Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Συλλογή από ΝΒΑ Classic Games
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2
SlobodaN
Κατέβασα το NBA.1963.Finals.G6.Celtics@Lakers. Μήπως είναι έυκολο κάποιος να μου στείλει boxscore και λεπτομέρειες αγωνα? Έχω σκοπό να το δω. Ίσως και σήμερα.
benchwarmer
QUOTE(SlobodaN @ Jan 5 2009, 16:00 ) *
Κατέβασα το NBA.1963.Finals.G6.Celtics@Lakers. Μήπως είναι έυκολο κάποιος να μου στείλει boxscore και λεπτομέρειες αγωνα? Έχω σκοπό να το δω. Ίσως και σήμερα.


http://webuns.chez-alice.fr/finals/1963.ht...0@Los%20Angeles
NBAholic
Έχω δει το παιχνίδι πριν κάποιο καιρό και θα κάνω ένα μικρό σχόλιο για τον κάθε παίκτη, όπως έπαιξε σε εκείνο τον αγώνα:

BOSTON

Heinsohn: Πήρε αρκετά σουτ, όχι πάντα με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Αρκετά αδίστακτος, γενικά.
Sanders: Σκόραρε περισσότερο απ'όσο τον περίμενα. Καλή παρουσία, αν και άθλιο στιλ σουτ.
Russell: Λίγο υποτονικός στο σκοράρισμα, αλλά κυρίαρχος στα ριμπάουντ. Άνοιξε πολλές πάσες για ελεύθερα σουτ.
Cousy: Πιο εύστοχος απ'ό,τι συνήθως στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του. Σούταρε από διάφορες αποστάσεις (με το γνωστό παλαιομοδίτικο στιλ του), πάσαρε καλά. Τραυματίστηκε σε κάποιο σημείο στο Β΄ημίχρονο, αλλά επέστρεψε.
S. Jones: Κακή βραδιά, δε θυμάμαι καν τα 2 καλάθια του, αν και φαίνεται ότι είναι μοντέρνος παίκτης.
Havlicek: Αν και βλέπω ότι είχε μέτριο ποσοστό ευστοχίας, εμένα μου άρεσε. Επικίνδυνος από διάφορες αποστάσεις και δραστήριος.
K. Jones: Κακό σουτ, αλλά καλή άμυνα. Έπαιξε λίγο, σκόραρε κυρίως με 1-2 μπασίματα.
Ramsey: Πήρε μερικά σουτ, έπαιξε άμυνα, αλλά γενικά ήταν αθόρυβος
Loscutoff: Δεν τον παρατήρησα.

L.A.

Baylor: Υποτονικός στο Α' ημίχρονο, σαφώς βελτιωμένος στο Β'. Δυναμικός παίκτης.
Wiley: Δεν πήρε πολλές προσπάθειες, αλλά προσπάθησε σε άμυνα-ριμπάουντ.
LaRusso: Άξιος συμπαραστάτης των Γουεστ-Μπέιλορ σε πολλά σημεία.
West: Κατ'εμέ, ο καλύτερος παίκτης στο παρκέ. Έριξε μια θεαματική τάπα στο Χάβλιτσεκ στο Β' ημίχρονο.
Barnett: Δύσκολο να κοπεί, αλλά κάπως άστοχος.
Selvy: Ήταν ευκίνητος, θύμιζε λίγο Γουεστ σε αυτό τον τομέα, αλλά πήρε λίγες προσπάθειες και έμεινε στον πάγκο πολύ στο Β' ημίχρονο.
Krebs: Ο χειρότερος παίκτης στο παρκέ.
Ellis: Έπαιξε σχετικά λίγο, δεν τον θυμάμαι καλά.
SlobodaN
Ευχαριστώ πολύ τους Benchwarmer kai Holic για την βοήθειά τους. Θα δω το ματς και στην πρώτη ευκαιρία θα σας πω εντυπώσεις.
Air and King
Ηταν μια απο τις πολλες φορες την δεκαετια του 60 που οι Λεικερς ειχαν την χαρη(Μπειλορ και Γουεστ) και οι Σελτικς σαν Σελτικς την ουσια δηλαδη την επικρατηση και το πρωταθλημα.Ηταν το τελευταιο παιχνηδι του προγονου του Στηβ Νας του "Θρυλικου" Μπομπ Κουζι.
SlobodaN
QUOTE(Air and King @ Jan 6 2009, 18:02 ) *
Ηταν μια απο τις πολλες φορες την δεκαετια του 60 που οι Λεικερς ειχαν την χαρη(Μπειλορ και Γουεστ) και οι Σελτικς σαν Σελτικς την ουσια δηλαδη την επικρατηση και το πρωταθλημα.Ηταν το τελευταιο παιχνηδι του προγονου του Στηβ Νας του "Θρυλικου" Μπομπ Κουζι.



Τώρα είμαι στα να το δω η όχι, αλλά η ώρα είναι περασμένη και έχουμε και δουλειά άυριο. Μάλλον το βλέπω για Σαββ/κο πια.Είδα όμως το τρίτο παιχνίδι των τελικών 1986 Celtics-Rockets. 106-104 το Ηouston με μία επική θα λέγαμε ανατροπή στα τελευταία 5 λεπτά και ήταν η πρώτη φορά που είδα τον Sampson σε ολόκληρο παιχνίδι. "Αρχοντικός", τελείωσε με double double 21-22 πόντους και 20 ριμπάουντ. Κάπου εδώ νομίζω είπε κάποιος ότι είναι 2.21... Ισχύει? Εγώ απο την τηλεόραση τον έκοψα για 2.15-2.17 το πολύ. Βέβαια έριχνε και μισό κεφάλι στον Mc Hale να είμαι ειλικρινής, αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου λύσει αυτήν την απορία. Πάντως ωραίο ματς, έχω όλη την σειρά και μάλλον θα την δω όλη μακροπρόθεσμα..
Air and King
QUOTE(SlobodaN @ Jan 7 2009, 01:18 ) *
Τώρα είμαι στα να το δω η όχι, αλλά η ώρα είναι περασμένη και έχουμε και δουλειά άυριο. Μάλλον το βλέπω για Σαββ/κο πια.Είδα όμως το τρίτο παιχνίδι των τελικών 1986 Celtics-Rockets. 106-104 το Ηouston με μία επική θα λέγαμε ανατροπή στα τελευταία 5 λεπτά και ήταν η πρώτη φορά που είδα τον Sampson σε ολόκληρο παιχνίδι. "Αρχοντικός", τελείωσε με double double 21-22 πόντους και 20 ριμπάουντ. Κάπου εδώ νομίζω είπε κάποιος ότι είναι 2.21... Ισχύει? Εγώ απο την τηλεόραση τον έκοψα για 2.15-2.17 το πολύ. Βέβαια έριχνε και μισό κεφάλι στον Mc Hale να είμαι ειλικρινής, αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου λύσει αυτήν την απορία. Πάντως ωραίο ματς, έχω όλη την σειρά και μάλλον θα την δω όλη μακροπρόθεσμα..

2.25 ειναι το φαινομενο Ραλφ Σαμπσον οχι 2.21 οσο και παραξενο να σου φαινεται.Αντε να ειναι 2.24.Παντως με τα υψη ακομα και σημερα ακους διαφορα.Τον Γκασολ αλλοι τον λεγανε 2.12 αλλοι 2.15.Τον Σακ αλλοι 2.16 αλλοι 2.18."Τρεχα γυρευε" με τα υψη δεν βγαζεις ακρη.
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 7 2009, 01:26 ) *
2.25 ειναι το φαινομενο Ραλφ Σαμπσον οχι 2.21 οσο και παραξενο να σου φαινεται.Αντε να ειναι 2.24.Παντως με τα υψη ακομα και σημερα ακους διαφορα.Τον Γκασολ αλλοι τον λεγανε 2.12 αλλοι 2.15.Τον Σακ αλλοι 2.16 αλλοι 2.18."Τρεχα γυρευε" με τα υψη δεν βγαζεις ακρη.

Σε αυτα που λες για τα υψη δεν εχεις αδικο..
Παντως τον θυμαμαι 2.23.
Πολυ μεγαλο ταλεντο..φαντασου να ειχε την ανθεκτικοτητα του Ολαζουον..θα μιλαγαμε για το καλυτερο διδυμο ψηλων εβερ..
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 7 2009, 01:53 ) *
Σε αυτα που λες για τα υψη δεν εχεις αδικο..
Παντως τον θυμαμαι 2.23.
Πολυ μεγαλο ταλεντο..φαντασου να ειχε την ανθεκτικοτητα του Ολαζουον..θα μιλαγαμε για το καλυτερο διδυμο ψηλων εβερ..

Αστα να πανε bullet ειναι πονεμενη ιστορια με τον Σαμπσον.Τον προτημουσα τοτε απο τον Ολαζουον.Ουτε ο Σαμπονις εφτανε το ταλεντο του Σαμπσον για μενα.
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 7 2009, 01:55 ) *
Αστα να πανε bullet ειναι πονεμενη ιστορια με τον Σαμπσον.Τον προτημουσα τοτε απο τον Ολαζουον.Ουτε ο Σαμπονις εφτανε το ταλεντο του Σαμπσον για μενα.

Ηταν τοσο πρωτοποριακος για την εποχη του,απ την αποψη οτι συνδυαζε,υψος,ταλεντο,τεχνικη καταρτιση κ ταχυτητα,οσο ηταν κ ο Ματζικ,οταν δηλαδη,ειδαμε ενα ποιντ-γκαρντ 2.06μ,με τοσο ταλεντο..

QUOTE(SlobodaN @ Jan 7 2009, 01:18 ) *
Μάλλον το βλέπω για Σαββ/κο πια.Είδα όμως το τρίτο παιχνίδι των τελικών 1986 Celtics-Rockets. 106-104 το Ηouston με μία επική θα λέγαμε ανατροπή στα τελευταία 5 λεπτά και ήταν η πρώτη φορά που είδα τον Sampson σε ολόκληρο παιχνίδι.

Αυτη τη σειρα των τελικων την ειχε δειξει,αν δεν με απατα η μνημη μου και η τοτε κρατικη τηλεοραση..
NBAholic
2,24 είναι το ύψος που ξέρω για το Σάμπσον. Είναι κάποιους πόντους ψηλότερος του Τζαμπάρ (αν τους δεις δίπλα-δίπλα), ο οποίος ήταν 2,18. Για το Σακίλ ισχύει το 2,16 χωρίς παπούτσια (απ'τους λίγους που έχω ακούσει να μετριούνται χωρίς παπούτσια), ενώ ο Γκασόλ είναι κάπου 2 πόντους ψηλότερος του Νοβίτσκι, οπότε αν ο Ντιρκ δίνεται 2,13 με παπούτσια, ο Γκασόλ πρέπει να δίνεται 2,15.

Εγώ με τη σειρά μου δεν είμαι σίγουρος για τα 7-1 (δηλ. 2,16) του Ντίβατς, ο οποίος πάντα δινόταν 2,13 στην Ευρώπη. Και πάλι, μάλλον το 2,13 είναι το ύψος του χωρίς παπούτσια.
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 7 2009, 02:22 ) *
Αυτη τη σειρα των τελικων την ειχε δειξει,αν δεν με απατα η μνημη μου και η τοτε κρατικη τηλεοραση..

Καλα θυμασαι!Ηταν τοτε που εδειχνε η ΕΡΤ σε μαγνητοσκοπηση παιχνηδια και κυριως Κυριακες μεσημερι.
Η πρωτη φορα που εδειξε απευθειας η ΕΡΤ παιχνηδι ηταν ο πρωτος τελικος του 1991 μεταξυ Μπουλς-Λεικερς.
SlobodaN
QUOTE(SlobodaN @ Jan 5 2009, 17:00 ) *
Κατέβασα το NBA.1963.Finals.G6.Celtics@Lakers. Μήπως είναι έυκολο κάποιος να μου στείλει boxscore και λεπτομέρειες αγωνα? Έχω σκοπό να το δω. Ίσως και σήμερα.



Λοιπόν το είδα το ματσάκι. Ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα τον Bob σε δράση.Laser πάσα και ηγετική παρουσία στο παρκέ. Πάντως υπήρχαν φορές που πάσαρε με ένα στυλ που μου έφερνε τα γέλια. (Αλήθεια, πόσο ύψος έχει?) Τα αποτέλεσμα πάντως μετράει , και το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν θυμάμαι να έκανε λανθασμένη πάσα.. Ο Jerry West φοβερός, ο καλύτερος των Lakers μακράν και ο πιο "μοντέρνος" παίχτης κατά τη γνώμη μου εκει μέσα.Και ο Baylor βοήθησε στην ανατροπή στο τέλος, αν και δεν έφτανε.. Ο Russel όντως επιθετικά δεν έκανε πολλά πράγματα, αλλά στην άμυνα και κυρίως στα ριμπάουντ ήταν άρχοντικός. Ο Laruso ήταν καλός σχετικά μονο στο πρώτο μέρος.

Τα "κλου" του τελικού

1) Οι παίχτες των Lakers είχαν τα ονόματά τους πίσω απο την φανέλα, ενώ των Celtics όχι.

2) Το standing ovation απ'ολο το Memorial στον Cousy την ώρα που αποχώρησε τραυματίας στο τέλος της τρίτης περιόδου. ΦΟΒΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ.
thrylos7
Από πού το κατέβασες αυτό το ματς; "Κυκλοφορεί" γενικά;
SlobodaN
QUOTE(thrylos7 @ Jan 14 2009, 15:45 ) *
Από πού το κατέβασες αυτό το ματς; "Κυκλοφορεί" γενικά;



Aπό Sport-Scene. Σε free torrent αποκλείεται να βρεις κάτι τέτοιο.
Air and King
Μιας και μηλαγαμε για all-time classic παιχνηδια,η χθεσινη παρασταση του "Βlack Mamba" ηταν εκπληκτικη και ηδη ειναι παιχνηδι σε περιοπτη θεση αυτης της κατηγοριας απο πολλες αποψεις.
SlobodaN
Προς Air and King και Ηolic,

Κατέβασα αυτό το παιχνίδι:

1955 Crispus Attucks - Oscar Robertson's High School Game
1955 CRISPUS vs GARY ROOSEVELT ,
this is finals state chapmpionship,Oscar scores 30,



Το έχετε δει? Εντυπώσεις? Στο length αναφέρει 48 λεπτά περίπου.. Είναι ολόκληρο το ματς η το δείχνει τμηματικά?
Air and King
QUOTE(SlobodaN @ Feb 5 2009, 19:28 ) *
Προς Air and King και Ηolic,

Κατέβασα αυτό το παιχνίδι:

1955 Crispus Attucks - Oscar Robertson's High School Game
1955 CRISPUS vs GARY ROOSEVELT ,
this is finals state chapmpionship,Oscar scores 30,



Το έχετε δει? Εντυπώσεις? Στο length αναφέρει 48 λεπτά περίπου.. Είναι ολόκληρο το ματς η το δείχνει τμηματικά?

Τα εχω δει δεν ειναι ολοκληρα (υπαρχουν και αλλα του Ηigh School του Big O δεν εψαξα αν τα εβαλε το Sport-scene) και η εικονα δεν ειναι και οτι καλυτερο αν και για την εποχη ειναι συμπαθητικη.Εντυπωσεις απο τα παιχνηδια ειναι το ποσο μυαλομενο μπασκετ επαιζε απο τα High School χρονια για το δεδομενο της ηληκιας ο "Βig O".
Mπραβο στο Sport-Scene και στον Ripper.Aυτα τα παιχνηδια τα ειχα φερει απο Αμερικη.Μεγαλυτερη επιτυχια ομως του site ειναι τα εκτεταμενα highlights του Αll star Game του 62 απο τον Ισπανο Wilt Φαν.Αυτος ισως κρυβει "Θυσαυρους".Ειναι καινουργιος UPLOADER.Το παραξενο ειναι οτι εχω λιγα παιχνηδια του Οσκαρ Ρομπετσον με το Σινσινατι που για αυτα "καιγομαι"πιο πολυ.Συνεχησε εισαι καλο δρομο Slobodan.
Eιναι αυτο που ειπα τις προαλλες οτι το Ιντερνετ εχει προοδευσει παρα πολυ τα 2 τελευταια χρονια σε αγωνες ρετρο και συνεχηζει.
Υ.Γ Σιγουρα υπαρχουν στην "πιατσα" δυο ακομα High School παιχνηδια του Οσκαρ Ρομπερτσον απο το 1956 οπου το Sport-Scene πρεπει να εχει βαλει το ενα απο τα δυο.
SlobodaN
Εχμμ,, όταν λες ότι αυτός έχει "θησαυρούς" υποθέτεις ότι κάποια στιγμή να σκάσει μπόμπα upload με την κατοστάρα? cool.gif
Air and King
QUOTE(SlobodaN @ Feb 5 2009, 19:42 ) *
Εχμμ,, όταν λες ότι αυτός έχει "θησαυρούς" υποθέτεις ότι κάποια στιγμή να σκάσει μπόμπα upload με την κατοστάρα? cool.gif

Δυσκολο για το συγκεκρημενο εκτος αν υπαρχει κατι ερασητεχνικο της εποχης.Για τις 70αρες ειμαι πιο πολυ αισιοδοξος ομως.Παντως οπως βλεπεις σπανια θα δεις Uploaders Αμερικανους οι οποιοι δεν πολυασχολουνται (πλην ελαχηστων εξαιρεσεων) με το να "δινουν" παιχνιδια.
Το εχω ξαναπει πηστευω οτι καποια στιγμη θα γινει ενα Mεγκα-αφιερωμα στον Τσαμπερλαιν και οι δημιοργοι του αφιερωματος θα παρουν σβαρνα ολη την Αμερικη και ολες τις γωνιες των Μπασκετηκων Γκετο και θα βρουν "διαμαντια" πληρωνοντας εν αναγκη πολλα δολλαρια.Στα Γκετο της Αμερικης υπαρχουν αποθηκες οπως ας πουμε στο Μοναστηρακι(εχω και χρονια να παω δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα) που πουλανε πολλα σπανια παιχνιδια.Για να δουμε......

Υ.Γ Συμβουλη προς οσους κατεβαζουν απο Sport-Scene:Μην μπαινεται στην διαδηκασια να κανετε σχολια κατω απο ενα παιχνιδι.Πατηστε απλα το "Τhanks" και τιποτα αλλο.Ειναι κομπλεξηκοι αυτοι που ελεγχουν το site ακομα και με τους Uploaders.Σας μηλαω εκ πειρας.
Air and King
Ο Iσπανος το εβαλε το high school παιχνιδι του Ρομπερτσον.Για να δω...απο αυτα που εχει βαλει μονο το All Star Game του 62(εκτεταμενα Highlights) δεν ειχα.Kατι ειναι και αυτο!Για να δουμε μοιαζει "δυνατος".Η Δεκαετια του 60 ειναι η πιο δυσκολη για να βρεις πολλα παιχνηδια.Απο το 70 και μετα "βραζει ο τοπος".
SlobodaN

Υ.Γ Συμβουλη προς οσους κατεβαζουν απο Sport-Scene:Μην μπαινεται στην διαδηκασια να κανετε σχολια κατω απο ενα παιχνιδι.Πατηστε απλα το "Τhanks" και τιποτα αλλο.Ειναι κομπλεξηκοι αυτοι που ελεγχουν το site ακομα και με τους Uploaders.Σας μηλαω εκ πειρας.
[/quote]

Σε αυτό έχεις δίκιο φίλε Air,
Είναι ένας συγκεκριμένος μέσα εν ονόματι "FragLimit" που αν του δώσω τον minimum χαρακτηρισμό θα δεχτώ ban δια παντός απο εδώ.

Άσε που σου μιλάνε λες και σου κάνουνε χάρη δίνοντας σου παιχνίδια ορισμένοι uploaders..
Air and King
QUOTE(SlobodaN @ Feb 5 2009, 20:12 ) *
Υ.Γ Συμβουλη προς οσους κατεβαζουν απο Sport-Scene:Μην μπαινεται στην διαδηκασια να κανετε σχολια κατω απο ενα παιχνιδι.Πατηστε απλα το "Τhanks" και τιποτα αλλο.Ειναι κομπλεξηκοι αυτοι που ελεγχουν το site ακομα και με τους Uploaders.Σας μηλαω εκ πειρας.


Σε αυτό έχεις δίκιο φίλε Air,
Είναι ένας συγκεκριμένος μέσα εν ονόματι "FragLimit" που αν του δώσω τον minimum χαρακτηρισμό θα δεχτώ ban δια παντός απο εδώ.

Άσε που σου μιλάνε λες και σου κάνουνε χάρη δίνοντας σου παιχνίδια ορισμένοι uploaders..

Ετσι ειναι οι περισσοτεροι,εγω οταν εδηνα ματς μεχρι πριν μερικους μηνες επικοινωνουσα με pm με μερικους και το παιζαν ιστορια και θελαν να κανουμε συγκρηση τι εχει ο καθενας για να το παιξουν εξυπνοι.Ειναι ενας και απο τους λογους που σταματησα να κανω upload.Τουλαχηστον εκτημησαν καποιοι καποια πραγματα και μπορω να κατεβαζω οτι θελω δωρεαν(αν και δεν ειναι θεμα χρηματων,θα πληρωνα οσο οσο για καποια του Τσαμπερρλαιν και του Ρομπερτσον που δεν εχω και δεν ξερω καν αν υπαρχουν αλλα μερικοι στο site ειναι να μην πω καλυτερα).
Tιποτα "κανε την δουλεια σου" κατεβασε τα ματσακια με ενα απλο "Τhanks" και μην ασχολεισαι με κανεναν.
Air and King
Θελω να δω αν ο Ισπανος που μπηκε δυναμηκα στο Uploading πριν εναν μηνα εχει κανενα μεγαλο ματς απο Τσαμπερλαιν η Ρομπερτσον στο Prime τους.Εχω του Ρομπερτσον τρια ματς με το Σινσινατι αλλα μονο στο ενα εχει κανει τριπλ νταμπλ.Για να δουμε ο Ισπανος μοιαζει λατρης των 60ς και ειναι και "χουληγκαν" οπαδος του Τσαμπερλαιν και αμεσως μετα του Οσκαρ Ρομπερτσον.

QUOTE(SlobodaN @ Feb 5 2009, 19:28 ) *
Προς Air and King και Ηolic,

Κατέβασα αυτό το παιχνίδι:

1955 Crispus Attucks - Oscar Robertson's High School Game
1955 CRISPUS vs GARY ROOSEVELT ,
this is finals state chapmpionship,Oscar scores 30,



Το έχετε δει? Εντυπώσεις? Στο length αναφέρει 48 λεπτά περίπου.. Είναι ολόκληρο το ματς η το δείχνει τμηματικά?

Παντως το παιχνιδι δες το μην το σνομπαρεις επειδη ειναι ασπρομαυρο κ.τ.λ ηταν παιχταρα ο "Βig O".Βρες και τα αλλα να τα κατεβασεις.Ειναι ξεχωρηστος παιχτης και ενας απο αυτους που μπορει να διεκδικησει εστω και με λιγοτερες αξιωσεις τον τιτλο του κορυφαιου ολων των εποχων.

QUOTE(SlobodaN @ Feb 5 2009, 19:42 ) *
Εχμμ,, όταν λες ότι αυτός έχει "θησαυρούς" υποθέτεις ότι κάποια στιγμή να σκάσει μπόμπα upload με την κατοστάρα? cool.gif

Για το συγκεκρημενο παιχνιδι επισημα υπαρχει μονο ραδιοφωνικη μεταδοση απο οτι ξερω για εικονα μαλλον οχι.Αλλα ποτε μην λες ποτε.
NBAholic
Ο Ισπανός που λες θα πρέπει να ανεβάζει στο Youtube όλα τα βίντεο που έχει στο SportScene και το αντίστροφο. Το high school παιχνίδι του Ρόμπερτσον δεν είναι ένα με άθλια ποιότητα εικόνας που θυμίζει ερασιτεχνικό βίντεο κυνηγών φαντασμάτων της δεκαετίας του '30; Διότι αυτό που είδα εγώ είχε τόσο κακή εικόνα που μου έκοψε ένα μέρος της όρεξης που είχα.

Ποιους αγώνες του Όσκαρ στο Σινσινάτι έχεις;
Air and King
QUOTE(NBAholic @ Feb 6 2009, 04:45 ) *
Ο Ισπανός που λες θα πρέπει να ανεβάζει στο Youtube όλα τα βίντεο που έχει στο SportScene και το αντίστροφο. Το high school παιχνίδι του Ρόμπερτσον δεν είναι ένα με άθλια ποιότητα εικόνας που θυμίζει ερασιτεχνικό βίντεο κυνηγών φαντασμάτων της δεκαετίας του '30; Διότι αυτό που είδα εγώ είχε τόσο κακή εικόνα που μου έκοψε ένα μέρος της όρεξης που είχα.

Ποιους αγώνες του Όσκαρ στο Σινσινάτι έχεις;

Tα παιχνιδια ειναι ενα(το μοναδικο διαμαντι) το 1964 επι των Λεικερς που βαζει γυρω στους 50 ποντους δεν εχω boxscore και αλλα δυο απο πλευοφ με Ντιτροιτ το 62 και Σελτικς το 63.
Κοιταξε οι εικονες απο τα high school παιχνηδια του "Big O" για τα δεδομενα της εποχης ειναι αρκετα καλα και οχι ερασιτεχνικο.Ειναι αρκετα καλο ειδηκα το τελευταιο του παιχνιδι στο high School.

Y.Γ Ο Ισπανος μαλλον αυτος ειναι που λες.Περημενω να δω τι αλλο θα βαλει στην πορεια.Εχω περιεργεια.
NBAholic
QUOTE
Tα παιχνιδια ειναι ενα(το μοναδικο διαμαντι) το 1964 επι των Λεικερς που βαζει γυρω στους 50 ποντους δεν εχω boxscore και αλλα δυο απο πλευοφ με Ντιτροιτ το 62 και Σελτικς το 63.


blink.gif Αν στο bolded αναφέρεσαι στο ημερολογιακό '64 (κι όχι για τη σεζόν 1963-64), τότε μάλλον μιλάμε για τον αγώνα που σκόραρε ρεκόρ καριέρας 56 πόντους εναντίον των Λέικερς. Αυτό που λες είναι απίστευτο.

Πάντως και στα πλέι οφ του '62 και '63 έπαιξε εξαιρετικά. Το '62 είχε εναντίον των Πίστονς 24, 33, 26 και 32 πόντους, ενώ το '63 με τους Σέλτικς είχε 23 πόντους στο λιγότερο παραγωγικό του παιχνίδι.
benchwarmer
Μεταξύ άλλων διάφορων και ωραίων, ανέβηκε στο sport-scene και ενα 20λεπτο αποσπασμα απο το game 1 των τελικων του 1954(!!!!!). Για τους λατρεις του ειδους cool.gif
Air and King
QUOTE(NBAholic @ Feb 6 2009, 16:07 ) *
blink.gif Αν στο bolded αναφέρεσαι στο ημερολογιακό '64 (κι όχι για τη σεζόν 1963-64), τότε μάλλον μιλάμε για τον αγώνα που σκόραρε ρεκόρ καριέρας 56 πόντους εναντίον των Λέικερς. Αυτό που λες είναι απίστευτο.

Πάντως και στα πλέι οφ του '62 και '63 έπαιξε εξαιρετικά. Το '62 είχε εναντίον των Πίστονς 24, 33, 26 και 32 πόντους, ενώ το '63 με τους Σέλτικς είχε 23 πόντους στο λιγότερο παραγωγικό του παιχνίδι.

Aυτο ειναι αλλα δεν εχω βρει boxscore και αυτος που το ειχα αγορασει στο Ιλλινοις οταν του ζητησα αν εχει Οσκαρ Ρομπερτσον Games μου εδωσε αυτα τα τρια συν τρια High School και παραξενευτηκε που δεν "θερησα" το μαγαζι αγοραζοντας παιχνηδια του Τζορνταν που πρεπει να ειχε πανω απο 500 του MJ.Ειχα/εχω πολλα και δεν με ενδιεφερε να αγορασω Τζορνταν Games.To παιχνηδι αυτο ειναι.Το DVD μου το εδωσε και εγραφε πανω Οscar Robertsons great performance against the Lakers.Στα αλλα δυο με το Ντιτροιτ και τους Σελτικς δεν εβαλε σε κανενα πανω απο 30 ποντους και δεν εκανε τριπλ νταμπλ εκτος και αν δεν το καταλαβα γιατι δεν μετραω αλλα προτημω να αφοσιωνομαι στο τροπο παιχνηδιου των "Legends".Ολα ειναι ασπρομαυρα και καθολου επεξεργασμενα αλλα παλευονται τα βλεπεις.Γιατι σου κανει εντυπωση το παιχνιδι,ακομα και αν ειναι το ρεκορ καριερας θεωρω οτι ειναι πολυ λιγα αυτα που βρηκα και ειδηκα απο την στιγμη που ειχα ανθρωπο να με καθοδηγει στα καταλληλα μερη για να βρω σπανια ρετρο.6 παιχνηδια του Οσκαρ Ρομπερτσον σε Σινσινατι και High School ειναι λιγα αναλογα με τον κοπο και την ψαχτηκη που εκανα.Παντως να ενημερωσω εσυ NBAholic θα το ξερεις και αλλα παιδια φανταζομαι οτι ο Οσκαρ Ρομπερτσον δεν ηταν και τοσο θεαματηκος παιχτης αλλα ηταν "υπολογιστης" απηστευτα ουσιαστηκος παιχτης.Παιχταρα.Τι να το κανω ομως,αν δεν εχω τουλαχηστον 30 παιχνιδια απο Τσαμπερλαιν και Οσκαρ Ρομπερτσον στο prime τους δεν θα ησυχασω.

QUOTE(benchwarmer @ Feb 6 2009, 20:20 ) *
Μεταξύ άλλων διάφορων και ωραίων, ανέβηκε στο sport-scene και ενα 20λεπτο αποσπασμα απο το game 1 των τελικων του 1954(!!!!!). Για τους λατρεις του ειδους cool.gif

Ναι το ειδα ο Ισπανος το εβαλε και αυτο.Ακομα δεν εχει κανει το μπαμ ugly8.gif ομως.Ενα μεγαλο παιχνιδι του Γουιλτ αν βαλει θα τον παραδεχτω.
SlobodaN



Ναι το ειδα ο Ισπανος το εβαλε και αυτο.Ακομα δεν εχει κανει το μπαμ ugly8.gif ομως.Ενα μεγαλο παιχνιδι του Γουιλτ αν βαλει θα τον παραδεχτω.
[/quote]

Koντά νομίζω ότι είμαστε..
Air and King
QUOTE(SlobodaN @ Feb 6 2009, 20:56 ) *
Ναι το ειδα ο Ισπανος το εβαλε και αυτο.Ακομα δεν εχει κανει το μπαμ ugly8.gif ομως.Ενα μεγαλο παιχνιδι του Γουιλτ αν βαλει θα τον παραδεχτω.


Koντά νομίζω ότι είμαστε..

Για να δουμε......δεν ειναι ευκολο ακομα και για εναν φανατικο οπαδο του Γουιλτ να βρει παιχνιδια στο prime του.Φανταζομαι οτι πρεπει να εχει σχεση με την "Πολη της Αδερφικης Αγαπης" την Φηλαδελφια οπου εκει πηστεω "κρυβονται" μεγαλα ματς του ισως μεγαλυτερου μπασκεμποληστα ολων των εποχων η μαλλον του καλυτερου οσο διαρκει το prime.Ανωτερος ολων μαλλον.
SlobodaN
Αιr να σε ροτήσω κάτι. Έβλεπα χτες ημιτελικά δύσης το 1997 Sonics-Rockets. Είδα συγκεκριμένα το πρώτο και το δέυτερο παιχνίδι. Σίγουρα οι Rockets δεν με εντυπωσίασαν αλλά.. γενικότερα με την ομάδα που είχαν πως κατάφεραν και έχασαν το Πρωτάθλημα εκείνη τη χρονιά?

ΥΓ: Και όχι απλά το έχασαν. Ούτε τελικούς δεν πήγαν.
Air and King
QUOTE(SlobodaN @ Feb 9 2009, 10:55 ) *
Αιr να σε ροτήσω κάτι. Έβλεπα χτες ημιτελικά δύσης το 1997 Sonics-Rockets. Είδα συγκεκριμένα το πρώτο και το δέυτερο παιχνίδι. Σίγουρα οι Rockets δεν με εντυπωσίασαν αλλά.. γενικότερα με την ομάδα που είχαν πως κατάφεραν και έχασαν το Πρωτάθλημα εκείνη τη χρονιά?

ΥΓ: Και όχι απλά το έχασαν. Ούτε τελικούς δεν πήγαν.

Γερασμενη ομαδα.Ο Χακιμ,ο Ντρεξλερ και ο Μπαρκλει ειχαν αρχησει να χανουν τον οιστρο τους.Ακομα και ο παγκος με Κεβιν Γουιλις και Εντι Τζονσον δεν ηταν τιποτα νεουδια.Παντως το ΝΒΑ αυτον τον τελικο ηθελε και περημενε Σικαγο-Χιουστον με τους πεντε Hall of Famers.Δες αν εχεις το τεταρτο παιχνιδι στους τελικους της Δυσης με τους Τζαζ.Εντι Τζονσον νικητηριο καλαθι.
Οπως και να το κανεις ηταν παραξενο να βλεπει κανεις Χακιμ,Ντρεξλερ και Μπαρκλει εστω και στην δυση της καριερας τους και να μην φτανουν τελικο.
SlobodaN
QUOTE(Air and King @ Feb 9 2009, 11:07 ) *
Γερασμενη ομαδα.Ο Χακιμ,ο Ντρεξλερ και ο Μπαρκλει ειχαν αρχησει να χανουν τον οιστρο τους.Ακομα και ο παγκος με Κεβιν Γουιλις και Εντι Τζονσον δεν ηταν τιποτα νεουδια.Παντως το ΝΒΑ αυτον τον τελικο ηθελε και περημενε Σικαγο-Χιουστον με τους πεντε Hall of Famers.Δες αν εχεις το τεταρτο παιχνιδι στους τελικους της Δυσης με τους Τζαζ.Εντι Τζονσον νικητηριο καλαθι.
Οπως και να το κανεις ηταν παραξενο να βλεπει κανεις Χακιμ,Ντρεξλερ και Μπαρκλει εστω και στην δυση της καριερας τους και να μην φτανουν τελικο.



Ναι θα το ψάξω αυτό που λες. Έχω χάσει την μπάλλα με αυτά που έχω πλέον, ας είναι καλά μία λίστα που έχω φτιάξει. Σήμερα βράδυ θα δω και το πρώτο παιχνίδι τελικών Rockets-Celtics το 1986.

Για 2 λόγους. Σάμπσον( όντως φαινόμενο) και Μίτσελ Ουίγκινς(αν και δεν είχε τα πατήματα που είχε στην Ελλάδα, έχει "πλάκα" -με την καλή ένοια- να τον βλέπεις) .
benchwarmer
QUOTE(SlobodaN @ Feb 9 2009, 10:55 ) *
Αιr να σε ροτήσω κάτι. Έβλεπα χτες ημιτελικά δύσης το 1997 Sonics-Rockets. Είδα συγκεκριμένα το πρώτο και το δέυτερο παιχνίδι. Σίγουρα οι Rockets δεν με εντυπωσίασαν αλλά.. γενικότερα με την ομάδα που είχαν πως κατάφεραν και έχασαν το Πρωτάθλημα εκείνη τη χρονιά?

ΥΓ: Και όχι απλά το έχασαν. Ούτε τελικούς δεν πήγαν.


Ε δεν πηγαν οι 3 hall of famers, πηγαν οι 2 της Γιουτα (αλλα νεουδια απο κει rolleyes.gif ). Βεβαια παρολο που οι ηλικιες τους ηταν παρομοιες, αυτοι του Χιουστον ηδη φαινονται πιο "γερασμενοι". Συν το οτι ειχαν μικροτερο ροτεισιον απο τη Γιουτα (ολη τη χρονια), οποτε στους τελικους της δυσης φανηκαν και κουρασμενοι. Συν υο οτι η Γιουτα ειχε και το πλεονεκτημα εδρας. Και συν το οτι κατα τη γνωμη μου οι Ροκετς εδωσαν παρα πολλα για να παρουν τον Μπαρκλει (Χορι, Κασελ κλπ), οποτε κατεβηκαν με βασικο πλει μεικερ τον Ματ Μαλονει και 6ο παιχτη τον 38χρονο Εντι... Και σε καμια περιπτωση δεν ηταν τοσο δεμενη ομαδα οσο η Γιουτα.
SlobodaN
QUOTE(benchwarmer @ Feb 9 2009, 12:42 ) *
Ε δεν πηγαν οι 3 hall of famers, πηγαν οι 2 της Γιουτα (αλλα νεουδια απο κει rolleyes.gif ). Βεβαια παρολο που οι ηλικιες τους ηταν παρομοιες, αυτοι του Χιουστον ηδη φαινονται πιο "γερασμενοι". Συν το οτι ειχαν μικροτερο ροτεισιον απο τη Γιουτα (ολη τη χρονια), οποτε στους τελικους της δυσης φανηκαν και κουρασμενοι. Συν υο οτι η Γιουτα ειχε και το πλεονεκτημα εδρας. Και συν το οτι κατα τη γνωμη μου οι Ροκετς εδωσαν παρα πολλα για να παρουν τον Μπαρκλει (Χορι, Κασελ κλπ), οποτε κατεβηκαν με βασικο πλει μεικερ τον Ματ Μαλονει και 6ο παιχτη τον 38χρονο Εντι... Και σε καμια περιπτωση δεν ηταν τοσο δεμενη ομαδα οσο η Γιουτα.


Ούτε καν τόσο δεμένη όσο το Seatle. Tο Seatle πολύ πιο δομημένη ομάδα και με φιλοσοφία στο παιχνίδι του. Ειδικά ο Barkley και στα 2 παιχνίδια με την γκρίνια και τις τεχνικές είχε γίνει γραφικός..
Air and King
QUOTE(benchwarmer @ Feb 9 2009, 12:42 ) *
Ε δεν πηγαν οι 3 hall of famers, πηγαν οι 2 της Γιουτα (αλλα νεουδια απο κει rolleyes.gif ). Βεβαια παρολο που οι ηλικιες τους ηταν παρομοιες, αυτοι του Χιουστον ηδη φαινονται πιο "γερασμενοι". Συν το οτι ειχαν μικροτερο ροτεισιον απο τη Γιουτα (ολη τη χρονια), οποτε στους τελικους της δυσης φανηκαν και κουρασμενοι. Συν υο οτι η Γιουτα ειχε και το πλεονεκτημα εδρας. Και συν το οτι κατα τη γνωμη μου οι Ροκετς εδωσαν παρα πολλα για να παρουν τον Μπαρκλει (Χορι, Κασελ κλπ), οποτε κατεβηκαν με βασικο πλει μεικερ τον Ματ Μαλονει και 6ο παιχτη τον 38χρονο Εντι... Και σε καμια περιπτωση δεν ηταν τοσο δεμενη ομαδα οσο η Γιουτα.

Η Γιουτα ηταν η καλυτερη ομαδα τοτε στην συγκεκρημενη σειρα.Ακομα και οταν το Χιουστον ισοφαρησε την σειρα απο 2-0 σε 2-2 και παλι ενιωθες οτι δεν μπορουσαν να προκρηθουν αυτοι στου Τελικους.Ο Στοκτον στο 6ο παιχνιδι τους kill.gif .Παντως δεν το κρυβω ηθελα Τελικο Σικαγο-Χιουστον αλλα η Γιουτα ηταν η καλυτερη ομαδα και προκρηθηκε.
NBAholic
Όλοι προσδοκούσαν τελικό Σικάγο-Χιούστον και αν θυμάστε, οι Ρόκετς, όπως και οι Μπουλς, είχαν ξεκινήσει τη σεζόν εκρηκτικά και όλοι έλεγαν ότι σκοπός τους δεν ήταν άλλος απ'το να κοντραριστούν με τους big-3 των Μπουλς στο τέλος. Στο δεύτερο κι'όλας παιχνίδι τους, ο Μπάρκλεϊ έπαιρνε εκδίκηση απ'την πρώην του ομάδα (http://www.basketball-reference.com/boxscores/199611020PHO.html), αλλά από ένα σημείο κι έπειτα έπαιξε ρόλο τόσο το δέσιμο όσο και η έλλειψη φρεσκάδας για την ομάδα, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα ο Μπάρκλεϊ να χάσει 29 παιχνίδια και ο Ντρέξλερ 20. Για το δε Ολάζουον, αυτή ήταν η τελευταία πραγματικά άξια λόγου χρονιά του, πριν αρχίσει και η δική του παρακμή, η οποία και δεν επέτρεψε στο Χιούστον να κάνει κάτι ούτε το '98 ούτε το '99, με Πίπεν στη θέση του Ντρέξλερ.
Air and King
QUOTE(NBAholic @ Feb 9 2009, 16:28 ) *
Όλοι προσδοκούσαν τελικό Σικάγο-Χιούστον και αν θυμάστε, οι Ρόκετς, όπως και οι Μπουλς, είχαν ξεκινήσει τη σεζόν εκρηκτικά και όλοι έλεγαν ότι σκοπός τους δεν ήταν άλλος απ'το να κοντραριστούν με τους big-3 των Μπουλς στο τέλος. Στο δεύτερο κι'όλας παιχνίδι τους, ο Μπάρκλεϊ έπαιρνε εκδίκηση απ'την πρώην του ομάδα (http://www.basketball-reference.com/boxscores/199611020PHO.html), αλλά από ένα σημείο κι έπειτα έπαιξε ρόλο τόσο το δέσιμο όσο και η έλλειψη φρεσκάδας για την ομάδα, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα ο Μπάρκλεϊ να χάσει 29 παιχνίδια και ο Ντρέξλερ 20. Για το δε Ολάζουον, αυτή ήταν η τελευταία πραγματικά άξια λόγου χρονιά του, πριν αρχίσει και η δική του παρακμή, η οποία και δεν επέτρεψε στο Χιούστον να κάνει κάτι ούτε το '98 ούτε το '99, με Πίπεν στη θέση του Ντρέξλερ.

Πηστευω ηταν οι μονοι τελικοι που θα ειχαν αναλογο και ισως μεγαλυτερο πρεστιζ απο τους καλυτερους τελικους της δεκαετιας του 90 τους τελικους του 93(Σικαγο vs Φοινιξ) Σικαγο vs Χιουστον.Κακα τα ψεματα οι "Μορμονοι" δεν ηταν τοσο εμπορηκοι.
benchwarmer
Και για να συμπληρωσω, αν και λιγο καθυστερημενα, οι ηλικιες των Ροκετς (αυτων που επαιζαν δηλαδη) το '97 ηταν:
Μαλονει 26
Ντρεξλερ 35
Ελι 34
Μπαρκλει 34
Ολαζουουν 34
Τζονσον 38
Θριτ 36
Γουιλις 35

Και μετα μου λεγατε για τους Σπερς περυσι blech.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.