Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ 2009-2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3
CoachKfun
QUOTE(aris 666 @ Jan 22 2010, 22:55 ) *
Γειά σας παιδιά.Πρωτη φορά γραφω στο forum.
Oι αναλύσεις σας εν μέρει ειναι σωστές.
Πιστεύω ομως οτι ο ΑΡΗΣ εχει καλύτερη ΟΜΑΔΑ απο τον Μαντουλίδη.
Ειναι ολοι βγαλμένοι απο τις ακαδημίες του ΑΡΗ,ο οποιος εκανε μονο 1 μεταγραφή στο παιδικό τον πολύ καλό ασσο Κελεσίδη '95αρις.
Γι'αυτό και εχουν καλή χημεία και ομοιογένεια που δεν εχουν οι του Μαντουλιδη οι οποιοι ατομικα ειναι καλύτεροι ομως.
Στο χθεσινό παιχνίδι ο ΑΡΗΣ ηταν κακός εως μέτριος και θα μπορουσε να νικησει κιολας αν δεν εκανε εκείνη την τραγική βλακεια ο ν''10.
Υπ'οψιν οτι επαιξε χωρις τον βασικό του ασσο Δ.Γερομιχαλό για ολο το 4''δεκαλεπτο λογω 5 φαουλ που τα περισσοτερα δεν ηταν.
Ειχε τον Μποχωρίδη με 4 φαουλ απο το 25' ο οποιος έπαιξε περιπου 20' ενω εαν δεν ειχε τα φαουλ θα επαιζε 38'.
Με 4 φαουλ ο Θεοδωριδης απο το 32'.
Οσο για τον Μαντουλιδη ολοι τους ηταν πολυ καλοι και προσέφεραν ο,τι μπορούσαν.
Μπράβο σε ολα τα παιδιά και πιστευω οτι παλι ο τελικος θα ειναι ΑΡΗΣ-Μαντουλιδης σε παιδικό και εφηβικο αφου ειναι
οι πιο καλες και οργανωμενες ομαδες της Θεσ/νικης με διαφορά απο τις υπολοιπες.
Θα πρέπει να σκεφτούμε οτι ο Μαντουλιδης εκανε 5 μεταγραφες +το ΠΑΡΑΝΟΜΑ εκδοθεν δελτιο του κυπριου Ραφαηλ.
Γνωριζουμε την υποθεση και πιστευω οτι οι αλλες ομαδες δεν θα αφήσουν να εκδοθει απο την ΕΟΚ κι'αλλο δελτιο για αλλον εναν κυπριο που διαβασα παραπάνω σ'ενα ποστ.


Γεια σας και απο μενα παιδια..γραφω για πρωτη φορα αν και διαβαζω το forum αρκετο καιρο. Επειδη ομως δεν μπορω να διαβαζω ανακριβειες και προχειροτητες ειπα να γραψω. παρακολοθω το παιδικο και οτι συμβαινει γυρω απο αυτο. εχω δει πολλα παιχνιδια ολων των ομαδων Ειμουν παρων στο παιχνιδι μαντουλιδης αρης.

Αναλογιζομαι φιλε aris666 αν ειδαμε το ιδιο παιχνιδι? και αν εχεις δει αλλα παιχνιδια του παιδικου του αρη?Αν ο αρης ηταν κακος ως μετριος φαινεται δεν ειδες κακα του παιχνιδια. Το προχθεσινο παιχνιδι ηταν διαφημιση του μπασκετ και απο τις δυο ομαδες..με μεγαλα ποσοστα ευστοχιας με λιγα λαθη και οχι κλειστες και σκληρες αμυνες. και για να δεις οτι δεν το λεω μονο εγω αλλα και αλλοι σου παραθετω τι ειπε ο προπονητης του αρη στο site arisfma92.8

QUOTE
Το συγκρότημα των Κυριαζή-Κεσαπίδη έπαιξε με δυναμική σε έναν αγώνα ντέρμπι όπως δηλώνει και το τελικό αποτέλεσμα , έχοντας σε εξαιρετική μέρα πολλούς από τους παίκτες του.
Όπως δήλωσε ο κ Κεσαπίδης, ένας εκ των δυο προπονητών της ομάδας στον arisfm.gr : «Ήμασταν μαζί στο σκορ από την αρχή στο παιχνίδι. Ήταν δυο ομάδες ισάξιας δυναμικής. Το παιχνίδι προχωρούσε πόντο πόντο κυριολεκτικά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο χάσαμε ένα εύκολο καλάθι και βρήκε την ευκαιρία ο Μαντουλίδης να προσπεράσει και να κερδίσει το παιχνίδι».
Πηγη: http://www.arisfm.gr/article.php?node_id=1666


Επισης παρολο που λες οτι εισαι αρειανος μου κανει εντυπωση που δεν ξερεις ποιος ειναι ο ν"10 οπως γραφεις καθως ηταν απο τους καλυτερους παιχτες σε αποδοση και γενικα ειναι ο καλυτερος αμυντικος της ομαδας του αρη και πρωτος σε asist και κλεψιματα στην ομαδα του. Μελος της μικτης ΕΚΑΣΘ κι allstar στη καλαματα. θα μπορουσα να πω οτι το παιχνιδι χαθηκε απο την αστοχη βολη του νο13, απο το χασιμο της μπαλας απο το νο9 απο απο το επιθετικο φαουλ του νο16 και παει λεγοντας. Λαθος λογικη ομως εχεις. την ευθυνη σε μια ηττα δεν την εχει ενας παιχτης αλλα ολη συνολικα η ομαδα. Γιατι οπως υποθετω οτι γνωριζεις το μπασκετ ειναι ομαδικο αθλημα και οχι ατομικο. smiley.gif και οταν καποιοι ειναι ατομιστες τους τρωει η μαρμαγκα smile.gif

Ο μποχωριδης βγηκε για πρωτη φορα στο 29ο λεπτο και ξαναμπηκε στο 34ο περιπου. επαιξε 20 λεπτα? εκτος αν εγω δεν ξερω να κανω προσθεσεις και αφαιρεσεις. smile.gif

Τα φαουλ που αναφερεις δεν ειναι δικαιολογια οτι ο αρης εχασε το παιχνιδι. θα μπορουσε καλιστα να το κερδισει οταν το ματς παει ποντο ποντο ολα ειναι ρευστα και οποιαδηποτε ομαδα μπορει να κερδισει.

Ακομα το οτι ο μαντουλιδης εκανε 5 μεταγραφες δεν λεει και τιποτα καθε χρονο αυτο κανει και παιρνει τα πανεληνια ας εκανε και ο αρης 5 οπως εκανε και ο παοκ 5.
aris 666
QUOTE(CoachKfun @ Jan 24 2010, 01:01 ) *
Γεια σας και απο μενα παιδια..γραφω για πρωτη φορα αν και διαβαζω το forum αρκετο καιρο. Επειδη ομως δεν μπορω να διαβαζω ανακριβειες και προχειροτητες ειπα να γραψω. παρακολοθω το παιδικο και οτι συμβαινει γυρω απο αυτο. εχω δει πολλα παιχνιδια ολων των ομαδων Ειμουν παρων στο παιχνιδι μαντουλιδης αρης.

Αναλογιζομαι φιλε aris666 αν ειδαμε το ιδιο παιχνιδι? και αν εχεις δει αλλα παιχνιδια του παιδικου του αρη?Αν ο αρης ηταν κακος ως μετριος φαινεται δεν ειδες κακα του παιχνιδια. Το προχθεσινο παιχνιδι ηταν διαφημιση του μπασκετ και απο τις δυο ομαδες..με μεγαλα ποσοστα ευστοχιας με λιγα λαθη και οχι κλειστες και σκληρες αμυνες. και για να δεις οτι δεν το λεω μονο εγω αλλα και αλλοι σου παραθετω τι ειπε ο προπονητης του αρη στο site arisfma92.8



Επισης παρολο που λες οτι εισαι αρειανος μου κανει εντυπωση που δεν ξερεις ποιος ειναι ο ν"10 οπως γραφεις καθως ηταν απο τους καλυτερους παιχτες σε αποδοση και γενικα ειναι ο καλυτερος αμυντικος της ομαδας του αρη και πρωτος σε asist και κλεψιματα στην ομαδα του. Μελος της μικτης ΕΚΑΣΘ κι allstar στη καλαματα. θα μπορουσα να πω οτι το παιχνιδι χαθηκε απο την αστοχη βολη του νο13, απο το χασιμο της μπαλας απο το νο9 απο απο το επιθετικο φαουλ του νο16 και παει λεγοντας. Λαθος λογικη ομως εχεις. την ευθυνη σε μια ηττα δεν την εχει ενας παιχτης αλλα ολη συνολικα η ομαδα. Γιατι οπως υποθετω οτι γνωριζεις το μπασκετ ειναι ομαδικο αθλημα και οχι ατομικο. smiley.gif και οταν καποιοι ειναι ατομιστες τους τρωει η μαρμαγκα smile.gif

Ο μποχωριδης βγηκε για πρωτη φορα στο 29ο λεπτο και ξαναμπηκε στο 34ο περιπου. επαιξε 20 λεπτα? εκτος αν εγω δεν ξερω να κανω προσθεσεις και αφαιρεσεις. smile.gif

Τα φαουλ που αναφερεις δεν ειναι δικαιολογια οτι ο αρης εχασε το παιχνιδι. θα μπορουσε καλιστα να το κερδισει οταν το ματς παει ποντο ποντο ολα ειναι ρευστα και οποιαδηποτε ομαδα μπορει να κερδισει.

Ακομα το οτι ο μαντουλιδης εκανε 5 μεταγραφες δεν λεει και τιποτα καθε χρονο αυτο κανει και παιρνει τα πανεληνια ας εκανε και ο αρης 5 οπως εκανε και ο παοκ 5.

Πρωτα απ'ολα φιλε coachkfun πιστευω οτι δεν εισαι και πολυ ΑΡΗΣ οπως λες.
Αναφερθηκα πολυ γενικα στο ματς και δεν μπηκα σε λεπτομερειες,αλλα αφου το θελεις ο ΑΡΗΣ μας ηταν πολυ κακος
στην αμυνα και μετριος στην επιθεση.
Δεχθηκαμε περιπου 80 ποντους ενω εχουμε μεσω ορο λιγοτερους απο 60 στην αμυνα.Εαν αυτο δεν ειναι κακη αποδοση τοτε ποια ειναι;;;
Εγω δεν κατηγορησα τον νο10 οτι εξαιτιας του χασαμε το παιχνιδι απλα ειπα οτι παρα την κακη αποδοση στην αμυνα,παρα τα πολλα φαουλ που χρεωθηκαμε,παρα την μετρια αποδοση στην επιθεση θα μπορουσαμε να ειχαμε νικησει εαν δεν γινοταν το λαθος που εγινε.
Τελος παντων δεν καταλαβαινω γιατι τρελλαθηκες για τον νο10 μια χαρα επαιξε το παιδι και μπορει ακομη καλυτερα.
Αναφερθηκα στον φιλο του Μαντουλιδη που ειπε για τα 3 φαουλ του Σιολογκα οταν ο μαντουλ.πιεζε σε ολο το γηπεδο απο το 20'και μετα και ειχε 0 φαουλ ενω ο ΑΡΗΣ ειχε 6.
Ειμαι απλος φιλαθλος του ΑΡΗ βλεπω μονο τα ματς του ΑΡΗ και κανενος αλλου γιατι δεν με ενδιαφερουν,μονο ο ΑΡΗΣ με νοιαζει.
Και επειδη εδω απ'οτι καταλαβα γραφουν για την εθνικη παιδων,τα παιδια του ΑΡΗ ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ απο τον ''αρειανο'' κο Δοξακη...
Αυτα... και μη τα παιρνεις τοσο ευκολα με φιλαθλους που ερχονται σ'ολα τα ματς του ερασιτεχνικου μπασκετ του ΑΡΗ για να βοηθησουν και να στηριξουν τα παιδια, τους προπονητες και την διοικηση που παλευουν καθημερινα και τοσα πολλα εχουν καταφερει.
kozanitis
QUOTE(nestoras kommatos @ Jan 14 2010, 19:01 ) *
Για τον Τασο Σπυροπουλο της Νικαιας Λαρισας λεγονται πολυ καλα λογια στη Λαρισα.

Παιρνει και αρκετο χρονο συμμετοχης στην ανταγωνιστικη ομαδα του ΓΣ Νικαιας στην Α1 ΕΣΚΑΘ και παιζει απο το 2 μεχρι το 4.


Ο συγκεκριμενος παικτης μαλιστα ηταν στην καλυτερη πενταδα στο χ
(μαζι με εναν αλλο Θεσσαλο, ενα παιδι απο τον Παλαμα).



Πραγματικά και τα δυό παιδιά απο την Θεσσαλία ήταν πολύ καλλίτεροι απο μερικούς Αθηναίους και Θεσσαλονικείς.Ομως εκτός απο τα δύο παραπάνω παιδιά στους All Star Ι είχε επιλεγεί και ένας άγνωστος παίκτης απο την Κοζάνη,ο Αντώνιος-Αριστοτέλης Καλαϊτζής(υψος 2.01,γεννημένος το 1995 που παίζει στην Α.Ε Κοζάνης).Ενα σεμνό και σοβαρό παιδί με εκπληκτικό σωματότυπο και σπάνια για την ηλικία του προσόντα,που ήρθε απο το πουθενά και έπαιζε με άνεση στις θέσεις 3,4 και 5.Ο αθλητής αυτός ήταν για τους "ειδήμονες" η αποκάλυψη του Χριστουγεννιατικου Τουρνουα της Καλαματας το 2009,γιατί δεν τον ήξερε κανείς άλλος εκτός απο τους Ομοσπονδιακούς Προπονητες Ν. Τούφα και Γ. Δοξάκη που ψάχνουν συνεχώς για ταλαντούχους νέους παίκτες στην Βόρεια Ελλάδα.
KORLEONE
QUOTE(kozanitis @ Jan 24 2010, 04:10 ) *
Πραγματικά και τα δυό παιδιά απο την Θεσσαλία ήταν πολύ καλλίτεροι απο μερικούς Αθηναίους και Θεσσαλονικείς.Ομως εκτός απο τα δύο παραπάνω παιδιά στους All Star Ι είχε επιλεγεί και ένας άγνωστος παίκτης απο την Κοζάνη,ο Αντώνιος-Αριστοτέλης Καλαϊτζής(υψος 2.01,γεννημένος το 1995 που παίζει στην Α.Ε Κοζάνης).Ενα σεμνό και σοβαρό παιδί με εκπληκτικό σωματότυπο και σπάνια για την ηλικία του προσόντα,που ήρθε απο το πουθενά και έπαιζε με άνεση στις θέσεις 3,4 και 5.Ο αθλητής αυτός ήταν για τους "ειδήμονες" η αποκάλυψη του Χριστουγεννιατικου Τουρνουα της Καλαματας το 2009,γιατί δεν τον ήξερε κανείς άλλος εκτός απο τους Ομοσπονδιακούς Προπονητες Ν. Τούφα και Γ. Δοξάκη που ψάχνουν συνεχώς για ταλαντούχους νέους παίκτες στην Βόρεια Ελλάδα.

Αυτός ο παίκτης που λες είναι 1.96 και όχι 2.01 , καθώς επείσης έχει βάλει ελάχιστους πόντους στους αγώνες της Καλαμάτας . Τις πληροφορίες τις έχω απο το site της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ .
CoachKfun
QUOTE(aris 666 @ Jan 24 2010, 03:12 ) *
Πρωτα απ'ολα φιλε coachkfun πιστευω οτι δεν εισαι και πολυ ΑΡΗΣ οπως λες.
Αναφερθηκα πολυ γενικα στο ματς και δεν μπηκα σε λεπτομερειες,αλλα αφου το θελεις ο ΑΡΗΣ μας ηταν πολυ κακος
στην αμυνα και μετριος στην επιθεση.
Δεχθηκαμε περιπου 80 ποντους ενω εχουμε μεσω ορο λιγοτερους απο 60 στην αμυνα.Εαν αυτο δεν ειναι κακη αποδοση τοτε ποια ειναι;;;
Εγω δεν κατηγορησα τον νο10 οτι εξαιτιας του χασαμε το παιχνιδι απλα ειπα οτι παρα την κακη αποδοση στην αμυνα,παρα τα πολλα φαουλ που χρεωθηκαμε,παρα την μετρια αποδοση στην επιθεση θα μπορουσαμε να ειχαμε νικησει εαν δεν γινοταν το λαθος που εγινε.
Τελος παντων δεν καταλαβαινω γιατι τρελλαθηκες για τον νο10 μια χαρα επαιξε το παιδι και μπορει ακομη καλυτερα.
Αναφερθηκα στον φιλο του Μαντουλιδη που ειπε για τα 3 φαουλ του Σιολογκα οταν ο μαντουλ.πιεζε σε ολο το γηπεδο απο το 20'και μετα και ειχε 0 φαουλ ενω ο ΑΡΗΣ ειχε 6.
Ειμαι απλος φιλαθλος του ΑΡΗ βλεπω μονο τα ματς του ΑΡΗ και κανενος αλλου γιατι δεν με ενδιαφερουν,μονο ο ΑΡΗΣ με νοιαζει.
Και επειδη εδω απ'οτι καταλαβα γραφουν για την εθνικη παιδων,τα παιδια του ΑΡΗ ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ απο τον ''αρειανο'' κο Δοξακη...
Αυτα... και μη τα παιρνεις τοσο ευκολα με φιλαθλους που ερχονται σ'ολα τα ματς του ερασιτεχνικου μπασκετ του ΑΡΗ για να βοηθησουν και να στηριξουν τα παιδια, τους προπονητες και την διοικηση που παλευουν καθημερινα και τοσα πολλα εχουν καταφερει.

Φιλε aris666 επανερχομαι.Τι σε κανει να πιστευεις οτι εσυ εισαι πιο πολύ αρης απο μένα? επειδη γραφεις το αρης με ΚΕΦΑΛΑΙΑ? rolleyes.gif εγω ειμαι φιλαθλος οχι οπαδος οπως εσυ. εγω δεν τα βλεπω ολα κιτρινα οπως εσυ για μενα υπαρχουν και αλλα χρωματα. Ο οπαδισμος ειναι αυτος που καταστρεφει την ομαδα μας και δεν μπορουμε να σηκωσουμε κεφαλι.

Διαφωνω οτι μιλησες γενικα εγω λεω οτι μπηκες σε λεπτομερειες γι' αυτο και σου απαντησα.
Ο αρης ηταν μετριος στην επιθεση? εβαλε 77 ποντους στην εδρα του μαντουλιδη και ητανε μετριος επιθετικα? ηταν ενα πολυ καλο ματς και σ' αυτο δεν χωραει αμφιβολια. icon_drunk.gif
Οποιον παιχτη και να κατηγορουσες οτι εχασε το ματς ειτε το ν''15 ειτε το ν''17 ειτε το ν''16 παλι τα ιδια θα σου απαντουσα.Απλα οταν δημοσιοποιουμαι τις αποψεις μας ειναι καλο να προσεχουμε τι γραφουμε και να μην δημιουργουμαι λανθασμενες εντυπωσεις.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση επισις σε σενα ειναι οτι ξερεις το νο9 του αρη που παιζει ελαχιστα και δεν ξερεις το νο10. καποιος που παρακολουθει τους αγωνες οπως λες εσυ ειναι λιγο ατοπο. να αναφερω ακομα οτι το νο9 δεν ειναι η μοναδικη μεταγραφη του αρη αλλα υπαρχει και το νο5 που ηρθε στον αρη. Αυτο πως ξεφυγε απο εναν ΑΡΕΙΑΝΟ οπως εσυ? απο σενα που παρακολουθεις ανελλιπως την ομαδα?

Ευτυχως υπαρχει και ενα θεμα που συμφωνουμε αυτο με τον Δοξακη και την αντιμετωπιση που εχει στους παιχτες του αρη. smile.gif αλλα εχω μια μεγαλη απορια πανω σ' αυτο. γαιτι ο δοξακης να εχει τετοια αντιμετωπιση στον αρη? αρειανος δεν ειναι? μηπως παιζει κατι αλλο?

Και γω απλως φιλαθλος ειμαι αλλα υποθετω οτι κατεχω πιο πολυ το αθλημα. Ειμαιτης αποψης οταν δεν κατεχεις καλα ενα αντικειμενο να μην δημοσιοποεις τη γνωμη σου γιατι διαστρεβλωνεις το ιδιο το αντικειμενο.

Το οτι οι προπονητες και η διοικηση κανουν οτι μπορουν το θεωρω αυτονοητο. σε ολες τις ομαδες αυτο συμβαινει. ιδιως στις μεγαλες οπως ειναι ο αρης μας που ειναι και υπολογοι στους πολους φιλαθλους. αλλα ποιος καταφερθηκε κατα των προπονητων και της διοικησης? και γιατι νιωθεις την αναγκη να τους υποστηριξεις? η υποστηριξη θεωρειται και αυτη αυτονοητη απο εναν αρειανο.

Τωρα για να παω στα της εθνικης πιστευω οτι τα περισσοτερα παιδια απο τη δωδεκαδα θα ειναι απο την αθηνα. και αυτο οχι γιατι δεν εχουμε παιδια ισαξια των αθηνων. απλα το κεντρο των αποφασεων ειναι στην αθηνα. το 9-3 φανταζει το πιθανοτερο οπως στη γενευη. αν και ενα 7-5 θα το θεωρουσα δικαιοτερο. επισης πιστευω οτι οποια παιδια και αν πανε στη τουρκια δεν σημαινει οτι εχουν καπαρωσει θεση στη 12αδα. εχουμε πολυ δρομο ακομα μπροστα μας. πολλα θα εξαρτηθουν απο την αποδοση των παιδιων στους κατα τοπους τελικους των ενωσεων τους. απο το ποιες ομαδες θα περασουν στα τελικα του πανελληνιου πρωταθληματος και τι αποδοση θα εχουν εκει. ο κορμος ομως πιστευω οτι ειναι ηδη αποφασισμενος και αποτελειται απο 5-6 παιχτες. απο κει και περα θα γινονται προσθαφαιρεσεις. οι περισσοτεροι του κορμου ειναι αθηναιοι αλλα πιστεω οτι ενας ισως και δυο ειναι απο θεσσαλονικη και β.ελλαδα. δεν θελω να αναφερω ονοματα για να μην γινουν παρεξηγησεις. επισης πιστευω οτι ο δοξακης ειναι καλος προπονητης αλλα οχι καλος coach. γι' αυτο και βαλανε τον γιαννοπουλο που εχει πειρα καθως εινα προπονητης στο δουκα ομαδα β' εθνικης ενω ο δοξακης δεν εχει πειρα απο κοουτσαρισμα. οπως εχω και τη διαισθηση (μπορει να κανω και λαθος) οτι ο δοξακης ειναι αυτος που καθοριζει ποιος θα κληθει στην εθνικη. και αυτο το λεω γιατι αυτος ασχολειται κυριως με την εθνικη ενω ο γιαννοπουλος ασχολειται με την ομαδα του στο πρωταθλημα της β' εθνικης σε καθημερινη βαση.
lebron james 23
γεια σας παιδια... επειδη δεν πηγα στον αγωνα μαντουλιδης-αρης αν και ηθελα και επειδη πολλα εχουν ακουστει μπορει κανες να μου πει τι εγινε ??????..... (πρωταγονιστες,ποντους....)
coachdef
QUOTE(KORLEONE @ Jan 21 2010, 21:47 ) *
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις , πάντος νομίζω οτι ο Σιολουγκας δεν θα είναι στην τελική δωδεκάδα γιατί απλά υπαρχουν καλύτεροι παίκτες από αυτόν , και για τον Αμπαρά απορρώ πως ήταν το βασικό πλει μεικερ στην Ελβετία αφού υπαρχουν τουλάχιστον 7 με 8 ασοι στην Ελλάδα καλύτεροι απο αυτόν .

Καλυτεροι παικτες απο τον Σιολογκα?Ποιοι ακριβως?Εχει μεινει στασιμος οντως...δεν εχει καμια σχεση με τον Σιολογκα πριν 2 χρονια σε σχεση με τους συνομηλικους του,που τους εκανε πλακα....(και οχι μονο,βλεπε παννεληνιο ενωσεων 2008 με τους 93αρηδες),ωστοσο παραμενει ενας πολυ καλος παικτης.

7-8 ασσοι δεν υπαρχουν καλυτεροι απο τον Αμπαρα.Για μενα υπαρχει ο Μποχωριδης,ο Πρωτουλης,ο Καλογιαννιδης,ο Καραμαλεγκος και ο Παπαπετρου που ειναι αρκετα ψηλος οποτε δεν τον βαζεις μονο στους ασσους.

Νομιζω ομως οτι κανενας απο εμας δεν ξερει καλυτερα απο τους ομοσπονδιακους που εδω και χρονια παρακολουθουν διαρκως τα παιδια και κανουν μια προπονηση την εβδομαδα μαζι τους.Οποτε ας μην λεμε μεγαλα λογια.

Ο πολυ καλος ασσος Κελεσιδης που λεει ο aris 666 ειναι ενα παιδακι κατω 1.80 που ειναι τρομερος στο drive,αθλητικοτατος,αλλα νομιζω οτι σε γενικες γραμμες δεν ειναι ασσος.Ειναι εγκλωβισμενος σε αυτην την θεση λογω σωματος.Παντως το σουτ του ειναι αθλιο,οποτε χανει πολυ απο εκει.Τιποτα αξιοσημειωτο.
Ο Δ.Γερομιχαλος που λενε και ξαναλενε οτι ειναι ο βασικος ασσος του Αρη,για μενα ειναι ενας παικτης μετριοτατος που μαζι του ο Αρης δεν θα νικησει τον πληρη Μαντουλιδη στο final 4.Δεν γινεται να αναφερουμε τετοια ονοματα στο forum της εθνικης παιδων.

Επισης,ποιος ακριβως αδικειται απο τον Αρη?Πλην του Μποχωριδη ΚΑΝΕΝΑΣ.Ο Θεοδωριδης ειναι ενας ψηλος που δεν ξερω και εγω ποσοι καλυτεροι και ψηλοτεροι υπαρχουν.Τους υπολοιπους δεν τους σχολιαζω καν.


tripiokalathi υπαρχει περιπτωση αν αναφερομουν στον Πιεβαλιτσα και να ελεγα ο πολυ καλος σουτερ?θα ελεγα ο πολυ αθλητικος forward.Ο 94 που αναφερομαι ειναι ο Χονδροπουλος αν δεν κανω λαθος.

Για τον Κοζανιτη που εγραψε καποιος οτι ηταν η ανακαλυψη στην Καλαματα δεν εχω τεκμηριωμενη αποψη γιατι τον παρακολουθησα σε εναν μονο αγωνα.Δεν θυμαμαι παντως να επαιζε 3-4-5...5ΑΑΡΙ ηταν.Οι ποντοι του δεν λενε πολλα πραγματα,αλλα ποτε δεν πρεπει να κρινουμε απο το σκοραρισμα.


Επιβεβαιωθηκε ο αλλος φιλος για Παπαρεγκα και Νικολαου.Για τον πρωτο οτι πιστευα το ειπα στο προηγουμενο μου ποστ.Για τον Νικολαου που δεν εχω σχολιασει εχω να πω οτι ειναι ενας πολυ καλος σκορερ(στην Καλαματα σε εναν αγωνα εβαλε 31!),με καλες κινησεις στην επιθεση.Μειονεκτει καπως στο υψος,αλλα ειναι καλος αθλητης.Το σουτ αρκετα μετριο.

Παντως για τους 95αρηδες εκτος απο τον Πηλιτση που εγραψε καποιος,πρωταγωνιστικο ρολο εχει και στον ΠΑΟΚ ο Λιαπης.Που ειναι απο τους καλυτερους του σκορερ σε καθε αγωνα φετος.Πολυ καλος με εξαιρετικο σουτ.


KORLEONE
QUOTE(coachdef @ Jan 25 2010, 20:33 ) *
Καλυτεροι παικτες απο τον Σιολογκα?Ποιοι ακριβως?Εχει μεινει στασιμος οντως...δεν εχει καμια σχεση με τον Σιολογκα πριν 2 χρονια σε σχεση με τους συνομηλικους του,που τους εκανε πλακα....(και οχι μονο,βλεπε παννεληνιο ενωσεων 2008 με τους 93αρηδες),ωστοσο παραμενει ενας πολυ καλος παικτης.

7-8 ασσοι δεν υπαρχουν καλυτεροι απο τον Αμπαρα.Για μενα υπαρχει ο Μποχωριδης,ο Πρωτουλης,ο Καλογιαννιδης,ο Καραμαλεγκος και ο Παπαπετρου που ειναι αρκετα ψηλος οποτε δεν τον βαζεις μονο στους ασσους.

Νομιζω ομως οτι κανενας απο εμας δεν ξερει καλυτερα απο τους ομοσπονδιακους που εδω και χρονια παρακολουθουν διαρκως τα παιδια και κανουν μια προπονηση την εβδομαδα μαζι τους.Οποτε ας μην λεμε μεγαλα λογια.

Ο πολυ καλος ασσος Κελεσιδης που λεει ο aris 666 ειναι ενα παιδακι κατω 1.80 που ειναι τρομερος στο drive,αθλητικοτατος,αλλα νομιζω οτι σε γενικες γραμμες δεν ειναι ασσος.Ειναι εγκλωβισμενος σε αυτην την θεση λογω σωματος.Παντως το σουτ του ειναι αθλιο,οποτε χανει πολυ απο εκει.Τιποτα αξιοσημειωτο.
Ο Δ.Γερομιχαλος που λενε και ξαναλενε οτι ειναι ο βασικος ασσος του Αρη,για μενα ειναι ενας παικτης μετριοτατος που μαζι του ο Αρης δεν θα νικησει τον πληρη Μαντουλιδη στο final 4.Δεν γινεται να αναφερουμε τετοια ονοματα στο forum της εθνικης παιδων.

Επισης,ποιος ακριβως αδικειται απο τον Αρη?Πλην του Μποχωριδη ΚΑΝΕΝΑΣ.Ο Θεοδωριδης ειναι ενας ψηλος που δεν ξερω και εγω ποσοι καλυτεροι και ψηλοτεροι υπαρχουν.Τους υπολοιπους δεν τους σχολιαζω καν.


tripiokalathi υπαρχει περιπτωση αν αναφερομουν στον Πιεβαλιτσα και να ελεγα ο πολυ καλος σουτερ?θα ελεγα ο πολυ αθλητικος forward.Ο 94 που αναφερομαι ειναι ο Χονδροπουλος αν δεν κανω λαθος.

Για τον Κοζανιτη που εγραψε καποιος οτι ηταν η ανακαλυψη στην Καλαματα δεν εχω τεκμηριωμενη αποψη γιατι τον παρακολουθησα σε εναν μονο αγωνα.Δεν θυμαμαι παντως να επαιζε 3-4-5...5ΑΑΡΙ ηταν.Οι ποντοι του δεν λενε πολλα πραγματα,αλλα ποτε δεν πρεπει να κρινουμε απο το σκοραρισμα.


Επιβεβαιωθηκε ο αλλος φιλος για Παπαρεγκα και Νικολαου.Για τον πρωτο οτι πιστευα το ειπα στο προηγουμενο μου ποστ.Για τον Νικολαου που δεν εχω σχολιασει εχω να πω οτι ειναι ενας πολυ καλος σκορερ(στην Καλαματα σε εναν αγωνα εβαλε 31!),με καλες κινησεις στην επιθεση.Μειονεκτει καπως στο υψος,αλλα ειναι καλος αθλητης.Το σουτ αρκετα μετριο.

Παντως για τους 95αρηδες εκτος απο τον Πηλιτση που εγραψε καποιος,πρωταγωνιστικο ρολο εχει και στον ΠΑΟΚ ο Λιαπης.Που ειναι απο τους καλυτερους του σκορερ σε καθε αγωνα φετος.Πολυ καλος με εξαιρετικο σουτ.

Καλύτεροι άσοι απο τον Αμπαρά είναι επείσης Καραμπεκης Σέρρες ( Ψηλός και δυνατος με καλό χειρισμο ) , Δελίδης ( Ηλυσιακός , ξέρει πολύ μπάσκετ το παιδί ) , Παπάδης Ιωνικός ( παίζει και στην ανδρική ομάδα και παίζει και καλά ) , Μπουτοπουλός ( Πρέβεζα ) , αλλά καλύτερος κατά την γνώμη μου είναι ο Σισμάνης τησ Κοζάνης ( ο οποίος είναι απο τα ποιό πλήρη πλέι μέικερ , ταχύτατος , δυνατός καλος πασέρ καλός σκόρερ και βασικός στην ανδρική ομάδα της Κοζανης ) .

QUOTE(coachdef @ Jan 25 2010, 20:33 ) *
Καλυτεροι παικτες απο τον Σιολογκα?Ποιοι ακριβως?Εχει μεινει στασιμος οντως...δεν εχει καμια σχεση με τον Σιολογκα πριν 2 χρονια σε σχεση με τους συνομηλικους του,που τους εκανε πλακα....(και οχι μονο,βλεπε παννεληνιο ενωσεων 2008 με τους 93αρηδες),ωστοσο παραμενει ενας πολυ καλος παικτης.

7-8 ασσοι δεν υπαρχουν καλυτεροι απο τον Αμπαρα.Για μενα υπαρχει ο Μποχωριδης,ο Πρωτουλης,ο Καλογιαννιδης,ο Καραμαλεγκος και ο Παπαπετρου που ειναι αρκετα ψηλος οποτε δεν τον βαζεις μονο στους ασσους.

Νομιζω ομως οτι κανενας απο εμας δεν ξερει καλυτερα απο τους ομοσπονδιακους που εδω και χρονια παρακολουθουν διαρκως τα παιδια και κανουν μια προπονηση την εβδομαδα μαζι τους.Οποτε ας μην λεμε μεγαλα λογια.

Ο πολυ καλος ασσος Κελεσιδης που λεει ο aris 666 ειναι ενα παιδακι κατω 1.80 που ειναι τρομερος στο drive,αθλητικοτατος,αλλα νομιζω οτι σε γενικες γραμμες δεν ειναι ασσος.Ειναι εγκλωβισμενος σε αυτην την θεση λογω σωματος.Παντως το σουτ του ειναι αθλιο,οποτε χανει πολυ απο εκει.Τιποτα αξιοσημειωτο.
Ο Δ.Γερομιχαλος που λενε και ξαναλενε οτι ειναι ο βασικος ασσος του Αρη,για μενα ειναι ενας παικτης μετριοτατος που μαζι του ο Αρης δεν θα νικησει τον πληρη Μαντουλιδη στο final 4.Δεν γινεται να αναφερουμε τετοια ονοματα στο forum της εθνικης παιδων.

Επισης,ποιος ακριβως αδικειται απο τον Αρη?Πλην του Μποχωριδη ΚΑΝΕΝΑΣ.Ο Θεοδωριδης ειναι ενας ψηλος που δεν ξερω και εγω ποσοι καλυτεροι και ψηλοτεροι υπαρχουν.Τους υπολοιπους δεν τους σχολιαζω καν.


tripiokalathi υπαρχει περιπτωση αν αναφερομουν στον Πιεβαλιτσα και να ελεγα ο πολυ καλος σουτερ?θα ελεγα ο πολυ αθλητικος forward.Ο 94 που αναφερομαι ειναι ο Χονδροπουλος αν δεν κανω λαθος.

Για τον Κοζανιτη που εγραψε καποιος οτι ηταν η ανακαλυψη στην Καλαματα δεν εχω τεκμηριωμενη αποψη γιατι τον παρακολουθησα σε εναν μονο αγωνα.Δεν θυμαμαι παντως να επαιζε 3-4-5...5ΑΑΡΙ ηταν.Οι ποντοι του δεν λενε πολλα πραγματα,αλλα ποτε δεν πρεπει να κρινουμε απο το σκοραρισμα.


Επιβεβαιωθηκε ο αλλος φιλος για Παπαρεγκα και Νικολαου.Για τον πρωτο οτι πιστευα το ειπα στο προηγουμενο μου ποστ.Για τον Νικολαου που δεν εχω σχολιασει εχω να πω οτι ειναι ενας πολυ καλος σκορερ(στην Καλαματα σε εναν αγωνα εβαλε 31!),με καλες κινησεις στην επιθεση.Μειονεκτει καπως στο υψος,αλλα ειναι καλος αθλητης.Το σουτ αρκετα μετριο.

Παντως για τους 95αρηδες εκτος απο τον Πηλιτση που εγραψε καποιος,πρωταγωνιστικο ρολο εχει και στον ΠΑΟΚ ο Λιαπης.Που ειναι απο τους καλυτερους του σκορερ σε καθε αγωνα φετος.Πολυ καλος με εξαιρετικο σουτ.

Καλύτεροι άσοι απο τον Αμπαρά είναι επείσης Καραμπεκης Σέρρες ( Ψηλός και δυνατος με καλό χειρισμο ) , Δελίδης ( Ηλυσιακός , ξέρει πολύ μπάσκετ το παιδί ) , Παπάδης Ιωνικός ( παίζει και στην ανδρική ομάδα και παίζει και καλά ) , Μπουτοπουλός ( Πρέβεζα ) , αλλά καλύτερος κατά την γνώμη μου είναι ο Σισμάνης τησ Κοζάνης ( ο οποίος είναι απο τα ποιό πλήρη πλέι μέικερ , ταχύτατος , δυνατός καλος πασέρ καλός σκόρερ και βασικός στην ανδρική ομάδα της Κοζανης ) .
tripiokalathi
QUOTE(coachdef @ Jan 25 2010, 20:33 ) *
...

tripiokalathi υπαρχει περιπτωση αν αναφερομουν στον Πιεβαλιτσα και να ελεγα ο πολυ καλος σουτερ?θα ελεγα ο πολυ αθλητικος forward.Ο 94 που αναφερομαι ειναι ο Χονδροπουλος αν δεν κανω λαθος....


Έχεις δίκιο coachdef, απλά με μπέρδεψες επειδή είπες ότι είναι από την Καβάλα ενώ ο Χονδρόπουλος είναι από Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης! Είναι απ' αυτούς που δεν έχουν τίποτα άλλο εκτός από σουτ! Αν είναι στην μέρα τους και τους αφήσεις μόνους, μπορούν να σου βάλουν και 10 τρίποντα!
Giorgos#4
Για τον Αγγελακο του Κολοσσου τη γνωμη εχετε?(1994,
1.93)
agsi
QUOTE(KORLEONE @ Jan 25 2010, 21:52 ) *
Καλύτεροι άσοι απο τον Αμπαρά είναι επείσης Καραμπεκης Σέρρες ( Ψηλός και δυνατος με καλό χειρισμο ) , Δελίδης ( Ηλυσιακός , ξέρει πολύ μπάσκετ το παιδί ) , Παπάδης Ιωνικός ( παίζει και στην ανδρική ομάδα και παίζει και καλά ) , Μπουτοπουλός ( Πρέβεζα ) , αλλά καλύτερος κατά την γνώμη μου είναι ο Σισμάνης τησ Κοζάνης ( ο οποίος είναι απο τα ποιό πλήρη πλέι μέικερ , ταχύτατος , δυνατός καλος πασέρ καλός σκόρερ και βασικός στην ανδρική ομάδα της Κοζανης ) .



KORLEONE επειδη ειμαι στην ιδια περιφερεια με τον μπουτοπουλο να κανω μια παρατηρηση:
ειναι 4αρι και σε ορισμενα σχηματα παιζει και 5.δεν ειναι σε καμια περιπτωση ασσος και δυσκολα θα μπορουσε να γινει.και δεν νομιζω οτι ειναι παιχτης επιπεδου εθνικης καθως ακομα και στην περιφερεια μας υπαρχουν καλυτεροι παιχτες απο αυτον
15#kostas
Οι παρακάτω αθλητές καλούνται στην Εθνική Παίδων την Παρασκευή 29/1/2010 στις 18:30 στο ΟΑΚΑ για προπονήσεις και αναχώρηση την Κυριακή για την Τουρκία, όπου θα λάβουν μέρος σε Διεθνές Τουρνουά στο διάστημα 1-8/2/2010:

Μαραγκός (ΠΑΟ), Τσόντζος, Αγραβάνης (Μαρούσι), Σπυρόπουλος (Νίκαια Λάρισας), Πρωτούλης (Αστέρια Θεσσαλονίκης), Παπαφλωράτος, Μπέμπης (Ηλυσιακός), Σιόλογκας (Μαντουλίδης), Αμπαράς (ΠΑΟΚ), Καμπερίδης (Μανδραϊκός), Μητσιάλος (ΑΟΚ Βέροιας), Αναγνωστόπουλος (Άρατος Κιάτου).



Ο Παπαπέτρου και ο Καραμολέγκος γιατί δεν κλήθηκαν?
KORLEONE
QUOTE(15#kostas @ Jan 27 2010, 18:35 ) *
Οι παρακάτω αθλητές καλούνται στην Εθνική Παίδων την Παρασκευή 29/1/2010 στις 18:30 στο ΟΑΚΑ για προπονήσεις και αναχώρηση την Κυριακή για την Τουρκία, όπου θα λάβουν μέρος σε Διεθνές Τουρνουά στο διάστημα 1-8/2/2010:

Μαραγκός (ΠΑΟ), Τσόντζος, Αγραβάνης (Μαρούσι), Σπυρόπουλος (Νίκαια Λάρισας), Πρωτούλης (Αστέρια Θεσσαλονίκης), Παπαφλωράτος, Μπέμπης (Ηλυσιακός), Σιόλογκας (Μαντουλίδης), Αμπαράς (ΠΑΟΚ), Καμπερίδης (Μανδραϊκός), Μητσιάλος (ΑΟΚ Βέροιας), Αναγνωστόπουλος (Άρατος Κιάτου).



Ο Παπαπέτρου και ο Καραμολέγκος γιατί δεν κλήθηκαν?

Ελα ντε , και οι δύο ειναι από τους καλυτερους να μην πω οι καλύτεροι μετά τον Μαραγκό . Επισης γιατί δε κλήθηκαν Καλογιαννίδης και Δημακόπουλος ?????????

QUOTE(agsi @ Jan 27 2010, 18:21 ) *
KORLEONE επειδη ειμαι στην ιδια περιφερεια με τον μπουτοπουλο να κανω μια παρατηρηση:
ειναι 4αρι και σε ορισμενα σχηματα παιζει και 5.δεν ειναι σε καμια περιπτωση ασσος και δυσκολα θα μπορουσε να γινει.και δεν νομιζω οτι ειναι παιχτης επιπεδου εθνικης καθως ακομα και στην περιφερεια μας υπαρχουν καλυτεροι παιχτες απο αυτον

Μάλλον εσύ κάνεις λάθος , ο Μπούτοπουλος της Νικόπολης είναι άσος και δυάρι , και σίγουρα καλύτερος παίκτης από τον Αμπαρά .....
agsi
QUOTE(KORLEONE @ Jan 27 2010, 18:46 ) *
Μάλλον εσύ κάνεις λάθος , ο Μπούτοπουλος της Νικόπολης είναι άσος και δυάρι , και σίγουρα καλύτερος παίκτης από τον Αμπαρά .....


Πριν απο 2 εβδομαδες παιξαμε και παιζει 4!!!
Και περυσι 4 επαιζε και στο εφηβικο του 4 παιζει!!!
Το οτι ανεβαινει και παιρνει ψηλα την μπαλα ή το οτι βοηθαει στο κατεβασμα δεν τον κανει ουτε ασο ουτε δυο
THE BOSS
QUOTE(KORLEONE @ Jan 27 2010, 18:46 ) *
Ελα ντε , και οι δύο ειναι από τους καλυτερους να μην πω οι καλύτεροι μετά τον Μαραγκό . Επισης γιατί δε κλήθηκαν Καλογιαννίδης και Δημακόπουλος ?????????


Μάλλον εσύ κάνεις λάθος , ο Μπούτοπουλος της Νικόπολης είναι άσος και δυάρι , και σίγουρα καλύτερος παίκτης από τον Αμπαρά .....

Δεν ξέρω πόσο παρακολουθείτε το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ. Ούτε μπορώ να ξέρω τα "κριτήρια" με τα οποία ο εκάστοτε προπονητής καλεί στην εθνική κάποια παιδιά ή τι συμβαίνει στα εκτός Αθήνας πρωταθλήματα (για την ΕΣΚΑΝΑ έχω εικόνα αλλά όχι ολοκληρωμένη.Δεν έχω δει κάτι το ιδιαίτερο).

Από ότι έχω ακούσει ο Παπαπέτρου είναι τραυματίας(wink.gif. Δεν είναι άσσος απλά τον έβαζαν να παίζει στη θέση αυτή. Βέβαια μια χαρά τα καταφέρνει. Σε οτι αφορά τον Καραμαλέγκο και τον Καλογιαννίδη, παρότι είναι πολύ καλοί παίχτες, δεν φαίνεται να "βγάζουν μάτια" να κάνουν την διαφορά σε μια ομάδα. Τόσο που να ειναι άνευ αμφισβήτησης η κλήση τους στην Εθνική. Σε κάποια κρίσιμα παιχνίδια των ομάδων τους σχεδόν χάθηκαν από την άμυνα των αντιπάλων. Εκτός και εάν οι αντίπαλοι τους ήταν καλύτεροι ... Ο Χάνιας καλός και σημαντικός για τον Παναθηναϊκό αλλά και πάλι δεν κάνει την διαφορά. Ο Δημακόπουλος πέραν του ότι είναι ένα πολύ ψηλό παιδί...θέλει πολυ δουλειά ακόμα. Δεν φαίνεται να αποτελεί ρυθμιστικό παράγοντα ούτε στην ομάδα του (σε αντίθεση με τον Μαραγκό που δύσκολα παίζεται σε αυτές τις ηλικίες...).
Μην ξεχνάμε βέβαια ότι δεν αρκεί κάποιος να είναι μόνο καλός παιχτης αλλά να κολλάει στην ομάδα και να ακολουθεί το ρόλο που του αναθέτουν.

Να προσθέσω ότι έχω δει παιδιά που ποτέ δεν κληθηκαν στην εθνική και δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να αποδείξουν πόσο αξίοζουν. Πιθανά παίζουν στο σύνολό τους καλύτερα από κάποιους άλλους. Αλλά έτσι είναι
basketofilos99
QUOTE(KORLEONE @ Jan 27 2010, 18:46 ) *
Ελα ντε , και οι δύο ειναι από τους καλυτερους να μην πω οι καλύτεροι μετά τον Μαραγκό . Επισης γιατί δε κλήθηκαν Καλογιαννίδης και Δημακόπουλος ?????????


Μάλλον εσύ κάνεις λάθος , ο Μπούτοπουλος της Νικόπολης είναι άσος και δυάρι , και σίγουρα καλύτερος παίκτης από τον Αμπαρά .....


Ο agsi δεν κάνει λάθος ο Μπουτόπουλος παίζει 4αρι και 5αρι όσο για το αν είναι καλύτερος απο τον Αμπαρα δεν ξέρω γιατί δεν τον έχω δει τον δεύτερο. Όσο αφορά τον Μπουτόπουλο δεν κάνει την διαφορά σε σχέση με άλλους παίχτες της ένωσης και στο ντέρμπι με τον Α.Γ.Σ.Ι ο οποίοσ όπως φαίνεται θα το πάρει εύκολα δεν εκανε τίποτα χάνοντας για 19 πόντους
KobeNBA
παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι και δεν θελω μια συντομη απαντηση οποια και να ειναι...στην εθνικη κοιτανε παιχτες πιο πολυ ψηλους??ενοω αμα δουνε ενα καλο 2αρη η 3αρη με 1.88 υψος του 94 και στην περιπτωση μου με ανοιγμα χεριων 1.96 θα το σκεφτοντουσαν πολυ για να τον παρουν???απλα ρωταω ενημερωτικα οχι πως ζηταω ευκαιρια η τπτ τετοιο μην παρεξηγηθουμε...απλα εχω ενα κολλημα τελευταια με το αν θα ψηλωσω γιατι βλεπω παιδια να παιζουν στον ηρακλη που ειναι 2 μετρα κ 1.98 και δεν μπορουν ουτε να καρφωσουν...και στο μπασκετ πιστευω ειμαι καλυτερος ...επειδη ειναι ψηλοι δλδ τους δοθηκε η ευκαιρια να παιξουν εκει??πηγαινω αθλητικο λυκειο και εχω συμμαθητες απο πολλες ομαδες ...δεν τα λεω αυτα γ τον ηραλκη πχ στο ντουκου...ευχαριστω πολυ!!!
tripiokalathi
QUOTE(KobeNBA @ Jan 28 2010, 16:53 ) *
παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι και δεν θελω μια συντομη απαντηση οποια και να ειναι...στην εθνικη κοιτανε παιχτες πιο πολυ ψηλους??ενοω αμα δουνε ενα καλο 2αρη η 3αρη με 1.88 υψος του 94 και στην περιπτωση μου με ανοιγμα χεριων 1.96 θα το σκεφτοντουσαν πολυ για να τον παρουν???απλα ρωταω ενημερωτικα οχι πως ζηταω ευκαιρια η τπτ τετοιο μην παρεξηγηθουμε...απλα εχω ενα κολλημα τελευταια με το αν θα ψηλωσω γιατι βλεπω παιδια να παιζουν στον ηρακλη που ειναι 2 μετρα κ 1.98 και δεν μπορουν ουτε να καρφωσουν...και στο μπασκετ πιστευω ειμαι καλυτερος ...επειδη ειναι ψηλοι δλδ τους δοθηκε η ευκαιρια να παιξουν εκει??πηγαινω αθλητικο λυκειο και εχω συμμαθητες απο πολλες ομαδες ...δεν τα λεω αυτα γ τον ηραλκη πχ στο ντουκου...ευχαριστω πολυ!!!

Αγαπητέ «KobeNBA», δυστυχώς το Μπάσκετ σε υψηλό επίπεδο (Εθνικές) είναι ένα άθλημα για ψηλούς, (είναι ρατσιστικό αλλά έτσι είναι)!
Εξ’ άλλου το έχει ξεκαθαρίσει και ο Εθνικός μας προπονητής και υπεύθυνος ανάπτυξης της ΕΟΚ κ. Πολίτης (off the record!) ότι κάτω από 1,90 (για ηλικίες 14-15 χρόνων) «..δεν τους βλέπω καν…».
Για να δούνε ένα παιδί κάτω από 1,90 πρέπει να είναι ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό ταλέντο και μόνο Guard!
Συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν παιδιά «κοντά» με εξαιρετικό ταλέντο, γρήγορα, ευέλικτα, εκρηκτικά, αλτικά, καλοί σουτέρ, κλπ, κλπ, αλλά πόσες φορές θα «περάσουν» από πέντε «δίμετρους» εξ’ ίσου καλούς!
Για να το πω πιο απλά, επειδή το καλάθι είναι στα 3,05 και όχι στο 1 μέτρο και επειδή η Αθήνα και Θεσσαλονίκη (δηλαδή πάνω από την μισή Ελλάδα μαζεμένοι και κοντά ώστε να τους βλέπουν συχνά οι Εθνικοί μας προπονητές) μπορούν να δώσουν και 20 εξαιρετικούς ψηλούς κάθε χρόνο, αντιλαμβάνεσαι ότι οι καλοί κοντοί δεν έχουν καμιά τύχη (μιλάμε πάντα για επίπεδο Εθνικής).
Επίσης ένα τραγικό λάθος που κάνουν τα περισσότερα Σωματεία που δεν έχουν την πολυτέλεια να έχουν ποικιλία παιδιών ( σε ύψος και ταλέντο εννοώ) και προκειμένου να παίξουν στα τοπικά Παιδικά πρωταθλήματα, είναι να μαθαίνουν στους κοντούς (κάτω από 1,80) αναγκαστικά να παίζουν 1-2, στους μέτριους (1,80-1,90) αναγκαστικά να παίζουν 3-4 και τους ψηλούς (1,90-1,95) να παίζουν 5άρια!! Μα αγαπητέ μου, οι ομάδες που βγάζουν παίχτες για την Εθνική, τους 1,90-1,95 τους έχουν μάθει να είναι όχι μόνο 1-2, αλλά να παίζουν σε όλες τις θέσεις!
Τα Σωματεία (κυρίως της Επαρχίας) πρέπει να μαθαίνουν στα παιδιά να παίζουν σε όλες τις θέσεις (αυτό απαιτεί το σύγχρονο μπάσκετ), ώστε κάποια στιγμή να μπορεί ένα παιδί με ύψος 1,85-1,90 να παίξει υψηλού επιπέδου μπάσκετ πάντα σαν 1-2.
Οι προπονητές των μικρών Εθνικών ομάδων το πρώτο πράγμα που ρωτάνε αν τους πεις να δουν ένα παιδί ταλέντο κ.λ.π., είναι: «..Τι ύψος έχει και τι θέση παίζει στην ομάδα του?» Αν του πεις 1,85 – 1,88 και παίζει forword, θα σου πει «…άστο καλύτερα…»!
Επειδή όμως αγαπητέ μου το μπάσκετ δεν είναι μόνο Εθνική ομάδα και η Εθνική δεν είναι πανάκεια, γι’ αυτό συνέχισε να παίζεις το άθλημα που αγαπάς, να προσπαθείς και να βελτιώνεσαι συνέχεια και ανεξάρτητα από το ύψος θα ευχαριστηθείς μπάσκετ.
captain charisma
δηλαδη ο αμπαρας που ειναι 1.82 πρεπει να ειναι ο γκαλης... rolleyes.gif
συμφωνα με αυτα που λες...
tripiokalathi
QUOTE(captain charisma @ Jan 28 2010, 23:25 ) *
δηλαδη ο αμπαρας που ειναι 1.82 πρεπει να ειναι ο γκαλης... rolleyes.gif
συμφωνα με αυτα που λες...

Πιθανόν αυτοί που τον επέλεξαν να βλέπουν ένα μελλοντικό Γκάλη, γιατί όχι? biggrin.gif
captain charisma
υπερβολες υπερβολες... tongue.gif
το παιδι τυχαινει να το γνωριζω απο κοντα..καλο παιχτακι ειναι αλλα δεν ειναι και καποιος παιχταρας.
tripiokalathi
QUOTE(captain charisma @ Jan 29 2010, 00:19 ) *
υπερβολες υπερβολες... tongue.gif
το παιδι τυχαινει να το γνωριζω απο κοντα..καλο παιχτακι ειναι αλλα δεν ειναι και καποιος παιχταρας.

Τότε μάλλον έχει "Άστρο" το παιδί (λέγε με και βίσμα!) όπως ο Λοϊζίδης της Εθνικής Εφήβων που τυχαίνει να είναι ανιψιός του..., αλλά άσε καλύτερα γιατί μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια που δεν βοηθάνε το άθλημα, που αφήνουν πίκρα σε άλλα παιδιά, που υπήρχαν και θα υπάρχουν, αλλά στο φινάλε δικαιώνονται οι καλύτεροι ή μάλλον δεν δικαιώνονται αυτοί που δεν αξίζουν!
Ούτως ή άλλως δεν είμαι εγώ αυτός που πιστεύει ότι δεν έχουν θέση στις Εθνικές ομάδες οι λεγόμενοι "κοντοί"! wink.gif
drou13
QUOTE(tripiokalathi @ Jan 29 2010, 00:42 ) *
Τότε μάλλον έχει "Άστρο" το παιδί (λέγε με και βίσμα!) όπως ο Λοϊζίδης της Εθνικής Εφήβων που τυχαίνει να είναι ανιψιός του..., αλλά άσε καλύτερα γιατί μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια που δεν βοηθάνε το άθλημα, που αφήνουν πίκρα σε άλλα παιδιά, που υπήρχαν και θα υπάρχουν, αλλά στο φινάλε δικαιώνονται οι καλύτεροι ή μάλλον δεν δικαιώνονται αυτοί που δεν αξίζουν!
Ούτως ή άλλως δεν είμαι εγώ αυτός που πιστεύει ότι δεν έχουν θέση στις Εθνικές ομάδες οι λεγόμενοι "κοντοί"! wink.gif

λοιζιδης ποιανου ανιψιος ειναι?
KobeNBA
QUOTE(tripiokalathi @ Jan 28 2010, 23:01 ) *
Αγαπητέ «KobeNBA», δυστυχώς το Μπάσκετ σε υψηλό επίπεδο (Εθνικές) είναι ένα άθλημα για ψηλούς, (είναι ρατσιστικό αλλά έτσι είναι)!
Εξ’ άλλου το έχει ξεκαθαρίσει και ο Εθνικός μας προπονητής και υπεύθυνος ανάπτυξης της ΕΟΚ κ. Πολίτης (off the record!) ότι κάτω από 1,90 (για ηλικίες 14-15 χρόνων) «..δεν τους βλέπω καν…».
Για να δούνε ένα παιδί κάτω από 1,90 πρέπει να είναι ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό ταλέντο και μόνο Guard!
Συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν παιδιά «κοντά» με εξαιρετικό ταλέντο, γρήγορα, ευέλικτα, εκρηκτικά, αλτικά, καλοί σουτέρ, κλπ, κλπ, αλλά πόσες φορές θα «περάσουν» από πέντε «δίμετρους» εξ’ ίσου καλούς!
Για να το πω πιο απλά, επειδή το καλάθι είναι στα 3,05 και όχι στο 1 μέτρο και επειδή η Αθήνα και Θεσσαλονίκη (δηλαδή πάνω από την μισή Ελλάδα μαζεμένοι και κοντά ώστε να τους βλέπουν συχνά οι Εθνικοί μας προπονητές) μπορούν να δώσουν και 20 εξαιρετικούς ψηλούς κάθε χρόνο, αντιλαμβάνεσαι ότι οι καλοί κοντοί δεν έχουν καμιά τύχη (μιλάμε πάντα για επίπεδο Εθνικής).
Επίσης ένα τραγικό λάθος που κάνουν τα περισσότερα Σωματεία που δεν έχουν την πολυτέλεια να έχουν ποικιλία παιδιών ( σε ύψος και ταλέντο εννοώ) και προκειμένου να παίξουν στα τοπικά Παιδικά πρωταθλήματα, είναι να μαθαίνουν στους κοντούς (κάτω από 1,80) αναγκαστικά να παίζουν 1-2, στους μέτριους (1,80-1,90) αναγκαστικά να παίζουν 3-4 και τους ψηλούς (1,90-1,95) να παίζουν 5άρια!! Μα αγαπητέ μου, οι ομάδες που βγάζουν παίχτες για την Εθνική, τους 1,90-1,95 τους έχουν μάθει να είναι όχι μόνο 1-2, αλλά να παίζουν σε όλες τις θέσεις!
Τα Σωματεία (κυρίως της Επαρχίας) πρέπει να μαθαίνουν στα παιδιά να παίζουν σε όλες τις θέσεις (αυτό απαιτεί το σύγχρονο μπάσκετ), ώστε κάποια στιγμή να μπορεί ένα παιδί με ύψος 1,85-1,90 να παίξει υψηλού επιπέδου μπάσκετ πάντα σαν 1-2.
Οι προπονητές των μικρών Εθνικών ομάδων το πρώτο πράγμα που ρωτάνε αν τους πεις να δουν ένα παιδί ταλέντο κ.λ.π., είναι: «..Τι ύψος έχει και τι θέση παίζει στην ομάδα του?» Αν του πεις 1,85 – 1,88 και παίζει forword, θα σου πει «…άστο καλύτερα…»!
Επειδή όμως αγαπητέ μου το μπάσκετ δεν είναι μόνο Εθνική ομάδα και η Εθνική δεν είναι πανάκεια, γι’ αυτό συνέχισε να παίζεις το άθλημα που αγαπάς, να προσπαθείς και να βελτιώνεσαι συνέχεια και ανεξάρτητα από το ύψος θα ευχαριστηθείς μπάσκετ.

Ευχαριστω πολυ φιλε...μπορω να πω πως με καλυψες...ενοειτε πως θα συνεχισω το μπασκετ γτ ειναι τ παντα γ μενα...παντα κραταω μια μπαλα ....ελπιζω επισης πως θα ψηλωσω γτ μολις που κλινς τα 16 τον αλον μηνα και πιστευω εχω να δωσω 3-4 ποντους ακομα...βεβαια δν κοιταω μονο την εθνικη...απλα την ανεφερα πιο πολυ γιατι εκει προωθουνται πολλοι παικτες...παλι καλα ειμαι και θεσσαλονικη και εχω ποικιλια ομαδων που μπορω να παω...
apkat
16 εισαι;;Α τοτε σιγουρα δεν θα ψηλωσεις αλλο..
BasketThess
QUOTE(KobeNBA @ Jan 28 2010, 14:53 ) *
παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι και δεν θελω μια συντομη απαντηση οποια και να ειναι...στην εθνικη κοιτανε παιχτες πιο πολυ ψηλους??ενοω αμα δουνε ενα καλο 2αρη η 3αρη με 1.88 υψος του 94 και στην περιπτωση μου με ανοιγμα χεριων 1.96 θα το σκεφτοντουσαν πολυ για να τον παρουν???απλα ρωταω ενημερωτικα οχι πως ζηταω ευκαιρια η τπτ τετοιο μην παρεξηγηθουμε...απλα εχω ενα κολλημα τελευταια με το αν θα ψηλωσω γιατι βλεπω παιδια να παιζουν στον ηρακλη που ειναι 2 μετρα κ 1.98 και δεν μπορουν ουτε να καρφωσουν...και στο μπασκετ πιστευω ειμαι καλυτερος ...επειδη ειναι ψηλοι δλδ τους δοθηκε η ευκαιρια να παιξουν εκει??πηγαινω αθλητικο λυκειο και εχω συμμαθητες απο πολλες ομαδες ...δεν τα λεω αυτα γ τον ηραλκη πχ στο ντουκου...ευχαριστω πολυ!!!

Ισως και αυτο λυσει καποιες αποριες σου
QUOTE
Εθνική Παίδων - Γιώργος Δοξάκης : "με σκληρή και μεθοδική δουλειά θα δικαιωθούν μακροπρόθεσμα" !
Προπονητής στην Εθνική Παίδων την περυσινή χρονιά ήταν ο Γιώργος Δοξάκης, ο οποίος και φέτος έχει την ευθύνη των Κλιμακίων σε Παίδες και Εφήβους στην Βόρεια Ελλάδα.
Ο Γιώργος Δοξάκης ήταν αυτός που επέλεξε τον Πέτρο Βελισσαρίου και τον συμπεριέλαβε στην αποστολή της Εθνικής στην Λιθουανία, αν και Πέτρος δεν είχε συμμετάσχει στις διάφορες φάσεις του Αναπτυξιακού Προγράμματος της ΕΟΚ (Καλαμάτα, Κολινδρό κλπ).

Ο Γιώργος Δοξάκης μίλησε στο Kretaworldbasket πριν λίγο, τόσο για τον Πέτρο όσο και για τις μικρές Εθνικες ομάδες τονίζοντας ότι “ο Πέτρος Βελισσαρίου είναι πρώτα από όλα ένας εξαίρετος χαρακτήρας και επίσης ένας ικανός αθλητής και για αυτούς τους λόγους επιλέγηκε στην Εθνική Παίδων την περυσινή χρονιά. Ο ρόλος του ομοσπονδιακού προπονητή είναι να βλέπει όσο γίνεται περισσότερους αγώνες τοπικών πρωταθλημάτων μικρών ηλικιών και μέσα από αυτήν την διαδικασία φάνηκε ότι ο Βελισσαρίου είχε την δυνατότητα να συμμετάσχει αρχικά σε κάποια φιλικά τουρνουά και αργότερα λόγω της ικανότητας τους και της σκληρής δουλειάς που έκανε, αν και υπέστη ένα σοβαρό τραυματισμό – διάστρεμμα β’ βαθμού – εν τούτοις ανταπεξήλθε και συμμετείχε σαν βασικό play maker (μαζί με τον Παναγιωταρεά) στο Πανευρωπαϊκό της Λιθουανίας”.

Ρωτήσαμε στην συνέχεια τον ομοσπονδιακό προπονητή για τις διαφοροποιήσεις που υπάρχουν χρόνο με τον χρόνο σε αυτές τις ηλικίες. “Οι ηλικίες αυτές είναι πολύ ευμετάβλητες και υπάρχουν παιδιά που εμφανίζουν σημαντική πρόοδο σε άλλα χρονικά διαστήματα σε σχέση με τους συνομηλίκους τους. Άρα δεν πρέπει να απογοητεύονται αθλητές που δεν έχουν συμμετάσχει σε τοπικές Μικτές ομάδες ή στις διάφορες φάσεις του Αναπτυξιακού Προγράμαμτος της ΕΟΚ, όπως στην Καλαμάτα (Χριστουγεννιάτικο Τουρνουά) ή στο Κολινδρό (Διεθνές Camp), αλλά να συνεχίζουν να την προσπάθεια τους και με σκληρή και μεθοδική δουλειά θα δικαιωθούν μακροπρόθεσμα”.

Ο Γιώργος Δοξάκης δουλεύει σήμερα με παιδιά που έχουν γεννηθεί από το 1992 (Εθνική Εφήβων) μέχρι και το 1995 (Εθνική Παίδων). Πως βλέπει λοιπόν το έμψυχο αυτό υλικό. “Δεν μπορεί κανείς να οριοθετήσει τις ηλικίες και να βγάλει πορίσματα, αφού οι αποδόσεις σε αυτές τις ηλικίες είναι ευμετάβλητες και αλλάζουν κατά διαστήματα. Η γενιά για παράδειγμα του 90’ (Παππάς – Παπανικολάου – Σλούκας – Κασελάκης – Γιάνκοβιτς – Μάντζαρης κ.α) δεν πήγε καλά σαν Εθνική Παίδων, διέπρεψε όμως και γνώρισε δόξες σαν Εθνική Εφήβων. Δεν μπορεί όμως κανείς να μην ξεχωρίσει από τους 92 τους Χρυσικόπουλο – Αντωνάκη – Μοτσενίγκο, από τους 93 τον Δελιγιώργη, ο οποίος προστέθηκε πέρυσι στην Εθνική Πάιδων λίγο πριν το Ευρωπαϊκό και ήταν στην συνέχεια ο δεύτερος σκόρερ όλου του πρωταθλήματος στην Λιθουανία και τον Παπαδέα, που σήμερα είναι βασικός στον Δούκα στην Β’ Εθνική και από τους 94 τον Παπαπέτρου και τον Μαραγκό”.

Ο Γιώργος Δοξάκης μίλησε και για την συμμετοχή των παιδιών αυτών στις μεγαλύτερες ομάδες των συλλόγων τους τονίζοντας ότι “θα πρέπει να προπονούνται και να αγωνίζονται σε ομάδες με ένα κλικ παραπάνω από την ηλικία τους αν θέλουν να έχουν σημαντική πρόοδο. Υπάρχουν παιδιά που σε πρωταθλήματα Παίδων έχουν ηγετικό ρόλο, δεν μπορούν όμως να προσφέρουν στην Εθνική ομάδα και να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι σε ομάδες Ευρωπαϊκών χωρών. Εμάς δεν μας αποσχολεί τόσο το ύψος ενός αθλητή, όσο η αθλητική του κατάσταση, δηλαδή να είναι γρήγορος, να έχει άλμα και εκρηκτικότητα και να έχει πολύ καλή τεχνική κατάρτιση”, αναφέροντας μάλιστα σαν χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Παναγιωταρέα (του 1993 – play maker), τον οποίο και εμείς τον είδαμε και μας εντυπωσίασε με την Εθνική Εφήβων στην Ιεράπετρα, αλλά και με τον Πανιώνιο στον μεγάλο τελικό με την Hospitalet και το ύψος του οποίου δεν ξεπερνάει το 1.80μ

Κλείνοντας ο Γιώργος Δοξάκης αναφέρθηκε και στην φετινή Εθνική Παίδων, στην οποία συμμετέχουν αθλητές που έχουν γεννηθεί το 1994 και νεώτεροι, λέγοντας ότι "είναι πιο ψηλά παιδιά σε σχέση με άλλες χρονιές, όμως είναι ακόμα νωρίς να βγουν κάποια συμπεράσματα, ενώ το ρόστερ αλλάζει συνεχώς ώστε να δοθεί η δυνατότητα σε πολλά παιδιά να δείξουν τις δυνατότητες τους".
QUOTE

Πηγη:http://kretaworldbasket.blogspot.com/
Nicosian


Στίς Εθνικές ομάδες παίδων - εφήβων δεν παίζουν πάντα οι καλύτεροι.
Διαμαντίδης Παπαλουκάς δεν επαιξαν.
Οι οκτώ από την 15αδα ειναι οι καλοί.
Οι υπόλοιποι ειναι με μέσο...........
Μάνατζερ - βουλευτής μπορεί και υπουργός - να πάρουμε και παιδιά από την περιφέρεια για να εχουμε ψήφο
στίς εκλογές της ΕΟΚ.
Ο πατέρας μου ειναι φραγκάτος χορηγεί την ομάδα που παίζω αρα παίζω και εγώ.....
Οποτε τούς συμφέρει λένε .... ειναι κοντός δεν κάνει , αλλες φορές λένε ο κοντός ειναι και θαυματουργός......
Δεν γνωρίζουν τα νέα παιδιά , διότι δεν πάνε να τα δούνε σε αγώνες.
Εάν παίζουν στή Β. κατηγορία σιγά μην πάνε να τους δουνε.
Τά αθλητικά σχολεία ειναι οπως στη Γαλλία και στην Αμερική...........
Πήγαιναν ολοι στό Βύρωνα από ολη την Ελλάδα για να πάρουν μετάλλιο στο Παγκόσμιο, να κοροιδέψουν ολες τίς αλλες χώρες πού πήγαινε το καλύτερο αθλητικό σχολείο.
Πέρυσι τό καλοκαίρι εφαγαν αθλητές από την νέων ,ανέβασαν εφηβους για να πάρει μετάλλιο η Εθνική.
Τό μπάσκετ στην Ελλάδα ειναι σε παρακμή.
Επρεπε σε κάθε κατηγορία Εθνική η τοπικό ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΥΠΆΡΧΟΥΝ 3 ΑΘΛΗΤΕΣ κάτω των 18 καί να συμμετέχουν 5 λεπτά.
Οποιος εχει γεννηθεί στην ελλάδα και θέλει να παίξει , το αγαπάει τό μπασκετάκι ειναι ατυχος.

Εκτός και εχει πάθος- δεν τα παρατάει -δουλεύει με υπομονή -με σύστημα- ατομική -ενδυνάμωση-καί τον υποστηρίζουν καί οι γονείς. ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ - Η ΜΟΡΦΩΣΗ-
Κάθε χρόνο αλλάξουν τά δεδομένα ,αλλοι μένουν στάσιμοι και αλλοι που ερχονται από κάτω τούς προσπερνάνε.


coachdef
QUOTE(KORLEONE @ Jan 25 2010, 21:52 ) *
Καλύτεροι άσοι απο τον Αμπαρά είναι επείσης Καραμπεκης Σέρρες ( Ψηλός και δυνατος με καλό χειρισμο ) , Δελίδης ( Ηλυσιακός , ξέρει πολύ μπάσκετ το παιδί ) , Παπάδης Ιωνικός ( παίζει και στην ανδρική ομάδα και παίζει και καλά ) , Μπουτοπουλός ( Πρέβεζα ) , αλλά καλύτερος κατά την γνώμη μου είναι ο Σισμάνης τησ Κοζάνης ( ο οποίος είναι απο τα ποιό πλήρη πλέι μέικερ , ταχύτατος , δυνατός καλος πασέρ καλός σκόρερ και βασικός στην ανδρική ομάδα της Κοζανης ) .

Δεν ξερω αν πιστευεις αυτα που λες,αλλα το σιγουρο ειναι οτι δεν εχουν λογικη.Καταλαβε κατι....Μπορει να γινει αδικια,να βαλουν τον 5ο καλυτερο ας πουμε ασσο στην Ελλαδα στην εθνικη και να μην βαλουν τον 3ο καλυτερο ειτε γιατι εχει μεσο,ειτε γιατι ηταν τυχερος,ειτε γιατι ετσι ηθελε ο προπονητης.Δεν γινεται ομως στην περιπτωση του Αμπαρα να καλουν ενα παιδι συνεχως φετος στην εθνικη και να ειναι ο 10ος καλυτερος ασσος στην Ελλαδα.Δεν εχει βαση.Απο τους παραπανω κανενας δεν ειναι καλυτερος ασσος,αλλα ουτε και πιο καλος παικτης.Μονο ο Καραμπεκης μπορω να πω οτι φτανει σε ενα επιπεδο αξιολογο,αλλα δεν ειναι ασσος...
Το οτι πολλα παιδια απο αυτα που εγραψες παιζουν στην ανδρικη ομαδα δεν μου λεει επισης τιποτα...Και ο Αμπαρας επαιζε περυσι στον Πολυγυρο 35 λεπτα σε καθε αγωνα(ασχετα αμα το πρωταθλημα που επαιζε δεν ηταν τοσο ανταγωνιστικο με αυτα που παιζουν τα παραπανω παιδια).
Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο,το ξαναλεω...Αλλα σιγουρα ειναι σε ενα επιπεδο πολυ καλο.Ο λογος που ειναι καθε φορα στις κλησεις οφειλεται πρωτα απο ολα στους ομοσπονδιακους που φαινεται οτι κατι του βρισκουν και επειτα στο οτι παιζει σε μια ομαδα που δεν εχει αλλο παικτη σε επιπεδο εθνικης.Αντιθετα με τον Παπαρεγκα για παραδειγμα που εχει τον Σιολογκα και τον Σλαφτσακη μπροστα του.Δεν νομιζω οτι εχει μεσο...Αυτα για τον Αμπαρα....νομιζω οτι το παρααναλυσαμε.

Μου φαινεται χαζωμαρα,να ειναι στην Τουρκια 2 95αρηδες,αν μη τι αλλο πολυ καλοι...που παιρνουν βεβαια θεσεις καλυτερων παικτων γεννημενων το 94.Σιγουρα δεν ειμαι ομοσπονδιακος για να ξερω τι ακριβως γινεται...Ουτε τους εχω στις προπονησεις,ουτε ξερω για ποιον ακριβως λογο κληθηκαν.Απλα αυτο πιστευω.

Αυτο που ειπε ο Δοξακης,για τις διαφοροποιήσεις που υπάρχουν χρόνο με τον χρόνο σε αυτές τις ηλικίες το βρισκω πολυ σωστο...Δεν εχει καμια σημασια ποιος θα παει Καλαματα και τι θα κανει με το πως θα εξελιχθει.Τα πραγματα αλλαζουν συνεχως απο χρονια σε χρονια...

Αυτα για σημερα...
MAG D
Ο Δοξάκης μας δουλεύει μου φαίνεται. Σε ποιόν Δούκα είδε βασικό τον Παπαδέα γιατί σιγούρα δεν θα πρόκειται για τον Δούκα που αγωνίζεται στην β' εθνική όπου μέχρι τώρα ο συγκεκριμένος παίχτης έχει μια ολιγόλεπτη συμμετοχή σε 13 αγώνες. Ποιά παιχνίδια - έστω, τουλάχιστον από τα θεωρούμενα ντέρμπυ της α' κατηγορίας παίδων ΕΣΚΑ - έχει παρακολουθήσει ή τα βλέπει από το βίντεο??
mrproedros
http://kretaworldbasket.blogspot.com/

Η Εθνική Παίδων στο Türk Telecom International Tournament U16

Tην Κυριακή αναχωρεί για την Τουρκία η Εθνική Παίδων, όπου θα λάβουν μέρος στο Διεθνές Τουρνουά Türk Telecom International Tournament U16 στο διάστημα 1-8/2/2010, ένα τουρνουά που διεξάγεται από το 1993 και συμμετέχουν σε αυτό οι 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης σε αυτήν την ηλικία.

Οι αθλητές που έχουν κληθεί από τους ομοσπονδιακούς προπονητές Γιάννη Γιαννόπουλο και Γιώργο Δοξάκη και βρίσκονται από την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ για προετοιμασία είναι παρακάτω (να σημειωθεί ότι ο Παπαπέτρου είναι τραυματίας) :

Μαραγκός (ΠΑΟ), Τσόντζος, Αγραβάνης (Μαρούσι), Σπυρόπουλος (Νίκαια Λάρισας), Πρωτούλης (Αστέρια Θεσσαλονίκης), Παπαφλωράτος, Μπέμπης (Ηλυσιακός), Σιόλογκας (Μαντουλίδης), Αμπαράς (ΠΑΟΚ), Καμπερίδης (Μανδραϊκός), Μητσιάλος (ΑΟΚ Βέροιας), Αναγνωστόπουλος (Άρατος Κιάτου).

Να σημειωθεί ότι ο Βαγγέλης Μπέμπης του Ηλυσιακού είναι γεννημένος το 1995 και στο πρόσφατο Χριστουγεννιάτικο Τουρνουά της Καλαμάτας αναδείχθηκε MVP (πολυτιμότερος παίκτης) των αγώνων.

Επίσης ο Πάρις Μαραγκός του Παναθηναϊκού συμμετείχε και πέρυσι στο Τουρνουά της Τουρκίας με την Εθνική Παίδων (Ελλάδα 8η θέση - Τουρκία 1η θέση - MVP Berkay Candan Τουρκία) έχοντας μέσους όρους : 8.6 πόντους, 40.6% στα δίποντα, 78.9% στς ελ. βολές, 5.5 ριμπάουντ, 0.4 ασσίστ, 19' συμμετοχή σε 8 παιχνίδια.
ntinakostreloua
QUOTE(coachdef @ Jan 29 2010, 21:51 ) *
Δεν ξερω αν πιστευεις αυτα που λες,αλλα το σιγουρο ειναι οτι δεν εχουν λογικη.Καταλαβε κατι....Μπορει να γινει αδικια,να βαλουν τον 5ο καλυτερο ας πουμε ασσο στην Ελλαδα στην εθνικη και να μην βαλουν τον 3ο καλυτερο ειτε γιατι εχει μεσο,ειτε γιατι ηταν τυχερος,ειτε γιατι ετσι ηθελε ο προπονητης.Δεν γινεται ομως στην περιπτωση του Αμπαρα να καλουν ενα παιδι συνεχως φετος στην εθνικη και να ειναι ο 10ος καλυτερος ασσος στην Ελλαδα.Δεν εχει βαση.Απο τους παραπανω κανενας δεν ειναι καλυτερος ασσος,αλλα ουτε και πιο καλος παικτης.Μονο ο Καραμπεκης μπορω να πω οτι φτανει σε ενα επιπεδο αξιολογο,αλλα δεν ειναι ασσος...
Το οτι πολλα παιδια απο αυτα που εγραψες παιζουν στην ανδρικη ομαδα δεν μου λεει επισης τιποτα...Και ο Αμπαρας επαιζε περυσι στον Πολυγυρο 35 λεπτα σε καθε αγωνα(ασχετα αμα το πρωταθλημα που επαιζε δεν ηταν τοσο ανταγωνιστικο με αυτα που παιζουν τα παραπανω παιδια).
Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο,το ξαναλεω...Αλλα σιγουρα ειναι σε ενα επιπεδο πολυ καλο.Ο λογος που ειναι καθε φορα στις κλησεις οφειλεται πρωτα απο ολα στους ομοσπονδιακους που φαινεται οτι κατι του βρισκουν και επειτα στο οτι παιζει σε μια ομαδα που δεν εχει αλλο παικτη σε επιπεδο εθνικης.Αντιθετα με τον Παπαρεγκα για παραδειγμα που εχει τον Σιολογκα και τον Σλαφτσακη μπροστα του.Δεν νομιζω οτι εχει μεσο...Αυτα για τον Αμπαρα....νομιζω οτι το παρααναλυσαμε.

Μου φαινεται χαζωμαρα,να ειναι στην Τουρκια 2 95αρηδες,αν μη τι αλλο πολυ καλοι...που παιρνουν βεβαια θεσεις καλυτερων παικτων γεννημενων το 94.Σιγουρα δεν ειμαι ομοσπονδιακος για να ξερω τι ακριβως γινεται...Ουτε τους εχω στις προπονησεις,ουτε ξερω για ποιον ακριβως λογο κληθηκαν.Απλα αυτο πιστευω.

Αυτο που ειπε ο Δοξακης,για τις διαφοροποιήσεις που υπάρχουν χρόνο με τον χρόνο σε αυτές τις ηλικίες το βρισκω πολυ σωστο...Δεν εχει καμια σημασια ποιος θα παει Καλαματα και τι θα κανει με το πως θα εξελιχθει.Τα πραγματα αλλαζουν συνεχως απο χρονια σε χρονια...

Αυτα για σημερα...


Τώρα τι να πούμε?????
Όταν λέγμαε για τον Αμπάρα και πώς δεν είναι όντως από τους καλύτερους άσοους στην Ελλάδα αλλά έχει καπαρώσει την θέση του στην εθνική τότε άλλα λέγονταν και γράφονταν!!!
Φίλε δεν ξέρω κατά πόσο μετράει το γεγονός ότι το να έχεις παίχτες εθνικής μπροτά σου σου απαγορεύει να είσαι και εσύ μέλος αυτής...
Τέλοσπαντων το νόημα είναι να ετοιμαστεί μία αξιόλογει εθνική για να μας εκπροσωπήσει επάξια το καλοκαίρι με ταλέντο πάθος και δίψα για την νίκη και μόνο....
Απλά να ρωτήσω πως αν ο κ. Δοξάκης βλέπει τα ντέρμπυ των τοπικών πρωταθλημάτων έτσι ώστε να κρίνει και να αποφασίσει ποιους θα θέλει να συμπεριλάβει στην αποστολή της εθνικής τότε επιτρέψτε μ να αμφιβάλλω γι αυτό και να πω πως η παρουσία του σε αυτά είναι μόνο διακοσμητική.....Αφού αν όντως αποτελούσε κριτήριο θα είχαμε άλλη δωδεκάδα και στα τουρνουά και στις προπονήσεις των κλιμακίων....

Επιβεβαιωθηκε ο αλλος φιλος για Παπαρεγκα και Νικολαου.Για τον πρωτο οτι πιστευα το ειπα στο προηγουμενο μου ποστ.Για τον Νικολαου που δεν εχω σχολιασει εχω να πω οτι ειναι ενας πολυ καλος σκορερ(στην Καλαματα σε εναν αγωνα εβαλε 31!),με καλες κινησεις στην επιθεση.Μειονεκτει καπως στο υψος,αλλα ειναι καλος αθλητης.Το σουτ αρκετα μετριο.

Απλά να ρωτήσω τον άλλο φίλο αν ξακολουθεί να πιστεύει τα ίδια για τον πρώτο αφού εδώ και 3-4 παιχνίδια παίζει 3-4-5 όπως και στο ματς με τον Αρη και για τον Νικολάου πώς είναι 95αρης και είναι λογικό να φτάσει το 1,90 και τότε αλλάζουν τα δεδομένα!!!
billyg
QUOTE(ntinakostreloua @ Jan 30 2010, 08:58 ) *
Τώρα τι να πούμε?????
Όταν λέγμαε για τον Αμπάρα και πώς δεν είναι όντως από τους καλύτερους άσοους στην Ελλάδα αλλά έχει καπαρώσει την θέση του στην εθνική τότε άλλα λέγονταν και γράφονταν!!!
Φίλε δεν ξέρω κατά πόσο μετράει το γεγονός ότι το να έχεις παίχτες εθνικής μπροτά σου σου απαγορεύει να είσαι και εσύ μέλος αυτής...
Τέλοσπαντων το νόημα είναι να ετοιμαστεί μία αξιόλογει εθνική για να μας εκπροσωπήσει επάξια το καλοκαίρι με ταλέντο πάθος και δίψα για την νίκη και μόνο....
Απλά να ρωτήσω πως αν ο κ. Δοξάκης βλέπει τα ντέρμπυ των τοπικών πρωταθλημάτων έτσι ώστε να κρίνει και να αποφασίσει ποιους θα θέλει να συμπεριλάβει στην αποστολή της εθνικής τότε επιτρέψτε μ να αμφιβάλλω γι αυτό και να πω πως η παρουσία του σε αυτά είναι μόνο διακοσμητική.....Αφού αν όντως αποτελούσε κριτήριο θα είχαμε άλλη δωδεκάδα και στα τουρνουά και στις προπονήσεις των κλιμακίων....

Επιβεβαιωθηκε ο αλλος φιλος για Παπαρεγκα και Νικολαου.Για τον πρωτο οτι πιστευα το ειπα στο προηγουμενο μου ποστ.Για τον Νικολαου που δεν εχω σχολιασει εχω να πω οτι ειναι ενας πολυ καλος σκορερ(στην Καλαματα σε εναν αγωνα εβαλε 31!),με καλες κινησεις στην επιθεση.Μειονεκτει καπως στο υψος,αλλα ειναι καλος αθλητης.Το σουτ αρκετα μετριο.

Απλά να ρωτήσω τον άλλο φίλο αν ξακολουθεί να πιστεύει τα ίδια για τον πρώτο αφού εδώ και 3-4 παιχνίδια παίζει 3-4-5 όπως και στο ματς με τον Αρη και για τον Νικολάου πώς είναι 95αρης και είναι λογικό να φτάσει το 1,90 και τότε αλλάζουν τα δεδομένα!!!

Για την ενημερωση σας ο Αμπαρας τραυματίστηκε και στη θέση του πάει ο Καλογιαννιδης και στη θέση του Αγραβάνη πηγαίνει ο Καραμολεγκος.
KORLEONE
QUOTE(billyg @ Jan 30 2010, 13:39 ) *
Για την ενημερωση σας ο Αμπαρας τραυματίστηκε και στη θέση του πάει ο Καλογιαννιδης και στη θέση του Αγραβάνη πηγαίνει ο Καραμολεγκος.

Ευτυχώς , τώρα η εθνική έχει ελπίδες για κάτι καλό , αν και χωρίς τον Παπαπέτρου δύσκολα τα πράγματα ... θα το φάει όλο το ζόρι ο Μαραγκός ...
mrproedros
2009 Διεθνές Τουρνουά Türk Telecom International Tournament U16

Τελική Κατάταξη : 1. Τουρκία, 2. Σλοβενία, 3. Κροατία, 4. Γερμανία, 5. Ρωσία, 6. Πολωνία, 7. Γαλία, 8. Ελλάδα, 9. Βουλγαρία, 10. Ιταλία, 11. Ουκρανία, 12. Γεωργία

Τελικός : Τουρκία - Σλοβενία 66-56
Μικρός Τελικός : Γερμανία - Κροατία 62-71
Ημιτελικοί : Γερμανία - Σλοβενία 65-73 , Κροατία - Τουρκία 50-63
5η - 8η θέση : Γαλία - Ρωσία 76-77 , Ελλάδα - Πολωνία 65-71, Ρωσία - Πολωνία 69-58, Γαλία - Ελλάδα 72-42

MVP : Berkey Candan (Turkey - φωτ. νο 6 - 200 F 93) μέσοι όροι : 16.7 πόντοι, 63.7% δίποντα, 40% τρίποντα, 55.6% ελ. βολές, 7.9 ριμπάουντ, 1.3 ασσίστ, 24' συμμετοχή, 7 αγώνες.
Πρώτος Σκόρερ : Pavlin Ivanov (Bulgaria) : 23.3 πόντοι / αγώνα (συμμετοχή σε 7 αγ.)
Pavlin Ivanov (197-G-93) Beneton Treviso
23.3pts 40.3%2pts 35.6%3pts 85.7%FT 3.7rbs 3.3ast 38min 7gp


Εθνική Παίδων - Στατιστικά - Μέσοι όροι

Theodoros Tsioulis (189-G-93) Olympia Larissa
11.4pts 52.0%2pts 20.5%3pts 65.2%FT 6.5rbs 2.5ast 31min 8gp
Paris Maragos (204-F-94) Panathinaikos
8.6pts 40.6%2pts 78.9%FT 5.5rbs 0.4ast 19min 8gp
Petros Velissariou
8.3pts 37.5%2pts 41.1%3pts 83.3%FT 1.2rbs 2.3a 22min 6gp
Sotiris Marougas (190-G-93) Peristeri
6.2pts 46.7%2pts 29.4%3pts 66.7%FT 3.5rbs 2.6ast 26min 8gp
Lambros Vlaxos (195-F-93) Panionios
6.1pts 29.6%2pts 28.1%3pts 54.4%FT 27min 8gp
Georges Papadeas (200-F-93) Doukas
6.0pts 37.2%2pts 0.0%3pts 66.7%FT 7.5rbs 1.4ast 22min 8gp
Petros Melissaratos (202-C-93) Alimos
4.5pts 41.2%2pts 50.0%3pts 70.0%FT 2.2rbs 0.2ast 12min 8gp
Apostolos Naoumis (192-G-93) Mantoulidis
4.4pts 52.3%2pts 30.0%3pts 2.3rbs 0.3ast 11min 7gp
Spiros Katsas (196-F-93) Olympiakos
2.3pts 70.0%2pts 20.0%3pts 28.6%FT 2.7rbs 0.9ast 20min 8gp
Giannis Anagnostopoulos (93)
1.7pts 50.0%2pts 0.0%3pts 0.0%FT 1.3rbs 0.0ast 6min 6gp
Giannis Dimakopoulos (210-C-94) Panathinaikos
1.2pts 40.0%2pts 50.0%3pts 0.2rbs 0.0ast 3min 6gp
Nikos Giorgakis (198-F-93) Mantoulidis
0.6pts 11.1%2pts 0.0%3pts 25.0%FT 1.6rbs 0.1ast 11min 8gp
KobeNBA
ευχαριστω παιδια που με καλυψατε κ ασχοληθηκατε μαζι μου...το εκτιμω...!!!!παιχνιδια της εθνικη παιδων κ αφηβων που μπορω να βρω να κατεβασω?μαρεσει να βλεπω παιχνιδια γιαιτι μπορεις να μαθεις πολλα απο αυτα ...
tripiokalathi
QUOTE(KobeNBA @ Jan 30 2010, 18:57 ) *
ευχαριστω παιδια που με καλυψατε κ ασχοληθηκατε μαζι μου...το εκτιμω...!!!!παιχνιδια της εθνικη παιδων κ αφηβων που μπορω να βρω να κατεβασω?μαρεσει να βλεπω παιχνιδια γιαιτι μπορεις να μαθεις πολλα απο αυτα ...


Από το Youtube γράφεις "Εθνική εφήβων" ή "Εθνική Παίδων" και σου εμφανίζζει αρκετά βιντεάκια! Τώρα αν θες να τα κατεβάσεις πρέπει να έχεις το πρόγραμμα "Youtube downloader" (το βρίσκεις δωρεάν στο διαδίκτυο) που είναι εύκολο και γρήγορο! wink.gif
KobeNBA
εχει ολοκληρους αγωνες?
tripiokalathi
QUOTE(KobeNBA @ Jan 30 2010, 19:32 ) *
εχει ολοκληρους αγωνες?


Όχι μόνο στιγμιότυπα και maximum 10λεπτα!
KORLEONE
QUOTE(billyg @ Jan 30 2010, 13:39 ) *
Για την ενημερωση σας ο Αμπαρας τραυματίστηκε και στη θέση του πάει ο Καλογιαννιδης και στη θέση του Αγραβάνη πηγαίνει ο Καραμολεγκος.

Και στην θέση του Αναγνωστόπουλου τελικά θα είναι ο Δημακόπουλος ...Πολλές οι αλ΄λαγές της τελευταίας στιγμής ..
tripiokalathi
Παίδων: Ελλάδα-Σλοβενία 55-53
Η Εθνική Παίδων επιβλήθηκε της Σλοβενίας 55-53 στο πλαίσιο της 1ης μέρας του διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας. Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη του τη διάρκεια.
Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά στο 3’48’’ (6-7). Από εκεί και πέρα η Ελλάδα πήρε τα ηνία, προηγήθηκε 46-33 στο 34’. Στο σημείο αυτό η ελληνική ομάδα σιώπησε, η Σλοβενία με ένα 13-0 ισοφάρισε σε 46-46 (37’), στο 38’20’’ το σκορ έγινε 50-50. Τρεις εύστοχες βολές του Καραμαλέγκου και ένα δίποντο του Μήτσιαλου έγραψαν το 55-53 με την Ελλάδα να φτάνει στη νίκη.
Δεκάλεπτα: 21-12, 29-21, 41-33, 55-53
Ελλάδα (Γιαννόπουλος): Πρωτούλης, Παπαφλωράτος, Σιόλογκας 10, Μπέμπης, Καλογιαννίδης 2, Σπυρόπουλος 2, Τσόντζος, Καραμαλέγκος 5, Μητσιάλος 14, Καρμπερίδης 10, Μαραγκός 12 (13ρ).
Σλοβενία: Ομερζέλ 9, Τσίντριτς 7, Νίκολιτς 8, Μεζάν, Μπίλμπιγια, Χρόβατ 10, Χάσιτς 2, Μάτσεκ 5, Μπόλτσινα, Κόπατς 8, Όπαρα 1, Στράζαρ 3
Αύριο η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Ιταλία στις 12.15....
mrproedros
http://kretaworldbasket.blogspot.com/ - φωτογραφίες της Εθνικής από τον αγώνα

Η Εθνική Παίδων επιβλήθηκε της Σλοβενίας 55-53 στο πλαίσιο της 1ης μέρας του διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας. Την Τρίτη η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Ιταλία στις 12.15

Τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής
Όμιλος Α
Σερβία - Πολωνία 85-65
Τουρκία - Γερμανία 76-69
Όμιλος Β'
Γαλλία - Ιταλία 96-90
Ελλάδα - Σλοβενία 55-53
tripiokalathi
ΙΤΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ: 66 - 41, στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου!
Δεκάλεπτα: 31-14, 58-22, ...

QUOTE(tripiokalathi @ Feb 2 2010, 14:08 ) *
ΙΤΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ: 66 - 41, στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου!
Δεκάλεπτα: 31-14, 58-22, ...


Κατάφερε να μειώσει η Εθνική μας στο τρίτο δεκάλεπτο στους 23 πόντους (έφτανε να χάνει στο ημίχρονο με 36 πόντους)!
Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ είναι: ΙΤΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ: 74 - 51
Μεγάλο παιχνίδι από τον Πάρη Μαραγκό με 22 πόντους και 4 rebounds αλλά και 4 φάουλ μέχρι στιγμής!
tripiokalathi
Έχασε τελικά η Εθνική μας με 19 πόντους διαφορά.
ΙΤΑΛΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ: 93-74 τελικό
Δεκάλεπτα: 31-14, 58-22, 74-51, 93-74
Ελλάδα (Γιαννόπουλος): Πρωτούλης 4, Παπαφλωράτος 5, Σιόλογκας 10, Μπέμπης, Σπυρόπουλος 2, Καραμαλέγκος 6, Μητσιάλος 2, Καρμπερίδης 14, Δημακόπουλος 2 Μαραγκός 29.

Μαραγκός: 29 π, 5 ρ., 1 ασ.
Καμπερίδης: 14 π, 8 ρ., 2 ασ
Σιολόγκας: 10 π, 2 ρ.

Καλογιαννίδης και Τσόντζος δεν πήραν λεπτά συμμετοχής
billyg
QUOTE(tripiokalathi @ Feb 2 2010, 10:47 ) *
Έχασε τελικά η Εθνική μας με 19 πόντους διαφορά.
ΙΤΑΛΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ: 93-74 τελικό
Δεκάλεπτα: 31-14, 58-22, 74-51, 93-74
Ελλάδα (Γιαννόπουλος): Πρωτούλης 4, Παπαφλωράτος 5, Σιόλογκας 10, Μπέμπης, Σπυρόπουλος 2, Καραμαλέγκος 6, Μητσιάλος 2, Καρμπερίδης 14, Δημακόπουλος 2 Μαραγκός 29.

Μαραγκός: 29 π, 5 ρ., 1 ασ.
Καμπερίδης: 14 π, 8 ρ., 2 ασ
Σιολόγκας: 10 π, 2 ρ.

Καλογιαννίδης και Τσόντζος δεν πήραν λεπτά συμμετοχής

Απορώ σε ένα παιχνιδι που χάνουμε με 30 πόντους γιατι δεν παίζουν όλοι οι παίχτες.
Πως θα δοκιμαστούν?
Είναι ένα φιλικό τουρνουά για παίκτες κάτω των 16 ετών, οι προπονητές "υποτίθεται" ότι γνωρίζουν νεανική ψυχολογία.
Μάλλον ξεχνούν ποιός είναι ο ρόλος τους....
Ισως έχουν δίκαιο όσοι υποστηρίζουν ότι δέχονται παρεμβάσεις στο ρόλο τους ή έχουν εμμονές σε κάποιους παίκτες.

QUOTE(tripiokalathi @ Feb 2 2010, 10:47 ) *
Έχασε τελικά η Εθνική μας με 19 πόντους διαφορά.
ΙΤΑΛΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ: 93-74 τελικό
Δεκάλεπτα: 31-14, 58-22, 74-51, 93-74
Ελλάδα (Γιαννόπουλος): Πρωτούλης 4, Παπαφλωράτος 5, Σιόλογκας 10, Μπέμπης, Σπυρόπουλος 2, Καραμαλέγκος 6, Μητσιάλος 2, Καρμπερίδης 14, Δημακόπουλος 2 Μαραγκός 29.

Μαραγκός: 29 π, 5 ρ., 1 ασ.
Καμπερίδης: 14 π, 8 ρ., 2 ασ
Σιολόγκας: 10 π, 2 ρ.

Καλογιαννίδης και Τσόντζος δεν πήραν λεπτά συμμετοχής


mrproedros
http://kretaworldbasket.blogspot.com/ - φωτογραφίες από τουρνουά

Εθνική Παίδων : ήττα απο Ιταλία με 93-74 στο International "Türk Telekom" Tournament !

Πρώτοι Σκόρερ Τουρνουά - δεύτερη αγωνιστική
1. Aristide Landi Italy / Italya 22,0 Points
2. Nikola Jankovic Serbia / Sirbistan 21,0
3. Paris Maragkos Greece / Yunanistan 20,5
billyg
QUOTE(mrproedros @ Feb 2 2010, 17:39 ) *
http://kretaworldbasket.blogspot.com/ - φωτογραφίες από τουρνουά

Εθνική Παίδων : ήττα απο Ιταλία με 93-74 στο International "Türk Telekom" Tournament !

Πρώτοι Σκόρερ Τουρνουά - δεύτερη αγωνιστική
1. Aristide Landi Italy / Italya 22,0 Points
2. Nikola Jankovic Serbia / Sirbistan 21,0
3. Paris Maragkos Greece / Yunanistan 20,5

Απορώ σε ένα παιχνιδι που χάνουμε με 30 πόντους γιατι δεν παίζουν όλοι οι παίχτες.
Πως θα δοκιμαστούν?
Είναι ένα φιλικό τουρνουά για παίκτες κάτω των 16 ετών, οι προπονητές "υποτίθεται" ότι γνωρίζουν νεανική ψυχολογία.
Μάλλον ξεχνούν ποιός είναι ο ρόλος τους....
Ισως έχουν δίκαιο όσοι υποστηρίζουν ότι δέχονται παρεμβάσεις στο ρόλο τους ή έχουν εμμονές σε κάποιους παίκτες.
MAG D
Όταν η διαφορά στο ημίχρονο είναι 36 πόντοι είναι φυσικό για τους ιταλούς να βάλουν την δεύτερη πεντάδα τους. Αυτό φαίνεται και από τους χρόνους συμμετοχής των παικτών στα δυο παιχνίδια που έπαιξαν. Στο παιχνίδι με την εθνική μας οι ιταλοί έπαιξαν όλοι και αρκετά. Αν συνέχιζαν οι βασικοί η διαφορά θα εκτοξευόταν προφανώς στα ύψη. Η Ιταλία είναι πιο κοντή ομάδα από την δική μας (η Σλοβενία ακόμα πιο κοντή και είναι η χειρότερη ομάδα του ομίλου) και οι πολλοί ή οι λίγοι πόντοι ενός παίκτη δεν έχουν μεγάλη σημασία μέσα στη γενικώτερη εικόνα της ομάδας παρά μόνο για τα προσωπικά στατιστικά του παίχτη και την προσωπική προβολή του.
Επιβεβαιωνόμαστε δυστυχώς ακόμη μια φορά όσοι κατακρίνουμε την τακτική των κλήσεων και των προτιμήσεων των δημοσίων υπαλλήλων - προπονητών - δημοσιοσχετιστών.
mrproedros
http://kretaworldbasket.blogspot.com/

Στατιστικά Εθνικής Παίδων - Τουρκία σε 2 αγώνες

Team's Total Stats
N Player G Min Pts 2Pts % 3Pts % FT % RO RD RT AS S T
4. Thodoros Protoulis 2 00:55:54 4 2/6 33,3 0/5 0 0/0 0 1 9 10 4 5 8
5. Stelios Papafloratos 2 00:30:15 5 1/6 16,7 1/5 20,0 0/2 0 1 1 2 1 0 3
6. Dimitris Siologas 2 01:01:14 20 9/15 60,0 0/0 0 2/6 33,3 3 6 9 1 1 5
7. Vagelis Bebis 2 00:18:54 0 0/1 0 0/1 0 0/0 0 0 1 1 0 0 2
8. Fillipos Kalogiannidis 1 00:05:29 2 1/1 100,0 0/0 0 0/0 0 0 0 0 0 0 1
9. Anastassis Spiropoulo 2 00:15:28 4 2/4 50,0 0/1 0 0/0 0 0 1 1 0 0 0
10. Lambros Tsontzos 1 00:03:35 0 0/1 0 0/0 0 0/0 0 1 0 1 0 0 0
11. Ioannis Karamalegkos2 00:55:40 11 4/6 66,7 0/2 0 3/6 50,0 0 5 5 6 0 8
12. Alexandros Mitsialos 2 00:43:07 16 6/12 50,0 0/2 0 4/6 66,7 2 9 11 4 2 3
13. Michalis Kamperidis 2 00:51:05 24 8/14 57,1 0/1 0 8/13 61,5 6 9 15 3 0 4
14. Dimitris Dimakopoulos1 00:02:53 2 1/1 100,0 0/0 0 0/0 0 0 0 0 0 0 0
15. Paris Maragkos 2 00:56:26 41 17/26 65,4 0/1 0 7/10 70,0 4 14 18 3 2 8
Toplam / Total 129 51/93 54,8 1/18 5,6 24/43 55,8 18 55 73 22 10 42
mrproedros
http://kretaworldbasket.blogspot.com/

Τουρκία - τρίτη αγωνιστική

France - Greece ( 71 ) - ( 48 )

δεκάλεπτα : [ 24 - 12] [ 21 - 4] | [ 12 - 12] [ 14 - 20]

[b]δεν αγωνίσθηκε ο Πάρις Μαραγκός !


Greece Basketball Team Game Stats[/b]
N Player Min Pts 2Pts 3Pts FT RO RD RT AS ST TO BS F
4. Thodoros Protoulis 25:21 4 0/2 %0 1/2 %50 1/2 %50 0 1 1 1 0 5 1 3
5. Stelios Papafloratos 15:25 6 1/2 %50 1/1 %100 1/2 %50 0 3 3 0 0 3 0 0
6. Dimitris Siologas 22:08 4 1/4 %25 0/2 %0 2/4 %50 2 0 2 1 1 2 1 0
7. Vagelis Bebis 14:21 4 2/6 %33 0/1 %0 0/0 %0 0 0 0 0 1 1 0 2
8. Fillipos Kalogiannidis 14:51 2 1/2 %50 0/0 %0 0/2 %0 0 1 1 1 2 2 0 2
9. Anastassis Spiropoulos 10:26 0 0/0 %0 0/2 %0 0/0 %0 1 1 2 0 0 1 0 1
10. Lambros Tsontzos 12:10 0 0/3 %0 0/0 %0 0/0 %0 0 2 2 0 2 1 0 1
11. Ioannis Karamalegkos 35:53 13 2/3 %67 3/5 %60 0/3 %0 0 2 2 1 2 4 1 2
12. Alexandros Mitsialos 36:21 10 4/14 %29 0/1 %0 2/2 %100 1 5 6 2 1 0 0 1
13. Michalis Kamperidis 00:00 0 0/0 %0 0/0 %0 0/0 %0 0 0 0 0 0 0 0 0
14. Dimitris Dimakopoulos 13:04 5 2/6 %33 0/0 %0 1/2 %50 2 2 4 0 0 0 1 5
15. Paris Maragkos 00:00 0 0/0 %0 0/0 %0 0/0 %0 0 0 0 0 0 0 0 0
Total 48 13/42 %31 5/14 %36 7/17 %41 6 17 23 6 9 19 4 17
mrproedros
http://kretaworldbasket.blogspot.com/

Γαλλία - Ελλάδα 71-48
Δεκάλεπτα : 24-12, 21-4, 12-12, 14-20


Χωρίς τον πώτο σκόρερ της ομάδας, τον Πάρι Μαραγκό και με ένα πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο (21-4), η Εθνική Παίδων γνώρισε την συντριβή από την Γαλλία με σκορ 71-48, στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής του Β' ομίλου του διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας. Οι Γάλλοι με 43 ριμπάουντ έναντι των 23 της Ελλάδας και 23 ασσίστ έναντι των 6 αντίστοιχα, κυριάρχησαν στο παιχνίδι. Η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 33 πόντους (53-20) στο 29'.

N Βαθμολογία / Team P W L F A Pts
1. France / Fransa 3 3 0 237 181 6
2. Italy / İtalya 3 2 1 263 247 5
3. Greece / Yunanistan 3 1 2 177 217 4
4. Slovenia / Slovenya 3 0 3 173 205 3

Στατιστικά Αγώνα

France / Greece
%45 Pts Percentage %32
%63 Free Throw %41
%50 2 Pts %31
%31 3 Pts %36


France / Greece
43 Rebound 23
23 Asist 6
13 Steal 9
21 Turnover 19[color="#8B0000"][/color]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.