Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hall of fame
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2
panagiotisTheDream
Σίγουρα δεν είμαι ο τέλειος γνώστης των πραγμάτων έχοντας δει ελάχιστα (μόνο στυγμιότυπα δηλαδή) παιχνίδια απ' την προ MJ/Magic/Bird εποχή και παραδέχομαι ότι ίσως η γνώμη μου να μην έχει τόσο βαρύνουσα σημασία. Απλά να πω ότι δεδομένου ότι η ηγετική φυσιογνομία σ' έναν παίχτη (κάτι στο οποίο θαρρώ πως ο Jordan ήταν κορυφαίος ever, απ' όσο έχω ψαχτεί κι εγώ) είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι για να μπορεί να θεωρηθεί ως "καλύτερος όλων των εποχών" και δεδομένου ότι ο Wilt έχανε αισθητά σ' αυτόν τον τομέα (απ' τις παρουσίες του στα playoff και μόνο φαίνεται αυτό), νομίζω πως ο MJ έχει ένα λόγο παραπάνω για θεωρηθεί ο κορυφαίος. Και σίγουρα είναι κάτι το πολύ σημαντικό για έναν αθλητή αυτός ο τομέας....
Air and King
QUOTE(panagiotisTheDream @ Sep 12 2009, 22:07 ) *
Σίγουρα δεν είμαι ο τέλειος γνώστης των πραγμάτων έχοντας δει ελάχιστα (μόνο στυγμιότυπα δηλαδή) παιχνίδια απ' την προ MJ/Magic/Bird εποχή και παραδέχομαι ότι ίσως η γνώμη μου να μην έχει τόσο βαρύνουσα σημασία. Απλά να πω ότι δεδομένου ότι η ηγετική φυσιογνομία σ' έναν παίχτη (κάτι στο οποίο θαρρώ πως ο Jordan ήταν κορυφαίος ever, απ' όσο έχω ψαχτεί κι εγώ) είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι για να μπορεί να θεωρηθεί ως "καλύτερος όλων των εποχών" και δεδομένου ότι ο Wilt έχανε αισθητά σ' αυτόν τον τομέα (απ' τις παρουσίες του στα playoff και μόνο φαίνεται αυτό), νομίζω πως ο MJ έχει ένα λόγο παραπάνω για θεωρηθεί ο κορυφαίος. Και σίγουρα είναι κάτι το πολύ σημαντικό για έναν αθλητή αυτός ο τομέας....

Δεν μπορω να διαφωνησω σε αυτα που λες αλλα η λεξη "ηγετικη φυσιογνωμια" για μενα ταυτιζεται πανω απο ολους με τον Λαρρυ Μπερντ.Οχι πως ο Τζορνταν δεν ηταν αλλα αν επρεπε ανγκαστηκα να επιλεξω ενα αυτος θα ηταν ο Μπερντ.......
Ειναι μεγαλη η κουβεντα για τον G.O.A.T και εχει και πολλες παραμετρους.........ας ανοιχτει καποια στιγμη Τοπικ (Ο Bullet ισως που ειναι και καλος σε αυτα) να το κουβεντιασουμε.Προκειται για ενδιαφερον κουβεντα σιγουρα!
panos75
Μπορεί εσείς παιδιά να συγκινηθήκατε απ'ότι φαίνεται όμως ο λόγος που έβγαλε ο Τζόρνταν μόνο νέους φίλους δεν τον έκανε να κερδίσει.

http://sports.yahoo.com/nba/news?slug=aw-j...o&type=lgns
aegeansheed
QUOTE(panos75 @ Sep 12 2009, 21:15 ) *
Μπορεί εσείς παιδιά να συγκινηθήκατε απ'ότι φαίνεται όμως ο λόγος που έβγαλε ο Τζόρνταν μόνο νέους φίλους δεν τον έκανε να κερδίσει.

http://sports.yahoo.com/nba/news?slug=aw-j...o&type=lgns


Το διάβασα και δε συμφωνώ με το ύφος του Wojnarowski. Νομίζω ότι πολλοί ζηλεύουν το γεγονός ότι ο Jordan είναι αποδεδειγμένα στην κορυφή του κόσμου αυτή τη στιγμή και μπορεί να πει ό,τι θέλει και όπως θέλει και αυτό που θα πει να μη σκευτεί τι θα σημαίνει καν για τους άλλους. Δεν μπαίνει καν στον κόπο να σκεφτεί τι μπορεί να πει ο καθένας για τη γνώμη του. Ίσως να αναφέρεται ότι θα ήθελε να τον δει να λειτουργεί περισσότερο ως πρότυπο και λιγότερο ως καταξιωμένος enterpreuner.
Air and King
QUOTE(aegeansheed @ Sep 13 2009, 00:44 ) *
Το διάβασα και δε συμφωνώ με το ύφος του Wojnarowski.

O Bοναροφσκι προσπαθει να γινει η νεα φαρμακογλωσσα και κατα καιρους τα βαζει ειτε με τους τωρινους σουπερσταρ ειτε με τους παλιους.Το μονο που καταφερνει ειναι να κερδισει αντιπαθειες.Ασε που μια χαρα βρηκα τον λογο του Τζορνταν με χιουμορ οπως ηταν παντα εκτος παρκε .......

Επισης ξεχασα να προσθεσω την ατακα του Ντειβιντ Ρομπινσον για την ευχη που πραγματοποιηθηκε και του εφερε τον Ντανκαν στο πλευρο του και ετσι καταφερε να του χαρησει και τα δαχτυλιδια.......
"Have you ever gotten down on your knees and prayed for something real hard? (Timmy) was my answered prayer."
Επισης ανεφερε οτι ο Ντανκαν ειναι ο κορυφαιος παουερ φοργουορντ ολων των εποχων.
"The greatest power forward ever to play the game, in my opinion."

Για να ερθει μετα ο Στοκτον και να πει οτι ο Μαλλοουν ειναι ο κορυφαιος...Λογικο και απο τους 2 να πενεψουν "το σπιτι τους".....
Συμφωνω με τον Ρομπινσον ο Ντανκαν ειναι ο κορυφαιος Παουερ Φοργουορντ ολων των εποχων και για μενα not even close.......
Air and King
Eδω ειναι και οι εισοδοι στο Hall of Fame του Λαρρυ Μπερντ to 1998 και του Ματζικ το 2002.

Μπερντ:
http://www.youtube.com/watch?v=_5a50NYSKaU

Ματζικ:
http://www.youtube.com/watch?v=NTr80pC-Oy0...feature=related


Το Standing ovation ηταν πιο μεγαλο Στον Μπερντ αλλα μην ξεχναμε οτι το Hall of Fame ειναι στην Μασαχουσετη οπου η Βοστωνη ειναι η πρωτευουσα της πολιτειας αυτης.
OnLy_PAS-AthEnS
Ο Τζορνταν γιατι αργησε να μπει τοσο πολυ???
panagiotisTheDream
QUOTE(PasGiannna @ Sep 13 2009, 19:50 ) *
Ο Τζορνταν γιατι αργησε να μπει τοσο πολυ???


Δε νομίζω πως άργησε.....
Το 2003 υποτίθεται πως έπαιξε το τελευταίο του ματς..
benchwarmer
QUOTE(panagiotisTheDream @ Sep 13 2009, 19:05 ) *
Δε νομίζω πως άργησε.....
Το 2003 υποτίθεται πως έπαιξε το τελευταίο του ματς..


Ναι, νομιζω θελει 5 χρονια στη "συνταξη" για να προταθεις, και τον επομενο αν εγκριθεις μπαινεις, κατι τετοιο...
Ο Μπερντ αποσυρθηκε το 92 και μπηκε το 98, ο Ματζικ μην ξεχναμε οτι ειχε και την επιστροφη του το 96, οποτε μπηκε το 02, και Τζορνταν-Στοκτον-Ρομπινσον το 2003, οποτε μπηκαν το 2009. Για τους παιχτες βεβαια ολα αυτα, για προπονητες λογικα ειναι διαφορετικα, αφου μπηκε ο Σλοαν φετος.
captain charisma
http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=47075
http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=47143
http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=47239

πολυ ωραιο αφιερωμα στην διαδρομη του μαικλ τζορνταν στο νβα απο το σπορτ.gr
Air and King
QUOTE(benchwarmer @ Sep 13 2009, 20:24 ) *
Ναι, νομιζω θελει 5 χρονια στη "συνταξη" για να προταθεις, και τον επομενο αν εγκριθεις μπαινεις, κατι τετοιο...
Ο Μπερντ αποσυρθηκε το 92 και μπηκε το 98, ο Ματζικ μην ξεχναμε οτι ειχε και την επιστροφη του το 96, οποτε μπηκε το 02, και Τζορνταν-Στοκτον-Ρομπινσον το 2003, οποτε μπηκαν το 2009. Για τους παιχτες βεβαια ολα αυτα, για προπονητες λογικα ειναι διαφορετικα, αφου μπηκε ο Σλοαν φετος.

Πολυ σωστα!Του χρονου ειναι η σειρα του Πιππεν να μπει στο Hall of fame.
wagner love
Συγγνώμη φιλαράκια, δεν ξέρω αν ειπώθηκε παραπάνω και συγχωρέστε με. Ο Τζόρνταν θέλω να πω ότι έβγαλε λόγο - ξεφτύλισμα και δυστυχώς έδειξε ότι είναι κομπλεξικός παρά τα τόσα πολλά που πέτυχε. Κρίμα, αυτά που είπε ήταν το λιγότερο γελοία. Κωμικοτραγικά πραγματικά.
Air and King
QUOTE(wagner love @ Sep 16 2009, 06:35 ) *
Συγγνώμη φιλαράκια, δεν ξέρω αν ειπώθηκε παραπάνω και συγχωρέστε με. Ο Τζόρνταν θέλω να πω ότι έβγαλε λόγο - ξεφτύλισμα και δυστυχώς έδειξε ότι είναι κομπλεξικός παρά τα τόσα πολλά που πέτυχε. Κρίμα, αυτά που είπε ήταν το λιγότερο γελοία. Κωμικοτραγικά πραγματικά.

Ο Τζορνταν παντα ετσι ηταν.Αλλωστε το αφιερωμα που λεει ο big dirk του sport.gr δεν το γραφει(οπως δεν λεει και για τα χρονια στο Λανει) οτι ο Τζορνταν ηταν ενα χωριατοπαιδο το οποιο δεν ηξερε να λεει ουτε καλημερα.
Εμενα μου αρεσε ο λογος του γιατι ηταν ο ευατος του.Γιατι να προσποιειται?Θα μπορουσε να ευχαριστησει τους Σμιθ-Λανγχερι-Κολλινς-Τζακσον και μεσα 7-8 λεπτα να τελειωνει.
Ισως εκει που το παρακανε ηταν με τον Μπριον Ρασσελ (ο οποιος τον προσκαλεσε να παιξουν μονο) αλλα δεν ειπε και τιποτα τον διελυσε οπου τον βρηκε και του εβαλε και 2 νικητηρια σε Τελικους το 1997 και το 1998.

Παντως αυτο που λες εσυ περι ξεφτιλας το εχουν κανει θεμα στην Αμερικη αρκετα τις τελευταιες μερες και δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος.Μαλιστα ενας δημοσιογραφος ειπε οτι νομιζε οτι βρησκεται σε καφενειο!
captain charisma
βρηκα και ενα αρθρο στο σουπερμπασκετ..σχετικα με το θεμα...και αναφερεται στο μπριον ρασελ

http://www.superbasket.gr/?c=123&a=116330
benchwarmer
QUOTE(Air and King @ Sep 16 2009, 05:33 ) *
Πολυ σωστα!Του χρονου ειναι η σειρα του Πιππεν να μπει στο Hall of fame.


Και του Μαλοουν tongue.gif

**Τον περιβοητο λογο δεν τον εχω ακουσει με τα αυτια μου και δεν εχω αποψη.. Μπορω να φανταστω παντως πανω κατω τι ειπωθηκε και σε τι στυλ, ε και ειναι υποκειμενικο μετα να κρινει καποιος αν "υπερεβη τα ορια" ο Μιχαλακης..
Air and King
QUOTE(benchwarmer @ Sep 16 2009, 06:59 ) *
Και του Μαλοουν tongue.gif

**Τον περιβοητο λογο δεν τον εχω ακουσει με τα αυτια μου και δεν εχω αποψη.. Μπορω να φανταστω παντως πανω κατω τι ειπωθηκε και σε τι στυλ, ε και ειναι υποκειμενικο μετα να κρινει καποιος αν "υπερεβη τα ορια" ο Μιχαλακης..

Α ναι και ο Μαλλουν οντως το 2004 σταματησε!Οποτε εχουμε ηδη 2 καλα ονοματα για του χρονου!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Sep 16 2009, 06:33 ) *
Πολυ σωστα!Του χρονου ειναι η σειρα του Πιππεν να μπει στο Hall of fame.



QUOTE(benchwarmer @ Sep 16 2009, 06:59 ) *
Και του Μαλοουν tongue.gif

2 πραγματικα πολυ συγκινητικες ομιλιες,απο 2 πολυ μεγαλους παικτες.






Eπισης πολυ συγκινητικη ηταν & η αναφορα του Ματζικ στον μεγα Τσακ Ντειλι.

a bullet for your head
Νομιζω οτι επιβαλλεται ενα αφιερωματακι στον Τεξ Ουιντερ...ε,Χολικ?... rolleyes.gif
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=6284545
NBAholic
Και το ρωτάς; Είσαι σε φόρμα, τώρα που άνοιξες και το τεχνικό τόπικ, σου έχουμε εμπιστοσύνη.
NBAholic
Δεν είναι τυπογραφικό λάθος: Ο Άρτις Γκίλμορ επιτέλους θα ψηφιστεί στο HOF. Για εμένα, το μεγαλύτερο όνομα μεταξύ των παικτών της φετινής χρονιάς κι ένας παίκτης που εδώ και χρόνια έπρεπε να ανήκει στο Χολ, αλλά για λόγους που, σύμφωνα με μερικούς, έχουν να κάνουν με σνομπάρισμα του ΑΒΑ, έμενε εκτός. Το ωραιότερο βέβαια είναι ότι (θεωρητικά τουλάχιστον) σνομπάρεται το ΑΒΑ, αλλά κάθε χρονιά ψηφίζεται κι από μία προπονήτρια γυναικείου μπάσκετ, που έχει αναμφίβολα πολύ μεγαλύτερη απήχηση και δημοτικότητα. Μη μιλήσω τώρα για την καταραμένη την political correctness... rolleyes.gif Αν ήμουν ο Γκίλμορ, θα σνόμπαρα τη διοργάνωση, είτε μέσω απουσίας είτε μη προετοιμάζοντας κανέναν ευχαριστήριο λόγο - αλά Χίτσκοκ.
a bullet for your head
QUOTE(NBAholic @ Apr 4 2011, 06:04 ) *
Και το ρωτάς; Είσαι σε φόρμα, τώρα που άνοιξες και το τεχνικό τόπικ, σου έχουμε εμπιστοσύνη.

Τωρα το προσεξα...
Πεταω εγω το μπαλακι σε σενα & συ μου το επιστρεφεις?... rolleyes.gif
Ειμαι σε φορμα?
Χολικ ξερεις πολυ καλα οτι καποτε ανοιγα δυο-δυο τα τοπικ ενω ο μ.ο. δημοσιευσεων μου ημερησιως ξεπερνουσε τις 10,ενω πλεον εχω πεσει στο μολις 7.78... biggrin.gif
Το τοπικ της τακτικο-στρατηγικης το ανοιξα,γιατι ενω το ειχε υποσχεθει αλλος...τελικα το αφησε... wos_sport4.gif

Περαν της πλακας,νομιζω οτι αξιζει τον κοπο,το ανοιγμα ενος τοπικ για τον γερο-Τεξ...
Οπως η γνωστη ατακα λεει...''Πισω απο εναν επιτυχημενο αντρα κρυβεται μια γυναικα'',καπως αναλογα θα μπορουσε να ειπωθει & το...''Πισω απ τις επιτυχια του Φιλ,κρυβεται ο γερο-Τεξ''... rolleyes.gif (και οχι μονο)... 19.gif 19.gif 19.gif
The Warlus
Θυμάμαι πριν 4 χρόνια,γύρω στα 14 μου και όντας λίγο πιο ώριμος στο να αντιλαμβάνομαι το μπάσκετ,είχα ένα φίλο που ήταν στο L.A. και μου έλεγε για την ανατριχίλα που έζησε όταν μπήκε στο γήπεδο κτλ κτλ.Μου έλεγε,μου έλεγε αλλά εγώ είχα κολλήσει σε αυτόν τον γερό-Τζάκσον.Λίγο αργότερα μαθαίνω και για τον γερό-Τεξ.Με θυμάμαι να κατεβάζω αναλύσεις επί αναλύσεων για την τακτική του Τεξ και το πως αυτή συνδυαζόταν με την νοοτροπία του Φιλ(λέμε τώρα κάτι έπρεπε να βάζει και αυτός!!!) και μόλις τώρα βλέπω αυτά τα ποστ και μου αναζωπυρώθηκε η φλόγα!
Άντε σιγά-σιγά να αναγνωρίζεται και πιο ευρύ κοινό!
captain charisma
http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=128745814

πως ειναι δυνατον να βαζουν απο τωρα στο hof το γιαο??δεν πρεπει να περασουν 5 χρονια?
NBAholic
Πλάκα-πλάκα, με δεδομένο τον πληθυσμό της Κίνας, ο Γιάο μπορεί να είναι κι από τους διασημότερους εν ζωή ανθρώπους. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι αυτό και το δικό τους σκεπτικό, αλλά το ακόμη πιο περίεργο είναι ότι δεν πρόκειται καν για κάποιον 40χρονο που είναι πάνω-κάτω δεδομένο ότι τελείωσε σαν παίκτης με το μπάσκετ. ΟΚ, ίσως να μην επιστρέψει ποτέ στο ΝΒΑ, αλλά θα σας φαινόταν τόσο περίεργο αν ακούγατε μετά από 2 χρόνια ότι σκέφτεται να επιστρέψει στην ενεργό δράση κι ότι έχει προτάσεις από ομάδες της Ευρωλίγκας ή, έστω, της Κίνας;
morfi
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά δικαιολογία θα μπει στο Hall Of Fame. Ήταν κάποιος μεγάλος παίκτης; Άφησε μήπως ιστορία; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για να δικαιολογήσω αυτή την απόφαση είναι το μέγεθος της καριέρας του για τα δεδομένα της χώρας του.
NBAholic
Στην περίπτωση μερικών παικτών όπως ο Μπιλ Γουόλτον χρησιμοποιήθηκε σαν επιχείρημα ότι πρόκειται για basketball HOF κι όχι ΝΒΑ HOF, το οποίο είναι αποδεκτό, καθώς ο Γουόλτον ήταν ένας από τους 2-3 κορυφαίους NCAAers στην ιστορία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα ότι πρόκειται για Hall of Fame, όχι για Hall of Greatness...Γι'αυτό κατάφερε κάποτε να εισχωρήσει και το όνομα του Τζον Αμίτσι, αν και φυσικά όχι και ο ίδιος (αν και αρκετά famous σε κάποιες κοινότητες...).
Das Kapital
Ας μην ειμαστε τοσο κακοι με τον Γιαο,ηταν στο top 3 των Center της δεκαετιας που μας περασε και στις χρονιες 2006 και 2007 ο καλυτερος Center του κοσμου,μπορει να μην πηρε τιτλο αλλα οσο μπορουσε να παιξει ηταν παντα στις κορυφαιες πενταδες καθε χρονιας. Αυτο που γουσταρω τρελα στον Γιαο και κατι που ισως να μην δουμε ποτε σε ανθρωπο και μπασκετμπολιστα με υψος 2,26 ειναι πως μπορουσε να κοντρολαρει τοσο ωραια το σωμα του,παρολο το υψος του δηλαδη ειχε μια καταπληκτικη φινετσα και μια αρμονια κινησεων και για μενα ηξερε πολυ μπασκετ,το κακο ηταν πως ηταν πολυ soft παιχτης και εμοιαζε καπως αδυναμος σε σχεση με τα αντιπαλα center,οπως και να χει,μπει δεν μπει στο HOF,αξιζει δεν το αξιζει, για μενα ειναι παιχτης οροσημο στην ιστορια του μπασκετ και οχι λογω υψους μονο βεβαια!
baskethood
Εμενα το ολο του παρουσιαστικο,το τεραστιο υψος του σε συνδυασμο με τα μεγαλα του ακρα,αλλα και γενικοτερα οι κινησεις
του,μου εβγαζαν κατι πολυ αντιαισθητικο.
Air and King
Πιο πανω ο NBAholic αναφερει το ονομα του Γκιλμπορ.
Αυτη ειναι καταντια για το Hall Of Fame.Τοσα χρονια να περιμενουν δεν ξερω και εγω τι(Δεν ειναι δικαιολογια το ΑΒΑ) να βαλουν τον Αρτις Γκιλμορ και βαζουν αμεσως τον Γιαο.Τελικα μεχρι και στο HOF παιζει ρολο το μαρκετινγκ.
Murdoc
Reggie Miller στο HOF ενας απο τους αγαπημενους μου παικτες!!!!



Και ενας απο τους καλυτερους λογους παικτων

lakersdynasty
O Jamaal Wilkes είναι παραδειγματικά απο τους παίκτες που τους ακούει ο κόσμος και λέει ποιος είναι αυτός πάλι???

Κορυφαίο παιχνίδι απο μέση αποσταση, πάντα παρόν στα δύσκολα ποτέ δεν ηταν μειονέκτημα αμυντικά και αρκετές φορές ξεχώριζε έχοντας να μαρκάρει κορυφαια 3αρια της εποχής του.

Αθόρυβος παίκτης αλλά κρίσιμος για την επιτυχία του UCLA των Warriors το 75 ως ρουκι αλλά και των Lakers. Ο τελικός "του Ματζικ" το 1980 ήταν και τελικος του Wilkes αφου τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους 11 ριμπάουντ. Δυστυχώς το 1984 άρχισε να πέφτει η απόδοση του λόγω μιας παρασιτικής λοίμωξης που μείωνε τις αντοχές του και στους τελικούς αλλά και την σεζον 1985.

Τιμή και δόξα στον Jamaal. Ένας απο τους πιο αδικημένους Lakers όλων των εποχών μαζί με τον Jim Pollard τον οποίο προφανώς δεν θα μπορούσα να τον εχω παρακολουθήσει το ίδιο αλλά απο όσα έχω μάθει εως σήμερα ο συνδυασμός Mikan-Mikkelsen-Pollard μεταφράστηκε σε 6 τίτλους σε 7 χρόνια με κεντρικό πρόσωπο τον Mikan, αλλά ο Pollard ήταν τρομερός παίκτης που τα στατιστικά του δεν αντικατοπτρίζουν τις ικανότητες του. Και ο ίδιος βέβαια έβλεπε τι ηταν καλύτερο για την ομάδα γι'αυτο και κατέληξε πολυ-πρωταθλητής.
aegeansheed
Στις φετινές υποψηφιότητες ξεχωρίζουν ο Chauncey Billups, ο Ray Allen, o Jason Kidd, Grant Hill και ο Steve Nash από πρώην παίκτες NBA και από το διεθνές μπάσκετ τρεις μεγάλες προσωπικότητες από τη σχολή των Πλάβι (Ράτζα, Ντίβατς, Κούκοτς), αλλά και ο Alphonso Ford.
http://www.hoophall.com/news/naismith-memo...-class-of-2018/

QUOTE
Naismith Memorial Basketball Hall of Fame Class of 2018 Ballot

* Indicates First-Time Nominee

North American Committee Nominations

Mark Aguirre (PLA)
Ray Allen (PLA)*
Chauncey Billups (PLA)*

Muggsy Bogues (PLA)
Irv Brown (REF)
Jim Burch (REF)
Maurice Cheeks (PLA)
Charles “Lefty” Driesell (COA)
Hugh Evans (REF)
Steve Fisher (COA)*
Bill Fitch (COA)
Cotton Fitzsimmons (COA)
Richard Hamilton (PLA)*
Tim Hardaway (PLA)
Ed Hightower (REF)*
Grant Hill (PLA)*
Bob Huggins (COA)*
Kevin Johnson (PLA)
Marques Johnson (PLA)
Bobby Jones (PLA)
Jerry “Tiger” Jones (COA)
Gene Keady (COA)
Ken Kern (COA)
Jason Kidd (PLA)*]
Rollie Massimino (COA)
Gary McKnight (COA)
Danny Miles (COA)
Sidney Moncrief (PLA)
Dick Motta (COA)
Steve Nash (PLA)*
Jake O’Donnell (REF)
Jim Phelan (COA)
Lamont Robinson (PLA)
Lee Rose (COA)
Bo Ryan (COA)
Bob Saulsbury (COA)
Jack Sikma (PLA)
Steve Smith (COA)
Harry Statham (COA)
Eddie Sutton (COA)
Rudy Tomjanovich (COA)
Ben Wallace (PLA)
Chris Webber (PLA)
Willie West (COA)*
Paul Westphal (PLA)


Women’s Committee Nominations

Leta Andrews (COA)
Jennifer Azzi (PLA)
Becky Hammon (PLA)*
Susie McConnell (PLA)
Pearl Moore (PLA)
Kim Mulkey (COA)
Kim Mulkey (PLA)
Harley Redin (COA)
Theresa Shank (PLA)
Katie Smith (PLA)*
Marianne Stanley (COA)
Barbara Stevens (COA)
Valerie Still (PLA)*
Tina Thompson (PLA)*
Wayland Baptist (TEA)
Theresa Weatherspoon (PLA)


DIRECT-ELECT CATEGORY: Early African-American Pioneers Committee Nominations

Clarence “Puggy” Bell
Sonny Boswell
Chuck Cooper
Bill Garrett
Inman Jackson
Clarence “Fats” Jenkins
Bucky Lew
Davage “Dave” Minor
Hudson Oliver
Al “Runt” Pullins
James “Pappy” Ricks
Paul Robeson
Eyre Saitch
William “Wee Willie” Smith


DIRECT-ELECT CATEGORY: International Committee Nominations

Tal Brody
Jackie Chazalon
Vlade Divac
Alphonso Ford

Semen Khalipski
Vladimir Kondrashin
Toni Kukoc
Marcos Leite
Aldo Ossola
Amaury Pasos
Dan Peterson
Dino Radja
Manuel Sainz
Togo Soares
Ranko Zeravica


DIRECT-ELECT CATEGORY: Contributor Committee Nominations

Marv Albert
Al Attles
Dick Baumgartner
Henry Bibby*
Marty Blake
Vic Bubas
Wayne Duke
Harry Glickman
Marty Glickman
Simon Gourdine*
Curt Gowdy
Tim Grgurich
Del Harris
Greg Heineman*
Robert Indiana
Johnny “Red” Kerr
Bill King
John Kline
Red Klotz
Bobby Lewis
Jack McCloskey
Jerry McHale*
Johnny Most
Dennis Murphy
Joe O’Toole
Billy Packer
Jack Powers
Dee Rowe
Zelda Spoelstra
Rod Thorn*
Jim Valvano
Donnie Walsh
Frank Walsh
Rick Welts*


DIRECT-ELECT CATEGORY: Veterans Committee Nominations

1936 US Olympic Team (TEA)
1964 State Department Basketball Ambassadors (TEA)
Ron Boone (PLA)
Sid Borgia (REF)
Carl Braun (PLA)
Frank Brian (PLA)
Joe Caldwell (PLA)
Mack Calvin (PLA)
Jack Coleman (PLA)
Bob Dandridge (PLA)
Charles Eckman (REF)
Leroy Edwards (PLA)
Leo Ferris (CONT)
Clarence “Bevo” Francis (PLA)
Buck Freeman (COA)
Donnie Freeman (PLA)
Travis Grant (PLA)
Bob Grody (PLA)
Robert Harrison (PLA)
Flo Harvey (PLA)
Dick Hemric (PLA)
Cam Henderson (COA)
Robert Hopkins (PLA)
Lou Hudson (PLA)
Warren Jabali (PLA)
Jimmy Jones (PLA)
Charles Kenaith (PLA)
Freddie Lewis (PLA)
Jim Loscutoff (PLA)
Loyola of Chicago (TEA)
Billy Markward (CONT)
Ed McCluskey (COA)
Ray Mears (COA)
Francis Meehan (PLA)
Donald “Dudey” Moore (COA)
Willie Naulls (PLA)
Philadelphia SPHAS (TEA)
Mel Riebe (PLA)
Glenn Roberts (PLA)
Holcombe Rucker (CONT)
Kenny Sailors (PLA)
Fred Schaus (PLA)
Charlie Scott (PLA)
Kenny Sears (PLA)
Frank Selvy (PLA)
George Senesky (PLA)
Paul Seymour (PLA)
Charles Siler (CONT)
Talvin Skinner (PLA)
Ken Suesens (PLA)
Tennessee A&I (TEA)
Dick Van Arsdale (PLA)
Tom Van Arsdale (PLA)
Willie Wise (PLA)
Max Zaslofsky (PLA)
SteveNashidis
Steve Nash, Grant Hill, Jason Kidd κύριοι. 77.gif 77.gif 77.gif
aegeansheed


QUOTE
Ray Allen [player]
Allen was selected as All-Star ten times, Two-time NBA Champion, ten-time NBA All-Star, and 2000 Olympic gold medal recipient. He holds the record as NBA career leader in the total three-point goals made.

Maurice Cheeks [player]
Four-time NBA All-Star, four-time NBA All-Defensive team selection, and retired fifth on the NBA career list for steals and assists.

Charles “Lefty” Driesell [coach]
Historically the only NCAA coach to win 100 games spanning between four different school and one of eleven coaches to lead four schools to NCAA tournaments.

Grant Hill [player]
Seven-time NBA All-Star, 19-year NBA veteran, and in 2005, Hill was named one of the 50 Top College Players of All Time by ESPN. Hill is also a three-time recipient of the NBA’s Sportsmanship Award.

Jason Kidd [player]
Kidd ranks second in NBA steals and assists, has won two Olympic gold medals, 10-time NBA All Star, and in 2007 he was given the USA Basketball Male Athlete of the Year award.

Steve Nash [player]
Nash holds the record for NBA highest career free throw percentage, three-time All-NBA First Team member and an eight-time NBA All-Star.

Tina Thompson [player]
The first player selected in the 1997 WNBA draft, nine-time WNBA All-Star, four-time WNBA Champion, and international player.

Dino Radja [player]
Radja led his teams to several championships within the states and international, won three straight European League titles, and names one of the greatest EuroLeague Contributors.

Charlie Scott [player]
Five-time All-Star during his career in the ABA and NBA, Scott was the first African American scholarship athlete at the University of North Carolina.

Ora Mae Washington [player]
Washington was credited as the greatest female athlete of her time and was a part of 11 straight Women’s Colored Basketball Championship teams.

Rod Thorn [contributor]
Thorn has been in professional basketball for over 50 years as a player, coach and executive.

Rick Welts [contributor]
NBA Executive credited for transforming the mega NBA All-Star Weekend into what it is today and current President and COO of the Golden State Warriors.

Katie Smith [player] - First female Buckeye athlete to have her number retired, seven-time WNBA All-Star and all time leading scorer in the NBA with 7,000 points from her ABL and WNBA career.

http://www.hoophall.com/index.php/events/e...t/class-of-2018
aegeansheed
Ωραίο class με κριτήριο "fun-to-watch nba players". Μερικά:









geo82
Όντως. Α ρε Hill, σε τι μεγαλείο θα είχες φτάσει χωρίς τους τραυματισμούς...
SteveNashidis
Steve Nash. Βest PG. guns.gif

Ο τελευταίος από τους αστέρες που ήθελε να πασάρει και να κάνει τους συμπαίκτες του χαρούμενους, παρά να σκοράρει. Ένα είδος παίκτη που έχει εξαφανιστεί τα τελευταία χρόνια. Έπαιρνε μετριότατους παίκτες και τους ανέβαζε 2-3 επίπεδα. Τον περιμένω στους πάγκους κάποια ομάδας γιατί το μπάσκετ το ξέρει από την καλή και την ανάποδη.
geo82
QUOTE (SteveNashidis @ Sep 10 2018, 19:58 ) *
Steve Nash. Βest PG. guns.gif

Ο τελευταίος από τους αστέρες που ήθελε να πασάρει και να κάνει τους συμπαίκτες του χαρούμενους, παρά να σκοράρει. Ένα είδος παίκτη που έχει εξαφανιστεί τα τελευταία χρόνια. Έπαιρνε μετριότατους παίκτες και τους ανέβαζε 2-3 επίπεδα. Τον περιμένω στους πάγκους κάποια ομάδας γιατί το μπάσκετ το ξέρει από την καλή και την ανάποδη.


Αντί απάντησης...




77.gif
Zephyr
QUOTE(geo82 @ Sep 11 2018, 17:38 ) *
Αντί απάντησης...




77.gif


Το δεύτερο gif οκ, ψιλομέτριο, τα έχουμε δει κ από Τεόντοσιτς αυτά.

Το πρώτο το κοιτάς μερικά δευτερόλεπτα να δεις τι παίχτηκε, το ξανακοιτάς για να επιβεβαιώσεις ότι βλέπεις καλά. Στην συνέχεια σκέφτεσαι φωναχτά "τι είδα τώρα"??? Τέτοιο επίπεδο μαγείας μόνο ο Μάτζικ.

ΥΓ. Fisher σε ρόλο Ντάμπιζα όταν ο τελευταίος έφαγε εκείνη την μυθική ντρίπλα από τον Ντένις Μπέρκαμπ laugh.gif !
geo82
QUOTE (Zephyr @ Sep 12 2018, 13:02 ) *
ΥΓ. Fisher σε ρόλο Ντάμπιζα όταν ο τελευταίος έφαγε εκείνη την μυθική ντρίπλα από τον Ντένις Μπέρκαμπ laugh.gif !


Έγραψες!!! laugh.gif
Andre Miller
Ο Ράτζα ξέχασε να ευχαριστήσει τον Παναθηναϊκο biggrin.gif
morfi
QUOTE(SteveNashidis @ Sep 10 2018, 19:58 ) *
Steve Nash. Βest PG. guns.gif

Ο τελευταίος από τους αστέρες που ήθελε να πασάρει και να κάνει τους συμπαίκτες του χαρούμενους, παρά να σκοράρει. Ένα είδος παίκτη που έχει εξαφανιστεί τα τελευταία χρόνια. Έπαιρνε μετριότατους παίκτες και τους ανέβαζε 2-3 επίπεδα. Τον περιμένω στους πάγκους κάποια ομάδας γιατί το μπάσκετ το ξέρει από την καλή και την ανάποδη.


QUOTE(Zephyr @ Sep 12 2018, 13:02 ) *
Το πρώτο το κοιτάς μερικά δευτερόλεπτα να δεις τι παίχτηκε, το ξανακοιτάς για να επιβεβαιώσεις ότι βλέπεις καλά. Στην συνέχεια σκέφτεσαι φωναχτά "τι είδα τώρα"??? Τέτοιο επίπεδο μαγείας μόνο ο Μάτζικ.

Διαφωνώ. Όχι στο ότι είναι τεράστιος ατομικά, γιατί είναι, αλλά στο πόσο ανέβαζε τις ομάδες του. Συγκρίσεις τύπου "μόνο Μάτζικ" μόνο για τις μαγικές πάσες του μπορώ να τις πάρω σοβαρά και αυτό μέχρι ένα σημείο. Ατομικά μπορεί να έφτανε σε υψηλό επίπεδο αλλά αυτό που έδινε ποτέ δεν έφτασε, όχι για να παίξει και αυτός και οι συμπαίκτες του σε έναν τελικό NBA, αλλά έστω για να περάσει στα playoff μία μεγάλη ομάδα. Είναι απλό, πως να το κάνει όταν με το ζόρι περνούσε τους μέτριους έως κακούς Lakers και τους απλά καλούς Clippers;
Zephyr
QUOTE(morfi @ Oct 27 2018, 20:44 ) *
Διαφωνώ. Όχι στο ότι είναι τεράστιος ατομικά, γιατί είναι, αλλά στο πόσο ανέβαζε τις ομάδες του. Συγκρίσεις τύπου "μόνο Μάτζικ" μόνο για τις μαγικές πάσες του μπορώ να τις πάρω σοβαρά και αυτό μέχρι ένα σημείο. Ατομικά μπορεί να έφτανε σε υψηλό επίπεδο αλλά αυτό που έδινε ποτέ δεν έφτασε, όχι για να παίξει και αυτός και οι συμπαίκτες του σε έναν τελικό NBA, αλλά έστω για να περάσει στα playoff μία μεγάλη ομάδα. Είναι απλό, πως να το κάνει όταν με το ζόρι περνούσε τους μέτριους έως κακούς Lakers και τους απλά καλούς Clippers;


Η σύγκριση με Ματζικ που έκανα αφορά στη συγκεκριμένη φαση (οκ και σε μερικές ακόμα), όχι στην γενικοτερη απόδοση - προσφορά. Σαφώς ο Ματζικ είναι σε άλλη κατηγορία.
aegeansheed
Στα πλαίσια του ASG η North American και η Women's Committee έδωσαν τους 11 finalists για την ψηφοφορία που θα καταλήξει στο HOF Class του 2019 τον ερχόμενο Σεπτέμβρη.

Για κάποιο λόγο είχαμε πολλούς ex-Bucks (Johnson, Moncrief, Sikma) φέτος στις προτιμήσεις. Μάλλον είναι η χρονιά τους φέτος, 1η στην Ανατολική, Γιάννης σε MVP φάση, δύο all-stars, νέο γήπεδο κλπ...

(Παίκτες)
Jack Sikma
Marques Johnson
Sidney Moncrief
Chris Webber
Ben Wallace
Bobby Jones
Teresa Weatherspoon

(Προπονητές)
Bill Fitch
Paul Westphal
Eddie Sutton
Barbara Stevens

(Διαιτητές)
Hugh Evans

Οι υποψήφιοι κι από τις άλλες Επιτροπές (λένε για Divac από Ευρώπη) θα ανακοινωθούν συνολικά τον Απρίλιο (5-8) στα πλαίσια του NCAA F4 στη Μίνυ.

http://www.hoophall.com/news/naismith-memo...-2019-election/
QUOTE
CHARLOTTE, NC – The Naismith Memorial Basketball Hall of Fame announced today, at NBA All-Star Weekend, eight extraordinary players, four remarkable coaches, and one exceptional referee as finalists from the North American and Women’s committees to be considered for election in 2019.

This year’s list includes four first-time finalists: consensus National Collegiate Player of the Year Marques Johnson, seven-time NBA All-Star Jack Sikma, four-time NBA Defensive Player of the Year Ben Wallace, and five-time NBA All-Star Paul Westphal.

Previous finalists included again this year for consideration are the all-time winningest high school coach Leta Andrews, 28-year NBA referee Hugh Evans, two-time NBA Coach of the Year Bill Fitch, eight-time NBA All-Defensive First Team member Bobby Jones, five-time NBA All-Star Sidney Moncrief, five-time Division II National Coach of the Year Barbara Stevens, four-time National Coach of the Year Eddie Sutton, five-time WNBA All-Star Theresa Weatherspoon, and five-time NBA All-Star Chris Webber.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.