Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Νέο γήπεδο Άρη
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2
weirdo1977
περνώ αφορμή για το παρόν thread από τις δηλώσεις του Τζεβελέκη... έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε γνώμες για τον τόπο που μπορεί να γίνει αυτό το γήπεδο, την χωρητικότητα του, ακόμη k τον όνομα του [αν k πιστεύω αυτό δεν είναι διπραγματεύσιμο] θεωρώ ένα γήπεδο 12 χιλιάδων θέσεων θα μας ανεβάσει ένα επίπεδο ως ομάδα... για μένα είναι το κλειδί για την συνεχεια της ομάδας, παραθέτω λοιπόν τις δηλώσεις του Τζεβελέκη

QUOTE
«Είναι η βασική μας προτεραιότητα. Ο Άρης χρειάζεται το δικό του γήπεδο, τόσο για να εναρμονιστεί με τις επιταγές τις Ευρωλίγκα για το 2010, όσο και για να μπορέσει να κάνει το βήμα παραπάνω. Αυτή τη στιγμή ούτε ένα πάρκινγκ δεν μπορείς να εξασφαλίσεις σε έναν φίλαθλο που αγοράζει διαρκείας. Ήδη, έχουμε τρεις χώρους στην Ανατολική Θεσσαλονίκη στα υπόψη μας και μέχρι τα Χριστούγεννα ίσως έχουμε κάτι χειροπιαστό. Κινήσεις γίνονται αλλά προς το παρόν δε χρειάζεται να πούμε κάτι περισσότερο».
SteelGandalf
Τι να λέμε τώρα. Αυτό έπρεπε να έχει γίνει πριν από είκοσι χρόνια, όταν η ομάδα μας βρισκόταν στην κορυφή της Ευρώπης. Κάλιο αργά παρά ποτέ όμως. Κατά τη γνώμη μου η χωρητικότητα του θα πρέπει να είναι γύρω στις 12-15 χιλιάδες. Είναι πιστεύω ιδανικό ένα τέτοιο γήπεδο και το όνομα του δε μπορεί να είναι κάτι άλλο από "Νίκος Γκάλης". Μακάρι να έχουμε σύντομα ευχάριστα νέα.
HOULIGAN76
Αντε πάλι!Ρε παίδες το γήπεδο αυτό ποιός θα το πληρώσει?Ο Ελληνας φορολογούμενος μάλλον.

Αναμφίβολα άμα φτιάξετε ενα γήπεδο των 12.000 θεατων θα ανεβείτε όχι μόνο 1 αλλά 2 επίπεδα.Αν και
πάλι έχω τις αμφιβολίες ποιος θα πληρώνει τα έξοδα συντήρησης και λειτουργείας του γηπέδου.Ανόητος προβληματισμός .Ο Ελληνας φορολογούμενος,ρε!!

Πάντως αν και ο Αρης φημίζεται για το μεγάλο μπασκετικό του κοινό ωστόσο πρέπει να σας υπενθυμίσω οτι είναι λίγο δύσκολο να γεμίσει κανείς ενα μεγάλο γήπεδο 12.000 καρεκλων.Αλλά δεν βαριέσαι.Να πληρώνει ο Ελληνας φορολογουμενος.

Τουλάχιστον ελπίζω να υπάρξει ενα σχέδιο και μια έρευνα για την κατασκευή και την λειτουργεία του γηπέδου ώστε να πληρώσει όσο το δυνατόν τα λιγότερα λεφτά ο Ελληνας φορολογούμενος.


Πρωταγωνιστής του γηπέδου του Αρη τελικά είναι ο Ελληνας φορολογούμενος{5 φορές η φράση Ελλ.φορολ.}
Warrior
Να υποθεσω οτι το γηπεδο του ΠΑΟΚ,το Καραισκακη,το γηπεδο του Παναθηναικου που θα φτιαχτει τα
πληρωνουν οι μεγαλομετοχοι και οχι ο Ελληνας φορολογουμενος,ε?? 65.gif

Ακομα δεν τον ειδαμε,Γιαννη τον βαφτισαμε φιλε Hooligan...
Υπαρχουν και αλλοι τροποι να χρηματοδοτηθει ανεγερση γηπεδου ξερεις.

Για μενα ενα γηπεδο 10.000 θεατων ειναι ακρως ικανοποιητικο παιδια και φυσικα αν γινει σιγουρα θα πρεπει
να παρει το ονομα "Νικος Γκαλης".

Δεν αισιοδοξω παντως...
SteelGandalf
QUOTE(HOULIGAN76 @ Oct 12 2006, 09:08 AM) *
Αντε πάλι!Ρε παίδες το γήπεδο αυτό ποιός θα το πληρώσει?Ο Ελληνας φορολογούμενος μάλλον.

Αναμφίβολα άμα φτιάξετε ενα γήπεδο των 12.000 θεατων θα ανεβείτε όχι μόνο 1 αλλά 2 επίπεδα.Αν και
πάλι έχω τις αμφιβολίες ποιος θα πληρώνει τα έξοδα συντήρησης και λειτουργείας του γηπέδου.Ανόητος προβληματισμός .Ο Ελληνας φορολογούμενος,ρε!!

Πάντως αν και ο Αρης φημίζεται για το μεγάλο μπασκετικό του κοινό ωστόσο πρέπει να σας υπενθυμίσω οτι είναι λίγο δύσκολο να γεμίσει κανείς ενα μεγάλο γήπεδο 12.000 καρεκλων.Αλλά δεν βαριέσαι.Να πληρώνει ο Ελληνας φορολογουμενος.

Τουλάχιστον ελπίζω να υπάρξει ενα σχέδιο και μια έρευνα για την κατασκευή και την λειτουργεία του γηπέδου ώστε να πληρώσει όσο το δυνατόν τα λιγότερα λεφτά ο Ελληνας φορολογούμενος.
Πρωταγωνιστής του γηπέδου του Αρη τελικά είναι ο Ελληνας φορολογούμενος{5 φορές η φράση Ελλ.φορολ.}


Αλήθεια τι προσπαθείς να αποδείξεις; Καλά σου λέει ο φίλος Warrior. Όλων των άλλων ομάδων τα γήπεδα ποιος τα πληρώνει; Άσε που πραγματικά υπάρχουν τρόποι για να υπάρχει αυτοχρηματοδότηση και με σωστές κινήσεις μπορεί να υπάρχει και η ανάλογη συντήρηση. Ο κόσμος του Άρη έχει ανάγκη από τέτοιο γήπεδο, αφού και τόσα χρόνια ταλαιπωρείται από τη διοίκηση του Παλέ (με τις κατά καιρούς εξορίες του για διάφορους, δε θα σχολιάσω, λόγους) κι επειδή είναι ο μοναδικός μπασκετικός κόσμος που πηγαίνει στο γήπεδο στη μεγάλη του πλειοψηφία και με τέτοια σταθερή συχνότητα.
HOULIGAN76
QUOTE(SteelGandalf @ Oct 12 2006, 05:50 PM) *
Όλων των άλλων ομάδων τα γήπεδα ποιος τα πληρώνει;

Ο Ελληνας φορολογούμενος!!

Με εξαίρεση πάντως το στάδιο Καρα΄ι΄σκάκη.Αν και για την περίπτωση του γηπέδου του Ολυμπιακού ακούστηκαν πολλά και διάφορα.

Δυστυχώς ο Αρης δεν .....αλλά μην φοβάστε υπάρχει ο Ελληνας φορολογούμενος!Αυτοχρηματοδότηση και άλλα τρυφερά για γήπεδο μπάσκετ ανήκει στο στάδιο της επιστημονικής φαντασίας.Αμα χτιστεί τελικώς ενα γηπεδο μπάσκετ για τον εξαιρετικό κόσμο του Αρη να είναι των 6500 και κυρίως λειτουργικό και χωρίς πολλά έξοδα συντήρησης και λειτουργίας biggrin.gif smile.gif
SteelGandalf
Επειδή δε μπορούν όλες οι ομάδες να έχουν τα προνόμια που έχει η ομάδα του Άρη με το λαό που κουβαλά (περίπου είκοσι χρόνια τώρα), αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί ο Άρης να εκμεταλλευτεί αυτό το ατού του. Εν πάσει περιπτώσει, ένα γήπεδο γύρω στις 10 χιλιάδες θέσεις θα ήταν ότι έπρεπε. Σε προηγούμενο post μου μίλησα για 12-15 χιλιάδες, επειδή σκέφτομαι την προοπτική που θα έχει ο Άρης με ένα δικό του "σπίτι". Ας γίνει όμως ένα και ας είναι και 8-10 χιλιάδων θέσεων (επεκτάσιμο).
weirdo1977
QUOTE(Ο πρόεδρος της ΚΑΕ @ Θανάσης Τζεβελέκης μίλησε στο «Αθλητικό Metropolis» για την μεγάλη μάχη με την ΤΣΣΚΑ, τον κόσμο του Αρη αλλά και το θέμα του γηπέδου.)
Ο Θανάσης Τζεβελέκης αναφέρθηκε και στο θέμα του γηπέδου λέγοντας: «Η ιστορία του γηπέδου είναι σε ύφεση για διάφορους λόγους, πιστεύω ότι θα ξαναβρεθεί στην επιφάνεια. Αν είχε σχέση ο Υφυπουργός Αθλητισμού με το νέο γήπεδο του Αρη δεν θα είχαμε καμία τύχη. Εδώ δεν θέλει να έρθει στο παλιό, θα ασχοληθεί με το καινούργιο. Ως νέος πρόεδρος έκανα λόγο για το γήπεδο, κάποιοι μου είπαν αν είναι σωστό από τόσο νωρίς να μιλάμε για το γήπεδο. Αλλά πρέπει ο Αρης να έχει το δικό του γήπεδο για να μπορέσει να φτάσει ψηλά, δεν είναι δυνατόν να εγκαταλείπουμε το Αλεξάνδρειο επειδή ένας καλλιτέχνης θέλει να πει τα τραγούδια του. Θέλουμε την εμπορική χρήση του γηπέδου για να αυξήσουμε τα έσοδα μας, είναι υποχρέωση μας να κινηθούμε για την δημιουργία του γηπέδου».


προσωπικά δεν ξέρω αν θέλω να φύγουμε πλέον από το Aλεξάνδρειο... προχθές παραλίγο να πιαστώ στα χερια μένα έναν τύπο γιατί φώναζα.... "είναι μεγάλο το γήπεδο..."
Air Kef
Προσωπικα δν μπορώ να φανταστώ τον Άρη σε άλλο γήπεδο.

Εντάξει κάποιες φορές είναι όντως μικρό αλλα εκτός απο παραπάνω θεσεις δν υστερει σε τπτ απο την Πυλαια πχ.

Αντι για καινουριο,ας του παραχωρήσουν το Αλεξανδρειο ως ιδιόκτητο ή ότι χρήση θελει να κανει ο Αρης σε αυτό τέλος πάντων.

Είναι και προσφατα ανακαινισμενο για τους Ολυμπιακούς Αγωνες..
emperor
Συμφωνώ με τον Air Kef .Το καλύτερο θα ήταν η πραγματική παραχώριση του Παλε και όχι σαν την σημερινή κατάσταση που όποτε γουστάρουν ο Κυνιγόπουλος και η παρέα του μας πετάνε έξω για χαζοεκδηλώσεις.Να γίνει ένα κλειστό στην πόλη κρατικό για όλα τα ερασιτεχνικά σωματεία.
Ο ΆΡΗΣ για μένα πρέπει να μείνει στο Παλε

Πρώτον το γήπεδο είναι στο κέντρο και μπορείς να πας άνετα από όπου και να είσαι.(Ένας από τους λόγους που ο ΠΑΟΚ δεν μαζεύει κόσμο είναι η μη εύκολη πρόσβαση)

Δεύτερον δεν ξέρω πως η ομάδα θα αντιδράσει στην μετακόμιση.Το να το λες είναι εύκολο στην πράξη όμως?(Δες τε την Αρσεναλ που μετακόμισε και ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί)

Και τρίτον εγώ προσωπικά μεγάλωσα μέσα στο Παλε.Δεν μπορώ να με φανταστώ να πηγαίνω κάπου αλλού

¨Οσο για την χωριτηκότητα μια χαρά είναι το πολύ ας αναθέσουν την μελέτη σε πολιτικούς μηχανικούς να μας πούνε για το έξτρα πέταλο.
Warrior
To θεμα ρε παιδια ειναι τι ορους θα βαλει για τις γηπεδικες εγκαταστασεις η Ευρωλιγκα.Εχουν πει οτι απο το
2010 θα απαιτειται γηπεδο 10χιλιαδων θεσεων.Προσωπικα το θεωρω υπερβολικο το νουμερο και δεν νομιζω
οτι θα ειναι τοσο μεγαλο.Αλλα 4 χιλιαδες που ειναι τωρα δεν νομιζω να παραμενει στο μελλον....

Εκτος αυτου ενα καινουριο γηπεδο πολλαπλασιαζει την δυνατοτητα εμπορικης εκμεταλλευσης των χωρων
του.Κατι που σημαινει περισσοτερα εσοδα...που σημαινει μεγαλυτερο μπατζετ κλπ....

Ουτε εγω θελω να φυγουμε απο το Αλεξανδρειο.Ειμαι συναισθηματικα δεμενος υπρβολικα με το γηπεδο.Δεν
μπορω να φανταστω τον Αρη να εχει αλλη εδρα.

Αν αυτο ειναι απαραιτητο για τον Αρη που ονειρευομαστε....πρεπει να το διεκδικησουμε.Και δεν εννοω να
ζητησουμε απο το κρατος να το φτιαξει,αλλα να στηριξη την ομαδα,να βοηθησει στην ευρεση χωρου κλπ.

Βεβαια,οσο ειναι ο Ορφανος υπουργος αθλητισμου δεν βλεπω να προχωρα καθολου το συγκεκριμενο θεμα.
Eδω ειπε οτι αν τον καλεσει η ΚΑΕ Αρης σε αγωνα της στην ευρωλιγκα,δεν θα θελει και δεν θα παει!
blink.gif
68.gif 68.gif
Alexmei
QUOTE
Εκτος αυτου ενα καινουριο γηπεδο πολλαπλασιαζει την δυνατοτητα εμπορικης εκμεταλλευσης των χωρων
του.Κατι που σημαινει περισσοτερα εσοδα...που σημαινει μεγαλυτερο μπατζετ κλπ....


αν γίνει αυτό, και έχει 10000 θέσεις εγώ λέω ότι θα βλέπουμε τα sold out με τα κυάλια....
EXPLOITED ARIS
Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θα χρειαζεται να κανεις sold out απο την αποψη οτι θα εχεις γηπεδο να χωρεσουν ολοι.Με την ΤΣΣΚΑ αν ειχαμεγηπεδο 8000 θεσεων θα γεμιζε η κανω λαθος;Το ιδιο θα γινει και την Μπαρτσα και με τη Ναπολι στον αγωνα που ερχεται επειδη ειναι σημαντικος και με τη Μπενετον επειδη πειραξε μας πειραξε που χασαμε ετσι οπως χασαμε και και και...Εχουμε κοσμο που παει στο γηπεδο και σε καλους αγωνες μπορει να μαζευτει και 8000 και 10000.Δηλαδη δεν πρεπει να ειναι ο στοχος το sold out αλλα ενα γηπεδο μεγαλο για να ΧΩΡΕΣΕΙ τον κοσμο και ας ειναι και 1000 θεσεις κενες που λεει ο λογος.Νομιζεις θα φανουν;
weirdo1977
η αλήθεια είναι πως με φτηνότερες τιμές θα είχαμε αρκετά περισσότερο κόσμο... αλλα όπως k να χει όπως και πρόπερσι είμαι ξενερομενος με τον κόσμο...δεν θα θελα να δω τον Αρη να παίζει σε 10.000 8εσεων γήπεδο και σε κάποια παιχνίδια, οποια και αν ειναι αυτα, να έχει πληρότητα 20 %, δεν θέλω να το δω με τίποτα αυτό...
Pierce
δεν νομιζω να γινει ποτε αυτο weirdo.οσο ο αρης ειναι υγιης διοικητικα δεν εχει να φοβαται για τετοια πραγματα.αν τωρα παλι γινει καποια στραβη στο μελλον και παλι δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα με τη προσελευση του κοσμου. παντως η εικονα μεγαλου γηπεδου αδειου ειναι αποκαρδιωτικη δυστυχως ξερω ...
παντως θα συμφωνησω με την αποψη οτι ο αρης δεν θα πρεπει να φυγει απο εκει.ας του δωσουν το αλεξανδρειο και να μεγαλωσουν λιγο τις εξεδρες αν γινεται
EXPLOITED ARIS
Το να μεγαλωσει το Παλε ειναι εκτος συζητησης
1)Αν ηταν θα το ειχαν κανει ηδη με την Ολυμπιαδα και
2)Μεχρι να γινει η επεκταση(κατασκευη πεταλου) εμεις που θα παιζουμε;Δεν θελω να μας ξαναδω σε λυσεις τυπου Ιβανωφειο,μην ξεφτιλιστουμε κιολας.Οποτε συζηταμε μονο για καινουριο γηπεδο...
weirdo1977
biggrin.gif υπάρχει και το κρατικό της πυλαίας, αλώστε η μόνη λύση για τον Άρη της ευρωλίγκας
EXPLOITED ARIS
Πυλαια ε;Μμμμ.Αυτοι αν μπορουσαν δεν θα μας αφηναν να παταμε καθολου εκει και τα εντος εδρας τους παιχνιδια με εμας θα γινονταν σε καμια Μικρα!!!!Εμεις για να δουμε γηπεδο σαν την Πυλαια πρεπει να βγουμε εκτος Ελλαδος!!!!
Air Kef
Γιατι να γινοταν η επέκταση οταν εγινε η ανακαινηση,δν το κατάλαβα αυτο..Αυτο που με προβληματιζει ειναι γενικως το οτι δν εχει χτιστει τοσα χρόνια εκεινος ο χωρος που στο ματι καποιου που δν εχει ιδεα απο αρχιτεκτονικες κτλ(οπως εμενα biggrin.gif) φαινεται πολυ απλο να κλεισει ο κύκλος της εξέδρας!
Και δν νομιζω οτι θα χρειαστει να ξεσπιτωθει ο Αρης για να ανεγερθει η κερκιδα.

Έχω δει κατι ντέρμπυ Γιουναιτεντ-Λιβερπουλ αρχες 90 που το Ολντ Τράφορντ ανακαινιζόταν και η κερκιδα πισω απο τη μια εστια ήταν κανονικη οικοδομη!Για την ασθητικη και μονο,κάποιο ειδος κουρτινας θα ήταν αρκετο..

Αυτα βέβαια τα λεω εγώ,που οπως είπα δν εχω ιδεα απο κατασκευες(εκτος απο τα lego βεβαια,αλλα και αυτα μικρος).


Η μαγεια με τον κοσμο που παει στο Αλεξανδρειο είναι οτι υπάρχουν παρα πολλοι που δν υποστηριζουν τον Άρη αλλα πάνε για την εμπειρια,επειδη ειχαν παει παλια και τους άρεσε ή γιατι συμπαθουν την ομαδα.Υπαρχει βέβαια και αυτο που γράφω στην υπογραφή μου,δηλαδή οτι το Άλεξανδρειο ειναι ο ναος του Ελληνικου μπασκετ.

Προσωπικα πήγα μια φορα,μου άρεσε λιγο.Επειδη η κοπελα μου έμενε 5 λεπτα με τα ποδια απο το γήπεδο ξαναπήγα, και μου άρεσε παρα μα παρα πολύ.Μέχρι που φτάσαμε και στο φαινομενο Χεμοφαρμ οπου εκανα τα παντα για να παω και δν το μετανιωσα καθολου!
hagi
Και γω δεν θα ήθελα να φύγει ο Άρης από το Αλεξάνδρειο..Νομίζω δεν γίνεται..Δεν είναι ένα απλό γήπεδο..Έκει γεννήθηκαν όλα!!

Νομίζω πρέπει να βάλουν κάτω το μυαλό τους οι ειδικοί και να βρούνε έναν τρόπο να μεγαλώσουν το γήπεδο..Αν γίνει αυτό θα είναι το καλύτερο..

Τώρα βέβαια αν δεν γίνεται και αλλιώς δεν ξέρω τί να πω..Νομίζω ότι χρειάζεται ένα μεγαλύτερο γήπεδο ο Άρης..

Για να δούμε τί θα γίνει , αν γίνει..
Warrior
Εγω επιμενω οτι σε τετοια θεματα δεν χωρανε συναισθηματισμοι...

Αν θελουμε να δουμε τον Αρη οπως τον ονειρευομαστε,η λυση ειναι μια.Νεο συγχρονο γηπεδο με παρκινγκ,
ευκολα προσβασιμο και με εκμεταλλευσιμους εμπορικους χωρους.

Ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα.

QUOTE(Αir Kef)
Αυτο που με προβληματιζει ειναι γενικως το οτι δν εχει χτιστει τοσα χρόνια εκεινος ο χωρος που στο ματι καποιου που δν εχει ιδεα απο αρχιτεκτονικες κτλ(οπως εμενα biggrin.gif) φαινεται πολυ απλο να κλεισει ο κύκλος της εξέδρας!


Εχουν γινει μελετες απο μηχανικους(οπως εχω ακουσει πολλες φορες) και ετσι οπως εχουν μπει τα θεμελια
του γηπεδου(μιλαμε για 40 χρονων κτιριο,με υπογειους χωρους αθλησης) δεν γινεται.Το κοστος σε μια
τετοια περιπτωση θα ειναι τεραστιο για τα αντισταθμιστικα οφελη που θα υπαρξουν,ενω τιθονται και θεματα
ασφαλειας.

Γι'αυτο και δεν συζητιεται καν τετοιο ενδεχομενο και μιλαει ο Τζεβελεκης πια μονο για νεο γηπεδο.

Βεβαια δεν αισιοδοξω οτι θα γινει πραγματικοτητα το ονειρο δεκαετιων...
SteelGandalf
QUOTE(emperor @ Dec 22 2006, 06:33 PM) *
Πρώτον το γήπεδο είναι στο κέντρο και μπορείς να πας άνετα από όπου και να είσαι.(Ένας από τους λόγους που ο ΠΑΟΚ δεν μαζεύει κόσμο είναι η μη εύκολη πρόσβαση)

Και τρίτον εγώ προσωπικά μεγάλωσα μέσα στο Παλε.Δεν μπορώ να με φανταστώ να πηγαίνω κάπου αλλού


Διαφωνώ κάθετα. Επειδή έχετε πρόσβαση εσύ και αρκετοί άλλοι οι οποίοι ζουν στο κέντρο της πόλης, δε σημαίνει ότι κάτι τέτοιο βολεύει και τους περισσότερους. Εγώ ας πούμε που μένω Γιαννιτσά (μισή ώρα δρόμο από τη Θεσσαλονίκη) δεν κατεβαίνω στα παιχνίδια του Άρη διότι χρειάζεται να ξεκινήσω από την πόλη μου τουλάχιστον 3 ώρες νωρίτερα από την έναρξη του αγώνα, παρακαλώντας να μη πέσω σε κίνηση στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, παρακαλώντας επίσης να βρω μια θέση πάρκινγκ (πράγμα δύσκολο) και στο τέλος του ματς, χρειάζομαι (όπως και οι υπόλοιποι δηλαδή) μισή τουλάχιστον ώρα για να απεγκλωβιστώ από το μποτιλιάρισμα στους γύρω δρόμους του Αλεξανδρίου. Mη μου πεις για λεωφορεία. Η κίνηση στο κέντρο της πόλης είναι δεδομένη, είτε πάρω το αυτοκίνητο μου είτε όχι, χώρια που λόγω δουλειάς, δεν έχω την πολυτέλεια να κατεβαίνω τόσες ώρες νωρίτερα για να παρακολουθήσω ένα ματς (και σίγουρα αυτό δεν είναι αποκλειστικό μου πρόβλημα). Γουστάρω να έρθω Θεσσαλονίκη, να παρακολουθήσω την ομάδα και να την ενισχύσω οικονομικά, αλλά ας κάνουν κάτι και οι ιθύνοντες της.

Το "μεγάλωσα στο Παλέ" ρε παιδιά δε λέει κάτι. Όπως λέει και ο φίλος Warrior, συναισθηματισμοί σε τέτοια θέματα δε χωρούν. Ο Άρης θα πάει μπροστά με ένα ιδιόκτητο γήπεδο χωρητικότητας 8 χιλιάδων θέσεων σήμερα, επεκτάσιμο σε 10 με 11 χιλιάδες, ώστε να καλύπτονται οι ανάγκες του στην Ευρωλίγκα αύριο. Ένας τέτοιος χώρος θα πρέπει να βρεθεί και φυσικά εκτός πόλης (πέραν του ότι είναι αδύνατο να βρεθεί εντός) για να εξυπηρετείται η πρόσβαση σε αυτόν ευκολότερα από όλους, αποφεύγοντας την κίνηση του κέντρου της Θεσσαλονίκης. Η θέση του γηπέδου του ΠΑΟΚ κρίνω ότι είναι ιδανική για τους περισσότερους. Mη ξεχνάτε άλλωστε, Αρειανοί δεν υπάρχουν μόνο στη Θεσσαλονίκη, αλλά σε όλη την Ελλάδα. wink.gif

QUOTE(Warrior @ Dec 22 2006, 10:45 PM) *
Βεβαια,οσο ειναι ο Ορφανος υπουργος αθλητισμου δεν βλεπω να προχωρα καθολου το συγκεκριμενο θεμα.
Eδω ειπε οτι αν τον καλεσει η ΚΑΕ Αρης σε αγωνα της στην ευρωλιγκα,δεν θα θελει και δεν θα παει!
blink.gif
68.gif 68.gif


Ρε παιδιά έκανε τέτοια δήλωση το άτομο; Είναι δυνατόν; Αν τόλμησε κι έκανε τέτοια δήλωση βγάζοντας όλο του το κόμπλεξ, εμείς οι Αρειανοί, αλλά και κάποιοι από μας ψηφοφόροι του κόμματος του, τι κάναμε; Προσοχή, δε θέλω σε καμία περίπτωση να πολιτικοποιήσω τη συζήτηση, αλλά μου φαίνεται πολύ ανόητο εκ μέρους του να έχει κάνει τέτοια δήλωση. Έχει κάποιος στοιχεία που να το αποδεικνύουν;
Warrior
QUOTE(SteelGandalf @ Dec 27 2006, 12:29 AM) *
Ρε παιδιά έκανε τέτοια δήλωση το άτομο; Είναι δυνατόν; Αν τόλμησε κι έκανε τέτοια δήλωση βγάζοντας όλο του το κόμπλεξ, εμείς οι Αρειανοί, αλλά και κάποιοι από μας ψηφοφόροι του κόμματος του, τι κάναμε; Προσοχή, δε θέλω σε καμία περίπτωση να πολιτικοποιήσω τη συζήτηση, αλλά μου φαίνεται πολύ ανόητο εκ μέρους του να έχει κάνει τέτοια δήλωση. Έχει κάποιος στοιχεία που να το αποδεικνύουν;


Μεταξυ αλλων που ειπε γενικοτερα για τον Αρη(ποδοσφαιρο κλπ.) ο Ορφανος,μιλησε και για το
μπασκετικο τμημα:


QUOTE
Πολύς λόγος έχει γίνει για το φιλικό προς τιμήν του Νίκου Γκάλη, το οποίο δεν διεξάγεται. Ο Υφυπουργός Αθλητισμού υποστήριξε πως δεν είναι αυτός αρμόδιος για το θέμα, αλλά αν προγραμματιστεί, θα βοηθήσει η Πολιτεία, ενώ ερωτώμενος αν υπάρχει αντιπαλότητα με τους διοικούντες του Αρη, υπογράμμισε: "Σε αυτήν την πόλη υπάρχει μια ομίχλη. Εγώ είχα μια συνάντηση με τον κ. Τζεβελέκη και το Νίκο Γκάλη. Μου είπαν πως προτιθέμεθα να κάνουμε ένα φιλικό για το Νίκο Γκάλη. Εμείς είπαμε, πως εμείς θα στηρίξουμε την προσπάθεια όταν προγραμματιστεί. Ο Αρης είναι ο προγραμματιστής του αγώνα. Αυτήν την στιγμή δεν έχουν κανονίσει ουσιαστικά τίποτα και εμείς θα πάρουμε θέση όταν υπάρξει γεγονός. Αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει τίποτα χειροπιαστό, μόνο η στόχευση. Περιμένω την κίνηση να γίνει. Να υπάρξει παιχνίδι, να υπάρξει γεγονός και είμαστε εδώ να βοηθήσουμε. Αν με καλέσουν σε αγώνα της Ευρωλίγα, δεν θα πάω. Δεν υπάρχει αντιπαλότητα με τους παράγοντες του Αρη, απλώς δεν θα πάω. Σέβομαι την προσπάθεια όλων, αλλά θέλω να κάνουν το ίδιο και για μένα. Δεν δέχομαι να παίζει κανείς στην δική μου την πλάτη. Οι απαντήσεις δεν πείθουν όταν είναι κραυγές. Εγώ μιλώ με επιχειρήματα. Δεν έκανα δηλώσεις εναντίον κανενός. Αλλοι κάνουν".



Ο Τζεβελεκης μετα τον αγωνα με την Φενερ απαντησε στον Ορφανο...

QUOTE
Αναφορικά με το θέμα των δηλώσεων του κ. Ορφανού είπε: «Δεν έχω κάνει καμία επικοινωνία με τον κ. Ορφανό. Ήταν μία αρνητική έκπληξη και δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοούσε. Οι φράσεις ότι οι διοικήσεις του Αρη, εννοώντας και την ΚΑΕ υποθάλπουν την βία δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε. Θα ακούσω τις δηλώσεις και θα απαντήσουμε επίσημα. Έγινε μία συνάντηση των διοικήσεων της ΚΑΕ, της ΠΑΕ και του Α.Σ. για να συζητήσουν τι θα γίνει για να προστατεύσουμε τον σύλλογο. Ο Αρης που ξέρανε μέχρι τώρα να τον ξεχάσουν, δεν θα είμαστε πλέον τόσο ήρεμοι. Θα δούμε ποιες είναι οι επόμενες κινήσεις μας, αλλά θα γνωστοποιήσουμε τα αιτήματα μας. Θέλουμε ισονομία. Θα στείλουμε μία επιστολή προς όλα τα κόμματα, ακόμη και προς τον Πρωθυπουργό. Στο Παλέ η κατάσταση είναι τόσο καλή από άποψη επεισοδίων που οι άλλοι πρόεδροι μου λένε ότι το γήπεδο έγινε... εκκλησία. Δεν προσβάλουμε κανέναν, αυτό δεν είναι μόνο θέμα της διοίκησης αλλά και των φιλάθλων μας. Είμαι έξαλλος με τις δηλώσεις του κ. Ορφανού. Θα νιώσουν όλοι ποιος είναι ο Αρης σε λίγο. Τον Αρη που ξέρανε όλοι, αυτόν που έλεγε δεν βαριέσαι να τον ξεχάσουν όλοι. Θα διεκδικήσουμε τα αιτήματα μας, ισονομία, δεν θα καθίσουμε με σταυρωμένα τα χέρια. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα θα επιδιώξω να συναντήσω τον κ. Ορφανό»
Για το θέμα του φιλικού προς τιμή του Νίκου Γκάλη ο Θανάσης Τζεβελέκης υπογράμμισε ότι: «Υπάρχει μία επιστολή Γκάλη προς τον Υπουργό κ. Ορφανό. Έχει γίνει μία συνάντηση στην Καλαμαριά με την παρουσία του Νίκου Γκάλη, το πρόγραμμα αναλυτικά έχει πάει δύο φορές στα γραφεία του Υπουργείου. Υπάρχει κοστολόγηση του φιλικού, μιλάμε για την Μικτή Ευρώπης. Λέγαμε για τα Χριστούγεννα όπου υπάρχει διακοπή των πρωταθλημάτων και θα μπορούσαμε να φέρουμε την Μικτή Ευρώπης. Αλλο δεν ξέρω, άλλο δεν θέλω να βοηθήσω. Πλέον μόνο το Πάσχα μπορούμε να το κάνουμε, Καθολικό και Ορθόδοξο πέφτουν την ίδια χρονική περίοδο. Η Πολιτεία έχει υποχρέωση να βοηθήσει, αυτή είχε υποσχεθεί να τον τιμήσει. Να μου πει η Πολιτεία πόσα χρήματα είναι διατεθειμένη να δώσει για να ξέρουμε κι εμείς τι να κάνουμε, πως θα κινηθούμε».



Ενω προσθεσε μετα τον αγωνα με την ΤΣΣΚΑ...

QUOTE
Στη συνέχεια, αναφέρθηκε και στο θέμα του γηπέδου. «Η ιστορία του γηπέδου είναι σε ύφεση για διάφορους λόγους, πιστεύω ότι θα ξαναβρεθεί στην επιφάνεια.

Αν είχε σχέση ο Υφυπουργός Αθλητισμού με το νέο γήπεδο του Αρη, δε θα είχαμε καμία τύχη. Εδώ δε θέλει να έρθει στο παλιό, θα ασχοληθεί με το καινούργιο.
Ως νέος πρόεδρος έκανα λόγο για το γήπεδο, κάποιοι μου είπαν αν είναι σωστό από τόσο νωρίς να μιλάμε για το γήπεδο. Αλλά, πρέπει ο Αρης να έχει το δικό του γήπεδο για να μπορέσει να φτάσει ψηλά, δεν είναι δυνατόν να εγκαταλείπουμε το «Αλεξάνδρειο», επειδή ένας καλλιτέχνης θέλει να πει τα τραγούδια του.

Θέλουμε την εμπορική χρήση του γηπέδου για να αυξήσουμε τα έσοδά μας, είναι υποχρέωσή μας να ασχοληθούμε με τη δημιουργία του γηπέδου»
.
emperor
Αρχίζω από το τελευταίο μέρος του ποστ σου

QUOTE
Ρε παιδιά έκανε τέτοια δήλωση το άτομο; Είναι δυνατόν; Αν τόλμησε κι έκανε τέτοια δήλωση βγάζοντας όλο του το κόμπλεξ, εμείς οι Αρειανοί, αλλά και κάποιοι από μας ψηφοφόροι του κόμματος του, τι κάναμε; Προσοχή, δε θέλω σε καμία περίπτωση να πολιτικοποιήσω τη συζήτηση, αλλά μου φαίνεται πολύ ανόητο εκ μέρους του να έχει κάνει τέτοια δήλωση. Έχει κάποιος στοιχεία που να το αποδεικνύουν;


Όντως την έκανε στο Metropolis και ήταν ένα μέρος δηλώσεων που έθαβε όλον τον σύλλογο ΑΡΗ

Τώρα για την πρόσβαση εμένα με ενδιαφέρουν τα παιδιά να μπορούν να πηγαίνουν και αν το γήπεδο γίνει καμμιά Θέρμη ή ακόμα ποιο μακρια άστα τότε.Αντίθετα τώρα που είναι στο κέντρο είτε μένεις Εύοσμο είτε θέρμη κάνεις την ίδια ώρα και περνάνε σχεδόν όλα τα λεοφωρεία.

QUOTE
Το "μεγάλωσα στο Παλέ" ρε παιδιά δε λέει κάτι. Όπως λέει και ο φίλος Warrior, συναισθηματισμοί σε τέτοια θέματα δε χωρούν. Ο Άρης θα πάει μπροστά με ένα ιδιόκτητο γήπεδο χωρητικότητας 8 χιλιάδων θέσεων σήμερα, επεκτάσιμο σε 10 με 11 χιλιάδες, ώστε να καλύπτονται οι ανάγκες του στην Ευρωλίγκα αύριο. Ένας τέτοιος χώρος θα πρέπει να βρεθεί και φυσικά εκτός πόλης (πέραν του ότι είναι αδύνατο να βρεθεί εντός) για να εξυπηρετείται η πρόσβαση σε αυτόν ευκολότερα από όλους, αποφεύγοντας την κίνηση του κέντρου της Θεσσαλονίκης. Η θέση του γηπέδου του ΠΑΟΚ κρίνω ότι είναι ιδανική για τους περισσότερους. Mη ξεχνάτε άλλωστε, Αρειανοί δεν υπάρχουν μόνο στη Θεσσαλονίκη, αλλά σε όλη την Ελλάδα



Η θέση που θα κτιστεί ένα καινούριο γήπεδο παίζει σπουδαίο ρόλο.'Ενας από τους λόγους που ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να αξιοποιησει το γήπεδο του είναι η θέση που βρίσκεται.Και κάτι που περνάτε μπαι.Η προσωπικότητα μιας ομάδας επιρρεάζεται και από το γήπεδο.ΜΕ μια μετακόμιση λέτε ότι η ομάδα δεν θα επιρρεαστεί?
Όσο για τις απαιτήσεις της Ευρωλίγκα πιστεύω ότι τα στάνταρ για τα γήπεδα θα πέσουν.
Η λύση είναι μία.Πραγματική παραχώριση του ΠΑΛΕ
Warrior
QUOTE(emperor @ Dec 27 2006, 10:10 AM) *
Η θέση που θα κτιστεί ένα καινούριο γήπεδο παίζει σπουδαίο ρόλο.'Ενας από τους λόγους που ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να αξιοποιησει το γήπεδο του είναι η θέση που βρίσκεται.Και κάτι που περνάτε μπαι.Η προσωπικότητα μιας ομάδας επιρρεάζεται και από το γήπεδο.ΜΕ μια μετακόμιση λέτε ότι η ομάδα δεν θα επιρρεαστεί?
Όσο για τις απαιτήσεις της Ευρωλίγκα πιστεύω ότι τα στάνταρ για τα γήπεδα θα πέσουν.
Η λύση είναι μία.Πραγματική παραχώριση του ΠΑΛΕ


Συμφωνω οτι η θεση που θα χτιστει ειναι ενα απο τα κυρια θεματα...
Ομως δεν πιστευω οτι ο λογος που ο ΠΑΟΚ δεν αξιοποιει το γηπεδο του ειναι αυτος. wink.gif

Συμφωνω επισης οτι τα στανταρ της Ευρωλιγκας θα πεσουν οσον αφορα τις χωρητικοτητες των γηπεδων.
Περισσοτερες απο τις μισες ομαδες που αγωνιζονται αυτη την στιγμη στην Ευρωλιγκα δεν διαθετουν γηπεδα
τετοιας χωρητικοτητας.

Το προβλημα για μενα ειναι αλλου ομως....

Το παλε ειναι γηπεδο μεγαλης ηλικιας,που δεν προσφερει τις απαραιτητες ανεσεις(παρκινγκ,χωρους
εμπορικης εκμεταλλευσης) που απαιτει το σημερα και το αυριο.Αργα ή γρηγορα θα υπαρξει αναγκαιοτητα
νεου γηπεδου.Αρα η στοχευση πρεπει να υπαρχει...

Οποιος το επιτυχει,θα εχει προσφερει τα μεγιστα στο συλλογο.

Η ομαδα με νεο ιδιοκτητο γηπεδο θα μπορει να περασει σε αλλο επιπεδο,πολλαπλασιαζοντας τις δυνατοτητες
προσελκυσης χορηγων και νεων κεφαλαιων στο σχημα πολυμετοχικοτητας που ακολουθουμε.Απο την
στιγμη που δεν υπαρχει ο μεγαλομετοχος στυλ Γιαννακοπουλου,Αγγελοπουλου κλπ.
klearxos
Καλημερα και Χρονια Πολλα.
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο μιας και θα επιρρεασει τον χωρο της ΔΕΘ αλλα πως θα ακουγονταν ενα νεο γηπεδο αλλα στον ιδιο χωρο? Και την χωριτηκοτητα θα μπορουσαμε να αυξησουμε αλλα δημιουργοντας μια κατασκευη θα μπορουσαμε να εχουμε και χωρους εμπορικης χρησης και μεγαλο υπογειο παρκινγκ(θα μπορουσε να ηταν μεχρι την Εγνατια-σε εκταση δηλαδη σχεδον οσο ενα ακομα Παλαι)

Ρωταω τωρα εγω icon_wave.gif
Air Kef
Τώρα που λεμε για θεση μου ήρθε κατι..

Το Μετρο της Θεσσαλονικης που έχει άρχισει τις εργασιες του,θα φτανει μεχρι την περιοχη του Φοινικα που είναι χτισμενο το Κλειστο του ΠΑΟΚ (και προτεινετε και για του Άρη) ;;

Γιατι αν ειναι να γινει κατι σαν αυτου της Αθηνας,που σε αφήνει έξω απο ΟΑΚΑ,Καραισκακη τοτε το μειζον θεμα της προσβασης έχει λυθει.
weirdo1977
το πιο ;;;;;;;;;;;;;;;; 24.gif 24.gif 24.gif
klearxos
Το μετρο θα ειναι περιπου απο Σιδ.Σταθμο μεχρι Χαριλαου(Η βασικη βεβαια γραμμη).
Σιγουρα καποια στιγμη θα πρεπει να περασει απο Φοινικα στο δρομο για αεροδρομιο αλλα αυτα σε οριζοντα 20ετιας sad.gif
weirdo1977
ανακινώ το θέμα μιας k απ ότι φαίνεται από βδομάδα θα χούμε εξελίξεις στο θέμα του γηπέδου... αν καταφέρει κάτι τέτοιο ο Ιωαννίδης.... θα ειναι τεράστιος..... 77.gif

QUOTE(wwwbetsmart.gr-Τζεβελέκης)
«Την επόμενη εβδομάδα έχουμε ως προτεραιότητα να ασχοληθούμε με το ζήτημα του καινούργιου γηπέδου για την ομάδα που είναι όνειρο ζωής. Θέμα που δεν μας απασχολεί τώρα επειδή στην ηγεσία του υφυπουργείου Αθλητισμού υπάρχει ο Γιάννης Ιωαννίδης. Και δεν πρέπει να το μπερδεύεται αυτό, λόγω της σχέσης που έχει με τον Αρη. Δεν κάνει καλό ούτε στον ίδιο, ούτε στην ομάδα. Ο Γιάννης Ιωαννίδης είναι υφυπουργός όλης της Ελλάδας. Ο Αρης, από εκεί και πέρα, διεκδικεί το αυτονόητο. Το ότι υφίστανται, πλέον, αφτιά που είναι θετικά στο να μας ακούσουν στην παρούσα φάση καλύτερα από παλιότερα είναι θετική εξέλιξη».
k_sal_15
QUOTE(weirdo1977 @ Sep 23 2007, 09:03 ) *
ανακινώ το θέμα μιας k απ ότι φαίνεται από βδομάδα θα χούμε εξελίξεις στο θέμα του γηπέδου... αν καταφέρει κάτι τέτοιο ο Ιωαννίδης.... θα ειναι τεράστιος..... 77.gif


Μακάρι... Πιστεύω ότι ο Ιωαννίδης θα κάνει πολλά καλά για το μπάσκετ...
basketaris
Eγω παιδια οσο κι αν γουσταρω την προοπτικη ενος νεου γηπεδου, οσο κι αν τρελαινομαι στην ιδεα οτι μπορει σιγα-σιγα να πλησιασει ενα ονειρο που πιστευα οτι θα αργησω να δω, οταν θα φτασει εκεινη η ωρα να μετακομισουμε, θα νιωσω οτι κατι πεθαινει μεσα μου... sad.gif Δεν ξερω... Το Παλε ειναι το σπιτι μου... Αλλα, για να γιγαντωθει ο ΑΡΗΣ μας, ειναι απαραιτητο ενα νεο γηπεδο... Μακαρι να πανε ολα καλα...
hagi
QUOTE(basketaris @ Sep 23 2007, 15:37 ) *
Eγω παιδια οσο κι αν γουσταρω την προοπτικη ενος νεου γηπεδου, οσο κι αν τρελαινομαι στην ιδεα οτι μπορει σιγα-σιγα να πλησιασει ενα ονειρο που πιστευα οτι θα αργησω να δω, οταν θα φτασει εκεινη η ωρα να μετακομισουμε, θα νιωσω οτι κατι πεθαινει μεσα μου... sad.gif Δεν ξερω... Το Παλε ειναι το σπιτι μου... Αλλα, για να γιγαντωθει ο ΑΡΗΣ μας, ειναι απαραιτητο ενα νεο γηπεδο... Μακαρι να πανε ολα καλα...


Ακριβώς το ίδιο συναίσθημα νιώθω..(αν και δεν μένω Θεσσαλονίκη)
Warrior
Και γω μαζι σας ρε παιδια....Χρονια τωρα προσπαθω να καταληξω (μεσα μου) αν το "θελω" τελικα!
Η λογικη λεει "ναι" και το συναισθημα "οχι"... biggrin.gif

Παντως,σε περιπτωση που καποτε μπει στα σκαρια,θα πρεπει να μελετηθει πολυ το σχεδιο πανω στο οποιο
θα φτιαχτει.Δεν θα ηθελα με τιποτα γηπεδο σαν αυτο της Πυλαιας ή του ΟΑΚΑ η του ΣΕΦ.Θα πρεπει το γηπεδο
να ειναι καθαρα μπασκετικο...
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Warrior @ Sep 25 2007, 00:39 ) *
Και γω μαζι σας ρε παιδια....Χρονια τωρα προσπαθω να καταληξω (μεσα μου) αν το "θελω" τελικα!
Η λογικη λεει "ναι" και το συναισθημα "οχι"... biggrin.gif

Παντως,σε περιπτωση που καποτε μπει στα σκαρια,θα πρεπει να μελετηθει πολυ το σχεδιο πανω στο οποιο
θα φτιαχτει.Δεν θα ηθελα με τιποτα γηπεδο σαν αυτο της Πυλαιας ή του ΟΑΚΑ η του ΣΕΦ.Θα πρεπει το γηπεδο
να ειναι καθαρα μπασκετικο...

Και εγω μια απο τα ιδια.Το Παλε ειναι Παλε οσο και αν εχουν προσπαθησει να αντιγραψουν το ονομα του και την αιγλη του.
Οταν λες καθαρα μπασκετικο γηπεδο τι εννοεις;Για βαλε με στο νοημα...
weirdo1977
εγώ πάλη δεν θα κατέβαζα την ομάδα στο πρωτάθλημα ώσπου εκείνο το κόσμημα του taek vodo το οποιο το χουν και κάθεται 68.gif στον πειραιά, μεταφερθεί στην θεσσαλονίκη... το χα δει και είχα πάθει πλακα, τουλάχιστον από έξω...
hagi
QUOTE(Warrior @ Sep 25 2007, 00:39 ) *
Παντως,σε περιπτωση που καποτε μπει στα σκαρια,θα πρεπει να μελετηθει πολυ το σχεδιο πανω στο οποιο
θα φτιαχτει.Δεν θα ηθελα με τιποτα γηπεδο σαν αυτο της Πυλαιας ή του ΟΑΚΑ η του ΣΕΦ.Θα πρεπει το γηπεδο
να ειναι καθαρα μπασκετικο...


Για την Πυλαία δεν έχω άποψη αφού δεν το έχω δει από κοντά.Για το ΣΕΦ θα συμφωνήσω ότι δεν είναι καθόλου μπασκετικό γήπεδο.Το ΟΑΚΑ όμως είναι πολύ μπασκετικό.Για μένα είναι πάρα πολύ καλό.Ίσως μόνο το πάνω διάζωμα είναι άσχετο.Τα κάτω διαζώματα όμως είναι οκ.

Το Παλέ (μιας και είχα την χαρά να πάω) είναι πραγματικά "αρένα". Πιστεύω ότι αν δεν είχε εκείνο το χαζό κενό για το βοηθητικό γήπεδο θα ήταν σαν ταυρομαχία..Και αυτό όμως αν το σκεφτείς δεν είναι μπασκετικό.Όμως είναι επιβλητικό και τρομερά αγχωτικό για την αντίπαλη ομάδα,όταν βλέπει τους φιλάθλους σαν τσαμπιά να κρέμονται.

Δεν ξέρω πως θα ήταν το ιδανικό αλλά πιστεύω ότι το ΟΑΚΑ είναι ένα μπασκετικό γήπεδο όπως και το Ελληνικό.
EXPLOITED ARIS
Εγω αυτο ακριβως θα ηθελα.Μια αρενα.Ενα κοτετσι ει δυνατον. shot.gif shot.gif
Κατι που θα ειναι φοβητρο που σε συνδυασμο με τους φιλαθλους μας να ειναι πραγματικη κολαση...
ΑΥΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩ...
xaotiki_diastasi
Πιστεύω ότι η λύση που θα ικανοποιήσει τους περισσότερους είναι απλή με μια πρόχειρη σκέψη.
Ένα καινούριο Παλέ, πιστή αντιγραφή του παλιού στον σχεδιασμό, αλλά μεγαλύτερο σε μέγεθος, πιο σύγχρονο σε εξοπλισμό, με εμπορικούς χώρους, με 2 πέταλα και με άλλο όνομα...
EXPLOITED ARIS
Δεν εχεις και αδικο.
Μαλλον το καλυτερο.
Παντως η ιδανικη χωρητικοτητα για μενα ειναι να χωραει περιπου στους 7000. Δε θα ηθελα με τιποτα να βλεπω κενες θεσεις sad.gif
basketaris
QUOTE(xaotiki_diastasi @ Sep 26 2007, 13:38 ) *
Πιστεύω ότι η λύση που θα ικανοποιήσει τους περισσότερους είναι απλή με μια πρόχειρη σκέψη.
Ένα καινούριο Παλέ, πιστή αντιγραφή του παλιού στον σχεδιασμό, αλλά μεγαλύτερο σε μέγεθος, πιο σύγχρονο σε εξοπλισμό, με εμπορικούς χώρους, με 2 πέταλα και με άλλο όνομα...


H μεσοβεζικη λυση, ετσι?? smile.gif Πρακτικο μυαλο... 41.gif
Περα απο την πλακα, συμφωνω...
Οσο για τη χωρητικοτητα, εγω θα ηνουν ικανοποιημενος με μια χωρητικοτητα 8.000-8.500...
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE(basketaris @ Sep 26 2007, 16:30 ) *
Οσο για τη χωρητικοτητα, εγω θα ηνουν ικανοποιημενος με μια χωρητικοτητα 8.000-8.500...


Η ευρολίγκα δεν έχει για όρο ότι από το 2010 οι ομάδες που θα παίζουν στην λίγκα θα πρέπει να έχουν γήπεδα με το λιγότερο 10.000 θέσεις; κάπου το διάβασα αυτό... μα δεν είμαι 100% σίγουρος... 39.gif
xaotiki_diastasi
Βασικά μόλις με το καλό φτάσουμε στο σημείο να προκρίνουμε μία αρχιτεκτονική λύση από τις 3-4 επικρατέστερες, ιδανικό για μένα θα ήταν να γίνει ένα δημοψήφισμα στο λαό του ΑΡΗ. Γιατί κακά τα ψέματα το καινούριο γήπεδο, όταν γίνει, θα μας ακολουθεί για πάρα πολλά χρόνια. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό είναι ρεαλιστικό. Εγώ πάντως θα πρόκρινα με τα 1000 τη λύση που είπα και πριν.

Όσο για την χωρητικότητα ποιο είναι το κατώτατο όριο που θα θέσει η Euroleague;

Πάντως φυσικό να υπάρχουν διαφωνίες ως προς την χωρητικότητα γιατί ένα μεγάλο γήπεδο έχει το συν των πολλών εσόδων στα ντέρμπυ και το μείον των κενών θέσεων στα αδιάφορα ματς.
Κ σε αυτό το θέμα θα υπήρχε ίσως λύση (άραγε ρεαλιστική και πάλι?) αν με κάποιο τρόπο φτιαχνόταν κερκίδες με μηχανισμό που έμπαιναν και έβγαιναν ανάλογα με την περίσταση. Λογικά με το κατάλληλο τίμημα θα γίνεται και αυτό. Δεν ξέρω αν θυμάστε το ποδοσφαιρικό γήπεδο της Vitesse νομίζω, το οποίο ανοίγει και ο αγωνιστικός χώρος βγαίνει έξω από το στάδιο, ώστε μέσα σε αυτό να γίνονται συναυλίες και συγκεντρώσεις!! Η τεχνολογία και στον κατασκευαστικό τομέα έχει φύγει πολύ μπροστά...
basketaris
Πραγματικα, xaotiki_diastasi, δικαιολογεις το nickname σου!! biggrin.gif smile.gif
Εχεις...χαοτικες βλεψεις για το γηπεδο μας!! Ετσι και γινει οπως το παρουσιαζεις, με βλεπω να μετακομιζω μονιμα εκει και να μενω... biggrin.gif tongue.gif
Για το οριο της Ευρωλιγκα, δε γνωριζω να σου πω την αληθεια, αλλα δεν πολυ-πιστευω να μπει εμποδιο, γιατι πολλοι κανονισμοι κι ειδικα μερικα πλαφον που εθεσε, δεν εχουν τηρηθει στο ελαχιστο (οριο 4.500 εισιτηριων, 8η θεση στο πρωταθλημα κ.ο.κ.).
Μια αλλη εκδοχη του τι μπορει να ισχυει σε περιπτωση αδειων καθισματων, ειναι να υπαρχουν σε (θεωρητικα) αδιαφορα ματς, μεγαλα πανο χορηγων ή της ΚΑΕ που μπορουν να καλυπτουν ενα μερος της κερκιδας. Το εφαρμοζουν πολλες ομαδες και μπορει ειτε να αποφερει εξτρα εσοδα (αν μπουν χορηγοι) ή να ομορφυνει την εξωθεν εικονα (πανο της ΚΑΕ με το Θεο).
Anyway, εχω & εχουμε πολλες ιδεες για το νεο γηπεδο, ας ερθει εκεινη η ωρα που θα δημοπρατηθει και εχουμε να πουμε πολλααααα.... 41.gif
Αυτο που θελω 100%, ομως, ειναι να ειναι κυκλικο, σε στυλ αρενας και οχι τετραγωνο, με αχαρες και αντιαισθητικες γωνιες... 68.gif Θελω οπου και να γυριζει καποιος αντιπαλος το κεφαλι του, να βλεπει μια ενιαια εικονα ΧΑΟΥΣ στις κερκιδες!! smiley.gif
weirdo1977
QUOTE(www.betsmart.gr)
Ο καθιερωμένος αγιασμός της ΚΑΕ Αρης πραγματοποιήθηκε χτες, όμως όπως ήταν φυσικό η προσοχή επικεντρώθηκε σε θέματα που «καίνε» την ομάδα. Και το πιο σημαντικό, είναι το γηπεδικό. Σ' αυτό αναφέρθηκε πρωτίστως και ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Θανάσης Τζεβελέκης.

«Μέσα στις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω να κλείσω κάποια κρίσιμα ραντεβού για την ερχόμενη εβδομάδα, ώστε να ξεκινήσει αυτή η πολύ σημαντική για τον σύλλογο κουβέντα. Θέλω να έχω όλη την πίεση του κόσμου του Αρη μαζί μου για την επιτυχία αυτής της προσπάθειας. Θεωρώ το θέμα του γηπέδου ως το πιο σημαντικό για την ομάδα, κάτι εξάλλου που εισπράττω και από τους φιλάθλους της ομάδας που συναντάω, οι οποίοι μου λένε ότι είναι το πρώτο και το μεγαλύτερο που αφορά την ομάδα για τα επόμενα χρόνια», τόνισε ο κ. Τζεβελέκης.


πλησιαζουμε ή μου φαίνεται?
basketaris
Μιας και συζηταμε για τη χρησιμοτητα ενος νεου γηπεδου, παραθετω ενα σχετικο αρθρο (ως προς τη σημασια της κατασκευης νεου γηπεδου κι οχι ως προς τη μπασκετικη πλευρα του θεματος) που βρηκα στην ιστοσελιδα της εφημεριδας "Μακεδονια". Αξιζει να διαβαστει...

QUOTE
Το θέμα της ημέρας: Τα ιδιόκτητα γήπεδα φέρνουν χρήμα

του Στέλιου Καραογλανίδη karaoglanidis@hotmail.com

Δεν είναι η δημοφιλέστερη, ούτε και η πιο επιτυχημένη ομάδα στην Αγγλία, πόσο μάλλον στην Ευρώπη. Μέσα σ' ένα χρόνο, όμως, η Άρσεναλ κατάφερε να συντελέσει ένα οικονομικό θαύμα, αποκομίζοντας έσοδα ύψους 300 εκατ. ευρώ, χάρη στην ανέγερση του νέου της γηπέδου.

Από το καλοκαίρι του 2006, όταν το "Emirates Stadium" άνοιξε τις πύλες του, η Άρσεναλ δεν σταματά να βάζει "τούβλα" στα ταμεία της.

Μέχρι τότε, όμως, η κατάσταση ήταν αρκετά διαφορετική. Για να υλοποιηθεί το μεγαλεπήβολο σχέδιο, συνολικού κόστους 650 εκατ. ευρώ, οι "κανονιέρηδες" υιοθέτησαν πολιτική λιτότητας επί τουλάχιστον δύο χρόνια. Μεγάλα αστέρια της ομάδας, όπως ο Πατρίκ Βιεϊρά και ο Άσλεϊ Κόουλ, παραχωρήθηκαν για να αντληθούν πόροι και η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ περιορίστηκε συνειδητά σε ρόλο δευτεραγωνιστή. Ακόμα και η πορεία της μέχρι τον τελικό του Τσάμπιονς λιγκ του 2006, δεν ήταν απόρροια μεταγραφικών επενδύσεων, αλλά προϊόν του ταλέντου του Τιερί Ανρί και μιας φουρνιάς από άγνωστους εικοσάρηδες.

Η λογική της υπομονής και της χρηστής οικονομικής διαχείρισης επιβραβεύτηκε άμεσα, αφού το επιχειρηματικό συμφέρον θριάμβευσε σε βάρος του -καλώς ή κακώς, παρωχημένου- ρομαντισμού. Στα πρότυπα όσων συμβαίνουν στις ΗΠΑ, αλλά και στη Γερμανία, το νέο γήπεδο "βαφτίστηκε" με το όνομα ενός χορηγού, γεγονός όχι ιδιαίτερα συνηθισμένο στην Αγγλία, αφού μόνο η Μπόλτον είχε τολμήσει προηγουμένως κάτι ανάλογο. Για τη διοίκηση της Άρσεναλ, πάντως, δεν τέθηκε καν δίλημμα: Κάθε εταιρεία παραγωγής θεάματος προτιμά να είναι οικονομικά εύρωστη, παρά "πτωχή πλην τίμια". Από την στιγμή που το σύγχρονο επαγγελματικό ποδόσφαιρο είναι μπίζνες, οι αφελείς συναισθηματισμοί περιττεύουν.

Εγγύηση για την επιτυχία του εγχειρήματος δεν ήταν μόνο η παρουσία ισχυρών χορηγών, αλλά κυρίως η στήριξη των φιλάθλων. Το "αντίο" στο "Χάιμπουρι" των 38.000 θέσεων και η μετακόμιση στο νέο γήπεδο, που έχει 60.000 καθίσματα και βρίσκεται σε απόσταση μόλις 500 μέτρων από την ιστορική έδρα της ομάδας, προκάλεσε αυτόματα την κατακόρυφη άνοδο των εισπράξεων από εισιτήρια. Η απουσία τίτλων κατά τα προηγούμενα χρόνια -αλλά και κατά την περσινή περίοδο- δεν είχε καμία σημασία για τους φιλάθλους των "κανονιέρηδων", που μέχρι τότε περίμεναν σε λίστες αναμονής ακόμα και 20.000 ατόμων, ελπίζοντας μάταια για ένα εισιτήριο στο περιορισμένης χωρητικότητας "Χάιμπουρι".

Εξίσου σημαντική ήταν εισροή χρημάτων από καταστήματα και παροχές εντός του σταδίου. Στην πραγματικότητα, μάλιστα, το "Emirates Stadium" είναι ένα αχανές εμπορικό κέντρο, που σε προτρέπει να ξοδέψεις. Ο εκάστοτε αγώνας, είναι απλά η αφορμή για να βρεθείς εκεί και να υποδυθείς το ρόλο του φιλάθλου - καταναλωτή, ξεχνώντας την εβδομάδα σκληρής δουλειάς που προηγήθηκε. Έστω και αν η παρουσία σ' έναν ποδοσφαιρικό αγώνα απευθύνεται όλο και λιγότερο στα λαϊκά στρώματα, που αντικαθίστανται όλο και περισσότερο από εκπροσώπους των μεσαίων και υψηλών εισοδημάτων, πάντοτε υπάρχουν "προϊόντα" για κάθε βαλάντιο.

Σε όλα τα παραπάνω πρέπει να προστεθεί και η εύστοχη χρονική συγκυρία για την ανέγερση του σταδίου. Έστω και από τύχη, αφού τα σχέδια υπήρχαν από το 1999 και η διαδικασία καθυστέρησε, η Άρσεναλ επέλεξε την κατάλληλη στιγμή για να ξεκινήσει τις εργασίες, αφού δανείστηκε τα απαραίτητα χρήματα σε μια περίοδο που τα επιτόκια ήταν ιδιαίτερα χαμηλά, σε σύγκριση με ό,τι ισχύει σήμερα.

Αν μάλιστα συνυπολογιστούν τα οφέλη από το νέο, πλουσιοπάροχο τηλεοπτικό συμβόλαιο, προκύπτει το σύνολο των 300 εκατ. ευρώ, τα οποία η Άρσεναλ εισέπραξε μέσα στο τελευταίο δωδεκάμηνο. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσει στη δεύτερη θέση της λίστας με τις ποδοσφαιρικές ομάδες που είχαν τα μεγαλύτερα έσοδα, χάνοντας για μόλις 2 εκατ. ευρώ την πρωτιά από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Μπόρεσε, μάλιστα, να βάλει στην άκρη γύρω στα 110 εκατομμύρια, έχοντας πλέον την απαιτούμενη ρευστότητα για οποιαδήποτε επένδυση, μεταγραφική ή επιχειρηματική. Και όλα αυτά, από τη μια στιγμή στην άλλη, τουλάχιστον φαινομενικά.

Ωστόσο, η προσαρμογή της ίδιας συνταγής στην ελληνική πραγματικότητα, έστω και σε χρονικό ορίζοντα δεκαετίας, είναι μάλλον απίθανη. Είναι δεδομένο ότι η απόκτηση ιδιόκτητου γηπέδου αποτελεί το θεμέλιο για την επιχειρηματική ανάπτυξη κάθε ποδοσφαιρικής εταιρείας, αλλά αυτό δεν αρκεί από μόνο της. Μπορεί ο Παναθηναϊκός, η ΑΕΚ, ο Ηρακλής, η Λάρισα και τόσες άλλες ομάδες να έχουν στα άμεσα ή μελλοντικά σχέδιά τους την ανέγερση ή ανακατασκευή ενός ιδιόκτητου γηπέδου, ωστόσο η εφαρμογή ενός ολοκληρωμένου επιχειρηματικού πλάνου υπάρχει μόνο στα χαρτιά.

Απόδειξη αποτελεί η περίπτωση του Ολυμπιακού, που χάρη στο "Καραϊσκάκη" πλησίασε κάπως στα ευρωπαϊκά πρότυπα, καταδεικνύοντας τη γύμνια των περισσότερων από τις υπόλοιπες ελληνικές ομάδες. Η βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών, η εκμετάλλευση χώρων για εμπορικές χρήσεις και η προσέλκυση χορηγών προκάλεσαν την εκτόξευση των εσόδων, χωρίς όμως προοπτική για περαιτέρω ανάπτυξη, όπως έδειξε και η φετινή πτώση στα εισιτήρια διαρκείας. Μία από τις αιτίες, είναι η νοοτροπία των Ελλήνων οπαδών, για την πλειοψηφία των οποίων ένας ποδοσφαιρικός αγώνας έχει αξία μόνο όταν η ομάδα τους κερδίζει. Όταν μάλιστα η βία θεωρείται αναπόσπαστο κομμάτι του ταμπεραμέντου του "υπέροχου λαού της ομάδας", δεν απομακρύνεται από το γήπεδο μόνο μια σημαντική μερίδα του κόσμου, αλλά και οι επιπλέον εταίροι που θα μπορούσαν να ενδιαφερθούν για μια επιχειρηματική συνεργασία.

Η κοντόφθαλμη προσέγγιση των ελληνικών ΠΑΕ, εξάλλου, ευνοεί την σιγουριά σε βάρος των τολμηρών επιχειρηματικών αποφάσεων, που κρίνονται ασύμφορες. Και η μεγαλύτερη ασφάλεια, είναι όταν πληρώνουν οι άλλοι για σένα. Αν έχεις συνηθίσει στο κρατικό "δεκανίκι", με τη μορφή συγχρηματοδότησης του γηπέδου ή παραχώρησης των τηλεοπτικών δικαιωμάτων στη δημόσια τηλεόραση, δεν υπάρχει λόγος να αναζητήσεις από μόνος σου πόρους και οικονομική αυτοτέλεια.

Πόσο μάλλον, όταν κάθε πρωτοβουλία συγκρούεται στην αντίδραση των οπαδών, που αντιλαμβάνονται το ποδόσφαιρο με έναν συγκεκριμένο τρόπο και προτιμούν την παράδοση από τους νεωτερισμούς, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό. Όταν, όμως, για παράδειγμα, οι φίλαθλοι της ΑΕΚ διαφωνούν για τη μεταφορά της έδρας από τη Νέα Φιλαδέλφεια σε άλλη περιοχή, είναι δεδομένο ότι δεν θα δέχονταν ποτέ να δώσουν στο γήπεδό τους το όνομα ενός χορηγού, αφού στην συνείδησή τους θα επρόκειτο για ιεροσυλία. Και εξίσου απίθανο θα ήταν, φυσικά, το να βρεθεί χορηγός που θα έδειχνε έστω και θεωρητικό ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο.

www.makthes.gr
basketaris
QUOTE
Zone Press. Γράφει ο Πάρης Καλημερίδης

Δώρο θεού η Νέα Ελβετία

Ποια είναι τα τρία βασικά οράματα της ΚΑΕ Άρης; Πρώτον, να οργανωθεί στα πρότυπα των μεγάλων συλλόγων της Ευρώπης. Δεύτερον, να πρωταγωνιστεί μόνιμα σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Για να συμβούν όλα αυτά, υπάρχει και το τρίτο (και βασικότερο) όραμα: η δική του στέγη. "Είναι βασική μας προτεραιότητα" βροντοφώναξε ο Θανάσης Τζεβελέκης.
Μη σκεφθεί κανένας ότι ο Άρης και η ΚΑΕ ψάχνει να βρει στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης, έκταση 20-30 στρεμμάτων για να υλοποιήσει το όνειρο, επειδή τώρα είναι υφυπουργός Αθλητισμού ο Γιάννης Ιωαννίδης.
Ο Άρης ως γνωστόν έχει βρει εδώ και χρόνια τον χώρο. Και δεν είναι άλλος από τον γνωστό χώρο των 10 και πλέον στρεμμάτων στην περιοχή της Νέας Ελβετίας που με τον παραπλήσιο χώρο πράσινου η έκταση φθάνει τα 20 στρέμματα. Με την παραχώρηση της έκτασης δεν του κάνει κανένας χάρη. Τη δικαιούται ασυζητητί.
Η περιοχή αυτή (προέκταση Χαριλάου) είναι το... σήμα κατατεθέν του Άρη. Ο φάκελος υπάρχει. Παλαιότερα είχε "κολλήσει" για γραφειοκρατικούς λόγους, αλλά πρόσφατα άνοιξε ο δρόμος. Τώρα υπάρχει το δεδικασμένο με την υπόθεση του γηπέδου της Λάρισας.
Αρκεί από εδώ και πέρα να γίνουν προσεκτικά και κατά σειρά οι απαιτούμενες γραφειοκρατικές κινήσεις. Υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος, που σε συνεργασία με την ΚΑΕ μπορεί να υπερκεράσει τα γραφειοκρατικά εμπόδια, τα οποία πιθανόν να προκύψουν. Ονομάζεται Κώστας Δεμίρης και μπορεί να βοηθήσει την ΚΑΕ στο μείζον αυτό θέμα όσο κανείς άλλος, γιατί εκτός των άλλων έχει θητεύσει στην πολεοδομία.
Υπάρχει άλλωστε και η ευτυχής συγκυρία του "ξανθού", ο οποίος βλέπει με καλό μάτι κάθε έργο που πρόκειται να γίνει στον χώρο της Μακεδονίας.

www.makthes.gr

Να συμπληρωσω εγω οτι σε περιπτωση που γινει το "Νικος Γκαλης" στο γνωστο χωρο της Νεας Ελβετιας, εξασφαλιζονται και αλλα 2 ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΑ πλεονεκτηματα:
1. Αμεση προσβαση. Με δεδομενο οτι το μετρο της Θεσσαλονικης θα τελειωνει στη Ν. Ελβετια (κοντα στο τερμα των αστικων λεωφορειων, για οσους ξερουν..), η προσβαση στο γηπεδο θα ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ. Αρα, δεν θα υπαρχει (σε μεγαλο βαθμο, τουλαχιστον) θεμα παρκαρισματος-συνωστισμου κτλ...
2. Γειτνιαση με γηπεδο Κλεανθης Βικελιδης. Οπως και να το κανουμε, ειναι ενας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ παραγοντας, τοσο απο συναισθηματικη, οσο και απο πρακτικη αποψη. Αν ο ενιαιος ΑΡΗΣ στεγαζεται μεσα σε αποσταση 500 μετρων, τοτε η ολη περιοχη αποκτα διαφορετικη οπαδικη αξια, ενω παραλληλα, εκμηδενιζεται η μεταβαση απο το ενα γηπεδο στο αλλο (μειζον προβλημα σε περιπτωση "κολλητων" ωρων εναρξης).
Warrior
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Sep 25 2007, 14:12 ) *
Οταν λες καθαρα μπασκετικο γηπεδο τι εννοεις;Για βαλε με στο νοημα...


Δεν μπορω να το ορισω ακριβως... smile.gif Ουσιαστικα το παρακατω εννοω:

QUOTE(basketaris @ Sep 27 2007, 00:29 ) *
Αυτο που θελω 100%, ομως, ειναι να ειναι κυκλικο, σε στυλ αρενας και οχι τετραγωνο, με αχαρες και αντιαισθητικες γωνιες... 68.gif


Απο τα κλειστα της χωρας,αυτα που μου αρεσουν περισσοτερο(και τα θεωρω "μπασκετικα") ειναι το Παλε
και το Ελληνικο.Εννοειται πως το καινουριο (αν και εφοσον) θα πρεπει να ειναι πολυ καλυτερο και απο τα
δυο! biggrin.gif
Καλα για τις ιδεες του χaotiki diastasi... w00t.gif


Για την χωρητικοτητα θα ημουν και γω ικανοποιημενος εκει γυρω στις 8000-8500.Οντως ειχε ακουστει
αυτο που λες Κιτρινιαρη για την Ευρωλιγκα(πριν 1-2 χρονια νομιζω),αλλα προσωπικα το θεωρω πολυ
δυσκολο να συμβει.Παραπανω απο τις μισες ομαδες τις Ευρωλιγκας θα εχουν μεγαλο προβλημα.Και ο
Παναθηναικος,αν δεν κανω λαθος,το καινουριο που θα φτιαξει στον Βοτανικο θα ειναι κατω απο 10.000.

Ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα στην Α1,με ΠΑΟ,ΟΣΦΠ να μοιραζουν εκατομυρια Ευρω με τετοια
ευκολια,η κατασκευη νεου γηπεδου ειναι η μοναδικη λυση για να προσελκυσουμε πορους και ισως και
καποιον επενδυτη μελλοντικα και να "εξασφαλιστει" το μελλον της ομαδας.Ορθα λοιπον εχει μπει ως
πρωτη προτεραιοτητα.Φτανει να μην ειναι μονο λογια....Αν δεν γινει συντομα,πολυ φοβαμαι οτι δεν θα
γινει ποτε..
hagi
QUOTE(Warrior @ Sep 27 2007, 14:51 ) *
Ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα στην Α1,με ΠΑΟ,ΟΣΦΠ να μοιραζουν εκατομυρια Ευρω με τετοια
ευκολια,η κατασκευη νεου γηπεδου ειναι η μοναδικη λυση για να προσελκυσουμε πορους και ισως και
καποιον επενδυτη μελλοντικα και να "εξασφαλιστει" το μελλον της ομαδας.Ορθα λοιπον εχει μπει ως
πρωτη προτεραιοτητα.Φτανει να μην ειναι μονο λογια....Αν δεν γινει συντομα,πολυ φοβαμαι οτι δεν θα
γινει ποτε..


Ακριβώς έτσι είναι.Σωστά σκέφτεται ο πρόεδρος για μένα.Αν γίνει νέο γήπεδο τότε μπορούν να γίνουν κάποιες κινήσεις και να βάλει περισσότερα χρήματα στο ταμείο.
basketaris
Χθες, στην εκπομπη του ΣουπερΣπορτ για την Ευρωλιγκα, ειπωθηκαν μεταξυ αλλων και μερικα σημαντικα πραγματα απο τον προεδρο για το γηπεδο μας. Ειπε πως, με την επιστροφη του στη Θεσσαλονικη αυριο (σημερα, δηλ.) θα εβαζε μπρος τις διαδικασιες για την κατασκευη. Πρωτο βημα θα ηταν οι επιστολες για συναντηση προς την Πολιτεια και τους αμεσα θιγομενους φορεις, ωστε να παρουσιαστει το project που εχει εκπονηθει και ουτως ωστε να εξασφαλιστει οτι αυτη θα σταθει αρωγος στην προσπαθεια αυτη...

Απο το υφος & τα λεγομενα του, παντως, μου εδωσε να καταλαβω οτι δεν αργει εκεινη η μερα που θα μπει το 1ο τουβλο για την ανεγερση του "ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΛΗΣ" 42.gif 77.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.