Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Milwaukee Bucks
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2, 3
zorba
QUOTE(jimmy007 @ Oct 16 2016, 11:21 ) *
Εντάξει τον MCW δίνεις, δεν θα πάρεις και αξιόπιστο βασικό πίσω.

Ο Snell προσωπικά μου αρέσει αρκετά.

Νομίζω πως δεν τον έχουν αξιοποιήσει αρκετά στο Chicago.

Η παθητικότητα στο παιχνίδι του είναι ένα θέμα, αλλά αν μπορέσει να την ξεπεράσει θα είναι εξαιρετικό fit.


Πλέον βέβαια δεν υπάρχει αναπληρωματικός point guard ή γενικά αξιόπιστος δημιουργός πέρα από Γιάννη-Delly.

Παρεπιπτόντως, επειδή έγραφα αυτές τις μέρες preview των Bucks, είδα αρκετό βίντεο από Maker και Brogdon και μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα αρκετά.

Θεωρώ σχεδόν απίθανο να μπορέσει να σουτάρει τρίποντα στο ΝΒΑ ο Βrogdon με την μηχανική που έχει.

Και γίνεται 24 σε δύο μήνες.

Ο Thon Maker δεν νομίζω να παίξει φέτος. Αν παίξει θα είναι πολύ άσχημα τα πράγματα.


Δεν έχω δει τον Σνελ, αλλα απ' ότι βλεπω τα στατιστικά του στα τρίποντα είναι πολύ καλα 37,5% τη δεύτερη χρονιά του στο ΝΒΑ με 35% ποσοστό καριέρας, αλλα κατα περίεργο τρόπο είναι κακός στα δίποντα...
pan24
QUOTE (zorba @ Oct 16 2016, 22:51 ) *
Δεν έχω δει τον Σνελ, αλλα απ' ότι βλεπω τα στατιστικά του στα τρίποντα είναι πολύ καλα 37,5% τη δεύτερη χρονιά του στο ΝΒΑ με 35% ποσοστό καριέρας, αλλα κατα περίεργο τρόπο είναι κακός στα δίποντα...

Κατι παρομοιο συμβαινει και με τον ντελαβεντοβα
Ειναι παικτες που δεν εχουν την ικανοτητα να παιξουν κοντα στο καλαθι για αυτο το επιχειρουν σπανια και οταν το κανουν συνηθως εχει κακη καταληξη
Οι μπακς αυτο που ηθελαν φετος ειναι να εχουν 2 παικτες με καλο τριποντο στην περιφερεια για να αναγκαζουν την αμυνα να ανοιξει ωστε να υπαρχει στην ρακετα χωρος για τον γιαννη και τον παρκερ
Ο σνελ μαζι με τον ντελαβεντοβα μπορει να παιξει αυτο τον ρολο μεχρι να γυρισει ο μιντλετον

Αυτη η προσεγγιση γενικοτερα ηταν απαραιτητη
Ο γιαννης ακομα και αν αποκτησει αξιοπιστο τριποντο(που πιστευω επειδη δουλευει θα καταφερει σε οριζοντα διετιας-τριετιας να εχει ενα 35-38% σε 3 προσπαθειες ανα αγωνα) δεν θα φτασει ποτε σε επιπεδο σουτ του ντουραντ πχ
Οσο καλο σουτ και να αποκτησει για τους αντιπαλους θα ειναι μικροτερο ρισκο να ρισκαρουν το σουτ του(παιζοντας τον πισω απο το σκριν) παρα να τον αφησουν να μπει στην ρακετα που πλεον εχει μεγαλο ρεπερτοριο κινησεων και ειναι σχεδον αδυνατο να κοπει χωρις φαουλ
Παρομοιως και για τον παρκερ
Αρα χρειαζεται οι αλλοι περιφερειακοι να εχουν καλο σουτ αλλιως οι αντιπαλοι ταμπουρωνονται στην ρακετα και παρκερ-γιαννης χτιζουν ή κουτουλανε οπως γινοταν αρκετες φορες περσι
Οι μπακς σε ταλεντο ειναι παραπανω απο πληρεις με μιντλετον-γιαννη-παρκερ
Αυτο που ψαχνουν απο εδω και περα αν θελουν να γινουν contender ειναι το καλυτερο διαθεσμι fit οχι το καλυτερο διαθεσιμο ταλεντο
Φανηκε χαρακτηριστικα με την περιπτωση μονρο που αν και ειναι πολυ καλυτερος παικτης απο τον πλαμλι δημιουργουσε περισσοτερο προβλημα παρα βοηθουσε οποτε επαιζε
jimmy007
O Snell είναι non-threat μέσα από την γραμμή των 3 πόντων.

Στην 2η του χρονιά είχε προσπαθήσει μερικά floaters, αλλά μετά το παράτησε.

Από ντρίπλα δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα αλλά σε αυτή την ομάδα δεν χρειάζεται έτσι και αλλιώς.

Έχει το potential να είναι ένας περιορισμένος 3 and D παίκτης αλλά και αυτό πολύ χρήσιμο είναι.

Λογικά θα προσπαθήσουν να του κάνουν extension τώρα.

3ετές στα 20 εκατομμύρια σύνολο φαίνεται ένα λογικό στοίχημα.

Αν γίνει αξιόπιστο 3 and D wing, είναι μεγάλο value.

Αν δεν βγει, δεν θα είχες cap space έτσι και αλλιώς και είσαι στο Milwaukee, oπότε δεν χάνεις κάτι.


Για το σουτ του Γιάννη διαφωνώ, αν και ελπίζω να κάνω λάθος.
pan24
QUOTE (jimmy007 @ Oct 18 2016, 04:52 ) *
Για το σουτ του Γιάννη διαφωνώ, αν και ελπίζω να κάνω λάθος.

Θεωρω οτι η χειροτερη περιπτωση για το σουτ του γιαννη ειναι να εχει ποσοστα westbrook(περσι 30% σε 4,3 προσπαθειες)
Ακομα και ετσι οπως αποδεικνυει και ο ιδιος ο westbrook αν η ομαδα ειναι σωστα στημενη δεν σε εμποδιζει να γινεις supeprstar
jimmy007
QUOTE (pan24 @ Oct 18 2016, 19:59 ) *
Θεωρω οτι η χειροτερη περιπτωση για το σουτ του γιαννη ειναι να εχει ποσοστα westbrook(περσι 30% σε 4,3 προσπαθειες)
Ακομα και ετσι οπως αποδεικνυει και ο ιδιος ο westbrook αν η ομαδα ειναι σωστα στημενη δεν σε εμποδιζει να γινεις supeprstar


Αυτό μου φαίνεται πιο εφικτό.

Αν και σε αυτές τις περιπτώσεις, μεγαλύτερη σημασία έχει το πως σε αντιμετωπίζει η άμυνα παρά το πως σουτάρεις.

Superstar εννοείς top 10 παίκτης?

Γενικά το πρόβλημα του Γιάννη στο σουτ οφείλεται εν πολλοίς στο γεγονός ότι έχει τεράστια χέρια.

Όσο μεγαλύτερα χέρια έχεις, τόσο πιο δύσκολο είναι να σουτάρεις με ελάχιστες εξαιρέσεις.
pan24
QUOTE (jimmy007 @ Oct 19 2016, 03:17 ) *
Αυτό μου φαίνεται πιο εφικτό.

Αν και σε αυτές τις περιπτώσεις, μεγαλύτερη σημασία έχει το πως σε αντιμετωπίζει η άμυνα παρά το πως σουτάρεις.

Superstar εννοείς top 10 παίκτης?

Γενικά το πρόβλημα του Γιάννη στο σουτ οφείλεται εν πολλοίς στο γεγονός ότι έχει τεράστια χέρια.

Όσο μεγαλύτερα χέρια έχεις, τόσο πιο δύσκολο είναι να σουτάρεις με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Superstar θεωρω τον παικτη που στην περιοδο που βρισκεται στο πικ του(συνηθως ηλικιακα 5-6 χρονια οταν ειναι μεταξυ 26-32) ειναι μεσα στο τοπ10 της λιγκας
Η αμυνα ειναι δεδομενο οτι θα τον παιζει under στα σκριν παντα,οσο καλο τριποντο και να αποκτησει
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.