Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ρωσία - Νέα Ζηλανδία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2
Pierce
21:00 Δευτέρα 6 Σεπτεμβρίου
122001
Haka dance...
GMlls
το ματς θα κριθεί απο την απόδοση του αμπερκρομπι
επαθα λαστιχο
η καρδια φωναζει δυνατα για τους μαορι,το μυαλο λεει νικη στα σημειο των ρωσσων
benchwarmer
Τους εχουμε ρε!

SG3ptshooter
Άμα κατέβει καλοταϊσμένος ο μεγάλος μπορούμε.. biggrin.gif

Ένα τριπλο μπέργκερ στο 4, έχουμε αγώνα αύριο..
qspock
Ρωσια ανετα.
Flash
Πάμε μωρή αρρώστεια των Kiwi 56.gif 56.gif 56.gif
aegeansheed
QUOTE(GMlls @ Sep 3 2010, 00:06 ) *
το ματς θα κριθεί απο την απόδοση του αμπερκρομπι


Κάποια συγγένεια με τον Ζόμπι Αμπερκόμπι???
Manu7
QUOTE(benchwarmer @ Sep 3 2010, 00:13 ) *
Τους εχουμε ρε!


Το μόνο τραγικό και γελοίο του βίντεο είναι η φάτσα του Μπουρούση στο 0.35!
71.gif 24.gif
sacarame
QUOTE(Manu7 @ Sep 3 2010, 02:33 ) *
Το μόνο τραγικό και γελοίο του βίντεο είναι η φάτσα του Μπουρούση στο 0.35!
71.gif 24.gif



Και φυσικά το σχόλιο του Βαγγέλαρου για την αποθέωση που γνώρισε ο χορός Χάκα από το ''καταπληκτικό και σήμερα ελληνικό κοινό'' (άσχετα αν στην αρχη ακούγονται ξεκάθαρες έντονες αποδοκιμασίες)


icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
joi
Σε λίγους αγώνες (εκτός εθνικής) έχω μέσα μου τόσο καθαρή προτίμηση σε μια ομάδα. KIWIS γιατί έτσι...
AZ1980
Eγώ νομίζω πως θα κερδίσουν οι πολεμιστές του τεράστιου Πέρο 77.gif



bball.gif
duncan21
Αγαπαμε Καμερον χρονια τωρα.Ειναι cult cool.gif φιγουρα απ' οποια πλευρα κι αν το δεις.Στο site της fiba παντως τον δινoυν μονο 130 κιλα.Με λιγη προσπαθεια ακομη ή απλα μια βδομαδα παραμονης στην Πολη για να δοκιμασει και την πολιτικη κουζινα μπορει ευκολα να ξεπερασει τον Σοφο.Στο χερι του ειναι κι εμεις απο την πλευρα μας θα τον στηριξουμε... 77.gif
Air Kef
Προσωπικά νομίζω οτι ακόμα και σε τελικό Νεα Ζηλανδία - Ελλάδα να κέρδιζε η Νεα Ζηλανδία, εγώ θα δάκρυζα από χαρά για αυτούς τους υπερσυμπαθητικούς τύπους.
rankin
ΜΑΟΡΙ λέμε!!!! 77.gif

Υπάρχει και ένας αστικός μύθος, ότι το τάγμα των Μαορί διακρίθηκε στην μάχη της Κρήτης!!!
(Αλήθεια ή ψέματα, δεν γνωρίζω)

*Όσο θυμάμαι ότι πριν 1-2 χρόνια, είχαν αποδοκιμαστεί στο Ακρόπολις απο τους γνωστούς πανηλίθιους της κερκίδας, όταν πριν την έναρξη πήγαν να κάνουν το πολεμικό χορό τους, τραβάω τα μαλλιά μου! Είχα πάει σε αυτό το παιχνίδι για να δω αυτόν τον (περήφανο) χορό και τελικά τα γιουχαΐσματα τον κάλυψαν ...
Είμαστε τραγικοί

Αδέρφια, tall blacks, μαζί σας!!!!

nikefalin
http://sport24.gr/Basket/Mundobasket/Mundo...ada.505401.html

μα σα τα αμάσητα ..ο μίστερ Μπλατ....δεν ήξερε τα σενάρια προκρίσεων, η Γαλλία όπως και η Ρωσσία τα έδωσαν όλα χτες για να νικήσουν και άλλα αμίμητα ... και στο τέλος μια συγνώμμη ( γιατί δουλειές να χουμε , ευρω να μας ταίζουν , το αγαπάμε το ελληνικό το μπάσκετ)...

SG3ptshooter
Επειδή μέσα στο κλίμα της Μαοριφροσύνης δεν το είπα ξεκάθαρα, όντως οι Ρώσοι είναι το φαβορί, αλλά είναι μια ομάδα τόσο ατάλαντη που είναι ικανοί να χάσουν από τον οποιονδήποτε.
apkat
QUOTE(rankin @ Sep 3 2010, 10:27 ) *
ΜΑΟΡΙ λέμε!!!! 77.gif

Υπάρχει και ένας αστικός μύθος, ότι το τάγμα των Μαορί διακρίθηκε στην μάχη της Κρήτης!!!
(Αλήθεια ή ψέματα, δεν γνωρίζω)


Yπαρχει δρομος στα Χανια Νεοζηλανδων μαχητων οποτε μαλλον αληθεια θα ειναι..!!
Gidovoskos
Πιστεύω οι Ρώσοι είναι χαλια ειναι για κλοτσιές, άσε που είναι και φτωχοί και δεν περνούν τα λεφτά που περνούν οι δικοί μας. smiley.gif

Νέα Ζηλανδία έτσι για το ηρωικό της υπόθεσης.
benchwarmer
Πιστός στην υπόσχεσή μου, ετοιμάζομαι κι εγώ για τον πόλεμο της Δευτέρας, με το άβαταρ του αξιαγάπητου Μίκα.

guns.gif guns.gif

Πέρα απο την πλάκα της υπόθεσης, δεν θα είναι καθόλου εύκολο το ματς για τους Ρώσους. Εάν μάλιστα δεν καταφέρουν να εκμεταλλευτούν τους Μοζγκόφ-Καούν (είτε παίζοντας με πλάτη, είτε μέσω των επιθετικών ριμπάουντ), μπορώ να μας δώσω μέχρι και το προβάδισμα για την νίκη.
aegeansheed
Έβλεπα στιγμιότυπα από το Νέα Ζηλανδία-Γαλλία. Έχει την αγαπημένη κίνηση του Pero. Πλέον έχει μόνο Πίσω Κίνηση. Pero "Όπισθεν" Cameron!!!
Weekendman
QUOTE(benchwarmer @ Sep 3 2010, 17:12 ) *
Πιστός στην υπόσχεσή μου, ετοιμάζομαι κι εγώ για τον πόλεμο της Δευτέρας, με το άβαταρ του αξιαγάπητου Μίκα.

guns.gif guns.gif

Πέρα απο την πλάκα της υπόθεσης, δεν θα είναι καθόλου εύκολο το ματς για τους Ρώσους. Εάν μάλιστα δεν καταφέρουν να εκμεταλλευτούν τους Μοζγκόφ-Καούν (είτε παίζοντας με πλάτη, είτε μέσω των επιθετικών ριμπάουντ), μπορώ να μας δώσω μέχρι και το προβάδισμα για την νίκη.

Όταν δυσκολεύεται μια ομάδα με την Άκτη Ελεφαντοστού και με την χωρίς Μινγκ Κίνα τότε με τους πιο σκληρούς ΝεοΖηλανδούς θα πρέπει να ετοιμάζονται για μεγαλύτερη μάχη απο όσο φαντάζονται γιατί σαν ομάδα παικτικά δεν μπορούν π.χ να βγάλουν ξαφνικά επίθεση φωτιά η να πουν έχουμε καλό υλικό σαν την Ελλάδα απλά μέχρι τώρα δεν αποδώσαμε όποτε μπορεί να άλλαξουν θεαματικά τα πράγματα...
Air Kef
QUOTE(aegeansheed @ Sep 3 2010, 17:23 ) *
Έβλεπα στιγμιότυπα από το Νέα Ζηλανδία-Γαλλία. Έχει την αγαπημένη κίνηση του Pero. Πλέον έχει μόνο Πίσω Κίνηση. Pero "Όπισθεν" Cameron!!!


Πραγματικά πρόκειται για μοναδικό παίκτη στην ιστορία του παγκόσμιου μπάσκετ.
Μακάρι να παίζει μεχρι τα 40+.

Ντουυυυυυυ
sir-elric
αν καταφερουν να κρατησουν τους ρωσσους εκτος επιθ.ριμπαουντ θα παμε για τρελη νικη. ειμαι και εγω ενας απο εσας (τους αγαπησα στους ολυμπιακους της αθηνας). αφηστε τον μπλατ να κανει ζωνη στην ζωνη.
NBAholic
Χα, οι posters του μισού thread έχουν avatar παικτών της Νέας Ζηλανδίας συν άλλον έναν που έχει πρόβατα.
Βέβαια, και οι αντίστοιχοι στο ρωσικό Basketforum θα πρέπει τώρα να έχουν Ρούμπιο, Ναβάρο, Μανολέτε, κοκ. Αμοιβαία αισθήματα.
SG3ptshooter
QUOTE(NBAholic @ Sep 3 2010, 23:53 ) *
Χα, οι posters του μισού thread έχουν avatar παικτών της Νέας Ζηλανδίας συν άλλον έναν που έχει πρόβατα.
Βέβαια, και οι αντίστοιχοι στο ρωσικό Basketforum θα πρέπει τώρα να έχουν Ρούμπιο, Ναβάρο, Μανολέτε, κοκ. Αμοιβαία αισθήματα.

Eγώ διαχωρίζω τη θέση μου. Είμαι αυθεντικός Μαόρι. Ξεκίνησα μεν με Πίτερ Τζον Ράμος αλλά μόλις έπαψε να είναι καλτ το γύρισα σε Πέρο Κάμερον πριν από τα γεγονότα όμως. Έχω ποστάρει φώτο του Κάμερον και Haka Dance από τον Ιούνη.

Πέρα από τις αηδίες μου, πόσο ψαρωτικό θα είναι αν φτάσει η Νέα Ζηλανδία στους 8 και αποκλειστεί από τις ΗΠΑ; Θα μπορούν και να λένε "αν είχαμε πιο εύκολα σταυρώματα μπορούσαμε και τετράδα" smiley.gif

Επίσης ο Κάμερον κάθε μέρα βάζει και περισσότερους, δείχνει να ξεπερνάει τα προβλήματά του. Ευελπιστώ για διψήφιο με Ρωσία.

btw γιατί να έχετε όσοι έχετε θέμα με Ρωσία; Αφού επικρατήσαμε στο "Κερδίστε χάνοντας"¨και ο Μπλατ είπε κάτι που φαντάζει λογικό και μετά μας ζήτησε και συγγνώμη; peace.gif


T.W.Is.M.
Εγω πιστευω οτι οι Νεοζηλανδοι θα κερδισουν γιατι απλα ειναι καλυτερη ομαδα. Το μονο που φοβαμαι στους Ρωσους ειναι τον ασταθμητο παραγοντα Χριαπα, που ακομα δεν τον ειδαμε, μπορει να μην τον βαφτισαμε Γιαννη, αλλα νομιζω οτι ηρθε η ωρα να παιξει. Ισως βοηθησει, ισως τους μπερδεψει(αν και σ αυτη τη Ρωσια που πηγε να χασει διαφορα 10 ποντων σε 40'' απο την Ακτη Ελεφαντοστου καθε μπερδεμα ειναι για καλο). Επειδη ομως θα ειναι σκουριασμενος και θα προσπαθει λογικα να ενταχθει στην ομαδα, νομιζω οτι η παρεα του Περο Καμερον(και της κοιλιτσας του) θα επικρατησει στο τελος.
nikefalin
Οι ρώσσοι έχουν το δυναμικό να νικήσουν αλλά και αυτοί είναι σε μέτρια φόρμα.
Καλό παιχνίδι με τους πορτορίκους, κακό με Κίνα και Ακτή, κακό με μας ( αν κι επαιξαν στο 70 % κι εμείς στο 30%).

Οι tall blacks τρέχουν, σκοράρουν και αντιμετωπίζουν μια full αμυντικογενή ομάδα. Επίθεση εναντιον άμυνας και ξύλου...

μακάρι να τα καταφέρουν οι Μαορί!
phoenix_93
QUOTE(Air Kef @ Sep 3 2010, 17:46 ) *
Πραγματικά πρόκειται για μοναδικό παίκτη στην ιστορία του παγκόσμιου μπάσκετ.
Μακάρι να παίζει μεχρι τα 40+.

Ντουυυυυυυ


Συμφωνώ, από τους αγαπημένους μου παίκτες όλων των εποχών. Του εύχομαι καλή επιτυχία και του αφιερώνω αυτό το δίστιχο των Silver Jews:
In 27 years, I've drunk 50000 beers,
but they just wash against me, like the sea into the peer
il postino
αυτη η απατη ο πογκρασοφ ενω εχει πολυ καλο στυλ στο σουτ ειναι απο τους χειροτερους σουτερ που εχω δε!! τι διαολο , χεζεται οταν σηκωνεται να βαρεσει?

κριμα παντως , εχει ολα τα τεχνικα και σωματικα προσοντα να παιξει μπασκετ αλλα θα καταληξει σε κανα παγκακι να πινει μονος του βοτκα!!
traveller
" i wish good luck to Russia" που έλεγε και μια ψυχή tongue.gif
SG3ptshooter
Φρανκ, ο Νεοζηλανδός Περπέρογλου smiley.gif

Ένα αβίαστο λάθος, ένας δισταγμός ενώ ήταν ελεύθερος, κακές άμυνες, πάει το προβάδισμα.. sad.gif

Φαίνονται σα μύγες μπροστά στους Ρώσους στα μακρινά πλάνα μερικοί laugh.gif

Eπίσης, αν είναι δυνατόν, ήταν το δεύτερο επιθετικό, αλλά άμα έχεις δώσει το προηγούμενο δε δίνεις κι άλλο καπάκι στον καλύτερο παίκτη dammit angry_red.gif

GMlls
QUOTE(il postino @ Sep 6 2010, 21:58 ) *
αυτη η απατη ο πογκρασοφ ενω εχει πολυ καλο στυλ στο σουτ ειναι απο τους χειροτερους σουτερ που εχω δε!! τι διαολο , χεζεται οταν σηκωνεται να βαρεσει?

κριμα παντως , εχει ολα τα τεχνικα και σωματικα προσοντα να παιξει μπασκετ αλλα θα καταληξει σε κανα παγκακι να πινει μονος του βοτκα!!


είναι αυτό που λέμε...εισαι για τα παγκάκια rolleyes.gif
T.W.Is.M.
Το συστημα των Νεοζηλανδων με το μπακ-ντορ που κοβει η αμυνα για να βγει μονος του κατω απ το καλαθι ο Αμπερτετοιος που κοβει ειναι ισαξιο με το δικο μας με το αποτυχημενο μπακ-ντορ στο Διαμαντιδη που πασαρει πριν πατησει στο τριποντο! smiley.gif
a bullet for your head
Ειναι ιδεα μου η' οι σχολιαστες του παιχνιδιου ψιλοθαβουν την Ρωσια & ψιλοκραζουν τον Μπλατ?
traveller
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 6 2010, 19:29 ) *
Ειναι ιδεα μου η' οι σχολιαστες του παιχνιδιου ψιλοθαβουν την Ρωσια & ψιλοκραζουν τον Μπλατ?


εμένα εκείνο το "τουλάχιστο παίρνουν τα επιθετικά ριμπάουντ οι Ρώσοι" που είπε ο Ιωάννου στην 1η περίοδο , σαν σχόλιο υπερ τους μου φάνηκε.
Στην 2η έβαλα mute , όχι για λόγους περιγραφης
KingCrimson
QUOTE(GMlls @ Sep 6 2010, 22:25 ) *
είναι αυτό που λέμε...εισαι για τα παγκάκια rolleyes.gif


Aπλα θεος! 77.gif
a bullet for your head
QUOTE(traveller @ Sep 6 2010, 22:35 ) *
εμένα πάντως "τουλάχιστο παίρνουν τα επιθετικά ριμπάουντ οι Ρώσοι" που είπε ο Ιωάννου στην 1η περίοδο , σαν σχόλιο υπερ τους μου φάνηκε.
Στην 2η έβαλα mute , όχι για λόγους περιγραφης

Υπηρξαν & καποια σχολια του τυπου ''παλι καλα που διαβασαν & κανα-δυο φορες τις φασεις'',η' ''γιατι εχουν επιλεξει τον αργο ρυθμο & δεν τρεχουν'',η' προς το τελος του ημιχρονου ''Γιατι μετα απο ενα σερι 13-0,οι Ρωσοι αλλαξαν την αμυνα τους σε ζωνη...ας ρωτησουμε τον Μπλατ..''...η' κατι τετοιο... rolleyes.gif
Αν ειμαστε λιγο ειλικρινεις,θα δουμε οτι το υλικο που εχει ο Μπλατ στα χερια του,δεν ειναι για μεγαλα πραγματα,ουτε μπορει να παιξει καποιου τυπου θεαματικο μπασκετ μ'αυτο.
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 6 2010, 22:29 ) *
Ειναι ιδεα μου η' οι σχολιαστες του παιχνιδιου ψιλοθαβουν την Ρωσια & ψιλοκραζουν τον Μπλατ?

Εκτός τόπου και χρόνου και οι δύο...

Εκεί που έπαιξε ζώνη ο Μπλατ μετά από σερί 13-0 της Ρωσίας, με την άμυνα να είναι μαν το μαν μέχρι εκείνο το σημείο, αγνόησαν ένα πολύ βασικό πράγμα. Ο προπονητής της Νέας Ζηλανδίας είχε καλέσει time out για να δώσει οδηγίες απέναντι στο ασφυκτικό μαν το μαν των Ρώσων. Επομένως ο Μπλατ άλλαξε άμυνα για να μπερδέψει τους Νεοζηλανδούς μετά το time out, άλλωστε στην επόμενη άμυνα του ξαναγύρισε σε μαν το μαν. Τόσο δύσκολο ήταν να το καταλάβουν αυτό;

Το συμπέρασμα πως η Νέα Ζηλανδία είναι χειρότερη από Ανγκόλα, Κίνα και Ακτή Ελεφαντοστού, το αφήνω ασχολίαστο...

Ο Πένι πάντως άνετα έπαιζε σε ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει κάνα κοινοτικό διαβατήριο.
GMlls
πως λέγεται το στάδιο που γίνεται ο αγώνας; υπάρχει κάποιο λίνκ για πληροφορίες;
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Sep 6 2010, 22:40 ) *
Εκτός τόπου και χρόνου και οι δύο...

Εκεί που έπαιξε ζώνη ο Μπλατ μετά από σερί 13-0 της Ρωσίας, με την άμυνα να είναι μαν το μαν μέχρι εκείνο το σημείο, αγνόησαν ένα πολύ βασικό πράγμα. Ο προπονητής της Νέας Ζηλανδίας είχε καλέσει time out για να δώσει οδηγίες απέναντι στο ασφυκτικό μαν το μαν των Ρώσων. Επομένως ο Μπλατ άλλαξε άμυνα για να μπερδέψει τους Νεοζηλανδούς μετά το time out, άλλωστε στην επόμενη άμυνα του ξαναγύρισε σε μαν το μαν. Τόσο δύσκολο ήταν να το καταλάβουν αυτό;

Το συμπέρασμα πως η Νέα Ζηλανδία είναι χειρότερη από Ανγκόλα, Κίνα και Ακτή Ελεφαντοστού, το αφήνω ασχολίαστο...

Αυτο που λες δεν το ειδα,παρα μονο το ακουσα γιατι ειχα παει στην τουαλετα... rolleyes.gif
Εγινε οντως κατι τετοιο & αυτοι σχολιασαν ετσι?... ohmy.gif
Οχι οτι εχω & καμια ιδιαιτερη εκτιμηση γενικα στους Ελληνες τηλεσχολιαστες,αλλα θεωρουσα οτι τα στοιχειωδη τα κατεχουν...
Manu7
QUOTE(sixama23 @ Sep 6 2010, 22:40 ) *
Ο Πένι πάντως άνετα έπαιζε σε ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει κάνα κοινοτικό διαβατήριο.

O Πένι πού το βγάζει το ψωμί του?
Με το σουτ που έχει θα ήταν ταμαμ για Ευρώπη.
KingCrimson
Καποιος δε πρεπει να πει στο Καμερον οτι πρεπει να κοψει το μπασκετ? ο τυπος ειναι σα το μπακαλη της γειτονιας μου! ελεος δηλαδη ohmy.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(sixama23 @ Sep 6 2010, 22:40 ) *
Το συμπέρασμα πως η Νέα Ζηλανδία είναι χειρότερη από Ανγκόλα, Κίνα και Ακτή Ελεφαντοστού, το αφήνω ασχολίαστο...

Ο Πένι πάντως άνετα έπαιζε σε ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει κάνα κοινοτικό διαβατήριο.


Εγω θα το σχολιασω. Απ αυτες τις ομαδες δεν ξερω αν ειναι χειροτερη, αλλα απ τη Γαλλια δεν ειναι! smiley.gif
Τον Πενι θυμασαι ποιος τον ειχε φερει στην Ευρωπη για πρωτη φορα?
GMlls
QUOTE(Manu7 @ Sep 6 2010, 22:45 ) *
O Πένι πού το βγάζει το ψωμί του?
Με το σουτ που έχει θα ήταν ταμαμ για Ευρώπη.



όταν ήταν ευρώπη δεν έκανε και τίποτα. πέρασε απο μακάμπι και άλμπα νομίζω αλλά έχει πάει και μια βόλτα απο nba...
Manu7
QUOTE(KingCrimson @ Sep 6 2010, 22:45 ) *
Καποιος δε πρεπει να πει στο Καμερον οτι πρεπει να κοψει το μπασκετ? ο τυπος ειναι σα το μπακαλη της γειτονιας μου! ελεος δηλαδη ohmy.gif

Ρε SG3ptshooter τι λέει αυτός εδώ?????

laugh.gif
GK_23
QUOTE(T.W.Is.M. @ Sep 6 2010, 22:47 ) *
Εγω θα το σχολιασω. Απ αυτες τις ομαδες δεν ξερω αν ειναι χειροτερη, αλλα απ τη Γαλλια δεν ειναι! smiley.gif
Τον Πενι θυμασαι ποιος τον ειχε φερει στην Ευρωπη για πρωτη φορα?

Δε θυμάμαι αν έπαιξε πρώτα στη Μακάμπι και μετά στη Ζαλγκίρις ή το αντίστροφο.
phoenix_93
QUOTE(Manu7 @ Sep 6 2010, 22:49 ) *
Ρε SG3ptshooter τι λέει αυτός εδώ?????

laugh.gif

Δεν το σχολιάζω ούτε εγώ. Όποιος έχει μάτια βλέπει και δυστυχώς ειναι από τις τελευταίες φορές που βλέπουμε αυτόν τον
παικταρά. Δεν νομίζω να κάνει κακό στον Περπέρογλου να μελετήσει λίγο Αμπερκρόμπι. Ο τύπος δεν φοβάται τίποτα.
qspock
Ο Καμερον εχει χασει κανενα τριποντο ποτε? tongue.gif Απιστευτος! Μπραβο στη Ν. Ζηλανδια, δεν μπορω να εξηγησω με τιποτα πως καταφερνει και κοντραρει τη Ρωσια. Πρεπει να εχει ψυχη!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.