Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA,finals Game 5
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals > NBA Finals 2009
Pages: 1, 2
colonel gomelsky
QUOTE(Elio @ Jun 16 2009, 12:04 ) *
Συνταγματαρχα εσυ καλα τα λες ο παπαδογιαννης τα λεει λαθος. Πολυ μαλιστα. ξερεις ολη αυτη η λογικη του 'ελα μωρε τους αμερικανους' τους κερδισαμε παιζοντας το τελειο μπασκετ. Σιγα το πρωταθλημα. Ολοι ειναι για το θεαμα, κτλ. Συντηρηται εδω και χρονια ειδικα απο τοτε που μαθαμε και εμεις μπασκετ το 1987. Ας μην ξεχναμε οτι και ο μεγιστος Γκαλης αμερικανοθρεμενος ηταν σε νοοτροπια και σε ολα τα αλλα.

Δυστυχως και ο παπαδογιαννης και ο σκουντης ειναι κατω του μετριου σε οτι αφορα ΝΒΑ. μερικα παιδια απο το φορουμ ξυριζουν σε γνωσεις και αντιληψη για το ΝΒΑ.

και ο γκασολ πηγε εκει και αυτα που κανει δεν τα ειχε δει στον υπνο του οταν ηταν ευρωπη. Τεραστια βελτιωση το ατομο. Ειναι χρονια μπροστα στα παντα. Ασε και ειμαστε και οφ τοπικ πολυ πολυ!


τα σεβη μου αλεπου της στεππας icon_wave.gif



Εντάξει δεν είμαστε και τόσο οφ τόπικ. Σχολιάζουμε με αφορμή τους τελικούς του ΝΒΑ όπου διέπρεψαν δύο Ευρωπαίοι. Τεσπα προφανώς και βελτιώνονται οι παίκτες στο ΝΒΑ. Απλά όταν π.χ. ένας Πέκοβιτς έχει καλύτερες κινήσεις από το next big thing του ΝΒΑ (Χάουαρντ) αυτό πρέπει λίγο να προβληματίζει όλους μας. ΔΕΝ εννοώ ότι ο Πέκοβιτς είναι καλύτερος.

Απλά μου αρέσει περισσότερο το ευρωπαικό μπάσκετ για έναν κυρίως λόγο. Γιατί ισχύει το δόγμα:

Ξέρει περισσότερο μπάσκετ = Είναι καλύτερος παίκτης.

Γι αυτό ακριβώς ο Παπαμακάριος δεν είναι καλύτερος από τον Σάρας, ούτε ο Μπάρλος από τον Σίσκα. (κι ας υπερτερούν σε σωματική δύναμη)

Δεν υποτιμώ τον παράγοντα δύναμη στο μπάσκετ. Απλά ξενερώνω όταν ο παράγοντας δύναμη υπερκερνά τον παράγοντα τεχνική.

Δεν είναι τυχαίο ότι στο ΝΒΑ τείνει να συμβεί αυτό. Πάρε και ένα παράδειγμα από τα προσωνύμια: Τον Τζόρνταν τον βάφτισαν "αέρινο" (υποδηλώνει κυρίως τεχνική), τον Μάτζικ "μαγικό" (επίσης), τον Πέτροβιτς "Μότσαρτ". Ακόμα και το "Πίστολ Πητ" του Μάραβιτς (χε, χε ευρωπαική ρίζα) υποδήλωνε την έφεσή του στο σουτ.

Από την άλλη έχουμε τον Σούπερμαν.


Δεν φέρνω τα παραπάνω σαν επιχειρήματα, απλά προσπαθώ να πιάσω (αν υπάρχει) και μια ακόμα διάσταση.

Χαιρετισμούς από τις άνυδρες στέπες του Μαγκνιτογκόρσκ. icon_wave.gif
Elio
Ανταπαντω απο τα γιγαντια πεδια πετρελαιου του Σαμοτλορ. 56.gif

Εχεις δικιο σε αυτο που λες. Αν δεις στην συγκριση Σακ εναντιον Χακιμ το επειχηρημα μου ειναι αυτο. Ωμη δυναμη εναντιον τεχνικης. Δεν ειναι μονον αυτο, δεν φθανει μονο αυτο. Ο Χαουαρντ ειναι ακομα στις αρχες του, θα μαθει κινησεις, και τα παντα ολα 69.gif

Δες ομως ποσο εχουν βελτιωθει ολοι αυτοι οι παικταραδες ευρωπαιοι μετα την παραμονη τους στην Αμερικη. Σπανουλης? Καμμια σχεση. Γιασισκεβιτσιους? Ακομα και ο Ντραζεν ο παικταρας απεκτησε αλλον αερα κατα την παραμονη του. Εψαχνε πασσες, σουτ με ελευθερες προυποθεσεις. Οσο ηταν ευρωπη το παιχνιδι του ηταν αναρχο (και τον εχω δει και ζωντανα τον παικταρα).

Εκει το μπασκετ το μαθαινουν αλλιως. Το παιζουν αλλιως, το βιωνουν αλλιως. Στην αμερικη η αλανα ειναι ακομα βασιλιας για τα πρωτα βηματα του καθε παικτη. Οπως ηταν καποτε και στην ελλαδα.

Φιλικα συντροφε απαρατσνικ!
colonel gomelsky
QUOTE(Elio @ Jun 16 2009, 12:35 ) *
Ανταπαντω απο τα γιγαντια πεδια πετρελαιου του Σαμοτλορ. 56.gif

Εχεις δικιο σε αυτο που λες. Αν δεις στην συγκριση Σακ εναντιον Χακιμ το επειχηρημα μου ειναι αυτο. Ωμη δυναμη εναντιον τεχνικης. Δεν ειναι μονον αυτο, δεν φθανει μονο αυτο. Ο Χαουαρντ ειναι ακομα στις αρχες του, θα μαθει κινησεις, και τα παντα ολα 69.gif

Δες ομως ποσο εχουν βελτιωθει ολοι αυτοι οι παικταραδες ευρωπαιοι μετα την παραμονη τους στην Αμερικη. Σπανουλης? Καμμια σχεση. Γιασισκεβιτσιους? Ακομα και ο Ντραζεν ο παικταρας απεκτησε αλλον αερα κατα την παραμονη του. Εψαχνε πασσες, σουτ με ελευθερες προυποθεσεις. Οσο ηταν ευρωπη το παιχνιδι του ηταν αναρχο (και τον εχω δει και ζωντανα τον παικταρα).

Εκει το μπασκετ το μαθαινουν αλλιως. Το παιζουν αλλιως, το βιωνουν αλλιως. Στην αμερικη η αλανα ειναι ακομα βασιλιας για τα πρωτα βηματα του καθε παικτη. Οπως ηταν καποτε και στην ελλαδα.

Φιλικα συντροφε απαρατσνικ!


Το είπα και γω ότι βελτιώνονται πολύ. Προφανώς και δεν φτάνει μόνο η τεχνική. Αντρικό είναι το άθλημα, δεν είναι για μπαλαρίνες. Απλά όταν οι καλύτεροι σέντερ των 90+ και 2000+ (Σακ και Ντουάιτ) δεν μπορούν να βάλουν δυό βολές και γελάνε οι σχολιαστές του abc τότε κάποιοι λάκκο έχει η φάβα.


Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Jun 16 2009, 12:46 ) *
Το είπα και γω ότι βελτιώνονται πολύ. Προφανώς και δεν φτάνει μόνο η τεχνική. Αντρικό είναι το άθλημα, δεν είναι για μπαλαρίνες. Απλά όταν οι καλύτεροι σέντερ των 90+ και 2000+ (Σακ και Ντουάιτ) δεν μπορούν να βάλουν δυό βολές και γελάνε οι σχολιαστές του abc τότε κάποιοι λάκκο έχει η φάβα.

Κανενας σχολιαστης δεν γελαει ουτε με τον Σακ ουτε με τον Χαουαρντ αλλα ουτε και με τον Θρυλο του ΝΒΑ και ισως κορυφαιο παιχτη ολων των εποχων (σιγουρα υποψηφιο σε μια τετοια συζητηση) Γουιλτ Τσαμπερλαιν που ηταν ακομα χειροτερος στις βολες!
Παραδοξως ο Σακ εχει βαλει πολλες κρισημες βολες στην καριερα του!
Air and King
QUOTE(colonel gomelsky @ Jun 16 2009, 11:51 ) *
Όσο για τα του "καναπέ" που λέει ο Παπαδογιάννης, ποστάροντας το άρθρο του δεν υποννόησα επουδενί ότι είναι κάποιος από εδώ μέσα τηλεθεατής του καναπέ. Δεν θα μπορούσα εγώ ειδικά να το πω, καθώς ο τρόπος ζωής μου δεν μου αφήνει χρόνο και αντοχές για να παίξω μπάσκετ.



Επίσης ο ίδιος ο Σκουντής στο μεταξύ μας ματς στη Σαιτάμα είχε πει για τον Χάουαρντ ότι είναι ένας τέλειος αθλητής που προσπαθεί να γίνει ...μπασκετμπολίστας.






Δεν το κατάλαβα αυτό. Επειδή πόσταρα ένα άρθρο του, έγινα και το "μακρύ χέρι " του Παπαδογιάννη στο φόρουμ;
Εδώ, νομίζω, είσαι λίγο υπερβολικός ερ εντ κινγκ.

Για "τον καναπε" δεν το ειπα για σενα αλλα για τον Παπαδογιαννη.
Ουτε ο Σκουντης ειναι ο μεγας γνωστης του ΝΒΑ και της Ιστοριας ειναι λιγο διαβασμενος αλλα ως εκει.
Δεν νομιζω κανενας να ειπε οτι ο Χαουαρντ ξερει μπασκετ.Κανεις δεν το ειπε αυτο!Ειναι πρωτα αθλητης και μετα μπασκεμποληστας αλλα αυτο σε καποιες συγκεκρημενες συγκρισεις υπερνικαει την Τεχνικη.Σου ξαναειπα ουτε εμενα μου αρεσει ο Χαουαρντ ειδικα με τους Σεντερ που εχουν περασει!Αλλα οτι θα γινει καλυτερος και θα βελτιωθει το πιστευω.Και σημερα υπαρχουν τεχνιτες παιχτες στο ΝΒΑ και μαλιστα πολλοι περισσοτεροι απο οτι στην Ευρωπη!

Δεν εγινες το μακρυ χερι του Παπαδογιαννη απλα μας λες οτι λεει "την αληθεια" ενας ανθρωπος που σου εξηγησα πως λειτουργει και λεει πραγματα ακυρα!

ΥΓ .Ο Τζορνταν ονομαστηκε "Αερινος" για τα αθλητικα του προσοντα και οχι για την τεχνικη του.Στο κολλεγιο ηταν αγουρος και βελτιωθηκε στο ΝΒΑ που στα πρωτα του χρονια επαιζε πρωτα με τα αθλητικα προσοντα και με το μυαλο αρχισε να παιζει απο τα 27 και μετα!
a bullet for your head
QUOTE(Jabar @ Jun 15 2009, 06:50 ) *
Νομίζω ότι οι άσχετοι ΛΑΛ τελείως άδικα πήραν τον τίτλο.Εύκολα το σκορ θα μπορούσε να ήταν ανάποδα.Αν το ρόστερ ήταν ανάποδα.Αν ο Χάουαρντ ήταν μπασκετμπολίστας και όχι body builder.Αν ο Τούρκογλου ήταν ελάχιστα πιό γρήγορος από χελώνα.Αν ήξεραν να πασάρουν.Αν αμυντικά έπαιζαν κάτι διαφορετικό από άμυνα σταυρό.Μπαίνουμε όλοι μαζί μέσα στη ρακέτα και κάνουμε το σταυρό μας.Αν οι ΛΑΛ τους είχαν δωρίσει 3 ακόμα ματς.Αν φορούσαν χρυσαφιά και purple.

L.A.L.

lal1-sm.gif lal1-sm.gif lal1-sm.gif lal1-sm.gif lal1-sm.gif lal1-sm.gif lal1-sm.gif lal1-sm.gif lal1-sm.gif

Το σκορ θα μπορουσε να ηταν αναποδα και οχι απαραιτητα με τα ''αν'' που θετεις.
Δεν ξερω αν παρακολουθησες τη σειρα των τελικων(εγω δυστυχως ειδα 3 μονο παιχνιδια),παντως οι Ματζικ εχασαν 2 δικα τους παιχνιδια.
Πεστο ατυχια,πεστο απειρια και κακη εκτιμηση σε καποια σημεια.
Οσον αφορα τα υποτιμητικα σχολια σου για τους Ντουαιτ & Τουρκογλου,θα τα χαρακτηριζα το λιγοτερο αστοχα.
''Αν ηξεραν να πασαρουν η' αν επαιζαν κατι διαφορετικο απο αμυνα σταυρο''...αν εχεις-ειχες παρακολουθησει τους Ματζικ φετος,θα ειχες παρατηρησει οτι ξερουν πολυ καλα να πασαρουν,μιας και πανω σ'αυτο βασιζεται η επιθετικη τους φιλοσοφια,στη δημιουργια της εξτρα πασας ειτε μετα απο καταστασεις pick n' roll,ειτε απ το low-post.
Στην αμυνα,ειχαν μια ''γενικη κατευθυνση'',ομως ο κοουτς ΒανΓκαντι ανακατευε τη τραπουλα και διαφοροποιουταν ενιοτε.
Οι Ματζικ εχουν μελλον.Ο μποντι-μπιλντερ εχει μια σουπερ-παραγωγικη 10ετια μπροστα του,ο κορμος ειναι καλος,ο προπονητης ικανοτατος και οι εμπειριες που απεκομμισαν πολυτιμες.
panagiotisTheDream
Πιστεύω πολύ στους Μάτζικ. Είναι ομάδα με πολύ μέλλον, με νέους εξαιρετικούς παίχτες και όπως προαναφέρθηκε ικανότατο προπονητή. Ήταν ένα καλό μάθημα γι' αυτούς (ποιον μου θυμίζω;; rolleyes.gif tongue.gif ) αυτή η σειρά και απ' του χρόνου με υγιή Νέλσον, μπαίνουν στην ελίτ του ΝΒΑ, διεκδικώντας άνετα τίτλο.
Μπράβο και στους Λέικερς και τον Κόμπι που επιτέλους έπαιξε σαν ηγέτης σε τελικούς και πήρε την ομάδα πάνω του.

Όσο για τα 10 δαχτυλίδια του Φιλ, είναι να σε πιάνει απελπισία όταν ο μεγαλύτερος δάσκαλος που γνώρισε το μπάσκετ έχει 9....

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
Air Kef
QUOTE
Επίσης ο ίδιος ο Σκουντής στο μεταξύ μας ματς στη Σαιτάμα είχε πει για τον Χάουαρντ ότι είναι ένας τέλειος αθλητής που προσπαθεί να γίνει ...μπασκετμπολίστας.


Ο Χάουαρντ της Σαιτάμα, αυτό ακριβώς ήταν, τότε ο Σκουντής είχε δίκιο. Το θέμα είναι ότι το παλικάρι, με την καθοδήγηση του Γιούιν, έχει ρίξει τρελή δουλειά, και προσθέτει συνεχώς κινήσεις στο επιθετικό του παιχνίδι, γιαυτόν τον λόγο κι όλας, τον αντιμετωπίζουν αποκλειστηκά με double team (ή και triple team αν θυμάστε στο 1ο ματς. Αν ηταν άμπαλος και κρέας θα έκανε ο αμυντικός ένα βήμα πίσω να ελέγχει το μπάσιμο του και θα τον άφηναν.
Μην ξεχνάμε ότι το παλικάρι είναι γεννημένο τον Δεκέμβρη του 1985 - 23,5 ετών σήμερ, 1 χρόνο δηλαδή μικρότερος από τον Λεμπρόν, και έχει πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του.
a bullet for your head
QUOTE(Air Kef @ Jun 16 2009, 15:40 ) *
Το θέμα είναι ότι το παλικάρι, με την καθοδήγηση του Γιούιν, έχει ρίξει τρελή δουλειά, και προσθέτει συνεχώς κινήσεις στο επιθετικό του παιχνίδι, γιαυτόν τον λόγο κι όλας, τον αντιμετωπίζουν αποκλειστηκά με double team (ή και triple team αν θυμάστε στο 1ο ματς. Αν ηταν άμπαλος και κρέας θα έκανε ο αμυντικός ένα βήμα πίσω να ελέγχει το μπάσιμο του και θα τον άφηναν.
Μην ξεχνάμε ότι το παλικάρι είναι γεννημένο τον Δεκέμβρη του 1985 - 23,5 ετών σήμερ, 1 χρόνο δηλαδή μικρότερος από τον Λεμπρόν, και έχει πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του.

Στο αριστερο λοου-ποστ εχει 3 καλες κινησεις και στο δεξι λοου-ποστ αλλες 2-3 ακομα.
Φαινεται οτι τις εχεις δουλεψει και στο περασμα του χρονου θα τις βελτιωσει κ'αλλο.
Επισης εχει βελτιωσει πολυ την ικανοτητα του στη πασα,μετα απο παγιδες,αλλα κ τις ελευθερες βολες.
Το επιθετικο του παιχνιδι εχει πολλα περιθωρια εξελιξης ακομα.Ο Ντουαιτ ειναι ενα παιδι που δουλευει σκληρα και ειναι μολις 24ετων.
Ισως και απ του χρονου,να καταφερει να σπασει το φραγμα των +25 ποντων μ.ο. και να σταθεροποιηθει σε τετοια επιπεδα σκοραρισματος.
morrison
Πραγματικά δεν φαίνεται να λείπει τίποτα απ'τους Μάτζικ για να πρωταγωνιστήσουν τα επόμενα χρόνια.Κορμός με βάθος 6-7 παιχτών σε καλή ηλικία,καλός προπονητής,τρόπος παιχνιδιού συγκροτημένος και δουλέμενος.
Σίγουρα ο χρόνος λειτουργεί υπέρ τους καθώς το παιχνίδι τους θα αυτοματοποιείται όλο και περισσότερο ενώ και οι εμπειρίες που αποκτούν θα τους κάνει πιο ψημένους στα μεγάλα ματς στο μέλλον.

Ένσταση 1:Ο Χάουαρντ θα μπορέσει να παίξει επιτυχώς τον ρόλο του ηγέτη;Η εμπειρία έχει δείξει οτί για να στεφθεί μια ομάδα πρωταθλήτρια στο ΝΒΑ θα πρέπει να διαθέτει συνήθως και τον ηγέτη με την προσωπικότητα να την οδηγήσει(Τζόρνταν,Χακίμ,Σακίλ,Ντάνκαν,Κόμπ
) .
Ένσταση 2:Θα καταφέρουν να διατηρήσουν αναλοίωτο το βασικό κορμό τους;Ήδη ακούγεται οτί ο Χέντο δύσκολα θα μείνει και μου είναι δύσκολο να σκεφτώ κάποιον παίχτη να τον αντικαθιστά επάξια σε αυτό που κάνει.
koutsou10
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 16 2009, 14:51 ) *
Το σκορ θα μπορουσε να ηταν αναποδα και οχι απαραιτητα με τα ''αν'' που θετεις.
Δεν ξερω αν παρακολουθησες τη σειρα των τελικων(εγω δυστυχως ειδα 3 μονο παιχνιδια),παντως οι Ματζικ εχασαν 2 δικα τους παιχνιδια.
Πεστο ατυχια,πεστο απειρια και κακη εκτιμηση σε καποια σημεια.
Οσον αφορα τα υποτιμητικα σχολια σου για τους Ντουαιτ & Τουρκογλου,θα τα χαρακτηριζα το λιγοτερο αστοχα.
''Αν ηξεραν να πασαρουν η' αν επαιζαν κατι διαφορετικο απο αμυνα σταυρο''...αν εχεις-ειχες παρακολουθησει τους Ματζικ φετος,θα ειχες παρατηρησει οτι ξερουν πολυ καλα να πασαρουν,μιας και πανω σ'αυτο βασιζεται η επιθετικη τους φιλοσοφια,στη δημιουργια της εξτρα πασας ειτε μετα απο καταστασεις pick n' roll,ειτε απ το low-post.
Στην αμυνα,ειχαν μια ''γενικη κατευθυνση'',ομως ο κοουτς ΒανΓκαντι ανακατευε τη τραπουλα και διαφοροποιουταν ενιοτε.
Οι Ματζικ εχουν μελλον.Ο μποντι-μπιλντερ εχει μια σουπερ-παραγωγικη 10ετια μπροστα του,ο κορμος ειναι καλος,ο προπονητης ικανοτατος και οι εμπειριες που απεκομμισαν πολυτιμες.


πραγματικα εχω κουραστει με αυτα τα αν,εγω λοιπον σου λεω φιλε <<αν>> ηταν μαγκεσ κ παιχταραδεσ θα περνανε καποιο απο τα 2 η εστω αλλη μια νικη ετσι για την τιμη των οπλων...το πρωταθληματακι το πηρανε οι los angeles lakers κ δεν το εχασαν οι orlando magic...
οσον αφορα για το μελλον κ εγω πιστευω πωσ ειναι μπροστα τουσ αλλα για το παρον... icon_drunk.gif
αν κ θεωρω πωσ δυσκολα θα φτασουν τοσο κοντα οσο φετοσ...
a bullet for your head
QUOTE(koutsou10 @ Jun 16 2009, 19:20 ) *
πραγματικα εχω κουραστει με αυτα τα αν,εγω λοιπον σου λεω φιλε <<αν>> ηταν μαγκεσ κ παιχταραδεσ θα περνανε καποιο απο τα 2 η εστω αλλη μια νικη ετσι για την τιμη των οπλων...το πρωταθληματακι το πηρανε οι los angeles lakers κ δεν το εχασαν οι orlando magic...
οσον αφορα για το μελλον κ εγω πιστευω πωσ ειναι μπροστα τουσ αλλα για το παρον... icon_drunk.gif
αν κ θεωρω πωσ δυσκολα θα φτασουν τοσο κοντα οσο φετοσ...

Οι Ματζικ ηταν-ειναι και μαγκες & παιχταραδες & ατυχοι & απειροι,ανεξαρτητα αν την κουπα την σηκωσαν δικαια τελικα οι Λεικερς.
Για τους Ματζικ δεν ξερω αν θα ειναι ευκολο η' δυσκολο η' αν θα ξανακατορθωσουν τελικα να φτασουν στους τελικους και να ξαναδιεκδικησουν το πρωταθλημα.
Βλεπω ομως πως οι Λεικερς αν και εχουν επιτυχημενο παρον,δεν ξερω αν θα εχουν και μελλον..
Το σαλαρι-καπ τους ειναι ηδη φορτωμενο και οι Οντομ & Αριζα θα ζητησουν το κατιτις τους..οπως βεβαια και ο Κομπι..συν οτι και ο ''Ζεν-Μαστερ'' σκεφτεται σιγα-σιγα και την αποχωρηση..
Και ολα αυτα σε μια πολυ ανταγωνιστικη δυση,οπου θα πρεπει ισως να συμπεριλαμβανονται και ως βασικοι υποψηφιοι για τα πλει-οφς και οι Κλιπερς..
Jabar
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 16 2009, 14:51 ) *
Το σκορ θα μπορουσε να ηταν αναποδα και οχι απαραιτητα με τα ''αν'' που θετεις.
Δεν ξερω αν παρακολουθησες τη σειρα των τελικων(εγω δυστυχως ειδα 3 μονο παιχνιδια)

Τρία είδα και γώ πρώτο,τρίτο τέταρτο.Το πρώτο για να δω αν είχα τόσο λάθος αντίληψη, ότι η διαφορά των δύο ομάδων είναι μεγάλη.Το τρίτο για να δω αν θα κάνει νίκη το Ορλάντο.Τελικά έκανε και ήταν δώρο των Λεϊκερς.Το τέταρτο γιατί η σειρά θα τελείωνε πρόωρα.Υπάρχουν σχόλια δικά μου για το 4ο.Το τελευταίο δεν το είδα γιατί είμουν σίγουρος ότι θα κέρδιζαν οι Λεϊκερς,άρα δεν υπήρχε αγωνία.Το θέαμα δεν ήταν καλό και με τέτοιο Ορλάντο αποκλειόταν να ήταν καλύτερο.Οπότε δεν έχασες και τίποτα.
QUOTE
παντως οι Ματζικ εχασαν 2 δικα τους παιχνιδια.
Πεστο ατυχια,πεστο απειρια και κακη εκτιμηση σε καποια σημεια.

Η Τύχη πάει με τους δυνατούς.Οταν μία ομάδα είναι άπειρη και κάνει λάθος εκτιμήσεις.Είναι κακή ομάδα.Το 4-0 θα ήταν πιό κοντά στη πραγματικότητα.
QUOTE
Οσον αφορα τα υποτιμητικα σχολια σου για τους Ντουαιτ & Τουρκογλου,θα τα χαρακτηριζα το λιγοτερο αστοχα.

Ναι ομολογώ ήταν πολύ άστοχα ,αλλά οι δυό τους ήταν ακόμα πιό άστοχοι.
QUOTE
''Αν ηξεραν να πασαρουν η' αν επαιζαν κατι διαφορετικο απο αμυνα σταυρο''...αν εχεις-ειχες παρακολουθησει τους Ματζικ φετος,θα ειχες παρατηρησει οτι ξερουν πολυ καλα να πασαρουν,μιας και πανω σ'αυτο βασιζεται η επιθετικη τους φιλοσοφια,στη δημιουργια της εξτρα πασας ειτε μετα απο καταστασεις pick n' roll,ειτε απ το low-post.

Oμολογώ ότι αυτό δούλευαν και προσπαθούσαν να παίξουν,αλλά αμα δεν ξέρεις να πασάρεις, οι extra πάσες πηγαίνουν στον αντίπαλο και σε αυτά τα παιχνίδια ήταν πάρα πολλές.
QUOTE
Στην αμυνα,ειχαν μια ''γενικη κατευθυνση'',ομως ο κοουτς ΒανΓκαντι ανακατευε τη τραπουλα και διαφοροποιουταν ενιοτε. Οι Ματζικ εχουν μελλον.Ο μποντι-μπιλντερ εχει μια σουπερ-παραγωγικη 10ετια μπροστα του,ο κορμος ειναι καλος,ο προπονητης ικανοτατος και οι εμπειριες που απεκομμισαν πολυτιμες.

Oταν λοιπόν ωριμάσουν και εξελιχθούν ίσως να πάρουν και μία καλή μεταγραφή σε κάποια μεγάλη ομάδα πχ ΛΑΛ.
QUOTE
Το επιθετικο του παιχνιδι εχει πολλα περιθωρια εξελιξης ακομα.Ο Ντουαιτ ειναι ενα παιδι που δουλευει σκληρα και ειναι μολις 24ετων

O τίμιος και νεαρός γίγαντας,δείχνωντας όλη αυτή τη θέληση και ρουφώντας σαν τον μπομπ σφουγγαράκι θα εξελιχθεί σίγουρα.Και τότε η αγκαλιά των Σέλτικς θα είναι ανοικτή.
Πρόβλεψη πολύ δύσκολα του χρόνου θα κάνουν κάτι καλό μέγιστο ημιτελικός περιφέρειας
a bullet for your head
QUOTE(Jabar @ Jun 17 2009, 01:38 ) *
Η Τύχη πάει με τους δυνατούς.Οταν μία ομάδα είναι άπειρη και κάνει λάθος εκτιμήσεις.Είναι κακή ομάδα.Το 4-0 θα ήταν πιό κοντά στη πραγματικότητα.

Ναι ομολογώ ήταν πολύ άστοχα ,αλλά οι δυό τους ήταν ακόμα πιό άστοχοι.

Oμολογώ ότι αυτό δούλευαν και προσπαθούσαν να παίξουν,αλλά αμα δεν ξέρεις να πασάρεις, οι extra πάσες πηγαίνουν στον αντίπαλο και σε αυτά τα παιχνίδια ήταν πάρα πολλές.

Oταν λοιπόν ωριμάσουν και εξελιχθούν ίσως να πάρουν και μία καλή μεταγραφή σε κάποια μεγάλη ομάδα πχ ΛΑΛ.

O τίμιος και νεαρός γίγαντας,δείχνωντας όλη αυτή τη θέληση και ρουφώντας σαν τον μπομπ σφουγγαράκι θα εξελιχθεί σίγουρα.Και τότε η αγκαλιά των Σέλτικς θα είναι ανοικτή.
Πρόβλεψη πολύ δύσκολα του χρόνου θα κάνουν κάτι καλό μέγιστο ημιτελικός περιφέρειας

-1ον,οταν μια ομαδα ειναι απειρη και κανει και καποιες κακες εκτιμησεις,δεν ειναι κακη ομαδα απαραιτητα.
Μια κακη ομαδα,δεν θα απεκλειε τους Σελτικς,τους Καβαλιερς και γενικα θα απεδιδε πολυ καλο μπασκετ κ στη ρεγκιουλαρ σιζον και στη ποστ-σιζον.
-2ον,ηταν πιο αστοχοι,εκτος απο μποντι-μπιλντερ και χελωνα?
-3ον,οταν ωριμασουν & εξελιχθουν να παρουν μεταγραφη στους Λεικερς ε? 39.gif ..Πως δεν το χα σκεφτει νωριτερα..??
-4ον,ο ''Μπομπ Σφουγγαρακης'' στην αγκαλια των Σελτικς μελλοντικα?Ποτε δεν ξερεις..
-5ον,οσον αφορα τις προβλεψεις,δεν μπορω να ειμαι κατηγορηματικος.Προσωπικα θα με ενδιεφερε να δω ενα-δυο στεπ παραπερα τους Μπλειζερς.
Jabar
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 17 2009, 02:26 ) *
-1ον,οταν μια ομαδα ειναι απειρη και κανει και καποιες κακες εκτιμησεις,δεν ειναι κακη ομαδα απαραιτητα.
Μια κακη ομαδα,δεν θα απεκλειε τους Σελτικς,τους Καβαλιερς και γενικα θα απεδιδε πολυ καλο μπασκετ κ στη ρεγκιουλαρ σιζον και στη ποστ-σιζον.
-2ον,ηταν πιο αστοχοι,εκτος απο μποντι-μπιλντερ και χελωνα?
-3ον,οταν ωριμασουν & εξελιχθουν να παρουν μεταγραφη στους Λεικερς ε? 39.gif ..Πως δεν το χα σκεφτει νωριτερα..??
-4ον,ο ''Μπομπ Σφουγγαρακης'' στην αγκαλια των Σελτικς μελλοντικα?Ποτε δεν ξερεις..
-5ον,οσον αφορα τις προβλεψεις,δεν μπορω να ειμαι κατηγορηματικος.Προσωπικα θα με ενδιεφερε να δω ενα-δυο στεπ παραπερα τους Μπλειζερς.

Γιατί τους Μπλεϊζερς?
Εγώ θέλω Καρμέλλο στους ΛΑΛ.
T.W.Is.M.
Σουπερμαν δεν ελεγαν και καποιον αλλο στη δεκαετια του '90? Και ειχε χτυπησει και το συμβολο τατουαζ στο μπρατσο. Και να δειτε που επαιζε...α ναι, στο Ορλαντο. Μεχρι που μετακομισε λιγο πιο δυτικα. Θυμιζει καποιον? Δε λεω, καλα ειναι ο Χαουαρντ τωρα εκει που βρισκεται, να μεινει 1-2 χρονια ακομα να ψηθει το παιδι. Μετα μπορει να παιξει και στις μεγαλες ομαδες. να ακολουθησει και τα ενδοξα βηματα του προκατοχου του smiley.gif
captain charisma
πιστευω πως οι λεικερς αν κρατησουν την ιδια ομαδα που ειχαν και φετος με καποιοες προσθαφερεσεις στο ροστερ για μια ακομα τετραετια θα ειναι οι κυριαρχοι στη δυση διοτι δεν υπαρχει ομαδα να τους κοιταξει στα ματια.
T.W.Is.M.
QUOTE(big dirk @ Jun 17 2009, 20:59 ) *
πιστευω πως οι λεικερς αν κρατησουν την ιδια ομαδα που ειχαν και φετος με καποιοες προσθαφερεσεις στο ροστερ για μια ακομα τετραετια θα ειναι οι κυριαρχοι στη δυση διοτι δεν υπαρχει ομαδα να τους κοιταξει στα ματια.


Δεν πιστευεις οτι το Ντενβερ βρισκεται σε ανοδικη πορεια και μπορει να τους αμφισβητησει του χρονου? Κι εγω νομιζω οτι οι Λεικερς θα κρατησουν τους παιχτες που θελουν και θα παραμεινουν πρωτο φαβορι, αλλα απ τη μια το Ντενβερ με τον Καρμελο καλυτερο του χρονου, απ την αλλη το Πορτλαντ, που δεν ειναι ετοιμο ακομα για πολυ ψηλα, αλλα εχει το ταλεντο σε 3-4 χρονια να φτασει στην κορυφη, πιστευω οτι ειναι ομαδες με προοπτικες(βραχυπροθεσμες ή μακροπροθεσμες αντιστοιχα).
koutsou10
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jun 18 2009, 00:24 ) *
Δεν πιστευεις οτι το Ντενβερ βρισκεται σε ανοδικη πορεια και μπορει να τους αμφισβητησει του χρονου? Κι εγω νομιζω οτι οι Λεικερς θα κρατησουν τους παιχτες που θελουν και θα παραμεινουν πρωτο φαβορι, αλλα απ τη μια το Ντενβερ με τον Καρμελο καλυτερο του χρονου, απ την αλλη το Πορτλαντ, που δεν ειναι ετοιμο ακομα για πολυ ψηλα, αλλα εχει το ταλεντο σε 3-4 χρονια να φτασει στην κορυφη, πιστευω οτι ειναι ομαδες με προοπτικες(βραχυπροθεσμες ή μακροπροθεσμες αντιστοιχα).

σαν ομαδα οι ντενβερ οντωσ ειναι πολυ καλοι,ειδικα στην αρχικη πενταδα τουσ,μετα απο αυτο ομωσ τιποτα...
κ φετοσ φορμαριστηκαν την καταλληλη εποχη αλλα κ παλι δεν μπορεσαν να τα καταφερουν...
τωρα για τα επομενα χρονια θα ειναι μια καλη δυναμη αλλα αυτο αν γινει θα το δειξει απο φετοσ γιατι
1)εχουν τουλαχιστον 7 παικτεσ free agent κ μεσα σε αυτουσ ειναι πολυ βασικα στελεχη τησ φετινησ επιτυχιασ τουσ(j.r smith,chris andersen,linas kleiza,dahntay jones κ.α)
2)σιγουρα καποιοι απο αυτουσ τουσ free agent φετοσ παιρνανε πολυ λιγα λεφτα για την αξια τουσ,πραγμα που σημαινει οτι θα ζητησουν παραπανω κ πολυ μαλιστα...
3)σε σχεση με το προηγουμενο δεν εχουν κ πολυ μεγαλο χωρο στο σαλαρυ καπ τουσ για αυτουσ τουσ παιχτεσ...

υ.γ1για αυτο πιστευω πωσ αυτη η off season ειναι πολυ σημαντικη για να μπορεσουν να φτιαξουν μια παρα πολυ καλη ομαδα που να μπορει να διεκδικησει κ τιτλο...
υ.γ2για τουσ πορτλαντ συμφωνω κ θεωρω πωσ ειναι απο τισ ανερχομενεσ δυναμεισ στο nba...
captain charisma
μπορει οι ντενβερ να ηταν ανταγωνιστικοι φετος αλλα αν φυγουν οι παικτες που μενουν ελεθευροι τοτε αποδυναμωνεται σημαντικα ο παγκος τους.οσο για τους μπλειζερς δεν με πειθουν ακομα οτι μπορουν να πανε ψηλοτερα...στα πλειοφς ειναι ''λιγοι'' και δν εχουν εμπειρια απο τετοιες παραστασεις.οποτε ναι θεωρω τους λεικερς οτι θα ειναι πρωτο φαβορι στη δυση για μια ακομα τετραετια οσο θα ειναι στην ομαδα ο καλυτερος παικτης του κοσμου αυτη τη στιγμη.
T.W.Is.M.
QUOTE(koutsou10 @ Jun 18 2009, 02:07 ) *
σαν ομαδα οι ντενβερ οντωσ ειναι πολυ καλοι,ειδικα στην αρχικη πενταδα τουσ,μετα απο αυτο ομωσ τιποτα...
κ φετοσ φορμαριστηκαν την καταλληλη εποχη αλλα κ παλι δεν μπορεσαν να τα καταφερουν...
τωρα για τα επομενα χρονια θα ειναι μια καλη δυναμη αλλα αυτο αν γινει θα το δειξει απο φετοσ γιατι
1)εχουν τουλαχιστον 7 παικτεσ free agent κ μεσα σε αυτουσ ειναι πολυ βασικα στελεχη τησ φετινησ επιτυχιασ τουσ(j.r smith,chris andersen,linas kleiza,dahntay jones κ.α)
2)σιγουρα καποιοι απο αυτουσ τουσ free agent φετοσ παιρνανε πολυ λιγα λεφτα για την αξια τουσ,πραγμα που σημαινει οτι θα ζητησουν παραπανω κ πολυ μαλιστα...
3)σε σχεση με το προηγουμενο δεν εχουν κ πολυ μεγαλο χωρο στο σαλαρυ καπ τουσ για αυτουσ τουσ παιχτεσ...

υ.γ1για αυτο πιστευω πωσ αυτη η off season ειναι πολυ σημαντικη για να μπορεσουν να φτιαξουν μια παρα πολυ καλη ομαδα που να μπορει να διεκδικησει κ τιτλο...
υ.γ2για τουσ πορτλαντ συμφωνω κ θεωρω πωσ ειναι απο τισ ανερχομενεσ δυναμεισ στο nba...


Απ τη στιγμη που εχουν ηδη αυτους τους παιχτες, μπορουν να τους κρατησουν ολους υπερβαινοντας το σαλαρι καπ, απλα δε θα μπορεσουν να υπογραψουν σχεδον κανεναν free agent. Το ζητημα ειναι κατα ποσο ο ιδιοκτητης θελει και μπορει να πληρωσει πολυ περισσοτερα λεφτα απο φετος(και κυριως το φορο πολυτελειας). Κατι αναλογο ισχυει και για τους Λεικερς με Οντομ και Αριζα. Και σε γενικες γραμμες αυτο ειναι ενα ζητημα για ολες τις ομαδες και ενας τροπος για να καταφερνει το ΝΒΑ να ανακυκλωνει τις ομαδες-πρωταγωνιστες. Δυσκολα θα εχει τη διαθεση καποιος ιδιοκτητης να πληρωνει καθε χρονο εκατομμυρια δολαρια σε φορο πολυτελειας για να εχει μια ομαδα που ισως να χτυπαει πρωταθλημα. Ειναι πολυ ακριβο ρισκο.
Air and King
QUOTE(big dirk @ Jun 18 2009, 16:37 ) *
οποτε ναι θεωρω τους λεικερς οτι θα ειναι πρωτο φαβορι στη δυση για μια ακομα τετραετια οσο θα ειναι στην ομαδα ο καλυτερος παικτης του κοσμου αυτη τη στιγμη.

Σιγα μην ειναι και για καμια 10ετια.Ηρεμησε big dirk στο ΝΒΑ οι ισορροπιες μπορουν να αλλαξουν σε μια νυχτα με 1 οι με 2 ανταλλαγες.Παρε παραδειγμα τους Σελτικς.Παρε παραδειγμα το Μαιαμι.Στην δευτερη χρονια με τον Σακιλ πηρε πρωταθλημα.
Ο κορυφαιος παιχτης του πλανητη ειναι ο ΛεΜπρον και αν ακομα δεν συμφωνουνε ολοι σε αυτο ουτε ο Κομπι ειναι ξεκαθαρα.Οπως εχω ξαναπει ειναι μεταξυ Γουειντ-Κομπι-ΛεΜπρον.
Αυτες οι εκτημησεις ειναι καλο να γινουν οταν οι ομαδες ολοκληρωσουν τα ροστερ την νεας χρονιας.
basxetball
QUOTE(Air and King @ Jun 18 2009, 21:13 ) *
Σιγα μην ειναι και για καμια 10ετια.Ηρεμησε big dirk στο ΝΒΑ οι ισορροπιες μπορουν να αλλαξουν σε μια νυχτα με 1 οι με 2 ανταλλαγες.Παρε παραδειγμα τους Σελτικς.Παρε παραδειγμα το Μαιαμι.Στην δευτερη χρονια με τον Σακιλ πηρε πρωταθλημα.
Ο κορυφαιος παιχτης του πλανητη ειναι ο ΛεΜπρον και αν ακομα δεν συμφωνουνε ολοι σε αυτο ουτε ο Κομπι ειναι ξεκαθαρα.Οπως εχω ξαναπει ειναι μεταξυ Γουειντ-Κομπι-ΛεΜπρον.
Αυτες οι εκτημησεις ειναι καλο να γινουν οταν οι ομαδες ολοκληρωσουν τα ροστερ την νεας χρονιας.

τοσο καιρο παρακολουθω αυτεσ τισ συζητησει που γινονται για το ποιοσ ειναι καλυτεροσ κ βλεπω οτι οταν καποιοσ λεει απλα το αυτονοητο,δηλαδη οτι ο κομπι ειναι ο καλυτερος παιχτης αυτην την στιγμη στον κοσμο πολλοι αντιδρουν,μηπωσ τουσ ποναει?ξερετε γιατι ειναι αυτονοητο?γιατι
1)ειναι ηγετησ στην ομαδα που πηρε το πρωταθλημα κ εντοσ αλλα κ εκτοσ γηπεδου(coach)χαχαχαχα
2)ειναι ο πιο πληρεστεροσ παιχτησ που εχει περασει ποτε στο σκοραρισμα(πολυ καλυτεροσ κ απο τον θεο michael jordan)
3)γιατι εχει παρει τα περισσοτερα πρωταθληματα αυτην την στιγμη στο nba στουσ εν ενεργεια παιχτεσ(4 μαζι με φισερ,σακιλ κ ντανκαν)
4)στατιστικα εχει βγει 4 φορεσ πρωτοσ σκορερ στο πρωταθλημα κ φυσικα ειναι 1οσ στουσ εν ενεργεια...
5)γιατι φασεισ σαν αυτη που εκανε στον σουπερμαν με την απιστευτη προσποιηση στον αερα(σαν τισ παλιεσ εποχεσ του μιχαλη)μονο αυτοσ τισ κανει πλεον,που ειναι κ πολυ πιο θεαματικεσ φασεισ απο ενα καρφωμα που κανει ενα θηριο...
6)γιατι αντιμετωπισε τον michael jordan σε ματσ,ενω ηταν μικροσ κ τα πηγε περιφημα...
7)γιατι μπορει να κανει τα παντα μεσα στο γηπεδο με χαρακτηριστικη ευκολια...

και φανταστειται,για να τελειωσω καποια στιγμη γιατι θα με παρει μερεσ να γραφω για τον κομπι,οτι δεν ηρθε στο nba με τισ ιδιεσ περγαμηνεσ(νουμερο 13 στο ντραφτ του 96) οπωσ ο λεμπρον,ο γουεηντ,ο αιβερσον που ηταν κ νουμερο 1 στο ιδιο ντραφτ,μεχρι κ ο ρεη αλεν που ηταν στο ιδιο ντραφτ νουμερο 5 κ ο στεφον μαρμπερι νουμερο 4...

ο καλυτεροσ στον κοσμο ειναι με διαφορα κ ολασ!!! 77.gif 77.gif 77.gif
Air and King
QUOTE(basxetball @ Jun 18 2009, 22:01 ) *
τοσο καιρο παρακολουθω αυτεσ τισ συζητησει που γινονται για το ποιοσ ειναι καλυτεροσ κ βλεπω οτι οταν καποιοσ λεει απλα το αυτονοητο,δηλαδη οτι ο κομπι ειναι ο καλυτερος παιχτης αυτην την στιγμη στον κοσμο πολλοι αντιδρουν,μηπωσ τουσ ποναει?ξερετε γιατι ειναι αυτονοητο?γιατι
1)ειναι ηγετησ στην ομαδα που πηρε το πρωταθλημα κ εντοσ αλλα κ εκτοσ γηπεδου(coach)χαχαχαχα
2)ειναι ο πιο πληρεστεροσ παιχτησ που εχει περασει ποτε στο σκοραρισμα(πολυ καλυτεροσ κ απο τον θεο michael jordan)
3)γιατι εχει παρει τα περισσοτερα πρωταθληματα αυτην την στιγμη στο nba στουσ εν ενεργεια παιχτεσ(4 μαζι με φισερ,σακιλ κ ντανκαν)
4)στατιστικα εχει βγει 4 φορεσ πρωτοσ σκορερ στο πρωταθλημα κ φυσικα ειναι 1οσ στουσ εν ενεργεια...
5)γιατι φασεισ σαν αυτη που εκανε στον σουπερμαν με την απιστευτη προσποιηση στον αερα(σαν τισ παλιεσ εποχεσ του μιχαλη)μονο αυτοσ τισ κανει πλεον,που ειναι κ πολυ πιο θεαματικεσ φασεισ απο ενα καρφωμα που κανει ενα θηριο...
6)γιατι αντιμετωπισε τον michael jordan σε ματσ,ενω ηταν μικροσ κ τα πηγε περιφημα...
7)γιατι μπορει να κανει τα παντα μεσα στο γηπεδο με χαρακτηριστικη ευκολια...

και φανταστειται,για να τελειωσω καποια στιγμη γιατι θα με παρει μερεσ να γραφω για τον κομπι,οτι δεν ηρθε στο nba με τισ ιδιεσ περγαμηνεσ(νουμερο 13 στο ντραφτ του 96) οπωσ ο λεμπρον,ο γουεηντ,ο αιβερσον που ηταν κ νουμερο 1 στο ιδιο ντραφτ,μεχρι κ ο ρεη αλεν που ηταν στο ιδιο ντραφτ νουμερο 5 κ ο στεφον μαρμπερι νουμερο 4...

ο καλυτεροσ στον κοσμο ειναι με διαφορα κ ολασ!!! 77.gif 77.gif 77.gif

Δεν θα σου χαλασουμε χατηρι.
captain charisma
οσο θα παιζει ο κομπε στους λεικερς και κρατησουν τον ιδιο κορμο παικτων με καποιες μικροαλλαγες τοτε ναι πιστευω οτι θα ειναι το φαβορι στη δυση για μια τετραετια ακομα...
o μπραιαντ πηρε το πρωταθλημα με τους λεικερς φετος και περσι εφτασε ως τους τελικους οπου εχασε απ τους σελτικς.
γιατι λοιπον να μην θεωρειτε ο κορυφαιος αυτη τη στιγμη?
ο τζειμς με εξαιρεση το 2007 που πηγε τελικους αλλα εχασε με κατω τα χερια δεν μπορεσε να τους οδηγησει ξανα εκει....θα μπορει να θεωρηθει κορυφαιος παικτης οταν θα εχει παρει 1-2 πρωταθληματα κατα την αποψη μου.
Air and King
QUOTE(big dirk @ Jun 18 2009, 22:58 ) *
o μπραιαντ πηρε το πρωταθλημα με τους λεικερς φετος και περσι εφτασε ως τους τελικους οπου εχασε απ τους σελτικς.
γιατι λοιπον να μην θεωρειτε ο κορυφαιος αυτη τη στιγμη?
ο τζειμς με εξαιρεση το 2007 που πηγε τελικους αλλα εχασε με κατω τα χερια δεν μπορεσε να τους οδηγησει ξανα εκει....θα μπορει να θεωρηθει κορυφαιος παικτης οταν θα εχει παρει 1-2 πρωταθληματα κατα την αποψη μου.

Γιατι δεν κανει τιποτα καλυτερα απο τον ΛεΜπρον.Απλα ειναι τα πραγματα.
Γιατι ειχε περισσοτερη βοηθεια απο τους συμπαιχτες του.Γιατι τα Πλειοφ που εκανε ο ΛεΜπρον ουτε καν τα αγγιζει σε οποιαδηποτε παραμετρο.Γιατι ο ΛεΜπρον το 2007 απεκλεισε με ενα πολυ χειροτερο σαπορτινγκ καστ την ομαδα που το 2004 ειχε εξαφανισει τον Κομπι και τους Hall of Famer των Λεικερς,τους Πιστονς.
Οπως ξανειπα και ο Τζορνταν μεχρι το 1991 δεν ειχε παρει πρωταθλημα αλλα θεωρουταν ο καλυτερος απλα ηταν πισω σε καριερα απο τον Μπερντ και τον Ματζικ.Ο ΛεΜπρον εινα πισω σε καριερα αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το αυτη την στιγμη.Σαν καριερα θα τον ξεπερασει και εχει τα φοντα να γινει ο GOAT.Πρωταθληματα θα παρει και μαλιστα Εδω θα ειμαστε καλα να ειμαστε και θα το δουμε.Σε καμια περηπτωση για μενα δεν ειναι ο Κομπι ο καλυτερος και σε καμια περηπτωση ξεκαθαρα.Ειναι συζητησημο!
Επισης δεν βλεπω με τιποτα τους Λεικερς για την επομενη τετραετια να εχουν τον πρωτο λογο.Θα περιμενω να δω τα ροστερ και θα κρινω καλυτερα.Επισης το επομενο καλοκαιρι ειναι ισως το πιο hot στην Ιστορια απο θεμα Free Agent και μπορει να αλλαξουν πολλες ισορροπιες!
red pyramid88
QUOTE(Air and King @ Jun 18 2009, 23:38 ) *
Γιατι δεν κανει τιποτα καλυτερα απο τον ΛεΜπρον.Απλα ειναι τα πραγματα.
Γιατι ειχε περισσοτερη βοηθεια απο τους συμπαιχτες του.Γιατι τα Πλειοφ που εκανε ο ΛεΜπρον ουτε καν τα αγγιζει σε οποιαδηποτε παραμετρο.Γιατι ο ΛεΜπρον το 2007 απεκλεισε με ενα πολυ χειροτερο σαπορτινγκ καστ την ομαδα που το 2004 ειχε εξαφανισει τον Κομπι και τους Hall of Famer των Λεικερς,τους Πιστονς.
Οπως ξανειπα και ο Τζορνταν μεχρι το 1991 δεν ειχε παρει πρωταθλημα αλλα θεωρουταν ο καλυτερος απλα ηταν πισω σε καριερα απο τον Μπερντ και τον Ματζικ.Ο ΛεΜπρον εινα πισω σε καριερα αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το αυτη την στιγμη.Σαν καριερα θα τον ξεπερασει και εχει τα φοντα να γινει ο GOAT.Πρωταθληματα θα παρει και μαλιστα Εδω θα ειμαστε καλα να ειμαστε και θα το δουμε.Σε καμια περηπτωση για μενα δεν ειναι ο Κομπι ο καλυτερος και σε καμια περηπτωση ξεκαθαρα.Ειναι συζητησημο!
Επισης δεν βλεπω με τιποτα τους Λεικερς για την επομενη τετραετια να εχουν τον πρωτο λογο.Θα περιμενω να δω τα ροστερ και θα κρινω καλυτερα.Επισης το επομενο καλοκαιρι ειναι ισως το πιο hot στην Ιστορια απο θεμα Free Agent και μπορει να αλλαξουν πολλες ισορροπιες!


1)Σουτάρει καλύτερα, με ή χωρίς πίεση. Στα υπόλοιπα είναι στη χειρότερη ίσος, εκτός των ριμπάουντ που έτσι και αλλιώς δεν είναι η θέση του για να πάρει τόσα όσα ο Bron.
2)Είναι καλύτερη επιλογή για το τελευταίο κρίσιμο σούτ.
3)Με την διαφορά βέβαια ότι αυτή η ομάδα είχε ήδη γεράσει κατά 3 χρόνια, είχε χάσει ένα βασικό της στέλεχος και ο πάγκος της είχε αποδυναμωθεί εντονότατα. Τον είδαμε και μετά με τους Spurs πόσο απίστευτος ήταν ο βασιλιάς.
4)Τι πάει να πεί θα τον ξεπεράσει? Έχει υπογράψει κανένα συμβόλαιο που κάνει σίγουρο ότι θα γίνει καλύτερος και θα κάνει τεράστια καριέρα? Ας το κάνει πραγματικότητα και τότε κάνουμε συγκρίσεις. Μέχρι να τα καταφέρει κρίνουμε με το τι έχουμε δεί τώρα, και απο την μία έχουμε κάποιον με 4 τίτλους και 6 τελικούς και αμέτρητα buzzer beater, και απο την άλλη κάποιον που μόλις απέτυχε με πλεονέκτημα έδρας να περάσει τους τελικούς της Ανατολής απέναντι στην 3ή ομάδα της περιφέριας, η οποία είχε και τον βασικό της άσσο τραυματία και η μόνη εμφάνιση του σε τελικούς ήταν στη καλύτερη μέτρια.
5)Ποια ομάδα ακριβώς έχει ρόστερ αντίστοιχο των Lakers ώστε να μην είναι τουλάχιστον μέσα στις 3-4 ομάδες που θα έχουν το πρώτο λόγο?
6)Με την οικονομία να έχει πάρει τη κατρακύλα, ειλικρινά αμφιβάλω για το πόσοι σύλλογοι είναι έτοιμοι για τεράστιες αλλαγές, οπότε πέρα απο λίγα ονόματα, δε νομίζω ότι θα δούμε και τόσο τεράστιες αλλαγές.
kseplenhs
καλά και ο λεμπρόν φέτος ειδικά έδινε την εντύπωση πως ευστοχεί όποτε γουστάρει.έχει βελτιωθεί αρκετά στο σουτ και το κορμί του τον βοηθάει να έχει πλεονέκτημα στο σουτ υπο πίεση.αυτό το πλεονέκτημα δεν το είχε ούτε καν ο τζόρνταν...

επειδή είναι μόλις 24ρων νομίζω πως θα φτάσει να έχει πιο αξιοπιστο σουτ απο τον kobe.βέβαια σωστά δεν υπογράφουμε συμβόλαιο για κάτι τέτοιο αλλά με τους ταλαντούχους αμερικάνους η εξέλιξη είναι σχεδόν δεδομένη...σχορτσιανίτηδες εκεί να κοροιδευουν τον πλανήτη δεν έχουν.

μπορεί στη σαιτάμα πριν λίγα χρόνια να βλέπαμε για παράδειγμα τον κρις πολ να φαίνεται ελάχιστος μπροστά στο σπανούλη αλλά μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα ο κρις πολ εκτοξευθηκε σε τέτοιο βαθμό που πλέον δεν αγγίζεται σε αυτή τη θέση...
red pyramid88
Δε νομίζω ότι μιλάμε για το ίδιο σούτ με αυτο του Kobe. Σε ποσοστά άλλωστε δε δείχνει ιδιαίτερα καλός, 17,6 στα τρίποντα στο πρώτο γύρο και 29,7 με το Orlando...δε τα λές ακριβώς καλά ποσοστά.

Δεν αμφιβάλλω ότι έχει βελτιωθεί (που όντως έχει βελτιωθεί σε τεράστιο βαθμό) ούτε ότι μπορεί να γίνει ακόμη καλύτερος. Ανταγωνισμός όμως υπάρχει και υπάρχουν παίκτες που μπορούν να έχουν αναλόγως ανοδική πορεία (Durant). Δεν είναι τόσο σίγουρο ότι θα είναι ο καλύτερος των καλύτερων.
Air and King
QUOTE(red pyramid88 @ Jun 19 2009, 00:22 ) *
1)Σουτάρει καλύτερα, με ή χωρίς πίεση. Στα υπόλοιπα είναι στη χειρότερη ίσος, εκτός των ριμπάουντ που έτσι και αλλιώς δεν είναι η θέση του για να πάρει τόσα όσα ο Bron.
2)Είναι καλύτερη επιλογή για το τελευταίο κρίσιμο σούτ.
3)Με την διαφορά βέβαια ότι αυτή η ομάδα είχε ήδη γεράσει κατά 3 χρόνια, είχε χάσει ένα βασικό της στέλεχος και ο πάγκος της είχε αποδυναμωθεί εντονότατα. Τον είδαμε και μετά με τους Spurs πόσο απίστευτος ήταν ο βασιλιάς.
4)Τι πάει να πεί θα τον ξεπεράσει? Έχει υπογράψει κανένα συμβόλαιο που κάνει σίγουρο ότι θα γίνει καλύτερος και θα κάνει τεράστια καριέρα? Ας το κάνει πραγματικότητα και τότε κάνουμε συγκρίσεις. Μέχρι να τα καταφέρει κρίνουμε με το τι έχουμε δεί τώρα, και απο την μία έχουμε κάποιον με 4 τίτλους και 6 τελικούς και αμέτρητα buzzer beater, και απο την άλλη κάποιον που μόλις απέτυχε με πλεονέκτημα έδρας να περάσει τους τελικούς της Ανατολής απέναντι στην 3ή ομάδα της περιφέριας, η οποία είχε και τον βασικό της άσσο τραυματία και η μόνη εμφάνιση του σε τελικούς ήταν στη καλύτερη μέτρια.
5)Ποια ομάδα ακριβώς έχει ρόστερ αντίστοιχο των Lakers ώστε να μην είναι τουλάχιστον μέσα στις 3-4 ομάδες που θα έχουν το πρώτο λόγο?
6)Με την οικονομία να έχει πάρει τη κατρακύλα, ειλικρινά αμφιβάλω για το πόσοι σύλλογοι είναι έτοιμοι για τεράστιες αλλαγές, οπότε πέρα απο λίγα ονόματα, δε νομίζω ότι θα δούμε και τόσο τεράστιες αλλαγές.

Λοιπον θα τοποθετηθω για τελευταια φορα επι του θεματος για φετος.
Ο Κομπι παραμενει καλυτερος σουτερ σε αυτο δεν χωραει αμφησβητηση.Ομως και ο ΛεΜπρον εχει βελτιωθει και σε συνδιασμο με το απιστευτο ντραιβ που ο Κομπι αγκομαχει ειναι πιο αποτελεσαματικος επιθετικα ειτε θες με ποσοστα ειτε θες σε ουσια!Οσο συνεχιζει να βελτιωνει το σουτ"The best physical tools in the history of the game. He has the smarts of Magic Johnson, the brute strength and athleticism of George McGinnis and the speed of Ricky Green rolled into one massive body. I have said this since he has been in the league… If he continues to improve his jump shot, he will become the best ever."
-Former NBA player Eddie Johnson on Lebron James
Παμε παρακατω βλεπει πιο πολυ γηπεδο απο τον Κομπι σαν διορατηκοτητα Οσκαρ Ρομπερτσον.Ο Κομπι περιπου εχει vision οπως ο Τζορνταν σε περιπου ιδιο βαθμο.Και οι δυο απεχουν απο τον ΛεΜπρον και δεν μιλαω μονο βαση αριθμων που σαφως υπερτερει ο ΛεΜπρον αλλα και βαση "βλεπω γηπεδο".
Παμε παρακατω στα 24 του τερματησε 2ος στο τιτλο του Αμυντικου της Χρονιας κατι που ο Κομπι που ειναι επισης εξαιρτηκος δεν τον καταφερε ποτε και που αδικως φετος βρεθηκε στην καλυτερη αμυντικη 5αδα σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια που το αξιζε.
Ο Κομπι ειναι πιο ντελικατος και εχει πιο πολλες κινησεις αλλα δεν εχει το πληρες πακετο σε ολες τις παραμετρους οπως ο ΛεΜπρον.Το gift συνολικα του ΛεΜπρον δεν το ειχε κανενας παιχτης στην Ιστορια εκτος μονο ο Λεν Μπαιας που δεν ηταν καλος πασερ ομως αλλα και παλι δεν τον ειδαμε(δυστυχως) στο ΝΒΑ και εκτος απο τον Γουιλτ Τσαμπερλαιν.Ακομα και ο Ματζικ που ηταν υπαρταλαντουχος δεν εγινε ποτε μεγαλος σκορερ ουτε μεγαλος αμυντικος.
Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι ακομα και καποιοι που θεωρουν τον Κομπι αυτη την στιγμη καλυτερο στον ΛεΜπρον βλεπουν πιο πολυ τον παιχτη που μπορει να ξεπερασει του παντες και το βλεπουν γιατι ειναι πιο ξεχωρηστος σαν συνολικο πακετο απο οποιονδηποτε
"He has a chance to be arguably the greatest player ever to play the game."
-Legend Jerry West on Lebron James
Ο Πιππεν ειπε οτι ποτε ο Κομπι δεν θα γινει Τζορνταν ασχετα αν δεν μου αρεσε αυτη η δηλωση γιατι δεν υπηρχε λογος που την εκανε ο Πιππεν.
Για τον ΛεΜπρον ομως ειχε πει"He (LeBron) will, in my eye, be better than Michael"
-Legend Scottie Pippen and former teammate of Michael Jordan on Lebron vs Jordan
εστω και αν ειναι παρακυνδηνευμενο αλλα δηλωνει και μια πιστη προς τον ΛεΜπρον.
Και τελος ο Τζορνταν και πριν γινουν τα ΠΛειοφ που οργιασε ο ΛεΜπρον ειχε πει οτι ο Κομπι ειναι αυτη την στιγμη ο καλυτερος αλλα ο ΛεΜπρον μπορει να τον απηλεισει για GOAT.
Q: Who is better – LeBron or Kobe?

MJ: “Kobe is the best player in the NBA now. He plays both ends of the floor, is the most polished offensively, and works harder than anyone. But LeBron has the potential to be the best ever. As incredible as he already is, he is still learning the game. LeBron is going to be unbelievable.”

Τελος σωστα λες οτι οι Πιστονς ηταν γερασμενοι τρια χρονια αλλα και παλι αντι του Μπεν Γουαλας ειχαν τον Γουεμπερ και παιχτες οπως ο Μπιλαμπς τον Χαμιλτον τον Μακνταις τον Ρασιντ και ο ΛεΜπρον επαιζε στην βασικη 5αδα με τον γερο-Σνοου και τον Παβλοβιτς ενω ο Κομπι με τον Πειτον και Σακιλ.Στους Τελικους ναι ο ΛεΜπρον ηταν κακος και τον επαιζαν και τριπλ-τιμ και δεν ειχε κανενα παιχτη να του συμπαρασταθει.Ομως ηταν και 22 χρονων τοτε και οδηγησε την ομαδα του στους Τελικους ως Leader της ομαδας κατι που ο Κομπι εκανε περυσι για πρωτη φορα στα 30 του.
Τελος παντων δεν θα συνεχισω αυτη την κουβεντα αλλωστε ειμαι φαν του Κομπι και μου αρεσει να τον βλεπω να αγωνιζεται και εχω πει νομιζω για το ταλεντο και τις κινησεις του πολλες φορες.Αλλα εχω τα πιστευω μου και εχω δει πολλους παιχτες και το συνολικο χαρησμα σαν τον ΛεΜπρον δεν το ειχε κανενας.Στους Σεντερ το ειχε ο Τσαμπερλαιν ασχετα αν δεν ηταν καλος στις βολες που ηταν κακηστος.
C.P.3
Ο Kobe 77.gif απ'οτι φαινετε το πηρε προσωπικα το 8εμα και τελικα τα καταφερε μαζι με την μεγαλη εμπειρια του Derek Fisher,την καλη αμυνα του Aριζα και τα επι8ετικα που κερδισε ο Γκασολ... rolleyes.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(Air and King @ Jun 19 2009, 01:23 ) *
Λοιπον θα τοποθετηθω για τελευταια φορα επι του θεματος για φετος.
Ο Κομπι παραμενει καλυτερος σουτερ σε αυτο δεν χωραει αμφησβητηση.Ομως και ο ΛεΜπρον εχει βελτιωθει και σε συνδιασμο με το απιστευτο ντραιβ που ο Κομπι αγκομαχει ειναι πιο αποτελεσαματικος επιθετικα ειτε θες με ποσοστα ειτε θες σε ουσια!Οσο συνεχιζει να βελτιωνει το σουτ"The best physical tools in the history of the game. He has the smarts of Magic Johnson, the brute strength and athleticism of George McGinnis and the speed of Ricky Green rolled into one massive body. I have said this since he has been in the league… If he continues to improve his jump shot, he will become the best ever."
-Former NBA player Eddie Johnson on Lebron James
Παμε παρακατω βλεπει πιο πολυ γηπεδο απο τον Κομπι σαν διορατηκοτητα Οσκαρ Ρομπερτσον.Ο Κομπι περιπου εχει vision οπως ο Τζορνταν σε περιπου ιδιο βαθμο.Και οι δυο απεχουν απο τον ΛεΜπρον και δεν μιλαω μονο βαση αριθμων που σαφως υπερτερει ο ΛεΜπρον αλλα και βαση "βλεπω γηπεδο".
Παμε παρακατω στα 24 του τερματησε 2ος στο τιτλο του Αμυντικου της Χρονιας κατι που ο Κομπι που ειναι επισης εξαιρτηκος δεν τον καταφερε ποτε και που αδικως φετος βρεθηκε στην καλυτερη αμυντικη 5αδα σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια που το αξιζε.
Ο Κομπι ειναι πιο ντελικατος και εχει πιο πολλες κινησεις αλλα δεν εχει το πληρες πακετο σε ολες τις παραμετρους οπως ο ΛεΜπρον.Το gift συνολικα του ΛεΜπρον δεν το ειχε κανενας παιχτης στην Ιστορια εκτος μονο ο Λεν Μπαιας που δεν ηταν καλος πασερ ομως αλλα και παλι δεν τον ειδαμε(δυστυχως) στο ΝΒΑ και εκτος απο τον Γουιλτ Τσαμπερλαιν.Ακομα και ο Ματζικ που ηταν υπαρταλαντουχος δεν εγινε ποτε μεγαλος σκορερ ουτε μεγαλος αμυντικος.
Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι ακομα και καποιοι που θεωρουν τον Κομπι αυτη την στιγμη καλυτερο στον ΛεΜπρον βλεπουν πιο πολυ τον παιχτη που μπορει να ξεπερασει του παντες και το βλεπουν γιατι ειναι πιο ξεχωρηστος σαν συνολικο πακετο απο οποιονδηποτε
"He has a chance to be arguably the greatest player ever to play the game."
-Legend Jerry West on Lebron James
Ο Πιππεν ειπε οτι ποτε ο Κομπι δεν θα γινει Τζορνταν ασχετα αν δεν μου αρεσε αυτη η δηλωση γιατι δεν υπηρχε λογος που την εκανε ο Πιππεν.
Για τον ΛεΜπρον ομως ειχε πει"He (LeBron) will, in my eye, be better than Michael"
-Legend Scottie Pippen and former teammate of Michael Jordan on Lebron vs Jordan
εστω και αν ειναι παρακυνδηνευμενο αλλα δηλωνει και μια πιστη προς τον ΛεΜπρον.
Και τελος ο Τζορνταν και πριν γινουν τα ΠΛειοφ που οργιασε ο ΛεΜπρον ειχε πει οτι ο Κομπι ειναι αυτη την στιγμη ο καλυτερος αλλα ο ΛεΜπρον μπορει να τον απηλεισει για GOAT.
Q: Who is better – LeBron or Kobe?

MJ: “Kobe is the best player in the NBA now. He plays both ends of the floor, is the most polished offensively, and works harder than anyone. But LeBron has the potential to be the best ever. As incredible as he already is, he is still learning the game. LeBron is going to be unbelievable.”

Τελος σωστα λες οτι οι Πιστονς ηταν γερασμενοι τρια χρονια αλλα και παλι αντι του Μπεν Γουαλας ειχαν τον Γουεμπερ και παιχτες οπως ο Μπιλαμπς τον Χαμιλτον τον Μακνταις τον Ρασιντ και ο ΛεΜπρον επαιζε στην βασικη 5αδα με τον γερο-Σνοου και τον Παβλοβιτς ενω ο Κομπι με τον Πειτον και Σακιλ.Στους Τελικους ναι ο ΛεΜπρον ηταν κακος και τον επαιζαν και τριπλ-τιμ και δεν ειχε κανενα παιχτη να του συμπαρασταθει.Ομως ηταν και 22 χρονων τοτε και οδηγησε την ομαδα του στους Τελικους ως Leader της ομαδας κατι που ο Κομπι εκανε περυσι για πρωτη φορα στα 30 του.
Τελος παντων δεν θα συνεχισω αυτη την κουβεντα αλλωστε ειμαι φαν του Κομπι και μου αρεσει να τον βλεπω να αγωνιζεται και εχω πει νομιζω για το ταλεντο και τις κινησεις του πολλες φορες.Αλλα εχω τα πιστευω μου και εχω δει πολλους παιχτες και το συνολικο χαρησμα σαν τον ΛεΜπρον δεν το ειχε κανενας.Στους Σεντερ το ειχε ο Τσαμπερλαιν ασχετα αν δεν ηταν καλος στις βολες που ηταν κακηστος.


Τα περισσοτερα πλεονεκτηματα που λες για μενα προερχονται απο το σωματικο αβανταζ που εχει ο Λεμπρον. Συμφωνω με τον Τζορνταν οτι ο Κομπι ειναι αυτη τη στιγμη ο καλυτερος και ο Λεμπρον εχει το potential να γινει στο μελλον ο καλυτερος.
Οσο για τις σειρες εναντιον των Πιστονς, θα θυμασαι φανταζομαι οτι το μεγαλο προβλημα των Λεικερς(εκτος απο το ξυλο στις ρακετες) ηταν οτι ο Πειτον δεν μπορουσε να προλαβει τον Μπιλαπς(ο Φισερ νομιζω οτι ηταν τραυματιας και δεν αντεχε πολυ), ενω το 2007 το Κλιβελαντ βρηκε ξαφνικα εναν αντιστοιχο Φισερ στον Βoobie Gibson, που εβαλε τοσα κρισιμα σουτ. Σιγουρα το σοου του 5ου αγωνα του 2007 απο το Λεμπρον δεν εχει επαναληφθει(ουτε απο τον Τζορνταν) και δυσκολα να γινει στο αμεσο μελλον απο αλλον παιχτη. Παντως μην παραγνωριζεις το γεγονος οτι ολη η ομαδα των Καβαλιερς ειναι χτισμενη γυρω απο το Λεμπρον, σε σημειο τετοιο που να υποβαθμιζονται οι υπολοιποι. Οι Λεικερς δεν εξαρτωνται τοσο απολυτα απο τον Μπραιαντ οσο οι Καβς απο το Λεμπρον. Και πιστευω οτι αυτο πρεπει να το αλλαξουν λιγο στο Κλιβελαντ για να μπορεσουν να παρουν πρωταθλημα. Δεν ειναι ευθυνη του ιδιου βεβαια, ισα ισα που ο Λεμπρον κανει οτι μπορει με το ρολο που εχει. Απλα και αυτο το γεγονος τον βοηθαει να δειξει τις ικανοτητες του στο μεγιστο.
power22
Φέτος ήταν ολόκληρη η σειρά των αγώνων φα-ντα-στι-κή !!!
Εκπληκτικά παιχνίδια !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.