Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Baskonia - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
rankin
Γκάις, τα χουμε πει, θα ζησουμε και θα πεθάνουμε με το Μπιλι και φετος.
Αν πχ θες να κανεις τη διαφορά, σπασε τη μπανκα και παρε Τζέιμς.
Το κανεις;
Οχι
Γιατι;
Γιατι δε θες αλλον πλην του Σπανουλη
Θα παιξεις ετσι και όπου φτασεις

Απο του χρονου νομιζω οτι θα συζητηθούν και αλλα σεναρια
Για φετος ομως το εργο που θα δουμε ειναι δεδομένο
basket72
QUOTE (rankin @ Jan 13 2018, 10:39 ) *
Αν πχ θες να κανεις τη διαφορά, σπασε τη μπανκα και παρε Τζέιμς.


Χθες κάπου στην αποφράδα τρίτη περίοδο μου σκάσε και μένα ο Τζέιμς κι ενδεχομένως να συνέβη και το ίδιο με τους Αφούς. Άσχετα που δεν έχουμε πια 2010 π.χ (και πάλι καλά να λέμε bball.gif )που παίζει να τον παίρναν και την επόμενη μέρα.
qspock
QUOTE(rankin @ Jan 13 2018, 09:14 ) *
Για πάρα πολύ καλή μου τύχη, η γυναίκα μου ηθελε να τη βγάλω για φαγητό, και εγώ, πες και απο προαίσθημα, δε καιγόμουν να δω το παιχνίδι...
Νομίζω πως δικαιώθηκα για την επιλογή μου, αν και τα νουντλς που πήρα δεν ηταν κάτι το ιδιαίτερο.
Το σετσουάν μπιφ ηταν ομως πολύ καλό, οπως επίσης πολύ καλά ηταν και τα buns...
Γενικά ειμαι ευχαριστημένος απο τη χθεσινή βραδιά.
Διαλέξαμε και ενα πολύ καλό λευκό κρασί. Για πληροφορίες στειλτε στο Inbox


Εγω παλι δε το μετανιωσα που ειδα το ματς: Λογω κρυου, ηθελα κατι σε σουποειδες με ζαρζαβατι που να σε πιανει, οποτε το πρασοσελινο με ημιαγριο που ξαναζεστανα απο το ψυγειο ηταν ο,τι πρεπει! smiley.gif
stefkorner
QUOTE (basket72 @ Jan 13 2018, 18:09 ) *
Χθες κάπου στην αποφράδα τρίτη περίοδο μου σκάσε και μένα ο Τζέιμς κι ενδεχομένως να συνέβη και το ίδιο με τους Αφούς. Άσχετα που δεν έχουμε πια 2010 π.χ (και πάλι καλά να λέμε bball.gif )που παίζει να τον παίρναν και την επόμενη μέρα.


μακαρι να γινοταν..! τιποτα δεν θα τσιτωνε περισσοτερο τον dpg και μετα απ αυτο θα εφερνε επιτελους εναν σεντερ κερβερο rolleyes.gif
qspock
QUOTE(rankin @ Jan 13 2018, 10:39 ) *
Γκάις, τα χουμε πει, θα ζησουμε και θα πεθάνουμε με το Μπιλι και φετος.
Αν πχ θες να κανεις τη διαφορά, σπασε τη μπανκα και παρε Τζέιμς.
Το κανεις;
Οχι
Γιατι;
Γιατι δε θες αλλον πλην του Σπανουλη
Θα παιξεις ετσι και όπου φτασεις

Απο του χρονου νομιζω οτι θα συζητηθούν και αλλα σεναρια
Για φετος ομως το εργο που θα δουμε ειναι δεδομένο


Το γαμωτο ειναι οτι οπως επαιζε η ομαδα πριν ηταν πρωτη (πλεον οπως παιζει μονο πρωτη δεν ειναι) και μαλιστα κερδιζοντας μεσα στην εδρα της πρωταθλητριας Ευρωπης. Αν παει τωρα ας πουμε να παιξει στη Μαδριτη, τι θα κανει?

Οι δυνατοτηες υπαρχουν αλλα παροπλιστηκαν στον βωμο του αρχηγου.

Δεν ειναι ετσι, δεν πρεπει να ειναι ετσι.
Ας ξεκιναει το παιχνιδι, ας παιζει και ο Μαντζαρης στην αρχη, καλα πηγανε, αλλα μολις οι αλλοι προσαρμοστηκαν και κουραστηκαν οι δικοι μας, αλλαγη κι επαναφορα του προ Σπανουλη σχηματος. Διασπαρτα ας ξαναμπει. Οχι κι ετσι ομως.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ!

ΥΓ: Μετα τον Αργυρη Καμπουρη εχει ο Ολυμπιακος εναν νεο οικοδομο. Στο παρκε... 19.gif
Εκαστος στο ειδος του παιδες... Τελειωσαν τα οικοπεδα.
Quincy
QUOTE(qspock @ Jan 13 2018, 10:18 ) *
Το γαμωτο ειναι οτι οπως επαιζε η ομαδα πριν ηταν πρωτη (πλεον οπως παιζει μονο πρωτη δεν ειναι) και μαλιστα κερδιζοντας μεσα στην εδρα της πρωταθλητριας Ευρωπης. Αν παει τωρα ας πουμε να παιξει στη Μαδριτη, τι θα κανει?


Τότε που η ομάδα είχε χάσει από τον ΠΑΟ στο ΣΕΦ, η γκρίνια έπιασε κόκκινο και μια εβδομάδα μετά τρίβαμε τα μάτια μας; rolleyes.gif

Η εικόνα είναι προβληματική, συμφωνούμε, αλλά δεν ήταν καταστροφική η ήττα. Υπάρχουν ακόμα 13 παιχνίδια (7 στο ΣΕΦ) και χρειάζονται -λογικά- 7-8 νίκες για το πλεονέκτημα, επομένως υπάρχει χρόνος για να διωρθωθούν κάποια πράγματα. Μεταξύ μας ο Ολυμπιακός δεν αξίζει την πρώτη θέση έτσι κι αλλιώς.
rahxephon13
http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...ko.5027372.html

Όλα στραβά σας πήγαν χθες ακομη και εκτός παρκέ αφού σας βρήκε κακοκαιριά στην επιστροφή και φτάσατε αθηνα με 2 30 ώρες καθυστέρηση...δεν σας βλέπω να νικάτε ούτε την λαρισα με τους παίχτες να ναι χώμα laugh.gif .
rankin
QUOTE(qspock @ Jan 13 2018, 11:18 ) *
Το γαμωτο ειναι οτι οπως επαιζε η ομαδα πριν ηταν πρωτη (πλεον οπως παιζει μονο πρωτη δεν ειναι) και μαλιστα κερδιζοντας μεσα στην εδρα της πρωταθλητριας Ευρωπης. Αν παει τωρα ας πουμε να παιξει στη Μαδριτη, τι θα κανει?

Οι δυνατοτηες υπαρχουν αλλα παροπλιστηκαν στον βωμο του αρχηγου.

Δεν ειναι ετσι, δεν πρεπει να ειναι ετσι.
Ας ξεκιναει το παιχνιδι, ας παιζει και ο Μαντζαρης στην αρχη, καλα πηγανε, αλλα μολις οι αλλοι προσαρμοστηκαν και κουραστηκαν οι δικοι μας, αλλαγη κι επαναφορα του προ Σπανουλη σχηματος. Διασπαρτα ας ξαναμπει. Οχι κι ετσι ομως.


Μη περιμένετε αλλαγή στο πλάνο
Αλλαγή στο φορμάρισμα κάποιων και καλύτερη απόδοση, φυσικά και θα περιμένουμε (και θα δουμε)
αλλά αλλαγή στο πλάνο, απλά δεν παίζει
Conan1982
Τι θέλουμε, λίγο λιγότερο Σπανούλη και δεύτερο γκαρντ τον Στρέλνιεκς και όχι τον Μάντζαρη.
Ο Ρόμπερτς και ο Τόμπσον δυστυχώς βλέπω να καίγονται σε κάθε περίπτωση.
xaris1986
Κατα την αποψη μου η ομαδα ειναι ενα level κατω συγκριτικα με περσι.
Δεν ειναι οτι δεν ειναι καλοι παιχτες αυτοι που ηρθαν φετος απλως οι περσινοι ηταν πιο ποιοτικοι και κυριως πιο ταιριαστοι σε αυτο που χρειαζεται ο Ολυμπιακος.

rankin
QUOTE(Conan1982 @ Jan 13 2018, 12:01 ) *
Τι θέλουμε, λίγο λιγότερο Σπανούλη και δεύτερο γκαρντ τον Στρέλνιεκς και όχι τον Μάντζαρη.
Ο Ρόμπερτς και ο Τόμπσον δυστυχώς βλέπω να καίγονται σε κάθε περίπτωση.

Να θέλετε! smiley.gif

Ρε σεις, τα έχουμε πει, ο Σπανούλης έχει συμβόλαιο ηγέτη και ως τέτοιος θα αγωνίζεται
Εφυγε απο τον Παναθηναικό γιατι ηθελε να ειναι ο ενας και μοναδικός αδιαφιλονικητος ηγέτης.
Το καλοκαίρι δεν λέγαμε οτι δεν πρόκειται να πάρουμε εναν παίχτη σαν τον Λάρκιν, γιατί δεν χωράει στο σχήμα;
Αυτά ολα δεν αλλάζουν επειδή χάσαμε ενα παιχνίδι.. Το καλοκαίρι θα γίνει εκ νέου ταμείου και θα αναλυθεί το θέμα. Ως τότε, η ομάδα θα τρέξει σύμφωνα με το αρχικό πλάνο

Το θεμα ειναι οτι δεν φταίει κάποιος για αυτό. Η ομάδα έχει πάρει μια απόφαση εδώ και πολλά χρόνια και καλά έχει κάνει
Οι παίχτες που δεν καταφέρνουν να προσαρμοστουν στο πλάνο αυτό, επίσης δεν φταίνε.
Ειναι αμαρτία βέβαια να καίμε παιχταράδες σαν τον Στρέλνιεξ και τον Τομπσον, αλλά we have to trust the process
pan24
QUOTE (xaris1986 @ Jan 13 2018, 12:04 ) *
Κατα την αποψη μου η ομαδα ειναι ενα level κατω συγκριτικα με περσι.
Δεν ειναι οτι δεν ειναι καλοι παιχτες αυτοι που ηρθαν φετος απλως οι περσινοι ηταν πιο ποιοτικοι και κυριως πιο ταιριαστοι σε αυτο που χρειαζεται ο Ολυμπιακος.

Οι φετινοι ειναι πιο ποιοτικοι αλλα οι περσινοι ηταν πιο ταιριαστοι,λεγοταν και το καλοκαιρι αυτο
Πχ ο μακλιν ειναι πιο καλος τεχνικα απο τον μπιρτς αλλα για να παιζεις pick&roll με σπανουλη σε καθε επιθεση καποιος με την αθλητικοτητα του μπιρτς ταιριαζει περισσοτερο
Ο παροπλισμος του τομπσον στα τελευταια παιχνιδια ειναι περιεργος,ακομα και χωρις να μπαινει το τριποντο στο 3 προσφερει περισσοτερα απο τον παπαπετρου

Τα λοιπα οπως η επιμονη στον μαντζαρη ενταξει αναμενομενα ειναι
Με την περιφερειακη αμυνα το θεμα επισης ηταν αναμενομενο.Ο σπανουλης ποτε δεν ηταν καλος αμυντικος,πλεον λογω ηλικιας ειναι ακομα χειροτερος

Ολοι οι ανω του μετριου προπονητες στοχευουν πανω του και δεν υπαρχει στην ρακετα ενας τερματοφυλακας να κοβει οτι περναει

Η ηττα δεν ηταν εκτος προγραμματος η εμφανιση ηταν.Ολα ειναι ανοικτα για ολους ακομα
Οι 12 νικες που βρισκονται παναθηναικος-ολυμπιακος ειναι μια νικη μακρια απο την πρωτη θεση αλλα και μια ηττα μακρια απο την 6η
shtarkws
Μετά το ματς με τον Παοκ ειχα πει οτι η εμφανιση του Ολυμπιακου πρεπει να χτυπησει καμπανακι οχι το αποτελεσμα και αυτο γιατι φανηκε η αχίλλειος πτερνα της ομαδας, την οποια φαινεται να εκμεταλλευονται συστηματικα οι αντιπαλοι του. Ο Ολυμπιακος που γενικα δυσκολευεται επιθετικα φαινεται να εχει μεγαλο προβλημα στην αντιμετωπιση της επιθετικης περιφερειακης αμυνας. Σαφεστατα και υπαρχουν δικαιες δικαιολογιες, ομως ο κοουτς Σφαιροπουλος πρεπει να ανακατεψει την τρπουλα και να βρει περισσοτερα λειτουργικα σχηματα. Νομιζω οτι ο Χακετ αποδεικνυεται μεγαλη απωλεια καθως μπορουσε να παιξει και αμυντικους ρολους σε σχημα με πρωταγωνιστη τον Σπανουλη, αλλα και να εκτελει επιθετικα οταν αγωνιζοταν με τον Ματζαρη. Στι ξεκινημα του δευτερου γυρου νομιζω ειναι θεμα το οτι δεν εχει ξεκαθαρισει ακομη ποιος ειναι ο ρολος του Ρομπερτς και του Χολινς με την επιστροφη του Σπανουλη
MaJesty23
QUOTE(rankin @ Jan 13 2018, 10:39 ) *
Γκάις, τα χουμε πει, θα ζησουμε και θα πεθάνουμε με το Μπιλι και φετος.
Αν πχ θες να κανεις τη διαφορά, σπασε τη μπανκα και παρε Τζέιμς.
Το κανεις;
Οχι
Γιατι;
Γιατι δε θες αλλον πλην του Σπανουλη
Θα παιξεις ετσι και όπου φτασεις

Απο του χρονου νομιζω οτι θα συζητηθούν και αλλα σεναρια
Για φετος ομως το εργο που θα δουμε ειναι δεδομένο


rankin είχα ακριβώς την ίδια σκέψη για James χθές! rolleyes.gif
jazz thrilos
Και καλά, εντάξει με τον Σπανούλη είναι δεδομένο οτι έχει συμβόλαιο ηγέτη και οτι με αυτόν θα πορευτούμε και φέτος ως κύριο μοχλό παιχνιδιού. Αυτό έχει και τα πλεονεκτήματα του έχει πλέον και τα μειονεκτήματα του. Αυτό που δεν καταλαβαίνω με ΤΙΠΟΤΑ είναι η επιμονή του Σφαιρό να καταστήσει τον Μάντζαρη με το έτσι θέλω και κόντρα σε κάθε λογική πενταδάτο και αναντικατάστατο. Στις πρώτες αγωνιστικές που τον έχει στο second unit αποδεικνύεται οτι το έκανε μόνο και μόνο γιατί ο Βαγγέλης είχε κάποια μικροπροβλήματα τραυματισμών και όχι γιατί επιτέλους αποφάσισε να μοιράσει ρόλους σε Στρέλνιεκς και Ρόμπερτς. Και επειδή διάβασα κάπου παραπάνω οτι ο Μάντζαρης κάνει την χειρότερη του χρονιά φέτος, θα διαφωνήσω και θα πω οτι είναι η τρίτη σερί χρονιά που είναι πολύ κάτω του μετρίου. Και δεν τα γράφω με αφορμή τον διασυρμό απο την Μπασκόνια, αυτά τα πράγματα γράφονται και ξαναγράφονται χρόνια τώρα. Αργός, άτολμος, άσουτος και με ελάχιστη συνεισφορά στην οργάνωση.

Για το παιχνίδι με την Μπασκόνια αλλά και για την εσχάτως κακή περίοδο της ομάδας, νομίζω οτι εν πολλοίς οφείλεται στο ντεφορμάρισμα/κούραση/τραυματισμό του πιο ποιοτικού γκαρντ που διαθέτουμε, του Στρέλνιεκς (τον Σπανούλη εννοείται δεν τον βάζω στο ίδιο τσουβάλι). Επίσης ο Μιλουτίνοφ διανύει κακή περίοδο ενώ και ο Σφαιρόπουλος στην προσπάθεια του να επιστρέψει στα σχήματα που αυτός εμπιστεύεται και απ' ότι φαίνεται δεν αλλάζει με τίποτα έχει παροπλίσει αρκετούς απο τους νέους παίχτες με αποτέλεσμα να είμαστε η πιο προβλέψιμη ίσως ομάδα της διοργάνωσης.

Εντάξει μια ήττα ήταν. Υπάρχει η ήττα σαν νίκη (τα κλισέ των δημοσιογράφων που δεν θέλουν να χαλάσουν τις καρδιές των διοικούντων/προπονητών/οπαδων/παιχτών), υπάρχει επίσης η ήττα σαν ήττα, αλλά χθες περνάμε στην περίπτωση της ήττας ως στραπατσάρισμα της εικόνας μας. Κι επειδή αυτή η ομάδα μας έχει καλομάθει με το να ανακτά τις δυνάμεις της μετά απο κάθε άσχημο αποτέλεσμα οι περισσότεροι περιμένουμε θεαματική βελτίωση. Απλά δεν είμαι σίγουρος οτι μπορούμε συνεχώς να το επιτυγχάνουμε αυτό. Ελπίζω το γεγονός οτι την επόμενη αγωνιστική παίζουμε με την Μακάμπι στο ΣΕΦ να αποδειχτεί ευλογία και όχι κατάρα για το timing της ομάδας μας.

Υ.Γ.: Για τον Τζέημς σηκώνω τα χέρια ψηλά. Είναι νομίζω ακριβώς οτι χρειάζεται για να διαλυθεί εντελώς μια ομάδα που δείχνει να έχει πρόβλημα ρόλων με τους ξένους παίχτες. Μόνο αυτός του έλειπε του Σφαιρόπουλου για να κάνει παρέα με τον Χόλις στον πάγκο.
lefpan
Το παιχνίδι δεν αντέχει σε ατομική κριτική κανενός παίκτη.
Το μόνο συμπέρασμα που μπορώ με σιγουριά να βγάλω είναι ότι η ομάδα θέλει να μην πολυκουραστεί αυτή την εποχή.
Για αυτό το λόγο καταφεύγει τόσο πολύ στα τρίποντα, μήπως της κάτσουν και πάρει κάποια παιχνίδια εύκολα και ξεκούραστα.
Ίσως, το περυσινό ξεφούσκωμα και άδειασμα από ενέργεια στο τέλος της σεζόν, ίσως αυτό να είναι που θέλουν τώρα να αποφύγουν.
Σου λέει, βρίσκομαι στις 12 νίκες, θέλω άλλες 8 περίπου, ε, και στα σκατά να ψάξω θα τις βρω, έχω και 7 παιχνίδια στην έδρα μου. Ας πάω ξεκούραστος, με τρίποντα, να κρατήσω δυνάμεις για το τέλος.
Σαν σκεπτικό μέχρι ένα βαθμό το δέχομαι. Όμως, έχει έναν μεγάλο κίνδυνο: ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Η ΟΜΑΔΑ ΝΑ ΧΑΝΕΙ. Κι ακόμα, να μη δουλεύει κάποια συστήματα, ώστε όταν έλθει η ώρα να μπορεί να αποδώσει μπάσκετ αξιώσεων.
Μακάρι να ξέρουν τι κάνουν...
Από τη μεριά μου, εμπιστοσύνη και στήριξη μέχρι το τέλος. Όχι κράξιμο. Ακόμα και οι απέναντι, τώρα που έχει ντεφορμαριστεί ο Ρίβερς, τον στηρίζουν και τραγουδούν τ' όνομά του, δεν τον κράζουν.
Στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό.
rankin
QUOTE(lefpan @ Jan 13 2018, 14:06 ) *
Το παιχνίδι δεν αντέχει σε ατομική κριτική κανενός παίκτη.
Το μόνο συμπέρασμα που μπορώ με σιγουριά να βγάλω είναι ότι η ομάδα θέλει να μην πολυκουραστεί αυτή την εποχή.
Για αυτό το λόγο καταφεύγει τόσο πολύ στα τρίποντα, μήπως της κάτσουν και πάρει κάποια παιχνίδια εύκολα και ξεκούραστα.
Ίσως, το περυσινό ξεφούσκωμα και άδειασμα από ενέργεια στο τέλος της σεζόν, ίσως αυτό να είναι που θέλουν τώρα να αποφύγουν.
Σου λέει, βρίσκομαι στις 12 νίκες, θέλω άλλες 8 περίπου, ε, και στα σκατά να ψάξω θα τις βρω, έχω και 7 παιχνίδια στην έδρα μου. Ας πάω ξεκούραστος, με τρίποντα, να κρατήσω δυνάμεις για το τέλος.
Σαν σκεπτικό μέχρι ένα βαθμό το δέχομαι. Όμως, έχει έναν μεγάλο κίνδυνο: ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ Η ΟΜΑΔΑ ΝΑ ΧΑΝΕΙ. Κι ακόμα, να μη δουλεύει κάποια συστήματα, ώστε όταν έλθει η ώρα να μπορεί να αποδώσει μπάσκετ αξιώσεων.
Μακάρι να ξέρουν τι κάνουν...
Από τη μεριά μου, εμπιστοσύνη και στήριξη μέχρι το τέλος. Όχι κράξιμο. Ακόμα και οι απέναντι, τώρα που έχει ντεφορμαριστεί ο Ρίβερς, τον στηρίζουν και τραγουδούν τ' όνομά του, δεν τον κράζουν.
Στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό.

Βασικά εδώ και λίγο καιρό εκτελούμε περισσότερα τρίποντα απο δίποντα, γιατί στην προσπάθεια μας να βγάλουμε πικ ν ρολ (και μόνο) μας μένει συχνά η μπάλα στα χέρια και το τριποντο ειναι η έσχατη των επιλογών...

Οσο για τους απέναντι, τραγουδουν το ονομα του Ριβερς, γιατί οταν ειναι ντεφορμέ, δεν ψάχνει η ομάδα να του δώσει βρεξει-χιονισει 10 τριποντα, αυτός να έχει 1/10 και να μην τρέχει τιποτα...

Αλλος ο ρολος του σουτέρ, άλλος του οργανωτή.
Ο Καλάθης (που ειναι και παιχτάρα btw) οταν έχει κακά φεγγάρια, μια χαρά τα ακούει.

Ο Ολυμπιακός έχει εγκλωβιστεί στην επιθυμία του να παίξει μπασκετ-Σπανουλη, οταν ομως και ο Σπανουλης ο ιδιος δε μπορεί πλέον να υποστηρίξει κάτι τέτοιο και ταυτόχρονα ειναι εξαιρετικά ευάλωτος και στην άμυνα, καταλήγεις με μια ομάδα, μπερδεμένη, μπουρδουκλωμένη και μάλλον προβληματική.

Λογικά ο πρώτος που θα την πληρώσει θα ειναι ο Τομπσον.
Θα μας πουν οτι δημιουργούσε προβλήματα στα αποδυτήρια ενω δεν καταλάβαινε τα "συστήματα".

Κριμα πάντως, γιατί επιμένω να πιστεύω οτι το φετινό υλικό, έχει τις δυνατότητες να παίξει και κάτι διαφορετικό απο ανελέητο πικ εν ρολ + ποσταρισματα του Πριντεζη, αλλά μάλλον δεν υπάρχει ιδιαίτερη επιθυμία για να παίξουμε κάτι καινούριο ή κάτι διαφορετικό.

Ειναι σαν να μην έχουμε αντιληφθεί οτι το μπάσκετ εχει αρχίσει και μας ξεπερνάει και τα χρόνια για τους αστέρες μας, επίσης περνάνε...
ή μάλλον, για να μην γίνομαι κακός, ειμαστε οι παλαιοι-παραδοσιακοι τυποι, που θεωρούν οτι μπορούν και το 17-18 με το δικό τους τρόπο να κατακτήσουν τη κορυφή

Στο τέλος θα δουμε αν έχουμε δικιο να επιμένουμε ή αν έχουμε γεράσει στο σώμα και στο μυαλό
basket72
QUOTE (rankin @ Jan 13 2018, 18:02 ) *
Κριμα πάντως, γιατί επιμένω να πιστεύω οτι το φετινό υλικό, έχει τις δυνατότητες να παίξει και κάτι διαφορετικό απο ανελέητο πικ εν ρολ + ποσταρισματα του Πριντεζη, αλλά μάλλον δεν υπάρχει ιδιαίτερη επιθυμία για να παίξουμε κάτι καινούριο ή κάτι διαφορετικό.

Ειναι σαν να μην έχουμε αντιληφθεί οτι το μπάσκετ εχει αρχίσει και μας ξεπερνάει και τα χρόνια για τους αστέρες μας, επίσης περνάνε...


Η εικόνα που παρουσιάζουμε με την επιστροφή του Σπανούλη είναι αυτή που περιγράφεις, από την άλλη όμως ο κόουτς και η ομάδα είναι αυτή που διάλεξε τους συγκεκριμένους παίκτες κι αυτό συνιστά ένα παράδοξο. Το καλοκαίρι έδειξαν ότι και σοβαρό παίκτη για αλλαγή του Πρι, πήρανε και σουτέρ με περγαμηνές ΝΒΑ (Χόλις) πήρανε αλλά και ψηλό με επιθετικό ρεπερτόριο (Τζαμέλ)που είχαμε καιρό να δούμε φέρανε.
ΚΑι βλέπουμε αυτό που βλέπουμε και που περιγράφεις κι εσύ. Πιν εν ρολ με Σπανούλη και στο τέλος σκοτωμένα σουτ και κάνα δίλεπτο -πεντάλεπτο στον Τόμπσον έτσι θα για το θεαθήναι.

Μήπως είναι ο αυτόματος πιλότος... η έξη που είναι και η δεύτερη φύση που λένε ..... το ισχυρό/πανίσχυρο impact του Σπανούλη στην ομάδα; Τα κολλήματα που πιάνουν ενίοτε τον Σφαιρό και δεν λέει να παρεκκλίνει από την πεπατημένη;
Τι να πω;

Για μένα το μοναδικό λάθος το καλοκαίρι έγινε με τον Ρόμπερτς -χωρίς όμως να είναι και καταδικαστικό γιατί το κατέχει το τόπι και σε κάποια παιχνίδια θα του βγει όπως του έχει βγει άλλωστε. Όπως και να ΄χει χρειαζόμαστε καλύτερο παίκτη και με πιο ισχυρή προσωπικότητα.

Υπάρχει επίσης και το ρίσκο του Μακλίν που θα μας άφηνε χωρίς προστασία στους αιθέρες αλλά χαλάλι του γιατί ήδη τα βγάλε τα λεφτά του με το ταλέντο του και το τσαγανό του.
Ελπίζω να τους ταρακούνησε η 32αρα από μια Μπασκόνια που δεν πέταγε κιόλας και να τα βάλουνε κάτω σχετικά με ρόλους, χρόνους συμμετοχής και ομαδικότητα.


lefpan
QUOTE (rankin @ Jan 13 2018, 18:02 ) *
Ο Ολυμπιακός έχει εγκλωβιστεί στην επιθυμία του να παίξει μπασκετ-Σπανουλη, οταν ομως και ο Σπανουλης ο ιδιος δε μπορεί πλέον να υποστηρίξει κάτι τέτοιο και ταυτόχρονα ειναι εξαιρετικά ευάλωτος και στην άμυνα, καταλήγεις με μια ομάδα, μπερδεμένη, μπουρδουκλωμένη και μάλλον προβληματική.

Κριμα πάντως, γιατί επιμένω να πιστεύω οτι το φετινό υλικό, έχει τις δυνατότητες να παίξει και κάτι διαφορετικό απο ανελέητο πικ εν ρολ + ποσταρισματα του Πριντεζη, αλλά μάλλον δεν υπάρχει ιδιαίτερη επιθυμία για να παίξουμε κάτι καινούριο ή κάτι διαφορετικό.

Εν πολλοίς συμφωνώ με τα γραφόμενά σου, και ιδιαίτερα με τα παραπάνω.
Όπως είδα κι εγώ φέτος, στο διάστημα που έλειπε ο Σπανούλης, ο Ολυμπιακός είχε και τις προπονητικές γνώσεις και τους παίκτες, ώστε να παίξει διαφορετικού τύπου μπάσκετ, και μάλιστα με απόλυτη επιτυχία. Αυτό το κρατάω σαν παρακαταθήκη για το μέλλον, γιατί μου δείχνει ότι δεν θα έχουμε προβλήματα στη φάση της αποσπανουλοποίησης, την οποία μάλλον δεν θα την δούμε σε αυτή τη σεζόν. Πάντως, πήραμε μια γεύση και είδαμε ότι μπορούμε.
Για φέτος, περιμένουμε να περπατήσει το γνωστό σχήμα, να κάνει την υπέρβαση (λόγω ηλικίας) ο αρχηγός, να τραβήξουν και οι άλλοι. Γιατί είναι κρίμα να μην εκμεταλλευτούμε τη συγκυρία με το Βελιγράδι. Δεν θα ξαναδοθεί άλλη τέτοια ευκαιρία σε ελληνική ομάδα, εκτός αν πάρουμε μια διοργάνωση και εμείς ή αν οι ομάδες μας επανέλθουν στα προ μνημονίων μπάτζετ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.