Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Δ ' ΕΣΚΑ - Α' ΟΜΙΛΟΣ 2015-16
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
Pages: 1, 2
el-14
[quote name='gspara' date='Dec 17 2015, 19:57 ' post='747883']
Σαν να κλεβω εκκλησια φιλε el-14 smile.gif .Προβλεψιμος σχετικα ο Ομιλος.Απο οσο εχω δει, Πηγασος και Εστια θεωρω θα μονομαχησουν για την απευθειας ανοδο,με τον Αστερα Πατησιων και τον ΓΣ Πατησιων να εχουν καλες ομαδες και να συμπληρωνουν την 4αδα.Μοναδικη επιλαχουσα η Νικη Αθηνων,αλλα δυσκολα πιστευω θα καταφερει να πεταξει καποιον παρα τη νικη της επι του Αστερα.
[/quote
Εχω την αίσθηση ότι ο ΠΑΟ Δάφνης μπορεί να κτυπήση τετράδα γιατί έχει πολύ καλή πένταδα σε σχέση με τα Πατήσια και την Νίκη που έχουν από τρείς καλούς παίκτες, με καλύτερη άμυνα και οργανώση τα Πατήσια από την Νίκη.
Στον δεύτερο γύρο νομίζω οτι η Δάφνη θα κάνει πόλλές ζημιές γιατί και τα ματς που έχασε εκτός από τον Πήγασος τα έχασε με μικρά σκορ, και έχει και την δικαιολογία της νέας όμαδας.
el-14

Αναβληθέντα παιχνίδια

Νίκη Αθηνών - ΠΑΟ Δάφνη Αθηνών 69 - 64
Πήγασος Κυψ. - Πανελλήνιος 61 - 58
el-14
QUOTE(el-14 @ Jan 9 2016, 11:04 ) *
Αναβληθέντα παιχνίδια

Νίκη Αθηνών - ΠΑΟ Δάφνη Αθηνών 69 - 64
Πήγασος Κυψ. - Πανελλήνιος 61 - 58

Ξέρει κανείς τα αποτελέσματα Πανελληνιος - Αστέρας και Λεόντειος - Πατήσια;
HighLow
13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ 20 - 0
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 49 - 51
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 41 - 48
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 57 - 56
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ ΡΟΥΦ 80 68 - 62
ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 70 - 54

cool.gif
basket6789
Μετα τα αποτελεσματα της 14ης αγωνιστικης θα ηθελα να σας μεταφερω την γνωμη μου για ορσμενα συμπερσματα που βγηκαν για την δυναμικοτητα των ομαδων.

ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ
(11 νικες- 3 ηττες). Καλη ομαδα εως μετρια που ομως ειχε υπερτιμηθει μονο και μονο απο την καλη πορεια που ειχε στο κυπελλο, με πολλες αδυναμιες στην αμυνα <<στη ρακετα>>, αλλα με καλη πιεση <<στο κεντρο του γηπεδου>> και με καλη επιθεση, αλλα κακη στην αντιμετωπιση στις ζωνες των αντιπαλων λογω κακου μακρινου σουτ, αλλα με καλα drive. Νικησε ολους δυσκολα στο Ρουφ και στις τρεις απο τις τεσσερις εξοδους που εκανε στην Γκραβα εχασε, ενω νικησε την Λεοντειο. Καλυτεροι παικτες το 10(2) Σπανος,το 13(π.μ.) Κωνσταντινο και το 15(4) Τσαμης. Η 4αδα ειναι εφικτη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΩΝ
(11 νικες- 2 ηττες). Νεα και νεανικη ομαδα συνολου που παιζει αμυνα στο οριο του σκληρου, με κακη αντιμετωπιση στις ζωνες στην επιθεση αλλα μεγαλη προσηλωση και πειθαρχια ειδικα στην αμυνα. Λογω πιεσης σε ολο το γηπεδο δεν εχει καλες επιστροφες, πιεζει ομως και στο μισο γηπεδο με καλυτερα αποτελεσματα. Με καλους παικτες το 4(π.μ.) Λογοθετης, (πολυ καλος σκορερ), το13(3) Γκουρισιανι και το 6(2) Κωνσταντοπουλος, χωρις καλους ψηλους. Η 4αδα ειναι εφικτη και ισως και η πρωτη θεση.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ
(11 νικες- 3 ηττες).Η πιο πληρης ομαδα σε ροστερ, σε εμπειρια και με αρκετους ψηλους, (καλυτερη επιθεση και απο τις καλυτερες αμυνες του ομιλου). Ολα τα παιχνιδια τα κερδισε με μεγαλες διαφορες εκτος απο τα τρια που εχασε και τα προσφατα που εγιαν με τον Πανελληνιο και την Γκραβα. Με καλους παικτες το 6(3-4) Τσιροπουλος (πολυτελεια για την κατηγορια), το 9(2) Μπεστιτζανος, το 11 (3-4) Χρυσανθακοπουλος (πολυτελειαγια τηνκατηγορια), το 14(5) Παπαευαγγελου. Η 4αδα ειναι εφικτη ακομη ισως και η πρωτη θεση.

Γ.Σ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ
(11 νικες- 2 ηττες). Μετρια αλλα οργανωμενη ομαδα που παιζει αμυνα στο οριο του αντιαθλητικου, αλλα και με μετρια επιθεση που με το ζορι ξεπερναει τους 50 ποντους μ.ο. (καμια φορα γινονται και θαυματα οπως με την Εστια Φιλιας), και με κακη αντιμετωπιση στις ζωνες των αντιπαλων, κερδιζοντας συχνα με την ευνοια της διαιτησιας (μονο ετσι θα περασει 4αδα) γιατι εχει παικτη υπαλληλο που εργαζεται στην ΕΣΚΑ (ο νοων νοειτω).Με καλους παικτες το 9(π.μ.) Κυρακης, το 7(3) Μπουγιουρης, χωρις καλους ψηλους.Η 4αδα ειναι εφικτη λογω ευνοιας.

ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ
( 9 νικες- 5 ηττες). Αναρχη και αποδυναμωμενη σε σχεση με περυσι αφου δεν καταφερε να αναπληρωσει τις καλες μοναδες που εφυγαν, μετρια αμυνα και χωρις συνοχη, με καλη επιθεση αλλα με κακη αντιμετωπιση στις ζωνες παρολο που εχει σουτερ. Πολυ καλη παρουσια που ηρθε φετος το 7(1-2) Θανος , το 13(2) Θεοδωρου και ευτυχως που επεστρεψε το 8(4) Καμαρα, αλλιως θα υπηρχε το χαος. Δεν ειναι για 4αδα.

ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ ΑΘΗΝΩΝ
(8 νικες- 6 ηττες). Αποτελειται απο καλους και εμπειρους παικτες που προσπαθει να κανει και συνολο καθοτι νεα ομαδα με μετρια αμυνα αλλα με μεγαλα κορμια και καλη επιθεση, μειονεκτημα της η μεγαλη ηλικια των παικτων και οι κακες επιστροφες στην αμυνα. 1ο βιολί το πολυβολο 9(2) Νικολουσιος(πολυτελεια για την κατηγορια), το 16(π.μ.) Κακαρης και το 14(4) Ραυτοπουλος.[b] Η 4αδα δεν ειναι εφικτη ,γιατι οι τεσσερις πρωτοι ξεφυγαν αρκετα.

Από εκεί και κάτω ομάδες που ξεκίνησαν για κάτι καλύτερο να παίζουν τώρα πλέον για την αξιοπρέπειά τους, αλλά μην του υποτιμήσει κανείς γιατί θα υποστεί τις συνέπειες , τελευταίο παράδειγμα η νίκη του Ρουφ επί του Πήγασου Κυψ. και η νίκη των Πετραλώνων επί της Νίκης Αθην.

[b]ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

με νεαρό ρόστερ που πιέζει ασφυκτικά, χωρίς ψηλούς αλλά με κακή επίθεση λόγω μικρής εμπειρίας με κακό μακρινό σουτ και με καλές διεισδύσεις. Καλύτερος το 13(π.μ.) Νανίδης και το 10(3-4) Κεφαλάς.

ΡΟΥΦ 80 & ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
ξεκίνησαν με όρεξη, αλλά με μέτριες άμυνες έως κακές τα αποτελέσματα δεν τους δικαίωσαν, με καλύτερους παίκτες για το Ρουφ το 19(2) Τσόκας , το 14(2-3) Γκόλες και για τα Πετράλωνα το 10(π.μ.) Κυρομίτης( πολυτέλεια για την κατηγορία), το 14(3-4) Χρονόπουλος.

ΓΚΡΑΒΑ
Νέα ομάδα με λίγους έμπειρους και πολλούς νέους, σχετικά καλή επίθεση και προσπαθούν να παίξουν καλή άμυνα και να κάνουν ένα καλό σύνολο που θα αποδώσει αργότερα ίσως και φέτος αφού πιστεύω ότι θα κάνει ζημιές. Καλύτεροι παίκτες το 10(2) Καραχάλιος, το 9(4) Μπερδούσης και το 13(π.μ.) Λαλατζής.

ΛΕΟΝΤΕΙΟΣ
Νέα ομάδα με παίκτες χωρίς συνοχή αφού υπάρχει μεγάλη γκρίνια μεταξύ τους και με αρκετούς παίκτες να έχουν αποχωρήσει από την αρχική 12αδα. Με μέτρια άμυνα και μέτριο σύνολο, καλύτεροι το 13(3) Τζίμας αποχώρησε, το 9(π.μ.) Μουτάφης και το 12(5) Μιχαλάρος.


Και η πρόβλεψή μου για τετράδα:

1ος Πήγασος Κυψέλης
2ος Αστέρας Πατησίων
3ος Γ.Σ. Πατησίων
4ος Εστία Φιλίας Θησέας
el-14
[/quote]
Πήρε φωτία ο 1ος όμιλος της ΄Δ κατηγορίας και γίνεται πιό συναρπαστικός και ανταγωνιστικός, αφού ήρθαν τα πάνω κάτω με τις εκπλήξεις των ομάδων (Δάφνης - Πετράλωνων - Ρουφ), βάζοντας περισσότερες ομάδες στο παιχνίδι διεκδίκησης για την τετράδα.
Μετά τα μπαμ της νίκης του Ρουφ και της νίκης των Πετραλώνων επί του Πήγασου, ήρθε να προστεθεί η νίκη της Δάφνης Αθ. επί των Πατησίων, η νίκη του Ρουφ επί του Αστέρα και η νίκη των Πετραλώνων επί των Πατησίων και το πρωτάθλημα σχεδόν ξανάρχισε, ( όχι μόνο για την 1η θέση που ήταν μέχρι χτες ), με μεγάλο ενδιαφέρον αφού αυτή την Κυριακή γίνονται αγώνες φωτιά όπως:
Εστία φιλίας - ΠΑΟ Δάφνης,
Αστέρας Πατ. - Πήγασος Κυψ.
Γ.Σ. Πατησίων - Νίκη Αθ.
Πετράλωνα - Γκράβα
Λεόντειος - Πανελλήνιος
Και έπεται η συνέχεια
HighLow
17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΟΥΦ 80 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 0 - 0
ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 0 - 20
ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 58 - 62
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 44 - 46
ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ 55 - 60
ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ 64 - 42


Δ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ Α' ΦΑΣΗ 1ος ΟΜΙΛΟΣ
17η αγωνιστική
ΟΜΑΔΑ Βαθ Αγ Ν Η
ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ 31 17 14 3
ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 30 17 13 4
ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 29 17 12 5
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. 29 17 12 5
ΑΕ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 27 17 10 7
ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ 27 17 10 7
ΑΟ ΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 27 17 10 7
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 22 16 6 10
ΑΕ ΓΚΡΑΒΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 21 17 4 13
ΑΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟΥ 20 17 3 14
ΡΟΥΦ 80 19 16 7 9
ΑΠΣ ΟΡΦΕΑΣ Κ.ΠΑΤΗΣΙΩΝ 1 17 0 3
astanapane
QUOTE (basket6789 @ Jan 30 2016, 23:07 ) *
Μετα τα αποτελεσματα της 14ης αγωνιστικης θα ηθελα να σας μεταφερω την γνωμη μου για ορσμενα συμπερσματα που βγηκαν για την δυναμικοτητα των ομαδων.

ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ
(11 νικες- 3 ηττες). Καλη ομαδα εως μετρια που ομως ειχε υπερτιμηθει μονο και μονο απο την καλη πορεια που ειχε στο κυπελλο, με πολλες αδυναμιες στην αμυνα <<στη ρακετα>>, αλλα με καλη πιεση <<στο κεντρο του γηπεδου>> και με καλη επιθεση, αλλα κακη στην αντιμετωπιση στις ζωνες των αντιπαλων λογω κακου μακρινου σουτ, αλλα με καλα drive. Νικησε ολους δυσκολα στο Ρουφ και στις τρεις απο τις τεσσερις εξοδους που εκανε στην Γκραβα εχασε, ενω νικησε την Λεοντειο. Καλυτεροι παικτες το 10(2) Σπανος,το 13(π.μ.) Κωνσταντινο και το 15(4) Τσαμης. Η 4αδα ειναι εφικτη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΩΝ
(11 νικες- 2 ηττες). Νεα και νεανικη ομαδα συνολου που παιζει αμυνα στο οριο του σκληρου, με κακη αντιμετωπιση στις ζωνες στην επιθεση αλλα μεγαλη προσηλωση και πειθαρχια ειδικα στην αμυνα. Λογω πιεσης σε ολο το γηπεδο δεν εχει καλες επιστροφες, πιεζει ομως και στο μισο γηπεδο με καλυτερα αποτελεσματα. Με καλους παικτες το 4(π.μ.) Λογοθετης, (πολυ καλος σκορερ), το13(3) Γκουρισιανι και το 6(2) Κωνσταντοπουλος, χωρις καλους ψηλους. Η 4αδα ειναι εφικτη και ισως και η πρωτη θεση.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ
(11 νικες- 3 ηττες).Η πιο πληρης ομαδα σε ροστερ, σε εμπειρια και με αρκετους ψηλους, (καλυτερη επιθεση και απο τις καλυτερες αμυνες του ομιλου). Ολα τα παιχνιδια τα κερδισε με μεγαλες διαφορες εκτος απο τα τρια που εχασε και τα προσφατα που εγιαν με τον Πανελληνιο και την Γκραβα. Με καλους παικτες το 6(3-4) Τσιροπουλος (πολυτελεια για την κατηγορια), το 9(2) Μπεστιτζανος, το 11 (3-4) Χρυσανθακοπουλος (πολυτελειαγια τηνκατηγορια), το 14(5) Παπαευαγγελου. Η 4αδα ειναι εφικτη ακομη ισως και η πρωτη θεση.

Γ.Σ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ
(11 νικες- 2 ηττες). Μετρια αλλα οργανωμενη ομαδα που παιζει αμυνα στο οριο του αντιαθλητικου, αλλα και με μετρια επιθεση που με το ζορι ξεπερναει τους 50 ποντους μ.ο. (καμια φορα γινονται και θαυματα οπως με την Εστια Φιλιας), και με κακη αντιμετωπιση στις ζωνες των αντιπαλων, κερδιζοντας συχνα με την ευνοια της διαιτησιας (μονο ετσι θα περασει 4αδα) γιατι εχει παικτη υπαλληλο που εργαζεται στην ΕΣΚΑ (ο νοων νοειτω).Με καλους παικτες το 9(π.μ.) Κυρακης, το 7(3) Μπουγιουρης, χωρις καλους ψηλους.Η 4αδα ειναι εφικτη λογω ευνοιας.
...................
.......
....

Και η πρόβλεψή μου για τετράδα:

1ος Πήγασος Κυψέλης
2ος Αστέρας Πατησίων
3ος Γ.Σ. Πατησίων
4ος Εστία Φιλίας Θησέας


Φίλε, τελικά οι παίκτες πολυτελείας για τη κατηγορία....μάλλον κόβουν πολιτελείς βόλτες στο παρκέ και τίποτα παραπάνω...
Οι "μέτριες" και με κακή αντιμετώπιση στις ζώνες ομάδες, πως καταφέρνουν και είναι πάνω από τη "πιο πλήρη ομάδα" του ομίλου, είναι για τους άμπαλους...εεεε...προπονηταρά μου;;;
biggrin.gif laugh.gif biggrin.gif laugh.gif
ilsant
QUOTE(basket6789 @ Jan 30 2016, 23:07 ) *
Μετα τα αποτελεσματα της 14ης αγωνιστικης θα ηθελα να σας μεταφερω την γνωμη μου για ορσμενα συμπερσματα που βγηκαν για την δυναμικοτητα των ομαδων.



ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ
(11 νικες- 3 ηττες).Η πιο πληρης ομαδα σε ροστερ, σε εμπειρια και με αρκετους ψηλους, (καλυτερη επιθεση και απο τις καλυτερες αμυνες του ομιλου). Ολα τα παιχνιδια τα κερδισε με μεγαλες διαφορες εκτος απο τα τρια που εχασε και τα προσφατα που εγιαν με τον Πανελληνιο και την Γκραβα. Με καλους παικτες το 6(3-4) Τσιροπουλος (πολυτελεια για την κατηγορια), το 9(2) Μπεστιτζανος, το 11 (3-4) Χρυσανθακοπουλος (πολυτελειαγια τηνκατηγορια), το 14(5) Παπαευαγγελου. Η 4αδα ειναι εφικτη ακομη ισως και η πρωτη θεση.

Γ.Σ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ
(11 νικες- 2 ηττες). Μετρια αλλα οργανωμενη ομαδα που παιζει αμυνα στο οριο του αντιαθλητικου, αλλα και με μετρια επιθεση που με το ζορι ξεπερναει τους 50 ποντους μ.ο. (καμια φορα γινονται και θαυματα οπως με την Εστια Φιλιας), και με κακη αντιμετωπιση στις ζωνες των αντιπαλων, κερδιζοντας συχνα με την ευνοια της διαιτησιας (μονο ετσι θα περασει 4αδα) γιατι εχει παικτη υπαλληλο που εργαζεται στην ΕΣΚΑ (ο νοων νοειτω).Με καλους παικτες το 9(π.μ.) Κυρακης, το 7(3) Μπουγιουρης, χωρις καλους ψηλους.Η 4αδα ειναι εφικτη λογω ευνοιας.

Αν και δεν μου πέφτει λόγος με την εικόνα που έχω για της ομάδες ( πηγαίνω κάθε Κυριακή στην Γκραβα και τις παρακολουθώ γιατί πάνω από όλα είναι ομάδες της γειτονίας μου) ας πω δυο λογάκια
Κάθε χρόνο ο coach του Πήγασου ( ένας εξαιρετικός άνθρωπος που αμισθι προσφέρει στην ομάδα χρόνια τώρα) πάντα φτιάχνει μια ομάδα με καλό roster που δείχνει να πρωταγωνιστεί αλλά στο τέλος αποτυγχάνει χωρίς απαραίτητα να φταίει ο ίδιος κατά την γνώμη μου
Η συγκεκριμένη ομάδα έχει ανύπαρκτες υποδομές και διοίκηση που χρόνια τώρα βασίζεται σε ελευθέρους παίχτες
Αντίθετα ο ΓΣ Πατησιών είναι η ιστορικότερη ομάδα της περιοχής
Οργανωμένη διοικητικά, πολλά παιδιά στις υποδομές, ομάδα κ21 που στελεχώνει την ανδρική, ιδιόκτητα γραφεία και η μοναδική με παρουσία γιατρού σε κάθε αγώνα της ομάδας
Αν κρίνω μεμονωμένα τις ανδρικές ομάδες σίγουρα στα χαρτιά οι παίχτες του Πήγασου είναι πιο έμπειροι και ευκαιριακά μπορούν μεσοπρόθεσμα να παίρνουν καλύτερα αποτελέσματα από τα Πατήσια που έχουν την φιλοσοφία να παίζουν με παίχτες από την παραγωγική διαδικασία της ομάδας
Στο μεταξύ τους ματς την Κυριακή αυτή η μεσοπρόθεσμη περίοδος μάλλον έφτασε στο τέλος της με την νίκη του ΓΣ Πατησίων και δείχνει σε όλους ότι αυτό το μοντέλο ομάδων πρέπει να υπάρχει σε αυτές τις κατηγορίες ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ
Για την ιστορία ο Πήγασος είχε βάλει 10 πόντους στο ημίχρονο και έπαιξε 35 λεπτά ζώνη

ΥΓ Η ΕΣΚΑ δεν έχει καμία σχέση με τον σύνδεσμο διαιτητών και αυτό που έγραψε ο φίλος παραπάνω είναι μεγάλο καραγκιοζλίκι στοχοποιώντας ένα παιδί που βγάζει ένα μεροκάματο και στην ουσία δεν έχει καμία σχέση με τον ΓΣ Πατησιών
blackArrow
QUOTE (ilsant @ Feb 16 2016, 14:11 ) *
Αν και δεν μου πέφτει λόγος με την εικόνα που έχω για της ομάδες ( πηγαίνω κάθε Κυριακή στην Γκραβα και τις παρακολουθώ γιατί πάνω από όλα είναι ομάδες της γειτονίας μου) ας πω δυο λογάκια
Κάθε χρόνο ο coach του Πήγασου ( ένας εξαιρετικός άνθρωπος που αμισθι προσφέρει στην ομάδα χρόνια τώρα) πάντα φτιάχνει μια ομάδα με καλό roster που δείχνει να πρωταγωνιστεί αλλά στο τέλος αποτυγχάνει χωρίς απαραίτητα να φταίει ο ίδιος κατά την γνώμη μου
Η συγκεκριμένη ομάδα έχει ανύπαρκτες υποδομές και διοίκηση που χρόνια τώρα βασίζεται σε ελευθέρους παίχτες
Αντίθετα ο ΓΣ Πατησιών είναι η ιστορικότερη ομάδα της περιοχής
Οργανωμένη διοικητικά, πολλά παιδιά στις υποδομές, ομάδα κ21 που στελεχώνει την ανδρική, ιδιόκτητα γραφεία και η μοναδική με παρουσία γιατρού σε κάθε αγώνα της ομάδας
Αν κρίνω μεμονωμένα τις ανδρικές ομάδες σίγουρα στα χαρτιά οι παίχτες του Πήγασου είναι πιο έμπειροι και ευκαιριακά μπορούν μεσοπρόθεσμα να παίρνουν καλύτερα αποτελέσματα από τα Πατήσια που έχουν την φιλοσοφία να παίζουν με παίχτες από την παραγωγική διαδικασία της ομάδας
Στο μεταξύ τους ματς την Κυριακή αυτή η μεσοπρόθεσμη περίοδος μάλλον έφτασε στο τέλος της με την νίκη του ΓΣ Πατησίων και δείχνει σε όλους ότι αυτό το μοντέλο ομάδων πρέπει να υπάρχει σε αυτές τις κατηγορίες ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ
Για την ιστορία ο Πήγασος είχε βάλει 10 πόντους στο ημίχρονο και έπαιξε 35 λεπτά ζώνη

ΥΓ Η ΕΣΚΑ δεν έχει καμία σχέση με τον σύνδεσμο διαιτητών και αυτό που έγραψε ο φίλος παραπάνω είναι μεγάλο καραγκιοζλίκι στοχοποιώντας ένα παιδί που βγάζει ένα μεροκάματο και στην ουσία δεν έχει καμία σχέση με τον ΓΣ Πατησιών


Έχω καιρό να γράψω στο forum αλλά παρακολουθώ γενικότερα τα παιχνίδια της κατηγορίας και κυρίως του ομίλου γιατί όπως είπε και ο φίλος είναι και για μενα ομάδες της γειτονιάς μου.
Έτυχε να δω και εγώ το παιχνίδι του πήγασου με τα πατήσια.
Απ'όσο ξέρω ο προπονητής του πήγασου είναι πολύ καλός άνθρωπος και έχει δώσει πολλά για την ομάδα (ουσιαστικά είναι αυτός που την κρατάει όλα αυτά τα χρόνια) αλλά κατα τη γνώμη μου στο παιχνίδι της κυριακής έκανε κάποια λάθη που κόστισαν στην ομάδα..Για παράδειγμα στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα είχε 6 πόντους και το 1ο ταιμ αουτ έγινε στο 5'.
Επίσης, η διαχείριση του ρόστερ θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Αν παρατηρήσατε έπαιζαν 6-7 παίχτες σε όλο το παιχνίδι και κάποιοι από αυτούς δεν βγήκαν καθόλου παρά μόνο όταν ήταν κοντά στα 5 φαουλ. Γι αυτό και η άμυνα ζώνης 35 λεπτών..Δεν φαινόταν τα παιδιά να είχαν ανάσες για man to man άμυνα για πολύ ώρα.
Προφανώς και δεν χρεώνεται η ήττα σε αυτόν γιατί οι παίκτες βάζουν τα καλάθια, όχι οι προπονητές..
Δεν ξέρω τα εσωτερικά της ομάδας και τις δυνατότητες των παικτών, απλά λέω αυτό που έβλεπα.
Όσον αφορά τον ΓΣ, δεν είναι άσχημη ομάδα, με λίγο καλύτερο μπασκετ θα μπορούσε να μπει 4αδα και να ανταμειφθεί για την προσπάθεια που κάνει όλα αυτά τα χρόνια. Αρκετά οργανωμένη και αν είχαν καλύτερα τελειώματα σε μερικές φάσεις το σκορ θα ήταν τελείως διαφορετικό υπέρ του γσ στο συγκεκριμένο παιχνίδι.\
Καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες και ας κερδίζει κάθε φορά ο καλύτερος!
basket6789
QUOTE (astanapane @ Feb 15 2016, 16:01 ) *
Φίλε, τελικά οι παίκτες πολυτελείας για τη κατηγορία....μάλλον κόβουν πολιτελείς βόλτες στο παρκέ και τίποτα παραπάνω...
Οι "μέτριες" και με κακή αντιμετώπιση στις ζώνες ομάδες, πως καταφέρνουν και είναι πάνω από τη "πιο πλήρη ομάδα" του ομίλου, είναι για τους άμπαλους...εεεε...προπονηταρά μου;;;
biggrin.gif laugh.gif biggrin.gif laugh.gif

Από ότι κατάλαβα δεν μας επιτρέπεις να γράφουμε την γνώμη μας, και βγάζεις την χολή σου γιατί μας κερδίσατε φίλε Πατησιώτη.
Μάλλον σου διαφεύγει ότι οι παίκτες πολυτελείας κόβουν βόλτες στο παρκέ γιατί μόνο μπάσκετ δεν μπορούν να παίξουν με το ξύλο που ρίχνει η ομάδα σου προπονηταρά μου, γι’αυτό και είστε πιο ψηλά από εμάς.
Όταν μας αφήνουν να παίξουμε μπάσκετ, τότε κερδίζουμε και την Εστία Φιλίας μέσα στην έδρας της. Επ’ ευκαιρίας , <<ευχαριστούμε τα παιδιά και τους παράγοντες της Εστίας Φιλίας για την φιλοξενία τους η οποία ήταν άψογη καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα ανεξάρτητα αν έχασαν>>.
Και για να επιστρέψουμε στον αγώνα με τα Πατήσια, όταν ρίχνετε ξύλο με την ανοχή των διαιτητών, τότε ο αγώνας μετατρέπεται σε αρένα και θα σας πρότεινα να λάβετε μέρος σε τουρνουά πάλης. Καλά θα ήταν να μάθετε κάποια στιγμή να παίζετε και μπάσκετ, αφού με το ζόρι φτάνετε τους 50 πόντους και με το ξύλο προσπαθείτε να καταστρέψετε το παιχνίδι του αντιπάλου. Αυτά δεν τα λέω μόνο εγώ, αλλά όλος ο όμιλος αφού έχετε γίνει περίγελος όλων.
Μ’ αρέσει που ο αγαπητός πρόεδρος του Γκύζη Πολύγωνο (ilsant) έχει άποψη για τις υποδομές του Πήγασου και δεν κοιτάει την ομάδα του , που δεν έχει προωθήσει ούτε έναν παίκτη στην ανδρική ομάδα από τις υποδομές εκτός από τους υποχρεωτικούς στην 12αδα αφού τον ενδιαφέρει να παίρνει έτοιμους παίκτες για να ανεβαίνει κατηγορίες.
Όσο για την αναφορά που κάνεις αγαπητέ ilsant, για τον άνθρωπο που βγάζει το ψωμί του εργαζόμενος στην ΕΣΚΑ ποιος έχει αντίρρηση; Ασφαλώς και είναι σεβαστό το θέμα εργασίας, όμως ο συγκεκριμένος εργαζόμενος ήταν μέχρι και πριν από λίγο καιρό παίκτης στα Πατήσια.
Δεν έδειξες όμως την ίδια ευαισθησία και για κάποιο άλλον συνάνθρωπό μας που γνωρίζεις πολύ καλά πως είναι άνεργος και άστεγος, αφού τον κατηγορείς και τον χλευάζεις. Όπως φαίνεται οι απόψεις σου έχουν διακυμάνσεις ανάλογα με τις συμπάθειες και αντιπάθειές σου.
aouas
QUOTE(basket6789 @ Feb 23 2016, 23:07 ) *
Από ότι κατάλαβα δεν μας επιτρέπεις να γράφουμε την γνώμη μας, και βγάζεις την χολή σου γιατί μας κερδίσατε φίλε Πατησιώτη.
Μάλλον σου διαφεύγει ότι οι παίκτες πολυτελείας κόβουν βόλτες στο παρκέ γιατί μόνο μπάσκετ δεν μπορούν να παίξουν με το ξύλο που ρίχνει η ομάδα σου προπονηταρά μου, γι’αυτό και είστε πιο ψηλά από εμάς.
Όταν μας αφήνουν να παίξουμε μπάσκετ, τότε κερδίζουμε και την Εστία Φιλίας μέσα στην έδρας της. Επ’ ευκαιρίας , <<ευχαριστούμε τα παιδιά και τους παράγοντες της Εστίας Φιλίας για την φιλοξενία τους η οποία ήταν άψογη καθ’όλη την διάρκεια του αγώνα ανεξάρτητα αν έχασαν>>.
Και για να επιστρέψουμε στον αγώνα με τα Πατήσια, όταν ρίχνετε ξύλο με την ανοχή των διαιτητών, τότε ο αγώνας μετατρέπεται σε αρένα και θα σας πρότεινα να λάβετε μέρος σε τουρνουά πάλης. Καλά θα ήταν να μάθετε κάποια στιγμή να παίζετε και μπάσκετ, αφού με το ζόρι φτάνετε τους 50 πόντους και με το ξύλο προσπαθείτε να καταστρέψετε το παιχνίδι του αντιπάλου. Αυτά δεν τα λέω μόνο εγώ, αλλά όλος ο όμιλος αφού έχετε γίνει περίγελος όλων.
Μ’ αρέσει που ο αγαπητός πρόεδρος του Γκύζη Πολύγωνο (ilsant) έχει άποψη για τις υποδομές του Πήγασου και δεν κοιτάει την ομάδα του , που δεν έχει προωθήσει ούτε έναν παίκτη στην ανδρική ομάδα από τις υποδομές εκτός από τους υποχρεωτικούς στην 12αδα αφού τον ενδιαφέρει να παίρνει έτοιμους παίκτες για να ανεβαίνει κατηγορίες.
Όσο για την αναφορά που κάνεις αγαπητέ ilsant, για τον άνθρωπο που βγάζει το ψωμί του εργαζόμενος στην ΕΣΚΑ ποιος έχει αντίρρηση; Ασφαλώς και είναι σεβαστό το θέμα εργασίας, όμως ο συγκεκριμένος εργαζόμενος ήταν μέχρι και πριν από λίγο καιρό παίκτης στα Πατήσια.
Δεν έδειξες όμως την ίδια ευαισθησία και για κάποιο άλλον συνάνθρωπό μας που γνωρίζεις πολύ καλά πως είναι άνεργος και άστεγος, αφού τον κατηγορείς και τον χλευάζεις. Όπως φαίνεται οι απόψεις σου έχουν διακυμάνσεις ανάλογα με τις συμπάθειες και αντιπάθειές σου.


Καλησπέρα και καλές Απόκριες !

Πάμε για μερικά bulletακια για να μαθαίνουν οι νέοι και να συμμορφώνονται οι μεγαλύτεροι :

--> Αν κάποια ομάδα παίζει ξύλο οφείλουν οι παίχτες που (κατά κάποιους) είναι για μια καλύτερη κατηγορία να το διαχειριστούν ανάλογα και να αποδείξουν την αξία τους.Αλλιώς δεν υπάρχει νόημα να κατέβουν να παίξουν στην Δ Εσκα που είναι νόμος το ξύλο από την πλειοψηφία των ομάδων

--> Ποιος επιστήμονας μπορεί να κάνει ένα project και μια ομάδα 5ετιας , στον πέμπτο χρόνο της , να της γεμίσει το αντρικό τμήμα της με τις υποδομές.Να τα κάνω λίγο πιο πενηνταράκια.
Νομίζω η Α.Ε. Γκυζη-Πολυγώνου υπάρχει από το 2011.
Άρα ένα παιδάκι που γράφτηκε τότε στην ομάδα να ήταν 13? να ήταν 12? να ήταν 11?
Άρα εκείνο το παιδάκι τώρα να είναι 18? να είναι 17? να ειναι 16?
Μμμμμμ έχει δίκιο ο πάνω συνάδελφος...θα έπρεπε αυτή η ομάδα να το προωθήσει το παιδί και να παίζει ξύλο όπως περιγράφω στο πρώτο bulletακι....αντέχει! Και απότι θυμάμαι οι ομάδες κατεβαίνουν με 12 παιδάκια στον πάγκο,όχι με ένα παιδάκι...

--> Ένας πρόεδρος ομάδας ενδιαφέρεται να ανεβαίνει κατηγορίες ! Που ακούστηκε αυτό ? Για ποιο λόγο να ανέβεις κατηγορία?
Κάποιοι παίχτες παίζουν για να κερδίσουν ! Που ακούστηκε αυτό ? Για ποιο λόγο να κερδίσεις ?

--> Η εργασία είναι δικαίωμα του καθενός.Το παράδειγμα του συναδέλφου από πάνω για τον συγχρόνως παίκτη μιας από τις συμμετέχουσες ομάδες είναι σωστό.Δεν τους βλέπω όμως πρώτους .... δεν βλέπω να ανεβαίνουν.....δεν βλέπω εύνοια.....
Οι τσίχλες μερικές φορές κάνουν καλό wink.gif

--> Πάμε στα σημαντικά τώρα : Άστεγος άνθρωπος και άνεργος και τον χλευάζουν....Δεν ντρέπονται καθόλου!!!
Αντί κάποιος πρόεδρος γειτονικής ομάδας να του δινει δανεικά εν μέσω κρίσης...
Αντί κάποιος δημοτικός σύμβουλος να ενδιαφερθεί να τον πάει για μια βδομάδα στο ξενοδοχείο του δήμου με θέρμανση και φαγητό...
Αντί μέλη ενός διοικητικού συμβουλίου γειτονικής ομάδας να του δινουν δανεικά και τρόφιμα...

Καλό είναι να σκεφτόμαστε πριν πιάσουμε ένα πληκτρολόγιο και καλό είναι να μαθαίνουμε σφαιρικά πραγματάκια για κάτι που θέλουμε να σχολιάσουμε και να κατακρίνουμε.
(Το τελευταιο σχόλιο ήταν για μένα προφανώς)

Καλές Απόκριες σε όλους...καλή Σαρακοστή και πάντα με υγεία σε όλους τους αθλητές!




astanapane

Στη ΓΚΡΑΒΑ απόψε...
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨ. - ΠΑΟ ΔΑΦΝΗ 1, +5
ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ - ΓΣ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 2 +26

Ref1981
Ο Α.Ο.Λεοντείου ξεκίνησε τις δοκιμές παικτών για τη νέα σεζόν.Πληροφορίες στο τηλέφωνο 6973983745
Ref1981
Ο Α.Ο.Λεοντείου συνεχίζει τις δοκιμές αθλητών για το ανδρικό τμήμα στο υπερσύγχρονο κλειστό γυμναστήριο επί της οδού Νειγύ 17 στον τρίτο όροφο!!! Πληροφορίες στο 6973983745
FBC
ΟΙ ΔΟΚΙΜΕΣ ΠΑΙΧΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΔΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΣΕΖΟΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΤΡΙΤΗ 17 ΜΑΙΟΥ ΣΤΙΣ 19.30 ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΑΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΡΩΤΗ <<ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ>> ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ . ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟ ΤΗΛ 6947132050 . ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΣ BASKETBALL CLUB
tasosm
Δοκιμές παικτών θα πραγματοποιούνται κάθε Σάββατο στις 19:00 και Τρίτη στις 22:30 στο κλειστό του Ρούφ για την ομάδα μας Δάφνη Αθηνών.
Ο νέος προπονητής μας θα έχει την ευκαιρία να τσεκάρει νέους παίκτες ενόψει της νέας σεζόν.
Τηλέφωνο επικοινωνίας Πέτρος Κοφινάκος 6932572214
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.