Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euroleague Top 10 of the Decade + Poll
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3
a bullet for your head
Ποιον θεωρειτε κορυφαιο παικτη στην Ευρωπη στα 00's και σε ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΑΝΤΟΤΕ?
Τα κριτηρια της ψηφοφοριας:
-Μπασκετικο ταλεντο
-Ηγετικη φυσιογνωμια
-Διακρισεις
-Επιδραστικοτητα


Η ψηφοφορια ειναι ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ...







Edit (Air Kef) : Το παρών τόπικ αποτελείται από 2 ξεχωριστά τόπικ που δημιουργήθηκαν με τίτλους "Top 10 of the Decade" και "Ποιος είναι ο κορυφαίος της δεκαετίας 00s"
Air and King
Ψηφισα 5......

Σε αυτην την λιστα ο Τζινομπιλι ως ονομα καριερα και κλαση ειναι πανω απο ολους!Βεβαια δεν αφησε το στιγμα του στο
Ευρωπαικο Μπασκετ σε βαθος χρονου οσο καποιοι αλλοι αλλα ειναι ο μεγαλυτερος παιχτης απο ολους!

Απο εκει και περα ο Μποντιρογκα με τον Σαρας διεκδικουν για μενα τις δαφνες του κορυφαιου!Impact,τιτλοι,ποιοτητα!
Ο Μποντιρογκα στο prime του κυριαρχησε απολυτα ενω ο Σαρας χαρησε θεαμα και ουσια οπου αγωνιστηκε!Κανενας απο τους 2 δεν ηταν/ειναι "Αθληταρας" αλλα το υψηλο IQ και οτι ηταν/ειναι ηγετες τους κανουν για μενα τους πιο "δυνατους" υποψηφιους!

Οι αλλες ψηφοι πηγαν στον Παπαλουκα και τον Διαμαντιδη διοτι εκτος οτι ειναι εξαιρετικοι παιχτες ειναι πιο απαραιτητοι στο συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ απο οτι για παραδειγμα ο Ναβαρο η ο Σισκαουσκας που ενδεχομενως να ψηφιζα αυτους αν μιλαγαμε για το Ευρωπαικο μπασκετ πριν 15 χρονια!

Ο Παπαλουκας ειναι ο ορισμος του Πλειμεικερ-προπονητης μεσα στο γηπεδο......
Ο Διαμαντιδης ειναι ο Παιχτης-καθρεφτης του συγχρονου Ευρωπαικου μπασκετ....πληρης παιχτης που καθε προπονητης θα ηθελε!

Οι ψηφοι λοιπον:

Τζινομπιλι
Μποντιρογκα
Σαρας
Παπαλουκας
Διαμαντιδης



Επαναλαμβανω ομως αντικειμενικα ο Μανου Τζινομπιλι ειναι ο μεγαλυτερος παιχτης απο ολους της λιστας κυριως αν λαβουμε υποψην οτι εχει παγκοσμια αναγνωριση την οποια κερδισε με το σπαθι του!
Germany96
Αφου μιλαμε μονο για Ευρωπαικη καριερα ο Ginobili δεν μπορει να ειναι σε καμια περιπτωση ο κορυφαιος. Αφου μιλαμε μονο για 00’s αδικειται ο Bodiroga που το prime του μοιραστηκε σε δυο δεκαετιες (3 χρονακια νωριτερα να ξεκινουσε η δεκαετια και θα επαιρνε αυτος την ψηφο μου). Αυτος που κυριαρχησε σε ολη την δεκαετια ειναι ο Sarunas Jasikevicius. Σε 7 χρονια καριερας στην Ευρωπη στα 00’s κατεκτησε τα εξης:

4 Euroleague
2 Πρωταθληματα Ισπανιας
2 Κυπελλα Ισπανιας
2 Πρωταθληματα Ισραηλ
2 Κυπελλα Ισραηλ
2 Πρωταθληματα Ελλαδας
2 Κυπελλα Ελλαδας

Λιθουανος παικτης της χρονιας το 2002
MVP των τελικων της ACB το 2003
Mister Europa European Player of the Year 2003
Μελος της πρωτης πενταδας της Euroleague τις χρονιες 2004, 2005
MVP του Ισραηλινου Πρωταθληματος το 2005
MVP του Final Four το 2005


Ο Μιδας του Ευρωπαικου μπασκετ αυτης της δεκαετιας. Σε 7 χρονια κατεκτησε τιτλους και στις τρεις ομαδες που αγωνιστηκε. Για την ακριβεια εχασε εγχωριους τιτλους μονο την σεζον 2001-2002 στην Barcelona κι εκανε 4 τρεμπλ κι αλλα 2 νταμπλ.Ειναι ο μονος παικτης στην ιστορια του Πρωταθλητριων Ευρωπης-Euroleague που εχει κατακτησει το τροπαιο με τρεις διαφορετικες ομαδες. Απο τους συνολικα 21 τιτλους που διεκδικησαν οι ομαδες του κατεκτησαν τους 16!!! Αν τα δυο χρονια που αγωνιστηκε στο ΝΒΑ, ειχε αποφασισει να παραμεινει στην Maccabi πιθανοτατα να ειχε βελτιωσει κι αλλο το εξωπραγματικο ποσοστο του 76% στις κατακτησεις τροπαιων και να διογκωνε περαιτερω το πληθωρικο παλμαρε του. Το απολυτο peak του ηταν την τριετια 2002-2005 και στις σεζον που αγωνιστηκε στο Ισραηλ και στο «οργανωμενο χαος» που ειχε στησει ο Pinni Gershon, ηταν ο ανθρωπος που εβαζε την οργανωση. Εκτος απο ηγετης και εγκεφαλος της θεαματικοτερης ομαδας της δεκαετιας στην Ευρωπη, ηταν επισης ο συνδετικος κρικος της υπερταλαντουχας Barca που εφτασε στην γη της επαγγελιας μετα απο τοσες δεκαετιες αδιακοπων αποτυχιων. Επισης στην πιο σταθερη ομαδα των 00’s εδωσε την πινελια της φαντασιας που της ελειπε και ηταν παλι καθοριστικος στο Final Four του 2009. Δολοφονικος σουτερ, ιδιοφυης πασσερ, ηγετικη φυσιογνωμια, κρυο αιμα, εκρηκτικη προσωπικοτητα, το πληρες πακετο. Στον ελευθερο χρονο του τα καλοκαιρια βρισκοταν με καποια αλλα παλιοπαιδα και παρουσιαζαν την πιο run & gun εθνικη ομαδα της δεκαετιας και αμα ειχε ορεξη εκανε και μια μπουκια μονος του την Team.
Germany96
QUOTE(Germany96 @ Jan 16 2010, 23:58 ) *
Στον ελευθερο χρονο του τα καλοκαιρια βρισκοταν με καποια αλλα παλιοπαιδα και παρουσιαζαν την πιο run & gun εθνικη ομαδα της δεκαετιας και αμα ειχε ορεξη εκανε και μια μπουκια μονος του την Team.

Dream Team ηθελα να γραψω αλλα δικαιως αυτολογοκριθηκε το post κι εκοψε το Dream, την Team USA εννοουσα
Air Kef
Σαρας-Παπαλουκας-Ντέγιαν-Πάρκερ-Σισκαουσκας.
a bullet for your head
QUOTE(Germany96 @ Jan 16 2010, 23:58 ) *
Αφου μιλαμε μονο για Ευρωπαικη καριερα ο Ginobili δεν μπορει να ειναι σε καμια περιπτωση ο κορυφαιος. Αφου μιλαμε μονο για 00’s αδικειται ο Bodiroga που το prime του μοιραστηκε σε δυο δεκαετιες (3 χρονακια νωριτερα να ξεκινουσε η δεκαετια και θα επαιρνε αυτος την ψηφο μου). Αυτος που κυριαρχησε σε ολη την δεκαετια ειναι ο Sarunas Jasikevicius. Σε 7 χρονια καριερας στην Ευρωπη στα 00’s κατεκτησε τα εξης:

Βασικα το ερωτημα ειναι ''Ποιος ειναι ο κορυφαιος παικτης που αγωνιστηκε στην Ευρωπη στα 00's?''...
Και εβαλα & 4 κριτηρια..
Ο Μανου ''χωλαινει'' στο 3ο..δηλαδη στις διακρισεις(αν και προλαβε & αφησε το στιγμα του & γευτηκε καποιες επιτυχιες στη 1η διετια των 00's..)..& κατ'επεκταση στη λεγομενη διαρκεια..
Στα υπολοιπα 3 ομως ''ειναι μεσα''..
-Τεραστιο μπασκετικο ταλεντο
-Ηγετικη φυσιογνωμια
-Impact

Δεν θα ηθελα δηλαδη να το παμε σε ''στεγνη συγκριση καριερων''...απο αποψη συνολικων διακρισεων(ατομικων,ομαδικων)..αλλα να αποτελεσει μια παραμετρο-κριτηριο..

Αυτο που λες για τον Ντεγιαν ισχυει..ομως η παρουσια του στο 1ο μισο των 00's,ηταν απιστευτη..& καταλυτικη..

Στο poll για π.χ. εβαλα και τον Νειτ Χαφμαν...τον οποιο τον ''πιανουν'' οι αρχες της δεκαετιας οσον αφορα τις καλες του στιγμες..θυμαμαι πως εκεινα τα χρονια πρεπει να ηταν ο καλυτερος ψηλος στην Ευρωπη...και ισως και ο καλυτερος Αμερικανος που κυκλοφορουσε..
Αυτα ''απομονωσα'' και τον συμπεριελαβα στη ψηφοφορια..

Ο Σαρας αναμφιβολα καλυπτει & τα 4 κριτηρια & ειναι σιγουρα ο ''συγχρονος Μιδας'' του Ευρωπαικου μπασκετ..
Για μενα ομως,απ'την πολυ μεγαλη ομαδα της Μακαμπι,ο καλυτερος παικτης & το βαρομετρο, ηταν ο εκπληκτικος εκεινα τα χρονια Αντονι Παρκερ...& οχι ο Σαρας..


Η δικη μου ψηφος ειναι 7πλη...

-Ντεγιαν
-Μανου
-Παρκερ
-Σαρας
-Παπαλουκας
-Σισκα
-Διαμαντιδης

Για τους δικους μας δεν θα πω κατι...ηδη εχουν γινει συζητησεις επι συζητησεων..
Για τον Σισκα θα πω πως στο 2ο μισο της δεκαετιας,ανετα μπορει να συμπεριληφθει στα top 3 ονοματα...
Πραγματικα πολυ μεγαλος παικτης & ισως και λιγο υποτιμημενος σε σχεση με τους αλλους σουπερ-σταρ του Ευρωπαικου μπασκετ.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Οπως και να το δουμε ο Σαρας ειναι μια σκαλα πανω απο ολους.
Τα πηρε ολα και συνεχιζει ακομα να τα παιρνει.
Ειναι ο απολυτος σταρ των 00 μεσα κι εξω απο το παρκε.
Germany96
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 17 2010, 02:27 ) *
Δεν θα ηθελα δηλαδη να το παμε σε ''στεγνη συγκριση καριερων''...απο αποψη συνολικων διακρισεων(ατομικων,ομαδικων)..αλλα να αποτελεσει μια παραμετρο-κριτηριο..

QUOTE(a bullet for your head @ Jan 17 2010, 02:27 ) *
Ο Σαρας αναμφιβολα καλυπτει & τα 4 κριτηρια & ειναι σιγουρα ο ''συγχρονος Μιδας'' του Ευρωπαικου μπασκετ..
Για μενα ομως,απ'την πολυ μεγαλη ομαδα της Μακαμπι,ο καλυτερος παικτης & το βαρομετρο, ηταν ο εκπληκτικος εκεινα τα χρονια Αντονι Παρκερ...& οχι ο Σαρας..

Των Jasikevicius δεν τον ανεφερα μονο για τις διακρισεις του, θεωρω οτι ειναι αυτος που καλυπτει πιο πληρως ολα τα κριτηρια απο τους υπολοιπους "ανταγωνιστες" του. Ο Parker ηταν πιο ταλαντουχος κι επισης κι αυτος δεν ηταν παικτης που κρυβοταν στα δυσκολα αλλα πιο σημαντικος για την ευρυθμη λειτουργια της ομαδας ηταν ο Saras, αυτος κραταγε την μπαγκετα. Και οι δυο ηταν σημαντικοι αλλα στα ματια μου ο Jasikevicius ηταν ο μαεστρος κι ο Parker ενα (υπερπολυτιμο, υπερταλαντουχο) πολυεργαλειο.

Τωρα για το ποιο ακριβως ηταν το ζητουμενο του poll με παραπλανησε και η συνθεση των υποψηφιων σου. Ο Ginobili ειναι ο μονος απο τους υποψηφιους που δεν ειχε σημαντικη συνεισφορα στο Ευρωπαικο μπασκετ τα 00's. Οχι οτι ειχε ασχημη παρουσια αλλα σε δυο σεζον ολες κι ολες (και χωρις εναν μεγαλο τιτλο μαλιστα) δεν τον θεωρω καν αξιο αναφορας. Αν ηθελες τους καλυτερους παικτες των 00's που να ειχαν, εστω κι οχι πολυ σημαντικη, παρουσια στο Ευρωπαικο μπασκετ την δεκαετια που τελειωνει, λειπουν οι Gasol, Kirilenko, Nocioni, Calderon και ισως Bargniani. Αν θες απλα τους καλυτερους παικτες που να επαιξαν μπασκετ εστω και ενα κομματι των 00's στην Ευρωπη, ασχετως αν ηταν σε φουλ ρυθμους, λειπουν και οι Sabonis (που ειχε βγει και MVP της Euroleague την μια αυτη σεζον), Vrankovic, Savic, Rebraca (που απο τα 3 χρονια που επαιξε Ευρωπη, τα 2 ηταν φωτια και λαβρα) και Rigaudeau. Δικο σου το poll, εσυ οριζεις και τους κανονες αλλα το δικο μου κριτηριο εξακολουθει να μου φαινεται ορθολογικοτερο smile.gif
a bullet for your head
Στη διασπαση που ειχε γινει στις αρχες της δεκαετιας,η Κιντερ το 2001 ειχε κατακτησει την Ευρωλιγκα & ο Μανου ειχε αναδειχτει σε MVP του φαιναλ 4...
Ενω το 2002 στη Μπολωνια,ηταν φιναλιστ..
Δηλαδη προλαβε σ'αυτη τη 2ετια & αφησε το στιγμα του..

QUOTE(Germany96 @ Jan 17 2010, 03:26 ) *
Δικο σου το poll, εσυ οριζεις και τους κανονες αλλα το δικο μου κριτηριο εξακολουθει να μου φαινεται ορθολογικοτερο smile.gif

Το poll ειναι δικο μου υπο την εννοια οτι το ''εστησα''..
Απο κει & περα,εκανα μια υπενθυμιση αν θελεις στα κριτηρια που εθεσα & απλα τονισα πως δεν θα ηθελα να ληφθουν υποψιν μονο οι καριερες..
Αυτο το ''Εσυ οριζεις τους κανονες'',δεν μου ακουγεται & τοσο ''ευηχο''.. rolleyes.gif ..ολες οι αποψεις ειναι ευπροσδεκτες & σεβαστες..

ΥΓ:Νομιζω οτι οι 14 ''υποψηφιοτητες'' ηταν αρκετες & εβαλα & την επιλογη ''Αλλος'',για τη περιπτωση που καποιος φιλος εχει μια διαφορετικη προτιμηση-αποψη.
Germany96
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 17 2010, 03:43 ) *
Στη διασπαση που ειχε γινει στις αρχες της δεκαετιας,η Κιντερ το 2001 ειχε κατακτησει την Ευρωλιγκα & ο Μανου ειχε αναδειχτει σε MVP του φαιναλ 4...
Ενω το 2002 στη Μπολωνια,ηταν φιναλιστ..
Δηλαδη προλαβε σ'αυτη τη 2ετια & αφησε το στιγμα του..

Δικιο εχεις αν και μπερδευτηκες κι εσυ λιγο, δεν εχει F4 αυτη η διοργανωση. Λογω της διασπασης δεν ειχαν μεταδοθει νομιζω οι τελικοι, αφου στο τελος αυτης της διοργανωσης δεν υπηρχε Ελληνικο ενδιαφερον (σε αντιθεση με την αλλη) κι εγω τους διεγραψα απο την μνημη μου 40.gif Ας μη γινοταν η πρωτοφανης επαναληψη του αγωνα ΑΕΚ-Taugres κι ισως να ειχαμε κι εκει Ελληνικη ομαδα στους τελικους. Παντως ακριβως τα ιδια (κι ισως και με ακομα καλυτερες εμφανισεις) απο την αναποδη ειχε κανει ο Rebraca αυτα τα ιδια δυο χρονια.
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 17 2010, 03:56 ) *
Το poll ειναι δικο μου υπο την εννοια οτι το ''εστησα''..
Απο κει & περα,εκανα μια υπενθυμιση αν θελεις στα κριτηρια που εθεσα & απλα τονισα πως δεν θα ηθελα να ληφθουν υποψιν μονο οι καριερες..
Αυτο το ''Εσυ οριζεις τους κανονες'',δεν μου αγουγεται & τοσο ''ευηχο''.. rolleyes.gif ..ολες οι αποψεις ειναι ευπροσδεκτες & σεβαστες..

Οχι ρε καμια σχεση, δεν το ειπα με καμια κακη προθεση. Αυτο ακριβως εννουσα, οτι εσυ το δημιουργησες το poll και φυσικα και εχεις το δικαιωμα οταν κανεις μια ερωτηση να την διατυπωνεις οπως εσυ θελεις.
a bullet for your head
QUOTE(Germany96 @ Jan 17 2010, 03:57 ) *
Δικιο εχεις αν και μπερδευτηκες κι εσυ λιγο, δεν εχει F4 αυτη η διοργανωση. Λογω της διασπασης δεν ειχαν μεταδοθει νομιζω οι τελικοι, αφου στο τελος αυτης της διοργανωσης δεν υπηρχε Ελληνικο ενδιαφερον (σε αντιθεση με την αλλη) κι εγω τους διεγραψα απο την μνημη μου 40.gif Ας μη γινοταν η πρωτοφανης επαναληψη του αγωνα ΑΕΚ-Taugres κι ισως να ειχαμε κι εκει Ελληνικη ομαδα στους τελικους.

Σωστος.. http://www.euroleague.net/history/50-years...-VITORIA%202001

Ο Μανου ηταν MVP των τελικων..
Germany96
Εξακολουθω παντως να μην θεωρω τον Manu ισχυρη υποψηφιοτητα tongue.gif biggrin.gif
Μην σκασουν μονο οι (πολλοι στο forum) οπαδοι των Spurs και με αρχισουν στις icon_tomato.gif
a bullet for your head
QUOTE(Germany96 @ Jan 17 2010, 04:12 ) *
Εξακολουθω παντως να μην θεωρω τον Manu ισχυρη υποψηφιοτητα tongue.gif biggrin.gif
Μην σκασουν μονο οι (πολλοι στο forum) οπαδοι των Spurs και με αρχισουν στις icon_tomato.gif

Απο μενα παντως, δεν θα πρεπει να φοβασαι κατι τετοιο...γιατι ειμαι φαν των Μπλειζερς... rolleyes.gif
Μπορω ομως να ''υποκινησω'' τους φαν των Σπερς εναντιον σου... cool.gif
Germany96
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 17 2010, 04:16 ) *
Μπορω ομως να ''υποκινησω'' τους φαν των Σπερς εναντιον σου... cool.gif

Ευτυχως που ειμαστε σε Ελληνικο forum κι οσοι και να ειναι οι οπαδοι των Spurs,οι οπαδοι του Παναθηναικου παντα θα ειναι περισσοτεροι για να στηριξουν τον δικαιο προεκλογικο αγωνα που δινω υπερ του Saras tongue.gif
a bullet for your head
QUOTE(Germany96 @ Jan 17 2010, 04:20 ) *
Ευτυχως που ειμαστε σε Ελληνικο forum κι οσοι και να ειναι οι οπαδοι των Spurs,οι οπαδοι του Παναθηναικου παντα θα ειναι περισσοτεροι για να στηριξουν τον δικαιο προεκλογικο αγωνα που δινω υπερ του Saras tongue.gif

Η πλακα ειναι πως τον 10ο ψηφο πρωτειας(εως τωρα),στον Σαρας,πρεπει να τον εδωσε ο ΛΥΚΟΣ....
Ο οποιος εγραψε & το ''αινιγματικο''...''Ειναι ο απολυτος σταρ των 00 μεσα κι ΕΞΩ απο το παρκε''...
Τι να εννουσε αραγε? rolleyes.gif

Παντως μπορει εσυ να μην θεωρεις τον Μανου ως καλη η' καταλληλη επιλογη στη ψηφοφορια,ομως τα 6 φηφακια του, τα εχει παρει ως τωρα...& ελπιζω να τα αυγατισει... 19.gif 19.gif
Germany96
Ο Λυκος πρεπει να την εδωσε την τελευταια ψηφο κι εγω παντως τον θεωρω μεγαλη μορφη και σταρ μεσα κι εξω απο τα παρκε. (Ξαναδιαβασα την προταση μου και βλεπω οτι λογω της αθλιας συνταξης της, καποιος μπορει να νομιζει οτι εννοω τον Λυκο σαν μεγαλη μορφη και σταρ κι οχι τον Saras, αλλα κι ετσι ακομα μεσα πεφτω cool.gif Τωρα που το ξανασκεφτομαι ισως και να ισχυει περισσοτερο το δευτερο).
Παντως με την πολλαπλη ψηφο σου, βοηθησες κι εσυ να φτασει στις δεκα (κι ανεβαινει λεμε), ενω εγω με τον μοναδικο μου σταυρο χαλκευω ιδανικα το εκλογικο αποτελεσμα συμφωνα με τα γουστα μου.
Παντως με μονο 2 χρονια καριερα στην Ευρωπη δεν θα τον εβαζα ουτε σε ενδεχομενη πενταπλη μου ψηφο. Την μεγαλη ΝΒΑ καριερα του την σεβομαι, τις εμφανισεις του με την εθνικη τις εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμηση (οπως και το απιστευτο ταλεντο του) αλλα τα θεωρω αλλο πραγα αυτα. Οπως και σε εναν Αμερικανο η καριερα του Saras στην Ευρωπη και με την εθνικη του (και υπαρχουν πολλοι Αμερικανοι αναλυτες που και τα γνωριζουν και τα σεβονται), του φαινονται ασχετα με την εν Αμερικη παρουσια του.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 17 2010, 05:27 ) *
Η πλακα ειναι πως τον 10ο ψηφο πρωτειας(εως τωρα),στον Σαρας,πρεπει να τον εδωσε ο ΛΥΚΟΣ....
Ο οποιος εγραψε & το ''αινιγματικο''...''Ειναι ο απολυτος σταρ των 00 μεσα κι ΕΞΩ απο το παρκε''...
Τι να εννουσε αραγε? rolleyes.gif

Παντως μπορει εσυ να μην θεωρεις τον Μανου ως καλη η' καταλληλη επιλογη στη ψηφοφορια,ομως τα 6 φηφακια του, τα εχει παρει ως τωρα...& ελπιζω να τα αυγατισει... 19.gif 19.gif

QUOTE(Germany96 @ Jan 17 2010, 05:40 ) *
Ο Λυκος πρεπει να την εδωσε την τελευταια ψηφο κι εγω παντως τον θεωρω μεγαλη μορφη και σταρ μεσα κι εξω απο τα παρκε. (Ξαναδιαβασα την προταση μου και βλεπω οτι λογω της αθλιας συνταξης της, καποιος μπορει να νομιζει οτι εννοω τον Λυκο σαν μεγαλη μορφη και σταρ κι οχι τον Saras, αλλα κι ετσι ακομα μεσα πεφτω cool.gif Τωρα που το ξανασκεφτομαι ισως και να ισχυει περισσοτερο το δευτερο).
Παντως με την πολλαπλη ψηφο σου, βοηθησες κι εσυ να φτασει στις δεκα (κι ανεβαινει λεμε), ενω εγω με τον μοναδικο μου σταυρο χαλκευω ιδανικα το εκλογικο αποτελεσμα συμφωνα με τα γουστα μου.
Παντως με μονο 2 χρονια καριερα στην Ευρωπη δεν θα τον εβαζα ουτε σε ενδεχομενη πενταπλη μου ψηφο. Την μεγαλη ΝΒΑ καριερα του την σεβομαι, τις εμφανισεις του με την εθνικη τις εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμηση (οπως και το απιστευτο ταλεντο του) αλλα τα θεωρω αλλο πραγα αυτα. Οπως και σε εναν Αμερικανο η καριερα του Saras στην Ευρωπη και με την εθνικη του (και υπαρχουν πολλοι Αμερικανοι αναλυτες που και τα γνωριζουν και τα σεβονται), του φαινονται ασχετα με την εν Αμερικη παρουσια του.

Εγω εδωσα το 10 το καλο που ταιριαζει και με το πρωην νουμερο της φανελας μου.

Μπορει εντος του παρκε ο Σαρας να ειναι ελαφρως καλυτερος μου,
αλλα εκτος παρκε θελει πολυ δρομο ακομα για να με φτασει......................
Germany96
Η αληθεια ειναι πως θελει δουλεια ακομα για να σε φτασει ο Jasikevicius αλλα να θυμισω οτι το' χει κανει κι αυτος το κομματι του σε γυναικοδουλειες. Οταν ετοιμαζοταν να παντρευτει την, 25χρονη τοτε, Μις Κοσμος το 2006 ειχε κανει ολο το Ισραηλ να τρεχει, γιατι καποιοι ειχαν ξεσηκωθει οτι επρεπε να αλλαξει θρησκεια για να γινει ο γαμος (ειναι αρκετα αυστηροι σε αυτα τα θεματα πολλοι Εβραιοι). Δεν αλλαξε ποτε του θρησκεια (φημες οτι αναγνωριζει τον εαυτο του ως μονη θεικη οντοτητα του συμπαντος δεν εχουν διαψευστει), παντρευτηκε την Μις Κοσμος, ολοι οι Ισραηλινοι φαγανε το Kippah τους απο τη ζηλια τους και μετα απο 2 χρονια, γιατι του Saras ο τραχηλος ζυγο δεν υπομενει, την χωρισε.

Εδω βλεπουμε την πετρα του σκανδαλου του διαζυγιου του, δηλαδη το νεο μοντελο (νεο ηταν πριν απο 2 χρονια, απο τοτε εχουν μεσολαβησει μπολικα) για το οποιο απεσυρε το Μις Ισραηλ:


Κι εδω παρ' τε και την πιο πετυχημενη απο μια σειρα διαφημησεων που ειχε γυρισει με την πρωην συζυγο του:

Αντε και "τσοντα" σας βαζω, δεν ειναι προεκλογικη καμπανια αυτο που κανω, ειναι υπερπαραγωγη.
kotzito
Εγω ψηφισα 5:


Μποντιρογκα
Bουισιτς
Παπαλουκας
Γιασικεβιτσιους
Τζινομπιλι


Οι 3 πρωτοι ειναι παικτες που συντελεσαν τα μεγιστα στην δημιουργια 3 δυναστειων της Ευρωπης-ΠΑΟ,Μακαμπι και ΤΣΣΚΑ αντιστοιχα.Ο Σαρας ειναι ισως απο τους πιο επιτυχημενους Ευρωπαιους σε τιτλους και θα μπορουσε να κανει καλη καριερα και στο ΝΒΑ παρολο που δεν τα καταφερε.Ο Τζινομπιλι ειναι ο πιο αναγνωρισιμος παικτης του ΝΒΑ απο αυτους που εχουν παιξει στην Ευρωπη και παρολο που ποτε του δεν ηταν το αστερι των Σπερς(ας οψεται ο Ντανκαν) βοηθησε πολυ στην πορεια των Σπερς τα τελευταια 5-6 χρονια.
paris13
εγω ψηφισα:
Ντεγιαν Μποντιρογκα
Ραμουνας Σισκαουσκας
Δημητρης Διαμαντιδης
Λουις Σκολα
Μανου Τζινομπιλι
Χουαν Καρλος Ναβαρο
κ βεβαιος τον σαρας........
αμα με βαζατε να τους βαλω στην σειρα θα δυσκολευομουν καθως ο καθενας εχει κατι ξεχωριστο οποτε θα επιστερω αλλη φορα με καλυτερη αναλυση για τον καθε παιχτη
Magnus92
Απο εμενα :
bball.gif Σαρας
bball.gif Μποντιρογκα
bball.gif 3D
bball.gif Σισκα
bball.gif Αντερσεν (ψιλοκουλο , αλλα μου αρεσει πολυ αυτος ο παικτης )


Δεν επελεξα τον Τζινομπιλι , καθως ειναι μεν ο κορυφαιος της λιστας ( ισως πλην του Σαρας , για μενα ) , αλλα δεν νομιζω πως αφησε το στιγμα του στην Ευρωπη κατα τα 00's, τοσο οσο στο ΝΒΑ ...
a bullet for your head
QUOTE(Germany96 @ Jan 17 2010, 03:26 ) *
Των Jasikevicius δεν τον ανεφερα μονο για τις διακρισεις του, θεωρω οτι ειναι αυτος που καλυπτει πιο πληρως ολα τα κριτηρια απο τους υπολοιπους "ανταγωνιστες" του. Ο Parker ηταν πιο ταλαντουχος κι επισης κι αυτος δεν ηταν παικτης που κρυβοταν στα δυσκολα αλλα πιο σημαντικος για την ευρυθμη λειτουργια της ομαδας ηταν ο Saras, αυτος κραταγε την μπαγκετα. Και οι δυο ηταν σημαντικοι αλλα στα ματια μου ο Jasikevicius ηταν ο μαεστρος κι ο Parker ενα (υπερπολυτιμο, υπερταλαντουχο) πολυεργαλειο.

Και οι 2 ηταν πολυ σημαντικοι δεν αντιλεγω..νομιζω ομως οτι ο Αντονι Παρκερ προς τα μεσα της 10ετιας,πως ηταν οτι καλυτερο κυκλοφορουσε στην Ευρωπη..εχοντας φτασει στο πικ του.
Και πριν την ελευση του Σαρας στη Μακαμπι & μετα την αποχωρηση του(και οσο βεβαια συνυπηρξαν),ο Παρκερ ηταν παρων σ'ολα τα μεγαλα ραντεβου με τη Μακαμπι,με μια πολυ σπουδαια συνεισφορα.
Οντως ηταν ενα υπερπολυτιμο & υπερταλαντουχο πολυεργαλειο,ομως στη κορυφη της αποδοσης του ηταν και σουπερ-σταρ,με το impact του να ειναι ισως & αναλογο με αλλων πολυ μεγαλων παικτων της λιστας..
Αξιζει να σημειωσω οτι τον Παρκερ(οπως & τον Μπαστον),φερεται να τον εχει φερει στη Μακαμπι ο Ντειβιντ Μπλατ...
Με τον Σισκα μπορει να βγει μια πολυ ωραια συγκριση..καθως ηταν(ειναι) & οι 2 G-F & πολυδιαστατοι παικτες...εκτιμω ομως πως ο Παρκερ ηταν ''μισο κλικ'' καλυτερος του Λιθουανου.

colonel gomelsky
Δεν θα βάλω πρώτο τον Τζινόμπιλι καθώς δεν είχε διάρκεια στην Ευρώπη. Παρ όλα αυτά θα είναι στην πεντάδα μου καθώς στο μικρό διάστημα που έκατσε άφησε το στίγμα του.

Λοιπόν:

1) Σαρούνας Γιασικεβίτσιους
2) Ντέγιαν Μποντιρόγκα
3) Χουάν Κάρλος Ναβάρο
4) Δημήτρης Διαμαντίδης
5) Μανού Τζινόμπιλι

ΥΓ. @Μπούλετ: Νομίζω ότι αξίζει μια θέση στο πολ στον μεγάλο Γρέγκορ Φούτσκα. Δεν θα τον έβαζα στην πεντάδα μου, αλλά σαν επιλογή νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχει. (ίσως στη θέση του Χόλντεν που μάλλον θα πάει άπατος στη ψηφοφορία)

@Germany96: Ο Σάρας είναι άπαιχτος σ αυτόν τον τομέα. Μην ξεχνάμε ότι το καλοκαίρι έκανε ...double score με την 17χρονη!
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 17 2010, 18:06 ) *
ΥΓ. @Μπούλετ: Νομίζω ότι αξίζει μια θέση στο πολ στον μεγάλο Γρέγκορ Φούτσκα. Δεν θα τον έβαζα στην πεντάδα μου, αλλά σαν επιλογή νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχει.

Φιλε colonel..νομιζω οτι οι 14 υποψηφιοτητες ειναι ηδη αρκετες..γι'αυτο εβαλα & την επιλογη ''Αλλος''.
Αν οπως λες θα επρεπε να βαλω τον Φουτσκα,γιατι να μην εβαζα & τον Μουλα?Τον Ιμπο?Τους Ρεμπρατσα,Καλντερον,Μασιγιαουσκας,Μαρκους Μπραουν..και αρκετους αλλους,πραγματικα αξιους αναφορας?
Προσπαθησα να ''εστιασω'' στις πιο δυνατες υποψηφιοτητες,αλλα στα poll,παντοτε προκυπτουν ''μικροδιαφωνιες''..μιλαω εκ πειρας.. rolleyes.gif
Θελω να πιστευω παντως, πως δεν ξεχασα να τοποθετησω καποιον απ τους κορυφαιους.
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 17 2010, 18:20 ) *
Φιλε colonel..νομιζω οτι οι 14 υποψηφιοτητες ειναι ηδη αρκετες..γι'αυτο εβαλα & την επιλογη ''Αλλος''.
Αν οπως λες θα επρεπε να βαλω τον Φουτσκα,γιατι να μην εβαζα & τον Μουλα?Τον Ιμπο?Τους Ρεμπρατσα,Καλντερον,Μασιγιαουσκας,Μαρκους Μπραουν..και αρκετους αλλους,πραγματικα αξιους αναφορας?
Προσπαθησα να ''εστιασω'' στις πιο δυνατες υποψηφιοτητες.


Έχεις δίκιο. Δεν είπα ότι είναι "παράλειψη ολκής". Απλά όταν μιλάμε για κάποιους παίκτες σε βάθος χρόνου υπεισέρχεται και ο παράγοντας "αδυναμία". Αλλιώς δεν θα γράφαμε καν την άποψή μας, θα παραθέταμε τα στατιστικά και τους τίτλους και θα έβγαινε η πεντάδα από μόνη της!

Στην επιλογή άλλος απαντώ λοιπόν με τον ιταλοσλοβένο.
Green Warrior
Ψήφισα και εγώ Μποντι και Σάρας γιατί τους θεωρώ συνολικά τους δυο παίκτες με την μεγαλύτερη επίδραση (ελληνικά impact...) στη δεακετία 2000-2009, με τον Λιθουανό να επικρατεί καθώς είχε παρουσία μέχρι και το τέλος της σε αντίθεση με τον Ντέγιαν τον οποίο θεωρώ ότι στα σημεία μεγαλύτερο παίκτη συνολικά. Πάντως είναι απίστευτο που και οι δύο καλύτερη στην Ευρώπη αυτή τη δεκαετία ήταν "πράσινοι" αλλά και "κυανέρυθροι...".

Αν ήταν να βγάλω τις δύο καλύτερες πεντάδες θα έβαζα:

1. Γιασικεβίτσιους, Μποντιρόγκα, Πάρκερ, Σκόλα, Βούισιτς

2. Διαμντίδης/Παπαλουκάς, Ναβάρο, Σισκάουσκας, Άντερσεν, Ρέμπρατσα

Με το δίδυμο της wind 11αδα μου βγήκε μάλλον τον Μήτσο κόβω για τέρμα icon_drunk.gif
colonel gomelsky
QUOTE(Green Warrior @ Jan 17 2010, 19:06 ) *
Ψήφισα και εγώ Μποντι και Σάρας γιατί τους θεωρώ συνολικά τους δυο παίκτες με την μεγαλύτερη επίδραση (ελληνικά impact...) στη δεακετία 2000-2009, με τον Λιθουανό να επικρατεί καθώς είχε παρουσία μέχρι και το τέλος της σε αντίθεση με τον Ντέγιαν τον οποίο θεωρώ ότι στα σημεία μεγαλύτερο παίκτη συνολικά. Πάντως είναι απίστευτο που και οι δύο καλύτερη στην Ευρώπη αυτή τη δεκαετία ήταν "πράσινοι" αλλά και "κυανέρυθροι...".

Αν ήταν να βγάλω τις δύο καλύτερες πεντάδες θα έβαζα:

1. Γιασικεβίτσιους, Μποντιρόγκα, Πάρκερ, Σκόλα, Βούισιτς

2. Διαμντίδης/Παπαλουκάς, Ναβάρο, Σισκάουσκας, Άντερσεν, Ρέμπρατσα

Με το δίδυμο της wind 11αδα μου βγήκε μάλλον τον Μήτσο κόβω για τέρμα icon_drunk.gif


Ενδιαφέρον αυτό με τις πεντάδες αν και ξεφεύγει λίγο από το θέμα του πολ. Ας πω και γω:

1)Σάρας, Μποντιρόγκα, Πάρκερ, Σκόλα, Ρέμπρατσα

2)Διαμαντίδης, Ναβάρο, Σισκάουσκας, Φούτσκα, Βούισιτς
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 17 2010, 19:15 ) *
Ενδιαφέρον αυτό με τις πεντάδες αν και ξεφεύγει λίγο από το θέμα του πολ. Ας πω και γω:

1)Σάρας, Μποντιρόγκα, Πάρκερ, Σκόλα, Ρέμπρατσα

2)Διαμαντίδης, Ναβάρο, Σισκάουσκας, Φούτσκα, Βούισιτς

Δεν υπαρχει topic η' poll,που η κουβεντα να μην ''επεκτεινεται''...βεβαια,θα μπορουσε να ανοιχτει & ενα ξεχωριστο 5πλο poll,με τους καλυτερους ανα θεση στα 00's ... smiley.gif

Οι δικες μου προτασεις για τις καλυτερες 5αδες..

1)Σαρας,Μανου,Ντεγιαν,Σκολα,Χαφμαν
2)Παπαλουκας,Παρκερ,Σισκα,Σμοντις,Αντερσεν
Green Warrior
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 17 2010, 17:15 ) *
Ενδιαφέρον αυτό με τις πεντάδες αν και ξεφεύγει λίγο από το θέμα του πολ. Ας πω και γω:

1)Σάρας, Μποντιρόγκα, Πάρκερ, Σκόλα, Ρέμπρατσα

2)Διαμαντίδης, Ναβάρο, Σισκάουσκας, Φούτσκα, Βούισιτς


και εγώ θεωρώ καλύτερο πάικτη τον Ρέμπρατσα από τον Βούισιτς, ακόμα και στα καλύτερά του αλλά ο πρώτος είναι πάικτης των '90-'00 ενώ ο δε'υτερος καθαρά του '00 (και φυσικά εννοειται ότο γουστάρο πολύ Ζέλε από το αξέχαστο Final4 του 2000). Ο Ρέμπρατσα έχει εκτός από το βραβείο του MVP το 2000 και διακρίσεις με την εθνική Σερβίας που ο Κροάτης τις ονειρεύεται (Πρέπει να έχουν αρκετά απωθημένα οι Κροάτες στο μπάσκετ σε σχέση με τις επιτυχίες των Σέρβων).

Πάντως συνικά 2000-2009 βάζω πρώτο τον Βούισιτς ενώ πιστεύω ότι Άντερσεν ή Σμόντις είναι καλυτεροι από Φούτσκα
Magnus92
Πενταδα λοιπον ;;; ΟΚ πενταδα ...

PG Saras
SG Bodiroga
SF Siska
PF Scola
C Andersen

Μητσακο αγορι μου παγκο .... Θα σε βαλω στο 2ο δεκαλεπτο (αντι του Σαρας μαλλον, δεν το βγαζει ολοκληρο) . . .
a bullet for your head
Oι πρωτες 2 ''πρασινες'' υποψηφιοτητες, για τη ψηφοφορια που θα γινει για την αναδειξη των 10 κορυφαιων παικτων της τελευταιας δεκαετιας..ανακοινωθηκαν οι 10 πρωτες & συνολικα θα φτασουν τις 50...
http://www.gazzetta.gr/basket/euroleague/i...ς-10ετίας

ΥΓ:Και οι Ντεγιαν-Μπετσιροβιτς,εχουν ολιγον απο ''πρασινο''..
Igor
Με αφορμη την εναρξη της καινουργιας δεκαετιας, και την συμπληρωση 10 χρονων απο την εναρξη της Ευρωλιγκα (δεν ειμαι σιγουρος - κατι τετοιο ακουσα.. rolleyes.gif ), η διοργανωτρια αρχη αποφασισε να τιμησει τους 10 καλυτερους παιχτες της δεκαετιας 00'-10'.

Θα υπαρξουν 50 υποψηφιοι και μετα το κοινο θα αποφασισει για τους 10 καλυτερους.
Οι μεχρι τωρα υποψηφιοι:

Alvertis, Fragiskos
Andersen, David
Basile, Gianluca
Baston, Maceo
Batiste, Mike
Beard, Tanoka
Becirovic, Sani
Benett, Elmer
Blair, Joseph
Bodiroga, Dejan


Περιμενω να ακουσω τις δικιες σας προβλεψεις για το τοπ-10, χωρις να εχουμε δει ολους τους υποψηφιους...
xristos_metal
Λογικα θα ειναι σιγουρα μεσα οι Σαρας, Παρκερ, Βουισιτς, Παπαλουκας, Μποντιρογκα, Διαμαντιδης, Ναβαρο. Απο εκει και περα πολλες πιθανοτητες εχουν οι Σπανουλης, Σισκαουσκας,Χολντεν, Λανγκτον,Μπατιστ, Σκολα, Αλβερτης-τιμης ενεκεν μονο. Λογικα οι περισσοτεροι παιχτες θα ειναι της τριαδας Παο-Μακαμπι-Τσσκα με ολιγο απο Μπαρτσα/Ταου.
Igor
1.Σαρας
2.Βουισιτς
3.Παπαλουκας
4.Ναβαρο
5.Διαμαντιδης
6.Σκολα
7.Παρκερ
8.Μποντιρογκα

Για εμενα αυτοι ειναι οι σιγουροι. Απο εκει και περα παιζουν οι: Λαγκντον, Σισκα, Σπανουλης, Αλβερτης, Σαρπ, Χολντεν, Αντερσεν, Μπαστον, Ματσιγιαουσκας, Πριτζιονι, Μαρκους Μπραουν.. Ολοι αυτοι οι παιχταραδες για δυο θεσεις.
xristos_metal
Ο Σκολα μεγαλος παιχτης αλλα κουπα δεν εχει παρει. Οπως και αρκετοι απο αυτους που αναφερεις.
Razorblade Fish
Δεν νομιζω πως πρεπει να υπαρχει αμφιβολια για τον Σισκαουσκας.Γιατι δηλαδη εχετε σιγουρο τον Ναβαρο και οχι τον Σισκα;Ασε που αν βγουν κατα θεση οι 10 καλυτεροι,δηλαδη 2 για καθε θεση δεν τον βλεπω τον ΑΝΤΙΠΑΘΕΣΤΑΤΟ Ισπανο μεσα. shot.gif
Igor
QUOTE(xristos_metal @ Jan 19 2010, 14:49 ) *
Ο Σκολα μεγαλος παιχτης αλλα κουπα δεν εχει παρει. Οπως και αρκετοι απο αυτους που αναφερεις.


Η Ταου εδω και πολλα χρονια ειναι σε τοπ-επιπεδο, Φαιναλ 4 για πολλα χρονια και ετσι διακαιωματικα ο ηγετης της πρεπει να εχει θεση στο τοπ-10. Δηλαδη αξιζει να μπει πιο πολυ ο Αλβερτης των 4 κατακτησεων ή ο Σκολα που δεν εχει κουπα ??

Ο Σισκα εχει ανεβει στο πολυ υψηλο επιπεδο απο το 2007 και μετα. 3 διοργανωσεις. Μην ξεχνας οτι η ψηφοφορια εξεταζει τα 10 τελευταια χρονια..
Air and King
Πανω κατω αυτοι που αναφερθηκαν στο Τοπικ του Bullet!O Aλβερτης μονο λογω των τιτλων θα ειναι καθως σαν αξια βεβαιως και δεν ειναι στο Τοπ-10!
Απο Ελληνες σαφως ο Διαμαντιδης και ο Παπαλουκας εχουν θεση....Και τιτλους ομαδικους/ατομικους κατεκτησαν και Impact μεγαλο ειχαν και συνεχιζουν να εχουν!
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 17 2010, 18:20 ) *
Θελω να πιστευω παντως, πως δεν ξεχασα να τοποθετησω καποιον απ τους κορυφαιους.

Κατα την αποψη μου ειναι ακριβως οπως θα επρεπε τα ονοματα!Ειδικα βαση των παραμετρων που εθεσες!

Αντικειμενικα λοιπον ειναι μεταξυ Μποντιρογκα και Σαρας!
Να προσθεσω οτι ο Σαρας εχει την μεγαλυτερη διαρκεια στην δεκαετια αλλα ο Μποντιρογκα στο Prime του ηταν ο πιο Dominant παιχτης στην Ευρωπη εστω και αν μεσα στην 10ετια σταματησε το μπασκετ!

Τελος να προσθεσω ξανα οτι ο Τζινομπιλι ειναι ο καλυτερος-μεγαλυτερος παιχτης απο την λιστα και προλαβε και στην Ευρωπη να δειξει την μεγαλη του κλαση...Σαν παστα παιχτη ο Μανου ειναι ο ανωτερος!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 19 2010, 15:53 ) *
Κατα την αποψη μου ειναι ακριβως οπως θα επρεπε τα ονοματα!Ειδικα βαση των παραμετρων που εθεσες!

Αντικειμενικα λοιπον ειναι μεταξυ Μποντιρογκα και Σαρας!
Να προσθεσω οτι ο Σαρας εχει την μεγαλυτερη διαρκεια στην δεκαετια αλλα ο Μποντιρογκα στο Prime του ηταν ο πιο Dominant παιχτης στην Ευρωπη εστω και αν μεσα στην 10ετια σταματησε το μπασκετ!

Τελος να προσθεσω ξανα οτι ο Τζινομπιλι ειναι ο καλυτερος-μεγαλυτερος παιχτης απο την λιστα και προλαβε και στην Ευρωπη να δειξει την μεγαλη του κλαση...Σαν παστα παιχτη ο Μανου ειναι ο ανωτερος!

Απ τους top της λιστας,τους λιγοτερους ψηφους κατα τη γνωμη μου, τους εχει παρει ο Αντονι Παρκερ..
Ανεφερα καποια πραγματα γι'αυτον σε προηγουμενα ποστ...ο τυπος,προτου φυγει για το ΝΒΑ & τους Ραπτορς ηταν το Νο1 στην Ευρωπη..με 2 συνεχομενα MVP Ευρωλιγκας...
Αν παρεμενε στην Ευρωπη,εκτιμω πως θα ηταν ο μοναδικος που θα μπορουσε να χτυπησει στα ισα τους Ντεγιαν-Σαρας..
colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 19 2010, 16:00 ) *
Απ τους top της λιστας,τους λιγοτερους ψηφους κατα τη γνωμη μου, τους εχει παρει ο Αντονι Παρκερ..
Ανεφερα καποια πραγματα γι'αυτον σε προηγουμενα ποστ...ο τυπος,προτου φυγει για το ΝΒΑ & τους Ραπτορς ηταν το Νο1 στην Ευρωπη..με 2 συνεχομενα MVP Ευρωλιγκας...
Αν παρεμενε στην Ευρωπη,εκτιμω πως θα ηταν ο μοναδικος που θα μπορουσε να χτυπησει στα ισα τους Ντεγιαν-Σαρας..


Επίσης πολύ χαμηλά είναι ο Ναβάρο. Μάλλον υπεισήλθε στα κριτήρια οπαδικό και αντι-ισπανικό πνεύμα. Για τον Μανου συμφωνώ με Air and King. Επιμένω όμως ότι δεν μπορεί να πάρει το νο1 με την ολιγόχρονη σε σχέση με άλλους παρουσία του.

ΥΓ. Δεν μου κάνει εντύπωση ότι ο Χόλντεν δεν έχει ψήφο. Μάλλον ατυχής επιλογή μπούλετ. Ίσως θα μπορούσες να τον αντικαταστήσεις με κάποιους από τους 4,5 που είχες αναφέρει σε προηγούμενο ποστ. Τον Ίμπο π.χ.
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 19 2010, 16:15 ) *
ΥΓ. Δεν μου κάνει εντύπωση ότι ο Χόλντεν δεν έχει ψήφο. Μάλλον ατυχής επιλογή μπούλετ. Ίσως θα μπορούσες να τον αντικαταστήσεις με κάποιους από τους 4,5 που είχες αναφέρει σε προηγούμενο ποστ. Τον Ίμπο π.χ.

Βασικα ηταν εμπνευση της στιγμης..
Πρωτιστως δεν ηθελα να λειπουν τα πιο ''βαρια'' ονοματα..
Απο κει & περα σκεφτηκα πως ο Χολντεν ειναι ''μεσα σ'ολα'' τα τελευταια χρονια...και ενας απ τους καλυτερους παικτες(& παικτες κλειδια),μιας απ τις καλυτερες ομαδες της 10ετιας...
Colonel...οτι γραφτηκε..γραφτηκε τωρα... smiley.gif
captain charisma
ο ναβαρο με ποια λογικη να ειναι ψηλα στη λιστα?ειναι στην πιο λουζερ ομαδα της ευρωπης και δεν εχει καταφερει ποτε να παρει ευρωλιγκα ως leader....μονο οταν πηγε ο μποτιρογκα στη μπαρτσελονα τοτε το σηκωσε το τροπαιο...
για τους κορυφαιους θα ελεγα μποτιρογκα παρκερ γιασικεβιτσιους..
σημαντικη παρουσια ειχε και ο χαφμαν αλλα δεν εμεινε πολυ στην ευρωπη...
ο τζινομπιλι αφησε το στιγμα του εστω και για λιγο...αλλα τοτε ηταν αγγουρος παικτης ακομα, και δν ειχε καμια σχεση μ αυτο που ειναι σημερα..
Razorblade Fish
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 19 2010, 16:15 ) *
Επίσης πολύ χαμηλά είναι ο Ναβάρο. Μάλλον υπεισήλθε στα κριτήρια οπαδικό και αντι-ισπανικό πνεύμα. Για τον Μανου συμφωνώ με Air and King. Επιμένω όμως ότι δεν μπορεί να πάρει το νο1 με την ολιγόχρονη σε σχέση με άλλους παρουσία του.

ΥΓ. Δεν μου κάνει εντύπωση ότι ο Χόλντεν δεν έχει ψήφο. Μάλλον ατυχής επιλογή μπούλετ. Ίσως θα μπορούσες να τον αντικαταστήσεις με κάποιους από τους 4,5 που είχες αναφέρει σε προηγούμενο ποστ. Τον Ίμπο π.χ.

Χαμηλα ειναι ο Ναβαρο;Πλακα κανεις,ε;Τι ακριβως εκανε ο Ναβαρο σε αυτη τη δεκαετια σε συλλογικο επιπεδο;Μια Ευρωλιγκα πηρε,μεσα στην εδρα του,και ενω στην ιδια του την ομαδα ηταν 4ος τουλαχιστον ιεραρχικα παικτης.Οποτε τι ακριβως στοιχεια εχει υπερ του;Γιατι απο impact,διακρισεις και ηγετικη φυσιογνωμια αστα να πανε!Αν μιλαγαμε για τους αντιπαθεστερους,σιγουρα θα ηταν στους κορυφαιους,αλλα για αυτο το topic και οι 3 ψηφοι ΠΟΛΛΟΙ ειναι...

Εντιτ:Ετσι,ετσι πεστα captain...
apkat
Αν ειναι χαμηλα ο Ναβαρο τι να πει και ο Βουισιτς που για 4-5 χρονια υπηρξε δεδομενα ο κορυφαιος ψηλος στην Ευρωλιγκα;;

Συμμετοχη σε 5 Φ4..4 τελικοι..2 τιτλοι..Και με σταθερα ενα απο τα υψηλοτερα ρανκιν στην Ευρωπη..Και επειδη μιλαμε για διαρκεια μεσα στην δεκαετια..Απο την σεζον 00-01 και μετα(aπο τοτε κρατα στατιστικα η Ευρωλιγκα) ο Νικολα ειναι πρωτος σε συνολο ρανκιν στην Ευρωλιγκα 2ος σε ποντους, 2ος σε ριμπαουντ, 6ος(!!!!!!) σε ασιστ 14ος σε κλεψιματα και 4ος σε ταπες..

Βασικα ναι ο Βουισιτς θα επρεπε να ειναι στην πρωτη πενταδα με Σαρας Παρκερ Μποντι και Παπαλουκα..Συνδυαζει διαρκεια αφου ειναι στο κορυφαιο επιπεδο 8-9 χρονια(ισως ο μονος που εμεινει σε τοπ επιπεδο Ευρωλιγκας τοσα χρονια αυτην την δεκαετια) με impact στο παιχνιδι και παρα πολυ υψηλο μπασκετικο prime..
colonel gomelsky
Καταρχήν δικαιώνομαι που μίλησα για αντι-ισπανική νοοτροπία.

Τι έχει κάνει ο Ναβάρο; Για να είναι πρώτος ίσως λίγα. Για να είναι πιο ψηλά αρκετά. Αντιγράφω από το σάιτ της ευρωλίγκα:

won the 2003 Euroleague with FC Barcelona…named the 2008-09 Euroleague MVP...named to the 2005-06, 2006-07 and 2008-09 All-Euroleague 1st Team…

Επίσης δεν είναι μεν μετρήσιμο στοιχείο, αλλά νομίζω ότι η ηγετική του παρουσία είναι εμφανής.
Air and King
QUOTE(apkat @ Jan 19 2010, 17:13 ) *
Βασικα ναι ο Βουισιτς θα επρεπε να ειναι στην πρωτη πενταδα με Σαρας Παρκερ Μποντι και Παπαλουκα..Συνδυαζει διαρκεια αφου ειναι στο κορυφαιο επιπεδο 8-9 χρονια(ισως ο μονος που εμεινει σε τοπ επιπεδο Ευρωλιγκας τοσα χρονια αυτην την δεκαετια) με impact στο παιχνιδι και παρα πολυ υψηλο μπασκετικο prime..

Σωστη παρατηρηση!
Ισως (?) καποιοι λειτουργησαν με βαση την πορεια του τα τελευταια 2-3 χρονια που εχει πτωση μετα τους τραυματισμους!Αλλα ναι αντικειμενικα ο Βουισιτς πρεπει να ειναι στην κορυφαια 5αδα της 10ετιας καθως πληρει και τις προυποθεσεις και εχει το υψηλοτερο IQ που ειχε ψηλος στην Ευρωπη μετα τον Σαμπονις!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 19 2010, 17:37 ) *
Σωστη παρατηρηση!
Ισως (?) καποιοι λειτουργησαν με βαση την πορεια του τα τελευταια 2-3 χρονια που εχει πτωση μετα τους τραυματισμους!Αλλα ναι αντικειμενικα ο Βουισιτς πρεπει να ειναι στην κορυφαια 5αδα της 10ετιας καθως πληρει και τις προυποθεσεις και εχει το υψηλοτερο IQ που ειχε ψηλος στην Ευρωπη μετα τον Σαμπονις!

Οσον αφορα τις προυποθεσεις-κριτηρια & μιλωντας παντοτε για ψηλους,Ο Σμοντις εχει 8 συμμετοχες σε φαιναλ 4 & ο Αντερσεν 5..με 3 κουπες εκαστος..
Οποτε στο σκελος ''διαρκεια'' & αυτοι παιζουν πολυ δυνατα..
Στο σκελος ''ταλεντο'',γνωμη μου ειναι πως ειναι πιο ταλαντουχοι ψηλοι απ τον Βουισιτς.
Τελος στα σκελη ''Ηγετικη φυσιογνωμια-Επιδραστικοτητα'',θα πω πως & οι 3 αγωνιζονταν σε κορυφαιες ομαδες,με κορυφαιους συμπαικτες..
apkat
AΠο τις 3 κουπες του Σμοντις βεβαια η μια ειναι την χρονια της διασπασης..Εκτος απο αυτο ο Σμοντις ολα αυτα τα χρονια τα νουμερα που ειχε ο Βουισιτς στις καλες του χρονιες δεν τα πλησιαζε καν..Μονο μια χρονια το 2007-2008 ειχε συνολικα καλα νουμερα αλλα με πολυ λιγα παιχνιδια..Ολες τις αλλες χρονιες ο Νικολα ειχε καλυτερα απο αυτον..Ο Σμοντις επαιξε παρα πολλα χρονια σε ψηλο επιπεδο αλλα και οι τραυμστισμοι του που καθε χρονο εχανε πολλα παιχνιδια αλλα και τα νουμερα του δεν ηταν και τοσο σπουδαια..Ο Νικολα στο πικ του ειχε 20 μο ραννκιν..Ο Σμοντις τα περισσοτερα χρονια ειχε καπου στο 12-13..Μεγαλη διαφορα..

Και ο Αντερσεν οντως ειχε διαρκεια αλλα και αυτος οχι στα νουμερα του Βουισιτς..2 χρονιες στο 18 και ολες οι αλλες γυρω στο 10..Ο Νικολα μεχρι το 2007 ειχε ολες τις χρονιες πανω απο 20 με εξαιρεση μια..
captain charisma
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 19 2010, 17:26 ) *
Καταρχήν δικαιώνομαι που μίλησα για αντι-ισπανική νοοτροπία.

Τι έχει κάνει ο Ναβάρο; Για να είναι πρώτος ίσως λίγα. Για να είναι πιο ψηλά αρκετά. Αντιγράφω από το σάιτ της ευρωλίγκα:

won the 2003 Euroleague with FC Barcelona…named the 2008-09 Euroleague MVP...named to the 2005-06, 2006-07 and 2008-09 All-Euroleague 1st Team…

Επίσης δεν είναι μεν μετρήσιμο στοιχείο, αλλά νομίζω ότι η ηγετική του παρουσία είναι εμφανής.

στη μπαρτσα του 2003 ηταν 4 πισω απο μποτιρογκα γιατσικεβιτσιους φουτσκα...το πρωτο λογο ειχαν αυτοι και μετα ακολουθουσαν οι υπολοιποι....
ωραια και επειδη βγηκε mvp και στις καλυτερες 5αδες τι εγινε?και αλλοι παικτες εχουν βγει στη πρωτη 5αδα της ευρωλιγκα αλλα τιτλο δεν πηραν...το τελικο αποτελεσμα μετραει που ειναι ο τιτλος της ευρωλιγκας...απ το 2003 και μετα η μπαρτσελονα δν εχει παιξει σε τελικο ευρωλιγκας διοτι παντα στο τελος ξεφουσκωνει...και ο ναβαρο ως leader δεν τα εχει καταφερει....
αν ειχε 1-2 ευρωλιγκες ως leader σαφως και θα το παραδεχομουν, οποτε την αντιπαθεια για τους ισπανους αστην στην ακρη...

οντως πολλοι ξεχασαμε να αναφερουμε το βουισιτς που ειναι ενας απ τους καλυτερους ψηλους της ευρωπης.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.