Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Golden State Warriors
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2
T.W.Is.M.
QUOTE(stoust @ Feb 28 2016, 17:05 ) *
Μια διευκρίνηση αν μου επιτρέπεις. Ο Mark Jackson δεν χαρακτήρισε θάνατο του μπάσκετ το παιχνίδι του Curry per se, αλλά την επίδραση του παιχνιδιού του στους πιτσιρικάδες. Συγκεκριμένα είπε πως βλέπει στα σχολεία όλοι να βγαίνουν να σουτάρουν τρίποντα παραβλέποντας το γεγονός ότι ο Curry είναι πάνω από όλα ένας ολοκληρωμένος μπασκετμπολίστας κι όχι απλά ένας κορυφαίος σουτέρ.
Κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και με τον Jordan αν θυμάσαι, με την φρενίτιδα του "Be like Mike" όπου υπήρχαν αντίστοιχα παράπονα ότι οι νεαροί μπασκετμπολίστες αντί να δουλεύουν τα βασικά προσπαθούσαν να καρφώνουν σαν τον Air.
Το να μην αρέσει σε κάποιους το στυλ των Warriors είναι δεκτό, όμως το να χαρακτηρίζεται ως ο θάνατος του μπάσκετ νομίζω πως είναι υπερβολή. Ούτε εγώ είμαι φαν των πολλών τρίποντων, όμως τα περισσότερα παιχνίδια που είδα φέτος είναι των Warriors...

ΥΓ. Ο μόνος θάνατος του μπάσκετ, επίσημα αναγνωρισμένος, θα έπρεπε να είναι το κοουτσάρισμα του Byron Scott στους Lakers.



Τη θυμαμαι τη δηλωση. Και με αυτο που ειπε συμφωνω.
Ο Curry ειναι ο καλυτερος παιχτης αυτη τη στιγμη στο πρωταθλημα, ο καλυτερος σουτερ, ισως ο καλυτερος σουτερ ολων των εποχων, αλλα ο τροπος που παιζει ειναι παραδειγμα προς αποφυγη. Αφου αυτος μπορει και τα κανει, δεν ειναι σωστο να τον σταματησεις. Παρολα αυτα δεν μπορω να δεχτω σαν ορθολογικο μπασκετ αυτο που παιζουν οι Warriors οταν οι Splash Brothers κανουν τα δικα τους.

ΥΓ.Το ποιο του Byron Scott στους Λεικερς; Το μονο που κανει ειναι να γεμιζει την καρεκλα! Προπερσι θα εβλεπα το ματς των Λεικερς ακομα κι αν την ιδια μερα ειχε Spurs vs Heat. Τωρα μπορει να προτιμησω να δω τους Bucks ή οτι εχω παιξει στοιχημα ή οποια ομαδα εχει παιχτες της ομαδας μου στο fantasy.
RipCity
Mark Jackson, ο μόνος άνθρωπος που μπορεί να περιορίσει τον Curry!
aegeansheed
Μπορεί από μόνη της η χθεσινή ήττα από τους Wolves να είναι επιχείρημα ότι οι Warriors δεν είναι τελικά καλύτερη ομάδα από αυτήν των Bulls, ακόμα και αν πιάσουν τις νίκες τους?

Αν πάνε και πάρουν και τα δύο παιχνίδια στο San Antonio όμως από την άλλη, τότε δε θα είναι?

D-Wade
Αυτό με τις 9 ήττες σε αυτό το σημείο της σεζόν ήταν το χειρότερο σενάριο. Ενώ όλες οι ομάδες ξεκουράζουν παίχτες για να προετοιμαστούν για τα playoffs οι Warriors θα έχουν το άγχος/πίεση να κάνουν το 4-0. Ή θα δώσουν και αυτοί 1-2 ρεπό στους βασικούς . . .?
pk13
Πάντως εγώ πιστεύω πως θα το διεκδικήσουν σίγουρα το ρεκόρ ως το τελος ακόμα και αν στερηθούν χρόνο ξεκουρασης οι βασικοί τους..Έχουν φτάσει πολύ κοντά στο ρεκόρ για να τα παρατήσουν τώρα και να κάνουν ροτεισιον....
geo82
Δεν ξέρω αν πρέπει βάλουν το ρεκόρ πάνω από την ξεκούραση των βασικών παιχτών. Οι 73 νίκες δε θα σημαίνουν τίποτα αν χαθεί το πρωτάθλημα. Απ' την άλλη βέβαια δε σου δίνεται κάθε χρονιά η ευκαιρία να σπάσεις ένα τέτοιο ρεκόρ.
MaJesty23
Οι Golden state έχουν πέσει σε απίστευτη λούμπα.Το σπάσιμο του 72-10 έχει γίνει μεγαλύτερη εμμονή και απο το back to back.Στον τομέα αυτο ο Kerr δείχνει την απειρία του...εκτός και αν πιστεύει κανείς οτι ο Pops θα κυνήγαγε τέτοιο ρεκόρ ,αποπροσανατολίζοντας την ομάδα. rolleyes.gif
thalys
Θα δούμε τι ομάδα θα κατεβάσει ο Ποπς στα επόμενα δύο εντός έδρας. Μην ξεχνάμε ότι και οι Σπερς είναι 2 νίκες μακριά από το πρώτο εντός έδρας αήττητο στην ιστορία.
tempelhs
[quote name='MaJesty23' date='Apr 9 2016, 04:58 ' post='764715']
Οι Golden state έχουν πέσει σε απίστευτη λούμπα.Το σπάσιμο του 72-10 έχει γίνει μεγαλύτερη εμμονή και απο το back to back.Στον τομέα αυτο ο Kerr δείχνει την απειρία του...εκτός και αν πιστεύει κανείς οτι ο Pops θα κυνήγαγε τέτοιο ρεκόρ ,αποπροσανατολίζοντας την ομάδα. rolleyes.gif
[/quote

Πάντως πρωταθλητές έχουν υπάρξει δεκάδες! Ομάδα με το καλυτέρο ρεκόρ, υπάρχει μόνο μία! Γράφεσαι στην ιστορία, ενώ ένα πρωτάθλημα , είναι ένα πρωτάθλημα!
pk13
Ενταξει δεν το χανουν τωρα το ρεκορ οι Ουοριορς....Η δευτερη σερι νικη κοντρα στους Σπερς μπορει να λεει πολλα μπορει και τιποτα...Θα δουμε φοβερα playoff παντως...
Λουπους
Πότε είναι το τελευταίο παιχνίδι;
Μπορεί να γράψει κάποιος τι ώρα Ελλάδας θα γίνει;

(π.χ. Δευτέρα προς Τρίτη στις 3 το πρωί, σε τέτοια μορφή εννοώ)
D-Wade
QUOTE(Λουπους @ Apr 11 2016, 21:03 ) *
Πότε είναι το τελευταίο παιχνίδι;
Μπορεί να γράψει κάποιος τι ώρα Ελλάδας θα γίνει;

(π.χ. Δευτέρα προς Τρίτη στις 3 το πρωί, σε τέτοια μορφή εννοώ)

Τετάρτη 19.30 Pacific Time tongue.gif
geo82
QUOTE (pk13 @ Apr 11 2016, 08:11 ) *
Θα δουμε φοβερα playoff παντως...


Ελπίζω να έχεις δίκιο, γιατί έτσι λέγαμε και πέρσι και τελικά ήταν μια μούφα και μισή.
pk13
QUOTE(geo82 @ Apr 11 2016, 18:23 ) *
Ελπίζω να έχεις δίκιο, γιατί έτσι λέγαμε και πέρσι και τελικά ήταν μια μούφα και μισή.


Εγω πιστευω πως θα δουμε δυνατα ματς στη δυση....Ηδη αν περασουν τα φαβορι στους ημιτελικους θα δουμε Ουοριορς-Κλιπερς και Σπερς-Οκλαχομα...Θα δουμε λογικα ματσαρες...Στην ανατολη δεν περιμενω πολλα....
Λουπους
QUOTE (D-Wade @ Apr 11 2016, 20:22 ) *
Τετάρτη 19.30 Pacific Time tongue.gif


Δηλαδή 5.30 τα ξημερώματα την Τετάρτη προς Πέμπτη;
SG3ptshooter
O Curry έγινε ο πρώτος παίκτης μετά το Jordan που σκοράρει 30+ στη σεζόν με 50%+ fg. Βέβαια το έκανε με 402 εύστοχα τρίποντα σε 886 προσπάθειες. Παράλληλα το 50-45-90 το έχει κάνει μόνο ο Nash μια φορά στο παρελθόν, που όμως έβαλε -λίγο- παραπάνω από χίλιους πόντους λιγότερους συνολικά. tongue.gif

Προφανώς και θα σκάσει μια υπέρτατη λίστα σε κάποιο site ή ήδη υπάρχει και δεν την έχω συναντήσει απλά, αλλά just saying.

Έβαλα ξυπνητήρι 7.15 και δεν τον είδα να παίζει live δευτερόλεπτο εν τω μεταξύ, κασέτα τα βλέπω. laugh.gif
Air Kef
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 14 2016, 08:16 ) *
Έβαλα ξυπνητήρι 7.15 και δεν τον είδα να παίζει live δευτερόλεπτο εν τω μεταξύ, κασέτα τα βλέπω. laugh.gif



Απαράδεκτος. Όλοι ξύπνιοι απο 5.30 τέτοια μέρα. Είναι κρίμα που πέρασε σε δεύτερη μοίρα το 73 - 9, αλλά τι να κάνουμε, Κόμπε ήταν αυτό. Ας μην έχαναν από 'Σότα, να έκαναν το ρεκόρ 1 ματς νωρίτερα, θα έπαιρναν όλη την λάμψη.

Ο Κάρι θα μπορούσε να σπάσει το ρεκόρ τριπόντων (και) σήμερα αλλά δεν έπαιξε καθόλου στην τελευταία περίοδο, ΠΟΛΥ μικρό το κακό.
jasonick
QUOTE(Air Kef @ Apr 14 2016, 08:20 ) *
Είναι κρίμα που πέρασε σε δεύτερη μοίρα το 73 - 9, αλλά τι να κάνουμε, Κόμπε ήταν αυτό.


Έχε χάρη που αντιλαμβάνομαι την χαρά σου σαν Κομπίτσος που είσαι laugh.gif και δεν θα σε κριτικάρω αλλά προσωπικά το γκου σου γου είδα.
Είδαμε ιστορία να γράφεται στα μάτια μας, το 73-9 παίζει να μην σπάσει ποτέ, είναι ασύλληπτο ρεκόρ. Άντε να σπάσουν και το 15-1 των playoffs γιατί δεν μου αρέσει να βλέπω πρωτιά των Lakers (και) εκεί. tongue.gif
Air Kef
QUOTE(jasonick @ Apr 14 2016, 08:34 ) *
Έχε χάρη που αντιλαμβάνομαι την χαρά σου σαν Κομπίτσος που είσαι laugh.gif και δεν θα σε κριτικάρω αλλά προσωπικά το γκου σου γου είδα.
Είδαμε ιστορία να γράφεται στα μάτια μας, το 73-9 παίζει να μην σπάσει ποτέ, είναι ασύλληπτο ρεκόρ. Άντε να σπάσουν και το 15-1 των playoffs γιατί δεν μου αρέσει να βλέπω πρωτιά των Lakers (και) εκεί. tongue.gif


Εγώ είχα βάλει και τα δύο γιατί είμαι ΥΠΕΡΑΝΩ προσώπων, αλλά μαν, ειδικά από τις 7παρά και μέτα δεν υπήρχε τίποτα άλλο. tongue.gif

Δεν εμπνέεουν ΤΟΣΗ εμπιστοσύνη πάντως οι dubs για άερα στα πλέιοφ, μάχες θα χουμε.
Das Kapital
Τι να πει κανείς για αυτή την ομάδα; Έχει καθιερωθεί ήδη ως μία από τις καλύτερες όλων των εποχών, η περσινή τους χρονιά και ειδικά αυτή του Curry έμοιαζε εξωπραγματική, τι να πούμε και για την φετινή δηλαδή, νιώθω τυχερός που παρακολούθησα μεγάλο μέρος της πόρειας των φετινών Warriors. Από τα πρώτα 20-30 παιχνίδια φαινόταν ότι το πράγμα πάει προς τα εκεί. Η μεγάλη πρόκληση όμως τώρα ξεκινά. Αν και δεν πιστεύω ότι υπάρχει ομάδα που να μπορεί να τους κερδίσει τέσσερις φορές, εύχομαι οι τελικοί της περιφέρειας να είναι με τους Spurs, πολύ απλά γιατί δημιουργούν το καλύτερο matchup που μπορούμε να δούμε αυτή τη στιγμή στο ΝΒΑ (και ίσως ένα από τα καλύτερα που έχουμε δει ποτέ).
SG3ptshooter
QUOTE
Golden State was 21-2 (.913) versus top-10 teams, the best record ever.

The Warriors are the first team ever to never lose two in a row.

Golden State was also the first team in NBA history not to lose to the same team twice.

http://www.sportsnet.ca/basketball/nba/ste...season-numbers/
geo82
Το ξέρω πως πρόκειται για ένα παιχνίδι της preseason, αλλά όταν διαλύεις έναν από τους ανταγωνιστές σου με σχεδόν 50 πόντους...Ελπίζω να γίνεται κατανοητό το γιατί υπήρξαν αντιδράσεις από τους φιλάθλους για την επιλογή του Durant.
nikolas12
Εξαιρετικό πρώτο δείγμα για τους Warriors. Αν συνεχίσουν έτσι, μπορούν να φτάσουν μέχρι τους τελικούς εύκολα, αλλά σημασία θα έχει και η διάρκεια που θα έχουν μέσα στη χρονιά και η ύπαρξη γκρίνιας. Μέχρι τώρα είχαν Curry-Thompson σαν επιθετικούς πόλους και μετά ερχόντουσαν ο Green και οι υπόλοιποι. Τώρα ο Klay θα είναι σίγουρα τρίτος σε προσπάθειες, ενώ και του Curry θα μειωθούν αρκετά, προκειμένου να παίρνει σουτ και ο Durant. Αν δουν ότι δεν έχουν θέμα να μειωθούν τα στατιστικά όλων για να πάρουν πρωταθλήματα, τότε θα είναι καλό για αυτούς, αλλά αν πεισμώσει κάποιος και η ομάδα δεν πετύχει και το στόχο, κάποιος σίγουρα θα φύγει σύντομα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.