Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α.Ε.Κ. - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
Pages: 1, 2
nikefalin
QUOTE(Vas @ Jan 4 2010, 01:15 ) *
οχι οχι οχι!! rolleyes.gif

Δεν τους δικαιολογούμε! Η βία είναι καταδικαστέα!
Αλλά σε ένα άναρχο κράτος δεν μπορείς να κατηγορείς τον πολίτη που είναι παράνομος.

Δεν μπορώ να τον καταδικάσω τον κάφρο που πήγε και χτύπησε. Γιατί όπως γράφει και ο Timemaster, κάποιος άλλος προάγει νόμιμα την Βια χωρίς κανείς να κάνει κάτι! Γιατί κάποιοι δημιουργούν ιδιωτικούς στρατούς, χωρίς πάλι κανένα κράτος να κάνει κάτι...

Ο συγκεκριμενος Δημοσιογράφος είναι απλά το οργανο του κυρίου"Προέδρου". επειδή δεν μπορείς να χτυπήσεις τον "Προεδρο" χτυπάς το όργανο. Οπως με το κράτος. Επειδή δεν μπορείς να χτυπήσεις το κράτος, χτυπάς τα όργανα....


εγώ βλέπω μια αντίφαση.

Μπορεί και να ναι ντροπή να κάνει κάποιος ένα επάγγελμα με λανθασμένο, υποβολιμαίο ,"ένοχο" αν θέλετε τρόπο, αλλά δεν υπάρχει κοινωνία αν το πρότυπο που βάζουμε είναι "δεν τον καταδικάζω αυτόν που χτύπησε".
Ετσι
όπως π.χ ανέχεσαι άνετα τον πρόεδρο που λες να σε μ.....-(να μια αντίφαση ακόμα-) συνεχίζεις , δεν τρέχει τίποτα, δεν πέθανε και κανένας και την επόμενη φορά μπορεί και να σαι και συ στη θέση του "κακού επαγγελματία".

QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Jan 4 2010, 01:18 ) *
Τωρα τι θα κανουμε θα στρουθοκαμηλιζουμε???
Δεν ειναι γνωστο τοις πασι οτι ΟΛΕΣ οι ομαδες εχουν στις ταξεις των οπαδων τους ατομα με... "μειωμενες ηθικες αναστολες"!!?
Οταν ο καθε διαιτητης κι ο καθε -ο Θεος να τον κανει- δημοσιογραφος σφυριζουν ή γραφουν τη μαλακια τους, πρεπει να ειναι ετοιμοι να δεχτουν τις συνεπειες!

Σε καμια περιπτωση δεν τασσομαι υπερ των επεισοδιων, ουτε οσων τα προκαλεσαν. Αλλα ΟΧΙ δεν θα κατσω να στεναχωριεμαι για τον καθε... αχαρακτηριστο που φοραει γκρι κι ειναι στο παρκε ή ειναι με γραβατα στα δημοσιογραφικα θεωρια και ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ο ιδιος για 1002 αλλα επεισοδια, συρραξεις, τραυματισμους, συλληψεις κλπ...


αν αυτή η ευθύνη που λες έχει προκύψει με κάποιον τρόπο(νομικό κυρίως) και δεν είναι έτσι στον αέρα , και συ την ανέχεσαι τόσα χρόνια κακώς που δεν έχεις αντιδράσει και δεν εννοώ να πας να πλακώσεις κάπιον στο ξύλο με την παρέα σου ( αλλά ούτε και μόνος σου).

αλλά επειδή δεν έχεις αντιδράσει μάλλον την συζητάμε φιλολογικά. όμως αλλο πράγμα η κουβέντα εδώ κι αλλο να δεις άνευ προφανούς λόγου και αιτίας 60 ακατοίκητους νεάτερνταλ να σε κυνηγούν και να μην μπορείς καν να ανταποδώσεις .

Φαντάσου να σαι και παίκτης , ( κι αυτό επάγγελμα είναι ) και αν σου πετάνε από μπουκαλάκια εως και σφαιράκια και δυναμιτάκια γιατί απλά το χρώμα της φανέλας σου είναι διαφορετικό. Καταλαβαίνετε πόσο επικύνδυνη έιναι αυτή η άποψη ?
Emanuel David Ginobili
QUOTE(nikefalin @ Jan 4 2010, 01:29 ) *
αν αυτή η ευθύνη που λες έχει προκύψει με κάποιον τρόπο(νομικό κυρίως) και δεν είναι έτσι στον αέρα , και συ την ανέχεσαι τόσα χρόνια κακώς που δεν έχεις αντιδράσει και δεν εννοώ να πας να πλακώσεις κάπιον στο ξύλο με την παρέα σου ( αλλά ούτε και μόνος σου).

αλλά επειδή δεν έχεις αντιδράσει μάλλον την συζητάμε φιλολογικά. όμως αλλο πράγμα η κουβέντα εδώ κι αλλο να δεις άνευ προφανούς λόγου και αιτίας 60 ακατοίκητους νεάτερνταλ να σε κυνηγούν και να μην μπορείς καν να ανταποδώσεις .

Φαντάσου να σαι και παίκτης , ( κι αυτό επάγγελμα είναι ) και αν σου πετάνε από μπουκαλάκια εως και σφαιράκια και δυναμιτάκια γιατί απλά το χρώμα της φανέλας σου είναι διαφορετικό. Καταλαβαίνετε πόσο επικύνδυνη έιναι αυτή η άποψη ?


Δηλαδη τον τυπο τον κυνηγησαν επειδη εγραφε σε εφημεριδα αλλου χρωματος? Γιατι εγω νομιζα πως τον κυνηγησαν γιατι εγραφε ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΕΣ και ΠΡΟ(Σ)ΚΑΛΟΥΣΕ αλλους Νεατερνταλ να σε πραξεις βιας!
Αυτο ειναι ΠΟΙΝΙΚΑ ΚΟΛΑΣΙΜΟ... Τοσο απλα.
Οι πραξεις βιας εις βαρος αθλητων (κι εγω αθλητης ειμαι) ειναι αποτροπαιες, χυδαιες και κατδικασταιες.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση το μονο που βλεπω εγω ειναι ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ!
nikefalin
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Jan 4 2010, 01:38 ) *
Δηλαδη τον τυπο τον κυνηγησαν επειδη εγραφε σε εφημεριδα αλλου χρωματος? Γιατι εγω νομιζα πως τον κυνηγησαν γιατι εγραφε ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΕΣ και ΠΡΟ(Σ)ΚΑΛΟΥΣΕ αλλους Νεατερνταλ να σε πραξεις βιας!
Αυτο ειναι ΠΟΙΝΙΚΑ ΚΟΛΑΣΙΜΟ... Τοσο απλα.
Οι πραξεις βιας εις βαρος αθλητων (κι εγω αθλητης ειμαι) ειναι αποτροπαιες, χυδαιες και κατδικασταιες.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση το μονο που βλεπω εγω ειναι ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ!


ωραία αυτοδικία.....

αλήθεια το ποινικά κολάσιμο που περιγράφεις γιατί δεν το κυνήγησες ? δεν έκανες μια μύνηση π.χ. πριν το παιχνίδι ( ή έστω μια αναφορά στην ΚΑΕ να μην του επιτρέψουν να μπει) μπας και γλιτώναμε πρόστιμα , τιμωρίες έδρας κλπ ?
( μάλλον είναι καλύτερο το "μάτι αντί για μάτι " ? )

αφού δεν έγινε κάτι τέτοιο και δεν τα γλιτώσαμε , ας το χουμε υπόψιν μας την επόμενη φορά τουλάχιστον , θα ναι μια πρόοδος από το να πάμε να τον δείρουμε 60 άτομα τον έναν....
Germany96
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Jan 4 2010, 01:38 ) *
Στη συγκεκριμενη περιπτωση το μονο που βλεπω εγω ειναι ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ!

Τα παληκαρια αυτα δηλαδη κατα βαθος καταπολεμουσαν τον χουλιγκανισμο icon_drunk.gif
ashton
Ενημερωτικά, στις ...παράπλευρες απώλειες των όσων έγιναν στο ημίχρονο στα δημοσιογραφικά, ήταν και η γνωστή τηλεπερσόνα Τζίνα Ντρούλις, που ενώ μιλούσε αμέριμνη βρέθηκε να μετράει τα σκαλιά καθώς έπεσε πάνω της ένας που έσπρωξε ένας αυτόκλητος τιμωρός και τη σκαπούλαρε με μελανιές και πρηξίματα, όπως έγραψε και στο ... facebook.

(ή κάνουμε ρεπορτάζ, ή δεν κάνουμε...)
Emanuel David Ginobili
QUOTE(nikefalin @ Jan 4 2010, 01:46 ) *
ωραία αυτοδικία.....

αλήθεια το ποινικά κολάσιμο που περιγράφεις γιατί δεν το κυνήγησες ? δεν έκανες μια μύνηση π.χ. πριν το παιχνίδι ( ή έστω μια αναφορά στην ΚΑΕ να μην του επιτρέψουν να μπει) μπας και γλιτώναμε πρόστιμα , τιμωρίες έδρας κλπ ?
( μάλλον είναι καλύτερο το "μάτι αντί για μάτι " ? )

αφού δεν έγινε κάτι τέτοιο και δεν τα γλιτώσαμε , ας το χουμε υπόψιν μας την επόμενη φορά τουλάχιστον , θα ναι μια πρόοδος από το να πάμε να τον δείρουμε 60 άτομα τον έναν....


Eσυ γιατι δεν το κυνηγησες?
nikefalin
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Jan 4 2010, 01:57 ) *
Eσυ γιατι δεν το κυνηγησες?


γιατί εμένα δεν με αγγίζει το γραπτό του οποιουδήποτε. Και δεν θα έφτανα ποτέ να σιγοντάρω την αυτοδικία και με τέτοιο τρόπο.
Αν είχα πρόβλημα , θα τον εβρισκα μόνος μου κι όχι σένα γήπεδο για να γίνει ο εύκολος στόχος...απλά πράγματα.

"αυτό που δεν θες να σου κάνουν μην το κάνεις κι εσύ"
Emanuel David Ginobili
QUOTE(nikefalin @ Jan 4 2010, 02:02 ) *
γιατί εμένα δεν με αγγίζει το γραπτό του οποιουδήποτε. Και δεν θα έφτανα ποτέ να σιγοντάρω την αυτοδικία και με τέτοιο τρόπο.
Αν είχα πρόβλημα , θα τον εβρισκα μόνος μου κι όχι σένα γήπεδο για να γίνει ο εύκολος στόχος...απλά πράγματα.

"αυτό που δεν θες να σου κάνουν μην το κάνεις κι εσύ"


Τι σχεση εχει το τι σου κανει το γραπτο καποιου? Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι εγω αν ειχα τη δυνατοτηα να ημουν μεσα θα ασχλιομουν με τον συγκεκριμενο τυπο ή θα πετουσα αντικειμενο μεσα???

Εσενα που σε ενοχλει η βια γιατι δεν κυνηγας τον ηθικο αυτουργο της??? Τοσο απλο ηταν το ερωτημα μου...
panos75
QUOTE(ashton @ Jan 4 2010, 01:54 ) *
Ενημερωτικά, στις ...παράπλευρες απώλειες των όσων έγιναν στο ημίχρονο στα δημοσιογραφικά, ήταν και η γνωστή τηλεπερσόνα Τζίνα Ντρούλις, που ενώ μιλούσε αμέριμνη βρέθηκε να μετράει τα σκαλιά καθώς έπεσε πάνω της ένας που έσπρωξε ένας αυτόκλητος τιμωρός και τη σκαπούλαρε με μελανιές και πρηξίματα, όπως έγραψε και στο ... facebook.

(ή κάνουμε ρεπορτάζ, ή δεν κάνουμε...)


Καλά έλεγα ότι μου φάνηκε γνωστή φυσιογνωμία η τύπισα. Έχει γούστο ο αδελφός της ο Καμπούρης να ασχοληθεί αύριο στην εκπομπή του με τα επεισόδια.
icon_drunk.gif
ashton
είναι σχεδόν μόνιμη θαμώνας πάντως στο Ελληνικό .
panos75
QUOTE(ashton @ Jan 4 2010, 02:16 ) *
είναι σχεδόν μόνιμη θαμώνας πάντως στο Ελληνικό .


Είναι ΑΕΚ ή έχει πάρε-δώσε με κάναν παίκτη αλά Νικολέτα Ράλλη;
ashton
Δεν ξέρω...
πάντως στο facebook έχει friends τη μισή ομάδα (Mαρίνο, Αρτελάρη, Καλλινικιδη, Παπαντωνίου, Δορκοφίκη) αλλά και πάμπολλους από άλλες ομάδες.
alexanderthegreat
QUOTE(ashton @ Jan 3 2010, 23:30 ) *
στο ΣΕΦ και στο ΟΑΚΑ έχουμε δει περισσότερα χωρίς να έχει αδειάσει γήπεδο πάντως..



ναι.
Δίπλα ήμουν, αφού η θέση μου είναι κάτω από εκεί που έγινε το τζερτζελο..

στο σεφ αποκλείεται αφού σε κάθε αγώνα είναι τρεις και ο κούκος
wagner love
Η Ντρούλις είναι αεκτζού. Είναι πραγματική αδερφή του καμπούρη? icon_drunk.gif icon_drunk.gif
Ωραία καραμέλα ότι φταίνε οι εφημερίδες για όλα. IQ πέντε όποιος έχει (όχι παραπάνω) δεν επηρεάζεται και τις κοροΪδεύει...
Emanuel David Ginobili
QUOTE(wagner love @ Jan 4 2010, 05:03 ) *
Η Ντρούλις είναι αεκτζού. Είναι πραγματική αδερφή του καμπούρη? icon_drunk.gif icon_drunk.gif
Ωραία καραμέλα ότι φταίνε οι εφημερίδες για όλα. IQ πέντε όποιος έχει (όχι παραπάνω) δεν επηρεάζεται και τις κοροΪδεύει...


Αυτοι που κανουν μπ#$^λα τα γηπεδα της χωρας σε μπαλα, μπασκετ, βολλευ (ανδρων-γυναικων) και πολο, σου φαινεται να 'χουν παραπανω ΙQ???
wagner love
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Jan 4 2010, 05:08 ) *
Αυτοι που κανουν μπ#$^λα τα γηπεδα της χωρας σε μπαλα, μπασκετ, βολλευ (ανδρων-γυναικων) και πολο, σου φαινεται να 'χουν παραπανω ΙQ???

Αυτοί αν το ήθελε η πολιτεία και ΟΙ ΙΔΙΕΣ οι ομάδες θα είχαν αφανιστεί ήδη καρντάση
Emanuel David Ginobili
QUOTE(wagner love @ Jan 4 2010, 05:10 ) *
Αυτοί αν το ήθελε η πολιτεία και ΟΙ ΙΔΙΕΣ οι ομάδες θα είχαν αφανιστεί ήδη καρντάση


To ξερω ρε αδελφε, αλλα δεν θελουν η πολιτεια κι οι ομαδες και δεν εξαφανιζονται. Τα ΜΜΕ, τα χρωματιστα και τα "μη" καποιες φορες, ειναι ηθικοι αυτουργοι επεισοδιων...
Αυτο ειπα, που ακριβως λεω πως φταινε για ΟΛΑ οι εφημεριδες???
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(panos75 @ Jan 4 2010, 02:11 ) *
Αυτό το έχουμε ξαναπεί. Οι κυριότεροι ίσως υπεύθυνοι για την καθιέρωση της καφρίλας στα ελληνικά γήπεδα είναι οι πατσαβούρες τύπου "Πράσινης" και "Πρωταθλητή".

Ο Πρωταθλητης και η Πρασινη ειναι εφημεριδες με 10 και 5 χρονια υπαρξης.
Δηλαδη πριν απο αυτες τις εφημεριδες τα γηπεδα ηταν εκκλησιες??

Μην λεμε οτι θελουμε.


ΥΓ. Γιαννακη ακομα δεν παραιτηθηκες??
wagner love
QUOTE(Emanuel David Ginobili @ Jan 4 2010, 05:13 ) *
To ξερω ρε αδελφε, αλλα δεν θελουν η πολιτεια κι οι ομαδες και δεν εξαφανιζονται. Τα ΜΜΕ, τα χρωματιστα και τα "μη" καποιες φορες, ειναι ηθικοι αυτουργοι επεισοδιων...
Αυτο ειπα, που ακριβως λεω πως φταινε για ΟΛΑ οι εφημεριδες???

Δεν απευθύνηθηκα συγκεκριμένα... Αλλά και πάλι διαφωνώ ότι μία εφημερίδα είναι ηθικός αυτουργός ό,τι και αν γράφει. Στο κάτω κάτω και αυτές έχουν νομίζω ένα πειθαρχικό όργανο...Τέλος πάντων. Σημασία έχει ότι κάθε φορά λέμε τα ίδια. Αυτό λέει πολλά νομίζω!
nikefalin
QUOTE(wagner love @ Jan 4 2010, 05:03 ) *
Η Ντρούλις είναι αεκτζού. Είναι πραγματική αδερφή του καμπούρη? icon_drunk.gif icon_drunk.gif
Ωραία καραμέλα ότι φταίνε οι εφημερίδες για όλα. IQ πέντε όποιος έχει (όχι παραπάνω) δεν επηρεάζεται και τις κοροΪδεύει...


υποκλείνομαι στο ρεπορτάζ Ashton ( και θα προτιμούσα τέτοιο ρεπορτάζ να με υποκινεί-καθοδηγεί smiley.gif )

Η καραμέλα δεν είναι από μόνη της λαθεμένη. Αλλά η λογική του "φταίει και ο Χατζηπετρής οπότε ας τα κάνουμε μπουρδέλο" ρίνχκει άκυρο στον λοβό.

Click to view attachment



εδώ πάντως φαίνεται ένας παλικαράς ξεκάθαρα ( αυτός που είναι πίσω από τον Αγγελο). Που φυσικά κανείς δεν θα του κάνει τίποτα γιατί ούτε κράτος σοβαρό έχουμε, ούτε και η ΚΑΕ θέλει να απαλλαγεί από τα βαρίδια που κουβαλά.
Air Kef
Χαρίδημε, τόσα χρόνια παρέα εδώ μέσα, θεωρώ ότι είναι πολύ άσχημο το πρώτο πράγμα που γράφεις όταν γίνεται το εκάστοτε γήπεδο της ΑΕΚ πεδίο μάχης, ότι τα ίδια κάνουν ΟΣΦΠ και ΠΑΟ και δεν τιμωρούνται.
Δεν είναι λογική αυτή.
Με την ίδια λογική να κάνουμε το ΣΕΦ κόλαση και να λέμε "μα κι ο ΠΑΟ που ειναι πρώτος, τα ίδια και χειρότερα κανει και δεν του κάνουν τπτ".

Οι υγιώς σκεπτόμενοι φίλαθλοι, ας μην έχουμε τέτοιo σκεπτικό.

Είδα και το φωτορεπορτάζ.
Προσωπικά, με τόσα στρουμφάκια και χελώνες μέσα στο γήπεδο, μόνο μπάσκετ δεν θα μπορούσα να παίξω, είναι αποκαρδιωτικό.

Λύκε, ακόμα να βαρεθείς;
Με ένα σοβαρό πλέι κατέβηκε η ομάδα, σοβαρευτείτε κάποιοι επιτέλους, or try to get a life.
panos75
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Jan 4 2010, 05:16 ) *
Ο Πρωταθλητης και η Πρασινη ειναι εφημεριδες με 10 και 5 χρονια υπαρξης.
Δηλαδη πριν απο αυτες τις εφημεριδες τα γηπεδα ηταν εκκλησιες??

Μην λεμε οτι θελουμε.


Μπροστά στα όσα έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια (Ευθυμιάδης, Ριζούπολη, αεροβόλα, κλπ.) τα γήπεδα ήταν πραγματικά εκλησσίες την δεκαετία του '80.

Θυμάμαι όταν είχε σκοτωθεί ο Μπλιόνας (που ήταν όντως μεμονωμένο περιστατικό και ατύχημα) είχε γίνει πανελλήνιο σκάνδαλο.
Τώρα γίνονται δολοφονικές απόπειρες σχεδόν κάθε Σ/Κ και ουδείς συγκινείται. Έχουμε πάθει (και) σε αυτόν τον τομέα Μιθριδατισμό.
Vas
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Jan 4 2010, 05:16 ) *
Ο Πρωταθλητης και η Πρασινη ειναι εφημεριδες με 10 και 5 χρονια υπαρξης.
Δηλαδη πριν απο αυτες τις εφημεριδες τα γηπεδα ηταν εκκλησιες??

Μην λεμε οτι θελουμε.


ΥΓ. Γιαννακη ακομα δεν παραιτηθηκες??



Όχι δεν ήταν εκκλησίες!

Αλλά με την ύπαρξη αυτών των φυλλάδων νομιμοποιήθηκε η πρόκληση Βίας.

Το θέμα ότι όλοι κατηγορούμε τον τελευταίο κρίκο την βίας. (Αν και σπάνια) βλέπουμε οπαδούς να συλλαμβάνονται (τις πιο πολλές φορές δικαίως) αλλά ΠΟΤΕ δεν έχει γίνει σύλληψη των αυτουργών!! Το φαινόμενο αυτό δεν παρατηρείτε μόνο στον αθλητισμό.
ashton
QUOTE(Air Kef @ Jan 4 2010, 10:54 ) *
Χαρίδημε, τόσα χρόνια παρέα εδώ μέσα, θεωρώ ότι είναι πολύ άσχημο το πρώτο πράγμα που γράφεις όταν γίνεται το εκάστοτε γήπεδο της ΑΕΚ πεδίο μάχης, ότι τα ίδια κάνουν ΟΣΦΠ και ΠΑΟ και δεν τιμωρούνται.
Δεν είναι λογική αυτή.


τη θέση μου για το θέμα την είπα πριν σχεδόν 10 χρόνια...
http://www.aek.com/basketball/info/99_00/r.../a1_aekosfp.htm
nikefalin
QUOTE(ashton @ Jan 4 2010, 12:13 ) *
τη θέση μου για το θέμα την είπα πριν σχεδόν 10 χρόνια...
http://www.aek.com/basketball/info/99_00/r.../a1_aekosfp.htm


καλά κάνεις και το υπενθυμίζεις γιατί μετά από 10 χρόνια δεν είναι και εύκολο να θυμόμαστε, άσε που το φόρουμ δεν υπήρχε τότε :-)
ashton
τώρα που ξαναβλέπω το λινκ, όμως παρατηρω πως κάτι φωτό "εξαφανίστηκαν" σε διάφορες μεταφορές του σέρβερ, και θα πρέπει να τις ξανανεβάσω :-)
Air Kef
Ναι ρε συ Χαρίδημε, κι εγώ τα ιδια λέω για πιο ασήμαντους λόγους, αλλά δεν μπορώ να σε ψάχνω σε όλο το google, ούτε εγώ ούτε όλοι εδώ για να ξέρουμε την γενική άποψή σου πάνω στο θέμα.

Προσωπικά την ήξερα και πριν δω το λινκ, αλλά εδώ και καιρό, μετά από καθε επεισόδιο στο μπασκετικό γήπεδο της ΑΕΚ, διαβάζω την άποψη "ας τιμωρηθουν οσφπ και παο και μετα θα τιμωρηθει κι η ΑΕΚ" ή κάτι τέτοιο. smile.gif


Ωραίο άρθρο πάντως. tongue.gif
ashton
QUOTE
Μετράει τα σπασμένα!
Tου Γιώργου Νικολάου
04/01/2010 (12:50)

Οι οπαδοί της ΑΕΚ επιτέθηκαν, μεταξύ άλλων, στους εκπροσώπους του ΤύπουH χαρμολύπη... συνεχίζεται στην ΑΕΚ. Η καλή εμφάνιση στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό δεν απέφερε τους δύο βαθμούς, αλλά είναι γεγονός ότι διοικούντες την ΚΑΕ και τεχνική ηγεσία δηλώνουν ικανοποιημένοι. Ικανοποιημένοι δεν δηλώνουν για τα όσα θλιβερά συνέβησαν στο πρώτο ματς, όπου -ουσιαστικά- η "Ένωση" έκανε sold out. Διότι, δυόμισι χιλιάδες εισιτήρια εξέδωσε βάσει της απόφασης της σύσκεψης στη ΓΑΔΑ. Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου τρεις χιλιάδες οπαδοί της ΑΕΚ, αλλά με τις ζημιές, που προκλήθηκαν (από μερίδα θερμοκέφαλων) τα όποια έσοδα θα γίνουν... έξοδα.

Αυτή τη στιγμή συνεργείο της ΚΑΕ, σε αγαστή συνεργασία με τη διοίκηση των "Ολυμπιακών Ακινήτων" καταγράφει τα σπασμένα, που θα πληρώσει! Περισσότερα από 200 καθίσματα έχουν υποστεί φθορές, όπως φθορές έχουν υποστεί και εσωτερικοί χώροι του κλειστού του Ελληνικού.

Θεωρείται δεδομένο, ότι θα πέσει βαρύς και ο πέλεκυς της δικαιοσύνης, είτε με πρόστιμο, είτε με τιμωρία της έδρας. Αν κάνει κανείς την "πρόσθεση" εύκολα αντιλαμβάνεται ότι στην πολύπαθη ΑΕΚ και το προβληματικό ταμείο της όλα πάνε στραβά κι ανάποδα...

Οι διοικούντες την ΚΑΕ ενδεχομένως να συσκεφθούν σήμερα. Γράφουμε "ενδεχομένως" διότι την προηγούμενη φορά λόγω μη απαρτίας συμβούλιο δεν έγινε. Οι διοικούντες την ΚΑΕ θα συζητήσουν για το χθεσινό "θέαμα" στις εξέδρες, αλλά και πέριξ του αγωνιστικού χώρου. Θα αναζητήσουν λύσεις για να μην επαναληφθούν οι ίδιες εικόνες.

Θα συζητήσουν προφανώς και την επόμενη ημέρα δίχως τον Ντόνι Μακ Γκραθ και το ενδεχόμενο ενίσχυσης της ομάδας. Αλλά με τί πόρους; Εκτός κι αν προκύψει οικονομική βοήθεια-έκπληξη...


basketblog.gr

QUOTE
Ημερομηνία :4/1/2010

Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΠΣΑΤ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ


Το Δ.Σ. του ΠΣΑΤ, αντί για ευχές για το Νέο Έτος, είναι δυστυχώς υποχρεωμένο να εκφράσει την έντονη διαμαρτυρία των μελών του για την άθλια επίθεση που δέχθηκαν δημοσιογράφοι, κατά την διάρκεια του αγώνα Πρωταθλήματος μπάσκετ Α1 κατηγορίας, μεταξύ ΑΕΚ – Ολυμπιακού, στο Κλειστό Γήπεδο του Ελληνικού.
Συνέπεια της επίθεσης και του προπηλακισμού που υπέστησαν οι τέσσερις συνάδελφοί μας ήταν να τραυματιστεί σοβαρά ο ένας εξ αυτών. Οι συνάδελφοι δέχθηκαν ομαδική επίθεση από οπαδούς της ΑΕΚ, ενώ πανικόβλητοι προσπαθούσαν να αποχωρήσουν από το γήπεδο, χωρίς καμία απολύτως αστυνομική προστασία, παρά τις αλλεπάλληλες εκκλήσεις που έγιναν προς τον επικεφαλής των αστυνομικών δυνάμεων.

Ο μόνος, ο οποίος αποπειράθηκε να προστατεύσει τους δημοσιογράφους, ήταν ο υπεύθυνος Τύπου της ΚΑΕ ΑΕΚ, ο οποίος δέχθηκε και αυτός βροχή αντικειμένων στο κεφάλι και σε άλλα σημεία του σώματός του από ανεγκέφαλους οπαδούς.

Για το απαράδεκτο όσο και επικίνδυνο αυτό περιστατικό, το Δ.Σ. του ΠΣΑΤ θα ασχοληθεί τις αμέσως προσεχείς ημέρες, κατά την τακτική του συνεδρίαση, οπότε και θα λάβει αποφάσεις για τους τρόπους αντίδρασης απέναντι στο κρούσμα ωμής βίας σε βάρος αθλητικών δημοσιογράφων και της ενημέρωσης, προσφεύγοντας στα αρμόδια όργανα της Πολιτείας και της Αθλητικής Δικαιοσύνης. Ταυτόχρονα, θα σταλεί επιστολή διαμαρτυρίας προς τη διοργανώτρια Αρχή και την ΚΑΕ ΑΕΚ για τη μη λήψη στοιχειωδών μέτρων προστασίας των αθλητικών συντακτών στο γήπεδο του Ελληνικού.


psat.gr

QUOTE
Με δικαιολογημένη αγανάκτηση καταγγέλλομε την άδικη επίθεση που υπέστη ο δημοσιογράφος του σταθμού μας Σταύρος Καρυάκατζης με υπερδεκαετή προϋπηρεσία στην αθλητική δημοσιογραφία, συνδικαλιστικό στέλεχος της ΕΣΗΕΑ από αλλόφρονες ανεγκέφαλους φιλάθλους της ΑΕΚ, κατά την διεξαγωγή του αγώνα ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στο κλειστό γήπεδο του Ελληνικού την Κυριακή 3/1/2010 την ώρα που κάλυπτε δημοσιογραφικά τον αγώνα.

Θεωρείται ιδιαίτερα επιβαρυντικό στοιχείο ότι η επίθεση έγινε αρχικά εντός του χώρου των δημοσιογραφικών εγκαταστάσεων του γηπέδου και στην συνέχεια παρουσία μάλιστα αστυνομικής δυνάμεως όταν συνοδεύετο εκτός του γηπέδου για να του παρασχεθούν οι «πρώτες βοήθειες».

Δεν γνωρίζομε μέχρι στιγμής τα μέτρα που θα λάβει η ΕΣΑΚΕ τόσο για την απρόκλητη επίθεση κατά του συναδέλφου Σταύρου Καρυάκατζη όσο και την σύρραξη που επακολούθησε κατά των διαιτητών του αγώνα και των φιλοξενουμένων παικτών του Ολυμπιακού από τα στίφη των «εξαγριωμένων οπαδών» της ΑΕΚ λόγω της διαφαινόμενης ήττας της ομάδας τους, όμως είναι ανάγκη να υπάρξει και από της πλευράς της συνδικαλιστικής σας οργάνωσης ανάλογη παρέμβαση ώστε να εκλείψουν μελλοντικά παρόμοια φαινόμενα που θέτουν σε κίνδυνο την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων και κατά επέκταση την αρτιμέλεια και γενικά την ζωή των δημοσιογράφων τουλάχιστον κατά την ώρα εκτέλεσης των καθηκόντων τους.


http://www.sporttvnews.gr/
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(Air Kef @ Jan 4 2010, 11:54 ) *
Λύκε, ακόμα να βαρεθείς;
Με ένα σοβαρό πλέι κατέβηκε η ομάδα, σοβαρευτείτε κάποιοι επιτέλους, or try to get a life.

Να βαρεθω για ποιο πραγμα??
Για τα χαλια της ομαδας??
Οχι δεν θα βερεθω ποτε μεχρι να φυγει ο αχρηστος

Δεν επελεξα εγω τους παιχταραδες απο την Β' Ουκρανιας το καλοκαιρι.

Οσο για την ειρωνια αστην να την κανεις σε κανα φιλαρακι σου
που εχει σχεση με το μπασκετ σαν την δικη σου. 0/0
ashton
QUOTE
"Είμαι στενοχωρημένος"

Του Γιώργου Νικολάου
04/01/2010 (16:54)

H AEK πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό κι αυτό είναι πανθομολογούμενο. Για την εμφάνιση αυτή επικρατεί ικανοποίηση στο "κιτρινόμαυρο" στρατόπεδο. Ο Μάκης Νικολαΐδης -με τον οποίο μιλήσαμε- δήλωσε, ωστόσο, στενοχωρημένος από τη νέα ήττα.

"Οταν είσαι ΑΕΚ δεν δικαιούσαι να χαμογελάς όταν χάνεις, έστω κι αν χάνεις... παραλίγο! Παραδέχομαι, ότι νοιώθω κι εγώ ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας, αλλά είμαι στενοχωρημένος που δεν κερδίσαμε, ενώ μπορούσαμε. Εχω ξαναπεί ότι σεβόμαστε όλες τις ομάδες, αλλά η ΑΕΚ είτε αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό, είτε τον Ηλυσιακό παίζει για να κερδίζει. Οταν χάνουμε, λοιπόν, μένει μία πίκρα", τόνισε ο Νικολαΐδης και συμπλήρωσε:

"Πρέπει να μάθουμε να κερδίζουμε στα μεγάλα ματς. Και με το Μαρούσι και χθες, χάσαμε. Ας κοιτάξουμε εντός της ομάδας να βρούμε γιατί χάσαμε. Κερδίσαμε βέβαια τον Αρη. Αυτή ήταν μεγάλη νίκη".

Για τη διαφορά δυναμικότητας (οικονομικής και αγωνιστικής) μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού, ο Νικολαΐδης, δήλωσε: "Οι διαφορές είναι προφανείς, αλλά στα ντέρμπι συνήθως δεν παίζουν ρόλο οι διαφορές. Δεν μπορούσαμε να κερδίσουμε χθες; Μπορούσαμε. Τί σημασία έχουν, λοιπόν, τα μπάτζετ; Η ΑΕΚ απέδειξε ότι έχει δυναμική. Η φανέλα είναι βαριά. Την βλέπει με δέος και ο αντίπαλος ειδικά στα ντέρμπι. Κάποιες λεπτομέρειες, κάποια λάθη ενδεχομένως από μέρους μας -κι ο καθένας από μας, τους παίκτες, ας αναλάβει τις ευθύνες του- έκριναν το αποτέλεσμα".

Η διαιτησία έκρινε το αποτέλεσμα (σ.σ. παράπονα υπάρχουν από την ΑΕΚ); "Δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη", απάντησε ο Νικολαΐδης, που βλέπει την ΑΕΚ ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη και νοιώθει διπλή πίκρα: "Αυτό είναι μία πραγματικότητα. Η θέση μας, όμως, στη βαθμολογία είναι πλασματική. Πρώτος εγώ δεν ψάχνω δικαιολογίες και το ξέρετε. Δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες ούτε στις ήττες από τον Ολυμπιακό, ή τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ έπρεπε να έχει τουλάχιστον δύο βαθμούς περισσότερους. Δεν φταίμε εμείς που παίξαμε με σύνθεση ανάγκης - δηλαδή χωρίς τους ξένους - εναντίον των Τρικάλων και εναντίον του Περιστερίου. Επρόκειτο για δύο ματς, που θα κερδίζαμε, αν ήμασταν πλήρεις. Η αλήθεια είναι, ότι δεν μπορούμε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω. Πρέπει να αντιμετωπίσουμε κατάματα τη σκληρή πραγματικότητα. Εχουμε μπροστά μας τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και πρέπει να κερδίσουμε".

Για τα επεισόδια: "Τα καταδικάζω. Αυτό δεν πρέπει να πω; Ποιος σώφρων δεν τα καταδικάζει τα επεισόδια; Δεν φτάνει, όμως, να βγαίνουμε όλοι εκ των υστέρων και να τα καταδικάζουμε. Αυτό κάνουμε χρόνια τώρα. Το πρόβλημα της βίας είναι πρόβλημα του ελληνικού αθλητισμού. Δεν είναι πρόβλημα της ΑΕΚ. Γιατί διαπίστωσα και μία υπερβολή στο όλο θέμα. Τα ίδια και χειρότερα γίνονται και σε άλλα γήπεδα και μέτρα δεν λαμβάνονται. Και σε γήπεδα, που αγωνίζονται ομάδες της Ευρωλίγκας γίνονται επεισόδια".


basketblog.gr
COACH
φετος ο εκπληκτικος κοσμος της ΑΕΚ δεν εκλεβε τα νερα της φιλοξενουμενης ομαδας ? γιατι ?
ashton
QUOTE
Ανακοίνωση της ΚΑΕ ΑΕΚ 3/1/2010
Ανακοίνωση εξέδωσε η Διοίκηση της ΚΑΕ ΑΕΚ αναφορικά με τα όσα απαράδεκτα συνέβησαν στο χθεσινό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.
Η ανακοίνωση της Διοίκησης της ΚΑΕ αναφέρει: «Αισθανόμαστε ιδιαίτερη θλίψη από την απαράδεκτη συμπεριφορά μικρής μερίδας ανεγκέφαλων οπαδών, τόσο προς τους υγιείς φιλάθλους της ομάδας μας, όσο και προς τους εκπροσώπους του Τύπου, κατά τη διάρκεια του αγώνα της περασμένης Κυριακής μεταξύ της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού. Λάβαμε όλα τα απαραίτητα μέτρα, προκειμένου να διεξαχθεί χωρίς προβλήματα το παιχνίδι, ωστόσο, κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου δημιουργήθηκε ένα μεμονωμένο περιστατικό.
Νιώθουμε την ανάγκη να ζητήσουμε δημόσια συγνώμη από όλους όσοι «πληγώθηκαν» από τη συμπεριφορά των ανεγκέφαλων, απ΄ όλους όσοι βρέθηκαν στη δυσάρεστη θέση να παρακολουθήσουν τέτοιες σκηνές αντί του υψηλού ποιοτικά μπάσκετ που παίχτηκε στο κλειστό του Ελληνικού.
Τα μέλη της Διοίκησης και οι άνθρωποι της ομάδας έκαναν υπεράνθρωπες προσπάθειες, ώστε να δημιουργήσουν τις απαραίτητες συνθήκες στο γήπεδο, να διαφυλάξουν και να περιφρουρήσουν με το καλύτερο δυνατό τρόπο την ΑΕΚ και το ελληνικό μπάσκετ από όσους προσπαθούν να το δυσφημίσουν, να το σπιλώσουν. Γι’ αυτό και βρεθήκαμε από την πρώτη στιγμή κοντά στους παίκτες και τους προπονητές, κοντά στους διαιτητές και τους εκπροσώπους του Τύπου. Από κοινού με τις υπόλοιπες ομάδες αλλά και τους αρμόδιους φορείς επιβάλλεται να στραφούμε προς την περιθωριοποίηση αυτών των στοιχείων, την εξάλειψη των «βαριδιών» και την επαναφορά της αξιοπιστίας και της αίγλης του ελληνικού μπάσκετ».


aekbc.gr
nikefalin
QUOTE(ashton @ Jan 4 2010, 19:42 ) *
Ανακοίνωση της ΚΑΕ ΑΕΚ 3/1/2010

Ανακοίνωση εξέδωσε η Διοίκηση της ΚΑΕ ΑΕΚ αναφορικά με τα όσα απαράδεκτα συνέβησαν στο χθεσινό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.
Η ανακοίνωση της Διοίκησης της ΚΑΕ αναφέρει: «Αισθανόμαστε ιδιαίτερη θλίψη από την απαράδεκτη συμπεριφορά μικρής μερίδας ανεγκέφαλων οπαδών, τόσο προς τους υγιείς φιλάθλους της ομάδας μας, όσο και προς τους εκπροσώπους του Τύπου, κατά τη διάρκεια του αγώνα της περασμένης Κυριακής μεταξύ της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού. Λάβαμε όλα τα απαραίτητα μέτρα, προκειμένου να διεξαχθεί χωρίς προβλήματα το παιχνίδι, ωστόσο, κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου δημιουργήθηκε ένα μεμονωμένο περιστατικό.
Νιώθουμε την ανάγκη να ζητήσουμε δημόσια συγνώμη από όλους όσοι «πληγώθηκαν» από τη συμπεριφορά των ανεγκέφαλων, απ΄ όλους όσοι βρέθηκαν στη δυσάρεστη θέση να παρακολουθήσουν τέτοιες σκηνές αντί του υψηλού ποιοτικά μπάσκετ που παίχτηκε στο κλειστό του Ελληνικού.Τα μέλη της Διοίκησης και οι άνθρωποι της ομάδας έκαναν υπεράνθρωπες προσπάθειες, ώστε να δημιουργήσουν τις απαραίτητες συνθήκες στο γήπεδο, να διαφυλάξουν και να περιφρουρήσουν με το καλύτερο δυνατό τρόπο την ΑΕΚ και το ελληνικό μπάσκετ από όσους προσπαθούν να το δυσφημίσουν, να το σπιλώσουν. Γι’ αυτό και βρεθήκαμε από την πρώτη στιγμή κοντά στους παίκτες και τους προπονητές, κοντά στους διαιτητές και τους εκπροσώπους του Τύπου. Από κοινού με τις υπόλοιπες ομάδες αλλά και τους αρμόδιους φορείς επιβάλλεται να στραφούμε προς την περιθωριοποίηση αυτών των στοιχείων, την εξάλειψη των «βαριδιών» και την επαναφορά της αξιοπιστίας και της αίγλης του ελληνικού μπάσκετ».


χα! εμπνεόνται από μας εδώ τελικά!

κι ένα μικρό σχόλιο για την ανακοίνωση...κύριοι μην αστιευεστε άλλο. Η ειλικρίνεια είναι απείρως καλύτερη από την υποκριτική. το "Λάβαμε όλα τα απαραίτητα μέτρα, προκειμένου να διεξαχθεί χωρίς προβλήματα το παιχνίδι" δεν το λες μετά από τέτοια κατάσταση. Γιατί όταν είσαι σοβαρός , υπάρχει ένα μέτρο. Η αποτελεσματικότητα. όταν καν δεν μπορείς να περιφρουρήσεις τα επίσημα σου από 50 αληταράδες , τα "βαρίδια" τι να πεις ?
Σε τέτοιο αγώνα υψηλής επικυνδινότητας που ήταν η φρούρηση ? Και αν δεν έχεις σεκιούριτι ( γιατί και αυτοί έτσι όπως υφίστανται στην Ελλάδα, για να είναι αποτελεσματικοί πρέπει να παρεις τους καλύτερους που είναι αρκετά ακριβοί ίσως όσο και οι παίκτες, και όχι τα ανεκπαίδευτα παιδάκια των περισσότερων εταιριών που αναλαμβάνουν θεάματα) γιατί δεν έχεις αστυνομία ? Σε τέτοιο αγώνα , αν δεν το προνοείς ...ας μην πω τι είσαι ...

Αφήστε τα κροκοδείλια δάκρυα, πείτε καλύτερα ένα "συγνώμη κάναμε λάθος και δεν θα ξανασυμβεί" με πειστικό τρόπο, αναζητήστε από τις φωτογραφίες κάποιους από τους αληταράδες, κάντε κάτι για να μην έρθετε στη θέση αυτή ξανά.

ashton
QUOTE
Ο ΕΣΑΚΕ καταδικάζει τα θλιβερά επεισόδια που έλαβαν χώρα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης ΑΕΚ - Ολυμπιακού στο κλειστό γυμναστήριο του Ελληνικού, τα οποία είχαν σαν αποτέλεσμα τον προπηλακισμό του μέλους του Δ.Σ. του Συνδέσμου, Χρήστου Σταυρόπουλου αλλά και εκπροσώπων του Τύπου και αναμένει την παραδειγματική τιμωρία των υπαιτίων.


esake.gr
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(COACH @ Jan 4 2010, 20:03 ) *
φετος ο εκπληκτικος κοσμος της ΑΕΚ δεν εκλεβε τα νερα της φιλοξενουμενης ομαδας ? γιατι ?

Ξερεις ποσο εχει παει το μπουκαλι το νερο???
υπαρχει κριση.................
ashton
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Jan 5 2010, 03:40 ) *
Ξερεις ποσο εχει παει το μπουκαλι το νερο???
υπαρχει κριση.................


ίσως και να θέλει να εφαρμόσει φέτος επιτυχημένες τακτικές σαν αυτές που γινόντουσαν στο ΣΕΦ με τα νερά της ΤΣΣΚΑ...
ashton
το φυλλο αγώνα

QUOTE
Τι ακριβώς περιείχε το Φύλλο Αγώνα στο ματς στο Ελληνικό; Σας παρουσιάζουμε όσα έγραψαν οι διαιτητές, μαζί με τη συμπληρωματική έκθεση.

«Έξι (6) λεπτά πριν από την έναρξη του αγώνα και κατά την παρουσίαση των ομάδων οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας ΑΕΚ έριξαν εντός αγωνιστικού χώρου μία κροτίδα, η οποία παρήγαγε φως και ήχο (κρότο).

5' 10'' πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας έβριζαν εν χορώ και παρατεταμένα "Μπουρούση μπ..... γιε" και "π..... γιοι Ολυμπιακοί".

Στο 1'01'' πριν τη λήξη της 2η περιόδου οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας ΑΕΚ έριξαν εντός του αγωνιστικού χώρου και στο σημείο που ήταν οι διαιτητές πληθώρα αντικειμένων όπως κέρματα, αναπτήρες και ένα μεταλλικό αντικείμενο το οποίο κτύπησε ελαφρά τον Α' διαιτητή. Ταυτόχρονα έβριζαν εν χορώ "Σφύρα καλά .... γιε. Ο αγώνας διακόπηκε για λίγα λεπτά και έγινε η 1η έγγραφη παρατήρηση - προειδοποίηση προς τους παράγοντες της γηπεδούχου ομάδας ΑΕΚ και ζητήθηκε να γίνει ανακοίνωση - σύσταση προς τους φιλάθλους από τα μεγάφωνα του γηπέδου, η οποία έγινε.

Κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου λόγω επεισοδίων στην εξέδρα εισήλθαν εντός αγωνιστικού χώρου μερικοί φίλαθλοι, προφανώς για να προφυλαχθούν, χωρίς να δημιουργήσουν κάποιο επεισόδιο εις βάρος των παικτών ή των διαιτητών, αλλά το γεγονός αυτό είχε ως αποτέλεσμα να καθυστερήσει η έναρξη της 3ης περιόδου, περίπου δέκα (10) λεπτά.

Στο 2' 12'' πριν από τη λήξη της 4ης περιόδου και κατά τη διάρκεια του τάιμ άουτ, οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας ΑΕΚ έριξαν εντός αγωνιστικού χώρου και συγκεκριμένα στο χώρο που βρισκόταν ο πάγκος της φιλοξενούμενης ομάδας Ολυμπιακός, διάφορα αντικείμενα όπως κέρματα, αναπτήρες, βίδες, ένα μπουκάλι γεμάτο νερό και μια μικρή πέτρα, χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιος τραυματισμός παίκτη ή μέλους του Ολυμπιακού. Εγινε 2η έγγραφη παρατήρηση- προειδοποίηση προς τους παράγοντες της γηπεδούχου ομάδας ΑΕΚ και ζητήθηκε να γίνει ανακοίνωση - σύσταση προς τους φιλάθλους από τα μεγάφωνα του γηπέδου, η οποία και έγινε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε όλα τα προαναφερόμενα γεγονότα καταβλήθηκε από πλευράς των παραγόντων της γηπεδούχου ομάδας σημαντική και διαρκής προσπάθεια εκτόνωσης και αποκατάστασης της ηρεμίας των φιλάθλων και συνέβαλαν ουσιαστικά στην ομαλή ολοκλήρωση του αγώνα».


superbasket.gr
ashton
και η κριτική μου για τους παικτες





5. GREEN
Ο καλύτερος παίκτης μας και πάλι και με διαφορά. 26π με καλά ποσοστά παρά τα τραβηγμένα σουτ (4/7 2π, 4/6 3π, 6/8 1π), πήρε και 5-1 ρημπάουντ, μοίρασε 6 ασιστ, εκανε 2 κλεψίματα (είχε και 3 λάθη).


6. ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ
Σταθερή αξία, είχε χέρι από τα 6μ25 (5/8 και 20 πόντοι συνολικά). Καλό ματς (αν εξαιρέσουμε το 0/4 2π και τα 4 λάθη). Κατέβασε και 4 ρημπάουντ.


7. McGRATH
Το κλασικό άναρχο στυλάκι. Αν δεν είχε τις τελευταίες κακές επιλογές (και μου εμεινε η απορια γιατι ολο το ματς πηγαινε για 3ποντο και στο τελος εκανε μπασιματα) θα περναγε στους διακριθέντες, όμως έκανε τα λάθη στο τέλος και μέτρησαν. Πήρε προσπάθειες, το παράκανε στα τρίποντα (σουταρε 11 έβαλε 4) και τέλειωσε με 17π εχοοντας και την πρώτη χαμένη του βολή έπειτα από 16/16 και ενώ ήταν σε τεχνική ποινη.. Ειχε 3 ασιστ και 4 λαθη,


8. MACK
Λίγα πράγματα. Δεν πήρε και προσπάθειες, αφού η μπάλα σπάνια έφτανε σ'αυτόν (6π με 4/4 1π, 1/1 2π και 0/2 3π). Δεν μπορούσε να κοντράρει τον Τσιλντρες σε άμυνα.


9. ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ
Έπαιξε για λίγο, δεν απέφυγε λάθη στο κατέβασμα, είχε μερικές καλές ενέργειες που τις χάλασε μόνος του (ένα μπάσιμο που ξέφυγε ωραία αλλά το έχασε από κάτω)

12. ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ
Επιστροφη στην 12αδα, δεν έπαιξε όμως.


13. ΚΑΛΛΙΝΙΚΙΔΗΣ
Προσπάθησε, αλλά δεν μπορούσε να συγκρατήσει τον Τσιλντρες, ενώ και επιθετικά δεν βοήθησε πέρα από ένα τρίποντο. Είχε πάντως 3 ασιστ.


14. ΤΟΥΤΖΙΑΡΑΚΗΣ
Θετική η παρουσία του ως μπακαπ σέντερ. Πήρε 3 ρημπάουντ, πέτυχε και 4 πόντους. (το ότι κάναμε τελευταία επίθεση στο 3ο δεκάλεπτο με επιλογή να σουτάρει αυτός τρίποντο, δεν είναι φυσικά δική του ευθύνη)



15. FRANCIS
Προσπάθησε κόντρα σε πολύ πιο πλήρη αντίπαλο. Τέλειωσε με 13π (5/7 2π, 3/5 1π) και 4-3 ρημπάουντ. Αν δεν φορτωνόταν με 'επιστημονικά' φάουλ θα έπαιζε σίγουρα καλύτερα και θα είχε περισσότερο παθος στην αμυνα.

16. ΤΖΟΛΟΣ
Δεν έπαιξε. Και θα αργήσει, μια που έπαθε διάστρεμμα μεσοβδόμαδα.


17. MELS
Έπαιξε λίγο άμυνα, αλλά επιθετικά δεν μπορεί... Εκανε ένα τρίποντο που φαινόταν ότι είχε κομμένα πόδια.. Τουλάχιστον σκόραρε για πρώτη φορά σε σουτ φέτος .

19. JEREMIC
Δεν έπαιξε και πάλι, παρά το φόρτωμα σε φάουλ των ψηλών. Έχοντας από την ώρα που παίζουν οι ξένοι συνολικά 5" στα παρκέ, η χρησιμότητά του σίγουρα ελέγχεται.




QUOTE
5/7-1-2010 2010-01-07

Για την εκ μέρους των οπαδών της προπηλακισμό του μέλους Δ.Σ. του ΕΣΑΚΕ κ. Χρήστου Σταυρόπουλου και τεσσάρων δημοσιογράφων οι οποίοι υπέστησαν σωματική βλάβη στο χώρο και χρόνο εργασίας τους (γεγονός που συνιστά ιδιαίτερα επιβαρυντική περίσταση), ένας εκ των οποίων ο κ. Σταύρος Καρυάκατζης γρονθοκοπήθηκε και τραυματίσθηκε σοβαρά, για την ρίψη μεταλλικών αντικειμένων εντός αγωνιστικού χώρου ένα εκ των οποίων χτύπησε ελαφρά τον διαιτητή κ. Κωνσταντίνο Μουζάκη, για υβριστικά συνθήματα κατά φυσικών προσώπων και μη και για την είσοδο φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα την καθυστέρηση της έναρξης της 3ης περιόδου για περίπου 10 λεπτά λόγω επέμβασης της αστυνομίας ώστε να απομακρυνθούν οι συγκεκριμένοι φίλαθλοι, ποινή διεξαγωγής αγώνα χωρίς θεατές (κεκλεισμένων των θυρών) για δύο (2) αγωνιστικές και πρόστιμο είκοσι 20.000,00€, κατά τον αγώνα Πρωταθλήματος με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ της 3-1-2010.


esake.gr


Δυο αγωνιστικές και 20 χιλιάρικα πρόστιμο...

Άψογα...
Κόψαμε 1720 εισιτηρια (=17200 είσπραξη) και έχουμε 20 χιλιάρικα πρόστιμο, 5750 ζημιές στα καθίσματα (230χ25 €), χωρια τις ζημιές σε μπάνια/τουαλέτες, μείον η είσπραξη σε δυο παιχνίδια με Παο & πανιώνιο...
Συνολο πάνω από 60 χιλιάρικα ζημιά..
nikefalin
QUOTE (ashton @ Jan 7 2010, 16:19 ) *
και η κριτική μου για τους παικτες

Δυο αγωνιστικές και 20 χιλιάρικα πρόστιμο...

Άψογα...
Κόψαμε 1720 εισιτηρια (=17200 είσπραξη) και έχουμε 20 χιλιάρικα πρόστιμο, 5750 ζημιές στα καθίσματα (230χ25 €), χωρια τις ζημιές σε μπάνια/τουαλέτες, μείον η είσπραξη σε δυο παιχνίδια με Παο & πανιώνιο...
Συνολο πάνω από 60 χιλιάρικα ζημιά..


Η τιμωρία είναι ολόσωστη. Απλά τώρα ελπίζω στον επόμενο αγώνα των "αιωνίων" που θα γίνουν ( και είναι μαθηματικά βέβαιο) τα ίδια και χειρότερα να υπάρχει ανάλογη αντιμετώπιση από την αθλητική δικαιοσύνη.
Και όχι προφανώς δεν υπήρχε σε αυτήν την απόφαση αντιστοιχία με τις προηγούμενες, αλλά οφείλουμε να είμαστε εμείς εντάξει πρώτα...
15#kostas
Προσφυγή στο ΑΣΕΑΔ

H ΑΕΚ δίνει μάχη επιβίωσης, συνεπώς πράττει ό,τι είναι δυνατόν, προκειμένου η ομάδα να παρουσιαστεί αξιόμαχη. Η νομική σύμβουλος της ΚΑΕ, Λία Μάντη, κατέθεσε σήμερα προσφυγή στο ΑΣΕΑΔ κατά της πρωτοβάθμιας απόφασης του αθλητικού δικαστή του ΕΣΑΚΕ, με την οποία η "Βασίλισσα" τιμωρήθηκε με ποινή δύο αγωνιστικών και πρόστιμο 20.000 ευρώ για τα επεισόδια στο ντέρμπι με Ολυμπιακό.
Η ΚΑΕ ΑΕΚ πολύ θα ήθελε να μειωθεί η ποινή -τουλάχιστον- για μία αγωνιστική, προκειμένου να αγωνιστεί μπροστά στον κόσμο της στον αγώνα με τον Πανιώνιο. Η εκδίκαση της υπόθεσης έχει προγραμματιστεί για την ερχόμενη Πέμπτη.

απο basketblog.gr



παμε καλα?με αυτα που εγιναν μικρη ηταν η τιμωρια και τωρα κανουν ενσταση blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.