Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Συλλογή από ΝΒΑ Classic Games
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2
SlobodaN
Έψαξα στο forum και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο εκτός από ένα που αφορούσε κασσέτες απο παιχνίδια και είναι ποσταρισμένο απο το 2006. Ξεκινάω χρονολογικά λοιπόν με την δική μου προσωπική συλλογή από dvd η οποία περιλαμβάνει τα εξής All Time Classics :
1) 1970 NBA Finals Game 7 Lakers @ Knicks

2) 1980 NBA Finals Game 6 Lakers @ 76ers

3) 1986 NBA Playoffs 1st Round, Game 2 Bulls @ Celtics

4) 1987 NBA All Star Game

5) 1988 NBA Finals Game 7 Lakers @ Pistons

6) 1998 NBA Finals Game 6 Bulls @ Jazz

7) 2004 NBA Western Conf. Semis, Game 5 Lakers @ Spurs

Επόμενος μου στόχος το έκτο παιχνίδι των τελικών chicago-phoenix το 1993 αν και δεν με βλέπω να έχω αίσιο αποτέλεσμα..
morfi
Προτιμώ να μη μπω στο τρυπάκι του να γράψω τι έχω μιας και δε μου κάθεται και τόσο καλά. Πάντως από το 60, που ξεκινάει το αρχείο μου, μέχρι πρόσφατα (αναλόγως τι θεωρεί κάποιος retro) έχω φτάσει προ πολλού σε τεράστιο τριπλάσιο αριθμό (ή τουλάχιστον έτσι υπολογίζω) και συνεχίζω πολύ συχνά να προσθέτω παιχνίδια.

Αυτό που σκέφτομαι, και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω, είναι το πόσο τυχερό θα είναι το παιδί μου (αν έχει το ίδιο χόμπι με το πατέρα του biggrin.gif) αφού εγώ ξεκίνησα στη κυριολεξία από το μηδέν και αυτό από τη πρώτη στιγμή θα έχει στα χέρια του θησαυρούς.
SlobodaN
QUOTE(morfi @ May 24 2008, 02:06 ) *
Προτιμώ να μη μπω στο τρυπάκι του να γράψω τι έχω μιας και δε μου κάθεται και τόσο καλά. Πάντως από το 60, που ξεκινάει το αρχείο μου, μέχρι πρόσφατα (αναλόγως τι θεωρεί κάποιος retro) έχω φτάσει προ πολλού σε τεράστιο τριπλάσιο αριθμό (ή τουλάχιστον έτσι υπολογίζω) και συνεχίζω πολύ συχνά να προσθέτω παιχνίδια.

Αυτό που σκέφτομαι, και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω, είναι το πόσο τυχερό θα είναι το παιδί μου (αν έχει το ίδιο χόμπι με το πατέρα του biggrin.gif) αφού εγώ ξεκίνησα στη κυριολεξία από το μηδέν και αυτό θα έχει στα χέρια του θησαυρούς.


Σου εύχομαι να τα χιλιάσεις Morfi!! Πολύ τυχερό το παιδί σου.. Απο σένα εξαρτάται βάλτον απο νωρίς στο κουρμπέτι biggrin.gif Επι την ευκαιρία όταν λες δεν σου κάθεται καλά να γράψεις ενοείς ότι ίσως να είναι ατυχές το post μου? Ίσως να είναι άκαιρο δεν ξέρω.. Απλά με ενδιέφερε να δω τι συλλογή διαθέτει ο καθένας μας..
morfi
QUOTE(SlobodaN @ May 24 2008, 02:13 ) *
Επι την ευκαιρία όταν λες δεν σου κάθεται καλά να γράψεις ενοείς ότι ίσως να είναι ατυχές το post μου? Ίσως να είναι άκαιρο δεν ξέρω..

Όχι, ίσα-ίσα που καλά έκανες και το άνοιξες. Aπλά εμένα δεν μου κάθεται καλά να το κάνω.

QUOTE(SlobodaN @ May 24 2008, 02:13 ) *
Απλά με ενδιέφερε να δω τι συλλογή διαθέτει ο καθένας μας..

btw, το τόπικ του 2006 που βρήκες... δικό μου είναι. Tο άνοιξα όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ cool.gif. Το βλέπω τώρα και σκέφτομαι πόσα πολλά έχουν αλλάξει από τότε...
SlobodaN
Μόλις ανανεώθηκε η συλλογη με το φοβερό παιχνίδι Knicks-Bulls 1993 Playoffs Game 5. Aυτό δεν ήταν με το περιβόητο κάρφωμα του ΜJ στο προσωπάκι του Γιούιν? Στην πρώτη ευκαιρία θα το δώ.
Air and King
Triple double ειχε κανει σε αυτο το ματς ο Τζορνταν.Παντως για μενα το σοου του Τζορνταν στο τεταρτο παιχνιδι με 54 ποντους απεναντι στο πεισματαρη Σταρκς ειναι ολα τα λεφτα.Σε εκεινο το παιχνιδι σκοραρε πολυ με σουτ ο "Air".Εχω ολη την σειρα με τους Νικς και ξεχωρηζω αυτα ακρηβως το 4 και 5 ματς.
benchwarmer
Χμμμ...
Εχω και γω πολλα και διαφορα..

Bulls-Jazz 1997 Finals Game 1, 2, 3, 5, 6
Bulls-Jazz 1998 Finals Game 2, 6
Jazz-Rockets 1997 West Finals Game 1, 6
Rockets-Suns 1997 West Semifinals Game 7
Pacers-Knicks 1995 East Semifinals Game 7
Lakers-Kings 2002 West Finals Game 4, 5
Sixers-Lakers 1983 Finals Game 4
Heat-Nets 2006 East Finals Game 5
Lakers-Pistons 2004 Finals Game 1
Celtics-Lakers 1984 Finals Game 7
Nets-Celtics 2002 East Finals Game 4
Lakers-Blazers 2000 West Finals Game 7
Lakers-Sixers 2001 Finals Game 1, 2, 3
Pacers-Lakers 2000 Finals Game 3, 4, 5
1998, 2000, 2001, 2004 All Star Games
Bulls-Sonics 1996 Finals Game 4
Rockets-Spurs 1995 West Finals Game 6
Spurs-Nets 2003 Finals Game 4, 5, 6
Spurs-Pistons 2005 Finals Game 5, 6
και 2 dvd με τιτλο "Larry Bird Games", 2 "Utah Jazz games" και 1 "Reggie Miller games" που βαριεμαι να τα βαλω να θυμηθω ποια ματς εχουν,..
Air and King
Πρεπει να εχω πανω 1100 ρετρο σε ειδηκο δωματιο.Γενικα ομως δεν ξερω πως να στελνω σε αλλους με email,δεν ξερω πως γινεται,μου ειχε ζητησει ενας δημοσιογραφος να του στειλω και εκει στα συνημεννα μου εβγαλε την πιστη και τελικα δεν μπορεσα να του το στειλω.Με κουριερ?Εχω παιχνιδια του Ματζικ ακομα και απο το Χαι σκουλ!Sb lancing.Everet vs Birmingham.Eχω παρα πολλα και θελω να τα στειλω σε ανθρωπους και εκτος του Κουριερ δεν ξερω αλλο τροπο.Αν μου πει καποιος τροπο μπορω να του στειλω κιολας αμα θελει οτι θελει.
NBAholic
Air&King, υπάρχουν στην Αμερική καταστήματα με τέτοια ρετρό που δεν είναι διαθέσιμα online;

QUOTE
Μόλις ανανεώθηκε η συλλογη με το φοβερό παιχνίδι Knicks-Bulls 1993 Playoffs Game 5. Aυτό δεν ήταν με το περιβόητο κάρφωμα του ΜJ στο προσωπάκι του Γιούιν? Στην πρώτη ευκαιρία θα το δώ.


Νομίζω ότι αυτή η φάση συνέβη το '91, αν και δεν είμαι 100% σίγουρος. Το παιχνίδι σχεδόν σίγουρα υπάρχει κάπου στο Youtube.
Air and King
QUOTE(NBAholic @ Nov 10 2008, 01:31 ) *
Air&King, υπάρχουν στην Αμερική καταστήματα με τέτοια ρετρό που δεν είναι διαθέσιμα online;



Νομίζω ότι αυτή η φάση συνέβη το '91, αν και δεν είμαι 100% σίγουρος. Το παιχνίδι σχεδόν σίγουρα υπάρχει κάπου στο Youtube.

Αν υπαρχουν λεει.Ενα καρο και σε αποθηκες μεσα σε γκετο βρησκεις.Κυριως μικρα μαγαζια.Βεβαια δεν ειναι ολα επεξεργασμενα και σε μερικα η ποιοτητα δεν ειναι και η καλυτερη γιατι τα εχουν κανει dvd απο vhs.Εγω εχω τον ξαδερφο μου που ζει μονημα στο Σικαγο και μου εχει φερει πανω απο τα μισα.Εχω βρει και μονος μου πολλα αλλα μου εχει φερει πολλα σπανια.Καθε καλοκαιρι ερχεται πολυ πραγμα.Παιδια στο Ιντερνετ θα βρειτε παιχνηδια αλλα κυριως πλευοφ και καποια λιγα καλα ριγκιουλαρ σιζον.Του ειχα ζητησει οσο πιο πολυ υλικο μπορει απο Τσαμπερλαιν και Ρομπερτσον αλλα και απο τους δυο βρηκε λιγα απο την δεκαετια του 60.Εχω απο το 1967 και το 1969 καποια αν θυμαμαι καλα.Αλλα ναι τα πιο πολλα ειναι τοτε που ο Τσαμπερλαιν το ειχε ρηξει στην αμυνα λογω του οτι ειχαν περασει τα χρονια.Παρολο που στην Αμερικη θα βρεις παρα πολλα που αμφηβαλω αν θα μπουν στο Ιντερνετ για Τσαμπερλαιν δυστηχως δεν παιζει πολυ αρχειο.Αλλα προσωπικα εχω μια ελπιδα οτι υπαρχουν "κρυμμενοι θυσαυροι".Δεν μπορει εχω κατι ματς που ειναι καρασπανια ας πουμε ρουκι του Τζορνταν παιχνιδια,Λεν Μπαιας στο Μερυλαντ και μου τα εχουν φερει απο Αμερικη,Τζαμπαρ στο UCLA.Δεν εχω δει ουτε τα μισα δεν εχω προλαβει.Δεν μπορει ολο και καποιοι ρεκτες 70αρηδες θα εχουν κρυμμενα.Εχω δωσει εντολη για τους 100 και για 70 φευγα που ειχε βαλει καποιες φορες αλλα ως τωρα τζιφος.Μου αρεσει και εμενα η ιστορια.Παλευω πολυ για Τσαμπερλαιν και Ρομπερτσον.Ακομα δεν ειμαι ευχαρηστημενος αλλα θα συνεχησω.Ποτε απο pontel και NBA Store ειναι ακρηβα και συναμα τα βρησκεις και σε Τορρεντ αυτα που εχουν.
Η φαση ειναι σηγουρα το 93 στο 5 ματς.
Eπαναλαμβανω αν ξερει κανεις τροπο να στελνω να μου πει διοτι εκτος απο κουριερ δεν ξερω αλλους τροπους.
Nbaholic εσυ απο Τσαμπερλαιν Ρομπερτσον εχεις απο την δεκαετια του 60 τιποτα?
NBAholic
Από δεκαετία '60, επειδή δεν έχω συγγενείς "εκεί", σχετικά λίγα πράγματα, κυρίως από τις μεταδόσεις του Alpha Sports, το Youtube και καναδυό torrents (άρα συγκεντρώνονται μερικά παιχνίδια όπως: 4ος τελικός του '64-μόνο δεύτερο ημίχρονο, 6ος τελικός '63 (με Ράσελ, Γουεστ, Μπέιλορ, Κούζι), 4ος τελικός ανατολής '67-μόνο δεύτερο ημίχρονο, 4ο 12λεπτο του 7ου τελικού '69, λίγο από το ASG του '68). Επίσης, λίγα παιχνίδια απ'τα 70'ς.
Για Ρόμπερτσον στα καλά του, ακόμη δυσκολότερο να βρεθεί. Έπαιζε και σε αντιεμπορική ομάδα, όπως και να το κάνουμε...
SlobodaN
Μία ερώτηση όποιος γνωρίζει.. αν κάνω donate στο sportscene.net θα έχω ελευθερία στο download?
benchwarmer
QUOTE(SlobodaN @ Nov 10 2008, 10:48 ) *
Μία ερώτηση όποιος γνωρίζει.. αν κάνω donate στο sportscene.net θα έχω ελευθερία στο download?


Νομιζω ναι.. Μην σε καψω ομως...

Αλλα υπαρχει και αλλος τροπος να φτασεις ευκολα το οριο upload που θελει, για να εχεις προσβαση σε ολα τα τορεντ... rolleyes.gif Δεν ξερω αν κανει να το πω εδω... rolleyes.gif
Air and King
QUOTE(NBAholic @ Nov 10 2008, 05:33 ) *
Από δεκαετία '60, επειδή δεν έχω συγγενείς "εκεί", σχετικά λίγα πράγματα, κυρίως από τις μεταδόσεις του Alpha Sports, το Youtube και καναδυό torrents (άρα συγκεντρώνονται μερικά παιχνίδια όπως: 4ος τελικός του '64-μόνο δεύτερο ημίχρονο, 6ος τελικός '63 (με Ράσελ, Γουεστ, Μπέιλορ, Κούζι), 4ος τελικός ανατολής '67-μόνο δεύτερο ημίχρονο, 4ο 12λεπτο του 7ου τελικού '69, λίγο από το ASG του '68). Επίσης, λίγα παιχνίδια απ'τα 70'ς.
Για Ρόμπερτσον στα καλά του, ακόμη δυσκολότερο να βρεθεί. Έπαιζε και σε αντιεμπορική ομάδα, όπως και να το κάνουμε...

Eχεις μια εικονα,τα εχω ολα αυτα και εγω και ισως και κατι παραπανω.Το 1963 κιολας μου φαινεται χωρις να παιρνω και ορκο γιατι το ειχα δει πριν αρκετους μηνες ειναι το τελευταιο του Μπομπ Κουζι.Δεν ξερω αν το εχεις εχω Λεικερς-Μπακς 1972 ριγκιουλαρ σιζον ματς την χρονια των 33 σερι νικων των Λεικερς με οτι συνεπαγεται δηλαδη Τσαμπερλαιν και Γουεστ εναντιον Καριμ και Ρομπερτσον.Αλλα εκτος του Τζαμπαρ οι αλλοι ηταν στην δυση της καριερας τους.4 θρυλοι του ΝΒΑ.Ο Τζαμπαρ ειναι μεγαλη μορφη εχει προλαβει να αγωνηστει με αντιπαλους τον Τσαμπερλαιν φτανοντας μεχρι και τον Τζορνταν.
SlobodaN
Η λίστα ανανεώθηκε και ήδη έχω το 7ο παιχνίδι Suns-Supersonics το 1993 στα τελικά της Δύσης. Επίσης κατεβάζω το πρώτο παιχνίδι playoff 1992 Knicks-Bulls, την μονομαχία του 1986 Bird-Wilkins, και το πέμπτο παιχνίδι playoff του 1991 Sixers-Bulls. Όλα απο sport-scene.net ,επιτέλους κατάφερα και γράφτηκα. smiley.gif
SlobodaN
Πληροφοριακά πάντως το SportScene με 5 ευρώ για 30 μέρες μπορείς να κατεβάζεις ότι υπάρχει εκεί ελεύθερα.Ήδη έκανα το donation και μόνο για τους 4 αγώνες που θα έχω νομίζω ότι συμφέρει απίστευτα.
Air and King
QUOTE(SlobodaN @ Nov 11 2008, 14:30 ) *
Πληροφοριακά πάντως το SportScene με 5 ευρώ για 30 μέρες μπορείς να κατεβάζεις ότι υπάρχει εκεί ελεύθερα.Ήδη έκανα το donation και μόνο για τους 4 αγώνες που θα έχω νομίζω ότι συμφέρει απίστευτα.

Ειναι καλο το SportScene,εχω δωσει ματς σε αυτο το website με upload.Πριν κανα χρονο που ηταν καινουργιο ακομα ηταν τζαμπα μεχρι και πριν κανα τρειμηνο.Εγω δεν πληρωνω εκει.Αξηζει παντως ειναι λιγα τα χρηματα ελαχηστα θα ελεγα και μπορεις να βρεις και καποια σπανια ματς wink.gif.Ακουστε και κατι κουφο,τα πιο πολλα παιχνιδια σε αυτο το σαιτ τα εχει δωσει ενας Δανος ohmy.gif .Καλα υπαρχει εκει μπασκετ?
Air and King
QUOTE(Air and King @ Nov 10 2008, 02:22 ) *
Αν υπαρχουν λεει.Ενα καρο και σε αποθηκες μεσα σε γκετο βρησκεις.Κυριως μικρα μαγαζια.Βεβαια δεν ειναι ολα επεξεργασμενα και σε μερικα η ποιοτητα δεν ειναι και η καλυτερη γιατι τα εχουν κανει dvd απο vhs.Εγω εχω τον ξαδερφο μου που ζει μονημα στο Σικαγο και μου εχει φερει πανω απο τα μισα.Εχω βρει και μονος μου πολλα αλλα μου εχει φερει πολλα σπανια.Καθε καλοκαιρι ερχεται πολυ πραγμα.Παιδια στο Ιντερνετ θα βρειτε παιχνηδια αλλα κυριως πλευοφ και καποια λιγα καλα ριγκιουλαρ σιζον.Του ειχα ζητησει οσο πιο πολυ υλικο μπορει απο Τσαμπερλαιν και Ρομπερτσον αλλα και απο τους δυο βρηκε λιγα απο την δεκαετια του 60.Εχω απο το 1967 και το 1969 καποια αν θυμαμαι καλα.Αλλα ναι τα πιο πολλα ειναι τοτε που ο Τσαμπερλαιν το ειχε ρηξει στην αμυνα λογω του οτι ειχαν περασει τα χρονια.Παρολο που στην Αμερικη θα βρεις παρα πολλα που αμφηβαλω αν θα μπουν στο Ιντερνετ για Τσαμπερλαιν δυστηχως δεν παιζει πολυ αρχειο.Αλλα προσωπικα εχω μια ελπιδα οτι υπαρχουν "κρυμμενοι θυσαυροι".Δεν μπορει εχω κατι ματς που ειναι καρασπανια ας πουμε ρουκι του Τζορνταν παιχνιδια,Λεν Μπαιας στο Μερυλαντ και μου τα εχουν φερει απο Αμερικη,Τζαμπαρ στο UCLA.Δεν εχω δει ουτε τα μισα δεν εχω προλαβει.Δεν μπορει ολο και καποιοι ρεκτες 70αρηδες θα εχουν κρυμμενα.Εχω δωσει εντολη για τους 100 και για 70 φευγα που ειχε βαλει καποιες φορες αλλα ως τωρα τζιφος.Μου αρεσει και εμενα η ιστορια.Παλευω πολυ για Τσαμπερλαιν και Ρομπερτσον.Ακομα δεν ειμαι ευχαρηστημενος αλλα θα συνεχησω.Ποτε απο pontel και NBA Store ειναι ακρηβα και συναμα τα βρησκεις και σε Τορρεντ αυτα που εχουν.
Η φαση ειναι σηγουρα το 93 στο 5 ματς.
Eπαναλαμβανω αν ξερει κανεις τροπο να στελνω να μου πει διοτι εκτος απο κουριερ δεν ξερω αλλους τροπους.
Nbaholic εσυ απο Τσαμπερλαιν Ρομπερτσον εχεις απο την δεκαετια του 60 τιποτα?

Eκτος και αν εννοεις την φαση που πριν το καρφωμα ο Τζορνταν εδωσε "δυο υπογλωσσια" στον Σταρκς και στον Οκλει με την κινηση που αλλαξε κατευθυνση και "καρφωσε" τον Γιουινγκ "in your face".Τοτε ναι Νbaholic εχεις δικιο ειναι το 91 αυτη η φαση.Αν εννοεις αυτην.(ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ)
SlobodaN
Μόλις κατέβασα το Sixers-Pistons η αλλιώς Barkley-Laimbeer η αλλιώς το ξύλο της αρκούδας..

Και τώρα βρήκα (επιτέλους) και κατεβάζω και το Knicks_Bulls με το κάρφωμα του MJ στον Pat
SlobodaN
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1,5 ΜΗΝΑ DOWNLOAD ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΥ "KAΨΙΜΑΤΟΣ" ΣTO SPORT-SCENE ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΑ "ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ" ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΜΟΥ:

1984 ΝΒΑ FINALS GAMES 1,2,3,4,5,7 (ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ 6)

1986 ΝΒΑ FINALS COMPLETE

1990 NBA FINALS GAMES 1,2,3,4 (ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΤΟ 5)

1991 NBA PLAYOFFS LAKERS-WARRIORS COMPLETE

1991 NBA FINALS COMPLETE

1992 ΝΒΑ PLAYOFFS BULLS-KNICKS COMPLETE

1993 NBA PLAYOFFS SUNS-SUPERSONICS COMPLETE

1993 NBA FINALS COMPLETE

1994 NBA FINALS COMPLETE

1995 PLAYOFFS BULLS-MAGIC GAMES 1,2,3,5,6 (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 4 ΟΕΟ..?)

KAI ΚΑΜΙΑ 25ΑΡΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΠΟ REGULAR SEASON ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ GAME4 TOY 1964 ,ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑ GERVIN- ERVING TO 1980 KAI TO AΠΙΣΤΕΥΤΟ ΡΕΣΙΤΑΛ TOY REGGIE ΜΕΣΑ ΣΤΟ MADISON.

MORFI ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ smiley.gif
NBAholic
QUOTE
KAI ΚΑΜΙΑ 25ΑΡΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΠΟ REGULAR SEASON ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ GAME4 TOY 1964 ,ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑ GERVIN- ERVING TO 1980 KAI TO AΠΙΣΤΕΥΤΟ ΡΕΣΙΤΑΛ TOY REGGIE ΜΕΣΑ ΣΤΟ MADISON.


Αυτό που έχω σε bold είναι παιχνίδι πλέι οφ όμως και υποθέτω (ανάλογα με το παιχνίδι) ότι το ίδιο ισχύει και για το Ρέτζι.
Μπορείς να δώσεις κάποια πληροφορία για το μεσαίο;
SlobodaN
Ναι έχεις δικιο Holic και το παιχνίδι του 1964 που έχω είναι τελικός και του Reggie στο Madison είναι playoff. Απλά τα έβαλα σαν παραδείγματα και έτυχε αυτά μαζί με κάτι άλλα ελάχιστα να είναι απο παιχνίδια playoff.Αλλα τα υπόλοιπα που έχω ως επι το πλείστον είναι απο regular season. Τώρα γι'αυτό που λες ακόμα δεν το έχω δει το ματς να σου πω λεπτομέρειες. Αυτό που ξέρω είναι το εξής:

Περιγραφή:
9/3/1980 Sixers at Spurs
Iceman vs Dr.J and Chocolate Thunder

Πήγα το παιχνίδι στο τέλος μόλις τώρα και είδα ότι η Philadelphia κέρδισε 134-118.
Δυστυχώς το site δεν αναφέρει τα boxscores.
Μόνο αυτό το link δίνει. http://www.basketball-reference.com/teams/...1980_games.html

Μόλις δω το ματς θα σου πω εντυπώσεις.

Και κάτι άλλο αν μπορείς να με βοηθήσεις.. Είμουν μεταξύ 1992 playoffs Bulls-Knicks και 1993 playoffs Bulls-Knicks. Τελικά κατέβασα του 1992. Έπραξα σωστά όσον αφορά την συναρπαστικότητα των αγώνων η του '93 είναι καλύτερα?
NBAholic
QUOTE
Περιγραφή:
9/3/1980 Sixers at Spurs
Iceman vs Dr.J and Chocolate Thunder

Πήγα το παιχνίδι στο τέλος μόλις τώρα και είδα ότι η Philadelphia κέρδισε 134-118.
Δυστυχώς το site δεν αναφέρει τα boxscores.
Μόνο αυτό το link δίνει. http://www.basketball-reference.com/teams/...1980_games.html

Μόλις δω το ματς θα σου πω εντυπώσεις.


Μόλις διάβασα για το ματς. Πρόκειται για μια θεαματική μάχη σκοραρίσματος μεταξύ των Έρβινγκ-Γκέρβιν. Νούμερα δεν αποκαλύπτω, αλλά ο Έρβινγκ πετυχαίνει το προσωπικό του ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ. Τα υπόλοιπα τα αφήνω σε σένα.

QUOTE
Μόλις δω το ματς θα σου πω εντυπώσεις.

Και κάτι άλλο αν μπορείς να με βοηθήσεις.. Είμουν μεταξύ 1992 playoffs Bulls-Knicks και 1993 playoffs Bulls-Knicks. Τελικά κατέβασα του 1992. Έπραξα σωστά όσον αφορά την συναρπαστικότητα των αγώνων η του '93 είναι καλύτερα?


Η σειρά του '92 κρίθηκε στα 7 παιχνίδια, αυτή του '93 σε 6. Τα παιχνίδια ήταν νομίζω εξίσου σκληρά και τα περισσότερα κοντινά. Αν ενδιαφέρεσαι για τον Τζόρνταν, έπαιξε καλύτερα το '92.
SlobodaN
[quote name='NBAholic' date='Dec 18 2008, 02:04 ' post='256551']
Μόλις διάβασα για το ματς. Πρόκειται για μια θεαματική μάχη σκοραρίσματος μεταξύ των Έρβινγκ-Γκέρβιν. Νούμερα δεν αποκαλύπτω, αλλά ο Έρβινγκ πετυχαίνει το προσωπικό του ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ. Τα υπόλοιπα τα αφήνω σε σένα.


Έτσι έτσι φτιάξε με! Το βάζω σε υψηλή προτεραιότητα για το Σαββ/κο. 41.gif
Air and King
QUOTE(SlobodaN @ Dec 17 2008, 23:49 ) *
Περιγραφή:
9/3/1980 Sixers at Spurs
Iceman vs Dr.J and Chocolate Thunder

Ωραιος αγωνας τον εχω δει.Απολαυσε τον Γκερβιν και το ταλεντο που εχει ως παιχτης μιας και ο Dr.J ειναι γνωστος στο "κουρμπετι".Ο αγωνας γινεται στο παλιο γηπεδο των Σπερς το πριν Αλαμοντομ"ακομα ακομα" και ειναι λιγο "χαλια" για τα δεδομενα εστω και του παλιου ΝΒΑ.
SlobodaN
Το ειδα το ματς. Οι Spurs ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, και μέχρι τα μισά του δευτέρου, μέχρι που ανέλαβε δράση ο Dr J και οδηγούσε τους Sixers σε σκορ ασφαλείας 10-15 πόντων. Εντάξει τον Dr J τον ήξερα και απο πριν οπότε αυτά που έκανε δεν με εξέπληξαν. Για τον Γκέρβιν ναι αυτό που λες Holic μεγάλο ταλέντο αλλά περίμενα περισσότερα απο εκείνον στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Δεν ξέρω ακριβώς πόσους έβαλε (καμια 20αρία υπολογίζω) αλλά γενικότερα έβαζε καλάθια όταν η διαφορά ήταν ψηλή και το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί. Στην πρώτη περίοδο και στην δεύτερη λίγα πράγματα. Ήταν η πρώτη φορά που τον είδα εν δράσει και ίσως τα πολύ καλά λόγια που έχω ακούσει για εκείνον να με γέμισαν με μεγάλες προσδοκίες και απαιτήσεις ως προς το τι θα έβλεπα, αλλά ξαναλέω περίμενα περισσότερα, τουλάχιστον ως προς τις επιθετικές πρωτοβουλίες του κυρίως όταν το ματς "παιζόταν" στην αρχή. Κλού του παιχνιδιού ένα παιδάκι (ζήτημα αν ήταν πάνω απο 8-10 χρονών) που το είχαν να σκουπίζει το παρκέ κάθε φορά που έπεφτε κάποιος κάτω. Και καθόταν και ακριβώς πίσω απο την μπασκέτα πολύ κοντά στη γραμμή επαναφοράς!! Αφού την γλύτωσε πάλι καλά! Μου έκανε εντύπωση και ένας Σίνας των Spurs. Πολύ καλός. Όσο για τον Dawkins.. ακριβώς όπως τον λεμε,.. chocolate thunder και κυριολεκτικά! Δεν περνούσε τίποτα.

Επίσης κατέβασα και την σειρά playoffs Bulls-Pistons 1989.

Σήμερα έχω σκοπό να δω το 1992.WCF.G5.Jazz@Trailblazers . To παιχνίδι έληξε με 121-127 στην παράτα υπέρ του Portland. 38 πόντους ο Μalone, 24 o Drexler. Και εκ πρώτης ματιάς το παιχνίδι φαίνεται άκρως χορταστικό.
Air and King
Επειδη φανταζομαι το παιχνηδι θα το ειδες απο την μεταδοση που ειχε το CBS θα εχει και πολλες διαφημησεις λιγο κουραστηκο (με αυτοκινητα παλια της εποχης,αεροπορηκες εταιρειες μεχρι και μποξ διαφημηζαν αν θυμαμαι καλα γιατι το εχω δει πριν αρκετο καιρο το παιχνηδι).Παρατηρησες τις μπασκετες πως ηταν παλια και τις κολωνες που ειχε το γηπεδο στις κερκηδες πισω απο τα καλαθια(πολυ κουραστηκο γηπεδο στο ματι).Το ταλεντο του Γκερβιν φαινεται εστω και αν δεν εκανε το πολυ μεγαλο παιχνηδι.Τρομερη η ταπα που εκανε ο Ντοουκινς σε αυτο το παιχνηδι στον Γκερβιν σε ενα καλαθι που το μετρησαν τελικα οι διαιτητες.
SlobodaN
QUOTE(Air and King @ Dec 20 2008, 22:42 ) *
Επειδη φανταζομαι το παιχνηδι θα το ειδες απο την μεταδοση που ειχε το CBS θα εχει και πολλες διαφημησεις λιγο κουραστηκο (με αυτοκινητα παλια της εποχης,αεροπορηκες εταιρειες μεχρι και μποξ διαφημηζαν αν θυμαμαι καλα γιατι το εχω δει πριν αρκετο καιρο το παιχνηδι).Παρατηρησες τις μπασκετες πως ηταν παλια και τις κολωνες που ειχε το γηπεδο στις κερκηδες πισω απο τα καλαθια(πολυ κουραστηκο γηπεδο στο ματι).Το ταλεντο του Γκερβιν φαινεται εστω και αν δεν εκανε το πολυ μεγαλο παιχνηδι.Τρομερη η ταπα που εκανε ο Ντοουκινς σε αυτο το παιχνηδι στον Γκερβιν σε ενα καλαθι που το μετρησαν τελικα οι διαιτητες.



Τι αυτοκίνητα μου λες... το πολύ γέλιο έπεσε στις διαφημήσεις με τα παυσίπονα για την γρίπη. Όντως το γήπεδο σαν καρά γιαπί είναι.. Συμφωνώ και για τον Γκέρβιν γιαυτό και θα προσπαθήσω να βρω κι άλλο παιχνίδι του. Αν ενοούμε την ίδια φάση με τον Dawkins όντως ήταν τρομερή τάπα αλλά νομίζω ότι οι διατητές είχαν δίκιο γιατί όντως ήταν στην κάθοδο..
NBAholic
QUOTE
Για τον Γκέρβιν ναι αυτό που λες Holic μεγάλο ταλέντο αλλά περίμενα περισσότερα απο εκείνον στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Δεν ξέρω ακριβώς πόσους έβαλε (καμια 20αρία υπολογίζω) αλλά γενικότερα έβαζε καλάθια όταν η διαφορά ήταν ψηλή και το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί.


Βασικά, ο Air-King ήταν αυτός που σου είχε μιλήσει για τον Γκέρβιν. Εγώ είχα κάνει μια μικρή προεπισκόπηση του παιχνιδιού, αλλά εξεπλάγην από αυτό που είπες, ότι δεν έπιασε ιδιαίτερη απόδοση, με περίπου 20 πόντους. Ο τελικός απολογισμός των 2 παικτών ήταν: Έρβινγκ, 45 πόντοι, Γκέρβιν, 42 πόντοι. Μήπως έδειξαν μόνο ένα κομμάτι του αγώνα;
SlobodaN
QUOTE(NBAholic @ Dec 21 2008, 01:57 ) *
Βασικά, ο Air-King ήταν αυτός που σου είχε μιλήσει για τον Γκέρβιν. Εγώ είχα κάνει μια μικρή προεπισκόπηση του παιχνιδιού, αλλά εξεπλάγην από αυτό που είπες, ότι δεν έπιασε ιδιαίτερη απόδοση, με περίπου 20 πόντους. Ο τελικός απολογισμός των 2 παικτών ήταν: Έρβινγκ, 45 πόντοι, Γκέρβιν, 42 πόντοι. Μήπως έδειξαν μόνο ένα κομμάτι του αγώνα;



Εγώ να δεις πόσο εξεπλαγειν με αυτό που λες! Είσαι σίγουρος ρε Holic? Βέβαια όλος ο αγώνας είναι ούτε δευτερόλεπτο χαμένο μέχρι και τις διαφημήσεις έχει, δεν υπάρχει θέμα σε αυτό. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάποιο λάθος. Και δες και το σχόλιο του Air and King παραπάνω που συμφωνεί μαζί μου ότι δεν έκανε και κάποια μεγαλειώδη εμφάνιση.Το αποκλείω στο 100% να έχει βάλει όχι 40, αλλά πάνω και απο 25 πόντους..


Για Dr J με βρίσκεις σύμφωνο. Κάπου τόσους πρέπει να έβαλε.


1992.WCF.G5.Jazz@Trailblazer
Πριν λίγο είδα και αυτό το ματσάκι. Τι ματσάκι δλδ ματσάρα απο τις λίγες.. ίσως το καλύτερο παιχνίδι εκεινης της χρονιάς. Τώρα αρχίζω και κάνω γερό vintage scouting γενικότερα και αυτός ο Kersey απο ματς σε ματς που τον παρακολουθώ μπαίνει όλο και πιο πολύ στην καρδιά μου, wink.gif
NBAholic
Να πάρει, κάποιο λάθος παιχνίδι διάβασα...Τελικά δεν ήταν αυτή η μάχη, δυστυχώς. Ο Έρβινγκ ήταν και πάλι πολύ καλός, με 36 πόντους, αλλά χρεώνουν και στον Γκέρβιν πολλούς (31). Αυτή τη φορά πρόσεξα την ημερομηνία.
SlobodaN
QUOTE(NBAholic @ Dec 21 2008, 02:20 ) *
Να πάρει, κάποιο λάθος παιχνίδι διάβασα...Τελικά δεν ήταν αυτή η μάχη, δυστυχώς. Ο Έρβινγκ ήταν και πάλι πολύ καλός, με 36 πόντους, αλλά χρεώνουν και στον Γκέρβιν πολλούς (31). Αυτή τη φορά πρόσεξα την ημερομηνία.



31.... και πάλι ούτε που το παίρνεις χαμπάρι ότι έβαλε τόσους.. τέλοςπάντων.

Παρεπιπτόντως αν βρεις το συγκεκριμένο παιχνίδι στειλε μου αν μπορείς την ημερομηνία και την χρονιά μπας και υπάρχει πουθενά εκεί που είμαι να το κατεβάσω. Ευχαριστώ.
sacarame
QUOTE(SlobodaN @ Dec 21 2008, 02:17 ) *
1992.WCF.G5.Jazz@Trailblazer
Πριν λίγο είδα και αυτό το ματσάκι. Τι ματσάκι δλδ ματσάρα απο τις λίγες.. ίσως το καλύτερο παιχνίδι εκεινης της χρονιάς. Τώρα αρχίζω και κάνω γερό vintage scouting γενικότερα και αυτός ο Kersey απο ματς σε ματς που τον παρακολουθώ μπαίνει όλο και πιο πολύ στην καρδιά μου, wink.gif



Λες για το 127-121 μετά από παράταση έτσι?...Πολύ καλό ματς...Από τη μία οι Καρλ και Τζεφ Μαλλόουν και από την άλλη μια τρομερή πολυφωνία για το Πόρτλαντ,καθώς 4 από τους 5 της βασικής 5-άδας είχαν από 24 πόντους και πάνω με κορυφαίο τον Κέρσεϋ με 29..Μάλιστα αν εξαιρέσεις τον Ντρέξλερ,οι υπόλοιποι 3 σούταραν και με πολύ καλά ποσοστά..Βέβαια το Πόρτλαντ κατέβηκε με 7 όλους κι όλους παίκτες στο συγκεκριμένο αγώνα
NBAholic
Είναι γενικώς λάθος η πληροφορία που είδα πριν. Δεν ξέρω πώς το βρήκα. Στην πραγματικότητα, ο Έρβινγκ δεν έβαλε ποτέ 40άρα στους Σπερς. Η κορυφαία ίσως μάχη μεταξύ των 2 ήταν στις 27/12/79, όταν ο Γκέρβιν έβαλε 46 και ο Έρβινγκ 32 (12 στο Δ' δωδ) και οδήγησε τους Σίξερς στην ανατροπή του ματς.
SlobodaN
QUOTE(sacarame @ Dec 21 2008, 02:35 ) *
Λες για το 127-121 μετά από παράταση έτσι?...Πολύ καλό ματς...Από τη μία οι Καρλ και Τζεφ Μαλλόουν και από την άλλη μια τρομερή πολυφωνία για το Πόρτλαντ,καθώς 4 από τους 5 της βασικής 5-άδας είχαν από 24 πόντους και πάνω με κορυφαίο τον Κέρσεϋ με 29..Μάλιστα αν εξαιρέσεις τον Ντρέξλερ,οι υπόλοιποι 3 σούταραν και με πολύ καλά ποσοστά..Βέβαια το Πόρτλαντ κατέβηκε με 7 όλους κι όλους παίκτες στο συγκεκριμένο αγώνα



Είχαν βέβαια και την ατυχία οι jazz να χάσουνε τον Stockton από το ημίχρονο λόγω χτυπήματος στο μάτι απο τον Drexler. Και παίζανε όλο το δεύτερο με τον γνώριμό μας Delanie Rudd. Αυτός ήταν κιολας που ισοφάρισε με τρίποντο και έστειλε το ματς στην παράταση. Στην παράταση όμως φάνηκε αισθητά η απουσία του stockton..

QUOTE(NBAholic @ Dec 21 2008, 02:36 ) *
Είναι γενικώς λάθος η πληροφορία που είδα πριν. Δεν ξέρω πώς το βρήκα. Στην πραγματικότητα, ο Έρβινγκ δεν έβαλε ποτέ 40άρα στους Σπερς. Η κορυφαία ίσως μάχη μεταξύ των 2 ήταν στις 27/12/79, όταν ο Γκέρβιν έβαλε 46 και ο Έρβινγκ 32 (12 στο Δ' δωδ) και οδήγησε τους Σίξερς στην ανατροπή του ματς.



To μόνο που βρήκα είναι αυτό : NBA.1979.ECSF.G6.Spurs@76ers Drj us Gervin

Δεν λέει ούτε ημερομηνίες ούτε δίνει boxscores. Πάντως αφού λέει ότι είναι playoffs δεν νομίζω να ταιριάζει με την ημερομηνία που λες. Θα το κατεβάσω πάντως να το δω.
sacarame
Δεν ξέρω αν είναι ο ορισμός του Classic Game μιας και δεν μιλάμε πχ για τελικούς ή για ματς play-off,αλλά πιστεύω ότι αξίζει να μπει στην κατηγορία..Και εξηγούμαι:

Σεζόν 1971-1972 Los Angeles Lakers @ Milwakee Bucks και επομένως Τζέρυ Γουεστ vs Οσκαρ Ρόμπερτσον καθώς και Γουίλτ Τσάμπερλειν vs Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ

Πολύ καλό παιχνίδι,ήταν ντέρμπυ μέχρι και 3-4 λεπτά πριν το τέλος...Οσον αφορά την κόντρα των 2 ζευγαριών,στους ''κοντούς'' ο Γουέστ μπορεί να σκόραρε περισσότερο,αλλά οι πάσες του Οσκαρ ήταν καταπληκτικές...Του έβαλε και μερικά καλάθια στη μούρη βέβαια...
Οσο για τα δύο θηρία,ο Τζαμπάρ κέρδισε κατα κράτος τον Γούιλτ(λογικό καθώς ο Τζαμπάρ ήταν στην τρίτη του χρονιά στο πρωτάθλημα ενώ ο Τσάμπερλειν ήταν 35 χρονών)...Ο Καρίμ πρέπει να έβαλε γύρω στους 40 πόντους...Πάντως και ο Γουίλτ έκανε το κομμάτι του καθώς πρέπει να έκανε γύρω στα 8 κοψίματα ενώ πέρασε και μερικές ωραίες πάσες...

Κατα τα άλλα,πολύ καλή εμφάνιση έκαναν για τους Λέικερς οι Goodrich και Hairson, και για τους Μπακς οι Lucius Allen και John Block.Ειδικά ο τελευταίος ήταν πάρα πολύ καλός παρότι δεν μου γέμιζε το μάτι σαν όψη...

Πάντως όπως και να έχει χαίρομαι πολύ που το έβαλα στη συλλογή μου.
Air and King
QUOTE(sacarame @ Dec 30 2008, 01:48 ) *
Δεν ξέρω αν είναι ο ορισμός του Classic Game μιας και δεν μιλάμε πχ για τελικούς ή για ματς play-off,αλλά πιστεύω ότι αξίζει να μπει στην κατηγορία..Και εξηγούμαι:

Σεζόν 1971-1972 Los Angeles Lakers @ Milwakee Bucks και επομένως Τζέρυ Γουεστ vs Οσκαρ Ρόμπερτσον καθώς και Γουίλτ Τσάμπερλειν vs Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ

Πολύ καλό παιχνίδι,ήταν ντέρμπυ μέχρι και 3-4 λεπτά πριν το τέλος...Οσον αφορά την κόντρα των 2 ζευγαριών,στους ''κοντούς'' ο Γουέστ μπορεί να σκόραρε περισσότερο,αλλά οι πάσες του Οσκαρ ήταν καταπληκτικές...Του έβαλε και μερικά καλάθια στη μούρη βέβαια...
Οσο για τα δύο θηρία,ο Τζαμπάρ κέρδισε κατα κράτος τον Γούιλτ(λογικό καθώς ο Τζαμπάρ ήταν στην τρίτη του χρονιά στο πρωτάθλημα ενώ ο Τσάμπερλειν ήταν 35 χρονών)...Ο Καρίμ πρέπει να έβαλε γύρω στους 40 πόντους...Πάντως και ο Γουίλτ έκανε το κομμάτι του καθώς πρέπει να έκανε γύρω στα 8 κοψίματα ενώ πέρασε και μερικές ωραίες πάσες...

Κατα τα άλλα,πολύ καλή εμφάνιση έκαναν για τους Λέικερς οι Goodrich και Hairson, και για τους Μπακς οι Lucius Allen και John Block.Ειδικά ο τελευταίος ήταν πάρα πολύ καλός παρότι δεν μου γέμιζε το μάτι σαν όψη...

Πάντως όπως και να έχει χαίρομαι πολύ που το έβαλα στη συλλογή μου.

Σημαντικο ματς.Να υποθεσω οτι στην οθονη πανω δεξια γραφει Sportmania?
Δυστηχως και το ξαναλεω δυστηχως στον αγωνα απο τους τεσσερις "Legends" μονο ο Καριμ ειναι νιατο.Ο Γουιλτ πηγαινε προς συνταξη.Αμα ηταν στο prime του και ο Τσαμπερλαιν θα μηλαγαμε για μαχη "Τητανων".
Σημαντικο ματς οι Λεικερς εκαναν 33 νικες σερι! και επησκευτηκαν τον "Big O" και τον Καριμ.
Για τον Τσαμπερλαιν οτι και να πει κανεις ειναι λιγο.Απηστευτα "ολοκληρωμενος" μπασκεμποληστας αλλα τα Media της εποχης του 60 τον αδηκουν παρα πολυ.Δεν νομηζω να εχει υπαρξει καλυτερος ρουκι στην ιστορια του Μπασκετ(ξερω οτι καποιοι θα προτημησουν τον Ματζικ) απο αυτον.Απο την πρωτη του χρονια "οργιαζε" με νουμερα επιστημονικης φαντασιας.
sacarame
QUOTE(Air and King @ Dec 30 2008, 01:57 ) *
Σημαντικο ματς.Να υποθεσω οτι στην οθονη πανω δεξια γραφει Sportmania?
Δυστηχως και το ξαναλεω δυστηχως στον αγωνα απο τους τεσσερις "Legends" μονο ο Καριμ ειναι νιατο.Ο Γουιλτ πηγαινε προς συνταξη.Αμα ηταν στο prime του και ο Τσαμπερλαιν θα μηλαγαμε για μαχη "Τητανων".
Σημαντικο ματς οι Λεικερς εκαναν 33 νικες σερι! και επησκευτηκαν τον "Big O" και τον Καριμ.



ναι φίλε Air&King γράφει sportmania.Φαντάζομαι ότι το έχεις..Αν όχι με χαρά να σου το δώσω..Ξέχασα να πω ότι το μόνο άσχημο ήταν η ισπανική περιγραφή..
Air and King
QUOTE(sacarame @ Dec 30 2008, 02:07 ) *
ναι φίλε Air&King γράφει sportmania.Φαντάζομαι ότι το έχεις..Αν όχι με χαρά να σου το δώσω..Ξέχασα να πω ότι το μόνο άσχημο ήταν η ισπανική περιγραφή..

Να σαι καλα το εχω.Ενας ειναι ο Ripper μεχρι στιγμης.Το ειχα ψαξει προ καιρου να το βρω σε καλυτερη κατασταση αλλα δεν τα καταφερα.Το παιχνηδι αυτο υπαρχει προς το παρον μονο με την μορφη αυτην που το εχεις και εσυ και εγω.
NBAholic
Είναι γνωστό σχετικά παιχνίδι και κατά ειρωνικότατο τρόπο, είναι το μόνο διαθέσιμο για τη ρέγκιουλαρ σίζον των Λέικερς του '72-και δεν είναι να πεις ότι δε σημείωσαν νίκες σε μεγάλα ντέρμπι ούτε ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο βίντεο από άλλους αγώνες (έχω δει ντοκιμαντέρ με φάσεις από πάνω από μια ντουζίνα παιχνίδια τους).

Ο Τζαμπάρ πάντα έπαιζε καλά απέναντι στους σέντερ που θεωρούνταν οι μεγαλύτεροι ανταγωνιστές του. Γι'αυτό κι έπαιζε με ιδιαίτερο πάθος και έπαιρνε πάντα πολλά σουτ με αντίπαλο το Γουιλτ (όπως και στο παιχνίδι αυτό), ενώ χρόνια αργότερα έβγαζε το λάδι του Χακίμ επιθετικά. Εδώ σκόραρε 39 και μάζεψε 20 ριμπάουντ.
Ο Τσάμπερλεϊν είναι γνωστό ότι δεν ενδιαφερόταν καθόλου για το σκοράρισμα πλέον, ενώ μετά τον τραυματισμό του τη σεζόν '70 είχε βαρύνει αρκετά, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Πάντως, εκείνο το παιχνίδι ήταν γενικά κάτω από τα στάνταρ του, μιας και μάζεψε "μόνο" 12 ριμπάουντ. Οι 15 πόντοι του και οι 6 τάπες του ήταν περίπου στους μέσους όρους του για εκείνη τη σεζόν. Πάντως δεν έπαιξε τόσο κακή άμυνα όσο δείχνουν οι 39 πόντοι του αντιπάλου του, καθώς ο Τζαμπάρ είχε και μια σειρά από άστοχα σουτ, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο.
Ο Γουεστ ήταν για τα δεδομένα του επίσης κάπως υποτονικός, αν και βάδιζε κι αυτός προς τη σύνταξη (παρόλα αυτά, έπαιζε ακόμη σε πολύ υψηλό επίπεδο γενικώς, όπως έκανε μέχρι το τέλος).
Ο Ρόμπερτσον έκανε ένα ήρεμο, μεστό παιχνίδι. Τα 3 τελευταία του χρόνια είχε βαρύνει περισσότερο από το Γουεστ, οπότε κανείς δεν τον περίμενε να παίζει πλέον εξίσου καλά. Στο παιχνίδι αυτό όμως μάλλον έπαιξε καλύτερα.

Να μια προκλησούλα, με ένα παιχνίδι αρκετά χρόνια νεότερο: Έχει κανείς το 1ο παιχνίδι από τη σειρά Βοστώνη-Ατλάντα του '88; Όλοι ξέρουν για το 7ο, μερικοί έχουν και το 6ο, αλλά στο ξεκίνημα του αγώνα αυτού, ο Μπερντ έβγαζε φλόγες, ακριβώς όπως στο τέλος του 7ου, ενώ πολύ καλά έπαιξε στο τέλος και ο Ντομινίκ.
benchwarmer
Παντως να πω κι εγω, οτι αν καποιος ειτε δεν ξερει απο που να κατεβασει τετοια παιχνιδια, ειτε δεν εχει τον χωρο στον υπολογιστη του, ειτε την υπομονη, υπαρχουν αρκετα σημαντικα παιχνιδια ΟΛΟΚΛΗΡΑ και στο youtube... Πχ το 6 και το 7 απο τη σειρα Σελτικς-Χοκς που λεει ο Χολικ..
Air and King
QUOTE(NBAholic @ Dec 30 2008, 18:33 ) *
Είναι γνωστό σχετικά παιχνίδι και κατά ειρωνικότατο τρόπο, είναι το μόνο διαθέσιμο για τη ρέγκιουλαρ σίζον των Λέικερς του '72-και δεν είναι να πεις ότι δε σημείωσαν νίκες σε μεγάλα ντέρμπι ούτε ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο βίντεο από άλλους αγώνες (έχω δει ντοκιμαντέρ με φάσεις από πάνω από μια ντουζίνα παιχνίδια τους).

Ο Τζαμπάρ πάντα έπαιζε καλά απέναντι στους σέντερ που θεωρούνταν οι μεγαλύτεροι ανταγωνιστές του. Γι'αυτό κι έπαιζε με ιδιαίτερο πάθος και έπαιρνε πάντα πολλά σουτ με αντίπαλο το Γουιλτ (όπως και στο παιχνίδι αυτό), ενώ χρόνια αργότερα έβγαζε το λάδι του Χακίμ επιθετικά. Εδώ σκόραρε 39 και μάζεψε 20 ριμπάουντ.




Να μια προκλησούλα, με ένα παιχνίδι αρκετά χρόνια νεότερο: Έχει κανείς το 1ο παιχνίδι από τη σειρά Βοστώνη-Ατλάντα του '88; Όλοι ξέρουν για το 7ο, μερικοί έχουν και το 6ο, αλλά στο ξεκίνημα του αγώνα αυτού, ο Μπερντ έβγαζε φλόγες, ακριβώς όπως στο τέλος του 7ου, ενώ πολύ καλά έπαιξε στο τέλος και ο Ντομινίκ.

Να ξεκηνησω λεγοντας δυστηχως οτι το παιχνηδι αυτο δεν υπαρχει στο Ιντερνετ.Το εχω φερει απο Αμερικη τo 2005 και εχω σταματησει πλεον να δηνω με παιχνηδια με upload(δεν θα αργησει να μπει φανταζομαι εχουν μπει πιο δυσκολα παιχνηδια απο αυτο).Ειναι κουραστηκο και θελει και χρονο ατελειωτο(θα πω παρακατω για τα παιχνηδια μεσω διαδυκτιου).Ο Μπερντ οργιασε στην πρωτη περιοδο βαζοντας 24 ποντους και συνολικα αν θυμαμαι καλα γυρω στους 40.Δεν ξερω αν υπαρχει boxscore για το παιχνηδι με στατηστηκα πλην του σκορ.Ο Ντομινικ καμια 25αρα 27αρα καπου εκει.Ειχε εκραγει στα τελευταια λεπτα.(ακρηβεια σε αρηθμους μην περημενεις NBAholic εχει περασει πολυς καιρος που το εχω δει).Ο Μπερντ παντα καταφερνε να κλεβει την δοξα απο τον Ντομινικ κατι που εκανε στο και "διασημο" εβδομο παιχνηδι πετυχαινοντας 20 στην τελευαταια περιοδο και επισκιαζοντας την 47αρα του Ντομινικ που εκανε και αυτος βεβαια ενα εξαιτερηκο παιχνηδι.Και σε κανονικη παιχνηδια περιοδο του τις εχει "βρεξει" του Ντομινικ ο Μπερντ.
Παμε στον Τζαμπαρ τωρα.Ο Τζαμπαρ,ο Τσαμπερλαιν και ο Σακιλ απο την πρωτη χρονια τους κιολας "δεν ειχαν τροπους".Εμπαιναν στο γηπεδο με σκοπο να συντρηψουν τους παντες και τα παντα και ειδηκοτερα οι δυο πρωτοι.Ενω αντηθετα στους αντηπαλους αυτοι εβγαζαν δεος με αποτελεσμα "να τα κανουν πανω τους" οι αντηπαλοι τους.
Παιδια αυτο που λεει ο NBAholic για τον Τζαμπαρ και τον Χακιμ ειναι πολυ σημαντικο!Οταν ημουν πιο μηκρος δηλαδη πριν καμια δωδεκαρια(ισως και λιγο παραπανω) χρονια νομηζα οτι μετα τον Χακιμ υπηρχε το χαος.Πλεον τον εχω κατω και απο Τσαμπερλαιν και απο Τζαμπαρ και απο Σακιλ(ασχετα αν ειναι ο πιο χαρησματικος για τους περισσοτερους).Οταν ειδα τον γερο-Τζαμπαρ να τον "κανει αλογο" σε ενα ματς οταν αυτος ηταν νεος και ακμαιος(ενω ο νεο-Τζαμπαρ ειδατε θρασσος Sacarame και οι υπολοιποι απεναντι στο Τσαμπερλαιν) και με μια 20ετη καριερα "legendary" o Καρημ ειναι ισως ο πιο πετυχημενος καριερηστας(6 πρωταθληματα,6 MVP κανονικης περιδου το απολυτο ρεκορ) μπασκεμποληστας και μαζι με τον αρχοντα των αρηθμων που δεν προκειται να ξαναγηνουν(η μαλλον για να μην και απολυτος εξαιρετηκο απηθανο) διοτι εχει αλλαξει και το μπασκετ και των τριων συνεχομενων MVP(η MV3 οπως το ονομαζουν στην Αμερικη) κανονικης περιοδου και των δυο πρωταθληματων ειναι καποιοι απο τους λογους(που ειναι και αλλοι) που τους θεωρω τους δυο κορυφαιους σεντερ ολων των εποχων.Στο μεταξυ τους Τσαμπερλαιν vs Τζαμπαρ σημειωσατε x.Εγω νικητη μεταξυ των δυο δεν μπορω να βγαλω.
Τελος θα πω καποια πραγματα για "τα παιχνηδια" στο Ιντερνετ.
Την τελευταια φορα που πηγα στο Σικαγο το καλοκαιρι του 2006 εφερα μαζι μου (δεν ξερω και εγω ποσα) πολλα παιχνηδια,παρα πολλα ομως του Τζορνταν ειτε απο το Νορθ Καρολαινα ειτε απο το Σικαγο απο την ρουκι του χρονια καμια 8αρια,παιχνηδια που εβαζε απο 20 ποντους μεχρι 50αρες και 60 και τα λοιπα.Τοτε νομηζα οτι δεν τα εχει κανεις αυτα οχι μονο στην Ελλαδα αλλα μετρημενοι στα δαχτυλα στην Ευρωπη.Τωρα ομως αυτο δεν ισχυει,εχει γηνει τρομερη προοδος στο Ιντερνετ ειδηκα τα δυο τελευαταια χρονια και θα συνεχηστει.Το Sport-scene ειναι ενα website το οποιο εχει τρεις-τεσσερις τυπους(τον Preben τον Δανο για οσους ξερουν και κανα δυο τρεις αλλους) οι οποιοι ειναι "αρρωστοι" με το να δινουν παιχνηδια και εχουν πηγες (Ripper δηλαδη ετσι λεγονται σιγουρα απο Αμερικη,το ξερω αυτο και σας το λεω εχω δωσει καποια παιχνηδια και εγω σε αυτο το σαιτ αλλα ειναι παρα πολυ βαρετο και τα παρατησα) και ετσι μπορουν πλεον σιγα-σιγα ολοι να ανακαλυπτουν το παρελθον.(βεβαιως "τα λαμογια" επειδη ειδαν οτι υπαρχει απηχηση βαλαν και donate αλλα παλι καλα ειναι παρα πολυ φτηνο)
Ετσι λοιπον το παιχνηδι του 1972 για παραδειγμα το βλεπω με μεγαλυτερη ευχαρηστηση απο το να δω για παραδειγμα τους 69 του Τζορνταν το 1990 μεσα στο Κληβελαντ που ειναι και ρεκορ καριερας του Μαικλ και που υπαρχει βεβαιως για οποιον ενδιαφερεται το διαδυκτιο(οι περισσοτεροι βεβαια θα πουν καλα τι λεει τωρα αυτος παει καλα?)Να ξεκαθαρησω οτι δεν ειμαι και πολυ πορωμενος με τον Τζορνταν και πιο πολυ αυτο που εκτειμω σε αυτον ειναι την συνεπεια που ειχε σαν παιχτης.Αλλα παρολο που εχω πολλα του παινηδια παρα πολλα θα ελεγα προτειμω να βλεπω για παραδειγμα τον Ματζικ και ασφαλως τον τελειο παιχτη για μενα τον Λεμπρον.
ΥΓ Τα εχουμε ξαναπει αυτα ΝΒΑholic απο την δεκαετια του 60 υπαρχουν λιγα πραγματα αλλα ακομα επιφυλασομαι για καλυτερες μερες."Ψαχτηκη" γινεται και καποια στιγμη θα δουμε και εκει φως.
benchwarmer
QUOTE(Air and King @ Dec 30 2008, 19:04 ) *
(βεβαιως "τα λαμογια" επειδη ειδαν οτι υπαρχει απηχηση βαλαν και donate αλλα παλι καλα ειναι παρα πολυ φτηνο)


Εκτος αν εισαι περισσοτερο λαμογιο απο αυτους... 65.gif 65.gif 65.gif
Air and King
QUOTE(benchwarmer @ Dec 30 2008, 20:38 ) *
Εκτος αν εισαι περισσοτερο λαμογιο απο αυτους... 65.gif 65.gif 65.gif

Aν γραφτηκες προ μηνων καλα κανεις και τους blech.gif .Στην ιδια κατηγορια ειμαι και εγω και σαν uploader στο παρελθον σιγα μην πληρωνω κιολας.
NBAholic
QUOTE
Να ξεκηνησω λεγοντας δυστηχως οτι το παιχνηδι αυτο δεν υπαρχει στο Ιντερνετ.Το εχω φερει απο Αμερικη τo 2005 και εχω σταματησει πλεον να δηνω με παιχνηδια με upload(δεν θα αργησει να μπει φανταζομαι εχουν μπει πιο δυσκολα παιχνηδια απο αυτο).Ειναι κουραστηκο και θελει και χρονο ατελειωτο(θα πω παρακατω για τα παιχνηδια μεσω διαδυκτιου).Ο Μπερντ οργιασε στην πρωτη περιοδο βαζοντας 24 ποντους και συνολικα αν θυμαμαι καλα γυρω στους 40.Δεν ξερω αν υπαρχει boxscore για το παιχνηδι με στατηστηκα πλην του σκορ.Ο Ντομινικ καμια 25αρα 27αρα καπου εκει.Ειχε εκραγει στα τελευταια λεπτα.(ακρηβεια σε αρηθμους μην περημενεις NBAholic εχει περασει πολυς καιρος που το εχω δει).


Όντως, αυτό ήταν το παιχνίδι. Ο Μπερντ ευστόχησε στα πρώτα 10 σουτ που είχε επιχειρήσει και στο δωδεκάλεπτο είχε 1 πόντο περισσότερο από όλη την Ατλάντα. Τελείωσε με 38. Ο Ντομινίκ είχε μόνο 10 στα πρώτα 3 δωδεκάλεπτα, αλλά τέλειωσε με 25.

QUOTE
ΥΓ Τα εχουμε ξαναπει αυτα ΝΒΑholic απο την δεκαετια του 60 υπαρχουν λιγα πραγματα αλλα ακομα επιφυλασομαι για καλυτερες μερες."Ψαχτηκη" γινεται και καποια στιγμη θα δουμε και εκει φως.


Ίσως το ξέρεις κι εσύ (το είχα πει παλιότερα στο morfi), αλλά το ΝΒΑ εδώ και κάποιο καιρό ψηφιοποιεί όλο το οπτικοακουστικό του αρχείο (σε συνεργασία με την Google, αν θυμάμαι καλά), ένα έργο που αναμένεται να τελειώσει περίπου το 2012. Αν τα πράγματα πάνε κατ'ευχήν, θα μπορούμε στο μέλλον (λογικά έναντι κάποιας πληρωμής) να έχουμε πρόσβαση σε αρχεία που σχεδόν κανείς δεν είχε εκτός Olympic Tower.
Air and King
QUOTE(NBAholic @ Dec 30 2008, 21:57 ) *
Ίσως το ξέρεις κι εσύ (το είχα πει παλιότερα στο morfi), αλλά το ΝΒΑ εδώ και κάποιο καιρό ψηφιοποιεί όλο το οπτικοακουστικό του αρχείο (σε συνεργασία με την Google, αν θυμάμαι καλά), ένα έργο που αναμένεται να τελειώσει περίπου το 2012. Αν τα πράγματα πάνε κατ'ευχήν, θα μπορούμε στο μέλλον (λογικά έναντι κάποιας πληρωμής) να έχουμε πρόσβαση σε αρχεία που σχεδόν κανείς δεν είχε εκτός Olympic Tower.

Οχι,πρωτη φορα το ακουω και ομολογω οτι εντυπωσιαστηκα με αυτο που λες.Θυμασαι αν υπαρχει καποιο κειμενο περι αυτου να ρηξω μια ματια.Ευχης εργον αν ολοκληρωθει και θα πληρωσουμε οσο οσο.Ενα μερακι εχουμε!

ΥΓ Αν και μεχρι το 2012 ολο και κατι παραπανω απο αυτα τα λιγα που εχουμε απο τα 60ς θα "εχουμε ψαρεψει"
NBAholic
Να μια πηγή:
http://news.cnet.com/2100-1025_3-5989364.html
Air and King
QUOTE(NBAholic @ Jan 2 2009, 17:16 ) *

Eνδιαφερον!.Και αφου εχει ξεκηνησει απο το 2005 μια εφταετια μεχρι το 2012 ειναι πολυς χρονος για να γινει εξαιρετικη δουλεια και λογικα "τα ασπρομαυρα θα γινουν εγχρωμα" και θα "φιλτραριστουν" οι αγωνες και τα highlights και θα τα εχουμε σε HD. thumbsup.gif Για οτι νεοτερο ΝΒΑholic ενημερωσε!
SlobodaN
QUOTE(Air and King @ Jan 2 2009, 19:50 ) *
Eνδιαφερον!.Και αφου εχει ξεκηνησει απο το 2005 μια εφταετια μεχρι το 2012 ειναι πολυς χρονος για να γινει εξαιρετικη δουλεια και λογικα "τα ασπρομαυρα θα γινουν εγχρωμα" και θα "φιλτραριστουν" οι αγωνες και τα highlights και θα τα εχουμε σε HD. thumbsup.gif Για οτι νεοτερο ΝΒΑholic ενημερωσε!



Δηλαδή κακώς φτιάχνω συλλογή από Sport Scene? blink.gif
Air and King
QUOTE(SlobodaN @ Jan 2 2009, 22:08 ) *
Δηλαδή κακώς φτιάχνω συλλογή από Sport Scene? blink.gif

Οχι βεβαια καλα κανεις και κατεβαζεις και να συνεχησεις απλα μηλαμε για υλικο απο την δεκαετια του 60 για να μπορουμε να δουμε σε πολλα παιχνηδια και με καλη εικονα τους "Θρυλους" της δεκαετιας του 60 Τσαμπερλαιν,Ρασσελ,Γουεστ κ.α στο prime τους και κυριως να μαθει ο κοσμος οτι υπηρχε μπασκετ και πριν τον Ματζικ,τον Μπερντ και τον Τζορνταν.
Συνεχησε να κατεβαζεις!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.