Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2009-10 Predictions
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2
a bullet for your head
Σκεφτηκα να ανοιξω ξεχωριστο poll,οσον αφορα τις προβλεψεις, για τον MVP της περιοδου 2009-10.
Ειναι ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ..
aegeansheed
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 30 2009, 01:40 ) *
Σκεφτηκα να ανοιξω ξεχωριστο poll,οσον αφορα τις προβλεψεις, για τον MVP της περιοδου 2009-10.
Ειναι ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ..


Λίγο νωρίς δεν είναι ρε Bullet? Ο λόγος είναι ότι οι περισσότερες ομάδες είναι ενισχυμένες και πιθανότατα θα αλλάξει η χημεία μεταξύ των παικτών, άρα και το contrubution στις νίκες των ομάδων του. Εξαίρεση ο Kobe που θα παραμείνει superstar στην ομάδα του.
Τι εννοώ:

Spurs: πήρε all-star (Jefferson)
Celtics: πήρε all-star επιπέδου παίκτη (Rasheed)
Orlando: πήρε superstar
Cleveland: πήρε superstar

Καταλήγω ότι περισσότερες πιθανότητες έχουν ομάδες που δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα η χημεία τους. Δηλαδή:
LA Lakers, Nuggets, Blazers (ο Miller είναι passing pg, οπότε θα βελτιώσει ακόμα περισσότερο τον Roy)

Οι Nuggets δύσκολο να έχουν 2ο break out year, αλλά θα κρατήσουν τις νίκες τους. Βάλτε και ότι ο Billups είναι σαν το κρασί...

Η κοινή λογική λέει ότι οι Lakers θα κρατήσουν/βελτιώσουν πιο έυκολα από τις άλλες ομάδες το περσινό τους record, άρα Kobe.
polympoumpounas
Το φαβορι για εμενα ειναι παλι ο Λεμπρον.Η συνθεση της ομαδας του δειχνει οτι θα μπορεσει να διατηρησει πανω κατω αυτα τα νουμερα που εκανε περυσι και με ενα ρεκορ 60+ απο τους Καβς δεν το χανει.

Δευτερος ο Μπραιαντ που θα στηριξει πολλες ελπιδες στο ρεκορ των Λεικερς.Αυτο γιατι και με τον Αρτεστ διπλα του θεωρω σχεδον απιθανο να τελειωσει τη σεζον με 30+ σε ποντους και με δεδομενο το οτι σε ασσιστ/ριμπαουντ/κοψιματα ο Λεμπρον ειναι πολυ μπροστα, με σχεδον ιδιους ποντους παιρνει ο Τζειμς το βραβειο...Τωρα βεβαια τι ρεκορ θα μπορεσουν να κανουν οι Λεικερς με αυτη τη δυση και με ενισχυμενους Κλιπερς δεν ξερω αλλα αν πιασει ο Αρτεστ (μεγαλο αν αυτο) μπορουν κινηθουν στο 65 με 70.Αν οι Καβς τελειωσουν με 10 κατω πολλοι θα επιλεξουν Μπραιαντ

Τριτος ο Ουειντ αλλα αρκετα πιο πισω, λογω ομαδαςκαι μονο.Αν το Μαιαμι κανει την εκπληξη και ανεβει, μονο τοτε εχει ελπιδες αφου θεωρω οτι ο ιδιος δεν μπορει να κανει και πολλα περισσοτερα απ οτι περυσι (ε τι αλλο να κανει; smiley.gif )

Στην τεταρτη θεση θα παρω το ρισκο και θα βαλω Καρμελο.Πραγματικα δεν βλεπω τους Χαουαρντ,Πολ να μπορουν να παρουν το MVP.Ναι, θα ειναι κοντα εκει και πολυ πιθανον να μπουνε και στην κορυφαια πενταδα αλλα να το παρουν;Ο πρωτος ειναι ακομα πολυ αγουρος.Εχει πολλα να φτιαξει στο παιχνιδι του και νομιζω οτι ακομα και αν κανει τρομερη στατιστικη σεζον αυτο θα μετρησει.Για τον Πολ τωρα η ιστορια εχει δειξει οτι οσο καλος και αν εισαι, αν η ομαδα σου δεν νικαει βραβειο δεν παιρνεις.Πεμτη και εκτη θεση λοιπον γι αυτους.Ο τεταρτος Καρμελο το μονο που χρειαζεται ειναι consistency.Ε καιρος ειναι πια, δειξε μας τι αξιζεις!

Εβδομος ο Ροι.Αυτον και θα υποστηριζω.Μεγαλη συμπαθεια και τρελη παιχτουρα.Παντως μεχρι τωρα συνηθιζε να κραταει πολυ την μπαλα στα χερια του.Τωρα με τον Μιλλερ αυτο θα ειναι δυσκολοτερο και ισως τα νουμερα του πεσουν λιγακι, τουλαχιστον μεχρι να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.Παντως η ομαδα εχει τα φοντα για φοβερο ρεκορ

Ογδοος ο Ντανκαν.Καθαρα λογω ομαδας.Μπορουν να σαρωσουν φετος οι Σπερς.Ειναι και απο τους αγαπημενους παιχτες τετοιων ψηφοφοριων.Το χερακι παει ευκολα στον Τιμ smiley.gif

Αυτοι ειναι για μενα οι μονοι υποψηφιοι.Και τον Ντανκαν βασικα ετσι τον εβαλα, δεν πιστευω οτι εχει καμια ελπιδα...

Κατι τελευταιο ομως για το poll.Απο τη στιγμη που ειναι μεσα ο Μπος με ποια λογικη λειπει ο Νοβιτσκι;Περυσι αν δεν κανω λαθος μπηκε και στην καλυτερη πενταδα...
OnLy_PAS-AthEnS
Γιατι ρε παιδια τρελενομαι να δω φετος Ματζικ να παιρνουν πρωταθλημα και να δω τον αγαπημενο μου Βινς Καρτερ να βγαινει ΜΒΠ.......απιθανο δεν ειναι.....αν δεν ηταν κατι Λεμπρον και κατι κομπε κατι θα γινοτανε....magic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gifmagic1-sm.gif
a bullet for your head
QUOTE(aegeansheed @ Aug 30 2009, 14:03 ) *
Λίγο νωρίς δεν είναι ρε Bullet? Ο λόγος είναι ότι οι περισσότερες ομάδες είναι ενισχυμένες και πιθανότατα θα αλλάξει η χημεία μεταξύ των παικτών, άρα και το contrubution στις νίκες των ομάδων του. Εξαίρεση ο Kobe που θα παραμείνει superstar στην ομάδα του.
Τι εννοώ:

Spurs: πήρε all-star (Jefferson)
Celtics: πήρε all-star επιπέδου παίκτη (Rasheed)
Orlando: πήρε superstar
Cleveland: πήρε superstar

Καταλήγω ότι περισσότερες πιθανότητες έχουν ομάδες που δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα η χημεία τους. Δηλαδή:
LA Lakers, Nuggets, Blazers (ο Miller είναι passing pg, οπότε θα βελτιώσει ακόμα περισσότερο τον Roy)

Οι Nuggets δύσκολο να έχουν 2ο break out year, αλλά θα κρατήσουν τις νίκες τους. Βάλτε και ότι ο Billups είναι σαν το κρασί...

Η κοινή λογική λέει ότι οι Lakers θα κρατήσουν/βελτιώσουν πιο έυκολα από τις άλλες ομάδες το περσινό τους record, άρα Kobe.

Σιγουρα καποιες ομαδες εχουν κανει τις προσθηκες τους,ομως τα πολυ δυνατα φαβορι δεν αλλαζουν νομιζω..
Οι Λεμπρον,Κομπε κατα κυριο λογο,εξακολουθουν να παραμενουν τα σουπερ φαβορι και για την επομενη περιοδο,με τον Ουειντ να επεται,οχι τοσο απο αποψης αριθμων(μπορει να τα καταφερει και καλυτερα απ τους 2 παραπανω..),αλλα μεχρι ποιο σημειο μπορουν να φτασουν οι Χιτ..
Απο κει κ περα, προσθεσα και καποια επιπλεον δυνατα ονοματα..
Για τους Σπερς,σιγουρα η ελευση του Τζεφερσον δυναμωνει πολυ την ομαδα,ομως πιστευω πως ο Ριτσαρντ,δεν μπορει να φτασει στο επιπεδο ενος MVP κανονικης περιοδου..Εαν οι Σπερς κανουν ενα πολυ καλο ρεκορ(που λογικα θα το κανουν..),ο Ντανκαν κατα τη γνωμη μου ειναι αυτος που θα μπορουσε να φιγουραρει ως υποψηφιος..εντωμεταξυ,τον περιμενω σιγουρα σε καλυτερη κατασταση απο περσι(αγωνιστικη-ψυχολογικη..)..
Στους Σελτικς,ναι μεν ηρθε ο Ρασιντ,ομως εαν οι Σελτικς πρωταγωνιστησουν,νομιζω οτι ο Γκαρνετ θα ειναι αυτος που θα ξεχωρισει,που θα ειναι το βαρομετρο της ομαδας του..
Στους Ματζικ,μπορει ο Βινς να ειναι ενας πολυ μεγαλος παικτης και οι δικες του ''πινελιες'',να ειναι ικανες ισως για μια επιπλεον υπερβαση,ομως ο Ντουαιτ ειναι η κολωνα της ομαδας..πιθανολογω οτι θα ξανα-διεκδικησει & κατακτησει το βραβειο του καλυτερου αμυντικου και θα ανεβασει καπως και τον μ.ο. στην επιθεση..οποτε,εαν κυμανθει σε νουμερα οπως 25π,13ρ,3.5κοψ.....μ.ο. περιπου,με τους Ματζικ να κανουν μια πολυ καλη ρεγκιουλαρ σιζον,τοτε και το δικο του ονομα θα παιξει πολυ δυνατα..
Στους Καβς μπορει να ηλθε ο Σακ,ομως μπορει ο χοντρος να υπερκερασει τον Λεμπρον στη κουρσα για το MVP η' η παρουσια του να ''ριξει'' τους αριθμους του Λεμπρον?Εγω νομιζω πως οχι..
Απ τους Ναγκετς προτιμησα τον Μελο..νομιζω οτι στη φετινη ρεγκιουλαρ σιζον,θα κινηθει με τη ''κεκτημενη ταχυτητα'' που απεκτησε στα προσφατα πλει-οφς..
Ο Ροι ειναι ενα ικανο αουτσαιντερ..πλεον και μισθολογικα,μπορουμε να πουμε οτι ανηκει στους σουπερ-σταρς της λιγκα.
Η ελευση του Μιλλερ θα φερει θετικη επιδραση,η ομαδα ειναι καλη και πληρης,πιο εμπειρη & δειχνει ικανη στο να κανει καμια ''σφηνα'' στη δυση..
Ο Πολ?Με βαση τους αριθμους,μπορει και αυτος να υπερκερασει τους περισσοτερους υποψηφιους..η ομαδα του ομως μπορει να κανει καποια υπερβαση?Παντως θεωρω καλυτερο τον Οκαφορ απ τον συχνα τραυματια Τσαντλερ..γεγονος που μπορει να βοηθησει σε καποια σταθεροποιηση σε πολυ καλα επιπεδα και ισως σε καποιες νικες παραπανω..Δυνατο αουτσαιντερ..

Για τον Μπος που ειπε καποιος φιλος(και γιατι οχι τον Νοβιτσκι..)νομιζω οτι φετος θα ειναι η χρονια του Κρις Μπος στα PF..Οι Ραπτορς θα τα πανε καλα,ομως δεν ξερω ποσο μακρια μπορουν να φτασουν..Απο αποψη αριθμων παντως,περιμενω μεγαλες επιδοσεις απ τον Μπος στη σεζον που ερχεται..

Τολμωντας να προβω λοιπον στην-στις προτιμηση-σεις μου,θα ''χρισω'' ως φαβορι τον Ντουαιτ Χαουαρντ.. rolleyes.gif ..μιας και εχω προτιμησει τους Ματζικ στο αλλο poll που εχω ανοιξει,ως το 1ο φαβορι για την κατακτηση της ανατολης..Εαν συμβει αυτο,σε συνδυασμο & με αυτα που ανεφερα παραπανω για τον Ντουαιτ(συν οτι ειναι και καλο παιδι και ''αβανταρεται'' κατα καποιο τροπο..),δεν βλεπω τον λογο του να μην ειναι αυτος τελικα ο επικρατεστερος..
Απο κει κ περα θα δωσω και αλλες 2 ψηφους σε αουτασαιντερ..στους Μπραντον Ροι & Κρις Πολ..

Τελειωνοντας,θα πω,πως δεν βλεπω τους Λεικερς να κρατανε η' να βελτιωνουν το περσινο τους ρεκορ.. 69.gif
aegeansheed
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 30 2009, 16:51 ) *
Ο Ροι ειναι ενα ικανο αουτσαιντερ..πλεον και μισθολογικα,μπορουμε να πουμε οτι ανηκει στους σουπερ-σταρς της λιγκα.
Η ελευση του Μιλλερ θα φερει θετικη επιδραση,η ομαδα ειναι καλη και πληρης,πιο εμπειρη & δειχνει ικανη στο να κανει καμια ''σφηνα'' στη δυση..


Νομίζω κι εγώ ότι πλέον έχει πάει στο επίπεδο του superstar! Έχει καλές πιθανότητες αν οι Blazers κάνουν streaks και χτυπήσουν τις λοιπές ομάδες της Δύσης.

QUOTE(a bullet for your head @ Aug 30 2009, 16:51 ) *
Ο Πολ?Με βαση τους αριθμους,μπορει και αυτος να υπερκερασει τους περισσοτερους υποψηφιους..η ομαδα του ομως μπορει να κανει καποια υπερβαση?Παντως θεωρω καλυτερο τον Οκαφορ απ τον συχνα τραυματια Τσαντλερ..γεγονος που μπορει να βοηθησει σε καποια σταθεροποιηση σε πολυ καλα επιπεδα και ισως σε καποιες νικες παραπανω..Δυνατο αουτσαιντερ..


+1 για τον Chandler-Okafor trade. Ο Paul πριν 2 χρόνια μην ξεχνάμαι ήταν ο κανονικός MVP της regular season, αλλά προτίμησαν να το δώσουν στον Kobe. Δύσκολο να έχει το ίδιο swager, αλλά πρέπει να βρει τρόπο να αναγεννηθεί από το στραπάτσο των φετινών playoffs. Ψυχολογικά του κόστισε η αντιπαράθεση με τον Billups σε αυτή τη σειρά....

QUOTE(a bullet for your head @ Aug 30 2009, 16:51 ) *
Για τον Μπος που ειπε καποιος φιλος(και γιατι οχι τον Νοβιτσκι..)νομιζω οτι φετος θα ειναι η χρονια του Κρις Μπος στα PF..Οι Ραπτορς θα τα πανε καλα,ομως δεν ξερω ποσο μακρια μπορουν να φτασουν..Απο αποψη αριθμων παντως,περιμενω μεγαλες επιδοσεις απ τον Μπος στη σεζον που ερχεται..


+1 κι εδώ. Πιστεύω ότι τους υποψήφιους που έβαλες στο Poll ο Bosh θα έχει τη μεγαλύτερη βελτίωση σε αριθμούς ατομικά και σε νίκες ομάδας. Δεν ξέρω ποιο θα είναι όμως το ταβάνι τους: τους έβαλα +50 στην πρόβλεψή μου για την Ανατολή, πριν όμως δω τις τελικές κινήσεις των Pistons. Απίθανο να κοντράρει τους άλλους stars των ομάδων για το MVP όμως για τον παραπάνω λόγο.

Εμμ.απ' ότι βλέπω συμφωνούμε στα περισσότερα
ComingUpRoses
Εγω Dwight Howard θα συνεχισει για τα επομενα χρονια να ειανι στο επικεντρο τον ΨΥΛΩΝ rolleyes.gif rolleyes.gif ... και φυσικα kevin garnett σαν το αγαπιμενο μου 4αρι!!! smiley.gif
a bullet for your head
Οι εκτιμησεις των ειδικων του ESPN...
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?p...ictions0910-MVP

Οι περισσοτεροι ψηφιζουν δαγκωτο Λεμπρον...
Εγω θα επιμεινω στην εκτιμηση μου για τον Ντουαιτ Χαουαρντ..
HLR CENATION
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 24 2009, 17:36 ) *
Οι εκτιμησεις των ειδικων του ESPN...
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?p...ictions0910-MVP

Οι περισσοτεροι ψηφιζουν δαγκωτο Λεμπρον...
Εγω θα επιμεινω στην εκτιμηση μου για τον Ντουαιτ Χαουαρντ..

Ηρθε η ωρα του βασιλια...Εγω λεω λεμπρον δαγκωτο παντως με νο2 το κομπι.
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 24 2009, 16:36 ) *
Οι εκτιμησεις των ειδικων του ESPN...
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?p...ictions0910-MVP

Οι περισσοτεροι ψηφιζουν δαγκωτο Λεμπρον...
Εγω θα επιμεινω στην εκτιμηση μου για τον Ντουαιτ Χαουαρντ..

Για μενα πρωτο φαβορι φετος ειναι ο ΛεΜπρον και δευτερος ο Κομπι(περυσι θεωρουσα τον Κομπι πρωτο και τον ΛεΜπρον Δευτερο αλλα το πηρε ο ΛεΜπρον προς μεγαλη μου ικανοποιηση).Το βλεπω δυσκολο να το παρει καποιος αλλος εκτος των 2 καθως και καλο σαπορτινγκ καστ εχουν και οι 2 και στατιστικα μπορουν να ειναι ψηλα.......

Ο Χαουαρντ ειναι σιγουρα ενα απο τα φαβορι αλλα αρκετα κατω απο ΛεΜπρον και Κομπι κατα την αποψη μου.

Σαν μεγαλο αουτσαιντερ θα εβαζα τον Καρμελο καθως το Ντενβερ μπορει να κανει παραπανω απο 54 νικες που εκανε περυσι και πιστευω οτι ηρθε επιτελους η ωρα ο Καρμελο να δειξει σημεια σταθεροτητας και συνεπειας.....Σημαντικο οτι ξεκουραστηκε φετος μετα απο πολλα καλοκαιρια που ηταν με την Εθνικη των ΗΠΑ.....

Αμυντικο της Χρονιας βλεπω παλι τον Χαουαρντ και μαλιστα χωρις ιδιαιτερο αντιπαλο!
Andre_Iguodala
O Roy δεν ειναι ετοιμος για MVP.Σε 1-2 χρονια θα το παρει.

Εγω λεω οτι εαν λεω εαν πανε καλα φετος οι Θαντερ τοτε ο Durant ακομα και φετος το χτυπαει το βραβειο


Αλλα χρωστανε πρωτα ενα βραβειο στον D-Wade(το περσινο που για μενα ασχετως αποτελεσματων ηταν ο MVP βασει στατς) και πρεπει να παρει ενα και ο CP3 καποια στιγμη
aegeansheed
QUOTE(Andre_Iguodala @ Oct 27 2009, 22:24 ) *
O Roy δεν ειναι ετοιμος για MVP.Σε 1-2 χρονια θα το παρει.


Φυσικά και είναι έτοιμος-αρκεί να οδηγήσει την ομάδα του. Δε βρίσκω τον λόγο αν το Portland κάνει το καλύτερο ρεκόρ να μην το πάρει. Όπως και ο Carmelo με την ίδια συνθήκη. Μην ξεχνάμε ότι το πήρε ο Nash δύο φορές εκεί που δεν τον υπολόγιζε κανείς.

Φρονώ hippy.gif.jpeg , λόγω της ιδιαιτερότητας αυτής της Regular Season, ότι η ομάδα που θα βγάλει το καλύτερο ρεκόρ θα "δώσει" το MVP στον καλύτερο παίκτη της. Με τον δεδομένο αναμενόμενο ανταγωνισμό φέτος, τα ατομικά stats πιθανότατα δε θα είναι αρκετά για να χαρίσουν το βραβείο σε έναν παίκτη, χωρίς να υπάρχει και το καλό ρεκόρ ως background.

Δε μπορώ να κάνω πρόβλεψη, αλλά επίσης δε μπορώ να μη φανταστώ LeBron-Κοbe ως τους δύο top διεκδικητές του βραβείου. Οι ομάδες τους είναι "στρωμένες" από πέρυσι και έχουν 100% ελευθερία στο παιχνίδι τους.
Andre_Iguodala
Το να κανει το Portland το καλυτερο ρεκορ ομως δεν ειναι και τοσο πιθανο να συμβει(ουτε απιθανο ειναι βεβαια).Και θα μου πεις επισης καλα εσυ ειπες τον Durant βρε ανθρωπε.Εγω δεν κοιταζω τον MVP με βαση το ρεκορ της ομαδας του(γι αυτο λεω αλλωστε οτι για μενα MVP περσι επρεπε να ειναι ο Wade).Για μενα MVP ειναι αυτος που ανεβαζει την ομαδα του περισσοτερο απ ολους.Αν ο Roy το καταφερει αυτο τοτε σαφως και να το παρει το βραβειο.


Αλλα οντως θεωρω οτι ειναι νωρις ακομα να ανοιξει αυτη η κουβεντα.Μην ξεχναμε ποιοι παιχτες εχουν contract year φετος ακομα και ο Amare μπορει να παιξει λογω συμβολαιου...
Air and King
QUOTE(Andre_Iguodala @ Oct 27 2009, 22:24 ) *
Αλλα χρωστανε πρωτα ενα βραβειο στον D-Wade(το περσινο που για μενα ασχετως αποτελεσματων ηταν ο MVP βασει στατς) και πρεπει να παρει ενα και ο CP3 καποια στιγμη

Κανενα βραβειο δεν χρωσταει κανεις στον Γουειντ και αφου μετραν και τα στατς το PER που ειχε ο ΛεΜπρον περυσι ειναι στα 3 κορυφαια ολων των εποχων μαζι με τον Τζορνταν και τον Τσαμπερλαιν.Ο ΛεΜπρον περα του οτι πηρε διακαιοτατα το βραβειο καθως εφτασε μια ομαδα των 50-53 μαξιμουμ νικων στις 66 ηταν ξεκαθαρη η τελικη επικρατηση απο τον τριτο (δευτερο για μενα) Γουειντ των 43 νικων και χωρις το Κλιβελαντ να εχει κανενα φοβερο ροστερ σε σχεση με το Μαιαμι.Ο Τελευταιος παιχτης που πηρε MVP με κατω απο 50 νικες ηταν ο Μοζες Μαλλουν πριν 30 χρονια με το Χιουστον που ειχε 47 νικες......
Το MVP εχει παρα πολλες παραμετρους που πρεπει να λαμβανουμε υποψη αλλα ακομα και ετσι το PER (που προσωπικα δεν του δινω και και ιδιαιτερη σημασια) το λαμβανουν πολυ σοβαρα υποψην τους οι προπονητες και οι αναλυτες.Αρκει να δει κανεις τις δηλωσεις του Βαν Γκαντι του προπονητη του Ορλαντο πριν λιγες μερες και το ποσο σημαντικο ειναι για αυτον το PER.....
OnLy_PAS-AthEnS
ΘΕΛΩ:MVP:Vince CArter
Defensive:Dwight
coach:Van Gundy
Champions:Magic

Προβεπω:MVP:LeBron James
Defensive:Dwight
Finals:Orlando-San Antonio or Orlando Celtics or Orlando Lakers
Champions:Orlando


Και θα μου πειτε καλα οκ τα λες επειδη υποστηριζεις.ΟΧΙ.Στα τι προβλεπω πραγματικα ειναι αυτα που θελω να πιστευω οτι θα γινουν.Μεσω ενος ενστικτου που δεν μπορω να εξηγησω καθε χρονο πετυχαινω πρωταθλητη και φετος βλεπω Ορλαντο!ΜΒΠ κλασικα Λεμπρον γιατι αυτη τη στιγμη ειναι ο τοπ παιχτης και τελικους εναν απο αυτους τους συνδυασμους!

Τωρα οσον αφορα τα περι Durant,CP3,Wade,Roy εχω να πω οτι αν δεν υπηρχε ο ΛΕμπρον θα ελεγα εχουναπο 25% για τον ΜΒΠ μεταξυ τους αλλα με το που υπαρχει ο ΛΕπμρον δεν πιστευω κατι τετοιο-ασε που ειναι και ο Κομπε απο πισω-.Σε καποια χρονια μπορει και ειδικα ο Ρου που αν σε 1-2 χρονια η ομαδα του κανει σοβαρο σοβαρο πρωταθλητισμο και σε συνδυασμο με στατιστικα περιπου στα 25-30ppg,5-8rpg,7-9apg....μπορει να απρει το ΜΒΠ!
Ολα αυτα προσωπικη αποψη παντα!
nikolas12
Λογικα:
MVP:Lebron
Defensive:Howard
Coach:οποιος να 'ναι
Finals:Lakers or Spurs VS Magic or Celtics or Cavaliers
Champions:Lakers

Παντως θελω να δω MVP και παλι Κομπυ ή τον CP3.
Gravedigger
QUOTE (PasGiannna @ Oct 28 2009, 21:18 ) *
Προβεπω:MVP:LeBron James
Defensive:Dwight
Finals:Orlando-San Antonio or Orlando Celtics or Orlando Lakers
Champions:Orlando

Αυτό δεν γίνεται.Μάλλον μπερδεύτηκες.

QUOTE (PasGiannna @ Oct 28 2009, 21:18 ) *
Σε καποια χρονια μπορει και ειδικα ο Ρου που αν σε 1-2 χρονια η ομαδα του κανει σοβαρο σοβαρο πρωταθλητισμο και σε συνδυασμο με στατιστικα περιπου στα 25-30ppg,5-8rpg,7-9apg....μπορει να απρει το ΜΒΠ!

Ούτε αυτό.Αυτά τα στατιστικά δεν μπορούν να βγουν από τον Roy στο Portland.
nikolas12
Γιατι το Ορλαντο Λεικερς ισχυει;Τεσπα παυλιτσες απο δω και περα
Gravedigger
QUOTE (hip-hop @ Oct 28 2009, 23:16 ) *
Γιατι το Ορλαντο Λεικερς ισχυει;Τεσπα παυλιτσες απο δω και περα

Αυτό γιατί να μην ισχύει?Ανατολή το Orlando,δύση το LA.Φέτος πως έπαιξαν?'Εγινε λάθος? tongue.gif
OnLy_PAS-AthEnS
cleveland ηθελα να γραψω ρε σεις αντι για Κελτες.Τωρα οσον αφορα τον Ρου πιστευω μπορει κατι τετοιο.Σε μια τοπ απο βασησ τατιστικων χρονια του πιστευω μπορε ..αντε ισως με 2 ριμπαουντ λιγοτερα και 2 ασσιστ λιγοτερες αποτι εβαλα.25-30 ποντους ομως μπορει και μην ξεχναμε οτι πρεπει να κανει τετοιων στατιστικων χρονια για να παρει το ΜΒΠ καθως υπαρχει Λεμρπον,Κομπε,Γουειντ.

aegeansheed
QUOTE(PasGiannna @ Oct 29 2009, 00:33 ) *
Τωρα οσον αφορα τον Ρου


της Ιστορίας ???
Gravedigger
QUOTE (PasGiannna @ Oct 29 2009, 00:33 ) *
cleveland ηθελα να γραψω ρε σεις αντι για Κελτες.Τωρα οσον αφορα τον Ρου πιστευω μπορει κατι τετοιο.Σε μια τοπ απο βασησ τατιστικων χρονια του πιστευω μπορε ..αντε ισως με 2 ριμπαουντ λιγοτερα και 2 ασσιστ λιγοτερες αποτι εβαλα.25-30 ποντους ομως μπορει και μην ξεχναμε οτι πρεπει να κανει τετοιων στατιστικων χρονια για να παρει το ΜΒΠ καθως υπαρχει Λεμρπον,Κομπε,Γουειντ.

Ούτε αυτό γίνεται tongue.gif Orlando-Cleveland στον τελικό??? Έχεις ένα πρόβλημα με την σειρά των γραμμάτων,ώστε να δημιουργούν λέξεις που βγάζουν νόημα μου φαίνεται.. cool.gif
OnLy_PAS-AthEnS
Λοιπον,λοιπον αφου περασε λιγη ωρα και η επιρροη των μπυρων απο το μεσημερι επανερχομαι.Οπως λεει ο κανονισμος ομαδες απο την ιδια περιφερεια δεν γινεται να παιξουν(αυτογνωσια)!Αρα λοιπον μετα απο μια λογικη σκεψη το αρχικο ζευγαρι Ορλαντο-Σελτικς και το διορθωμενο(και καλα)Ορλαντο Κλιβελαντ ας σβηστουν και ας πουμε οτι δεν αναφερθηκαν ποτε! smiley.gifsmiley.gifsmiley.gifsmiley.gifsmiley.gif
Αρα μενουμε μονο στο Ορλαντο Λεικερς,Ορλαντο Σαν Αντονιο και ισως Ορλαντο Ντενβερ!!Αυτα...Καλημερα σας!!

Υ.Γ Δεν γραφουμε σε φορουμ οταν πινουμε!!!!!

a bullet for your head
Για τον Καρμελο ειχα αναφερθει παρα πολλες φορες στα περσινα πλει-οφς...
Τον πιστευα και εξακολουθω να τον πιστευω ως παικτη..ακομα και οταν για μια σεζον περιπου,προβληματιζε πολλους, η οχι και τοσο καλη αποδοση του..
Τον θεωρω τον πιο ''καθαρο'' σκορερ της λιγκα...τεραστιο το επιθετικο του ταλεντο..
Σουταρει πολυ καλα και απο μεση και απο μακρινη αποσταση,εν σταση,πανω στη κινηση μετα απο ντριμπλα,πολυ καλος στο 1 vs 1,στα τελειωματα των φασεων κοντα στο καλαθι,παιζοντας με πλατη στο καλαθι...you name it..
Οπως εχω ξαναπει,ειναι ο καλυτερος double-double SF της λιγκα μαζι με τον Λεμπρον..
Στις 2 πρωτες αγωνιστικες εντυπωσιαζει και δειχνει οτι οι καταπληκτικες του εμφανισεις στα πλει-οφς,πως δεν ηταν καποια ''παρενθεση''..
Οι αριθμοι του ειναι εντυπωσιακοι εως τωρα(ειναι αρκετα νωρις το ξερω...ομως η αρχη ειναι το ημισι του παντος..)..35.5π,7ρ,4ασ,1κλ,2.5 λαθη(εχει μειωσει τον μ.ο. του),σουταροντας με 51.2 στα FG & 86.2 στις ελευθερες βολες!
Φαινεται να αναλαμβανει αυτος τη σκυταλη της ηγεσιας της ομαδας απ τον Μπιλαπς..
Αν οι Ναγκετς,κερδισουν την Νορθ-Ουεστ Ντιβιζιον(δεν το ευχομαι κιολας.. rolleyes.gif ),κανουν παραπανω απ τις 54 νικες που εκαναν περσι και συνεχισει ο Μελο σ'αυτους τους ρυθμους,τοτε το ονομα του θα παιξει παρα μα παρα πολυ δυνατα για τον φετινο τιτλο του πολυτιμοτερου παικτη..
Παρακατω, ενα αρθρο που διαβασα γι'αυτο το θεμα..

http://www.oregonlive.com/nba/index.ssf/20...ony_in_mvp.html
Air and King
QUOTE(a for your head @ Oct 30 2009, 21:12 ) *
Τον θεωρω τον πιο ''καθαρο'' σκορερ της λιγκα...τεραστιο το επιθετικο του ταλεντο..
Σουταρει πολυ καλα και απο μεση και απο μακρινη αποσταση,εν σταση,πανω στη κινηση μετα απο ντριμπλα,πολυ καλος στο 1 vs 1,στα τελειωματα των φασεων κοντα στο καλαθι,παιζοντας με πλατη στο καλαθι...you name it..

Συμφωνω και να προσθεσω σε αυτη την κατηγορια και τον Ντουραντ αλλα και τον νεο αστερακι της Ιντιανα τον Ντανι Γκρειντζερ.........Καθαροι σκορερ πραγματικα οπως ηταν και στα τελη την δεκαετιας του 70 ο Γκερβιν και ο Τομπσον..........

Και εγω πριν 1-2 σελιδες ειχα πει οτι ο Καρμελο μπορει να ειναι το αουτσαιντερ και να μπει σφηνα στα 2 μεγαλα για μενα φαβορι ΛεΜπρον και Κομπι......Το σημαντικο για αυτον ειναι η διαρκεια γιατι ταλεντο ειναι τεραστιο!Απο το Σιρακιουζ ειχε δωσει τα διαπιστευτηρια του....

Ο Καρμελο ειναι το πληρες πακετο επιθετικα....Μαλιστα καποιοι τον θεωρουν σε αυτο ανωτερο και απο τον Κομπι......Να προσθεσω σε ολο αυτο το ρεπερτοριο που αναφερεις φιλε bullet και ο τι ειναι πολυ δυνατος.........συν οτι εχει πολυ καλη τεχνικη!
Giorgos#4
επειδη θελω να δω διαφορετικο mvp ψηφισα καρμελο,ουειντ και ροι
Air and King
Aν και πολυ νωρις ακομα μα παρα πολυ νωρις (αρχες Γεναρη θεωρω που εχει τρεξει το πρωταθλημα 2 μηνες ξεχωριζουν καποιοι και δειχνει προς τα που παει το πραγμα...Τοτε θα ξανασχοληθω με το θεμα προσωπικα) ενα ετσι μινι Race to MVP κυριως γιατι καποιοι(που δεν τους περιμενα) εχουν ξεκινησει εντυπωσιακα...

1.Kομπι Μπραιαντ:Μετα και το χθεσηνο παιχνιδι που πετυχε για τριτη φορα φετος 41 ποντους ανεβασε τα ποσοστα του,δειχνει σε εξαιρετικη κατασταση και η καλοκαιρινη ξεκουραση του εκανε καλο!Απλα επιβεβαιωνει απο νωρις γιατι ειναι ενα απο τα 2 μεγαλα φαβορι για το ΜVP!Χθες εγινε ο νεοτερος ολων των εποχων που σπαει το φραγμα των 24.000 ποντων.....
2.Καρμελο Αντονι:Ενυπωσιακος ο "Μelo" παιζει στο επιπεδο που ολοι περιμεναμε καθως ξεραμε τις τεραστιες δυνατοτητες του....Χρειαζεται ομως διακεια και καλο ρεκορ απο την ομαδα που φαινεται πως θα εχει αν και νωρις ακομα για να συνεχησει να ειναι υποψηφιος MVP.....
3.Κρις Μπος:Παρα πολυ καλος ο Μπος.Προσθεσε κιλα το καλοκαιρι,εγινε πιο δυνατος και σε συνδιασμο με την εκπληκτικη τεχνικη του δειχνει οτι μπορει να φτασει σε υψηλο επιπεδο.....Το Τοροντο καλειται να τον βοηθησει ομως!
4.Πολ Πιρς:Μπορει να μην εχει μεγαλο μεσο ορο(λογικο σε μια ομαδα που θελουν πολλοι την μπαλα)αλλα σουταρει εξαιρετικα η ομαδα του εχει ξεκινησει πολυ καλα και ακομα μια χρονια δειχνει οτι αυτος θα ειναι ο ηγετης της πιο ποιοτικης ομαδας εστω και οριακα απο Λεικερς και Ορλαντο.
5:Ντουειν Γουειντ:Δεν εχε κανει πολυ καλο ξεκινημα(αλλα δεν "εχει αγριεψει" ακομα) δεν σουταρει πολυ καλα και δεν πασαρει οπως περυσι(θα αλλαξουν και τα 2 λιαν συντομως 6 παιχνιδια ειναι παρα πολυ λιγα αλλα ετσι για να λεμε)ομως η ομαδα του παει παρα πολυ καλα και αυτος δεν εχει ανεβασει στροφες ομως η ομαδα του δινει το δικαιωμα να ειναι ψηλα!
6:ΛεΜπρον Τζειμς:Κανονικα με το χαλι που παρουσιαζει η ομαδα του ισως να μην επρεπε να ειναι καν στους 6 πρωτους.Εχει πεσει ο μεσος ορος ορος του στο σκοραρισμα αλλα θα ανεβει(26.2 αλλα παιρνει και λιγοτερες προσπαθεις μεσο ορο)...σουταρει πολυ καλα ομως,πασαρει εξαιρετικα,παιρνει ριμπαουντ παιζει καλη αμυνα ο ιδιος στην γενικη μετριοτατα των Καβς.Λιγο πεσμενος στις βολες και κανει λιγα παραπανω λαθακια μεσ ορο(θα βελτιωθει σε αυτα δεν υπαρχει θεμα).Η ομαδα του δεν παει καλα και 4-3 ειναι κακο ρεκορ για μια ομαδα σαν το Κλιβελαντ που περυσι εκανε 66 νικες..Αν δεν ανεβει η ομαδα του οσο καλα και να παιξει αυτος το MVP ξανα φετος θα ειναι δυσκολο να το παρει....Επιμενω ακομα οτι ειναι το πρωτο φαβορι με την πεποιθηση οτι θα φτιαξουν το ρεκορ τους!Το Γεναρη θα εχουμε ενα ασφαλεστερο δειγμα!

Για να δουμε σε εναμισι μηνα θα εχουμε πιο καλα δειγματα!
merlin1
αφιστε τον ΚΓ να το ξαναπαρει!χαχαχαχαχα!!!!
a bullet for your head
Το μειον στη περιπτωση του Ουειντ,ηταν παντα οι νικες που επιτυγχαναν οι Χιτ.....
Το φετινο ξεκινημα των Χιτ,τολμω να πω, πως ειναι απροσδοκητα καλο...εχοντας ως τωρα ρεκορ 6-1 και με τα επομενα 3 ματς στην εδρα τους,αρχης γενομενης αυριο,κοντρα στους Καβς του Λεμπρον...
Θα μπορεσουν οι Χιτ να συνεχισουν ετσι και σε αυτους τους ρυθμους?
Αν το κατορθωσουν...και πιασουν +50 νικες,τοτε και ο Ουειντ θα εχει παρα πολυ καλες πιθανοτητες για το φετινο MVP...
Ως τωρα,αν και δεν σουταρει με καλα ποσοστα,εχει 29.9π,4.9ασ,4.1ρ,1.9κλ μ.ο.....διολου ασχημοι οι αριθμοι του...
Το σαπορτινγκ καστ του(Ο'Νηλ,Μπισλει,Χασλεμ,Τσαλμερς,Ριτσαρτσον,Κ
υκ),κανει καλη δουλεια ως τωρα....
Μενει να δουμε και στη συνεχεια..
colonel gomelsky
Γιατί απουσιάζουν από τη λίστα ο Νοβίτσκι και ο Πιρς; Για τον εμβιπι προβλέπεται κάποιο κατώτατο όριο νικών της ομάδας του; Επίσης ο εμβιπι βγαίνει κυρίως με τους πόντους που πετυχαίνει; Αν όχι ο Στιβ Νας θέτει σημαντική υποψηφιότητα αν συνεχίσει έτσι.
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 11 2009, 20:46 ) *
Γιατί απουσιάζουν από τη λίστα ο Νοβίτσκι και ο Πιρς; Για τον εμβιπι προβλέπεται κάποιο κατώτατο όριο νικών της ομάδας του; Επίσης ο εμβιπι βγαίνει κυρίως με τους πόντους που πετυχαίνει; Αν όχι ο Στιβ Νας θέτει σημαντική υποψηφιότητα αν συνεχίσει έτσι.

Κριτηριο δεν αποτελουν μονο οι ποντοι που πετυχαινει ο καθενας,αλλα ο συνολικος απολογισμος σε πολλες στατιστικες κατηγοριες,καθως και το impact που μπορει να εχει στη διαρκεια της σεζον και το ποσο ψηλα μπορει να οδηγησει την ομαδα του.
Αν τα παρουμε τα πραγματα ''ακρως ρεαλιστικα'',τα 2 βασικοτερα φαβορι ειναι οι Λεμπρον και Κομπε...αυτοι δηλαδη,που θα εχουν πολυ υψηλη παραγωγικοτητα σε πολλες στατιστικες κατηγοριες,που θα ασκησουν μεγαλη επιδραση & οι ομαδες τους σιγουρα θα φτασουν πολυ ψηλα,κανοντας παρα πολλες νικες στην ρεγκιουλαρ σιζον...
Απο κει και περα,υπαρχουν και καποια δυνατα αουτσαιντερ,2 εξ'αυτων να ειναι ο Ουειντ και ο Καρμελο...
Ο Ουειντ απο αποψη αριθμων, καταφερνε & καταφερνει να βγαζει ακομα καλυτερους απ τα 2 φαβορι...
Το μειον παντα αποτελουσε οι συνολικες νικες των Χιτ και το τελικο τους πλασαρισμα στην Ανατολη...φετος οι Χιτ εχουν ξεκινησει πολυ καλα..
Ο Καρμελο παιζει σε μια εκ των ομαδων που θα πρωταγωνιστησει στη δυση & που θεωρητικα θα κανουν +50 νικες...
Αν ο Μελο συνεχισει να βγαζει τετοιους αριθμους και αν οι Ναγκετς πλασαριστουν στην 1η 3αδα της Δυσης,τοτε και αυτος μπορει να παιξει δυνατα για το βραβειο...

Επελεξα συνολικα 10 υποψηφιοτητες(τις οποιες θεωρω αρκετες),συν την επιλογη ''Αλλος'',διοτι ποτε δεν ξερεις...
Ο Νας οντως ειναι εξαιρετικος φετος...εχοντας ως τωρα 17.6π,12.6ασ,2.7ρ και με τους Σανς να εχουν ξεκινησει απροσδοκητα πολυ εντυπωσιακα με ρεκορ 8-1....
Αν συνεχισουν ετσι(Νας & Σανς),τοτε και ο Καναδος θα θεσει μια σοβαρη υποψηφιοτητα...η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα τους Σανς τοσο καλους και ανταγωνιστικους φετος...ως τωρα εχω διαψευστει,ομως ειμαστε στις αρχες και υπαρχει πολυς δρομος ακομα..
Ο Ντιρκ τα παει και αυτος πολυ καλα(26.1π,8,4ρ,1.6κοψ,1.3κλ,2.9ασ εως τωρα),με τους Μαβς να εχουν ξεκινησει με ρεκορ 5-3...το αρχικο μου σκεπτικο ηταν πως οι Μαβς,θα κινηθουν οριακα στις 50 νικες..και οτι θα πλασαριστουν καπου μεταξυ της 4ης και 5ης θεσης στη Δυση..μενει να δουμε τι η συνεχεια θα μας επιφυλαξει..
Ο Πιρς τα πηγαινει καλα ως τωρα,ομως απο απο αποψη αριθμων υπολειπεται εναντι των αλλων σουπερ-σταρ...και ειναι καπου λογικο αυτο,οταν υπαρχουν τουλαχιστον 5 σουπερ-παιχτες..(Πιρς,Γκαρνετ,Αλλεν,Ροντο,Ρασιντ)..
Οι Σελτικς βεβαια,σιγουρα θα κανουν πολυ καλο ρεκορ...προτιμησα να τους ''εκπροσωπησει'' ο Γκαρνετ...
Ομως,οπως ανεφερα και παραπανω,υπαρχει και η επιλογη ''Αλλος''... rolleyes.gif

Πολυ προωρα ειχα εκτιμησει πως φετος,στα PF,θα ειναι η χρονια του Μπος...λογω των πολυ ισχυρων κινητρων που εχει..
Οι εως τωρα αριθμοι του ειναι εντυπωσιακοι....28.9π,11.5ρ,1κοψ,1.8ασ...και με τους Ραπτορς να εχουν 4-3(αλλα με δυσκολο προγραμμα και εκτος εδρας ματς..)..
Το φετινο ζητουμενο για τους Ραπτορς ειναι η προκριση τους στα πλει-οφς..και ισως και ενα πλασαρισμα στις θεσεις 5 εως 7..
Αν συμβει κατι τετοιο και αν ο Μπος ''οργιασει'' απο αποψη αριθμων,θα ειναι ενα συν στην υποψηφιοτητα του...οχι τοσο δυνατο βεβαια,αλλα ενα συν σιγουρα.
koutsou10
να πω κ εγω την γνωμη μου...
καταρχην δεν τιθεται θεμα πιρς-γκαρνετ-ντανκαν,δεν θα επρεπε καν να υπαρχουν σε αυτην την λιστα κατα την γνωμη μου... peace.gif
μετα οι 5 πρωτοι που θα παιξουν πιο πολυ ειναι κομπε,λεμπρον,νας,ουεηντ,καρμελο κ μετα βαζω κ αλλους 3 σαν αουτσαιντερ ντουαητ,νοβιτσκι,μπος...(εννοειται με την σειρα που τους εχω βαλει)
παντως ως τωρα με τα μικρα δειγματα που εχουμε,παει ως εξης νομιζω 1)στηβ νας 2)κομπε 3)καρμελο 4)ουεηντ 5)λεμπρον 6)μπος 7)νοβιτσκι 8)ντουαητ...

Υ.Γ ειναι δεδομενο ποιον θα ψηφισω ετσι? smiley.gif
a bullet for your head
QUOTE(koutsou10 @ Nov 12 2009, 17:09 ) *
Υ.Γ ειναι δεδομενο ποιον θα ψηφισω ετσι? smiley.gif

Τον Λεμπρον?? rolleyes.gif
Οντως ο Νας(και οι Σανς),ξεκινησαν πολυ δυνατα...αν τελειωνε τωρα το πρωταθλημα,ο Νας θα επαιζε πολυ δυνατα...
Νομιζω οτι θα πρεπει να περιμενουμε..βεβαια συζηταμε(και καλα κανουμε),με τα εως τωρα δεδομενα.
Ο Ντιρκ ατομικα τα παει πολυ καλα,οπως και ο Μπος αλλωστε.
Ομως ποσες νικες θα πιασουν οι ομαδες τους?
Στη Δυση για παραδειγμα,για να βγει ο Ντιρκ,θα πρεπει οι Μαβς να κανουν +55 νικες και να πλασαριστουν στην 1η 2αδα-3αδα..
Οπως ανεφερα και παραπανω,φετος,η χρονια στα PF,θα ειναι του Μπος...αν μπορουσαν και οι Ραπτορς, να ειναι πολυ περισσοτερο ανταγωνιστικοι....
captain charisma
για να παρει ο ντιρκ το mvp πρεπει οι μαβς να εχουν 60+ νικες και για να το πετυχουν αυτο θα πρεπει να κανουν χρονια αναλογη του 2007 που ειχαν 67-15..πραγμα πολυ δυσκολο ετσι οπως ειναι τα πραγματα στη δυση. πρωτο φαβορι για μενα παραμενει ο κομπι μπραιαντ που κανει οργια μεχρι τωρα και πιστευω πως οι λεικερς θα βγουν πρωτοι στη δυση. και ο γουειντ αν συνεχιζουν την καλη πορεια τους οι μαιαμι χιτ.
half-man half-maverick
λεικερς και βοστονη ειναι πολυ πιο δυνατοι απο τους αλλους. σπερς (αν αποφυγουν τους τραυματισμους) και κλιβελαντ ειναι αμεσως μετα. στην τριτη σκαλα θα εβαζα μαβερικς-ντενβερ και απο ανατολη μαιαμι-ορλαντο

οι φινιξ πιστευω θα ξεφουσκωσουν.
a bullet for your head
Αυτη τη στιγμη τα επικρατεστερα φαβορι ειναι οι Λεμπρον & Κομπε..λιγο η' πολυ αναμενομενο..
Ωστοσο βλεπω και 3 καλα αουτσαιντερ..
-Ντιρκ Νοβιτσκι.Η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα οι Μαβερικς να εχουν ως τωρα τοσο καλη πορεια..βρισκονται στη 2 θεση της δυσης και οι αριθμοι του Γερμανου ειναι παρα πολυ καλοι(αν και εχουν πεσει τωρα τελευταια),με 25π,8ρ,2.5ασ,1.3κοψ,1.1κλ.
-Καρμελο Αντονι.Οι αριθμοι του ειναι σουπερ(30π,6.4ρ.3.3ασ,1.2κλ),ομως οι Ναγκετς παρουσιαζονται αρκετα ασταθεις..
-Μπραντον Ροι.Η εως τωρα πορεια των Μπλειζερς ειναι απροσδοκητα καλη...αν αναλογιστουμε τα τοσα προβληματα τραυματισμων..βρισκονται στη 1η 4αδα της δυσης & το ιμπακτ του Ροι ειναι τεραστιο..
Σε 38.8' συμμετοχης εχει 23.3π,5ασ,4.8ρ,1κλ...στα τελευταια 4 ματς εχει 31.8π,5.5ρ,4ασ,1.5κλ...ενω στα τελευταια 15 ματς εχει ενα εκπληκτικο σερι του να σκοραρει απο 23π & ανω...με μ.ο.27.9π...

Ο Νας συνεχιζει να βγαζει καλους αριθμους ομως οι Σανς εχουν αρχισει και ''ξεφουσκωνουν''..
Ginobili
Άν οι Μπλέιζερς είχαν έναν Μάρκους Κάμπι αντί του Όντεν..ο Μπραντον Ροι θα μπορούσε να τους οδηγήσει στο πρωτάθλημα πιστεύω.
Απίστευτος παίκτης,απίστευτη τεχνική,απίστευτα ηγετικός.Το μόνο καλύτερο που έχει ο Wade,είναι τα μούσχουλα....
Illusioner

Προσωπικά πιστεύω ότι για να φτάσουν ως το τέλος υποψήφιοι είναι οι Lakers,Celtics,Cavaliers,Spurs, με ομάδες όπως οι Suns,Maverics,Nuggets και Hawks να είναι ερωτηματικά παρά την καλή αρχή τους. Ειδικά αυτές οι 4 ομάδες έχουν καλό υλικό αλλά δεν νομίζω να έχουν αυτό το μέταλλο που λέμε το οποίο σίγουρα έχουν οι Celtics,Spurs kai Lakers. Ειδικά για την ομάδα μου πιστεύω ότι όλη η ιστορία είναι αν θα μείνουν υγιείς. Έχουμε πολύ βάθος και μένει να δέσουμε αλλά με τον Πόποβιτς στον πάγκο δεν φοβόμαστε. cool.gif cool.gif
duncan21
QUOTE(Illusioner @ Jan 10 2010, 15:04 ) *
Προσωπικά πιστεύω ότι για να φτάσουν ως το τέλος υποψήφιοι είναι οι Lakers,Celtics,Cavaliers,Spurs, με ομάδες όπως οι Suns,Maverics,Nuggets και Hawks να είναι ερωτηματικά παρά την καλή αρχή τους. Ειδικά αυτές οι 4 ομάδες έχουν καλό υλικό αλλά δεν νομίζω να έχουν αυτό το μέταλλο που λέμε το οποίο σίγουρα έχουν οι Celtics,Spurs kai Lakers. Ειδικά για την ομάδα μου πιστεύω ότι όλη η ιστορία είναι αν θα μείνουν υγιείς. Έχουμε πολύ βάθος και μένει να δέσουμε αλλά με τον Πόποβιτς στον πάγκο δεν φοβόμαστε. cool.gif cool.gif

Οι spyrs εχοντας τον ντανκαν σ' αυτην τη κατασταση(ξεκουραστος,παιζει μονο 32' και εχει το 20-10 για πλακα),τον μανου μακρια απο τραυματισμους(θεωρω οτι ειναι το κλειδι στην πορεια τον spyrs) και τον τζεφερσον λιγακι ανεβασμενο σε σχεση με τωρα,πιστευω οτι μπορουν να φτασουν μεχρι τους τελικους της δυσης αν δεν βρουν τους λεικερς νωριτερα.Απο 'κει και περα ειναι δυσκολο να φτασουν στο δαχτυλιδι αλλα οχι ακατορθωτο.Η παρουσια τον ποποβιτς-ντανκαν σου δημιουργει την εντυπωση οτι οι spyrs καθε χρονια μπορουν να παρουν το πρωταθλημα ανεξαρτητως συνθηκων!
Illusioner
QUOTE(duncan21 @ Jan 11 2010, 02:55 ) *
Οι spyrs εχοντας τον ντανκαν σ' αυτην τη κατασταση(ξεκουραστος,παιζει μονο 32' και εχει το 20-10 για πλακα),τον μανου μακρια απο τραυματισμους(θεωρω οτι ειναι το κλειδι στην πορεια τον spyrs) και τον τζεφερσον λιγακι ανεβασμενο σε σχεση με τωρα,πιστευω οτι μπορουν να φτασουν μεχρι τους τελικους της δυσης αν δεν βρουν τους λεικερς νωριτερα.Απο 'κει και περα ειναι δυσκολο να φτασουν στο δαχτυλιδι αλλα οχι ακατορθωτο.Η παρουσια τον ποποβιτς-ντανκαν σου δημιουργει την εντυπωση οτι οι spyrs καθε χρονια μπορουν να παρουν το πρωταθλημα ανεξαρτητως συνθηκων!


Συμφωνώ απόλυτα. Και αυτό είναι το πλεονέκτημα του φετινού ρόστερ. Κρατάμε ξεκούραστη την Big3 για να κάνουμε ένα run στα playoff. Ο Μάνου μετά και την φάση που έκανε χθές(δείτε την στο Top 5 http://www.nba.com/video/channels/top_play...ls=iref:nbahpt1 ) πραγματικά πιστεύω ότι μπορεί να κάνει μεγάλα παιχνίδια στην χρονιά. Και όπως λες όλοι οι άλλοι θα παίξουν. Από την δική του απόδοση θα καθοριστεί αν θα το σηκώσουμε.
Magnus92
QUOTE(duncan21 @ Jan 11 2010, 02:55 ) *
Οι spyrs εχοντας τον ντανκαν σ' αυτην τη κατασταση(ξεκουραστος,παιζει μονο 32' και εχει το 20-10 για πλακα),τον μανου μακρια απο τραυματισμους(θεωρω οτι ειναι το κλειδι στην πορεια τον spyrs) και τον τζεφερσον λιγακι ανεβασμενο σε σχεση με τωρα,πιστευω οτι μπορουν να φτασουν μεχρι τους τελικους της δυσης αν δεν βρουν τους λεικερς νωριτερα.Απο 'κει και περα ειναι δυσκολο να φτασουν στο δαχτυλιδι αλλα οχι ακατορθωτο.Η παρουσια τον ποποβιτς-ντανκαν σου δημιουργει την εντυπωση οτι οι spyrs καθε χρονια μπορουν να παρουν το πρωταθλημα ανεξαρτητως συνθηκων!



Ευτυχως διαβασα την αποψη αυτη... Σε οσους εχω πει πως φετος βλεπω τον τιτλο να πηγαινει στο Σαν Αντονιο , μου ριχνουν ΤΟ κραξιμο . . .
Δεν ειμαι μονος σε αυτον τον κοσμο . . .
Air and King
Kανενας ανθρωπος που ασχολειται σοβαρα με το ΝΒΑ και ειναι αντικειμενικος δεν μπορει να ξεγραψει μια ομαδα με την συνεπεια και και την διαρκεια των Σπερς!Πρωτο φαβορι μπορει να μην ειναι αλλα μεσα στα 5-6 φαβορι σιγουρα!





Ας περασουμε και στο Θεμα του Τοπικ που εφτιαξε ο φιλος Bullet.
Mιας και εχουμε διανυσει κατι παραπανω απο 2 μηνες στο πρωταθλημα οι πρωτοι 6 στο δικο μου Race to MVP αντικειμενικα ειναι:

1.ΛεΜπρον Τζειμς

2.Κομπι Μπραιαντ(ενδεχομενως να το σκεφτομουν πιο πολυ για το #1 αλλα παραμετροι οπως-Σαπορτινγ καστ-ευνοικο προγραμμα Λεικερς-και κυριως οι τεσσερις κακηστες τελευταιες εμφανισεις του τον αφηνουν σαφεστατα δευτερο)

3.Ντιρκ Νοβιτσκι(ο Μεγαλος Γερμανος για μια ακομα χρονια κρατιεται σε υψηλο επιπεδο το Νταλλας παει αρκετα καλα και παραμενει απειλη στον ΛεΜπρον και τον Κομπι)

4.Μπραντον Ροι(Ειναι o Leader της πιο ταλαντουχας-ατυχης ομαδας.....Δεν το εχει βαλει κατω και κραταει το Πορτλαντ σε τροχια Πλειοφ)

5.Στιβ Νας

6.Κεβιν Ντουραντ(ο απογονος του Τζορτζ Γκερβιν και με προδιαγραφες να τον ξεπερασει οδηγει μεχρι στιγμης την ταλαντουχα και απειρη ομαδα της Οκλαχομα στα Πλειοφ της "Αγριας Δυσης"....Φανταστικος παιχτης,εξαιρετικη σεζον!)
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 12 2010, 00:17 ) *
Ας περασουμε και στο Θεμα του Τοπικ που εφτιαξε ο φιλος Bullet.

rolleyes.gif


Ο Ντουραντ κανει εκπληκτικη ατομικη σεζον..ενω & οι Θαντερ σε 36 ματς εχουν επιτυχει 20 νικες...3 λιγοτερες απ'αυτες που πετυχαν περσι..(και δειχνουν οτι θα φτασουν τις +40 νικες...)..
Πριν ξεκινησει η σεζον ειχα εκτιμησει οτι θα φτασουν τις 35 νικες...
Αν μπουν στα πλει-οφς θα ειναι σιγουρα τεραστια επιτυχια & ο Ντουραντ θα ειναι ο βασικοτερος λογος..
Μελλοντικα παντως το ονομα του θα ειναι στα πρωτα φαβορι για το MVP...οπως αλλωστε & για το βραβειο του 1ου σκορερ..
Στη θεση του Νας παντως θα εβαζα τον Ντανκαν...κανει πολυ καλη ατομικη σεζον,ενω & οι Σπερς δειχνουν αρκετα ικανοι για τη 2η θεση στη Δυση στη κανονικη περιοδο..
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 12 2010, 00:30 ) *
rolleyes.gif


Ο Ντουραντ κανει εκπληκτικη ατομικη σεζον..ενω & οι Θαντερ σε 36 ματς εχουν επιτυχει 20 νικες...3 λιγοτερες απ'αυτες που πετυχαν περσι..(και δειχνουν οτι θα φτασουν τις +40 νικες...)..
Πριν ξεκινησει η σεζον ειχα εκτιμησει οτι θα φτασουν τις 35 νικες...
Αν μπουν στα πλει-οφς θα ειναι σιγουρα τεραστια επιτυχια & ο Ντουραντ θα ειναι ο βασικοτερος λογος..
Μελλοντικα παντως το ονομα του θα ειναι στα πρωτα φαβορι για το MVP...οπως αλλωστε & για το βραβειο του 1ου σκορερ..
Στη θεση του Νας παντως θα εβαζα τον Ντανκαν...κανει πολυ καλη ατομικη σεζον,ενω & οι Σπερς δειχνουν αρκετα ικανοι για τη 2η θεση στη Δυση στη κανονικη περιοδο..

Η επιλογη μου εχει να κανει με την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη!Θεωρησα λοιπον οτι ο Νας που στις αρχες του πρωταθληματος μπορει να ηταν ακομα και στο #1 αξιζει να κρατηθει ακομα στο Τοπ-5 παρολο που οι Σανς εχουν πεσει........

Τον Ντανκαν δεν το ξεγραφω ποτε που οντως κανει (μια ακομα μεστη και) καλη σεζον και αν οι Σπερς σιγα-σιγα(που αυτο πιστευω) ρολαρουν και φτασουν στο #2 η #3 της Δυσης που σαφως παραμενει ανοικτο μπορει καλλιστα να παει στο Τοπ-3......
Illusioner
QUOTE(Magnus92 @ Jan 11 2010, 23:17 ) *
Ευτυχως διαβασα την αποψη αυτη... Σε οσους εχω πει πως φετος βλεπω τον τιτλο να πηγαινει στο Σαν Αντονιο , μου ριχνουν ΤΟ κραξιμο . . .
Δεν ειμαι μονος σε αυτον τον κοσμο . . .


Όχι φίλε δεν είσαι μόνος. Όλη η Ελλάδα είναι βαμμένη ασημί και μαύρο. Believe! Go Spurs go! spurs1-sm.gif spurs1-sm.gif spurs1-sm.gif spurs1-sm.gif
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 12 2010, 00:37 ) *
Τον Ντανκαν δεν το ξεγραφω ποτε που οντως κανει (μια ακομα μεστη και) καλη σεζον και αν οι Σπερς σιγα-σιγα(που αυτο πιστευω) ρολαρουν και φτασουν στο #2 η #3 της Δυσης που σαφως παραμενει ανοικτο μπορει καλλιστα να παει στο Τοπ-3......

Πως θα σου φαινοταν αν αυτο το σεναριο μετουσιωνοταν σε πραξη? rolleyes.gif

Bold Move In San Antonio?: The San Antonio Spurs are not happy or satisfied with where they stand today. League sources said recently that the Spurs made a pass at New Orleans trying to pry away Chris Paul with an offer that included Tony Parker.

The offer was immediately turned away by the Hornets.

However it is interesting to hear San Antonio would consider parting with Parker, but if it returned Chris Paul the move is easy to justify. Parker has one more season remaining on his deal worth $13.6 million and could be one of the top free agent guards in the summer of 2011.

πηγη:Hoopsworld

Νομιζω οτι αν εμπαιναν στη ''σουμα'' & ο Τζεφερσον αντι του Πετζα(που ειναι σε καθιζηση & με μεγαλο συμβολαιο..)..ισως & να εβγαινε κατι..(ματσαρονται σχεδον τα συμβολαια των 2 ζευγαριων)..
Ο Πολ ναι μεν ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος των Χορνετς..ομως ειναι πολυ κριμα αυτος ο παικτης να μην παιζει για μια ομαδα που κανει πρωταθλητισμο..συν οτι και η Ν.Ορλεανη,μαλλον αποτελει ''μικρη αγορα''..
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 12 2010, 21:09 ) *
Πως θα σου φαινοταν αν αυτο το σεναριο μετουσιωνοταν σε πραξη? rolleyes.gif

Bold Move In San Antonio?: The San Antonio Spurs are not happy or satisfied with where they stand today. League sources said recently that the Spurs made a pass at New Orleans trying to pry away Chris Paul with an offer that included Tony Parker.

The offer was immediately turned away by the Hornets.

However it is interesting to hear San Antonio would consider parting with Parker, but if it returned Chris Paul the move is easy to justify. Parker has one more season remaining on his deal worth $13.6 million and could be one of the top free agent guards in the summer of 2011.

πηγη:Hoopsworld

Νομιζω οτι αν εμπαιναν στη ''σουμα'' & ο Τζεφερσον αντι του Πετζα(που ειναι σε καθιζηση & με μεγαλο συμβολαιο..)..ισως & να εβγαινε κατι..(ματσαρονται σχεδον τα συμβολαια των 2 ζευγαριων)..
Ο Πολ ναι μεν ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος των Χορνετς..ομως ειναι πολυ κριμα αυτος ο παικτης να μην παιζει για μια ομαδα που κανει πρωταθλητισμο..συν οτι και η Ν.Ορλεανη,μαλλον αποτελει ''μικρη αγορα''..

Αυτο αν ειναι εφικτο θα ηταν σεναριο σουπερ για τους Σπερς!Οσο καλος και να ειναι ο Παρκερ ο CP3 ειναι αλλη κλαση!Πρωτη φορα βλεπω μετα τον Αιζαια Τομας τοσο καλο "κοντο" πλειμεικερ που να εχει τα παντα!
Ασε που αν πηγαινε στους Σπερς ο Πολ μπορει να διεκδηκουσε αυτος το ΜVP με μεγαλες αξιωσεις(οπως το 2008) και οχι ο Ντανκαν!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 12 2010, 21:14 ) *
Αυτο αν ειναι εφικτο θα ηταν σεναριο σουπερ για τους Σπερς!Οσο καλος και να ειναι ο Παρκερ ο CP3 ειναι αλλη κλαση!Πρωτη φορα βλεπω μετα τον Αιζαια Τομας τοσο καλο "κοντο" πλειμεικερ που να εχει τα παντα!
Ασε που αν πηγαινε στους Σπερς ο Πολ μπορει να διεκδηκουσε αυτος το ΜVP με μεγαλες αξιωσεις(οπως το 2008) και οχι ο Ντανκαν!

2 εστω αουτσαιντερ για το MVP..ακουγονται πολυ καλυτερα απ'οτι ενα.. smiley.gif
Εντωμεταξυ,μιας & προσεξα τη κουβεντα για τον Τζεφερσον..θα πω πως ειναι πολυ καλος παικτης..
Ομως χρειαζεται ενα χρονικο διαστημα ωστε να αφομοιωσει τους αυτοματισμους των Σπερς & οι Σπερς(παικτες & Ποποβιτς),να ''αποκωδικοποιησουν'' καλυτερα τα χαρακτηριστικα του & να τα ενταξουν στο παιχνιδι τους..
Ξερουμε ολοι οτι οι Σπερς ειναι ομαδα που βγαζει πολλα τριποντα ανα αγωνα μεσα απο split out pass..η' απ τις πασες ''απο μεσα προς τα εξω'' του Ντανκαν..
Ο Τζεφερσον δεν ειναι ο κλασικος σουτερ & συχνα κινειται(κοβει),προς το καλαθι αντι να παραμενει ακροβολισμενος...(οπως εκανε για π.χ. ο Μποουεν..)..
Οποτε βαση αυτης της λογικης,ακομα και ο Πετζα(απ το παραπανω σεναριο που προτεινα),θα ηταν ισως πολυ πιο λειτουργικος,μιας & ειναι καθαρος σουτερ..

Illusioner
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 12 2010, 21:09 ) *
Πως θα σου φαινοταν αν αυτο το σεναριο μετουσιωνοταν σε πραξη? rolleyes.gif

Bold Move In San Antonio?: The San Antonio Spurs are not happy or satisfied with where they stand today. League sources said recently that the Spurs made a pass at New Orleans trying to pry away Chris Paul with an offer that included Tony Parker.

The offer was immediately turned away by the Hornets.

However it is interesting to hear San Antonio would consider parting with Parker, but if it returned Chris Paul the move is easy to justify. Parker has one more season remaining on his deal worth $13.6 million and could be one of the top free agent guards in the summer of 2011.

πηγη:Hoopsworld

Νομιζω οτι αν εμπαιναν στη ''σουμα'' & ο Τζεφερσον αντι του Πετζα(που ειναι σε καθιζηση & με μεγαλο συμβολαιο..)..ισως & να εβγαινε κατι..(ματσαρονται σχεδον τα συμβολαια των 2 ζευγαριων)..
Ο Πολ ναι μεν ειναι ο ακρογωνιαιος λιθος των Χορνετς..ομως ειναι πολυ κριμα αυτος ο παικτης να μην παιζει για μια ομαδα που κανει πρωταθλητισμο..συν
οτι και η Ν.Ορλεανη,μαλλον αποτελει ''μικρη αγορα''..




Το σενάριο αυτό είναι κάτι παραπάνω από ιδανικό αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να πραγματοποιηθεί. Μόνο την πηγή να δείτε καταλαβαίνετε ότι δύσκολα αληθεύει.... Πάντως ειδικά φέτος ο Πάρκερ φαίνεται πολύ κουρασμένος. Μετά από την περσυνή χρονια και την εθνική έχει κουραστει αρκετά. sad.gif sad.gif Πρέπει να τον συντηρήσουμε για τα playoff. Αλλά για μένα το σημαντικό είναι ότι ο Μάνου είναι πλέον υγειής και είναι σαν τον παλιό καλό. Άντε να δούμε πως θα πάει το ντέρμυ σήμερα με τους Lakers. spurs1-sm.gif spurs1-sm.gif spurs1-sm.gif spurs1-sm.gif
Air and King
Οι Ομαδες εφτασαν τα 50+ παιχνιδια και ο δρομος για το ΜVP συνεχιζεται με καποιες αλλαγες για μενα στο Τοπ-5 αυτη την χρονικη περιοδο:

1.ΛεΜπρον
2.Κομπι
3.Ντουραντ(Οριακα δεν τον εβαλα στο #2)
4.Ντερον Γουιλιαμς(η ομαδα του ειναι φορμαρισμενη ανεβηκε στο #3 της Δυσης απο εκει που ηταν και καμια στιγμη εκτος 8αδας και αυτος ειναι ο ηγετης)
5.Ντουαιτ Χαουαρντ


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.