Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποιόν προτιμάτε για τρίτο σέντερ στην εθνική;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2
george69
QUOTE (Giannis_23 @ Mar 26 2011, 23:05 ) *
Minnessota Timberwolves επαιζε ο Κουφος πριν γινει ανταλλαγη,το Milwaukee ειναι και η αγαπημενη ομαδα του sixama στον οποιο απαντησεςrolleyes.gif
Μια διορθωσουλα η παραπανω...
Για μενα τωρα ενταξει η προσπαθεια του Κωστα δεν μου περναει καθολου απαρατηρητη αλλα δεν μου λεει και πολλα και ο αθανατος Κρητικος ονοματι Γλυνιαδακης εκανε τρομερη προσπαθεια να παιξει και τα καταφερε εστω και για ενα ματς για να φανταστεις.Δεν το βρισκω και πολυ ''σωστο'' επιχειρημα αλλα και εγω ψηφισα τον Κουφο καθως θελω να δω σε τι κατασταση θα εμφανιστει στην προετοιμασια.Απο εκει και περα πριν 3 χρονια αποτελουσε το καλυτερο prospect και ακομα το αποτελει στο 5 και εναν απ'τους καλυτερους Ελληνες σεντερ τοτε σε νεαρη ηλικια,τωρα ετσι οπως τον καταντησαν οι Αμερικανοι σαν ντουλαπα-ξυλοκοπο ειχε ως αποτελεσμα να χασει το τεραστιο πλεονεκτημα που ηταν το σουτ μακρινης αποστασης που ειχε σε εξαιρετικο βαθμο μαλιστα,ομως με 20+ μυικα κιλα μονο να σουταρεις δεν μπορεις,τωρα σε καμια περιπτωση δεν ειναι το καλυτερο 5αρι.
Οι Αμερικανοι δεν σε κανουν παντα καλυτερο αλλα μερικες φορες καταστρεφουν παιχτες,οπως εκαναν στον Κουφο...
Το οτι εχει παιξει στο NBDL πολυ καλα περσι μην σε ενθουσιαζει και η κουτση Μαρια που εχει καποιο ταλεντο εχει καταπληκτικα νουμερα.


για μενα το πιο θεαματικο και ανταγωνιστικο μπασκετ παιζεται στο ΝΒΑ και το οτι ο Κουφος ειναι μελος του λεει πολλα. Όπως λεει πολλα οτι παικτες οπως ο Σπανουλης , ο Φωτσης , ο σοφοκλης κ.α. με την πρωτη δοκιμη στο ΝΒΑ τα παρατησαν και δεν ειχαν διαθεση,ορεξη να δουλεψουν σκληρα και να βελτιωσουν τις αδυναμιες τους για να ανταπεξελθουν σ'αυτο το τοσο σκληρο και ανταγωνιστικο επιπεδο μπασκετ . Διαφωνεις ?
giannis_mg
QUOTE(george69 @ Mar 27 2011, 00:37 ) *
για μενα το πιο θεαματικο και ανταγωνιστικο μπασκετ παιζεται στο ΝΒΑ και το οτι ο Κουφος ειναι μελος του λεει πολλα. Όπως λεει πολλα οτι παικτες οπως ο Σπανουλης , ο Φωτσης , ο σοφοκλης κ.α. με την πρωτη δοκιμη στο ΝΒΑ τα παρατησαν και δεν ειχαν διαθεση,ορεξη να δουλεψουν σκληρα και να βελτιωσουν τις αδυναμιες τους για να ανταπεξελθουν σ'αυτο το τοσο σκληρο και ανταγωνιστικο επιπεδο μπασκετ . Διαφωνεις ?

Εμενα παλι δεν μου λεει παρα ελαχιστα πραγματα,
Πρωτον σου απαντησα οτι η προσπαθεια που καταλαβει ο Κουφος για να παιξει σε καποια ομαδα σταθερα,ειναι αξιολογοτατη.Αλλα για μενα εχει γινει κατα πολυ χειροτερος απ'οτι οταν ξεκινησε το ονειρο του στο ΝΒΑ.Μην σε ξεγελαει οτι το ΝΒΑ ειναι το πιο θεαματικο πρωταθλημα και ανταγωνιστικο(συμφωνω),αυτο απο μονο του δεν αρκει για να θεωρησουμε τον Κωστα κορυφαιο Ελληνα ψηλο τωρα επειδη παιζει στο ΝΒΑ και προσπαθει να βελτιωθει και επισης επειδη ειναι δικο μας παιδι μην ειμαστε και υπερβολικοι,ουτε καν ρολιστας δεν ειναι στο ΝΒΑ ο Κωστας,τον εχουν μετατρεψει σε ενα ντερεκι που αυτο που του ζητανε ειναι να παιξει ξυλο και να παρει τα ριμπαουντ,ενας παιχτης bench warmer ειναι μεταξυ παγκου κ' κερκιδας.Σιγουρα οτι ο Σπαν ή ο Αντωνης δεν πετυχαν κα δεν προσπαθησαν να μεινουν λεει καποια πραγματα αλλα οχι ολη την Ιστορια,πολλα παιζουν ρολο και κυριως σε ποια ομαδα θα πας.Και σιγουρα καλα εκαναν και τα ''παρατησαν'' οπως λες γιατι ο καθενας στη θεση τους θα προτιμουσαν Ευρωπη.Εσυ δηλαδη θα προτιμουσες να εισαι σταρ στην Ευρωπη ή να εισαι μεταξυ παγκου κ' κερκιδας στο ΝΒΑ.Εγω το πρωτο παντως.
Και επειδη εισαι νεος απ'οτι βλεπω στο forum,ειμαι της αποψης οτι το ΝΒΑ δεν ειναι σε καμια περιπτωση κριτηριο ενος παιχτη για τη αξια του σε παιχτες που δεν ειναι Superstar(οπως ο Κομπε-Μελο-Λεμπρον),την εχω διατυπωσει απειρες φορες,και δεν ειναι τυχαιο οτι οσοι παιχτες παιζουν Ευρωπη και γυρνανε στο ΝΒΑ ειναι κατα πολυ καλυτεροι στην αντιμετωπιση του παιχνιδιου κ' στη τακτικη.
Αποψεις ειναι αυτες,εγω ειμαι αυτης,τωρα και εγω Κουφο ψηφισα με κλειστα τα ματια αλλα σιγουρα επειδη παιζει ελαχιστα στο ΝΒΑ δεν ειναι και ο καλυτερος σε καμια περιπτωση.
Με αυτη την αποψη ο Μητσος ή ο Σπαν ειναι χειροτεροι παιχτες απ'τον Κρις Κουιν(Σπερς),Αρογιο ή τον Παργκο(που περασε και απτα μερη μας πριν 2 χρονια) για παραδειγμα που μου ηρθαν στο μυαλο επειδη αυτοι παιζουν ΝΒΑ,σε καμια περιπτωση αυτη η λογικη δεν ειναι σωστη.
GK_23
QUOTE(george69 @ Mar 27 2011, 00:37 ) *
για μενα το πιο θεαματικο και ανταγωνιστικο μπασκετ παιζεται στο ΝΒΑ και το οτι ο Κουφος ειναι μελος του λεει πολλα. Όπως λεει πολλα οτι παικτες οπως ο Σπανουλης , ο Φωτσης , ο σοφοκλης κ.α. με την πρωτη δοκιμη στο ΝΒΑ τα παρατησαν και δεν ειχαν διαθεση,ορεξη να δουλεψουν σκληρα και να βελτιωσουν τις αδυναμιες τους για να ανταπεξελθουν σ'αυτο το τοσο σκληρο και ανταγωνιστικο επιπεδο μπασκετ . Διαφωνεις ?

Και για εμένα το καλύτερο μπάσκετ παίζεται στο NBA...
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως ο "τελευταίος τροχός της αμάξης" στο NBA, που είναι ο Κουφός δηλαδή, είναι καλύτερος παικτών με σταθερή αγωνιστική παρουσία στην Ευρωλίγκα. Ο Κουφός περνά μια κρίση της αγωνιστικής του ταυτότητας από τη στιγμή που πήγε στη Γιούτα και έπειτα. Ο τρόπος που τον δούλεψαν στη Γιούτα, έχει επηρεάσει σαφέστατα το παιχνίδι του. Δεν λέω πως δεν είναι μεγάλο κεφάλαιο για το ελληνικό μπάσκετ αλλά τη δεδομένη στιγμή δεν πρόκειται για τον κορυφαίο Έλληνα ψηλό.

Αυτό που λες για τους Έλληνες που δοκίμασαν στο ΝΒΑ έχει μεγάλη δόση αλήθειας...
Η ατομική δουλειά που κάνουν στην off season οι Αμερικανοί είναι κάτι ξένο και άγνωστο για την πλειοψηφία των Ελλήνων παικτών. Γενικότερα πάντως το μοντέλο των παικτών που "παράγουμε" στην Ελλάδα δε συμβαδίζει με τις απαιτήσεις του ΝΒΑ.
giannis_mg
QUOTE(sixama23 @ Mar 27 2011, 12:32 ) *
Και για εμένα το καλύτερο μπάσκετ παίζεται στο NBA...
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως ο "τελευταίος τροχός της αμάξης" στο NBA, που είναι ο Κουφός δηλαδή, είναι καλύτερος παικτών με σταθερή αγωνιστική παρουσία στην Ευρωλίγκα. Ο Κουφός περνά μια κρίση της αγωνιστικής του ταυτότητας από τη στιγμή που πήγε στη Γιούτα και έπειτα. Ο τρόπος που τον δούλεψαν στη Γιούτα, έχει επηρεάσει σαφέστατα το παιχνίδι του. Δεν λέω πως δεν είναι μεγάλο κεφάλαιο για το ελληνικό μπάσκετ αλλά τη δεδομένη στιγμή δεν πρόκειται για τον κορυφαίο Έλληνα ψηλό.

Αυτό που λες για τους Έλληνες που δοκίμασαν στο ΝΒΑ έχει μεγάλη δόση αλήθειας...
Η ατομική δουλειά που κάνουν στην off season οι Αμερικανοί είναι κάτι ξένο και άγνωστο για την πλειοψηφία των Ελλήνων παικτών. Γενικότερα πάντως το μοντέλο των παικτών που "παράγουμε" στην Ελλάδα δε συμβαδίζει με τις απαιτήσεις του ΝΒΑ.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε sixama και η δικη μου αποψη ταυτιζεται με το ποστ σου και ουσιαστικα αυτο το νοημα ηθελα να δωσω στο ποστ μου παραπανω που απαντησα στον φιλο george69.Επειδη ο Κωστας ειναι δικο μας παιδι δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να αντιλαμβανομαστε οτι ειναι ο τελευταιος τροχος σε οπoια ομαδα και να εχει παιξει και για τους Ελληνες παιχτες ειναι μια τεραστια συζητηση που θα συμφωνησω με την αποψη τη δικη σου και να προσθεσω οτι οι Ελληνες παιχτες δεν ειναι ετοιμοι ή ακομα καλυτερα να το θεσω δεν θελουν να ρισκαρουν για να πανε στο ΝΒΑ.Δηλαδη προτιμαν τα μεγαλα και σιγουρα συμβολαια των 2 μεγαλων και δεν κανουν κινησεις οπως εκανε ο Ναβαρο που πηγε με πολυ λιγα χρηματα εκει και εκπληρωσε το ονειρο του και πολυ επιτυχημενα μαλιστα,οι δικοι μας καλως ή κακως δεν το κανουν αυτο για να δοκιμασουν στο καλυτερο πρωταθλημα του κοσμου.
george69
QUOTE (Giannis_23 @ Mar 27 2011, 12:07 ) *
Εμενα παλι δεν μου λεει παρα ελαχιστα πραγματα,
Πρωτον σου απαντησα οτι η προσπαθεια που καταλαβει ο Κουφος για να παιξει σε καποια ομαδα σταθερα,ειναι αξιολογοτατη.Αλλα για μενα εχει γινει κατα πολυ χειροτερος απ'οτι οταν ξεκινησε το ονειρο του στο ΝΒΑ.Μην σε ξεγελαει οτι το ΝΒΑ ειναι το πιο θεαματικο πρωταθλημα και ανταγωνιστικο(συμφωνω),αυτο απο μονο του δεν αρκει για να θεωρησουμε τον Κωστα κορυφαιο Ελληνα ψηλο τωρα επειδη παιζει στο ΝΒΑ και προσπαθει να βελτιωθει και επισης επειδη ειναι δικο μας παιδι μην ειμαστε και υπερβολικοι,ουτε καν ρολιστας δεν ειναι στο ΝΒΑ ο Κωστας,τον εχουν μετατρεψει σε ενα ντερεκι που αυτο που του ζητανε ειναι να παιξει ξυλο και να παρει τα ριμπαουντ,ενας παιχτης bench warmer ειναι μεταξυ παγκου κ' κερκιδας.Σιγουρα οτι ο Σπαν ή ο Αντωνης δεν πετυχαν κα δεν προσπαθησαν να μεινουν λεει καποια πραγματα αλλα οχι ολη την Ιστορια,πολλα παιζουν ρολο και κυριως σε ποια ομαδα θα πας.Και σιγουρα καλα εκαναν και τα ''παρατησαν'' οπως λες γιατι ο καθενας στη θεση τους θα προτιμουσαν Ευρωπη.Εσυ δηλαδη θα προτιμουσες να εισαι σταρ στην Ευρωπη ή να εισαι μεταξυ παγκου κ' κερκιδας στο ΝΒΑ.Εγω το πρωτο παντως.
Και επειδη εισαι νεος απ'οτι βλεπω στο forum,ειμαι της αποψης οτι το ΝΒΑ δεν ειναι σε καμια περιπτωση κριτηριο ενος παιχτη για τη αξια του σε παιχτες που δεν ειναι Superstar(οπως ο Κομπε-Μελο-Λεμπρον),την εχω διατυπωσει απειρες φορες,και δεν ειναι τυχαιο οτι οσοι παιχτες παιζουν Ευρωπη και γυρνανε στο ΝΒΑ ειναι κατα πολυ καλυτεροι στην αντιμετωπιση του παιχνιδιου κ' στη τακτικη.
Αποψεις ειναι αυτες,εγω ειμαι αυτης,τωρα και εγω Κουφο ψηφισα με κλειστα τα ματια αλλα σιγουρα επειδη παιζει ελαχιστα στο ΝΒΑ δεν ειναι και ο καλυτερος σε καμια περιπτωση.
Με αυτη την αποψη ο Μητσος ή ο Σπαν ειναι χειροτεροι παιχτες απ'τον Κρις Κουιν(Σπερς),Αρογιο ή τον Παργκο(που περασε και απτα μερη μας πριν 2 χρονια) για παραδειγμα που μου ηρθαν στο μυαλο επειδη αυτοι παιζουν ΝΒΑ,σε καμια περιπτωση αυτη η λογικη δεν ειναι σωστη.


η αξια του καθενος φαινεται στα δυσκολα . οι περισσοτεροι ελληνες παικτες ειναι βολεμενοι και δεν θελουν να δουλεψουν σκληρα οπως απαιτει το επιπεδο του ΝΒΑ . Ο PARGO ειναι καλυτερος απο τον Διαμαντιδη απλως στο
περασμα του απο τον ΟΣΦΠ ηταν ατυχος και εχει κανει καλη καριερα στο ΝΒΑ , ακομα και στα γεραματα του βρισκει
συμβολαιο στο ΝΒΑ
giannis_mg
QUOTE(george69 @ Mar 27 2011, 12:56 ) *
η αξια του καθενος φαινεται στα δυσκολα . οι περισσοτεροι ελληνες παικτες ειναι βολεμενοι και δεν θελουν να δουλεψουν σκληρα οπως απαιτει το επιπεδο του ΝΒΑ . Ο PARGO ειναι καλυτερος απο τον Διαμαντιδη απλως στο
περασμα του απο τον ΟΣΦΠ ηταν ατυχος και εχει κανει καλη καριερα στο ΝΒΑ , ακομα και στα γεραματα του βρισκει
συμβολαιο στο ΝΒΑ

Κοιτα τωρα αυτο ειναι η προσωπικη σου αποψη,σεβαστη και επιτρεψε μου να μην σου απαντησω σε αυτο που λες για Δ.Δ-Παργκο.Τελευταια φορα που εγινε κατι τετοιο σε μια παρομοια συγκριση Χεντ-Νικολας πριν καιρο σε ενα τοπικ του ΟΣΦΠ ειχα ερθει σε τεραστια αντιπαραθεση επι 3-4 σελιδες με καποιον φιλο,φαντασου στη συγκριση Παργκο-Δ.Δ τι εχει να γινει και επειδη ειναι τελειως off-topic δεν θα σου απαντησω.

Αν διαβασεις το 2ο ποστ μου θα δεις οτι ακριβως το ιδιο ειπα και εγω για τους Ελληνες παιχτες και το πως προτιμουν τη σιγουρια και τα μεγαλα συμβολαια των 2 μεγαλων.
KingCrimson
QUOTE(george69 @ Mar 27 2011, 12:56 ) *
η αξια του καθενος φαινεται στα δυσκολα . οι περισσοτεροι ελληνες παικτες ειναι βολεμενοι και δεν θελουν να δουλεψουν σκληρα οπως απαιτει το επιπεδο του ΝΒΑ . Ο PARGO ειναι καλυτερος απο τον Διαμαντιδη απλως στο
περασμα του απο τον ΟΣΦΠ ηταν ατυχος και εχει κανει καλη καριερα στο ΝΒΑ , ακομα και στα γεραματα του βρισκει
συμβολαιο στο ΝΒΑ


Το ΝΒΑ, δεν αποτελει κριτιριο εδω και μια δεκαετια καθως βλεπουμε αρκετους παικτες να πηγαινουν εκει απο την Ευρωπη και απο τη πρωτη τους χρονια να πηγαινουν πολυ καλα! ισως αυτο να ισχυε π.χ. τελη δεκαετιας 80, οταν ακομα και ο μεγαλος Ντραζεν δυσκολευτηκε να προσαρμοστει..
Το γεγονος και μονο οτι ο Παργκο αγωνιστηκε στο ΝΒΑ και ο Δ.Δ. οχι, δεν τον κανει απο μονο του, καλυτερο παικτη απο το ΔΔ, αν δε μιλησεις με μπασκετικα επιχειρηματα
Για το Κουφο τωρα ειναι στα συν του, οτι το παλευει να βρει χρονο συμμετοχης στο ΝΒΑ και δε νομιζω να ισχυει οτι εχει μεινει στασιμος ή εχει γινει χειροτερος και ειμαι της αποψης οτι πρεπει να το προσπαθησει και αλλο, καθως δεν τον εχουν παρει και τα χρονια, απλα αυτο που λενε ολοι ειναι οτι αν δε δειξει αυτη του τη βελτιωση και μεσα στο παρκε, δε μπορουμε να λεμε πολλα πραγματα, ουτε να τον συγκρινουμε με παικτες που αν μη τι αλλο παιζουν πρωταγωνιστικο ρολο εστω και στη euroleague..
george69
QUOTE (KingCrimson @ Mar 27 2011, 13:41 ) *
Το ΝΒΑ, δεν αποτελει κριτιριο εδω και μια δεκαετια καθως βλεπουμε αρκετους παικτες να πηγαινουν εκει απο την Ευρωπη και απο τη πρωτη τους χρονια να πηγαινουν πολυ καλα! ισως αυτο να ισχυε π.χ. τελη δεκαετιας 80, οταν ακομα και ο μεγαλος Ντραζεν δυσκολευτηκε να προσαρμοστει..
Το γεγονος και μονο οτι ο Παργκο αγωνιστηκε στο ΝΒΑ και ο Δ.Δ. οχι, δεν τον κανει απο μονο του, καλυτερο παικτη απο το ΔΔ, αν δε μιλησεις με μπασκετικα επιχειρηματα
Για το Κουφο τωρα ειναι στα συν του, οτι το παλευει να βρει χρονο συμμετοχης στο ΝΒΑ και δε νομιζω να ισχυει οτι εχει μεινει στασιμος ή εχει γινει χειροτερος και ειμαι της αποψης οτι πρεπει να το προσπαθησει και αλλο, καθως δεν τον εχουν παρει και τα χρονια, απλα αυτο που λενε ολοι ειναι οτι αν δε δειξει αυτη του τη βελτιωση και μεσα στο παρκε, δε μπορουμε να λεμε πολλα πραγματα, ουτε να τον συγκρινουμε με παικτες που αν μη τι αλλο παιζουν πρωταγωνιστικο ρολο εστω και στη euroleague..



παιδια , ας ειμαστε ρεαλιστες και μην θεοποιουμε παικτες . Ο Διαμαντιδης δεν μπορει να σταθει ουτε καν στην
χειροτερη ομαδα του ΝΒΑ και ειναι υπερτιμημενος .
Air Kef
QUOTE(george69 @ Mar 27 2011, 12:45 ) *
παιδια , ας ειμαστε ρεαλιστες και μην θεοποιουμε παικτες . Ο Διαμαντιδης δεν μπορει να σταθει ουτε καν στην
χειροτερη ομαδα του ΝΒΑ και ειναι υπερτιμημενος .





Γενικά, μου βγάζεις μια εντύπωση οτι τα τελευταία 2 χρόνια δεν βλέπεις πολύ μπάσκετ, το λέω πολύ σοβαρά και δεν ειρωνεύομαι καθόλου. smile.gif

Οι απόψεις σου μου μοιάζουν πολύ με γενικές απόψεις 2007-2008. biggrin.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(george69 @ Mar 27 2011, 13:45 ) *
παιδια , ας ειμαστε ρεαλιστες και μην θεοποιουμε παικτες . Ο Διαμαντιδης δεν μπορει να σταθει ουτε καν στην
χειροτερη ομαδα του ΝΒΑ και ειναι υπερτιμημενος .

και κυριως δεν ξερει να παιζει αμυνα ο ασχετος,μονο με αγκωνιες παιζει και εχει με το ζορι 2 κινησεις στην επιθεση.
ντον η πλαπουτας? smiley.gif
george69
QUOTE (Air Kef @ Mar 27 2011, 17:17 ) *
Γενικά, μου βγάζεις μια εντύπωση οτι τα τελευταία 2 χρόνια δεν βλέπεις πολύ μπάσκετ, το λέω πολύ σοβαρά και δεν ειρωνεύομαι καθόλου. smile.gif

Οι απόψεις σου μου μοιάζουν πολύ με γενικές απόψεις 2007-2008. biggrin.gif


παρακολουθω μπασκετ απο το 1989 εως σημερα , απλως δεν εχω και την καλυτερη αποψη για τον διαμαντιδη .
HLR CENATION
Χβρείς δεύτερη σκέψη ψήφησα Μαυροιδη...

Πολύ γρήγορος ψηλός. Αμύνεται φοβερα στα πικ εν ρολ,ενώ επίσης είναι αρκετά απειλητικός στο συγκεκριμένο τομέα στην επίθεση.

Επίσης είναι πολύ καλός στο να πιάσει τον αντίπαλο σέντερ και να μην τον αφήσει να πάρει ανάσα.

Έπρεπε ήδη να είχε κληθεί στην εθνική ομάδα.
george69
QUOTE (HLR CENATION @ Mar 27 2011, 20:42 ) *
Χβρείς δεύτερη σκέψη ψήφησα Μαυροιδη...

Πολύ γρήγορος ψηλός. Αμύνεται φοβερα στα πικ εν ρολ,ενώ επίσης είναι αρκετά απειλητικός στο συγκεκριμένο τομέα στην επίθεση.

Επίσης είναι πολύ καλός στο να πιάσει τον αντίπαλο σέντερ και να μην τον αφήσει να πάρει ανάσα.

Έπρεπε ήδη να είχε κληθεί στην εθνική ομάδα.




μου φαινεται εισαι υπερβολικος
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(HLR CENATION @ Mar 27 2011, 17:42 ) *
Χβρείς δεύτερη σκέψη ψήφησα Μαυροιδη...

Πολύ γρήγορος ψηλός. Αμύνεται φοβερα στα πικ εν ρολ,ενώ επίσης είναι αρκετά απειλητικός στο συγκεκριμένο τομέα στην επίθεση.

Επίσης είναι πολύ καλός στο να πιάσει τον αντίπαλο σέντερ και να μην τον αφήσει να πάρει ανάσα.

Έπρεπε ήδη να είχε κληθεί στην εθνική ομάδα.


θα συμφωνησω για τον μαυροειδη αν και προτιμω τον κουφο με κλειστα ματια.και περσι πιστευα πως επρεπε να κληθει τουλαχιστον στην προεπιλογη της εθνικης.δεν ειναι δυνατον να βλεπουμε τον γλυνιαδακη και τον ιαν στην εθνικη και οχι τον μαυροειδη...
zorba
QUOTE(ronin @ Mar 29 2011, 11:36 ) *
θα συμφωνησω για τον μαυροειδη αν και προτιμω τον κουφο με κλειστα ματια.και περσι πιστευα πως επρεπε να κληθει τουλαχιστον στην προεπιλογη της εθνικης.δεν ειναι δυνατον να βλεπουμε τον γλυνιαδακη και τον ιαν στην εθνικη και οχι τον μαυροειδη...


Κι εγώ προτιμώ τον Κουφό από όλους τους ψηλούς πλην Μπουρούση, Σόφο και Παπαδόπουλου για τον οποίο όμως δεν τρέφω αυταπάτες...
Ο Κουφός για την ώρα ανήκει στην κατηγορία των παικτών που το ΝΒΑ κινδυνεύει να καταστρέψει (τα έχω πει άπειρες φορές και κινδυνεύω να γίνω βαρετός). Η περίπτωση μου θυμίζει λίγο Κούκοτς ο οποίος, στο βωμό της μυικής διάπλασης, είχε χάσει την εκρηκτικότητά και το εκπληκτικό του σουτ στα αμερικανικά εργαστήρια "καταντώντας" απλά ένας καλός παίκτης ΝΒΑ. Ο Κουφός έχει με το μέρος του το νεαρό της ηλικίας και τη δυνατότητα να αλλάξει κατεύθυνση... όσο είναι καιρός...
george69
QUOTE (zorba @ Mar 29 2011, 16:07 ) *
Κι εγώ προτιμώ τον Κουφό από όλους τους ψηλούς πλην Μπουρούση, Σόφο και Παπαδόπουλου για τον οποίο όμως δεν τρέφω αυταπάτες...
Ο Κουφός για την ώρα ανήκει στην κατηγορία των παικτών που το ΝΒΑ κινδυνεύει να καταστρέψει (τα έχω πει άπειρες φορές και κινδυνεύω να γίνω βαρετός). Η περίπτωση μου θυμίζει λίγο Κούκοτς ο οποίος, στο βωμό της μυικής διάπλασης, είχε χάσει την εκρηκτικότητά και το εκπληκτικό του σουτ στα αμερικανικά εργαστήρια "καταντώντας" απλά ένας καλός παίκτης ΝΒΑ. Ο Κουφός έχει με το μέρος του το νεαρό της ηλικίας και τη δυνατότητα να αλλάξει κατεύθυνση... όσο είναι καιρός...



συμφωνω απολυτα μαζι σου για τον Κουφο
Dwyane ''the flash'' Wade
ειναι πραγματικα πολυ κριμα να χαθει για την ελλαδα αυτος ο παικτης.ο ιδιος φαινεται πεισματαρης και θελει να προσπαθησει και να δουλεψει.ολα τα υπολοιπα θα τα δουμε εν καιρω...
colonel gomelsky
Αρκετά πριν από αυτήν την εμφάνιση είχα γράψει ότι προτιμώ Βουγιούκα (ή και Μαυροειδή, άλλες δυνατότητες, άλλες αδυναμίες). Όταν ο Κώστας ο Κουφός θα παίξει έτσι σε οποιοδήποτε παρκέ επαγγελματικού μπάσκετ (όχι απαραίτητα σε πλει οφ ευρωλίγκας) ας βάλει υποψηφιότητα για τη θέση.
tkdreamer5
πιστεύω κι εγώ πως ο Βουγιούκας δε κάνει! Αν και οφείλω να ομολογήσω ότι ο μέγας coach Ομπράντοβιτς κάνει πολύ καλές προσπάθειες με το παίχτη. Για το Κουφό? Ίσως έχει τα προσόντα αλλά θαρρώ πως δεν έχει κάνει και καμιά σοβαρή εξέλιξη όσα χρόνια μιλάμε για πάρτυ του ... Συνεπώς ο Μαυροειδής, αφού δε μπορώ να σκεφτώ, για την ώρα τουλάχιστον, κάποιον άλλο είναι αυτός που θα προτιμούσα ...
kythmar
εγω προτιμω κουφο
zorba
Στο παιχνίδι κόντρα στην παλιά του ομάδα ο Κουφός έπαιξε 17 λεπτά και είχε 11 πόντους με 5/6 δίποντα και 6 ριμπάουντ (αλλά και 1/6 βολές).
Άντε παλικάρι μου σιγά σιγά να με δικαιώσεις...
george69
Ο Κουφος ειναι καλυτερος απο τον Αndersen
και πρεπει να παρει και αλλο χρονο στους NUGGETS
γιατι ειναι μεγαλο ταλεντο .
zorba
QUOTE(george69 @ Apr 10 2011, 20:09 ) *
Ο Κουφος ειναι καλυτερος απο τον Αndersen
και πρεπει να παρει και αλλο χρονο στους NUGGETS
γιατι ειναι μεγαλο ταλεντο .


Κόντρα στο Golden State ο Κουφός είχε σε 19 λεπτά συμμετοχής 18 πόντους με 6/8 δίποντα, 6/7 βολές, 9 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο...
Dwyane ''the flash'' Wade
πολυ καλη δευτερη σερι εμφανιση!!!!!μακαρι να συνεχισει να παιρνει αξιολογο χρονο συμμετοχης....
Johnaros
Καλά, δεν είναι και για συμπεράσματα αυτά τα παιχνίδια.
Μακάρι πάντως.
zorba
QUOTE(Johnaros @ Apr 13 2011, 23:07 ) *
Καλά, δεν είναι και για συμπεράσματα αυτά τα παιχνίδια.
Μακάρι πάντως.


Κόντρα στους Τζαζ (ήττα 107-104) ο Κουφός ξεκίνησε βασικός, έπαιξε 27 λεπτά και είχε 14 πόντους με 7/11 δίποντα και 6 ριμπάουντ...
Zoys
Ανάμεσα σε αυτούς τους 3 θα επέλεγα μάλλον τον Κουφό λόγω των παραστάσεων NBA που έχει κι ότι αγωνίζεται σε υψηλότερο επίπεδο. Κατά τα άλλα κι αυτός έχει δείξει πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που περιμέναμε. Ο Μαυροειδής δεν μου γεμίζει τόσο το μάτι αν και τα πάει συμπαθητικά στην Μπιλμπάο και ο Βουγιούκας ας περιμένει κάνα χρόνο ακόμα για Εθνική.
Ο Μαυροκεφαλίδης - ο οποίος μπορεί να παίξει τόσο τεσσσάρι όσο και πεντάρι - γιατί δεν είναι στη λίστα; Νομίζω ότι πλέον είναι σε θέση να φορέσει τα γαλανόλευκα.
reignman
Ο Κουφος εχει γινει banger πολυτελειας... Ο Μαυροειδης δν μου λεει κατι... Οποτε ημουν αναμεσα σε Βουγιουκα(που εχει βελτιωθει) και Μαυροκεφαλιδη. Αλλα επιλεγω Μαυροκεφαλιδη επειδη εχει καλυτερο σουτ και μπορει να παιξει και τις 2 θεσεις 4/5.
spysta
QUOTE(reignman @ May 5 2011, 13:08 ) *
Ο Κουφος εχει γινει banger πολυτελειας... Ο Μαυροειδης δν μου λεει κατι... Οποτε ημουν αναμεσα σε Βουγιουκα(που εχει βελτιωθει) και Μαυροκεφαλιδη. Αλλα επιλεγω Μαυροκεφαλιδη επειδη εχει καλυτερο σουτ και μπορει να παιξει και τις 2 θεσεις 4/5.

o Mαυορειδης ρε συ κανει καλη χρονια στην Ισπανια .. εχει potential γιατι ειναι ψηλος με καλο κορμι που ριχνει ξυλο αλλα εχει και καλο παιχνιδι με πλατη
εγω προσωπικα θα τον ηθελα και στον Ολυμπιακο

κατα τ αλλα .. ο Μαυροκεφαλιδης ειναι στο σημειο οπου ΠΡΕΠΕΙ να αποδειξει οτι μπορει να τα βγαλει περα σε τοπ επιπεδο .. οι φετινοι τελικοι θα πουν κ θα δειξουν πολλα γι αυτον
τεχνικα ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ.πρεπει να δειξει τσαγανο κ κακαλα τωρα
LFO
Ο Μαυροειδης ειναι καλυτερος ολων.

Τωρα που πια δεν θα ερθει ποτε στον Ολυμπιακο....


QUOTE(spysta @ May 5 2011, 15:23 ) *
εγω προσωπικα θα τον ηθελα και στον Ολυμπιακο


....ας το βλεπουμε στην εθνικη τουλαχιστον
Flash
Όσοι πάντως είδαν τον Κουφό στα τελευταία παιχνίδια των Nuggets κατάλαβαν ότι και πάλι έχει βελτιωθεί πολύ το παλικάρι.

Όλοι ξέραμε ότι είχε γίνει νταμάρι για να υποστηρίξει το ρόλο του σαν σέντερ. Είναι σαφώς ο πιο δυνατός από όλους του άλλους που σχολιάζουμε. Τώρα πια έχει δουλέψει ΠΟΛΥ στο θέμα εκρηκτικότητας και αλτικότητας. Επιπλεον, έχει προσθέσει κλασσικές κινήσεις στο ποστ και μάλιστα με μεγάλη πλαστικότητα. Έχει χουκ και με τα 2 χέρια μέχρι τα 4 μέτρα.

Επίσης, είναι πάρα πολύ ορεξάτος και πηγαίνει σαν τρελός στα ριμπάουντ ενώ κάνει και καλά μπλοκ άουτ.

Τα προβλήματα του είναι στην άμυνα. Τρώει πολύ εύκολα τις προσποιήσεις και πηδάει συνεχώς για την τάπα. Επιπλέον είναι πολύ κακός στην αντιμετώπιση του pick n roll.

Ανάμεσα σε Κουφό, Βουγιούκα, Μαυροειδή θα διάλεγα Κουφό. Ο Μαυροκεφαλίδης είναι άλλη περίπτωση και θα εξαρτηθεί από το τι frontline θέλει να φτιάξει ο Ζούρος.
zorba
QUOTE(Flash @ May 5 2011, 16:38 ) *
Όσοι πάντως είδαν τον Κουφό στα τελευταία παιχνίδια των Nuggets κατάλαβαν ότι και πάλι έχει βελτιωθεί πολύ το παλικάρι.

Όλοι ξέραμε ότι είχε γίνει νταμάρι για να υποστηρίξει το ρόλο του σαν σέντερ. Είναι σαφώς ο πιο δυνατός από όλους του άλλους που σχολιάζουμε. Τώρα πια έχει δουλέψει ΠΟΛΥ στο θέμα εκρηκτικότητας και αλτικότητας. Επιπλεον, έχει προσθέσει κλασσικές κινήσεις στο ποστ και μάλιστα με μεγάλη πλαστικότητα. Έχει χουκ και με τα 2 χέρια μέχρι τα 4 μέτρα.

Επίσης, είναι πάρα πολύ ορεξάτος και πηγαίνει σαν τρελός στα ριμπάουντ ενώ κάνει και καλά μπλοκ άουτ.

Τα προβλήματα του είναι στην άμυνα. Τρώει πολύ εύκολα τις προσποιήσεις και πηδάει συνεχώς για την τάπα. Επιπλέον είναι πολύ κακός στην αντιμετώπιση του pick n roll.

Ανάμεσα σε Κουφό, Βουγιούκα, Μαυροειδή θα διάλεγα Κουφό. Ο Μαυροκεφαλίδης είναι άλλη περίπτωση και θα εξαρτηθεί από το τι frontline θέλει να φτιάξει ο Ζούρος.


Συμφωνώ σε όλα. Έχει κάνει υπερπροσπάθεια κι όταν τον είδα μάλιστα να κάνει χουκ με το αριστερό κατάλαβα ότι είναι πραγματικά έτοιμος. Όσο για τις τάπες κάτι ξέρει κι ο συμπαίκτης του (και βασικό σέντερ) στους Ντένβερ, Νενέ που έφαγε μια που θα θυμάται για καιρό στα λίγα λεπτά συμμετοχής που ο Κώστας είχε στη Μινεζότα...
Στην άμυνα έχει σίγουρα περιθώρια βελτίωσης αλλά αν δεν παίζει...


ComingUpRoses
Η αλήθεια είναι πως τώρα προτιμώ Βουγιούκα . Βέβαια σε 1-2 χρόνια Κουφό και για βασικό μάλιστα! biggrin.gif
ssoulliss

Οι λόγοι που προτιμώ τον Κουφό είναι:

α)Από ότι θυμάμαι σε κάτι φιλικά πρόπερσι - Ευρωμπάσκετ 2009- ο Κουφός είχε πολύ καλές συνεργασίες με τον Μπουρούση.

β)Επίσης πιστεύω ότι μπορεί να βάλει τη μπάλα στο καλάθι ευκολότερα από τους άλλους δύο.

Υ.Γ. Βέβαια με πιθανότητα 14άδας στο προσεχές Ευρωμπάσκετ δεν αποκλείεται να υπάρχει και τέταρτος ψηλος
Vas
QUOTE(ssoulliss @ May 10 2011, 13:37 ) *
Οι λόγοι που προτιμώ τον Κουφό είναι:

α)Από ότι θυμάμαι σε κάτι φιλικά πρόπερσι - Ευρωμπάσκετ 2009- ο Κουφός είχε πολύ καλές συνεργασίες με τον Μπουρούση.

β)Επίσης πιστεύω ότι μπορεί να βάλει τη μπάλα στο καλάθι ευκολότερα από τους άλλους δύο.

Υ.Γ. Βέβαια με πιθανότητα 14άδας στο προσεχές Ευρωμπάσκετ δεν αποκλείεται να υπάρχει και τέταρτος ψηλος



Ο Μαυροειδής παιδιά είναι μανούλα στο Picknroll. Σε παιχνίδι που δεν πάει καλά το περιφεριακό σουτ (κάτι που συμβαίνει συχνά στην εθνική) οΜαυροειδής θα βοηθούσε πολύ. Ο Βουγιούκας ειναι βαρύ κορμί. Τον Κουφό δεν τον έχω δει.
sir-elric
λιγο κουφος





3τος? 2ρος αντι του μπουρουση! και ο μαυροειδης τριτος!!

απο τον hollinger του ESPN
+ Big man with soft touch around basket on short hooks and jumpers.

+ Soft defender who must add strength and toughness; a huge defensive liability.

Koufos played only 172 minutes, and he played them quite poorly. Most notably, his turnover ratio was far too high for a skill player, and his shooting percentage was unimpressive.

A five-game D-League stint was more productive; he shot 59.5 percent and showed he could score effectively against other people's scrubs. However, he has to learn to use his body at both ends and become a good enough defender to let his offensive skills shine through.
sofos_14_
ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΟΥΦΟ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ ΓΙΑΤΙ:
1)ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΨΥΛΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΣΑΝ 4
2)ΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΦΕΤΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΑΝΑΣΕΣ
nielsen
Από αυτούς τους τρεις σίγουρα τον Μαυροειδή.
Προέρχεται και από πολύ καλή χρονιά.
Βέβαια εξαρτάται και από τι μπάσκετ θέλει να παίξει ο Ζούρος, αν θα είναι ο Μπουρούσης κτλ
tasmar7
O Βουγιούκας ειναι από τα πιο αργα 5αρια στη Ευρωπη.Μειονεκτει σε αμυνα, ριμπαουντ (αν και εχει μακρια χερια) και δυναμη. Για αυτο ειναι δυσολο να αντιμετωπισει 5αρια οπως αδρεφοι Γκασολ, Κριστιτς, Μοζγκοφ, Ασικ (μαλλον δεν θα παιξει λογω τραυματισμου).Ο Κουφος ειναι εξισου αργος, οχι ιδιαιτερα ευστροφος αλλα ιδιαιετρα δυνατος ωστε να αντιμετωπισει βαρια κορμια. Επιθετικα αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι ενω στις μικρες εθνικες ηταν ενας καλος σουτερ 2ποντων και 3ποντων και μετριος με πλατη στο καλαθι τα τελευταια χρονια παιζει παρα μονο με πλατη χωρις να σουταρει καθολου. Ο Μαυροειδης προσωπικα πιστευω οτι ειναι ενας μετριος παικτης που μπορει να προσφερει μονο αμυντικα.Ειδικα για κατω απο το καλαθι ειναι εντελως μονοδιαστατος. Εχοντας Σοφο και Μπουρουση σιγουρους , κατα τη αποψη μου αυτος που μπορει να προσφερει περισσοτερο ειναι Κουφος, αν και πιστευω οτι τειλκα ο Ζουρος θα καλεσει 4 ψηλους .
KingCrimson
QUOTE(tasmar7 @ Jul 15 2011, 12:16 ) *
O Βουγιούκας ειναι από τα πιο αργα 5αρια στη Ευρωπη.Μειονεκτει σε αμυνα, ριμπαουντ (αν και εχει μακρια χερια) και δυναμη. Για αυτο ειναι δυσολο να αντιμετωπισει 5αρια οπως αδρεφοι Γκασολ, Κριστιτς, Μοζγκοφ, Ασικ (μαλλον δεν θα παιξει λογω τραυματισμου).Ο Κουφος ειναι εξισου αργος, οχι ιδιαιτερα ευστροφος αλλα ιδιαιετρα δυνατος ωστε να αντιμετωπισει βαρια κορμια. Επιθετικα αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι ενω στις μικρες εθνικες ηταν ενας καλος σουτερ 2ποντων και 3ποντων και μετριος με πλατη στο καλαθι τα τελευταια χρονια παιζει παρα μονο με πλατη χωρις να σουταρει καθολου. Ο Μαυροειδης προσωπικα πιστευω οτι ειναι ενας μετριος παικτης που μπορει να προσφερει μονο αμυντικα.Ειδικα για κατω απο το καλαθι ειναι εντελως μονοδιαστατος. Εχοντας Σοφο και Μπουρουση σιγουρους , κατα τη αποψη μου αυτος που μπορει να προσφερει περισσοτερο ειναι Κουφος, αν και πιστευω οτι τειλκα ο Ζουρος θα καλεσει 4 ψηλους .


πιστευω οτι η ομαδα με Βασιλειαδη, αδελφους Καλαθη, Σλουκα εχει τη δυνατοτητα να αλλαξει στιλ. Στη περιπτωση που και ο Ζουρος παρει 4 ψηλους και δουμε και κανα Καϊμακογλου στο 3, συν τους Σπαν και Ζηση να κρατανε το ιδιο χαμηλο τεμπο, που εχουν μαθει απο την εφηβων, πριν 10 χρονια...πισετυω οτι θα δουμε σα συνολο κατι ακομα χειροτερο απο τα περσινα και ας μην ειναι φετος ο Μητσος...μεσα.
Τουλαχιστο προ 5 χρονια, ειχαμε Μητσο, Τεο στα καλα τους και ο αργος ρυθμος με πολυ ξυλο στην αμυνα, εφερνε αποτελεσμα τωρα αμφιβαλω
SteveNashidis
QUOTE(sixama23 @ Mar 26 2011, 23:50 ) *
Δηλαδή το κριτήριο είναι ποιος έχει παίξει στο NBA και ποιος όχι;

Τον Κουφό τον έχεις δει να παίζει τώρα τελευταία;
Από πότε είναι ότι καλύτερο έχει το ελληνικό μπάσκετ αυτή τη στιγμή στη θέση "5";


Νομιζω εύλογα μπορεί να κρίνει κάποιος ότι αν παίζεις στο ΝΒΑ δεν σημαίνει ότι είσαι απαραίτητα καλύτερος από καποιον ευρωπαίο παίκτη.Αλλά για να σε επιλέγουν ομάδες του ΝΒΑ πάει να πει ότι εχεις πολύ καλά στοιχεία. Καποιος που μπορεί να παίξει ΝΒΑ μπορεί να παίξει Ευρώπη ενώ το αντίθετο σπανίως γίνεται γιατι τα 2 επίπεδα είναι διαφορετικά..
Για μένα στη θέση 5 η μεγάλη ελπίδα για το ελληνικό μπάσκετ είναι ο Ζήσης Σαρικόπουλος .Πρέπει οπωσδήποτε να αξιοποιηθεί αυτός ο παίκτης γιατί έχει και προσόντα και μυαλό και μέλλον μπροστά του.
Για το Κουφό δεν πρεπει να πουμε κατι αντίστοιχο γιατι ήδη θεωρείτε ώριμος(ηλικιακά και μπασκετικά) παίκτης και πρέπει σε αυτό το Ευρομπάσκετ να δείξει την αξία του. Αν αποδειχτεί νωθρός ,αδιάφορος χωρίς όρεξη και τσαμπουκά τότε ας μείνει Αμερική γιατί υπάρχουν παίκτες σαν το Μαυροειδή που κάνουν και αυτή δουλειά.
baskethood
QUOTE (Voyager @ Jul 15 2011, 14:10 ) *
Νομιζω εύλογα μπορεί να κρίνει κάποιος ότι αν παίζεις στο ΝΒΑ δεν σημαίνει ότι είσαι απαραίτητα καλύτερος από καποιον ευρωπαίο παίκτη.Αλλά για να σε επιλέγουν ομάδες του ΝΒΑ πάει να πει ότι εχεις πολύ καλά στοιχεία. Καποιος που μπορεί να παίξει ΝΒΑ μπορεί να παίξει Ευρώπη ενώ το αντίθετο σπανίως γίνεται γιατι τα 2 επίπεδα είναι διαφορετικά..

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο και δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις.
Υπαρχουν στο ΝΒΑ παικτες που αγωνιζονται γιατι εχουν ενα συγκεκριμενο ρολο(αμυνα,ριμπαουντ πχ),οι ιδιοι παικτες δεν θα μπορουσαν στην Ευρωπη να βρουν τον ιδιο ρολο και να ειναι καλοι ταυτοχρονα.
Θα τους ζητηθει να κανουν και κατι παραπανω που ουτε το εχουν κανει στην καριερα τους,ουτε μπορουν να το κανουν.
SteveNashidis
QUOTE(baskethood @ Jul 15 2011, 14:16 ) *
Δεν ειναι απαραιτητο αυτο και δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις.
Υπαρχουν στο ΝΒΑ παικτες που αγωνιζονται γιατι εχουν ενα συγκεκριμενο ρολο(αμυνα,ριμπαουντ πχ),οι ιδιοι παικτες δεν θα μπορουσαν στην Ευρωπη να βρουν τον ιδιο ρολο και να ειναι καλοι ταυτοχρονα.
Θα τους ζητηθει να κανουν και κατι παραπανω που ουτε το εχουν κανει στην καριερα τους,ουτε μπορουν να το κανουν.


Αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα ,δηλαδή το να ζητάς από κάποιον κάτι παραπάνω ενώ δεν μπορεί να το κάνει. Αυτό που λέω είναι ότι ακόμα και αυτοί οι παίκτες θα βρουν μια ομάδα στην Ευρώπη για να κάνουν τις άμυνες ,τα ριμπαουντ και τα λοιπά . Βλέπε Κρισιτς , Ναχέρα , Πατσούλια , Νεστέροβιτς ...
Manu7
QUOTE(KingCrimson @ Jul 15 2011, 12:32 ) *
πιστευω οτι η ομαδα με Βασιλειαδη, αδελφους Καλαθη, Σλουκα εχει τη δυνατοτητα να αλλαξει στιλ. Στη περιπτωση που και ο Ζουρος παρει 4 ψηλους και δουμε και κανα Καϊμακογλου στο 3, συν τους Σπαν και Ζηση να κρατανε το ιδιο χαμηλο τεμπο, που εχουν μαθει απο την εφηβων, πριν 10 χρονια...πισετυω οτι θα δουμε σα συνολο κατι ακομα χειροτερο απο τα περσινα και ας μην ειναι φετος ο Μητσος...μεσα.
Τουλαχιστο προ 5 χρονια, ειχαμε Μητσο, Τεο στα καλα τους και ο αργος ρυθμος με πολυ ξυλο στην αμυνα, εφερνε αποτελεσμα τωρα αμφιβαλω

Καλά ακόμα κανείς δεν έχει καταλάβει ότι το γρήγορο τέμπο δεν ταιριάζει στην εθνική μας ομάδα?

Το ότι έχουμε 2-3 ελπιδοφόρους παίχτες που τους πάει αυτό το στυλ σημαίνει ότι θα καταφέρουμε τίποτα?

Είδα πέρυσι και πρόπερυσι που θέλαμε τάχα να παίξουμε γρήγορα και επιτέλους ξεφύγαμε από την αγροστροφία του Γιαννάκη...Στα 2 το πολύ παιχνίδια του ομίλου μας έβγαινε επειδή παίζαμε με σαφώς υποδιέστερους αντιπάλους και όταν
αντιμετωπίζαμε ένα σοβαρό αντίπαλο ή παίζαμε στα νοκ άουτ κλασσικά επιστρέφαμε στο κλασσικό τσουκου τσούκου μπάσκετ το οποίο όμως ήταν αδούλευτο.

Ας το πάρουμε όλοι χαμπάρι ότι η Ελλάδα δεν έχει Ρούντηδες,Ναβάρρους,Μπατούμηδες κλπ κλπ...Μόνο το μπάσκετ του Γιαννάκη έχει αποτελέσματα και είναι αυτό που ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία του Έλληνα.Σκληρή άμυνα+πάθος+αλληλοκάλυψη+μπάλα στον ψηλό και καλή κυκλοφορία.
KingCrimson
QUOTE(Manu7 @ Jul 15 2011, 14:37 ) *
Καλά ακόμα κανείς δεν έχει καταλάβει ότι το γρήγορο τέμπο δεν ταιριάζει στην εθνική μας ομάδα?

Το ότι έχουμε 2-3 ελπιδοφόρους παίχτες που τους πάει αυτό το στυλ σημαίνει ότι θα καταφέρουμε τίποτα?

Είδα πέρυσι και πρόπερυσι που θέλαμε τάχα να παίξουμε γρήγορα και επιτέλους ξεφύγαμε από την αγροστροφία του Γιαννάκη...Στα 2 το πολύ παιχνίδια του ομίλου μας έβγαινε επειδή παίζαμε με σαφώς υποδιέστερους αντιπάλους και όταν
αντιμετωπίζαμε ένα σοβαρό αντίπαλο ή παίζαμε στα νοκ άουτ κλασσικά επιστρέφαμε στο κλασσικό τσουκου τσούκου μπάσκετ το οποίο όμως ήταν αδούλευτο.

Ας το πάρουμε όλοι χαμπάρι ότι η Ελλάδα δεν έχει Ρούντηδες,Ναβάρρους,Μπατούμηδες κλπ κλπ...Μόνο το μπάσκετ του Γιαννάκη έχει αποτελέσματα και είναι αυτό που ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία του Έλληνα.Σκληρή άμυνα+πάθος+αλληλοκάλυψη+μπάλα στον ψηλό και καλή κυκλοφορία.


Δε διαφωνω σε αυτα που λες. απλα θελω να επισημανω οτι τα στοιχεια που μπολνταρισα ηταν και αυτα που προσπαθησαμε να δειξουμε περισυ εναντιον της Ισπανιας και ειναι γεγονος οτι με ενα τετοιο στιλ παιχνιδιου, χωρις σουπερ αμυντικες μοναδες, πρεπει να σε πηγαινει και η διαιτησια με χιλια!
θελω να πω οτι φετος για να βρεθουμε εστω και κοντα στη τετραδα, πρεπει να δειξουμε κατι παραπανω, απο τα κλασικα, αλλιως θα ειμαστε στο επιπεδο της φιλοτιμης ομαδας του Νοβιτσκι
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.