Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ρεαλ Μαδριτης-Ολυμπιακος
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
ag97
Tη Μπαμπερκ το εχουμε σιγουρο οτι θα την κερδισουμε στη Γερμανια; laugh.gif
assistant
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Jan 29 2016, 00:13 ) *
Πως γίνεται να παίζουμε αμυνάρα λοιπόν και οι αντίπαλοι να μπορούν να μας παίρνουν 20 πόντους διαφορά σε κάποια σημεία του παιχνιδιού!

αν βγαλουμε απ την εξισωση τα παιχνίδια με Μπαμπεργκ και Ζαλγκιρις που είμασταν κακοι σε όλα...........στο σημερινο παιχνιδι,ακομα και με Καχα που φαγαμε 80ρες θεωρεις ότι είμασταν κακοι στην αμυνα;;;;;;;;;;;...........εγω θεωρω ότι σημερα είμασταν πολύ καλοι αμυντικα...........αναγκασαμε τη Ρεαλ να παει σε αμέτρητα 1vs1(νομιζω αυτος ηταν ο στοχος μας),ηταν στη μερα τους,βαλανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ σουτ και χασαμε........και το San Antonio είναι απ τις καλυτερες αμυντικα ομαδες αλλα οι αλλοι,οι μουρλοι ηταν στη μερα τους και τους γαζωσαν.........ειδικα στο μπάσκετ δεν είναι όλα ή ασπρο ή μαυρο......και καλος μπορει να εισαι στην αμυνα και να φας ταυτόχρονα 80 ποντους απ τη Ρεαλ στη εδρα της........δεν είναι παραλογο....
TAKIS7
Καλησπέρα, δεν χρειάζεται να μηδενίζουμε τα πάντα. Η ομάδα τον τελευταίο καιρό έχει πέσει στην ενέργεια που έβγαζε. Σαν να μην έχει καλή φυσική κατάσταση αυτή την περίοδο γιαυτό και έχει γίνει ομάδα του ενός ημιχρόνου. Δεν ξέρω αν αυτή η κοιλιά ήταν προγραμματισμένη ή όχι αλλά συνέπεσε και με το ντεφορμάρισμα των τριών καλών σου Ελλήνων παικτών συν την απουσία του Λοτζέσκι.
Αυτό που σε έχει βγάλει έξω από τη ρότα σου είναι οι δύο ήττες από Μπάμπεργκ και Ζαλκίρις όπου θεωρώ ότι ακόμα και αν ειχαν προγραμματίσει την κοιλιά αυτά τα δύο ματς τα είχαν υπολογίσει αλλιώς.
Εγώ πιστεύω ότι σήμερα το ματς δεν χάθηκε τόσο από την περιφέρεια όσο από τη ζημιά που σου έκαναν κάτω από το καλάθι.
kotzito
Και πριν την έναρξη του ομίλου, ο Ολυμπιακός - θεωρητικά - θα πάλευε με Κίμκι και Λαμποράλ για την 4η θέση με προοπτική για το κάτι παραπάνω αν του κάθονταν ορισμένα ματς. Την μία την έχει κερδίσει έξω και την άλλη αν πιάσει ψηλή απόδοση ξανά μπορεί να της ρίξει και 15 πόντους εδώ μέσα. Ουσιαστικά αυτή την στιγμή οι 2 γκέλες πιο πολύ μας στοιχίζουν το πλεονέκτημα έδρας παρά την πρόκριση, η οποία τώρα είναι στο 50 - 50. Ακόμα πάντως και με ένα διπλό στην Βαρκελώνη, αν υποθέσουμε ότι δεν θα χάσουμε άλλο ματς στο ΣΕΦ, θα μπορούσαμε να τερματίσουμε και 3οι και να πέσουμε πάνω στον Μπαρτζώκα μάλλον ο οποίος ακόμα και με πλεονέκτημα δεν είναι ανυπέρβλητο εμπόδιο.

Βαθμολογικά έχουμε μείνει λίγο πίσω σίγουρα, αλλά δεν έχουμε χάσει το τρένο από την 5η αγωνιστική. Έτσι κι αλλιώς η σημερινή ήττα νομίζω δεν είναι εκτός προγράμματος, και μπορούμε κιόλας να λέμε ότι είμαστε τυχεροί που μαζέψαμε και την διαφορά στο τέλος.

Από εκεί και πέρα σήμερα ήταν από τις λίγες φορές που έβλεπα τόση τρικυμία στο μυαλό του Σφαιρόπουλου. Έχουν υπάρξει κι άλλες κακές βραδιές, αλλά ακόμα και τότε το πάλευε, έψαχνε κανά τρικ, κάτι έκανε γενικά. Σήμερα φάνηκε σαν να είχε μπλοκάρει τελείως. Ίδιο σύστημα και ίδιοι παίκτες για αρκετή ώρα και άμυνα που δεν απέδιδε. Σε αυτό βέβαια δεν βοήθησε και το γεγονός ότι κανένα από τα γκαρντ δεν ήταν σε καλή μέρα εκτός από τον Χάκετ. Να βγάλεις τον Σπανούλη να βάλεις ποιον; Τον Όντομ που πέρασε ακόμα πιο απαρατήρητος; Τον Μάντζαρη που έκανε λάθη που ακόμα κι αυτός δεν μας είχε συνηθίσει; Τον Λοτζέσκι ο οποίος έχει να παίξει 2 μήνες;

Είμαστε κακοί τελευταία, όλοι περιμένουμε κάτι παραπάνω από την ομάδα αλλά τώρα χρειάζεται πίστη. Θέλουμε 9 αγώνες ακόμα και έχουμε φτάσει να συζητάμε τι κινήσεις πρέπει να γίνουν το καλοκαίρι! Κάποια στιγμή θα περνάγαμε ένα ντεφορμάρισμα, ήρθε αυτή την περίοδο δυστυχώς, αλλά οι δυνατότητες του Ολυμπιακού σίγουρα είναι μεγαλύτερες από αυτές.
TakeshyKurosawa
QUOTE (assistant @ Jan 29 2016, 00:25 ) *
αν βγαλουμε απ την εξισωση τα παιχνίδια με Μπαμπεργκ και Ζαλγκιρις που είμασταν κακοι σε όλα...........στο σημερινο παιχνιδι,ακομα και με Καχα που φαγαμε 80ρες θεωρεις ότι είμασταν κακοι στην αμυνα;;;;;;;;;;;...........εγω θεωρω ότι σημερα είμασταν πολύ καλοι αμυντικα...........αναγκασαμε τη Ρεαλ να παει σε αμέτρητα 1vs1(νομιζω αυτος ηταν ο στοχος μας),ηταν στη μερα τους,βαλανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ σουτ και χασαμε........και το San Antonio είναι απ τις καλυτερες αμυντικα ομαδες αλλα οι αλλοι,οι μουρλοι ηταν στη μερα τους και τους γαζωσαν.........ειδικα στο μπάσκετ δεν είναι όλα ή ασπρο ή μαυρο......και καλος μπορει να εισαι στην αμυνα και να φας ταυτόχρονα 80 ποντους απ τη Ρεαλ στη εδρα της........δεν είναι παραλογο....


Σε κάποια σημεία παίζαμε δυνατή άμυνα! Σε κάποια άλλα δείχναμε σημάδια διάλυσης.. Μου άφησε μέτρια εικόνα η ομάδα και αμυντικά..Επίσης χωρίς να δω νούμερα καθόλου έχω την εντύπωση ότι μας χτύπησαν αρκετά και στα ριμπάουντ! Γενικά η Ρεάλ μου φάνηκε τουλάχιστον ένα επίπεδο πάνω στα πάντα!
Καλά τώρα μιλάμε για τους Γουόριορς.. Και η πιο σκληροτράχηλη έβερ ομάδα Ευρωλίγκας θα έτρωγε πάνω από 50 από τους Ουόριος στη μέρα τους!
tuareg
συγγνωμη αλλα το να λες οτι φαγαμε σκοτωμενα σουτ απο σερχι ,λουλ και καρολ ειναι σα να μην εχεις δει ποτε τη ρεαλ,λες και δεν εχουν ξαναβαλει ποτε τετοια και το εκαναν πρωτη φορα σημερα.
Ο Ολυ ειναι σε κακο φεγγαρι και του κατσε η κοιλια των πριντ-μαντζ σε ασχημη περιοδο.
Οσο για το Σπαν καλο θα ειναι να καταλαβει μονος του πλεον τι πρεπει να κανει και να βρει τροπους ωστε το παιχνιδι του να βοηθαει και να μη πισωγυριζει.
assistant
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Jan 29 2016, 00:35 ) *
Σε κάποια σημεία παίζαμε δυνατή άμυνα! Σε κάποια άλλα δείχναμε σημάδια διάλυσης.. Μου άφησε μέτρια εικόνα η ομάδα και αμυντικά..Επίσης χωρίς να δω νούμερα καθόλου έχω την εντύπωση ότι μας χτύπησαν αρκετά και στα ριμπάουντ! Γενικά η Ρεάλ μου φάνηκε τουλάχιστον ένα επίπεδο πάνω στα πάντα!
Καλά τώρα μιλάμε για τους Γουόριορς.. Και η πιο σκληροτράχηλη έβερ ομάδα Ευρωλίγκας θα έτρωγε πάνω από 50 από τους Ουόριος στη μέρα τους!

σχεδόν ο,τι είναι οι Warriors στο ΝΒΑ είναι η Ρεαλ για την Ευρωπη........ροστερ ατελειωτο και ταλεντο απυθμενο.....15 πρωτοκλασάτοι παιχτες...........στη μερα τους θα σε γαζωσουν......

υγ το πρωι ελεγα ότι θα εχουμε πρόβλημα ση θεση 4 με Ρεγες,Νοτσιονι εναντιο Πριντ και Παπι και ειχα ξεχασει ότι εχουν στο 4 και Τομπκινς........πλακα μας κανουν;;;;;;;;;..........που τους μαζεψαν ολους αυτους;;;;;;;;;;;
Sokos
Πρέπει να πάρουμε απόφαση ότι η ομάδα ξέρει να παίζει μόνο κλεφτοπόλεμο (προς το παρόν τουλάχιστον). Στο σετ παιχνίδι πραγματικά το μόνο που κάνουμε είναι είτε τρίποντο είτε ποικιλία Σπανούλη.

Με την κατακόρυφη πτώση του Πρίντεζη έχουμε γίνει ομάδα που δεν ποστάρει ούτε στο Facebook... Σταθερή απειλή δεν υπάρχει και μας έχει πάρει πρέφα όλος ο κόσμος.

Σήμερα είμασταν και άτυχοι (3/5 τρίποντα είχε ο Llull και τα 3 δεν μπαίνουν ούτε στο 2Κ16) και τυχεροί (η διάφορα θα μπορούσε εύκολα να είναι στους 20 και τελικά με το αντάρτικο και την αναμπουμπούλα στο τελος έκλεισε στους 12).

Υπάρχει πλέον μεγάλο θέμα και στην άμυνα όμως. Σίγουρα τα σκοτωμένα τρίποντα μας αποτελείωσαν αλλά πιο πολύ μας πλήγωσαν οι πάρε-βάλε φάσεις που βγάζανε τον εκάστοτε ψηλό είτε ολομόναχο, είτε με κοντό αντίπαλο, στο μισό μέτρο από το καλάθι. Ειδικά όσο ήταν ο Milutinov μέσα νομίζω έκανε μπαμ (όσο και να προσπαθεί είναι δύσκολο να παίξει τέτοιου είδους άμυνα).

Το θέμα του κλεφτοπολέμου δεν νομίζω να μπορεί να λυθεί φέτος. Ίσως να βελτιωθεί η κατάσταση με Παπανικολάου και Lojeski και με μια ενδεχόμενη άνοδο του Πρίντεζη, αλλά να λυθεί το πρόβλημα το θεωρώ απίθανο. Δεν έχουμε το ρόστερ για κάτι τέτοιο (ούτε θα το έχουμε όσο βασιζόμαστε τόσο πολύ στον 34άρη Σπανούλη που νομίζει ότι είναι 20 - μέχρι και στην διαφήμιση του ντέρμπυ το έλεγε...).

Η πτώση στην άμυνα θέλω να πιστεύω ότι οφείλεται σε κάποια κοιλιά στην φυσική κατάσταση η οποία θα ξεπεραστεί άμεσα. Αλλιώς δεν είμαστε ουτε για κάτι περισσότερο στην Euroleague αλλά ούτε για πρωτάθλημα.

Πάμε τώρα για το ματς με την Khimki που είτε μας δίνει οξυγόνο, είτε βάζει το καρφί στο φέρετρο.

salonikatasos
ο χάκετ τι έπαθε? φόβοι λέει για το γόνατό του και μαγνητική αύριο
T.W.Is.M.
Να βαλω μια επιπλεον παραμετρο; Ξερετε ποσες φορες στα υπολοιπα 14 παιχνιδια της στην Ευρωλιγκα η Ρεαλ εχει δεχτει λιγοτερους απο τους 72 ποντους που της βαλαμε σημερα; 3 φορες! 71 με τον Ερυθρο Αστερα τοτε που επαιζε σαν τσιρκο, 67 απο την Μπαγερν στο ματς-τελικο για την προκριση και 65 απο τη Στρασμπουρ στο τελευταιο ματς του ομιλου, με το οποιο εξασφαλιζε την προκριση. Σε αυτο τον ομιλο η καλυτερη επιδοση της ηταν οι 79 εχοντας παιξει 3/4 ματς εντος εδρας και εχοντας υποδεχτει ηδη την Μπαμπεργκ και τη Ζαλγκιρις! Υπαρχει επιθετικο προβλημα, αλλα αυριο στην προπονηση πιστευω οτι θα επικεντρωθουν στους 84 ποντους που δεχτηκαν απο τη Ρεαλ.(6/14 παιχνιδια ειχε με κατω απο 84 η Ρεαλ, απο τα οποια ηταν 2 με τη Χιμκι και 2 με τη Φενερμπαχτσε)
Για μενα η ομαδα αυτη ειναι χτισμενη λαθος και πλεον δεν εχει και πολλα περιθωρια βελτιωσης. Κατι που εχει αντιθετα ο Παναθηναικος, αν κινηθει γρηγορα. Εδω δεν υπαρχει πια ουτε περιθωριο για προσθηκη, ουτε για αλλαγη. Αντιθετα, οσο μπαινουν στο rotation επιπλεον παιχτες που προερχονται ειτε απο τραυματισμο ειτε απο μεταγραφη, υπαρχει ο κινδυνος να γινει χειροτερο το συνολο, αν κατι δεν κολλησει καλα.
Η προκριση δεν εχει χαθει ακομα. Το πιστευω αυτο γιατι το ματς στη Ρωσια με τη Χιμκι ειναι αργα και μεχρι τοτε μπορει καποια πραγματα να εχουν αλλαξει. Ποσο ευκολο ομως μοιαζει αυτο;
elvetopsyxos
Να πω και εγώ το κοντό και το μακρύ μου!

Το αρνητικό νομίζω από το Δεκέμβρη και μετά είναι το "μπαχάλεμα" στο ρόστερ. Τέτοια εποχή κάνεις μια άντε δύο αλλαγές ώστε να αλλάξεις επίπεδο ή να μπαλώσεις κάποια τρύπα. Νομίζω ότι ο Σφαιρό έκανε τις μεταγραφές για να τις κάνει περισσότερο προκαλώντας ένα άνευ προηγουμένου ανακάτεμα. Και εξηγόυμαι:

Έχεις στην πρώτη φάση μια πολύ συμπαγή περιφέρεια με τον καθένα να έχει σαφή ρόλο και τον Αθηναίου ως πέμπτο να δίνει ποιοτικά πεντάλεπτα. Πας και παίρνεις τον Οντομ ο οποίος είναι μεν ένας καλός ρολίστας, αλλά έχει ανακατέψει όλη την περιφέρεια. Το ροτείσον πλέον γίνεται για να γίνεται. Σήμερα ο Όντομ έπαιξε 16'22", ο Χάκετ 19', ο Μάντζαρης 22' και ο Σπανούλης 23'. Δηλαδή τον πήραμε για να κόβει τα λεπτά στον Χάκετ; Αν δεν παίξει ο Χάκετ 25+ σήμερα, πότε θα τα παίξει;
yorgos
Είστε πολύ αυστηροί με το Χάντερ. Και με το Σφαιρόπουλο, που έχασε τον παίκτη-κλειδί από τις μεταγραφές του για όλη τη σαιζόν και παίζει με Πρίντεζη και Λοτζέσκι τραυματίες. Εκεί που του δίνω φταίξιμο είναι για τη χρησιμοποίηση Τζέιμς, που μπορούσε να δώσει πράγματα και για κάποιο λόγο ήταν σα ξένο σώμα, είναι πολύ καλός παίκτης. Με το Γιανγκ ο Ολυμπιακός θα ήταν άλλη ομάδα. Ούτε φταίει ο Σφαιρόπουλος που πέσατε σε όμιλο-παλούκι, στον δικό μας θα ήσασταν μια χαρά.

Μέχρι στιγμής αυτή που εκπλήσσει είναι η Τσεντέβιτα. Μπάτζετ τυρόπιτας αλλά μεταγραφές με νόημα, όπως και του Ερ. Αστέρα και καλή χημεία, με ρόλους. Aν και αυτός που έκανε τις καλύτερες επιλογές είναι ο Μπαρτζώ, που κάποιοι τον γιαουρτώνανε και τον τραμπούκιζαν.
Ilias7
Το προβλημα του Ολυμπιακου αυτη τη στιγμη στον ομιλο ειναι οτι εχει χασει και απο τη Μπαμπεργκ και απο τη Ζαλγκιρις..Η ηττα απο τη Ρεαλ ηταν μεσα στο προγραμμα ακομα και αν η ομαδα ηταν σε καλη κατασταση..Ειναι μια εδρα που σπανια κανουμε διπλο,οπως και αυτη της Μπαρτσελονα..

Πολλοι χθες μιλουσαν για τον αγωνα λες και Ολυμπιακος περνουσε τρενο απο τη Μαδριτη τα προηγουμενα χρονια απο εκει και ξαφνικα χθες δε παιξαμε καλα..Το παιχνιδι χθες ηταν εξαιρετικα δυσκολο..Και ειναι διαφορετικο για τη Ρεαλ να παιζει με τη Μπαμπεργκ και διαφορετικα με τον Ολυμπιακο και τη Μπαρτσελονα..Οποτε ειναι λογικο επισης να εχει πολυ καλυτερη αποδοση..

Εμεις γενικα δεν ειμαστε σε καλη κατασταση..Εχει ληψει πολυ ο Λοτζεσκι.Ο Πριντεζης ειναι παιχτης βαρομετρο για την ομαδα και για ακομα ενα παιχνιδι ηταν αρνητικος τοσο σε αμυνα οσο και σε επιθεση..Με τοσο κακο Πριντεζη αλλα και Μαντζαρης τα προβληματα της ομαδας μεγαλωνουν..Αυτο που μας αποτελειωσε χθες ηταν τα πολυ δυσκολα σουτ που βαλανε στα τελευταια δευτερολεπτα των επιθεσεων.Ηταν σουτ που αλλαζουν ολο τον αγωνα αλλα και τη ψυχολογια των παιχτων και χθες ηταν 4-5.

Για το Χαντερ δε πρεπει να εχουμε παραπονο..Ολο αυτο το καιρο παλευει μετα θηρια και παντα βγαζει παθος..Θα υπαρξουν και κακες μερες..

Ο Χακετ πλεον εχει προσαρμοστει για τα καλα και δειχνει σε καθε παιχνιδι και καλυτερος..

Τελος ειναι γνωστο οτι η ομαδα εχει θεματα αλλα υπαρχουν περιθωρεια βελτιωσεις και εχει πολυ δρομο ακομα το τοπ 16..Το επομενο παιχνιδι ειναι το πιο κρισημο για μας..Με ενα καλο δευτερο γυρο η ομαδα μπορει να ανατρεψει τη κατασταση..Βεβαια μιλαμε απλα για προκριση και μετα ολα ειναι ανοιχτα..Εγω ειμαι αισιοδοξος..

Σε εξέλιξη η σεζον μου θυμιζει λιγο τη σεζον 2013-2014..
assistant
QUOTE(yorgos @ Jan 29 2016, 02:18 ) *
Είστε πολύ αυστηροί με το Χάντερ. Και με το Σφαιρόπουλο, που έχασε τον παίκτη-κλειδί από τις μεταγραφές του για όλη τη σαιζόν και παίζει με Πρίντεζη και Λοτζέσκι τραυματίες. Εκεί που του δίνω φταίξιμο είναι για τη χρησιμοποίηση Τζέιμς, που μπορούσε να δώσει πράγματα και για κάποιο λόγο ήταν σα ξένο σώμα, είναι πολύ καλός παίκτης. Με το Γιανγκ ο Ολυμπιακός θα ήταν άλλη ομάδα. Ούτε φταίει ο Σφαιρόπουλος που πέσατε σε όμιλο-παλούκι, στον δικό μας θα ήσασταν μια χαρά.

Μέχρι στιγμής αυτή που εκπλήσσει είναι η Τσεντέβιτα. Μπάτζετ τυρόπιτας αλλά μεταγραφές με νόημα, όπως και του Ερ. Αστέρα και καλή χημεία, με ρόλους. Aν και αυτός που έκανε τις καλύτερες επιλογές είναι ο Μπαρτζώ, που κάποιοι τον γιαουρτώνανε και τον τραμπούκιζαν.

εκατσα χθες και ειδα 7-8 αγωνιστικα λεπτα της Τσεντεβιτα και μου επιβεβαιωσε ότι είναι μια πολύ καλοδουλεμενη ομαδα........ξερει τι ζηταει σε αμυνα κι επιθεση,εχεις 3 ξενους πολύ καλους,εχει τον Μπιλαν και οι υπολοιποι παλικαρια .......τιμια ομαδα....
Zephyr
Χωρίς καλό Σπαν δεν υπήρχε περίπτωση να κερδίσουμε εκεί μέσα, ο Σπαν χτες ήταν "απών" άρα φυσιολογικά ήρθε η ήττα.
Κοιτάξτε, με τόσους τραυματισμούς και τόσες αλλαγές στο ρόστερ, λογικό είναι να μην μπορεί να πιάσει ταβάνι απόδοσης η ομάδα. Φαίνεται ότι φέτος δεν πρόκειται να αποδώσουμε στο 100% οπότε υπερβάσεις όπως η περσινή συμμετοχή στο F4 ας τις ξεχάσουμε, ή (για τους αισιόδοξους) ας μην τις έχουμε τόσο σίγουρες.

QUOTE(Ilias7 @ Jan 29 2016, 09:43 ) *
Σε εξέλιξη η σεζον μου θυμιζει λιγο τη σεζον 2013-2014..


Επειδή προς τα κει πάει η δουλειά, ας ελπίσουμε ότι μόνο σε ευρωπαικό επίπεδο θα θυμίσει 13-14.
shtarkws
Νομίζω ότι περνά πολύ απαρατήρητη η απίστευτη κατ εμε εμφάνιση του Παπαπετρου. Ποιοτικοτατος τόσο σε άμυνα, με αποκορύφωμα την τάπα στον Νοτσιονι νομίζω) όσο και σε επιθεση. Κάνει ένα καταπληκτικό κάρφωμα και δεν φοβάται να σουτάρει όταν πρεπει. Το παιχνίδι του είναι πολυδιάστατο και ο Ολυμπιακός πρέπει να χτίσει γύρω από το ταλέντο του. Αν μπορούσα να διαλέξω έναν παίκτη από τον αιώνιο αντίπαλο μας χωρίς δεύτερη σκέψη θα ήταν αυτός.
TakeshyKurosawa
Εγώ απλά θέλω να περάσει η ομάδα στους 8 και να τα δώσει όλα.. Θα είναι πολύ φτωχή η σεζόν για όλους τους Ολυμπιακούς με αποκλεισμό από τους 16..
sinkazama82
Ο Ολυμπιακός είναι μια ομάδα κουρασμένη αλλά πάνω από όλα είναι μια ομάδα που κουράζει κάθε άνθρωπο με στοιχειώδη κατανόηση του αθλήματος, ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Το χειρότερο όλων όμως δεν είναι αυτό, το χειρότερο είναι ότι οι ίδιοι οι παίχτες του, είναι κουρασμένοι σε σημείο οίκτου.

Θα προσπαθήσω να βάλω τις σκέψεις μου σε μια λογική σειρά ξεκινώντας από αυτό που θεωρώ το πιο βασικό.

1ον) Ο Ολυμπιακός είναι η μόνη ομάδα στην Ευρώπη χωρίς ίχνος post up παιχνιδιού.
Ο μοναδικός παίχτης της ομάδας που μπορεί συστηματικά να συμβάλει σε αυτό (Πρίντεζης) είναι εμφανώς εξουθενωμένος, κάτι που είναι απόλυτα λογικό καθώς στην ουσία είναι ο μοναδικός παίχτης της ομάδας στη θέση 4. Δεν υπάρχει παίχτης Αγραβάνης και φυσικά είναι κρίμα ο Τσαιρέλης να παίζει στον Ολυμπιακό, κυρίως για τον Ολυμπιακό. Φυσικά post up παιχνίδι θα μπορούσες να έχεις, θεωρητικά τουλάχιστον, απ'τον Στρόμπερι στην θέση 2 αλλά δεν θα έχεις ποτέ στη θέση 3, και απ'τον Παπαπέτρου στη θέση 3 αλλά ποτέ στη θέση 4. Από εκεί και πέρα υπάρχουν δύο μόνο επιλογές, pick n roll και διείσδυση προς το καλάθι ή μεταφορά της μπάλας στην αντίθετη πλευρά όπου έχουμε συνήθως τον Στρόμπερι (ο σίγουρος τρόπος να τον αχρηστεύσουμε δηλαδή) ή τρέξιμο μετά το ριμπάουντ και ότι βγει για όσο αντέξουμε (συνήθως ένα ημίχρονο).

2ον) Ο Σπανούλης είναι ένας παίχτης που έχει κάνει όλα όσα έχει κάνει στη καριέρα του, βασισμένος σε ευκίνητους ψηλούς που ξέρουν να κάνουν δυναμικά σκριν και που μπορούν να κόψουν γρήγορα μέσα στη ρακέτα για στήριγμα. Ο Ολυμπιακός έχει, μετά τον τραυματισμό του Γιανγκ, μισό ψηλό με αυτά τα στοιχεία. Τον ταλαίπωρο Χάντερ που ξεκίνησε την χρονιά με τραυματισμούς και απο εκεί και πέρα πριν καλά καλά προλάβει να συνέλθει βρέθηκε να παίζει 25 με 30 λεπτά σε κάθε αγώνα, με αποτέλεσμα σήμερα να μην μπορεί να καρφώσει τη μπάλα μετά απο ένα απλό χάδι του αμυνόμενου. Φοβερές στιγμές μπασκετικής παράνοιας οι 3 πάσες του πρώτου δεκαλέπτου μετά από pick n roll στον Μιλουτίνοφ. ο οποίος κάτω απ'το καλάθι με κοντύτερο αντίπαλο, δύο φορές αστόχησε και μία έβγαλε πάσα έξω για ένα ηρωικό μαρκαρισμένο τρίποντο.Ο Σπανούλης μεγαλώνει, είναι σε κακή κατάσταση και δεν μπορεί να παίξει με μισό ψηλό.

3ον) Αυτός που είναι νέος, σε πολύ καλή κατάσταση και με απίστευτη όρεξη για μπάσκετ είναι ο Ντάνιελ Χάκετ. Ο Ντάνιελ Χάκετ όμως, για κάποιον λόγο που προφανώς μόνο προπονητής επιπέδου μπορεί να διακρίνει, παίζει λιγότερο χρόνο απ'τον δεινοπαθούντα Σπανούλη και ίσο χρόνο σχεδόν με τον άφαντο τον τελευταίο μήνα Μάντζαρη, και έναν μυστήριο τύπο που ήρθε πρόσφατα και που αν δεν κάνω λάθος λέγεται Οντομ. Αυτός ο Όντομ αγωνίστηκε σήμερα 2,5 λεπτά λιγότερα απ'τον Χάκετ, ο οποίος Χάκετ αγωνίστηκε λιγότερο απ'τον κακό και σήμερα Μάντζαρη.

Τώρα όμως πρέπει να γίνω κακός, γιατί τώρα θα μιλήσουμε για την άμυνα, την τρομερή δύναμη του Ολυμπιακού, το στοιχείο που κάνει τον coach Σφαιρόπουλο έναν απ'τους ''καλύτερους'' προπονητές της πιάτσας. 40 αγωνιστικά λεπτά με την Ρεάλ Μαδρίτης και ο coach επιλέγει να παίξει αλλαγές σε όλα τα σκριν επί 40 λεπτά...ακόμα και όταν έχει στο παρκέ τους εξουθενωμένους Πρίντεζη και Χάντερ μαζί. Σύνολο πόντων 84. Δεν το λες και άσχημα.

Ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα του Σπανούλη καλώς η κακώς γιατί πολύ απλά ο παίχτης αυτός άλλαξε τον ρου της σύγχρονης ιστορίας του. Αν θέλουν οι υπεύθυνοι να τον προφυλάξουν και ταυτόχρονα να μην χάσουν μια χρονιά στην οποία η ομάδα μπορεί να διακριθεί, πολύ απλά γιατί βλέπουμε ίσως την χειρότερη από πλευράς δυναμικότητας ομάδων Ευρωλίγκα της δεκαετίας, πρέπει τώρα να πάρει αθλητικό ψηλό. Τώρα όμως. Με την επιστροφή του Λοτζέσκι και την εμφάνιση του Παπανικολάου ο Ολυμπιακός θα βελτιωθεί. Αλλά αυτό δεν θα έχει μάλλον κανένα νόημα αν δεν βελτιωθεί ο Σπανούλης.

Δημήτρης Χ.

Για μια ελαφρώς πιο αναλυτική περιγραφή, με στατιστικά εικόνες και βίντεο, εδώ:
http://badbasket.blogspot.gr/2016/01/blog-post_29.html







RipCity
Συμφωνώ απόλυτα με το από πάνω ποστ, ωραία ανάλυση.

Δε γίνεται να συνεχιστεί το rotation προετοιμασίας, ενώ πρέπει να αποκτηθεί και κάποιος ψηλός που να αποτελεί δυναμική παρουσία μέσα στη ρακέτα. Όχι απαραίτητα να είναι κλασικός παίκτης ποστ, αλλά τουλάχιστον να ρολάρει καλά και να τελειώνει τις φάσεις και τα επιθετικά ριμπάουντ.
RipCity
Επίσης για τον Σπανούλη να πω πως για χθες ειδικά δεν μπορεί να λέει κανείς πως πρέπει να αλλάξει τρόπο παιχνιδιού κτλ. Χθες έπαιξε ακριβώς όπως πρέπει να παίζει, κανένα σουτ δεν εκβίασε. Απλά είναι σε κάκιστη κατάσταση και ταυτόχρονα όλοι επικεντρώνονται στο μαρκάρισμά του. Είδατε τι χορευτικά έκανε για να πιάσει την μπάλα κι εν συνεχεία του έκλειναν όλους τους διαδρόμους. Ο Σπανούλης λοιπόν χθες ήταν "αλλαγμένος", ας βρει κι ο Σφαιρόπουλος τώρα άλλος τρόπους να τον εκμεταλλευτεί κι όχι να κάνει συνέχεια το ίδιο play που αποτυγχάνει ξανά και ξανά.
sinkazama82
QUOTE (RipCity @ Jan 29 2016, 12:46 ) *
Επίσης για τον Σπανούλη να πω πως για χθες ειδικά δεν μπορεί να λέει κανείς πως πρέπει να αλλάξει τρόπο παιχνιδιού κτλ. Χθες έπαιξε ακριβώς όπως πρέπει να παίζει, κανένα σουτ δεν εκβίασε. Απλά είναι σε κάκιστη κατάσταση και ταυτόχρονα όλοι επικεντρώνονται στο μαρκάρισμά του. Είδατε τι χορευτικά έκανε για να πιάσει την μπάλα κι εν συνεχεία του έκλειναν όλους τους διαδρόμους. Ο Σπανούλης λοιπόν χθες ήταν "αλλαγμένος", ας βρει κι ο Σφαιρόπουλος τώρα άλλος τρόπους να τον εκμεταλλευτεί κι όχι να κάνει συνέχεια το ίδιο play που αποτυγχάνει ξανά και ξανά.


Κάνα δυο εκβίασε, αλλά έτσι κι αλλιώς 0 στα 6 είχε. Το πρόβλημα όμως είναι στο πως πασάρει, μπορεί να είχε τέσσερις ασίστ αλλά οι περισσότερες πάσες του ήταν κακές. Είναι κουρασμένος πολύ φαίνεται, αλλά κι ο Σφαιρόπουλος δεν δείχνει καμιά ιδιαίτερη διάθεση να τον ξεκουράσει
TakeshyKurosawa
6 προσπάθειες πήρε χθες ο Σπανούλης και οι 6 τραβηγμένες ήταν και με τρόπο εκτέλεσης που μαρτυρούσε ότι είναι πελαγωμένος.. Ο Χάκετ χθες έπρεπε να παίξει πολύ περισσότερο.. Αναγκαστικά κάποιοι πρέπει να παρκαριστούν στον πάγκο.. Σε τέτοια ματς ειδικά χρειάζεται λιώσιμο των παιχτών που είναι σε καλή μέρα.. Τα ρομποτικά ροτέισον από υπολογιστή δεν πέτυχαν ποτέ..
RipCity
QUOTE (sinkazama82 @ Jan 29 2016, 11:56 ) *
Κάνα δυο εκβίασε, αλλά έτσι κι αλλιώς 0 στα 6 είχε. Το πρόβλημα όμως είναι στο πως πασάρει, μπορεί να είχε τέσσερις ασίστ αλλά οι περισσότερες πάσες του ήταν κακές. Είναι κουρασμένος πολύ φαίνεται, αλλά κι ο Σφαιρόπουλος δεν δείχνει καμιά ιδιαίτερη διάθεση να τον ξεκουράσει


Το πως πασάρει είναι και βάση του συστήματος που ακολουθείται και της κακής κίνησης των συμπαικτών του. Είναι συγκεκριμένες οι πάσες που έχει μετά το πνρ. Είτε θα τις δοκιμάσει είτε θα πάει σε σουτ. Ούτε τα σουτ μπαίνουν ούτε οι συμπαίκτες του είναι στο σωστό σημείο και γίνεται αχταρμάς. Πλέον δε βάζει ούτε το κλασικό του σουτάκι με ταμπλό (που μένει στον αέρα). Είναι σε άθλια κατάσταση.

Καλά εσύ Takeshy τα δικά σου, κι οι 6 τραβηγμένες, ότι να ναι. Σε λίγο θα μας πεις ότι τα σουτ όλα πρέπει να γίνονται ελεύθερα, αλλιώς είναι τραβηγμένα.
sinkazama82
QUOTE (RipCity @ Jan 29 2016, 13:11 ) *
Το πως πασάρει είναι και βάση του συστήματος που ακολουθείται και της κακής κίνησης των συμπαικτών του. Είναι συγκεκριμένες οι πάσες που έχει μετά το πνρ. Είτε θα τις δοκιμάσει είτε θα πάει σε σουτ. Ούτε τα σουτ μπαίνουν ούτε οι συμπαίκτες του είναι στο σωστό σημείο και γίνεται αχταρμάς. Πλέον δε βάζει ούτε το κλασικό του σουτάκι με ταμπλό (που μένει στον αέρα). Είναι σε άθλια κατάσταση.

Καλά εσύ Takeshy τα δικά σου, κι οι 6 τραβηγμένες, ότι να ναι. Σε λίγο θα μας πεις ότι τα σουτ όλα πρέπει να γίνονται ελεύθερα, αλλιώς είναι τραβηγμένα.


Μπορεί να είναι μέσω συστήματος αλλά συχνά καταλήγουν στα πόδια των συμπαικτών του που χρειάζεται να σκύψουν για να τις πιάσουν. Χαρακτηριστικό είναι ένα ελεύθερο σουτ του Παπαπέτρου που γίνεται ακριβώς αυτό.
erwi grey
Eιναι λογικο στα 34 σου να μην αποδιδεις οπως στα 25 η ακομα και στα 30 σαν αθλητης.
Τωρα αν κανει κανα δυο ηρωικα ματς που δεν ειναι απιθανο θα αρχισουν παλι τα πανηγυρια για τον Βασιλη και το ποσο αδικη ηταν η κρτικη που του ασκηθηκε. Εχει αρχισει και κανει κακο στην ομαδα η παρουσια του στους πιο πολλους αγωνες.
Χωρις Σπανουλη η ομαδα θα ηταν πιο ορθολογικα δομημενη και αν ημουν στην θεση των Αγγελοπουλων θα με ειχε πιασει πονοκεφαλος με το συμβολαιο του και τι προσφορα να του εκανα το καλοκαιρι. Ελπιζω να μην ανανεωσει παντως.
Anaz
Mε την επανοδο του Λοτζεσκι και τον ερχομο του Παπ, θα μετριαστει σε ικανοποιητικο βαθμο ενα σημαντικο δομικο προβλημα της ομάδας. Το περιφερειακο σουτ, και η ξεκουραση του Πριντεζη.
Απο'κει και περα, η απωλεια Γιανγκ (και η μη ικανοποιητικη αντικατασταση του) έχει επηρρεασει δραματικα τους δυο βασικούς πυλώνες της ομαδας. Την άμυνα (στη ρακετα), και το πικ&ρολ του Σπανουλη.
Μονη λύση είναι να βρεθει ενας mobile ψηλος -τύπου Ταιους- να αντικαταστήσει την πιό ακυρη μεταγγραφη της δεκαετίας, τον Σέρβο!
Κι απο του χρόνου να ξαναδούν την δομή της περιφέρειας, κάνοντας επιτέλους την παραδοχή οτι ο Σπανούλης οδευει προς τη δύση της καριέρας του και έχει αρχίσει την κατιούσα.
Το θέμα είναι οτι τέτοια εποχή που να βρείς καλό ψηλό και που να προλάβει να προσαρμοστεί... rolleyes.gif
basket72
QUOTE (Anaz @ Jan 29 2016, 17:36 ) *
Mε την επανοδο του Λοτζεσκι και τον ερχομο του Παπ, θα μετριαστει σε ικανοποιητικο βαθμο ενα σημαντικο δομικο προβλημα της ομάδας. Το περιφερειακο σουτ, και η ξεκουραση του Πριντεζη.
Απο'κει και περα, η απωλεια Γιανγκ (και η μη ικανοποιητικη αντικατασταση του) έχει επηρρεασει δραματικα τους δυο βασικούς πυλώνες της ομαδας. Την άμυνα (στη ρακετα), και το πικ&ρολ του Σπανουλη.
Μονη λύση είναι να βρεθει ενας mobile ψηλος -τύπου Ταιους- να αντικαταστήσει την πιό ακυρη μεταγγραφη της δεκαετίας, τον Σέρβο!
Κι απο του χρόνου να ξαναδούν την δομή της περιφέρειας, κάνοντας επιτέλους την παραδοχή οτι ο Σπανούλης οδευει προς τη δύση της καριέρας του και έχει αρχίσει την κατιούσα.
Το θέμα είναι οτι τέτοια εποχή που να βρείς καλό ψηλό και που να προλάβει να προσαρμοστεί... rolleyes.gif



Όπως τα λες είναι κι εκεί που ελέγχεται το τεχνικό επιτελείο της ομάδας είναι στη λάθος κίνηση με τον Τζειμς, είχαν αρκετό καιρό στη διάθεση τους και θα μπορούσαν να τσεκάρουν και παίκτες από Αμερική, τότε. (Ελέγχεται βέβαια και στην απόκτηση τρίτου σέντερ, του Μιλουτίνοφ, αντί δεύτερου PF, αλλά εκεί κάποιος μπορεί να πει, χαλάλι το ρίσκο- ας δώσουμε μια ευκαιρία σε Άγρα και Πάπι.)
Η έλλειψη στο 5 αλλά και στο 4 λοιπόν, είναι καθοριστικές, τις όποιες ελπίδες τις εναποθέτουμε σε Λότζο και Παπανικολάου, αλλά και στο παρκάρισμα του αρχηγού.

Το σημαντικότερο βέβαια είναι να μην έχει κάτι σοβαρό ο Χάκετ...αλλιώς του χρόνου πάλι. sad.gif

QUOTE (Anaz @ Jan 29 2016, 17:36 ) *
Mε την επανοδο του Λοτζεσκι και τον ερχομο του Παπ, θα μετριαστει σε ικανοποιητικο βαθμο ενα σημαντικο δομικο προβλημα της ομάδας. Το περιφερειακο σουτ, και η ξεκουραση του Πριντεζη.
Απο'κει και περα, η απωλεια Γιανγκ (και η μη ικανοποιητικη αντικατασταση του) έχει επηρρεασει δραματικα τους δυο βασικούς πυλώνες της ομαδας. Την άμυνα (στη ρακετα), και το πικ&ρολ του Σπανουλη.
Μονη λύση είναι να βρεθει ενας mobile ψηλος -τύπου Ταιους- να αντικαταστήσει την πιό ακυρη μεταγγραφη της δεκαετίας, τον Σέρβο!
Κι απο του χρόνου να ξαναδούν την δομή της περιφέρειας, κάνοντας επιτέλους την παραδοχή οτι ο Σπανούλης οδευει προς τη δύση της καριέρας του και έχει αρχίσει την κατιούσα.
Το θέμα είναι οτι τέτοια εποχή που να βρείς καλό ψηλό και που να προλάβει να προσαρμοστεί... rolleyes.gif



Όπως τα λες είναι κι εκεί που ελέγχεται το τεχνικό επιτελείο της ομάδας είναι στη λάθος κίνηση με τον Τζειμς, είχαν αρκετό καιρό στη διάθεση τους και θα μπορούσαν να τσεκάρουν και παίκτες από Αμερική, τότε. (Ελέγχεται βέβαια και στην απόκτηση τρίτου σέντερ, του Μιλουτίνοφ, αντί δεύτερου PF, αλλά εκεί κάποιος μπορεί να πει, χαλάλι το ρίσκο- ας δώσουμε μια ευκαιρία σε Άγρα και Πάπι.)
Η έλλειψη στο 5 αλλά και στο 4 λοιπόν, είναι καθοριστικές, τις όποιες ελπίδες τις εναποθέτουμε σε Λότζο και Παπανικολάου, αλλά και στο παρκάρισμα του αρχηγού.

Το σημαντικότερο βέβαια είναι να μην έχει κάτι σοβαρό ο Χάκετ...αλλιώς του χρόνου πάλι. sad.gif
basket72
Να πω κι εγώ ότι όσο κι αν μας ξενερώνουν τα τρίποντα των Γιούλ, Ροντρίγκεθ και Κάρολ, αυτή είναι η κλάση τους και του στυλ τους. Είναι σεσημασμένοι οι μπαγάσες. wink.gif ) Ο Γιούλ μαζί με τον Ντε Κολό νομίζω ότι είναι οι πληρέστεροι περιφερειακοί της διοργάνωσης.

Σχετικά με τη διάθεση/συγκέντρωση της ομάδας χθες αλλά και τη Δευτέρα, έχω να πω ότι βλέπουμε σαφή σημάδια ανάκαμψης κι αν είχαμε κατέβει έτσι απέναντι σε Μπάμπεργκ και Ζαλγκίρις τώρα θα το είχαμε το 4-2 υπερ μας..
Κρίμα.
Υ.Γ Ευτυχώς δεν ήταν σοβαρός ο τραυματισμός του Χάκετ, ωστόσο και 10 μέρες έξω, πάνω που είχε πάρει τα πάνω του δεν είναι και ότι καλύτερο.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.