Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑΝΑ 2017-2018
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2, 3
Hip

Διαφωνώ στην παρουσιαση . . .
Πολυ 😂
[/quote]
Δυο λογια μονο. Εχω κανει ηδη την προβλεψη μου με το τελος των ημιτελικων. Και το ξαναλεω τωρα πριν το δευτερο παιχνιδι της Τεταρτης. Την γνωμη μου δηλαδη, με οση αξια εχει αυτη. Ο Πανιωνιος ειναι καλα δουλεμενη ομαδα με καλο προπονητη και παιζει αρκετα πανω απο την συνισταμενη της αξιας των παιχτων που διαθετει και αυτο ειναι προς τιμην του και της δουλειας που γινεται στην ομαδα. Ο Ολυμπιακος ειναι ενα δυνατο συνολο παιχτων με υψη και το καλυτερο PG ισως, των φετινων τελικων του Πανελληνιου πρωταθληματος εφηβων, ξαναλεω ΕΦΗΒΩΝ. Το καλυτερο που μπορει να πετυχει ο πανιωνιος σ αυτη την σειρα, ειναι να παει στα τρια παιχνιδια και να δυσκολεψει οσο μπορει τον Ολυμπιακο να παρει τον τιτλο.
Για την διαιτησια θα ελεγα ( και δεν θα μπω καν στην ουσια αν ευνοει ή αδικει καποιον) πως ειναι απο τα τελευταια πραγματα που θα επρεπε να ασχολουμαστε οταν μιλαμε για υποδομες. Ειναι στο επιπεδο (μετριο προς κακο) της διαιτησιας που συνανταμε σε ολη την ΕΣΚΑΝΑ. Και στο τελος θα το συζητουσα περισσοτερο αν οι ομαδες ηταν κοντα και τα αποτελεσματα θα κρινοντουσαν απο ενα δυο σφυριγματα. Ας παιξουν οι ομαδες οσο καλυτερα μπορουν και ακομα και να χασουν απο αποφασεις της διαιτησιας, ας ειναι ικανοποιημενοι πως εδωσαν το 100%. Η ατερμονη γκρινια ετσι και αλλιως θα υπαρχει, αλλα δεν προσφερει τιποτα στα παιδια. Μονο κακα παραδειγματα για την μελλοντικη αθλητικη τους αναπτυξη και εξελιξη.
Προβλεπω νικη με με μικρη διαφορα του Πανιωνιου την Τεταρτη και ευχομαι να μην βγω σωστος για τον τελικο πρωταθλητη. Και τεχνικα ο μονος τροπος να κερδισει ο Πανιωνιος τον Ολυμπιακο, ειναι να κρατησει οσο μπορει χαμηλα το σκορ, γιατι ο Ολυμπιακος εχει πολυ περισσοτερα επιθετικα οπλα και κυριαρχα σε ολες τις θεσεις της πενταδας, εκτος ισως απο το SF που ο Πανιωνιος εχει ενα πολυ αξιολογο αθλητη σ αυτη την θεση που ομως αναγκαζεται λογο ελλειψης σωμματων να παιζει πιο κοντα στην ρακετα που χανει αρκετα απο την αποτελεσματικοτητα του.
polykos
Αψογότατος!!!
Hip
Τεραστια νικη του Πανιωνιου στον δευτερο τελικο με 61-52 (29-29 σκορ ημιχ). Εξαιρετικη ομαδικη προσπαθεια τυ Πανιωνιου που με ψυχη, σκληρη αμυνα ,σωστη τακτικη και μεγαλη βοηθεια (να λεμε την αληθεια) απο την εδρα, μπορεσε να μεινει κοντα στο σκορ μεχρι τα μεσα της τριτης περιοδου (37-41 αν θυμαμε καλα). Με ψυχωμενο παιχνιδι, πιεση σε ολο το γηπεδο που εξαντλησε τον Κολοβερο που ολο το παιχνιδι περναγε απ τα χερια του και επαιξε σχεδον 40 λεπτα, περασε μπροστα με 51-44 στο τελος της τριτης περιοδου και δεν ξανακοιταξε ποτε πισω. Τα παιδια του Ολυμπιακου εδειχναν στο πιο κρισιμο σημειο κουρασμενοι (ειδικα ο Κολοβερος οπως προειπα) και αρκετα φοβισμενοι και δεν μπορεσαν στην πραγματικοτητα ποτε να ξαναγυρισουν στο παιχνιδι με αξιωσεις. Σημαντικο για τον γηπεδουχο πως μπορεσαν να κρατησουν χαμηλα την επιθεση του Ολυμπιακου, στο χαμηλοτερο σκορ για ολη την σεζον και μπορεσαν να κρατησουν τον ελεγχο των αμυντικων ριμπαουντ σε μεγαλο βαθμο. Παραμενει φαβορι ο Ολυμπιακος βεβαια με το τελευταιο παιχνιδι να ειναι στην εδρα του, αλλα οπως αποδειχτηκε και σημερα ποτε κανεις δεν μπορει να ξεγραψει τον Πανιωνιο και την πολυ βαρια φανελα του σε επιπεδο υποδομων.
plateias
QUOTE (Hip @ May 3 2018, 01:01 ) *
Τεραστια νικη του Πανιωνιου στον δευτερο τελικο με 61-52 (29-29 σκορ ημιχ). Εξαιρετικη ομαδικη προσπαθεια τυ Πανιωνιου που με ψυχη, σκληρη αμυνα ,σωστη τακτικη και μεγαλη βοηθεια (να λεμε την αληθεια) απο την εδρα, μπορεσε να μεινει κοντα στο σκορ μεχρι τα μεσα της τριτης περιοδου (37-41 αν θυμαμε καλα). Με ψυχωμενο παιχνιδι, πιεση σε ολο το γηπεδο που εξαντλησε τον Κολοβερο που ολο το παιχνιδι περναγε απ τα χερια του και επαιξε σχεδον 40 λεπτα, περασε μπροστα με 51-44 στο τελος της τριτης περιοδου και δεν ξανακοιταξε ποτε πισω. Τα παιδια του Ολυμπιακου εδειχναν στο πιο κρισιμο σημειο κουρασμενοι (ειδικα ο Κολοβερος οπως προειπα) και αρκετα φοβισμενοι και δεν μπορεσαν στην πραγματικοτητα ποτε να ξαναγυρισουν στο παιχνιδι με αξιωσεις. Σημαντικο για τον γηπεδουχο πως μπορεσαν να κρατησουν χαμηλα την επιθεση του Ολυμπιακου, στο χαμηλοτερο σκορ για ολη την σεζον και μπορεσαν να κρατησουν τον ελεγχο των αμυντικων ριμπαουντ σε μεγαλο βαθμο. Παραμενει φαβορι ο Ολυμπιακος βεβαια με το τελευταιο παιχνιδι να ειναι στην εδρα του, αλλα οπως αποδειχτηκε και σημερα ποτε κανεις δεν μπορει να ξεγραψει τον Πανιωνιο και την πολυ βαρια φανελα του σε επιπεδο υποδομων.

Συμφωνώ με την περιγραφή του Hip, θα προσθέσω ότι στο α΄ ημίχρονο 21 από τους 29 είχε ο Κολοβέρος, ο οποίος όμως είδα βγήκε με πρόβλημα στο πόδι και αν είναι αμφίβολη η συμμετοχή του στο επόμενο παιχνίδι μπορεί να είναι καταλυτικό για το αποτέλεσμα. Με πρόβλημα (δεν πάταγε καλά) βγήκε και το ν. 12 (Νάνος) του Πανιωνίου που ήταν στυλοβάτης στην άμυνα μέσα στη ρακέτα απέναντι στους ψηλούς του Ολυμπιακού.
Πάντως όπως φαίνεται το τρίτο παιχνίδι θα είναι αμφίρροπο με την ποιότητα των παικτών του Ολυμπιακού κόντρα στους πολύ δουλεμένους (εξαιρετικό κόουτσινγκ από τον Μελέτη, ειδικά στην άμυνα πάνω στον ασταμάτητο Κολοβέρο που με πολλές αλλαγές παικτών τον εξουσθένωσε στο β') παίκτες του Πανιωνίου.
Αν έχει ακούσει κανείς πότε είναι το τρίτο παιχνίδι στο ΣΕΦ ας ενημερώσει.
Hip
QUOTE (plateias @ May 3 2018, 11:36 ) *
Συμφωνώ με την περιγραφή του Hip, θα προσθέσω ότι στο α΄ ημίχρονο 21 από τους 29 είχε ο Κολοβέρος, ο οποίος όμως είδα βγήκε με πρόβλημα στο πόδι και αν είναι αμφίβολη η συμμετοχή του στο επόμενο παιχνίδι μπορεί να είναι καταλυτικό για το αποτέλεσμα. Με πρόβλημα (δεν πάταγε καλά) βγήκε και το ν. 12 (Νάνος) του Πανιωνίου που ήταν στυλοβάτης στην άμυνα μέσα στη ρακέτα απέναντι στους ψηλούς του Ολυμπιακού.
Πάντως όπως φαίνεται το τρίτο παιχνίδι θα είναι αμφίρροπο με την ποιότητα των παικτών του Ολυμπιακού κόντρα στους πολύ δουλεμένους (εξαιρετικό κόουτσινγκ από τον Μελέτη, ειδικά στην άμυνα πάνω στον ασταμάτητο Κολοβέρο που με πολλές αλλαγές παικτών τον εξουσθένωσε στο β') παίκτες του Πανιωνίου.
Αν έχει ακούσει κανείς πότε είναι το τρίτο παιχνίδι στο ΣΕΦ ας ενημερώσει.

3ος τελικός Ολυμπιακός - Πανιώνιος
06.05.2018 19.00 ΣΕΦ Β'
Gkos
Μας σκοτώνετε. . . .
Gkos
Είχα φτιάξει τι ωραιο προγραμμα με Πεντελη,Βριλησσια και μετα παλι πισω Πεντελη να δω το ντέρμπι του 2ου ομιλου της Γ Εθνικης και τώρα με ταλαιπωρειτε . . .
Αν δεν δω και τώρα Εσπερο δεν θα δω ποτε ;(
Μα δεν γινεται να λειπει ο Gkos από τελικό παιδων ,γίνεται;
Τιναφταρε...
Μεχρι αυριο το μεσημέρι θα έχω αποφασισει.

P.s.
Ως pregame του τελικου σημερα στις 21:15 στον Αγιο Δημητριο κυανερυθροι και κόκκινοι αναμετρώνται στην 1η αγωνιστική του Final 6 των παμπαίδων.
Λιγο νωριτερα (19:45) στο Ιφιγενείας ,Πρωτέας Βουλας με Κρόνο Αγιου Δημητριου.
Gkos
Όπως με ενημερωσε ο Polykos (που συνομίλησε με τον mr Sportshero εψές στον Αγιο Δημήτριο) ,το σημερινό ματσάκι θα το δειξει σε λαιβ στριμ εις το γιουτουμπ wink.gif
Για περιγράφη εξαρτάται πόση κίνηση θα εχει η Ποσειδώνος 😂.
Οπότε θα χαλάσω το σερι χρόνων που έχω και δεν θα παρευρεθώ😑
Gkos
Πρωταθλητης ο Πανιωνιος!!!!
Hip
QUOTE (Gkos @ May 6 2018, 20:44 ) *
Πρωταθλητης ο Πανιωνιος!!!!

Μπασκετικο θαυμα. Τεραστιο Respect στον κοουτς Μελετη και στα παιδια. Η αντιμετωπιση του Κολοβερου ηταν εξαιρετικη, αν και το παιδι δειχνει να εχει "καψει λαδια" απ τα πολλα παιχνιδια.
Ενταξει δεν θελω να ξχωρισω καποιο παιδι, αλλα ο Τολιας σημερα ηταν καταπληκτικος, νομιζω αξιζει να κανω αυτη την εξαιρεση.
Να πω επισης πως η φημες περι ιδιαιτερης αντιμετωπισης απο την διαιτησια του Ολυμπιακου, ειναι καιρος να σταματησουν. Η διαιτησια σημερα εκοψε το καρπουζι στα δυο. Ας σταματησουμε καποια στιγμη να ασχολουμαστε με την διαιτησια και να ασχοληθουμε μονο με την προσπαθεια των παιδιων.
Gkos
Το αποφύγαμε και φέτος το σταύρωμα Παναθηναικου και Ολυμπιακού σε τελική φάση...
Ένας θεός ξέρει πως το "γλυτώνουμε" κάθε χρόνο ειτε σε παίδες είτε σε εφήβους . . .
Λέτε γι αυτό να καθυστερούσαν να ανακοινώσουν ποια πολη θα φιλοξενήσει το τουρνουά;;

Υ.γ.
Προσπαθώ να σκεφτώ αν ήταν περυσι ή φέτος μεγαλύτερη έκπληξη η αποτυχία του Ολυμπιακου να κατακτήσει την κορυφή . . .
Πέρυσι είχε σαφέστατα ανώτερο υλικό αποτι φετος(δεν νομιζώ να διαφωνεί κανείς) αλλά είχε αρκετους τραυματισμους αφενός,αφετέρου έπεσε σε έναν Ικαρο που είχε πιάσει τρομερή φόρμα και έπαιζε πολύ καλά.
Φέτος με χειρότερο υλικό μα ο ανταγωνισμός δεν ήταν και τοόσο υψηλός. .
Anyway.
Flinafim
Ψιλοκηδεια και φετος...μεγαλη κατα τη γνωμη μου αποτυχια λογω του γεγονοτος οτι η ομαδα δεν ειχε καθολου απωλειες...
Τελειως λαθος διαχειρηση υλικου..ισως τους ενδιαφερουν παικτες και οχι συνολα...και αυτοι ομως θελουν προσοχη μην καουν...και αυτο δεν συγχωρειται...εγω παντως τον Πανιωνιο δεν τον ξεγραψα ποτε...respect!!!!!
Υ.Γ θα το παρει του χρονου στο εφηβικο ο Θρυλος!!!
Gkos
QUOTE (storm2 @ Jan 11 2018, 22:03 ) *
Παω με τους ερυθρολευκους για να  υπαρχει και αντιθετη αποψη   rolleyes.gif

Παντως πλακα, πλακα ειναι φαβορι για πανελληνιο φετος. Νομιζω το περσινο να τους εγινε μαθημα...


 
QUOTE (Gkos @ Jan 11 2018, 22:22 ) *
Εγω πιστευω ουτε φαβορι για ΕΣΚΑΝΑ δεν ειναι οι ερυθρολευκοι.... 50-50 με Πανιωνιο και μετα εχει ο θεος....


Scripta manent.
polykos
Ο αγώνας https://www.youtube.com/watch?v=k6kkQ9xulBk

Πολυ βαριά η φανέλλα και όσοι αντέχουν θα την φοράνε.
Hip
QUOTE (polykos @ May 7 2018, 00:56 ) *
Ο αγώνας https://www.youtube.com/watch?v=k6kkQ9xulBk

Πολυ βαριά η φανέλλα και όσοι αντέχουν θα την φοράνε.

Αρχισαμε τους γριφους σε μερα χαρας; w00t.gif
Gkos
😂😂😂😂


Ειδα το τελευταιο διλεπτο στο ΣΕΦ.
Πραγματικά ο Ολυμπιακος εχει χασει 10 ευκαιριες να προσπεράσει.Αυτοκτονία.
Εν τω μεταξυ ο Νιφλης λεει με την λήξη:
"Ενα φανταστικο ματς.
Eνα ματς που όμοιο του ισως δεν εχει ξαναγινει ποτέ στα χρονικά των αναπτυξιακών πρωταθλημάτων. "

Ήταν τόσο καλό ή οι πολλοι καφέδες δημιουργούν παραισθήσεις; 😂
plateias
QUOTE (Gkos @ May 7 2018, 05:00 ) *
😂😂😂😂


Ειδα το τελευταιο διλεπτο στο ΣΕΦ.
Πραγματικά ο Ολυμπιακος εχει χασει 10 ευκαιριες να προσπεράσει.Αυτοκτονία.
Εν τω μεταξυ ο Νιφλης λεει με την λήξη:
"Ενα φανταστικο ματς.
Eνα ματς που όμοιο του ισως δεν εχει ξαναγινει ποτέ στα χρονικά των αναπτυξιακών πρωταθλημάτων. "

Ήταν τόσο καλό ή οι πολλοι καφέδες δημιουργούν παραισθήσεις; 😂

Είδα το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός μετά την πρώτη του ήττα φέτος μπήκε σαν χαμένος, ενώ οι παίκτες του Πανιωνίου για τον ίδιο λόγο από την αρχή δείχναν πιο σίγουροι.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με κάρφωμα του Τόλια και έδειξε τι θα συμβεί μετά. Παρόλα αυτά αν και ξέφυγε δυο τρεις φορές ο Πανιώνιος, η ποιότητα δύο τριών παικτών του Ολυμπιακού το έφερναν στα ίσια και έτσι πήγε μέχρι τέλους.
Πάντως όποια ομάδα από τις δύο και να το έπαιρνε το άξιζε.
Σημείο αναφοράς η άμυνα του Μελέτη στον (κουρασμένο) Κολοβέρο με έξι παίκτες, η εξαιρετική όλη την χρονιά βασική τετράδα του Πανιωνίου (Τόλιας - ίσως ο πιο βελτιωμένος παίκτης του παιδικού φέτος, Νάνος - ογκόλιθος στην άμυνα με φοβερές τοποθετήσεις, Παπακωνσταντίνου - ο καλύτερος ίσως αμυντικός του πρωταθλήματος και Κουμάνταρος - η κινητήρια δύναμη με φοβερή ενέργεια).
Πάντως στους τελικούς με Ίκαρο και Ολυμπιακό σε κάθε παιχνίδι έβγαινε και ένας νέος πρωταγωνιστής από τους υπόλοιπους, πράγμα που δείχνει την εξαιρετική δουλειά στις ακαδημίες του συλλόγου. Τα δέκα από τα δεκαεπτά παιδιά είναι έξι έως δέκα χρόνια στην ομάδα και έχουν σηκώσει όλα τα πρωταθλήματα που έχουν συμμετάσχει μέχρι σήμερα. Σε αυτούς αν προσθέσεις ότι μαζί τους ο Πανιώνιος "έβγαλε Σκόρδο και Κολοβέρο αξίζει μεγάλο respect στους ανθρώπους που δουλεύουν αυτά τα παιδιά.
polykos
QUOTE(Gkos @ May 7 2018, 05:00 ) *
Εν τω μεταξυ ο Νιφλης λεει με την λήξη:
"Ενα φανταστικο ματς.
Eνα ματς που όμοιο του ισως δεν εχει ξαναγινει ποτέ στα χρονικά των αναπτυξιακών πρωταθλημάτων. "

Ήταν τόσο καλό ή οι πολλοι καφέδες δημιουργούν παραισθήσεις; 😂

Μάλλον ήθελε να αναπληρώσει το κενό του Βαγγέλη Ιωάννου που προτίμησε να πάει στο ΟΑΚΑ.
plateias_2
QUOTE (plateias @ May 7 2018, 09:14 ) *
Είδα το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός μετά την πρώτη του ήττα φέτος μπήκε σαν χαμένος, ενώ οι παίκτες του Πανιωνίου για τον ίδιο λόγο από την αρχή δείχναν πιο σίγουροι.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με κάρφωμα του Τόλια και έδειξε τι θα συμβεί μετά. Παρόλα αυτά αν και ξέφυγε δυο τρεις φορές ο Πανιώνιος, η ποιότητα δύο τριών παικτών του Ολυμπιακού το έφερναν στα ίσια και έτσι πήγε μέχρι τέλους.
Πάντως όποια ομάδα από τις δύο και να το έπαιρνε το άξιζε.
Σημείο αναφοράς η άμυνα του Μελέτη στον (κουρασμένο) Κολοβέρο με έξι παίκτες, η εξαιρετική όλη την χρονιά βασική τετράδα του Πανιωνίου (Τόλιας - ίσως ο πιο βελτιωμένος παίκτης του παιδικού φέτος, Νάνος - ογκόλιθος στην άμυνα με φοβερές τοποθετήσεις, Παπακωνσταντίνου - ο καλύτερος ίσως αμυντικός του πρωταθλήματος και Κουμάνταρος - η κινητήρια δύναμη με φοβερή ενέργεια).
Πάντως στους τελικούς με Ίκαρο και Ολυμπιακό σε κάθε παιχνίδι έβγαινε και ένας νέος πρωταγωνιστής από τους υπόλοιπους, πράγμα που δείχνει την εξαιρετική δουλειά στις ακαδημίες του συλλόγου. Τα δέκα από τα δεκαεπτά παιδιά είναι έξι έως δέκα χρόνια στην ομάδα και έχουν σηκώσει όλα τα πρωταθλήματα που έχουν συμμετάσχει μέχρι σήμερα. Σε αυτούς αν προσθέσεις ότι μαζί τους ο Πανιώνιος "έβγαλε Σκόρδο και Κολοβέρο αξίζει μεγάλο respect στους ανθρώπους που δουλεύουν αυτά τα παιδιά.


Δεν συμφωνώ με όλες τις κρίσεις σου για τους παίκτες του Πανιωνίου. (by the way είναι λάθος να αναφέρεις ονόματα). Οι 2 πρώτοι που αναφέρεις συμφωνώ ότι είναι καλοί παίκτες, αν και θα πρέπει να μειώσουν λίγο τις τραβηγμένες προσπάθειες. Τώρα για τους άλλους δύο νομίζω ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Ο playmaker είναι λύση ανάγκης διότι δεν υπάρχει κάτι άλλο, (νομίζω ότι ο παίκτης με το Νο 5, ο κοντός, στη σειρά των πλέι οφς ήταν καλύτερος) και ο άλλος είναι απλά ένας δυνατός αλλά άτεχνος παίκτης, ο οποίος μάλιστα στους αγώνες με 'Ικαρο και Ολυμπιακό έκανε πολλά λάθη και δεν ήταν καλός. Προσωπικά νομίζω ότι οι παίκτες που ήταν αποκάλυψη στους τελικού ήταν το Νο 5 όπως ανέφερα, ο οποίος έκλεψε μπάλες, έβαλε πόντους, έδωσε ενέργεια, αλλά και αυτός με το Νο 11 (που έβαλε και το τρίποντο με ταμπλό στο τελικό), ο οποίος στον 3ο ημιτελικό με τον Ικαρο γύρισε το ματς, και στη σειρά με τον Ολυμπιακό έπαιξε καλή άμυνα τον Κολοβέρο. Μάζεψε ριμπάουντ αν και δεν έχει μπόι αλλά το κυριότερο δεν πρέπει να έκανε σχεδόν κανένα λάθος.
Έτσι είδα εγώ τα ματς
Gkos
Πόσες πλατείες έχει η Νέα Σμύρνη ; 🤔
tiramolas111
QUOTE (plateias_2 @ May 8 2018, 10:50 ) *
Δεν συμφωνώ με όλες τις κρίσεις σου για τους παίκτες του Πανιωνίου. (by the way είναι λάθος να αναφέρεις ονόματα). Οι 2 πρώτοι που αναφέρεις συμφωνώ ότι είναι καλοί παίκτες, αν και θα πρέπει να μειώσουν λίγο τις τραβηγμένες προσπάθειες. Τώρα για τους άλλους δύο νομίζω ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Ο playmaker είναι λύση ανάγκης διότι δεν υπάρχει κάτι άλλο, (νομίζω ότι ο παίκτης με το Νο 5, ο κοντός, στη σειρά των πλέι οφς ήταν καλύτερος) και ο άλλος είναι απλά ένας δυνατός αλλά άτεχνος παίκτης, ο οποίος μάλιστα στους αγώνες με 'Ικαρο και Ολυμπιακό έκανε πολλά λάθη και δεν ήταν καλός. Προσωπικά νομίζω ότι οι παίκτες που ήταν αποκάλυψη στους τελικού ήταν το Νο 5 όπως ανέφερα, ο οποίος έκλεψε μπάλες, έβαλε πόντους, έδωσε ενέργεια, αλλά και αυτός με το Νο 11 (που έβαλε και το τρίποντο με ταμπλό στο τελικό), ο οποίος στον 3ο ημιτελικό με τον Ικαρο γύρισε το ματς, και στη σειρά με τον Ολυμπιακό έπαιξε καλή άμυνα τον Κολοβέρο. Μάζεψε ριμπάουντ αν και δεν έχει μπόι αλλά το κυριότερο δεν πρέπει να έκανε σχεδόν κανένα λάθος.
Έτσι είδα εγώ τα ματς

θα συμφωνησω μαζι σου για το Ν5 της ομαδας μας και μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση ολη την χρονια.
ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ Η ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ
ethn
QUOTE(tiramolas111 @ May 8 2018, 13:50 ) *
θα συμφωνησω μαζι σου για το Ν5 της ομαδας μας και μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση ολη την χρονια.
ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ Η ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ



Παραδοσιακά μεγάλη δύναμη, όσα χρόνια θυμάμαι, ο Πανιώνιος είτε διαπρέπει με Πανελλήνια, είτε όχι, δεν παύει να παρουσιαζει αξιόλογα σύνολα, και συχνότατα να 'βγάζει' απο τα σπλάχνα του σημαντικούς παίχτες

Συγχαρητήρια!
tiramolas111
QUOTE (ethn @ May 8 2018, 14:00 ) *
Παραδοσιακά μεγάλη δύναμη, όσα χρόνια θυμάμαι, ο Πανιώνιος είτε διαπρέπει με Πανελλήνια, είτε όχι, δεν παύει να παρουσιαζει αξιόλογα σύνολα, και συχνότατα να 'βγάζει' απο τα σπλάχνα του σημαντικούς παίχτες

Συγχαρητήρια!


ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ.......Η ΑΓΑΠΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ....
Εχει πολλα προβληματα αλλα ποτέ μα ποτέ δεν θα γινει ασ...πουμε παραδειγμα ΔΟΥΚΑΣ που φετος απο οτι μου ελεγαν και ακουγαμε πηγαινε για.....διαλυση..Φανταστητε ΤΟΥ Δουκα οι 2003 παμπαιδικο Α ειχαν κανει λιγες προπονησεις,χωρις συμμετοχη σε τουρνουα,χωρις προπονητη βασικα και αυτοι οι αθλητες θα ειναι του χρονου Α παιδικο???.τελος παντων απλα το αναφερω γιατι ειδα προσφατο ματς ΕΣΚΑ.ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ
Παντα θα παρουσιαζει αξιομαχες ομαδες Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ.
Hip
QUOTE (plateias_2 @ May 8 2018, 10:50 ) *
Δεν συμφωνώ με όλες τις κρίσεις σου για τους παίκτες του Πανιωνίου. (by the way είναι λάθος να αναφέρεις ονόματα). Οι 2 πρώτοι που αναφέρεις συμφωνώ ότι είναι καλοί παίκτες, αν και θα πρέπει να μειώσουν λίγο τις τραβηγμένες προσπάθειες. Τώρα για τους άλλους δύο νομίζω ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Ο playmaker είναι λύση ανάγκης διότι δεν υπάρχει κάτι άλλο, (νομίζω ότι ο παίκτης με το Νο 5, ο κοντός, στη σειρά των πλέι οφς ήταν καλύτερος) και ο άλλος είναι απλά ένας δυνατός αλλά άτεχνος παίκτης, ο οποίος μάλιστα στους αγώνες με 'Ικαρο και Ολυμπιακό έκανε πολλά λάθη και δεν ήταν καλός. Προσωπικά νομίζω ότι οι παίκτες που ήταν αποκάλυψη στους τελικού ήταν το Νο 5 όπως ανέφερα, ο οποίος έκλεψε μπάλες, έβαλε πόντους, έδωσε ενέργεια, αλλά και αυτός με το Νο 11 (που έβαλε και το τρίποντο με ταμπλό στο τελικό), ο οποίος στον 3ο ημιτελικό με τον Ικαρο γύρισε το ματς, και στη σειρά με τον Ολυμπιακό έπαιξε καλή άμυνα τον Κολοβέρο. Μάζεψε ριμπάουντ αν και δεν έχει μπόι αλλά το κυριότερο δεν πρέπει να έκανε σχεδόν κανένα λάθος.
Έτσι είδα εγώ τα ματς

Τωρα εμενα κατι με τρωει πως καπου σε εχω ξαναδει, αλλα με αλλο νικνειμ αλλα anyway.
Ειτε γραφεις ονοματα ειτε αριθμους ομως γι αυτους που ξερουν δεν υπαρχει διαφορα.
Ολοι οι παιχτες εχουν καποιο ρολο στην ομαδα, ειδικα σε ομαδες με καλους κοουτς.
Τωρα βεβαα οι κρισεις σου για τους παιχτες ειναι υποκειμενικες και δεν μπορω να αντιπαρατεθω. Αλλα προφανως ο κοουτς που μπορεσε να παρει τον τιτλο της ΕΣΚΑΝΑ με μια ομαδα που δυσκολα την περιμεναμε να μπει ακομα και τετραδα μετα την αποχωρηση του περσινου βασικου πλειμεικερ, μαλλον ξερει καλυτερα απο εμας.
Η δικη μου αποψη ειναι πως οι δυο με τις τραβηγμενες προσπαθειες και ο "απο αναγκη" πλειμεικερ ειναι βασικοι πυλωνες της ομαδας και απο κει και περα και ο τελευταιος παιχτης του παγκου, ειδικα στον Πανιωνιο, παιζει τον ρολο του οπως πρεπει. Το χειροτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να δημιουργουμε κλιμα κακως εννουμενου ανταγωνισμου σε μια ηδη επιτυχημενη ομαδα.
mlprds
QUOTE (tiramolas111 @ May 8 2018, 13:50 ) *
θα συμφωνησω μαζι σου για το Ν5 της ομαδας μας και μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση ολη την χρονια.
ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ Η ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ

Όταν λέμε πετυχημένες υποδομές τι εννοούμε??
Tο να φτιάξεις ομάδα για να παίρνει τίτλους και να ανεβάζεις το "πρεστιζ" του συλλόγου, χρησιμοποιώντας τους παίχτες σου σε θέσεις που εξυπηρετούν την ομάδα την εκάστοτε χρονική στιγμή, αλλα να τους καείς σαν "παιχες" για το μέλλον.
η
Eχεις πρώτο μέλημα να βγάλεις παίχτες που θα παίξουν σε υψηλό επίπεδο χρησιμοποιώντας τους σε θέσεις που θα έχουν την "δυνατοτητα" να παίξουν και σαν "άντρες", στερώντας από την ομάδα σου την δυνατότητα να παίζει πχ. το ψηλότερο παιδί σαν PF ηi C, αλλα αφηνοντας τον να παίξει πχ σαν SG μια θέση στην οποια μπορεί να έχει μέλλον??

Δλδ προτιμάς να βγάλεις παίχτες η να κρέμας λάβαρα υποδομών στο ταβάνι ??
plateias_2
QUOTE (Hip @ May 8 2018, 15:36 ) *
Τωρα εμενα κατι με τρωει πως καπου σε εχω ξαναδει, αλλα με αλλο νικνειμ αλλα anyway.

Βλέπω έχουμε και ντέντεκτιβ στο forum............Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς και πως μας κάνει σοφότερους αυτό που λες?
m-papous
QUOTE (mlprds @ May 8 2018, 15:49 ) *
Όταν λέμε πετυχημένες υποδομές τι εννοούμε??
Tο να φτιάξεις ομάδα για να παίρνει τίτλους και να ανεβάζεις το "πρεστιζ" του συλλόγου, χρησιμοποιώντας τους παίχτες σου σε θέσεις που εξυπηρετούν την ομάδα την εκάστοτε χρονική στιγμή, αλλα να τους καείς σαν "παιχες" για το μέλλον.
η
Eχεις πρώτο μέλημα να βγάλεις παίχτες που θα παίξουν σε υψηλό επίπεδο χρησιμοποιώντας τους σε θέσεις που θα έχουν την "δυνατοτητα" να παίξουν και σαν "άντρες", στερώντας από την ομάδα σου την δυνατότητα να παίζει πχ. το ψηλότερο παιδί σαν PF ηi C, αλλα αφηνοντας τον να παίξει πχ σαν SG μια θέση στην οποια μπορεί να έχει μέλλον??

Δλδ προτιμάς να βγάλεις παίχτες η να κρέμας λάβαρα υποδομών στο ταβάνι ??

Αν το βρεις αυτό πεστο μας.
polykos
QUOTE(mlprds @ May 8 2018, 15:49 ) *
Δλδ προτιμάς να βγάλεις παίχτες η να κρέμας λάβαρα υποδομών στο ταβάνι ??

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Πετυχημένος είναι αυτός που τα καταφέρνει και στα 2 θέματα. Αυτός που σε όλες τις κατηγορίες εκπροσωπείται απο ικανές ομάδες, που το 70% της παιδικής και εφηβικής του ομάδας αποτελείται απο παιδιά που είναι μαζί πολλά χρόνια, που ακόμα κι αν φύγει κάποιος καλός του αθλητής, το κενό το αναπληρώνει και υπερνικά τον αντίπαλό του(δις) κλπ κλπ
Πολύ συμπυκνωμένα κάπως έτσι θα περιέγραφα κάποιον πετυχημένο στο χώρο των υποδομών.

ΥΓ αν το πρώτο σκέλος της ερώτησης σου περί παικτών και θέσεων εμπεριέχει κάποια γνώση, προφανώς είναι ελλιπής. Αν είναι απλή ερώτηση, σε διαβεβαιώνω οτι δε συμβαίνει κάτι τέτοιο (έγινε πέρυσι αλλά ευτυχώς αυτή η περίοδος εκλεισε..... ουφ)
mlprds
QUOTE (polykos @ May 8 2018, 16:58 ) *
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Πετυχημένος είναι αυτός που τα καταφέρνει και στα 2 θέματα. Αυτός που σε όλες τις κατηγορίες εκπροσωπείται απο ικανές ομάδες, που το 70% της παιδικής και εφηβικής του ομάδας αποτελείται απο παιδιά που είναι μαζί πολλά χρόνια, που ακόμα κι αν φύγει κάποιος καλός του αθλητής, το κενό το αναπληρώνει και υπερνικά τον αντίπαλό του(δις) κλπ κλπ
Πολύ συμπυκνωμένα κάπως έτσι θα περιέγραφα κάποιον πετυχημένο στο χώρο των υποδομών.

ΥΓ αν το πρώτο σκέλος της ερώτησης σου περί παικτών και θέσεων εμπεριέχει κάποια γνώση, προφανώς είναι ελλιπής. Αν είναι απλή ερώτηση, σε διαβεβαιώνω οτι δε συμβαίνει κάτι τέτοιο (έγινε πέρυσι αλλά ευτυχώς αυτή η περίοδος εκλεισε..... ουφ)

Υποθετικά, φαντάσου περιπτωση Doncic 14 χρονων αντί για Real να είχε έρθει παμπαιδας 1.95 ύψος σε ομάδα που φημίζεται για τις υποδομές τις (ας υποθέσει ο καθένας οποια θέλει ...)
-Τι θέση παίζει ο μίρκος PG και έπαιζε και "παιδικοεφιβικο"!
-Καλά... όπα να το 5αρι, αλλα το λέμε αφού βγάλει το δελτίο (εκεί πονάει i ομάδα Center θα παίξει)... και αν μετά δεν "γουσταρει" θα αναλάβει ο υπεύθυνος με τα ανάλογα μπινελίκια στον μικρό για αρχή και στον πατέρα και θα στρώσουν!! είναι και ο μικρός κολλημένος με το basket δεν θα πεισμώσει να χάσει τι χρονια...αλλα θα κάνει το πρώτο βήμα να χάσει το τρένο.
Φανταστική ιστορία αλλα ας μου αρνηθεί κάποιος ότι έχει παιχτεί αρκετές φορες αυτο το σενάριο σε πολλές ομάδες "ΕΣΚΑ" - "ΕΣΚΑΝΑ"
m-papous
QUOTE (mlprds @ May 8 2018, 17:09 ) *
Υποθετικά, φαντάσου περιπτωση Doncic 14 χρονων αντί για Real να είχε έρθει παμπαιδας 1.95 ύψος σε ομάδα που φημίζεται για τις υποδομές τις (ας υποθέσει ο καθένας οποια θέλει ...)
-Τι θέση παίζει ο μίρκος PG και έπαιζε και "παιδικοεφιβικο"!
-Καλά... όπα να το 5αρι, αλλα το λέμε αφού βγάλει το δελτίο (εκεί πονάει i ομάδα Center θα παίξει)... και αν μετά δεν "γουσταρει" θα αναλάβει ο υπεύθυνος με τα ανάλογα μπινελίκια στον μικρό για αρχή και στον πατέρα και θα στρώσουν!! είναι και ο μικρός κολλημένος με το basket δεν θα πεισμώσει να χάσει τι χρονια...αλλα θα κάνει το πρώτο βήμα να χάσει το τρένο.
Φανταστική ιστορία αλλα ας μου αρνηθεί κάποιος ότι έχει παιχτεί αρκετές φορες αυτο το σενάριο σε πολλές ομάδες "ΕΣΚΑ" - "ΕΣΚΑΝΑ"

Εδώ που τα λέμε κάπως έτσι, εκτός αν ο μπαμπάς έχει κάνει τα κατάλληλα κονέ με μάνατζερ, personal κλπ και τα έχει χώσει γενικά. Οπότε center θα παίζει το παιδί που είχε την ατυχία να γίνει μικρός 1,85 και να μην ξαναπάρει ύψος. Και δυστυχώς δεν είναι όλοι Χάινς
Hip
QUOTE (plateias_2 @ May 8 2018, 16:22 ) *
Βλέπω έχουμε και ντέντεκτιβ στο forum............Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς και πως μας κάνει σοφότερους αυτό που λες?

Οκ Sorry γι αυτη την σειρα, ηταν μαλλον αστοχη αν και ηταν μεταξυ αστειου και σοβαρου περισσοτερο. Για τα υπολοιπα επιμενω παντως smile.gif
plateias
QUOTE (plateias_2 @ May 8 2018, 10:50 ) *
Δεν συμφωνώ με όλες τις κρίσεις σου για τους παίκτες του Πανιωνίου. (by the way είναι λάθος να αναφέρεις ονόματα). Οι 2 πρώτοι που αναφέρεις συμφωνώ ότι είναι καλοί παίκτες, αν και θα πρέπει να μειώσουν λίγο τις τραβηγμένες προσπάθειες. Τώρα για τους άλλους δύο νομίζω ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Ο playmaker είναι λύση ανάγκης διότι δεν υπάρχει κάτι άλλο, (νομίζω ότι ο παίκτης με το Νο 5, ο κοντός, στη σειρά των πλέι οφς ήταν καλύτερος) και ο άλλος είναι απλά ένας δυνατός αλλά άτεχνος παίκτης, ο οποίος μάλιστα στους αγώνες με 'Ικαρο και Ολυμπιακό έκανε πολλά λάθη και δεν ήταν καλός. Προσωπικά νομίζω ότι οι παίκτες που ήταν αποκάλυψη στους τελικού ήταν το Νο 5 όπως ανέφερα, ο οποίος έκλεψε μπάλες, έβαλε πόντους, έδωσε ενέργεια, αλλά και αυτός με το Νο 11 (που έβαλε και το τρίποντο με ταμπλό στο τελικό), ο οποίος στον 3ο ημιτελικό με τον Ικαρο γύρισε το ματς, και στη σειρά με τον Ολυμπιακό έπαιξε καλή άμυνα τον Κολοβέρο. Μάζεψε ριμπάουντ αν και δεν έχει μπόι αλλά το κυριότερο δεν πρέπει να έκανε σχεδόν κανένα λάθος.
Έτσι είδα εγώ τα ματς

Συνονόματε συνυπογράφω τα όσα είπες για τους τελικούς, ούτως ή άλλως αναφέρθηκα σε παιδιά που ήρθαν από πίσω, απλά οι τέσσερεις που ανέφερα με τα καλά τους ή με τα κακά τους τράβηξαν το μεγαλύτερο "κουπί" όλη τη σαιζόν. Συμφωνώ ότι ο 11 έκανε σούπερ πλέι οφς, ο 5 που λες έπαιξε σούπερ στον τελικό αλλά στα υπόλοιπα όταν έβγαινε ο βασικός πλέι μέικερ υπήρχε θέμα.
Εξάλλου στη χρονιά διακριθήκαν και άλλα παιδιά κυρίως σουτέρ σε μεμονωμένους αγώνες. Αυτός ο πλουραλισμός σε καλούς παίκτες πιστεύω ήταν και αυτό που οδήγησε στο πρωτάθλημα.
Gkos
Κ. Μελέτης: “To DNA του Πανιωνίου οδηγεί σε μεγάλες επιτυχίες”


  



Το… θαύμα των θαυμάτων έγινε! Τι κι αν ο Ολυμπιακός ήταν αήττητος στην κανονική περίοδο, αλλά και στα πλέι οφ του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΝΑ; Ο Πανιώνιος δεν δείλιασε ούτε για μια στιγμή και έκανε το απίστευτο επίτευγμα να νικήσει στους 2 από τους 3 τελικούς τους διαστημικούς Πειραιώτες και να στεφθεί πρωταθλητής, με τον Κωνσταντίνο Μελέτη να δίνει ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος!!!

Ο μετρ των αναπτυξιακών ηλικιών (προ διετίας είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Νότου ως βοηθός προπονητή), που είναι και παράλληλα τεχνικός διευθυντής στο Eurohoops Olympia Basketball Camp, έδειξε το σθένος του σε μια απίστευτα απαιτητική σειρά και οδήγησε τους παίκτες του στην υπέρβαση που δίνει το εισιτήριο για το πανελλήνιο πρωτάθλημα. Η «φλόγα» του και η πίστη στο απρόσμενο, σε συνδυασμό με το μεγάλο ταλέντο και την ψυχή των παικτών του, έριξαν τους «ερυθρόλευκους» στο καναβάτσο και έφερε ελπίδα για την επόμενη μέρα στην Πλατεία.
O κόουτς Μελέτης κλήθηκε να σχολιάσει τον… άθλο που έγινε, αποκαλύπτοντας τα μυστικά της μεγάλης έκπληξης που έλαβε χώρα στο ΣΕΦ:



«Για δεύτερη φορά φέτος ο Ολυμπιακός των 75 πόντων μέσο όρο μένει κάτω από 60 πόντων κι εμείς για τρίτη φορά με την πλάτη στον τοίχο κερδίζουμε. Οι τελικοί κερδίζονται με πάθος και πίστη! Οι παίκτες μου πάτησαν στο γήπεδο με ενα στόχο, το πρωτάθλημα. Κάναμε όλο το χρόνο τη μία υπέρβαση μετά την άλλη και τελικά καταφέραμε να κερδίσουμε έναν πολύ μεγάλο αντίπαλο. Ο επόμενος στόχος μας ειναι το πανελλήνιο. Ο Πανιώνιος ειναι μια τεράστια ομάδα που σε οδηγεί απο το DNA του σε μεγαλες επιτυχίες. Σημαντική ήταν η υποστήριξη του προπονητικού τιμ που με περιεβαλε σε ολη την διαρκεια των τελικων. Οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο Μελέτη, τον Ευριπίδη Παπαιωάννου και τον Νεκτάριο Ρούπακα, καθώς και τον Παναγιώτη Μουχτούρη, ο οποίος ως υπεύθυνος προπονητής των ακαδημιών πρόσφερε τα μέγιστα στην προσπάθεια των παιδιών», ήταν τα λόγια του προπονητή των «κυανέρυθρων», ο οποίος προετοιμάζεται πυρετωδώς για το πανελλήνιο πρωτάθλημα…

 http://www.cyprusbasket.net/portal/k-meletis-to-dna-toy-panionioy-odigei-se-megales-epitychies/
plateias
QUOTE (Gkos @ May 10 2018, 12:10 ) *
Κ. Μελέτης: “To DNA του Πανιωνίου οδηγεί σε μεγάλες επιτυχίες”


  



Το… θαύμα των θαυμάτων έγινε! Τι κι αν ο Ολυμπιακός ήταν αήττητος στην κανονική περίοδο, αλλά και στα πλέι οφ του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΝΑ; Ο Πανιώνιος δεν δείλιασε ούτε για μια στιγμή και έκανε το απίστευτο επίτευγμα να νικήσει στους 2 από τους 3 τελικούς τους διαστημικούς Πειραιώτες και να στεφθεί πρωταθλητής, με τον Κωνσταντίνο Μελέτη να δίνει ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος!!!

Ο μετρ των αναπτυξιακών ηλικιών (προ διετίας είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Νότου ως βοηθός προπονητή), που είναι και παράλληλα τεχνικός διευθυντής στο Eurohoops Olympia Basketball Camp, έδειξε το σθένος του σε μια απίστευτα απαιτητική σειρά και οδήγησε τους παίκτες του στην υπέρβαση που δίνει το εισιτήριο για το πανελλήνιο πρωτάθλημα. Η «φλόγα» του και η πίστη στο απρόσμενο, σε συνδυασμό με το μεγάλο ταλέντο και την ψυχή των παικτών του, έριξαν τους «ερυθρόλευκους» στο καναβάτσο και έφερε ελπίδα για την επόμενη μέρα στην Πλατεία.
O κόουτς Μελέτης κλήθηκε να σχολιάσει τον… άθλο που έγινε, αποκαλύπτοντας τα μυστικά της μεγάλης έκπληξης που έλαβε χώρα στο ΣΕΦ:



«Για δεύτερη φορά φέτος ο Ολυμπιακός των 75 πόντων μέσο όρο μένει κάτω από 60 πόντων κι εμείς για τρίτη φορά με την πλάτη στον τοίχο κερδίζουμε. Οι τελικοί κερδίζονται με πάθος και πίστη! Οι παίκτες μου πάτησαν στο γήπεδο με ενα στόχο, το πρωτάθλημα. Κάναμε όλο το χρόνο τη μία υπέρβαση μετά την άλλη και τελικά καταφέραμε να κερδίσουμε έναν πολύ μεγάλο αντίπαλο. Ο επόμενος στόχος μας ειναι το πανελλήνιο. Ο Πανιώνιος ειναι μια τεράστια ομάδα που σε οδηγεί απο το DNA του σε μεγαλες επιτυχίες. Σημαντική ήταν η υποστήριξη του προπονητικού τιμ που με περιεβαλε σε ολη την διαρκεια των τελικων. Οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο Μελέτη, τον Ευριπίδη Παπαιωάννου και τον Νεκτάριο Ρούπακα, καθώς και τον Παναγιώτη Μουχτούρη, ο οποίος ως υπεύθυνος προπονητής των ακαδημιών πρόσφερε τα μέγιστα στην προσπάθεια των παιδιών», ήταν τα λόγια του προπονητή των «κυανέρυθρων», ο οποίος προετοιμάζεται πυρετωδώς για το πανελλήνιο πρωτάθλημα…

 http://www.cyprusbasket.net/portal/k-meletis-to-dna-toy-panionioy-odigei-se-megales-epitychies/

Για τον Κωσταντώνη κουβέντα;
mlprds
QUOTE (plateias @ May 10 2018, 13:27 ) *
Για τον Κωσταντώνη κουβέντα;

Ποιος είναι αυτός ο κύριος?? ααα... είναι αυτος που είχα δει πρόπερσι που από την άκρη του πάγκου ακύρωνε τον προπονητή μιλώντας του τουλάχιστον προσβλητικά μέσα σε κατάμεστο Βαρίκας, πιάνοντας παίχτη από το σβέρκο και τον έσπρωξε στον πάγκο και φωνάζοντας στον αντικαταστάτη του "εμενα θα ακούς m@l@k@ περνα μέσα. Τυχαία καθόμουνα διπλα σε παλαίμαχο παίχτη του Πανιωνίου (όπως έμαθα αργότερα) ο οποιος αναρωτιόταν πως τον ανέχονται στο σύλλογο... Είχα μάθει ότι είχε αποχωρήσει αλλα μάλλον στην πλατεία δεν μπορούν χωρίς αυτόν.
Μηπως αραγε έχει καταφέρει να βγάλει από τις υποδομές του συλογου επί της παντοδυναμίας του παιχτες που πρωταγωνιστούν και παίζουν σε υψηλό επίπεδο?? (και μην μου πει κανεις για Μωραΐτη "παιχταράς"... το παιδί ήταν τυχερό και είχε και πατέρα στα πράγματα).
Αν κάπου έχω λάθος θα χαρώ να με διορθώσετε αλλα απλά αναπαράγω αυτα που λέγονται παντού στα πηγαδάκια τις "ΕΣΚΑΝΑ"!!
AS1972
QUOTE (mlprds @ May 10 2018, 15:36 ) *
Ποιος είναι αυτός ο κύριος?? ααα... είναι αυτος που είχα δει πρόπερσι που από την άκρη του πάγκου ακύρωνε τον προπονητή μιλώντας του τουλάχιστον προσβλητικά μέσα σε κατάμεστο Βαρίκας, πιάνοντας παίχτη από το σβέρκο και τον έσπρωξε στον πάγκο και φωνάζοντας στον αντικαταστάτη του "εμενα θα ακούς m@l@k@ περνα μέσα. Τυχαία καθόμουνα διπλα σε παλαίμαχο παίχτη του Πανιωνίου (όπως έμαθα αργότερα) ο οποιος αναρωτιόταν πως τον ανέχονται στο σύλλογο... Είχα μάθει ότι είχε αποχωρήσει αλλα μάλλον στην πλατεία δεν μπορούν χωρίς αυτόν.
Μηπως αραγε έχει καταφέρει να βγάλει από τις υποδομές του συλογου επί της παντοδυναμίας του παιχτες που πρωταγωνιστούν και παίζουν σε υψηλό επίπεδο?? (και μην μου πει κανεις για Μωραΐτη "παιχταράς"... το παιδί ήταν τυχερό και είχε και πατέρα στα πράγματα).
Αν κάπου έχω λάθος θα χαρώ να με διορθώσετε αλλα απλά αναπαράγω αυτα που λέγονται παντού στα πηγαδάκια τις "ΕΣΚΑΝΑ"!!


Τώρα άγγιξες τον μέγα δάσκαλο, τον ζεν μάστερ!!! Τουλάχιστον τέσσερις από δω μέσα, θα στην πέσουν άσχημα: ο Po..., ο Pl...1 και 2 και H...! Εννοείται οτι δεν επιτρέπεται να έχεις διαφορετική γνώμη από τους γκουρού του Βαρίκας! smiley.gif
tiramolas111
QUOTE (mlprds @ May 10 2018, 15:36 ) *
Ποιος είναι αυτός ο κύριος?? ααα... είναι αυτος που είχα δει πρόπερσι που από την άκρη του πάγκου ακύρωνε τον προπονητή μιλώντας του τουλάχιστον προσβλητικά μέσα σε κατάμεστο Βαρίκας, πιάνοντας παίχτη από το σβέρκο και τον έσπρωξε στον πάγκο και φωνάζοντας στον αντικαταστάτη του "εμενα θα ακούς m@l@k@ περνα μέσα. Τυχαία καθόμουνα διπλα σε παλαίμαχο παίχτη του Πανιωνίου (όπως έμαθα αργότερα) ο οποιος αναρωτιόταν πως τον ανέχονται στο σύλλογο... Είχα μάθει ότι είχε αποχωρήσει αλλα μάλλον στην πλατεία δεν μπορούν χωρίς αυτόν.
Μηπως αραγε έχει καταφέρει να βγάλει από τις υποδομές του συλογου επί της παντοδυναμίας του παιχτες που πρωταγωνιστούν και παίζουν σε υψηλό επίπεδο?? (και μην μου πει κανεις για Μωραΐτη "παιχταράς"... το παιδί ήταν τυχερό και είχε και πατέρα στα πράγματα).
Αν κάπου έχω λάθος θα χαρώ να με διορθώσετε αλλα απλά αναπαράγω αυτα που λέγονται παντού στα πηγαδάκια τις "ΕΣΚΑΝΑ"!!


ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ
Ο ΜΕΛΕΤΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΑΝ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΙΩΝΙΟ,
ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ....ΔΟΝΤΙ......ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ....ΧΩΡΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΠΟ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΙΑ ΕΘΝΙΚΗΣ....
AS1972
QUOTE (AS1972 @ May 10 2018, 16:04 ) *
Τώρα άγγιξες τον μέγα δάσκαλο, τον ζεν μάστερ!!! Τουλάχιστον τέσσερις από δω μέσα, θα στην πέσουν άσχημα: ο Po..., ο Pl...1 και 2 και H...! Εννοείται οτι δεν επιτρέπεται να έχεις διαφορετική γνώμη από τους γκουρού του Βαρίκας! smiley.gif



Διορθώνω... τρεις, όχι τέσσερις...
m-papous
QUOTE (AS1972 @ May 10 2018, 16:29 ) *
Διορθώνω... τρεις, όχι τέσσερις...

Πολλά κονέ με ΕΣΚΑΝΑ βλέπω.
mlprds
QUOTE (AS1972 @ May 10 2018, 16:04 ) *
Τώρα άγγιξες τον μέγα δάσκαλο, τον ζεν μάστερ!!! Τουλάχιστον τέσσερις από δω μέσα, θα στην πέσουν άσχημα: ο Po..., ο Pl...1 και 2 και H...! Εννοείται οτι δεν επιτρέπεται να έχεις διαφορετική γνώμη από τους γκουρού του Βαρίκας! smiley.gif

Φαντάσου εγώ δεν έχω σχέση με την πλατεία, άντε να έχω δει 4-5 αγωνες στο Βαρίκας αλλους 2-3 διπλα στο Μιλωνά και αλλους τοσους στο Αρτακης, αλλα πέρα του ότι αυτές οι συμπεριφορές συζητιούνται δυσμενώς παντού στην "ΕΣΚΑΝΑ" και όχι μονο, έτυχε να έχω και εγώ προσωπική εμπειρία.
Αυτο που αν ισχύει είναι "πραγαμτικα" εξωφρενικό είναι ότι η συμπεριφορά αυτή δεν είναι κάτι που το βλέπεις στο εφηβικό μονο, αλλα ξεκιναει από τα mini.
Πιστεύω ότι είναι άλλο να κλείνουμε τα ματια σε συμπεριφορές (για το δήθεν καλο του συλλόγου), αλλα να μην φτάνουμε να τις εκθειάζουμε κιόλας!!
Η "ΕΣΚΑΝΑ" είναι ένα μικρό χωριο (μικρό χωριο, κακό χωριο λένε οι Σέρβοι) μαθαίνονται όλα.
AS1972
QUOTE (mlprds @ May 10 2018, 16:51 ) *
Φαντάσου εγώ δεν έχω σχέση με την πλατεία, άντε να έχω δει 4-5 αγωνες στο Βαρίκας αλλους 2-3 διπλα στο Μιλωνά και αλλους τοσους στο Αρτακης, αλλα πέρα του ότι αυτές οι συμπεριφορές συζητιούνται δυσμενώς παντού στην "ΕΣΚΑΝΑ" και όχι μονο, έτυχε να έχω και εγώ προσωπική εμπειρία.
Αυτο που αν ισχύει είναι "πραγαμτικα" εξωφρενικό είναι ότι η συμπεριφορά αυτή δεν είναι κάτι που το βλέπεις στο εφηβικό μονο, αλλα ξεκιναει από τα mini.
Πιστεύω ότι είναι άλλο να κλείνουμε τα ματια σε συμπεριφορές (για το δήθεν καλο του συλλόγου), αλλα να μην φτάνουμε να τις εκθειάζουμε κιόλας!!
Η "ΕΣΚΑΝΑ" είναι ένα μικρό χωριο (μικρό χωριο, κακό χωριο λένε οι Σέρβοι) μαθαίνονται όλα.


Καλά, μπες μια βόλτα αύριο το πρωί, που 2-3 θα σε έχουν περιλάβει και θα καταλάβεις... smiley.gif
MPAMPIS_21
QUOTE(mlprds @ May 10 2018, 15:36 ) *
Ποιος είναι αυτός ο κύριος?? ααα... είναι αυτος που είχα δει πρόπερσι που από την άκρη του πάγκου ακύρωνε τον προπονητή μιλώντας του τουλάχιστον προσβλητικά μέσα σε κατάμεστο Βαρίκας, πιάνοντας παίχτη από το σβέρκο και τον έσπρωξε στον πάγκο και φωνάζοντας στον αντικαταστάτη του "εμενα θα ακούς m@l@k@ περνα μέσα. Τυχαία καθόμουνα διπλα σε παλαίμαχο παίχτη του Πανιωνίου (όπως έμαθα αργότερα) ο οποιος αναρωτιόταν πως τον ανέχονται στο σύλλογο... Είχα μάθει ότι είχε αποχωρήσει αλλα μάλλον στην πλατεία δεν μπορούν χωρίς αυτόν.
Μηπως αραγε έχει καταφέρει να βγάλει από τις υποδομές του συλογου επί της παντοδυναμίας του παιχτες που πρωταγωνιστούν και παίζουν σε υψηλό επίπεδο?? (και μην μου πει κανεις για Μωραΐτη "παιχταράς"... το παιδί ήταν τυχερό και είχε και πατέρα στα πράγματα).
Αν κάπου έχω λάθος θα χαρώ να με διορθώσετε αλλα απλά αναπαράγω αυτα που λέγονται παντού στα πηγαδάκια τις "ΕΣΚΑΝΑ"!!

το καλοκαιρι πρεπει να ονομαστει στο φορουμ με κωδικο ονομα κωνσταντωνης περσι λεγαμε τι καλα αυτος ο αγιος βαρουξακης τον εδιωξε κ εφερε τον ποπκορν ο οποιος σαρωσε τους τιτλους κ εκανε νεο ρεκορ αποχωρησεων σε παιδια ακαδημιων εφυγε το 50% λες κ επεσε λεπρα στο βαρικας κ βλεπαμε το σηριαλ του μεγκα το νησι με το βαρικας απο 600 παιδια να ειναι στα 300 με προπονητες ομαδαρχες σε κατασκηνωσεις κλπ κλπ,φετος βλεπω στο φορουμ μπαινουν νεοι φιλοι με 8 μυνηματα κ ενω περιγραφει το περιστατικο σε αλλο ποστ λεει δεν εχω δει πολλα παιχνιδια 2 εδω 2 εκει αλλα οκ ξερω κ τα πηγαδακια της εσκανα με 4 παιχνιδια ........σαν περιεργα μας τα λετε κυριοι πολυ ζεση για τον πανιωνιο παλι προφανως επειδη συνηλθε............αν δεν ξερεις μην αναπαραγεις .....η μελανη στιγμη στις υποδομες του πανιωνιου ηταν περσι οι υποδομες κ πριν απο κωνσταντωνη ειχε πανελληνια πρωταθληματα πολλα κ επι κωνσταντωνη κ μετα απο αυτον θα εχει ...εκτος αν ερθει κανας ιωνας παλι να τα νοικοκυρεψει....οποτε χαλαρα δεν υπαρχει λογος για αγχος...

QUOTE(AS1972 @ May 10 2018, 16:04 ) *
Τώρα άγγιξες τον μέγα δάσκαλο, τον ζεν μάστερ!!! Τουλάχιστον τέσσερις από δω μέσα, θα στην πέσουν άσχημα: ο Po..., ο Pl...1 και 2 και H...! Εννοείται οτι δεν επιτρέπεται να έχεις διαφορετική γνώμη από τους γκουρού του Βαρίκας! smiley.gif

θες να συμφωνουμε μαζι σου μηπως??δεν θες να εχουμε δικια μας γνωμη??οτι θες απλα πες μας να ξερουμε τι να λεμε???? smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Gkos
Καλό θα είναι να είμαστε εγκρατεις και κόσμιοι τόσο απέναντι στα άλλα μέλη του φόρουμ καθώς και στους ανθρώπους που αναφέρονται τα ονόματα τους.

G.
MPAMPIS_21
QUOTE(Gkos @ May 11 2018, 00:05 ) *
Καλό θα είναι να είμαστε εγκρατεις και κόσμιοι τόσο απέναντι στα άλλα μέλη του φόρουμ καθώς και στους ανθρώπους που αναφέρονται τα ονόματα τους.

G.

το σχολιο σου αναφερεται σε εμενα?η στον φιλο που προσβαλλει πολλαπλως τον προπονητη του πανιωνιου?
Gkos
Σε όλους ΜΑΣ αναφερομαιwink.gif

Peace.
plateias_3
Ο κάθε πικραμένος μιλάει εδώ γίνατε όλοι γνώστες όσο για εσένα φιλαράκο που κράζεις κωσταντωνη μην είσαι τόσο στημένος από άλλους!!! wink.gif



MPAMPIS_21
QUOTE(Gkos @ May 11 2018, 00:05 ) *
Καλό θα είναι να είμαστε εγκρατεις και κόσμιοι τόσο απέναντι στα άλλα μέλη του φόρουμ καθώς και στους ανθρώπους που αναφέρονται τα ονόματα τους.

G.

συμφωνω κ ελπιζω να ισχυσει για ολους...
mlprds
QUOTE (plateias_3 @ May 11 2018, 03:33 ) *
Ο κάθε πικραμένος μιλάει εδώ γίνατε όλοι γνώστες όσο για εσένα φιλαράκο που κράζεις κωσταντωνη μην είσαι τόσο στημένος από άλλους!!! wink.gif


Πρώτον είμαι σχεδόν 60 χρονων και δεν θα δεχόμουνα "να με βάλει κανεις να γράψω για οτιδήποτε", παρακολουθώ το forum χρονια και ο λόγος που "πρωτοεγραψα" αφορούσε το A αντρικό "ΕΣΚΑΝΑ".
Ο λόγος που έγραψα εδώ είναι η απορία κάποιου από εδώ γιατί ο προπονητής του παιδικου τοθ Πανιωνιου δεν έκανε αναφορά στον κύριο Κωνσταντωνη.
Εγω μίλησα για συμπεριφορά και οχι για ικανοτητα, αλλα εδώ βλέπω αυτόκλητους η όχι υποστηριχτές, αλλα δεν βλέπω κανέναν να μου διαψεύσει αυτά που λέω η έστω να μου τα δικαιολογεί.
Και το αστείο είναι ότι το πραγματικά καλο που κάνει ο Κωνσταντωνης (και το λένε όλοι αυτοί που ξέρουν, φυσικά δεν δικαιολογεί την κατά καιρούς ακραία συμπεριφορά του) δεν το αναφέρει κανεις σας.
Αλλα και κατι ακόμα, ο πόλεμος που έγινε πέρυσι στον "ποπκορν" δεν πρέπει να έχει προηγούμενο στο αναπτυξιακό να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.
plateias_3
QUOTE (mlprds @ May 11 2018, 10:39 ) *
Πρώτον είμαι σχεδόν 60 χρονων και δεν θα δεχόμουνα "να με βάλει κανεις να γράψω για οτιδήποτε", παρακολουθώ το forum χρονια και ο λόγος που "πρωτοεγραψα" αφορούσε το A αντρικό "ΕΣΚΑΝΑ".
Ο λόγος που έγραψα εδώ είναι η απορία κάποιου από εδώ γιατί ο προπονητής του παιδικου τοθ Πανιωνιου δεν έκανε αναφορά στον κύριο Κωνσταντωνη.
Εγω μίλησα για συμπεριφορά και οχι για ικανοτητα, αλλα εδώ βλέπω αυτόκλητους η όχι υποστηριχτές, αλλα δεν βλέπω κανέναν να μου διαψεύσει αυτά που λέω η έστω να μου τα δικαιολογεί.
Και το αστείο είναι ότι το πραγματικά καλο που κάνει ο Κωνσταντωνης (και το λένε όλοι αυτοί που ξέρουν, φυσικά δεν δικαιολογεί την κατά καιρούς ακραία συμπεριφορά του) δεν το αναφέρει κανεις σας.
Αλλα και κατι ακόμα, ο πόλεμος που έγινε πέρυσι στον "ποπκορν" δεν πρέπει να έχει προηγούμενο στο αναπτυξιακό να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.

Όταν κάνεις μια ακαδημία έτσι λογικό είναι να σου κάνουν πόλεμο
mlprds
QUOTE (plateias_3 @ May 11 2018, 12:32 ) *
Όταν κάνεις μια ακαδημία έτσι λογικό είναι να σου κάνουν πόλεμο

Αλήθεια μια και αρχίσαμε την κουβέντα πιστεύεις ότι ήταν δικες του απόφασεις η έστω εισηγήσεις του, η απλά μπήκε μπροστά να υλοποιήσει αποφάσεις της διοίκησης?
Το πρόβλημα με Καλαμποκη ήταν στα τμήματα υποδομής η στα αγωνιστικά (παιδικό - εφηβικό). Από ότι ξέρω με Καλαμπόκη δεν υπήρχε φυγή κανενός παίχτη από τα αγωνιστικά, αλλα αντίθετα με την επιστροφή του Κωνσταντωνη δυο πρωτοκλασάτοι παίχτες ένας από Παιδικό και ο άλλος από Εφηβικό αποχώρησαν για Ίκαρο K. και για Ολυμπιακό (αν δεν κάνω λάθος)??!

Αναμφισβήτητα στα τμήματα υποδομής του Πανιωνιου γίνετε η καλύτερη δουλειά (μαθενει σωστα μπασκετ) τουλάχιστον στην "ΕΣΚΑΝΑ" το θέμα είναι ότι μπαίνοντας οι παίχτες στα αγωνιστικά χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για το καλο του συλλόγου στο να καλύψουν τις θέσεις στην 5αδα και να φερουν νικες, χωρίς να ενδιαφέρονται ο συλλογος για την επομενη μέρα του παίχτη. πχ υπάρχει περίπτωση να ειχες εσυ τον Πακουσεφσκι και να τον έβαζες να παίξει στο 2-3 ??
Και σου φέρνω για παράδειγμα παιχτη Ολυμπιακου που θεωρώ ότι στα Παιδικό-εφηβικα ήταν το προπονητικό του team απαράδεχτο ειδικά στην διαχείριση των παιχτών.
Δεν είναι τυχαίο που όλοι λέμε bravo στον Πανιώνιο για την πρώτη θέση στους Παίδες...αλλα το έχασε ο Ολυμπιακός!! (το bravo ειναι γιατι ο προπονητής σου είδε την παθογένεια του Ολυμπιακού που δεν μπόρεσε να την κρύψει παίζοντας απεναντη σε μια "σοβαδα δομημένη ομάδα, τον "Πανιώνιο"
Αλλα και στους εφηβους μην κοροϊδευόμαστε με το υλικό που είχε ο Ολυμπιακος Πανελληνιο πρωτάθλημα θα έπαιρνε και με προπονητή τελειόφοιτο ΤΕΦΑΑ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.