Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA Finals Game 2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals > NBA Finals 2015
Pages: 1, 2
Air Kef
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 8 2015, 11:27 ) *
Δυο σερί πρωταθληματα με μέτριο και ελλειπες σαπορτινγκ καστ είχε πάρει ο Χακιμ, ο οποίος τότε ήταν καθηλωτικος. Βέβαια οι Ροκετς δεν είχαν απουσίες 2 σούπερ σταρς από τραυματισμούς μες'τα πλέι-οφς, απ' την άλλη, δεν είχαν πέραν του Χακιμ, άλλον σούπερ-σταρ, πέραν του Ντρεξλερ στον 2ο τίτλο. Ο οποίος όμως δεν ήταν στο πικ του τότε! Αν οι Καβς πάρουν τίτλο σίγουρα θα πρόκειται για υπέρβαση, κόντρα στα προγνωστικά. Σίγουρα ο Λεμπρον θα γιγαντωσει τον μύθο του και με ενα τέτοιο επίτευγμα, θα μπορεί να συγκριθεί με τις εμφανίσεις του Χακιμ την 2ετια 1994-5.



Δεν νομίζω ότι το σαπόρτ του Λεμπρόν από την σειρά με Σικάγο και μετά είναι ούτε κατα διάννοια εφάμιλλο με αυτό των Ρόκετς τότε. Δηλαδή ο Λεμπρόν ούτε καν Κασέλ - Χόρι δεν έχει πλέον.

Ακόμα περισσότερο, το ρόστερ έγινε έτσι μέσα στα πλέι οφ, που σημαίνει ότι μία ομάδα δουλεμενη ολο το χρόνο με 3 πυλώνες επιθετικά, πρέπει να βρει τρόπο να ξεπεράσει την απώλεια των 2 εξ αυτών, χωρίς περιθώριο προετοιμασίας ή οτιδήποτε τέτοιο. Μόνο στην βδομάδα που μεσολάβησε πριν τους Τελικούς μπορούσε να χρησιμεύσει σε κάτι τέτοιο.
air_23
QUOTE (Timemaster @ Jun 8 2015, 07:12 ) *
RESPECT TO THE KING
Με τέτοια παιχνίδια θα λέμε
"Jordan who?"

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

ρε σεις μα δουλευετε τωρα...με 11/34 κι ενα καρο τουβλα στα τελευταια 8 λεπτα μαζι με την παραταση πως θα λεμε jordan who...?θα χε ποτε τετοια ποσοσταο τζορνταν η θα τρωγε ποτε ταπα στην τελευταια φαση τηςπαρατασης?
air_23
Ο MJ απλα να πω οτι στο περιφημο FLU GAME ειχε 38 ποντους,7 ριμπ,5ασιστ,3 κλεψ,1 ταπα και το νικητηριο καλαθι...με εμμετους και πυρετο....
a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Jun 8 2015, 12:23 ) *
Δεν νομίζω ότι το σαπόρτ του Λεμπρόν από την σειρά με Σικάγο και μετά είναι ούτε κατα διάννοια εφάμιλλο με αυτό των Ρόκετς τότε. Δηλαδή ο Λεμπρόν ούτε καν Κασέλ - Χόρι δεν έχει πλέον.

Ακόμα περισσότερο, το ρόστερ έγινε έτσι μέσα στα πλέι οφ, που σημαίνει ότι μία ομάδα δουλεμενη ολο το χρόνο με 3 πυλώνες επιθετικά, πρέπει να βρει τρόπο να ξεπεράσει την απώλεια των 2 εξ αυτών, χωρίς περιθώριο προετοιμασίας ή οτιδήποτε τέτοιο. Μόνο στην βδομάδα που μεσολάβησε πριν τους Τελικούς μπορούσε να χρησιμεύσει σε κάτι τέτοιο.

Στο δεύτερο σκέλος θα συμφωνήσω, το ανέφερα άλλωστε! Το οτι δέχτηκαν οι Καβς τέτοια πλήγματα στα πλέι-οφς και βρίσκονται στους τελικούς, έχοντας ισοφαρίσει την σειρά σε 1-1, είναι πολύ σπουδαίο επίτευγμα. Όσον αφορά τους Χορι-Κασελ. Νομίζω πως έχεις αυτούς τους δυο παίκτες στο μυαλό σου, στην συνολική τους καριέρα! Ο Χορει ήταν ντραφτ πικ του 92' ,παίζοντας αρχικά ως SF . Δεν ήταν ακόμη ο παίκτης που μαθαμε στην πορεία! Μάλιστα το 94' λίγο έλλειψε να καταλήξει στους Πιστονς αντί του Σον Ελλιοτ! Το trade δεν ολοκληρώθηκε και ο ιδιος πάντα ανέφερε πως αυτό του έσωσε την καριέρα! Στην ομάδα του 94' , 2ο-3ο βιολί ήταν οι Οτις Θορπ-Βερνον Μαξγουελ και στα πλέι-οφς ο Τομζανοβιτς πορευτηκε με 8μελες ροστερ. Στην second unit είχε μόνο τον Μαριο Ελι, τον ρουκι Κασελ και τον Καρλ Χερερα! Το 95' στα πλέι-οφς ο Ρουντι πορεύτηκε με 7μελες ροτεισον μόλις,χρησιμοποιώντας απ'την second unit τους Κασελ-Μπράουν! Υπήρξε βέβαια καλύτερη συνεισφορά απ'τους Χορι-Κασελ ''κυρίως του πρώτου,παίζοντας ως PF,μετά το trade, όπου αποχώρησε ο Θορπ και ήρθε ο Ντρεξλερ''. Ο Χακιμ είναι ο μοναδικός σουπερ σταρ που με το τόσο μικρό και ελλειπες σαπορτινγκ καστ, πήρε 2 σερί πρωταθλήματα! Μένει να δούμε αν ο Λεμπρον τώρα, καταφέρει κάτι ανάλογο!
AirNick7
QUOTE(air_23 @ Jun 8 2015, 12:27 ) *
ρε σεις μα δουλευετε τωρα...με 11/34 κι ενα καρο τουβλα στα τελευταια 8 λεπτα μαζι με την παραταση πως θα λεμε jordan who...?θα χε ποτε τετοια ποσοσταο τζορνταν η θα τρωγε ποτε ταπα στην τελευταια φαση τηςπαρατασης?

καλα γενικα μεχρι στιγμης στα 2 πρωτα ο Λεμπρον εχει μεσο ορο 41.5 ποντους με 29/72 δηλαδη περιπου 40.5%... δεν το λες οτι πεταει τουβλα.. ασε τα 12 ριμπαουντ και τις 8.5 ασιστ. Οποιος δεν βλεπει οτι κανει καταθεση ψυχης και οτι παει να κανει κατι μοναδικο εθελοτυφλει κατα την γνωμη μου
D-Wade
QUOTE(AirNick7 @ Jun 8 2015, 13:17 ) *
καλα γενικα μεχρι στιγμης στα 2 πρωτα ο Λεμπρον εχει μεσο ορο 41.5 ποντους με 29/72 δηλαδη περιπου 40.5%... δεν το λες οτι πεταει τουβλα.. ασε τα 12 ριμπαουντ και τις 8.5 ασιστ. Οποιος δεν βλεπει οτι κανει καταθεση ψυχης και οτι παει να κανει κατι μοναδικο εθελοτυφλει κατα την γνωμη μου

Και σ'αυτό πρέπει να προσθέσουμε ότι γενικά η σειρά είναι ''άστοχη'' Δεν είναι ότι ο LeBron σουτάρει με 40% και οι υπόλοιποι έχουν 52% πχ

Είναι 2 ομάδες με πολύ καλή άμυνα.Παίζουν ξύλο. Τα περισσότερα σουτ είναι μαρκαρισμένα
stoust
Αν συνεχίσει με τέτοιες εμφανίσεις και στα υπόλοιπα παιχνίδια πάντως, νομίζω ότι θα έχει μεγάλες πιθανότητες να βγει MVP ακόμα κι αν επικρατήσουν οι Warriors. Κι αυτό θα είναι μεγάλο επίτευγμα.
Air Kef
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 8 2015, 13:06 ) *
Στο δεύτερο σκέλος θα συμφωνήσω, το ανέφερα άλλωστε! Το οτι δέχτηκαν οι Καβς τέτοια πλήγματα στα πλέι-οφς και βρίσκονται στους τελικούς, έχοντας ισοφαρίσει την σειρά σε 1-1, είναι πολύ σπουδαίο επίτευγμα. Όσον αφορά τους Χορι-Κασελ. Νομίζω πως έχεις αυτούς τους δυο παίκτες στο μυαλό σου, στην συνολική τους καριέρα! Ο Χορει ήταν ντραφτ πικ του 92' ,παίζοντας αρχικά ως SF . Δεν ήταν ακόμη ο παίκτης που μαθαμε στην πορεία! Μάλιστα το 94' λίγο έλλειψε να καταλήξει στους Πιστονς αντί του Σον Ελλιοτ! Το trade δεν ολοκληρώθηκε και ο ιδιος πάντα ανέφερε πως αυτό του έσωσε την καριέρα! Στην ομάδα του 94' , 2ο-3ο βιολί ήταν οι Οτις Θορπ-Βερνον Μαξγουελ και στα πλέι-οφς ο Τομζανοβιτς πορευτηκε με 8μελες ροστερ. Στην second unit είχε μόνο τον Μαριο Ελι, τον ρουκι Κασελ και τον Καρλ Χερερα! Το 95' στα πλέι-οφς ο Ρουντι πορεύτηκε με 7μελες ροτεισον μόλις,χρησιμοποιώντας απ'την second unit τους Κασελ-Μπράουν! Υπήρξε βέβαια καλύτερη συνεισφορά απ'τους Χορι-Κασελ ''κυρίως του πρώτου,παίζοντας ως PF,μετά το trade, όπου αποχώρησε ο Θορπ και ήρθε ο Ντρεξλερ''. Ο Χακιμ είναι ο μοναδικός σουπερ σταρ που με το τόσο μικρό και ελλειπες σαπορτινγκ καστ, πήρε 2 σερί πρωταθλήματα! Μένει να δούμε αν ο Λεμπρον τώρα, καταφέρει κάτι ανάλογο!



Ναι ρε bullet, απλά εδώ μιλάμε ότι ο παίκτης με το περισσότερο praise από την σειρά με το Σικάγο και μετά είναι ο Ντέλυ και έπεται ο Τρίσταν Τόμσον. Που δεν λέω, το αξίζουν με την απόδοσή τους, αλλά ούτε Χόρι 1995 είναι, ούτε Ντρέξλερ, ούτε Μάξουελ, ούτε Κασέλ, ούτε Κένι Σμιθ ούτε τίποτα.
sarounas
Εκεί που βλέπεις από την 1η περίοδο κιόλας ότι οι φιλότιμες απόπειρες για isolation του Σούμπερτ και του Ντέλυ πέφτουν στο κενό σκέφτεσαι ότι δεν γίνεται απολύτως τίποτα όσον αφορά την υποστήριξη στην επίθεση και το Κλίβελαντ απλά θα αντέξει μέχρι εκεί που θα τα φτύσει ο Λεμπρόν...

και όμως… βλέπεις στην 2η περίοδο τον μπαρμπα-τζόουνς να καρφώνει 8(2) και τον Μοζγκόβ απόντος του Μπόγκουτ να ντύνεται Τζαμπάρ! και στην 3η περίοδο να είναι τόσο τραγικοί επιθετικά οι Ουόριορς μιας και ήταν το μόνο σημείο μαζί με την παράταση που τα έσπαγε και ο Κλέι με κλου της βραδιάς την απίστευτη φάση που έβγαλε ο σύγχρονος Βίκτορ Άλεξάντερ (Μαρίς Σπίτς) όταν πρώτα έχασε το κάρφωμα στον αιφνιδιασμό και ύστερα τους πήρε όλους παραμάζωμα που δεν γινόταν η ομάδα του ταχυδακτυλουργού Μπλατ να μείνει έξω από το ματς.

Στην 4η είδαμε τον ανεκδιήγητο επιθετικά Ντέλυ να μετατρέπεται σε ένα κράμα μεταξύ Μπαρέα και Ναβάρο αλλά το χακάρισμα (που παρεμπιπτόντως ήξερα ότι ο Τριστάν είναι ανεπαρκής επιθετικά αλλά όχι και τόσο τραγικός τεχνικά, νέος ρόντμαν μου μοιάζει ) και το ξύπνημα του Κάρι που προσπάθησε να βοηθήσει τον Κλέι που μάζευε τα ασυμμάζευτα έσωσε στο παραπέντε την κατάσταση. Στην παράταση απλά ο Κάρι ξανακομήθηκε….

Πάντως το έλεγα και στο προηγούμενο ματς, κάτι έχει πάθει αυτός αφού μοιάζει να σέρνεται και αποκλείεται να φταίει το ότι ο Ντέλυ είναι αμυντικό τέρας blink.gif

Αν πάρουν αυτόν τον τίτλο οι Καβαλίερς θα πρέπει να απαγορευτεί στον Λεμπρόν να ξαναπαίξει στο ΝΒΑ και στον Μπλατ να ξανακοουτσάρει στο πρωτάθλημα ενώ στους Ουόριορς να επιβληθεί ποινή αποβολής 10 ετών από το πρωτάθλημα icon_drunk.gif

Προς φίλο yorgos: άκυρο νομίζω το σχόλιο για τον Ίγκι, είναι σίγουρα από τους καλύτερους των Ουόριορς στα δύο πρώτα παιχνίδια, είναι ο μόνος που παλεύει αξιοπρεπώς δίχως βοήθεια απέναντι στο θηρίο και κατά την γνώμη μου τα πάει τηρουμένων των αναλογιών κάτι παραπάνω από εξαιρετικά. Δεν νομίζω ότι φταίει το μυαλό του (δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς εννοείς) που δεν έγινε μεγάλος σταρ. για τα προσόντα που είχε έκανε σπουδαία καριέρα, δεν νομίζω ότι μπορούσε παραπάνω

Αν επιθετικά το GS διορθωθεί και επανέλθει στα στάνταρ του δεν έχει τύχη το Κλίβελαντ αφού σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να το ακολουθήσει ότι και να κάνει ο Λεμπρόν αλλά με αυτές τις εφευρέσεις του Μπλατ μάλλον όλα πρέπει να τα περιμένουμε
Μια χαρά μας πάνε οι τελικοί μέχρι στιγμής, μας καθηλώνουν πραγματικά, καλύτερα δεν γινόταν rolleyes.gif

Air Kef
Ένα άρθρο που βάζει τα χθεσινά νούμερα του Λεμπρόν σε σύγκριση με κάποιων άλλων, καθώς και πολλά tweets:

http://bleacherreport.com/articles/2489378...ts-and-reaction
Most 30/10/10 Games, NBA Postseason History
Oscar Robertson 8
LeBron James 7

Most triple-doubles NBA Finals
Magic Johnson 8
LeBron 5

LeBron James: 2nd player in NBA Finals history with at least 35 points, 15 rebounds, 10 assists. Other: James Worthy, 1988 Lakers (ELIAS)
BasketZilla
Πρώτα οδηγεί την ''αρκούδα'' σε επικράτηση μέσα στην έδρα μιας από τις καλύτερες Εθνικές όλων των εποχών.

Μετά με ένα σύνολο που θύμιζε Rucker's Park Tournament με τόσα iso plays , νικά στα ίσα την καλύτερη Ευρωπαϊκή ομάδα της
τελευταίας τριετίας στον περσινό τελικό.

Φέτος, rookie coach στο ΝΒΑ, οδηγεί μια ομάδα χωρίς τους 2 καλύτερους παίκτες της να κοντράρει στα ίσα την καλύτερη φετινή ομάδα της άλλης πλευράς του Ατλαντικού.

Respect στον γίγαντα David Blatt που έφτασε μόνος τους Cavs έως εδώ !

Στα σοβαρά τώρα , το πιο ''ενδιαφέρον'' κομμάτι των φετινών playoffs και τελικών, είναι ότι το φοβερό και τρομερό one man show του James. Παρ'ότι δηλωμένος αντι-fan, αυτό που κάνει φέτος είναι μοναδικό και σχεδόν συγκινητικό. Εάν τραυματίζοταν στους Celtics των 80s οι McHale-Parish, στους Lakers των 80s οι Worthy-Jabbar, στους Bulls οι Pippen-Rodman (ή Grant) ή στους Spurs οι Parker-Manu θα μπορούσαν ο Larry, o Magic, o MJ ή ο Timmy να φτάσουν (σχεδόν) μόνοι τους τις ομάδες τους ώς εδώ που έχει φτάσει ο LeBron ;

Για εμένα το πιο χολυγουντιανό, εμπορικό και ευχόμενο σενάριο για την συνέχεια θα ήταν να τελειώσει η σειρά με 4-3 και τον James να χάνει το τελευταίο σουτ στο έβδομο ματς!

Βλέποντας σήμερις σε ''κονσέρβα'' τον 2ο τελικό πιστεύω , ότι όπως στην σειρά με τους Bulls, η απουσία του Irving περισσότερο καλό κάνει στους Cavs παρά κακό. Αλλά μακροπρόθεσμα δεν νομίζω να αντέξει την απουσία του ο James αναλαμβάνοντας 100+ επιθέσεις σε 3-4 συνεχόμενα παιχνίδια. Η μόνη ελπίδα των Cavs να πάνε την σειρά πέρα του 6ου παιχνιδιού είναι να προσλάβουν στο staff τους τον Πανοραμίξ !
a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Jun 8 2015, 16:33 ) *
Ναι ρε bullet, απλά εδώ μιλάμε ότι ο παίκτης με το περισσότερο praise από την σειρά με το Σικάγο και μετά είναι ο Ντέλυ και έπεται ο Τρίσταν Τόμσον. Που δεν λέω, το αξίζουν με την απόδοσή τους, αλλά ούτε Χόρι 1995 είναι, ούτε Ντρέξλερ, ούτε Μάξουελ, ούτε Κασέλ, ούτε Κένι Σμιθ ούτε τίποτα.

Μεσες-άκρες δεν διαφωνούμε. Και δέχομαι το πόσο δυσχερειναν οι τραυματισμοί Λοβ-Ιρβινγκ, το έργο του Μπλατ, του Λεμπρον και των υπολοίπων! Τώρα για τα σαπορτινγκ καστ χωράει κουβέντα και αν οι Καβς το σηκώσουν, θα είναι μια ωραία σύγκριση και ερέθισμα για συζήτηση wink.gif
Zeliko13
Ποιος Ιρβινγκ ρε παιδια?Οταν λειπει ο Ιρβινγκ οι Καβαλιερς παιζουνε σαν ομαδα και κανουνε μεγαλες νικες οπως εγινε και εχθες.Ο Καβς ειναι περισσοτερο ομαδα τακτικης χωρις τον Ιρβινγκ και η τακτικη δινει πρωταθληματα
a bullet for your head
QUOTE(BasketZilla @ Jun 8 2015, 18:35 ) *
Respect στον γίγαντα David Blatt που έφτασε μόνος τους Cavs έως εδώ !

Στον Blatt αξίζουν ολα τα credits του κόσμου. Αν σκεφτούμε πως λειτούργησε καθ'ολη την σεζόν, κάτω υπο καθεστώς πίεσης και τα κατάφερε σούπερ! Γιατί είναι και κάποιοι που γράφουν σε άρθρα τους πως αν οι Καβς πάρουν το πρωτάθλημα, ο Blatt θα είναι εκείνος που τελικά δεν τα θαλασσωσε...
Manu7
Πριν τη σειρά ήμουν ξεκάθαρα με τους Γουόριορς. Παίξανε το πιο εντυπωσιακό αλλά και σταθερά καλό μπάσκετ όλη τη χρονιά.

Χωρίς να είμαι hater του Λεμπρόν λόγω των ανταλλαγών (Μοζγκόφ, Σμιθ, Σάμπερτ) δεν τους υποστήριζα. Δεν θα έφταναν στα τελικά αν δεν γίνονταν οι ανταλλαγές σε αντίθεση με τους Γουόριορς που από την αρχή ήταν εξαιρετικά δομημένοι.

Ωστόσο με τους τραυματισμούς και την ατυχία των Καβς και βλέποντας τον καλύτερο παίχτη του κόσμου να παλεύει ώρες ώρες μόνος δεν γίνεται να μην τους υποστηρίξω.

Στο τέλος του παιχνιδιού με συγκίνησε. Προσπαθώντας να μπεις στην θέση του εκείνη τη στιγμή καταλαβαίνεις απόλυτα την αντίδραση του. Τι πέρασε για 2ρο συνεχόμενο παιχνίδι που θα το έχανε πάλι στις λεπτομέρειες πάλι στην παράταση.

Zeliko13
Συμφωνω Μανου σε ολα.Οι Γουοριορς παιξανε ολοι την σεζον καταπληκτικο μπασκετ και δικαια βρισκονται στον τελικο.Απο την αλλη ομως οπως εχουμε δει πολλες φορες το καλο μπασκετ δεν σου δινει σιγουρα τον τιτλο
yorgos

QUOTE
Στα 30 του χρόνια ο Jordan σταμάτησε τη καριέρα του για να τιμήσει τον πατέρα του παίζοντας baseball. Και παρά το γεγονός ότι αυτή του η πράξη για μένα είναι σημαντική για άλλους λόγους, κοινωνικούς

Noμίζω είναι πια κοινώς αποδεκτό πως αποχώρησε για άλλους λόγους, που μάλιστα πληγώνουν πολύ το μπάσκετ. Όχι ότι επηρεάζει την άποψή μου για το Τζόρνταν ως μπασκετμπολίστα. Και δε θα έβαζα καμία κοινωνική παράμετρο στην αξιολόγηση οποιουδήποτε επαγγελματία. Δε με νοιάζει τι έκανε ο Κλίντον με τη Λεβίνσκι, γι αυτό και με νοιάζει αν ο Διαμαντίδης δέρνει τη γυναίκα του, αν ο Σπανούλης γράφει τα παιδιά του στο νηπιαγωγείο της ΧΑ ή αν ο Τζόρνταν αποχώρησε υπό την πίεση του Στερν για τα στοιχηματικά σκάνδαλα.
QUOTE
άκυρο νομίζω το σχόλιο για τον Ίγκι, είναι σίγουρα από τους καλύτερους των Ουόριορς στα δύο πρώτα παιχνίδια, είναι ο μόνος που παλεύει αξιοπρεπώς δίχως βοήθεια απέναντι στο θηρίο και κατά την γνώμη μου τα πάει τηρουμένων των αναλογιών κάτι παραπάνω από εξαιρετικά. Δεν νομίζω ότι φταίει το μυαλό του (δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς εννοείς) που δεν έγινε μεγάλος σταρ. για τα προσόντα που είχε έκανε σπουδαία καριέρα, δεν νομίζω ότι μπορούσε παραπάνω

Όντως στη σειρά είναι πολύ καλός. Τα σωματικά του προσόντα είναι τέτοια που θα μπορούσε/θα έπρεπε/είναι έγκλημα που δεν κατάφερε να είναι σούπερ σταρ. Και μόνο η άμυνά του πάνω σε ένα freak of nature λέει πολλά. Δεν τον έχω δει στα κολεγιακά του χρόνια, αλλά είμαι σίγουρος πως ήταν τρελό πρότζεκτ. Ακόμη δεν καταλαβαίνω πως ένας παίκτης ξεκινάει την καριέρα του με επί χρόνια πάνω από 72% στις βολές και καταλήγει κάτω από 60... ή πώς γίνεται να έχει μια αντίληψη του παιχνιδιού κι ένα decision making χειρότερο από πριν. Τέλος πάντων, είμαστε οφ τόπικ. Αλλά για μένα παίκτης με τέτοια προσόντα και τέτοιο μισθό θα έπρεπε να είναι καρασούπερ σταρ επιπέδου Ουέστμπρουκ και φταίει μόνο η χαμαηλή του ευφυία που δεν είναι.
j-kidd13
Παντως εμενα,οσο ενθουσιασμο μου προκαλεσε οταν ειδα το 39-16-11 μολις ξυπνησα,τοσο μου τον μετριασε η εικονα οταν ειδα το παιχνιδι μετα.
Προφανως εχει κανει μεγαλη εμφανιση ο Τζειμς,τα νουμερα το δειχνουν,αλλα πρεπει να δουμε και πως προηλθαν αυτα.
Ο Τζειμς ειναι πληθωρικος παικτης.Συμμετεχει σε ολες τις κατηγοριες με υψηλα νουμερα.Ποσο μαλλον οταν λειπουν οι 2 σταρ και το 100% των επιθεσεων οταν βρισκεται στο παρκε,περναει απο τα χερια του.Κοινως βαρεθηκα να βλεπω τον Τζειμς να ποσταρει η να παει σε 1-1 απο τις διαγωνιες του παρκε.Καθε επιθεση ηταν κουμαντο του Τζειμς.Ειναι λογικο να παρει υπερβολικα πολλες προσπαθειες με αυτες τις απουσιες και μεσα σε 50 λεπτα συμμετοχης.39 ποντοι με 35 προσπαθειες και 18 εκτελεσμενες βολες...δεν ειναι και για να τον αποθεωνεις οπως ακουω ολη μερα,και να μπαινεις σε συγκρισεις με Τζορνταν κλπ.Σουταρε με 31,4%.Ποσοστο αθλιο για παικτη τετοιου επιπεδου.Με μια αποδοση με νορμαλ ποσοστο ευστοχιας της ταξης του 48,5% (17/35) επρεπε να εχει γραψει κοντα καμια 15αρια ποντους πανω...Ο ανθρωπος ειναι παικταρας(το στυλ παιξιματος του δεν μου αρεσει καθολου αλλα δεν εχει να κανει,καποια πραγματα ειναι δεδομενα) και προφανως με 35 προσπαθειες θα γραψει καλο σκοραρισμα και θα βγαλει πολλα ελευθερα σουτ σε συμπαικτες του απο την προσηλωση της αμυνας πανω του.
Φυσικα αν οι 39 ποντοι ειχαν προελθει απο 15 σουτ λιγοτερα,δεν θα ισχυε τιποτα απο τα απο πανω...
captain charisma
με αφορμη το ποστ του κιντ να πω και γω το εξης..καλο το 39-16-11 αλλα στην ευστοχια του μας τα εχει χαλασει...δεδομενων των συνθηκων(τραυματισμοι λοβ ιρβιν) ολες οι επιθεσεις περναν απ τα χερια του...περιμενα να ειναι πιο ευστοχος μιας και του δινουν χωρο οι γουοριορς...πηρε 35 σουτ και εβαλε μονο τα 11 αυτο δεν το λες εμφανησαρα...και στο πρωτο ματς πηρε 38 σουτ παλι...και ο περισσοτερος κοσμος θεωρει οτι κανει ισαξιες εμφανησεις με του τζορνταν..ο μιχαλακης σ εκεινους τους τελικους που ειχε 41-8.5.6.3 με 50-40 ευστοχια ειχε αγγιξει το τελειο...ο αιβερσον το 2001 στους τελικους ειχε 35.4 ποντους με 40% ευστοχια ο μπραιαντ το 2009 ειχε 32.6π με 43% ευστοχια και ειχαν κατηγορηθει απο πολυ κοσμο οτι επαιξαν πολυ ατομικα....

οσο για το ματς ο καρι ηταν πολυ κακος και εσπασε ενα αρνητικο ρεκορ που κρατουσε ο σταρκς απ το 1994..για να δουμε πως θα αντιδρασουν οι γουοριορς στην εδρα των καβς..οι καβς για 2 ματς εχουν καταφερει να κρατησουν σε χαμηλα επιπεδα την επιθεση των γουοριορς..αν καταφερουν να τη κρατησουν και στα υπολοιπα παιχνιδια μπορουν να παρουν το πρωταθλημα εαν δεν τα φτυσουν..
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(captain charisma @ Jun 8 2015, 22:11 ) *
με αφορμη το ποστ του κιντ να πω και γω το εξης..καλο το 39-16-11 αλλα στην ευστοχια του μας τα εχει χαλασει...δεδομενων των συνθηκων(τραυματισμοι λοβ ιρβιν) ολες οι επιθεσεις περναν απ τα χερια του...περιμενα να ειναι πιο ευστοχος μιας και του δινουν χωρο οι γουοριορς...πηρε 35 σουτ και εβαλε μονο τα 11 αυτο δεν το λες εμφανησαρα...και στο πρωτο ματς πηρε 38 σουτ παλι...και ο περισσοτερος κοσμος θεωρει οτι κανει ισαξιες εμφανησεις με του τζορνταν..ο μιχαλακης σ εκεινους τους τελικους που ειχε 41-8.5.6.3 με 50-40 ευστοχια ειχε αγγιξει το τελειο...ο αιβερσον το 2001 στους τελικους ειχε 35.4 ποντους με 40% ευστοχια ο μπραιαντ το 2009 ειχε 32.6π με 43% ευστοχια και ειχαν κατηγορηθει απο πολυ κοσμο οτι επαιξαν πολυ ατομικα....

οσο για το ματς ο καρι ηταν πολυ κακος και εσπασε ενα αρνητικο ρεκορ που κρατουσε ο σταρκς απ το 1994..για να δουμε πως θα αντιδρασουν οι γουοριορς στην εδρα των καβς..οι καβς για 2 ματς εχουν καταφερει να κρατησουν σε χαμηλα επιπεδα την επιθεση των γουοριορς..αν καταφερουν να τη κρατησουν και στα υπολοιπα παιχνιδια μπορουν να παρουν το πρωταθλημα εαν δεν τα φτυσουν..



Ποια εμφανισαρα?? Βασικα μετρια προς κακη ηταν η εμφανιση του. Και αν οι καβς δεν ειχαν τον Μοζγκοφ και τον Ντελλυ χτες απατοι θα πηγαιναν. Ποιος λεμπρον και κουραφεξαλα τωρα. Οι παικταραδες που εχει γυρω του κανουν ολη τη δουλεια. icon_drunk.gif
sarounas
λάθος στην συγκεκριμένη περίπτωση να μένουμε αποκλειστικά στα ποσοστά της στατιστικής γιατί το Κλίβελαντ δεν έχει άλλες επιλογές, ο τρόπος που παίζει ο Λεμπρόν είναι εξωπραγματικός και θεωρώ ότι δεν θα μπορέσει να το κάνει ξανά για πάνω από 1-2 παιχνίδια. Βέβαια δεν ξέρω πλέον με όλα αυτά που παίρνουν ίσως είναι δυνατό να καταφέρνουν ταχεία αποκατάσταση αλλά και οι μηχανές κάποτε χαλάνε.... Ο Κόμπι παλιότερα έκανε κατάχρηση και δικαίως τον κράζαμε γιατί υπήρχαν πολλές επιλογές στους λέικερς αλλά αυτός ενδιαφερόταν περισσότερο για το πόσους πόντους θα γράψει. Εδώ αν βγει ο Λεμπρόν απ αυτό το ρόστερ των καβαλίερς ούτε τους φετινούς νικς δεν κερδίζουν
aegeansheed
Post που πήγαιναν πιο πολύ προς το σύγκριση/GOAT/κλπ μετακινήθηκαν στο σχετικό thread στο History νομίζω. Παρακαλώ η συζήτηση να συνεχιστεί εκεί αν επιθυμείτε κι εσείς κύριοι.
air_23
QUOTE (sarounas @ Jun 9 2015, 00:37 ) *
λάθος στην συγκεκριμένη περίπτωση να μένουμε αποκλειστικά στα ποσοστά της στατιστικής γιατί το Κλίβελαντ δεν έχει άλλες επιλογές, ο τρόπος που παίζει ο Λεμπρόν είναι εξωπραγματικός και θεωρώ ότι δεν θα μπορέσει να το κάνει ξανά για πάνω από 1-2 παιχνίδια. Βέβαια δεν ξέρω πλέον με όλα αυτά που παίρνουν ίσως είναι δυνατό να καταφέρνουν ταχεία αποκατάσταση αλλά και οι μηχανές κάποτε χαλάνε.... Ο Κόμπι παλιότερα έκανε κατάχρηση και δικαίως τον κράζαμε γιατί υπήρχαν πολλές επιλογές στους λέικερς αλλά αυτός ενδιαφερόταν περισσότερο για το πόσους πόντους θα γράψει. Εδώ αν βγει ο Λεμπρόν απ αυτό το ρόστερ των καβαλίερς ούτε τους φετινούς νικς δεν κερδίζουν

ρε παιδια το κλειδι της σειρας δεν ειναι οι ποντοι του μπρον γτ κ με 44 κ 39 π βαλε μεχρι 90-95 να πανε...

το θεμα ειναι η αμυνα τους κι εκει τα κρεντιτ πανε σε μπλατ κ σε ολους οσους παιζουν
Johnnys
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 9 2015, 03:55 ) *
Παντως εμενα,οσο ενθουσιασμο μου προκαλεσε οταν ειδα το 39-16-11 μολις ξυπνησα,τοσο μου τον μετριασε η εικονα οταν ειδα το παιχνιδι μετα.
Προφανως εχει κανει μεγαλη εμφανιση ο Τζειμς,τα νουμερα το δειχνουν,αλλα πρεπει να δουμε και πως προηλθαν αυτα.
Ο Τζειμς ειναι πληθωρικος παικτης.Συμμετεχει σε ολες τις κατηγοριες με υψηλα νουμερα.Ποσο μαλλον οταν λειπουν οι 2 σταρ και το 100% των επιθεσεων οταν βρισκεται στο παρκε,περναει απο τα χερια του.Κοινως βαρεθηκα να βλεπω τον Τζειμς να ποσταρει η να παει σε 1-1 απο τις διαγωνιες του παρκε.Καθε επιθεση ηταν κουμαντο του Τζειμς.Ειναι λογικο να παρει υπερβολικα πολλες προσπαθειες με αυτες τις απουσιες και μεσα σε 50 λεπτα συμμετοχης.39 ποντοι με 35 προσπαθειες και 18 εκτελεσμενες βολες...δεν ειναι και για να τον αποθεωνεις οπως ακουω ολη μερα,και να μπαινεις σε συγκρισεις με Τζορνταν κλπ.Σουταρε με 31,4%.Ποσοστο αθλιο για παικτη τετοιου επιπεδου.Με μια αποδοση με νορμαλ ποσοστο ευστοχιας της ταξης του 48,5% (17/35) επρεπε να εχει γραψει κοντα καμια 15αρια ποντους πανω...Ο ανθρωπος ειναι παικταρας(το στυλ παιξιματος του δεν μου αρεσει καθολου αλλα δεν εχει να κανει,καποια πραγματα ειναι δεδομενα) και προφανως με 35 προσπαθειες θα γραψει καλο σκοραρισμα και θα βγαλει πολλα ελευθερα σουτ σε συμπαικτες του απο την προσηλωση της αμυνας πανω του.
Φυσικα αν οι 39 ποντοι ειχαν προελθει απο 15 σουτ λιγοτερα,δεν θα ισχυε τιποτα απο τα απο πανω...

Μα για μενα αυτο ειναι το εντυπωσιακο.
Οτι χωρις να ειναι καταληγει πλει μεικερ.Καταληγει ο μονος που μπορει να ποσταρει--εκτος απο τον Μοζγκοβ που δοκιμασε καποιες λιγες φορες.Καταληγει να παιρνει τα κρισιμα μακρινα σουτ.Καταληγει να παρει γενικα τα κρισιμα σουτ.Αναγκαζεται να παιζει δυνατη αμυνα σε διαφορα ψηλοτερα πολλες φορες κορμια.Τρωει ξυλο απο τους καλυτερους εκαστοτε αμυντικους.Αναγκαζεται μιας και αρκετη ωρα παιζει στο 4 να πηδαει σε ολα τα ριμπαουντ.
και οπως ανεφεραν τα παιδια καταληγει να εχει την μπαλα εντυπωσιακα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΩΡΑ στα χερια του,στο συνολο του παιχνιδιου γιατι ολα πρεπει να περασουν απο αυτον.Και ειπαμε γιατι αυτοι που εχουν απομεινει ουσιαστικα μπορουν σε ελαχιστο βαθμο.

Και κανοντας ολα αυτα παιζοντας δευτερη συνεχομενη φορα σχεδον 50λεπτα,στην εδρα του αντιπαλου, εστω με τοσες πολλες προσπαθειες καταληγει με 39 ποντους,, εστω με αρκετα μετρια ευστοχια, αλλα δεν εχει να λεει για μενα--με αυτο τον τροπο που παιζει.Και μην ξεχναμε και τις ασσιστ που αν δεν ειχαν περασει απο τα χερια του να πασαρει σωστα ειδικα σε 3-4 περιπτωσεις βγαζοντας πολυ καλες πασες,οι αλλοι θα χαν βρει σιδερο μαλλον αν δεν ειχαν χασει την μπαλα.Αλλοι 20-30 ποντοι απο κει.Δηλαδη μιλαμε αν τυχον μου χε και 45% ευστοχια σε καθε ματς εκανε ολα τ αλλα και μου βαζε 55--60 ποντους ας το παρατουσαν το αθλημα να του διναν το πρωταθλημα και να κανε τουρ στις πολιτειες με την κουπα.

Οι 30προσπαθειες και γυρω για τους πρωταγωνιστες σε τετοιο ματς δεν ειναι απιθανες.Και ο καρρυ στον εναν ρολο του ειδες πως σε 20+ προσπαθειες τα πηγε τοσο χαλια.
D-Wade
QUOTE(air_23 @ Jun 9 2015, 00:41 ) *
ρε παιδια το κλειδι της σειρας δεν ειναι οι ποντοι του μπρον γτ κ με 44 κ 39 π βαλε μεχρι 90-95 να πανε...

το θεμα ειναι η αμυνα τους κι εκει τα κρεντιτ πανε σε μπλατ κ σε ολους οσους παιζουν

Προφανώς και είναι η άμυνα τους το θέμα για να είναι τόσο ανταγωνιστικοι

Αλλά πρέπει και ο LeBron να κάνει 41,5-12-8,5 για να έχουν ελπίδες. Και στα 2 πρώτα παιχνίδια το κάνει
lakersdynasty
Ο Μηχαλάκης στους τελικούς που είχε τα ποσοστά που είχε, είχε και συμπάικτες έτοιμους απο πλευράς ταλέντου να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα.

Κι αν οι τελικοί με τους Lakers είχαν να κάνουν περισσότερο με την αντιπαράθεση μιας ομάδας με έμπειρους παίκτες απέναντι στην πιο ταλαντούχα ομάδα του πρωταθλήματος, στις επόμενες 5 τελικές σειρές οι ομάδες του Jordan δεν υπολείπονταν στους Τελικούς ούτε σε ταλέντο/βάθος, αλλά ούτε και σε εμπειρία. Γι'αυτό άλλωστε οι Bulls έχουν και το απόλυτο σε Τελικούς ΝΒΑ όταν έφτασαν εκεί. Και να μην το είχαν θα είχαν ένα πολύ καλό ποσοστό σε Τελικούς όπως πχ οι Spurs.

Ο Jordan δε βρέθηκε Ποτέ στη κατάσταση που βρίσκεται ο James σε Τελικό ΝΒΑ για να φτάσουμε σε σημείο να συγκρίνουμε τα στατιστικά τους.

Είναι φανερό ότι ο James υπερ-χρησιμοποιείται εκτελεστικά είναι νο1 με διαφορά ως δημιουργός για την ομάδα του, είναι στους πρώτους 1-2 ριμπάουντερ της σταθερά και σε σχέση με τη χρησιμοποίηση και τη δημιουργία του τα λάθη του είναι μειωμένα.

Ο James τα λάθη του τα σουτάρει. Δεν τα πασάρει. Κάποτε κάναμε παρόμοια συζήτηση για τον Westbrook. Και αυτό ως τώρα βγαίνει σε μεγάλο καλό στους Cavaliers αφού:

-Ξέρει ότι πολλά απο αυτά τα σουτ θα καταλήξουν στα χέρια των Thompson-Mozgov.

-Ξέρει ότι είναι καλύτερα να αρχίσει μια επίθεση των Warriors με αμυντικό ριμπάουντ παρά με κλέψιμο κάτι που θα δώσει γρήγορο σκορ στους Warriors και θα αυξήσει τον ρυθμό τους παιχνιδιού. Καταστροφικό σενάριο για τους Cavaliers. Ταμαμ για τους Warriors.

Ο James δεν σουτάρει καλά ως επικεφαλής μια ομάδας που γενικά δε σουτάρει καλά. Το ατύχημα όμως είναι το να μην μπορεί να βάλει τους συμπαίκτες του στο παιχνίδι. Αυτό στοιχίζει πολύ περισσότερο απο την αστοχία του στους μείον Love-Irving Cavaliers.

Μέχρι τώρα οι Warriors δείχνουν έξω απ'τα νερά τους ακριβώς επειδη φτάνουν στο σημείο να παίξουν με απομονώσεις πολύ περισσότερο απ'οτι θα ήθελαν, και όσο θα ήθελαν οι Cavaliers. Αντίθετα αν οι Cavaliers ξαφνικά αποφάσιζαν να τρέξουν την επίθεση τους περνώντας τη μπάλα απο 4-5 παίκτες σε κάθε επίθεση θα έμπλεκαν άσχημα. Κάνουν αυτό που ξέρουν και προς το παρόν τους έδωσε πλεονέκτημα έδρας.

Κατοχές ανα 48 λεπτά στη κανονική σεζόν (Pace)

Warriors: 98.3 (1st)

Cavaliers: 92.3 (25th)

http://www.basketball-reference.com/league...5.html#misc::10

Κατοχές ανα 48 λεπτά στους 2 πρώτους αγώνες των τελικών: 88,9

http://www.basketball-reference.com/playof...ls_CLE-GSW.html

Οι Warriors πρέπει να καταφέρουν να ανοίξουν τον ρυθμό των επόμενων παιχνιδιών για να αποκτήσουν ξανά πλεονέκτημα αγωνιστικό και έδρας. Και αυτό θα γίνει εαν διαφοροποιηθούν υπέρ τους τα ποσοστά TOV% (λάθη ανα 100 κατοχές)

Προς το παρόν οι Cavaliers έχουν πλεονέκτημα εκεί με 10,3 TOV% έναντι 13,5 TOV% και τα σουτ του James που εύχονται καλά στέφανα στον Καραγκιόζη φροντίζουν να τα ανακτούν κερδίζοντας μεγαλύτερο ποσοστό επιθετικών ριμπάουντ απο ότι ο αντίπαλος, 27,3 OREB% έναντι 22,3 OREB%.

Όσο συνεχίζει η ίδια εικόνα σε ρυθμό, λάθη και επιθετικά ριμπάουντ, οι Cavaliers θα συνεχίζουν να είναι σοβαροί διεκδικητές.
air_23
QUOTE (D-Wade @ Jun 9 2015, 00:51 ) *
Προφανώς και είναι η άμυνα τους το θέμα για να είναι τόσο ανταγωνιστικοι

Αλλά πρέπει και ο LeBron να κάνει 41,5-12-8,5 για να έχουν ελπίδες. Και στα 2 πρώτα παιχνίδια το κάνει

ο λεμπρον μπορουσε να το κανει αυτο και ταυτοχρονα να τρωνε 110...γτ το εχει επιλεξει ο κερρ να τρωει ποντους κυρωις απο τον λεμπρον και να μην χασει απο τους αλλους...

QUOTE (lakersdynasty @ Jun 9 2015, 01:01 ) *
Ο Μηχαλάκης στους τελικούς που είχε τα ποσοστά που είχε, είχε και συμπάικτες έτοιμους απο πλευράς ταλέντου να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα.

Κι αν οι τελικοί με τους Lakers είχαν να κάνουν περισσότερο με την αντιπαράθεση μιας ομάδας με έμπειρους παίκτες απέναντι στην πιο ταλαντούχα ομάδα του πρωταθλήματος, στις επόμενες 5 τελικές σειρές οι ομάδες του Jordan δεν υπολείπονταν στους Τελικούς ούτε σε ταλέντο/βάθος, αλλά ούτε και σε εμπειρία. Γι'αυτό άλλωστε οι Bulls έχουν και το απόλυτο σε Τελικούς ΝΒΑ όταν έφτασαν εκεί. Και να μην το είχαν θα είχαν ένα πολύ καλό ποσοστό σε Τελικούς όπως πχ οι Spurs.

Ο Jordan δε βρέθηκε Ποτέ στη κατάσταση που βρίσκεται ο James σε Τελικό ΝΒΑ για να φτάσουμε σε σημείο να συγκρίνουμε τα στατιστικά τους.

Είναι φανερό ότι ο James υπερ-χρησιμοποιείται εκτελεστικά είναι νο1 με διαφορά ως δημιουργός για την ομάδα του, είναι στους πρώτους 1-2 ριμπάουντερ της σταθερά και σε σχέση με τη χρησιμοποίηση και τη δημιουργία του τα λάθη του είναι μειωμένα.

Ο James τα λάθη του τα σουτάρει. Δεν τα πασάρει. Κάποτε κάναμε παρόμοια συζήτηση για τον Westbrook. Και αυτό ως τώρα βγαίνει σε μεγάλο καλό στους Cavaliers αφού:

-Ξέρει ότι πολλά απο αυτά τα σουτ θα καταλήξουν στα χέρια των Thompson-Mozgov.

-Ξέρει ότι είναι καλύτερα να αρχίσει μια επίθεση των Warriors με αμυντικό ριμπάουντ παρά με κλέψιμο κάτι που θα δώσει γρήγορο σκορ στους Warriors και θα αυξήσει τον ρυθμό τους παιχνιδιού. Καταστροφικό σενάριο για τους Cavaliers. Ταμαμ για τους Warriors.

Ο James δεν σουτάρει καλά ως επικεφαλής μια ομάδας που γενικά δε σουτάρει καλά. Το ατύχημα όμως είναι το να μην μπορεί να βάλει τους συμπαίκτες του στο παιχνίδι. Αυτό στοιχίζει πολύ περισσότερο απο την αστοχία του στους μείον Love-Irving Cavaliers.

Μέχρι τώρα οι Warriors δείχνουν έξω απ'τα νερά τους ακριβώς επειδη φτάνουν στο σημείο να παίξουν με απομονώσεις πολύ περισσότερο απ'οτι θα ήθελαν, και όσο θα ήθελαν οι Cavaliers. Αντίθετα αν οι Cavaliers ξαφνικά αποφάσιζαν να τρέξουν την επίθεση τους περνώντας τη μπάλα απο 4-5 παίκτες σε κάθε επίθεση θα έμπλεκαν άσχημα. Κάνουν αυτό που ξέρουν και προς το παρόν τους έδωσε πλεονέκτημα έδρας.

Κατοχές ανα 48 λεπτά στη κανονική σεζόν (Pace)

Warriors: 98.3 (1st)

Cavaliers: 92.3 (25th)

http://www.basketball-reference.com/league...5.html#misc::10

Κατοχές ανα 48 λεπτά στους 2 πρώτους αγώνες των τελικών: 88,9

http://www.basketball-reference.com/playof...ls_CLE-GSW.html

Οι Warriors πρέπει να καταφέρουν να ανοίξουν τον ρυθμό των επόμενων παιχνιδιών για να αποκτήσουν ξανά πλεονέκτημα αγωνιστικό και έδρας. Και αυτό θα γίνει εαν διαφοροποιηθούν υπέρ τους τα ποσοστά TOV% (λάθη ανα 100 κατοχές)

Προς το παρόν οι Cavaliers έχουν πλεονέκτημα εκεί με 10,3 TOV% έναντι 13,5 TOV% και τα σουτ του James που εύχονται καλά στέφανα στον Καραγκιόζη φροντίζουν να τα ανακτούν κερδίζοντας μεγαλύτερο ποσοστό επιθετικών ριμπάουντ απο ότι ο αντίπαλος, 27,3 OREB% έναντι 22,3 OREB%.

Όσο συνεχίζει η ίδια εικόνα σε ρυθμό, λάθη και επιθετικά ριμπάουντ, οι Cavaliers θα συνεχίζουν να είναι σοβαροί διεκδικητές.

στη σειρα με τους σανς που ειχε 41.5 ποντους με 51% ρυστοχια 8.5 ριμπ και σχεδον 7 ασιστ δλδ ειχε τοσο μεγαλους συμπαικτες...?και ειχε και καλυτερους αντιπαλους απο οτι τωρα ο λεμπρον...γενικα ειχε ιερα τερατα το ΝΒΑ και σε ταλεντο και προσωπικοτητα..τωρα δεν υπαρχουν
j-kidd13
QUOTE(Johnnys @ Jun 9 2015, 00:46 ) *
Μα για μενα αυτο ειναι το εντυπωσιακο.
Οτι χωρις να ειναι καταληγει πλει μεικερ.Καταληγει ο μονος που μπορει να ποσταρει--εκτος απο τον Μοζγκοβ που δοκιμασε καποιες λιγες φορες.Καταληγει να παιρνει τα κρισιμα μακρινα σουτ.Καταληγει να παρει γενικα τα κρισιμα σουτ.Αναγκαζεται να παιζει δυνατη αμυνα σε διαφορα ψηλοτερα πολλες φορες κορμια.Τρωει ξυλο απο τους καλυτερους εκαστοτε αμυντικους.Αναγκαζεται μιας και αρκετη ωρα παιζει στο 4 να πηδαει σε ολα τα ριμπαουντ.
και οπως ανεφεραν τα παιδια καταληγει να εχει την μπαλα εντυπωσιακα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΩΡΑ στα χερια του,στο συνολο του παιχνιδιου γιατι ολα πρεπει να περασουν απο αυτον.Και ειπαμε γιατι αυτοι που εχουν απομεινει ουσιαστικα μπορουν σε ελαχιστο βαθμο.


Προφανως ολα αυτα αφου ειναι τερας δυναμης για το υψος του σε σημειο που κανεις στο αναλογο υψος δεν μπορει να τον κανει καλα,παιρνει τα κρισιμα μακρινα σουτ γιατι ειναι ο καλυτερος παικτης,παιρνει τα κρισιμα σουτ γτ παλι ειναι ο καλυτερος παικτης.Αλλες φορες βγαινουν,αλλες οχι.Με το Σικαγο το εβαλε,χθες το εχασε στο τελος και εφαγε ενα ωραιοτατο ταπιδι απο τον Γκριν στα ισια στο τελος της παρατασης.Πλευ μεικερ καταληγει γιατι ειναι καλος decision maker και γιατι δεν υπαρχει αλλος,πιο θα αναλαβει,ο δελαβεδοβας?Στο 4 παιζει για πλακα και ας αναγκαζεται,τετοιο σωμα δεν εχουν τα μισα και 4αρια στο nba.

QUOTE
Και κανοντας ολα αυτα παιζοντας δευτερη συνεχομενη φορα σχεδον 50λεπτα,στην εδρα του αντιπαλου, εστω με τοσες πολλες προσπαθειες καταληγει με 39 ποντους,, εστω με αρκετα μετρια ευστοχια, αλλα δεν εχει να λεει για μενα--με αυτο τον τροπο που παιζει.Και μην ξεχναμε και τις ασσιστ που αν δεν ειχαν περασει απο τα χερια του να πασαρει σωστα ειδικα σε 3-4 περιπτωσεις βγαζοντας πολυ καλες πασες,οι αλλοι θα χαν βρει σιδερο μαλλον αν δεν ειχαν χασει την μπαλα.Αλλοι 20-30 ποντοι απο κει.Δηλαδη μιλαμε αν τυχον μου χε και 45% ευστοχια σε καθε ματς εκανε ολα τ αλλα και μου βαζε 55--60 ποντους ας το παρατουσαν το αθλημα να του διναν το πρωταθλημα και να κανε τουρ στις πολιτειες με την κουπα.

Οι 30προσπαθειες και γυρω για τους πρωταγωνιστες σε τετοιο ματς δεν ειναι απιθανες.Και ο καρρυ στον εναν ρολο του ειδες πως σε 20+ προσπαθειες τα πηγε τοσο χαλια.


Προφανως και εχει να λεει.Δεν ειναι το ιδιο να θες 35 προσπαθειες για να σκοραρεις 25 ποντους.Σπαταλησε 24 επιθεσεις με αρκετες κακες επιλογες.Και τελος δεν ειπα οτι ηταν κακος,ισα ισα ξεκινησα με το οτι εκανε μεγαλο παιχνιδι.Απλα η αστοχια του το "ριχνει επιπεδο".Ολα αυτα για κατι υπερβολικα σχολια που διαβαζω ολη μερα.
Manimal
Η έλλειψη των Ιρβινγκ και Λοβ, δίνουν πολλά πλεονεκτήματα στους Καβαλίερς αλλά και ένα σημαντικότατο μειονέκτημα.

Τα πλεονεκτήματα είναι ότι αφενός μπορεί να λειτουργήσει ως ένας σημαντικός παράγοντας συσπείρωσης της ομάδας και υπέρμετρης αύξησης της επιμέρους συγκέντρωσης των παιχτών και αφετέρου να αποπροσανατολίσει ή να δώσει επιπλέον πίεση στους παίχτες της αντίπαλης ομάδας γνωρίζοντας ότι εκ των πραγμάτων είναι καλύτεροι και πρέπει οπωσδήποτε να το αποδείξουν.

Για τον ίδιο τον Λεμπρόν η κατάσταση αυτή τον ικανοποιεί. Μπορεί να κουράζεται, παίρνοντας το συνολικό βάρος της επιθετικής λειτουργίας της ομάδας, το γεγονός όμως ότι έχει τόσο πολύ την μπάλα στα χέρια του τον ευχαριστεί. Παίζει το μπάσκετ που του αρέσει.

Έχοντας τα παραπάνω δεδομένα ο Μπλατ κοουτσάρει μια ομάδα, με τρόπο που ευχαριστεί τον ίδιο και ο οποίος τον έχει οδηγήσει σε επιτυχίες. Οι ομάδες του Μπλατ δεν διακρίνονταν για το πολύπλοκο επιθετικό ρεπερτόριό τους, παρά για την πολύ πιεστική επιθετική τους άμυνα και τα αμέτρητα iso και απλά pick n r στην επίθεση.

Το πιο δύσκολο κομμάτι ενός προπονητή είναι να βρει ρόλους στους παίχτες του. Είναι και ο σημαντικότερος λόγος όπου ομάδες με πολύ καλό ρόστερ δεν αποδίδουν πάντα. Στην προκειμένη περίπτωση όμως, ο Μπλατ έχει δημιουργήσει ένα σύνολο που δουλεύει ένας για όλους και όλοι για έναν. Όλοι οι παίχτες έχουν έναν συγκεκριμένο ρόλο, που τους ταιριάζει και τους ευχαριστεί με αποτέλεσμα να έχουν πολύ καλή ψυχολογία και να βγάζουν τόνους ενέργειας και στις δύο άκρες του παρκέ. Στην αρχή της χρονιάς ήταν εμφανές άλλωστε το πολύ κακό κλίμα που υπήρχε τους Καβαλίερς, που πήγαζε από το γεγονός ότι οι παίχτες δεν είχαν ευδιάκριτους ρόλους. Για τον Λοβ δε, ρόλος μέχρι και τη σειρά με τους Μπόστονς δεν είχε βρεθεί.

Το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα που για 35-38 λεπτά παίζεται με 5vs5 και κανένας δεν κερδίζει μόνος του. Ούτε ο Τζορνταν ούτε ο Χακίμ ούτε και ο Λεμπρόν τώρα. Και δεν μπορεί να γίνει σύγκριση επ΄αυτού χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν η προσφορά των υπολοίπων συμπαιχτών ότι όνομα και αν έχουν, οι αδυναμίες των αντιπάλων, ακόμα και η διαφορετικότητα στον τρόπο προσέγγισης του παιχνιδιού πριν από 20 χρόνια με σήμερα.

Δεν παραγνωρίζω βέβαια ότι ο Λεμπρόν, αποδεικνύει γιατί είναι ο καλύτερος του κόσμου, αυτή τη στιγμή. Κάνει απίστευτα πράγματα. Τα στατιστικά του δεδομένων των αναλογιών τα θεωρώ απίστευτα, όσο και αν τα υψηλά ποσοστά αστοχίας δίνουν αφορμή για διάφορούς σχολιασμούς. Και μπορεί σε επιμέρους στατιστικές κατηγορίες να έχει ξεπεράσει τον Τζόρνταν, όμως δεν αποτελούν βάση πραγματικής σύγκρισης μεταξύ των δύο. Και όσο και αν διαφωνώ με τις συγκρίσεις παιχτών, πόσο μάλλον όταν αυτοί έχουν διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού, διαφορετική σωματοδομή, και έχουν παίξει σε διαφορετικές εποχές, είναι αναπόφευκτο να γίνονται τέτοιες συζητήσεις. Συνεπώς θεωρώ ότι σε κάποιους τομείς υπερτερεί ο Λεμπρόν και σε άλλους ο Τζόρνταν.

Το κυριότερο μειονέκτημα όμως του Λεμπρόν, το οποίο αντικατοπτρίζεται και στους Καβαλίερς, είναι στα τελευταία λεπτά ενός close game. Ο Λεμπρόν, μην έχοντας άλλο σταρ στην ομάδα που θα πιάσει την μπάλα όταν αυτή καίει, είναι αναγκασμένος να την κουβαλήσει και να εκτελέσει. Και είτε θα επιχειρήσει ένα δυναμικό drive εκμεταλλευόμενος την δύναμή του είτε ένα ατυχές step back fadeaway απο τα 6m, όπως ανέφερε και ένα παλικάρι παραπάνω. Σε αυτό σημείο φαίνεται η μεγάλη διαφορά με τον Τζόρνταν και τον Κόμπι. Ενώ οι MJ και Kobe έχουν ποικιλία κινήσεων που τους δίνει τη δυνατότητα να εκτελέσουν μία επίθεση με 1000 διαφορετικούς τρόπους, ο Λεμπρόν αντίθετα είναι τρομερά προβλέψιμος. Ναι μεν μπορεί να οδηγεί την ομάδα στο σκορ σε όλο το παιχνίδι, στο τέλος όμως είναι ικανός να το χάσει. Σε όσα φετινά παιχνίδια κλήθηκε ο Λεμπρόν να τελειώσει το παιχνίδι απέτυχε. Και μπορεί στο Σικάγο να έβαλε το buzzer, όμως αυτό προήλθε από επαναφορά (δεν αναγκάστηκε να δημιουργήσει τη φάση), από δικά του τραγικά λάθη έφτασε το Σικάγο να διεκδικεί τη νίκη. Ειλικρινά δυσκολεύομαι να θυμηθώ σε όλη την regular season, παιχνίδι που να πήρε τη μπάλα στα τελευταία λεπτά και να το έκρινε με δικές του ενέργειες. Το τελευταίο ματς που μου έρχεται στο μυαλό είναι με τους Κλίπερς πέρυσι.

Και αυτό είναι το σημείο που μπορεί να στοιχίσει στους Καβαλίερς η έλλειψη του Ιρβινγκ. Κατά τα άλλα δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν να βγάζουν την ίδια ενέργεια ώστε να χτυπήσουν το πρωτάθλημα. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα σκάσουν και θα επαναληφθεί το σκηνικό της σειράς του GSW με το Memphis.
sacarame
Να υπενθυμίσω απλά πως εδώ είναι το τόπικ για το 2ο παιχνίδι της σειράς. Οπότε να προσπαθήσουμε να μείνουμε στο θέμα και να μην αρχίσουμε τις γνωστές συγκρισεις του τότε με το τώρα. Υπάρχουν κατάλληλα τόπικς και για αυτό...
shtarkws
O Mozgov γιατι επαιξε τοσο λιγο στο δευτερο ημιχρονο? Ενταξει δεν λεω, το κοντο σχημα με Thomson 5αρι Lebron, Shumbert, Smith και Dellavedova ματσαρουν καλα στην αμυνα ομως στην επιθεση εκτος του Lebron και τις εκλαμψεις του Smith, δεν υπηρχε αξιοπιστη λυση επιθετικα.
Air Kef
Σόρι για τα οφτόπικ, μεταφέρθηκαν τα ποστ εδώ όπου και συνεχίζεται.

HLR αν θες ξανακάνε πλιζ το ποστ που αφορά αποκλειστικά στον αγώνα εδώ.
HLR CENATION
Ναι βεβαιως...

Ο Λεμπρον στο δευτερο ημιχρονο δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιασε,αν δεν κανω λαθος εχασε τα 15 απο τα τελευταια 19 σουτ που πηρε,αλλα και παλι ηταν τοσο καταλυτικος ο ρολος του στο παιχνιδι των Καβς,που ηταν ο νο1 υπευθυνος που το Κλιβελαντ πηρε την νικη.Ο Μοζγκοφ επισης εκανε σπουδαιο ματς οπως και ο Τομπσον στην αμυνα.Αυτο το επιθετικο που πηρε στο τελος ο Αυστραλος θελει μεγαλη καρδια.Απο τους Γουοριορς με απογοητεουν στην σειρα δυο παικτες.Ο Μπογκουτ,που δεν παιρνει και προσπαθειες,και χανει κατα κρατος απο τον Μοζγκοφ τις μαχες και στα δυο ματς.Οπως και ο Γκριν,που παιζει καλη αμυνα,αλλα δεν κανει αυτα που εκανε μπροστα.Αντιθετα ο Ιγκουανταλα σπουδαια δουλεια στην αμυνα.

Ειμαι και εγω μεσα σε αυτους που απο ουδετεροι στην αρχη των τελικων ,τωρα πια ειμαι ξεκαθαρα με τους Καβς.Ειναι συγκινητικο στις μερες να βλεπεις ενα αθλητη τετοιου επιπεδου,να παλευει με τα θηρια για να φερει ενα πρωταθλημα σε μια διψασμενη για τιτλο πολη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.