Help - Search - Members - Calendar
Full Version: (2) San Antonio Spurs vs (3) Houston Rockets
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2
jasonick
(2) San Antonio Spurs vs (3) Houston Rockets


Click to view attachment


Οι Spurs δυσκολεύτηκαν παραπάνω από ότι περιμέναμε από τους Grizzlies αλλά με τέτοιο Leonard δεν πιστεύω ότι τέθηκε ποτέ σοβαρός κίνδυνος αποκλεισμού. Τα στατιστικά του ζαλίζουν και τα ποσοστά ευστοχίας του ακόμα παραπάνω. Νομίζω ότι δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ήταν ο MVP του 1ου γύρου των playoffs και οι εμφανίσεις του έκαναν τον Pop να δηλώσει ότι είναι ο καλύτερος παίκτης στο NBA.
Από την άλλη οι Rockets επικράτησαν πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 4-1 επί της OKC εκμεταλλεύοντας τα άσχημα διαστήματα των αντιπάλων τους στις 4ες περιόδους και την ανικανότητα τους να κλέισουν παιχνίδια. Ο Harden μπορεί να τραυματίστηκε κατά την διάρκεια της σειράς και τα ποσοστά του να επηρεάστηκαν (24 % στα τρίποντα) αλλά η ικανότητα του να κερδίζει φάουλ βοήθησε το TS % του να ανέβει κοντά στο 60 %.

Αναμένονται ωραίες μονομαχίες είτε είναι αυτές των παικτών είτε των προπονητών. Στα playoffs έχουν αναμετρηθεί 4 φορές οι Pop και D'Antoni (3 φορές με Suns και 1 με Lakers) με τον πρώτο να φεύγει και τις 4 φορές νικητής. Φυσικά υπάρχει το ζευγάρι Kawhi vs Harden, το Pau -δενσουτάρωτρίπονταλλάπλέονσουτάρωτρίποντ
α- Gasol vs D'Antoni και στο στυλ παιχνίδιου υπάρχει το γρήγορο παιχνίδι των Rockets ενάντια στο αργό των Spurs και το small ball απέναντι στο ψηλό σχήμα του San Antonio.

Στην επίθεση των Rockets με το πολυ pick and roll θα έχει ενδιαφέρον να δούμε ποιο θα είναι το rotation των ψηλών των Spurs. Ο Pau -δενθέλωεπίσηςναέρχομαιαπότονπάγκοαλλάπλέ
ονέρχομαι- Gasol παρουσιάζει αδυναμία στο συγκεκριμένο τομέα και στους αγώνες της regular ο χρόνος συμμετοχής του ήταν μικρότερος του μέσου όρου του. Επίσης γνωρίζουμε ότι ο D'Antoni θα συνεχίσει να παίζει με χαμηλά σχήματα και το πως θα προσαρμοστούν οι Spurs είναι ένα ερώτημα. Ο Dedmon έπαιξε ελάχιστα στη σειρά με τους Grizzlies και ίσως να τον δούμε να έχει μεγαλύτερο ρόλο σε αυτή τη σειρά. Ο LMA δεν είναι ο καλύτερος αμυντικός για να μαρκάρει stretch 4άρια αλλά επιθετικά μπορεί να βρει mismatch ειδικά όταν ο Ariza μαρκάρει τον Kawhi.

Στην θέση 4 υπάρχει προβληματισμός στους Rockets, οι οποίοι γενικά έχουν λίγο κόσμο στα F και η απόδοση του Anderson είναι ένα θέμα. Στους 3 από τους 5 αγώνες με την OKC δεν ευστόχησε σε τρίποντο και συνολικά σούταρε με 13 %. Αν δεν βάζει σουτ, δεν υπάρχει λόγος για να παίζει αλλά πέρα από τον Ariza δεν υπάρχει άλλος για να παίξει εκεί. Ο οποίος Ariza, παρουσίασε και αυτός θέμα με το σουτ (19 % στα τρίποντα και ευστόχησε μόνο σε 1 ματς) αλλά θα είναι κομβικός για την σειρά αφού θα μαρκάρει τον Kawhi και από πίσω του δεν υπάρχουν άλλοι αμυντικοί.

Πρόβλεψη: SAS-HOU 4-2.
klow13
Από τα καλύτερα ημίχρονα μπάσκετ που έχω δει.
nikolas12
Τεράστια έκπληξη η νίκη των Rockets μέσα στο San Antonio και μάλιστα όταν έρχεται με τόσο επιβλητικό τρόπο. Οι Spurs δεν ήταν σε καλή βραδιά, ο Aldridge ήταν αρνητικός, ο Kawhi προσπαθούσε χωρίς να κάνει τα όργια του πρώτου γύρου και από την άλλη πλευρά οι Rockets ακολούθησαν το συνηθισμένο μοτίβο, όντας πολύ πιο εύστοχοι, ενώ θεωρώ ότι τους επηρέασε πάρα πολύ η άνοδος του Harden σε σχέση με τη σειρά με την OKC. Έχει πάντως δρόμο η σειρά, ούτε οι Rockets θα συνεχίσουν να είναι τόσο εύστοχοι, ούτε υπάρχει περίπτωση να μη βγάλει άσο από το μανίκι του ο Coach Pop.
RipCity
Χάνουν λάδια και πάλι στα πλει οφ οι Spurs κι αν δεν αλλάξει κάτι στον τρόπο που προσεγγίζει την καλοκαιρινή αγορά ο Πόποβιτς τότε θα μείνουν χωρίς τελικούς για πολλά χρόνια. Καλό το να παίρνεις "μπασκετικούς" παίκτες, αλλά είναι τόσο γέρικα τα κορμιά που δε φτουράνε εκεί που μετράει. Κι ο Aldridge ακόμα PF της προηγούμενης δεκαετίας είναι. Ένας Leonard τι να κάνει!

Και να περάσουν οι Spurs πιστεύω θα έχουμε 4 διασυρμούς από τους Warriors.
D-Wade
Μάλλον θα πρέπει να πάει σε small ball με τον Leonard στο 4 αν θέλει να έχει τύχη στη σειρά ο Ποπ. Αν συνεχίσει να χρησιμοποιεί 2 μαούνες στο 4-5 , δεν ξέρω , βλέπω να κάνει εύκολη τη ζωή του Ντ Αντόνι.

Χθες ο LA πρέπει να έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της καριέρας του. Μπρος-Πίσω. Είχει πλάκα το tweet του Bill Simmons ''If Aldridge can't post up Ryan Anderson then it might be time for him to play in China'' biggrin.gif
Ginobili
QUOTE(RipCity @ May 2 2017, 10:04 ) *
Χάνουν λάδια και πάλι στα πλει οφ οι Spurs κι αν δεν αλλάξει κάτι στον τρόπο που προσεγγίζει την καλοκαιρινή αγορά ο Πόποβιτς τότε θα μείνουν χωρίς τελικούς για πολλά χρόνια. Καλό το να παίρνεις "μπασκετικούς" παίκτες, αλλά είναι τόσο γέρικα τα κορμιά που δε φτουράνε εκεί που μετράει. Κι ο Aldridge ακόμα PF της προηγούμενης δεκαετίας είναι. Ένας Leonard τι να κάνει!

Και να περάσουν οι Spurs πιστεύω θα έχουμε 4 διασυρμούς από τους Warriors.

Έτσι ακριβώς είναι.Και φυσικά δεν είναι έκπληξη η ήττα αυτή.Ο Πάρκερ εδώ και 3 χρόνια την παλευει δεν την παλευει...και όσον αφορα τα φετινά πλαι οφς...του βγάζω το καπέλο,αυτό που κάνει αυτήν την στιγμή είναι υπέρβαση για την σωματική του κατάσταση(που προφανώς όλον τον χρονο προσπαθούσε να κάνει την καλύτερη συντηρηση για αυτήν την στιγμή).
Ο Γκασόλ ήρθε 2 χρόνια αργότερα...ο Όλτριτζ τα σουπερ καλά του χρόνια τα έδωσε,έχει "βαρύνει" το κορμί του..έχει χάσει σε ταχυτητα και ευλυγισία..οπότε και αναλώνεται σε σουτάκια από τα 5-6 μέτρα..

Μιλς και Λι...έχουν γίνει οι πιο αξιόπιστοι παίκτες αυτής της ομάδας μετά τον Λέοναρντ...που πλέον πλαισιωθεί στο μέλλον με αθλητικά κορμιά που θα τον ακολουθούν,και δεν θα χρειάζεται ο ίδιος να περνάει τους πάντες μόνος του...
tanasen01
QUOTE (D-Wade @ May 2 2017, 13:28 ) *
Μάλλον θα πρέπει να πάει σε small ball με τον Leonard στο 4 αν θέλει να έχει τύχη στη σειρά ο Ποπ. Αν συνεχίσει να χρησιμοποιεί 2 μαούνες στο 4-5 , δεν ξέρω , βλέπω να κάνει εύκολη τη ζωή του Ντ Αντόνι.


Αυτό ακριβώς. Άλλωστε το χουμε ξαναδεί το σκηνικό με τον Λέοναρντ στο 4 στους τελικούς του 2014. Επίσης πρέπει να ξεκινάει ο Ντέντμον ή να παίξει γύρω στα 20 λεπτά τουλάχιστον.
Zephyr
Μεγάλη νίκη των Rockets, φουλ του 3ποντου και πάλι αλλά αφού τους βγαίνει καλά κάνουν. Να δούμε πως θα πάει η σειρά γιατί ο Πόποβιτς είναι γριά αλεπού και έχει άσσους στο μανίκι αλλά πρέπει να ανταποκριθούν και οι παίχτες του...
j-kidd13
Διασυρμος για τους Σπερς.Απο την αρχη που στραβωσε το παιχνιδι,οι Σπερς ηταν σε τρικυμια.Πολλες επιθεσεις ηταν κακες,ενω ήταν και πολυ αστοχη σε σουτ τα οποια ηταν υπο καλες προυποθεσεις,δειγμα της κακης ψυχολογιας τους.Στο πρωτο ημιχρονο οι Ροκετς επαιξαν καλη αμυνα,και σε συνδυασμο με την τρομερη τους ευστοχια αλλα και της αντιστοιχης αστοχιας των Σπερς,πηραν τη διαφορα που εκτοξευτηκε σε υψηλα επιπεδα.
Λαμαρκος ηταν πραγματικα για λυπηση.Εικονα παλαιμαχου.Και γενικα πλην ισως του Λεοναρντ,δεν νομιζω οτι σταθηκε καποιος στο υψος των περιστασεων.
Παντως οι Σπερς εδειξαν δυσκολια να ακολουθησουν το γρηγορο παιχνιδι των Ροκετς.Η σειρα βεβαια εχει δρομο ακομα,ειδικα μετα απο τετοια εικονα χθες,περιμενουμε την απαντηση των Σπερς.
T.W.Is.M.
Οι Σπερς μου θυμιζουν Λεικερς του 2011 για καποιο λογο. Δε βρισκω καποια αντιστοιχια 1-1, αλλα ειναι σαν μια ομαδα που περασε τα καλυτερα χρονια της.
Φοβομουν οτι θα χασουν ενα απ τα 2 ματς στο Σαν Αντονιο, αλλα οχι ετσι.
yorgos
Αναμενόμενο διπλό, αλλά όχι η έκταση βέβαια. Τραγικός ο Ποπς που επέμενε στα ψηλά σχήματα, κανονικά θα πρέπει να έχει τον Λεόναρτν στο 4 και να έχουν κι αυξημένο χρόνο συμμετοχής οι Σίμονς και Ντέτμον. Υπάρχει τεράστια διαφορά αθλητικότητας που γίνεται ακόμη χειρότερη λόγω της δυνατότητας των F των Ρόκετς να βγαίνουν έξω που δημιουργεί κάτι κενά ΝΑ στην άμυνα τους Σαν Αντόνιο, που είναι ομάδα αργή και που αδυνατεί να παίξει σε γρήγορο τέμπο και στην άμυνα. Στο μεταξύ είναι που είναι για τα πιτς οι άσοι του Σαν Αντόνιο, βρίσκουν απέναντί τους και το energizer bunny τον Μπέβερλι, αποσυντονίζνται τελείως. Νομίζω δύο νίκες είναι το μάξιμουμ που μπορεί ο Αγιαντώνης (κανονικά μία), και πλέον οδεύουμε προς τους πραγματικούς τελικούς Χιούστον-GSW.
tanasen01
Δεν είδα το ματς. Το cyborg έκανε πάλι τη δουλειά του (13/16FG !!!) και είχαμε εύκολη επικράτηση των Spurs. Ο LA φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα με τον Πάου μέσα στο παρκέ. O Πάρκερ τραυματίστηκε στο γόνατο και απ ότι φαίνεται είναι σοβαρό... Μακάρι να διαψευστώ αλλά μάλλον χάνει όλα τα playoffs. Δείχνει να έχει πολύ ψωμί η σειρά.
Zephyr
QUOTE(tanasen01 @ May 4 2017, 12:30 ) *
Δεν είδα το ματς. Το cyborg έκανε πάλι τη δουλειά του (13/16FG !!!) και είχαμε εύκολη επικράτηση των Spurs. Ο LA φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα με τον Πάου μέσα στο παρκέ. O Πάρκερ τραυματίστηκε στο γόνατο και απ ότι φαίνεται είναι σοβαρό... Μακάρι να διαψευστώ αλλά μάλλον χάνει όλα τα playoffs. Δείχνει να έχει πολύ ψωμί η σειρά.


Με το ίδιο νόμισμα πληρώθηκε η παρέα του Μούσια, αλλά χωρίς Πάρκερ δεν ξέρω αν θα έχει όντως πολύ ψωμί η σειρά... Κρίμα γιατί ήταν και τελικό Δύσης να πάνε οι Spurs χωρίς τον Γάλλο δεν έχουν μέλλον.
SteveNashidis
Δυστυχώς ο Πάρκερ χάνει τη χρονιά... huh.gif
tanasen01
QUOTE (Voyager @ May 4 2017, 21:49 ) *
Δυστυχώς ο Πάρκερ χάνει τη χρονιά... huh.gif


Φαβορί οι Ρόκετς πλέον. Για κάποιο λόγο δε νομίζω να εμπιστευτεί ο Ποπ τον ρούκι Murray. Περισσότερα λεπτά λοιπόν σε Μιλς, Τζινόμπιλι, Άντερσον κ ό,τι βγει...
T.W.Is.M.
Αναγνωριζω οτι η αθλητικοτητα ειναι πολυ σημαντικη στο συγχρονο μπασκετ. Ισως εξισου σημαντικη με το μακρινο ριμπαουντ! Ειναι φανερο το ελλειμμα ενεργειας που εχουν οι Σπερς σε σχεση με το Χιουστον.
Αλλα αδυνατω να θεωρησω φαβορι τους Ροκετς απεναντι στους Σπερς, εκτος αν βγει off ο Leonard!
yorgos
Χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν έδειξαν το χθεσινό ματς. Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πώς κέρδισαν οι Σπερς αφού:
1. Δεν έπαιξε με αθλητικότητα (μικρή συμμετοχή οι Σίμονς και Ντέντμοντ)
2. Έπαιξε καλύτερα όταν... τραυματίστηκε ο Πάρκερ
3. Ο Χάρτνεν ήταν άθλιος και θέλω να δω πώς το κατάφεραν
4. Πώς διάολο τα καταφέρνει ο λατρεμένος Λέοναρντ και να μαρκάρει το μούσια και να είναι εξωφρενικός στην επίθεση; Η όποια συζήτηση για τον MVP στη ρέγκιουλαρ είναι ληγμένη για μένα, απίστευτος μπρος και πίσω.

Ακόμη και με Πάρκερ είμαι πεπεισμένος πως οι Ρόκετς ήταν το φαβορί, τώρα ακόμη περισσότερο... και πληρώνει και 1.95;;;; Τρέχτεεεεε.
tanasen01
QUOTE (yorgos @ May 5 2017, 02:55 ) *
Χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν έδειξαν το χθεσινό ματς. Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πώς κέρδισαν οι Σπερς αφού:
1. Δεν έπαιξε με αθλητικότητα (μικρή συμμετοχή οι Σίμονς και Ντέντμοντ)
2. Έπαιξε καλύτερα όταν... τραυματίστηκε ο Πάρκερ
3. Ο Χάρτνεν ήταν άθλιος και θέλω να δω πώς το κατάφεραν
4. Πώς διάολο τα καταφέρνει ο λατρεμένος Λέοναρντ και να μαρκάρει το μούσια και να είναι εξωφρενικός στην επίθεση; Η όποια συζήτηση για τον MVP στη ρέγκιουλαρ είναι ληγμένη για μένα, απίστευτος μπρος και πίσω.

Ακόμη και με Πάρκερ είμαι πεπεισμένος πως οι Ρόκετς ήταν το φαβορί, τώρα ακόμη περισσότερο... και πληρώνει και 1.95;;;; Τρέχτεεεεε.


Το βρήκα χτες στο ut αλλά σήμερα έχει κατέβει...
1. Ο Σίμονς ήταν καταλυτικός στα 20-κάτι λεπτά που έπαιξε. Τρελή ενέργεια ο τύπος.
2. Βγήκε το σχήμα με ένα μόνο ψηλό. Παίξανε έτσι τόσο στις αρχές του ημιχρόνου, όσο και σχεδόν όλη την 4η περίοδο, σίγουρα 12 λεπτά συνολικά. Και ο Πάρκερ βοήθησε πολύ σε σκορ και δημιουργία μέχρι τον τραυματισμό του. Και ο Γκασόλ ήταν πολύ σημαντικός σε ριμπάουντ κ κοψίματα (έφαγε κ 2-3 όμως αλλά δεν στοίχησαν)
3. Ο Χάρντεν έχανε και ελεύθερα σουτ. Μάλλον είχε κακή ψυχολογία. Πάντως όση ώρα τον φύλαγε ο Λέοναρντ είχε 0/13 σουτ!!! Τον φύλαξαν και οι Γκριν, Μιλς αλλά κ πάλι δεν βρήκε ποτέ ρυθμό επιθετικά. Δημιουργικά μόνο ήταν καλός.
4. Πραγματικά μιλάμε για ρομπότ. Δεν έχω λόγια. Έκανε τα πάντα χτες, άμυνες, κλεψίματα, σκορ με τρελά ποσοστά, δημιουργία (8 ασίστ)...

Με τέτοιο Λέοναρντ όλα είναι πιθανά για τους Σπερς, αλλά το έργο είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο με 1 μόνο pg πλέον.



yorgos
QUOTE(tanasen01 @ May 5 2017, 16:28 ) *
Το βρήκα χτες στο ut αλλά σήμερα έχει κατέβει...
1. Ο Σίμονς ήταν καταλυτικός στα 20-κάτι λεπτά που έπαιξε. Τρελή ενέργεια ο τύπος.
2. Βγήκε το σχήμα με ένα μόνο ψηλό. Παίξανε έτσι τόσο στις αρχές του ημιχρόνου, όσο και σχεδόν όλη την 4η περίοδο, σίγουρα 12 λεπτά συνολικά. Και ο Πάρκερ βοήθησε πολύ σε σκορ και δημιουργία μέχρι τον τραυματισμό του. Και ο Γκασόλ ήταν πολύ σημαντικός σε ριμπάουντ κ κοψίματα (έφαγε κ 2-3 όμως αλλά δεν στοίχησαν)
3. Ο Χάρντεν έχανε και ελεύθερα σουτ. Μάλλον είχε κακή ψυχολογία. Πάντως όση ώρα τον φύλαγε ο Λέοναρντ είχε 0/13 σουτ!!! Τον φύλαξαν και οι Γκριν, Μιλς αλλά κ πάλι δεν βρήκε ποτέ ρυθμό επιθετικά. Δημιουργικά μόνο ήταν καλός.
4. Πραγματικά μιλάμε για ρομπότ. Δεν έχω λόγια. Έκανε τα πάντα χτες, άμυνες, κλεψίματα, σκορ με τρελά ποσοστά, δημιουργία (8 ασίστ)...

Με τέτοιο Λέοναρντ όλα είναι πιθανά για τους Σπερς, αλλά το έργο είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο με 1 μόνο pg πλέον.

Σε ευχαριστώ πολύ. Η βασική μου απορία ήταν πώς τα κατάφερε χωρίς Σίμονς γιατί στο σάιτ που είδα έλεγε ότι έπαιξε 8', βλέπω πως δεν ισχύει.

Θεωρώ πανδύσκολο να πάρει παιχνίδι μέσα στο Χιούστον ο Αγιαντώνης, άρα πλεη οφ τέλος. Ίσως είναι καλύτερα διότι ακόμη κι αν περνούσαν οι Σπερς είχαν λιγότερες πιθανότητες από τους Ρόκετς να κοντράρουν τους πολεμιστές (που δεν τρελαίνουν και κόσμο με την απόδοσή τους πάντως).
thalys
QUOTE (yorgos @ May 5 2017, 18:34 ) *
Θεωρώ πανδύσκολο να πάρει παιχνίδι μέσα στο Χιούστον ο Αγιαντώνης


Spurs@Rockets 103-92

smiley.gif

Δεν έχω δει το ματς, από το boxscore καταλαβαίνω ότι μόνο ο Χάρντεν το πάλεψε και λίγο ο Καπέλα. Όλοι οι άλλοι τα έσπασαν. Ο Αρίζα είχε 17 πόντους με 6/15 σουτ. Υποθέτοντας ότι πολλά σουτ του ήταν ελεύθερα, δεν την λες καλή επίδοση.
tanasen01
Δείτε το πριν το κατεβάσουν! Ή κατεβάστε το πριν το δείτε! 69.gif

Manimal
Οι επιστροφές των Spurs ήταν για σεμινάριο. Όχι μόνο κατάφεραν να δεχθούν μόλις 9 πόντους στο transition, αλλά το σημαντικότερο ήταν που κατέβασαν τον ρυθμό σε επίπεδα, που ανάγκασαν το Χιούστον να παίξει μπάσκετ εποχής McHale. Η μπάλα στον Χάρντεν 15-20 δεύτερα, χωρίς κυκλοφορία, που κατέληγε σε iso είτε θα τελείωνε μόνος είτε θα την έσπαγε για σκοτωμένο σουτ. Ο Αρίζα στο πρώτο ημίχρονο είχε 4/5 τρίποντα και ήταν ο κυριότερος παράγοντας που το Χιούστον έμενε κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο τα έσπασε, αλλά λογικό όταν δεν μπορούσε να βρει ρυθμό η ομάδα, το ίδιο και αυτός.
Έχω κουράσει αλλά θα το ξαναγράψω. Το αστείο με τα φάουλ στον μούσια κάποτε πρέπει να τελειώσει. Στην τρίτη περίοδο χθες εμφανίστηκε μια καρτέλα που στα 8 παιχνίδια των offs έχει κερδίσει 18 φάουλ από την γραμμή του τριπόντου, τα οποία όχι μόνο δεν ήταν αλλά μερικά εξ αυτών ήταν και επιθετικό φάουλ.
yorgos
QUOTE(thalys @ May 6 2017, 14:50 ) *
Spurs@Rockets 103-92

smiley.gif

Δεν έχω δει το ματς, από το boxscore καταλαβαίνω ότι μόνο ο Χάρντεν το πάλεψε και λίγο ο Καπέλα. Όλοι οι άλλοι τα έσπασαν. Ο Αρίζα είχε 17 πόντους με 6/15 σουτ. Υποθέτοντας ότι πολλά σουτ του ήταν ελεύθερα, δεν την λες καλή επίδοση.

Τρελό κουβά μας κέρασε πάλι ο Ποπς!

Ο Αρίζα ήταν ο καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, του βγήκαν και πολλά ελεύθερα σουτ. Ο Χάρντεν έκανε τρομερή τρίτη περίοδο, αλλά κατά τα άλλα δυσκολεύτηκε πολύ με πολλαπλούς αντιπάλους.

Ο Αγιαντώνης είχε εξαιρετική επίθεση: αργό τέμπο, καλές επιλογές, αλλά απέναντι σε μια απρόσμενα καλή άμυνα του Χιούστον στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε πολλά δυσκολα καλάθια, από αυτά που σκοτώνουν την αντίπαλη άμυνα. Το Χιούστον ήταν πολύ συγκεντρωμένο αμυντικά (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) αλλά έβλεπε π.χ. το Γκασόλ να κάνει ματσάρα και το Λαμάρκους να είναι ο παλιός γνωστός.

Προσωπικά αμφιβάλλω ότι μπορούν να ξαναπαίξουν ΤΟΣΟ καλά όλοι οι Σπερς, ότι μπορεί να αντέξει το backcourt ή ότι θα ξαναχάσει τόσα ελεύθερα το Χιούστον, που δείχνει ότι παίζει και άμυνα πλέον.
T.W.Is.M.
Σημερα εχω παιξει νικη του Χιουστον και της Ουασινγκτον.
Εχω δικιο που φοβαμαι πιο πολυ τους Ροκετς;
gerorge
Εχω την εντυπωση οτι ακομα στους ημιτελικους δεν εχουμε δει ματς να ληγει με μονοψηφια διαφορα.Ακομα και το Βοστωνη-Washington που πηγε παραταση 129-119 τελειωσε


Edit:Βιαστηκα πολυ και ξεχασα και το μονο ματς απο τα 3 χθεσινα που ειδα το Cleveland-Raptors tongue.gif
Manimal
Στην χθεσινή νίκη των Ρόκετς 125-104, οι Ρόκετς ήταν καταιγιστικοί από το τρίποντο. Στην τέταρτη περίοδο και πριν να δώσει garbage time στα δεύτερα είχαν 50% ευστοχία. Εξωπραγματικό νούμερο γι΄αυτο το επίπεδο. Το παράλογο είναι ότι τα περισσότερα ήταν πάνω σε άμυνα.
Σε ένα παιχνίδι που ο Καπέλα είχε νωρίς πρόβλημα με φάουλ, το ίδιο και ο Aldridge, ενώ ο Νενέ αποχώρισε τραυματίας μέσα σε 2 λεπτά, αλλά οι Spurs αδυνατούσαν να βρουν λύση στον ξέφρενο ρυθμό των Ρόκετς. Άμυνα σε Gasol & Aldridge έπαιξαν μέχρι και ο Anderson με τον Harden.
Ο Νενέ χάνει τα playoffs και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει την συνέχεια της σειράς. Στην συγκομιδή πόντων δεν πρόσφερε και πολλά μέχρι τώρα, ήταν όμως μία αξιόπιστη λύση για 18 λεπτά.
T.W.Is.M.
QUOTE(Manimal @ May 9 2017, 03:42 ) *
Ο Νενέ χάνει τα playoffs και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει την συνέχεια της σειράς. Στην συγκομιδή πόντων δεν πρόσφερε και πολλά μέχρι τώρα, ήταν όμως μία αξιόπιστη λύση για 18 λεπτά.


Ειναι σημαντικο γιατι οι Ροκετς παιζουν με μικρο rotation(οπως ολες οι ομαδες του D'Antoni) και πρεπει τωρα να αναπληρωσουν τα λεπτα του Nene. Θα μπορεσει ο Harrell(που φανταζομαι θα καλυψει το κενο του) να βοηθησει ή θα παρακαλανε στο Χιουστον να μη βγει ο Capela;
benchwarmer
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 10 2017, 00:44 ) *
Ειναι σημαντικο γιατι οι Ροκετς παιζουν με μικρο rotation(οπως ολες οι ομαδες του D'Antoni) και πρεπει τωρα να αναπληρωσουν τα λεπτα του Nene. Θα μπορεσει ο Harrell(που φανταζομαι θα καλυψει το κενο του) να βοηθησει ή θα παρακαλανε στο Χιουστον να μη βγει ο Capela;


Ο Ντ'Αντόνι πάντως δήλωσε ότι πλέον θα ξεκινάει ο Γκόρντον, με τον Άντερσον από πάγκο (στο 5 φαντάζομαι?)
Αλλά ναι, πιστεύω θα χρειαστεί ο Χάρελ, που είχε δείξει πολύ καλά δείγματα όσο έπαιξε. Να δούμε...
klow13
Το ποσο κακός ήταν ο χαρντεν στην παράταση δεν περιγράφεται.2 λάθη ενώ οι ροκετς είχαν το μομεντουμ,ανύπαρκτη άμυνα και αχρείαστο φάουλ στο γκολ φάουλ του γκριν και γενικά άθλιες αποφάσεις.Μονος του το χασε και γενικά χάθηκε μεγάλη ευκαιρία χωρίς Λέοναρντ στην παράταση.Λίγος δυστυχώς.

Τετελεσται,και να πάρουμε το 6ο ματς στο Χιούστον δεν βλέπω να παρουσιάζεται άλλη ευκαιρια σαν τη σημερινή στο game 7.
tanasen01
Το καλύτερο παιχνίδι της σειράς. Πολύ κλειστό rotation από τον D'Antoni, καθώς έβγαλε όλο το ματς με 7 παίκτες κ μόνο 2 ψηλούς. Οι Σπερς λόγω Μανού* και κυρίως λόγω Γκριν το πήραν στην παράταση. Φοβερές άμυνες του Simmons πάνω στον Harden ειδικά εκείνο το επιθετικό που κέρδισε στην παράταση ήταν καθοριστικό.
Τελικά ο Kawhi είναι γήινος αφού στραμπούληξε τον αστράγαλο στην τέταρτη περίοδο και δεν έπαιξε ούτε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής περιόδου, όπου ο Γκασόλ ξέχασε να κάνει 2ο σκριν στον Μιλς μπας κ μπορέσει να πάρει το τελευταίο σουτ, ούτε στην παράταση.
Στην παράταση φάνηκε η κούραση στους παίκτες των Rockets και η έλλειψη καθαρού μυαλού.

*Για τον Τζινόμπιλι ό,τι και να πω είναι λίγο. 40 χρονών και χωρίς υπερβολή βρισκόταν παντού στο γήπεδο. Clutch σουτ, ασίστ, άμυνες και φυσικά το μπλοκ στον Χάρντεν στην λήξη (έκανε κ ένα κάρφωμα in traffic!)

Ακόμα βέβαια δεν μου εμπνέει σιγουριά η ομάδα του Ποπ και δίνω αρκετές πιθανότητες στους Ρόκετς να πάρουν 2 συνεχόμενα παιχνίδια. 60-40 οι πιθανότητες υπέρ των Σπερς πλέον
whaler
Τι ματσάρα, ίσως το καλύτερο των φετινών playoff ως τώρα...
Οι Spurs έχουν μέταλλο, είναι ομάδα και ακόμα και ο τραυματισμός του Parker δεν έχει φανεί καθόλου. Έχουν απέναντι μια ομάδα με πολύ ταλέντο, αλλά, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, άπειρη. Και αυτό, όπως φαίνεται, θα τους κοστίσει. Ο τραυματισμός του Nene είναι καθοριστικός, γιατί ο Capela είναι μικρός, κάνει χαζά φάουλ, πηδάει σε λάθος χρόνους, δίνοντας ευκαιρίες στην αντίπαλη ομάδα, θέλει δουλειά. Ο Βραζιλιάνος έδινε ποιοτικά λεπτά και ας μη φαινόταν στο σκοράρισμα.

Μάλλον πάμε για Game 7 πάντως, τουλάχιστον θα χαρούμε μπάσκετ.
Quincy
QUOTE(kouch @ May 10 2017, 11:51 ) *
Μάλλον πάμε για Game 7 πάντως, τουλάχιστον θα χαρούμε μπάσκετ.


Ειδικά αν λείψει ο Kawhi είναι το πιθανότερο σενάριο. Ίσως αποδειχτεί η καλύτερη φετινή σειρά αυτή -μιας και με χαλάνε κάπως οι ίδιοι τελικοί για 3η σερί χρονιά-.
klow13
Δεν γινεται να βγει το ματς με 7 παικτες.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εμπιστευεται καθολου ντεκερ και χαρελ ο νταντονι.Ο ενας ειναι winner απο το κολλεγιο και ο αλλος επαιξε πολυ καλα εν τη απουσια του καπελα στην ρεγκιουλαρ.Εστω τα 7 και 11 λεπτα που επαιξαν απο τους σπερς αντερσον και λι,καλυτεροι δεν ειναι.Αλλο τα 44 λεπτα που επαιξε ο γκορντον πχ,αλλο τα 32 του μανου οταν στην κουραση συνυπολογιζεται και η παραταση.
Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενας τραυματισμος αλλαξε ολο το ροτεισον.Λογος που ο γκορντον δεν επαιξε καλα ηταν και οτι ξεκινησε,πλεον ειναι 6ος παικτης,ειναι συνηθισμενος να ερχεται απο παγκο.
Ειδικα το μπακ απ σεντερ αντερσον δεν βγαζει καθολου νοημα.Και δεν υπαρχει ενας ψηλος να ρολαρει μετα το πικ αλλα και η αμυνα ειναι ανυπαρκτη.Οταν πηραμε διαφορα 10 ποντων στην τριτη περιοδο οι σπερς εμειναν στο παιχνιδι χαρη σε ανενοχλητα λει απ επειδη ριμ προτεκτορ ηταν ο αντερσον.
Ειναι το ιδιο σεναριο με αυτο της ρεγκιουλαρ σιζον οπου οι σπερς πηραν 3-1 τη σειρα αγωνων με 3 νικες οριακα στο τελος.Αν και ματσαρουμε παρα πολυ καλα απεναντι τους,αν το ματς παει στο τελος το χουν παρει οι σπερς.Ο μονος τροπος προκρισης ειναι με 2 σχετικα ανετες νικες και για αυτο δινω 90-10 υπερ σαν αντονιο.
tanasen01
O Leonard δήλωσε ότι θα παίξει πάντως αύριο. Όντως αυτό με τον Harrell δεν το χω καταλάβει. Μια χαρά παίκτης rotation ήταν και θα ήταν πολύτιμος τώρα.
Όπως και με τον Ντέντμον, ο οποίος ήταν βασικός σχεδόν σε όλο το 2ο γύρο της regular και είναι μακράν ο καλύτερος αμυντικός ψηλός του Ποπ.
SteveNashidis
O Ιταλός τα ίδια έκανε και με εμάς στα οφς. Έπαιζε με Diaw center, μέχρι τελικής πτώσεως. Πάλι του είχε τύχει ο τραυματισμός του βασικού του σέντερ (Αμάρε) και δεν άλλαξε rotation. Νομίζω θα ζήσει και θα πεθάνει με τον Άντερσον στο 5 και το ποσοστό των εύστοχων τριπόντων.
Manimal
Μέσα από την συνολική εικόνα του ματς πάντως, η απουσία του Νενέ δεν ήταν και τόσο εμφανής. Περισσότερο χάθηκε γιατί εξαντλήθηκαν οι ανάσες του Χάρντεν. Οι δεινόσαυροι των Spurs είναι πολύ χάλια. O Aldridge με δυσκολία πλέον ποστάρει τον Beverly και στην άμυνα είναι δυο ταχύτητες κάτω. Oι Ρόκετς στην κανονική διάρκεια ήταν πιο κυρίαρχοι στο ζωγραφιστό που τους έδωσε και την δυνατότητα να προηγούνται στην μεγαλύτερη διάρκεια παρά το ότι σούταραν με 37% από το τρίποντο. Είναι εμφανές ότι οι Spurs στερούνται αθλητικότητας. Μπαίνει ο Simmons και αλλάζουν επίπεδο. Μεγαλύτερη απορία έχω γιατί είναι παροπλισμένος ο Dedmon παρά ο Harel.
nikolas12
Χαρά του μπάσκετ το χθεσινό παιχνίδι και αυτή η σειρά γενικότερα. Δε φάνηκε να επηρεάζει χθες τους Rockets η απουσία του Nene, αλλά σίγουρα θα φανεί στα επόμενα 2 παιχνίδια. Την εμμονή του Pop να μη βάζει περισσότερο τους αθλητικούς του παίκτες και προτιμάει τους μπασκετικούς. Με την απουσία του Nene, ο πιτσιρικάς Capela παίζει πιο πολύ, δώσε χρόνο και στον Dedmon να ξεκουραστούν οι υπόλοιποι ψηλοί. Μετά τον τραυματισμό του Parker, o Simmons έπαιξε περισσότερο και βοήθησε πάρα πολύ. Θεωρώ πως πρέπει να ανοίξει έστω και λίγο το rotation, γιατί και να περάσουν τους Rockets, με τους Warriors θα έχουν μεγάλο θέμα.
Zephyr
QUOTE(Voyager @ May 10 2017, 21:12 ) *
O Ιταλός τα ίδια έκανε και με εμάς στα οφς. Έπαιζε με Diaw center, μέχρι τελικής πτώσεως. Πάλι του είχε τύχει ο τραυματισμός του βασικού του σέντερ (Αμάρε) και δεν άλλαξε rotation. Νομίζω θα ζήσει και θα πεθάνει με τον Άντερσον στο 5 και το ποσοστό των εύστοχων τριπόντων.


Και καλά ο Ντιό είχε μπασκετικό μυαλό και έπαιξε και με center στους Spurs όταν χρειάστηκε. Αυτό με τον Anderson είναι αστείο, πιο πολύ center είναι ο Αγραβάνης ξέρω γω. Από κει και πέρα με το τρίποντο ζουν και αναπνέουν οι Rockets αλλά και να περάσουν δεν γίνεται να πάνε με αξιώσεις σε τελικό Δύσης χωρίς plan b. Anyway, οι Spurs είναι σκυλιά μαύρα και δεν τους ξεγράφω όσες απουσίες κ αν έχουν.
RipCity
QUOTE (Zephyr @ May 11 2017, 10:07 ) *
Anyway, οι Spurs είναι σκυλιά μαύρα και δεν τους ξεγράφω όσες απουσίες κ αν έχουν.


Νομίζω πως εδώ αντιμετωπίζεται το πρόβλημα των Spurs. Ότι ξέρουν πολύ μπάσκετ όλοι, αλλά δεν είναι σκυλιά μαύρα. Δεν αντέχουν το αθλητικό παιχνίδι και το πάνω κάτω. Εύστοχα έχει αναφερθεί ότι μπαίνει ο Simmons κι ανεβαίνουν επίπεδο.
Mr_Cadwell
Go hard(en) or go home σήμερα για τους Houston Rockets οπότε βλέπω να σκυλιάζουν και να το στέλνουν σε τελευταίο γκραγκινιολικό game 7. smiley.gif

RipCity
Έξω ο Kawhi.
tanasen01
QUOTE (RipCity @ May 12 2017, 01:49 ) *
Έξω ο Kawhi.


Simmons βασικός κ Anderson λογικά θα πάρει παραπάνω λεπτά. Θα ήθελα να δω κ Bertans. Για να δούμε αν θα γίνει καμιά έκπληξη. Αν και δεν το πιστεύω.
thalys
Με εκνευρίζει αρκετά ο τρόπος που ζητάει βολές σε κάθε φάουλ ο Χάρντεν, ακόμη κι αν είναι στη σέντρα με πλάτη στο καλάθι ξερω γω.
RipCity
Ψιλοαισθησιακή ταινία στα πρώτα 16 λεπτά με τη διαφορά να φτάνει και τους 21 και τον Harden όχι απλά να μην έχει βάλει καλάθι, αλλά να μην έχει πάρει καν σουτ.
Manimal
Ο Μούσιας δεν υπάρχει στο παρκέ. Κάπου αλλού βρίσκεται. Τα λάθη που κάνει είναι τραγικά. Έχει συμπλρώσει ήδη 3 φάουλ και ακόμα δεν ολόκληρώθηκε η δεύτερη. Στην άμυνα ήδη άρχισε να φορτώνεται η πλευρά του. Οι περισσότερες επιθέσεις των Spurs χτυπάνε στον Harden.
Aldridge θυμίζει από παλιά. Πάρα πολύ καλός.
Τρομερή ενέργεια τα σπιρούνια, την ίδια στιγμή που οι Ρόκετς έχουν πέσει σε λήθαργο. Αν δεν μπουν μαζεμένα τρίποντα να ξυπνήσουν δεν μπορώ να δω πως θα γυρίσει το παιχνίδι.
tanasen01
Καιρός ήταν να βγει μπροστά ο LA. Αυτός που με έχει σκλαβώσει όμως είναι ο Simmons ή αλλιώς Kawhi 2.0. Πραγματικά σκυλιάζει στην άμυνα, ενώ στην επίθεση έχει 6/9! Αποκάλυψη ο τύπος.
RipCity
Epic fail το σημερινό. ο Harden έχει πάθει κοκομπλόκο, ούτε πάσα στα δύο μέτρα δε βγάζει.
RipCity
Να πας να παίξεις παιχνίδι δίχως αύριο μπροστά στον κόσμο σου και να τρως 40άρα από τον Gasol, τον Aldridge και κάτι DLeaguers. Το λες και ξεφτυλίκι.
Conan1982
Ότι και να πεις για τους Σπερς και τον Πόποβιτς είναι λίγο, χωρίς καλό πικ στα ντραφτ από την επιλογή του Τιμ, με απουσίες, γερασμένοι και όμως συνεχίζουν να είναι στον αφρό.
Μπορεί να μην είναι η πιο θεαματική ομάδα όμως λίγη σημασία έχει.
nikolas12
Respect στους Spurs γι' αυτό που κατάφεραν. Χωρίς τον καλύτερο τους παίκτη, με τραυματία παίκτη-κλειδί και έκαναν πλάκα στους Rockets παίζοντας ομαδικό και προσηλωμένο μπάσκετ και εξαφανίζοντας τον καλύτερο παίκτη του αντιπάλου. Τρομερός ο Aldridge χθες, ο Simmons έχει δείξει ότι είναι παικτούρα από το πρώτο ματς της χρονιάς με τους Warriors και γενικά μπορεί μετά το πρώτο ματς πολλοί βιάστηκαν να χρίσουν τις Ρουκέτες φαβορί, αλλά συνολικά τα Σπιρούνια έπαιξαν εξαιρετικά, στα περισσότερα ματς είχαν τις λύσεις ως προς την αντιμετώπιση του Harden τόσο επιθετικά όσο και δημιουργικά, όντας άριστα προετοιμασμένοι και με σαφές πλάνο. Θεωρώ πως ακόμα χρειάζονται μία ένεση αθλητικότητας, γιατί βλέπουμε τι γίνεται με Kawhi-Simmons στο παρκέ, αλλά ειλικρινά δε μπορώ να περιμένω τους τελικούς με τους Warriors.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.