Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΝΕΑΝΙΔΕΣ ΕΣΚΑ 2012-13
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2
AbS
QUOTE (stev basket @ Feb 25 2013, 22:00 ) *
Στη 1η αγωνιστική δεν είχε συσταθεί η ομάδα Επιλέκτων.
Τα παιχνίδια που εκκρεμούν στο τέλος του πρωταθλήματος και δεν ενδιαφέρουν τη κατάταξη τελειώνουν/κλείνουν 1-2 ή 2-1, ανάλογα τη δυναμικότητα των ομάδων


Eυχαριστώ για την απάντηση. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί υπάρχουν και άλλα 2 παιχνίδια που δεν έγιναν και αυτά δεν τα έχει "κλείσει" η ΕΣΚΑ.
gavronick
18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙ - ΦΙΛΟΘΕΗ 54 - 23

AbS
28/02/13
21:30 ΑΕΣ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 61-33 (3-0)
20:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 56-53 (2-1)

03/03/13
21:00 ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ



lissos
QUOTE(AbS @ Mar 1 2013, 12:27 ) *
28/02/13
21:30 ΑΕΣ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 61-33 (3-0)
20:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 56-53 (2-1)

03/03/13
21:00 ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ


σε ένα ματς για γερά νεύρα ο ΠΑΟ κέρδισε τα Μελίσσια στην έδρα τους και έκανε το 3-1 με 52-56 στην παραταση (48-48 κ.α.)
jhantzop
QUOTE(lissos @ Mar 4 2013, 00:21 ) *
σε ένα ματς για γερά νεύρα ο ΠΑΟ κέρδισε τα Μελίσσια στην έδρα τους και έκανε το 3-1 με 52-56 στην παραταση (48-48 κ.α.)


ΚΥΡΙΑΚΗ 10/3
21:00 ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ
αγώνας για την 3η θέση
ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
soouza
Γαλάτσι-Παναθηναικός 63-61(35-31 ημίχρονο).

Το Γαλάτσι κράτησε την έδρα του κερδίζοντας τον Παο στο πρώτο ματς της σειράς των τελικών.Το γήπεδο γέμισε,όπως αναμενόταν,οι θεατές δε,είδαν επιθετικό ματς.

Το σκορ δε λέει την αλήθεια,κατ εμέ,καθώς το Γαλάτσι κέρδισε μεν από χαμένο lay up του Παο αλλά υπερείχε σε λειτουργία σε όλο το μέρος του αγώνος.Οι φιλοξενούμενες απλά πήγαν να κλέψουν τη νίκη.Οφείλω βέβαια να επισημάνω πως μετράνε μόνο οι νίκες καθώς πρόκειται για τελικούς.

Γαλάτσι,πολύ καλή κίνηση μακριά από τη μπάλα.Πολύ καλή συνεργασία μεταξύ ψηλών και καλό παιχνίδι στο χαμηλό post.Eπίσης καλή εναλλαγή πλευρών με γρήγορες πάσες.

Παο,μονότονο παιχνίδι με τη μπάλα στη Χριστινάκη.Βέβαια πολύ καλή ευστοχία από μακριά και ψυχή στην άμυνα.

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια και στις δύο ομάδες. bball.gif smiley.gif

jhantzop
QUOTE(jhantzop @ Mar 4 2013, 09:06 ) *
ΚΥΡΙΑΚΗ 10/3
21:00 ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ
αγώνας για την 3η θέση
ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ


ΜΕΛΙΣΣΙΑ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 45-27

Εύκολη νίκη και 3η θέση για τα Μελίσσια!

blove.gif
soouza
Παναθηναικός-Γαλάτσι 52-50(34-35 ημίχρονο).

Ο Παο έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών και πλέον θα κριθούν όλα στο τελευταίο και καθοριστικό παιχνίδι στο Γαλάτσι όποτε αυτό πραγματοποιηθεί.

Το πρώτο ημίχρονο πράγματι εντυπωσιακό,δε συνοδεύτηκε με αντίστοιχη ποιότητα στο δεύτερο μισό.Οι δύο ομάδες κόλλησαν στην πίεση του αποτελέσματος κι υπέπεσαν σε λάθη κι ένα λάθος ρυθμό.

Στο τέλος το Γαλάτσι έδειχνε να ελέγχει το ματς και να λυγίζει τον γηπεδούχο και με την πλάτη στον τοίχο Παο.Το 46-50 όμως με αντεπίθεση ψυχολογίας έγινε 52-50.

Στις τελευταίες περιόδους οι δύο ομάδες ήξεραν καλά η μία τι θα κάνει η άλλη.Επειδή λοιπόν δεν υπήρχε εναλλακτική μέθοδος εκατέρωθεν επικράτησε η γηπεδούχος ομάδα βασιζόμενη στην ψυχή εν τέλλει.

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια και στις δύο ομάδες στον τελικό των τελικών. bball.gif smiley.gif

Υ.Γ.Προ του αγώνος συναντηθήκαμε με τον μέγιστο ηγέτη του Λόφου ο οποίος όταν μας αντίκρυσε κοιτούσε τα περιστέρια μη θυμούμενος πως αυτά δεν πετούν μετά τη δύση του ηλίου! laugh.gif
soouza
Γαλάτσι-Παναθηναικός 74-59(51-28 ημίχρονο).

Το Γαλάτσι κέρδισε τον Παο και κατέκτησε τον τίτλο των Αθηνών στις νέανιδες για δεύτερη συνεχή χρονιά.Τρομερό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο με εξίσου πρωτόγνωρη ατμόσφαιρα.

Τα τρομερά ποσοστά ευστοχίας του Γαλατσίου,η φοβερή ψυχολογία και το αμυντικό διάβασμα ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά των γηπεδούχων.

Η απόλυτη απουσία από πλευράς Παο που παγιδεύτηκε εν γένει και περιορίστηκε σε ρόλο θεατή χάνοντας χαρακτηριστικά εύκολα σε όλους τους τομείς.

Επειδή μου αρέσουν οι εικόνες θα αναφέρω μερικές που νομίζουν ήταν το ρεζουμέ του ματς,τουλάχιστον όπως φάνηκαν από έξω.

Πάγκος όρθιος,συνεχείς παροτρύνσεις και μόνιμα συγχαρητήρια μεταξύ αθλητριών για το Γαλάτσι.

Αμύνα στο δεξί φώναζε ο προπονητής του Παο και δύο αθλήτριες του άκουγαν τους προπονητές της κερκίδας.Αψυχολόγητη ενέργεια της Χριστινάκη να βγάλει τη βαριά φανέλα του Παο με τη λήξη.

Νομίζω ότι κατέστη σαφές πως εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες.Αναφέρω λίγο τις συμπεριφορές διότι πιστεύω ότι είναι πιο σημαντικές από την οποιαδήποτε νίκη-τίτλο.Οι νεάνιδες ακόμα πλάθουν χαρακτήρα και πρέπει να διορθώνουν τα λάθη τους.

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. bball.gif
proodeutiki4
ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ. ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ. ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ SPORTSHERO ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΛΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΚΕΡΚΙΔΑΣ. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΒΑΣΙΚΟ ΜΕΛΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ. ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΝΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΙΕΡΑ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ Ο ΤΙΤΛΟΣ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΚΟΟΥΤΣ ΣΑΜΑΝΤΟΥΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΘΑ ΕΠΙΛΗΦΘΟΥΝ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ.
fever
Επειδη έτυχε να είμαι (για επαγγελματικό -και ουδέτερο σκοπό) στον αγώνα, είδα ενα γρήγορο παιχνίδι με υψηλο σκορ, γεμάτο γήπεδο σε κοσμια ατμόσφαιρα (εδω πάντως θα ήθελα να τονίσω οτι δεν βοηθάει τις παικτριες να καπνίζουν στην εξέδρα, αν και ήταν αρκετα μικρής έκτασης σε σχέση με άλλους αγώνες) και μου έκανε εντύπωση και το ιδιαίτερο πάθος των περισσοτερων ακομα και στα τελευταία λεπτά που είχε κριθεί το παιχνίδι.

Συμφωνώ στα παραπάνω με τους προπονητές κερκίδας γενικότερα ως φαινόμενο όπως και την έμφαση στις υποδομές.

Διαφωνώ μονάχα για ένα περιστατικό που αναφέρετε/-ται με την play-maker του Παναθηναικού η οποία έκανε εξαντλητική προσπάθεια και αφου εκλαψε πρώτα στη φανέλλα ήταν απλα φυσιολογικό να τη βγάλει μετα τη λήξη, δεν έκανε κάτι προσβλητικό ή επιδεικτικό. Συχνά την είδα να σκουπίζει τον ιδρώτα ή να τη σηκώνει και να κουκουλώνεται σε αυτή σε εντελώς φυσιολογικά και λογικά πλαίσια - άλλωστε νομίζω πως την τιμάει!

(Γενικά παρατηρούσα συνεχώς όλες τις παίκτριες εντός και εκτός φάσης οπότε έχω αρκετά καλή άποψη, φυσικά βέβαια μπορεί να μου διέφυγε κάτι)
soouza
QUOTE(fever @ Mar 21 2013, 15:00 ) *
Επειδη έτυχε να είμαι (για επαγγελματικό -και ουδέτερο σκοπό) στον αγώνα, είδα ενα γρήγορο παιχνίδι με υψηλο σκορ, γεμάτο γήπεδο σε κοσμια ατμόσφαιρα (εδω πάντως θα ήθελα να τονίσω οτι δεν βοηθάει τις παικτριες να καπνίζουν στην εξέδρα, αν και ήταν αρκετα μικρής έκτασης σε σχέση με άλλους αγώνες) και μου έκανε εντύπωση και το ιδιαίτερο πάθος των περισσοτερων ακομα και στα τελευταία λεπτά που είχε κριθεί το παιχνίδι.

Συμφωνώ στα παραπάνω με τους προπονητές κερκίδας γενικότερα ως φαινόμενο όπως και την έμφαση στις υποδομές.

Διαφωνώ μονάχα για ένα περιστατικό που αναφέρετε/-ται με την play-maker του Παναθηναικού η οποία έκανε εξαντλητική προσπάθεια και αφου εκλαψε πρώτα στη φανέλλα ήταν απλα φυσιολογικό να τη βγάλει μετα τη λήξη, δεν έκανε κάτι προσβλητικό ή επιδεικτικό. Συχνά την είδα να σκουπίζει τον ιδρώτα ή να τη σηκώνει και να κουκουλώνεται σε αυτή σε εντελώς φυσιολογικά και λογικά πλαίσια - άλλωστε νομίζω πως την τιμάει!

(Γενικά παρατηρούσα συνεχώς όλες τις παίκτριες εντός και εκτός φάσης οπότε έχω αρκετά καλή άποψη, φυσικά βέβαια μπορεί να μου διέφυγε κάτι)

Fever καλησπέρα.

Πρώτος εγώ ανέφερα το περιστατικό.Η προσπάθεια είναι δεδομένη κι εξαντλητική,αυτό δεν αλλάζει με την καμία.Η αθλήτρια του Παο είναι μοναδικό ταλέντο με φοβερή κίνηση στη μέση κι απίστευτη επαφή με το καλάθι.

Στον αγώνα αυτό όμως έκανε πολλά λάθη κρατώντας τη μπάλα πάρα πολύ εγκλωβίζοντας όλη τη λειτουργία της ομάδος.Τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ.

Η εικόνα της όμως να πετάει μέσα στα νεύρα τη φανέλα δε τιμά το σύλλογο.Εν συνεχεία ο άνθρωπος του πάγκου προσπάθησε να τη συγκρατήσει κι η κοπέλα ξέσπασε σε κλάματα με την πλάτη στον τοίχο.

Όλα τα παραπάνω δεν αμαυρώνουν την προσπάθεια της ούτε μειώνουν το ταλέντο της.Τέλος,η αναφορά ενός γεγονότος από εμέ έχει να κάνει με έναν απλό προβληματισμό.Δε δικάζει ούτε καταδικάζει επ ουδενί.

Ευχαριστώ. smiley.gif
lissos
[quote name='soouza' date='Mar 21 2013, 19:49 ' post='591800']
Fever καλησπέρα.

Πρώτος εγώ ανέφερα το περιστατικό.Η προσπάθεια είναι δεδομένη κι εξαντλητική,αυτό δεν αλλάζει με την καμία.Η αθλήτρια του Παο είναι μοναδικό ταλέντο με φοβερή κίνηση στη μέση κι απίστευτη επαφή με το καλάθι.

Στον αγώνα αυτό όμως έκανε πολλά λάθη κρατώντας τη μπάλα πάρα πολύ εγκλωβίζοντας όλη τη λειτουργία της ομάδος.Τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ.

Η εικόνα της όμως να πετάει μέσα στα νεύρα τη φανέλα δε τιμά το σύλλογο.Εν συνεχεία ο άνθρωπος του πάγκου προσπάθησε να τη συγκρατήσει κι η κοπέλα ξέσπασε σε κλάματα με την πλάτη στον τοίχο.

Όλα τα παραπάνω δεν αμαυρώνουν την προσπάθεια της ούτε μειώνουν το ταλέντο της.Τέλος,η αναφορά ενός γεγονότος από εμέ έχει να κάνει με έναν απλό προβληματισμό.Δε δικάζει ούτε καταδικάζει επ ουδενί.

Ευχαριστώ. smiley.gif

το θέμα είναι ότι δεν έκανε πολλά λάθη η Χριστινάκη κρατώντας την μπάλα πάρα πολύ εγκλωβίζοντας όλη τη λειτουργία της ομάδος. δεν μπορούμε να μιλάμε για λάθη νοοτροπίας για μια κοπέλα 16 χρονών. Υπάρχουν άτομα να καθοδηγήσουν και να πλάσουν αυτή την κοπέλα με ταλέντο αλλά με νοοτροπία άλλης μπασκετικής εποχής ίσως και streetball .
είναι αλήθεια ότι θα έδειχνε το ταλέντο της πολύ ποιο εύκολα και απλά πασάροντας όταν πέφτουν τρεις απάνω της και όχι βάζοντας μια στις τέσσερις προσπάθειες.
Για να διακριθείς πρέπει πρώτα να σκέφτεσαι την ομάδα και μέσα από την ομάδα να γίνεις κεφάλαιο.
καλή συνέχεια στο πανελλήνιο στην ομάδα του Γαλατσίου και στα κορίτσια του ΠΑΟ που παίζουν στο γυναικείο και διεκδικούν κύπελλο και πρωτάθλημα
fever
Καλησπέρα!!
δεν μπορω να πω και πολλά για την απόδοση της παίκτριας επειδή ουτε εξ-ειδικευμένος στο μπασκετ είμαι αλλά κυρίως επειδή δεν μπορούσα να παρατηρήσω πλήρως το παιχνίδι και να είμαι συγκεντρωμένος στη ροή ή και στις φάσεις ακόμα. Βέβαια έχοντας αποτυπωμένες 2-3 συγκεκριμένες και χαρακτηριστικές φάσεις "έψαξα" αλλά δεν βρήκα να έχει στήριγμα, αν και αυτό μπορεί να ήταν και συμπτωματικό.
Σίγουρα διέκρινα πρωταγωνιστικό ρόλο και ιδιαίτερο πάθος αλλά το αν ήταν θετική και βοήθησε την ομάδα της, αν διακρίθηκε και ήταν αποδοτική, αν έκανε λάθη που στοιχισαν κλπ, όπως προανέφερα δεν μπορώ να το κρίνω, ας το κρίνουν καταρχην οι προπονητές και ενσυνεχεία όσοι είχαν μια πλήρη εικόνα και επαρκές γνωστικό επίπεδο (άλλωστε -και- αυτά συζητάτε στο forum και παρακολουθώ με ενδιαφέρον)

Ως προς τη φανέλλα είδα περιφερειακά τη σκηνή αλλά δεν μου φάνηκε κάποια υπερβολή δεδομένων των συνθηκών, μα απολυτα φυσιολογική. Αν ειπώθηκε κάτι και τη συγκρατούσε ο άνθρωπος του πάγκου δεν έχω ιδέα (φαντάζομαι όμως ότι απλά ήθελε να την παρηγορήσει και να την ηρεμήσει ενόψει συνέχειας) αλλά το όλο σκηνικό δεν μου δημιούργησε κάποια αρνητική εικόνα - και συνήθως διακρίνω (γιατι το αναζητώ κιόλας) και με ενοχλεί όταν υπάρχει μη πρέπουσα συμπεριφορά. Ίσως να είναι και ενμέρει υποκειμενικό αυτό φυσικά.

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να παραμείνω/ουμε στο θέμα αυτό και σε μια συγκεκριμένη παίκτρια, μα όπως και να χει είναι καλό και εποικοδομητικό να αναφέρονται οι όποιοι ουσιαστικοί προβληματισμοί και επισημάνσεις (Και αναφέρθηκαν αρκετά ακόμα).
Συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες και στον κόσμο τους και τους ανθρώπους τους, το χάρηκα το παιχνίδι και το γεμάτο -όμως υποφωτισμένο- γήπεδο.


Fever καλησπέρα.

Πρώτος εγώ ανέφερα το περιστατικό.Η προσπάθεια είναι δεδομένη κι εξαντλητική,αυτό δεν αλλάζει με την καμία.Η αθλήτρια του Παο είναι μοναδικό ταλέντο με φοβερή κίνηση στη μέση κι απίστευτη επαφή με το καλάθι.

Στον αγώνα αυτό όμως έκανε πολλά λάθη κρατώντας τη μπάλα πάρα πολύ εγκλωβίζοντας όλη τη λειτουργία της ομάδος.Τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ.

Η εικόνα της όμως να πετάει μέσα στα νεύρα τη φανέλα δε τιμά το σύλλογο.Εν συνεχεία ο άνθρωπος του πάγκου προσπάθησε να τη συγκρατήσει κι η κοπέλα ξέσπασε σε κλάματα με την πλάτη στον τοίχο.

Όλα τα παραπάνω δεν αμαυρώνουν την προσπάθεια της ούτε μειώνουν το ταλέντο της.Τέλος,η αναφορά ενός γεγονότος από εμέ έχει να κάνει με έναν απλό προβληματισμό.Δε δικάζει ούτε καταδικάζει επ ουδενί.

Ευχαριστώ. smiley.gif

το θέμα είναι ότι δεν έκανε πολλά λάθη η Χριστινάκη κρατώντας την μπάλα πάρα πολύ εγκλωβίζοντας όλη τη λειτουργία της ομάδος. δεν μπορούμε να μιλάμε για λάθη νοοτροπίας για μια κοπέλα 16 χρονών. Υπάρχουν άτομα να καθοδηγήσουν και να πλάσουν αυτή την κοπέλα με ταλέντο αλλά με νοοτροπία άλλης μπασκετικής εποχής ίσως και streetball .
είναι αλήθεια ότι θα έδειχνε το ταλέντο της πολύ ποιο εύκολα και απλά πασάροντας όταν πέφτουν τρεις απάνω της και όχι βάζοντας μια στις τέσσερις προσπάθειες.
Για να διακριθείς πρέπει πρώτα να σκέφτεσαι την ομάδα και μέσα από την ομάδα να γίνεις κεφάλαιο.
καλή συνέχεια στο πανελλήνιο στην ομάδα του Γαλατσίου και στα κορίτσια του ΠΑΟ που παίζουν στο γυναικείο και διεκδικούν κύπελλο και πρωτάθλημα
soouza
QUOTE(fever @ Mar 21 2013, 23:23 ) *
Καλησπέρα!!
δεν μπορω να πω και πολλά για την απόδοση της παίκτριας επειδή ουτε εξ-ειδικευμένος στο μπασκετ είμαι αλλά κυρίως επειδή δεν μπορούσα να παρατηρήσω πλήρως το παιχνίδι και να είμαι συγκεντρωμένος στη ροή ή και στις φάσεις ακόμα. Βέβαια έχοντας αποτυπωμένες 2-3 συγκεκριμένες και χαρακτηριστικές φάσεις "έψαξα" αλλά δεν βρήκα να έχει στήριγμα, αν και αυτό μπορεί να ήταν και συμπτωματικό.
Σίγουρα διέκρινα πρωταγωνιστικό ρόλο και ιδιαίτερο πάθος αλλά το αν ήταν θετική και βοήθησε την ομάδα της, αν διακρίθηκε και ήταν αποδοτική, αν έκανε λάθη που στοιχισαν κλπ, όπως προανέφερα δεν μπορώ να το κρίνω, ας το κρίνουν καταρχην οι προπονητές και ενσυνεχεία όσοι είχαν μια πλήρη εικόνα και επαρκές γνωστικό επίπεδο (άλλωστε -και- αυτά συζητάτε στο forum και παρακολουθώ με ενδιαφέρον)

Ως προς τη φανέλλα είδα περιφερειακά τη σκηνή αλλά δεν μου φάνηκε κάποια υπερβολή δεδομένων των συνθηκών, μα απολυτα φυσιολογική. Αν ειπώθηκε κάτι και τη συγκρατούσε ο άνθρωπος του πάγκου δεν έχω ιδέα (φαντάζομαι όμως ότι απλά ήθελε να την παρηγορήσει και να την ηρεμήσει ενόψει συνέχειας) αλλά το όλο σκηνικό δεν μου δημιούργησε κάποια αρνητική εικόνα - και συνήθως διακρίνω (γιατι το αναζητώ κιόλας) και με ενοχλεί όταν υπάρχει μη πρέπουσα συμπεριφορά. Ίσως να είναι και ενμέρει υποκειμενικό αυτό φυσικά.

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να παραμείνω/ουμε στο θέμα αυτό και σε μια συγκεκριμένη παίκτρια, μα όπως και να χει είναι καλό και εποικοδομητικό να αναφέρονται οι όποιοι ουσιαστικοί προβληματισμοί και επισημάνσεις (Και αναφέρθηκαν αρκετά ακόμα).
Συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες και στον κόσμο τους και τους ανθρώπους τους, το χάρηκα το παιχνίδι και το γεμάτο -όμως υποφωτισμένο- γήπεδο.


Fever καλησπέρα.

Πρώτος εγώ ανέφερα το περιστατικό.Η προσπάθεια είναι δεδομένη κι εξαντλητική,αυτό δεν αλλάζει με την καμία.Η αθλήτρια του Παο είναι μοναδικό ταλέντο με φοβερή κίνηση στη μέση κι απίστευτη επαφή με το καλάθι.

Στον αγώνα αυτό όμως έκανε πολλά λάθη κρατώντας τη μπάλα πάρα πολύ εγκλωβίζοντας όλη τη λειτουργία της ομάδος.Τουλάχιστον έτσι νομίζω εγώ.

Η εικόνα της όμως να πετάει μέσα στα νεύρα τη φανέλα δε τιμά το σύλλογο.Εν συνεχεία ο άνθρωπος του πάγκου προσπάθησε να τη συγκρατήσει κι η κοπέλα ξέσπασε σε κλάματα με την πλάτη στον τοίχο.

Όλα τα παραπάνω δεν αμαυρώνουν την προσπάθεια της ούτε μειώνουν το ταλέντο της.Τέλος,η αναφορά ενός γεγονότος από εμέ έχει να κάνει με έναν απλό προβληματισμό.Δε δικάζει ούτε καταδικάζει επ ουδενί.

Ευχαριστώ. smiley.gif

το θέμα είναι ότι δεν έκανε πολλά λάθη η Χριστινάκη κρατώντας την μπάλα πάρα πολύ εγκλωβίζοντας όλη τη λειτουργία της ομάδος. δεν μπορούμε να μιλάμε για λάθη νοοτροπίας για μια κοπέλα 16 χρονών. Υπάρχουν άτομα να καθοδηγήσουν και να πλάσουν αυτή την κοπέλα με ταλέντο αλλά με νοοτροπία άλλης μπασκετικής εποχής ίσως και streetball .
είναι αλήθεια ότι θα έδειχνε το ταλέντο της πολύ ποιο εύκολα και απλά πασάροντας όταν πέφτουν τρεις απάνω της και όχι βάζοντας μια στις τέσσερις προσπάθειες.
Για να διακριθείς πρέπει πρώτα να σκέφτεσαι την ομάδα και μέσα από την ομάδα να γίνεις κεφάλαιο.
καλή συνέχεια στο πανελλήνιο στην ομάδα του Γαλατσίου και στα κορίτσια του ΠΑΟ που παίζουν στο γυναικείο και διεκδικούν κύπελλο και πρωτάθλημα

Καλησπέρα και πάλι smiley.gif

Νομίζω πως πρώτα ξεκινάς από τη σωστή διαπαιδαγώγηση στον αθλητισμό και μετά βελτιώνεις το ταλέντο με δουλειά.Καταλήγω λοιπόν,ότι τα λάθη νοοτροπίας είναι πολύ πιο σημαντικά από τα μπασκετικά.
basketomaria
QUOTE(soouza @ Mar 21 2013, 13:03 ) *
Καλησπέρα και πάλι smiley.gif

Νομίζω πως πρώτα ξεκινάς από τη σωστή διαπαιδαγώγηση στον αθλητισμό και μετά βελτιώνεις το ταλέντο με δουλειά.Καταλήγω λοιπόν,ότι τα λάθη νοοτροπίας είναι πολύ πιο σημαντικά από τα μπασκετικά.

Θα συμφωνησω μαζι σου soouza.....σε τετοιες ηλικιες προεχει η διαπαιδαγωγηση κ η νοοτροπια κ μετα ολα τ αλλα.....το παιχνιδι αυτο δεν το ειδα αλλα εχω εικονα απο αλλα παιχνιδια του παο τοσο στο γυναικειο οσο κ στις νεανιδες.....οντως η χριστινακη σε αρκετα παιχνιδια νεανιδων εχει βγαλει στο τροπο συμπεριφορας κ παιχνιδιου αλαζονια.....θεωρω οτι ειναι αρκετα ταλαντουχα με πολυ μελλον.....οπως ειπαν κ πιο πανω υπαρχουν ανθρωποι αξιολογοι να την καθοδηγησουν....
gavronick
17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ)
ΦΙΛΟΘΕΗ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 36 - 40
AbS
Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του Γαλατσίου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος !
Ήταν σίγουρα η πιό καλή, η πιό σταθερή, η πιό δεμένη ομάδα και δίκαια πήρε την πρωτιά. Ο ΠΑΟ πολύ καλές μονάδες, δεν λειτούργησε καλά σαν ομάδα όμως ... η Χριστινάκη είναι σούπερ αλλά δεν γίνεται σε αυτό το επίπεδο να τα κάνεις όλα ...

Πολύ καλή ομάδα τα Μελίσσια, θα πάνε καλά και του χρόνου (εξαιρετικές Καραμπάτσα, Πολύζου - καλή ανάρρωση στο κορίτσι) ... Όπως πιστεύω και ο Αθηναϊκός (πολύ καλές Σιδεράκη, Νιξίνα), και οι δύο ομάδες έχουν νεανικό ρόστερ (πολλές 96άρες) ...

Καλή επιτυχία στο Γαλάτσι στο Πανελλήνιο, πιστεύω πως μετά την 4η περσινή θέση, φέτος θα το δούμε στον τελικό !
Αριστείδης
QUOTE (AbS @ Apr 2 2013, 11:27 ) *
Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα του Γαλατσίου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος !
Ήταν σίγουρα η πιό καλή, η πιό σταθερή, η πιό δεμένη ομάδα και δίκαια πήρε την πρωτιά. Ο ΠΑΟ πολύ καλές μονάδες, δεν λειτούργησε καλά σαν ομάδα όμως ... η Χριστινάκη είναι σούπερ αλλά δεν γίνεται σε αυτό το επίπεδο να τα κάνεις όλα ...

Πολύ καλή ομάδα τα Μελίσσια, θα πάνε καλά και του χρόνου (εξαιρετικές Καραμπάτσα, Πολύζου - καλή ανάρρωση στο κορίτσι) ... Όπως πιστεύω και ο Αθηναϊκός (πολύ καλές Σιδεράκη, Νιξίνα), και οι δύο ομάδες έχουν νεανικό ρόστερ (πολλές 96άρες) ...

Καλή επιτυχία στο Γαλάτσι στο Πανελλήνιο, πιστεύω πως μετά την 4η περσινή θέση, φέτος θα το δούμε στον τελικό !

Ο τίτλος θα μπορούσε να είναι :Το υψηλότερο Ι.Q. της κατηγορίας ,κέρδισε το μεγαλύτερο ταλέντο της κατηγορίας.
Συνεχίζοντας την περυσινή του πορεία, πιστεύω ότι πιό εύκολα απο πέρυσι, το Γαλάτσι κατέκτησε δίκαια το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ. Συγχαρητήρια σε όλες τις παίχτριες τον προπονητή και την διοίκηση για την καλή δουλειά που κάνουν.Πιστεύω ότι στον τελευταίο αγώνα της σειράς κλειδί της νίκης ήταν έμπνευση του coach του Γαλατσίου στην απομόνωση βάσει σχεδίου της Χριστινάκη απο μια παίχτρια που ήταν πολύ κοντύτερη της , γρήγορη και την έσκασε. Απο την άλλη ο ΠΑΟ μη έχοντας άλλες λύσεις φυσιολογικά έχασε.Συγχαρητήρια στον κόσμο του ΠΑΟ που με την συμπεριφορά του τίμησε την ιστορία του.
Θέλω να δώσω τέλος συγχαρητήρια στην Βάσω Φουράκη που στη μέχρι τώρα κρισιμότερη περίοδο της ζωής της (δίνει πανελλήνιες) με μόνο μια προπόνηση την εβδομάδα έδινε δύο αγώνες (με υψηλό κίνδυνο τραυματισμού) και οδηγησε το Γαλάτσι σ ΄αυτό το επίτευγμα βοηθούμενη βέβαια απο τις αξιες συμπαίχτριες της.
Καλή συνέχεια στο Πανελλήνιο.
Α.Σ. ΠΑΠΑΓΟΥ
Α.Σ. ΠΑΠΑΓΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ BASKETBALL ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Ο Αθλητικός Σύλλογος Παπάγου διοργανώνει Τουρνουά Νεάνίδων, με σκοπό την προετοιμασία των νεαρών αθλητριών για την επόμενη αγωνιστική περίοδο, και την κάλυψη του κενού μεταξύ λήξης αγωνιστικής περιόδου και μεταβατικής περιόδου.
Η έναρξη του Τουρνουά θα πραγματοποιηθεί στις 13/4 με τη συμμετοχή 8 ομάδων σε δύο ομίλους.

Για τον Α’ όμιλο :

ΑΕ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ, ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ, ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, Α.Ο ΠΕΥΚΗΣ.

Για τον Β’ όμιλο:

Α.Σ.ΠΑΠΑΓΟΥ, Γ.Σ ΚΟΡΩΠΙΟΥ, Α.Ο ΑΜΥΝΤΑΣ, ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΣΚΗ

Από τους δύο ομίλους συνεχίζουν οι 2 πρώτοι στη δεύτερη φάση, όπου θα αγωνιστούν μεταξύ τους στο finalfour. Ο μικρός και μεγάλος τελικός του Τουρνουά, θα διεξαχθεί στο κλειστό γήπεδο του Α.Σ ΠΑΠΑΓΟΥ, όπου την ίδια ημέρα μαζί με την τελετή λήξης θα γίνουν διαγωνισμοί βολών και τριπόντων αλλά και θα βραβευτούν οι νικήτριες ομάδες καθώς και η πρώτη σκόρερ του Τουρνουά.

Με εκτίμηση,

Α.Σ . ΠΑΠΑΓΟΥ
Α.Σ. ΠΑΠΑΓΟΥ
ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ Α.Σ.ΠΑΠΑΓΟΥ

Συνεχίζεται με επιτυχία, το Τουρνουά Νεανίδων - Νέων Γυναικών του Α.Σ ΠΑΠΑΓΟΥ. Υπενθυμίζουμε οτι το Τουρνουά ξεκίνησε στις 13/4 με την συμμέτοχή 8 ομάδων, σε δυο ομίλους Και στους δύο ομίλους έχουν γίνει δυνατά και ενδιαφέροντα παιχνίδια, με το ενδιαφέρον όμως τώρα να μεταφέρεται στο B' γύρο όπου και θα κρίνει ποιές ομάδες θα περάσουν στο final four.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α' ΓΥΡΟΥ

Α' ΟΜΙΛΟΣ
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - Α.Ο ΠΕΥΚΗΣ 37-49
ΑΕΝΚ - ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 52-53
Α.Ο ΠΕΥΚΗΣ - ΜΕΝ ΗΛΙΟΥ 52-22

Β' ΟΜΙΛΟΣ
Α.Σ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΣΚΗ 44-30
Γ.Σ ΚΟΡΩΠΙΟΥ- Α.Ο ΑΜΥΝΤΑΣ 38-36
Α.Ο ΑΜΥΝΤΑΣ - Α.Σ ΠΑΠΑΓΟΥ 33-34
ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΣΚΗ - Γ.Σ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 30-45
Α.Σ ΠΑΠΑΓΟΥ - Γ.Σ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 50-35

(Εκρεμμούν τα παιχνίδια ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΜΕΝ ΗΛΙΟΥ και ΑΕΝΚ - Α.Ο ΠΕΥΚΗΣ για τον Α' όμιλο και Α.Ο ΑΜΥΝΤΑΣ-ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ ΑΣΚΗ για τον Β' ΟΜΙΛΟ)
Α.Σ. ΠΑΠΑΓΟΥ
«Ολοκληρώνεται την Κυριακή στο κλειστό του Παπάγου το τουρνουά νεανίδων και νέων γυναικών που διοργάνωσε ο τοπικός σύλλογος με τη συμμετοχή οκτώ ομάδων. Στον τελικό θα αναμετρηθούν Παπάγου και Πεύκη, οι οποίοι στους ημιτελικούς επικράτησαν των ΜΕΝ Ιλίου και Αμύντα αντίστοιχα.

Ημιτελικοί
Πεύκη - Αμύντας 49-33
Παπάγου - ΜΕΝ Ιλίου 40-29

Μικρός Τελικός (16/6, 16:30)
Αμύντας - ΜΕΝ Ιλίου

Τελικός (16/6, 19.00)
Παπάγου - Πεύκη

Μεταξύ των δύο αγώνων θα διεξαχθεί διαγωνισμός βολών-τριπόντων με συμμετοχή αθλητριών και απο τις 8 ομάδες που συμμετείχαν στο Τουρνουά. Στο τέλος θα ακολουθήσουν απονομές για τις 3 πρώτες νικήτριες ομάδες, αναμνηστικά για όλους τους συμμετέχοντες αλλά και βράβευση των 3 πρώτων σκορερ σε πόντους και τρίποντα αθλητριών του Τουρνουά. Τέλος η τελετή θα κλείσει με μπουφέ για αθλήτριες και θεατές. »


Weplayball 11/6/2013
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.