Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LeBron James vs Kevin Durant
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Pages: 1, 2
baskethood
QUOTE (koutsou10 @ Jun 1 2012, 13:28 ) *
φιλε χουντ θες να εξηγησεις τι εννοεις οτι η αμυνα ειναι θεμα μυαλου-σκεψης?για να καταλαβω πως το εννοεις... wink.gif
δηλαδη ο παιχτης την ωρα που παιζει σκεφτεται τι θα κανει στην αμυνα μεσα σε κλασματα δευτερολεπτου?

Βεβαίως. Δεν γίνονται όλα αυτοματοποιημένα, χρειάζεται μυαλό για να παίξεις άμυνα υψηλού επιπέδου.

QUOTE
οι περιστροφες ειναι κατι που το μαθαινεις σε μικρη ηλικια κ αν στο διδαξουν σωστα το μαθαινεις κ βγαινει αυτοματα,δεν χρειαζεται ιδιαιτερη σκεψη αλλα σιγουρα το πιο σημαντικο κομματι στην αμυνα ειναι με διαφορα η θεληση που εχεις για να παιξεις αμυνα...

Δηλαδή ο LBJ έμαθε το αμυντικό rotation στο high school και τώρα βγαίνει αυτοματοποιημένα;
Ο Lebron έμαθε ελάχιστα πράγματα σε μικρή ηλικία, ελάχιστα όμως. Και αυτό γιατί δεν είχε χρόνο, το όλο hype του τον οδήγησε στο ΝΒΑ όπου, εκεί, έπρεπε, ταυτόχρονα, και να παίζει σε υψηλό επίπεδο και να βελτιώνει το παιχνίδι του μέρα με τη μέρα. Είναι αυτός που είναι γιατί δούλεψε πολύ σκληρά, όχι γιατί διέθετε μπασκετικές αρχές ή μπασκετική παιδεία.

QUOTE
μην ξεχναμε οτι παντα μα παντα ο επιθετικος εχει το πλεονεκτημα γιατι η αμυνα πρεπει να αντιδρασει σωστα στην κινηση που κανει ο παιχτης η η αντιπαλη ομαδα γενικα κ οι τασεις οπως λες λαμβανονται υποψιν πριν το παιχνιδι στο κομματι σκαουτιν που το κανουν φυσικα οι προπονητες,φυσικα κ οι παιχτες μπορουν να το κανουν απο μονοι τους σε πολυ μικροτερο βαθμο ομως...

Φυσικά και είναι αποτέλεσμα scouting. Αλλά την ώρα του αγώνα τις αποφάσεις τις παίρνει ο παίκτης.
Όπως μια επίθεση πρέπει να διαβάζει την άμυνα και να αντιδρά έτσι συμβαίνει και με την άμυνα.

QUOTE
θα ηταν το ιδιο καλος αμυντικος αν δεν ειχε τα σωματικα προσοντα κυριως?σιγουρα οχι κ αυτο τον κανει να ειναι διαφορετικος προς το καλυτερο φυσικα απο τους αλλους...

Πες το όπως θέλεις. Θέληση, αθλητικά προσόντα, ικανότητα, μυαλό....βάλε όποια λέξη νομίζεις., το θέμα είναι ότι ο Lebron είναι καταπληκτικός αμυντικός. Είναι ασύλληπτος ο τρόπος που μπορεί να αμύνεται χωρίς να μπαίνει σε foul trouble, δύσκολα συναντάς κάτι τέτοιο. Και δεν συμβαίνει γιατί δεν σφυρίζονται τα φάουλ, αλλά, γιατί ξέρει να χρησιμοποιεί το σώμα του, έχει άψογο timing, δεν ρισκάρει και δεν "τσιμπάει" στα fakes. Προτιμά να βάλει χέρι στη μπάλα και να δυσκολέψει ένα σουτ παρά να πάει για το block.
Αυτά βεβαίως και δεν τα έχει ο Durant. Και ας μην παραμελούμε καθόλου τα φυσικά προσόντα του KD. Με ύψος 2.06 και άνοιγμα χεριών 2.25! θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερος αμυντικός από αυτό που είναι τώρα.

QUOTE
για την επιθεση τωρα γνωμη μου ειναι οτι σαν σκορερ ειναι πολυ καλυτερος ο ντουραντ γιατι μπορει να την βαλει την μπαλα στο καλαθι με ολους τους πιθανους τροπους ενω ο λεμπρον δεν μπορει,αν του κοψεις τις διεισδισεις κ τον αιφνιδιασμο δεν ειναι κ τοσο αποτελεσματικος,

Και στον Durant αν του κόψεις τον αιφνιδιασμό και το σουτ από μέση απόσταση δεν είναι και τόσο αποτελεσματικός. Τι συζητάμε τώρα, με υποθέσεις θα μιλάμε;
Ο James έχει περισσότερος τρόπους για να βάλει τη μπάλα στο καλάθι, και ο Durant είναι αρκετά καλύτερος σουτέρ.

QUOTE
,γενικα στην επιθεση ειναι λογικο οταν ενας παιχτης εχει πλεονεκτημα να δινουν βοηθειες στην αμυνα κ να βγαζει καποιες πασες σε ελευθερους συμπαιχτες που αυτο φυσικα ειναι προσον που το εχει ο λεμπρον...

Δεν είναι απλά ένα προσόν. Είναι κορυφαίο skill που είναι απαραίτητο στο μπάσκετ.
Γιατί στην ουσία εκμεταλλεύεσαι τον τρόπο που σε αντιμετωπίζει η άμυνα και δίνεις high efficiency σουτ στους συμπαίκτες σου. Αν δεν πασάρεις (Anthony) ή αν δεν πασάρεις τόσο καλά-δεν έχεις καλό vision (Durant) αναγκάζεις την ομάδα (ή και εσύ) να κάνει χειρότερα σουτ.
koutsou10
QUOTE(baskethood @ Jun 1 2012, 13:57 ) *
Βεβαίως. Δεν γίνονται όλα αυτοματοποιημένα, χρειάζεται μυαλό για να παίξεις άμυνα υψηλού επιπέδου.


Δηλαδή ο LBJ έμαθε το αμυντικό rotation στο high school και τώρα βγαίνει αυτοματοποιημένα;
Ο Lebron έμαθε ελάχιστα πράγματα σε μικρή ηλικία, ελάχιστα όμως. Και αυτό γιατί δεν είχε χρόνο, το όλο hype του τον οδήγησε στο ΝΒΑ όπου, εκεί, έπρεπε, ταυτόχρονα, και να παίζει σε υψηλό επίπεδο και να βελτιώνει το παιχνίδι του μέρα με τη μέρα. Είναι αυτός που είναι γιατί δούλεψε πολύ σκληρά, όχι γιατί διέθετε μπασκετικές αρχές ή μπασκετική παιδεία.


Φυσικά και είναι αποτέλεσμα scouting. Αλλά την ώρα του αγώνα τις αποφάσεις τις παίρνει ο παίκτης.
Όπως μια επίθεση πρέπει να διαβάζει την άμυνα και να αντιδρά έτσι συμβαίνει και με την άμυνα.


Πες το όπως θέλεις. Θέληση, ικανότητα, μυαλό....βάλε όποια λέξη νομίζεις., το θέμα είναι ότι ο Lebron είναι καταπληκτικός αμυντικός. Είναι ασύλληπτος ο τρόπος που μπορεί να αμύνεται χωρίς να μπαίνει σε foul trouble, δύσκολα συναντάς κάτι τέτοιο. Και δεν συμβαίνει γιατί δεν σφυρίζονται τα φάουλ, αλλά, γιατί ξέρει να χρησιμοποιεί το σώμα του, έχει άψογο timing, δεν ρισκάρει και δεν "τσιμπάει" στα fakes. Προτιμά να βάλει χέρι στη μπάλα και να δυσκολέψει ένα σουτ παρά να πάει για το block.
Αυτά βεβαίως και δεν τα έχει ο Durant. Και ας μην παραμελούμε καθόλου τα φυσικά προσόντα του KD. Με ύψος 2.06 και άνοιγμα χεριών 2.25! θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερος αμυντικός από αυτό που είναι τώρα.


Και στον Durant αν του κόψεις τον αιφνιδιασμό και το σουτ από μέση απόσταση δεν είναι και τόσο αποτελεσματικός. Τι συζητάμε τώρα, με υποθέσεις θα μιλάμε;
Ο James έχει περισσότερος τρόπους για να βάλει τη μπάλα στο καλάθι, και ο Durant είναι αρκετά καλύτερος σουτέρ.


δεν νομιζω να υπαρχει παιχτης ποτε που απο μονος του να εμαθε τα αμυντικα ροτεησον κ.λ.π...
μπορει να μην τα εμαθε μικρος αλλα σιγουρα το εμαθε απο καποιον προπονητη κ το εξελιξε ολα αυτα τα χρονια...

για ολα τα αλλα που λες συμφωνω πανω κατω...

αυτο που λες για το χαηπ εχεις δικιο,
για μενα λοιπον αυτος ο παιχτης πριν ερθει στον μαγικο κοσμο ακουστηκαν πολυ τρελα διθυραμβικα σχολια(θα ξεπερασει τζορνταν κ.λ.π)αλλα ακομα δεν νομιζω να εχει αποδειξει οτι ειναι μεσα στους καλυτερους εβερ,ειναι στυλ τσαμπερλεην σαν παιχτης αλλα πρεπει στα πλεη οφ να αποδειξει αν ειναι μεγαλος παιχτης ωστε να θεωρειται μεσα στους κορυφαιους...
δεν σου κρυβω οτι αυτος ειναι αλλος ενας λογος που δεν τον συμπαθω...
βασιλιας το παρατσουκλι του χωρις να εχει στεμα κ φτανει τα 10 χρονια στο πρωταθλημα...
δυστυχως η ευτυχως αυτο που μετραει ειναι να εισαι πρωταθλητης κ φυσικα η αποδοση σου στα πλεη οφ,στα κρισιμα παιχνιδια,το εχουμε συζητησει παρα πολλες φορες κ σου εχω πει την αποψη μου κ δεν με εχει πεισει ακομα σε καμια περιπτωση οτι μπορει να λεγεται βασιλιας!!!

ενω ο ντουραντ χαμηλων τονων κ εχει αποδειξει οτι με δουλεια,χωρις πολλα λογια μπορει να ειναι μεσα στους καλυτερους αυτην την στιγμη σιγουρα κ γιατι οχι μεσα στους 5 καλυτερους φοργουορντ ολων των εποχων(μεγαλη κουβεντα λεω βεβαια κ φυσικα αν συνεχισει ετσι κ τα επομενα χρονια κ παρει κ πρωταθληματα),οχι οτι ο λεμπρον δεν μπορει να ειναι... smiley.gif


σε αυτο ομως που δεν προκειται να συμφωνησω ποτε ειναι για το ποιος ειναι καλυτερος επιθετικος παιχτης smiley.gif
καταρχην δεν μιλαμε με υποθεσεις νομιζω,
αν θα ηθελες ποσταρε τα στατιστικα τους σε ολες τις επιθετικες κατηγοριες...
κατα την γνωμη μου
1)αιφνιδιασμος πρεπει να ειναι στα ιδια
2)διεισδισεις,παλι στα ιδια πρεπει να ειναι
3)σουτ μεσης αποστασης,πολυ ανωτερος ο ντουραντ
4)3ποντα,πολυ ανωτερος ο ντουραντ
5)σουτ μετα απο ντριμπλα,πολυ καλυτερος ο ντουραντ
6)στατικο σουτ,πολυ καλυτερος ο ντουραντ
7)ποστ,φετος επειδη το βελτιωσε παρα πολυ ο λεμπρον ειναι πολυ καλυτερος
8)επιτυχια στο τελευταιο κρισιμο σουτ,πολυ καλυτερος ο ντουραντ
9)επιθετικο ρημπαουντ-φολοου η τιπ ιν οπως το λενε στο αμερικα,καλυτερος ο λεμπρον

νομιζω οτι καταλαβαινει κανεις οτι αν θες παιχτη σκορερ ειναι σιγουρα καλυτερος ο ντουραντ,αυτο βεβαια ετσι οπως το σκεφτομαι γενικα,τωρα με τα στατιστικα μπορει να ειναι διαφορετικα τα αποτελεσματα αλλα το θεωρω απιθανο tongue.gif
kseplenhs
Σίγουρα η άμυνα θέλει διάθεση αλλά δεν είναι και 100% χαμαλίκι.Υφίσταται "αμυντικό ταλέντο" κατα τη γνώμη μου.Και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με διάθεση αλλά απο το πόσο γρηγορα και σωστά αντιδράς και προβλέπεις τις κινήσεις του επιτιθέμενου(δλδ και θέμα οξυδέρκειας επομένως).Αυτό διαφέρει απο παίχτη σε παίχτη και κάπου εκεί κρίνεται πόσο καλός αμυντικός είναι κάποιος.
baskethood
QUOTE (koutsou10 @ Jun 1 2012, 14:28 ) *
σε αυτο ομως που δεν προκειται να συμφωνησω ποτε ειναι για το ποιος ειναι καλυτερος επιθετικος παιχτης smiley.gif
καταρχην δεν μιλαμε με υποθεσεις νομιζω,
αν θα ηθελες ποσταρε τα στατιστικα τους σε ολες τις επιθετικες κατηγοριες...
κατα την γνωμη μου
1)αιφνιδιασμος πρεπει να ειναι στα ιδια
2)διεισδισεις,παλι στα ιδια πρεπει να ειναι
3)σουτ μεσης αποστασης,πολυ ανωτερος ο ντουραντ
4)3ποντα,πολυ ανωτερος ο ντουραντ
5)σουτ μετα απο ντριμπλα,πολυ καλυτερος ο ντουραντ
6)στατικο σουτ,πολυ καλυτερος ο ντουραντ
7)ποστ,φετος επειδη το βελτιωσε παρα πολυ ο λεμπρον ειναι πολυ καλυτερος
8)επιτυχια στο τελευταιο κρισιμο σουτ,πολυ καλυτερος ο ντουραντ
9)επιθετικο ρημπαουντ-φολοου η τιπ ιν οπως το λενε στο αμερικα,καλυτερος ο λεμπρον

νομιζω οτι καταλαβαινει κανεις οτι αν θες παιχτη σκορερ ειναι σιγουρα καλυτερος ο ντουραντ,αυτο βεβαια ετσι οπως το σκεφτομαι γενικα,τωρα με τα στατιστικα μπορει να ειναι διαφορετικα τα αποτελεσματα αλλα το θεωρω απιθανο tongue.gif


Έχω ξαναγράψει ότι ο KD είναι καλύτερος σε κάθε μορφής σουτ. Η κατηγοριοποίηση σου περιέχει πολύ το σουτ, ενώ δεν είναι μόνο αυτό που δίνει σκορ.
Η δική μου είναι η εξής (την έχω γράψει λίγο πιο πάνω, στο post 34):
Transition
Επιθετικά ριμπάουντ
σουτ (spot-up, μετά από ντρίμπλα, screen, μετά από ball screen, μετά από fake κλπ)
post-up
κοψίματα (cuts)
Drive
Κίνηση χωρίς μπάλα


Δεν θεωρώ ότι είναι το ίδιο καλοί/αποτελεσματικοί στο transition.
Δεν θεωρώ ότι είναι το ίδιο καλοί/αποτελεσματικοί στο drive.
Θεωρώ πολύ ανώτερο και χρήσιμο τον Lebron στο παιχνίδι μακριά από τη μπάλα, και βέβαια στα επιθετικά ριμπάουντς.
Το "πολύ καλύτερος σκόρερ ο Durant" ΔΕΝ προκύπτει από πουθενά, από πουθενά όμως.


QUOTE (kseplenhs @ Jun 1 2012, 14:33 ) *
Σίγουρα η άμυνα θέλει διάθεση αλλά δεν είναι και 100% χαμαλίκι.Υφίσταται "αμυντικό ταλέντο" κατα τη γνώμη μου.Και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με διάθεση αλλά απο το πόσο γρηγορα και σωστά αντιδράς και προβλέπεις τις κινήσεις του επιτιθέμενου(δλδ και θέμα οξυδέρκειας επομένως).Αυτό διαφέρει απο παίχτη σε παίχτη και κάπου εκεί κρίνεται πόσο καλός αμυντικός είναι κάποιος.

Ακριβώς αυτή τη λέξη έψαχνα wink.gif
tReason
O LBJ σαφως και ξερει μπασκετ ποσοι παικτες στο υψος του και στη θεση 3 εχουν την ντριμπλα του;
Ελαχιστοι, βλεπει γηπεδο,διαβαζει τις φασεις,εχει υψηλο μπασκετικο σχετικα iq,σιγουρα δεν ειναι τοσο μπασκετικος οσο ο
μπερντ, ή ο νας σαφως ομως δεν βασιζεται μονο στα αθλητικα προσοντα.
Απ την αλλη ο ντουραντ ειναι ενας πολυς καλος σκορερ και σε ολα τα αλλα οχι κατι το τρομερο.
Σαφως ο λεμπρον ειναι ο καλυτερος και πιο ολοκληρωμενος παικτης και δυσκολα ο ντουραντ θα τον ξεπερασει γιατι οι αδυναμιες του δεν βελτιωνονται ευκολα..
white_mamba
συμφωνω με τον baskethood.

Αυτην την στιγμη ο λεμπρον ειναι πολυ ανωτερος απο τον ντουραντ στιν αμυνα και υπερεχει και στην επιθεση γιατι μπορει να σκοραρει με περισσοτερους τροπους. Μην σας φυλακιζει το θεμα του σουτ. ο ντουραντ ειναι καλυτερος σουτερ αυτο ειναι γεγονος αλλα το σουτ μπορει να κατηγορηποιηθει σε 2 τομεις το πολυ. το 3ποντο και την ικανοτητα να σουταρει off the dribble που λενε στο χωριο μου. στο 3ποντο ο λεμπρον ειναι αρκετα επιπεδα κατω γενικως στις διαφορες μορφες σουτ που θα συνατησουμε σε εναν αγωνα ο ντοουραντ ειναι καλυτερος αλλα το mid range game tou james ειναι πολυ αποτελεσματικο εξισου. Στα drive δεν θεωρω οτι εχουν την ιδια ικανοτητα ο τζειμς ειναι πιστευω υπερεχει λογω της δυναμης του

ΣΥνοπτικα θα ελεγα ο τζειμς ειναι μεγαλυτερη απειλη επειδη μπορει να σκοραρει με τους τροπους που εγραψε ο baskethood στο μονο που θα σχολιασω ειναι οτι τα κοψιματα ανηκουν στην κινηση χωρις την μπαλα σωστα;

Επισης ακομη ενας τροπος σκοραρισματος ειναι στην γραμμη των ελευθερων βολων στην οποια ο ντουραντ υπερεχει αρκετα. Η ικανοτητα να πας στην γραμμη ειναι αλλο θεμα
giorgos14
Το credit που πρεπει να πιστωθει στον Lebron ειναι οτι ειναι απο τους τελευταιους που δεν πηγε κολλεγιο.Εκεί ,είναι τέτοια η λογική των αμερικάνων που ,αρκεί μια χρονιά για να μάθουν όση τακτική και σχεδόν όλα τα βασικά του μπάσκετ τα οποία δεν διδάσκονται στα λυκεια ειδικά άμα επιλέξουν πανεπιστημεια με καλούς προπονητές.Μεχρι το κολλέγιο επικρατεί η λογική της βελτίωσης του προσωπικού επιπέδου και όχι του ομαδικού.Πραγματικά πιστεύω οτι θα πήγε στο κλιβελαντ γνωρίζοντας ελάχιστα πράγματα οσον αφορά την ομαδική άμυνα και λίγα παραπάνω σε οτι αφορουσε την ομαδική επιθεση.
koutsou10
QUOTE(baskethood @ Jun 1 2012, 14:40 ) *
Το "πολύ καλύτερος σκόρερ ο Durant" ΔΕΝ προκύπτει από πουθενά, από πουθενά όμως.


απο πουθενα δεν προκυπτει οτι ειναι καλυτερος σκορερ ο ντουραντ?
ειμαι σιγουρος οτι σε ΟΛΩΝ των ειδων σουτ ο ντουραντ εχει καλυτερα ποσοστα απο τον λεμπρον!!!
(λογικα εκτος απο τα πολυ κοντινα,καρφωματα-λεη απ-τιπ ιν,γενικα αν τα βαλεις ολα αυτα μαζι)

σιγουρα απο αυτο προκυπτει... smiley.gif
baskethood
QUOTE (koutsou10 @ Jun 7 2012, 03:38 ) *
απο πουθενα δεν προκυπτει οτι ειναι καλυτερος σκορερ ο ντουραντ?
ειμαι σιγουρος οτι σε ΟΛΩΝ των ειδων σουτ ο ντουραντ εχει καλυτερα ποσοστα απο τον λεμπρον!!!
(λογικα εκτος απο τα πολυ κοντινα,καρφωματα-λεη απ-τιπ ιν,γενικα αν τα βαλεις ολα αυτα μαζι)

Επιτέλους διάβασε καλύτερα τι γράφω:
QUOTE
Το "πολύ καλύτερος σκόρερ ο Durant" ΔΕΝ προκύπτει από πουθενά, από πουθενά όμως.


και εσύ γράφεις:
QUOTE
απο πουθενα δεν προκυπτει οτι ειναι καλυτερος σκορερ ο ντουραντ?


Έλεος δηλαδή...biggrin.gif

Φέρε μου τα στοιχεία (όχι μόνο σουτ) τα οποία αποδεικνύουν ότι ο KD δεν είναι απλά καλύτερος σκόρερ από τον Lebron, αλλά είναι ΠΟΛΥ καλύτερος σκόρερ....
koutsou10
QUOTE(baskethood @ Jun 7 2012, 03:51 ) *
Επιτέλους διάβασε καλύτερα τι γράφω:


και εσύ γράφεις:


Έλεος δηλαδή...biggrin.gif

Φέρε μου τα στοιχεία (όχι μόνο σουτ) τα οποία αποδεικνύουν ότι ο KD δεν είναι απλά καλύτερος σκόρερ από τον Lebron, αλλά είναι ΠΟΛΥ καλύτερος σκόρερ....


ααα μαλιστα,στο πολυ κολλησαμε...

ε λοιπον εχω στοιχεια κ για το πολυ smiley.gif

στα πλεη οφ φετος εχουμε κ λεμε...


fg% 3pt% ft%
lebron 49,6 26,7 72,8%

durant 50,4 34,8 88%

γενικα σε ολα καλυτερος ο ντουραντ!!!

παμε κ λιγο πιο ειδικα wink.gif οχι κ πολυ ομως...

λεη απ-καρφωματα , μεσα στην ρακετα , μεσαιας αποστασης σουτ , 3ποντα , βολες
λεμπρον 74% 42% 38% 27% 73%

ντουραντ 63% 51% 53% 35% 88%


κ εδω μονο σε ενα υστερει αρκετα κ σε ολα τα αλλα ειναι μεγαλες οι διαφορες!!!

ευχαριστως δεχομαι να δω κ πιο εκτεταμενες στατιστικες που μπορεις να κανεις κ εσυ...
baskethood
QUOTE (koutsou10 @ Jun 7 2012, 05:39 ) *
ααα μαλιστα,στο πολυ κολλησαμε...

ε λοιπον εχω στοιχεια κ για το πολυ smiley.gif

στα πλεη οφ φετος εχουμε κ λεμε...


fg% 3pt% ft%
lebron 49,6 26,7 72,8%

durant 50,4 34,8 88%

γενικα σε ολα καλυτερος ο ντουραντ!!!

παμε κ λιγο πιο ειδικα wink.gif οχι κ πολυ ομως...

λεη απ-καρφωματα , μεσα στην ρακετα , μεσαιας αποστασης σουτ , 3ποντα , βολες
λεμπρον 74% 42% 38% 27% 73%

ντουραντ 63% 51% 53% 35% 88%


κ εδω μονο σε ενα υστερει αρκετα κ σε ολα τα αλλα ειναι μεγαλες οι διαφορες!!!

ευχαριστως δεχομαι να δω κ πιο εκτεταμενες στατιστικες που μπορεις να κανεις κ εσυ...


Άνθρωπε μου το έχω πει ένα σωρό φορές:
Έχω ξαναγράψει ότι ο KD είναι καλύτερος σε κάθε μορφής σουτ.
Προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις;
Κάνε μας τη χάρη πρωινιάτικα.

koutsou10
QUOTE(baskethood @ Jun 7 2012, 05:56 ) *
Άνθρωπε μου το έχω πει ένα σωρό φορές:
Έχω ξαναγράψει ότι ο KD είναι καλύτερος σε κάθε μορφής σουτ.
Προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις;
Κάνε μας τη χάρη πρωινιάτικα.


δεν προσπαθω να δημιουργησω εντυπωσεις...
γραφω αυτα που πιστευω κ με στοιχεια που μου ζητησες!!!

δηλαδη για το ποιος ειναι καλυτερος σκορερ τι θα επρεπε να μετραμε?κατι αλλο εκτος απο τα σουτ?
θα ξεχασουμε κ αυτα τα ολιγα που ξερουμε μου φαινεται... icon_drunk.gif
baskethood
QUOTE (koutsou10 @ Jun 7 2012, 05:38 ) *
γραφω αυτα που πιστευω κ με στοιχεια που μου ζητησες!!!

Έλεος.
John Valthuer
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jan 22 2014, 18:40 ) *
Ο Durant στα τελευταια ματς εχει ξεφυγει τελειως. Σαν να σουταρει σε αλλο καλαθι πιο μεγαλο με πιο μικρη μπαλα. Για να δουμε, θα το παρει φετος το MVP ή θα βγαλουμε παλι ανακοινωση διαμαρτυριας εμεις οι ΚΕΛΤΕΣ?


Πάνω σ' αυτό θα ήθελα τη γνώμη σου φίλε T.W.Is.M. Το συγκεκριμένο thread έχει μείνει ανενεργό από το 2012 κι επειδή από τότε μέχρι σήμερα ο KD έχει βελτιωθεί τρομερά, ήθελα να σε ρωτήσω αν πιστεύεις ότι πλέον είναι καλύτερος συνολικά ως παίκτης σε σχέση με τον LeBron. Γιατί, καλύτερος σκόρερ το ξέραμε ήδη ότι ήταν. Αν είναι δυνατόν, θα επιθυμούσα μια απάντηση χωρίς ΚΕΛΤΙΚΑ γυαλιά smiley.gif Είναι λοιπόν αυτήν τη στιγμή ο Kevin καλύτερος παίκτης στο ΝΒΑ ή όχι;
επαθα λαστιχο
εγω να ρωτησω κατι αλλο.με τον ουεστμπρουκ υγιη,ποιος εχει καλυτερο supporting cast αυτη τη στιγμη?
D-Wade
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jan 22 2014, 21:46 ) *
εγω να ρωτησω κατι αλλο.με τον ουεστμπρουκ υγιη,ποιος εχει καλυτερο supporting cast αυτη τη στιγμη?

Ο LeBron
BasketZilla
Σε ριμπάουντ και άμυνα παραμένει καλύτερος ο ψευτοβασιλιάς. Σε μια ομάδα που θα είχε και τους δύο , Durant & James, θα ήταν ο ιδανικός Pippen για τον Durant.
Quincy
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jan 22 2014, 20:46 ) *
εγω να ρωτησω κατι αλλο.με τον ουεστμπρουκ υγιη,ποιος εχει καλυτερο supporting cast αυτη τη στιγμη?



QUOTE(D-Wade @ Jan 22 2014, 20:52 ) *
Ο LeBron



Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό. Ο Λεμπρον είναι σημαντικότερος για το Μαιάμι απ ότι ο Ντουραντ για την Οκλαχόμα. Αν δηλαδή έλειπαν και οι δύο από τις ομάδες τους (όπως σήμερα καλή ώρα ο Λεμπρον), έχω την εντύπωση ότι η Οκλαχόμα θα ήταν καλύτερο σύνολο.

Βέβαια υπάρχει κι ο παράγοντας Γουειντ. Που είναι μεν ασταθής, αλλά αν είναι υγιής μπορεί να ηγηθεί οποιασδήποτε ομάδας.

Όπως και να χει θα λεγα ότι ο Ντουραντ έχει καλύτερο supporting cast
yorgos
Χωρίς καμία δεύτερη σκέψη, Λεμπρόν. Ο KD μου είναι απείρως πιο συμπαθής αλλά με εξαίρεση το σκοράρισμα, ο Λεμπρόν είνια καλύτερος σε όλα. Πολύ πιο πολυδιάστατος και με φοβερή βελτίωση στο ηγετικό/clutch κομμάτι.
Anaz
Για μενα ο Ντουραντ πλεον μαλλον τον εχει ξεπερασει. Αν βγαλουμε απ'εξω το κομματι "εμπειρια πρωταθλητισμου",που ΠΑΙΖΕΙ ενα ρολο,στο οποιο ο Λεμπρον προφανως υπερτερει, για μενα αυτη τη στιγμη ειναι καλυτερος. περιμενα οτι αργα η γρηγορα θα συμβει, πλεον μπορω να πω οτι εστω και πολυ οριακα το διακρινω. Φυσικα δεν ειμαι απολυτος, και θα εχουμε στο κοντινο μελλον ευκαιριες να τους συγκρινουμε καλυτερα, αλλα σε καθε περιπτωση ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ πλεον να θεωρειται ο Λεμπρον αδιαμφιβητητα καλυτερος.

ΥΓ: Το ποιος εχει καλυτερο supporting cast δεν ταυτιζεται με το ποια ομαδα θα ηταν καλυτερη χωρις αυτους.
Το supporting cast του Λεμπρον θεωρω οτι ειναι πολυ υπερεκτιμημενο.
salas
λεμπρον ανετα..μιλαμε για ενα παιχτη που μαρκαρει απο tony parker μεχρι blake griffin,με παιχνιδι ποσταροντας,πολυ βελτιωμενο σουτ..πιστευω πως ο ντουραντ θελει ψωμια ακομα να τον ξερερασει για τα καλα
captain charisma
LeBron James played for the Cleveland Cavaliers for 7 seasons. Kevin Durant just finished his 7th season in the league.
Regular season (first 7 seasons):
James: 27.8 PTS (48% FG, 33% 3PT, 74% FT), 7.0 REB, 7.0 AST, 1.7 STL, 0.9 BLK
Durant: 27.4 PTS (48% FG, 38% 3PT, 88% FT), 6.9 REB, 3.5 AST, 1.3 STL, 1.0 BLK
Playoffs (first 7 seasons):
James: 29.3 PTS (46% FG, 32% 3PT, 74% FT), 8.4 REB, 7.3 AST, 1.6 STL, 1.0 BLK
Durant: 28.9 PTS (46% FG, 34% 3PT, 84% FT), 8.2 REB, 3.9 AST, 1.1 STL, 1.2 BLK

nba talk σελιδα στο facebook...απο κει τα πηρα τα στατιστικα...αν δουμε πανω κατω τα ιδια στατιστικα εχουν μονο στις ασιστ ο τζειμς υπερταιρει συντριπτικα...λογο διαφορετικου στυλ παιχνιδιου και των δυο...ο ντουραντ εχει κ ενα γουεστμπρουκ διπλα του...οταν ελειψε για 2 μηνες ο 2ος ειδαμε οτι ο ντουραντ ανεβασε πολυ τις ασιστ του...
το αλλο που λεει ο φιλος για την αμυνα του τζειμς δεν ισχυει...μοναχα ο ροντμαν τα κανε αυτα...τα ειπαμε και παλιοτερα...
lakersdynasty
Το γεγονός της απουσίας του Westbrook σε συνδυασμό με τα αυξημένα στατιστικά του ήταν ένα ακόμη στοιχείο που έδινε φέτος προβάδισμα στο Ντουράντ στη μάχη για το MVP. Ο Λεμπρον στατιστικά δεν είχε το ίδιο καλη χρονιά και δεν το άξιζε φέτος.

Για τη καριέρα τους όμως ως τα 7 πρώτα τους χρόνια θα πάω ξεκάθαρα με τον Λεμπρόν. Δεν είχε απλά αυξημένους αριθμούς στις ασιστ μιλάμε για διπλάσιους με ίδια ουσιαστικά χρησιμοποίηση. (USG% Ντουταντ 30,5% Λεμπρον 31,9%)

O Ντουράντ απο την 3η του χρονιά ανέλαβε καθήκοντα σκορερ σε μεγαλύτερο βαθμό και γι'αυτο το 2010 2012 και 2013 ήταν βασικός διεκδικητής του MVP ερχόμενος 2ος πίσω απο τον Λεμπρον. Αλλά σωστά ήταν δεύτερος.

Ο Ντουράντ όπως είχε πει κάποτε και ο baskethood δε θα βρει σουτ που να μην του αρέσει και είναι πολύ πιο άνετος σουτέρ. Έχει έφεση στο ριμπάουντ μπορεί να προσφέρει αμυντικά όπως και ο Λεμπρον σε πολύ μεγάλο βαθμό ως help defender και όχι απαραίτητα ένας προς ένα και στο ποστ αλλά δεν είναι Πουθενά ως δημιουργός σε σχέση με τον Λεμπρόν. Δεν αναφέρομαι μόνο σε αριθμούς αλλά στο παιχνίδι τους. Δεν υπάρχει σαν δημιουργός ο Λεμπρόν και είδικα σε καταστάσεις αιφνιδιασμού μετά απο ριμπάουντ.

Γιαυτό και στα πρώτα 7 τους χρόνια ο Λεμπρον έχει PER 26,9 RS + 27,1 PFs και ο Ντουραντ PER 24,5 RS + 24,5 PFs

Στατιστική διαφορά υπάρχει. Και δεν είναι απλή. Ο Λεμπρον εμφανίζεται επιθετικά πιο πλήρης. Ο Ντουράντ εμφανίζεται πιο πλήρης συγκεκριμένα ως σκόρερ (ευστοχία σε σουτ+βολές). Και όσο ναναι έχουμε μια τάση να συμπαθούμε τους σκόρερ και να τους συγχωρούμε άλλα πράγματα.

Μόνος του ο Λεμπρον δεν είναι. Ξεκάθαρα αυτή τη στιγμή καλύτερος ο Ντουράντ επίσης δεν είναι. Η MVP σεζόν του Ντουράντ προκάλεσε κάποιες αντιδράσεις του στύλ "Επιτέλους" αλλά ο Λεμπρόν δεν είναι ότι πήγε πουθενά. Συν το ότι οι Θάντερ έχουν πολύ δύσκολη σεζόν μπροστά τους για να πει κανείς ότι ο Ντουράντ έχει τον πρώτο λόγο για το MVP του χρόνου. Δύσκολη σεζόν και για τους 2 βασικά. Αλλά αλλαγή εποχής και άλλα τέτοια ας το κρατήσουμε για κάπως αργότερα.




Das Kapital
Αγαπημένοι παίκτες και οι δύο, το τονίζω για να ξεκαθαρίσω την θέση μου. Ωστόσο, σαν να βιάζεται λίγο ο κόσμος για να περάσει τη σκυτάλη του καλύτερου σε άλλον, μπορεί να βαρέθηκε, μπορεί να μη γουστάρει αυτόν που θεωρείται ο καλύτερος αλλά νομίζω πως βιαζόμαστε να τη δώσουμε στο Durant. Συγκρίσιμα μεγέθη εννοείται πως είναι, βασικά εγώ το συζητώ αυτό από το 2010 όπου ο Air & King μου έλεγε ότι βιάζομαι. Στην κανονική περίοδο ο Durant ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του, στα playoffs όμως ήταν; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ανέβαζε ο lakersdynasty κάποια ενδιαφέροντα συγκριτικά στατιστικά σχετικά με τους Durant και Westbrook στα φετινά playoffs.

Επίσης, πιστεύω πως αν ο LeBron έπαιζε σε χειρότερη ομάδα θα είχε και καλύτερα στατιστικά όπως συνέβαινε και στο Cleveland όπου έβλεπε τους τελικούς του ΝΒΑ από το ESPN και το TNT, θέλω να πιστεύω όμως πως κάθε λογικός αθλητής θα προτιμούσε την οδό του πρωταθλητισμού από αυτή της στατιστικής.
captain charisma
QUOTE
Επίσης, πιστεύω πως αν ο LeBron έπαιζε σε χειρότερη ομάδα θα είχε και καλύτερα στατιστικά όπως συνέβαινε και στο Cleveland όπου έβλεπε τους τελικούς του ΝΒΑ από το ESPN και το TNT, θέλω να πιστεύω όμως πως κάθε λογικός αθλητής θα προτιμούσε την οδό του πρωταθλητισμού από αυτή της στατιστικής.


δεν ειδα τον τζορνταν παρολο που εχανε σερι χρονιες απ τους πιστονς να παρατησει τους μπουλς και να ενωσει τις δυναμεις του με το ματζικ η τον μπερντ για να παρει πρωταθλημα ξερω γω...εμεινε δουλεψε κερδισε εγινε ο goat...ο τζειμς απλα διαλεξε τον ευκολο δρομο...
Das Kapital
QUOTE (captain charisma @ Jun 2 2014, 21:06 ) *
δεν ειδα τον τζορνταν παρολο που εχανε σερι χρονιες απ τους πιστονς να παρατησει τους μπουλς και να ενωσει τις δυναμεις του με το ματζικ η τον μπερντ για να παρει πρωταθλημα ξερω γω...εμεινε δουλεψε κερδισε εγινε ο goat...ο τζειμς απλα διαλεξε τον ευκολο δρομο...


Αυτή είναι μια χιλιοσυζητημένη κουβέντα που την εποχή του ''The decision'' ίσως να με έβρισκε σύμφωνο, αλλά αργότερα σίγουρα όχι. Το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα, περισσότερο ατομικό από ότι το ποδόσφαιρο για παράδειγμα αλλά παραμένει ένα ομαδικό άθλημα. Στις ΗΠΑ κυριαρχεί η άποψη ότι ο πρώτος είναι πρώτος και ο δεύτερος τίποτα και τα δαχτυλίδια παίζουν πολύ πολύ σημαντικό ρόλο για την καριέρα ενός παίκτη. Ο Garnett έφυγε, ο Kobe έκανε ''μανούρες'' στους Lakers τις χρονιές που έχαναν, μέχρι και ο Malone έφυγε για μια χρονιά μήπως και πάρει δαχτυλίδι. Για τους συμπαίκτες του LeBron εκείνα τα χρόνια πιστεύω δεν αξίζει να το αναλύσω πολύ, να μιλήσω για τον Ira Newble; Τον Sasha Pavlovic; Το σαραντάρη Shaquille; ή το Mo Williams ως δεύτερο καλύτερο παίκτη;

Οι ίδιοι που κριτικάρουν τον LeBron για την απόφασή του να φύγει είναι ακριβώς οι ίδιοι που θα τον κατηγορούσαν αν έμενε στο Cleveland χωρίς δαχτυλίδια στα δάχτυλα ως τώρα. Haters gonna haters, επομένως.
lakersdynasty
QUOTE(captain charisma @ Jun 2 2014, 21:06 ) *
δεν ειδα τον τζορνταν παρολο που εχανε σερι χρονιες απ τους πιστονς να παρατησει τους μπουλς και να ενωσει τις δυναμεις του με το ματζικ η τον μπερντ για να παρει πρωταθλημα ξερω γω...εμεινε δουλεψε κερδισε εγινε ο goat...ο τζειμς απλα διαλεξε τον ευκολο δρομο...


Όσον αφορά τη φυγή του Λεμπρον απο το Cleveland τα πράγματα είναι απλά στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον. Είναι ο μόνος απο όσους αναφέρονται στο ποστ σου ο οποίος ήταν σε μια ομάδα που φανερά δεν είχε μέλλον.

Ο Μάτζικ πήγε σε μια ομάδα που με αυτόν ήταν έτοιμη πια να διεκδικήσει θέσεις σε τελικούς και πρωταθλήματα.

Ο Μπερντ μια χρονιά αφ' ότου πήγε στη Βοστώνη ο αν μη τι άλλο οξυδερκής Αουερμπαχ που με την οξυδέρκεια του απέκτησε και τον ίδιο δημιούργησε ισως την καλύτερη φρόντ λαϊν στην ιστορία και την ίδια χρονιά πήρε τίτλο.

Ο Τζόρνταν είχε τον Κράουζε που πολύ πιο πριν αναλάβει ως 1ος προπονητής ο Τζάκσον είχε χτίσει την ομάδα γύρω του παίρνοντας στο ντραφτ τους Πίπεν Γκραντ Αρμστρονγκ και αποκτώντας τον Καρτραϊτ και τον Πάξον.

Όλοι αυτοί είχαν καταλήξει σε μεγάλες αγορές και νωρίς στη καριέρα τους (πριν τα 7 χρόνια τα οποία πέρασε ο Λεμπρόν στο Κλίβελαντ) είχαν δει ότι κάτι κινείται στις ομάδες τους ή ήδη ήταν διεκδικητές.

Ο Λεμπρόν σε επίπεδο καριέρας είναι άλλη περίπτωση και ας υπάρχει κριτική γενικότερα για την κίνηση του ιδίου και του Μπος να αλλάξουν ομάδα. Δεν διάλεξε τον εύκολο δρόμο διάλεξε τον μόνο δρόμο κατά την άποψη μου.

Θα' θελα να δω τους άλλους τρείς στο Κλιβελαντ για να αρχίσουν τη καριέρα τους για να συγκρίνω. 19.gif


QUOTE(Das Kapital @ Jun 2 2014, 20:43 ) *
Στην κανονική περίοδο ο Durant ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του, στα playoffs όμως ήταν; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ανέβαζε ο lakersdynasty κάποια ενδιαφέροντα συγκριτικά στατιστικά σχετικά με τους Durant και Westbrook στα φετινά playoffs.


Εαν αναφέρεσαι στο πόσο χρησιμοποιήθηκαν οι δυο πάικτες ο Ουεστμπρουκ σε όσα ματς αγωνίστηκε στη κανονική περίοδο και στα playoffs χρησιμοποιήθηκε ελαφρώς περισότερο απο τον Ντουράντ.

Είναι προφανώς με διαφορά οι 2 πάικτες που χρησιμοποιούνται και για πολλά λεπτά αλλά και για πολλά plays σε αυτά τα λεπτά.

Το Usg% τους στα playoffs ήταν:

Ουέστμπρουκ 34,3% Ντουράντ 31,6%

Το Usg% τους στη κανονική διάρκεια με τον Ουέστμπρουκ όμως να παίζει μόλις 46 παιχνίδια ήταν:

Ουέστμπρουκ 34,4% Ντουράντ 33%

http://www.basketball-reference.com/teams/OKC/2014.html

Επαναλαμβάνοντας αυτό που βλέπουμε καθαρά στα παιχνίδια των Θάντερ ο Ουέσμπρουκ πολλά απτα λάθη του τα κάνει σουτάροντας όχι πασάροντας. smile.gif
Rated: (en)joy
Να προσθεσω στην κουβεντα την γνωμη μου για καποια απ'αυτα που γραφτηκαν...για τη συγκριση των στατιστικων των James, Durant κατα τις πρωτες 7 regular seasons τους να ανεφερουμε οτι παρολο που αμφοτεροι ηταν κοντα στα 19 - παρα κατι ο πρωτος και 19 και κατι ο δευτερος- ο Durant ειχε κανει μια χρονια στο κολλεγιο κατι το οποιο θεωρω σημαντικο για την εξελιξη του ως παικτη, ενας χρονος σε αυτην την ηλικια μπορει να σε βελτιωσει σε καλο βαθμο ειναι αλλωστε κατι που φανηκε στην μεταβαση των 2 απο rookie σε sophomore και στατιστικα +6.3/1.9/1.3 pts/reb/ast για James και + 5/1.9/0.4 για Durant.
Για τα στατιστικα του Durant την φετινη σεζον και οτι ο ιδιος στατιστικα ευνοηθηκε απ'την απουσια του Westbrook (36 παιχνιδια εκτος) μπορει ναι μεν να ισχυει κατι τετοιο ωστοσο κρινω οτι θα ηταν αδικο να το επικαλεστουμε εφοσον κατα παρομοιο τροπο ευνοηθηκε και ο Τζειμς απο την απουσια του Γουειντ (29 παιχνιδια εκτος). Τωρα ακομα και για το τραβηγμενο επιχειρημα καποιος να ισχυριστει οτι ο Westbrook εχασε περισσοτερα παιχνιδια επομενως ο Ντουραντ στατιστικα ευνοηθηκε περισσοτερο στο δρομο για το mvp υπαρχει και η αλλη οψη σε αυτο το επιχειρημα οτι δηλαδη παρολο που το δευτερο βιολι της ομαδας εχασε περισσοτερα παιχνιδια η Οκλαχομα εκανε 4 νικες περισσοτερες απο το Μαιαμι. Γενικα πιστευω οτι οπως και να το δει κανεις ο Ντουραντ ειναι/δεν ειναι ο καλυτερος παικτης ειναι αυτος που εκανε την καλυτερη σεζον επομενως δικαια πηρε το mvp. Για το ποσο μεγαλη ηταν η διαφορα μεταξυ των 2 θα ελεγα οτι μου θυμισε τη σεζον 11-12, απ'την αναποδη φυσικα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.