυτους γενικα σε ψηφοφορια για την all-euroleague δεκαδα της δεκαετιας μπορει να ηταν στην ομαδα αλλα οχι και σαν πρωτος.
για τον ιδιο λογο δεν θα εβαζα ποτε τον σαμπονις σε δεκαδα.

παντως πεκοβιτς αλβερτης και μπατιστ ενω δεν ειναι μεσα ο σκολα ειναι καπως.φυσικα συμφωνω οτι ευτυχως που δεν μπηκε και ο μπουρου στην ψηφοφορια γιατι μπορει να γελαγαμε πολυ!
οσο για τους ισπανους που ειπα πριν ειχα στο μυαλο μου ενα πολ σε αλλο φορουμ που ολοι οι ισπανοι εχουν ψηφισει τον ρουμπιο σαν τον καλυτερο γκαρντ αυτη τη στιγμη στην ευρωπη!οντως παντως ειναι πολυ λιγοτεροι οι ισπανοι που μπαινουν και ψηφιζουν σε αυτες τις ψηφοφοριες γιαυτο και δεν εχουν δικα τους παιδια συχνα ψηλα και οχι γιατι ειναι πιο αντικειμενικοι!ολοι οι ευρωπαιοι τα ιδια ειμαστε σε αυτο!
benchwarmer
QUOTE(rchos @ Jan 23 2010, 14:21 ) *
παντως παιδια νομιζω οτι το λαθος που κανουν πολλοι (βγαζω εξω τους κολλημενους που ψηφιζουν οπαδικα η λογο χωρας) ειναι οτι σε αυτη την ψηφοφορια ψηφιζουμε την καλυτερη δεκαδα της ευρωλιγκας και οχι τους 10 καλυτερους παιχτες που επαιξαν στην ευρωλιγκα.για αυτη τη δεκαετια παντα!
ειναι μεγαλη η διαφορα σε αυτα τα 2.ο τζινομπιλι δηλαδη αν και πολυ ανετα καποιος θα τον εβαζε πρωτο αν ψηφιζαμε τον καλυτερο παιχτη απο αυτους γενικα σε ψηφοφορια για την all-euroleague δεκαδα της δεκαετιας μπορει να ηταν στην ομαδα αλλα οχι και σαν πρωτος.
για τον ιδιο λογο δεν θα εβαζα ποτε τον σαμπονις σε δεκαδα.


Απο την στιγμη που υπαρχει ως επιλογη στην ψηφοφορια καποιος που επαιξε μονο εναν χρονο στην Ευρωλιγκα, φανταζομαι ειναι στην κριση του καθενος το ποια κριτηρια θα χρησιμοποιησει.

QUOTE(rchos @ Jan 23 2010, 14:21 ) *
παντως πεκοβιτς αλβερτης και μπατιστ ενω δεν ειναι μεσα ο σκολα ειναι καπως.φυσικα συμφωνω οτι ευτυχως που δεν μπηκε και ο μπουρου στην ψηφοφορια γιατι μπορει να γελαγαμε πολυ!

Τουλαχιστον ο Μπουρουσης βγηκε και περυσι στην καλυτερη 5αδα της διοργανωσης, o Αλβερτης και ο Μπατιστ δεν εχουν καμια ατομικη διακριση..

QUOTE(rchos @ Jan 23 2010, 14:21 ) *
οσο για τους ισπανους που ειπα πριν ειχα στο μυαλο μου ενα πολ σε αλλο φορουμ που ολοι οι ισπανοι εχουν ψηφισει τον ρουμπιο σαν τον καλυτερο γκαρντ αυτη τη στιγμη στην ευρωπη!οντως παντως ειναι πολυ λιγοτεροι οι ισπανοι που μπαινουν και ψηφιζουν σε αυτες τις ψηφοφοριες γιαυτο και δεν εχουν δικα τους παιδια συχνα ψηλα και οχι γιατι ειναι πιο αντικειμενικοι!ολοι οι ευρωπαιοι τα ιδια ειμαστε σε αυτο!


Οχι μονο οι Ευρωπαιοι, ολος ο κοσμος.. Γι' αυτο και τετοιες ψηφοφοριες ειναι μονο για τον χαβαλε και τιποτα παραπερα..
rchos
ο καθενας μπορει να ψηφιζει με οτι κριτηρια θελει.απλα σε καθε ψηφοφορια ψηφιζεις κατι συγκεκριμενο.σε αυτη ψηφιζουμε την καλυτερη δεκαδα οχι παιχτικης αξιας αλλα παιχτικης προσφορας στην διοργανωση.απο κει και περα ψηφισε με οτι κριτηρια θες.απλα μην μου ψηφισεις τον σαμπονις γιατι ειναι ο καλυτερος σεντερ της λιστας παιχτικα.ψηφισε τον γιατι η μια του χρονια ηταν τοσο ξεχωριστη που μονο για αυτην αξιζει να μπει στην δεκαδα.
ο σαμπονις καλα κανει και ειναι στην πενηνταδα και καποιοι μπορει να πιστευουν οτι ειναι και στην δεκαδα γιατι μπορει να πιστευουν οτι μια χρονια αρκει για την all-euroleague team της δεκαετιας.

συμφωνω δε με τον ιλποστινο οτι τα τροπαια απο μονα τους δεν λενε και τοσα πολλα γιατι παιζουν και αλλα ρολο στο να παρεις τροπαιο.ο σκολα ας πουμε αξιζει θεση στη δεκαδα και χωρις τροπαιο γιατι πολυ απλα στην διοργανωση ηταν μαγικος παιχτης.εκει που διαφωνω με τον ιλποστινο ειναι οτι παιζει πιο πολυ ρολο η αξια παικτικα γενικα.η αποδοση τους στην διοργανωση παιζει πιο μεγαλο ρολο για την συγκεκριμενη ψηφοφορια.
benchwarmer
QUOTE(rchos @ Jan 23 2010, 15:04 ) *
ο καθενας μπορει να ψηφιζει με οτι κριτηρια θελει.απλα σε καθε ψηφοφορια ψηφιζεις κατι συγκεκριμενο.σε αυτη ψηφιζουμε την καλυτερη δεκαδα οχι παιχτικης αξιας αλλα παιχτικης προσφορας στην διοργανωση.απο κει και περα ψηφισε με οτι κριτηρια θες.απλα μην μου ψηφισεις τον σαμπονις γιατι ειναι ο καλυτερος σεντερ της λιστας παιχτικα.ψηφισε τον γιατι η μια του χρονια ηταν τοσο ξεχωριστη που μονο για αυτην αξιζει να μπει στην δεκαδα.
ο σαμπονις καλα κανει και ειναι στην πενηνταδα και καποιοι μπορει να πιστευουν οτι ειναι και στην δεκαδα γιατι μπορει να πιστευουν οτι μια χρονια αρκει για την all-euroleague team της δεκαετιας.


Το ιδιο λεμε, ΟΚ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.