Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kολοσσός Ρόδου 2009-2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Κολοσσός Ρόδου
Pages: 1, 2, 3, 4
benchwarmer
Απο οτι εχω καταλαβει δηλαδη, μεχρι στιγμης εχουμε

1. Βασιλιεβιτς, Παντελιαδης
2. Τσαμης, Ζαρας
3. Χαρις, Ασημακοπουλος
4. Ντοζιερ, Μανωλοπουλος
5. Εντουαρντς, Χαρισης

Με μια πρώτη εκτίμηση, εχει γίνει σοβαρή δουλειά (και πάλι), και το μόνο που απομένει είναι μια καλή προσθήκη κοινοτικού στα γκαρντ. Προσωπική μου άποψη βέβαια είναι ότι θα ήταν καλύτερα να πάει ο Κολοσσός για Αμερικανό στην περιφέρεια και όχι στο 5, αλλα σαφώς ο Σφαιρό ξέρει καλύτερα..

*Μάλλον βρήκα ποια ομάδα (από τις υπόλοιπες) θα υποστηρίζω φέτος tongue.gif
Giorgos#4
ακουστηκαν φημες στην ροδο οτι ισως ο παντελιαδης αποτελεσει παρελθον και ερθει στην θεση του ο στεφανιδης...

Giorgos#4
QUOTE(Giorgos#4 @ Aug 17 2009, 21:57 ) *
ακουστηκαν φημες στην ροδο οτι ισως ο παντελιαδης αποτελεσει παρελθον και ερθει στην θεση του ο στεφανιδης...



τελικα ανανεωσε ο παντελιαδης
Giorgos#4
Αφιερωμα στον νεο Center της ομαδας John Edwards


πό τα βλέμματα δεκάδων Ρόδιων φιλάθλων, πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί στο «Βενετόκλειο» ο αγιασμός της ομάδας μας ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Ο πάτερ Ιωάννης Χαλκιάς μοίρασε τις ευχές της Εκκλησίας στην Κ.Α.Ε. ΒΑΠ Κολοσσός και δόθηκε το πρώτο… τζάμπολ για τη νέα σεζόν. Σύσσωμο το διοικητικό συμβούλιο της Κ.Α.Ε. ΒΑΠ Κολοσσός, η τεχνική ηγεσία και οι αθλητές της ομάδας μας έδωσαν το «παρών» στο «καλημέρα» της προσεχούς χρονιάς. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο τεχνικός της ομάδας μας Γιάννης Σφαιρόπουλος ταξίδεψε αυθημερόν στη Ρόδο, επωφελούμενος το ρεπό της Εθνικής Ανδρών, για να δώσει τις πρώτες οδηγίες στους παίκτες του. Μοναδικός απών ήταν ο Ρόμπερτ Ντόζιερ, ο οποίος θα αφιχθεί στο νησί σήμερα το απόγευμα.

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ Δ.Σ.

Η Κ.Α.Ε. ΒΑΠ Κολοσσός καλωσορίζει στην οικογένεια της τον Γιάννη Χατζηλαζάρου, ο οποίος αποτελεί το νέο μέλος στο διοικητικό συμβούλιο. Ο γνωστός ξενοδόχος της Ρόδου αποφάσισε να ασχοληθεί ενεργά με την ομάδα μας, αποδεικνύοντας περίτρανα το γεγονός ότι το πιο σημαντικό ρόλο σε ένα σύνολο παίζει το οικογενειακό κλίμα, κάτι που αποτελεί και το μυστικό της διοίκησης όλα αυτά τα χρόνια.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΑΣ: «Εύχομαι η φετινή χρονιά να μοιράσει υγεία σε όλους, αφού αυτό είναι το πιο σημαντικό. Θέλουμε να έχουμε μία ανάλογη πορεία με πέρσι, κάτι που θα αποτελέσει τεράστια επιτυχία για μας. Η ομάδα πήρε νέους παίκτες στο ρόστερ της κι αυτό είναι ένα ωραίο στοίχημα για τον προπονητή μας. Ο Κολοσσός κράτησε έξι παίκτες από τον περσινό κορμό, κάτι που πιστεύω ότι θα παίξει σημαντικό ρόλο και με κάνει αισιόδοξο ότι η πορεία του Κολοσσού θα είναι καλή. Εμείς ως διοίκηση θα πράξουμε, αυτό που κάνουμε όλα τα χρόνια. Θα είμαστε δηλαδή δίπλα στην ομάδα σε ότι χρειάζεται. Το τεχνικό τιμ δουλεύει σκληρά και στην προσπάθεια μας αυτή θα χρειαστούμε δίπλα μας όλο τον φίλαθλο κόσμο της Ρόδου».

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ: «Μία νέα χρονιά αρχίζει, η οποία θα είναι ιδιαίτερα απαιτητική γιατί ακολουθεί την καλύτερη σεζόν του Κολοσσού, στην ιστορία του, στην Α1. Αυτό μας δημιουργεί επιπλέον μία αίσθηση ευθύνης και μπροστά μας παρουσιάζεται μία νέα πρόκληση και φυσικά περισσότερες απαιτήσεις. Κρατήσαμε τον βασικό μας κορμό και φέραμε στην ομάδα παίκτες που θα μας βοηθήσουν σημαντικά. Θέλουμε να συνεχίσουμε τις καλές εμφανίσεις και να δείξουμε στον κόσμο ότι παλεύουμε σε κάθε παιχνίδι. Επιθυμία μας είναι να δείξουμε σε όλους ότι ο Κολοσσός αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση. Εύχομαι να έχουμε καλή χρονιά με υγεία πάνω απ’ όλα και θα δουλέψουμε σκληρά για να πετύχουμε τους στόχους μας».

ΑΝΤΩΝΗΣ ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ: «Πρώτα απ’ όλα εύχομαι υγεία σε όλους και επιτυχίες στην ομάδα μας. Απευθύνουμε ανοιχτή πρόσκληση στον κόσμο να έρθει στο γήπεδο και να απολαύσει μαζί μας το μπάσκετ. Είμαι βέβαιος ότι θα κάνουμε το καλύτερο δυνατό για να πετύχει τους στόχους του ο Κολοσσός».

ΣΠΥΡΟΣ ΠΑΝΤΕΛΙΑΔΗΣ: Ξεκινάμε και φέτος με αισιοδοξία ωστόσο όλοι γνωρίζουμε ότι τα πράγματα θα είναι πιο δύσκολα για μας. Κι αυτό γιατί ο Κολοσσός δεν θα είναι πλέον η έκπληξη του πρωταθλήματος, με δεδομένο ότι οι αντίπαλοι πλέον μας γνωρίζουν. Για να πάμε καλά θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια απ’ όλους. Κάθε αρχή είναι και δύσκολη και η προετοιμασία είναι το πιο σημαντικό κομμάτι για να έχουμε μία καλή χρονιά».

ΤΖΟΝ ΕΝΤΟΥΑΡΝΤΣ: «Προσπαθώ από την πρώτη στιγμή να μπω στο κλίμα της ομάδας και της Ρόδου. Βρίσκομαι μόλις δύο ημέρες στο νησί και θα δώσω των καλύτερο μου εαυτό για να βοηθήσω την ομάδα. Τις επόμενες μέρες θα έρθει στη Ρόδο και η οικογένεια μου, κάτι που θα με βοηθήσει αρκετά να προσαρμοστώ στη νέα μου ομάδα. Είμαι πολύ χαρούμενος που θα παίξω στον Κολοσσό, θέλω να παίξουμε καλό μπάσκετ και να προσπαθούμε για τη νίκη σε κάθε παιχνίδι».[/quote]

kolossosbc.gr
polympoumpounas
Με παραξενεψε αρκετα η αποκτηση του Εντουαρτς στο 5 αφου ημουν βεβαιος οτι θα πηγαιναμε για κοινοτικο σεντερ που θα μοιραζοταν τον χρονο με τον πολυ καλο Χαριση και θα παιρναμε αμερικανο δυαρι οπου παραδοσιακα μπορεις να βρεις εξαιρετικα πραγματα σε πολυ καλη τιμη.Παντως αν μας βγει ο Εντουαρτς και αφου για τον Ντοζιερ ακουγονται τα καλυτερα(φαινεται σιγουρο πραμα smiley.gif ), θα εχουμε φοβερη δυναμη στην ρακετα του χρονου...

roditiss
QUOTE(polympoumpounas @ Aug 23 2009, 06:40 ) *
Με παραξενεψε αρκετα η αποκτηση του Εντουαρτς στο 5 αφου ημουν βεβαιος οτι θα πηγαιναμε για κοινοτικο σεντερ που θα μοιραζοταν τον χρονο με τον πολυ καλο Χαριση και θα παιρναμε αμερικανο δυαρι οπου παραδοσιακα μπορεις να βρεις εξαιρετικα πραγματα σε πολυ καλη τιμη.Παντως αν μας βγει ο Εντουαρτς και αφου για τον Ντοζιερ ακουγονται τα καλυτερα(φαινεται σιγουρο πραμα smiley.gif ), θα εχουμε φοβερη δυναμη στην ρακετα του χρονου...

ποιοι είναι οι μικροί που θα αγωνίζονται με την ανδρική ομάδα?
Giorgos#4
Δανας και Αυγενικος οι σιγουροι

απο κει και περα θα παρει καποιον(καποιους)απο κουστα ,λιβησιανο και Αγγελακο

ο Παπαδημητριου εχει καποιο προβλμα και δεν υπολογιζεται (για φετος?)
roditiss
QUOTE(Giorgos#4 @ Aug 24 2009, 13:46 ) *
Δανας και Αυγενικος οι σιγουροι

απο κει και περα θα παρει καποιον(καποιους)απο κουστα ,λιβησιανο και Αγγελακο

ο Παπαδημητριου εχει καποιο προβλμα και δεν υπολογιζεται (για φετος?)

πιστεύω ότι ο Αγγελάκος είναι μεγάλο ταλέντο και πρέπει να προπονείται τουλάχιστον με την ανδρική ομάδα αν τελικά δεν επιλεγή....ο Κούστας και ο Λιβησιανός τι λένε?
Giorgos#4
Ο Αγγελακος ειναι πολυ ταλαντουχος και πιστευω πως μπορει να παιξει επαγγελματικα στο μελλον
οι κουστας και λιβησιανος δεν εχουν τοσο ταλεντο αλλα εχουν υψος και δουλευουν σκληρα καθε μερα!

για μενα η ουσια ειναι πως τα τελευταια χρονια σε αντιθεση με τα προηγουμενα χρονια που οι μονοι ροδιτες ηταν ο Γκογκιδης ,ο Σκορδαλης και ο Λιβιερατος( για ενα φεγγαρι ) εχουμε πολλους νεους ροδιτες παικτες οπως

οι Αγγελακος Λεριας Αυγενικος Σταυροπουλος Δανας Λιβησιανος Κουστας κ.α

το μονο αρνητικο ειναι οτι τα παιδια δεν μπορουν να συνεχισουν στην ομαδα μετα την 3η λυκειου καθως περνουν σε πανεπιστημια σε αλλες πολεις




Ο μοναδικος ροδιτης που μπορει να παιξει αυτη τη στιγμη βασικος ειναι ο Γιαννης Γεωργαλλης
Giorgos#4
KOΛΟΣΣΟΣ 2009-2010

1.Σάσα Βασίλιεβιτς, Σπύρος Παντελιάδης,Γιώργος Δανάς,
2.Αγγελος Τσάμης,Θοδωρής Ζάρας,Αλέξανδρος Αυγενικός
3. Λανς Χάρις,Αντώνης Ασημακόπουλος,Αλέξανδρος Αγγελάκος*
4.Ρομπερτ Ντοζιερ ,Σωτήρης Μανωλόπουλος,Kωστας Κουστας
5.Τζον Έντουαρντς, Κώστας Χαρίσης,Βασίλης Λιβησιανός,


*Ο Αγγελακος στο παιδικο αγωνιζοταν 4-5 αλλα πιστευω οτι θα κατεβει σιγουρα θεση
polympoumpounas
Πηραμε τον Νικο Παππα!

Το ανακοινωσε η ιδια η Μπιλμπαο.Εκπληκτικη κινηση που θα ωφελησει τοσο εμας οσο και τον ιδιο τον μικρο αφου ο Σφαιροπουλος ειναι γνωστος για τη καλη δουλεια που κανει με μικρους παιχτες.Το ροστερ βεβαιως εκλεισε αφου καλυψαμε και το κενο που ειχαμε στη θεση 2.Το ωραιο ειναι οτι μας μενουν και θεσεις κοινοτικων αδειες που θα μπορουσαμε να τις χρησιμοποιησουμε για διορθωτικες κινησεις κατα τη διαρκεια της σεζον(τραυματισμος Ελληνα ή να μην μας βγει καποια απο τις καινουργιες μεταγραφες)

Παντως με αυτο το ροστερ η οχταδα μοιαζει εφικτη, κατι για το οποιο στην αρχη του καλοκαιριου και με τη διαφαινομενη μειωση του μπατζετ δεν ημουν καθολου αισιοδοξος
DON-basketblog
KAI ΠΑΠΠΑΣ. ΚΑΙ ΝΤΟΖΙΕΡ...

Σφαιρόπουλος???

Εγώ θα δώσω τον Κολοσσό το ΑΟΥΤΣΑΙΝΤΕΡ ΓΙΑ ΤΕΤΡΑΔΑ.
tsouras o.a.c
don! egw perimena oti 8a eisai mesa sto gipedo!
oxi aoutsainter gia tetrada! gia mena favori! h diadoxi katastasi tou amarousiou
DON-basketblog
QUOTE(tsouras o.a.c @ Aug 25 2009, 19:15 ) *
don! egw perimena oti 8a eisai mesa sto gipedo!
oxi aoutsainter gia tetrada! gia mena favori! h diadoxi katastasi tou amarousiou


Προσωπικοί λόγοι δεν μου επιτρέπουν να είμαι παρών σε μάτς τέτοια...Εθνική ελλάδος μόνο...

Όχι ακόμα δεν είναι και ΕΤΟΙΜΟΣ για 4άδα ο Κολοσσός...

Αλλά όταν έχεις τον ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟ προπονητή τότε υπερτερείς και του άρη (ματσόν), του πανελληνίου (ζούρος), του αμαρουσίου (μπαρτζώκας ).

Ο Σφαιρόπουλος είναι ο μεγαλύτερος έλληνας προπονητής και ελπίζω ο επόμενος του Ολυμπιακού. Έγκλημα που έφυγε πέρσυ, το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ που έχει κάνει ο Γιαννάκης. Για μένα τώρα είναι ο ΟΜΠΡΑΝΤΟΒΙΤΣ των φτωχών ομάδων και το μόνο που του λείπει είναι η ευκαιρία σε πρωτοκλασσάτο πάγκο. Τόση διαφορά έχει απο τους άλλους.

υ.γ. Κακώς δεν τον έχω στους αγαπημένους. ΘΑ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ! smiley.gif
giannis77
δεν θα χρησιμοποιεισει ολες τισ θεσεισ ξενων ο κολοσσοσ?
Giorgos#4
με αυτη την κινηση ο κολοσσος ειναι πληρης και θελω να πιστευω ισχυροτερος απο περσι
εφτιαξε ενα νεανικο συνολο που αποτελειται κυριως απο παππα ζαρα μανωλοπουλο ντοζιερ χαρις ενω διατηρησε και τον περσινο πετυχημενο κορμο του!

για 4αδα δεν ξερω παιδια
αλλα στοχος ειναι σιγουρα μια γρηγορη και ανετη παραμονη και στην συνεχεια θελω να πιστευω μιας εκ των θεσεων 6-8



1.Σάσα Βασίλιεβιτς, Σπύρος Παντελιάδης,Γιώργος Δανάς,
2.Nίκος Παππάς, Αγγελος Τσάμης,Θοδωρής Ζάρας,Αλέξανδρος Αυγενικός
3. Λανς Χάρις,Αντώνης Ασημακόπουλος,Αλέξανδρος Αγγελάκος
4.Ρομπερτ Ντοζιερ ,Σωτήρης Μανωλόπουλος,Kωστας Κουστας
5.Τζον Έντουαρντς, Κώστας Χαρίσης,Βασίλης Λιβησιανός,
manosss
Πολυ καλο ροστερακι ο Κολοσσος! Νεανικο και ελληνικο..
Πολυ καλος προπονητης , πολυ καλη οργανωση , ανεξαρτητα απο το αν πετυχει τους στοχους του (οποιοι κι αν ειναι αυτοι) κανει σημαντικα βηματα!
a bullet for your head
QUOTE(Giorgos#4 @ Aug 25 2009, 22:33 ) *
με αυτη την κινηση ο κολοσσος ειναι πληρης και θελω να πιστευω ισχυροτερος απο περσι
εφτιαξε ενα νεανικο συνολο που αποτελειται κυριως απο παππα ζαρα μανωλοπουλο ντοζιερ χαρις ενω διατηρησε και τον περσινο πετυχημενο κορμο του!

για 4αδα δεν ξερω παιδια
αλλα στοχος ειναι σιγουρα μια γρηγορη και ανετη παραμονη και στην συνεχεια θελω να πιστευω μιας εκ των θεσεων 6-8



1.Σάσα Βασίλιεβιτς, Σπύρος Παντελιάδης,Γιώργος Δανάς,
2.Nίκος Παππάς, Αγγελος Τσάμης,Θοδωρής Ζάρας,Αλέξανδρος Αυγενικός
3. Λανς Χάρις,Αντώνης Ασημακόπουλος,Αλέξανδρος Αγγελάκος
4.Ρομπερτ Ντοζιερ ,Σωτήρης Μανωλόπουλος,Kωστας Κουστας
5.Τζον Έντουαρντς, Κώστας Χαρίσης,Βασίλης Λιβησιανός,

Τα συγχαρητηρια μου στη διοικηση του Κολοσσου και τον προπονητη της τον Γιαννη Σφαιροπουλο,που φαινεται οτι κινουνται λογικα,μεθοδικα και εξυπνα.
Η προσθηκη του Παππα,ειναι πολυ καλη κινηση & ειμαι σιγουρος οτι ο κοουτς Σφαιροπουλος θα τον αξιοποιησει στο επακρο.
Νομιζω οτι θα κινηθει για εναν ακομα(κοινοτικο μαλλον),PG,μιας και υπαρχει ενα κενο στο ροστερ.Τοτε κατ'εμε,θα ειναι πληρης ομαδα.
Βεβαια,η 4αδα που ανεφεραν καποιοι,ειναι πολυ μεγαλο ''ταβανι'',χωρις βεβαια να αποκλειω και ενα τετοιο σεναριο.
Το καλο ειναι πως η ''Επαρχια Αντεπιτιθεται'',μιας και ο Κολοσσος,η Καβαλα και τα Τρικαλα(οχι ομως και η Λαρισα..),ενισχυθηκαν αρκετα.Αν βαλουμε και το Περιστερι που εχει κανει πολυ καλες προσθηκες,σιγουρα θα δουμε ενα πολυ συναρπαστικο πρωταθλημα στη νεα σεζον που ερχεται.

QUOTE(DON-basketblog @ Aug 25 2009, 19:23 ) *
Ο Σφαιρόπουλος είναι ο μεγαλύτερος έλληνας προπονητής και ελπίζω ο επόμενος του Ολυμπιακού. Έγκλημα που έφυγε πέρσυ, το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ που έχει κάνει ο Γιαννάκης. Για μένα τώρα είναι ο ΟΜΠΡΑΝΤΟΒΙΤΣ των φτωχών ομάδων και το μόνο που του λείπει είναι η ευκαιρία σε πρωτοκλασσάτο πάγκο. Τόση διαφορά έχει απο τους άλλους.

DONny,σε καποια πραγματα συμφωνουμε απολυτα.. smiley.gif
Ξεχνας ωστοσο τον Ιτουδη.. 33.gif ..Αυτοι οι 2 ειναι οι πιο ταλαντουχοι,νεοι Ελληνες προπονητες,& σιγουρα στο μελλον θα τους δουμε πολλες φορες να κονταροχτυπιουνται(οταν θα παρουν και τις ευκαιριες τους βεβαια,απ τους 2 αιωνιους).
DON-basketblog
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 26 2009, 00:33 ) *
DONny,σε καποια πραγματα συμφωνουμε απολυτα.. smiley.gif
Ξεχνας ωστοσο τον Ιτουδη.. 33.gif ..Αυτοι οι 2 ειναι οι πιο ταλαντουχοι,νεοι Ελληνες προπονητες,& σιγουρα στο μελλον θα τους δουμε πολλες φορες να κονταροχτυπιουνται(οταν θα παρουν και τις ευκαιριες τους βεβαια,απ τους 2 αιωνιους).


1. Η 4άδα είναι το ταβάνι φυσικά...Outsider είπαμε!Αλλά να μιλάμε για "παραμονή" για την ομάδα του Σφαιρόπουλου είναι κρίμα.

2. Θα δείς πως μόλις καταλάβετε ΟΛΟΙ ότι δεν το παίζω ξερόλας απλά ΕΧΩ ΔΙΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ για τα περισσότερα πράγματα ειδικά Ολυμπιακού-Παναθηναικού-ΝΒΑ και θα την λέω ας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μου θα τα πάμε καλύτερα. smiley.gif . Το να συμφωνούμε σε όλα ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. ΥΠΟΦΕΡΩ με τους παλαμάκηδες...Με αυτούς που συμφωνούνε στα πάντα όλα και πάνε με το ρεύμα.

3. Ο Ιτούδης φίλε προς το παρόν είναι ΒΟΗΘΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ. Μπορεί να γίνει ΜΠΛΑΤ μπορεί να γίνει και ΜΙΝΙΤΣ. Μπορεί να γίνει ΜΟΥΡΙΝΙΟ μπορεί να γίνεις και ΤΕΝ ΚΑΤΕ.Με πιάνεις???Δεν έχει αποδείξει ΠΟΥΘΕΝΑ ότι το "έχει" το 1ος. Όποιος ξέρει, καταλαβαίνει πως το 1ος απο το βοηθός απέχει όσο ο ΡΑΒΟΥΣΗΣ απο τον ΜΠΑΓΙΕΒΙΤΣ και παραπάνω! Ο Ιτούδης ξέρει ΚΑΝΤΑΡΙΑ μπάσκετ και όταν ήτανε στην εκπομπή του Συρίγου με τον Μανουσέλη ήτανε σαν να ακούς απο την μια τον Πατ Ράιλι (ιτούδης) και απο την άλλη ένα περαστικό που τον μαζέψανε για γλάστρα (μανουσέλης)!!!Αλλά απο της ΓΝΩΣΕΙΣ μέχρι την ΕΦΑΡΜΟΓΗ και κυρίως τα ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ του 1ου προπονητή υπάρχει ΧΑΩΔΗΣ διαφορά. Εκτός αν νομίζεις πως ο Ζέλικο έχει γίνει αυτό που είναι επειδή έχει περισσότερες ΓΝΩΣΕΙΣ απο τους άλλους 1ους προπονητές. Γνώσεις έχει και ο Γιαννάκης. ΑΠΕΙΡΕΣ. Αλλά είναι προπονητικό ανέκδοτο.
Εν κατακλείδι ο Σφαιρόπουλος ΕΠΡΕΠΕ να πάρει την ευκαιρία του πρόπερσυ στον πάγκο μας και ΟΧΙ ο Γιαννάκης. Φάνηκε πόσο έγκλημα ήτανε πρώτον που δεν του δώσαμε την ευκαιρία του σαν πρώτο αλλά κυρίως που δεν έμεινε ως δεύτερος και ήρθε ο ΜΑΝΟΥΣΟΣ (ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑ!!!). Το απέδειξε στον Κολοσσό που αναλογικά με το ρόστερ του το να βγεί 8ος ήτανε σαν κατάκτηση ευρωλίγκας. Θα το αποδείξει και του χρόνου. Ο Ιτούδης ΑΞΙΖΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ την ευκαιρία του αλλά πριν τον κατατάξω στους ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ πρέπει πρώτα να ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
a bullet for your head
Ωραια ολα αυτα που λες DONny,ομως ο Ιτουδης δουλευει ανελλιπως & με πολυ αυξημενες αρμοδιοτητες,σε μια ομαδα που κανει ακρατο πρωταθλητισμο σε Ελλαδα & Ευρωπη την τελευταια 10ετια περιπου..Συν οτι ΗΔΗ εχει δεχτει απ τον Κερεχετα της Ταου προταση, να αναλαβει την ομαδα του.. wink.gif
Ο Σφαιροπουλος οντως εκανε ενα πολυ καλο προπονητικο ντεμπουτο ως 1ος προπονητης και δεν κραταω μονο τη θεση που κατελαβε περσι ο Κολοσσος,αλλα και το ελκυστικο μπασκετ που επαιξε.
Δεν εχω καμια αμφιβολια ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2,οτι θα κανουν λαμπρη καριερα και σαν 1οι προπονητες.



manosss
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 26 2009, 01:03 ) *
Ωραια ολα αυτα που λες DONny,ομως ο Ιτουδης δουλευει ανελλιπως & με πολυ αυξημενες αρμοδιοτητες,σε μια ομαδα που κανει ακρατο πρωταθλητισμο σε Ελλαδα & Ευρωπη την τελευταια 10ετια περιπου..


Δικιο εχεις σε αυτο που λες μονο που δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση το να εισαι Head Coach με το να εισαι βοηθος..
Αλλιως ειναι να εχεις ολη την πιεση του κοουτσαρισματος και αλλιως να επιβλεπεις τους παικτες στην προπονηση..
Αλλιως ειναι να παιρνεις εσυ τις αποφασεις , ευθυνες σε πραγματικο χρονο κτλπ κτλπ..
Μεχρι να τον δουμε τον Ιτουδη σαν Ηead Coach δεν μπορουμε να το κρινουμε.

Αντιθετα στον Σφαιροπουλο ειδαμε μια ακρως επιτυχημενη χρονια, με αποτελεσμα και ομορφο μπασκετ..
Ειδαμε φετος πολυ καλες (τουλαχιστον θεωρητικα) επιλογες στις μεταγγραφες πραγμα που δειχνει και καλη οργανωση και scouting. Ειδαμε καποια πραγματα λοιπον και κρινουμε απο αυτα! Που αν θες δεν ειναι και αυτα αρκετα! Ενα πολυ καλο δειγμα ειναι και περιμενουμε να δουμε κι αλλα .

polympoumpounas
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 26 2009, 01:03 ) *
Ωραια ολα αυτα που λες DONny,ομως ο Ιτουδης δουλευει ανελλιπως & με πολυ αυξημενες αρμοδιοτητες,σε μια ομαδα που κανει ακρατο πρωταθλητισμο σε Ελλαδα & Ευρωπη την τελευταια 10ετια περιπου..Συν οτι ΗΔΗ εχει δεχτει απ τον Κερεχετα της Ταου προταση, να αναλαβει την ομαδα του.. wink.gif


Νομιζω οτι ο DON το εθεσε πολυ σωστα.Ο Ιτουδης ειναι υπερεπιτυχημενος σαν βοηθος προπονητης και ολα δειχνουν οτι εχει ολα τα φοντα να κανει καριερα και σαν πρωτος.Κανεις δεν το αμφισβητει αυτο και γι αυτο αλλωστε ολοκληρη Ταου του εκανε προταση.Μεχρι να το κανει ομως δεν μπορουμε να μιλαμε γι αυτον σαν πετυχημενο προπονητη γιατι υπαρχουν πολλοι κινδυνοι που μεχρι να εκτεθεις σε αυτους δεν μπορουμε να ξερουμε αν θα τους αποφυγεις.Γι αυτο αλλωστε υπαρχουν και πολλοι βοηθοι προπονητες που παρα το οτι εδειχναν να εχουν τα στοιχεια να πετυχουν και σαν πρωτοι, απετυχαν.

Αυτο κανει την περυσινη χρονια τοσο σημαδιακη(και πετυχημενη) για τον Σφαιροπουλο.Ξεραμε οτι κανει εκπληκτικη δουλεια στις υποδομες μιας ομαδας και οτι ηταν και πολυ καλος σαν βοηθος προπονητη σε κορυφαιο επιπεδο.Ειχαμε λοιπον μεγαλες προσδοκιες απο αυτον αφου ηταν μονο 40 ετων.Εμενε να δουμε αν θα μπορουσε να αντεπεξελθει και σαν head coach(οι 16 αγωνες με τον ΠΑΟΚ το 2001 δεν μετρανε αφου συγκυριακα εγινε πρωτος εκει).Το οτι τα καταφερε δειχνει οτι ειναι θεμα χρονου να παει σε ομαδα πρωταθλητισμου και κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να το κανει οσο το δυνατον πιο συντομα για να μην γινει ο νεος Μαρκοπουλος 77.gif , ο κατα τη γνωμη μου κορυφαιος Ελληνας τεχνικος των τελευταιων δεκαετιων που δεν ειχε την καριερα που του αξιζε καθαρα και μονο λογω των επιλογων του.

Υ.Γ.1 Η παρομοιωση του με Σφαιροπολου με τον Μουρινιο ειναι πετυχημενη και εκτος του οτι ηταν και οι δυο βοηθοι για πολλα χρονια καθως κανενας τους δεν υπηρξε ποτε αθλητης!Παντως ο Σφαιροπουλος ειναι πολυ πιο συμπαθης...
Υ.Γ.2 Ο μονος αλλος που ξερω οτι εγινε προπονητης στα 18 του χρονια ειναι ο Μεσινα... smiley.gif .Λες; icon_drunk.gif
DON-basketblog
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 26 2009, 01:03 ) *
Ωραια ολα αυτα που λες DONny,ομως ο Ιτουδης δουλευει ανελλιπως & με πολυ αυξημενες αρμοδιοτητες,σε μια ομαδα που κανει ακρατο πρωταθλητισμο σε Ελλαδα & Ευρωπη την τελευταια 10ετια περιπου..Συν οτι ΗΔΗ εχει δεχτει απ τον Κερεχετα της Ταου προταση, να αναλαβει την ομαδα του.. wink.gif
Ο Σφαιροπουλος οντως εκανε ενα πολυ καλο προπονητικο ντεμπουτο ως 1ος προπονητης και δεν κραταω μονο τη θεση που κατελαβε περσι ο Κολοσσος,αλλα και το ελκυστικο μπασκετ που επαιξε.
Δεν εχω καμια αμφιβολια ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2,οτι θα κανουν λαμπρη καριερα και σαν 1οι προπονητες.


1. Γιατί μου επαναλαμβάνεις πως ο Ιτούδης είναι ΟΝΤΩΣ άριστος βοηθός προπονητή για 10 χρόνια?Το είπαμε αυτό. Και 100 χρόνια να δούλευει δίπλα στον Ζότς ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ όσον αφορά το HEAD COACHING. Στο ξαναείπα πως αν ήτανε έτσι ο Ραβούσης θα ήτανε ο νέος μπάγιεβιτς! Επίσης μην μου μιλάς για "πρόταση απο ταου του κερεχέτα" γιατί θα σου απαντήσω για πρόταση στον Γιαννάκη απο την ΡΕΑΛ πριν έρθει στον ΟΣΦΠ. Δεν δείχνει κάτι αυτό. Λόττο θα έριχνε ο Κερεχέτα αν έπαιρνε έναν βοηθό για πρώτο. ΟΠΟΙΟΝ και αν έπαιρνε. (νομίζω δεν ήτανε η ΤΑΟΥ αλλά υποδιέστερη...)

2. Ο Σφαιρόπουλος θέλει άλλη 1 χρονιά Κολοσσό να τον ανεβάσει κιάλλο και μετά ΠΡΕΠΕΙ να πάει σε ομάδα ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ δηλαδή οσφπ,παο,αρη απο ελλάδα ή εξωτερικό. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να βαλτώσει.

3. Ο Σφαιρόπουλος την άρχισε ΗΔΗ και πάει φανταστικά. Όταν και ΑΝ την αρχίσει ο Ιτούδης το ξανασυζητάμε.
Alexmei
Πάντως ακόμα ούτε η ΚΑΕ έβγαλε ανακοίνωση ότι ο Παππάς υπέγραψε και inside information μου είπαν ότι εκτός του ότι απλά αναφέρθηκε δεν έχει γίνει τίποτα άλλο, δεν έχει υπογράψει ακόμα.
Giorgos#4
o παππας δεν εχει υπογραψει αλλα αναμενεται να γινει και αυτο τις επομενες μερες...
το θετικο για τον κολοσσο ειναι οτι εκανε πολυ καλες μεταγγραφες χωρις μαλιστα να αυξησει το μπατζετ ! αντιθετα το μειωσε!
polympoumpounas
QUOTE(Giorgos#4 @ Aug 27 2009, 13:32 ) *
το θετικο για τον κολοσσο ειναι οτι εκανε πολυ καλες μεταγγραφες χωρις μαλιστα να αυξησει το μπατζετ ! αντιθετα το μειωσε!


Αληθεια μηπως ξερει κανεις γιατι παρθηκε η αποφαση να μειωθει το μπατζετ?Το λεω επειδη δεδομενου του γεματου Βενετοκλειου και της επιτυχημενης πορειας της ομαδας το λογικο θα ηταν να ανεβει λιγο ή το πολυ να μεινει στα ιδια...

Παντως με μια μικρη αυξηση στο μπατζετ θα μπορουσαμε φετος να παιξουμε φοβερο μπασκετ και να χτυπαμε 6η θεση στο χαλαρο.Οχι τιποτα τρομερα πραγματα.Απλως να εμενε ο Παπανικολοπουλος και να παιρναμε κατι καλυτερο στο 4 ή και στο 1 οπου Μανωλοπουλος και Παντελιαδης εμενα δεν μου αρεσουν καθολου...
Giorgos#4
1.Τα μπατζετ ολω των ομαδων πλην ολυμπιακου(ακομα και παο)εχουν μειωθει λογω της οικονομικης κρισης απο λιγο εως πολυ....
2.δεν υπαρχει λογος να κανει οικονομικα ανοιγαμτα ο κολοσσος οσο δεν εχει γηπεδο αφου αν βγει ευρωπη θα παιζει στην αθηνα 68.gif
3.Οι παρουσιες ροδου και Διαγορα στην Β εθνικη ισως περιοριζουν τις χορηγιες
4.Ο Μανωλοπουλος ειναι ενας νεος παικτης που προοριζεται για αλλαγη του Ντοζιερ οποτε τον θεωρω μια χαρα
5.Ο Παπανικολοπουλος-ο οποιος προσεφερε πολλα περσι-ζητουσε περισσοτερα απο περσι ετσι στην θεση του ηρθε ο Ζαρας που θα μεινει για περισσοτερα χρονια στον κολοσσο(βαση συμβολαιου και ηλικιας)
6.Καθε πρωι μετα την προπονηση του παιδικου κανει προπονησεις ο κολοσσος και ετσι εχω μια πρωτη ιδεα για τους νεους παικτες
7.Ο Παππας ηρθε χτες στην ροδο και τον ειδα να προπονηται κανονικα
8.Ο Παντελιαδης ουτε εμενα με τρελαινει αλλα απο στεφανιση που ακουστηκε τον θεωρω σιγουρα καλυτερο επεισης οργανωτικα θα βοηθησουν φετος και οι Ζαρας Παππας
Alexmei
QUOTE
Η απόκτησή του με τη μορφή δανεισμού από την Μπιλμπάο δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη, αλλά ο Νίκος Παππάς λογίζεται ήδη παίκτης του Κολοσσού.

Πρόκειται δηλαδή για ένα τυπικό θέμα, το οποίο θα τακτοποιηθεί εντός των ημερών, αφού ο νεαρός γκαρντ μετέχει κανονικά στην προετοιμασία των θαλασσί, η οποία για την ώρα διεξάγεται υπό τις οδηγίες των Θωμίδη και Κουταλιανού. των δύο συνεργατών του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα, οι παίκτες την Κυριακή θα έχουν ρεπό.


contra.gr
almirosbc
QUOTE(polympoumpounas @ Aug 28 2009, 07:44 ) *
Αληθεια μηπως ξερει κανεις γιατι παρθηκε η αποφαση να μειωθει το μπατζετ?Το λεω επειδη δεδομενου του γεματου Βενετοκλειου και της επιτυχημενης πορειας της ομαδας το λογικο θα ηταν να ανεβει λιγο ή το πολυ να μεινει στα ιδια...

Παντως με μια μικρη αυξηση στο μπατζετ θα μπορουσαμε φετος να παιξουμε φοβερο μπασκετ και να χτυπαμε 6η θεση στο χαλαρο.Οχι τιποτα τρομερα πραγματα.Απλως να εμενε ο Παπανικολοπουλος και να παιρναμε κατι καλυτερο στο 4 ή και στο 1 οπου Μανωλοπουλος και Παντελιαδης εμενα δεν μου αρεσουν καθολου...



ωπα φιλε μηπως υπερβαλεις λιγο???
και εγω την παω την ομαδα αλλα οχι και 6 κατσε..... 7.gif 7.gif wacko.gif wacko.gif 39.gif 39.gif afro.gif afro.gif guns.gif guns.gif


ο σμιθ εφυγε ποιος θα σηκωσει την ομαδα στις πλατες του σαν τον σμιθ???
polympoumpounas
Επιμενω οτι με Παπανικολοπουλο και μια καλυτερη επιλογη στο 4 ή στο 1 η ομαδα χτυπαγε την 6η θεση.
Παναθηναικος,Ολυμπιακος,Αρης,Μαρουσι,Πανελ
ληνιος ειναι καλυτεροι απο εμας αλλος λιγο αλλος πολυ.Απο κει και περα ομως?Ο Πανιωνιος ειναι φανερα αποδυναμωμενος ενω ΠΑΟΚ και ΑΕΚ μια απο τα ιδια.Απο τους αλλους μονο το Περιστερι δειχνει να εχει τα φοντα για οχταδα αλλα αν συγκρινεις το υποθετικο ροστερ του Κολοσσου με αυτο του Περιστεριου θα δεις οτι τα χωριζει αρκετα μεγαλη αποσταση.Να σου πω την αληθεια, εγω ακομα και τωρα μας εχω ικανους για εξαδα.Αουτσαιντερ μεν αλλα ικανους για την εκπληξη

Για τον Σμιθ που λες (τρελη παιχτουρα) οσοι εχουν δει τον Ντοζιερ λενε οτι εχει τις ικανοτητες οχι απλως να τον αντικαταστησει επαξια αλλα και να τον ξεπερασει.Απο την εκπληξη σου σε αυτο που ειπα παντως δεν φαινεται να εχεις και σε πολυ εκτιμηση τον Κολοσσο.Λες να παλεψει φετος για την παραμονη του?Γιατι εγω με το τελικο ροστερ τον βλεπω να παιζει στις θεσεις απο 9 εως 6...
Giorgos#4
Στην θεση του παικταρα του Smith o Κολοσσος πηρε εναν παικτη που οι Μαιμι Χιτ υπολογιζουν για το μελλον και μαλιστα εχει εξαιρετικη κολλεγιακη καριερα

Στη θεση του Τσερανιτς ηρθε ενας παικτης θηριο και θεωρω πως ενισχυθηκαμε

Στη θεση του παπανικολοπουλου ηρθε ο Ζαρας(ο Ζαρας μου εχει αφησει εξαιρετικες εντυπωσεις απο τις προπονησεις)
και ο Παππας που ειναι στους 2-3 πιο ταλαντουχους παικτες της γενιας του στην Εξαιρετικη εφηβικη ομαδα της ελλαδας ,
Στη θεση του τραυματια τοντιτς πηραμε εναν ΕΛΛΗΝΑ ΦΕΡΕΛΠΙ παικτη τον Μανωλοπουλου


Στην θεση 1 εμεινε ο βασιλιεβιτς που εκανε τρομερη χρονια ενω συμφωνω πως εαν υπηρχαν παραπανω χρηματα επρεπε να αποκτθει 2ος ασσος στη θεση του παντελιαδη κατι που ομως θεωρω πολυτελεια καθως και ολα τα 2αρια μας μπορουν να καλυψουν την θεση...

οποτε δεν βλεπω πως αποδυναμωθηκαμε



ο κολοσσος ΔΕΝ πρεπει να παει ευρωπη φετος καθως πιστευω οτι μονο κακο θα κανει στην ομαδα η ευρωπη αφου θα χρειαστει να δινουμε παιχνιδια στην αθηνα,να παιζουμε μεσοβδομαδα ματς στο εξωτερικο και να κανουμε οικονομικα ανοιγματα ...οποτε θεωρω ως στοχο την εισοδο στα πλαιυ οφ
a bullet for your head
Ανακοινωθηκε και επισημα ο Παππας..
http://www.basketblog.gr/pages/ViewContent...amp;w=0&m=1

Απο κει κ περα,νομιζω οτι μια ακομη προσθηκη στο PG,επρεπε η' πρεπει να γινει..
Επισης πιστευω πως θα ηταν προτιμοτερο ο 3ος Αμερικανος,να ηταν G και οχι ψηλος..
Giorgos#4
θυμαστε τον Τζαρετ Χαρτ που επαιζε στην ομαδα το 2006? ε λοιπον σημερα ηταν ο κορυφαιος της βρεττανιας στην παραλιγο νικη επι της πρωταθλητριας κοσμου ισπανιας!

ο χαρτ που επαιζε στην Α2 με τον κολοσσο ειχε κανει φοβερα παιχνιδια μεχρι εναν τραυματισμο στον ωμο(?) που τον αφησε πολυ πισω...

εκεινη την χρονια ηταν ενας απο τους 2 ξενους του κολοσσου μαζι με τον Λατοβιτς που εφυγε στα ξαφνικα στα μεσα της χρονιας!

ο Χαρτ στο ματς με την Ισπανια ειχε 15 ποντους...



Giorgos#4
http://kolossosbc.gr/News.php?News_ID=614

Το βραβειο ευ αγωνιζεσθαι πηρε ο κολοσσος!
sothrakhss13
ποιος θ ναι προπονητης φετος στη ροδο?
polympoumpounas
Ο ιδιος με περυσι.Σφαιροπουλος
Giorgos#4
2 ηττες για τον κολοσσο στα φιλικα με περιστερι (με μικρες διαφορες βεβαια)αλλα εννοειται οτι δεν ανησυχουμε!



Το προγραμμα το θεωρω πολυ καλο για τον κολοσσο και μαλιστα τολμω να ρισκαρω προβλεψη οτι στις πρωτες 10o κολοσσος μπορει να κανει τουλαχιστον 6 νικες!ολα βεβαια θα κριθουν στο γηπεδο

1η (24/10) - 14η(30/1)
Κολοσσός-Ηλυσιακός

2η (31/10) - 15η(6/2)
Τρίκαλα-Κολοσσός

3η (7/11) - 16η (13/2)
Κολοσσός-Πανιώνιος

4η (14/11) - 17η (17/2)
Περιστέρι-Κολοσσός

5η (21/11) - 18η (27/2)
Κολοσσός-ΑΕΚ

6η (28/11) - 19η (6/3)
Κολοσσός-Καβάλα

7η (5/12) - 20η (17/3)
Ολύμπια Λαρ.-Κολοσσός

8η (12/12) - 21η (20/3)
Κολοσσός-Πανελλήνιος

9η (19/12) - 22η (27/3)
Αρης-Κολοσσός

10η (2/1) - 23η (10/4)
Κολοσσός-Μαρούσι

11η (9/1) - 24η (17/4)
Ολυμπιακός-Κολοσσός

12η (16/1) - 25η (21/4)
Κολοσσός-ΠΑΟΚ

13η (23/1) - 26η (24/4)
Παναθηναϊκός-Κολοσσός
Vas
QUOTE(Giorgos#4 @ Sep 29 2009, 13:05 ) *
2 ηττες για τον κολοσσο στα φιλικα με περιστερι (με μικρες διαφορες βεβαια)αλλα εννοειται οτι δεν ανησυχουμε!



Το προγραμμα το θεωρω πολυ καλο για τον κολοσσο και μαλιστα τολμω να ρισκαρω προβλεψη οτι στις πρωτες 10o κολοσσος μπορει να κανει τουλαχιστον 6 νικες!ολα βεβαια θα κριθουν στο γηπεδο

1η (24/10) - 14η(30/1)
Κολοσσός-Ηλυσιακός

2η (31/10) - 15η(6/2)
Τρίκαλα-Κολοσσός

3η (7/11) - 16η (13/2)
Κολοσσός-Πανιώνιος

4η (14/11) - 17η (17/2)
Περιστέρι-Κολοσσός

5η (21/11) - 18η (27/2)
Κολοσσός-ΑΕΚ

6η (28/11) - 19η (6/3)
Κολοσσός-Καβάλα

7η (5/12) - 20η (17/3)
Ολύμπια Λαρ.-Κολοσσός

8η (12/12) - 21η (20/3)
Κολοσσός-Πανελλήνιος

9η (19/12) - 22η (27/3)
Αρης-Κολοσσός

10η (2/1) - 23η (10/4)
Κολοσσός-Μαρούσι

11η (9/1) - 24η (17/4)
Ολυμπιακός-Κολοσσός

12η (16/1) - 25η (21/4)
Κολοσσός-ΠΑΟΚ

13η (23/1) - 26η (24/4)
Παναθηναϊκός-Κολοσσός




έχω την εντύπωση ότι με λίγη προσοχή ο Κολλοσός μπορεί να κάνει μέχρι και 8/8! Το πιο δύσκολο θα είναι το εκτός στο Περιστέρι.... για να δούμε

Giorgos#4
για αυτο ειπα τουλαχιστον!αλλα πρεπει να λαβουμε υποψιν και αλλες παραμετρους οπως η φορμα ,η ομοιγενεια,τραυματισμοι κτλο
polympoumpounas
O Κολοσσος νικησε ευκολα τον Ηλυσιακο με 82-70

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Xάρις 19(2), Παντελιάδης 8(2), Παπάς 3(1), Βασίλεβιτς 1, Ζαρας, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 16(2), Χαρίσης 14, Τσάμης 4, Ντόζιερ 17(2)

-Φαινεται να εχουμε καλυτερο ροστερ απο τις ομαδες που θα παλεψουν για την παραμονη.Πρεπει να κανουμε καλο ξεκινημα στο πρωταθλημα για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο

-Ντόζιερ 17(2), αντε να ανεβαινει σιγα σιγα γιατι στηριζουμε πολλα πανω του
Giorgos#4
paizoπαιζουμε στις σερρες με τον ικαρο για το κυπελλο επισης θα ηθελα να πω πως ο τσαμης και ο παντελιαδης μου φανηκαν αρκετα βελτιωμενοι απο περσι στο κουταλιανος.
Vas
Aπό τα φιλικά δείχνει τον Παππά να μην τον βάζει πολύ...

Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό; Υποτίθετε ότι πήγε στην Ρόδο για να πάρει λεπτά συμμετοχης...
Giorgos#4
τον βαζει απλως δεν παιρνει πολλες επιθεσεις και δειχνειι αρκετα ψαρωμενος ακομα...
επσιης φετος ο χρονος στο 2 μοιραζεται σε 3 παικτες(παππα τσαμη ζαρα)

αποκλεισμος απο το κυπελλο...απο τις σερρες κατι που δεν θα ηθελα να σχολιασω ακομα αφου ειναι εμφανες οτι η ομαδα εχει ταλεντο αλλα δεν εχει ρυθμο ακομα αφου υπαρχουν και πολλοι νεοι απειροι παικτες οπως ο Ζαρας,ο Παππας,ο Ντοζιερ και ο Μανωλοπουλος επεισης δεν επαιξε ο βασικος μαςε σεντερ ο Εντουαρντς
Giorgos#4

Η ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσός επικράτησε με 85-51 της ΕΘΑ, στην πρεμιέρα του τουρνουά "ΚΙΤΙΟΝ", που διοργανώνει η ΑΕΚ Λάρνακας.

Η διαφορά δημιουργήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος το σκορ 33-32 υπέρ της ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσός, όμως στην επανάληψη η διαφορά εκτοξεύτηκε.

Τα δεκάλεπτα: 10`: 17-17 (17-17), 20`: 33-33 (16-16), 30`: 55-43 (22-10), 40`: 85-51 (30-8).

ΒΑΠ ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Χάρις 11, Παντελιάδης 5 (1), Βασίλιεβιτς, Ζάρας 9(1), Μανωλόπουλος 3(1), Ασημακόπουλος 15, Ντόζιερ 12, Χαρίσης 5, Τσάμης 9(1), Εντουαρντς 9, Παπάς 7, Δανάς.

ΕΘΑ: Λιβαδειώτης, Ινγνιάτοβιτς 6(1), Μπίτερ 3(1), Κινγκ 12, Ιλούγκα 5(1), Παπαδόπουλος 3(1), Τουτ 4, Κασκίρης 1, Γουέσμπι 17(3), Κωνσταντίνου, Βλάχος, Αριστοτέλους.
Giorgos#4
QUOTE
Η ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσός άρχισε ιδανικά το πρωτάθλημα. Νίκησε με 75-68 τον δυνατό Ηλυσιακό στο Βενετόκλειο και κέρδισε το ζεστό χειροκρότημα από τους Ροδίτες φιλάθλους, που βρέθηκαν στις εξέδρες.
Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο καθώς ο Ηλυσιακός έβρισκε τρόπους να μένει κοντά στο σκορ κάθε φορά που η ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσός αποκτούσε προβάδισμα 6-8 πόντων. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους «θαλασσί» στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Νίκο Παπανικολάου ν’ αποτελεί την επιθετική αιχμή, προηγήθηκαν 10-6 στα μισά της περιόδου. Η ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσός πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα και με ένα γρήγορο 12-0 σερί, ξέφυγε 18-10 στο 7’. Με τον Ρόμπερτ Ντόζιερ να είναι ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων (11π. σε 13 λεπτά), η ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσός βρέθηκε στο +6 και κράτησε αυτή τη διαφορά ως το ημίχρονο (39-33).


Στην 3η περίοδο η ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσός είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, ενώ από την άμυνά του «προδόθηκε» μόνο στα τελευταία 40’’ οπότε και δέχθηκε οχτώ συνεχόμενους πόντους από τον αρχηγό του Ηλυσιακού, Σάκη Καρύδα.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έγινε μάχη, όμως τότε ανέλαβε ο ασταμάτητος Λανς Χάρις, που μαζί με τον Αγγελο Τσάμη, οδήγησαν την ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσός. Κάπως έτσι το σκορ έγινε 63-59 στο 36', ο Ηλυσιακός μείωσε σε 63-62, αλλά ένα σερί 10-0 των "θαλασσί" έγραψε το 73-62 στα 35''. Με έλεγχο των ριμπάουντ από τα μακρινά άστοχα σουτ του αντιπάλου,η ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσός εξάντλησε τον υπολειπόμενο χρόνο και έφτασε στη νίκη με 75-68.

Δεκάλεπτα: 20-17, 39-33(ημιχρ.), 52-54, 75-68
Διαιτητές: Σχινάς – Φούφης – Γκούμας
ΒΑΠ Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Χάρις 21(1), Παντελιάδης 7(1), Παππάς, Βασίλιεβιτς 9(1), Ζάρας, Ασημακόπουλος 4, Ντόζιερ 14(1), Χαρίσης 8, Τσάμης 12(1), Έντουαρντς.
Ηλυσιακός (Κουφός): Μπουτς 16(4), Καρύδας 12(1), Κάμινγκς 11(1), Παπανικολάου 10(1), Χατζής 4, Αθανασούλας 2, Πέτγουεϊ 8, Ιωάννου 5(1), Κασελάκης.

Οι δηλώσεις...

Γιάννης Σφαιρόπουλος «Ηταν μία πολύ σημαντική νίκη για μας, διότι είναι απαραίτητο να ξεκινάς το πρωτάθλημα κερδίζοντας στην έδρα σου. Σε όλο το παιχνίδι είχαμε ελαφρύ προβάδισμα, το οποίο δεν μπορούσαμε να μεγαλώσουμε. Τα 19 λάθη που κάναμε είναι πάρα πολλά, αλλά ξαναλέω πως ήταν πρεμιέρα και θα βελτιωθούμε στη συνέχεια. Υπήρχε άγχος, γιατί αν χάσει γηπεδούχος στην πρεμιέρα, μπαίνει σε άλλη διαδικασία. Χάσαμε πολλά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας έτσι ευκαιρία στον Ηλυσιακό να κάνει δεύτερη και τρίτη επίθεση. Μιλήσαμε στα αποδυτήρια και στη συνέχεια βελτιώσαμε την άμυνά μας και τα ριμπάουντ. Θα αποδώσουμε καλύτερα στη συνέχεια, υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης, είμαστε ακόμα στην αρχή. Η άμυνά μας στους περιφερειακούς του Ηλυσιακού ήταν πολύ καλή, με εξαίρεση τον Μπουτς. Συγχαρητήρια στον κόουτς και στον Ηλυσιακό, παλεύει με νέα παιδιά και ελληνόπουλα».

Λανς Χάρις: «Ξέραμε τι είχαμε να αντιμετωπίσουμε, μια καλή ομάδα με καλούς σουτέρ. Είχαμε πρόβλημα στα ριμπάουντ, το συζητήσαμε στο ημίχρονο, ανεβάσαμε την απόδοσή μας και καταφέραμε να πάρουμε ένα σημαντικό ματς στην έδρα μας»



μετρια εμφανιση απο τον κολοσσο και επιμενω πως η ομαδα θα βελτιωθει στο αμεσο μελλον
το νδιαφερον πλεον στρεφεται στα τηλεοπτικα μιας και η nova απο οτι φαινεται εκανε πισω τελευταια στιγμη

αλλα και στο παιχνιδι με τα τρικαλα εκτος που παμε για την νικη

θεωρω πως ο κολοσσος πρεπει να εκμεταλευτει το προγραμμα και να παει στο περιστερι με 3/3
Giorgos#4
http://12soccer.gr/News_Arxeio_Details.php?N_ID=6028

Ενα μπραβο στοπαιδι για το σπουδαιο ρεκορ του!
κατα τα αλλα η ομαδα σκιζει εκανε αλλη μια καλη εμφανιση και το βενετοκλειο παραμενει φρουριο...

πλην Παο -οσφπ ολοι οι αλλοι θα δεινοπαθησουν στη ροδο (σε παντα αθλητικα πλαισια)


στα αγωνιστικα ανεβαζουν στροφες οι Παππας ,Ζαρας,Μανωλοπουλος ο Χαρις κανει φοβερη χρονια και ο Ντοζιερ καλυπτει αξια το κενο του Σμιθ.μεχρι στιγμη μονο ο Εντουαρντς εχει ψιλοαπογοητευσει αν και ταλαιπωρηται απο καποιους τραυματισμους
Giorgos#4
QUOTE(Giorgos#4 @ Nov 30 2009, 21:49 ) *
http://12soccer.gr/News_Arxeio_Details.php?N_ID=6028

Ενα μπραβο στοπαιδι για το σπουδαιο ρεκορ του!
κατα τα αλλα η ομαδα σκιζει εκανε αλλη μια καλη εμφανιση και το βενετοκλειο παραμενει φρουριο...

πλην Παο -οσφπ ολοι οι αλλοι θα δεινοπαθησουν στη ροδο (σε παντα αθλητικα πλαισια)


στα αγωνιστικα ανεβαζουν στροφες οι Παππας ,Ζαρας,Μανωλοπουλος ο Χαρις κανει φοβερη χρονια και ο Ντοζιερ καλυπτει αξια το κενο του Σμιθ.μεχρι στιγμη μονο ο Εντουαρντς εχει ψιλοαπογοητευσει αν και ταλαιπωρηται απο καποιους τραυματισμους



παρελθον ο Εντουαρντς στην θεση του ο David Monds

αναλυτικα

Η ΚΑΕ ΒΑΠ Κολοσσος ανακοινώνει τη λύση της συνεργασίας – κοινή συναινέσει – με τον Αμερικανό αθλητή Τζον Εντουαρντς και την απόκτηση του Αμερικανού αθλητή Ντέιβιντ Μοντς.

Ο Ντέιβιντ Μοντς είναι 26 ετών (γεννήθηκε στην Πολιτεία της Τζόρτζια στις 10 Οκτωβρίου του 1983), έχει ύψος 2.03 και αγωνίζεται στη θέση του σέντερ.

Αποφοίτησε από το Oklahoma State και στη συνέχεια έπαιξε στη θυγατρική λίγκα του ΝΒΑ, το NBDL. Πρώτη του ομάδα ήταν Albuquerque Thunderbirds, μετά έπαιξε στους Dakota Wizards, ενώ η τελευταία του ομάδα ήταν στο πρωτάθλημα του Πουέρτο Ρίκο. Πρόκειται για την Dehoy Macao, με την οποία αγωνίστηκε σε 7 ματς και είχε 11,6 πόντους σε 28,4 λεπτά συμμετοχής.
Giorgos#4
Mετα την νικη με την καβαλα στην ροδο πηραμε το πρωτο διπλο στο πρωταθλημα στην Λαρισα...Ηταν η πρωτη φορα που κερδιζουμε στην Λαρισα στην Α1 νομιζω και σιγουρα ηταν πολυ σημαντικη νικη γιατι στην συνεχεια δυσκολευει το προγραμμα ...η ομαδα απο το -12 καταφερε και γυρισε το ματς παρα τα 11 τριποντα του ΓΣΟΛ και τους 25 του εξαιρετικου Γκριν...

Ο Παππας ειναι σε διαρκως ανοδικη πορεια και δειχνει να εχει βρει ρολο στην ομαδα(10 π 4 α)
ο Χαρισης εκανε κατα την αποψη μου ενα απο τα καλυτερα φετινα του παιχνιδια (10π 8 ρ 4 τ)
ο Χαρις αν και εβαλε 14 ποντους δεν ηταν πολυ καλος
ενω και οι Ντοζιερ ,Ασημακοπουλος και Βασιλιεβιτς που εβαλε τις κρισιμες βολες και ειχε 7 ασσιστ!

Οι Τσαμης και Ζαρας προσφεραν πολυτιμους ποντους απο τον παγκο...

ο Μοντς δεν εδειξε τιποτα ιδιαιτερο αν και ειναι νωρις βεβαια ...

http://www.contra.gr/Basketball/Hellas/A1B...sos/257968.html

επομενος αγωνας με τον ισχυρο πανελληνιο και νομιζω πως ηρθε να τον κερδισουμε επιτελους!


ΥΓ Ο ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!(μεχρι αυριο βεβαια αλλα ποιος νοιαζεται?)
Alexmei
QUOTE (Giorgos#4 @ Dec 13 2009, 00:45 ) *
Mετα την νικη με την καβαλα στην ροδο πηραμε το πρωτο διπλο στο πρωταθλημα στην Λαρισα...Ηταν η πρωτη φορα που κερδιζουμε στην Λαρισα στην Α1 νομιζω και σιγουρα ηταν πολυ σημαντικη νικη γιατι στην συνεχεια δυσκολευει το προγραμμα ...η ομαδα απο το -12 καταφερε και γυρισε το ματς παρα τα 11 τριποντα του ΓΣΟΛ και τους 25 του εξαιρετικου Γκριν...

Ο Παππας ειναι σε διαρκως ανοδικη πορεια και δειχνει να εχει βρει ρολο στην ομαδα(10 π 4 α)
ο Χαρισης εκανε κατα την αποψη μου ενα απο τα καλυτερα φετινα του παιχνιδια (10π 8 ρ 4 τ)
ο Χαρις αν και εβαλε 14 ποντους δεν ηταν πολυ καλος
ενω και οι Ντοζιερ ,Ασημακοπουλος και Βασιλιεβιτς που εβαλε τις κρισιμες βολες και ειχε 7 ασσιστ!

Οι Τσαμης και Ζαρας προσφεραν πολυτιμους ποντους απο τον παγκο...

ο Μοντς δεν εδειξε τιποτα ιδιαιτερο αν και ειναι νωρις βεβαια ...

http://www.contra.gr/Basketball/Hellas/A1B...sos/257968.html

επομενος αγωνας με τον ισχυρο πανελληνιο και νομιζω πως ηρθε να τον κερδισουμε επιτελους!


ΥΓ Ο ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ!(μεχρι αυριο βεβαια αλλα ποιος νοιαζεται?)



πέρυσι δεν είχαμε κερδίσει; ο Παπανικολόπουλος είχε κάνει πολύ καλό παιχνίδι θυμάμαι. Ή αυτό ήταν η ΑΕΛ; την Ολύμπια δεν την κερδίσαμε πέρυσι στη Λαρισα;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.