Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA,finals Game 1
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals > NBA Finals 2009
Pages: 1, 2
Pierce
Σχόλια για τον 1ο Τελικό ΝΒΑ.

Παρασκευή 5/6, 4 τα ξημερώματα
red pyramid88
Δε θέλω να το γρουσουζέψω, αλλά θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα ότι δεν θέλω και δε πιστεύω ότι θα κερδίσουν οι λιμνάνθρωποι smiley.gif Το πλεονέκτημα έδρας είναι σημαντικό, η εμπειρία είναι υπέρ του L.A., ο Kobe είναι διψασμένος, ο Odom προέρχεται απο 2 πολύ αλούς αγώνες (και γενικότερα καλά playoff). Αν πέρσυ οι δικαιολογίες ήταν πολλές, φέτος δεν υπάρχει λόγος να μην κερδίσει το L.A. το τίτλο. Lakers for the win!!!

lal1-sm.gif lal1-sm.gif lal1-sm.gif

edit: επειδή παραλίγο να το ξεχάσω: μπράβο για όλα τα αφιερώματα στα παιδιά του φόρουμ, τρομερή δουλειά για άλλη μια φορά, συνεχίστε έτσι smile.gif
logo_logo
Γεια σας ξέρετε αν τους τελικούς θα τους δείξει live η ερτ?
kotzito
QUOTE(logo_logo @ Jun 4 2009, 03:26 ) *
Γεια σας ξέρετε αν τους τελικούς θα τους δείξει live η ερτ?

Ναι.Η ΕΤ1 στο προγραμμα της γραφει οτι σημερα στις 4 τα ξημερωματα θα δειξει τον πρωτο τελικο.Για να δουμε...
KobeNBA
κι εγω λεω Lakers γιατι ο Kobe φαινετε να θελει να βγαλει εξω τ κτηνος του ...δν ειχε ακομα στα πλειοφ πολλες ευκαιριες να κανει καλες επιθεσεις...σημερα θα ναι η μερα του!!!
nikolas12
Παιζουμε Λος Αντζελες,τα παιδια θελουν ολα το δαχτυλιδι αλλα πρεπει να νικησουμε επιτελους τους Ματζικ.Βλεποντας ροστερ και πορειες των ομαδων πιστευω πως οι Λεικερς εχοντας καλυτερα ρεκορ μπορουν να συνεχισουν ακαθεκτοι στους τελικους..Και οι δυο ομαδες εχουν απο μια σημαντικη απωλεια.Οι Λεικερς τον Μπαινουμ,οι Ματζικ τον Νελσον.Τα δυο πρωτα παιχνιδια νομιζω πως θα παρθουν(ειτε δυσκολα,ειτε ευκολα)απο την ομαδαρα,τους τρομερους,τους τελειους,τους τα παντα ολα: lal1-sm.gif lal1-sm.gif lal1-sm.gif lal1-sm.gif
Gio Sugar
Τι πρόβλημα έχει ο Bynum?Γιατί είναι απώλεια?
HLR CENATION
Λογικα θα περασει βερα ο Κομπι.Οι ματζικ δεν εχουν παικτη να το ποιασει εκτος αν θυσιασουν στο μαρκαρισμα του το τουρκογλου.κλειδι οι μονομαχιες στη ρακετα κ θα δοκιμαστει με το θηριο ο γκασολ αν δεν παιξει ο μπαινουμ.Ερωτηματικο η παρουσια του λιουις κ η κατασταση που θα βρεθει ενω ασταθμητος παραγων ο τριποντακις ραντσικ αν τον γραφω σωστα...
Gio Sugar
QUOTE(laclipers @ Jun 4 2009, 22:39 ) *
Λογικα θα περασει βερα ο Κομπι.Οι ματζικ δεν εχουν παικτη να το ποιασει εκτος αν θυσιασουν στο μαρκαρισμα του το τουρκογλου.κλειδι οι μονομαχιες στη ρακετα κ θα δοκιμαστει με το θηριο ο γκασολ αν δεν παιξει ο μπαινουμ.Ερωτηματικο η παρουσια του λιουις κ η κατασταση που θα βρεθει ενω ασταθμητος παραγων ο τριποντακις ραντσικ αν τον γραφω σωστα...


JJ Rendick? Γενικά η ευστοχία του Ορλάντο στα τρίποντα θα είναι παράγοντας. Γιατί να μην παίξει ο Bynum ξαναχτύπησε?
Ο Nelson από ότι ακούω είναι σε θέση να παίξει, λες? Για τον Kobe λογικά θα δούμε Pietrus και Lee . Εγώ πιστεύω πως οι LAL θα χάσουν πάλι ένα παιχνίδι στην έδρα τους , οπότε ας φύγουμε εμείς οι Ορλάντο με 1-1 και μετά έχει ο Superman....
HLR CENATION
QUOTE(Gio Sugar @ Jun 4 2009, 22:51 ) *
JJ Rendick? Γενικά η ευστοχία του Ορλάντο στα τρίποντα θα είναι παράγοντας. Γιατί να μην παίξει ο Bynum ξαναχτύπησε?
Ο Nelson από ότι ακούω είναι σε θέση να παίξει, λες? Για τον Kobe λογικά θα δούμε Pietrus. Εγώ πιστεύω πως οι LAL θα χάσουν πάλι ένα παιχνίδι στην έδρα τους , οπότε ας φύγουμε εμείς οι Ορλάντο με 1-1 και μετά έχει ο Superman....

Μπραβο αυτο to λευκο το περιφεριακο...Οχι απλως κατι πηρε το ματι μου..παιζει τελικα.Το πιετρους λες ε αλλα ετσι θα μεινει πολυ παγκο ο λιουις η ο rendick...
Gio Sugar
QUOTE(laclipers @ Jun 4 2009, 22:56 ) *
Μπραβο αυτο to λευκο το περιφεριακο...Οχι απλως κατι πηρε το ματι μου..παιζει τελικα.Το πιετρους λες ε αλλα ετσι θα μεινει πολυ παγκο ο λιουις η ο rendick...


O JJ γενικά τρώει πάγκο , ο Lee ξεκινάει και λογικά θα ξεκινήσει πάνω στον Kobe και μετά Pietrus. Έτσι παίξανε και τον Λεμπρον αν δεν κάνω τόσο λάθος. Ο Bynum εκτός από ότι δεν μιλιέται με τον Φιλ δεν έχω ακούσει να έχει άλλο πρόβλημα.
Gravedigger
QUOTE (Gio Sugar @ Jun 4 2009, 23:00 ) *
Ο Bynum εκτός από ότι δεν μιλιέται με τον Φιλ δεν έχω ακούσει να έχει άλλο πρόβλημα.

Και αυτό γιατί δεν έχει. tongue.gif
red pyramid88
Ίσως εννοεί ότι είναι ακόμη ντεφορμέ λόγω του τραυματισμού που είχε πριν κάτι μήνες, κάτι που δεν είναι 100% ψέμα....καλή ευκαιρία λοιπόν να μας δείξει ότι όλα είναιεντάξει κάνοντας θρύψαλα τον Howard -ναι καλά, με αυτό το πλευρό να κοιμάμαι-.

Θα ξενυχτήσω να το δώ εννοείται, και εννοείται ότι προσευχόμαστε για το L.A.
Air Kef
Ο Πιετρούς λογικά θα αναλάβει τον Κόμπι στο μεγαλύτερο μέρος. Η διαφορά Κομπι-Λεμπρόν είναι, ότι τον πρώτο δεν μπορούν να τον αναλάβουν κοντοί παίκτες και να του εμποδίσουν τρίπλα κτλ, γιατί απλά θα σουτάρει εύκολα από πάνω τους. Τώρα αν τον κυνηγάνε σαν τρελοί και μέχρι να πάρει μπάλα ο Κομπι εχει χάσει ανάσες κτλ, είναι άλλο ζήτημα.

Αναμένουμε πάρτι Χάουαρντ, νομίζω η φροντλαιν των ΛΑ ειναι χειρότερη χαμαλικά από των Καβς, άσχετα αν υπερτερούν σε ποιότητα και μπασκετισμό, αν και, το γεγονός ότι ειναι τελικοί λογικά θα βγάλει την όποια αγριότητα έχουν μέσα τους.


Τ.Γ.: Στείλε τον Αρίζα για ένα Φρέντο - τρελοΧέντο,τρελοΧέεεεντο.. wav.gif
j-kidd13
QUOTE(Air Kef @ Jun 5 2009, 00:47 ) *
Τ.Γ.: Στείλε τον Αρίζα για ένα Φρέντο - τρελοΧέντο,τρελοΧέεεεντο.. wav.gif

Eσυ το εβγαλες???? smiley.gif
Das Kapital
Ελα,ελα τωρα που τελειωνει ο Σακ πρεπει να βρουμε αντικαταστατη,παντως θα ναι δυσαναλογη μαχη οπως και με το κληβελαντ,ο Χαουαρντ θα κανει παρτυ στη ρακετα και ο Κομπη στην περιφερεια,για να δουμε...
HLR CENATION
Ρε παιδια με ποιο σκεπτικο εχει δωσει το γκασολ ο μουστακιας στο λιουις?Δεν βγαινει αυτο το μαρκαρισμα...
a bullet for your head
2 φαουλ οι Μπαινουμ & Αριζα??
To δειχνει και η τηλεοραση?Μπραβο...
Και ο Ντουαιτ 2ο φαουλ? gdi.gif
red pyramid88
ΠΑΡΤΕ ΚΑΝΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ!!!

και δε μπορώ να βλέπω τον Nelson στο πρώτο του παιχνίδι να μας τα κάνει αυτά...τραγικά λάθη για την ώρα, κακός KObe, ο μόνος που σωζόταν ήταν μάλλον ο Andrew μέχρι το δεύτερο φάουλ....
Air Kef
Μπήκε ο Νέλσον μέσα και οργίασε.. Μπροστά το Ορλάντο με +5 με τον Χάουαρντ στον πάγκο με 2 φάουλ (δυσκολα να ηταν το 2ο του)..

Καλό ματς, ωστόσο δεν θυμίζει σε τίποτα τελικούς, ακόμα τουλάχιστον..

Υ.Γ.: ΤρελοΧέντοοο-τρελοΧεεεεεντο (ναι, δικό μου ήταν tongue.gif)
PARISINOS
Ο γκαζολ παντως παιζει να ειναι ο πιο υπερτιμημενος παιχτης του ΝΒΑ.

Μιλαμε για μηδεν νευρο ο τυπος....
spysta
QUOTE(PARISINOS @ Jun 5 2009, 02:38 ) *
Ο γκαζολ παντως παιζει να ειναι ο πιο υπερτιμημενος παιχτης του ΝΒΑ.

Μιλαμε για μηδεν νευρο ο τυπος....

ευκολα απο τους πιο υπερτιμημενους !!
a bullet for your head
Εχουν χασει πολλα ελευθερα σουτ οι Λι & Πιετρους και αυτο δεν ειναι καλο..
Ο Γκορτατ κανει καλη δουλεια στην αμυνα,ενω επρεπε να του δοθει και το φαουλακι του Μπαινουμ..
Ο Νελσον ξεκινησε καλα,ομως θεωρω οτι δεν πρεπει να παιξει παρα πολυ..οι Ματζικ πρεπει να πορευτουν περισσοτερο με τον Αλστον,αφου με αυτον εφτασαν τελικο..
Ο Ουωλτον εκμεταλευτηκε τελεια τη διαφορα υψους..κανει πολυ καλη δουλεια..
Das Kapital
Η διαφορα των δυο ομαδων μεχρι στιγμης ειναι ο Μπραιαντ,τον κοβω για καμια 50αρα αποψε,ο Χαουαρντ εχει κλειστει καλα και αν δε βγουν τα σουτ των Ματζικ το πρωτο πανηγυρακι τελειωσε!
red pyramid88
Για πρώτο ημίχρονο καλά τα πράγματα, αλλά πρέπει να βελτιωθούν μερικά πράγματα, π.χ. στο αμυντικό ριμπάουντ σε φάσεις υπήρχε πολύ έντονο πρόβλημα και γίνονται μερικά πολύ χαζά λάθη (π.χ. κακές πάσες) στη επίθεση. Αλλά ο Kobe πήρε φωτιά για λίγο, ο Odom παίζει καλά, το ίδιο και ο Walton. Αν συνεχίζει να πιέζει η άμυνα ώστε να χάνει το Orlando τα σούτ, όλα καλά θα 'πάνε.

υ.γ. ο Ισπανός είναι απλά συμπαθητικός, αξιόπιστος σε κάποια ελεύθερα σουτ. Δε περίμενε κανείς να δώσει τη νίκη, για την ώρα δε παίζει τόσο άσχημα ώστε να τον κατακρίνουμε τόσο...
a bullet for your head
Οι Ματζικ δεν εχουν βρει λυσεις με το μακρινο σουτ,απ τους Λιουις,Λι,Πιετρους,στα διποντα τα πανε μετρια,χανουν ως τωρα τη μαχη των ρημπαουντ,ενω στην αμυνα εχουν καποια κενα.
Θεωρω λαθος του ΒανΓκαντι να κρατησει για τοση ωρα τον Νελσον στο παρκε..
X-NEC
QUOTE(red pyramid88 @ Jun 5 2009, 00:28 ) *
Θα ξενυχτήσω να το δώ εννοείται, και εννοείται ότι προσευχόμαστε για το L.A.


QUOTE(Air Kef @ Jun 5 2009, 00:47 ) *
Τ.Γ.: Στείλε τον Αρίζα για ένα Φρέντο - τρελοΧέντο,τρελοΧέεεεντο.. wav.gif

24.gif 24.gif 24.gif thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif

Αναμενόμενα σφιχτό ματσάκι μέχρι στιγμής με εμάς να κάνουμε μερικές όμορφες φάσεις, τον Κόμπε να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση μετά το κρύο ξεκίνημα. Ο Odom συνεχίζει τα καλά παιχνίδια και εύχομαι όλα να πάνε καλά.
X-NEC
Παιδιά ο Gasol παίζει πολύ καλά σήμερα. Έχει βάλει καλάθια και από μακρινή απόσταση, έχει δώσει assists και το σημαντικότερο έχει αναγκάσει τον Howard να κάνει δυο fouls. Ο Kobe συνεχίζει και είμαστε στο +18. Απίστευτο μου φαίνεται...
spysta
παιζεται φαση πλακιτσας .. οποτε παω για υπνο !!!
Γκασολ οντως πολυ καλος σημερα .. και Κομπε.Μην τους ξεγραφεται παντως τους Ορλαντο ..
a bullet for your head
Δεν χωρουν πολλα σχολια για το σημερινο ματς..
Για τους Λεικερς βγηκαν τα παντα,ενω για τους Ματζικ απολυτως τιποτα..
Κραταω κατι απ την 4η περιοδο..παιξαν αρκετα λεπτα μαζι οι Ντουαιτ & Γκορτατ..συν τον Ρεντικ..
Ο Σταν καλα κανει και δοκιμαζει πραγματα..ισως θα πρεπει να αλλαξει στο 2ο ματς την αμυντικη αντιμετωπιση του pick n' roll..
Das Kapital
Μ@λ@κια για το θεαμα των τελικων η καταληξη του αγωνα,Το Ορλαντο ηταν παιδικη χαρα και ο Κομπι εκανε παρτυ,μακαρι να ψαχτει ο Σταν και να αλλαξει την κατασταση αλλιως θα πεφτουμε απο το ημιχρονο για υπνο!
red pyramid88
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 5 2009, 06:27 ) *
Δεν χωρουν πολλα σχολια για το σημερινο ματς..
Για τους Λεικερς βγηκαν τα παντα,ενω για τους Ματζικ απολυτως τιποτα..
Κραταω κατι απ την 4η περιοδο..παιξαν αρκετα λεπτα μαζι οι Ντουαιτ & Γκορτατ..συν τον Ρεντικ..
Ο Σταν καλα κανει και δοκιμαζει πραγματα..ισως θα πρεπει να αλλαξει στο 2ο ματς την αμυντικη αντιμετωπιση του pick n' roll..


Wait a sec, όχι και τα πάντα. Ίσα ίσα πολλές προσπάθειες πήγαν πραγματικά στα σκουπίδια, άλλο αν το Orlando ήταν 3 φορές χειρότερο και δε φάνηκε.

Καλός ο Gasol, ο Kobe θεούλης και τον προσκυνάει όλος ο λαός κανονικά, ακόμη και αν το παρατραβάει καμιά φορά, καλός ο Odom, το ίδιο και ο Walton. Απαράδεκτο 4ό δεκάλεπτο, αν δεν ήταν οι τελικοί θα το είχα κλείσει και κατευθείαν για νάνι, μιάς και περισσότερο ματσάκι σε λύκειο θύμιζε εκείνη τη στιγμή παρά τελικούς.

Γενικά καλά αρχίσαμε, άντε ακόμη καλύτερα τη Κυριακή smiley.gif
Air and King
Λοιπον αυτο ηταν το καλυτερο παιχνιδι του Κομπι Μπραιαντ στην καριερα του σε Τελικους μετα απο 27 παιχνιδια!40 ποντοι 8 ριμπαουντ και 8 ασσιστ! 41.gif (Δευτερο καλυτερο του παιχνιδι σε Τελικους θα εβαζα τον 3ο Τελικο το 2002 με το Νιου Τζερσει!)

Ο Κομπι ηταν φανταστικος και η αμυνα των Λεικερς ηταν πολυ καλη!Και εφοσον οι ελευθεροι σκοπευτες του Ορλαντο δεν ευστοχουσαν απο πουθενα λογικο να ερθει ο περηπατος.

Παντως πρεπει να περιμενουμε και το 2ο παιχνιδι για να βγαλουμε πιο ασφαλη συμπερασματα για το που θα παει η σειρα!

a bullet for your head
QUOTE(red pyramid88 @ Jun 5 2009, 06:33 ) *
Wait a sec, όχι και τα πάντα. Ίσα ίσα πολλές προσπάθειες πήγαν πραγματικά στα σκουπίδια, άλλο αν το Orlando ήταν 3 φορές χειρότερο και δε φάνηκε.

Οι Λεικερς ελεγξαν τα ρημπαουντ,τον ρυθμο του παιχνιδιου,επαιξαν πολυ καλη περιφερειακη αμυνα,δυσκολεψαν παρα πολυ τον Τουρκογλου να δημιουργησει,κλεισαν τους χωρους στο ζωγραφιστο στον Ντουαιτ,ειχαν εναν εξαιρετικο Κομπι(ειδικα στο Α' μερος),πηραν ποντους απ τους Ουωλτον,Γκασολ,σουταραν σταθερα πανω απο 50% στα διποντα(στο τελος χαλασαν λιγο το ποσοστο),ηταν πολυ ευστοχοι στις βολες....
Νομιζω οτι τους βγηκαν ολα οσα ειχαν υπολογισει..
red pyramid88
@bullet: οκ, έτσι όπως το διάβασα νόμιζα ότι εννοούσες πως βγήκαν δύσκολα σούτ ή τραβηγμένες προσπάθειες, πράγματα που πέρα απο τον Kobe θα ήταν εκτός προγράμματος για τους υπόλοιπους. Δικό μου το λάθος.
a bullet for your head
QUOTE(red pyramid88 @ Jun 5 2009, 06:47 ) *
@bullet: οκ, έτσι όπως το διάβασα νόμιζα ότι εννοούσες πως βγήκαν δύσκολα σούτ ή τραβηγμένες προσπάθειες, πράγματα που πέρα απο τον Kobe θα ήταν εκτός προγράμματος για τους υπόλοιπους. Δικό μου το λάθος.

Δεν τρεχει τιποτα,
Ελπιζω στο 2ο ματς,να ''βγει'' το παιχνιδι των Ματζικ.
lamar
QUOTE(Air and King @ Jun 5 2009, 06:35 ) *
Λοιπον αυτο ηταν το καλυτερο παιχνιδι του Κομπι Μπραιαντ στην καριερα του σε Τελικους μετα απο 27 παιχνιδια!40 ποντοι 8 ριμπαουντ και 8 ασσιστ! 41.gif (Δευτερο καλυτερο του παιχνιδι σε Τελικους θα εβαζα τον 3ο Τελικο το 2002 με το Νιου Τζερσει!)

Ο Κομπι ηταν φανταστικος και η αμυνα των Λεικερς ηταν πολυ καλη!Και εφοσον οι ελευθεροι σκοπευτες του Ορλαντο δεν ευστοχουσαν απο πουθενα λογικο να ερθει ο περηπατος.

Παντως πρεπει να περιμενουμε και το 2ο παιχνιδι για να βγαλουμε πιο ασφαλη συμπερασματα για το που θα παει η σειρα!

Εγω νομιζω οτι φανηκε που θα παει η σειρα μονο και μονο για τον εξης λογο. Στην καριερα του σαν προπονητης ο Τζακσον δεν εχασε ποτε σειρα σε οποιοδηποτε γυρο των play off οταν κερδισε η ομαδα του τον πρωτο αγωνα. Αυτο θεωρω πως κατι λεει.
Επισης οπως ειδα τον Κομπι χθες, ειναι ασταματητος και δεν μπορω να βρω εστω και εναν παικτη που να μπορει να τον περιορισει εστω και λιγο. Ο Πιετρους που προσπαθησε χθες πρεπει να περασε μια απο τις χειροτερες βραδιες στην ζωη του. Τον περναγε οποτε ηθελε και του τα εβαζε και στην μουρη οταν καταφερνε να παραμενει κοντα του.
Για τον Γκασολ που λετε οτι ειναι υπερτιμημενος, θα πω οτι οταν ηρθε απο το Μεμφις, οι Λεικερς εγιναν απο μια καλη ομαδα η οποια αποκλειονταν στους πρωτους γυρους των play off, μια τρομερη ομαδα με δυο συνεχομενες προκρισεις σε τελικους ΝΒΑ και πιθανον με εναν τιτλο ακομη στην κατοχη τους.
paris13
παιδια εμενα μου εκανε εντιπωσει ο κομπι αφου εκανε οσα ντραιβ δεν ειχε κανει σε ολα τα playoff.Aπιστευτος το προσπαθισαν οι μαντζικ αλλα αυτος ο ανθρωπος δεν σταματιετε.........
j-kidd13
Oταν εχεις πρωτο σκορερ τον Πιετρους με 14π,τοτε εχεις ενα μικρο προβληματακι επιθετικα...
Ομολογουμενως εσπασαν τα καλαθια οι Ματζικ(μα 23/77 σουτ???),με τους 3 σταρ τους να εχουν συνολικα 8/31 τελικες προσπαθειες...Οι Ματζικ ειναι μια επιθετικη ομαδα και με τετοια ποσοστα δεν μπορουν να εχουν υψηλες βλεψεις...Πιστευω πως θα βελτιωθουν στη συνεχεια.
Gravedigger
Σούπα ο αγώνας.Ξέφυγαν οι Lakers και οι Magic στην προσπάθεια τους να επανέλθουν έχτισαν δεύτερο Staples Center...Ελπίζω σε καλύτερη συνέχεια!

ΥΓ.Ρε Σταν...!!!Γιατί αφήνεις τον Howard μέσα μέχρι 1 λεπτό πριν τη λήξη???Για να χάσω το στοίχημα???
Air Kef
Αρκεί να βάλουν οι Μάτζικ τα σουτ και να περιοριστεί λίγο ο αφινιασμένος Κόμπι.

Πραγματικά η άμυνα των Λέικερς ήταν γενικώς άθλια με μόνο προσανατολισμό να πέφτουν 2 με 3 άτομα πάνω στον Ντουαιτ. Οι παίκτες του Ορλάντο σούταραν αμέτρητες φορές τελείως ελεύθεροι και για κάποιο περίεργο λόγο αστοχούσαν ακάθεκτοι. Από ένα σημείο δέχτηκαν την μοίρα τους και σταμάτησαν να το παλεύουν, το οποίο ήταν το πιο αποκαρδιωτικό από όλα.

Ο Κόμπι από την άλλη σε απίστευτη μέρα, έκανε ότι ότι ότι ήθελε όποιον τον μάρκαρε, θύμισε Jordan 91 που θα έλεγε και μια ψυχή. smile.gif
T.W.Is.M.
Τοσο ανετη νικη των Λεικερς ομολογω οτι δεν την περιμενα κι εγω. Μας βγηκαν πολλα πραγματα οπως τα θελαμε, ενω το Ορλαντο βρεθηκε σε πολυ ασχημη μερα. Το δευτερο παιχνιδι θα ειναι πολυ διαφορετικο, φοβαμαι μαλιστα οτι οι Λεικερς θα μπουν χαλαροι στο γηπεδο για καποιο λογο(με φοβισε η εικονα του 4ου 12λεπτου, που ηταν εικονα κακου παιχνιδιου της κανονικης περιοδου) και αν το Ορλαντο κανει ενα καλο ξεκινημα, θα βρεθουν να κυνηγανε. Η αμυνα του ΛΑ ηταν και παλι πολυ καλη, ειδικα μεσα στη ρακετα. Ο Χαουαρντ δεν μπηκε ποτε στο πνευμα του αγωνα και σ αυτο επαιξαν ρολο και τα φαουλ που του γινονταν. Σχεδον ολα ηταν σε προσπαθεια που θα κατεληγε σε καλαθι. Μη εχοντας λοιπον το ευκολο καλαθι ο Χαουαρντ, εχοντας να αντιμετωπισει νταμπλ και τριπλ τιμ και εχοντας τους σουτερ του σε κακη μερα, το παιχνιδι εγινε ευκολο για το ΛΑ. Οι 75 ποντοι του Ορλαντο μιλανε απο μονοι τους.
Η προκληση για τους Λεικερς κατα τη γνωμη μου ειναι να κανουν το Ορλαντο να μην πιστευει στην κατακτηση του πρωταθληματος. Αν το πετυχουν αυτο, θα εχουν καθαρισει τη σειρα απο το 2ο ματς ουσιαστικα. Νομιζω ομως οτι στο δευτερο παιχνιδι θα δουμε ενα αλλο Ορλαντο και δε θα μου κανει εντυπωση να ισοφαρισει η Ματζικ.

P.S. Απορω πως το Ορλαντο περασε τους Σελτικς και τους Καβαλιερς με πλει μεικερ τον Αλστον. Ο ανετοιμος Νελσον μετα απο 4 μηνες αποχης ειναι φανερα καλυτερος.
morrison
Για μιάμιση περίοδο οι Magic έκαναν το παιχνίδι τους και έλεγχαν το ματς αλλά όταν ξύπνησε ο Kobe και οι Lakers ξέσπασαν έχασαν τα αυγά και τα καλάθια.

Μόνο δική μου ιδέα είναι οτί οι Lakers στη σειρά με το Denver δεν πολυφόρτσαραν;Απ'την άλλη οι Magic μου έδειξαν ευχαριστημένοι με την εώς τώρα πορεία τους και μάλλον ανέτοιμοι για να παίξουν τελικούς.Λογικά θα συνέλθουν στα επόμενα ματς...

Πολλά ελεύθερα(και άστοχα) σουτ οι Magic,κακή μέρα όλων τών ατού και αντίστοιχα καλή των ατού των Lakers.Πιο πολύ πάθος,ξύλο και θέληση για νίκη από τους Lakers.

Παράγοντας X-factor: Lamar Odom 11p-14r- Rashard Lewis 8p-5r

Παράγοντας Jameer Nelson:Συμφωνώ οτί πολυχρησιμοποιήθηκε απ'τον Stan χωρίς να είναι κακός πάντως.Νομίζω οτί του δίνει λεπτά γιατί πιστεύει οτί μπορεί να παίξει ρόλο στη σειρά και δεν έχει άδικο.

Οριακό το επόμενο ματς για τους Magic αν έχουν βλέψεις για τίτλο.
kaukasios
QUOTE(Gravedigger @ Jun 5 2009, 12:42 ) *
Σούπα ο αγώνας.Ξέφυγαν οι Lakers και οι Magic στην προσπάθεια τους να επανέλθουν έχτισαν δεύτερο Staples Center...Ελπίζω σε καλύτερη συνέχεια!

ΥΓ.Ρε Σταν...!!!Γιατί αφήνεις τον Howard μέσα μέχρι 1 λεπτό πριν τη λήξη???Για να χάσω το στοίχημα???

οχι απλα σουπα.τι να πω?τσαμπα ξυπνησα τετοια ωρα για να δω το παιχνιδι.στα μισα της τριτης περιοδου επεσα παλι για υπνο.οι λεικερς εχουν βρει τον τροπο να εξουδετερωσουν τον σουπερμαν και βλεπων να κερδιζουν ευκολα την σειρα των τελικων.προβλεπω σκορ 4-1.
a bullet for your head
QUOTE(john morisson @ Jun 5 2009, 16:45 ) *
Παράγοντας Jameer Nelson:Συμφωνώ οτί πολυχρησιμοποιήθηκε απ'τον Stan χωρίς να είναι κακός πάντως.Νομίζω οτί του δίνει λεπτά γιατί πιστεύει οτί μπορεί να παίξει ρόλο στη σειρά και δεν έχει άδικο.

Οριακό το επόμενο ματς για τους Magic αν έχουν βλέψεις για τίτλο.

Στην αρχη οταν πρωτομπηκε,ηταν πολυ καλος,μιας και κοιταζε να δημιουργησει(εδωσε καποιες καλες ασιστ),βοηθωντας σ'αυτο το κομματι τον εγκλωβισμενο Τουρκογλου.
Μετα αρχισε να φαινεται η απουσια μηνων,καθως οι πασες του ηταν αδυναμες,δυσκολευοταν στο πρες των γκαρντ των Λεικερς,συν οτι ειχε και κακες επιθετικες επιλογες προς το τελος.
Αν ο Σταν ειχε σκοπο να χτυπησει το χθεσινο ματς,δεν θα επρεπε να ''παγωσει'' τον Αλστον τοση ωρα..να επαιρνε αυτο το ποιοτικο 5' λεπτο απ τον Νελσον και να τον ξαναχρησιμοποιουσε σε καποια αλλη στιγμη του παιχνιδιου ξανα,προκειμενου σταδιακα να εξοικειωνεται.
Απο και και περα το καταλαβαινω πως τον πιστευει πολυ σαν παικτη και πονταρει πανω του,ομως η χρησιμοποιηση του Νελσον θα πρεπει να ειναι πιο ευλογη και δεν θα πρεπει να χαλανε τοσο, οι ισορροπιες της ομαδας που εφτασε χωρις αυτον στους τελικους.
10'-12' νομιζω οτι θα ειναι αρκετα και σε σημεια που οι Ματζικ θα χρειαζονται εναν επιπλεον παικτη στη δημιουργια του παιχνιδιου.
Ειδα στη 4η περιοδο,συνυπαρξη Ντουαιτ-Γκορτατ..δεν αποκλειεται να το δουμε και στη συνεχεια αυτο το διδυμο μαζι..
ως απαντηση στους Γκασολ-Μπαινουμ και εως την εναλλακτικη λυση χωρις τον Λιουις στη θεση 4..αφου ο Μπατι δεν κανει..
Γνωμη μου ειναι πως οταν οι Λεικερς εχουν τον Ουωλτον στη θεση 3(και δεν αγωνιζεται εκεινη τη στιγμη ο Τουρκος,κατι που ειδαμε χθες,καθως και ο Τουρκογλου πρεπει να παιρνει ανασες),ισως θα πρεπει να δοκιμαστει και σχημα με τον Λιουις στη θεση 3...τα επιτυχημενα ποστ-απ του Ουωλτον στον Πιετρους,ροκανισαν και εξανεμισαν τη διαφορα που ειχαν οι Ματζικ..Γενικα χθες οι Λεικερς,αξιοποιησαν πολυ καλα τα μις-ματς(και ο Γκασολ με τον Λιουις)...
Αν ο Λι,δειξει και στο επομενο ματς οτι δεν ειναι στο κλιμα,θα πρεπει να παρει ευκαιριες ο Ρεντικ..
morrison
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 5 2009, 17:14 ) *
Στην αρχη οταν πρωτομπηκε,ηταν πολυ καλος,μιας και κοιταζε να δημιουργησει(εδωσε καποιες καλες ασιστ),βοηθωντας σ'αυτο το κομματι τον εγκλωβισμενο Τουρκογλου.
Μετα αρχισε να φαινεται η απουσια μηνων,καθως οι πασες του ηταν αδυναμες,δυσκολευοταν στο πρες των γκαρντ των Λεικερς,συν οτι ειχε και κακες επιθετικες επιλογες προς το τελος.
Αν ο Σταν ειχε σκοπο να χτυπησει το χθεσινο ματς,δεν θα επρεπε να ''παγωσει'' τον Αλστον τοση ωρα..να επαιρνε αυτο το ποιοτικο 5' λεπτο απ τον Νελσον και να τον ξαναχρησιμοποιουσε σε καποια αλλη στιγμη του παιχνιδιου ξανα,προκειμενου σταδιακα να εξοικειωνεται.
Απο και και περα το καταλαβαινω πως τον πιστευει πολυ σαν παικτη και πονταρει πανω του,ομως η χρησιμοποιηση του Νελσον θα πρεπει να ειναι πιο ευλογη και δεν θα πρεπει να χαλανε τοσο, οι ισορροπιες της ομαδας που εφτασε χωρις αυτον στους τελικους.
10'-12' νομιζω οτι θα ειναι αρκετα και σε σημεια που οι Ματζικ θα χρειαζονται εναν επιπλεον παικτη στη δημιουργια του παιχνιδιου.
Ειδα στη 4η περιοδο,συνυπαρξη Ντουαιτ-Γκορτατ..δεν αποκλειεται να το δουμε και στη συνεχεια αυτο το διδυμο μαζι..
ως απαντηση στους Γκασολ-Μπαινουμ και εως την εναλλακτικη λυση χωρις τον Λιουις στη θεση 4..αφου ο Μπατι δεν κανει..
Γνωμη μου ειναι πως οταν οι Λεικερς εχουν τον Ουωλτον στη θεση 3(και δεν αγωνιζεται εκεινη τη στιγμη ο Τουρκος,κατι που ειδαμε χθες,καθως και ο Τουρκογλου πρεπει να παιρνει ανασες),ισως θα πρεπει να δοκιμαστει και σχημα με τον Λιουις στη θεση 3...τα επιτυχημενα ποστ-απ του Ουωλτον στον Πιετρους,ροκανισαν και εξανεμισαν τη διαφορα που ειχαν οι Ματζικ..Γενικα χθες οι Λεικερς,αξιοποιησαν πολυ καλα τα μις-ματς(και ο Γκασολ με τον Λιουις)...
Αν ο Λι,δειξει και στο επομενο ματς οτι δεν ειναι στο κλιμα,θα πρεπει να παρει ευκαιριες ο Ρεντικ..

Συμφωνώ περι Nέλσον,θα έλεγα οτί τα 10-12 λεπτά που λες θα ήταν προτιμότερο να του τα έδινε τις στιγμές που ξεκουράζει τον Tούρκογλου έτσι ώστε να έχει πραγματικό δημιουργό και στα 48 λεπτά.

Πράγματι οι Μάτζικ δυσκολεύτηκαν απ΄τα μις-ματς,νομίζω ο Σταν θα το παλέψει.Πέρα απ΄'τη τελευταία περίοδο είχε δοκίμασει δίδυμο Μπατί-Χάουαρντ απ'το πρώτο πεντάλεπτο αν θυμάσαι.
a bullet for your head
QUOTE(john morisson @ Jun 5 2009, 17:34 ) *
Συμφωνώ περι Nέλσον,θα έλεγα οτί τα 10-12 λεπτά που λες θα ήταν προτιμότερο να του τα έδινε τις στιγμές που ξεκουράζει τον Tούρκογλου έτσι ώστε να έχει πραγματικό δημιουργό και στα 48 λεπτά.

Πράγματι οι Μάτζικ δυσκολεύτηκαν απ΄τα μις-ματς,νομίζω ο Σταν θα το παλέψει.Πέρα απ΄'τη τελευταία περίοδο είχε δοκίμασει δίδυμο Μπατί-Χάουαρντ απ'το πρώτο πεντάλεπτο αν θυμάσαι.

Για αυτο ειπα πως ο Μπατι δεν κανει..ο Πολωνος εκανε πολυ καλυ δουλεια στην αμυνα και δυσκολεψε και τον Μπαινουμ και τον Γκασολ.
Επισης,με μια συνυπαρξη Ντουαιτ-Γκορτατ,θα μπορουν οι Ματζικ να διαφοροποιηθουν στην αμυντικη αντιμετωπιση των pick n' roll των Λεικερς,μιας και σημαδευαν συνεχεια τον Χαουαρντ,ο οποιος ομως ουτε αλλαζε ουτε εκανε χεντς-αουτ,αφου σε μια τετοια τυχον ανισορροπια,ακομα και αν δεν φθειροταν με φαουλ,οι Ματζικ θα ειχαν σοβαρο προβλημα και στο αμυντικο ρημπαουντ,αλλα και στην επιπλεον βοηθεια σε αμυνα στον αερα.
Στη παρατηρηση σου για τον Νελσον συμφωνω,αν και νομιζω οτι και με τον Τουρκογλου μεσα,αν χρηζει η παρουσια και 2ου δημιουργου,τοτε επιβαλλεται η συνυπαρξη τους στην 5αδα...πιο ευλογα ομως..
morrison
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 5 2009, 17:49 ) *
Για αυτο ειπα πως ο Μπατι δεν κανει..ο Πολωνος εκανε πολυ καλυ δουλεια στην αμυνα και δυσκολεψε και τον Μπαινουμ και τον Γκασολ.
Επισης,με μια συνυπαρξη Ντουαιτ-Γκορτατ,θα μπορουν οι Ματζικ να διαφοροποιηθουν στην αμυντικη αντιμετωπιση των pick n' roll των Λεικερς,μιας και σημαδευαν συνεχεια τον Χαουαρντ,ο οποιος ομως ουτε αλλαζε ουτε εκανε χεντς-αουτ,αφου σε μια τετοια τυχον ανισορροπια,ακομα και αν δεν φθειροταν με φαουλ,οι Ματζικ θα ειχαν σοβαρο προβλημα και στο αμυντικο ρημπαουντ,αλλα και στην επιπλεον βοηθεια σε αμυνα στον αερα.
Στη παρατηρηση σου για τον Νελσον συμφωνω,αν και νομιζω οτι και με τον Τουρκογλου μεσα,αν χρηζει η παρουσια και 2ου δημιουργου,τοτε επιβαλλεται η συνυπαρξη τους στην 5αδα...πιο ευλογα ομως..

Σωστό,Γκόρτατ πολλά λεπτά μέσα για πιο επιθετική αντιμετώπιση στα pick n'roll,καλή άμυνα και σε τελική ανάλυση για να κάνει αυτός τα φάουλ του Χάουαρντ.'Ετσι πιθανώς ο Ντουάιτ να μην φθαρεί με φάουλ αλλά να είναι και καλύτερος στην επίθεση.
Για την συνύπαρξη Νέλσον-Χέντο νομίζω οτί ο Τούρκος προτιμά να έχει εκείνος τη μπάλα στα χέρια του παρά να την υποδέχεται στο πλάι ή στις γωνίες. Με άλλα λόγια νομίζω οτί η παρουσία Νέλσον τον ευνουχίζει κάπως και τον κατεβάζει λίγο σε δημιουργικότητα.Πάντως θα ήταν καλή μια πεντάδα και με τους δύο μέσα στα τελευταία λεπτά ενός ματς που είναι στο πόντο ακριβώς για να είναι μέσα και οι δύο σου επιλογές για τον παίχτη που θα πάρει το σκριν στη κορυφή.
T.W.Is.M.
Αν παιξουν μαζι Χαουαρντ-Γκορτατ και οι Λεικερς παιζουν με Γκασολ-Οντομ, ποιος θα βγει κερδισμενος απ αυτο? Πιστευω οι Λεικερς.
a bullet for your head
QUOTE(john morisson @ Jun 5 2009, 18:04 ) *
Σωστό,Γκόρτατ πολλά λεπτά μέσα για πιο επιθετική αντιμετώπιση στα pick n'roll,καλή άμυνα και σε τελική ανάλυση για να κάνει αυτός τα φάουλ του Χάουαρντ.'Ετσι πιθανώς ο Ντουάιτ να μην φθαρεί με φάουλ αλλά να είναι και καλύτερος στην επίθεση.
Για την συνύπαρξη Νέλσον-Χέντο νομίζω οτί ο Τούρκος προτιμά να έχει εκείνος τη μπάλα στα χέρια του παρά να την υποδέχεται στο πλάι ή στις γωνίες. Με άλλα λόγια νομίζω οτί η παρουσία Νέλσον τον ευνουχίζει κάπως και τον κατεβάζει λίγο σε δημιουργικότητα.Πάντως θα ήταν καλή μια πεντάδα και με τους δύο μέσα στα τελευταία λεπτά ενός ματς που είναι στο πόντο ακριβώς για να είναι μέσα και οι δύο σου επιλογές για τον παίχτη που θα πάρει το σκριν στη κορυφή.

Ο Τουρκογλου οντως μετα τον τραυματισμο του Νελσον,επιφορτιστηκε κατα πολυ την δημιουργια του παιχνιδιου των Ματζικ.
Πριν και με τον Νελσον βασικο,υπηρχε μια ''ισορροπια'' των δυο τους σ'αυτο το κομματι.
Χθες ειδα τον Τουρκογλου να δυσκολευεται απ τον Αριζα(βεβαια αν εμπαιναν τα μακρινα σουτ των Λιουις,Λι,Πιετρους θα ηταν ισως διαφορετικα τα πραγματα).Και με τον Νελσον στην οργανωση,οι Ματζικ μπορουν να βγαλουν διαφορετικους αυτοματισμους στα pick n' roll,συν οτι μπορουν να ελεγξουν καλυτερα και τον ρυθμο.
Ομως θα πρεπει να ειναι πολυ καιρια χρονικα αυτη του η χρησιμοποιηση(και η συνυπαρξη του με τον Τουρκο).
Απο κει και περα,νομιζω οτι θα πρεπει να παραμεινει το ''αφεντικο'' ο Αλστον στη θεση του ποιντ-γκαρντ και να μην παγωσει.

QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 5 2009, 18:08 ) *
Αν παιξουν μαζι Χαουαρντ-Γκορτατ και οι Λεικερς παιζουν με Γκασολ-Οντομ, ποιος θα βγει κερδισμενος απ αυτο? Πιστευω οι Λεικερς.

Σε inside game οχι..χθες οι μονες αλλαγες σε σκρην που ειδα απ τους Ματζικ,ηταν μεταξυ των ψηλων και οποιος παικτης εβγαινε στον Οντομ,του αφηνε το σουτ.
Αν αρχιζει να σουταρει καλα ο Οντομ απ τα +5μ,τοτε ναι,θα υπαρξει προβλημα..αν οχι και αν του κλεισουν το αριστερο ντραιβ και ελεγξουν την πολυ καλη του κινηση χωρις τη μπαλα,τοτε μπορει αυτο το σχημα να αποδειχθει λειτουργικο.
Βεβαια συζηταμε στη λογικη του ''αν'' και του ''εξαρταται'',ομως πιστευω πως πολυ καλα ο Σταν πειραματιστηκε χθες,οταν ειδε οτι το ματς ειχε κριθει απο νωρις.
Θα πρεπει να εχει στη φαρετρα του,μια επιπλεον λυση στο διδυμο των ψηλων,στις περιπτωσεις που το διδυμο Λιουις-Ντουαιτ,κολλαει..
Επαναλαμβανω επισης,πως με τον Τουρκο στο παγκο,ισως θα πρεπει να δοκιμασει ο Σταν και τον Λιουις στη θεση 3,καθως ο Ουωλτον εκμεταλευτηκε πληρως το μις-ματς που ειχε με τον Πιετρους και εδειξε οτι τον ''εχει'',κατι που ενδεχομενως θα μπορουσε να ξανα-επαναλαβει με επιτυχια.
Το ανακατεμα της τραπουλας επιβαλλεται,καθως οι Λεικερς χθες φανηκαν πολυ διαβασμενοι και προετοιμασμενοι στον ''βασικο επιθετικο προσανατολισμο'' των Ματζικ..
Θελω να πιστευω,οτι ο Σταν θα επιδειξει την ευελιξια και την ευστροφια που χρειαζεται και που δεν εδειξε ας πουμε ο ''κοουτς της χρονιας'' Μαικ Μπραουν..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.