Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA Finals Game 3
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals > NBA Finals 2015
Pages: 1, 2
SG3ptshooter
QUOTE(Air Kef @ Jun 10 2015, 16:10 ) *
Καλά ούτε καν γιατί έχεις δίκιο, αν γίνει αυτό απόψε με Μποχωρίδη-Σπανούλη αρχικά θα κλείσω τον λογαριασμό μου στο φόρουμ για 2-3 μηνες ώστε να μπορώ να ξαναποστάρω μια μέρα με ψηλά το κεφάλι. tongue.gif

To ξέρω ότι έχω δίκιο. Αυτό είναι και το πρόβλημα, το δικό μας, όλων μας. Και για τα "όρια του φυσιολογικού" προφανώς και δε συμφωνούμε, αλλά νταξ με τον έναν ή τον άλλο τρόπο κοντεύει να τελειώσει όλο αυτό όπως και να χει. Αλλά πόσους μήνες να αυτοπεριοριστώ εγώ όταν διαβάζω τόσα χρόνια ότι έχω κλέψει μέχρι και στο τάβλι, μέχρι και στο ματς που κάνει ο Ολυμπιακός στη λήξη μες στο ΟΑΚΑ 1/4 βολές από foul στη διεκδίκηση επιθετικού rebound σφαγή, αλλά χτες ήταν ΟΗΕ στη Βοσνία όλα, 30 χιλιόμετρα μακριά;

Στη φάση με το Della και το Steph -> καλάθι και foul έχει κάνει επίτηδες foul o δικός μου 3 χρόνους πριν πχ και δεν ενδιαφέρθηκε και κανείς. Κάτι ξεφεύγει από δω, κάτι ξεφεύγει από κει, κάτι χαρίζουμε στο LeBron, κάτι χαρίζουμε στο εκτός φάσης του Della, loose ball fouls κατά του Golden σε σειρά διεκδικήσεων ενώ οι Cavs σπάνε οποιοδήποτε screen ως "grit squad" και δεν έχουν κάνει παράνομη επαφή παρά 1-2 φορές. Οι άλλοι είναι φλώροι και ο Tristan περνάει από πάνω τους.

Δε θέλει και πολύ να πεις "Άντε γεια" απ' τη δική μου σκοπιά. Και δεν αρνούμαι προφανώς πως είναι οπτική γωνία. Αλλά και ποιος δεν έχει τεθλασμένη τέτοια στους φετινούς τελικούς... Εδώ έχει ο.. Kerr. icon_drunk.gif Αυτό είναι ίσως το κύριο point μου.
sarounas
Το κάρο από την λάσπη μπορεί να τραβά ο Λεμπρόν επιθετικά αλλά πιστεύω ότι την σειρά μέχρι στιγμής κρίνει η αμυντική λειτουργία του Κλίβελαντ όπου ο Μπλατ έχει πάρει το σκαλπ του Κερ.

Επιθετικά σήμερα στο πρώτο μέρος την διαφορά έκανε το σαπόρτινγκ καστ (Τζέι Άρ, Ντελαβεντόβα, JR και Τζόουνς) που ήταν ανέλπιστα καλοί στους ρόλους τους την στιγμή που ο Λεμπρόν είχε πιαστεί στις δαγκάνες του Ίγκι και σχεδόν όποτε σκόραρε το έκανε με την ανοχή των διαιτητών αφού χωρίς υπερβολή σε κάθε μπούκα του κανε επιθετικό φάουλ με το αριστερό χέρι του. Από την άλλη οι GSW πλην του Ίγκι ήταν καράβι σε τρικυμία στον ωκεανό με καπετάνιο τον Κάρι που τον έκλαιγαν οι ρέγγες…

η 3η περίοδος ήταν βγαλμένη από τα όνειρα του Ντέλλυ.. όταν ο Κέρ έβαλε στο παιχνίδι τον Ίγκι το σκορ είχε ξεφύγει υπέρ του Κλίβελαντ με τον Λεμπρόν να έχει βρει ρυθμό και το ποτάμι έδειχνε να μην γυρίζει πίσω αφού η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 20π!!

αυτά που έγιναν στο πρώτο 5λεπτο της 4ης περιόδου δεν τα χωράει ο νους μου, ολική επαναφορά των GSW με Μπαρμπόσα και Λι στην 5άδα αλλά κάπου εκεί ανέλαβε ο MVP (ντέλλυ) και η τελετή έλαβε τέλος αφού τα δύο λάθη του Κάρι (πρώτα η ραχιαία πάσα στις κερκίδες και ύστερα το χάσιμο της μπάλας από το φάουλ του Λεμπρόν) τους έκαναν να τρέχουν και να μην φτάνουν με τίποτα με την ευστοχία που είχαν οι kavs από τις βολές

πάντως η γνώμη μου είναι πως με εντελώς εξουδετερωμένο τον Κάρι ο οποίος κάνει τραγική σειρά χαραμίζοντας πάνω από τις μισές επιθέσεις της ομάδας το GS δεν υπάρχει τρόπος να επιστρέψει, πρέπει να βρει εναλλακτικές λύσεις... αντίθετα ο Λεμπρόν όσο άστοχος και να είναι δεν απορυθμίζεται ο ίδιος χαντακώνοντας τελείως το παιχνίδι της ομάδας του

Manu7
Μετά από κάτι τέτοια ματς σκέφτομαι κάτι θαυμαστές του ευρωπαικού να το επαινούν επειδή μόνο εκεί παίζονται τέτοιες άμυνες... icon_drunk.gif

Αμυνάρα το Κλίβελαντ ξανά.

Σε κάθε double team για να φύγει η μπάλα από τον Κάρι, ο αποδέκτης της μπάλας έμοιαζε υπερβολικά ελεύυθερος αλλά εν τέλει έβρισκε σε τοίχο. Πότε ο Μοζγκόφ, πότε ο Τόμπσον, πότε ο ΛΕΜΠΡΟΝ των 46 λεπτών εμφανιζόταν για να προστατέψει το ριμ.

Οι δε άμυνες του όταν περιστασιακά στις αλλαγές βρισκόταν να μαρκάρει τον Κάρι είναι απίστευτες αν αναλογιστεί κανείς την εξουθένωση του. Η προσήλωση του και η συγκέντρωση αναλογικά με τον χρόνο συμμετοχής για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι είναι ασύλληπτες.

Ντάξει, το τάκλιν ήταν κάπως άκομψο. Ελπίζω να μην επαναληφθεί tongue.gif.

Συνεχίζουμε Λεμπρόν. Είμαστε μαζί σου. Make history.

Παρέα με τον Ντέλι.

(αν είναι δυνατόν...)
aegeansheed
Ενδεικτικό της σημαντικότητας του Ντέλη είναι ότι στα δύο τελευταία έχει +14 και +13 στο +/- όσο είναι μέσα. Μαθηματικά θα λέγαμε ότι όσο περισσότερο παίζει οι Cavs έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες για νίκη.

Απίστευτο να το λέμε αυτό για τον Dellavedova, αλλά αληθινό. Είναι μακράν το story to tell από τους Τελικούς ό,τι και να γίνει.

Γενικά οι Τελικοί αν τους πάρεις από την αρχή είναι ένα φανταστικό παραμύθι ως τώρα: αρχικά η παράταση στο 1ο, o τραυματισμός του Irving μετά το καλύτερο αμυντικό παιχνίδι της καριέρας του, ένα χαμένο buzzer beater από τον Lebron στο 2ο και η νίκη στην παράταση με το επιθετικό του Delly. Μετά, η νίκη των Cavs στο 3ο παιχνίδι για πάει το momentum και να κάτσει στο Cleveland. Φαντασιώνομαι να έρθει ο Lee από του πουθενά και να ξεμπουκώσει το spacing και το passing game στο 4ο για να ισοφαρίσει τη σειρά και ποιός ξέρει τί ακόμα μπορεί να συμβεί στα επόμενα 3 ή 4 παιχνίδια που θα ακολουθήσουν.

Δε λέω ότι περιμένω ή εύχομαι, αλλά θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή σε κάποιο σημείο των Τελικών θα εμφανιστεί ο Green ή ο Bogut με κάποιον τρόπο. Δηλαδή πόσο πιο ανύπαρκτος ο Αυστραλός...
Badass
QUOTE (aegeansheed @ Jun 10 2015, 18:10 ) *
Φαντασιώνομαι να έρθει ο Lee από του πουθενά και να ξεμπουκώσει το spacing και το passing game στο 4ο για να ισοφαρίσει τη σειρά και ποιός ξέρει τί ακόμα μπορεί να συμβεί στα επόμενα 3 ή 4 παιχνίδια που θα ακολουθήσουν.

Δε λέω ότι περιμένω ή εύχομαι, αλλά θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή σε κάποιο σημείο των Τελικών θα εμφανιστεί ο Green ή ο Bogut με κάποιον τρόπο. Δηλαδή πόσο πιο ανύπαρκτος ο Αυστραλός...


Το πρώτο το φαντασιώνομαι κι εγώ και ελπίζω η εμφάνισή του στο προηγούμενο ματσάκιον μετά από πελαγωμένη έμπνευση του Κερ να ήταν πρόβα τζενεράλε και να αποδειχθεί καταλυτική.

Για Bogut και Green συμφωνώ κι επαυξάνω. Αποτελούν τους κυριότερους λόγους που αγκομαχεί το GS. Ρώσος, Τόμπσον και Λεμπρόν τους κερδίζουν κατά κράτος. Ο MVP ξεμπουκώνει που και που, δώστε του καμιά βοήθεια ωρέ παλικάρια!

Έχω κάνει βέβαια την πρόβλεψη πως αν γινόταν το 2-1 για τους Καβς δε θα υπάρχι γυρισμός. Ελπίζω να με διαψεύσουν
yorgos
QUOTE
Κυκλοφορεί μία συνέντευξη του Κιούμπαν με Steven A. Smith και Skip Bayless νομίζω

Zω για να δω αυτή τη συνέντευξη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.