Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Barcelona
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
jazz thrilos
QUOTE(jazz thrilos @ Mar 15 2018, 19:05 ) *
Δεν είναι οτι θεωρώ τον εαυτό μου και τον πιο αισιόδοξο οπαδό του Ολυμπιακού, ούτε και θεωρώ την Μπαρτσελόνα εύκολη λεία σε οποιαδήποτε κατάσταση κι αν βρίσκεται. Απόψε όμως δεν μπορώ να φανταστώ οτιδήποτε άλλο εκτός απο νίκη του Ολυμπιακού με τουλάχιστον 10 πόντους διαφορά και άνω.

Κάτι το καλό φεγγάρι που βρισκόμαστε, κάτι οι απουσίες της Μπαρτσελόνα σήμερα, κάτι ο Ερτέλ και ο Τόμιτς που αν τους ανοίξεις ένα friskies για γάτες στην base line θα πέσουν κατυεθείαν μέσα στην κονσέρβα, νομίζω οτι καθιστούν τον Ολυμπιακό αδιαφιλονίκητο φαβορί.

Για την περίπτωση Χόλις, δεν είμαι σίγουρος οτι θα βρει και πολύ χρόνο (και) σήμερα, παρά την απουσία Παπανικολάου. Νομίζω οτι ο Σφαιρό τον έχει ξεγράψει και το έχει δείξει. Οπότε μάλλον θα πάμε με 25 λεπτά Παπαπέτρου και σχήματα με τρια γκαρντ, αντε και κανά εξάλεπτο ο Χόλις.

Ελπίζω και περιμένω να δω τον Τιλί να παίρνει περισσότερο χρόνο σιγά σιγά καθώς επίσης και τον Μπράουν να παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο για να μπει στο πνεύμα της ομάδας.


Δέχομαι συγχαρητήρια για τις σατανικά εύστοχες προβλέψεις μου.... hammer.gif

Τουλάχιστον έπεσα μέσα για τον Χόλις, 4 λεπτά έπαιξε περίπου. Εντωμεταξύ ο εξολοθρευτής έγραψε ακόμα ένα -3 στο ranking. Δεν πειράζει, τουλάχιστον είναι μπαρουτοκαπνισμένος.

Δεν θα μιλήσω για τους παίχτες, ήταν όλοι τραγικοί με τον έναν ή άλλο τρόπο. Ο κόουτς απόψε είχε μια κακή βραδιά. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν θυμάμαι ούτε μια φορά είτε ο Μιλου είτε ο Μακλίν να διεκδικούν ριμπάουντ κάτω απο την ρακέτα μας. Συνεχώς αλλαγές στην άμυνα με αποτέλεσμα οι ψηλοί να μένουν κολλημένοι στην περιφέρεια μία με τον Ρίμπας μία με τον Ερτέλ. Μία, δύο, τρεις φορές, δεν το βλέπεις βρε κόουτς;

Κακό rotation. Απο κάποια στιγμή και μετά έγινε τόσο νευρικός που έκανε συνεχώς αλλαγές χάντμπολ. Επιθετικά έχουμε τους Τόμιτς και Κλαβέρ με τρία φάουλ αρκετά νωρίς και αντί να ακουμπήσουμε την μπάλα σε Μιλουτίνοφ ή Μακλιν, τουβλάρουμε ασταμάτητα απο το τρίποντο. Και να πεις οτι είμαστε ομάδα ατομικού ταλέντου κι έχουμε τίποτα χαρισματικούς σουτέρ, πάει κι έρχεται. Αλλά με Βαγγέλη στα 0/4, Μπράουν στα 0/4, Σπανούλη στο 1/5 και αρκετούς ακόμα με 0/1, ήταν λίγο εκνευριστικό το θέαμα.

Δεν ξέρω τι έχει γίνει και δεν μπορούμε να χάσουμε αξιοπρεπώς φέτος. Η τριαντάρα κινδυνεύει να μας γίνει συνήθεια. Ελπίζω να μην είναι η αρχή μιας ακόμα κοιλιάς. Έχουμε μπει στην τελική ευθεία κι εκτός απο το οτι χρειαζόμαστε νίκες για να μέινουμε στις θέσεις 2-3, πρέπει να αρχίσουμε να παίζουμε και σταθερά καλό μπάσκετ αν θέλουμε να μπούμε με καλές πιθανότητες στα play offs.

Υ.Γ.: Οι οργανωμένοι σήμερα φώναζαν "Σφαιρόπουλος, περε περεουμ περε περε". Η πιο τρανταχτή απόδειξη οτι αν "κερδάμε" τον Παναθηναικό τότε όλα καλά. Τι άλλο θα ακούσουμε στο αυτό το έρμο το ΣΕΦ...
john wick
Ντάξει το εν λόγω σύνθημα ακούστηκε φρονώ λόγω του πένθους για τον πατέρα του ..
basket72
QUOTE (john wick @ Mar 16 2018, 00:19 ) *
και εκεί που το μπινελίκι πάει σύννεφο (στα διάφορα forums τον έχουν περάσει πριονοκορδέλα τον Μάντζαρη..) , τον έχω ικανό τον Ολυμπιακό για 2πλό την αλλη εβδομαδα στην Τσσκα..


ο Παπαδογιαννης εγραψε ότι πλέον απομακρυνεται το ενδεχόμενο ελληνικού εμφυλίου..μήπως ειναι λιγο νωρίς λέω εγω ?????



Εγώ δεν το έχω με την ανθρωποφαγία, έτσι κι αλλιώς τα λέμε οι περισσότεροι εδώ μέσα ότι ο Μάντζαρης για φέτος πρέπει να πάει 5ος περιφερειακός.

Τον Παναθηναϊκό τον βλέπω για 5ο με μικρές πιθανότητες για 6ο. Εμάς για τρίτους με μικρές πιθανότητες για δεύτερους. Αν κάτσει και βγούμε εμείς 3οι κι εσείς 6οι, θα είναι αποτέλεσμα πολλών εκπλήξεων. Δεν το βλέπω και πολύ πιθανό. Μάλλον με Ζαλγκίρις ή και Μπασκόνια ή Χίμκι μας βλέπω και εσάς στάνταρ με τη Ρεάλ.

Το έγραφα και μεσοβδόμαδα πάντως ότι στα πλει-οφ θα πέσουν κορμιά και λογικά θα έχουμε 5α ματς, ενδεχομένως και σπάσιμο έδρας. Το μόνο καλό από την αποψινή συντριβή είναι ότι το συμπεριέλαβε στις δηλώσεις του και ο κόουτς που περνά όντως δύσκολες ώρες ο άνθρωπος.
'
Joda
QUOTE (rankin @ Mar 15 2018, 22:42 ) *
Ηταν απο τα παιχνίδια που λες οτι έστω απο εγωισμό, η τέταρτη περίοδος τους θα ειναι καλύτερη απο συνήθως και αυτοι με το ζόρι έβαλαν 10 πόντους και κόντεψαν να φάνε 30
Ανεπίτρεπτη εμφάνιση
χαμηλή συγκέντρωση και παρατεταμένο ντεφορμάρισμα των πάντων πλην Σπανουλη, Μιλουτίνοφ, Πριντεζη, Μακλιν που το πάλεψαν αλλά .....

Οπως και να χει, δε θα το κρατήσω κι ολας γιατί η ομάδα αυτή με έχει συνηθίσει φέτος σε βραδιές σαν και αυτην .
Το έχουμε πει οτι η διακύμανση στην απόδοση της ομάδας ειναι τεράστια φέτος. Δε ξέρω το γιατί. Ισως οι εντός της ομάδας να γνωρίζουν καλύτερα. Υπάρχουν πάντως παιχνιδια που πάμε άδειοι και παιχνίδια που τρώμε σίδερα.
Θεωρώ πως ηταν απο τα παιχνίδια που πήγαμε να πάρουμε στο ρελαντί και την πατήσαμε
Μη ξεχνάμε δε οτι η Μπαρτσελόνα στις καλές τις βραδιές κάνει κηδείες. Ρωτήστε τη Ρεαλ που έφαγε 34 τις προάλλες.
Κάτι ανάλογο πάθαμε και εμείς.

Δε πειράζει. Πάμε για το επόμενο και βλέπουμε....


Το ανησυχητικο ειναι οτι οι 20-30αρες και τα ρεκορ εχουν γινει συνηθειο και δεν μας πειραζει πια..ουτε καν αντισταση..
Τι Μπαμπεργκ,Μπασκονια,2 φορες με την Μπαρτσα, Αεκ να μας παιρνει το κυπελλο κυριαρχωντας στον αγωνα,τι κατι περισσοτερες ηττες απο το 2005 στο ελληνικο πρωταθλημα,5 ηττες συνεχομενες απο Παο κτλ.. Σαν πολλα μαζευονται?!!
qspock
Ο Παπαδογιαννης σωστα γραφει πως απομακρυνεται το ενδεχομενο εμφυλιου αφου τοποθετει λογω προγραμματος τον ΠΑΟ στις θεσεις 7-8 κι οχι στις 5-6. Με το προγραμμα που εχει και την αποδοση του, ειναι λογικο. Επισης λογικο ειναι ο Ολυμπιακος να βγει 3ος, αν και συνεχιζω να πιστευω πως η 2η θεση ειναι πιθανοτερη. Ας δουμε και τι θα γινει στη Μοσχα, αμα κανει εκει κανα κουφο και κερδισει ανατρεπονται ολα.

Η Ζαλγκιρις που φανταζει ευκολη αντιπαλος δε ξερω αν ειναι προτιμοτερη γιατι φετος ο Ολυμπιακος οταν μπαινει χαλαρος στο παιχνιδι, δεν αστειευεται, τρωει 30ρες! Μηπως να παιξει με κανεναν βαρβατο αντιπαλο γιατι αλλιως δε τους βλεπω καλα...
papp7
QUOTE (jazz thrilos @ Mar 16 2018, 00:28 ) *
Δέχομαι συγχαρητήρια για τις σατανικά εύστοχες προβλέψεις μου.... hammer.gif

Τουλάχιστον έπεσα μέσα για τον Χόλις, 4 λεπτά έπαιξε περίπου. Εντωμεταξύ ο εξολοθρευτής έγραψε ακόμα ένα -3 στο ranking. Δεν πειράζει, τουλάχιστον είναι μπαρουτοκαπνισμένος.

Δεν θα μιλήσω για τους παίχτες, ήταν όλοι τραγικοί με τον έναν ή άλλο τρόπο. Ο κόουτς απόψε είχε μια κακή βραδιά. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν θυμάμαι ούτε μια φορά είτε ο Μιλου είτε ο Μακλίν να διεκδικούν ριμπάουντ κάτω απο την ρακέτα μας. Συνεχώς αλλαγές στην άμυνα με αποτέλεσμα οι ψηλοί να μένουν κολλημένοι στην περιφέρεια μία με τον Ρίμπας μία με τον Ερτέλ. Μία, δύο, τρεις φορές, δεν το βλέπεις βρε κόουτς;

Κακό rotation. Απο κάποια στιγμή και μετά έγινε τόσο νευρικός που έκανε συνεχώς αλλαγές χάντμπολ. Επιθετικά έχουμε τους Τόμιτς και Κλαβέρ με τρία φάουλ αρκετά νωρίς και αντί να ακουμπήσουμε την μπάλα σε Μιλουτίνοφ ή Μακλιν, τουβλάρουμε ασταμάτητα απο το τρίποντο. Και να πεις οτι είμαστε ομάδα ατομικού ταλέντου κι έχουμε τίποτα χαρισματικούς σουτέρ, πάει κι έρχεται. Αλλά με Βαγγέλη στα 0/4, Μπράουν στα 0/4, Σπανούλη στο 1/5 και αρκετούς ακόμα με 0/1, ήταν λίγο εκνευριστικό το θέαμα.

Δεν ξέρω τι έχει γίνει και δεν μπορούμε να χάσουμε αξιοπρεπώς φέτος. Η τριαντάρα κινδυνεύει να μας γίνει συνήθεια. Ελπίζω να μην είναι η αρχή μιας ακόμα κοιλιάς. Έχουμε μπει στην τελική ευθεία κι εκτός απο το οτι χρειαζόμαστε νίκες για να μέινουμε στις θέσεις 2-3, πρέπει να αρχίσουμε να παίζουμε και σταθερά καλό μπάσκετ αν θέλουμε να μπούμε με καλές πιθανότητες στα play offs.

Υ.Γ.: Οι οργανωμένοι σήμερα φώναζαν "Σφαιρόπουλος, περε περεουμ περε περε". Η πιο τρανταχτή απόδειξη οτι αν "κερδάμε" τον Παναθηναικό τότε όλα καλά. Τι άλλο θα ακούσουμε στο αυτό το έρμο το ΣΕΦ...




Φιλε μου μια χαρα τα ειπες, ουτε και ο πιο απαισιοδοξος ολυμπιακος δεν θα πιστευε σε τετοια εμφανιση-ηττα.
Παρολα αυτα επειδη με βαλενθια και μπαμπεργκ δεν ηταν σοβαροι αλλα κερδισαμε και σκεπαζαμε κατω απο το χαλι την μετρια εμφανιση, καλο θα τους κανει η σημερινη ηττα θα προσγειηθουν λιγο ατσαλα αλλα θα ταρακουνηθουν αρκετα.
Quincy
QUOTE(papp7 @ Mar 15 2018, 23:27 ) *
Φιλε μου μια χαρα τα ειπες, ουτε και ο πιο απαισιοδοξος ολυμπιακος δεν θα πιστευε σε τετοια εμφανιση-ηττα.
Παρολα αυτα επειδη με βαλενθια και μπαμπεργκ δεν ηταν σοβαροι αλλα κερδισαμε και σκεπαζαμε κατω απο το χαλι την μετρια εμφανιση, καλο θα τους κανει η σημερινη ηττα θα προσγειηθουν λιγο ατσαλα αλλα θα ταρακουνηθουν αρκετα.


Δεν πιστεύω ότι υποτιμήθηκε ο αντίπαλος σήμερα, ή ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο γενικά στον Ολυμπιακό τα τελευταία 5 χρόνια. Στο δικό μου μυαλό ο Ολυμπιακός αποδίδει στο 110% και κερδίζει χάρη στο πάθος, την ενέργεια και την συγκέντρωση που καλύπτουν την έλειψη ποιότητας και ατομικού ταλέντου. Βράδυα σαν κι αυτά είναι λίγο δύσκολο υπάρχει τέτοιο κίνητρο, εκτός κι αν λέγεσαι Σπανούλης, και δεν το βρίσκω παράλογο. Η φετινή σεζόν ειδικά μου δείχνει κάτι τέτοιο με τις 30αρες από ομάδες που είναι είτε εκτός 8αδας είτε οριακά σε αυτήν, αλλά και με τις νίκες -κυρίως τις εκτός έδρας- απέναντι στους βασικούς ανταγωνιστές της 4αδας.

Τον αγώνα δεν τον είδα, αλλά και να τον έβλεπα μάλλον θα το γύριζα στο Maccabi-Khimki κάπου στα μισά, και η ήττα σήμερα ίσως να μην έχει σημασία. Δεν πολυπίστευα ότι θα έπαιρνε την πρωτιά ο Ολυμπιακός -δεν θεωρώ ότι την αξίζει κιόλας εδώ που τα λέμε- απλά τέτοιες βραδυές τις περίμενα αφού θα εξασφαλιζόταν πρώτα και μαθηματικά η τρίτη θέση. Όπως στα τελευταία τρια παιχνίδια της περσυνής σεζόν.
Mr_Cadwell
Κρίμα που Ολυμπιακός έχασε το ματς σήμερα γιατί θα είχε και την δυνατότητα επιλογής αντιπάλου με την Ζαλγκίρις την τελευταία αγωνιστική.

Τι εννοώ:
Αν τα πράγματα έρθουν λογικά και η Τσσκα κερδίσει αύριο την Φενέρ αλλά και εμάς την επόμενη αγωνιστική,αυτό θα σήμαινε,με την προϋπόθεση πως ένας εκ των Ολυμπιακό και Φενερ δεν "γκελαρε" μέχρι τέλους, θα φτάναμε τελευταία αγωνιστική ισοβαθμόντας με Φενερ στην θέση 2 όπου υπερισχύουμε.
Το θέμα ειναι ότι χρονικά παίζουμε τελευταίοι και άμα πχ. μας συνέφερε να απόφυγουμε τον 7ο(πχ.Πάο) καθόμασταν χάναμε όμορφα και ωραία από τον κολλητό του Σπανούλη και παίζαμε με τον 6ο.

Τέλος πάντων,σκόρπιες σκέψεις χωρίς κάποιο ιδιαίτερο νόημα εδώ που φτάσαμε.

Στα του παιχνιδιού,τραγική εμφάνιση από όλους πλην Σπανούλη,Μακλιν και Πρίντεζη που προσπαθήσαν αλλά δεν κατάφεραν και πολλά. Μάντζαρης Ρόμπερτς Μπράουν Στρέλνιεκς τραγικοί και όταν δεν οργανώνουν οι κοντοί έστω και στο 30%,χαιρετάς και πας στο επόμενο.
Συνεχίζουμε λοιπόν.

ΥΓ1: Ανελέητο κράξιμο σε Μάντζαρη που έχει προσφέρει τόσα χρόνια και φοβερή ασυλία σε Σφαιρόπουλο ο οποίος τακτικά έχασε τα αυγά και τα πασχάλια σήμερα.(Αναφέρω χωρίς να λέω ότι πρέπει να σταματήσει η στήριξη σε Σφαιρό(τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει η σαιζόν. mellow.gif )
ΥΓ2: Με το σημερινό αποτέλεσμα πάντως δεν ξέρω κατά πόσο o ελληνικός εμφύλιος αποφεύγεται.Δεν θα μου φανεί παράξενο ο Παναθηναικός να κάνει ένα 3/5 και να τερματίσει με 17 νίκες(παίζει σε θέσεις από 5-7) κερδίζοντας ένα ματς εκτός και τα 2 εντός.
Conan1982
Δεν θα κάτσω να σχολιάσω ένα παιχνίδι που για κάποιον λόγο το παρατήσαμε, και αν και κράζω τον Μάντζαρη εδώ ποιον να πιάσω και ποιον να αφήσω.
Βαθμολογικά πάντως δεν νομίζω να χάσαμε την 2η θέση ακόμα, αν κερδίσει η ΤΣΣΚΑ σήμερα (που βασικά προβλέπω Φενέρ) συνεχίζουμε να έχουμε πλεονέκτημα έναντι της Φενέρ αρκεί να κερδίσουμε την ΤΣΣΚΑ εμείς που με τις διακυμάνσεις που έχουμε δεν είναι απίθανο.
basket72
QUOTE (Conan1982 @ Mar 16 2018, 09:38 ) *
Δεν θα κάτσω να σχολιάσω ένα παιχνίδι που για κάποιον λόγο το παρατήσαμε, και αν και κράζω τον Μάντζαρη εδώ ποιον να πι
άσω και ποιον να αφήσω.
Βαθμολογικά πάντως δεν νομίζω να χάσαμε την 2η θέση ακόμα, αν κερδίσει η ΤΣΣΚΑ σήμερα (που βασικά προβλέπω Φενέρ) συνεχίζουμε να έχουμε πλεονέκτημα έναντι της Φενέρ αρκεί να κερδίσουμε την ΤΣΣΚΑ εμείς που με τις διακυμάνσεις που έχουμε δεν είναι απίθανο.


Με τέτοια ήττα σαν τη χθεσινή καλά θα κάνουμε να τη χάσουμε και τη δεύτερη θέση. Δεν είναι πράγμα αυτό φέτος με τις συντριβές. Όπως λένε πολλά και οι μεγάλες νίκες εντός κι εκτός έναντι των άλλων διεκδικητών έτσι λένε κι άλλα τόσα οι 3 25-30αρες που έχουμε μαζέψει κι έπεται και ματς στην κατηφορική Μόσχα.

Για το αποψινό ματς στην Τουρκία, φαβορί είναι η Φενέρ και για λόγους αγωνιστικούς αλλά και λόγω της κουμπαριάς. Και στη Μάλαγα φαβορί έστω κι οριακά είναι ο Παναθηναϊκός, όσο και σε κακή κατάσταση να είναι- δεν είναι εύκολο να κάνει 4 συνεχείς ήττες, άσε που αν χασει απόψε στην Ανδαλουσία θα αρχίσει πια να φοβάται και για την ίδια του την πρόκριση. Επιπροσθέτως λείπει και ο Γεωργιανός γίγαντας, tongue.gif οπότε θα το τσιμπήσουν το διπλό απόψε.

Για το χθεσινό χάλι φταίει όλη σχεδόν η ομάδα, μην τα ρίξουμε σε έναν -δυο για να ξεσπαθώσουμε.

Σαφώς και τους υποτιμήσαμε όπως κάναμε και με την Μπάμπεργκ και με τη Βαλένθια. Όταν μπαίνουμε χωρίς συγκέντρωση και χωρίς ενέργεια τι σημαίνει; Ότι δεν δόθηκε η ανάλογη προσοχή. Άσχετα αν δεν το λέμε, έτσι είναι. Το προπονητικό επιτελείο οφείλει να βρει κίνητρα για τους παίκτες και οι παίκτες οφείλουν να δείχνουν την απαραίτητη διάθεση.
Εκτός κι αν τίθεται θέμα δυνάμεων το οποίο και θα το βρούμε μπροστά μας όταν αρχίσουν τα ζόρικα και τα συνεχή ματς.
rankin
Καλά τώρα, σοβαρά, φταίει ο Σφαιρόπουλος, για την εντός έδρας συντριβή απο τη Μπαρτσελόνα ??
Σοβαρά ομως?

Εγώ δέχομαι οτι ο Σφαιρόπουλος ήταν σε κακή βραδιά, δεν ειχε προετοιμάσει το παιχνίδι καλά, παίρνει χαμηλη βαθμολογία..
Δεκτό.
Ειχε χάσει τον πατέρα του πριν ελάχιστα 24ωρα, και ενδέχεται, λέω δηλαδή, να μην ηταν στα καλά του ο άνθρωπος...
Θα τον σταυρώσουμε για αυτό;
Ok. Αντε να τον σταυρώσουμε!

Οι επαγγελματίες αθλητές παίχτες του Ολυμπιακού, επαναλαμβάνω και υπογραμμίζω τη λέξη επαγγελματίες, τι ακριβώς επραξαν για να δικαιολογήσουν τα ποσά που παίρνουν και την ιδιότητα τους ως επαγγελματίες αθλητές;

Ηταν σε κακή βραδιά η μπειμπι σιτερ - Σφαιροπουλος, και τα μωράκια δεν ξέρανε τι να κάνουν;;;
Αυτο λέμε;

6/30 τρίποντα απο παλικάρια που δεν τα μαζέψαμε απο κανένα καφενείο, ούτε μαζεύτηκα εγώ με τη παρέα μου, μετά τη δουλειά και χτίσαμε το ανοιχτό της γειτονιάς μας....
Τι άλλο να πω;
Φταίει η μπειμπι σιτερ, αν στην άμυνα ξεχάστηκαν καμια 20αρια φορές
Φταίει η μπέιμπι σιτερ, αν η τρανζισιον αμυνα ηταν για τα πανηγύρια και οι παιχτες ξεχνούσαν να επιστρέψουν ή ειχαν κακή ισορροπία ηδη απο την επιθεση .
Φταίει η μπέιμπι σιτερ, που χαναμε μπασίματα και καρφώματα...
Φταιει η μπειμπι σιτερ, αν ο Ερτελ γλέντησε τον εξτερμινέιτορ με κάθε δυνατό και αδύνατο τρόπο

Συγγνώμη αλλά μάλλον κάπου έχουμε υποτιμήσει το ρόλο του ίδιου του παίχτη στο παιχνίδι

Γιατί ο Σπανούλης, ο γέρος, ο παππούς, ο ξοφλημένος, σκίζεται σε κάθε παιχνίδι;
Γιατί ο Πρίντεζης, το κορόιδο, σκίζεται σε κάθε παιχνίδι;
Δεν λέω αν θα τους βγει ή οχι. Λέω αν σκίζονται ή οχι.

Έλλειπε χθες οτι τρίτος που τα δίνει όλα, ο Παπανικολάου, και κατέρρευσε η κυματοσυνάρτηση.

ηταν σε κακό φεγγάρι και ο κοουτς, δεκτό, και οι υπόλοιποι τι κάνανε;;;
Περιμένανε να τους ταΐσει στο στόμα η μαμάκα ;;
Υπενθυμίζω δε, οτι ο κοουτς είχε καλέσει ολα τα διαθέσιμα time out του απο πολύ νωρίς.
Προσπάθησε να τους ξυπνήσει αλλά ο υπνος ηταν βαθύς.

Οπως και να χει, ο Ολυμπιακός απο κάποια στιγμή και μετά το παράτησε το παιχνίδι
Καλώς, αν θέλετε τη γνώμη μου, αφου δεν άξιζε να κυνηγάς ενα χαμένο παιχνίδι

Μαζεύουμε δυνάμεις για τη συνέχεια.
Αυτο στράβωσε. Τέλος. Παμε για άλλα.

Οσο για τον κοουτς, να τραβήξει κανένα αυτάκι (αν και σίγουρα ηδη το κάνει)
Κάποια παλικάρια έχουν κουράσει με την εικόνα τους.

* Ιδίως χθες, θα έπρεπε όλοι να σκιστούν ΚΑΙ για τον προπονητή τους.
**Δε μαζεύτηκαν χθες για προετοιμασία και περιμένουν καθοδήγηση απο τον προπονητή τους. Θα έπρεπε να έχουν συγκέντρωση και να εκτελούν αυτά τα οποία εδώ και μήνες κάνουν σε αγώνες και προπόνηση, ακόμα και αν ο προπονητής τους ειχε κάτσει σπίτι του.
yorgos
QUOTE(rankin @ Mar 16 2018, 10:50 ) *
Καλά τώρα, σοβαρά, φταίει ο Σφαιρόπουλος, για την εντός έδρας συντριβή απο τη Μπαρτσελόνα ??
Σοβαρά ομως?

Εγώ δέχομαι οτι ο Σφαιρόπουλος ήταν σε κακή βραδιά, δεν ειχε προετοιμάσει το παιχνίδι καλά, παίρνει χαμηλη βαθμολογία..
Δεκτό.
Ειχε χάσει τον πατέρα του πριν ελάχιστα 24ωρα, και ενδέχεται, λέω δηλαδή, να μην ηταν στα καλά του ο άνθρωπος...
Θα τον σταυρώσουμε για αυτό;
Ok. Αντε να τον σταυρώσουμε!

Οι επαγγελματίες αθλητές παίχτες του Ολυμπιακού, επαναλαμβάνω και υπογραμμίζω τη λέξη επαγγελματίες, τι ακριβώς επραξαν για να δικαιολογήσουν τα ποσά που παίρνουν και την ιδιότητα τους ως επαγγελματίες αθλητές;

Ηταν σε κακή βραδιά η μπειμπι σιτερ - Σφαιροπουλος, και τα μωράκια δεν ξέρανε τι να κάνουν;;;
Αυτο λέμε;

6/30 τρίποντα απο παλικάρια που δεν τα μαζέψαμε απο κανένα καφενείο, ούτε μαζεύτηκα εγώ με τη παρέα μου, μετά τη δουλειά και χτίσαμε το ανοιχτό της γειτονιάς μας....
Τι άλλο να πω;
Φταίει η μπειμπι σιτερ, αν στην άμυνα ξεχάστηκαν καμια 20αρια φορές
Φταίει η μπέιμπι σιτερ, αν η τρανζισιον αμυνα ηταν για τα πανηγύρια και οι παιχτες ξεχνούσαν να επιστρέψουν ή ειχαν κακή ισορροπία ηδη απο την επιθεση .
Φταίει η μπέιμπι σιτερ, που χαναμε μπασίματα και καρφώματα...
Φταιει η μπειμπι σιτερ, αν ο Ερτελ γλέντησε τον εξτερμινέιτορ με κάθε δυνατό και αδύνατο τρόπο

Συγγνώμη αλλά μάλλον κάπου έχουμε υποτιμήσει το ρόλο του ίδιου του παίχτη στο παιχνίδι

Γιατί ο Σπανούλης, ο γέρος, ο παππούς, ο ξοφλημένος, σκίζεται σε κάθε παιχνίδι;
Γιατί ο Πρίντεζης, το κορόιδο, σκίζεται σε κάθε παιχνίδι;
Δεν λέω αν θα τους βγει ή οχι. Λέω αν σκίζονται ή οχι.

Έλλειπε χθες οτι τρίτος που τα δίνει όλα, ο Παπανικολάου, και κατέρρευσε η κυματοσυνάρτηση.

ηταν σε κακό φεγγάρι και ο κοουτς, δεκτό, και οι υπόλοιποι τι κάνανε;;;
Περιμένανε να τους ταΐσει στο στόμα η μαμάκα ;;
Υπενθυμίζω δε, οτι ο κοουτς είχε καλέσει ολα τα διαθέσιμα time out του απο πολύ νωρίς.
Προσπάθησε να τους ξυπνήσει αλλά ο υπνος ηταν βαθύς.

Οπως και να χει, ο Ολυμπιακός απο κάποια στιγμή και μετά το παράτησε το παιχνίδι
Καλώς, αν θέλετε τη γνώμη μου, αφου δεν άξιζε να κυνηγάς ενα χαμένο παιχνίδι

Μαζεύουμε δυνάμεις για τη συνέχεια.
Αυτο στράβωσε. Τέλος. Παμε για άλλα.

Οσο για τον κοουτς, να τραβήξει κανένα αυτάκι (αν και σίγουρα ηδη το κάνει)
Κάποια παλικάρια έχουν κουράσει με την εικόνα τους.

* Ιδίως χθες, θα έπρεπε όλοι να σκιστούν ΚΑΙ για τον προπονητή τους.
**Δε μαζεύτηκαν χθες για προετοιμασία και περιμένουν καθοδήγηση απο τον προπονητή τους. Θα έπρεπε να έχουν συγκέντρωση και να εκτελούν αυτά τα οποία εδώ και μήνες κάνουν σε αγώνες και προπόνηση, ακόμα και αν ο προπονητής τους ειχε κάτσει σπίτι του.

Συμφωνώ. Και με μένα στον πάγκο, τα βασικά θα έπρεπε να τα κάνουν.
basket72
QUOTE (rankin @ Mar 16 2018, 10:50 ) *
Καλά τώρα, σοβαρά, φταίει ο Σφαιρόπουλος, για την εντός έδρας συντριβή απο τη Μπαρτσελόνα ??
Σοβαρά ομως?


Εγώ είμαι της άποψης ότι όλοι έχουν μερίδιο και στις νίκες και στις ήττες. Αυτός είναι ο κανόνας στον αθλητισμό, δεν θα σταθούμε στις εξαιρέσεις.
Αν οι παίκτες αλωνίζουν τότε είναι και δουλειά του προπονητή. Η δουλειά του προπονητή δεν περιορίζεται μονάχα στην στελέχωση, στη φυσική κατάσταση και στο τακτικό κομμάτι, υπάρχει και το κομμάτι της ψυχολογικής προετοιμασίας και αυτό των κινήτρων για τους αθλητές.

Όταν χάνεις 27 πόντους εντός από την αποδεκατισμένη Μπάρτσα φταίνε πολλοί και πολλά.¨Οπως προείπα ήταν τέτοιο το χθεσινό χάλι που δεν μπορούμε να τα ρίξουμε σε έναν ή δυο προκειμένου να μα φύγει η ζοχάδα.
Πόσο μάλλον όταν αυτός ο ένας είναι ο προπονητής ο οποίος έχει χάσει τον πατέρα του αυτές τις μέρες. (Το επισήμανα χθες σε άλλο μου ποστ).

Δεν θα συμφωνήσω ότι από τη στιγμή που βλέπαμε ότι το ματς έχει χαθεί, έπρεπε να το παρατήσουμε. Όφειλαν να προσπαθήσουν ακόμα περισσότερο να μαζέψουν όσο γίνεται τη διαφορά πόσο μάλλον όταν αυτή ήταν η τρίτη συντριβή τους φέτος.
Δεν παίζουμε και κάνα ματς σταθμό το ΣΚ ώστε να φυλάξουν δυνάμεις.

rankin
QUOTE(yorgos @ Mar 16 2018, 11:05 ) *
Συμφωνώ. Και με μένα στον πάγκο, τα βασικά θα έπρεπε να τα κάνουν.

Ε μα....

QUOTE(basket72 @ Mar 16 2018, 11:10 ) *
Εγώ είμαι της άποψης ότι όλοι έχουν μερίδιο και στις νίκες και στις ήττες. Αυτός είναι ο κανόνας στον αθλητισμό, δεν θα σταθούμε στις εξαιρέσεις.
Αν οι παίκτες αλωνίζουν τότε είναι και δουλειά του προπονητή. Η δουλειά του προπονητή δεν περιορίζεται μονάχα στην στελέχωση, στη φυσική κατάσταση και στο τακτικό κομμάτι, υπάρχει και το κομμάτι της ψυχολογικής προετοιμασίας και αυτό των κινήτρων για τους αθλητές.


Φυσικά και ολοι μαζί κερδίζουν, όπως και ολοι μαζί χάνουν

Παρόλα αυτά, παθαίνει μια γαστρεντερίτιδα ολο το προπονητικό τιμ και κατεβαίνουμε να παίξουμε χωρίς καθόλου προπονητή ενα βράδυ. Κάθεται στο πάγκο ο γυμναστής

Αυτο σημαίνει οτι οι επαγγελματίες αθλητές, θα ξεχάσουν ακόμα και τα βασικά, θα παίζουν χωρίς κίνητρο και θα δίνουν εικόνα καφενείου;

Σορι γκάις, αλλα θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά επαγγελματία σε αυτό που κάνω, και ποτέ δεν ένιωσα τεράστια εξάρτηση της απόδοσης μου απο την απόδοση των απο πάνω μου,
Βεβαίως, θα με επηρεάσουν οι βλακείες τους, αλλά ο δικός μου επαγγελματισμός δεν μου επιτρέπει να τα κάνω μαντάρα αν δεν έχω επαρκή ή σωστή καθοδήγηση.

Ακόμα δε περισσότερο, δεν περιμένω τη καθοδήγηση των μεγάλων ηγετών, για να μην δείχνω εικόνα ασχέτου. (για την ακρίβεια, οσο λιγότερο ανακατεύονται στα πόδια μου, τόσο περισσότερο τρέχω τα έργα μου, αλλά αυτη ειναι μια διαφορετική κουβέντα)

basket72
QUOTE (rankin @ Mar 16 2018, 11:18 ) *
Ε μα....



Φυσικά και ολοι μαζί κερδίζουν, όπως και ολοι μαζί χάνουν

Παρόλα αυτά, παθαίνει μια γαστρεντερίτιδα ολο το προπονητικό τιμ και κατεβαίνουμε να παίξουμε χωρίς καθόλου προπονητή ενα βράδυ. Κάθεται στο πάγκο ο γυμναστής

Αυτο σημαίνει οτι οι επαγγελματίες αθλητές, θα ξεχάσουν ακόμα και τα βασικά, θα παίζουν χωρίς κίνητρο και θα δίνουν εικόνα καφενείου;

Σορι γκάις, αλλα θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά επαγγελματία σε αυτό που κάνω, και ποτέ δεν ένιωσα τεράστια εξάρτηση της απόδοσης μου απο την απόδοση των απο πάνω μου,
Βεβαίως, θα με επηρεάσουν οι βλακείες τους, αλλά ο δικός μου επαγγελματισμός δεν μου επιτρέπει να τα κάνω μαντάρα αν δεν έχω επαρκή ή σωστή καθοδήγηση.

Ακόμα δε περισσότερο, δεν περιμένω τη καθοδήγηση των μεγάλων ηγετών, για να μην δείχνω εικόνα ασχέτου. (για την ακρίβεια, οσο λιγότερο ανακατεύονται στα πόδια μου, τόσο περισσότερο τρέχω τα έργα μου, αλλά αυτη ειναι μια διαφορετική κουβέντα)



Σε πιστεύω για την επαγγελματική σου ευσυνειδησία αλλά μην θαρρείς ότι είσαι ο κανόνας και μην ξεχνάς ότι είσαι λίγο μεγαλύτερος από τους αθλητές μιας ομάδας μπάσκετ και αρκετά πιο διαβασμένος και συγκροτημένος από τους περισσότερους όπως σε κόβω.

Το παράδειγμα με την ξαφνική γαστρεντέριτιδα όπως και εκείνο του Yorgos τα αφήνω στην άκρη ως τραβηγμένα. Είναι πολύ δύσκολη η θέση του προπονητή, φίλε Γίωργη και η Μπαρτσελόνα είναι πάντα πολύ υπολογίσιμος αντίπαλος για να το πας με "αυτόματο πιλότο".

Δεν είχαμε λοπόν, γαστρεντερίτιδα χθες ούτε και το χθεσινό ήταν μεμονωμένο. Ούτε με τις- επίσης αποκλεισμένες- Μπάμπεργκ και Βαλένθια τα πήγαμε καλά. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να υφίσταται ως τέτοια.

Αφού έπιασες όμως το προσωπικό σου παράδειγμα να του πω ότι είμαι στον χώρο του αθλητισμού πάνω από 3 δεκαετίες (και συνεχίζω και κι ως προπονητής) και μπορώ να σου πω ότι η μισή δουλειά έγκειται στο πόσα θα καταφέρει να σου βγάλει από μέσα σου ο προπονητής. Να σε κάνει να φτάσεις και να ξεπεράσεις όρια που ούτε καν είχες ψυλιαστεί ότι υπάρχουν.

Και βέβαια να σου έχει ενσταλάξει ότι μονάχα οι αλαζόνες υποτιμούν και με αυτό να πορεύεσαι.


Παρόλα αυτά δεν είπα πουθενά ότι το φταίξιμο είναι του προπονητικού επιτελείου και μόνο. Είπα ότι είναι και δικό τους. Το αυτονόητο όταν μιλάμε για τέτοια χάλια που δεν είναι και μεμονωμένα, μάλιστα.
rankin
QUOTE(basket72 @ Mar 16 2018, 11:37 ) *
Το παράδειγμα με την ξαφνική γαστρεντέριτιδα όπως και εκείνο του Yorgos τα αφήνω στην άκρη ως τραβηγμένα. Είναι πολύ δύσκολη η θέση του προπονητή, φίλε Γίωργη και η Μπαρτσελόνα είναι πάντα πολύ υπολογίσιμος αντίπαλος για να το πας με "αυτόματο πιλότο".

Τα βασικά να ειχαν κάνει
Δεν ειπε κανείς να κερδίσουν χωρίς προπονητή.
Ας ειχαν όμως καλύτερη εικόνα, ατομικά.

Επειδή και στη δουλειά μου το βλέπω συχνά, ο κόσμος όντως θέλει έμπνευση και όντως θέλει καθοδήγηση, όμως το πολύ το μπειμπισιτινγκ το βαριέται και η γιαγιά...

Οποιοι δηλαδή, απο κάποια στιγμή και μετά, δεν αρχίζουν να χρειάζονται όλο και λιγότερο μπειμπι σιτινγκ, απλά δεν αξίζουν για να στηριχτείς μελλοντικά πάνω τους.

Δηλαδή εσυ σαν επαγγελματίας προπονητής, δε θες να βλέπεις οτι η πρόοδος των αθλητών σου ειναι και πνευματική;
Οτι χτίζουν χαρακτήρα και δουλεύει το μυαλό τους περισσότερο...
Conan1982
Τζάμπα το αναλύουμε τόσο πολύ, με το συγκεκριμένο ατομικό ταλέντο που έχουμε η ομάδα πρέπει να ακολουθεί πιστά το πλάνο και να παίζει στα "κόκκινα" για να παίρνει τα ματς. αυτό όπως φαίνεται δεν είναι εφικτό σε όλους τους αγώνες, οπότε όταν δεν υπάρχει κίνητρο η ομάδα χαλαρώνει. Κάπου νομίζω ότι αρέσει στους παίκτες να παίζουν και πιο ελεύθερο μπάσκετ γι' αυτό και σε κάποιο σημείο πήγε να γίνει run and gun το παιχνίδι.
Joda
QUOTE (rankin @ Mar 16 2018, 10:50 ) *
Καλά τώρα, σοβαρά, φταίει ο Σφαιρόπουλος, για την εντός έδρας συντριβή απο τη Μπαρτσελόνα ??
Σοβαρά ομως?

Εγώ δέχομαι οτι ο Σφαιρόπουλος ήταν σε κακή βραδιά, δεν ειχε προετοιμάσει το παιχνίδι καλά, παίρνει χαμηλη βαθμολογία..
Δεκτό.
Ειχε χάσει τον πατέρα του πριν ελάχιστα 24ωρα, και ενδέχεται, λέω δηλαδή, να μην ηταν στα καλά του ο άνθρωπος...
Θα τον σταυρώσουμε για αυτό;
Ok. Αντε να τον σταυρώσουμε!

Οι επαγγελματίες αθλητές παίχτες του Ολυμπιακού, επαναλαμβάνω και υπογραμμίζω τη λέξη επαγγελματίες, τι ακριβώς επραξαν για να δικαιολογήσουν τα ποσά που παίρνουν και την ιδιότητα τους ως επαγγελματίες αθλητές;

Ηταν σε κακή βραδιά η μπειμπι σιτερ - Σφαιροπουλος, και τα μωράκια δεν ξέρανε τι να κάνουν;;;
Αυτο λέμε;

6/30 τρίποντα απο παλικάρια που δεν τα μαζέψαμε απο κανένα καφενείο, ούτε μαζεύτηκα εγώ με τη παρέα μου, μετά τη δουλειά και χτίσαμε το ανοιχτό της γειτονιάς μας....
Τι άλλο να πω;
Φταίει η μπειμπι σιτερ, αν στην άμυνα ξεχάστηκαν καμια 20αρια φορές
Φταίει η μπέιμπι σιτερ, αν η τρανζισιον αμυνα ηταν για τα πανηγύρια και οι παιχτες ξεχνούσαν να επιστρέψουν ή ειχαν κακή ισορροπία ηδη απο την επιθεση .
Φταίει η μπέιμπι σιτερ, που χαναμε μπασίματα και καρφώματα...
Φταιει η μπειμπι σιτερ, αν ο Ερτελ γλέντησε τον εξτερμινέιτορ με κάθε δυνατό και αδύνατο τρόπο

Συγγνώμη αλλά μάλλον κάπου έχουμε υποτιμήσει το ρόλο του ίδιου του παίχτη στο παιχνίδι

Γιατί ο Σπανούλης, ο γέρος, ο παππούς, ο ξοφλημένος, σκίζεται σε κάθε παιχνίδι;
Γιατί ο Πρίντεζης, το κορόιδο, σκίζεται σε κάθε παιχνίδι;
Δεν λέω αν θα τους βγει ή οχι. Λέω αν σκίζονται ή οχι.

Έλλειπε χθες οτι τρίτος που τα δίνει όλα, ο Παπανικολάου, και κατέρρευσε η κυματοσυνάρτηση.

ηταν σε κακό φεγγάρι και ο κοουτς, δεκτό, και οι υπόλοιποι τι κάνανε;;;
Περιμένανε να τους ταΐσει στο στόμα η μαμάκα ;;
Υπενθυμίζω δε, οτι ο κοουτς είχε καλέσει ολα τα διαθέσιμα time out του απο πολύ νωρίς.
Προσπάθησε να τους ξυπνήσει αλλά ο υπνος ηταν βαθύς.

Οπως και να χει, ο Ολυμπιακός απο κάποια στιγμή και μετά το παράτησε το παιχνίδι
Καλώς, αν θέλετε τη γνώμη μου, αφου δεν άξιζε να κυνηγάς ενα χαμένο παιχνίδι

Μαζεύουμε δυνάμεις για τη συνέχεια.
Αυτο στράβωσε. Τέλος. Παμε για άλλα.

Οσο για τον κοουτς, να τραβήξει κανένα αυτάκι (αν και σίγουρα ηδη το κάνει)
Κάποια παλικάρια έχουν κουράσει με την εικόνα τους.

* Ιδίως χθες, θα έπρεπε όλοι να σκιστούν ΚΑΙ για τον προπονητή τους.
**Δε μαζεύτηκαν χθες για προετοιμασία και περιμένουν καθοδήγηση απο τον προπονητή τους. Θα έπρεπε να έχουν συγκέντρωση και να εκτελούν αυτά τα οποία εδώ και μήνες κάνουν σε αγώνες και προπόνηση, ακόμα και αν ο προπονητής τους ειχε κάτσει σπίτι του.


Οι 30αρες και οι συντριβες ειναι πολλες φετος και η αντιδραση σε τετοια παιχνιδια απο πλευρας Σφαιροπουλου ειναι ανυπαρκτη.Με λιγα λογια ειναι ανυπαρκτη γιατι πολυ απλα ειναι μετριος προπονητης.Δεν αρκει μονο να παιρνεις τα ταιμ αουτ...πρεπει να ξερεις και τι να κανεις για να αλαξεις την ροη του αγωνα..
Τωρα απο την αλλη για τους παιχτες τι να πρωτοπεις. μεγαλη αδιαφορια χτες και πολλες του υψους και του βαθους εμφανισεις..Κατι πρεπει να γινει με αυτο.
Κατα τα αλλα η Μπαρτσα με την προσληψη του Πεσιτς εχει μεταμορφωθει.Απο το καφενειο που ηταν εγινε ομαδα.
thanath
QUOTE (Joda @ Mar 16 2018, 13:12 ) *
Οι 30αρες και οι συντριβες ειναι πολλες φετος και η αντιδραση σε τετοια παιχνιδια απο πλευρας Σφαιροπουλου ειναι ανυπαρκτη.Με λιγα λογια ειναι ανυπαρκτη γιατι πολυ απλα ειναι μετριος προπονητης.Δεν αρκει μονο να παιρνεις τα ταιμ αουτ...πρεπει να ξερεις και τι να κανεις για να αλαξεις την ροη του αγωνα..
Τωρα απο την αλλη για τους παιχτες τι να πρωτοπεις. μεγαλη αδιαφορια χτες και πολλες του υψους και του βαθους εμφανισεις..Κατι πρεπει να γινει με αυτο.
Κατα τα αλλα η Μπαρτσα με την προσληψη του Πεσιτς εχει μεταμορφωθει.Απο το καφενειο που ηταν εγινε ομαδα.


Άρχισε πάλι η Σφαιροπουλιάδα? Ρε παιδιά μετά από 4 χρόνια θα μάθετε τον coach bullet με τα καλά του και τα κακά του? Κατ' αρχάς αυτά τα 4 χρόνια μόνο αποτυχημένος δεν είναι! Δεν είναι ούτε σούπερ πετυχημένος από την άλλη βέβαια! Όμως πρέπει να του αναγνωρίσετε ότι όντας ο διάδοχος 2 πραγματικά καλύτερων προπονητών του, έχει καταφέρει να κρατήσει τον Ολυμπιακό ψηλά! Οκ έφαγε 30. Ε και? Έχει αποδείξει ότι μετά από γερά χαστούκια φέρνει μεγάλες νίκες φέτος! Στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό! Και φέτος η χρονιά έχει ακόμα 2 στόχους που δεν θα πω το τετριμμένο είναι μέσα. Θα πω ότι θα τους παλέψει όσο μπορεί αυτός και το σύνολό του! Αν θα τα καταφέρει? Δεν είμαι μάντης! Αν δεν τα καταφέρει? Δεν θα σημαίνει ότι είναι κακός προπονητής! Κακός δεν είναι για κανένα λόγο. Ίσως πιο κάτω από τον πρωταθλητισμό που θέλει να κάνει ο ΟΣΦΠ. Το σίγουρο είναι βέβαια ότι αυτά τα 4 χρόνια τα έχει καταφέρει να είναι ανταγωνιστικός και overachiever στην Ευρώπη των δικών του δυνατοτήτων!

Το να πεις ότι δεν παίζει ωραίο, θελκτικό μπάσκετ να το δεχθώ. Όμως αυτός είναι.. Δεν μπορεί να αλλάξει. Και αφού αυτό το μπάσκετ τον πάει μπροστά και είναι ανταγωνιστικός καλά κάνει! Μετά είναι θέμα διοίκησης τι προτιμάει...
rankin
QUOTE(thanath @ Mar 16 2018, 12:29 ) *
Και φέτος η χρονιά έχει ακόμα 2 στόχους που δεν θα πω το τετριμμένο είναι μέσα. Θα πω ότι θα τους παλέψει όσο μπορεί αυτός και το σύνολό του! Αν θα τα καταφέρει?



Καλά, τον ενα στόχο ξέχασε τον απο τώρα για να μην απογοητευτείς αργότερα

Πάμε για την ευρωλίγκα.
Αυτος ειναι ο ενας και μοναδικός ρεαλιστικός στόχος

Zephyr
Πέρα από τα όσα έχω σούρει στον Σφαιρό τόσο καιρό (και συνεχίζω να σούρνω) είναι αυτό που έγραψε πιο πάνω ο Ράνκιν, επαγελματίες παίχτες πως διάολο παίζουν έτσι??? Τι δημοσιοϋπαλληλίκι και ανημπόρια επιπέδου ΚΑΠΙ ήταν αυτή? Και αδιαφορία, η λογική του τύπου "ποια Μπαρτσελόνα, εμείς κερδάμε με την φανέλα τέτοιες ομαδούλες". Πάρε τώρα 30αρα και καλή χώνεψη.

ΥΓ. Το καλοκαίρι πρέπει οι Αφοι να δουν ΠΟΛΥ σοβαρά ποιους θα κρατήσουν στην ομάδα, Έλληνες και ξένους... Οι αδιάφοροι και οι ανήμποροι δεν πρέπει να έχουν θέση στο ρόστερ, καλύτερα με άμαθα πιτσιρίκια που σκίζονται παρά με βετεράνους που δεν έχουν κλείσει τα 30 και παίζουν σαν ραμολιμέντα.
Conan1982
QUOTE (rankin @ Mar 16 2018, 12:32 ) *
Καλά, τον ενα στόχο ξέχασε τον απο τώρα για να μην απογοητευτείς αργότερα

Πάμε για την ευρωλίγκα.
Αυτος ειναι ο ενας και μοναδικός ρεαλιστικός στόχος


Βασικά ο ρεαλιστικός στόχος είναι να πάμε F4 και ότι βγει, θα έχουμε το αβαντάζ ότι θα είναι στην έδρα μας, θα έχουμε το μειονέκτημα ότι θα έχουμε ομάδες με μεγαλύτερης ποιότητας παίκτες, είναι 2 παιχνίδια δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει.
pan24
Το σιγουρο ειναι οτι καλοκαιρι ο Ολυμπιακος ακομα και κουπα να σηκωσει θα παει σε αλλαγη του μισου ροστερ
Τομπσον,Ρομπερτς,Μπραουν,Γουιλτζερ ειναι απιθανο να συνεχισουν και την επομενη σεζον

Ο Μιλουτινοφ αρκετα πιθανο να την κανει για Αμερικη,ο Τιλι δεν ξερω αν μπορει να θεωρειται σιγουρος(αν χαθουν ευρωλιγκα,πρωταθλημα και αυτος δεν πιασει τα περσινα του στανταρ μεχρι το τελος της σεζον),υπαρχουν οι ανανεωσεις Παπανικολαου,Παπαπετρου(κυριως για τον δευτερο αν ο ΔΓ κανει καμια τρελα να του δωσει κοντα στο μυριο δεν ξερω αν οι αφοι θα ακολουθησουν) ενω δεν ξερω ακομα και ο Μαντζαρης αν θα θεωρηθει ακουνητος σε περιπτωση που συνεχισει με την ιδια κακη εικονα μεχρι το τελος της σεζον

Θα υπαρξει η δυνατοτητα μαζικης ανακατασκευης το καλοκαιρι ειτε με τον ιδιο προπονητη ειτε με αλλον
rankin
QUOTE(pan24 @ Mar 16 2018, 13:18 ) *
υπαρχουν οι ανανεωσεις Παπανικολαου,Παπαπετρου(κυριως για τον δευτερο αν ο ΔΓ κανει καμια τρελα να του δωσει κοντα στο μυριο δεν ξερω αν οι αφοι θα ακολουθησουν) ενω δεν ξερω ακομα και ο Μαντζαρης αν θα θεωρηθει ακουνητος σε περιπτωση που συνεχισει με την ιδια κακη εικονα μεχρι το τελος της σεζον

Εαν πάει και δώσει στον Παπαπέτρου 1 μυριο, καλώς να τον πάρει...
Μια χαρά ειναι το παλικάρι, αλλά ο Ολυμπιακός δε μπορεί να συνεχίσει να πέφτει στην παγίδα και να πληρώνει ακραία ποσά και υπεραξίες, απλά για να μην πάνε απέναντι.

Βασικά, έπρεπε ηδη να το ειχε πράξει απο φέτος αυτο.
Να ειχε φορέσει ο ΔΓ τον Μάντζαρη και να είχαμε προωθήσει Τολιόπουλο (ή να τα είχαμε σκάσει για Σλουκα)
thanath
QUOTE (rankin @ Mar 16 2018, 13:32 ) *
Καλά, τον ενα στόχο ξέχασε τον απο τώρα για να μην απογοητευτείς αργότερα

Πάμε για την ευρωλίγκα.
Αυτος ειναι ο ενας και μοναδικός ρεαλιστικός στόχος


Ποτέ δεν ξέρεις.. Αν κάνει τα όργια του 16 πάλι ο Σπανούλης? Πιο δύσκολη θεωρώ την Ευρωλίγκα.

Πάντως είναι αυτό το πόιντ που θέλω να περάσω!

QUOTE (Zephyr @ Mar 16 2018, 13:55 ) *
Πέρα από τα όσα έχω σούρει στον Σφαιρό τόσο καιρό (και συνεχίζω να σούρνω) είναι αυτό που έγραψε πιο πάνω ο Ράνκιν, επαγελματίες παίχτες πως διάολο παίζουν έτσι??? Τι δημοσιοϋπαλληλίκι και ανημπόρια επιπέδου ΚΑΠΙ ήταν αυτή? Και αδιαφορία, η λογική του τύπου "ποια Μπαρτσελόνα, εμείς κερδάμε με την φανέλα τέτοιες ομαδούλες". Πάρε τώρα 30αρα και καλή χώνεψη.

ΥΓ. Το καλοκαίρι πρέπει οι Αφοι να δουν ΠΟΛΥ σοβαρά ποιους θα κρατήσουν στην ομάδα, Έλληνες και ξένους... Οι αδιάφοροι και οι ανήμποροι δεν πρέπει να έχουν θέση στο ρόστερ, καλύτερα με άμαθα πιτσιρίκια που σκίζονται παρά με βετεράνους που δεν έχουν κλείσει τα 30 και παίζουν σαν ραμολιμέντα.


Με την προϋπόθεση ότι δεν θα βρεθούν εξιλαστήρια θύματα, βλέπε πέρυσι ο γκριν που δεν έκλαιγε, έχει πόιντ αυτό που λες? Θα γίνει όμως για όλους? Οι θα φταίνε οι κακοί οι ξένοι που δεν κλαίνε.. Πάντως η μέχρι τώρα εικόνα από την διοίκηση δείχνει ότι μάλλον έχουν ήδη βρεθεί τα θύματα!
Mr_Cadwell
QUOTE (rankin @ Mar 16 2018, 10:50 ) *
Καλά τώρα, σοβαρά, φταίει ο Σφαιρόπουλος, για την εντός έδρας συντριβή απο τη Μπαρτσελόνα ??
Σοβαρά ομως?


Εγώ δέχομαι οτι ο Σφαιρόπουλος ήταν σε κακή βραδιά, δεν ειχε προετοιμάσει το παιχνίδι καλά, παίρνει χαμηλη βαθμολογία..
Δεκτό.
Ειχε χάσει τον πατέρα του πριν ελάχιστα 24ωρα, και ενδέχεται, λέω δηλαδή, να μην ηταν στα καλά του ο άνθρωπος...
Θα τον σταυρώσουμε για αυτό;
Ok. Αντε να τον σταυρώσουμε!

Οι επαγγελματίες αθλητές παίχτες του Ολυμπιακού, επαναλαμβάνω και υπογραμμίζω τη λέξη επαγγελματίες, τι ακριβώς επραξαν για να δικαιολογήσουν τα ποσά που παίρνουν και την ιδιότητα τους ως επαγγελματίες αθλητές;

Ηταν σε κακή βραδιά η μπειμπι σιτερ - Σφαιροπουλος, και τα μωράκια δεν ξέρανε τι να κάνουν;;;
Αυτο λέμε;

6/30 τρίποντα απο παλικάρια που δεν τα μαζέψαμε απο κανένα καφενείο, ούτε μαζεύτηκα εγώ με τη παρέα μου, μετά τη δουλειά και χτίσαμε το ανοιχτό της γειτονιάς μας....
Τι άλλο να πω;
Φταίει η μπειμπι σιτερ, αν στην άμυνα ξεχάστηκαν καμια 20αρια φορές
Φταίει η μπέιμπι σιτερ, αν η τρανζισιον αμυνα ηταν για τα πανηγύρια και οι παιχτες ξεχνούσαν να επιστρέψουν ή ειχαν κακή ισορροπία ηδη απο την επιθεση .
Φταίει η μπέιμπι σιτερ, που χαναμε μπασίματα και καρφώματα...
Φταιει η μπειμπι σιτερ, αν ο Ερτελ γλέντησε τον εξτερμινέιτορ με κάθε δυνατό και αδύνατο τρόπο

Συγγνώμη αλλά μάλλον κάπου έχουμε υποτιμήσει το ρόλο του ίδιου του παίχτη στο παιχνίδι

Γιατί ο Σπανούλης, ο γέρος, ο παππούς, ο ξοφλημένος, σκίζεται σε κάθε παιχνίδι;
Γιατί ο Πρίντεζης, το κορόιδο, σκίζεται σε κάθε παιχνίδι;
Δεν λέω αν θα τους βγει ή οχι. Λέω αν σκίζονται ή οχι.

Έλλειπε χθες οτι τρίτος που τα δίνει όλα, ο Παπανικολάου, και κατέρρευσε η κυματοσυνάρτηση.

ηταν σε κακό φεγγάρι και ο κοουτς, δεκτό, και οι υπόλοιποι τι κάνανε;;;
Περιμένανε να τους ταΐσει στο στόμα η μαμάκα ;;
Υπενθυμίζω δε, οτι ο κοουτς είχε καλέσει ολα τα διαθέσιμα time out του απο πολύ νωρίς.
Προσπάθησε να τους ξυπνήσει αλλά ο υπνος ηταν βαθύς.

Οπως και να χει, ο Ολυμπιακός απο κάποια στιγμή και μετά το παράτησε το παιχνίδι
Καλώς, αν θέλετε τη γνώμη μου, αφου δεν άξιζε να κυνηγάς ενα χαμένο παιχνίδι

Μαζεύουμε δυνάμεις για τη συνέχεια.
Αυτο στράβωσε. Τέλος. Παμε για άλλα.

Οσο για τον κοουτς, να τραβήξει κανένα αυτάκι (αν και σίγουρα ηδη το κάνει)
Κάποια παλικάρια έχουν κουράσει με την εικόνα τους.

* Ιδίως χθες, θα έπρεπε όλοι να σκιστούν ΚΑΙ για τον προπονητή τους.
**Δε μαζεύτηκαν χθες για προετοιμασία και περιμένουν καθοδήγηση απο τον προπονητή τους. Θα έπρεπε να έχουν συγκέντρωση και να εκτελούν αυτά τα οποία εδώ και μήνες κάνουν σε αγώνες και προπόνηση, ακόμα και αν ο προπονητής τους ειχε κάτσει σπίτι του.

Δεν φταεί για την συντιβρή σε καμία περίπτωση αλλά φταίει για την ήττα.Το παιχνίδι ο Ολυμπιακός το πάλευε μέχρι το ημίχρονο.Δεν του καταλόγισα καμία ευθύνη πάντως αν αυτό κατάλαβες.Το μόνο που είπα με αφορμή άλλο ένα κακό ματς του Ολυμπιακού είναι οτι ο Σφαιρόπουλος είναι γενικά στο απυρόβλητο ενώ ο Μάντζαρης το αντίθετο.
lefpan
QUOTE(basket72 @ Mar 16 2018, 10:15 ) *
Με τέτοια ήττα σαν τη χθεσινή καλά θα κάνουμε να τη χάσουμε και τη δεύτερη θέση. Δεν είναι πράγμα αυτό φέτος με τις συντριβές. Όπως λένε πολλά και οι μεγάλες νίκες εντός κι εκτός έναντι των άλλων διεκδικητών έτσι λένε κι άλλα τόσα οι 3 25-30αρες που έχουμε μαζέψεικι έπεται και ματς στην κατηφορική Μόσχα.

Για το αποψινό ματς στην Τουρκία, φαβορί είναι η Φενέρ και για λόγους αγωνιστικούς αλλά και λόγω της κουμπαριάς. Και στη Μάλαγα φαβορί έστω κι οριακά είναι ο Παναθηναϊκός, όσο και σε κακή κατάσταση να είναι- δεν είναι εύκολο να κάνει 4 συνεχείς ήττες, άσε που αν χασει απόψε στην Ανδαλουσία θα αρχίσει πια να φοβάται και για την ίδια του την πρόκριση. Επιπροσθέτως λείπει και ο Γεωργιανός γίγαντας, tongue.gif οπότε θα το τσιμπήσουν το διπλό απόψε.

Για το χθεσινό χάλι φταίει όλη σχεδόν η ομάδα, μην τα ρίξουμε σε έναν -δυο για να ξεσπαθώσουμε.

Σαφώς και τους υποτιμήσαμε όπως κάναμε και με την Μπάμπεργκ και με τη Βαλένθια. Όταν μπαίνουμε χωρίς συγκέντρωση και χωρίς ενέργεια τι σημαίνει; Ότι δεν δόθηκε η ανάλογη προσοχή. Άσχετα αν δεν το λέμε, έτσι είναι. Το προπονητικό επιτελείο οφείλει να βρει κίνητρα για τους παίκτες και οι παίκτες οφείλουν να δείχνουν την απαραίτητη διάθεση.
Εκτός κι αν τίθεται θέμα δυνάμεων το οποίο και θα το βρούμε μπροστά μας όταν αρχίσουν τα ζόρικα και τα συνεχή ματς.

1) Δεν νομίζω ότι υποτιμήσαμε την Μπάρτσα. Απλά, και χτες (αλλά και στις άλλες 25-30αρες που έχουμε μαζέψει) επιλέγουμε να κάνουμε συντήρηση δυνάμεων. Κατεβαίνουμε και παίζουμε στο 40% με σβηστές μηχανές, οπότε αν ο αντίπαλος γκαζώσει το σκορ πάει μέχρι όπου φτάσει. Οπωσδήποτε και έχει λογική μια τέτοια προσέγγιση, ιδίως μετά το περυσινό ξεφούσκωμα στο τέλος. Φέτος κρατάμε δυνάμεις, όπου κρίνουμε ότι δεν μας πειράζει η ήττα.

2) Δεν ξέρω αν φαβορί σήμερα είναι ο Παναθηναϊκός ή η Μάλαγα, αλλά ξέρω ότι οι μεν παίκτες της Μάλαγα θα παίζουν με κίνητρο τα συμβόλαιά τους, ενώ του Παναθηναϊκού θα παίζουν με κίνητρο την πρόκρισή τους στην 8αδα. Θα νικήσει όποιος θα είναι λιγότερο τρακαρισμένος. Προβλέπω ήττα Παναθηναϊκού.

3) Σίγουρα τίθεται θέμα δυνάμεων, αλλά όχι όπως το εννοείς. Όχι ότι δεν έχουμε δυνάμεις να τραβήξουμε ένα ζόρικο παιχνίδι. Τις έχουμε και έχει αποδειχθεί. Αλλά, όπως είπα παραπάνω, ορισμένα παιχνίδια τα παίζουμε συνειδητά θέλοντας να κουραστούμε σαν να παίζουμε π.χ. με τα Τρίκαλα. Αν ο αντίπαλος τη δει brutal, μας ξέσκισε. Αλλά το πλάνο δεν το αφήνουμε.
pan24
QUOTE (lefpan @ Mar 16 2018, 16:43 ) *
1) Δεν νομίζω ότι υποτιμήσαμε την Μπάρτσα. Απλά, και χτες (αλλά και στις άλλες 25-30αρες που έχουμε μαζέψει) επιλέγουμε να κάνουμε συντήρηση δυνάμεων. Κατεβαίνουμε και παίζουμε στο 40% με σβηστές μηχανές, οπότε αν ο αντίπαλος γκαζώσει το σκορ πάει μέχρι όπου φτάσει. Οπωσδήποτε και έχει λογική μια τέτοια προσέγγιση, ιδίως μετά το περυσινό ξεφούσκωμα στο τέλος. Φέτος κρατάμε δυνάμεις, όπου κρίνουμε ότι δεν μας πειράζει η ήττα.

Με μια τετοια λογικη διαφωνω και νομιζε οτι δεν θα την εφαρμοζε κανενας σοβαρος προπονητης μεγαλης ομαδας
Ειναι διαφορετικο το δεν τα δινω ολα(που πολλοι το κανουν ειδικα σε ψιλοαδιαφορα παιχνιδια που δειχνουν να ξεφευγουν) με το μαζευω 20-30αρες εντος εδρας κιολας

Θα μπορουσα ισως να το δεχτω για χτες αν δεν εβλεπα τους χρονους
Ο σπανουλης επαιξε 27' και ο πριντεζης 26.30' σε ενα παιχνιδι που ειχε κριθει απο το 32'
Αυτοι οι 2 ειναι που χρειαζονται την περισσοτερη ξεκουραση λογω ηλικιας και σημασιας για το παιχνιδι της ομαδας
Αν ο παγκος ειχε αποφασισει να αφησει το παιχνιδι η λογικη λεει οτι θα τους εβαζε λιγοτερο
Joda
QUOTE (lefpan @ Mar 16 2018, 16:43 ) *
1) Δεν νομίζω ότι υποτιμήσαμε την Μπάρτσα. Απλά, και χτες (αλλά και στις άλλες 25-30αρες που έχουμε μαζέψει) επιλέγουμε να κάνουμε συντήρηση δυνάμεων. Κατεβαίνουμε και παίζουμε στο 40% με σβηστές μηχανές, οπότε αν ο αντίπαλος γκαζώσει το σκορ πάει μέχρι όπου φτάσει. Οπωσδήποτε και έχει λογική μια τέτοια προσέγγιση, ιδίως μετά το περυσινό ξεφούσκωμα στο τέλος. Φέτος κρατάμε δυνάμεις, όπου κρίνουμε ότι δεν μας πειράζει η ήττα.


Εχουμε καπαρωσει καποια θεση για να κανουμε συντηρηση δυναμεων και να επιλεγουμε παιχνιδια? Εκτος αυτου οταν ο Σφαιροπουλος ηταν Πανιωνιο δινανε 2 παιχνιδια την βδομαδα και ειχε πει τοτε οτι οποιος δεν αντεχει να παει σπιτι του και οτι η ομαδα θελει παιχτες που να αντεχουν.Δεν νομιζω να αλλαξε φιλοσοφια πανω σε αυτο και ειδικα σε μια ομαδα οπως εμεις που πρεπει τους παιχτες να τους εχεις συγκεντρωμενους συνεχως.Δεν πιστευω οτι καναμε συντηρηση δυναμεων.Απλα δεν μπηκαμε ποτε στο γηπεδο και επαιξε και συγκεντρωμενα η Μπαρτσα.
lefpan
QUOTE(Joda @ Mar 16 2018, 17:09 ) *
Εχουμε καπαρωσει καποια θεση για να κανουμε συντηρηση δυναμεων και να επιλεγουμε παιχνιδια? Εκτος αυτου οταν ο Σφαιροπουλος ηταν Πανιωνιο δινανε 2 παιχνιδια την βδομαδα και ειχε πει τοτε οτι οποιος δεν αντεχει να παει σπιτι του και οτι η ομαδα θελει παιχτες που να αντεχουν.Δεν νομιζω να αλλαξε φιλοσοφια πανω σε αυτο και ειδικα σε μια ομαδα οπως εμεις που πρεπει τους παιχτες να τους εχεις συγκεντρωμενους συνεχως.Δεν πιστευω οτι καναμε συντηρηση δυναμεων.Απλα δεν μπηκαμε ποτε στο γηπεδο και επαιξε και συγκεντρωμενα η Μπαρτσα.

Είμαι σίγουρος ότι αν η ομάδα ξεφουσκώσει στο τέλος και μείνει από δυνάμεις θα είσαι από τους πρώτους που θα ζητάς ευθύνες.
Ας περιμένουμε να δούμε το τέλος της παράστασης.
thanath
QUOTE (lefpan @ Mar 16 2018, 17:43 ) *
1) Δεν νομίζω ότι υποτιμήσαμε την Μπάρτσα. Απλά, και χτες (αλλά και στις άλλες 25-30αρες που έχουμε μαζέψει) επιλέγουμε να κάνουμε συντήρηση δυνάμεων. Κατεβαίνουμε και παίζουμε στο 40% με σβηστές μηχανές, οπότε αν ο αντίπαλος γκαζώσει το σκορ πάει μέχρι όπου φτάσει. Οπωσδήποτε και έχει λογική μια τέτοια προσέγγιση, ιδίως μετά το περυσινό ξεφούσκωμα στο τέλος. Φέτος κρατάμε δυνάμεις, όπου κρίνουμε ότι δεν μας πειράζει η ήττα.


Έστω ότι ισχύει αυτό που λες. Αυτό δείχνει τεράστια αλαζονεία από μεριάς αυτού που παίρνει τέτοιου είδους αποφάσεις. Τον μύθο του Ικάρου, όχι της Καλλιθέας, τον έχεις ακουστά? Ή μάλλον αυτός που έχει αυτή την τακτική πρέπει να κάτσει να τον θυμηθεί.

Όμως δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση να ισχύει αυτό που λες. Απλά κάποια παιχνίδια δεν είναι σωστά προετοιμασμένα και υπάρχει η σιγουριά ότι θα παρθούν μόνο και μόνο που μπαίνουν στο γήπεδο. Και αυτό βέβαια αλαζονεία είναι που πληρώνεται με διασυρμούς.

Νομίζω πάντως ότι και ο Σφαιρόπουλος, ακόμα και να έκανε όλα αυτά που έχεις αναφέρει, ότι δηλαδή ντρεφορμάρει την ομάδα και τρώει 30 από κάποιες ομάδες, δεν θα είχε το θράσος να βγει να το πει!
sarounas
βλέπω πολύ πρεμούρα για την τριαντάρα...σιγά τί έγινε μία την ρίχνεις μία σου την ρίχνουν... αφού όλοι το ξέρετε ότι πέφτουν με το τσουβάλι. Το πλεονέκτημα έτσι και αλλιώς το πήρε η ομάδα στα πλέι οφ κρίνεται η σεζόν οπότε τί σκάτε
RipCity
QUOTE (sarounas @ Mar 16 2018, 16:49 ) *
βλέπω πολύ πρεμούρα για την τριαντάρα...σιγά τί έγινε μία την ρίχνεις μία σου την ρίχνουν... αφού όλοι το ξέρετε ότι πέφτουν με το τσουβάλι. Το πλεονέκτημα έτσι και αλλιώς το πήρε η ομάδα στα πλέι οφ κρίνεται η σεζόν οπότε τί σκάτε


Δε νομίζω να είναι λογικό να σου ρίχνουν τόσες πολλές. Αν προτιμώ να τερματίσω 2ος ή 3ος κι ας έχω φάει 4(μέχρι στιγμής) παρά να βγω 5ος και να τα χάνω στον πόντο ναι το προτιμώ. Αλλά δε γίνεται να παρατάμε τόσο πολύ τα παιχνίδια. Και το πρόβλημα είναι ότι τα παρατάμε ψυχολογικά, όχι πως βγαίνουν οι βασικοί κι ανεβαίνει η διαφορά κτλ. Χθες κάναμε τη δεύτερη μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα στην ιστορία μας για την Euroleague. Ε δε γίνεται να το περνάμε στο ντούκου.
Joda
QUOTE (lefpan @ Mar 16 2018, 17:20 ) *
Είμαι σίγουρος ότι αν η ομάδα ξεφουσκώσει στο τέλος και μείνει από δυνάμεις θα είσαι από τους πρώτους που θα ζητάς ευθύνες.
Ας περιμένουμε να δούμε το τέλος της παράστασης.



Καλα αλλο ειπα ομως εγω.Ειπα οτι δεν επιλεγουμε παιχνιδια χωρις να εχουμε καπαρωσει καποια θεση.Μπορει να βγουμε 2οι,μπορει και 3οι μπορει και 4οι..Παντως δεν εχει κριθει ακομα το τι θεση θα βγουμε...Αν ειχε κριθει τι θεση θα βγαιναμε τοτε να την καναμε αυτη την συζητηση.
lefpan
QUOTE(RipCity @ Mar 16 2018, 17:56 ) *
Δε νομίζω να είναι λογικό να σου ρίχνουν τόσες πολλές. Αν προτιμώ να τερματίσω 2ος ή 3ος κι ας έχω φάει 4(μέχρι στιγμής) παρά να βγω 5ος και να τα χάνω στον πόντο ναι το προτιμώ. Αλλά δε γίνεται να παρατάμε τόσο πολύ τα παιχνίδια. Και το πρόβλημα είναι ότι τα παρατάμε ψυχολογικά, όχι πως βγαίνουν οι βασικοί κι ανεβαίνει η διαφορά κτλ. Χθες κάναμε τη δεύτερη μεγαλύτερη εντός έδρας ήττα στην ιστορία μας για την Euroleague. Ε δε γίνεται να το περνάμε στο ντούκου.

Καθίστε ρε παιδιά!
Εδώ γκρινιάζετε που πάμε στους τελικούς και δεν τους παίρνουμε μέσα στην έδρα των αντιπάλων, και τώρα προτιμάτε το γόητρο από το πλεονέκτημα έδρας;
basket72
Σχετικά με την εμφάνιση του Ολυμπιακού χθες, ενδεικτικό είναι να δούμε τις φάτσες των παικτών της Μπάρτσα στο 4ο δεκάλεπτο και τις αντιδράσεις τους. Ούτε αυτοί δεν το πίστευαν.

Το νούμερο στα ριμπάουντ είναι εξίσου ενδεικτικό της διάθεσης που επέδειξαν οι μεν και δεν επέδειξαν οι δε....

Για μια τέτοια εμφάνιση λοιπόν λογικό είναι να γίνεται κουβέντα και λογικό είναι φταίνε παραπάνω από ένας.

Εγώ βλέπω φέτος για πρώτη φορά να έχουμε τεράστιο πρόβλημα διαχείρισης όταν ξεφεύγει ο αντίπαλος πάνω από 6-7 πόντους. Μας πιάνει ψιλοπανικός, αρχίζουμε τα τρίποντα απελπισίας και φαίνεται ξεκάθαρα ότι το ματς δεν γυρνάει με τίποτε. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με σχέδιο συντήρησης αυτό. Ίσως έχει να κάνει με την δόμηση της ομάδας φέτος, τι να πω...

Σχετικά τώρα με τους στόχους της ομάδας για φέτος εγώ θα είμαι ευχαριστημένος αν αποκτήσει μια σταθερότητα, αν παίζει καλά για παραπάνω από 2-3 παιχνίδια συνεχόμενα και αν φτάσει στο Βελιγράδι και ας μην το σηκώσει- φτάνει να είναι ανταγωνιστική και να μην είναι το χάλι του περσινού τελικού. Αν φτάσουμε στο F4 με καλό μπάσκετ για μένα θα συνιστά επιτυχία. Η κατάκτηση της κούπας είναι υπέρβαση που μακάρι να έρθει προφανώς.


Σε κάθε περίπτωση φτάνει με τις συντριβές για φέτος. Χαλάμε και το όνομα που έχουμε κάνει τόσα χρόνια.

Το πρωτάθλημα χωρίς να με καίει όσο η Ευρωλίγκα,(ούτε καν) νομίζω ότι μια χαρά μπορούμε να το παλέψουμε κι ότι βγει δεδομένου κι ότι το ΟΑΚΑ είναι καυτή έδρα. Δεν με τρομάζει ο Παναθηναϊκός πάντως, ιδίως μετά την επιστροφή Τιλί και το πρόσφατο (ευρωπαϊκό) διπλό στο ΟΑΚΑ.





lefpan
QUOTE(basket72 @ Mar 16 2018, 19:03 ) *
Σχετικά με την εμφάνιση του Ολυμπιακού χθες, ενδεικτικό είναι να δούμε τις φάτσες των παικτών της Μπάρτσα στο 4ο δεκάλεπτο και τις αντιδράσεις τους. Ούτε αυτοί δεν το πίστευαν.

Το νούμερο στα ριμπάουντ είναι εξίσου ενδεικτικό της διάθεσης που επέδειξαν οι μεν και δεν επέδειξαν οι δε....

Για μια τέτοια εμφάνιση λοιπόν λογικό είναι να γίνεται κουβέντα και λογικό είναι φταίνε παραπάνω από ένας.

Εγώ βλέπω φέτος για πρώτη φορά να έχουμε τεράστιο πρόβλημα διαχείρισης όταν ξεφεύγει ο αντίπαλος πάνω από 6-7 πόντους. Μας πιάνει ψιλοπανικός, αρχίζουμε τα τρίποντα απελπισίας και φαίνεται ξεκάθαρα ότι το ματς δεν γυρνάει με τίποτε. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με σχέδιο συντήρησης αυτό. Ίσως έχει να κάνει με την δόμηση της ομάδας φέτος, τι να πω...

Σχετικά τώρα με τους στόχους της ομάδας για φέτος εγώ θα είμαι ευχαριστημένος αν αποκτήσει μια σταθερότητα, αν παίζει καλά για παραπάνω από 2-3 παιχνίδια συνεχόμενα και αν φτάσει στο Βελιγράδι και ας μην το σηκώσει- φτάνει να είναι ανταγωνιστική και να μην είναι το χάλι του περσινού τελικού. Αν φτάσουμε στο F4 με καλό μπάσκετ για μένα θα συνιστά επιτυχία. Η κατάκτηση της κούπας είναι υπέρβαση που μακάρι να έρθει προφανώς.


Σε κάθε περίπτωση φτάνει με τις συντριβές για φέτος. Χαλάμε και το όνομα που έχουμε κάνει τόσα χρόνια.

Το πρωτάθλημα χωρίς να με καίει όσο η Ευρωλίγκα,(ούτε καν) νομίζω ότι μια χαρά μπορούμε να το παλέψουμε κι ότι βγει δεδομένου κι ότι το ΟΑΚΑ είναι καυτή έδρα. Δεν με τρομάζει ο Παναθηναϊκός πάντως, ιδίως μετά την επιστροφή Τιλί και το πρόσφατο (ευρωπαϊκό) διπλό στο ΟΑΚΑ.

Δεν νομίζω πως είχαμε κανένα χάλι στον περυσινό τελικό.
Παίζαμε στην έδρα του αντιπάλου, ο οποίος στα πλέι-οφς είχε σκουπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό, και χάσαμε, αφού προηγουμένως αποκλείσαμε στον ημιτελικό την ΤΣΣΚΑ, η οποία με τη σειρά της διέλυσε τη Ρεάλ για την τρίτη θέση με 24 πόντους.
Μια χαρά πήγαμε και κάναμε καρα-υπερβασάρα!
Neondreamer
QUOTE (lefpan @ Mar 16 2018, 19:36 ) *
Δεν νομίζω πως είχαμε κανένα χάλι στον περυσινό τελικό.

Να τρως στο ρελαντί είκοσι πόντους στο κεφάλι, για δεύτερο τελικό στη σειρά, δεν το λες ακριβώς και τιμητικό για ομάδα διαμετρήματος Ολυμπιακού.

Εκτός κι αν δεν κατατάσσεις τον Ολυμπιακό στις τοπ ομάδες και θεωρείς πως κάθε φορά που πηγαίνει F4 ή τελικό, τρυπάει το "μεγαλομεσαίο" ταβάνι του.

Joda
QUOTE (basket72 @ Mar 16 2018, 19:03 ) *
Σχετικά με την εμφάνιση του Ολυμπιακού χθες, ενδεικτικό είναι να δούμε τις φάτσες των παικτών της Μπάρτσα στο 4ο δεκάλεπτο και τις αντιδράσεις τους. Ούτε αυτοί δεν το πίστευαν.

Το νούμερο στα ριμπάουντ είναι εξίσου ενδεικτικό της διάθεσης που επέδειξαν οι μεν και δεν επέδειξαν οι δε....

Για μια τέτοια εμφάνιση λοιπόν λογικό είναι να γίνεται κουβέντα και λογικό είναι φταίνε παραπάνω από ένας.

Εγώ βλέπω φέτος για πρώτη φορά να έχουμε τεράστιο πρόβλημα διαχείρισης όταν ξεφεύγει ο αντίπαλος πάνω από 6-7 πόντους. Μας πιάνει ψιλοπανικός, αρχίζουμε τα τρίποντα απελπισίας και φαίνεται ξεκάθαρα ότι το ματς δεν γυρνάει με τίποτε. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με σχέδιο συντήρησης αυτό. Ίσως έχει να κάνει με την δόμηση της ομάδας φέτος, τι να πω...

Σχετικά τώρα με τους στόχους της ομάδας για φέτος εγώ θα είμαι ευχαριστημένος αν αποκτήσει μια σταθερότητα, αν παίζει καλά για παραπάνω από 2-3 παιχνίδια συνεχόμενα και αν φτάσει στο Βελιγράδι και ας μην το σηκώσει- φτάνει να είναι ανταγωνιστική και να μην είναι το χάλι του περσινού τελικού. Αν φτάσουμε στο F4 με καλό μπάσκετ για μένα θα συνιστά επιτυχία. Η κατάκτηση της κούπας είναι υπέρβαση που μακάρι να έρθει προφανώς.


Σε κάθε περίπτωση φτάνει με τις συντριβές για φέτος. Χαλάμε και το όνομα που έχουμε κάνει τόσα χρόνια.

Το πρωτάθλημα χωρίς να με καίει όσο η Ευρωλίγκα,(ούτε καν) νομίζω ότι μια χαρά μπορούμε να το παλέψουμε κι ότι βγει δεδομένου κι ότι το ΟΑΚΑ είναι καυτή έδρα. Δεν με τρομάζει ο Παναθηναϊκός πάντως, ιδίως μετά την επιστροφή Τιλί και το πρόσφατο (ευρωπαϊκό) διπλό στο ΟΑΚΑ.


Να πει ο Παναθηναικος οτι δεν τον ενδιαφερει το πρωταθλημα να το καταλαβω που ουτε και ουτε αυτο ειναι σωστο.Εμεις ομως γιατι να μην μας πολυενδιαφερει? Δεν θες να κερδισεις τον Παναθηναικο?

OLYMPIAKOS

3 EuroLeagues
1 Triple Crown
1 FIBA Intercontinental Cup
12 Greek Championships
9 Greek Cups


PANATHINAIKOS

6 EuroLeague
35 Greek Championships
18 Greek Cups
1 Intercontinental Cup
2 Triple Crowns

ARIS

10 Greek Championships
8 Greek Cups
1 Saporta Cup
1 Korać Cup
1 EuroCup Challenge


12 πρωταθληματα εμεις,10 ο αρης, 35 ο Παναθηναικος.. Εγω πολυ θα ηθελα παντως κι αλλα πρωταθληματα.
Conan1982
QUOTE (Joda @ Mar 16 2018, 20:56 ) *
Να πει ο Παναθηναικος οτι δεν τον ενδιαφερει το πρωταθλημα να το καταλαβω που ουτε και ουτε αυτο ειναι σωστο.Εμεις ομως γιατι να μην μας πολυενδιαφερει? Δεν θες να κερδισεις τον Παναθηναικο?

OLYMPIAKOS

3 EuroLeagues
1 Triple Crown
1 FIBA Intercontinental Cup
12 Greek Championships
9 Greek Cups


PANATHINAIKOS

6 EuroLeague
35 Greek Championships
18 Greek Cups
1 Intercontinental Cup
2 Triple Crowns

ARIS

10 Greek Championships
8 Greek Cups
1 Saporta Cup
1 Korać Cup
1 EuroCup Challenge


12 πρωταθληματα εμεις,10 ο αρης, 35 ο Παναθηναικος.. Εγω πολυ θα ηθελα παντως κι αλλα πρωταθληματα.


Δεν το πάμε έτσι, εμείς βλέπουμε τα τελευταία χρόνια που μας συμφέρει smiley.gif smiley.gif
Joda
QUOTE (Conan1982 @ Mar 16 2018, 21:00 ) *
Δεν το πάμε έτσι, εμείς βλέπουμε τα τελευταία χρόνια που μας συμφέρει smiley.gif smiley.gif


Αυτο ακριβως λεω! smiley.gif
Το εχουμε κανει να μας ενδιαφερει εκει που θελουμε και "μπορουμε" και εκει που ξερουμε πως συνηθως χανουμε να μην μας πολυενδιαφερει...
basket72
QUOTE (Joda @ Mar 16 2018, 21:04 ) *
Αυτο ακριβως λεω! smiley.gif
Το εχουμε κανει να μας ενδιαφερει εκει που θελουμε και "μπορουμε" και εκει που ξερουμε πως συνηθως χανουμε να μην μας πολυενδιαφερει...


Το ίδιο έλεγα εδώ μέσα κι στις 2 σερί κατακτήσεις της Α1 επί Σφαιρό. Δεν με ψήνει η πόλωση για την πόλωση και η καφρίλα που κυριαρχεί στα εγχώρια. Αν ήταν και λίγο καλύτερο το επίπεδο των υπόλοιπων ομάδων ίσως το παρέβλεπα σε κάποιο βαθμό- όπως έκανα τα περασμένα χρόνια, τις περασμένες δεκαετίες.
lefpan
QUOTE(Neondreamer @ Mar 16 2018, 20:48 ) *
Να τρως στο ρελαντί είκοσι πόντους στο κεφάλι, για δεύτερο τελικό στη σειρά, δεν το λες ακριβώς και τιμητικό για ομάδα διαμετρήματος Ολυμπιακού.

Εκτός κι αν δεν κατατάσσεις τον Ολυμπιακό στις τοπ ομάδες και θεωρείς πως κάθε φορά που πηγαίνει F4 ή τελικό, τρυπάει το "μεγαλομεσαίο" ταβάνι του.

Δηλαδή, ποιό ακριβώς είναι το διαμέτρημα του Ολυμπιακού;
Μη τρελαθούμε και τελείως τώρα.

Οι τύποι, χρόνια τώρα, παίζουνε συνεχώς στα κόκκινα, κάνουν τη μια υπέρβαση πάνω στην άλλη, και κάποιοι δεν θεωρούν τιμητικό να χάνουν σε δεύτερο τελικό ακόμα και είκοσι πόντους στο κεφάλι.
Και βέβαια θεωρώ πως ο Ολυμπιακός κάθε φορά που πάει φάιναλ φορ ή τελικό τρυπάει το ταβάνι του.
Αυτή είναι η πραγματικότητα, και την αποδέχομαι γιατί εμένα μου αρέσει το μπάσκετ.

Αν μου άρεσε μόνο η νίκη της ομάδας μου, τότε θα έλεγα αυτά που μου αραδιάζεις τώρα. Αυτή είναι η λογική που έχει καταστρέψει το ποδόσφαιρό μας. Η θεοποίηση της νίκης.
Είτε το θέλουμε είτε όχι ο Ολυμπιακός δεν είναι το number one στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Γι' αυτό εγώ χαίρομαι για τις νίκες μας, στεναχωριέμαι για τις ήττες, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΡΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΖΩ ΠΑΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ, και απολαμβάνω αυτή την ομάδα που ό,τι έχει πετύχει είναι overachievement, που λένε και στο χωριό μου.


QUOTE(Joda @ Mar 16 2018, 20:56 ) *
Να πει ο Παναθηναικος οτι δεν τον ενδιαφερει το πρωταθλημα να το καταλαβω που ουτε και ουτε αυτο ειναι σωστο.Εμεις ομως γιατι να μην μας πολυενδιαφερει? Δεν θες να κερδισεις τον Παναθηναικο?

Μα τον Παναθηναϊκό τον έχω κερδίσει επανειλημμένα στο ευρωπαϊκό ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, που στα τελευταία χρόνια τερματίζω μονίμως από πάνω του.
Αυτό γιατί το παραβλέπεις;
Συμμετέχουμε και οι δύο σε μια κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση, και μονίμως τρώνε τη σκόνη μας. ΕΚΕΙ. Με μεγάλους αντιπάλους. Όχι εδώ που ουσιαστικά παίζουνε δύο ομάδες.

Κατά τα λοιπά, τις βγάλαμε και τις μετράμε!
Coach Periklis
Το διαμετρημα μας την τρέχουσα δεκαετία(και παραπάνω) είναι ομάδας τοπ5 στο ευρωπαϊκό μπάσκετ

Βάσει επιτυχιών, παρουσιας κλπ

Imho φυσικά
Joda
QUOTE (basket72 @ Mar 16 2018, 21:29 ) *
Το ίδιο έλεγα εδώ μέσα κι στις 2 σερί κατακτήσεις της Α1 επί Σφαιρό. Δεν με ψήνει η πόλωση για την πόλωση και η καφρίλα που κυριαρχεί στα εγχώρια. Αν ήταν και λίγο καλύτερο το επίπεδο των υπόλοιπων ομάδων ίσως το παρέβλεπα σε κάποιο βαθμό- όπως έκανα τα περασμένα χρόνια, τις περασμένες δεκαετίες.


Αυτο ειναι αλλο.Το τι κανει μια μεριδα του κοσμου δεν καθοριζει του υπολοιπους και ουτε θα μας κοψουν το μπασκετ.Αυτο μας ελειπε κιολας..
Joda
QUOTE (Coach Periklis @ Mar 16 2018, 22:29 ) *
Το διαμετρημα μας την τρέχουσα δεκαετία(και παραπάνω) είναι ομάδας τοπ5 στο ευρωπαϊκό μπάσκετ

Βάσει επιτυχιών, παρουσιας κλπ

Imho φυσικά


Εχουμε Σπανουλη και Πριντεζη στην ομαδα και μιλαμε για υπερβασεις...

QUOTE (lefpan @ Mar 16 2018, 21:58 ) *
Μα τον Παναθηναϊκό τον έχω κερδίσει επανειλημμένα στο ευρωπαϊκό ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, που στα τελευταία χρόνια τερματίζω μονίμως από πάνω του.
Αυτό γιατί το παραβλέπεις;
Συμμετέχουμε και οι δύο σε μια κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση, και μονίμως τρώνε τη σκόνη μας. ΕΚΕΙ. Με μεγάλους αντιπάλους. Όχι εδώ που ουσιαστικά παίζουνε δύο ομάδες.

Κατά τα λοιπά, τις βγάλαμε και τις μετράμε!


Δηλαδη απ οτι φανταζομαι εσυ τους ελληνικους τελικους δεν θα τους δεις αφου δεν πολυ εχει σημασια?

Και οι νικες που καναμε στο Ευρωπαικο πρωταθλημα καθως και η καλυτερη θεση ποσες απ αυτες κατεληξαν σε τιτλο?
Coach Periklis
Τώρα το συνειδητοποίησα παρόλο που είδα τους σημερινούς αγώνες και σχολίασα κιόλας

Ήξεραν ότι σήμερα παίζουν Φενερ ΤΣΣΚΑ . Ήξεραν ότι οποιοδήποτε αποτέλεσμα είναι δυνητικά θετικό αφού απ την μια αγκαλιάζεις την 2η θέση , απ την άλλη ψιλοονειρεύεσαι μέχρι και πρωτιά ( η οποία θα ήταν εν μέρει στα χέρια σου )

ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΔΕΙΧΝΕΣ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΕΠΑΙΖΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
lefpan
QUOTE(Joda @ Mar 16 2018, 22:59 ) *
Δηλαδη απ οτι φανταζομαι εσυ τους ελληνικους τελικους δεν θα τους δεις αφου δεν πολυ εχει σημασια?
Και οι νικες που καναμε στο Ευρωπαικο πρωταθλημα καθως και η καλυτερη θεση ποσες απ αυτες κατεληξαν σε τιτλο?

Βέβαια και θα δω τους ελληνικούς τελικούς, και πιστεύω πως ο Ολυμπιακός θα κάνει ένα εύκολο και άνετο 3-0 ή 3-1, με βάση την εικόνα των ομάδων στη φετινή σεζόν.
Εδώ θα είμαστε και τα λέμε!

Αν εσύ θέλεις σώνει και καλά ευρωπαϊκούς τίτλους χρονιά παρά χρονιά, τότε μάλλον ζεις σε άλλο παράλληλο σύμπαν.
Ξέρεις, παίζουν και άλλες ομάδες στην ευρωλίγκα, που σκάνε περισσότερα λεφτά από σένα και που κι αυτές έχουν στόχο τον τίτλο.
Ο Παναθηναϊκός, όμως, που τόσο θαυμάζεις τις ελληνικές επιδόσεις του, εφτά χρόνια τώρα το φάιναλ φορ το βλέπει από τον καναπέ στο σαλόνι του.
sacarame
QUOTE(lefpan @ Mar 17 2018, 13:30 ) *
Βέβαια και θα δω τους ελληνικούς τελικούς, και πιστεύω πως ο Ολυμπιακός θα κάνει ένα εύκολο και άνετο 3-0 ή 3-1, με βάση την εικόνα των ομάδων στη φετινή σεζόν.
Εδώ θα είμαστε και τα λέμε!

Αν εσύ θέλεις σώνει και καλά ευρωπαϊκούς τίτλους χρονιά παρά χρονιά, τότε μάλλον ζεις σε άλλο παράλληλο σύμπαν.
Ξέρεις, παίζουν και άλλες ομάδες στην ευρωλίγκα, που σκάνε περισσότερα λεφτά από σένα και που κι αυτές έχουν στόχο τον τίτλο.
Ο Παναθηναϊκός, όμως, που τόσο θαυμάζεις τις ελληνικές επιδόσεις του, εφτά χρόνια τώρα το φάιναλ φορ το βλέπει από τον καναπέ στο σαλόνι του.



Οι καναπέδες και τα λοιπά έπιπλα δεν έχουν καμία θέση με το φόρουμ... Οπότε να μην έχουμε ξανά τέτοιες εκφράσεις...
Joda
QUOTE (lefpan @ Mar 17 2018, 13:30 ) *
Βέβαια και θα δω τους ελληνικούς τελικούς, και πιστεύω πως ο Ολυμπιακός θα κάνει ένα εύκολο και άνετο 3-0 ή 3-1, με βάση την εικόνα των ομάδων στη φετινή σεζόν.
Εδώ θα είμαστε και τα λέμε!

Αν εσύ θέλεις σώνει και καλά ευρωπαϊκούς τίτλους χρονιά παρά χρονιά, τότε μάλλον ζεις σε άλλο παράλληλο σύμπαν.
Ξέρεις, παίζουν και άλλες ομάδες στην ευρωλίγκα, που σκάνε περισσότερα λεφτά από σένα και που κι αυτές έχουν στόχο τον τίτλο.
Ο Παναθηναϊκός, όμως, που τόσο θαυμάζεις τις ελληνικές επιδόσεις του, εφτά χρόνια τώρα το φάιναλ φορ το βλέπει από τον καναπέ στο σαλόνι του.


Αρα μας ενδιαφερει το αν παρουμε πρωταθλημα...

Αναγνωριζω το τι εχει κανει ο Παναθηναικος απεναντι σε μενα και θελω να τον ξεπερασω επειδη θελω να ειμαι εγω 1ος σε τιτλους..
Επισης αυτο για τα φαιναλ 4 που λες,ο Παο εχει παει σε 11 και εμεις σε 10.Στα ιδια ειμαστε...



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.