Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Copa del Rey 2011
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2
Weekendman
Είναι σίγουροι ότι ακόμα θέλουν να ανανεώσουν το συμβόλαιο του Μεσίνα εκεί στην Ρεάλ; π.χ με αυτά που (δεν) βλέπουν στο Κοπα Ντελ Ρεί

Η Λιμόζ της δεκαετίας του 90 μπορεί να επαίζε και καλύτερο επιθετικό μπάσκετ από ότι η Ρέαλ σήμερα…

Θα είναι κρίμα για την Βαλένθια που για δεύτερη συνεχομένη μέρα φαίνεται να βγάζει εκπληκτικές άμυνες(αν δεν αλλάξει κάτι στο δεύτερο ημίχρονο) να χάσει αυτό το παιχνίδι ,εκτός αμά έχουμε κανένα ατομικό σόου από παίκτη της Ρεάλ ανάλογου αυτών του Κάρολ και του Βασιλειάδη τις προηγούμενες μέρες…

Ο Μαρτίνεθ όπως πάντα σε Ισπανικές διοργανώσεις παρών...

Τίτλος ημιχρόνου
Παγιδευμενη στην ίδια της την πόλη η Ρεάλ…
Anubis
Πραγματικα ασφυκτικη η πιεση στο κατεβασμα της μπαλας απο την βαλενθια και αυτο ειναι κατι που αποσυντονιζει την ρεαλ η οποια ειναι κακιστη επιθετικα
Weekendman
Τώρα που συμμάζεψε λίγο την εικόνα της η Ρεάλ και είναι κοντά στην Βαλένθια με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ,θα φανεί στην τελευταία περίοδο αν η Βαλένθια είναι μια ομάδα με απλά καλες προοπτικές και υλικό η ομάδα ικανή για κάποιον τίτλο…

Μέτρια η Ρεάλ αλλά κρατιέται καλά στο παιχνίδι με ορισμενα σουτ στο τρίτο δεκάλεπτο από ποικοίλους παίκτες…
il postino
η ρεαλ ειναι συνολο κυριως νεων και απειρων παικτων , οποτε οι προσδοκιες κυριως αφορουν το μελλον ασχετα αν δαπανωνται πολλα χρηματα εδω και 2 χρονια (τουλαχιστον). μοιαζουν να εχουν πλανο στη μαδριτη.
Weekendman
Με το ίδιο νόμισμα της καλής αμυντικής απόδοσης πλήρωσε την Βαλένθια η Ρεάλ και την νίκησε


Πιστεύω να κατάλαβαν κάποιοι σχετικά με τον Σουάρεθ που έκανε μεγάλο παιχνίδι σήμερα γιατί
Δεν είναι δυνατόν να θεωρείται αυτην την στιγμή καλύτερος ο Περπέρογλου από αυτόν
Γιατι έχει καθηλώσει ως αναπληρωματικό τον βελίτσκοβιτς
Και έκανε τον Χάνσεν ένα έμπειρό παίκτη των Ευρωπαικών γηπέδων να φαίνεται σαφώς λιγότερο χρήσιμος από ότι ο Ισπανός σμολ-φόργουορντ

Καλά τα αλτικά προσόντα και το άλμα Κλαβέρ αλλά στην μονομαχία σου με το πιο μπασκετικό και λίγο μεγαλύτερο σε ηλικία σμόλ φόργουορντ τον Σουάρεθ έχασες

Γενικότερα αποδείχτηκε λιγόψυχη η Βαλένθια και έδειξε ότι όχι μόνο σήμερα αλλά και στα πρόσφατα παιχνίδια με Μπάρτσα,Ολυμπιακός ότι δεν φαίνεται ακόμη έτοιμη για το κάτι παραπάνω...

Έπρεπε να είχαν συμπαρασταθεί επιθετικά η ένας Σαβάνοβιτς η ένας Κλαβέρ περισσότερο στον Μαρτίνεθ σήμερα τον άφησαν σχεδόν μόνο με εξαιρέσεις μερικές επιθετικές ενεσούλες από Κουκ και ΝτεΚολο

Ο Μίροτιτς μου φαίνεται πολύ πιο ώριμος από ότι η ηλικία του λέει

Θετικό ότι πρόσθεσαν 2 μεγάλα ταλέντα τους Σουάρεθ και Μίροτιτς και βγαίνουν καλές μεταγραφές οι Φίσερ και Τάκερ(χωρίς να είναι Μπούλοκ στα καλύτερα) αλλά αμα αυτό χαρακτηριστεί άρτιος προγραμματισμός θα ήταν υπερβολή,νομίζω όμως ότι φέτος κινήθηκαν πιο ορθά από πέρσι….
SG3ptshooter
Όσο πιο προβλέψιμο γινόταν το σημερινό δυστυχώς...

Για άλλη μία φορά η συμπαθής Βαλένθια ξεκινάει καλά και προβληματίζει το φαβορί αλλά δεν έχει διάρκεια και ηγέτη, πλην του φιλότιμου όπως πάντα στην Ισπανία Μαρτίνεθ..
Για άλλη μία φορά η Ρεάλ είναι πανηγύρι μέχρι να μπουν οι 2 ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ φόργουορντς και να το καθαρίσουν με το περιφερειακό τους σουτ και την τοποθέτησή τους στην αντίπαλη ρακέτα..
Για άλλη μία φορά ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ παίζει καλά αλλά αποδεικνύει πως είναι ο πιο τσακωμένος με την υποτιμημένη έννοια του ρυθμού οργανωτής σε αυτό το επίπεδο..
Για άλλη μία φορά κι ο Κουκ τα δίνει όλα, είναι σε όλα από μέτριος έως πολύ καλός αλλά θέλω να δω κάποιον άλλο στη θέση του..
Για άλλη μία φορά η Ρεάλ κλέβει ματσάκι και θες να πας να σκουντήξεις το Μεσίνα να δεις αν κοιμάται ακόμα, αφού μεγάλα σουτ κι όχι κάποιο δικό του τρικ αλλάζουν το ματς.. Τι να πω, ή είναι ο καλύτερος προπονητής έβερ σε σημείο που δεν το βλέπει κανείς ή είναι υπερεκτιμημένος..
Weekendman
Για τον Σέρχι ίσως δεν τον βοηθαέι ο ασυγκράτητος και πολύ γρήγορος ρυθμός παιχνιδίου που επιβάλει κάποιες φορές και που φαίνεται υπερβολικός ακόμα και για τα Ισπανικά δεδομένα για να τον πάρεις εντελώς σοβαρά ως ποιντ-γκάρντ...


Να προετοιμαστούμε σιγά-σιγά και για τον επόμενο ημιτελικό η Μπαρτσελόνα μπορεί να σε χτυπήσει απο εκεί που δεν το περιμένεις ακόμα και με τον Σάδα η τον Γκριμάου αν χρειαστεί

Η Κάχα πέρα απο
την οργάνωση και τους πόντους του Χούερτας
την ατομική πρωτοβουλία και τρέλα του Τελέτοβιτς
Το ψύχραιμο μυαλό του Εμετέριο
και πιθανώς τις συνεργασίες Χουέρτας-Μπάρατς θα εξαρτηθούν οι ελπίδες της και απο τι θα συνεισφέρουν και οι υπόλοιποι όσο πιο πολύ τόσο πιο ευνοικές συνθήκες μπορεί να διαμορφωθούν ,εκτός αμα το θέλουν στην Κάχα να εξελιχθεί ως μονομαχία των τριων σωματοφυλάκων εναντίον της Μπαρτσελόνα

QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 10 2011, 22:50 ) *
μόνο με τρια κακά ματς θα το πάρει η Ρεάλ.. wink.gif

Λες να βγεί αυτό που είπες τότε στο παιχνίδι Ρεάλ-Γκράν Κανάρια;
Weekendman
Ίδια συνταγή με τους περσινούς τελικούς πρωταθλήματος εφαρμόζει η Κάχα στο πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού ,καλή σχετικά άμυνα για τα δεδομένα της πάντα(στο δεύτερο δεκάλεπτο ) ενώ οι συμπληρωματικοί παίκτες(Μπιέλιτσα,Λόγκαν,Μπάρατς ιδιαίτερα) δίνουν επιθετικές λύσεις καλύπτωντας την μέτρια με κακή επιθετικά μέρα βασικών στελεχών(0 οι τρείς σωματοφύλακες της Κάχα)
Να δούμε αν στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίσουμε στον περσινό ρυθμό...


Ο Μπιέλιτσα κάνει επιτέλους το πρώτο χρήσιμο παιχνίδι με την φανέλα της Κάχα μετα από μισό χρόνο στην ομάδα!

Καλό για την Μπαρτσελόνα ότι ο Ναβάρο μοιάζει ως τώρα απεριόριστος...
επαθα λαστιχο
δειχνει να επικρατει ανετα η μπαρτσα.λερναια υδρα μοιαζει...
Weekendman
Λίγο αργά ξύπνησαν οι αστέρες της Κάχα(Ο Χειρότερος Εμέτεριο που έχω δεί ,ο Χούερτας έδωσε τουλάχιστον κάποιες πάσες ο Τελέτοβιτς τα ίδια με Εμετέριο)
κρίμα για την Κάχα αφού τα πήγαν αρκετά με πολύ καλά οι υπόλοιποι παίκτες της, ,αλλά όσο και να καλύπτουν δεν γίνεται να καταφέρουν κάτι με τόσο κακούς συνολίκά τους τρείς ηγέτες σε όλο το παιχνίδι,και με άμυνα που μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κάπως αξιοπρεπής αλλά κατά τα αλλα σουρωτήρι(καμιά σχέση με τους Τελικούς 2010 δηλαδή)



Η Μπαρτσελόνα πατάει σταθερά στα πόδια της νικώντας άνετα ,και την ίδια ώρα η Ρεάλ αγκομαχά ,επίσης έχει και την πρόσφατη παράδοση υπέρ της σε ματς Μπαρτσελόνα-Ρεάλ ,
τουλάχιστον όμως η ομάδα της Μαδρίτης αγωνίζεται στην πόλη της το αν φτάσει αυτό είναι αμφίβολο....

Ο Ρίκι πήρε την εκδίκηση του για την μέτρια απόδοση του στους περσινούς Τελικους
Ο Ναβάρο φαινόταν από το πρώτο ημίχρονο ότι δύσκολα σταματιόταν
Πέροβιτς ο τρίτος σέντερ της ,με καλή απόδοση του αποδεικνυεί το βάθος της Μπάρτσελόνα
Για τον Άντερσον εχω να σχολιάσω ότι όταν άλλες ομάδες προβληματίζονται για την θέση του σμόλ-φόργουορντ η Μπαρτσελόνα έχει να επιλέξει ποιος από τους Μαικλ και Άντερσον θα παίζει στην Ισπανία επιλογή υπερπολυτελειάς θα έλεγα….
SG3ptshooter
Πένθος απόψε μετά τη σημερινή εμφάνιση του Ισπανού Βασιλόπουλου.. sad.gif

Δυστυχώς η Κάχα μετά την εικόνα της στο Κόπα ντελ Ρέυ και στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος με την Γκραν Κανάρια, είναι πολύ έτοιμη στα διαταραγμένα μου μάτια να έρθει για διπλό... Σε σημείο που ανησυχώ.

Δύο δύσκολες νίκες για τη Ρεάλ και δύο άνετες για τη Μπάρτσα που δεν ήταν και διαστημική μέχρι να καταρρεύσει ο αντίπαλος αλλά πήρε τη μεγάλη διαφορά στο τέλος των αγώνων είναι ΤΟ ιδανικό σενάριο για να κλέψει το παιχνίδι αύριο η Ρεάλ. Αλλά αν συνεχίσουν έτσι μέχρι και τα μπαλώματα που αποκτήθηκαν μέσα στη σεζόν για τη Μπάρτσα, δεν αρκούν μόνο ο Σουάρεθ με το Μίροτιτς, πρέπει να δώσει το κάτι παραπάνω και κανένας άλλος..

Ginobili
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 12 2011, 22:24 ) *
Πένθος απόψε μετά τη σημερινή εμφάνιση του Ισπανού Βασιλόπουλου.. sad.gif

Ποιός είναι αυτός?

QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 12 2011, 22:24 ) *
Δυστυχώς η Κάχα μετά την εικόνα της στο Κόπα ντελ Ρέυ και στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος με την Γκραν Κανάρια, είναι πολύ έτοιμη στα διαταραγμένα μου μάτια να έρθει για διπλό... Σε σημείο που ανησυχώ.

Είμαστε κι εμείς σε καλή κατάσταση....
xristos_metal
20 σημερα για τη Ρεαλ νομιζω ειναι καλα!
Ginobili
QUOTE(xristos_metal @ Feb 13 2011, 11:07 ) *
20 σημερα για τη Ρεαλ νομιζω ειναι καλα!

Σιγα μην κάτσουμε να δούμε ΑΕΚ-Παναθηναικός...
Weekendman
QUOTE(Ginobili @ Feb 13 2011, 01:52 ) *
Ποιός είναι αυτός?

Ισπανός Βασιλόπουλος είναι ένας χαρακτηρισμός τον όποιο έδωσα εγω στον Κλαβέρ κάποτε, για να τον συγκρίνω με αντίστοιχο Έλληνα παίκτη με δεδομένο ότι και οι 2 στηρίχονται περισσότερο στα Αθλητικά προσόντα τους(και το καλό σουτ που έχουν και οι 2) παρά στην μπασκετική κατάρτιση τους

Παρατηρώντας αυτούς τους 2 παίκτες διαπιστώνει κανείς τις διαφορές της Ελληνικής σχολής Μπάσκετ με την αντίστοιχη Ισπανική
Αφού ο Κλαβέρ είναι σαφώς πιο επιθετικογενής ,ενώ ο Βασιλόπουλος υπερέχει στην άμυνα σαν σαφώς πιο αμυντικογενής παίκτης

Αυτά βέβαια τα έχω ξαναγράψει στο Φόρουμ απλώς τα επαναλαμβάνω αφού σου παρουσιάστηκε η απορία…


QUOTE(xristos_metal @ Feb 13 2011, 13:07 ) *
20 σημερα για τη Ρεαλ νομιζω ειναι καλα!


Αν και θα φανεί περίεργο σαν οπαδικά προσκέιμενος στην Μπαρτσελόνα που είμαι εγώ
Ρεάλ σε παρακαλώ κάνε το παιχνίδι ντέρμπι έστω για 30-35 λεπτά!


QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 12 2011, 23:24 ) *
Πένθος απόψε μετά τη σημερινή εμφάνιση του Ισπανού Βασιλόπουλου.. sad.gif

Δυστυχώς η Κάχα μετά την εικόνα της στο Κόπα ντελ Ρέυ και στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος με την Γκραν Κανάρια, είναι πολύ έτοιμη στα διαταραγμένα μου μάτια να έρθει για διπλό... Σε σημείο που ανησυχώ.

Δύο δύσκολες νίκες για τη Ρεάλ και δύο άνετες για τη Μπάρτσα που δεν ήταν και διαστημική μέχρι να καταρρεύσει ο αντίπαλος αλλά πήρε τη μεγάλη διαφορά στο τέλος των αγώνων είναι ΤΟ ιδανικό σενάριο για να κλέψει το παιχνίδι αύριο η Ρεάλ. Αλλά αν συνεχίσουν έτσι μέχρι και τα μπαλώματα που αποκτήθηκαν μέσα στη σεζόν για τη Μπάρτσα, δεν αρκούν μόνο ο Σουάρεθ με το Μίροτιτς, πρέπει να δώσει το κάτι παραπάνω και κανένας άλλος..


Είμαι περίεργος να δώ τώρα που πήρε φόρα ο Μίροτιτς τι θα καταφέρει απέναντι στην Μπαρτσελόνα ,
στο προηγούμενο παιχνίδι που επαιξε αντίπαλος των πρωταθλητων Ευρώπης έπαιξε για λίγο και δεν είχε κάνει ακόμα το ξέσπασμα του…

Ο Λόρμπεκ χαρακτηρίζεται ως βαρύ τεσσάρι αλλά και απέναντι στον Κλείζα και με αντίπαλο τον Τελέτοβιτς χθές ,2 πολύ ευελικτα και προικισμένα επιθετικά τεσσάρια,
δεν αντιμεντώπησε όσο έπαιξε αντίπαλος τους τόσο μεγάλα προβλήματα δεδομένου των συνθηκών,
ο Σλοβένος πάουερ φόργουορντ δεν έχει εμφανιστεί ακόμα επιθετικά στο Κόπα Ντελ Ρεί μήπως είναι η ώρα του σήμερα;

Μπαλώματα παίκτες τύπου Άντερσον; Τυπικά είσαι σωστός αλλά μια χαρά βασικότατος θα ήταν για τον Ολυμπιακό και όχι μόνο ο άνθρωπος…

Ο ΠΑΟ έχωντας καλή άμυνα είναι δύσκολο να χάσει με μεγάλη διαφορά σε εκτός έδρας παιχνίδια και γενικότερα, επειδή όμως σαν ομάδα έχασε τους Σάρας,Σπανούλη παίρνωντας τον Σάτο ,και ο Πέκοβιτς λόγω τραυματισμού Μάριτς έχει αντικασταθεί από τον Βουγιούκα έχει φυσικά χαμηλώσει ο επιθετικός πύχης του Παναθηναικού ,και σε συνδυασμό ότι η Κάχα είναι καλή επιθετική ομάδα μπορεί να υπάρξει αμφίροπο παιχνίδι
Βέβαια ένας Διαμαντίδης μπορεί να κόψει και τις ασσιστ που μοίραζε αφειδώς ο αφαντός εκτελεστικά Χουέρτας χθές ,αλλά δεν ξέρω αν οι Εμετέριο και Τελέτοβιτς βρεθούν σε τέτοια άσχημη μέρα ξανά ,ενω όταν αναστένεται ακόμα και ο Μπίελιτσα μπορεί να υπάρξουν λύσεις και απο τους άλλους όπως χθές ,αλλά πόσο να πιστέψει κάποιος στην Κάχα πιά!

Τυχαίο ότι προχώρησαν στο τουρνούα αυτων των 3 αγώνων οι ομάδες με το μεγαλύτερο βάθος η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ δηλαδή;


ΥΓ Πέρι βοήθειας συμπληρωματικών πακτών εννοείται ότι πρέπει να ξεκαθαριστεί για λόγους Ιστορικής ακριβείας
,ότι πέρσι υπήρχαν τέσσερις βασικοί πόλοι στην Κάχα (τους τρείς φετινούς+Σπλίττερ) οπότε είχε τη πολύτέλεια η Κάχα να έχει σε άσχημη σχετικά μέρα 1 η 2 από τους 4 καλύτερους παίκτες της με παράλληλη βοήθεια σκοραρίσματος από τους υπόλοιπους όπως οι Όλεσον και Ελγιάχου ,
και σε καμιά περίπτωση δεν ήταν όλοι οι ηγέτες της Κάχα ταυτόχρονα εξαφανισμένοι όπως χθες!
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Feb 13 2011, 14:05 ) *
Ισπανός Βασιλόπουλος είναι ένας χαρακτηρισμός τον όποιο έδωσα εγω στον Κλαβέρ κάποτε, για να τον συγκρίνω με αντίστοιχο Έλληνα παίκτη με δεδομένο ότι και οι 2 στηρίχονται περισσότερο στα Αθλητικά προσόντα τους(και το καλό σουτ που έχουν και οι 2) παρά στην μπασκετική κατάρτιση τους

Παρατηρώντας αυτούς τους 2 παίκτες διαπιστώνει κανείς τις διαφορές της Ελληνικής σχολής Μπάσκετ με την αντίστοιχη Ισπανική
Αφού ο Κλαβέρ είναι σαφώς πιο επιθετικογενής ,ενώ ο Βασιλόπουλος υπερέχει στην άμυνα σαν σαφώς πιο αμυντικογενής παίκτης

Αυτά βέβαια τα έχω ξαναγράψει στο Φόρουμ απλώς τα επαναλαμβάνω αφού σου παρουσιάστηκε η απορία…




Αν και θα φανεί περίεργο σαν οπαδικά προσκέιμενος στην Μπαρτσελόνα που είμαι εγώ
Ρεάλ σε παρακαλώ κάνε το παιχνίδι ντέρμπι έστω για 30-35 λεπτά!

To έχει γράψει κι ο rankin για το Σαν Εμετέριο, αυτό είχα στο μυαλό μου όταν το έγραφα, ταιριάζει όμως και για τη χτεσινή εμφάνιση Κλαβέρ άνετα..

Έχει γεμίσει Βασιλόπουλους και Περπέρογλου (βλ. Σουάρεθ + Μουμπρού), δε μας δίνουν κι εμάς κανέναν;

Το παιχνίδι ή θα το πάρει άνετα το φαβορί ή θα το κλέψει το αουτσάιντερ.. Εγώ θέλω να γίνει το δεύτερο με 25 πόντους Μίροτιτς (=Ισπανός Μαυροκεφαλίδης; )
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 13 2011, 14:09 ) *
To έχει γράψει κι ο rankin για το Σαν Εμετέριο, αυτό είχα στο μυαλό μου όταν το έγραφα, ταιριάζει όμως και για τη χτεσινή εμφάνιση Κλαβέρ άνετα..

Έχει γεμίσει Βασιλόπουλους και Περπέρογλου (βλ. Σουάρεθ + Μουμπρού), δε μας δίνουν κι εμάς κανέναν;

Το παιχνίδι ή θα το πάρει άνετα το φαβορί ή θα το κλέψει το αουτσάιντερ.. Εγώ θέλω να γίνει το δεύτερο με 25 πόντους Μίροτιτς (=Ισπανός Μαυροκεφαλίδης; )

Βέβαια ο Μίροτιτς έχει ήδη βοήθησει στα κρίσιμα την ομάδα του περισσότερες φορές απο το ότι ο κάπως μεγαλύτερος στην ηλικία Μαυροκεφαλίδης...

Έχει γεμίσει φόργουορντ η χώρα των ταυρομάχων ,αλλά δυστυχώς δεν είναι και Γιουγκοσλάβοι για να τους Ελληνοποιήουμε εύκολα όπως κάποτε....(που σιγά μην ήταν κορόιδα οι Ισπανοί να τους παραχωρήσουν)
SG3ptshooter
QUOTE(Weekendman @ Feb 13 2011, 14:08 ) *
Είμαι περίεργος να δώ τώρα που πήρε φόρα ο Μίροτιτς τι θα καταφέρει απέναντι στην Μπαρτσελόνα ,
στο προηγούμενο παιχνίδι που επαιξε αντίπαλος των πρωταθλητων Ευρώπης έπαιξε για λίγο και δεν είχε κάνει ακόμα το ξέσπασμα του…

Ο Λόρμπεκ χαρακτηρίζεται ως βαρύ τεσσάρι αλλά και απέναντι στον Κλείζα και με αντίπαλο τον Τελέτοβιτς χθές ,2 πολύ ευελικτα και προικισμένα επιθετικά τεσσάρια,
δεν αντιμεντώπησε όσο έπαιξε αντίπαλος τους τόσο μεγάλα προβλήματα δεδομένου των συνθηκών,
ο Σλοβένος πάουερ φόργουορντ δεν έχει εμφανιστεί ακόμα επιθετικά στο Κόπα Ντελ Ρεί μήπως είναι η ώρα του σήμερα;

Μπαλώματα παίκτες τύπου Άντερσον; Τυπικά είσαι σωστός αλλά μια χαρά βασικότατος θα ήταν για τον Ολυμπιακό και όχι μόνο ο άνθρωπος…

Τυχαίο ότι προχώρησαν στο τουρνούα αυτων των 3 αγώνων οι ομάδες με το μεγαλύτερο βάθος η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ δηλαδή;


Πότε πρόλαβες κι έγραψες τόσα;

Ο Λόρμπεκ είναι μέλος μιας τέτοιας φροντ λάιν που και κανείς να μην είναι σε καλή μέρα μπορούν συχνά και κυριαρχούν έναντι των αντιπάλων. Αμυντικά είναι αξιόπιστος και δε μπορεί να του προσάψει κανείς ότι έχει πρόβλημα επειδή είναι βαρύς για τη θέση 4.

Μπάλωμα ο Άντερσον επειδή ήρθε μέσα στη σεζόν και δεν έχει πάντα σωστή συνεννόηση με τους συμπαίκτες του, μολοταύτα βοηθά πάρα πολύ και για τα Ευρωπαϊκά δεδομένα είναι μία χαρά χρήσιμος στο τοπ επίπεδο.

Καθόλου τυχαίο, άλλωστε είναι και πρώτες στο πρωτάθλημα για τον ίδιο λόγο.
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 13 2011, 14:16 ) *
Μπάλωμα ο Άντερσον επειδή ήρθε μέσα στη σεζόν και δεν έχει πάντα σωστή συνεννόηση με τους συμπαίκτες του, μολοταύτα βοηθά πάρα πολύ και για τα Ευρωπαϊκά δεδομένα είναι μία χαρά χρήσιμος στο τοπ επίπεδο.

Αυτη η ατομικότητα του είναι ο λόγος που με κάνει να τον παρομοιάζω με τον Μάρσαλ του ΠΑΟΚ που είναι και αυτός λίγο εγωιστής στο παιχνίδι του,χρησιμότατος παίκτης ο πρώην της Μακάμπι αρκεί να μην βασίσεις την ομαδα σου στον Άντερσον ως σταθερό ηγέτη.
Και όπως καταλαβαίνεις στην Μπαρτσελόνα που πλην Ναβάρο μοιράζονται οι επιθετικοί ρόλοι είναι κατάλληλος ,φαντάζομαι θα του την φάει την θέση στην Ισπανία ο Μαικλ σε λίγο καιρό ,
δεν ξέρω αν θα παίξουν μαζί στην Ευρωλίγκα ,αν ξέρει κάποιος κάτι θα ήταν ενδιαφέρουσα πληροφορία...
xristos_metal
Μακαρι να δουμε καλο ματς αλλα ενταξει η Ρεαλ απεχει πολυ.
Weekendman
QUOTE(xristos_metal @ Feb 13 2011, 14:25 ) *
Μακαρι να δουμε καλο ματς αλλα ενταξει η Ρεαλ απεχει πολυ.

Αυτην την στιγμή όσο πιστεύω 100% ότι η Ρεάλ θα κοντράρει την Μπαρτσελονα, τόσο πίστεψαν τον ψεύτη βόσκο οι συγχωριανοί του όταν τους είπε για πολλοστη φορά ότι ήρθε ο Λύκος(όχι αυτός του Φόρουμ) στον γνωστό μύθο!

το ανάλογο υλικό για καλά πράγματα το έχουν στην Ρεάλ ,αλλά πόσες φορές το είπαμε αυτό και διαψευστήκαμε;
GMlls
σε 10 αρχίζει ο τελικός. λάιβ απο το επίσημο σάιτ της abc
εδώ


Weekendman
Και με την ταπεινή δυνατότητα επιλογής επιθυμητής γλώσσας για περιγραφή αγώνα ανάμεσα στα Αγγλικά και Ισπανικά...(θα προτιμήσω την Αγγλική εκδοχή περιγραφής απο περιέργεια...)
il postino
QUOTE(Weekendman @ Feb 13 2011, 18:52 ) *
Και με την ταπεινή δυνατότητα επιλογής επιθυμητής γλώσσας για περιγραφή αγώνα ανάμεσα στα Αγγλικά και Ισπανικά...(θα προτιμήσω την Αγγλική εκδοχή περιγραφής απο περιέργεια...)

το "triple triple triple" δινει αλλο χρωμα ομως!!
Anaz
εγω γιατι δεν εχω καθόλου ηχο??
apkat
Γιατι εχεις κλειστα τα ηχεια;; tongue.gif tongue.gif Περα απο την πλακα μια χαρα η Αγγλικη περιγραφη..Ωραιο ματσακι..
Anaz
κολλημα ειχε φαει! Εκανα refresh μολις τελειωσε το δεκαλεπτο κ ειναι οκ.
κ που διαλεγω τωρα περιγραφη??? biggrin.gif
ok, το βρηκα! tongue.gif
Weekendman
Όχι ένα παιχνίδι με την καλύτερη ποιότητα ,αλλά τουλάχιστον ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο(30-30)!

Ο Τόμιτς είναι σε καλό φεγγάρι(γιατί είναι παίκτης με ασταθή απόδοση)...

Η Ρεάλ παίζει πολύ καλή άμυνα χαλώντας τις συνηθισμένες διεξόδους παιχνίδιου της Μπάρτσα, και με τον Ναβάρο να είναι στο πρώτο ημίχρονο εντελώς εκτός ρυθμού με πραγματικά σκυλίσια άμυνα από τον Πριτζιόνι που αν συνεχιστεί θα είναι ενδεχομένως χρυσάφι

Ο Σουάρεθ τα βάζει ,αλλά δεν μπορεί να σταματήσει τον Άντερσον που η ατομική του απόδοση είναι το μόνο επιθετικό πλάνο που πάει όπως θέλει η Μπαρτσελόνα...

Αποδοτικό εως τώρα το κόλπο με Τάκερ πάνω στον Ρούμπιο…
Ginobili
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ!!!! Που πάμε βρε Ζοτς? τραυματίστηκε ο Ρούμπιο και σηκώθηκε ο Σάντα από τον πάγκο....παπάδες κάνει σήμερα!!!! Κατά τα άλλα...δεν βλέπω τρόπο πως γίνεται αυτή η ομάδα να χάσει τίτλο φέτος.
Anubis
H Ρεαλ δεν αντεξε αλλα εδειξε οτι η μπαρτσελονα δεν ειναι ατρωτη αλλα εχει πολυ μεγαλο βαθος.
Razorblade Fish
Ουτε καν διψηφια διαφορα,προοδευει η Ρεαλ.Ο μεγαλος Ναβαρο που ηταν παλι?
Weekendman
Το σημερινό παιχνίδι ήταν μια απόδειξη ενάντια σε όσους έχουν την άποψη ότι άμα περιοριστεί ο Ναβάρο(αφού ολοκλήρωσε το πολύ καλό αμυντικό του έργο του ο Πριτζιόνι) τότε η Μπαρτσελόνα μπορεί να τα βρεί σκούρα...

Ο Σάδα με τον Άντερσον μαζί οι κορυφαίοι της Μπάρτσα

Η άμυνα μια χαρά για την ομάδα του Μεσίνα ,αλλά στην επίθεση
-οι Σουάρεθ και Τόμιτς(δείχνωντας την αστάθεια που επισήμανα για τον Κροάτη)πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου κόλλησαν,
-ο Τάκερ δεν μπόρεσε να προσφέρει επιθετικά όσο έκανε στην άμυνα ,
-ο έμπειρος Ρέγες αποδείχτηκε χειρότερος από τον υποτίθεται άπειρο Μίροτιτς,
-και ο Γιούλ βρήκε μέρα να κάνει κάκιστο παιχνίδι…
-Ο Ροντρίγκεθ κάτι κίνησε στην επίθεση...
GMlls
QUOTE(Razorblade Fish @ Feb 13 2011, 20:50 ) *
Ουτε καν διψηφια διαφορα,προοδευει η Ρεαλ.Ο μεγαλος Ναβαρο που ηταν παλι?


rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif


xristos_metal
Εγω παλι ειδα σημερα οτι η Μπαρτσελονα ειναι ατρωτη. Ειναι δυο επιπεδα πιο πανω απο καθε αλλη ομαδα. Παιζοντας με σβησμενες τις μηχανες πηραν το ματσακι για πλακα. Το ροστερ ειναι πολυ πλουσιο, εχουν αθλητικους παιχτες σε ολες τις θεσεις, τρεχουν πολυ, καλυπτουν χωρους στην αμυνα πολυ γρηγορα. Ειναι ομαδαρα με τα ολα της. Εχουν υπαρξει και καλυτερες ομαδες απο τη φετινη Μπαρτσελονα, αλλα με βαση και τους υπολοιπους αντιπαλους ειναι μακραν η ανωτερη. Και το σημαντικοτερο εχουν αυτοπεποιθηση και τη ψυχολογια του νικητη. Ωστοσο εκπληξεις παντα γινονται.
il postino
η μπαρτσα σαφως και ειναι μεγαλη ομαδα πλεον!! με ενα ναβαρο καλα κλεισμενο εβρισκε τροπους για το καλαθι απεναντι σε μια πολλη καλη αμυνα!! στην αμυνα απιστευτα τρεξιματα, στην επιθεση καλες συνεργασιες, ενω η μεταγραφη του αντερσον αποδεικνυεται χρυσαφι!!

μπορει το παρον να ειναι καταλωνικο, παρολαυτα πιστευω οτι το μελλον ειναι μαδριλενικο. στη μαδριτη εχουν μαζεψει πολυ ταλεντο, εχουν καλο κοουτς, σιγα σιγα θα διωξουν και τις τελευταιες φυρες και θα ερθει η ωρα που θα στησουν και αυτοι το κατεστημενο τους. σημερα επαιξαν σπουδαια αμυνα, κυνηγησαν το ματς και οι τελικοι φετος θα ναι συναρπαστικοι και καθολου ευκολοι για τη μπαρτσα!
επαθα λαστιχο
αν κατι εχει αυτη η ομαδα περισσοτερο παο καθε αλλη μεγαλη ομαδα που ειδαμε τα τελευταια 10-15 χρονια,ειναι το πλουσιο βαθος στον παγκο.ουτε η μακαμπι,ουτε η τσσκα ουτε ο παναθηναικος στα καλα τους εφτασαν σε τετοιο σημειο,ωστε να εχουν τοσους παικτες ικανους να πρωταγωνιστησουν ανα πασα στιγμη.σκεφτειτε τι παιχνιδια εχουν κανει φετος κατα καιρους ο ινγκλς και ο σαντα.αληθεια,με λακοβιτς και μαικλ τι γινεται?ξερει καποιος?
Razorblade Fish
QUOTE(GMlls @ Feb 13 2011, 20:53 ) *
rolleyes.gif rolleyes.gif rolleyes.gif

Ειναι γνωστο το μισος μου για τον ''la floppa'' Navarro,αλλα για πες μου 2 μεγαλα παιχνιδια που εχει κανει σε μεγαλους αγωνες.Εννοω λιγο καλυτερους απο το απολυτο μηδεν που ειχε στον τελικο του Ευρωμπασκετ που εγινε στη χωρα του και η ομαδα του εχασε.

QUOTE(il postino @ Feb 13 2011, 21:02 ) *
η μπαρτσα σαφως και ειναι μεγαλη ομαδα πλεον!! με ενα ναβαρο καλα κλεισμενο εβρισκε τροπους για το καλαθι απεναντι σε μια πολλη καλη αμυνα!! στην αμυνα απιστευτα τρεξιματα, στην επιθεση καλες συνεργασιες, ενω η μεταγραφη του αντερσον αποδεικνυεται χρυσαφι!!

μπορει το παρον να ειναι καταλωνικο, παρολαυτα πιστευω οτι το μελλον ειναι μαδριλενικο. στη μαδριτη εχουν μαζεψει πολυ ταλεντο, εχουν καλο κοουτς, σιγα σιγα θα διωξουν και τις τελευταιες φυρες και θα ερθει η ωρα που θα στησουν και αυτοι το κατεστημενο τους. σημερα επαιξαν σπουδαια αμυνα, κυνηγησαν το ματς και οι τελικοι φετος θα ναι συναρπαστικοι και καθολου ευκολοι για τη μπαρτσα!

Σιγουρα,αρκει να μην ειναι η Ρεαλ στους τελικους.
xristos_metal
QUOTE(Razorblade Fish @ Feb 13 2011, 21:05 ) *
Ειναι γνωστο το μισος μου για τον ''la floppa'' Navarro,αλλα για πες μου 2 μεγαλα παιχνιδια που εχει κανει σε μεγαλους αγωνες.Εννοω λιγο καλυτερους απο το απολυτο μηδεν που ειχε στον τελικο του Ευρωμπασκετ που εγινε στη χωρα του και η ομαδα του εχασε.


Εισαι και εσυ της αποψης οτι ο Ναβαρο ειναι μπασκετικο σιχαμα? χαχα. Θα σου πω εγω δυο ματς. Ο περσυνος τελικος στην Ευρωλιγκα και τα δυο ματς στην εδρα της Ρεαλ στα playoff της ευρωλιγκας παλι. smiley.gif
Razorblade Fish
QUOTE(xristos_metal @ Feb 13 2011, 21:24 ) *
Εισαι και εσυ της αποψης οτι ο Ναβαρο ειναι μπασκετικο σιχαμα? χαχα. Θα σου πω εγω δυο ματς. Ο περσυνος τελικος στην Ευρωλιγκα και τα δυο ματς στην εδρα της Ρεαλ στα playoff της ευρωλιγκας παλι. smiley.gif

Καλα ματς ηταν αυτα οντως,αλλα τα ματς με τη Ρεαλ δεν τα θεωρω κρισιμα. smiley.gif Οσο για τον τελικο,η εξελιξη του δεν χαρακτηριζεται και ως θριλερ.Θες να σου αναφερω παιχνιδια που ηταν κατωτερος των περιστασεων?Μπορω να βρω ευκολα καμια 10αρια.Σιγουρα ειναι παρα πολυ καλος παικτης,αλλα μου ειναι εξαιρετικα αντιπαθης και δεν τον θεωρω και ιδιαιτερα clutch.Προσωπικη αποψη βεβαιως...
Anaz
QUOTE
Οσο για τον τελικο,η εξελιξη του δεν χαρακτηριζεται και ως θριλερ.
E ουτε το σημερινο το λες θριλερ..
Θα ειχε πολυ πλακα ομως στο τελος αν δεν εμπαινε τελικα εκεινο το απιθανο του Μορις που εχασε το καρφωμα, και εβαζε κανα τριποντο στην αντεπιθεση η Ρεαλ.. Εκει να δεις θριλερ!!! 19.gif
SG3ptshooter
Bλέπεις το χτεσινό shot distribution της Ρεάλ και θα να κοπανήσεις το κεφάλι σου στον τοίχο..

Είναι δυνατόν να πάρει μόνο 4 σουτ ο Σουάρεθ και άλλα τόσα ο Μίροτιτς; Ο πρώτος είναι πιθανότατα ο καλύτερος παίκτης της Ρεάλ φέτος με πάνω από 50% τρίποντα στη λίγκα και ο δεύτερος είναι η αποκάλυψη της σεζόν και τον πρώτο τον ξέχασε τελείως ο Έκτορ επιθετικά, ενώ του δεύτερου του έδωσε σουτ όταν θεώρησε πως έληξε το ματς με το σκεπτικό "δώσε και στο μικρό να πάιξει λίγο" και τους ξαναέβαλε, στιγμιαία έστω, στο ματς..

Η Ρεάλ είναι πολύ πλήρης σε σχέση με καλύτερες τις ομάδες (όχι τη Μπάρτσα, βεβαίως), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη διαχείριση του υλικού αυτού με τίποτα. Ο Βελίτσκοβιτς, παρότι θεωρώ ότι τον υπερεκτιμούν όσοι πιστεύουν ότι είναι από τα καλύτερα φόργουορντς της ηπείρου, μπορεί άνετα να σηκωθεί από τον πάγκο και να δώσει ένα καλό δεκάλεπτο. Ο Βιδάλ σε μια ομάδα με τόσο αμυντικό πλάνο έπρεπε κι αυτός να παίζει ένα δεκάλεπτο, το οποίο το έχει εύκολα, ο Τόμιτς δεν κάνει για κολώνα στην επίθεση να του περνάς μονίμως τη μπάλα όση ώρα είναι στο παρκέ, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έχει αναλαμπές αλλά δεν κάνει για να ελέγχει το ρυθμό όταν είσαι πίσω στο σκορ, ούτε είναι ο κατάλληλος να παίρνει πικς στη λήξη για διεισδύσεις ή τρίποντα κλπ κλπ

Επίσης δεν κατάλαβα γιατί πήγε να φορτώσει με φάουλ τον Πέροβιτς.. Μάλλον γιατί βιαζόταν να μπει ο Ν Ντονγκ..
Συγχαρητήρια επίσης στον Τάκερ, που κατάφερε χτες να με εκνευρίσει περισσότερο από ότι μου τη δίνουν συνήθως οι 2 Ισπανοί γκαρντς της Βασίλισσας.

Ήθελα να κερδίσει η Ρεάλ χτες γιατί δε θέλω να κάνει τριπλ κράουν η Μπαρτσελόνα smiley.gif , κι αν ένας από τους 2 επιθετικογενείς γκαρντς της Ρεάλ είχε κάνει αξιοπρεπές ματς ίσως να τους δυσκόλευαν περισσότερο παρά τις αντιρρήσεις μου στις επιλογές του Ιταλού. Έξω από όλα αυτά πάντως, η ομάδα του Πασκουάλ πήρε δικαιότατα το κύπελλο με κλειδιά και τους Σάδα, Μόρρις και Λόρμπεκ. Σε γενικές γραμμές το κύπελλο το παρακολούθησα με ενδιαφέρον παρότι η Βαλένθια δεν κατάφερε να φτάσει στον τελικό, οι εμφανίσεις του Κάρρολλ, του Βασιλειάδη, του νεαρού Φρανκ έδειξαν ότι στην Ισπανία πολλές από τις "μικρότερες" ομάδες έχουν τη δυνατότητα να χτυπήσουν τα φαβορί..

Ποιός είναι ο πιο αντιπαθής σας παίκτης στις ομάδες αυτές; (ορμώμενος από την αγάπη του Razorblade για το Ναβάρρο)

Μάρκο Μπάνιτς 68.gif
Weekendman
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 14 2011, 15:19 ) *
Bλέπεις το χτεσινό shot distribution της Ρεάλ και θα να κοπανήσεις το κεφάλι σου στον τοίχο..

Είναι δυνατόν να πάρει μόνο 4 σουτ ο Σουάρεθ και άλλα τόσα ο Μίροτιτς; Ο πρώτος είναι πιθανότατα ο καλύτερος παίκτης της Ρεάλ φέτος με πάνω από 50% τρίποντα στη λίγκα και ο δεύτερος είναι η αποκάλυψη της σεζόν και τον πρώτο τον ξέχασε τελείως ο Έκτορ επιθετικά, ενώ του δεύτερου του έδωσε σουτ όταν θεώρησε πως έληξε το ματς με το σκεπτικό "δώσε και στο μικρό να πάιξει λίγο" και τους ξαναέβαλε, στιγμιαία έστω, στο ματς..

Η Ρεάλ είναι πολύ πλήρης σε σχέση με καλύτερες τις ομάδες (όχι τη Μπάρτσα, βεβαίως), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη διαχείριση του υλικού αυτού με τίποτα. Ο Βελίτσκοβιτς, παρότι θεωρώ ότι τον υπερεκτιμούν όσοι πιστεύουν ότι είναι από τα καλύτερα φόργουορντς της ηπείρου, μπορεί άνετα να σηκωθεί από τον πάγκο και να δώσει ένα καλό δεκάλεπτο. Ο Βιδάλ σε μια ομάδα με τόσο αμυντικό πλάνο έπρεπε κι αυτός να παίζει ένα δεκάλεπτο, το οποίο το έχει εύκολα, ο Τόμιτς δεν κάνει για κολώνα στην επίθεση να του περνάς μονίμως τη μπάλα όση ώρα είναι στο παρκέ, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έχει αναλαμπές αλλά δεν κάνει για να ελέγχει το ρυθμό όταν είσαι πίσω στο σκορ, ούτε είναι ο κατάλληλος να παίρνει πικς στη λήξη για διεισδύσεις ή τρίποντα κλπ κλπ

Επίσης δεν κατάλαβα γιατί πήγε να φορτώσει με φάουλ τον Πέροβιτς.. Μάλλον γιατί βιαζόταν να μπει ο Ν Ντονγκ..
Συγχαρητήρια επίσης στον Τάκερ, που κατάφερε χτες να με εκνευρίσει περισσότερο από ότι μου τη δίνουν συνήθως οι 2 Ισπανοί γκαρντς της Βασίλισσας.

Ήθελα να κερδίσει η Ρεάλ χτες γιατί δε θέλω να κάνει τριπλ κράουν η Μπαρτσελόνα smiley.gif , κι αν ένας από τους 2 επιθετικογενείς γκαρντς της Ρεάλ είχε κάνει αξιοπρεπές ματς ίσως να τους δυσκόλευαν περισσότερο παρά τις αντιρρήσεις μου στις επιλογές του Ιταλού. Έξω από όλα αυτά πάντως, η ομάδα του Πασκουάλ πήρε δικαιότατα το κύπελλο με κλειδιά και τους Σάδα, Μόρρις και Λόρμπεκ. Σε γενικές γραμμές το κύπελλο το παρακολούθησα με ενδιαφέρον παρότι η Βαλένθια δεν κατάφερε να φτάσει στον τελικό, οι εμφανίσεις του Κάρρολλ, του Βασιλειάδη, του νεαρού Φρανκ έδειξαν ότι στην Ισπανία πολλές από τις "μικρότερες" ομάδες έχουν τη δυνατότητα να χτυπήσουν τα φαβορί..

Ποιός είναι ο πιο αντιπαθής σας παίκτης στις ομάδες αυτές; (ορμώμενος από την αγάπη του Razorblade για το Ναβάρρο)

Μάρκο Μπάνιτς 68.gif


Δικαιολογημένα βρίσκω τα παράπονα σου για το shot distribution της Ρεάλ για Μίροτιτς και Σουάρεθ γιατί δεν μπορεί να τα ρίξει κανείς όλα μόνο στο αμυντικό ξύλο που ριχνει η Μπαρτσελόνα δυσκολεύοντας το επιθετικό πλάνο του αντιπάλου…
Επίσης έχω την ίδια άποψη με εσένα για την μη επαρκή χρήση Βελίτσκοβιτς

Βέβαια όπως παρατήρησες όταν οι 2 πιο προικισμένοι επιθετικά περιφερειακοί της Ρεάλ αναλαμβάνουν αρκέτες προσπάθειες ,και τα σπάνε ήταν κάτι που ενώ μπορούσε να βγεί ως σωστό σχέδιο από τον Μεσίνα αποδείχτηκε τελικα μπούμερανγκ, φέρνοντας στο φως τις λίγες προσπάθειες που επιχείρησαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Μίροτιτς και Σουάρεθ ,που σε περίπτωση νίκης θα πέρναγανε πιο πολύ στο ντούκου

Θα διαφωνήσω όμως όσο αφορά τους Βιντάλ και Ροντρίγκεθ,
ο Βιντάλ της Ταού ήταν πραγματικά ένας καλός αναπληρωματικός πάικτης για κάθε Ισπανική ομάδα που σε καμιά περίπτωση δεν τον θεωρούσες χειρότερο του π.χ Γκριμάου που θεωρώ τον ιδανικό παίκτη για ρολίστα
Αλλά στην Ρεάλ παρόλου την χαρακτηριστική αστάθεια της ομάδας και των πάικτων της τα τελευταία χρόνια ,όλοι οι παίκτες της έκαναν άλλοι πιο σκόρπια και άλλοι με πιο σύχνα καλά παιχνίδια ,στην περίπτωση όμως του Βιδάλ δυσκολέυομαι να εντοπίσω ένα τέτοιο παιχνίδι…
Παραδείγματος χάρη ο Βελίτσκοβιτς έχει μεν περάσει περίοδους παραγκωνισμού από τον Μεσίνα ,αλλά είχε και αρκετές καλές στιγμές στο χρονικό διάστημα που φοράει την φανέλα της Ρεάλ, ώστε να μπορεί κάποιος να υποστηρίξει ότι θα μπορούσε τώρα να χρησιμοποιηθεί με τρόπο πιο επωφελή…

Ο Ροντρίγκεθ δεν είναι στους απόλυτα κορυφαίους πλέι-μεικερ της Ευρώπης επιπέδου ,Σάρας,Διαμαντίδη,Παπαλούκα ,τα ποσοστά του στα τρίποντα είναι μετριότατα ,και σε επίπεδο διεσδήσεων δεν είναι ακριβώς Σπανούλης…

Όμως η ταχύτητα που διαθέτει αυτός ο παίκτης τον κάνουν υπο προυποθέσεις κατάλληλο για το τέλος των αγώνων όταν χάνει η ομάδα του(με διαφορά πάνω από 2-3 πόντους) ,γιατί την ανατροπή κυνηγάς και όχι να παγώσεις τον ρυθμό…(αν ανησυχεί κάποιος για ανεξέλεγκτο ρυθμό απο Ροντρίγκεθ βαζει και ένα δεύτερο οργανωτικό γκάρντ δίπλά του για παν ενδεχόμενο)
Ο Σέρχι επίσης έχει μερικές φορές ένα άλλο στοιχείο που ταιριάζει για την αντιμεντώπιση των αμυντικών θηρίων που παίζουν στις θέσεις των ψηλών για την Μπαρτσελόνα(ο κυρίοτερος αντίπαλος της Ρεάλ) και είναι υπεύθυνοι για την ελλατώση των δεισδήσεων των αντιπάλων,
Το στοιχείο αυτό είναι το σουτάκι του από την μέση απόσταση που είναι σχετικά αξιόπιστο ,και είναι ίσως πιο σίγουρος τρόπος για να βάλεις καλάθι από ότι ένα drive μπροστά στους φίλτατους Βάσκεθ και Εντογκ…

Η καλή άμυνα της Ρεάλ που είδαμε χθές δεν ήταν φυσικά τυχαία γιατι
-Αντικαστάθηκε ο Μπούλοκ με τον Τάκερ , μπορεί να το βλέπω δύσκολο για τον Τάκερ να γίνει τόσο δολοφονικός σουτέρ και σκόρερ όσο ήταν ο Μπούλοκ ,είναι όμως ψηλότερος και αθλητικότερος που αποτελούν εχέγγυα για παίξιμο καλύτερης άμυνας από τον πρώην παίκτη της Μπανταλόνα όπως είδαμε στον Τελικό του Κυπέλλου πάνω στον Ρούμπιο
-Έφυγε ο Χάνσεν ήρθε ο Σουάρεθ
ο Χάνσεν στα καλά του είναι ένας εξαίρετος σουτέρ και καλός αμυντικός ,στην ομάδα της Μαδρίτης όμως ταλαιπωρήθηκε απο τραυματισμούς ,βάλε ίσως λίγο και την ηλικία και δεν μπορούσε έτσι να ανταποκριθεί πάντα στα παλιά σταντάρ
Όποτε ο ερχομός ένος νέου παιδίου όπως ο Σουάρεθ ,χωρίς να χρειάζεται να έχει την υπεραλτικότητα του Κλαβέρ, δίνει και εδώ και ένα+ στην Ρεάλ(αν σκεφτείς επιπλέον ότι έπαιζε τριάρι στην περσινή Ρεάλ ακόμα και ο Γιάριτς)
-Στο 4 παίζει ο Μίροτιτς αντί για τον Γκαρμπαχόθα ,δεν είναι δύσκολο να ξεπεράσεις ένα παλαίμαχο στα αμυντικά κατορθώματα…
Τέλος στην θέση του σέντερ ο Λαβρίνοβιτς θα μπορούσε να προσφέρει αμυντικές λύσεις πέρσι ,αλλά ακόμα και στα καλύτερα του να ήταν(που απείχε πολύ από αυτά στην Μαδρίτη) ,δεν θα μπορούσε να αποτελέσει καλύτερο αμυντικό φόβητρο από τον Φίσερ που αμυντικά κατα την γνώμη μου είναι ισάξιος των περιβόητων Βασκεθ και Έντογκ…

Το κάρφωμα του Μόρις μου θύμησε ένα κάρφωμα του Κέιτο πρωήν καλαθοσφαιριστή πιά που είχα ποστάρει κάποτε σε τόπικ του ΝΒΑ σχετικό με καρφώματα…



Άντιπάθεια δεν έχω ιδιαίτερη ,άφου έφυγε ο μπάρμπα-Γκάρμπα ,τον επόμενο από τους παίκτες του Κόπα Ντελ Ρέι που δεν θα ήθελα στην ομάδα μου θα ήταν ο Σονσέκα!

Για τον Μπάνιτς που λες, ήταν πρώτος σκόρερ της Μπιλμπάο σε μ.ο γενικά αλλά απόλυτο μηδενικό στον προημιτελικό στην μοναδική ευκαιρία για να πάρει φέτος τίτλο η Μπίλμπάο ,είναι πιθανό ως ενδεχόμενο να τον έχουν άχτι και μερικοί οπαδόί της Μπιλμπάο!

Για Ναβάρο είναι καλός ηθοποιός ,αν και δεν έχει ποικιλία στην ερμηνεία των ρόλων λόγω της εμμονής του με το flopping…
Αλλά επειδή εκτιμώ τους παίκτες με ατόφιο επιθετικό ταλέντο μου αρέσει μπασκετικά και αυτό έχει σημασία!
Συγκρίνωντας τον μάλιστα με τον Διαμαντόπουλο που κάποτε σε νεαρή ηλικία θεωρούταν ότι είχαν το ίδιο ταλέντο αλλά τώρα ο ένας οδηγεί σε νίκες την Μπαρτσελόνα και ο άλλος τον Άχιλλέα Καιμακλίου εκτιμώ ακόμη περισσότερο τον Ναβάρο…
Σε κάθε περίπτωση τον χωνεύω περισσότερο από τον Καλντερόν η τον Γκασόλ τον παίκτη της Μπαρτσελόνα χωρίς να τον λατρεύω κιόλας!!!

Αν ήσουν ο…Πάρης σε ποιόν από τους Φράνκ,Φρέιρε,Σιμεόν θα έδινες το…μήλο του μεγαλύτερου ταλέντου;(φυσικά και οι υπόλοιποι συνφορουμίτες μπορούν να καταθέσουν την άποψη τους πάνω στο θέμα…)

Για Κάρολ βλέπωντας τον και στο Κόπα Ντελ Ρεί αποτελεί πραγματικά μια καλή λύση παίκτη από κατώτερη ομάδα για να τον πάρεις ώστε και να σε κουβαλάει επιθετικά ,αλλά και για να είναι διαθέσιμος για σουτ που καθορίζουν την εξέλιξη των αγώνων από αυτά που έχω δεί στα παιχνίδια του με την Γκράν Κανάρια
Προφανώς όταν λήξει το συμβόλαιο με την Γκράν Κανάρια θα υπάρξουν αρκέτες ομάδες που θα δώσουν μάχη και θα ανεβάσουν τη τίμη του ,αλλά αξίζει τον κόπο να τον αποκτήσει κάποια ομάδα!
SG3ptshooter
Για το Βιδάλ αρχικά φυσικά και θα συμφωνήσω πως δεν έχει προσφέρει τα αναμενόμενα, που ομολογώ πως δεν ήταν και πάρα πολλά, αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα πως πρέπει να καθηλώνεις έναν τόσο καλό αμυντικά παίκτη στον πάγκο σε ματς που θες να το κερδίσεις με στόχο να δεχθείς λιγότερους από 65 το πολύ 70 πόντους.. Αν ψάχνεις τον τέλειο μπακ απ παίκτη κοιτάς στην κατάλληλη ομάδα, αλλά πρέπει να κατέβεις σε μονοψήφιο αριθμό φανέλας..

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έχει για τοπ δεδομένα της Ευρώπης ένα πολύ καλό στοιχείο που τον κάνει ξεχωριστό, την ικανότητα να πασάρει, από την άλλη ο Γιούιγ έχει πολύ καλή τρίπλα και γενικά κινητικότητα.. Και οι δύο όμως έχουν πολύ εμφανείς ατέλειες που τους κατατάσσουν σίγουρα κάτω από τους Ρούμπιο, Ναβάρρο, Καλντερόν, Ρούντι Φερνάντεθ και Σαν Εμετέριο στην ιεραρχία των παικτών που μπορούν να βοηθήσουν στις δύο θέσεις των γκαρντ την εθνική τους ομάδα. Επίσης είναι σαφώς πιο κάτω από τους γκαρντ που αγωνίζονται σε άλλες ομάδες της ηπείρου και θεωρούνται τοπ κλας (π.χ. Διαμαντίδη, Σπανούλη, Χουέρτας κλπ). Δεν ισχυρίζομαι πως είναι κακοί παίκτες, κάθε άλλο, αλλά δεν θα βάσιζα σε κανέναν από τους 2 μία Ρεάλ που θέλει να εκθρονίσει αυτή τη Μπαρτσελόνα που έχει απέναντί της..

Συγκεκριμένα για το Ροντρίγκεθ, μιας και εκεί εντοπίζεται η διαφωνία μας, δεν αμφιβάλλω ότι στη θεωρία μπορεί να τρέξει καλά το ματς για μια ομάδα που διαχειρίζεται μια επερχόμενη ήττα ανεβάζοντας το ρυθμό, ούτε αμφιβάλλω ότι με τις πάσες του μπορεί να ανοίξει πολύ καλά κλεισμένες άμυνες.. Όμως δε θεωρώ ότι οργανωτικά εκτελεί στον ιδεατό για τον πλέι μέικερ της Ρεάλ Μαδρίτης βαθμό το ρόλο αυτό, του ανθρώπου που θα επιβάλλει το πλάνο της ομάδας του στον αγωνιστικό χώρο. Για να μιλήσω στη γλώσσα του pierce21 πρώτα, θεωρώ ότι έχει καλή πρώτη στήλη αλλά αδύναμη δεύτερη, δηλαδή το πρόβλημά του είναι στα mental attributes.. [/fm mode off] Δηλαδή δεν έχει το απαιτούμενο καθαρό μυαλό ούτε την απαιτούμενη συγκέντρωση, παρότι είναι εξαιρετικός πασέρ, αυτό μου έβγαζε πάντα. Δεν παίρνει καλές αποφάσεις, πιάνομαι μάλιστα από αυτό που λες, πως χρειαζόταν ο ξέφρενος ρυθμός που μπορεί να δώσει όταν είσαι πίσω στο σκορ, και σε ρωτάω: Το είδες να συμβαίνει αυτό προχτές; Αν θυμάμαι σωστά, μία φορά σκόραρε στα τελευταία λεπτά με σουτ από μέση απόσταση, που αν ήμουν ο προπονητής του δε θα το συνιστούσα, και τις άλλες 3-4 φορές που πήρε πρωτοβουλία κόλλησε διεισδύοντας στον αντίπαλο ψηλό και μόνο μία φορά βρήκε το σουτ στο Μίροτιτς ( που δεν υπήρχε περίπτωση να το χάσει και μαρκαρισμένος tongue.gif )... Ούτε τον είδα να δρα από την αρχή των 24 δευτερολέπτων να σου πω την αλήθεια, για παίκτης με τη φήμη του εκρηκτικού πασέρ / οργανωτή τουλάχιστον.. Στα ίδια με τον Πριχιόνι τον έβλεπα..

Το μήλο του νεαρού πλέι μέικερ θα μπορούσε να πάει και στους 3 γιατί δεν πιστεύω πως υστερεί κάποιος σε προοπτική να γίνει ένας καλός παίκτης.. Ο Φρανκ όμως έχει τον κατάλληλο χρόνο συμμετοχής στην κατάλληλη ομάδα και με τον κατάλληλο προπονητή και κερδίζει το μηλαράκι στο νήμα..

O Mπάνιτς μου τη δίνει για πολλούς λόγους. Και στο Εurocup με δύο σεζόν επιπέδου MVP στο τέλος έψαχνες να τον βρεις, και πολλές φορές γενικά στα δύσκολα δεν δίνει το κάτι παραπάνω που περιμένουν, και στην άμυνα ειδικά όταν πρέπει να βγει προς τα έξω δε βλέπω φως, τρία συνεχόμενα έβαλε προχτές ο Τελέτοβιτς και τα έριχνε καλαμιά στον κάμπο.. Και το στυλάκι του γενικά δε μου αρέσει..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.