Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA Finals Game 5
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals > NBA Finals 2012
Pages: 1, 2
baskethood
QUOTE (PARISINOS @ Jun 23 2012, 13:34 ) *
Μου γραφεις οτι ειπα οτι ο τζειμς και οι χιτ δεν εχουν ποστ game ενω εγω εγραψα το εξης στη δημοσιευση 41, χθες στις 19.15.



Εγραψα ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι οι χιτ δεν εχουν το παιχνιδι στο ποστ και τα πλευς των πραιμ λεικερς, μποστον, σπερς . οχι οτι ειναι ανυπαρκτοι και δεν εχουν τιποτα. Το οτι εσυ το αγνοησες ειτε απο αποσεξια, ειτε απο βιασυνη, ειτε επειδη σε βολευε, δεν σημαινει οτι εγω δεν το ειπα. Μπορει να γραφω για την πλακα μου, αλλα τιποτα απ οσα γραφω δεν ειναι τυχαιο.

Το οτι λοιπον ειχαν καλυτερο παιχνιδι στο ποστ απο τους θαντερ, δεν λεει κατι σε σχεση με αυτο που εγραψα . οτι στατιστικα παρεθεσες ειναι ως εκ τουτου εντελως ασχετα. Για να κοντραρεις την αποψη μου θα πρεπει να μου βρεις στατιστικα που να λενε οτι ο τζειμς εχει καλυτερο ποστ παιχνιδι απο τον πραιμ γκαρνετ, Πραιμ ντανκαν, πραιμ μπαινουμ κλπ. Και ακομα και να βρεις ( μιας και παντα υπαρχει ενα στατιστικο για να υποστηριξει ο καθενας οτι τον βολευει ) και παλι δεν θα καταριπτει το μπασκετικο ματι, οτι απλα ο πραιμ ντανκαν δεν συγκρινεται με τον τζειμς η τον μπος στο ποστ.

Οπως βλεπεις , καμια ανακολουθια δεν υπαρχει στα ποστ μου.

Απαντώ

QUOTE
Παιχνιδι στο ποστ παλι δεν εχουν μιας και οπως ειπα ο σεντερ τους ειναι κακος παιχτης , ενω ο μπος ειναι παιχτης που παιζει κατα βαση με προσωπο στο καλαθι, ενος κανεις απο τους περιφερειακους τους δεν εχει αξιοπιστο παιχνιδι με πλατη ως βασικη επιθετικη επιλογη.

Καμία απολύτως σύγκριση δεν έκανες στις 22/5/2012 μεταξύ των Heat και των C's ή Lakers. Έγραψες ότι δεν έχουν post. Είναι ψέμα και σου το απέδειξα.
Εκτός και αν κάθε επόμενο post σου αναιρεί κάθε προγούμενο.
Για να μείνες λοιπόν σταθερός στην άποψη σου πρέπει να φέρεις στατιστικά που να δείχνουν ότι (το ξαναγράφω):
QUOTE
Παιχνιδι στο ποστ παλι δεν εχουν μιας και οπως ειπα ο σεντερ τους ειναι κακος παιχτης , ενω ο μπος ειναι παιχτης που παιζει κατα βαση με προσωπο στο καλαθι, ενος κανεις απο τους περιφερειακους τους δεν εχει αξιοπιστο παιχνιδι με πλατη ως βασικη επιθετικη επιλογη.


Αν αυτό ήταν σύγκριση τότε θα έγραφες κάτι τέτοιο:
QUOTE
Παιχνίδι στο ποστ δεν έχουν όπως είναι η Βοστώνη και οι Lakers, ο center τους είναι κακός παίκτης, ενώ ο Bosh είναι παίκτης που παίζει κατά βάση με πρόσωπο (ενώ ο KG δεν κάνει το ίδιο; λέω εγώ) στο καλάθι, ενώ κανείς από τους περιφερειακούς τους δεν έχει αξιόπιστο παιχνίδι με πλάτη ως βασική επιλογή όπως την είχε ο Pierce και o Kobe

Εσύ όμως μίλησες για το Μαϊάμι.

Επίσης έγραψες και αυτό την ίδια μέρα
QUOTE
Αν λοιπον τους εγκλωβισεις σε αργο ρυθμο, κοβοντας το τρανζισιον τους (περιοριζοντας τα λαθη σου ) και τους κοψεις τα ντραιβ προς τη ρακετα , δεν εχουν αλλο τροπο παιχνιδιου. Δεν εχουν το σουτ για να ξεμπλοκαρουν το παιχνιδι τους, ενω δεν εχουν και το παιχνιδι στο ποστ για να δοκιμασουν διαφορετικη προσεγγιση.


Στους τελικούς λοιπόν (και στους τελικούς) απέδειξαν ότι έχουν post game. Χθες (και τώρα) προσπάθησες να την κάνεις γυριστή λέγοντας ότι έκανες σύγκριση μεταξύ των prime C's και των prime Lakers. Όμως δυστυχώς για σένα τα γραπτά μένουν.
Σε ρωτάω λοιπόν ευθέως. Στο ποστ στις 22/5 έκανες σύγκριση μεταξύ των C's και των Lakers ή έγραφες την άποψη σου για τους Heat;

ΥΓ. Αφού ξεκαθαρίσαμε λοιπόν ποιος είναι συνεπής και ποιος όχι μπορούμε να πάμε παρακάτω;
To μη αξιόπιστο παιχνίδι του James με πλάτη λοιπόν είναι αυτό που του δίνει 0.94 πόντους ανά κατοχή (στην 25η θέση μεταξύ όλων των παικτών της λίγκας ψηλών συμπεριλαμβανομένων) και τον κάνει να σουτάρει με 49.2%.
Και το μη αξιόπιστο παιχνίδι του Wade με πλάτη είναι αυτό που του δίνει 0.92 πόντους ανά κατοχή (στην 39η θέση μεταξύ όλων των παικτών της λίγκας ψηλών συμπεριλαμβανομένων) και τον κάνει να σουτάρει με 44.7%.
PARISINOS
Στο πρωτο μου ποστ δεν εκανα ευθεια συγκριση με αλλη τοπ ομαδα μιας και θεωρησα προφανες οτι δεν θα θεωρουσα μια τοπ ομαδα ΝΒΑ ανυπαρκτη σε οποιοδηποτε τομεα. Οταν ειδα οτι αντεδρασες εγραψα αυτο.

QUOTE(PARISINOS @ May 21 2012, 17:03 ) *
Φιλε μπασκετχουντ κανενας δεν λεει οτι τα μαιαμι δεν εχεις πλευς και ειναι ασχετο στο 5 επι 5.

Αλλα ειναι κοινως αποδεκτο οτι αν συγκρινεις ομαδες σαν τον σαν αντονιο, τους μποστον πριν κανα χρονο, μεχρι και τους νταλλας περσυ, υπαρχει ΧΑΩΔΗΣ διαφορα στο σετ παιχνιδι. Πραγματικα δεν χρειαζομαι στατιστικα για να δω οτι το μαιαμι βασιζεται περισσοτερο στο ατομικο ταλεντο.


και μετα στο επομενο ποστ εγραψα αυτο.

QUOTE(PARISINOS @ May 21 2012, 19:44 ) *
γενικα ομως οπως ειπα, πολυ το ψαχνουμε με τα στατιστικα. Αν καποιος θεωρει οτι οι μαιαμι παιζουν οσο καλα στο σετ παιχνιδι παιζουν οι σπερς , πασο πραγματικα.


Στο επομενο απο αυτο εγραψα εκεινο που ελεγα για το οτι το μαιαμι θα παρει κατα τη γνωμη μου δυο πρωταθληματα (αυτο που παρεθεσα στο προηγουμενο ποστ ) και συνεχισα λεγοντας το εξης..

QUOTE(PARISINOS @ May 21 2012, 22:35 ) *
ναι η απαντηση μου ειναι πασο, γιατι πραγματικα εμενα μου φαινεται ΠΡΟΦΑΝΕΣ ανεξαρτητως στατιστικων , οτι οι σπερς ειναι καλυτεροι στο σετ παιχνιδι. Προσεξε, δεν εννοω οτι δεν σεβομαι την αποψη σου. Και μπορει και να εχεις δικιο στην τελικη. Για μενα ομως, και με την δικη μου φιλοσοφια γυρω απο το μπασκετ, μου φαινεται τοσο προφανες , που πραγματικα δεν μπαινω καν στον κοπο να το συζητησω. Αν καποιος διαφωνει, σημαινει οτι απλα εχει τελειως διαφορετικη φιλοσοφια και δεν μπορω να του το εξηγησω.


Ειναι πιστευω λοιπον προφανες, οτι εκανα ΕΥΘΕΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ μεταξυ του σετ παιχνιδιου των χιτ (δηλαδη πλευ και ποστ παιχνιδι) με αυτο ανωτερων ομαδων οπως στην προκειμενη τους σπερς . Ειναι προφανες οτι δεν εβγαζα αχρηστους τους μαιαμι στο σετ παιχνιδι , αλλα τους εβγαζα χειροτερους απο κορυφαιες ομαδες σε αυτο τον τομεα οπως τους σπερς . Αυτο που εγραψα και τωρα δηλαδη (απλα στα παραδειγματα μου εβαλα τωρα και τους λεικερς, σελτικς, τιποτα παραπανω).

κανενα ψεμα λοιπον δεν εγραψα. Ηταν προφανες το τι εγραψα και οχι μονο ειναι προφανες, αλλα το ηξερες και εσυ , μιας και φτανουμε στο κερασακι στην τουρτα.

Μετα απ οσα εγραψα σε πιο πανω ποστ, εσυ απαντησες,

QUOTE(baskethood @ May 21 2012, 22:41 ) *
edit
Γράψε λάθος. Δικαιολογημένα το είπες, εγώ δεν πρόσεξα ότι απάντησα σε σύγκριση με τους Σπέρς. Είχα στο μυαλό μου το πρωινό ποστ. Sorry sad.gif
Όχι δεν πιστεύω ότι είναι καλύτεροι σε σετ από το Σαν Αντόνιο. Πιστεύω όμως ότι έχουν καλή σετ επίθεση (αν δεν κάνω λάθος αυτό είχες αμφισβητήσει και εσύ).



καμια γυριστη δεν εκανα λοιπον εγω ουτε τοτε , ουτε τωρα. Ειναι προφανες σε ολη τη συζητηση , οτι δεν ελεγα οτι οι μαιαμι ειναι ασχετοι στο σετ παιχνιδι, στα πλευς τους και στο ποστ απ, απλα ειναι χειροτεροι απο τις τοπ ομαδες σε αυτο τον τομεα (η συγκριση ηταν με τους σπερς τοτε). Το εγραψα 100 φορες μεσα στην συζητηση, σε ΟΛΑ τα ποστ, εκτος απο το αρχικο, μιας και προφανως εκει το θεωρησα αυτονοητο (που να φανταστω οτι θα θεωρησει καποιος οτι θεωρω ασχετους , ασχετους εντελως δηλαδη, στα πλευ, ομαδα τετοιου επιπεδου)

Ειναι προφανες το τι εγραφα, και το ΗΞΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ.

Αφου λοιπον ξεκαθαρισαμε ποιος ειναι συνεπης και ποιος οχι, ειδαμε πλεον ποιος ειναι ΚΑΙ ΕΜΠΑΘΗΣ, μιας και μεχρι και τωρα ξερεις τι εννοω, απλα το παιζεις κινεζος.

Οπως ειπες τα γραπτα μενουν. Και δυστηχως δεν σε ευνοουν. Το τι ειπωθηκε ηταν ξεκαθαρα και σε μενα, και σε σενα και σε ολους.

καλημερα.
baskethood
Καλά τα πας, συνέχισε!

Μιλάμε για το παιχνίδι στο post και τώρα το γυρίζεις στο σετ παιχνίδι επειδή έτσι σε συμφέρει.
Το γράφω από χθες ότι αναφέρομαι στο post μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Είπες ή δεν είπες τα δύο επόμενα;;;;

QUOTE
Παιχνιδι στο ποστ παλι δεν εχουν μιας και οπως ειπα ο σεντερ τους ειναι κακος παιχτης , ενω ο μπος ειναι παιχτης που παιζει κατα βαση με προσωπο στο καλαθι, ενος κανεις απο τους περιφερειακους τους δεν εχει αξιοπιστο παιχνιδι με πλατη ως βασικη επιθετικη επιλογη.


QUOTE
Το προβλημα των χιτ ειναι κυριως η συνυπαρξη λεμπρον , ουιειντ. ΚΑι οι δυο ειναι παιχταραδες, αλλα και οι δυο ειναι εξαιρετικοι μονοπλευροι. Ουτε παιχνιδι στο ποστ, ουτε σουτ, ουτε παιχνιδι χωρις τη μπαλα. Κανενας απο τους δυο. Βγαλε τον ουειντ και βαλε τον 37 χρονο ρει αλλεν, και οι χιτ γινονται ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ.


Αναφέρομαι στο post game. Τα είπες ναι ή όχι;;; Τι μου λες τώρα για το σετ παιχνίδι (τα λέμε μετά γι'αυτό αν θες)...

To ξαναγράφω άλλη μια φορά λοιπόν με bold για να το καταλάβεις καλύτερα.

To μη αξιόπιστο παιχνίδι του James με πλάτη λοιπόν είναι αυτό που του δίνει 0.94 πόντους ανά κατοχή (στην 25η θέση μεταξύ όλων των παικτών της λίγκας ψηλών συμπεριλαμβανομένων) και τον κάνει να σουτάρει με 49.2%.
Και το μη αξιόπιστο παιχνίδι του Wade με πλάτη είναι αυτό που του δίνει 0.92 πόντους ανά κατοχή (στην 39η θέση μεταξύ όλων των παικτών της λίγκας ψηλών συμπεριλαμβανομένων) και τον κάνει να σουτάρει με 44.7%.

Όσες φορές και να πεις ότι ο James και o Wade δεν έχουν παιχνίδι στο post τα νούμερα υπάρχουν. Και εμένα δεν μου αρέσει που η Ελλάδα αποκλείστηκε χθες, αλλά, δεν μπορώ να το αμφισβητήσω. Είναι γεγονός, δεν είναι άποψη.

ΥΓ.
Αν πω ότι ο ΔΔ είναι μέτριος αμυντικός δεν είναι άποψη.
Αν πω ότι σήμερα είναι Τετάρτη δεν είναι άποψη.
Τα μαθήματα δημοκρατίας που πήγες να μου κάνεις δεν ευσταθούν. Τις απόψεις τις δέχομαι όσο και αν διαφωνώ. Αμφισβήτηση των γεγονότων είναι που δεν δέχομαι.

ΥΓ2. Επειδή συνεχίζεις τις αοριστίες.

QUOTE
καμια γυριστη δεν εκανα λοιπον εγω ουτε τοτε , ουτε τωρα. Ειναι προφανες σε ολη τη συζητηση , οτι δεν ελεγα οτι οι μαιαμι ειναι ασχετοι στο σετ παιχνιδι, στα πλευς τους και στο ποστ απ, απλα ειναι χειροτεροι απο τις τοπ ομαδες σε αυτο τον τομεα (η συγκριση ηταν με τους σπερς τοτε.

Οι Spurs παίζουν πολύ λιγότερο και είναι αρκετά πιο κάτω σε αποτελεσματικότητα στο post απ'ότι οι Heat.
Αν δεν το ξέρεις ευκαιρία να το μάθεις τώρα.
Emanuel David Ginobili
PARISINOS
Tωρα εσυ μου κανεις πλακα ετσι?

Το φορουμ δεν ειναι νομικο βημα, να γραφουμε εκατο φορες τα ιδια πραγματα , αλλιως καθε ποστ θα ηταν 8 σελιδες το καθενα , για να καλυψουμε ολες τις ενδεχομενες αοριστιες, λες και ειναι δικαστικη αποφαση.

Στο εγραψα ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ .

QUOTE(PARISINOS @ May 21 2012, 23:03 ) *
για μενα για να εισαι καλος στο σετ παιχνιδι, πρεπει να εισαι αρτιος επιθετικα ως ομαδα σε ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ επιθεσης. Οι μαιαμι δεν μου δειχνουν να το εχουν αυτο.


Ολες τις μορφες επιθεσεις εγραψα. Τι αλλο να σου γραψω για να καταλαβεις οτι προφανως οταν μιλαω για σετ παιχνιδι το συνδεω αμεσα με το παιχνιδι στο ποστ, για το οποιο καναμε ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

βεβαια επαναλαμβανω, ΜΙΑ ΧΑΡΑ εχεις καταλαβει τι εννοω με δικη σου μαλιστα παραδοχη. Τωρα κανεις τον κινεζο και προσπαθεις να αλλαξεις θεμα στην συζητηση παραθετοντας στατιστικα, αλλα εγω ειμαι δικηγορος και τη συζητηση δεν την αφηνω να ξεφυγει απο κει που τη θελω.

Τα στατιστικα που παραθετεις δεν τα κοιταω καν ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, γιατι τοση ωρα δεν σου απαντω για να υπερασπιστω μια μπασκετικη αποψη. Σου ειπα, αυτη ειναι η αποψη μου, δεν αλλαζει. Ο καθενας τη γνωμη του, δημοκρατια εχουμε. Μεχρι και αν θελω να πιστευω οτι σημερα ειναι τεταρτη οπως λες, παραμενει δικαιομα μου. Απο αυτα που συνεχιζεις και γραφεις, θεωρω οτι χρειαζεσαι ταχιστα οχι μονο ενα αλλα πολλα μαθηματα δημοκρατιας.

Τοση ωρα σου απαντω γιατι με ειπες ανακολουθο και οτι κανω γυριστη.

ε σου απεδειξα οτι οχι μονο δεν εκανα γυριστη αλλα η αποψη μου παραμενει οσο πιο σταθερη γινεται. οτι εγραψα τωρα, εγραψα και πριν 1 μηνα, και πριν 2 χρονια, σχεδον λεξη προς λεξη.

Η συζητηση αυτη τη στιγμη , απο χθες βασικα , γινεται για τη σταθεροτητα της αποψης μου.

Μη μου το γυριζεις σε στατιστικα κλπ.

Απλα μολις καταλαβες οτι δεν σε συμφερει, μιας και ειναι πλεον προφανες, ποιος κανει τις κολοτουμπες, προσπαθεις να το ξαναγυρισεις σε μπασκετικη συζητηση.

οχι φιλε baskethood.

Η μπασκετικη συζητηση τελειωσε οταν μου ειπες να το "κοψω μιας και δεν το χω" προσβλητικα και υποτιμητικα.

εκει τελειωσε η συζητηση για τον λεμπρον και το μπασκετ. Σιγα μην κατσω να συζητησω για μπασκετ οταν ο αλλος προφανως εχει νευρα , δεν εχει αυτοελενχο και γενικα βλεπει φαντασματα.

Η συζητηση ηταν για τη σταθεροτητα της αποψης μου.

Πηγες να μου τη βγεις , χρησιμοποιοντας γελοιες μεθοδους , ψαχουλευοντας ποστ λες και ειμαστε σε δικαστηριο. Ελα ομως που εχουν γνωση οι φυλακες. Οτι εγραψα ειναι εντελως , αλλα εντελως ομως σταθερο με αυτα που εγραψα παλιοτερα.

και οχι μονο ειναι σταθερα , αλλα απεδειξα οτι ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ ΚΙΟΛΑΣ. Εν γνωση σου και συνηδειτα εγραψες οτι εγραψες για κολοτουμπες κλπ, μπας και δεν αντιδρασω . Αλλα βλεπεις την πατησες.

Το αν διαφωνεις τωρα με αυτη την σταθερη κατα τα αλλα αποψη, ειναι δικαιομα σου.

Οπως ειναι δικαιομα μου να εχω ΟΤΙ ΑΠΟΨΗ γουσταρω.

Μεχρι και να θεωρω τον λεμπρον η τον κομπι γατακι και παιχτακι της σειρας που λεει ο λογος.

και αφου απεδειξα τουλαχιστον οτι ειμαι σταθερος, μπορουμε να σταματησουμε καπου εδω και τη συζητηση.

Σταθερος ειμαι . Σε αυτο απετυχες παταγοδως να αποδειξεις το οτιδηποτε.

Στα υπολοιπα μπασκετικα συμφωνουμε οτι διαφωνουμε. Αποψεις ειναι αυτες.
baskethood
QUOTE (PARISINOS @ Jun 23 2012, 16:43 ) *
Οπως ειναι δικαιομα μου να εχω ΟΤΙ ΑΠΟΨΗ γουσταρω.

Τι έγινε, "κατάφερα" και εκνεύρισα τον βράχο της ψυχραιμίας; Ήρεμα γιατί μια από τις αρχές μια συζήτησης είναι ότι όταν εκνευρίζεσαι χάνεις το δίκιο σου.
Πάντως σ'ευχαριστώ που αφιέρωσες λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σου, σε εμένα τον ταπεινό χρήστη baskethood. Είναι τιμή μου που μου απεύθυνες τον λόγο, πραγματικά.
Κάθε πότε παραδίδεις μαθήματα δημοκρατίας; Τα δίδακτρα με απασχολούν, πιστεύω θα μου κάνεις μια κάποια καλύτερη τιμή, έτσι;


QUOTE
και αφου απεδειξα τουλαχιστον οτι ειμαι σταθερος, μπορουμε να σταματησουμε καπου εδω και τη συζητηση.

Πρέπει να σταματήσω; Πώς το έχετε εσείς οι δημοκρατικοί;


QUOTE
Η μπασκετικη συζητηση τελειωσε οταν μου ειπες να το "κοψω μιας και δεν το χω" προσβλητικα και υποτιμητικα.

Είσαι ψεύτης και γκεμπελίσκος. Δεν σου είπα κόψτο γιατί δεν το έχεις. Είπα, Αν είδες τελικούς και κατάλαβες ότι δεν έπαιζαν στο post κόψτο. Αυτό εννοούσα και το ξαναλέω. Αν σ'αρέσει.
duncan21
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Jun 23 2012, 16:40 ) *

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

Σόρυ που διακόπτω τη συζήτηση μ' αυτό τ' ανούσιο ποστ αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ...

j-kidd13
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Jun 23 2012, 16:40 ) *


ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ!!!!


Καταντησε γραφικο νομιζω ολο αυτο το απο πανω.....Υπαρχουν και pm....
Emanuel David Ginobili





edit: @Duncan, Kidd μου το γ@..τε με τα ενδιαμεσα ποσς! smiley.gif

Υ.Γ. Ειρηνη υμιν!
PARISINOS
Με το ποστ του φιλου τζινομπιλι , πραγματικα δυσκολευτηκα να κρατηθω απο τα γελια. smiley.gif Απιστευτο smiley.

Φιλε μπασκετχουντ, απ ολο το ποστ μου , σου φαινομαι τσαντισμενος? smiley.gif Επειδη εγραψα γουσταρω? smiley.gif

Τωρα για τη συζητηση. δεν πρεπει ντε και καλα να σταματησεις. Απλα τριτη βασικη αρχη μιας συζητησης ειναι οτι πρεπει να ειστε δυο για να την κανετε. Ε εγω σταματαω εδω. Εντελως δημοκρατικα.

Υ.Γ. Το οτι ηταν προσβλητικο αυτο που εγραψες στο εγραψε και ο φιλος majesty .

Υ.Γ.2. παιδες σορρυ για το οφ τοπικ. Απλα το να κανεις συζητηση με τον baskethood ειναι παντα μια πραγματικη απολαυση. Πραγματικα. Γενικα μ αρεσουν οι εντονες συζητησεις, αλλα ειδικα αυτες με τον baskethood αλλα και παλιοτερα με τον αir αnd king για ΝΒΑ ειναι πραγματικα απολαυση.

Υ.Γ.3. Και μην μας βλεπετε ετσι. Με τον μπασκετχουντ τα βρισκουμε παντα μετα. Σαν κατι αδερφακια που τσακωνονται στα πλευ γκραουντ.

Υ.Γ.4. Το αστειο ειναι οτι ειμαστε και οι δυο τοσο ισχυρογνωμονες , που τωρα φευγουμε και οι δυο απο τη συζητηση, πεποισμενοι και οι δυο , οτι την κερδισαμε!!! Lol...

Y.G.5. Μονο για την λεξη γκεμπελισκος, αξιζε η συζητηση. πραγματικα δεν την ειχα ξανακουσει. πραγματικα με εκανε και γελασα (καμια ειρωνεια εδω φιλε Χουντ, πραγματικα).
baskethood
Μαζί με τις ποινές που θα δεχτώ (και μου αξίζουν) αυτομπανάρομαι και για 15 μέρες. Έτσι, για να συμμορφωθώ smile.gif
Sorry που σας κούρασα.
PARISINOS
QUOTE(baskethood @ Jun 23 2012, 14:06 ) *
Μαζί με τις ποινές που θα δεχτώ (και μου αξίζουν) αυτομπανάρομαι και για 15 μέρες. Έτσι, για να συμμορφωθώ smile.gif
Sorry που σας κούρασα.


Φιλε baskethood σταματα να λες αηδιες. Εχουμε και προολυμπιακο σε λιγο.

Θερμη παρακληση να μην δεχτει καμια ποινη ο φιλος μπασκετχουντ, η αν δεχτει, να δεχτω και εγω την ιδια, μιας και προφανως την αξιζουμε παρεα (οποια και αν ειναι αυτη). Θα ειναι κριμα κατα τη διαρκεια του προολυμπιακου να εχουμε λιγοτερους ποστερ που ξερουν καλα το μπασκετ .

Υ.γ. Δευτερη παρακληση να μεταφερθουν τα ποστ μας, στο χιουμοριστικο τοπικ που ανοιξε μιας και πραγματικα δεν εχουν σχεση με το παρων, αλλα ειναι κριμα να χαθουν γιατι ειναι γενικα αρκετα αστεια. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
j-kidd13
Eιληκρινα θα μας οδηγησετε στην σχιζοφρενεια.....tongue.gif
Mετα την τρικυμια ερχεται η απολυτη συμφιλιωση....tongue.gif
pmam
Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι το ίδιο άτομο, και παίζει μαζί μας.
Αλήθεια, ο spysta τι κάνει; tongue.gif
white_mamba
Δειτε την ΕΠΙΣΗΜΗ δολοφονια του ΣΚΙΠ ΜΠΕΙΛΕΣ στον αερα στην ιδια του την εκπομπη απο εναν ανθρωπο που δεν σεβομουν μεχρι τωρα..

http://www.youtube.com/watch?v=wyjCgfDDIrU...feature=related

ο μαρκος δειχνει πως η γνωση του για το παιχνιδι ειναι τιτανομεγιστη και σε σχεση με το ιδιο βαρετο πια, γενικευμενο τρολιν του σκιπ ειναι ο ελεφαντας vs ενα σκαθαρι.
SteveNashidis
QUOTE(white_mamba @ Jun 23 2012, 17:57 ) *
Δειτε την ΕΠΙΣΗΜΗ δολοφονια του ΣΚΙΠ ΜΠΕΙΛΕΣ στον αερα στην ιδια του την εκπομπη απο εναν ανθρωπο που δεν σεβομουν μεχρι τωρα..

http://www.youtube.com/watch?v=wyjCgfDDIrU...feature=related

ο μαρκος δειχνει πως η γνωση του για το παιχνιδι ειναι τιτανομεγιστη και σε σχεση με το ιδιο βαρετο πια, γενικευμενο τρολιν του σκιπ ειναι ο ελεφαντας vs ενα σκαθαρι.



Πολύ ωραίο το βίντεο που ανέβασες φίλε .Επίσης πολύ ωραία η συζήτηση που εξελίχθηκε στο συγκεκριμένο πάνελ με πολιτισμό και αλληλοσεβασμό κάτι που πρέπει να δίνει παραδείγματα στα καθημερινά debate που γίνονται σε αυτό το φόρουμ ( σπόντα για την ανούσια συζήτηση που έγινε σε 2 σελίδες από σχόλια 69.gif )

Πολύ ωραία τα είπε ο Μαρκ γνωρίζοντας πολύ καλά στο τι λέει και το πως ανέλυε . Τεκμηρίωνε την κάθε φράση του και κάθε παράμετρο για τους τελικούς και για την ομάδα του Μιαμι .
Οfftopic . Yπάρχει άραγε επαγγελματίας που να θίγεται τόσο πολύ όταν του λένε δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου όσο αυτό των δημοσιογράφων (αθλητικών η μή ) ;; Πολύ σωστή λοιπόν η σύγκριση του άσπρου_μάμπα tongue.gif περί ελέφαντα και σκαθαριού
aegeansheed
Τόση διαφήμιση τσάμπα. Τόσα χρόνια δεν τον είχα ακούσει καν, σήμερα μάθαμε έναν σκόμα Πουρουπουπού. Για τον Stephen α Smith μία φορά τον άκουσα κάποτε και ήταν αρκετή για να μην υπάρξει επόμενη. Έκτοτε τον ξσνάκουσα όταν άλλοι retweetαραν κάποια φήμη για παίκτη/προπονητή που πόσταρε.

Enough of bullshitting...

Matt Moore, Woj, Simmons, Arnovitz, Stein, κυρίως.
sacarame
1 φάουλ + 5 μέρες μπαν στον χρήστη baskethood

1 φάουλ + 3 μέρες μπαν στον χρήστη Parisinos

για την προσωπική τους διαμάχη..... Ρε μάγκες, αφού πραγματικά δεν μπορείτε να συμφωνήσετε, ή χαλαρώστε λιγάκι και οι δυο στο ποιος θα αποδείξει στον άλλο ότι έχει δίκιο και κατεβάστε τους τόνους, ή τελοσπάντων υπάρχει και το ignore...

John Valthuer
Μπράβο στον Mark Cuban. Ποτέ δεν τον συμπαθούσα ιδιαίτερα αλλά μετά απ' αυτήν την εμφάνιση αρχίζω να έχω καλύτερη γνώμη γι' αυτόν. Απέδειξε ότι μπορεί να συζητήσει με επιχειρήματα και έβαλε στην θέση του έναν άνθρωπο που, όπως πολύ σωστά είπε, συνήθως καταφεύγει σε γενικολογίες αντί να προχωρά σε σοβαρή μπασκετική ανάλυση. Μήπως το ESPN να προσλάβει τον Mark; Χειρότερα απ' τον Skip πάντως αποκλείεται να τα πάει. Απ' την άλλη όμως, First Take χωρίς αντιπαράθεση Smith - Bayless δεν λέει.
captain charisma
παρατηρησα καποια πραγματα..ο τζειμς μετα τα χαστουκια των περσινων τελικων σαν να αναθεωρησε καποια πραγματα... αλλωστε το ειπε κ ο ιδιος οτι εμαθα να ειμαι ταπεινος...λεξεις που δεν τις ηξερε καν ο τζειμς και τις διδαχτηκε απο γερμανο παρακαλω....και αυτο επαιξε μεγαλο ρολο γτ εκοψε τους αστειησμους με τα βηχαλακια τα σχολια του στα τουιτερ και αλλα τετοια περιστατικα φετος..και ηταν πιο συγκεντρωμενος..

περσι λεγαμε για τους μαβερικς οτι ηταν κωλοφαρδοι κυριως στα τριποντα οπου ολα μπαιναν...για τους φετινους χιτ τι πρεπει να πουμε???απ το πουθενα μπατιερ τσαλμερς μιλλερ τα βαζαν σαν να πετουσαν βοτσαλα στη θαλασσα..τι λεμε τωρα?

η οκλαχομα πολυ αναρχο μπασκετ επαιξε και αυτο ηταν ψωμοτυρι για τους χιτ...οι σπερς που ειναι πιο οργανωμενη ομαδα νομιζω θα το παιρναν το τιτλο..αυτα..
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(captain charisma @ Jun 24 2012, 13:19 ) *
παρατηρησα καποια πραγματα..ο τζειμς μετα τα χαστουκια των περσινων τελικων σαν να αναθεωρησε καποια πραγματα... αλλωστε το ειπε κ ο ιδιος οτι εμαθα να ειμαι ταπεινος...λεξεις που δεν τις ηξερε καν ο τζειμς και τις διδαχτηκε απο γερμανο παρακαλω....και αυτο επαιξε μεγαλο ρολο γτ εκοψε τους αστειησμους με τα βηχαλακια τα σχολια του στα τουιτερ και αλλα τετοια περιστατικα φετος..και ηταν πιο συγκεντρωμενος..

περσι λεγαμε για τους μαβερικς οτι ηταν κωλοφαρδοι κυριως στα τριποντα οπου ολα μπαιναν...για τους φετινους χιτ τι πρεπει να πουμε???απ το πουθενα μπατιερ τσαλμερς μιλλερ τα βαζαν σαν να πετουσαν βοτσαλα στη θαλασσα..τι λεμε τωρα?

η οκλαχομα πολυ αναρχο μπασκετ επαιξε και αυτο ηταν ψωμοτυρι για τους χιτ...οι σπερς που ειναι πιο οργανωμενη ομαδα νομιζω θα το παιρναν το τιτλο..αυτα..


ρε φιλε πραγματικα πρεπει να εχεις πολλα απωθημενα με τον λεμπρον,μα τον θεο δλδ!!!!!
''λεξεις που διδαχτηκε απο τον γερμανο'', ''σαν να πετουσαν βοτσαλα στη θαλασσα'' κτλ...

αν εσυ θεωρεις πως ο μιλερ ο οποιος εχει ποσοστο καριερας στα τριποντα 40% πεταει βοτσαλα στη θαλασσα τοτε οκ,αποψη σου!!!
η οκλαχομα η οποια ''ξαφνικα'' επαιξε αναρχο μπασκετ με το μαιαμι να σου θυμισω οτι εσενα σε σκουπισε και εφυγες νυχτα απο τα πλει οφ...!!

επισης εχεις μια εμμονη με τα ''αν'' και τις υποθεσεις!!!αν το σαν αντονιο εκανε αυτο,αν το σαν αντονιο εκανε το αλλο κτλ..

ε λοιπον με τα ''αν'' δεν παιζεται μπασκετ και το μαιαμι πηρε το πρωταθλημα!!

Υ.Γ. ακομα και ο προεδρος σου υπερασπιστηκε τον λεμπρον επειδη δεν αντεχε να ακουει αλλες μπαρουφες απο δημοσιογραφισκους!!
Zephyr
QUOTE(captain charisma @ Jun 24 2012, 13:19 ) *
παρατηρησα καποια πραγματα..ο τζειμς μετα τα χαστουκια των περσινων τελικων σαν να αναθεωρησε καποια πραγματα... αλλωστε το ειπε κ ο ιδιος οτι εμαθα να ειμαι ταπεινος...λεξεις που δεν τις ηξερε καν ο τζειμς και τις διδαχτηκε απο γερμανο παρακαλω....και αυτο επαιξε μεγαλο ρολο γτ εκοψε τους αστειησμους με τα βηχαλακια τα σχολια του στα τουιτερ και αλλα τετοια περιστατικα φετος..και ηταν πιο συγκεντρωμενος..


QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Jun 24 2012, 16:30 ) *
ρε φιλε πραγματικα πρεπει να εχεις πολλα απωθημενα με τον λεμπρον,μα τον θεο δλδ!!!!!
''λεξεις που διδαχτηκε απο τον γερμανο'', ''σαν να πετουσαν βοτσαλα στη θαλασσα'' κτλ...


Φίλε Dwyane είναι γεγονός ότι οι περσινές βλακείες του Λεμπρόν έβλαψαν πολύ το προφίλ του επικοινωνιακά. Ακόμα και ανεξάρτητοι οπαδοί (όπως εγώ π.χ. που υποστηρίζω παραδοσιακά Lakers), ήθελαν ο τίτλος να πάω στο Ντάλας μόνο και μόνο για να μην το πάρουν οι δυο υπερόπτες σουπερσταρ του Μαιάμι. Και να ξέρεις, η υπεροψία συνήθως βγαίνει και στο παιχνίδι, όταν δεν σέβεσαι τον αντίπαλο σου, χάνεις ακόμη και αν είσαι καλύτερος.
Και το ότι έχασε τον τίτλο από ένα ντεφορμέ-άρρωστο Νοβίτσκι και με τον τρόπο που τον έχασε, δεν του άφηνε περιθώρια. Αν έχανε και φέτος τον τίτλο μάλλον θα το έριχνε στα ψυχοφάρμακα.
Φέτος είχε πολύ πιο μαζεμένη συμπεριφορά και συγκροτημένη σκέψη, έκοψε τα καραγκιοζιλίκια και έφτασε εκεί που του άξιζε.
white_mamba
QUOTE (captain charisma @ Jun 24 2012, 13:19 ) *
παρατηρησα καποια πραγματα..ο τζειμς μετα τα χαστουκια των περσινων τελικων σαν να αναθεωρησε καποια πραγματα... αλλωστε το ειπε κ ο ιδιος οτι εμαθα να ειμαι ταπεινος...λεξεις που δεν τις ηξερε καν ο τζειμς και τις διδαχτηκε απο γερμανο παρακαλω....και αυτο επαιξε μεγαλο ρολο γτ εκοψε τους αστειησμους με τα βηχαλακια τα σχολια του στα τουιτερ και αλλα τετοια περιστατικα φετος..και ηταν πιο συγκεντρωμενος..

περσι λεγαμε για τους μαβερικς οτι ηταν κωλοφαρδοι κυριως στα τριποντα οπου ολα μπαιναν...για τους φετινους χιτ τι πρεπει να πουμε???απ το πουθενα μπατιερ τσαλμερς μιλλερ τα βαζαν σαν να πετουσαν βοτσαλα στη θαλασσα..τι λεμε τωρα?

η οκλαχομα πολυ αναρχο μπασκετ επαιξε και αυτο ηταν ψωμοτυρι για τους χιτ...οι σπερς που ειναι πιο οργανωμενη ομαδα νομιζω θα το παιρναν το τιτλο..αυτα..



το ποστ σου βγαζει μισος και καποια ασχετα γενικα σχολια που ειναι λογια του αερα.

-Ναι, περσυ το μαιαμι εχασε με μια πολυ κακη (για τα στανταρ ενος σουπερσταρ) εμφανιση του τζειμς και απεναντι σε μια φορμαρισμενη και καλη ομαδα με τον ντιρκ να κανει τρελεσ εμφανισεις το πρωταθλημα. Ενταξει ας γονατισουμε μπροστα στον δασκαλο ντιρκ που εκανε "μαθημα" στον λεμπρον... δεν αμφισβητω τι εκανε στο γηπεδο αλλα αυτο ειναι το μονο που μας ενδιαφερει. Ο τζειμς πηρε το μαθημα του μονος του και μονος του διορθωσε αυτα που επρεπε και εκανε φετος μια απο τις καλυτερες ποστ σεζον στη ιστορια.

Δηλαδη μονο αυτα παρατηρησεσ; οτι ο μπατιρ , μιλερ , τσαλμερς ειδαν το φως και αρχισαν να κατεβαζζουν τριποντα σαν να πετουσαν βοτσαλα στην θαλασσα; καταρχην κανεις δεν μιλησε που ο μπατιρ κ ο μιλλερ σουταρα ΕΝΤΕΛΩΣ τραγικα πριν τους τελικους.. κανεις δεν μιλησε που ενας σουτερ σαν τον μιλλερ ειχε 0-4 πριν το 5ο παιχνιδι. αλλα οταν εβγαινε με μαθηματικη ακριβεια το καθε πλει των χιτ και ο τζειμς με το καταπληκτικο court vision που κανεις σουπερσταρ δεν κατεχει εβγαζε την μπαλα σε ελευθερο παικτη για 3 και απλα καναν την δουλεια τους οι ρολιστες...ηταν θεμα ΧΡΟΝΟΥ μεχρι τα τριποντα του μαιαμι θα εμπαιναν.. γιαυτο και αλλωστε εχει τοσους ικανους σουτερ στην ομαδα..

Δεν παρατηρησεσ οτι ο γουειντ ηταν ενα 2αρι καθαρα βοηθητικο αν εξαιρεσουμε μερικα ματσ και ο μπος δεν ηταν παντα οπως τον βλεπαμε παλια..

Οι οκλαχομα ξεσκισανε την "ομαδα θαυμα" σαν αντονιο με φοβερο team basketball κ στους τελικους ξαφνικα αρχισανε το "αναρχο" μπασκετ που ηταν ευκολη λεια για το μαιαμι; ΟΚ! Πιστευω το ερωτημα αν οι σπερς θα κερδιζανε τους χιτ (αν και δεν ειναι valid διοτι δεν περασανε στον τελικο) απαντηθηκε στο wester conference finals.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Zephyr @ Jun 24 2012, 17:15 ) *
Φίλε Dwyane είναι γεγονός ότι οι περσινές βλακείες του Λεμπρόν έβλαψαν πολύ το προφίλ του επικοινωνιακά. Ακόμα και ανεξάρτητοι οπαδοί (όπως εγώ π.χ. που υποστηρίζω παραδοσιακά Lakers), ήθελαν ο τίτλος να πάω στο Ντάλας μόνο και μόνο για να μην το πάρουν οι δυο υπερόπτες σουπερσταρ του Μαιάμι. Και να ξέρεις, η υπεροψία συνήθως βγαίνει και στο παιχνίδι, όταν δεν σέβεσαι τον αντίπαλο σου, χάνεις ακόμη και αν είσαι καλύτερος.
Και το ότι έχασε τον τίτλο από ένα ντεφορμέ-άρρωστο Νοβίτσκι και με τον τρόπο που τον έχασε, δεν του άφηνε περιθώρια. Αν έχανε και φέτος τον τίτλο μάλλον θα το έριχνε στα ψυχοφάρμακα.
Φέτος είχε πολύ πιο μαζεμένη συμπεριφορά και συγκροτημένη σκέψη, έκοψε τα καραγκιοζιλίκια και έφτασε εκεί που του άξιζε.


φιλε σε προηγουμενα ποστ μου σε καποια τοπικ εχω καταδικασει την εξωαγωνιστικη συμπεριφορα του λεμπρον στους περσινους τελικους!!!απο κει και περα ομως το λεμε συνεχεια για τον τεραστιο γερμανο που μπροστα του γονατισε ο λεμπρον και ολο το μαιαμι,μεχρι στου φετινους τελικους να εξυμνουμε την οκλαχομα αλλα μετα τους τελικους να λεμε οτι επαιζε ''αναρχα'' και στο τελος να λεμε πως ΑΝ το σαν αντονιο ηταν στους τελικους θα σμπαλιαραζε το μαιαμι και διαφορες παρομοιες ουτοπιες τοτε κατανταει αστειο!!!

το να υποστηριζουν οι ουδετεροι τον εκαστοτε αντιπαλο των χιτ ειναι φυσικα δικαιωμα τους!!αλλα ολη την ωρα να πεταμε μπηχτες για τον λεμπρον ακομα και σε ασχετα τοπικ και μολις τελειωνουν οι τελικοι(στους οποιους ηταν ο καλυτερος)να λεμε πως οι θαντερ ηταν χαλια και πως το σαν αντονιο θα κερδιζε ΑΝ ηταν εκει...ε τοτε αλλα λογια να αγαπιομαστε!!!!
κι εγω θα μπορουσα για να πικαρω τον οπαδο του νταλας να γραφω για τον ανυπαρκτο νοβιτσκι του 2006,τα σερι στραπατσα που ετρωγε καθε χρονο στα πλει οφ και την φετινη σκουπα!!!ελεος δλδ!!!

QUOTE(white_mamba @ Jun 24 2012, 17:28 ) *
το ποστ σου βγαζει μισος και καποια ασχετα γενικα σχολια που ειναι λογια του αερα.

-Ναι, περσυ το μαιαμι εχασε με μια πολυ κακη (για τα στανταρ ενος σουπερσταρ) εμφανιση του τζειμς και απεναντι σε μια φορμαρισμενη και καλη ομαδα με τον ντιρκ να κανει τρελεσ εμφανισεις το πρωταθλημα. Ενταξει ας γονατισουμε μπροστα στον δασκαλο ντιρκ που εκανε "μαθημα" στον λεμπρον... δεν αμφισβητω τι εκανε στο γηπεδο αλλα αυτο ειναι το μονο που μας ενδιαφερει. Ο τζειμς πηρε το μαθημα του μονος του και μονος του διορθωσε αυτα που επρεπε και εκανε φετος μια απο τις καλυτερες ποστ σεζον στη ιστορια.

Δηλαδη μονο αυτα παρατηρησεσ; οτι ο μπατιρ , μιλερ , τσαλμερς ειδαν το φως και αρχισαν να κατεβαζζουν τριποντα σαν να πετουσαν βοτσαλα στην θαλασσα; καταρχην κανεις δεν μιλησε που ο μπατιρ κ ο μιλλερ σουταρα ΕΝΤΕΛΩΣ τραγικα πριν τους τελικους.. κανεις δεν μιλησε που ενας σουτερ σαν τον μιλλερ ειχε 0-4 πριν το 5ο παιχνιδι. αλλα οταν εβγαινε με μαθηματικη ακριβεια το καθε πλει των χιτ και ο τζειμς με το καταπληκτικο court vision που κανεις σουπερσταρ δεν κατεχει εβγαζε την μπαλα σε ελευθερο παικτη για 3 και απλα καναν την δουλεια τους οι ρολιστες...ηταν θεμα ΧΡΟΝΟΥ μεχρι τα τριποντα του μαιαμι θα εμπαιναν.. γιαυτο και αλλωστε εχει τοσους ικανους σουτερ στην ομαδα..

Δεν παρατηρησεσ οτι ο γουειντ ηταν ενα 2αρι καθαρα βοηθητικο αν εξαιρεσουμε μερικα ματσ και ο μπος δεν ηταν παντα οπως τον βλεπαμε παλια..

Οι οκλαχομα ξεσκισανε την "ομαδα θαυμα" σαν αντονιο με φοβερο team basketball κ στους τελικους ξαφνικα αρχισανε το "αναρχο" μπασκετ που ηταν ευκολη λεια για το μαιαμι; ΟΚ! Πιστευω το ερωτημα αν οι σπερς θα κερδιζανε τους χιτ (αν και δεν ειναι valid διοτι δεν περασανε στον τελικο) απαντηθηκε στο wester conference finals.


+1000
Nuntius
QUOTE (white_mamba @ Jun 24 2012, 17:28 ) *
Οι οκλαχομα ξεσκισανε την "ομαδα θαυμα" σαν αντονιο με φοβερο team basketball κ στους τελικους ξαφνικα αρχισανε το "αναρχο" μπασκετ που ηταν ευκολη λεια για το μαιαμι;


Οι Thunder ποτέ δεν έπαιζαν κάποιο τρομερό team basketball. Απλά ο καθένας ήξερε τον ρόλο του. Και ακόμα τον ξέρει. Ασχέτως αν εξαφανίστηκε ο Harden και οι Ibaka / Perkins δεν ήταν το φόβητρο που αρκετοί περίμεναν.

Αυτό δεν σημαίνει πως και οι δύο ομάδες δεν είναι ξεκάθαρες contenders. Φυσικά και είναι. Αλλά παίζουν και ένα παρόμοια "άναρχο" στυλ.
AZ1980
Πάντως να πω την άποψή μου, πως οι τελικοί ήταν από πλευράς θεάματος εξαιρετικοί, αλλά σε μπασκετικό I.Q. ήταν δυστυχώς για τα πανηγύρια... Δεν θέλω το ΝΒΑ να γίνει Ευρώπη, με ρομποτικές ομάδες, αλλά όσο να ναι δεν είναι κατάσταση αυτή, πόνεσαν τα μάτια μου σε φάσεις.



bball.gif
j-kidd13
QUOTE(Nuntius @ Jun 24 2012, 23:42 ) *
Οι Thunder ποτέ δεν έπαιζαν κάποιο τρομερό team basketball. Απλά ο καθένας ήξερε τον ρόλο του. Και ακόμα τον ξέρει. Ασχέτως αν εξαφανίστηκε ο Harden και οι Ibaka / Perkins δεν ήταν το φόβητρο που αρκετοί περίμεναν.

Αυτό δεν σημαίνει πως και οι δύο ομάδες δεν είναι ξεκάθαρες contenders. Φυσικά και είναι. Αλλά παίζουν και ένα παρόμοια "άναρχο" στυλ.


Σωστος στο πρωτο,αλλα στο δευτερο θα διαφωνησω.Βλεποντας τους τελικους,ναι μεν οι Χιτ βασιζονται στην "ατομικη προσπαθεια",και λογικο με την 3αδα που διαθετουν,αλλα περα απο αυτο οι επιθεσεις τους βγαινουν μεσα απο plays,σε μεγαλυτερη συχνοτητα απο την Οκλαχομα...

Παντως ολα τα λεφτα των τελικων για μενα ειναι η αγκαλια Τζειμς-Ντουραντ δευτερολεπτα πριν την ληξη του αγωνα...
Nuntius
QUOTE (j-kidd13 @ Jun 25 2012, 15:36 ) *
Βλεποντας τους τελικους,ναι μεν οι Χιτ βασιζονται στην "ατομικη προσπαθεια",και λογικο με την 3αδα που διαθετουν,αλλα περα απο αυτο οι επιθεσεις τους βγαινουν μεσα απο plays,σε μεγαλυτερη συχνοτητα απο την Οκλαχομα...


Δεν έκανα κάποια σύγκριση μεταξύ των δύο βασικά. Πιστεύω πως και οι δύο στηρίζονται αρκετά σε αυτό το στοιχείο. Δεν είπα πως η μία στηρίζεται περισσότερο από την άλλη.
lakersdynasty
QUOTE(kostas b @ Jun 26 2012, 15:54 ) *
Χωρίς να θέλω να αναζωπυρώσω το τόπικ και γενικά τη Διαμαντιδοσυζήτηση, θέλω να επισημάνω το εξής.... Έκατσα και είδα όλη τη σειρά των τελικών του nba και μου έκανε τρομερή εντύπωση η απύθμενη ανωριμότητα του εξαιρετικά ταλαντούχου Γουέστμπρουκ....Η ικανότητά του να καταστρέφει προβαδίσματα της Οκλαχόμα (παίζοντας ως πλεϊ) που μπορούσαν με σωστή διαχείριση να καταλήξουν σε νίκες και πιθανά τον τίτλο είναι απαράμιλλη...Δεν ξέρω αν το καταλάβατε, αλλά είδαμε δύο ομάδες που έφτασαν τελικό χωρίς πραγματικό-ικανό πλειμέικερ (ο Τσάλμερς δεν είναι τίποτα το τρομερό) (με την έννοια της σωστής οργάνωσης, της έξτρα πάσας, της τακτοποίησης των συμπαικτών στην επίθεση και φυσικά της ψυχραιμίας και της λογικής και του ελέγχου του ρυθμού καθώς τρέχει το παιχνίδι).....Επίσης, πιστεύω είδαμε όλοι πόσο καλά και αποτελεσματικά λειτουργούσε η Οκλαχόμα με Φίσερ πλει και Γουέστμπρουκ δυάρι (δηλαδή απλά με έναν κανονικό πλει στην πεντάδα του οποίου τα σωματικά προσόντα αντιστοιχούν με αυτά που μπορούσε θεωρητικά να φτάσει και ίσως να ξεπεράσει ο Διαμαντίδης)...

Κοινώς, δεν μπορώ να φανταστώ πως ο Διαμαντίδης δε θα είχε (αν όχι πρωταγωνιστικό) τουλάχιστον το ρόλο του καλύτερου έκτου παίκτη σε οποιαδήποτε ομάδα του nba....δε χρειάζονται για εμένα πολλές αναλύσεις (κατά πόσο θα ανταποκρινόταν σωματικά κλπ...και άλλοι που έκαναν το ταξίδι κατέληξαν ντούκια στο τέλος, για μένα δε θα ήταν αυτό το πρόβλημα)...από καθαρά μπασκετική σκοπιά ο παίκτης Διαμαντίδης με το μπασκετικό μυαλό του και με τον τρόπο που αντιλαμβάνεται το παιχνίδι θα ήταν σαφώς από τους πρωταγωνιστές και ίσως έφτανε να κρίνει και παιχνίδια (όπως έκανε εν μέρει ο Μπατίερ με τα τρίποντά του στα δύο πρώτα της σειράς)...


Μεταφέρω αυτό το πόστ απο το τοπικ του Διαμαντίδη
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...mp;#entry560118
για να σχολιάσω τα του ΝΒΑ.

Οπως σχολιάστηκε εκτενώς οι δυο ομάδες που έφτασαν στον τελικό δεν είναι σε καμία περίπτωση οι καλύτερες δημιουργικά. Αυτό μπορεί κανείς να το διαπιστώσει βλέποντας τα ομαδικά στατιστικά. Η Οκλαχόμα είναι τελευταία σε ασιστ το Μαϊαμι ειναι 21ο. Αυτό απο μόνο του όμως λέει κάτι για το πόσο αποτελεσματικό μπασκετ παίζουν? Σε καμιά περίπτωση. Και αυτό μπορεί να το δει κανείς χρησιμοποιώντας κάποια επιπλέον στατιστικά (ούτε καν προηγμένα).

http://www.nba.com/statistics/sortable_tea...table1.html#top
http://www.nba.com/statistics/sortable_tea...1&prd=1#top
http://www.nba.com/statistics/sortable_tea...cnf=1&prd=1

Εαν το Μαϊαμι δεν έχει υψηλη δημιουργική ικανότητα αυτό που επίσης μπορεί να δει κανείς είναι οτι δεν αφήνει και τον αντίπαλο να εκμεταλλευτεί την δική του αφού το Μαϊαμι είχε ελαφρώς περισσότερες ασίστ ανα μ.ο απο τους αντιπάλους του.

Αν κανείς παρατηρήσει ότι το Μαίαμι είναι μέτριο προς κακο σε σύγκριση με την λίγκα όσον αφορά τα λάθη (8οι), δεν μπορεί κανείς να παραγνωρίζει το γεγονός οτι έχουν την ικανότητα να καλύψουν την όποια αδυναμία τους με την άμυνα τους (3οι σε λάθη αντιπαλων)

Για να το πάω λίγο παρακάτω, η Βοστόνη φέτος (με όλες τις απώλειες της εννοείται) ήταν καλήτερη στις ασίστ και είχε ισορροπία μεταξύ δικών της λαθών και λαθών αντιπάλων. Πως θα μπορούσε όμως να ήταν αποτελεσματική όταν η τελευταία θέση σε όλο το ΝΒΑ στα ριμπάουντ και η 10η θέση τους σε ριμπαουντ αντιπάλου φανερώνει ότι δεν είχαν την μπάλα στα χέρια τους όσο έπρεπε για να εκμεταλλευτούν την δημιουργική τους ικανότητα?

Αδυναμίες έχουν όλες οι ομάδες, αυτές που φτάνουν μέχρι τέλους είναι αυτές που κατάφεραν να καλύψουν τις δικές τους με τον καλήτερο δυνατο τρόπο.

Η Οκλαχόμα τα κατάφερε μεχρι τον τελικό. Εκέι τελικά εκτός απο το ότι τελικα οι ρολίστες του Μαϊαμι αλλα και της Οκλαχώμα με διεψευσαν, το Μαϊαμι κατάφερε να οδηγήσει την Οκλαχόμα σε επιθέσης όχι απλά ενός σουτ αλλά κυρίως, μιας πάσας φανρώνοντας το ακόμη μεγαλήτερο θέμα που έχει οργανωτικά η Οκλαχώμα όταν ο Χάρντεν είναι εκτός παιχνιδιού.

Τώρα όσον αφορά τους πλεϊ μεικερ. Η κολόνια αυτή κρατάει χρόνια και δεν αξίζει καν να στραφεί κάποιος εναντίον μιας μεμονωμένης άποψης αφού πλέον έχει γίνει κουλτούρα η όλη προσέγγιση. Με το ζόρι πρέπει να μεταφέρουμε της εμπειρίες μας απο τα Ευρωπαϊκα γήπεδα σε αυτά του ΝΒΑ, ή να μένουμε αφοσιωμένοι σε αυτά που έχουμε συνηθίσει χωρίς να αφήνουμε περιθώριο στο εαυτό μας να δει ότι "ναι υπάρχει και αυτός ο τρόπος". Και ναι αναφέρομαι στον εαυτό μου κυρίως και μετα σε όποιον είναι έτοιμος να θιγεί. wink.gif

Για ποιο λόγο η δημιουργία μιας ομάδας πρέπει να κρίνεται αποκλειστικά απο την θέση 1? Γιατί να είναι δύσκολο να σκεφτεί κανείς ότι ο βασικός δημιουργός μιας ομάδας είναι το 3αρι της ή το 2αρι της, όπως γίνεται πχ με τον Τζειμς ή με τον Χαρντεν ειδικά όταν βλέπει κανείς πόσο σημαντικό ειναι σήμερα στο ΝΒΑ να έχει μια ομάδα έναν καλό scoring ή shooting point guard? Ο Φισερ τις μισές φορές που επαιζε με τον Ουεστμπρουκ δεν κουβαλούσε καν την μπάλα, δεν άρχιζε καν την επίθεση. Ο ρόλος του εκτός απο αυτόν του πλει μεικερ ειναι και αυτός του σουτέρ που θα εξασφαλίσει οτι θα υπάρχουν οι χώροι για να μπορέσουν να κινηθούν τα κύρια επιθετικά οπλα της ομάδας ειτε στο ποστ ειτε με διείσδυση. Αυτή ήταν η χρησιμότητα του Φίσερ στην καλή επιθετική λειτουργιά της Οκλαχόμα.

Μια "Ευρωπαϊκη παρένθεση": Αυτό που ίσχυε και θα ισχύει πάντα στο ΝΒΑ είναι ότι για να παίξεις εκέι με αξιώσεις πρέπει σωματικά να είσαι έτοιμος. Να είσαι καλός αθλητής και εαν όχι να έχεις κάποια χαρακτιριστικό που να σε κάνει χρησιμο. Τα σωματικά χαρακτηριστικά του Διαμαντίδη το έχουμε υπερ αναλύσει, απλά δεν παραπέμπουν σε κάποιον που θα μπορούσε να έχει μέσο όρο 25+ λεπτά σε ομάδα ΝΒΑ και να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.

1. Στο ποστ δεν θα μπορούσε να σπρώξει εύκολα
2. Εαν μπορεί να πει κάποιος ότι έχει καλό σουτ, ρολίστες με καλό σουτ στο ΝΒΑ, να φαν και οι κότες
3. Οι αντίπαλοι που βρίσκει στην Ευρώπη έναν άντε δύο σε κάθε ομάδα που έχουν τα αθλητικά προσόντα για να γίνουν επικίνδυνοι στο ΝΒΑ δεν είναι ειδικές περιπτώσεις είναι η νόρμα.

Οπότε αν θα συζητήσουμε θα συζητήσουμε για ρόλους μη πρωταγωνιστικούς. Αυτό που ισχύει σε κάθε εποχή είναι ότι όλοι οι κορυφαίοι των δυο κόσμων δεν θα τα κατάφερναν απαραίτητα το ίδιο καλά και στους δυο κόσμους. και αυτο ισχύει απο Ευρώπη σε ΗΠΑ αλλά το έχουμε δει αρκετές φορές και αντίθετα.

(Παρακαλώ εαν σχολιαστεί το πιο πάνω να γίνει στο τοπικ του Διαμαντίδη)

Επιστροφή στα του ΝΒΑ.

Κάτι που είχα παρατηρήσει στην προηγούμενη συζήτηση μεταξύ baskethood και parisinou ήταν η διαφωνία για το παιχνίδι στο ποστ. Είδα να γίνεται αναφορά σε ομάδες όπως το Σαν Αντόνιο, η Βοστόνη ή οι Λεικερς. Αυτές δεν είναι οι μόνες ομάδες που έχουν παιχνίδι στο ποστ. Είναι ομάδες όμως που έχουν παιχνίδι στο ποστ απο τις θέσεις 5 και 4. Αυτά δηλαδη που έχουμε "συνηθίσει να βλέπουμε" ή αυτά που εντυπώνονται στο μυαλό μας ως "σωστά".

Παιχνίδι στο ποστ μπορείς να έχεις απο κάθε θέση αρκεί να έχεις μις ματς προς εκμετάλλευση. Και το παιχνίδι στο ποστ αφορά το σκοράρισμα την δημιουργία αλλά και την ικανότητα να διεκδικήσεις το ριμπάουντ με τους παίκτες που έχεις στην ρακέτα. Ειτε αυτος είναι ο Ντάνκαν είτε αυτός είναι ο Τζειμς, είτε αυτός είναι ο Ντουραντ που είναι κορυφαίοι ριμπάουντερ για τις ομάδες τους. Το αν μια ομάδα χρησιμοποιεί παραδοσιακά σχήματα ή όχι δεν έχει καμία σχέση με το αν έχει παιχνίδι στο ποστ ή όχι. Και το αν δεν είναι κύρια επιθετική επιλογή το 5αρι σου δεν σημαίνει ότι δεν έχεις παιχνίδι στο ποστ.

Εγώ θα περίμενα εν έτη 2012 να υπάρχει μεγαλύτερη ανοχή όσον αφορά τέτοια αγωνιστικά φαινόμενα αφου για πολλά πράγματα που συμβαίνουν αυτή την στιγμή ειδικά στους Χιτ και τους καθιστούν επιτυχημένους, τα έχουν παρουσιάσει ήδη οι Μπουλς του Τζόρνταν και του Πίπεν, ειδικά στην 2η τους 3ετια όταν

1. στην θέση 5 υπήρχαν παίκτες που ένοιωθαν πιο άνετα μακριά απο το ποστ
2. η θέση 4 δεν ήταν καν επιθετική επιλογή όπως στην 1η 3ετια όπου υπήρχε ο Χορας Γκραντ στα καλά του ως 3ος σκόρερ
3. Ο κύριος δημιουργός της ομάδας δεν βρισκόταν στην θέση 1 αλλά στην θέση 3 (Πίπεν)
4. Οι καλύτερες επιθετικές επιλογές με διαφορά στο ποστ βρίσκονταν στις θέσεις 2 (Τζόρνταν) και 3 (Πίπεν)

Άρα γιατί να θεωρείται η επιθετική στρατηγική των Χιτ σήμερα ως παράξενη ή εκτός μπασκετικού ορθολογισμού ειδικά απο την στιγμή που υπάρχει ήδη ένα άκρως πετυχημένο δείγμα αυτής της επιθετικής λογικής? Ιδού η απορία.








This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.