Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακοί Αγώνες
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Anaz
μαλλον ψιλοασχετο, αλλα το βαζω τελικα εδω..
Το "πρωτοσελιδο" του contra: "Zητω ο βασιλιας"
"μπλα μπλα μπλα.. σε μια μαγική βραδιά για το ποδόσφαιρο, αλλά και τους Ολυμπιακούς Αγώνες που βρίσκουν το νέο τους βασιλιά.
Ο βασιλεύς απέθανε- ζήτω ο βασιλεύς. Ο βασιλεύς είναι το ποδόσφαιρο, το μόνο που έχει ίσως τη μοναδική ικανότητα να προσφέρει μαγικές βραδιές σαν και αυτή που έζησε το Πεκίνο και οι 29οι Ολυμπιακοί Αγώνες στον ημιτελικό του ποδοσφαιρικού τουρνουά...μπλα μπλα.."


Ημαρτον..Αυτο το contra για να βαλει πρωτοσελιδο μπασκετ πρεπει να κανεις ταμα!Ακομα και την Φ1 προτιμα απο το να γραψει ας πουμε για τους τελικους της Α1. Και τωρα μετα απο εναν αγωνα αναμεσα στα τριτα της Αργεντινης και τα τεταρτα της Βραζιλιας στο πλεον αδιαφορο αθλημα των Ολυμπιακων Αγωνων, αφου οι κορυφαιοι αθλητες δυστηχως το "σνομπαρουν", θυμηθηκε να κανει πρωτοσελιδο για τον "βασιλια των σπορ" που "εδωσε αλλο χρωμα στoυς αγωνες".. ρε παμε καλα..? blink.gif Τι κολλημα εχουν ορισμενοι..? 68.gif
(πλιζ μην ξεκινησει παλι καμμια χαζοκοντρα αναμεσα σε μπασκετ-ποδοσφαιρο. Το σχολιο ειναι προφανες οτι δεν το εκανα για να υπερασπιστω το μπασκετ.)
asxetos
Το διάβασα και εγώ αυτό και γέλασα. Αν είναι δυνατόν, για ένα αγώνα που τελείωσε 3-0 τα γράφουν αυτά; Πάντως να πω ότι δεν το σνομπάρουν οι μεγαλύτεροι παίκτες του κόσμου. Οι περισσότεροι από αυτούς ήθελαν να πάνε, απλώς η ΦΙΦΑ δεν τους το επιτρέπει (με εξαίρεση 3 παικτών άνω τω ν 23 ανά ομάδα) γιατί δεν θέλει οι Ολυμπιακοί να συναγωνίζονται το Μουντιάλ.
Αυτό το "ο βασιλιάς απέθανε" για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα. Τι εννοούν;
Anaz
QUOTE(asxetos @ Aug 20 2008, 05:35 ) *
Το διάβασα και εγώ αυτό και γέλασα. Αν είναι δυνατόν, για ένα αγώνα που τελείωσε 3-0 τα γράφουν αυτά; Πάντως να πω ότι δεν το σνομπάρουν οι μεγαλύτεροι παίκτες του κόσμου. Οι περισσότεροι από αυτούς ήθελαν να πάνε, απλώς η ΦΙΦΑ δεν τους το επιτρέπει (με εξαίρεση 3 παικτών άνω τω ν 23 ανά ομάδα) γιατί δεν θέλει οι Ολυμπιακοί να συναγωνίζονται το Μουντιάλ.
Αυτό το "ο βασιλιάς απέθανε" για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα. Τι εννοούν;

Γι'αυτο εβαλα σε εισαγωγικα το "σνομπαρουν". Γιατι ειναι αρκετοι που θελουν αλλα δεν τους το επιτρεπουν. wink.gif
Αυτο το τελευταιο το εχω κι εγω απορια.. rolleyes.gif Θελω να ελπιζω οτι δεν ειναι παλι καμμια χαζοκοντρα μπασκετικων-ποδοσφαιρικων.. 68.gif
PanosIlio
QUOTE(panos75 @ Aug 19 2008, 21:22 ) *
Σιγά τις σοβαρές διακρίσεις. Ας πάρει καμιά θέση στην οκτάδα Παγκόσμιου, Πανευρωπαϊκού ή Ολυμπιακών και το συζητάμε. Σε Παγκόσμιο κλειστού είχε πάρει μετάλιο μέχρι και η Κόφφα ή ο πλεϊμπόι Παπακώστας.


Δεκτό, αλλά το μας είπες ότι το κάνει αυτό που κάνει τέλος πάντων επειδή έτσι αποφεύγει τους ελέγχους ντόπινγκ. Σε αυτές τις διοργανώσεις, παγκοσμίου βεληνεκούς, έλεγχος ντόπινγκ δεν γίνεται? Έχεις inside information? tongue.gif
nikefalin
κι άλλο ρεκόρ ο Μπόλτ ! 19.30 (τι λες τώρα!!!) στα 200

και γιατι κυνηγάνε μόνο εμάς , ντοπέ η αργυρή Ολυμπιονίκης του επτάθλου , Ουκρανή Μπλιόνσκα 68.gif
nikefalin
Αυριανές συμμετοχές


04.00: Σπύρος Γιαννιώτης 10.000 ανοιχτής θάλασσας Κολύμβηση
04.00: Αθανασία Τσουμελέκα, Ευαγγελία Ξυνού, Δέσποινα Ζαπουνίδου 20.000μ βάδην Στίβος
04.50: Τόνια Στεργίου Προκρ. Ύψος Στίβος
05.40: Γιάννης Σμαλιός Προκρ. Ακοντισμός Στίβος
08.00: Τριγκώνης/Πασχαλίδης Tornado- Τελική Ιστιοδρομία Ιστιοπλοϊα
10.00: Καλλίνικος Κρεάνγκα Γ΄ γύρος: Μιζουτάνι ή Ελουά Πινγκ Πονγκ
11.10: Ανδρέας Κιλιγκαρίδης Ημιτελικός C1 500μ. Κάνοε Καγιάκ
13.00: Ελίνα Ανδριόλα Προκρ. σύνθετο ατομικό Ρυθμική Γυμναστική
14.00: Νάντια Εφεντάκη Προκρ. 1500μ. Στίβος
15.49: Εθνική Γυναικών Προκρ. Ανσάμπλ Ρυθμική Γυμναστική
asxetos
Μειώθηκαν οι πιθανότητες μας για μετάλλιο μετά την ήττα της Εθνικής. Έχει μείνει πίσω και το δίδυμο της ιστιοπλοϊας.
Anaz
Οχι που δεν θα το'σπαγε ο Μπολτ.. Τον περιμενω και στα 400 στο μελλον..
nikefalin
QUOTE(asxetos @ Aug 20 2008, 19:45 ) *
Μειώθηκαν οι πιθανότητες μας για μετάλλιο μετά την ήττα της Εθνικής. Έχει μείνει πίσω και το δίδυμο της ιστιοπλοϊας.

σωστά, αλλά δεν πειράζει, με νοιάζει να παλεύουν (όπως η Εθνική, όπως οι ιστιοπλόοι) να δίνουν καλούς αγώνες , να πλησιάζουν τα όρια τους όπως τα ορίζουν οι ίδιοι οι αθλητές
benchwarmer
Εχουμε ακομα τους δυο αργυρους ολυμπιονικες της Αθηνας στο ταε κβον ντο, Νικολαιδη και Μυστακιδου... Αντε γιατι μονο με 3 μεταλλια δεν θα το αντεξω...
Igor
QUOTE(benchwarmer @ Aug 20 2008, 20:13 ) *
Εχουμε ακομα τους δυο αργυρους ολυμπιονικες της Αθηνας στο ταε κβον ντο, Νικολαιδη και Μυστακιδου... Αντε γιατι μονο με 3 μεταλλια δεν θα το αντεξω...


Προτιμω 3 μεταλλια ΚΑΘΑΡΑ παρα 13 "βρωμικα"...
PanosIlio
Εεεεεεε λάθος ποστάρισμα ήθελα να γράψω για το μπάσκετ και το έγραψα εδώ, άτιμε FF με τις καρτέλες σου...

Εκπληκτικό ρεκόρ ο Μπολτ ε?????? tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif
nikefalin
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Aug 20 2008, 20:23 ) *
Εκπληκτικό ρεκόρ ο Μπολτ ε?????? tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif


δεν είμαστε μόνον εμείς που βλέπουμε μόνο "οχτρούς"

απολαύστε τον αρχιμάστορα του ντόπινκ...( με μόνο 6 μήνες με αναστολή ποινής) θράσος

QUOTE
Ο Βίκτορ Κόντε αμφισβητεί την «καθαρότητα» των Τζαμαϊκανών σπρίντερ


Οι εκπληκτικές εμφανίσεις των Τζαμαϊκανών σπρίντερ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου μπήκαν στο στόχαστρο του Βίκτορ Κόντε, ο οποίος ουσιαστικά αμνφισβητεί την καθαρότητά τους. Ο «εγκέφαλος» του σκανδάλου Balco τόνισε ότι είχε προειδοποίησε την WADA ότι οι Τζαμαϊκανοί θα κυριαρχούσαν στο Πεκίνο καθότι δεν περνούν από αυστηρούς ελέγχους.

Μάλιστα επισήμανε ότι οι Αμερικανοί έχουν ελεγχθεί από την υπηρεσία αντιντόπινγκ των ΗΠΑ και την IAAF σε αντίθεση με τους Τζαμαϊκανούς οι οποίοι ελέγχονται μόνο από αξιωματούχους του στίβου και προσθέτει ότι η υπηρεσία αντιντόπινγκ της Τζαμάικα θα άρχιζε να λειτουργεί στις αρχές του μήνα.

Οι θέσεις του Κόντε, πάτως, δεν απασχολούν τον αξιωματούχο της ομοσπονδίας στίβου της Τζαμάικα Χερμπ Ελιοτ.

«Δεν μάς ενδιαφέρουν οι φήμες. Εξετάστε το πρόγραμμά μας και δείτε και τους ελέγχους, στους οποίους έχουν υποβληθεί οι αθλητές μας και δείτε πως λειτουργούμε. Δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα. Ελάτε όποτε θέλετε, είτε μέρα, είτε νύχτα» υποστηρίζει.


in.gr
panos75
Και μέσα σ'όλα βγήκε ο γνωστός και μη εξαιρετέος κύριος Βίκτορ Κόντε να αφήσει υπονοούμενα για τον Μπολτ μέσα από τη στήλη του σε αμερικάνική εφημερίδα. Για τον Φελπς βέβαια ούτε κουβέντα. Ε ρε βρεγμένη σανίδα που χρειάζονται μερικοί.

Βέβαια όταν εδώ στο Ελλάντα έχεις τον Συρίγο και τον Χελάκη να δίνουν μαθήματα ηθικής, ανιδιοτέλειας και καθαρού αθλητισμού κάθε βράδυ στα παράθυρα τότε προς τι η έκπληξη;
nikefalin
QUOTE(panos75 @ Aug 20 2008, 21:14 ) *
Και μέσα σ'όλα βγήκε ο γνωστός και μη εξαιρετέος κύριος Βίκτορ Κόντε να αφήσει υπονοούμενα για τον Μπολτ μέσα από τη στήλη του σε αμερικάνική εφημερίδα. Για τον Φελπς βέβαια ούτε κουβέντα. Ε ρε βρεγμένη σανίδα που χρειάζονται μερικοί.

Βέβαια όταν εδώ στο Ελλάντα έχεις τον Συρίγο και τον Χελάκη να δίνουν μαθήματα ηθικής, ανιδιοτέλειας και καθαρού αθλητισμού κάθε βράδυ στα παράθυρα τότε προς τι η έκπληξη;

H Ουκρανή που πιάστηκε ντοπέ είχε 2 χρονάκια αποκλεισμό από το 2003 και τώρα πάει για ισόβιο.
sarounas
QUOTE(Anaz @ Aug 20 2008, 19:51 ) *
Οχι που δεν θα το'σπαγε ο Μπολτ.. Τον περιμενω και στα 400 στο μελλον..

και η εξέλιξη έχει κάποια όρια... στα 22 ο Μπολτ στα 23 ο Φελπς
βρε μπας και έχουμε περάσει ήδη στο γενετικό και βλέπουμε μεταλλαγμένα; blink.gif
τί να υποθέσεις άραγε;
nikefalin
QUOTE(sarounas @ Aug 21 2008, 02:02 ) *
και η εξέλιξη έχει κάποια όρια... στα 22 ο Μπολτ στα 23 ο Φελπς
βρε μπας και έχουμε περάσει ήδη στο γενετικό και βλέπουμε μεταλλαγμένα; blink.gif
τί να υποθέσεις άραγε;

Σε μια εκπομπή της ΕΤ3 μίλησε ένας γιατρός , κος Τριανταφυλλίδης αν θυμάμαι καλά και είπε πως η γονιδιακή θεραπεία ( μέρος της οποίας μπορεί να είναι και το γενετικό ντόπινκ) εφαρμόζεται από τις αρχές του 90 με αργά βήματα για ιαματικούς σκοπούς.
asxetos
Τι έγινε; Πατώσαμε και πάψαμε να ασχολούμαστε με την Ολυμπιάδα;

Να και οι αυριανές ελληνικές συμμετοχές:

02:30 (ΝΕΤ) Κώστας Στεφανόπουλος (Στίβος, 50χλμ. βάδην)

04:00 (NET) Οκασιόν Ροντρίγκεθ (Πουέρτο Ρίκο)– Έλλη Μυστακίδου (Ταε Κβο Ντο, προκριματικά -67 κιλά)

12:00 (ΕΤ1) Γερμανία – Ελλάδα (Πόλο ανδρών, αγώνας κατάταξης για θέσεις 7-10)

13:00 (ΕΤ1) Ελένη Ανδριόλα (Ρυθμική γυμναστική, προκριματικά, κορίνα και κορδέλα)

15:22 (NET) Ιακωβάκης, Μελαχροινούδης, Γράβαλος, Αναστασίου, Ντούπης, Δημότσιος (Στίβος, 2η προκριματική σειρά 4Χ400μ.)

15:49 (ΕΤ1) Εθνική ανσάμπλ (Ρυθμική γυμναστική προκριματικά, τρία στεφάνια-δύο κορίνες)
Gravedigger
Η Karolina Kluft wub.gif τι έκανε?
nikefalin
οχι δα μας απορρόφησε κάπως η Εθνική όμως.
Μπράβο σήμερα στον Σπύρο Γιαννιώτη που μια πατητή στα 900μ πριν από τον τερματισμό του έκοψε τη φόρα για το μετάλλιο ( ο ρώσος Ντιάτσιν που του την έκανε με μια- δυό χεριές ακυρώθηκε),
Και βέβαια 1000 μπράβο στην Αθανασία Τσουμελέκα που ξεπέρασε εντυπωσιακά τον εαυτό της, κατέβασε περισσότερο από ενα λεπτό τον πανελλήνιο ρεκόρ στο βάδην, αλλά δεν ήταν αρκετό να της δώσει μετάλλιο, πήρε την 9η θέση
Μπράβο και στους ιστιοπλόους μας Τριγκώνη και Πασχαλίδη για τη 10η θέση.

μεγάλη ντροπή όμως για αυτούς που ντοπάρουν τα καημένα τα άλογα.Αν οι δικοί μας ή οι υπόλοιποι πρέπει να τιμωρηθούν τότε τι πρέπει να γίνει για αυτά τα ανθρώπινα ζώα ?

QUOTE
Η μάστιγα του ντόπινγκ δεν πλήττει μόνο τον αθλητισμό, αλλά και τον ανθρωπισμό. Ως εκ τούτου, οι έλεγχοι ντόπινγκ που υποβλήθηκαν τέσσερα άλογα ιππασίας αποδείχθηκαν θετικοί, αφού ορισμένοι προκειμένου να διεκδικήσουν κάποια διάκριση μόλυναν ακόμα και ζώα με απαγορευμένες ουσίες.
Ο Καμίρο, το άλογο του Τόνι Αντρε Χάνσεν του ομαδικού της Νορβηγίας βρέθηκε θετικό μετά από εξέταση αίματος (θα υπάρξει και δεύτερο για τα τελικά αποτελέσματα) και με αυτήν την εξέλιξη τίθεται εν κινδύνω το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησαν οι Σκανδιναβοί.

Εκτός αυτού, άλογα από τη Βραζιλία, το ΕΙΡΕ και τη Γερμανία ήταν επίσης θετικά σε καψαϊκίνη, ουσία με αναλγητικές ιδιότητες, όπως ανακοίνωσε η παγκόσμια ομοσπονδία ιππασίας.
contra.gr
asxetos
Ντροπή τους. Ίσως θα έπρεπε η ιππασία να πάψει να αποτελεί Ολυμπιακό άθλημα. Οι αθλητές (στις περισσότερες των περιπτώσεων) γνωρίζουν τις συνέπειες των αναβολικών, τα κακόμοιρα τα άλογα τι φταίνε.

Κρίμα πραγματικά για το Γιαννιώτη. Τι να πει κανείς. Στεναχωρήθηκα και εγώ πολύ με αυτό που έγινε.


Όσο για τη τελετή λήξης σημαιόφορος θα είναι η Δεβετζή (γιατί δεν περιμένουν άραγε να δουνε πως θα πάνε οι αθλητές του ταε κβον ντοwink.gif. Την απόφαση την πήρε ο Κούβελος, ο οποίος ως κλασικός νεοέλληνας νταβατζής έκανε επεισόδιο στη πισίνα κάνοντας την υπάλληλο της Διεθνούς Κολυμβητικής Ομοσπονδίας να κλάψει. Έλεος με το κάθε καραγκιόζη που έτυχε να παντρευτεί υπουργό και πουλάει μούρη. Αυτά που περνάνε στην Ελλάδα όμως, δεν περνάνε έξω. Οι κωπηλάτες μας πάντως έχουν γυρίσει ήδη Ελλάδα, ενώ η Μπεκατώρου αρνήθηκε να πάρει τη σημαία αφού θεωρεί ότι αν την πάρει θα έπρεπε να ήταν μαζί της και οι συναθλήτριες της. Οπότε έμεινε μόνο η Δεβετζή ως επιλογή. Αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν περιμένουν να τελειώσουν οι αγώνες να δούμε πως θα πάνε και οι υπόλοιποι αθλητές μας.
nikefalin
QUOTE(asxetos @ Aug 21 2008, 21:47 ) *
Ντροπή τους. Ίσως θα έπρεπε η ιππασία να πάψει να αποτελεί Ολυμπιακό άθλημα. Οι αθλητές (στις περισσότερες των περιπτώσεων) γνωρίζουν τις συνέπειες των αναβολικών, τα κακόμοιρα τα άλογα τι φταίνε.

Κρίμα πραγματικά για το Γιαννιώτη. Τι να πει κανείς. Στεναχωρήθηκα και εγώ πολύ με αυτό που έγινε.
Όσο για τη τελετή λήξης σημαιόφορος θα είναι η Δεβετζή (γιατί δεν περιμένουν άραγε να δουνε πως θα πάνε οι αθλητές του ταε κβον ντοwink.gif. Την απόφαση την πήρε ο Κούβελος, ο οποίος ως κλασικός νεοέλληνας νταβατζής έκανε επεισόδιο στη πισίνα κάνοντας την υπάλληλο της Διεθνούς Κολυμβητικής Ομοσπονδίας να κλάψει. Έλεος με το κάθε καραγκιόζη που έτυχε να παντρευτεί υπουργό και πουλάει μούρη. Αυτά που περνάνε στην Ελλάδα όμως, δεν περνάνε έξω. Οι κωπηλάτες μας πάντως έχουν γυρίσει ήδη Ελλάδα, ενώ η Μπεκατώρου αρνήθηκε να πάρει τη σημαία αφού θεωρεί ότι αν την πάρει θα έπρεπε να ήταν μαζί της και οι συναθλήτριες της. Οπότε έμεινε μόνο η Δεβετζή ως επιλογή. Αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν περιμένουν να τελειώσουν οι αγώνες να δούμε πως θα πάνε και οι υπόλοιποι αθλητές μας.


Η Σοφία Μπεκατώρου διδάσκει ήθος 77.gif 77.gif

για τον Κούβελο, δεν θέλω να τον υπερασπιστώ, αλλά έχει μια διαδρομή .Είχε αναλάβει τον Πανιώνιο (την ΚΑΕ) πριν καμμιά 10αριά χρόνια (νομίζω πως ήταν τότε με την έξοδο στην Ευρωλίγκα με Φάνη, γκάτλιν, Μίτσελ Γουίγκινς κλπ, αλλά μπορεί και 1-2 χρόνια πριν) στους προηγούμενους αγώνες ήταν πρόεδρος την ομοσπονδίας Ιππασίας (πάλι αν δε με γελά η μνήμη μου) . Προφανώς παίρνει την αβάντα του λόγω συζύγου, αλλά όντως αν το ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ φέρει χρυσό ?

Βέβαια και η επιλογή της Πηγής είναι πανάξια
asxetos
Ναι και εγώ τον είχα σε εκτίμηση τον Κούβελο απλά με εκνεύρισε αυτή η ιστορία. Έφυγα από την Ελλάδα πριν 5 χρόνια και κάθε φορά που έρχομαι τα ίδια πράγματα βλέπω και όπως και να το κάνουμε με ενοχλούν τέτοιου είδους συμπεριφορές. Είτε στο αεροπλάνο ο μπροστινός σου θα σπρώξει τη θέση προς τα πίσω αδιαφορώντας για το αν σε κάνει να νιώσεις άβολα (αν και για να είμαι δίκαιος το ίδιο μου είχε συμβεί και όταν είχα πάει στη Φλόριντα με βλαχοαμερικάνο), είτε κάποιος ταξιτζής θα σου φερθεί με το πιο αγενή τρόπο. Αφού να φανταστείς έχω σταματήσει να μιλάω σε Ελληνες αν και μένω στην Αστόρια όπου ακούς περισσότερα ελληνικά κάθε μέρα παρά Αγγλικά. Είμαστε γενικά πολύ αγενής λαός και το χειρότερο είναι ότι νομίζουμε πως το δικό μας περνάει παντού (βλέπε συμπεριφορά Κούβελου στο κολυμβητήριο όπου σύμφωνα με τη καταγγελία έβαλε τις φωνές στην υπάλληλο λέγοντας "Who is FINA?"). Τελοσπάντων αυτά. Ήθελα να βγάλω και εγώ το απωθημένο μου.
panos75
QUOTE
Όσο για τη τελετή λήξης σημαιόφορος θα είναι η Δεβετζή (γιατί δεν περιμένουν άραγε να δουνε πως θα πάνε οι αθλητές του ταε κβον ντο. Την απόφαση την πήρε ο Κούβελος, ο οποίος ως κλασικός νεοέλληνας νταβατζής έκανε επεισόδιο στη πισίνα κάνοντας την υπάλληλο της Διεθνούς Κολυμβητικής Ομοσπονδίας να κλάψει. Έλεος με το κάθε καραγκιόζη που έτυχε να παντρευτεί υπουργό και πουλάει μούρη. Αυτά που περνάνε στην Ελλάδα όμως, δεν περνάνε έξω. Οι κωπηλάτες μας πάντως έχουν γυρίσει ήδη Ελλάδα, ενώ η Μπεκατώρου αρνήθηκε να πάρει τη σημαία αφού θεωρεί ότι αν την πάρει θα έπρεπε να ήταν μαζί της και οι συναθλήτριες της. Οπότε έμεινε μόνο η Δεβετζή ως επιλογή. Αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν περιμένουν να τελειώσουν οι αγώνες να δούμε πως θα πάνε και οι υπόλοιποι αθλητές μας.


Aπ'ότι διάβασα η επιλογή της Δεβετζή είναι υπό αίρεση. Αν ο Νικολαϊδης πάρει το χρυσό τότε αυτός θα είναι σημαιοφόρος.
Ο Πολύμερος αρνήθηκε κι'αυτός για τον ίδιο λόγο με τη Μπεκατώρου.

Και για να μη λέτε ότι συνέχεια γκρινιάζω tongue.gif , χίλια μπράβο στη ΜΕΓΑΛΗ αθλήτρια και άνθρωπο Αθανασία Τσουμελέκα.
Η πιο φιλότιμη και συμπαθητική αθλήτρια του ελληνικού στίβου. Ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην εκτίμηση μου όταν μετά το τέλος της κούρσας ο Χατζηέτσι άρχισε πάλι να ψάχνει δικαιολογίες (ο καιρός κλπ.), αλλά εκείνη τον αποστόμωσε λέγοντας ότι οι συνθήκες ήταν πολύ καλές για βάδην και η κούρσα της βγήκε όπως ακριβώς την είχε σχεδιάσει.
Ακόμη θυμάμαι το κλάμα που είχε ρίξει στο Παγκόσμιο του Ελσίνκι το 2005 όταν ακυρώθηκε ενώ βρισκόταν στην 3η θέση, παρότι ένα χρόνο πριν είχε στεφθεί χρυσή ολυμπιονίκης και δεν είχε να αποδείξει τίποτα.
Όχι σαν κάτι Τσάτουμες που δε σταυρώνουν έγκυρο άλμα σε μεγάλη διοργάνωση και μετά το παίζουν και ντίβες.
asxetos
Diladi an parei kapoios allos athlitis/athlitria xryso den tha einai simaioforos? Giati mono o Nikolaidis?
Sorry gia ta greeklish.
panos75
QUOTE
Diladi an parei kapoios allos athlitis/athlitria xryso den tha einai simaioforos? Giati mono o Nikolaidis?
Sorry gia ta greeklish.


Μάλλον επειδή είναι ο πιο παλιός (3η Ολυμπιάδα που μετέχει).
Και έχει και το ασημένιο της Αθήνας.
Air Kef
Ειμαι λίγο ασχετος απο στίβο οπότε συγχωρέστε με για πιθανη ηλιθια ερώτηση.

Βλέποντας τον Μπολτ να τρέχει έτσι τα 200 και να τερματίζει τοσο τοσο μπροστα απο τους υπόλοιπους 200αριδες σκέφτομαι αν θα μπορούσε ακριβώς οπως ειναι να τρέξει και στα 400. Αν εχει στα 200 μέτρα τοση διαφορά απο τους υπόλοιπους, πόσοι απο τους 400αριδες,που λογικα στα 200 πρώτα μέτρα θα εχουν μεινει ακόμα πιο πίσω,θα μπορέσουν να τον προλάβουν μέχρι τον τερματισμο;;; biggrin.gif
jokey
QUOTE(Air Kef @ Aug 22 2008, 10:31 ) *
Ειμαι λίγο ασχετος απο στίβο οπότε συγχωρέστε με για πιθανη ηλιθια ερώτηση.

Βλέποντας τον Μπολτ να τρέχει έτσι τα 200 και να τερματίζει τοσο τοσο μπροστα απο τους υπόλοιπους 200αριδες σκέφτομαι αν θα μπορούσε ακριβώς οπως ειναι να τρέξει και στα 400. Αν εχει στα 200 μέτρα τοση διαφορά απο τους υπόλοιπους, πόσοι απο τους 400αριδες,που λογικα στα 200 πρώτα μέτρα θα εχουν μεινει ακόμα πιο πίσω,θα μπορέσουν να τον προλάβουν μέχρι τον τερματισμο;;; biggrin.gif


Well, και γω δε ξέρω πολλά από στίβο παρ'όλο που παρακολουθώ αρκετά, οπότε δε ξέρω αν αυτό που θα πω στέκει αλλά νομίζω ότί αν εξαιρέσεις τα 100 μέτρα, στις υπόλοιπες αποστάσεις σπριντ, έστω και λίγο, εισέρχεται και ο παράγωντας της αντοχής. Οπότε είναι δύσκολο να δίνεις βάση και σε μυς για ταχύτητα και σε αντοχή και να τρέχεις και 100 και 200 και 400. Αν έχεις πολλούς μυς, το σώμα βαραίνει και χάνεις σε αντοχή, αν έχεις λίγους, δε θα τρέχεις τόσο γρήγορα... Γι αυτό και οι περισσότεροι τρέχουνε μόνο σε 2 αποστάσεις, 100 και 200. Όπως είπα βέβαια, δε ξέρω αν ισχύουν αυτά, 100% τουλάχιστον.
Das Kapital
Μολις εγινε και το 4χ100,ποιοι αλλοι; Οι Τζαμαικανοι,εκαναν και παγκοσμιο ρεκορ,οι ανθρωποι δε παιζονται!
asxetos
Οι αυριανές ελληνικές συμμετοχές:

Την αρχή κάνει η 23χρονη Κυριακή Κούβαρη στην κατηγορία των +67κιλών, η οποία στις 04:45 το πρωί αντιμετωπίζει τη Βραζιλιάνα Νατάλια Φαλαβίνια. Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης αγωνίζεται λίγη ώρα αργότερα, αντιμετωπίζοντας τον Αρμάν Τσιλμάνοφ απο το Καζακστάν, στην κατηγορία +80 κιλών.

04.45 Κυριακή Κούβαρη (+67 κιλά) Τάε Κβον Ντο
06:45 Αλέξανδρος Νικολαΐδης (+80 κιλά) Τάε Κβον Ντο
panos75
Πλάκα είχαν οι συνεντεύξεις του Χατζηγεωργίου σήμερα.
Δύο σημεία τους που θα 'θελα να αναφέρω:

1)Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γλώσσα μιλάει ο Μπολτ;
Γιατί αγγλικά αποκλείεται να ήταν. tongue.gif

2)Είμαι μέγας φαν της Λεμπέντεβα, ως αθλήτρια και όχι μόνο rolleyes.gif .
Τι φωνή είναι όμως αυτή που έχει;
Μου θύμισε τις Πόντιες γιαγιάδες που έβγαιναν στο ''Τύχη Βουνό''. biggrin.gif
Αν την ακούσεις μόνο θα νομίσεις ότι είναι συνομήλικη του Μητσοτάκη.
asxetos
Το τελευταίο της αγώνα επίσης δίνει και η Εθνική πόλο:

04:45 (NET) Ναταλία Φαλαβίνια – Κυριακή Κούβαρη (Τάε κβον ντο, φάση των «16», +67κ.)

05:50 (ΕΤ1) Ελλάδα – Αυστραλία (πόλο ανδρών, αγώνας κατάταξης για θέσεις 7-8)

06:45 (ΝΕΤ) Αρμάν Τσιλμάνοφ – Αλέξανδρος Νικολαΐδης (Τάε κβον ντο, φάση των «16», +80κ.)
nikefalin
Να πούμε και 2 λόγια για τα σημερινά αν και έλειπα όλη μέρα (Ατιμα κοψίδια στα Καλύβια, γυμνάστηκαν οι σαγωνιαίοι)

Το πόλο που θα παίξει για το 7-8 με τη νίκη επί των γερμανών δείχνει να σώζει την αξιοπρέπεια που έχουν επιβάλλει οι τόσες Ολυμπιακές συμμετοχές. Μια 7η θέση δε λογίζεται φυσικά ως επιτυχία αλλά σε άμεση σύγκριση με την καθίζηση που έχει γίνει από το 2004 (που είχαν βγει 4οι) μια χαρά ακούγεται. Κρατάμε το επίπεδο και προβληματίζονται οι άνθρωποι για τις άνετες ήττες με Ισπανία και Αυστραλία , αυτούς τους είχαμε γενικά ή παιζόταν στην άκρη του νήματος. Την Ουγγαρία δεν την είχαμε ποτέ και το Μαυροβούνιο επίσης ήταν Out of range.

Η Ελλη Μυστακίδου έφυγε μόνον με ένα αγώνα, αν και το πάλεψε. Αν είχατε προσέξει όχι τις τελευταίες δηλώσεις της αλλά περίπου 1 μήνα νωρίτερα έλεγε πως δεν ήταν στην κατάσταση που είχε βρεθεί το 2004, είναι και 31 η κοπέλα , δε νομίζω πως η προοετοιμασία της ήταν η κατάλληλη για να βρεθεί εξίσου ψηλά. Ακόμα κι έτσι θα την θυμόμαστε για το 1ο μετάλλιο στο γυναικείο Τάε κβο Ντό smile.gif

Η ανδριόλα έμεινε εκτός τελικού, όπως και η ομάδα 4 χ 400 (χωρίς Ιακωβάκη η μόνη ελπίδα ήταν να πέσουν οι σκυτάλες των υπολοίπων), ενώ στα 50 χλμ βάδην ο Στεφανόπουλος τερμάτισε 37ος, μπράβο του, σε τέτοια αγωνίσματα ο τερματισμός έχει ιδιαίτερη αξία!
asxetos
Και εγώ τον είδα τον αγώνα της Μυστακίδου. Ήταν αρκετά συντηρητική (όπως και στην Αθήνα από ότι θυμάμαι) και τις κόστισε. Σίγουρα στα 31 της ήταν λίγο δύσκολα τα πράγματα γι'αυτήν.

Επειδή κοίταξα το πρόγραμμα του ταε κβον ντο για αύριο θα κάνω κάποιες προβλέψεις.
Η Κούβαρη έχει πολύ δύσκολη πρώτο αγώνα αφού η Βραζιλιάνα είναι αρκετά σταθερή τα τελευταία χρόνια, αλλά και η Κούβαρη ήταν πρώτη στο Προολυμπιακό (στο οποίο όμως δεν αγωνιζόταν η κινέζα Τσεν που έχει πάρει χρυσό στις 2 τελευταίες Ολυμπιάδες). Αν καταφέρει και κερδίσει μπορεί να πάει και τελικό αφού από τις υπόλοιπες αντιπάλους της αυτή που δείχνει πιο δυνατή είναι μια πιτσιρίκα από τη Μαλασία η οποία ήταν δεύτερη στο ασιατικό πρωτάθλημα.
Για τον Νικολαϊδη είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Ο Καζάκος με τον οποίο αγωνίζεται στο πρώτο γύρο είναι αρκετά δυνατός. Αν κερδίσει θα έχει πιο εύκολο έργο στο δεύτερο γύρο. Αν περάσει στα ημιτελικά όμως θα αντιμετωπίσει μάλλον ή τον Γάλλο Borot ή τον Keita από το Μαλί οι οποίοι είχαν κυριαρχήσει στο Προολυμπιακό. Οπότε είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Και το άλλο γκρουπ είναι δύσκολο αφού έχει Κορεάτη και Κινέζο.
Δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα αλλά μπορεί να τσιμπήσουμε ένα μετάλλιο και γιατί όχι 2.


Για την ομάδα του ανσαμπλ δεν το είδα αλλά διάβασα τα παράπονα που έγιναν. Γενικώς η γυμναστική, καταδύσεις, συγχρονισμένη είναι λίγο σαν τα καλλιστεία αφού οι κριτές αποφασίζουν.
asxetos
Σχόλιο έκανε ο Γιαννάκης στη δήλωση του Ρογκ περί χρυσού μεταλλίου στο ντόπιγκ:

«Αδικεί πολύ την προσπάθεια των Ελλήνων αθλητών. Όμως, η θέληση που υπάρχει για την ενασχόληση με τον αθλητισμό θα τον διαψεύσει στο μέλλον».
panos75
Καλά μιλάμε ο άνθρωπος είναι καραγκιόζης από τους λίγους.
Εδώ επέπληξε τον Μπολτ γιατί λέει με τους πανηγυρισμούς του δεν έδειχνε σεβασμό προς τους αντιπάλους. Προφανώς αφού έλυσε όλα τα προβλήματα του διεθνούς ολυμπιακού κινήματος, είπε ν'ασχοληθεί και μ'αυτό. icon_drunk.gif

Που 'σαι ρε Χουανίτο; (που θα 'λεγε κι'η Πετραλιά)
stefan
Ηττα και για την Κουβαρη με 3-1(0-0,2-0,1-1) 68.gif 68.gif

Πλεον περιμενουμε τον Νικολαιδη μηπως και παρουμε καμια χαρα..
panos75
Απίστευτη ατάκα από το troktiko, το οποίο δεν έχει αφήσει σε χλωρό κλαρί τον Κυριακού τις τελευταίες μέρες:

"Επειδή συγκλονιστήκαμε θέλουμε να το μοιραστούμε μαζί σας. Η νικήτρια στο μήκος μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό ήταν η Βραζιλιάνα Μάουρεν Μαγγί με 7.04. Μια μικρή λεπτομέρεια.

Η αθλήτρια είχε βρεθεί ΝΤΟΠΕ το 2003 και αποκλείστηκε για 2 χρόνια.

κ.Κυριακού ποια κέρδισε το μήκος γυναικών;

Μη, μη, μη. Δεν κάνει να πείτε το όνομα της. Είναι νεκρή!"
center
«Είναι ιδιαίτερα τιμητική η πρόταση της ΕΟΕ, να κρατήσω τη σημαία κατά τη διάρκεια της τελετής λήξης. Βρίσκομαι εδώ, γιατί ο Αλέξανδρος είναι πολύ καλός μου φίλος. Πιστεύω ότι είναι σε θέση να πάρει το μετάλλιο. Εφόσον κατακτήσει το χρυσό, τότε θα προτείνω στην ΕΟΕ να πάρει εκείνος τη σημαία», δήλωσε η Πηγή Δεβετζή.

από sport-fm.gr

μπράβο και στους 2!!!
Στον Αλέξανδρο που βρίσκεται στον τελικό, και στην Πηγή γιατί εκτός από το μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, πρέπει να της δώσουμε και μετάλλιο για το ήθος της!!!
41.gif 41.gif
Senaril
άντε και την πήραμε την πρώτη χαρά!
στον τελικό ο Νικολαϊδης μπας και δούμε κι ένα χρυσό!!!
kaukasios
ξερει κανεις ποτε ειναι ο τελικος;για τον νικολαιδη εννοω.
jois21
15.20
nikefalin
Eλλάδα σχεδόν τέλος για αυτούς τους αγώνες με την επιβεβαίωση ενός τεράστιου αθλητή (που αν δεν είχε σπάσει το πόδι του στο Σύδνευ θα είχε κι άλλο μετάλλιο), του Αλέξανδρου Νικολαίδη , ενός παιδιού που όταν τον ρώτησαν μετά τον ημιτελικό "πως πήρε τον πόντο στο τέλος από το Νιγηριανό?" είπε με απλότητα " όπως η εθνική μπάσκετ " και η μοίρα του επεφύλαξε το ίδιο ακριβώς για τον τελικό που έχασε στο τέλος από τον Κορεάτη.

Πέρα από το αργυρό μετάλλιο ο Αλέξανδρος μπαίνει στο πάνθεον των αθλητών του Ταε Κβο Ντο με 2 Ολυμπιακά μετάλλια (ο Ιρανός Σαιντ και ο Αμερικανός Στηβ Λόπεζ έχουν 3 και ο Γάλλος Ζεντίλ και ο Ταιβανένος Τσου Μου Γιεν έχουν επίσης από 2). Να είναι υγιής και καλά και αν θέλει και ο ίδιος να τον καμαρώσουμε και στο Λονδίνο.
Για τη σημαία , τι θα γίνει αν την κρατήσουν και η Πηγή και ο Αλέξανδρος που είναι και φιλαράκια ? Ή και για αυτό θα μας φάει το πρωτόκολλο ? Ήμαρτον

Τελευταία συμμετοχή αύριο τα ξημερώματα στις 6 παρά 10 για την εθνική πόλο που διεκδικεί την 7η θέση και την άτυπη ρεβάνς από τους Αυστραλούς.

edit : για τις διαμαρτυρίες για τη διαιτησία δεν έχω άποψη, αν κάποιος ξέρει από το άθλημα του ταε κβο ντο ας μας δώσει τα φώτα του/της. Σημειώνω πάντως την αντίδραση του Κουβανού Μάτος που έπαιξε για το χάλκινο μετάλλιο στην ίδια κατηγορία και χτύπησε με κλωτσιά το διαιτητή (και αποβλήθηκε από τους αγώνες και από την τελική κατάταξα) , αν και στα δυνατά σπορ η αδρεναλίνη ανεβαίνει πιο εύκολα.
panos75
Εγώ χάρηκα περισσότερο γιατί ο Νικολαϊδης μετά από δύο άσχημα φινάλε σε Ολυμπιακούς αγώνες, αυτή τη φορά τέλειωσε τις υποχρεώσεις του όρθιος και χαμογελαστός.
Είναι φανερό και από τις δηλώσεις του πως έχει ωριμάσει σαν άνθρωπος και χάρηκε τη συμμετοχή του στους αγώνες χωρίς άγχος.

QUOTE
edit : για τις διαμαρτυρίες για τη διαιτησία δεν έχω άποψη, αν κάποιος ξέρει από το άθλημα του ταε κβο ντο ας μας δώσει τα φώτα του/της. Σημειώνω πάντως την αντίδραση του Κουβανού Μάτος που έπαιξε για το χάλκινο μετάλλιο στην ίδια κατηγορία και χτύπησε με κλωτσιά το διαιτητή (και αποβλήθηκε από τους αγώνες και από την τελική κατάταξα) , αν και στα δυνατά σπορ η αδρεναλίνη ανεβαίνει πιο εύκολα.


Αυτός είναι ένας λόγος που αν και συμπαθώ γενικά τα βαριά/δυναμικά αθλήματα, δεν ''καίγομαι'' να παρακολουθήσω πυγμαχία και ταε κβον ντο. Πολλές φορές έχεις την εντύπωση ότι άλλα βλέπεις εσύ και άλλα δίνουν οι κριτές, πράγμα που φέρνει δυσαρέσκεια και καχυποψία.
Πάντως ήταν το δεύτερο κρούσμα στη φετινή διοργάνωση μετά από τον Σουηδό παλαιστή που πέταξε το μετάλλιο του στη διάρκεια της απονομής.
nikefalin
Ντοπέ ο Ραζορόνοφ - άλλος ένας "νεκρός" κατά Κυριακού tongue.gif

Ένα νέο κρούσμα ντόπινγκ, το έκτο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου έγινε γνωστό το Σάββατο (23/8) από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή. Η ΔΟΕ ανακοίνωσε ότι ο αρσιβαρίστας, Ιγκόρ Ραζορόνοφ βρέθηκε θετικός στην απαγορευμένη ουσία ναδρολόνη.

Ο Ουκρανός αθλητής, χάλκινος ολυμπιονίκης πριν από τέσσερα χρόνια στην Αθήνα, υποβλήθηκε σε έλεγχο στις 18 Αυγούστου, μετά το τέλος των προσπαθειών του στην κατηγορία των 105 κιλών, όπου κατέλαβε την 6η θέση. Έπειτα από αυτή την εξέλιξη και μετά από σχετική απόφαση της ΔΟΕ ο 33χρονος ακυρώθηκε, ενώ αντιμετωπίζει ποινή αποκλεισμού δύο ετών.

Η ακύρωση του Ραζονόροφ διαφοροποίησε και τη γενική κατάταξη της κατηγορίας. Στα 105 κιλά αγωνίστηκε και ο Νίκος Κουρτίδης, ο οποίος πλέον θα κερδίσει μια θέση, ανεβαίνοντας στην 9η θέση της σχετικής λίστας.
stefan
QUOTE(nikefalin @ Aug 23 2008, 16:23 ) *
edit : για τις διαμαρτυρίες για τη διαιτησία δεν έχω άποψη, αν κάποιος ξέρει από το άθλημα του ταε κβο ντο ας μας δώσει τα φώτα του/της. Σημειώνω πάντως την αντίδραση του Κουβανού Μάτος που έπαιξε για το χάλκινο μετάλλιο στην ίδια κατηγορία και χτύπησε με κλωτσιά το διαιτητή (και αποβλήθηκε από τους αγώνες και από την τελική κατάταξα) , αν και στα δυνατά σπορ η αδρεναλίνη ανεβαίνει πιο εύκολα.


To σιγουρο ειναι οτι ο Νικολαιδης αδικηθηκε 2 φορες οταν καταφερε να περασει χτυπημα στο κεφαλι(2 ποντοι το χτυπημα αυτο) και δεν του δοθηκαν δηλαδη 4 ποντοι.
Τελικα το πηρε το χτυπημα αυτο με την 3η..

Και στα προημιτελικα γυναικων στο ταε κβο ντο (δεν θυμαμαι κατηγορια) υπηρχαν παρατραγουδα σημερα,καθως σε αγωνα μεταξυ Κινεζας και Βρετανης,η κοπελα απο την Αγγλια εχανε 0-1,στο τελευταιο δευτερολεπτο του αγωνα καταφερε χτυπημα στο κεφαλι και δεν της καταλογιστηκαν οι 2 ποντοι.Αλλα μετα το τελος του αγωνα εκανε ενσταση και δικαιωθηκε απο το video.
nikefalin
τέλειωσε και η Εθνική Πόλο με τη νίκη-ρεβάνς επί της Αυστραλίας με 9-8 κατακτώντας την 7η θέση.
Η θέση είναι αντίστοιχη του μπάσκετ, δηλ. δεν είναι επιτυχία αλλά ούτε και καταστροφή, με τις νίκες της στα τελευταία παιχνίδια η ομάδα έσωσε την υπόληψη και την αξιοπρέπεια της παίρνωντας μια από τις καλύτερες θέσεις μετά την 4η της Αθήνας και την 6η στην Ατλάντα
NBAholic
Οι Ολυμπιακοί ήρθαν, διεξήγησαν και απήλθαν, αλλά από τη στιγμή που τα χρυσά μετάλλια δεν προέκυψαν (και φυσικά τα ρομαντικά περί του μεγαλείου της συμμετοχής ουδέναν αφορούν), ίσως και για να μη "σπηλώσουμε" το πρόσφατο παρελθόν του 2004, ο καθημερινός αθλητικός Τύπος έμεινε καθηλωμένος στην ποδοσφαιρική κοσμάρα του, κάνοντας αναφορές στα ψιλά, που παραπέμπουν περισσότερο σε μεσογειακό πρωτάθλημα κολύμβησης παρά στο μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του πλανήτη. Τη μυριζόμασταν εξαρχής βέβαια την αποτυχία και ο ενθουσιασμός ήταν πολύ μικρότερος από αυτόν προηγούμενων διοργανώσεων...


Κι ενώ όλα αυτά τα ωραία συμβαίνουν εδώ, κάποιος Μάρτιν Ρότζερς, αρθρογράφος, μεταξύ άλλων, της London Daily Mirror, φροντίζει να περάσει στους Ολυμπιακούς της Αθήνας γενεές δεκατέσσερις, επικαλούμενος την, ομολογουμένως, ανύπαρκτη αξιοποίηση των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, σαν το στοιχείο που, υποτίθεται, κατέστρεψε ολοκληρωτικά τη συνολική κληρονομιά των αγώνων. Παράλληλα, εξυψώνει τους αντίστοιχους του Πεκίνου σε επίπεδα θεογκόμενας και άνω.

Το άρθρο παρακάτω και τα συμπεράσματα δικά σας:

http://sports.yahoo.com/olympics/news?slug...=yhoo&type=lgns
jois21
Δε βλεπω να υπερβαλει. Στην Αθηνα ειναι οπως τα λεει και ακομα χειροτερα.
Η υπερτατη απογοητευση γυρο απο τα ολυμπιακα εργα (σε βαθμο να καιγεται η ολυμπια) σε συνδιασμο με την προβολη της χωρας ως πατριδα του ντοπινγκ φθηρει και παραφθηρει το πνευμα των αγωνων. Ο ξενος -σωστα- παρατηρει την επιδεικτικη αδιαφορια του ελληνα πανω σε οτιδηποτε "ολυμπιακο", υλικο και μη, και καλα κανει και γραφει οτι γραφει.
Το μονο περιεργο στο αρθρο ειναι η σιγουρια του συγγραφεα για την αξιοποιηση των κινεζικων ολυμπιακων ακινητων...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.