Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Δ' ΕΣΚΑ ΑΝΔΡΩΝ 2011-12
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
Pages: 1, 2
tarx_12
Θα φάμε εξέδρα φέτος............
Izan
Συμφωνώ απόλυτα... Δεν είμαι ούτε ''μικρός'' αλλά ούτε και ''ελέφαντας''!Βάλανε το μέτρο ''των μικρών''... κάνανε τους ομίλους με 10 ομάδες... βάλανε εφηβικά σε κάποιους ομίλους... Το επόμενο βήμα είναι να βγάλουν 4-5 συστήματα,να αποσταλούν στις ομάδες με fax (!) και να βγάλουν προκίριξη η οποία να λέει ότι θα υπάρχουν στα παιχνίδια επόπτες που αν δουν ότι κάποια ομάδα δεν παίξει αυτά τα plays θα κινδυνέψει με ποινή!!'Οπως στην F1 δηλαδή που τρέχουν όλοι με τα ίδια λάστιχα χαχαχαχα
Πέρα από την πλάκα,η κατάσταση είναι τραγική... Αλλάαααααα,πάαααλι θα κατηγορηθώ ότι δεν είμαι προοδευτικός κτλ που δεν νοιάζομαι για την ''ανάπτυξη του αθλήματος'',όπως είχε γίνει από κάποιον στις πρώτες σελίδες του forum.. και μετά ήρθαν 10 άτομα να πουν το ίδιο με εμένα... οοοοοόλοι εμείς δεν νοιαζόμαστε για το άθλημα??Όχι ε?επειδή θεωρούμε τα μέτρα της Εσκα τραγικά... μάλιστα...
Εγώ το είπα.. το μπάσκετ με τα παιδία αυτά μέσα (τα υποχρεωμένα,όχι αυτά που πραγματικά το γουστάρουν) θα γίνει αγκαρία... καλή δύναμη σε όλους,''ελέφαντες'' και μή και ας δούμε τι θα γίνει με το πρωτάθλημα που πάνε να κάνουν... Υ.Γ στην Γ' Εσκα έκανα ομίλους τον 16!!! Σε λίγο θα κάνουν έναν όμιλο των 50... να παίζεις 2 χρονιές μαζί!Εγώ λέω να το σκεφτούν...
Zourinho
QUOTE(Zourinho @ Jul 17 2011, 01:48 ) *
Μονο που δεν θα επρεπε σε καμια πιθανοτητα να επιτρεπετε να ανεβαινουν κατηγορια γιατι με αυτο σε λιγα χρονια στην Α ΕΣΚΑ και στην Γ ΕΘΝΙΚΗ θα μπορουν να παιζουν οι εφηβοι του ΠΑΟ και του αμαρουσιου κα του ηλισιακου!!! Ακυρο τελειως.!!!
αυτο και επισης ο Ζουμπος και ο Μαραγκος και ο καθε ζουμπος και Δημακοπουλος δεν γινεται να κατεβαινουν σε δυο ΑΝΤΡΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ αρα αμα τους ενδιεφερε πραγματικα θα επρεπε ο ΠΑΟ και ο καθε παο η ο χολαργος και ο καθε χολαργος να κατεβαζουν τα παιδια που ειναι στην ομαδα που ενδιαφερονται για αυτους............. πραγμα που δεν γινεται καθως στο αντρικο-εφηβικο δεν θα παιξει ο 2ος και 3ος αλλαγη της ομαδας τους αλλα ο βασικος, αρα............... ο Ζουμπος θα παιζει 3 παιχνιδια την εβδομαδα με αντρες!! και ο 2ος και ο 3ος θα παιζουν ταυβλι στον παγκο. Και τελος ειναι αδικο για ολα τα αντρικα της Δ εσκα καθως με την προκ τους αναγκαζει να εχουν 5 το μινιμουν κατω του 91 ενω δεν δουλευουν τοσα χρονια και στο εφηβικο της μεγαλης ομαδας δεν της δημιουργει εναν περιορισμο να παιζουν ολοι απο ενα δεκαλεπτο μινιμουμ. Οπως γινεται με τα παμπαιδικα ας πουμε, οπου ευστοχα παιζουν ολα τα παιδια το μινιμουμ 8 λεπτα. Αρα ................ ειναι ενα μετρο το οποιο εχει και το καρπουζι και το πεπονι και για να μπουν αμυντας και χολαργος η προκυρηξη αλλαξε δυο φορες!!
Γ Εθνικη σε 5 χρονια με αυτον τον κανονισμο θα εχει το μαρουσι τον ηλυσιακο τον παο τον αμυντα, εαν το κανει και η εσκανα τον ολυμπιακο.........και τελος ............................................................ Καλο ειναι ενα μετρο να εχει μια λογικη βαση και οχι να ανεβαινει το μαρουσι στην Γ εσκα. Λαθος μεγα!

ΥΓ εφηβικες ομαδες αντρικο
Ομαδα Κατηγορια Αντρικο Κατηγορια Εφηβικου (ΚΑΙ ΑΝΤΡΙΚΟΕΦΗΒΙΚΟΥ)

ΠΑΟ Α1 Α ΕΦΗΒΩΝ(Δ ΕΣΚΑ)
ΜΑΡΟΥΣΙ Α1 Α ΕΦΗΒΩΝ(Γ ΕΣΚΑ)
ΑΜΥΝΤΑΣ Α2 Β ΕΦΗΒΩΝ(Δ ΕΣΚΑ)
ΧΟΛΑΡΓΟΣ Γ ΕΘΝΙΚΗ Β ΕΦΗΒΩΝ(Δ ΕΣΚΑ)


Οπου διαφωνεις θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σου!



QUOTE(Zourinho @ Jun 22 2011, 11:23 ) *
Να κανω μονο μια παρενθεση και να πω οτι ουσιαστικα και αυτο ισως δεν το εχετε λαβει υποψη σας πρεπει να εχει η ομαδα τουλαχιστον 4 μην 5 παιδια απο το 91 και κατω αρα πρεπει να εχει ετοιμα να παιζουν οχι μονο δυο για 40 λεπτα.Ενα παιχνιδι εχει 200 λεπτα συμμετοχης απο ολους τους παικτες τωρα πρεπει απο αυτα τα 80 λεπτα να τα παιζουν μικροτεροι του 91. Το λεω απλα να το εχετε στο πισω μερος του μυαλου σας.
Για εμενα παντως ειναι οντως ρατσιστικο το μετρο εχει μια λογικη ακραια, νομιζω μονο οτι αυτο το μετρο θα ειχε νοημα αλλες δεκαετιες οπου επαιζαν ολοι μπασκετ. Τωρα με αυτο το μετρο ειναι σαν να δινει αναγκαστηκα στα ΔΣ ( τα οποια κατι τετοιο θα επρεπε να το οριζουν απο μονοι τους ) ενα μπουσουλα στο πως να προχωρησουν ωστε να εχουν μελλον.
Σαν τα παιδακια σε παιρνει η εσκα απο το χερι και σε παει στην παιδικη χαρα !



QUOTE(Zourinho @ Jul 17 2011, 02:34 ) *

ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙ Η ΕΣΚΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΕΣΚΑΝΑ!
Gas8
QUOTE (LordOfTheCourts @ Jul 19 2011, 11:35 ) *
Θα γελάσουμε πολύ φέτος...
Θα φτάσουμε στο σημείο, προς το τέλος του πρωταθλήματος, Απρίλιο, Μάιο, Ιούνιο, να μην υπάρχουν μικροί, λόγο διαβάσματος... (Δεν έχουμε αντρικο να κατεβάσουμε γιατι δεν έχουμε εφήβους και κάτω των 20). Να μου το θυμηθείτε, θα διαλυθούν ομάδες ...


Επαναλαμβάνω αυτό που είχα πει και παλαιότερα: Πιστεύω ότι στην πράξη και καθώς θα προχωρά το πρωτάθλημα, αρκετές ομάδες θα καταστρατηγούν τον κανονισμό με τους 2 κάτω των 20 στην πεντάδα. Το θέμα είναι αν θα το κάνουν και οι δύο ομάδες του αγώνα ή μόνο η μια. Στη συνέχεια το θέμα είναι αν θα κάνουν ενστάσεις οι ομάδες ή αν θα είναι οι κριτές οι οποίοι θα δηλώνουν την παράβαση.
Στην τελική τελική όμως τα πάντα εξαρτώνται από το πόσο σκληρή θα είναι η στάση της ΕΣΚΑ. Αν θα μηδενίζει ομάδες κτλ ή αν θα βάλει νερό στο κρασί της όταν δει ότι το μέτρο που πήρε (πιθανότατα) θα διαλύσει το πρωτάθλημα.
ka1972
Το πιο πιθανο ειναι να συνεννοουνται οι ομαδες μεταξυ τους ή να κανουν τα κοροϊδα, να βαζουν στο κολπο και τις γραμματειες (που η καθε ομαδα γνωριζει απεξω τα ατομα μετα απο τα τοσα χρονια που ερχονται τα ιδια ατομα στα εντος εδρας παιχνιδια τους) και να παιζουν κανονικα τα παιχνιδια.
Izan
Παίζει αυτό ναι... αλλά από το να γίνεται κάτι τέτοιο,καλύτερα να πάρουν το μέτρο γρήγορα πίσω πριν αρχίσει το πρωτάθλημα.. Ειλικρινά,δεν μπορούν οι ομάδες να στείλουν κάτι σαν ''διαμαρτιρία'' προς την Εσκα,από όλους τους ομίλους και να αλλάξει αυτό??
Gas8
QUOTE (ka1972 @ Jul 19 2011, 14:10 ) *
Το πιο πιθανο ειναι να συνεννοουνται οι ομαδες μεταξυ τους ή να κανουν τα κοροϊδα, να βαζουν στο κολπο και τις γραμματειες (που η καθε ομαδα γνωριζει απεξω τα ατομα μετα απο τα τοσα χρονια που ερχονται τα ιδια ατομα στα εντος εδρας παιχνιδια τους) και να παιζουν κανονικα τα παιχνιδια.



Α γεια σου!!!
Αυτό ακριβώς εννοούσα αλλά δεν ήθελα να το πω τόσο ξεκάθαρα.

Παραμένει όμως το ζήτημα του πόσο αυστηρή θα είναι η ΕΣΚΑ.
Το μέτρο αυτό φαίνεται να είναι μέρος ενός γενικότερου σχεδίου "εφηβικοποίησης" της Δ' ΕΣΚΑ. Έτσι οι μηδενισμοί και αποβολές από το πρωτάθλημα όσων ομάδων δεν έχουν σοβαρό εφηβικό τμήμα μάλλον διευκολύνει την υλοποίηση αυτού του σχεδίου. --> Η φετινή χρονιά θα δείξει πολλά.

Υ.Γ.: Διευκρινίζω ότι κάνω εκτιμήσεις και υποθέσεις με βάση αυτά που αποφασίζει η ΕΣΚΑ. Μπορεί να είμαι λάθος...
ka1972
QUOTE(Gas8 @ Jul 19 2011, 16:56 ) *
Α γεια σου!!!
Αυτό ακριβώς εννοούσα αλλά δεν ήθελα να το πω τόσο ξεκάθαρα.

Παραμένει όμως το ζήτημα του πόσο αυστηρή θα είναι η ΕΣΚΑ.
Το μέτρο αυτό φαίνεται να είναι μέρος ενός γενικότερου σχεδίου "εφηβικοποίησης" της Δ' ΕΣΚΑ. Έτσι οι μηδενισμοί και αποβολές από το πρωτάθλημα όσων ομάδων δεν έχουν σοβαρό εφηβικό τμήμα μάλλον διευκολύνει την υλοποίηση αυτού του σχεδίου. --> Η φετινή χρονιά θα δείξει πολλά.

Υ.Γ.: Διευκρινίζω ότι κάνω εκτιμήσεις και υποθέσεις με βάση αυτά που αποφασίζει η ΕΣΚΑ. Μπορεί να είμαι λάθος...


Μα εαν δε φτασουν ποτε καταγγελιες στην ΕΣΚΑ δε μπορει να υπαρξουν και κυρωσεις! Επισης εαν θελανε να εχουνε οι ομαδες σοβαρα εφηβικα ας μην κανανε προαιρετικη την υπαρξη τους! Εαν μια ομαδα βρισκεται στη Δ ΕΣΚΑ πολυ πιθανον ειναι να μην ειναι καλα οργανωμενη και αρα τα εφηβικα της ή δε θα υπάρχουν ή θα φυτοζωουν οποτε ειναι υπερβολικο να ζητανε 2 στην πενταδα! Ας μην σκεφτοντουσαν τοσα χρονια τα λεφτα και ας κανανε υποχρεωτικη την υπαρξη εφηβικων τμηματων, ας παιζανε τα παιχνιδια σωστα με 2 διαιτητες και ας ειχαν απαιτησεις!
monobasket
QUOTE (Izan @ Jul 19 2011, 12:48 ) *
Συμφωνώ απόλυτα... Δεν είμαι ούτε ''μικρός'' αλλά ούτε και ''ελέφαντας''!Βάλανε το μέτρο ''των μικρών''... κάνανε τους ομίλους με 10 ομάδες... βάλανε εφηβικά σε κάποιους ομίλους... Το επόμενο βήμα είναι να βγάλουν 4-5 συστήματα,να αποσταλούν στις ομάδες με fax (!) και να βγάλουν προκίριξη η οποία να λέει ότι θα υπάρχουν στα παιχνίδια επόπτες που αν δουν ότι κάποια ομάδα δεν παίξει αυτά τα plays θα κινδυνέψει με ποινή!!'Οπως στην F1 δηλαδή που τρέχουν όλοι με τα ίδια λάστιχα χαχαχαχα
Πέρα από την πλάκα,η κατάσταση είναι τραγική... Αλλάαααααα,πάαααλι θα κατηγορηθώ ότι δεν είμαι προοδευτικός κτλ που δεν νοιάζομαι για την ''ανάπτυξη του αθλήματος'',όπως είχε γίνει από κάποιον στις πρώτες σελίδες του forum.. και μετά ήρθαν 10 άτομα να πουν το ίδιο με εμένα... οοοοοόλοι εμείς δεν νοιαζόμαστε για το άθλημα??Όχι ε?επειδή θεωρούμε τα μέτρα της Εσκα τραγικά... μάλιστα...
Εγώ το είπα.. το μπάσκετ με τα παιδία αυτά μέσα (τα υποχρεωμένα,όχι αυτά που πραγματικά το γουστάρουν) θα γίνει αγκαρία... καλή δύναμη σε όλους,''ελέφαντες'' και μή και ας δούμε τι θα γίνει με το πρωτάθλημα που πάνε να κάνουν... Υ.Γ στην Γ' Εσκα έκανα ομίλους τον 16!!! Σε λίγο θα κάνουν έναν όμιλο των 50... να παίζεις 2 χρονιές μαζί!Εγώ λέω να το σκεφτούν...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΣΕ ΟΛΑ.ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 19ΧΡΟΝΟΙ ΚΑΙ 20ΧΡΟΝΟΙ ΠΟΥ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΑΔΑ ΜΟΝΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ, ΣΤΑ 21 ΤΟΥΣ ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΙΞΟΥΝ ΠΟΤΕ ΜΠΑΣΚΕΤ....ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ...ΕΝΑΣ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ....ΚΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣ ΥΠΟ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ....ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΟΛΟΙ ΦΕΤΟΣ....
Gas8
QUOTE (ka1972 @ Jul 19 2011, 18:16 ) *
... Επισης εαν θελανε να εχουνε οι ομαδες σοβαρα εφηβικα ας μην κανανε προαιρετικη την υπαρξη τους!


Μήπως είναι προαιρετική η ύπαρξη εφηβικής ομάδας επειδή θέλουν σταδιακά να καταργηθεί το εφηβικό πρωτάθλημα και να ενσωματωθεί στο ανδρικό;
Εξηγώ: Οι εποχές έχουν αλλάξει. Οι έφηβοι δεν είναι ούτε πολλοί, ούτε έχουν ελεύθερο χρόνο, ούτε και ασχολούνται τόσο πολύ με το μπάσκετ όπως τις προηγούμενες 2 δεκαετίες. Επομένως οι φωστήρες της ΕΣΚΑ μπορεί να σκέφτηκαν: "Αντί να έχουμε ένα εφηβικό πρωτάθλημα το οποίο να φυτοζωεί και να μας κοστίζει από πάνω, ας κάνουμε υποχρεωτική την παρουσία μικρών παικτών (κάτω από 20) στην Δ΄ ΕΣΚΑ ανδρών (σιγά σιγά και στις Β΄ και Γ΄). Επομένως οι μικροί θα παίζουν με το ανδρικό, θα ψήνονται και θα βελτιώνονται. Μετά το παιδικό, λοιπόν, που ούτως ή άλλως αραιώνουν τα παιδιά με φροντιστήρια, γκόμενες, βόλτες κτλ, θα παίζουν όσα παιδιά θέλουν να συνεχίσουν στο ανδρικό!
gsp_5
QUOTE(Gas8 @ Jul 20 2011, 22:12 ) *
Μήπως είναι προαιρετική η ύπαρξη εφηβικής ομάδας επειδή θέλουν σταδιακά να καταργηθεί το εφηβικό πρωτάθλημα και να ενσωματωθεί στο ανδρικό;
Εξηγώ: Οι εποχές έχουν αλλάξει. Οι έφηβοι δεν είναι ούτε πολλοί, ούτε έχουν ελεύθερο χρόνο, ούτε και ασχολούνται τόσο πολύ με το μπάσκετ όπως τις προηγούμενες 2 δεκαετίες. Επομένως οι φωστήρες της ΕΣΚΑ μπορεί να σκέφτηκαν: "Αντί να έχουμε ένα εφηβικό πρωτάθλημα το οποίο να φυτοζωεί και να μας κοστίζει από πάνω, ας κάνουμε υποχρεωτική την παρουσία μικρών παικτών (κάτω από 20) στην Δ΄ ΕΣΚΑ ανδρών (σιγά σιγά και στις Β΄ και Γ΄). Επομένως οι μικροί θα παίζουν με το ανδρικό, θα ψήνονται και θα βελτιώνονται. Μετά το παιδικό, λοιπόν, που ούτως ή άλλως αραιώνουν τα παιδιά με φροντιστήρια, γκόμενες, βόλτες κτλ, θα παίζουν όσα παιδιά θέλουν να συνεχίσουν στο ανδρικό!



Έχει ένα σκεπτικό το σχόλιό σου. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο θα ανακούφιζε οικονομικά την Ένωση για τη Β' κατηγορία (δε μπορώ να διανοηθώ την κατάργηση του εφηβικού στην Α').
Ακόμα και έτσι όμως θα ήταν πολύ απότομη η μεταπήδηση από το παιδικό στο αντρικό και θα είχε σοβαρό αντίκτυπο τόσο στα σωματεία όσο και στα ίδια τα παιδιά..
Όπως και να 'χει, επειδή το θέμα νομίζω έχει τραβήξει αρκετά, δε θέλω να το συνεχίσω εκφράζοντας τη δική μου γνώμη κτλ κτλ.
Εύχομαι σε όλους αρχικά καλό (υπόλοιπο) καλοκαίρι και στη συνέχεια καλή χρονιά με υγεία και επιτυχίες!
Zourinho
QUOTE(gsp_5 @ Jul 21 2011, 01:48 ) *
Έχει ένα σκεπτικό το σχόλιό σου. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο θα ανακούφιζε οικονομικά την Ένωση για τη Β' κατηγορία (δε μπορώ να διανοηθώ την κατάργηση του εφηβικού στην Α').
Ακόμα και έτσι όμως θα ήταν πολύ απότομη η μεταπήδηση από το παιδικό στο αντρικό και θα είχε σοβαρό αντίκτυπο τόσο στα σωματεία όσο και στα ίδια τα παιδιά..
Όπως και να 'χει, επειδή το θέμα νομίζω έχει τραβήξει αρκετά, δε θέλω να το συνεχίσω εκφράζοντας τη δική μου γνώμη κτλ κτλ.
Εύχομαι σε όλους αρχικά καλό (υπόλοιπο) καλοκαίρι και στη συνέχεια καλή χρονιά με υγεία και επιτυχίες!

Γιατι ρε παιδια οι ομαδες θα πληρωνουν φετος και διαιτητες και γραμματεια στα εφηβικα!! τι οικονομικη ανακουφιση. Επιπλεον οπως φανταζομαι ολοι ξερετε δεν ειναι υποχεωμενο το σωμματειο να κατεβασει εφηβικο αλλα μπορει να κατεβασει μονο παιδικο αναγκαστηκα και αντρικο!! Αρα???!!!!!!!!!!!!
jhantzop

Απ' ότι διαβάζω και καταλαβαίνω υπάρχουν 3 θέματα που συζητιούνται:

1. Το μέτρο της ΕΣΚΑ για τους μικρούς στη Δ' ΕΣΚΑ

Πιστεύω πως για πολλούς λόγους, κάποιους τους έχετε ήδη αναφέρει, δεν είναι σωστός ο τρόπος. Η κατεύθυνση είναι σωστή αλλά μπορεί να επιτευχθεί με άλλον τρόπο. Θα προτιμούσα ένα μέτρο που θα έλεγε π.χ. "οι 6 από τους 12 να είναι κάτω των 20".

2. Τα εφηβικά

Δεν καταλαβαίνω αυτό το πρόβλημα αν συνδυαστεί μάλιστα και με κάποιους όρους όπως γίνεται στην ΕΣΚΑΝΑ. Θα το άνοιγα κιόλας και δεν θα επέτρεπα μόνο εφηβικά ομάδων που αγωνίζονται σε εθνικές κατηγορίες αλλά σε όλες τις ομάδες. Βασικά δεν θα το έλεγα εφηβικό αλλά ομάδα νέων ενός συλλόγου με αθλητές που δεν θα έχουν προέλθει από μεταγραφές, που δεν θα είναι πάνω από 20 και που η ομάδα αυτή δεν θα μπορεί να φτάσει σε κατηγορία την 1η ομάδα!

3. Η διάρθρωση των ομίλων

Το σύνολο των ομάδων ήταν 43 τελικά. Θα μπορούσαν να είχαν γίνει τρεις όμιλοι με 15-14-14 ομάδες και, ίσως, καλύτερο πρωτάθλημα! Μην ξεχνάμε βέβαια πως υπάρχει και το γεωγραφικό κριτήριο στην Δ' ΕΣΚΑ απ' όσο θυμάμαι και ίσως είναι αυτός ο λόγος που τελικά έγιναν 4 όμιλοι.


Zourinho
QUOTE(jhantzop @ Jul 21 2011, 15:36 ) *
Απ' ότι διαβάζω και καταλαβαίνω υπάρχουν 3 θέματα που συζητιούνται:

1. Το μέτρο της ΕΣΚΑ για τους μικρούς στη Δ' ΕΣΚΑ

Πιστεύω πως για πολλούς λόγους, κάποιους τους έχετε ήδη αναφέρει, δεν είναι σωστός ο τρόπος. Η κατεύθυνση είναι σωστή αλλά μπορεί να επιτευχθεί με άλλον τρόπο. Θα προτιμούσα ένα μέτρο που θα έλεγε π.χ. "οι 6 από τους 12 να είναι κάτω των 20".

2. Τα εφηβικά

Δεν καταλαβαίνω αυτό το πρόβλημα αν συνδυαστεί μάλιστα και με κάποιους όρους όπως γίνεται στην ΕΣΚΑΝΑ. Θα το άνοιγα κιόλας και δεν θα επέτρεπα μόνο εφηβικά ομάδων που αγωνίζονται σε εθνικές κατηγορίες αλλά σε όλες τις ομάδες. Βασικά δεν θα το έλεγα εφηβικό αλλά ομάδα νέων ενός συλλόγου με αθλητές που δεν θα έχουν προέλθει από μεταγραφές, που δεν θα είναι πάνω από 20 και που η ομάδα αυτή δεν θα μπορεί να φτάσει σε κατηγορία την 1η ομάδα!

3. Η διάρθρωση των ομίλων

Το σύνολο των ομάδων ήταν 43 τελικά. Θα μπορούσαν να είχαν γίνει τρεις όμιλοι με 15-14-14 ομάδες και, ίσως, καλύτερο πρωτάθλημα! Μην ξεχνάμε βέβαια πως υπάρχει και το γεωγραφικό κριτήριο στην Δ' ΕΣΚΑ απ' όσο θυμάμαι και ίσως είναι αυτός ο λόγος που τελικά έγιναν 4 όμιλοι.



Ωραιος ο Μοντερειτορ!
gsp_5
QUOTE(jhantzop @ Jul 21 2011, 14:36 ) *
3. Η διάρθρωση των ομίλων

Το σύνολο των ομάδων ήταν 43 τελικά. Θα μπορούσαν να είχαν γίνει τρεις όμιλοι με 15-14-14 ομάδες και, ίσως, καλύτερο πρωτάθλημα! Μην ξεχνάμε βέβαια πως υπάρχει και το γεωγραφικό κριτήριο στην Δ' ΕΣΚΑ απ' όσο θυμάμαι και ίσως είναι αυτός ο λόγος που τελικά έγιναν 4 όμιλοι.


Εγώ πάλι άκουσα ότι αν κάποια ομάδα διαλυθεί/δεν κατέβει και το δηλώσει έστω και τώρα τότε θα ξαναγίνει η κλήρωση (με 42 πλέον ομάδες) για να συγκροτηθούν 3 όμιλοι (14 ομάδες έκαστος). Δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή αν έχει κάποιος κάποια πληροφορία.

(Έχω ακούσει κάτι για διάλυση μιας εκ των δυο ομάδων από τα Καλύβια, γι αυτό το αναφέρω, με κάθε επιφύλλαξη)
jhantzop
QUOTE(gsp_5 @ Jul 22 2011, 04:41 ) *
Εγώ πάλι άκουσα ότι αν κάποια ομάδα διαλυθεί/δεν κατέβει και το δηλώσει έστω και τώρα τότε θα ξαναγίνει η κλήρωση (με 42 πλέον ομάδες) για να συγκροτηθούν 3 όμιλοι (14 ομάδες έκαστος). Δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή αν έχει κάποιος κάποια πληροφορία.

(Έχω ακούσει κάτι για διάλυση μιας εκ των δυο ομάδων από τα Καλύβια, γι αυτό το αναφέρω, με κάθε επιφύλλαξη)


Μα είναι χαζό να γίνει πάλι κλήρωση για αυτόν το λόγο! Αν ήταν έτσι τότε θα το είχαν κάνει εξαρχής με μία ομάδα περισσότερη σε κάποιον όμιλο! Εκτός αν άλλαξαν γνώμη εκεί στην Ύδρας και ψάχνουν ευκαιρία... αλλά δύσκολο.


MANOLIS24
Επειδη γινετε μεγαλη συζητηση με την δυνατοτητα των ομαδων που αγωνιζονται στης εθνικες κατηγοριες να κατεβαζουν ομαδες εφηβων στα ανδρικα πρωταθληματα. Θα ηθελα να κανω μια μικρη ιστορικη αναδρομη.Απο πολυ παλια υπηρχε η επιθυμια των ομαδων που αγωνιζονται στις ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ το να παραχωρουν σε καποια αλλη ομαδα αθλητες που λογο τις ανταγωνιστικοτητας του πρωταθληματος δυσκολα θα εβρισκαν χρονο συμμετοχης. Εκτος απο τους δανεισμους και τις παραχωρησεις με υποσχετικες σε ομαδες τοπικων κατηγοριων καποια επαγγελματικα σωματεια οποφασισαν και την ιδρυση θυγατρικων ομαδων π.χ. ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ -ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΔΑΦΝΗΣ , ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΝΗΑΡ ΗΣΤ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΙΣ. κ.α. Εγω προσωπικα δεν βλεπω καποια διαφορα του τοτε με το σημερα. Εαν δηλαδη η εφηβικη ομαδα του ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ που μετεχει στην Γ ΕΣΚΑ ειχε επωνυμια π.χ. ΑΕ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ολοι θα ηταν ενταξει;;
gsp_5
QUOTE(MANOLIS24 @ Jul 22 2011, 18:00 ) *
Επειδη γινετε μεγαλη συζητηση με την δυνατοτητα των ομαδων που αγωνιζονται στης εθνικες κατηγοριες να κατεβαζουν ομαδες εφηβων στα ανδρικα πρωταθληματα. Θα ηθελα να κανω μια μικρη ιστορικη αναδρομη.Απο πολυ παλια υπηρχε η επιθυμια των ομαδων που αγωνιζονται στις ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ το να παραχωρουν σε καποια αλλη ομαδα αθλητες που λογο τις ανταγωνιστικοτητας του πρωταθληματος δυσκολα θα εβρισκαν χρονο συμμετοχης. Εκτος απο τους δανεισμους και τις παραχωρησεις με υποσχετικες σε ομαδες τοπικων κατηγοριων καποια επαγγελματικα σωματεια οποφασισαν και την ιδρυση θυγατρικων ομαδων π.χ. ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ -ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΔΑΦΝΗΣ , ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΝΗΑΡ ΗΣΤ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΙΣ. κ.α. Εγω προσωπικα δεν βλεπω καποια διαφορα του τοτε με το σημερα. Εαν δηλαδη η εφηβικη ομαδα του ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ που μετεχει στην Γ ΕΣΚΑ ειχε επωνυμια π.χ. ΑΕ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ολοι θα ηταν ενταξει;;


Απ'ότι έχω καταλάβει εγώ, το θέμα δεν είναι αυτό καθαυτό, αλλά η συμμετοχή έφηβικών (δλδ παιδιών μέχρι 18 χρονών) στα ανδρικά πρωταθλήματα, έστω και της Δ' ΕΣΚΑ.
Εγω προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Ούτε νομίζω τα παιδιά που αγωνίζονται στις εφηβικές ομάδες έχουν πρόβλημα. Τελος πάντων...
Zourinho
QUOTE(MANOLIS24 @ Jul 22 2011, 19:00 ) *
Επειδη γινετε μεγαλη συζητηση με την δυνατοτητα των ομαδων που αγωνιζονται στης εθνικες κατηγοριες να κατεβαζουν ομαδες εφηβων στα ανδρικα πρωταθληματα. Θα ηθελα να κανω μια μικρη ιστορικη αναδρομη.Απο πολυ παλια υπηρχε η επιθυμια των ομαδων που αγωνιζονται στις ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ το να παραχωρουν σε καποια αλλη ομαδα αθλητες που λογο τις ανταγωνιστικοτητας του πρωταθληματος δυσκολα θα εβρισκαν χρονο συμμετοχης. Εκτος απο τους δανεισμους και τις παραχωρησεις με υποσχετικες σε ομαδες τοπικων κατηγοριων καποια επαγγελματικα σωματεια οποφασισαν και την ιδρυση θυγατρικων ομαδων π.χ. ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ -ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΔΑΦΝΗΣ , ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΝΗΑΡ ΗΣΤ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΙΣ. κ.α. Εγω προσωπικα δεν βλεπω καποια διαφορα του τοτε με το σημερα. Εαν δηλαδη η εφηβικη ομαδα του ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ που μετεχει στην Γ ΕΣΚΑ ειχε επωνυμια π.χ. ΑΕ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ολοι θα ηταν ενταξει;;

Ναι φιλε μανωλη ειναι καλυτερο αυτο που λες γιατι εαν γινει αυτο δεν θα ασχοληθουν να βγαλουν κανεναν πιτσιρικα και θα παιρνουν παικτες συνεχεια! με στοχο το μπας και βγουν και εννοω αντρες μικρους παικτες 19-23 μπας και βγουν. Και αμα θες την γνωμη μου η εσκανα το κανει πιο ομορφα και σωστα με μια λογικη.Ομαδα νεων αλλα με προυποθεσεις!
QUOTE(gsp_5 @ Jul 22 2011, 19:52 ) *
Απ'ότι έχω καταλάβει εγώ, το θέμα δεν είναι αυτό καθαυτό, αλλά η συμμετοχή έφηβικών (δλδ παιδιών μέχρι 18 χρονών) στα ανδρικά πρωταθλήματα, έστω και της Δ' ΕΣΚΑ.
Εγω προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Ούτε νομίζω τα παιδιά που αγωνίζονται στις εφηβικές ομάδες έχουν πρόβλημα. Τελος πάντων...

Να παιζουν και βεβαια εφηβοι εαν μια ομαδα το γουστερει καλο ειναι μαλλον παρα πολυ καλο. Αλλα γιατι να ανεβει κατηγορια ειναι το θεμα τιποτα αλλο. Ας παιζουν και παιδες εαν καποιος θελει να τρωνε τα παιδια.... για να τα βελτιωσουν. Αλλα γιατι να μπορει να ανεβει ειναι το θεμα. Γιατι το μαρουσι να ειναι στην Γ σαν μαρουσι και οχι σαν ΑΕ μαρουσιου που λεει και ο φιλος ο Μανωλης παραπανω. Με αυτον τον τροπο θα γινει η Α ΕΣΚΑ σε λιγο καιρο με τρεις ομαδες Εφηβων και ετσι ο χψ ΠΑΟ ή Μαρουσι θα πηγαινει να κλεβει( ολοι ξερουμε τι πα...ριες κανουν για να παρουν παιδια απο αλλες ομαδες και πως πιπιλιζουν μυαλο οικογενειας και πιτισιρικαδων οι μεγαλες ομαδες και θα εχουμε ενα πρωταθλημα ........................ το οποιο δεν ξερω εαν θα ειναι για ολους ωραιο?? Και ολα θα ξεκινησουν απο εδω την Δ βασικα ξεκινησαν φετος. Επαναλαμβανω αμα ηθελαν μπορουσαν να δουν το τι κανει η ΕΣΚΑΝΑ οπου για να το κατεβασεις πρεπει να εχουν παιξει σε παιδικο εφηβικο και απαγορευονται οι μεταγραφες στις Β ομαδες Νεων τους εως 20 δικαιο και τοτε εαν αυτοι ανεβουν και εχουν δουλεψει στο ιδιο σωμματειο για 3 χρονια στο εφηβικο και 2 στο παιδικο τοτε ΟΚ καλο κανει στο αθλημα. Αλλα οχι ετσι!
MANOLIS24
QUOTE(Zourinho @ Jul 26 2011, 13:16 ) *
Ναι φιλε μανωλη ειναι καλυτερο αυτο που λες γιατι εαν γινει αυτο δεν θα ασχοληθουν να βγαλουν κανεναν πιτσιρικα και θα παιρνουν παικτες συνεχεια! με στοχο το μπας και βγουν και εννοω αντρες μικρους παικτες 19-23 μπας και βγουν. Και αμα θες την γνωμη μου η εσκανα το κανει πιο ομορφα και σωστα με μια λογικη.Ομαδα νεων αλλα με προυποθεσεις!

Να παιζουν και βεβαια εφηβοι εαν μια ομαδα το γουστερει καλο ειναι μαλλον παρα πολυ καλο. Αλλα γιατι να ανεβει κατηγορια ειναι το θεμα τιποτα αλλο. Ας παιζουν και παιδες εαν καποιος θελει να τρωνε τα παιδια.... για να τα βελτιωσουν. Αλλα γιατι να μπορει να ανεβει ειναι το θεμα. Γιατι το μαρουσι να ειναι στην Γ σαν μαρουσι και οχι σαν ΑΕ μαρουσιου που λεει και ο φιλος ο Μανωλης παραπανω. Με αυτον τον τροπο θα γινει η Α ΕΣΚΑ σε λιγο καιρο με τρεις ομαδες Εφηβων και ετσι ο χψ ΠΑΟ ή Μαρουσι θα πηγαινει να κλεβει( ολοι ξερουμε τι πα...ριες κανουν για να παρουν παιδια απο αλλες ομαδες και πως πιπιλιζουν μυαλο οικογενειας και πιτισιρικαδων οι μεγαλες ομαδες και θα εχουμε ενα πρωταθλημα ........................ το οποιο δεν ξερω εαν θα ειναι για ολους ωραιο?? Και ολα θα ξεκινησουν απο εδω την Δ βασικα ξεκινησαν φετος. Επαναλαμβανω αμα ηθελαν μπορουσαν να δουν το τι κανει η ΕΣΚΑΝΑ οπου για να το κατεβασεις πρεπει να εχουν παιξει σε παιδικο εφηβικο και απαγορευονται οι μεταγραφες στις Β ομαδες Νεων τους εως 20 δικαιο και τοτε εαν αυτοι ανεβουν και εχουν δουλεψει στο ιδιο σωμματειο για 3 χρονια στο εφηβικο και 2 στο παιδικο τοτε ΟΚ καλο κανει στο αθλημα. Αλλα οχι ετσι!


Δεν αμφισβητει κανεις φιλε Zourinho οτι πρεπει να θεσπιστουν κανονες για την συμμετοχη των εφηβικων τμηματων στα Ανδρικα Πρωταθληματα και ισως θα πρεπει να παραδειγματιστουν απο την ΕΣΚΑΝΑ οπως και εσυ αναφερες.Θα μπορουσε και η ΕΣΚΑ να πει στις ομαδες να ιδρυσουν μια θυγατρικη ομαδα για να αγωνιζονται οι εφηβοι , οι παιδες και οι νεοι.

Υ.Γ. Κατι εκτος τοπικ ο Πανιωνιος κατεβαζει ομαδα Εφηβων στην Δ ΕΣΚΑΝΑ με την επωνυμια ΦΑΡΟΣ Ν.Σ.
http://www.athlisi.com/index.php?option=co...&Itemid=380.
Zourinho
QUOTE(MANOLIS24 @ Jul 27 2011, 12:51 ) *
Δεν αμφισβητει κανεις φιλε Zourinho οτι πρεπει να θεσπιστουν κανονες για την συμμετοχη των εφηβικων τμηματων στα Ανδρικα Πρωταθληματα και ισως θα πρεπει να παραδειγματιστουν απο την ΕΣΚΑΝΑ οπως και εσυ αναφερες.Θα μπορουσε και η ΕΣΚΑ να πει στις ομαδες να ιδρυσουν μια θυγατρικη ομαδα για να αγωνιζονται οι εφηβοι , οι παιδες και οι νεοι.

Υ.Γ. Κατι εκτος τοπικ ο Πανιωνιος κατεβαζει ομαδα Εφηβων στην Δ ΕΣΚΑΝΑ με την επωνυμια ΦΑΡΟΣ Ν.Σ.
http://www.athlisi.com/index.php?option=co...&Itemid=380.


Καλη αρχη στον Πανιωνιο ! παντως δεν νομιζω οτι πρεπει να κανουν νεες ομαδες. Το να κατεβασουν νεωων ειναι μια χαρα, ωραιο και μαλιστα εαν αυτο εχει παιδια απο την ιδια ομαδα απο παιδικο και εφηβικο ας παιζουν εως τα 20. Στο λεω παντως σιγουρα πανω απο 4 ομαδες δεν θα ενδιαφερθουν για κατι τετοιο, αφου ολοι δουλευουν για το σημερα σορι, ''δουλευουν'' για το σημερα. Καλη συνεχεια στις μεταγραφες σε ολους! blove.gif
gsp_5
Εγώ λέω, κύριε μοντερέιτορ, να αρχίσουμε να οργανωνόμαστε για τη νέα σεζόν... Να φτιαχτούν για κάθε όμιλο τα αντίστοιχα τόπικς όπως γίνεται ήδη για τη Γ', Β' και Α', να γνωριζόμαστε σιγά σιγά βρε αδερφε!
Izan
Σωστός!...
jhantzop
QUOTE(gsp_5 @ Jul 29 2011, 04:34 ) *
Εγώ λέω, κύριε μοντερέιτορ, να αρχίσουμε να οργανωνόμαστε για τη νέα σεζόν... Να φτιαχτούν για κάθε όμιλο τα αντίστοιχα τόπικς όπως γίνεται ήδη για τη Γ', Β' και Α', να γνωριζόμαστε σιγά σιγά βρε αδερφε!


Θα γίνουν και αυτά! Λίγο υπομονή!


gavronick
QUOTE(jhantzop @ Jul 29 2011, 14:11 ) *
Θα γίνουν και αυτά! Λίγο υπομονή!


Προσωπικά θα πρότεινα η υπομονή να είναι λίγο μεγαλύτερη (Σεπτέμβριος), καθώς όπως είπανε και οι υπεύθυνοι της ΕΣΚΑ στην κλήρωση, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο νέας κλήρωσης μετά τις διακοπές, έτσι ώστε οι όμιλοι να γίνουν 3. Αρκεί 1 ομάδα να αποχωρήσει εγκαίρως. Οπότε αναμένουμε......

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ!!!!
gsp_5
QUOTE(gavronick @ Jul 30 2011, 15:39 ) *
Προσωπικά θα πρότεινα η υπομονή να είναι λίγο μεγαλύτερη (Σεπτέμβριος), καθώς όπως είπανε και οι υπεύθυνοι της ΕΣΚΑ στην κλήρωση, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο νέας κλήρωσης μετά τις διακοπές, έτσι ώστε οι όμιλοι να γίνουν 3. Αρκεί 1 ομάδα να αποχωρήσει εγκαίρως. Οπότε αναμένουμε......

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ!!!!



ΟΡΙΣΤΕ, κύριε μοντερέιτορ! :Ρ

Μα, εδώ που τα λέμε είναι χαζό, από τη στιμγή που, και νωρίς είναι και μπορεί να γίνει η αλλαγή με τους ομίλους, να μην το πράξει η Ενωση.
Αλλά ας μη βιάζονται. Δε χρειάζεται να διακόψουν τις διακοπές τους...Προς θεού... ....
nikos myk
θα ηθελα να ρωτησω κατι ασχετο με το θεμα να θα ηθελα να ρωτησω αγωνηζομουν σε μια ομαδα των κυκλαδων επαιξα σε επιπεδο παιδικου και εφηβικου εχω να αγωνηστω 2 χρονια σε επισημο αγωνα καθωσ δεν ηπυρχαν παιχτες στην ομαδα μου ουτε για εφηβηκο ουτε για ανδρικο και ετσι εκανα προπονησης με το παιδικο και σε ομαδα στιβου αυτη τη 2ετια και σκευτομουν τωρα που θα παω αθηνα (για ιδιοτικη σχολη) θα ηθελα να αγωνηστω σε καποια ομαδα αυτο που θελω να ρωτησω αν θα μπορουσα να αγωνηστω σε καποια απο τισ κατηγοριες της εσκα η να μη δοκιμασω καν
gsp_5
QUOTE(nikos myk @ Aug 7 2011, 11:53 ) *
θα ηθελα να ρωτησω κατι ασχετο με το θεμα να θα ηθελα να ρωτησω αγωνηζομουν σε μια ομαδα των κυκλαδων επαιξα σε επιπεδο παιδικου και εφηβικου εχω να αγωνηστω 2 χρονια σε επισημο αγωνα καθωσ δεν ηπυρχαν παιχτες στην ομαδα μου ουτε για εφηβηκο ουτε για ανδρικο και ετσι εκανα προπονησης με το παιδικο και σε ομαδα στιβου αυτη τη 2ετια και σκευτομουν τωρα που θα παω αθηνα (για ιδιοτικη σχολη) θα ηθελα να αγωνηστω σε καποια ομαδα αυτο που θελω να ρωτησω αν θα μπορουσα να αγωνηστω σε καποια απο τισ κατηγοριες της εσκα η να μη δοκιμασω καν


Δεν έχεις παρά να πας να δοκιμαστείς (να κάνεις προπόνηση) σε κάποια ομάδα, ώστε να δουν οι άνθρωποί της κατά πόσο μπορείς να ανταποκριθείς. Βέβαια, δε ξέρω τί μπορεί να γίνει με το δελτίο σου και αν μπορείς να αγωνιστείς στα φετινά πρωταθλήματα...
ka1972
Απο τη στιγμη που εχεις να παιξεις 2 χρονια και προφανως δε δηλωθηκες σε κανενα φυλλο αγωνα, τοτε μπορεις να βγαλεις δελτιο σε οποια ομαδα θελεις. Οποτε πηγαινε να δοκιμαστεις σε οποια ομδα θελεις και καλη τυχη
gsp_5
Κανένα νέο από την ομοσπονδία? Τί θα γίνει τελικά? Διαλύθηκε καμια ομάδα? Θα ξαναγίνει η κλήρωση?
tarx_12
ο φοιβος που έχει έδρα??
daniel10
Για την ομαδα του γουδιου Εθνικος ελλη/ρωσων θα καθεται στον παγκο ενας πολυ καλος προπονητης που κανει δουλεια και εχει ορεξη για το μπασκετ και ειναι ο Ηλιας Χρουσαλας.
katsman4
Όχι μόνο για την Δ΄...

http://www.eska.gr/index.php?option=com_co...-11-05-21-23-15

bookerface
Που μπορω να δω αποτελεσματα και ποντους ? υπαρχει καποιο επισημο site για τα πρωταθληματα της εσκα ? Ευχαριστω πολυ .
Gas8
QUOTE (bookerface @ Oct 2 2011, 15:50 ) *
Που μπορω να δω αποτελεσματα και ποντους ? υπαρχει καποιο επισημο site για τα πρωταθληματα της εσκα ? Ευχαριστω πολυ .


To site της ΕΣΚΑ είναι το www.eska.gr.
Εκεί βλέπεις μόνο αποτελέσματα αγώνων και όχι επιμέρους πόντους των παικτών.

Συγκεκριμένα η Δ' ΕΣΚΑ δεν έχει ξεκινήσει ακόμα. Πάρε μια ιδέα εδώ πάντως: http://www.eska.gr/index.php?option=com_wr...r&Itemid=70

Αν ξέρει κανείς κάποιο site με περισσότερες λεπτομέρειες, ας μας το πει.
gsp_5
QUOTE(Gas8 @ Oct 3 2011, 08:53 ) *
To site της ΕΣΚΑ είναι το www.eska.gr.
[...]
Αν ξέρει κανείς κάποιο site με περισσότερες λεπτομέρειες, ας μας το πει.


Υπάρχουν και άλλα σάιτ που εκτός από βαθμολογίες και αποτελέσματα έχουν και νέα των ομάδων:

http://southbasket.gr/
http://athlisi.com/
http://www.localbasket.gr/ (πλούσιο υλικό με στατιστικά και άλλα πολλά)
sourouk2
QUOTE(gsp_5 @ Jul 31 2011, 22:41 ) *
ΟΡΙΣΤΕ, κύριε μοντερέιτορ! :Ρ

Μα, εδώ που τα λέμε είναι χαζό, από τη στιμγή που, και νωρίς είναι και μπορεί να γίνει η αλλαγή με τους ομίλους, να μην το πράξει η Ενωση.
Αλλά ας μη βιάζονται. Δε χρειάζεται να διακόψουν τις διακοπές τους...Προς θεού... ....

Τελικα εμειναν 4 οι ομιλοι? Γνωριζει κανεις λεπτομερειες για τις κυρωσεις στις ομαδες οταν δεν θα εφαρμοζουν το ¨μετρο¨ με τους 20χρονους η θα ειναι στη διακριτικη ευχερεια της ομοσπονδιας αναλογα την περιπτωση? (πολυ πονηρο αυτο)
Ξεκιναει το πρωταθλημα αυτη τη βδομαδα και θελω να ευχηθω καλη χρονια.
Αν θελετε προγνωστικα επιτρεψτε μου να ισχυριστω πως στις 3 πρωτες ομαδες των ομιλων θα βρισκονται αυτες με την καλυτερη ποιοτητα σε 20χρονους και συγχρονως θα μαζευονται στο γηπεδο πανω απο 1 φορα τη βδομαδα.
gsp_5
QUOTE(sourouk2 @ Oct 8 2011, 11:46 ) *
Τελικα εμειναν 4 οι ομιλοι? Γνωριζει κανεις λεπτομερειες για τις κυρωσεις στις ομαδες οταν δεν θα εφαρμοζουν το ¨μετρο¨ με τους 20χρονους η θα ειναι στη διακριτικη ευχερεια της ομοσπονδιας αναλογα την περιπτωση? (πολυ πονηρο αυτο)


To site της ΕΣΚΑ κοιμάται για τα καλά. Δεν έχει γίνει αλλαγή στους ομίλους (και σιγά μην περιμέναμε να το μάθουμε από το site). Ακόμα δεν έχουν βάλει τις ημερομηνίες και τις ώρες στο πρόγραμμα των αγώνων. Τί να πει κανείς...
gk65
QUOTE(gsp_5 @ Oct 8 2011, 20:34 ) *
To site της ΕΣΚΑ κοιμάται για τα καλά. Δεν έχει γίνει αλλαγή στους ομίλους (και σιγά μην περιμέναμε να το μάθουμε από το site). Ακόμα δεν έχουν βάλει τις ημερομηνίες και τις ώρες στο πρόγραμμα των αγώνων. Τί να πει κανείς...

Εχει προβλημα και δεν μπορουν να ανεβασουν τιποτα. Θελει αναβαθμιση αλλα λογο των περικοπων στα χρηματα απο την ΓΓΑ δεν υπαρχει ουτε ευρω για επισκευες.
Gas8
QUOTE (sourouk2 @ Oct 8 2011, 12:46 ) *
Αν θελετε προγνωστικα επιτρεψτε μου να ισχυριστω πως στις 3 πρωτες ομαδες των ομιλων θα βρισκονται αυτες με την καλυτερη ποιοτητα σε 20χρονους και συγχρονως θα μαζευονται στο γηπεδο πανω απο 1 φορα τη βδομαδα.


2 εικοσάχρονοι στην πεντάδα είναι σημαντικός παράγοντας αλλά όχι και τόσο καθοριστικός νομίζω.

Όσο για τις προπονήσεις, είμαι αισιόδοξος ότι δεν θα είναι τόσο καφενείο η κατηγορία μας.
Θα δείξει πάντως.

Καλή αρχή αυτήν την εβδομάδα σε όλους!!!
gsp_5
Καλή αρχή σε όλες τις ομάδες της κατηγορίας! Εύχομαι σε όλους να εκπληρώσουν τους στόχους τους και να ευχαριστηθούμε μπάσκετ, πάνω απ' όλα!

Συμφωνώ και γω πως οι μικροί θα παίξουν συμαντικό ρόλο φέτος στην επιτυχία/αποτυχία μιας ομάδας. Όσο για τη συνέπεια στις προπονήσεις δε νομίζω να υπάρχει ομάδα, ακόμα και στη Δ', που να πηγαίνει για άνοδο και να μην κάνει τουλάχιστον 2 προπονήσεις + αγώνα σε 1 βδομάδα.

Υ.Γ. Εκτός από το πρόβλημα στο σάιτ της ΕΣΚΑ φαίνεται πως και εδώ, στο forum, κάποιοι έχουν ξεχαστεί, και αναφέρομαι στη δημιουργία ξεχωριστού "χώρου" για κάθε όμιλο. Εκτός και αν θα το πάμε όλη τη σεζόν έτσι, 4 όμιλοι μαζί!
panther2910
Επιτέλους 6 μέρες έμειναν για το πρώτο επίσημο της χρονιάς!Καλή σεζόν σε όλους χωρίς τραυματισμούς και με αρκετή ανοχή στους διαιτητές γιατί στην τελευταία κατηγορία συνήθως είναι άσχετοι!Άντε θα χωριστούμε σε ομίλους καμιά φορά????
Izan
Καλημερα!Καλη χρονια σε ολους και απο εμενα,χωρις τραυματισμους!Ελπιζω να χωριστουμε σε ομιλους για να γραφουμε και να ξερουμε τι γινεται!Ελπιζω να γραφουμε και τα σκορ απο τα αλλα παιχνιδια και την βαθμολογια γιατι τα site που ειναι υπευθυνα για αυτο το πραγμα,φετος δεν βλεπω να κανουν κατι... (site εσκα) Καλη χρονια και παλι!!
panther2910
Moderator τι θα γίνει;;; Την έχεις ξεχάσει εντελώς την δ εσκα.Θα χωριστούν τα topic σε ομίλους;;;
tasoszef
ΑΟ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ - ΔΑΣ ΖΕΦΥΡΙΟΥ 64-88
eukolh nikh gia to zefuri apo thn arxh mprosta sto skor
jhantzop
QUOTE(panther2910 @ Oct 14 2011, 15:49 ) *
Moderator τι θα γίνει;;; Την έχεις ξεχάσει εντελώς την δ εσκα.Θα χωριστούν τα topic σε ομίλους;;;


Τα topics φτιάχτηκαν. Μπορείτε να ποστάρετε πλέον εκεί.


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.