Help - Search - Members - Calendar
Full Version: CSKA Moscow - Olympiacos Piraeus
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Final 4 London 2013
Pages: 1, 2, 3, 4
doctor_dru
Πολύ καλή εμφάνιση από ολυμπιακό,έδειξε πανέτοιμος ψυχολογικά,σε αντίθεση με τους ρώσους,και πήρε το κουμάντο του αγώνα από την αρχή.Εξαιρετική άμυνα,ενέργεια,πάθος και καλές επιλογές στην επίθεση.Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει κάτι από όλους(εξαιρουμένου του Πάουελ),καθώς όποιος έμπαινε έδειχνε πανέτοιμος.Εξαιρετικός Χάινς,ώριμη εμφάνιση από Περπέρογλου,καλός ο Σπανούλης παρόλο που ήταν άστοχος.ΤΣΣΚΑ σε πολύ κακή μέρα,μόνοι διασωθέντες Κριάπα και Γουίμς.Για αυτόν τον απαράδεκτο με την φράντζα που νομίζει ότι είναι παιχταράς δεν χρειάζεται να πούμε πολλά.Μπράβο Μίλος έκανες το θαύμα σου πάλι και αν συνεχίσεις έτσι(με αυτά τα μυαλά)δεν βλέπω να παίρνεις ποτέ Ευρωλίγκα.Η ΤΣΣΚΑ περίμενε απτον Παπαλουκά να της δώσει ηρεμία και να οργανώσει το παιχνίδι της αλλά εμφανίστηκε σαν παλαίμαχος και δεν πρόσφερε τίποτα.Πολύ μεγάλη απογοήτευση και ο Κρίστιτς που τον εξαφάνισε ο Χάινς.
Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό,καθαρή και επιβλητική η νίκη του.
Badass
Χωρίς να έχω γράψει σχόλιο ή να έχω διαβάσει για μέρες σχόλια άλλων σε αυτό το τόπικ έχω ανάγκη να δηλώσω τα εξής:

α. άπειρα μπράβο στα παιδιά και στον κόουτς!
β. ιδιαίτερα μπράβο σε Μπαρτζώκα(τόσα άκουσες)Σπανούλη, Κάιλ(συγκίνηση), Σλούκα, Παπανικολάου, Σερμαντίνι-όχι απαραίτητα μόνο για το σημερινό ματς
γ. δεν έχω ακόμα συνειδητοποιήσει τι έγινε σήμερα, τι έγινε πέρσι, ΣΕ ΤΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ(μπάτζετ κτλ). Γράφεται ιστορία αυτά τα δύο χρόνια
δ. είμαι απίστευτα συγκινημένος...(ίσως φταίει επιπρόσθετα που έχω πιει μπύρες και κρασιά)


ε. http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...st&p=499732

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...st&p=499754

Αυτά είχα γράψει τότε. Πόσο χαίρομαι που διαψεύστηκα οικτρά. Όχι για τον Μίλος. Αλλά για τον Ολυμπιακός μας. Χαίρομαι που κάνω κωλοτούμπα και που μου έκλεισαν το στόμα.

στ. Ψυχή, περηφάνια, συγκίνηση...

Έτσι ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό!
AZ1980
Mόλις είδα το παιχνίδι σε επανάληψη... Συγκλονιστικός Ολυμπιακός, πανάξια στον τελικό! Δεν περίμενα με τίποτα να κερδίσει σήμερα! Με τίποτα όμως!!! Άντε, και με την κούπα! Εύχομαι Κυριακή βράδι ο αντιπεθέστατος Ρούντι να νιώσει την "βαριά" του Σπανούλη, του "Παπ" και του Χάινς.

Πραγματικά, χωρίς υπερβολή, έχω την αίσθηση πως το παιχνίδι στο ψυχολογικό κομμάτι, κρίθηκε στο κάρφωμα του Παπανικολάου στη μούρη ...σχεδόν όλων! Μού θύμισε εκείνο το απίθανο του Ντομινίκ το 1996, στο πρόσωπο του Νόσοφ, στο ξεκίνημα εκείνου του παιχνιδιού... Είναι το λεγόμενο κάρφωμα "απόψε θα κερδίσουμε ΕΜΕΙΣ"!!! Αντίπαλος? Χεχε... Πάλι η ΤΣΣΚΑ!!!! Ο σύλλογος που πλέον βλέπει ελληνική σημαία και το βάζει στα πόδια, όλοι τους, από τον πρώτο σκόρερ μέχρι τον οδοκαθαριστή έξω από το γήπεδο!

\m/
Ginobili
QUOTE(AZ1980 @ May 11 2013, 04:11 ) *
Ο σύλλογος που πλέον βλέπει ελληνική σημαία και το βάζει στα πόδια, όλοι τους, από τον πρώτο σκόρερ μέχρι τον οδοκαθαριστή έξω από το γήπεδο!

\m/

Έχουμε ακούσει κατά καιρούς τον χαρακτηρισμό "λούζερ" για Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακό...δεν νομίζω να ταιριάζει περισσότερο στην ΤΣΣΚΑ από κάθε άλλον.Τα τελευταία 11 χρόνια έχει 10 final4 με διαχρονικά κατά βάση τα καλύτερα ρόστερ και σίγουρα τα πιο ακριβά,τις καλύτερες διαιτησίες από κάθε άλλη ομάδα(από απλά ευνοικές..μέχρι προκλητικές..π.χ Μπάρτσα ημιτελικό 2006 και ΠΑΟ τελικό 2009)...και τις περισσότερες φορές φαβορί.το έχει πάρει 2 φορές...20%...ok...
Eddie.Johnson
Τεράστια νίκη η χτεσινή,επιτέλους μας γέμισε χαρά και υπερηφάνια(για φέτος)αυτή η ομάδα smile.gif

Ήμουν απο αυτούς που πίστευα ότι θα χάναμε με κάτω τα χέρια απο τους Ρώσους αλλά δέν νομίζω κανείς σε αυτό τον πλανήτη να περίμενε να κάνει τέτοια εμφάνιση ohmy.gif ο Ολυμπιακός smile.gif Ότι κ να πεί κανείς 'μα εγώ πίστευα πάντα σε αυτή την ομάδα,τον προπονητή,παίκτες κλπ' δέν έχουν καμία σχέση με αυτό που έβγαλε χτές η ομάδα στο παρκέ.

ΑΠΟΛΥΤΗ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ του αντίπαλου,ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ...ξαναείδαμε την περσινή ομάδα σε μία πιό ολοκληρωμένη version.

Δέν μπορείς να πείς πολλά για το παιχνίδι,ήταν τέτοια η διαφορά στο παρκέ που είναι αδύνατο βρείς να αναλύσεις κάτι.

Σούπερ ο Περπέρογλου(επιτέλους),Χάινς σταθερή αξία,Σπανούλης σχετικά καλός tongue.gif ,'Αντιτς ουσιαστικός,Δρακουμέλ(Σέρμα biggrin.gif)όλα τα λεφτά όσο έπαιξε,Λο/Παπ πολύτιμες βοήθειες σε όλο τον αγώνα.

Συγχαρητήρια καί στον Μπαρτζώκα,σίγουρα έβαλε κ εκείνος το λιθαράκι του χτές...(ελπίζω δηλαδή smiley.gif)

Τα κεφάλια κάτω μέχρι την Κυριακή κ ελπίζω να τα ξανασηκώσουμε απο φούλ χαρά μετά το τέλος του αγώνα με την Ρεάλ. 77.gif
rchos
Έλα ρε Μπαρτζώκα άχρηστε παρουσίασε κάτι σοβαρό επιτέλους.
Ούτε 20 πόντους δεν ρίξαμε σε ΤΣΣΚΑ που ήταν μαύρο χάλι.
Να μην πω για το απαράδεκτο του πράγματος που πέρασε τους 50 πόντους ο αντίπαλος στο τελευταίο σουτ...
Τραγικά πράγματα κύριε Μπαρτζώκα μου.


Πέρα από πλάκα η ομάδα αμυντικά έκανε απίστευτο παιχνίδι.Τους στραγγάλισαν και έδειξαν ότι δεν είναι απαραίτητος κανένας Ντόρσευ αλλά ομαδική προσπάθεια.Όταν ο Γιώργης ο Σερμαντίνι παίζει με τόσο πάθος στην άμυνα όλα μπορούν να συμβούν.
Μόνο ο Τζος δεν ακούμπησε πάλι αλλά θα το κάνει αύριο δεν φοβάμαι(λέμε τ'ωρα).

Επιθετικά δεν ήμασταν τόσο φοβεροί όσο κάποιοι γράφουν αλλά μπήκαν κάποια μεγάλα σουτ και αυτό ήταν πάνω και από αρκετό με την φοβερή μας άμυνα.

Υ.Γ. Παπαλουκά-Μίλος-Ερτσεγκ είστε μεγάλοι Ολυμπιακάρες...
Υ.Γ.2 Ο Ντόυντα όσο νικάμε πλησιάζει πιο κοντά στην Φενέρ λέω εγώ.
Υ.Γ.3 Ίσως τελικά οι παίχτες αυτής της ομάδας δεν είναι τόσο κακές μονάδες όσο προσπαθούν πολύ να περάσουν.
Υ.Γ. Τον ΣΠανούλη αφήστε τον να φύγει αν δεν μπορείτε να δώσετε τόσα λεφτά τον Kyle με τίποτα.
GreekNick
QUOTE(rchos @ May 11 2013, 11:55 ) *
Υ.Γ. Τον ΣΠανούλη αφήστε τον να φύγει αν δεν μπορείτε να δώσετε τόσα λεφτά τον Kyle με τίποτα.




1.000.000 % μαζι σου Hines 10ετες συμβολαιο
bbplayer
QUOTE (Ginobili @ May 11 2013, 06:32 ) *
Έχουμε ακούσει κατά καιρούς τον χαρακτηρισμό "λούζερ" για Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακό...δεν νομίζω να ταιριάζει περισσότερο στην ΤΣΣΚΑ από κάθε άλλον.Τα τελευταία 11 χρόνια έχει 10 final4 με διαχρονικά κατά βάση τα καλύτερα ρόστερ και σίγουρα τα πιο ακριβά,τις καλύτερες διαιτησίες από κάθε άλλη ομάδα(από απλά ευνοικές..μέχρι προκλητικές..π.χ Μπάρτσα ημιτελικό 2006 και ΠΑΟ τελικό 2009)...και τις περισσότερες φορές φαβορί.το έχει πάρει 2 φορές...20%...ok...


+1 πολύ σωστό!
SteveNashidis
QUOTE(duncan21 @ May 10 2013, 21:46 ) *
Η βουτιά του ΚΑΥΛΑΡΟΥ με τη διαφορά στους 15+ πόντους και 1 λεπτό να απομένει για τη λήξη είναι το highlight όχι μόνο του παιχνιδιού αλλά ολάκερης της πορείας της ομάδας 2 χρόνια τώρα.ΚΑΥΛωσε το σύμπαν μπορώ να πω.

Υ.Γ Μίλος τσαπού.Το 'πα.Mπαρτζώκα respect.Kι αυτό το 'πα.


http://www.dailymotion.com/video/xzrubw_ky...7-vs-cska_sport
To βιντεάκι της βουτιάς !
damian


Twism για σένα
Manu7
QUOTE(damian @ May 11 2013, 12:46 ) *


Twism για σένα


Σατανάς είσαι ρε φίλε...Σατανάς...
thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif

ΥΓ:Ρε ΠΟΣΟ ΚΑΥλέας είναι ο Hines?ΠΟΣΟ?
tuareg
συγχαρητηρια στον Ολυμπιακο.
Πιστευα οτι δεν ειχε μεγαλη τυχη επειδη η CSKA ριχνει πολυ ξυλο στην αμυνα και για να τη κερδισεις πρεπει να τα βαλεις ολα (οπως η μαλαγα και η καχα) κατι που ο Ολυμπιακος κανει σπανια εως ποτε.
Απο τη στιγμη ομως που αντεπαρεταξε πιο πολυ ξυλο και συγκεντρωση στην αμυνα στο σκληρο παιχνιδι της CSKA τοτε αποδειχτηκε πως δεν αρκουν τα σωματικα προσοντα ,αλλα θελει μυαλλο και καρδια και αυτα τα ειχε ο Ολυμπιακος.


AKRG
Δεν έχω λόγια για τον χθεσινό Ολυμπιακό, πέρα από κάθε λογική διέσυρε δίκαια την ΤΣΣΚΑ και έπαιξε έναν αγώνα με τόσο πάθος όσο κάθε προπονητής να βλέπει ... στα όνειρά του μόνο !!
SteveNashidis
Μεσίνα για τον Γιώργο Μπαρτζώκα : "Δεν είμαι τόσο εγωιστής για να εκφραστώ με άσχημα λόγια για τον προπονητή που έστειλε τη ομάδα του στον τελικό και με… κλώτσησε στα οπίσθια. Θερμά συγχαρητήρια, του το είχα πει και πριν από τον ημιτελικό, σέβομαι τη δουλειά που κάνει"

dimit έχεις τίποτα να πεις ; αντε στο καβουκι σου
MaJesty23
Αυτό που μόλις κερδίσατε ,αρχίσατε τα post για τον dimit,αντι να πανηγυρίσετε και ακόμα και τώρα ποστάρετε για αυτόν και του την πέφτετε όλοι δεν είναι εξυπνάδα ούτε μαγκιά.Η έννοια ενος forum ,είναι η ελεύθερη έκφραση και όχι να κράζετε όποιον έχει έστω και αιρετική άποψη.Sorry για το offtopic αλλά κουράσατε .
ViC
QUOTE(Ginobili @ May 11 2013, 06:32 ) *
Έχουμε ακούσει κατά καιρούς τον χαρακτηρισμό "λούζερ" για Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακό...δεν νομίζω να ταιριάζει περισσότερο στην ΤΣΣΚΑ από κάθε άλλον.Τα τελευταία 11 χρόνια έχει 10 final4 με διαχρονικά κατά βάση τα καλύτερα ρόστερ και σίγουρα τα πιο ακριβά,τις καλύτερες διαιτησίες από κάθε άλλη ομάδα(από απλά ευνοικές..μέχρι προκλητικές..π.χ Μπάρτσα ημιτελικό 2006 και ΠΑΟ τελικό 2009)...και τις περισσότερες φορές φαβορί.το έχει πάρει 2 φορές...20%...ok...

πιο χαρακτηριστική περίπτωση από το f4 του 2005 που έγινε μέσα στο σπίτι τους, στη Μόσχα δεν υπάρχει. Έφτασαν εκεί έχοντας ρεκόρ από όλη τη χρονιά 21-1 (και η ήττα τους ήταν αδιάφορη) και έκαναν δύο ήττες στο f4. Στον ημιτελικό από την Ταου και στο μικρό τελικό από τον Παναθηναϊκό.
T.W.Is.M.
QUOTE(MaJesty23 @ May 11 2013, 14:38 ) *
Αυτό που μόλις κερδίσατε ,αρχίσατε τα post για τον dimit,αντι να πανηγυρίσετε και ακόμα και τώρα ποστάρετε για αυτόν και του την πέφτετε όλοι δεν είναι εξυπνάδα ούτε μαγκιά.Η έννοια ενος forum ,είναι η ελεύθερη έκφραση και όχι να κράζετε όποιον έχει έστω και αιρετική άποψη.Sorry για το offtopic αλλά κουράσατε .


Τους καταλαβαινω παντως. Δεν την πεφτουν για την αιρετικη αποψη, αλλα γιατι ηταν ολη τη χρονια απολυτος και μηδενιστης. Μεχρι και λιγη ωρα πριν το ματς βγηκε και ποσταρε οτι ο Ολυμπιακος δεν εχει τυχη στο παιχνιδι. Οχι οτι ειναι αουτσαιντερ και δυσκολα θα κερδισει, γιατι η ΤΣΣΚΑ ειναι καλυτερη ομαδα, αυτο ειναι τελειως δεκτο. Ειπε οτι δεν εχει καμια τυχη να χτυπησει το ματς(ποσο μαλλον να κερδισει) και οτι ο στοχος πρεπει να ειναι μια αξιοπρεπης ηττα με κατω απο 15 ποντους. Το αν ηταν η γνωμη του ή αν το εκανε για να προκαλεσει το ξερει ο ιδιος και μονο. Οτι απ τα δυο και να συμβαινει, ελπιζω να καταλαβε οτι δεν πρεπει να ειναι τοσο απολυτος. Και οτι εχει ηδη πεσει εξω στην επισης απολυτη εκτιμηση που ειχε κανει για το φετινο Ολυμπιακο. Αν δεν το εχει καταλαβει, μαλλον θα δικαιωσει το Scott Skiles για κατι που ειχε πει καποτε.
argeitis
QUOTE(Manu7 @ May 8 2013, 13:13 ) *
Πρόβλεψη: Κερδάμε την Τσσκά και χάνουμε από τη Ρεάλ στον τελικό.


Ελπίζω να βγεις ψεύτης στο δεύτερο σκέλος smiley.gif
1600
Θαυμα! Αλλον Ολυμπιακο αφησα την τελευταια φορα που τον ειδα με τους τουρκους, αλλον Ολυμπιακο ειδα σημερα.....Ολικη Επαναφορα. (Το ματσακι το ειδα σημερα, στο ESPN-HD, μεσω ενος torrent...Depeche Mode γαρ)

Ομαδα αριστα προετοιμασμενη για το ματς. Καμια σχεση με τα προηγουμενα. Σφιχτη ομαδικη αμυνα εξ αρχης, καταπληκτικη η ενεργεια ολων των παικτων σε ολη τη διαρκεια του αγωνα, και πραγματι, ενας μεταμορφωμενος Μπαρτζωκας. Δε ξερω αν το ειχε σχεδιασει ετσι, ολη τη χρονια, ωστε να πιασει στον υπνο τον Μεσινα, παντως, πραγματι, εστησε την ομαδα υποδειγματικα και προφανως πιστωνεται μεγαλο μεριδιο της χθεσινης επιτυχιας.

Πολλα μπραβο στα παιδια, που διαχειριζονται τον τιτλο του αουτσάιντερ με τον τροπο που ακριβως που υποδηλωνει η εννοια...."σε αφηνω, με υποτιμας, σου κανω τελικα ενα κλυσμα, και με προσκυνας"

Ειμαι πραγματικα ευτυχισμενος, που κερδισαμε εχθες. Η ΤΣΣΚΑ μας ειχε επικυρηξει απο περισυ, μετα το καζο που επαθε. Ζουσαν κι αναπνεανε για αυτο το παιχνιδι, για την εκδικηση. Για αυτο αισθανομαι διπλα περηφανος για τη χθεσινη εμφατικη νικη.

Σιγουρα, ηταν ανελπιστα και προκλητικα αστοχη η ΤΣΣΚΑ, αλλα ειμαι βεβαιος οτι σε αυτο συνεβαλλε η μαχητικη εικονα και διαθεση των παικτων μας στην πρωτη περιοδο. Οι Ρωσοι αντιληφθηκαν νωρις οτι τελικα δε θα εκαναν ενα ευκολο παρτυ, οπως διερρεαν δεξια κι αριστερα, αλλα πως ειχαν να αντιμετωπισουν ενα διαβασμενο, αλλα κυριως εναν αποφασισμενο αντιπαλο. Σιγα-σιγα το αγχος πρεπει να τους επνιγε κι εξ ου η εικονα...σχετικης καταρρευσης στα επομενα 3 δεκαλεπτα.

Δε θελω να ξεχωρισω κανεναν απο χθες, γιατι ειλικρινα, αυτο που ειδα ηταν μια ισορροπημενη Ομαδα, και οχι εναν-δυο που ξεχωρισαν και "πηραν την ομαδα απο το χερακι να την οδηγησουν στην νικη"

Μετα απο καιρο, κυριως, μου αρεσε ο ορθοδοξος τροπος που η ομαδα μου επαιζε μπασκετ, και κατοπιν ασχοληθηκα με το τελικο αποτελεσμα. Αν και βλεποντας και τον αλλο ημιτελικο ειδα μια αντιστοιχη Ρεαλ να δαγκωνει σε αμυνα! θεωρω πως τα παντα ειναι 50-50. Οχι λογω του αμφιρροπου ενος τελικου, οσο της εικονας και των δυο ομαδων που εισεπραξα χθες.

Ευχομαι την Κυριακη, πρωτιστως να εχω χαρει με αυτο που θα βλεπω, κι αν θε να 'ρθει κι η νικη, καλοδεχουμενη.
Οχι τιποτε αλλο, αλλα αυτο το ψωνιο τον Φερναντεθ, τον αντιπαθω περισσοτερο κι απο τον Ναβαρο...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.