Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Crvena Zvezda vs Παναθηναϊκός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
j-kidd13
vs


Σημαντική νίκη απο βαθμολογικής και ψυχολογικής πλευράς πέτυχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Μπαρτσελόνα.Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα καλή απόδοση,με εξαιρετική άμυνα μπλόκαρε την επιθετική λειτουργία των Καταλανών,και κατάφερε να πάρει μια νίκη,όχι τόσο δύσκολη όσο πιθανόν δείχνει το τελικό σκορ.
Το επόμενο ματς είναι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα,έναν αντίπαλο που στην έδρα του είναι δυσκολοκατάβλητος και παραδοσιακά δυσκολεύει τον Παναθηναϊκό.Οι 2 ομάδες έχουν ίδιο ρεκόρ,επομένως αν ο Παναθηναϊκος κερδίσει,αποκτά πλεονέκτημα έναντι των Σέρβων,καθώς θα έχει το αβαντάζ των 2 νικών.Το παιχνίδι δεν θα διεξαχθεί στην Kombank Arena λόγω ετοιμασιών για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου,αλλά στο Aleksandar Nikolic Hall(ή Hala Pionir για τους πιο παλιούς)


Τα highlights του πρώτου αγώνα

john wick
Εχω καλο προαισθημα για αυριο για 2~3 λογους...
-λογω αλλαγης εδρας
-λογω της νικης των Σερβων μεσα στην Βασκωνια
-καποια στιγμη δεν μπορει θα κανουμε μια μεγαλη νικη εξω..
Dreamerpanos
Οι δυο καλύτερες άμυνες τις Ευρώπης,βάσει των πόντων που έχουν δεχθεί!
I'm #4
Καλημέρα και απο μένα. Πρώτο ποστ και ελπιζω γουρικο για τον Παναθηναϊκό. Το κλειδί της νικης για μένα ειναι η αντιμετώπιση του p'n'r, που στήνει ο Αστέρας και η -κατ' επέκταση- αντιμετώπιση του Γιοβιτς. Φυσικα, θα χρειαστεί ο Καλαθης να παιξει αμυναρα και δημιουργικά να είναι απλά στα στάνταρ του. Το παιχνίδι προσφέρεται και για τον Μπουρούση, αφου οι Σέρβοι δεν εχουν κάποιο mobile ψηλό, αντίθετα παίζουν με δεινόσαυρους, βλεπε Κουζμιτς.
Προβλέπω να παιρνει αρκετο χρονο συμμετοχής οι Παππάς και Νικολς, αφου θα χρειαστει ο Πασκουαλ να ανοίξει το rotation.
chrisgl_13
Δύσκολο ματς σε μια καυτή έδρα.Ο Παο οφείλει να παίρνει διπλά αν θέλει να πάει στο fianl-4(μακάρι να γίνει η αρχή σήμερα).Προσοχή στο pick and roll όπως είπε και o
I'm #4 και στον κούζμιτς .Η αθλητικότητα του παναθηναικού θα παίξει πολύ μεγάλο ρόλο στο παιχνίδι.
Αισθησιακός
Σημερα η ομαδα θα κανει την πιο ευκολη εκτος εδρας νικη της απεναντι στον τρομερα φορμαρισμενο ερυθρο αστερα. Mvp Νικος "the killer" Παππας . Καθοριστικοι οι Μπουρουσης και Τσεντιλε.
john wick
Για κάποιο περίεργο λόγο είμαι πολύ αισιόδοξος και εγώ...
Αυτή η περιρέουσα ατμοσφαιρα ότι ο Αστέρας είναι σε φουλ φόρμα και 6 νίκες σερί και και και ίσως μας βγει σε καλό.
Βασικό όλων να ελέγξουμε τον ρυθμό...
I'm #4
QUOTE (Αισθησιακός @ Jan 26 2017, 13:36 ) *
Σημερα η ομαδα θα κανει την πιο ευκολη εκτος εδρας νικη της απεναντι στον τρομερα φορμαρισμενο ερυθρο αστερα. Mvp Νικος "the killer" Παππας . Καθοριστικοι οι Μπουρουσης και Τσεντιλε.


Τζεντίλε καθοριστικός; Για τον Αστέρα μπορεί... blink.gif
whaler
Εμένα στο σημερινό παιχνίδι, το μυαλό μου πάει πρώτα και μοναδικά στον Mike James.
Ούτε δεινοσαυράκος μας, ούτε Παππάς, ούτε Καλάθης. Μακάρι κάποιος από αυτούς να κάνει σούπερ ματς.
Αλλά νομίζω ότι είναι κομμένο και ραμμένο για τα ζογκλερικά του James το συγκεκριμένο.
I'm #4
QUOTE (kouch @ Jan 26 2017, 13:58 ) *
Εμένα στο σημερινό παιχνίδι, το μυαλό μου πάει πρώτα και μοναδικά στον Mike James.
Ούτε δεινοσαυράκος μας, ούτε Παππάς, ούτε Καλάθης. Μακάρι κάποιος από αυτούς να κάνει σούπερ ματς.
Αλλά νομίζω ότι είναι κομμένο και ραμμένο για τα ζογκλερικά του James το συγκεκριμένο.


Δεν νομίζω ο Ράντονιτς, να του αφήσει χώρο να κάνει τα ζογκλερικά του.
paodynasty
Μετά τη Μπάρτσα και τον Τόμιτς (ο οποίος πιστεύω ότι χρωστάει το μισό του όνομα στον Τσάβι), ο Μπουρούσης καλείται στα παλαίσια της "απόσβεσης" να καθαρίσει και τον Κούζμιτς, και δε φαντάζει δύσκολο (η διαφορά των 2 βάσει budget και ονόματος είναι μεγάλη), όσο κι αν είμαι απο αυτούς που θεωρώ και τον Κούζμιτς υποτιμημένο αλλά και το Γιάννη υπερεκτιμημένο.
shtarkws
Φαβορι ο ερυθρος αστερας.

Oχι μονο γιατι ειναι η πιο καυτη ομαδα του πρωταθληματος εχοντας βρει ρυθμο κανοντας ενα σερι νικων, αλλα γιατι ο Παναθηναικος εμφανιζεται χεiρoτερος για να μην πω κακος σε ολους τους εκτος εδρας αγωνες του.

Μεγαλο ερωτημα ποιος απο τα φοργουορντ μας θα μπορεσει να περιορισει τον Σιμονοβιτς που ειναι ο καλυτερος παικτης του αστερα
whaler
QUOTE (I'm #4 @ Jan 26 2017, 14:00 ) *
Δεν νομίζω ο Ράντονιτς, να του αφήσει χώρο να κάνει τα ζογκλερικά του.


Νομίζεις ότι είναι τόσο εύκολα περιορίσιμος; Μιλάμε για παίκτη που στο 1-1 είναι τρομερός και το ταλέντο του είναι δεδομένο.
Η περιφέρεια του Αστέρα δε φημίζεται για την εκρηκτικότητά της, άρα θεωρώ πως μπορεί να βρει χώρους, αρκεί να είναι μυαλωμένος.

Επίσης απορώ με όσους μας χρίζουν φαβορί. Ξεχνάμε την εκτός έδρας παράδοσή μας; Τη φόρμα του Αστέρα, την έδρα του; Είναι πολύ δύσκολο, αλλά είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία όλα αυτά να γίνουν καπνός από απόψε. Συγκέντρωση και έλεγχος χρειάζεται.
I'm #4
QUOTE (kouch @ Jan 26 2017, 14:14 ) *
Νομίζεις ότι είναι τόσο εύκολα περιορίσιμος; Μιλάμε για παίκτη που στο 1-1 είναι τρομερός και το ταλέντο του είναι δεδομένο.
Η περιφέρεια του Αστέρα δε φημίζεται για την εκρηκτικότητά της, άρα θεωρώ πως μπορεί να βρει χώρους, αρκεί να είναι μυαλωμένος.

Επίσης απορώ με όσους μας χρίζουν φαβορί. Ξεχνάμε την εκτός έδρας παράδοσή μας; Τη φόρμα του Αστέρα, την έδρα του; Είναι πολύ δύσκολο, αλλά είναι πρώτης τάξεως ευκαιρία όλα αυτά να γίνουν καπνός από απόψε. Συγκέντρωση και έλεγχος χρειάζεται.



Δεν πιστεύω ότι οι Σέρβοι θα παίξουν μαν του μαν αλλά ζώνη προσαρμογής είτε πάνω στον Καλάθη είτε - πολύ περισσότερο - πάνω στον Τζέιμς.
Αν μπουν τα τρίποντα καλώς. Αλλιώς, προβλέπεται δύσκολο βράδυ.

Αυτό που είπε παραπάνω ο φίλος για τον Σιμόνοβιτς, ισχύει. Ο Νίκολς είναι μία καλύ λύση.
green_sky
QUOTE (I'm #4 @ Jan 26 2017, 14:18 ) *
Αυτό που είπε παραπάνω ο φίλος για τον Σιμόνοβιτς, ισχύει. Ο Νίκολς είναι μία καλύ λύση.


Αυτα ειναι ματς που με τον εναν ή τον αλλο τροπο μια ομαδα που τωρα φτιαχνεται χτιζει χαρακτηρα και κανει ή δεν κανει το παραπανω κλικ.Ειναι παντως πολυ αρνητικο που δεν παιζουν στο μεγαλο γηπεδο.Το μικρο ειναι πραγματικο κολαστηριο.
Απαραιτητα πρεπει ο Παναθηναικος να βγαλει ενεργεια στην ενεργεια εκει μεσα και να μην τους αφησει να βρουν ρυθμο γιατι σε διαφορετικη περιπτωση η νυχτα στην Φενερ θα ειναι σχολικη εκδρομη.
Για τον Σιμονοβιτς εχω την γνωμη οτι απο το ροστερ του Παναθηναικου ο παιχτης που κουμπωνει καλυτερα πανω του ειναι ο Φελντειν.Παντως μονο απο τον Σιμονοβιτς οσους και να βαλει δεν χανει ο Εξαστερος.
Απο κει και περα εκτος απο τον Σιμονοβιτς που και περυσι εκανε καλη χρονια αλλα φετος το εχει παρακανει και βγαζει στα 31 ενεργεια που δεν εβγαζε στα 25 και τον Γιοβιτς του οποιου προφανως την δημιουργια πρεπει να σταματησουν αν καποιος μου ελεγε σημερα ποιοι παιχτες μπορει να κανουν την ζημια χωρις να ειναι πρωτα ονοματα θα ελεγα τον Τομπσον που ειναι πολυ δυνατος κοντα στο καλαθι και ο Παναθηναικος δεν εχει παιχτη να τον ματσαρει και τον Γκουντουριτς που για μενα εχει τα φοντα να γινει μεγαλη παιχταρα.
john wick
QUOTE (green_sky @ Jan 26 2017, 11:49 ) *
Αυτα ειναι ματς που με τον εναν ή τον αλλο τροπο μια ομαδα που τωρα φτιαχνεται χτιζει χαρακτηρα και κανει ή δεν κανει το παραπανω κλικ.Ειναι παντως πολυ αρνητικο που δεν παιζουν στο μεγαλο γηπεδο.Το μικρο ειναι πραγματικο κολαστηριο.
Απαραιτητα πρεπει ο Παναθηναικος να βγαλει ενεργεια στην ενεργεια εκει μεσα και να μην τους αφησει να βρουν ρυθμο γιατι σε διαφορετικη περιπτωση η νυχτα στην Φενερ θα ειναι σχολικη εκδρομη.
Για τον Σιμονοβιτς εχω την γνωμη οτι απο το ροστερ του Παναθηναικου ο παιχτης που κουμπωνει καλυτερα πανω του ειναι ο Φελντειν.Παντως μονο απο τον Σιμονοβιτς οσους και να βαλει δεν χανει ο Εξαστερος.
Απο κει και περα εκτος απο τον Σιμονοβιτς που και περυσι εκανε καλη χρονια αλλα φετος το εχει παρακανει και βγαζει στα 31 ενεργεια που δεν εβγαζε στα 25 και τον Γιοβιτς του οποιου προφανως την δημιουργια πρεπει να σταματησουν αν καποιος μου ελεγε σημερα ποιοι παιχτες μπορει να κανουν την ζημια χωρις να ειναι πρωτα ονοματα θα ελεγα τον Τομπσον που ειναι πολυ δυνατος κοντα στο καλαθι και ο Παναθηναικος δεν εχει παιχτη να τον ματσαρει και τον Γκουντουριτς που για μενα εχει τα φοντα να γινει μεγαλη παιχταρα.




Εγώ πάντως νομίζω ότι οι παίχτες γουστάρουν να παίζουν σε τέτοια γήπεδα...
James , Kc Rivers , Παππάς , Μπουρού δεν είναι γατάκια..
Quincy
QUOTE(Dreamerpanos @ Jan 25 2017, 22:17 ) *
Οι δυο καλύτερες άμυνες τις Ευρώπης,βάσει των πόντων που έχουν δεχθεί!



Που το βλέπεις αυτό; Γιατί στην επίσημη της euroleague εγώ βλέπω Ερ. Αστέρα και Ολυμπιακό
j-kidd13
QUOTE(Quincy @ Jan 26 2017, 15:18 ) *
Που το βλέπεις αυτό; Γιατί στην επίσημη της euroleague εγώ βλέπω Ερ. Αστέρα και Ολυμπιακό


1378 o Aστερας
1401 ο Παναθηναικος
1410 ο Ολυμπιακος

Κατι δεν ειδες καλα... smile.gif
bodiroga10
QUOTE (j-kidd13 @ Jan 26 2017, 15:35 ) *
1378 o Aστερας
1401 ο Παναθηναικος
1410 ο Ολυμπιακος

Κατι δεν ειδες καλα... smile.gif

Και οι δύο έχετε δίκιο. Αυτοί είναι οι πόντοι που έχει δεχτεί ο Παναθηναικος χωρίς τις παρατάσεις που έχει παίξει. Με τις παρατάσεις το 1401 γίνεται 1441. Αντίθετα ο Ολυμπιακός δεν έχει παίξει καμία παράταση.

Πλέον στην γενική βαθμολογία εκεί που είναι το +/- της Ευρωλίγκας οι πόντοι που αναφέρει είναι χωρίς παρατάσεις. Αντίθετα αν πάει κάποιος στα στατιστικά της διοργάνωσης αυτά βγαίνουν με τις παρατάσεις....
το_καλύτερο_3d
Υπάρχει άραγε πιο στάνταρ διπλό απ το σημερινο?? 39.gif
I'm #4
QUOTE (το_καλύτερο_3d @ Jan 26 2017, 18:11 ) *
Υπάρχει άραγε πιο στάνταρ διπλό απ το σημερινο?? 39.gif



Στάνταρ διπλό; Από πού το συνάγεις το συμπέρασμα; Από το γεγονός ότι ο ΠΑΟ είναι οδοστρωτήρας εκτός έδρας ή επειδή ο Ερυθρός Αστέρας είναι τελευταίος στην βαθμολογία;
Το σημερινό παιχνίδι είναι πολύ πιο δύσκολο από το αντίστοιχο με την Φενέρ. Απλώς να σου θυμίσω, πώς κέρδισε εκεί ο Παναθηναϊκός πριν 2 χρόνια και πώς πέρυσι οι Σέρβοι κέρδισαν μέσα-έξω.

Χαμηλά η μπάλα and Pasqual we trust...
το_καλύτερο_3d
QUOTE (I'm #4 @ Jan 26 2017, 18:48 ) *
Στάνταρ διπλό; Από πού το συνάγεις το συμπέρασμα; Από το γεγονός ότι ο ΠΑΟ είναι οδοστρωτήρας εκτός έδρας ή επειδή ο Ερυθρός Αστέρας είναι τελευταίος στην βαθμολογία;

Αν ο αστέρας ηταν τελευταίος στη βαθμολογία το διπλό θα ήταν στάνταρ?Χα.Δες χθές τι έγινε...
Όπως ημουν σίγουρος οτι θα χάσει ο οσφπ σε ενα φαινομενικά ευκολο ματς άλλο τόσο σίγουρος ειμαι πως θα κερδίσουμε εμείς σήμερα σε ενα πολύ πολύ δύσκολο παιχνίδι.
Διαίσθηση μάλλον...η μήπως κάτι παραπάνω!!!
Πάντως όχι με βάση τα επιχειρήματα που αναφέρεις,στα οποία παρεμπιπτόντως έχεις σε όλα δίκιο οπότε μην τρελένεσαι smile.gif
yorgos
Kι εγώ πιστεύω ότι ματσάρουμε πολύ καλά με τους Σέρβους, πιστεύω ότι θα κερδίσουμε, με καλό Μπουρούση και τα γκαρντ μας να κάνουν πολύ καλή δουλειά, το έχουν. Το παιχνίδι θα το παίξουμε στα ίσια και λόγω ποιότητας πιστευω ότι το έχουμε.
jazz thrilos
Κλειδί η απόδοση του Γιόβιτς απο την μία και του Καλάθη απ' την άλλη. Αν αφεθεί ο Γιόβιτς να μοιράσει ανενόχλητος το παιχνίδι ο Παναθηναικός θα έχει πρόβλημα. Αν όμως τον βραχυκυκλώσει, ο Ερυθρός χάνει το 70% της δημιουργικότητας του. Στους ψηλούς πιστεύω οτι οι δύο γκοτζίλα των ομάδων θα αλληλοεξουδετερωθούν. Απο τα πιο αμφίρροπα ματς της αγωνιστικής, πραγματικά το θεωρώ 51-49 με το 1% να πηγαίνει στον Ερυθρό λόγω έδρας και παραδοσιακά καυτής ατμόσφαιρας.
nikolas12
Δύσκολο ματσάκι σήμερα για τον Παναθηναϊκό, οι Σέρβοι είναι πολύ φορμαρισμένοι και η έδρα τους είναι μακράν της δεύτερης, η καλύτερη και πιο καυτή της Ευρωλίγκας. Από εκεί και πέρα, θεωρώ πως μία καθίζηση θα την κάνει ο Ερυθρός, ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο έργο με Barca πριν 3 μέρες, ενώ ο Ερυθρός μόλις πριν από 2 έπαιζε στη μακρινή Baskonia. Θα προέβλεπα πιο εύκολο διπλό, αν οι Σέρβοι είχαν δυσκολευτεί στην Ισπανία και είχαν κουραστεί, αλλά θα πω δύσκολο μεν, διπλό δε, για τον Παναθηναίκό.
Nik Tepits
Xαραλαμποπουλος στη 5αδα!! ohmy.gif
jazz thrilos
QUOTE (Nik Tepits @ Jan 26 2017, 20:01 ) *
Xαραλαμποπουλος στη 5αδα!! ohmy.gif


Καλά, μας τρέλανε ο Πασχάλης! Δεν αποκωδικοποιείται με τίποτα η επιλογή του Χαραλαμπό βασικού! Ξαφνικά η συνέντευξη τύπου απέκτησε περισσότερο ενδιαφέρον κι απ' το ματς! laugh.gif

Τον έχει πάρει παραμάζωμα τον Καλάθη ο Γιόβιτς. Δείχνει να του παίρνει όλες τις μονομαχίες, του κλέβει μπάλες, άσχημα σημάδια.
john wick
Δεν υπάρχει αυτό ρε παιδιά... sad.gif sad.gif
Ονειρο βλέπω??
nikolas12
QUOTE(Nik Tepits @ Jan 26 2017, 20:01 ) *
Xαραλαμποπουλος στη 5αδα!! ohmy.gif


Γιατί όταν ένας παίκτης είναι άτολμος και παρά το μεγάλο του ταλέντο δεν παίρνει πολλές προσπάθειες, τι κάνεις; Τον ρίχνεις σε μία από τις καλύτερες μπασκετικές έδρες στην Ευρώπη tongue.gif Παράδοξο, αλλά να δούμε τι αποτελέσματα θα έχει.
Nik Tepits
Τα ιδια και τα ιδια....κοιμισμενοι, ενεργεια μηδεν. Ακαταναοητα πραγματα ποσο αλλαζει η ομαδα εκτος εδρας. Καλαθη αντε βγες εξω!!
Dred11
Γκολάρα ο Τζέιμς!
CG.
ΓΤΠ όσο δεν πάει
Για γέλια και για κλάματα
Δεν έχει ξαναγίνει αυτό που βλεπω
provat
Αν συνεχισει ετσι ο Παναθηναικος, οταν με το καλο βαλει καλαθι, ολοι οι ελληνες θα φωναξουμε γκοοολλλ και θα βγουμε στους δρομους να πανηγυρισουμε.
jazz thrilos
QUOTE (Dred11 @ Jan 26 2017, 20:15 ) *
Γκολάρα ο Τζέιμς!

24.gif 24.gif
nvip13
Δεν μας κανει ο Τζειμς, αλλα ο Καλαθης ειναι ο παικταρας που ενα μηνα σερνεται.....
CG.
Ο Τζέντιλε πρέπει να έχει το πιο ανορθόδοξο σουτ που υπάρχει
Μα είναι δυνατόν να την απελευθερωνει στην κάθοδο?
nikolas12
Πάντως τρομερή η μεταμόρφωση του Παναθηναϊκού όταν μπαίνουν στο παιχνίδι ο Rivers και ο James. Αποκτά σκληράδα η άμυνα και βάζουν και σουτ στην επίθεση, είναι 2 παίκτες που πραγματικά μεταμορφώνουν την ομάδα. Τώρα μείωσαν τη διαφορά σε double score (!!!), έχει ακόμα χρόνο το ματς, αλλά γενικά τους βλέπω, αν πάλι τραβάνε μόνο εκείνοι, να τη βγάζουν κανά 30λεπτο στο παρκέ.
jazz thrilos
Ο Παναθηναικός έσωσε ένα δεκάλεπτο που παραλίγο να γραφόταν στην ιστορία του. Ακατανόητες αρχικές επιλογές του Πασχάλη.
katharop
'Αρχισαν παλι οι γκρι
boumtze-boumtze
Ομαδα που παιρνει φαλαγγι την αλλη στπ ξεκινημα του αγωνα με σκορ 15-0 η παρομοιο,99% στο τελος χανει...
Κανονας...
CG.
Η πρώτη πεντάδα για πολλές φάπες. Πάλι καλά που το γύρισαν οι αλλαγες
το_καλύτερο_3d
Καλά το 16-0 ήταν σημάδι νίκης!
chrisgl_13
Το ΄ χούμε το ματς
shtarkws
Σημερα στο ματς πρεπει να μπουν οσοι εχουν διαθεση να ματωσουν
το_καλύτερο_3d
Ο γκάμπριελ σίγουρα διάβαζε basketforum...
jazz thrilos
Το ισορρόπησε ο Παναθηναικός. Αφήνει όμως πολλά ελεύθερα σουτ στους Σέρβους που δεν είναι και οι καλύτερη ομάδα στο τρίποντο όμως μπορεί να πληγώσει τον Παναθηναικό. Ο Τζέημς έδωσε λύσεις, αν παραμείνει στοιχειωδώς σοβαρός στις προσπάθειες που παίρνει ο Παναθηναικός θα το χτυπήσει το ματς.
shtarkws
αν δεν ανεβει ο καλαθης imo πρεπει να αναλαβει την δημιουργια στην κορυφη της ρακετας ο Μπουρουσης
Reggie Miller 31
Τι κλουβί και τι κόλαση είναι εκεί μέσα; Παλιά καλά 90's της Α1 μου θυμίζει το γήπεδο.
το_καλύτερο_3d
QUOTE (katharop @ Jan 26 2017, 20:24 ) *
'Αρχισαν παλι οι γκρι

Έλεος.Μια χαρα είναι η διαιτησία σήμερα.Άλλος πέταγε αετο στην αρχή...
Dred11
Meanwhile at the ranch η Φενέρ χάνει με 13 στην έδρα της από τη Γαλατά.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.