Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑ2018-19
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Υποδομές
Pages: 1, 2
AS1972
QUOTE (Zourinho @ Jan 20 2019, 14:09 ) *
Ισως δεν εγινα κατανοητος και ειναι δικο μου το προβλημα.
Τα παιδια που αναφερθηκαν και το οτι το επιπεδο της β κατηγοριας ειναι υψιλο, δεν σημαινει και ουτε νομιζω αναφερθηκε πουθενα οτι ειναι κοντα με της α κατηγοριας. η συγκριση πρεπει να γινεται με την γ κατηγορια και οχι με την β κατηγορια.
Απο τις ομαδες αυτες ελαχιστες εχουν πανω απο δυο μεταγραφες σε σχεση με την α κατηγορια. Το επιπεδο της κατηγοριας το δειχνει το γηπεδο και η συγκριση με την γ κατηγορια τοσα χρονια, επαιζαν ενα ντερμπι οι ομαδες δυο γυρους και τελειωνε το πρωταθλημα. Υπηρχαν απο τις 140 οι 100 με πολυ χαμηλο επιπεδο απο καθε αποψη, απο καθε αποψη ομως.
Εγιναν τρεις κατηγοριες ετσι ωστε σωμματεια που δεν μπορουν να βρισκονται στην α κατηγορια, αλλα δεν ειναι καφενεια να μπορουν να κανουν ενα πρωταθλημα και να βελτιωνουν τους παικτες τους καλυτερα. αλλο να εχεις ενα και δυο παιχνιδια σοβαρα το χρονο για εναν παικτη και αλλο να εχεις 18 ντερμπι με ομαδες ιδιας δυναμικης.
Δηλαδη αυτο θελει μεγαλυτερη αναλυση ρε παιδια? γιατι πρεπει να ειμαστε ολοι πρωτοι και ολοι οι αλλοι???
Απο το πρωταθλημα λοιπον αυτο οπως το αναφερεις εχει καθε ομαδα καποιους καλους αθλητες της, απο την τελευταια μεχρι την πρωτη, ο καλος παικτης λοιπον του αθηναικου(πχ) που θα μπορουσε με μεγαλη ευκολια να ειναι σε ενα ροστερ ομαδας α κατηγοριας παιδων, εμεινε στην ομαδα του και δεν εκανε μεταγραφη. αν υπηρχαν δυο κατηγοριες θα πηγαινε ισως καπου αλλου να φανει. τωρα ομως παιζει στην ομαδα που τον ανεδειξε, αθληται εκει εχει καλο προπονητη και ετσι σε ενα ανταγωνηστικο πρωταθλημα και οχι ενα πρωταθλημα δυο παιχνδιων τον χρονο ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ, ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ, ΕΙΚΟΝΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ που δεν ειναι αναγκαιο με το παλιο συστημα να επερνε αν τελικα εκανε τραι αουτ η τον εστελνε καποιος στην 8η ομαδα της α κατηγοριας που θα ηταν ο 8ος ο 9ος ή ο δεκατος παικτης, παιζει και εινια πρωτος στην β κατηγορια σε μια ομαδα και οχι στο χωριο του.
τα ονοματα που αναφερονται ειναι ισως λαθος, απλα για να συνεχισω σε αυτο το σκεπτικο ο νασσης παιζει στο αντρικο στην β εθνικη κατηγορια, στην β εθνικη και ο τσοπελας(σιδερενιος) ειναι το βασικο πλει μεικερ της εθνικης ελλαδος στους παμπαιδες, αρα ο πιτσιρικας ο καλος της ροδοπολης(π.χ.) δεν χρειαζεται να παει δεκατος εντεκατος δωδεκατος στην α κατηγορια για να δει διεθνης που αυριο μεθαυριο θα παιξουν επαγγελματικα μπασκετ τους βλεπει, τους ανταγωνιζεται και γνωριζει το επιπεδο του σε ενα ανταγωνιστικο ομιλο. Απλα και ομορφα αυτο λοιπον σημαινει το επιπεδο της κατηγοριας, το οτι ο νασσης δεν ειχε αναγκη να παει στο περιστερι αλλα εκατσε να παιζει αντρικο β εθνικη και σε ολα τα παιχνιδια με το παιδικο του για να εινια πρωτη η ομαδα του.
για το παραδειγμα σου να σου πω οτι αν ο πανιωνιος με τους 2004 του δεν κερδιζε (που δεν χρειαζεται στο φιλικο η ομαδα των 2003 να τρελαθει να παιξει κιολας, αλλα αυτο ειναι αλλο πραγμα, για το αποτελεσμα σε ενα φιλικο που εχει αξια μηδεν) η δεν ειχε καλυτερη εικονα δεν θα πηγαινε για τιποτα, επειδη ο πανιωνιος ειναι ο παναθηναικος και το περιστερι για την εσκανα.......δεν ειναι μετρο συγκρισης, κανενα.
να καταληξω και να σου πω οτι δεν με ενδιαφερει να αλλαξω την γνωμη κανενος, ο καθενας εχει την γνωμη του για δικους του λογους, καθενας μπαινει εδω επισης για δικους του λογους, δεν ειπα στην προηγουμενη αναφορα μου οτι ολοι ξερουν ποιος ειμαι και δεν κρυβομαι σαν μια επικλυση στην αυθεντια αλλα περισσοτερο οτι δεν κρυβομαι και εχω το θαρρος της γνωμης μου. με ολους τους φιλικους χαιρετισμους να εισαι καλα και καλη συνεχεια


Μα γι' αυτό είπα ότι αλλού διαφωνούμε και αλλού συμφωνούμε. Στη δημιουργία τριών κατηγοριών και των β' και γ' φέτος, είμαι 1000% υπέρ, έπρεπε να έχει γίνει χρόνια και το σκεπτικό σας είναι απόλυτα σωστό. Καλή συνέχεια και σε σας...
m-papous
Τώρα που πέρασε λίγο ο θόρυβος, να πω και εγώ τη γνώμη μου.
Η Πέντέλη κάνει για 2η χρονιά πρωταθλητισμό. Αυτό είναι σημαντικό και σίγουρα θα ήταν άδικο να αναφερθούμε μόνο σε ένα παίκτη. Ένα πάικτη έχουν οι περισσότερες ομάδες αλλά θα πρέπει και οι υπόλοιοποι να είναι εξ'ισου καλοί τουλάχιστον με τουν "υπόλοιπους" των άλλων.
Πέρυσι η Πεντέλη έχασε (αδικαιολόγητα θεωρώ εγώ) την άνοδο στην Α' κατ' ευυθείαν. Και ως μετά Χριστόν προφήτης, Από τον φετινό Πλάτωνα που έχασε πέρυσι πιστεύω πως θα πήγαινε πολύ καλλύτερα φέτος στην Α'.
Για του χρόνου θα τα πούμε αργότερα.
Ένα άλλο θέμα που αναφέρθηκε πολλές φορές. Όπως και στους παίκτες αν το παιδί δεν τόχει όσα και να ξοδέψει ο πατέρας δεν θα κάνει κάτι παραπάνω, έτσι και για τους προπονητές, αν δεν "τόχει" κάποιος, όσο σκάουτινγκ και να κάνει, οσο και να ξενιχτά στο βίντεο απλά θα χάνει το χρόνο του. Αυτό που χρειάζεται ένας προπονητής στις ηλικίες αυτές είναι να εμπνέει και να είναι δάσπαλος. Οι αγριοφωνάρες και το βρίσιμο στα παιδιά αδυναμία δείχνει και προσπάθεια κάλυψης ανικανότητας.
Και κάτι άλλο. δεν είναι καλύτερος παίκτης αυτός που βάζει τους παιρισσότερους πόντους. Αν αυτό γίνεται με κατάχρηση προσπαθειών, κακά ποσοστά και κυρίως όταν το παιχνίδι έχει κρηθεί τότε πραγματικά δεν δείχνει κάτι. Γι'αυτό και σε μια παραπάνω ανάρτηση με καλύτερους παίκτες και προπονητές στην κατηγορία, έχω επιφυλάξεις.
Zourinho
QUOTE(m-papous @ Jan 24 2019, 10:41 ) *
Τώρα που πέρασε λίγο ο θόρυβος, να πω και εγώ τη γνώμη μου.
Η Πέντέλη κάνει για 2η χρονιά πρωταθλητισμό. Αυτό είναι σημαντικό και σίγουρα θα ήταν άδικο να αναφερθούμε μόνο σε ένα παίκτη. Ένα πάικτη έχουν οι περισσότερες ομάδες αλλά θα πρέπει και οι υπόλοιοποι να είναι εξ'ισου καλοί τουλάχιστον με τουν "υπόλοιπους" των άλλων.
Πέρυσι η Πεντέλη έχασε (αδικαιολόγητα θεωρώ εγώ) την άνοδο στην Α' κατ' ευυθείαν. Και ως μετά Χριστόν προφήτης, Από τον φετινό Πλάτωνα που έχασε πέρυσι πιστεύω πως θα πήγαινε πολύ καλλύτερα φέτος στην Α'.
Για του χρόνου θα τα πούμε αργότερα.
Ένα άλλο θέμα που αναφέρθηκε πολλές φορές. Όπως και στους παίκτες αν το παιδί δεν τόχει όσα και να ξοδέψει ο πατέρας δεν θα κάνει κάτι παραπάνω, έτσι και για τους προπονητές, αν δεν "τόχει" κάποιος, όσο σκάουτινγκ και να κάνει, οσο και να ξενιχτά στο βίντεο απλά θα χάνει το χρόνο του. Αυτό που χρειάζεται ένας προπονητής στις ηλικίες αυτές είναι να εμπνέει και να είναι δάσπαλος. Οι αγριοφωνάρες και το βρίσιμο στα παιδιά αδυναμία δείχνει και προσπάθεια κάλυψης ανικανότητας.
Και κάτι άλλο. δεν είναι καλύτερος παίκτης αυτός που βάζει τους παιρισσότερους πόντους. Αν αυτό γίνεται με κατάχρηση προσπαθειών, κακά ποσοστά και κυρίως όταν το παιχνίδι έχει κρηθεί τότε πραγματικά δεν δείχνει κάτι. Γι'αυτό και σε μια παραπάνω ανάρτηση με καλύτερους παίκτες και προπονητές στην κατηγορία, έχω επιφυλάξεις.

ξεκινησα να γραφω....αλλα τελικα δεν θα γραψω πολλα στα γρηγορα...... για την πεντελη πρωταθλητισμο σε ομιλο παιδικου με μπαραζ πρωτη φορα ακουω,....... επισης η προκυρηξη δεν ειχε καποιον τροπο απευθειας ανοδου.................................., για τον παικτη που το δεν τοχει, διαφωνω καθετα, πως το λεγε ο μιχαλακης αυτο με την προπονηση....για τον προπονητη που δεν το εχει υπαρχουν οι καλοι παικτες να το κρυβουν(δυστυχως ή ευτυχως) ή οι καλες ομαδες(παραγοντικα και απο αποψη συνθηκων) να το κρυβουν, οι μανατζερ......σορι το ξεχασα και υπαρχει και οτι μαλλον εχεις λαθος και θα στο εξηγησω με παραδειγμα αμα μου πεις το επαγγελμα σου! Σε αυτες τις ηλικιες ο προπονητης πρεπει να ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, αμα τα αγαπαει και ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ολα κομπλε εγω επικροτω.οι αγριοφωναρες και το βρισιμο ναι τα δειχνουν ολα αυτα 99.9 %. Για το τελευταιο θα σε παρακαλουσα αφου τα διαβασες ολα επειδη εγω εγραψα για χριστουγεννιατικη λαλακια, να μου πεις που εγινε αναφορα σε ποντους. Αναφορα σε ποντους εγινε σε αλλη αναρτηση σε προσωπικη απαντηση οτι ενα παιχνιδι ηταν ωραιο. χαχαχα δεν μπορει ρε σι να διαβασει κανεις ενα μηνυμα χωρις τα γυαλακια του τα πρασινα τα κοκκινα τα μπλε. πραγματικα δεν εχει υποθει πουθενα αυτο. ......τελικα εγραψα.....χαχαχαχ
η γνωμη σου τελικα ομως ποια ειναι. εχεις καποια εικονα παικτων εσυ? προπονητων? ποια ειναι τα κακα ποσοστα σε εναν παιδα ας πουμε? και ποιος ειναι ενας ικανος προπονητης ?

υγ. απανταω προσωπικα επειδη το περισσοτερο κομματι ειναι επι προσωπικου....
m-papous
QUOTE (Zourinho @ Jan 24 2019, 23:25 ) *
ξεκινησα να γραφω....αλλα τελικα δεν θα γραψω πολλα στα γρηγορα...... για την πεντελη πρωταθλητισμο σε ομιλο παιδικου με μπαραζ πρωτη φορα ακουω,....... επισης η προκυρηξη δεν ειχε καποιον τροπο απευθειας ανοδου.................................., για τον παικτη που το δεν τοχει, διαφωνω καθετα, πως το λεγε ο μιχαλακης αυτο με την προπονηση....για τον προπονητη που δεν το εχει υπαρχουν οι καλοι παικτες να το κρυβουν(δυστυχως ή ευτυχως) ή οι καλες ομαδες(παραγοντικα και απο αποψη συνθηκων) να το κρυβουν, οι μανατζερ......σορι το ξεχασα και υπαρχει και οτι μαλλον εχεις λαθος και θα στο εξηγησω με παραδειγμα αμα μου πεις το επαγγελμα σου! Σε αυτες τις ηλικιες ο προπονητης πρεπει να ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, αμα τα αγαπαει και ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ολα κομπλε εγω επικροτω.οι αγριοφωναρες και το βρισιμο ναι τα δειχνουν ολα αυτα 99.9 %. Για το τελευταιο θα σε παρακαλουσα αφου τα διαβασες ολα επειδη εγω εγραψα για χριστουγεννιατικη λαλακια, να μου πεις που εγινε αναφορα σε ποντους. Αναφορα σε ποντους εγινε σε αλλη αναρτηση σε προσωπικη απαντηση οτι ενα παιχνιδι ηταν ωραιο. χαχαχα δεν μπορει ρε σι να διαβασει κανεις ενα μηνυμα χωρις τα γυαλακια του τα πρασινα τα κοκκινα τα μπλε. πραγματικα δεν εχει υποθει πουθενα αυτο. ......τελικα εγραψα.....χαχαχαχ
η γνωμη σου τελικα ομως ποια ειναι. εχεις καποια εικονα παικτων εσυ? προπονητων? ποια ειναι τα κακα ποσοστα σε εναν παιδα ας πουμε? και ποιος ειναι ενας ικανος προπονητης ?

υγ. απανταω προσωπικα επειδη το περισσοτερο κομματι ειναι επι προσωπικου....

Φαίνεται πως θες να πεις πολλά και δεν έχεις τον τρόπο. Και με αυτά που ...αφήνεις να ειπωθούν εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ίσως γιατί δεν ξέρω τόσα όσα εσύ.
Εγώ έκανα μια γενική αναφορά στα παραπάνω ποστ. Μίλησα για απόψεις και είπα την άποψή μου. Προσωπικό θα ήταν αν σε ήξερα. Που και πάλι ο καθένας μάλλον μπορεί να πει την άποψή του ελεύθερα. Δεν είναι υποχρεωτικό ούτε να συμφωνεί ούτε να διαφωνεί με κάποιον.
Zourinho
QUOTE(m-papous @ Jan 25 2019, 08:40 ) *
Φαίνεται πως θες να πεις πολλά και δεν έχεις τον τρόπο. Και με αυτά που ...αφήνεις να ειπωθούν εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ίσως γιατί δεν ξέρω τόσα όσα εσύ.
Εγώ έκανα μια γενική αναφορά στα παραπάνω ποστ. Μίλησα για απόψεις και είπα την άποψή μου. Προσωπικό θα ήταν αν σε ήξερα. Που και πάλι ο καθένας μάλλον μπορεί να πει την άποψή του ελεύθερα. Δεν είναι υποχρεωτικό ούτε να συμφωνεί ούτε να διαφωνεί με κάποιον.

wink.gif
Gkos
https://www.facebook.com/389169241251852/po...651050/?app=fbl

Γίνανε πραγματάκια χτες 😘
Zourinho
QUOTE(Gkos @ Jan 30 2019, 16:42 ) *
https://www.facebook.com/389169241251852/po...651050/?app=fbl

Γίνανε πραγματάκια χτες 😘


Visit My Website
SKY67
QUOTE(Zourinho @ Jan 31 2019, 02:57 ) *

Γνωρίζει κάποιος πόσες ομάδες πέφτουν απο τη Β στη Γ???
Υπάρχουν μπαράζ η ειναι απευθείας.
Gkos
Δεν έχω ιδέα αλλα λογικά ένας από καθε όμιλο και μπαράζ οι δυο τελευταίοι!
Zourinho
QUOTE(SKY67 @ Feb 26 2019, 23:49 ) *
Γνωρίζει κάποιος πόσες ομάδες πέφτουν απο τη Β στη Γ???
Υπάρχουν μπαράζ η ειναι απευθείας.

Βεβαια ανεβαινουν οι δυο πρωτοι, οι δυο δευτεροι μπαραζ
και πεφτουν οι δυο τελευταιοι απο καθε ομιλο αρα τεσσερις ομαδες στο συνολο.
Φετος του χρονου ακουστηκε οτι ισως πεφτουν τρεις και τρεις αλλα...νωρις.
Gkos
Να πούμε ότι και δω όπως στο μπαράζ των εφήβων είχαμε νικητή γηπεδούχο με την ελάχιστη δυνατή διαφορά.
Την Πέμπτη ο  Απόλλωνας νίκησε 61-60 την Ενωση Ιλιου και αναμένεται να έχει δύσκολο επαναληπτικό!
Gkos
http://aoenosi-iliou.gr/index.php/basket/p...liou-pics-video

Την ώρα που εμεις βλέπαμε ΑΕΚ και ΠΑΟ στο Ιλιον ζούσαν το δικό τους παραμύθι.
Στην Α κατηγορία η Ενωση!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.