Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Δ ' ΕΣΚΑ - Α' ΟΜΙΛΟΣ 2015-16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
Pages: 1, 2
yperixitikos
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ
ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ
ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ
ΡΟΥΦ 80
ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ
ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ
ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ ΑΘΗΝΩΝ
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ
ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ

tommie1983
Δ ΕΣΚΑ ο Πανελλήνιος...Να το βλέπεις και να μην το πιστεύεις...
skinskinz
QUOTE (tommie1983 @ Jun 26 2015, 15:54 ) *
Δ ΕΣΚΑ ο Πανελλήνιος...Να το βλέπεις και να μην το πιστεύεις...


ε τοτε να ξεκινησω με τις προβεψεις!

για Ανοδο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ! τιμης ενεκεν! δεν ξερω το ροστερ τους!
basket6789
Χαιρετιζω τους φιλους του φορουμ .
Να δωσουμε καταρχην συγχαρητηρια στην ομαδα της εθνικης εφηβων και τον προπονητη της κ.Παπαθεοδωρου που με παρα πολυ κοπο και δουλεια φτασανε στο καλυτερο αποτελεσμα.Απεδειξαν οτι η ελλαδα εχει ακομα ταλεντα στο μπασκετ.Επισης ειδα στον τελικο μια καταπληκτικη διαιτησια.Αυτα για τον τελικο. Οσον αφορα την δ´ εσκα και βλεποντας τον ομιλο προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο πανελληνιος θα ειναι φαβορι για την κατακτηση της πρωτης θεσης. Θελω να κανω μια μικρη αναφορα επισης για τα παιδικοεφηβικα πρωταθληματα.Ελπιζω φετος να μην βλεπουμε σε παιδικοεφηβικα αμυνες ζωνης. Ελπιζω να καταλαβουν οι περισσοτεροι οτι η ζωνη μονο κακο μπορει να κανει σε νεαρους ταλαντουχους αθλητες. Πρεπει να σεβαστουμε το αθλημα και να καταλαβουμε οτι τα παιδια πανε σε ομαδες για να μαθουν μπασκετ, να μαθουν να αμυνονται. Αληθεια ποιος πιστευει οτι η ζωνη ειναι η πιο σωστη αμυνα; Δεχομαι οτι ειναι πιο ξεκουραστη αλλα θεωρω οτι ειναι η πιο παθητικη αμυμα και μπορει ευκολα να φας καλαθι. Θα ηθελα να κανω δυο προτασεις στην εσκα. Πρωτον : στα παιδικοεφηβικα εγω σαν ανθρωπος που αγαπαει το μπασκετ η προταση μου ειναι να κοπει μαχαιρι οποιαδηποτε μορφη ζωνης. Δευτερον: θα ηθελα να πω οτι καλο ειναι για τον χωρο να υπαρξει μια συναντηση στην εσκα διαιτητων- προπονητων που να εξηγουν οι διαιτητες τον τροπο και τα κριτηρια με τα οποια σφυριζουν, να υπαρχει ανταλλαγη αποψεων για το καλο του αθληματος. Δεν μπορω να πηγαινω σε παιχνιδια παιδων και εφηβων και να βλεπω προπονητες ή παικτες να μην σεβονται τους διαιτητες. Η αποψη μου ειναι οτι οι διαιτητες ειναι ανθρωποι. Το λαθος θα το κανουν δεν υπαρχει περιπτωση , το θεμα ειναι εκεινη την ωρα να τους σεβομαστε και να μην το τραβανε ουτε προπονητες ουτε παικτες. Περυσι ειχα παει σε ενα παιχνιδι εφηβων στο γηπεδο μητσακη και ειδα τον αγωνα πηγασο κυψελης με καποια αλλη ομαδα, δεν μπορω να θυμηθω. Ασχημη εντυπωση μου εκανε ο παικτης της φιλοξενουμενης ομαδος που τσακωνοταν με ολους, ακομα και με τα παιδια του πηγασου και δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι δεν τον απεσυρε ο προπονητης του. Δεν μπορει με τιποτα ενα παιδι ηλικιας 17-18 να βριζει ενα διαιτητη και να μην σεβεται εναν μεγαλυτερο ανθρωπο. Κατα την προσωπικη μου αποψη ολα ξεκινουν απο τους συλλογους. Και επειδη πολλα εχουν ειπωθει απο ορισμενους, οσο και αν στεναχωρει καποιους αυτο που θα πω , οσοι ειναι προπονητες στον πηγασο κυψελης ( γιατι εχω παρακολουθησει αυτην την ομαδα εδω και 3 χρονια) βλεπω οτι η συμπεριφορα των προπονητων προς τους διαιτητες ειναι κοσμια,σε αντιθεση με προπονητες που εχω δει σε αλλα παιχνιδια οι οποιοι φωναζουν στους διαιτητες με σκοπο τι;
Κλεινοντας θα ηθελα να πω οτι ευχομαι να γινουν καλα πρωταθληματα σε αντρικα παιδικα εφηβικα, γενικα ο,τι διοργανωνει η εσκα να βρεθει σε καλο επιπεδο φετος, και πιστευω οτι η διαιτησια θα ειναι παλι εξαιρετικη οπως ηταν και την περσινη χρονια, τα λαθη ανθρωπινα και τα δεχομαστε, και για να μην μακρυγορω σεβασμος στους διαιτητες. Προσπαθουν σε αντιξοες συνθηκες να φερουν εις περας μια δυσκολη αποστολη. Γιατι το να εισαι διαιτητης και να εχεις να κανεις με 24 αθλητες και με καμια 10αρια παραγοντες απο τις 2 ομαδες δεν ειναι και οτι πιο ευκλο. Δεν ειναι διαιτητης , αλλα ειμαι στον χωρο τους μπασκετ. Σας το ξαναλεω ΣΕΒΑΣΜΟΣ. Αποψη μου ειναι αυτη και δεν αλλαζει.
Σας ευχαριστω πολυ φιλοι.
Vbasket
Τρομερη μεταγγραφη για τον Α.Ο.ΛΕοντειου..ο Τζιμας Κλεανδρος στην ομαδα.εμπειρος guard με θητεια στην γ εθνικη και στις κατηγοριες της εσκα!!!βαζει υποψηφιοτητα για καλα πραγματα στην κατηγορια!!!
IBO
Κalimera se olous tous basketikous filous tou forum!!

Efxomai kali basketiki xronia, xoris travmatismous pano apo ola!!

Psaxno omada gia na agonisto stin D' ESKA dedomenou oti eimai eleftheros kai etsi an iparxei kapoia omada pou psaxnei

paikti na siblirosei to roster tis, as me enimerosei.

Agonizomai os diari, ilikia ano ton 30.

Efxaristo poli to forum gia to vima pou mou dinete.
Shorty
Εχουμε εικονα απο ροστερ ? Καμια προβλεψη ?
basket6789
Βρισκομουν στο παιχνιδι ζευς - αο πηγαςου κυψελης ,στο παιδικο σαν θεατης ,επειδη το σπιτι μου τυχαινει να ειναι παρα πολυ κοντα και επειδη εχω παιξει μπασκετ και μπορω να καταλαβω ,στην επομενη σχολη διαιτητων θα παω να δηλωσω συμμετοχη. Ας ειμαι 27 χρονων ,αυτο που ειδα δεν μπορω να πω οτι ηταν μπασκετ.μια ομαδα με ελλειψεις και απο την αλλη ο ζευς πληρης.Μπραβο στην νικητρια ομαδα και τον προπονητη τους και μπραβο στα παιδια του πηγασου κυψελης και στον προπονητη τους για ενα ματς που αυτος που το διηυθυνε προκαλεσε εντονα παραπονα απο την β ομαδα.πρωτη φορα βλεπω παικτες να βγαινουν απο το γηπεδο και ο διαιτητης να λεει παιζεται. Και εξηγω: εαν η μπαλα ειναι μες στο γηπεδο αλλα ο αθλητης ειναι εξω θελω να μου καποιος ο κανονισμος τι αναφερει. Η μπαλα μενει στους ιδιους ή αλλαζει κατοχη; Η απαντηση ειναι σιγουρα αλλαζει κατοχη η μπαλα.συνεχομενα λαθη που θα μπορουσαν να αποφερουν μεχρι και σοβαρο τραυματισμο αθλητου.εγω ειμαι αυτος που παντα λεει να βοηθαμε τους νεους διαιτητες και να προσπαθουμε παντα να τους διευκολυνουμε το εργο. Και πιστευω να το συνεχιζω. Αλλα με τετοιες διαιτησιες παιδια δεν παιζει. Ο προπονητης του πηγασου εκανε υπερανθρωπες προσπαθειες να κρατησει τους παικτες του στα ορια , χωρις να φταει εννοειται η αντιπαλη ομαδα. Η αντιπαλη ομαδα ειχε φτιαξει το παιχνιδι της και ηταν ετοιμη για το παιχνιδι και μπραβο και συγχαρητηρια για την νικη. Αλλα στο μπασκετ πρεπει να παιζουμε με τα ιδια κριτηρια και το επαναλαμβανω . Θεωρω οτι η εσκα πρεπει να βαζει πιο εμπειρους διαιτητες οσο μπορει γιατι ορισμενοι διαιτητες νομιζουν οτι μπορουν να καταστρεφουν παιχνιδι. Συγχαρητηρια ξανα στην ομαδα τους ζευς και τον προπονητη τους αλλα θεωρω οτι πρεπει να δωσουμε συγχαρητηρια και στην ομαδα του πηγασου και τον προπονητη που προσπαθησε και καταφερε να συσσωρευσει τον εκνευρισμο των παικτων επανω του και να τελειωσει το παιχνιδι ομαλα και ηρεμα. Επισης συγχαρητηρια και στην γραμματεια του αγωνα επειδη ειλικρινα φερανε εις περας ενα πολυ δυσκολο παιχνιδι. Συγχαρητηρια και για τον υπευθυνο του ζευς. Εγω που ειμαι απλος φαν πιστευω οτι με τετοιες διαιτησιες τα παιδια τα διωχνουμε απο τα γηπεδα...
Εχαριστω και συγγνωμη αν σας ζαλισα
dontshoottheref
Αν κατάλαβα καλά το ποστ σου, λες οτι παίχτες πατούσαν έξω και δεν σφύριζε ο ρεφ;;

στο θέμα της εμπειρίας, η απλή απάντηση είναι, αν δεν παίξουν οι νεοι ρεφ πως θα γίνουν έμπειροι;; και που θα παίξουν αν όχι στα παιδικά και στα μίνι;;; μια πολύ απλή λύση είναι να παίζουν πάντα 2 ρεφ, ένας παλιότερος και ένας νέος. Αλλά οι ομάδες θα το δεχθούν αυτό;;; (+12 ευρώ το παιχνίδι)... Δευτερεύουσα λύση είναι οι νέοι ρεφ να παίζουν αμισθί για ένα μεγάλο διάστημα ώστε να αποκτήσουν εμπειρία και να περάσουν μετά από εξετάσεις... λέω γω τώρα.. αλλά ποιος ρεφ θα παίξει 5-6 μήνες τσάμπα και γιατί;;;
Giwrgis17
Οντας πολυ νωρις για σχολια και προβλεψεις να δηλωσω πως ειδα τους αγωνες της Εστιας στο κυπελλο και μου εχει κανει φοβερη εντυπωση σαν ομαδα. Τωρα αν ηταν φωτοβολιδα η οχι θα δειξει.

Καλη επιτυχια σε ολους και καλη σεζον να εχετε χωρις τραυματισμους
gspara
Πηγαμε Ρουφ να δουμε ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ-ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ αλλα τζιφος,οι φιλοξενουμενοι δεν εμφανιστηκαν ποτε.

Στο προηγουμενο παιχνιδι ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 51-46.
nicksavage1981
QUOTE (gspara @ Oct 11 2015, 22:16 ) *
Πηγαμε Ρουφ να δουμε ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ-ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ αλλα τζιφος,οι φιλοξενουμενοι δεν εμφανιστηκαν ποτε.

Στο προηγουμενο παιχνιδι ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 51-46.


Iσχύει.

Την πάτησα και γω
kath00
καλησπερα...καμια εικονα απο το παιγνιδι της εστιας?
gspara
QUOTE (kath00 @ Oct 12 2015, 22:44 ) *
καλησπερα...καμια εικονα απο το παιγνιδι της εστιας?

Μονο το τελικο σκορ προλαβα να δω.Απο οτι μου ειπαν η Εστια ειχε συνεχεια τον ελεγχο και προβαδισμα διψηφιο,αλλα στο τελος μειωσαν οι φιλοξενουμενοι χωρις ομως να απειλησουν.
kath00
καλημέρα...ευχαριστω για την απαντηση...παραληψη μου....είμαι ο νικος και από ιουνιο εγκατασταθηκα πετραλωνα...πριν κατοικουσα μοσχατο και εβλεπα ελευθερια και λιγο λεων.τωρα εχω αρχισει να βλεπω παιχνίδια στο ρουφ και μπορει να κατηφορησω και προς αιολο μερια αν τυχει. ειδα εστια σε ένα κυπελο και μου αρεσε και γιαυτο ρωτησα...καλη συνεχεια σε ολους και καλα προταθληματα.
depon_13
ΟΡΦΕΑΣ Κ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 30-48 ο Ορφεας αν δεν κανω λαθος κατεβηκε με 7 παικτες , ολοι απο την εφηβικη του ομαδα
Vbasket
ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ-Α.Ο.ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ 59-50 αποτι θυμαμαι..
kath00
καλησπερα...ειδα σημερα οικογενειακος (για να μην γκρινιαζει η κυρα την πηγα και για φαγητο μετα)...το παιχνιδι της εστιας και του ρουφ.νικησε η εστια γυρω στους 10-12....η εστια μου αρεσε σαν ομαδα,νεανικη με 2 καλους παικτες τον 10 και τον 15..ειδικα ο 10 πρεπει να εβαλε καμια 20αρα...ειχε εναν καλο πλαιυ το 13 αν θυμαμαι καλα...απο τις ομαδες που εχω δει στο κλειστο του ρουφ νομιζω ειναι μαλλον η καλυτερη και μαλλον θα ειναι στις θεσεις της ανοδου...απο το ρουφ τωρα νομιζω δεν ειναι ασχημη ομαδα και θα βρει τα πατηματα της, ειχε καποια νεκρα διαστηματα τα οποια στοιχησαν, 3 ή 4 φορες πλησιασε το παιγνιδι στους 5 ποντους και εκει γινονταν καποια τραγικα λαθη και ξαναξεφευγε η εστια...η οποια ειχε το προβαδισμα απο την αρχη και στην ουσια δεν απειληθηκε απο το ρουφ.το ρουφ εχασε πολλες βολες και επισης αρκετα καλαθια απο κατω που στοιχησαν στην ομαδα....στο γηπεδο αρκετος κοσμος,η διαιτησια καλη δεν επηρεασε το παιγνιδι και οι προπονητες και των δυο ομαδων κυριοι οπως και οι παικτες.....ηθελα να δω και το αλλο παιγνιδι αλλα λογω ''γκρινιας''...εφυγα και για να ξαναπαω να δω παιγνιδι επρεπε να ''λαδωσω'' με ενα γευμα!!!!.
nicksavage1981
Για τον ιδιο ομιλο η Δαφνη Αθηνων εμαθα οτι κερδισε καμια 20αριά ποντους χτες.

60-40 νομιζω
Vbasket
AOΛΕΟΝΤΕΙΟΥ-ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ 2 δεν θυμαμαι ακριβως το σκορ..ενα κακο παιχνδι..ηταν ντερμπυ μεχρι το 4 δεκαλεπτο..η εστια φιλιας πιεσε στο τελος και πηρε τη διαφορα με ομαδικη δουλεια,ενω για την λεοντειο ξεχωρισε το 13 αν θυμαμαι καλα που παλευε μονος.καλη συνεχεια
el-14
[/quote]
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΠΑΤΗΣΙΑ 2

ΝΙΚΗ ΑΘ. - ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 54 - 64

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. - ΟΡΦΕΑΣ Κ. ΠΑΤ. 86 - 30
gspara
ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 54-62

Ωραιο ματσακι στο Ρουφ,το οποιο παρακολουθησα απο το ξεκινημα του 2ου ημιχρονου (31-32).
Αμφιρροπο χαρακτηρα ειχε η 3η περιοδος(44-48) με τους γηπεδουχους να επιχειρουν να χτυπησουν στη ρακετα,διαθετοντας πιο μεγαλα και βαρια κορμια.

Ο νεανικος Αστερας,σαφως πιο αθλητικη ομαδα και με εντυπωσιακη ευστοχια απο τα 6.75,ξεφυγε στην 4η περιοδο με την Δαφνη να δειχνει να ξεμενει απο δυναμεις και μονο τον Νικολουσιο να απειλει.

Κορυφαιος του Αστερα ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ shot.gif !!!!Απολαυστικος οργανωτικα και εκτελεστικα!!!!
Μου αρεσε και ο αριστεροχειρας '97αρης Γεωργιανος με το #13!!Πολυ ωραιο στυλακι!!!
gspara
Ας κανουμε μια προσπαθεια για τον 1ο ομιλο με τα λιγα που εχουμε δει μεχρι τωρα.......

ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ-ΡΟΥΦ 80 1

ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ-ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 2

ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 1

ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ-ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ 1

ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ-ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 1

ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ-ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. 2
Vbasket
ΑΟΛ ΛΕΟΝΤΕΙΟ-ΡΟΥΦ 1 κοντα στους 10 ποντους.οι γηπεδουχοι ηταν μπροστα στο σκορ σολο το παιχνιδι..μονο στις αρχες του 4 πλεισιασν οι φιλοξενουμενοι.αλλα ξαναπηραν διαφορα οι γηπεδουχοι.
gspara
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ-ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ 48-65.
el-14
QUOTE(gspara @ Nov 1 2015, 23:25 ) *
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ-ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ 48-65.

ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 72 - 67
ΠΑΤΗΣΙΑ - ΔΑΦΝΗ 74 - 67
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤ. - ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ ΞΕΡEI KANEΙΣ;
NoExcuses
QUOTE(el-14 @ Nov 2 2015, 01:30 ) *
ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 72 - 67
ΠΑΤΗΣΙΑ - ΔΑΦΝΗ 74 - 67
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤ. - ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ ΞΕΡEI KANEΙΣ;

Αστέρας - νίκη Αθηνών 2 +2
Buzzer beater στη λέξη με follow από επιθετικό rebound
must_win
Τι ισχύει σχετικά με τις ομάδες που ανεβαίνουν στη Γ'; Ο πρώτος ανεβαίνει κατευθείαν και οι δεύτεροι μπαραζ;
el-14
QUOTE(must_win @ Nov 2 2015, 15:55 ) *
Τι ισχύει σχετικά με τις ομάδες που ανεβαίνουν στη Γ'; Ο πρώτος ανεβαίνει κατευθείαν και οι δεύτεροι μπαραζ;

Ο 1ος κάθε ομίλου ανεβαίνει κατευθείαν και παίζει για τον υπερπρωταθλητή με τους άλλους τρείς πρώτους.
2ος - 3ος - 4ος κάθε ομίλου παίζουν μπαράζ με τους άλλους τρείς ομίλους, για να ανεβουνε στην ΄Γ κατηγ. άλλες 4 ομάδες (σχηματίζουν 4 ομίλους των 3ων ομάδων και ο πρώτος κάθε ομίλου ανεβένει στην ΄Γ. Κάθε όμιλος έχει έναν 1ο, έναν 2ο και έναν 3ο από διαφορετικούς ομίλους, σύνολο 12 ομάδες).
Ανεβένουν στην ΄Γ κατηγ. σύνολο 8 ομάδες και αν χρειαστεί και κάποιος επιλαχόντας.
el-14
QUOTE(el-14 @ Nov 2 2015, 16:27 ) *
Ο 1ος κάθε ομίλου ανεβαίνει κατευθείαν και παίζει για τον υπερπρωταθλητή με τους άλλους τρείς πρώτους.
2ος - 3ος - 4ος κάθε ομίλου παίζουν μπαράζ με τους άλλους τρείς ομίλους, για να ανεβουνε στην ΄Γ κατηγ. άλλες 4 ομάδες (σχηματίζουν 4 ομίλους των 3ων ομάδων και ο πρώτος κάθε ομίλου ανεβένει στην ΄Γ. Κάθε όμιλος έχει έναν 1ο, έναν 2ο και έναν 3ο από διαφορετικούς ομίλους, σύνολο 12 ομάδες).
Ανεβένουν στην ΄Γ κατηγ. σύνολο 8 ομάδες και αν χρειαστεί και κάποιος επιλαχόντας.

Λάθος. Κάθε όμιλος θα έχει έναν 2ο, έναν 3ο και έναν 4ο από διαφορετικούς ομίλους.
gspara
ΓΚΡΑΒΑ-ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ 57-64 (18-20,26-27,37-42,57-64).

Ενδιαφερον παιχνιδι εγινε στην Γκραβα αναμεσα σε 2 ομαδες που δεν εχουν βλεψεις για 4αδα.

Μετα το run'n'gun της 1ης περιοδου,τα Πετραλωνα εριξαν τον ρυθμο,πηραν τον ελεγχο του αγωνα και με εξαιρεση το ξεκινημα του 2ου ημιχρονου(33-28 προσπερασε η Γκραβα) εφτασαν δικαια στη νικη.
Οι φιλοξενουμενοι ειχαν περισσοτερες λυσεις επιθετικα και ηταν ευστοχοι απο το 3ποντο,ενω καταφεραν να περιορισουν τον πιο επικινδυνο παιχτη των γηπεδουχων (#10).
Η μαχητικη Γκραβα ηταν μεχρι τελους κοντα στο σκορ(54-57) αλλα δεν ειχε τις λυσεις για κατι καλυτερο.

Παμε και στα προγνωστικα για το υπολοιπο της 5ης αγωνιστικης που εχει αρκετα αμφιρροπα παιχνιδια.....

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ-ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ 1
Απο 2 ηττες προερχεται ο ΠΓΣ και θελει να επιστρεψει στις νικες....

ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ.-ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 2
Ντερμπυ.Αηττητος ο Πηγασος,ενω ο Αστερας εχει δυο ηττες στο καλαθι.Μου αρεσουν πολυ και οι 2 ομαδες,εχει χασει εδαφος ο Αστερας και θα πονταρω στο 2πλο....

ΡΟΥΦ 80 ΑΠΣ-ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1

ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ-ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 2
Αμφιρροπο πιστευω και εδω.Απροβλεπτη η Νικη,πονταρω στα πιο σταθερα Πατησια.

ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ-ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ 2
Δυνατη η Εστια,πιστευω εστω δυσκολα θα παραμεινει αηττητη.

gspara
ΔΑΦΝΗ-ΕΣΤΙΑ 64-70.
el-14
[quote name='gspara' date='Nov 9 2015, 00:23 ' post='743501']
ΔΑΦΝΗ-ΕΣΤΙΑ 64-70.
[/ΝΙΚΗ ΑΘ. - ΠΑΤΗΣΙΑ 52 - 60
ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. - ΑΣΤΕΡΑ ΠΑΤ. 65 -69
gspara
ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ-ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 0 - 20

ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ-ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 2

ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ.-ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ 1

ΡΟΥΦ 80-ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 1

ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ-ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ 1

ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ-ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 2
el-14
[/quote
NΙΚΗ ΑΘ. - ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ καν. αγ. 68 - 68 Ά παρ. 79 - 79 ΄Β παρ. 92 - 87 τελικό.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. - ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ ΘΗΣΕΑΣ 82 - 52.
gspara
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ-ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. 2

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ-ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 2

ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ-ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1

ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ-ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 1

ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ-ΡΟΥΦ 80 1

ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ-ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ 20 - 0
el-14
QUOTE (gspara @ Nov 27 2015, 23:18 ) *
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ-ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. 2

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ-ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 2

ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ-ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1

ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ-ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 1

ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ-ΡΟΥΦ 80 1

ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ-ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ 20 -0


ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ - ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. (ΑΝΑΒΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΕΒΑΛΑΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΗΜΕΡΑ ΑΓΩΝΩΝ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΝΔΡΙΚΟ ΤΗΣ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ).

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 48 - 50
doctor_dru
ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ - ΡΟΥΦ 80 72 - 64(33-23)

Η Δάφνη ξεκίνησε καλύτερα το ματς και απ'το 4-5ο λεπτό μπήκε σταθερά μπροστά.Κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και κατάφερε να έχει συνεχώς μια διαφορά 6-10 πόντων.
Στο 2ο ημίχρονο η Δάφνη συνέχισε να σκοράρει απ'τα 6,75 με τον Νικολούσιο(9) και έφτασε και στο +15 κάποια στιγμή.Το Ρουφ όμως απάντησε με συνεχόμενα τρίποντα του 6 στο τέλος της 3ης περιόδου και στην αρχή της 4ης και έκανε το ματς ντέρμπι.5 λεπτά πριν το τέλος ήρθε και μια φάση όπου η Δάφνη δέχθηκε 3 τεχνικές ποινές,με τις 2 να είναι στο προπονητή ο οποίος και αποβλήθηκε.Το Ρουφ κατάφερε να φτάσει το ματς στον πόντο(60-59) αλλά τα "γκρέμισε" όλα στο τελευταίο δίλεπτο με κακές και βιαστικές επιλογές.Αντίθετα,η Δάφνη παρά την αποβολή του προπονητή της,έμεινε ψύχραιμη και εκμεταλλευόμενη το 9 στην περιφέρεια και το 15 κοντά στο καλάθι κατάφερε να φτάσει στην νίκη.

Κορυφαίοι για τους (τυπικά) γηπεδούχους 9,15,16 ενώ για τους φιλοξενούμενους το 6 που τους κράτησε στο ματς και παραλίγο να κάνει μόνος του την ανατροπή.
tasosm
Καλησπερα.
Συμφωνω απολυτα με την ανωθεν περιγραφη απλα θελω να διορθωσω οτι δεν δεχτηκα δευτερη τεχνικη ποινη αλλα μια και αμεσως ντισκαλιφιε γιατι τον ειπα απαραδεκτο γιατι μετα απο δικο μας αμυντικο ριμπαουντ ενας εκ των παικτων ειχε χτυπησει στο προσωπο οπως επισης και αλλος ενας ζητησε απο τον διαιτητη στην ιδια φαση να σταματησει το παιχνιδι γιατι ηθελε να δεσει τα κορδονια του .
Παρολαυτα ο πρωτος διαιτητης συνεχισε και εκει αφου του ειπα οτι οφειλε να σταματησει μου ειπε δεν ξερεις τις λες ...
Συνεχιζω και λεω οτι ο κυριος ειναι απαραδεκτος και κακως συνεχιζει μα σφυραει!!!
Το παιχνιδι ειχε παρα πολυ δυνατες μονομαχιες εως αντιαθλητικες και του ξεφυγε ή κατα την γνωμη μας ήθελε να του ξεφυγει.
Προειδοποιω οτι δεν θα ανεκτω αλλες τετοιες διαιτησιες...
dontshoottheref
Ποτέ δεν σταματάει παιχνίδι για κορδόνια. Ούτε για τραυματισμό, παρά μόνο στο κεφάλι. Μιλάμε για περιπτώσεις βέβαια, που το παιχνίδι 'τρέχει'.
tasosm
Υποθέτω οτι είσαι ρέφερι!!!
Οι ερωτήσεις μου είναι απλά για επιμόρφωση δική μου και επουδενί για χλευάσω το επάγγελμα σας.
Όταν λές κεφάλι.Το πρόσωπο σε ποιό μέρος του σώματος ανήκει?
Επίσης μια ερώτηση που καιρό θέλω να κάνω.Όταν ένας παίκτης έχει την μπάλα στα χέρια του...είτε μετά απο ριμπάουντ ,είτε όταν είναι σε διεκδίκηση και βουτάει ένας ή περισσότεροι να του πάρουν την μπάλα αλλά υπάρχει επαφή στα χέρια αυτουνού που έχει την ήδη την μπάλα γιατί δεν σφυρίζετε φάουλ αλλά πάντα σφυρίζετε τζάμπολ?
Σε ευχαριστώ
kath00
καλησπερα.χτες υστερα απο πολυ καιρο (ημουν καλο παιδι φαινεται και η κυρα με αφησε να βγω...χαχα) ειδα στο ρουφ 2 παιχνιδια...ειδα εστια-γκραβα και δαφνη-ρουφ...για το πρωτο παιχνιδι μπορω να πω οτι η εστια οποτε χρειαστηκε επαιξε καλα για να παρει το παιχνιδι απεναντι σε μια νεα ομαδα η οποια δεν ειναι ετοιμη ακομα να κοντραρει μεχρι τελους μια πιο εμπειρη ομαδα που εχει παικτες που μπορουν να παρουν πανω τους την ομαδα στα δυσκολα...η εστια ειχε το 10 και το 5 σε καλη μερα και κουβαλησαν την ομαδα....το επομενο παιχνιδι ηταν ποιο ενδιαφερον....η δαφνη ξεφυγε στην αρχη οχι γιατι ηταν καλυτερη αλλα γιατι το ρουφ εχασε ευκολες επιθεσεις ενω ειχε καλες επιλογες....χανωντας ομως ευκολα καλαθια και κανοντας λαθος πασες εδωσε την ευκαιρια στην δαφνη να κερδιζει και 15 ποντους.το ρουφ γυρισε το παιχνιδι και εφτασε στον ποντο 2 λεπτα πριν την ληξη και εκει εχυσε την καρδαρα με λαθος επιλογες.η δαφνη ποιο γεματα κορμια που τα παιδια του ρουφ προσπαθησαν να τα κοντραρουν στην δυναμη οσο μπορουσαν....μπορω να πω στο συγκεκριμενο παιχνιδι η δυναμη κερδισε την τεχνικη...απο την δαφνη κορυφαιος ο 9...ενω το 15 εδωσε πολυ δυναμη στην ρακετα.απο το ρουφ πολυ καλος το 6 στην οργανωση και στο σκοραρισμα και ο 13 που παλεψε πολυ...οσο αφορα προπονητες και παγκο,στον πρωτο αγωνα προπονητες και παγκοι αψογοι και κυριοι και στις δυο ομαδες ενω στον δευτερο υπηρχε απο την μια ενας παγκος που προσπαθουσε να κοουτσαρη (ρουφ) και απο την αλλη ενας που στο μεγαλυτερο διαστημα διαμαρτυρονταν σε μια ομολογουμενος οχι καλη για καμια ομαδα διαιτησια.
the judge
ενω στον δευτερο υπηρχε απο την μια ενας παγκος που προσπαθουσε να κοουτσαρη (ρουφ)
[/quote]
νασαι καλα,με εκανες και γελασα...
dontshoottheref
QUOTE (tasosm @ Nov 30 2015, 18:51 ) *
Υποθέτω οτι είσαι ρέφερι!!!
Οι ερωτήσεις μου είναι απλά για επιμόρφωση δική μου και επουδενί για χλευάσω το επάγγελμα σας.
Όταν λές κεφάλι.Το πρόσωπο σε ποιό μέρος του σώματος ανήκει?
Επίσης μια ερώτηση που καιρό θέλω να κάνω.Όταν ένας παίκτης έχει την μπάλα στα χέρια του...είτε μετά απο ριμπάουντ ,είτε όταν είναι σε διεκδίκηση και βουτάει ένας ή περισσότεροι να του πάρουν την μπάλα αλλά υπάρχει επαφή στα χέρια αυτουνού που έχει την ήδη την μπάλα γιατί δεν σφυρίζετε φάουλ αλλά πάντα σφυρίζετε τζάμπολ?
Σε ευχαριστώ


Λέγοντας κεφάλι εννοούμε να είναι τραυματισμός που να είναι επίφοβος για κάτι σοβαρό, δηλαδή διάσειση, γύρισμα γλώσσας όχι κάποιο μάτωμα στο πρόσωπο. Για το 2ο ερώτημα αν ο αντίπαλος καταφέρει να πιάσει την μπάλα είναι τζάμπολ, αν όμως πιάσει τα χέρια του αντιπάλου είναι φάουλ. Δεν μιλάω βέβαια για απλή επαφή, αλλά για 'γράπωμα' των χεριών
basket6789
Καλησπέρα,
Βρισκόμουν στο ανοιχτό γήπεδο της Φιλοθέης σαν φίλαθλος την Δευτέρα 30/11. Έχω δει διαιτησίες καλές και διαιτησίες κακές. Θεωρώ ότι ήταν μια κακή παρένθεση ο διαιτητής που ήταν στα παιδοεφηβικά εκείνη την ημέρα, γιατί και στο παιδικό και στο εφηβικό δεν εφάρμοζε σωστά τους κανονισμούς. Αναφέρω χαρακτηριστικά μια φάση : επιτείθεται η β' ομάδα σε αιφνιδιασμό και παίκτης της α' ομάδας καλώς ανέκοψε την ομάδα όπως την ανέκοψε (κλωτσώντας την μπάλα) και ο συγκεκριμένος διαιτητής αντί να ρίξει τεχνική πονή, έδωσε μπάλα για την α' ομάδα. Τέτοιες διαιτησίες διώχνουν τα παιδιά από το μπάσκετ, δεν τα τα κρατάνε. Εάν θέλουμε να έχουμε σωστό αθλητισμό θα πρέπει μαζί με έναν καινούριο διαιτητή (γιατί το παιδί φαινόταν καινούριο αλλά αυτο δεν δίνει άφεση αμαρτιών) , να σφυρίζει και ένας παλιός μαζί. Θεωρώ οτι οι διαιτητές της τελευταίαας σχολής ειναι πιο αθλητικοί και μπασκετικοί και αυτό θα αποδειχθεί.
gspara
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ-ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ 20 - 0

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ-ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1

ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ-ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 2

ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ-ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 1

ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ-ΡΟΥΦ 80 1

ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ-ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. 2
el-14
Γ.Σ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤ. 2 (+10) ΠΕΡΙΠΟΥ
ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ - ΠΕΤΑΛΩΝΑ 1 (+8) ΠΕΡΙΠΟΥ
ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ ΑΘ. - ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. 45 - 58
doctor_dru
ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ - ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 63 - 56
Η τυπικά γηπεδούχους Εστία είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε δίκαια την νίκη.Κάποια στιγμή μάλιστα γύρω στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στους 15-16 πόντους.Στο 4ο δεκάλεπτο,λίγο η επιθετική δυστοκία της Εστίας,λίγο η άνοδος της απόδοσης της ΑΕΠ έριξαν την διαφορά μέχρι τους 4-5 πόντους.

ΔΑΦΝΗ - ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ 45 - 58 (18-30)
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και πήραν το προβάδισμα εξαρχής.Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πήγασος ανέβασε την απόδοσή του και έβγαλε ωραίες φάσεις στην επίθεση με κορυφαίο το 9.Απ΄την άλλη οι γηπεδούχοι κόλλησαν για μεγάλο διάστημα στο επιθετικό κομμάτι και έμειναν χαμηλά στο σκορ σημειώνοντας 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλό διάστημα των γηπεδούχων που μείωσαν την διαφορά και ξαναμπήκαν στο ματς.Δεν είχαμε συνέχεια όμως στο 4ο δεκάλεπτο με τον Πήγασο να καταφέρνει να διατηρεί μια καλή διαφορά και τελικά να φτάνει στην νίκη.
el-14
QUOTE(gspara @ Dec 11 2015, 19:30 ) *
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ-ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ 20 - 0

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ-ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1

ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ-ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 2

ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ-ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 1

ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ-ΡΟΥΦ 80 1

ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ-ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. 2

ΠΗΡΕΣ ΑΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΣ ΤΑΜΕΙΟ.
gspara
QUOTE (el-14 @ Dec 14 2015, 16:57 ) *
ΠΗΡΕΣ ΑΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΣ ΤΑΜΕΙΟ.

Σαν να κλεβω εκκλησια φιλε el-14 smile.gif .Προβλεψιμος σχετικα ο Ομιλος.Απο οσο εχω δει, Πηγασος και Εστια θεωρω θα μονομαχησουν για την απευθειας ανοδο,με τον Αστερα Πατησιων και τον ΓΣ Πατησιων να εχουν καλες ομαδες και να συμπληρωνουν την 4αδα.Μοναδικη επιλαχουσα η Νικη Αθηνων,αλλα δυσκολα πιστευω θα καταφερει να πεταξει καποιον παρα τη νικη της επι του Αστερα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.