Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ιωάννης Παπαπέτρου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
Tesla
Το σωμα ειναι το τελευταιο σε εναν αθλητη που διεκδικει ρολο σε υψηλο επιπεδο. Ο Σπανουλης δεν εχει κανα σωμα μην τρελαθουμε.. Εχει ομως απιστευτο ταλεντο και πανω σε αυτο εχει δουλεψει, οχι στο να κανει μουσκουλα. Τι να τα κανεις τα μουσκουλα αν εισαι αμπαλος? Να πας για οικοδομη?..
Ο Ιωαννης τωρα, εχει μεινει στασιμος με βηματα προς τα πισω. Ειχε την ευκαιρια του και την πεταξε να κανει το ξεπεταγμα του.
Τα ιδια και ακομη περισσοτερο ο Μαντζαρης. Ολοι αυτοι ειναι της σχολης Σχορτσιανιτη. Μετριοτητες που τους δοθηκαν παμπολλες ευκαιριες και τις πεταξαν στα σκουπιδια. Αλλα οταν εχεις το μυαλο στις γκομενες και στην καλοπεραση αποκλειστικα, τοτε αυτη ειναι η φυσιολογικη εξελιξη.
lefpan
QUOTE(Tesla @ Feb 25 2018, 13:32 ) *
Αλλα οταν εχεις το μυαλο στις γκομενες και στην καλοπεραση αποκλειστικα, τοτε αυτη ειναι η φυσιολογικη εξελιξη.

Προφανώς είσαι κολλητός και του Παπαπέτρου και του Μάντζαρη και ξέρεις απ' έξω τις γκομενοδουλειές τους!

Πάντως, χωρίς πλάκα, δεν είναι σωστό να απαξιώνουμε όχι μόνο την αξία κάποιων παικτών, αλλά ακόμα και την προσπάθεια και τον ιδρώτα που ρίχνουν.
Νομίζω ότι δεν έχουμε στοιχεία τέτοια που να δείχνουν ότι Παπαπέτρου και Μάντζαρης δεν κοπιάζουν στις προπονήσεις. Το αντίθετο. Ειδικά ο Παπαπέτρου φέτος έχει δείξει μια σχετική βελτίωση (ιδίως στην άμυνα), που σημαίνει ότι έχει δουλέψει στις προπονήσεις. Αυτό που του λείπει είναι κυρίως το σουτ. Πάντως δουλειά το παιδί ρίχνει και αυτό φαίνεται.
reignman
Για τον μαντζαρη και τις γκομενοδουλειες του δεν ξερω, αλλα τον πππ οποιος τον ακολουθει ινσταγκραμ εβλεπε ολα τα καλοκαιρινα του instastories. τι προπονησεις και βελτιωσεις και λοιπες αηδιες. που οσα βγαζει ο πππ για να ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΑΣΚΕΤ με "μικρο" συμβολαιο δεν θα τα βγαλουμε εμεις που ξεπατωνομαστε σε 2 ζωες. και απο την αλλη εχεις τους σπανουληδες αυτου του κοσμου με ταλεντο και non stop work ethic στα 36 τους να βρισκονται σε καλυτερη φυσικη κατασταση απο 25αρηδες.

και για τον μαντζαρη ασε να ξερουμε οτι pokerstars και λοιπα apps εχουν παρει φωτια.
Tesla
QUOTE (lefpan @ Feb 25 2018, 13:46 ) *
Προφανώς είσαι κολλητός και του Παπαπέτρου και του Μάντζαρη και ξέρεις απ' έξω τις γκομενοδουλειές τους!

Πάντως, χωρίς πλάκα, δεν είναι σωστό να απαξιώνουμε όχι μόνο την αξία κάποιων παικτών, αλλά ακόμα και την προσπάθεια και τον ιδρώτα που ρίχνουν.
Νομίζω ότι δεν έχουμε στοιχεία τέτοια που να δείχνουν ότι Παπαπέτρου και Μάντζαρης δεν κοπιάζουν στις προπονήσεις. Το αντίθετο. Ειδικά ο Παπαπέτρου φέτος έχει δείξει μια σχετική βελτίωση (ιδίως στην άμυνα), που σημαίνει ότι έχει δουλέψει στις προπονήσεις. Αυτό που του λείπει είναι κυρίως το σουτ. Πάντως δουλειά το παιδί ρίχνει και αυτό φαίνεται.


Με την αβαντα που κανεις στον Ιωαννη και στον Ευαγγελο μαλλον εσυ εισαι ο κολλητος τους rolleyes.gif Αν κοπιαζουν κιολας σκεψου να μην κοπιαζαν που θα πηγαινε η μπαλα οταν εφευγε απο τα χερια τους.. Στους τυχερους θεατες μαλλον. 19.gif
lefpan
QUOTE(reignman @ Feb 25 2018, 13:52 ) *
Για τον μαντζαρη και τις γκομενοδουλειες του δεν ξερω, αλλα τον πππ οποιος τον ακολουθει ινσταγκραμ εβλεπε ολα τα καλοκαιρινα του instastories. τι προπονησεις και βελτιωσεις και λοιπες αηδιες. που οσα βγαζει ο πππ για να ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΑΣΚΕΤ με "μικρο" συμβολαιο δεν θα τα βγαλουμε εμεις που ξεπατωνομαστε σε 2 ζωες. και απο την αλλη εχεις τους σπανουληδες αυτου του κοσμου με ταλεντο και non stop work ethic στα 36 τους να βρισκονται σε καλυτερη φυσικη κατασταση απο 25αρηδες.

και για τον μαντζαρη ασε να ξερουμε οτι pokerstars και λοιπα apps εχουν παρει φωτια.

Δηλαδή, θέλεις να πεις ότι ο Παπαπέτρου δεν έχει καλή φυσική κατάσταση;

Για το μόνο που δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις είναι αυτό.
Ούτε για την ομαδική του δουλειά μπορείς να τον κατηγορήσεις, ούτε για την κατανόηση των συστημάτων της ομάδας.
Μόνο για το σουτ μπορείς να έχεις παράπονο.
Πάντως, επιμένω, ο τύπος δουλεύει.

Τώρα, τι κάνει τα καλοκαίρια του δεν νομίζω να σου πέφτει λόγος. Ένα μήνα ελεύθερο έχουνε οι άνθρωποι για την προσωπική τους ζωή.
Εμείς δεν πρόκειται να βγάλουμε ποτέ τα λεφτά που παίρνει ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ επαγγελματίας παίκτης του μπάσκετ ή του ποδοσφαίρου, αλλά αυτό τι σημαίνει;
RipCity
Πιστεύω θα ανανεωθεί ο Παπαπέτρου και αυτό το καλοκαίρι που έρχεται θα είναι το πιο καθοριστικό για την καριέρα του. Οι εθνικές ομάδες δυστυχώς πιστεύω πάνε πολύ πίσω κάποιους παίκτες. Φέτος που δεν έχει υποχρεώσεις δεν έχει και καμία δικαιολογία για εμένα. Πρέπει να στρωθεί στη δουλειά. Τα καλοκαίρια είναι όλη η ιστορία. Ούτε τουρ στα ελληνικά νησιά ούτε τιποτα αν θέλει να γίνει κάτι παραπάνω από μια υποχρεωτική θέση λόγω εθνικότητας.
reignman
1 ωρα γυμναστηριο δεν ειναι μπασκετικη δουλεια. μπασκετικα δεν εχει καμια μα καμια βελτιωση. το παιζω καλυτερη αμυνα σημαινει πως απλα μεσα στο παιχνιδι προσπαθει περισσοτερο. εχει βελτιωσει το σουτ του? εχει βελτιωσει την τριπλα του? εχει γινει καλυτερος παιχτης? καθε χρονο βλεπω και decline...

εισαι κολλητος του πππ? πες την αληθεια.


υ.γ

α ρε MJ... καλα τα ειχε πει... γιατι να δουλεψουν οι νεοι παιχτες οταν ολα τα εχουν στο χερι ετοιμα from day 1? chillaxin PLAY have fun for 10-12 years and relax for the rest of your life.
aegeansheed
QUOTE(Tesla @ Feb 25 2018, 13:32 ) *
Το σωμα ειναι το τελευταιο σε εναν αθλητη που διεκδικει ρολο σε υψηλο επιπεδο. Ο Σπανουλης δεν εχει κανα σωμα μην τρελαθουμε.. Εχει ομως απιστευτο ταλεντο και πανω σε αυτο εχει δουλεψει, οχι στο να κανει μουσκουλα. Τι να τα κανεις τα μουσκουλα αν εισαι αμπαλος?

Ο Σπανουλης κατα την γνωμη μου ειναι απο τους πιο γυμνασμενους αθλητες και απο αυτους που προσεχπυν το σωμα τους. Απο τα τρανα παραδειγματα αθλητων που συνειδητα κατανοουν οτι διατηρωντας γυμνασμενο το σωμα τους πολλες φορες με διπλάσια προπονηση απ οτι ισως θα μπορούσε να αφιερωσει καποιος αλλος στην ιδια θεση για τις ιδιες απαιτησεις (ευρωλιγκα, ελλ. Πρωταθλημα) εχουν καταφερει σε αυτην την ηλικια να παιζουν σε τοσο υψηλο επιπεδο. Δεν είναι το ταλέντο του που τον έχει φέρει εκει που ειναι, ειναι το μυαλο του και η δουλειά που κάνει με την προπονηση του. Και μπασκετικη και ως φυσικη ασκηση.
akratacity
Ηθελα να 'ξερα ποσοι απο εδω μεσα αν παιρνατε 300-400 χιλιαρικα το χρονο οσα περιπου ο Παπαπετρου θα περναγατε το καλοκαιρι σας με μια μπαλα αγκαλια. Καθεστε και βλεπετε το ινστα του καθε παιχτη και κρινετε αν κανει διακοπες η χυνει κιλα ιδρωτα στις ατομικες προπονησεις. Αληθεια εχετε αναρωτηθει ποτε τι προγραμμα εχει ολο το χρονο ενας επαγγελματιας αθλητης που του κανετε και κριτικη γιατι τον εναν μηνα που του μενει να ξεκουραστει κανει το αυτονοητο;
Αλλο η κριτικη για το αν ειναι βελτιωμενος η οχι και αλλο ολο αυτο το κουτσομπολιο οτι ο Ιωαννης δεν εχει αφησει ουτε θηλυκια γατα και ο Μαντζα ειναι με μια τραπουλα στο χερι.
Το οτι εμεις δεν παιρνουμε τα λεφτα που παιρνουν αυτοι δεν ειναι λογος να βγαζουμε κομπλεξ και να κανιβαλιζουμε προσωπα και καταστασεις. Δεν εχετε καποιο δικαιωμα κριτικης στην προσωπικη ζωη του καθενος.
υγ ο Παπαπετρου ειναι βελτιωμενος σε ολα εκτος απο το σουτ. Αλλα για να δειξει οτι εχει πχ ποστ παιχνιδι η οτι εχει βελτιωθει στο παιχνιδι με τη μπαλα προφανως πρεπει να παρει και καμια μπαλα στην επιθεση. Εμεις τον χρησιμοποιουμε οπως τον...Λοτζεσκι (αδυνατη πλευρα για καποιο στατικο σουτ) και περιμενουμε πενηνταρισια ποσοστα. Ε αυτο δεν θα γινει ποτε. Επισης ο Παπι οταν ηρθε ηταν πολυ αδυναμος αμυντικα ειδικα στο 3 που μαρκαρε πιο γρηγορους αντιπαλους. Πλεον ειναι εξισου αξιοπιστος με τον Παπανικολαου σε αυτο τον τομεα ενω στο ποστ ειναι ο πλεον αξιοπιστος αμυντικος μας λογω σωματοδομης. Δυστυχως αυτα δεν φτανουν γιατι θελουμε να θεριζει και στην επιθεση...
reignman
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ! σκατα στα μουτρα μας εμας που τολμαμε και μιλαμε και κανουμε κριτικη. τι δουλεια εχω εγω ο πουθενας να μιλαω. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ μεγαλε πατισαχ ακρατασιτι. δεν θα επαναληφθει.
akratacity
QUOTE (Tesla @ Feb 25 2018, 13:32 ) *
Το σωμα ειναι το τελευταιο σε εναν αθλητη που διεκδικει ρολο σε υψηλο επιπεδο. Ο Σπανουλης δεν εχει κανα σωμα μην τρελαθουμε.. Εχει ομως απιστευτο ταλεντο και πανω σε αυτο εχει δουλεψει, οχι στο να κανει μουσκουλα. Τι να τα κανεις τα μουσκουλα αν εισαι αμπαλος? Να πας για οικοδομη?..

Εχεις υποψη σου ποσοι μουσκουλατοι, οικοδομοι, αμπαλοι ψηλοι πληρωθηκαν υπεραξια τα τελευταια χρονια (με συμβολαια εκατομμυριου καποιοι) γιατι ακριβως ειχαν αυτη τη σωματοδομη;
Το μπασκετ εχει αλλαξει και πλεον παει περισσοτερο στην ταχυτητα και στην αθλητικοτητα και τετοιοι τυποι που εσυ περιγραφεις θα πληρωνονται πολυ καλα για αρκετα χρονια ακομα...
shtarkws
Για τον φίλο που είπε ότι ο Σπανουλης δεν έχει δυνατό σώμα. Ο Σπανουλης καταρχάς έχει κάτω από 10% λίπος και είναι ολοφάνερο ότι έχει κάνει πολύ δουλειά με βάρη. Τόσο ο κορμός όσο και τα χέρια του είναι πολύ δουλεμένα. Στο σημερινό μπάσκετ χωρίς σωματικά προσόντα δεν κάνεις καριέρα. Όσο ταλέντο και να έχεις θα είσαι ένα κλικ πίσω στην επίθεση από τον αμυντικό σου, στην άμυνα άστα να πάνε. Ο Παπαπετρου έχει πολύ καλό και μπασκετικό κορμί. Πρέπει να χάσει πολύ ιδρώτα για να βελτιώσει την ντρίπλα του και το σουτ. Ούτε όμως τον βοηθάει το ότι δεν έχει ξεκαθαρίσει αν είναι 3αρι η 4αρι
RipCity
QUOTE (shtarkws @ Feb 25 2018, 13:36 ) *
Για τον φίλο που είπε ότι ο Σπανουλης δεν έχει δυνατό σώμα. Ο Σπανουλης καταρχάς έχει κάτω από 10% λίπος και είναι ολοφάνερο ότι έχει κάνει πολύ δουλειά με βάρη. Τόσο ο κορμός όσο και τα χέρια του είναι πολύ δουλεμένα. Στο σημερινό μπάσκετ χωρίς σωματικά προσόντα δεν κάνεις καριέρα. Όσο ταλέντο και να έχεις θα είσαι ένα κλικ πίσω στην επίθεση από τον αμυντικό σου, στην άμυνα άστα να πάνε. Ο Παπαπετρου έχει πολύ καλό και μπασκετικό κορμί. Πρέπει να χάσει πολύ ιδρώτα για να βελτιώσει την ντρίπλα του και το σουτ. Ούτε όμως τον βοηθάει το ότι δεν έχει ξεκαθαρίσει αν είναι 3αρι η 4αρι


Δε νομίζω πως έχει σχέση το σουτ με τη θέση. Δε ζητάμε κανά 40άρι, αλλά έστω να μην κρυβόμαστε όταν η μπάλα φεύγει από τα χέρια του. Για την ντρίμπλα θα μπορούσα να πω ότι έχει σχέση με τη θέση, αφού ως 4άρι είναι λιγότερο απαραίτητη.

Αλλά από την άλλη όταν λέμε ρε παιδιά δουλεύει ένας παίκτης μπάσκετ τι εννοούμε δουλεύει? Η δουλειά είναι στα κομμάτια ντρίμπλα, ποστ, σουτ. Εκεί είναι τα δύσκολα. Το να μάθεις άμυνα αν έχεις και καλό κορμί είναι σαφώς ευκολότερο. Μπράβο του που το βελτίωσε φυσικά, αλλά δεν είναι αρκετό. Ίσως δουλεύει πολύ, αλλά όχι σωστά. Συμβαίνει κι αυτό αν δεν έχεις κάποιον να σου δείξει τι πρέπει να κάνεις.

Αν ο παίκτης έχει το ταλέντο θα φανεί. Δεν του ζητήθηκε να παίξει πλέι μέικερ και 4άρι. Το 3 και το 4 όπως παίζονται πια παγκοσμίως (αφού το stretch 4άρι είναι must πια και στο ΝΒΑ) είναι πολύ κοντά.
lefpan
QUOTE(reignman @ Feb 25 2018, 14:30 ) *
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ! σκατα στα μουτρα μας εμας που τολμαμε και μιλαμε και κανουμε κριτικη. τι δουλεια εχω εγω ο πουθενας να μιλαω. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ μεγαλε πατισαχ ακρατασιτι. δεν θα επαναληφθει.

Εγώ δεν είδα καμιά κριτική να γίνεται. Κριτική σημαίνει επιχειρήματα.
Εγώ είδα κουτσομπολίστικη διάθεση και ασχετοσύνη σχετικά με το μπάσκετ και την προπόνηση των αθλητών.
pan24
QUOTE (akratacity @ Feb 25 2018, 14:31 ) *
Εχεις υποψη σου ποσοι μουσκουλατοι, οικοδομοι, αμπαλοι ψηλοι πληρωθηκαν υπεραξια τα τελευταια χρονια (με συμβολαια εκατομμυριου καποιοι) γιατι ακριβως ειχαν αυτη τη σωματοδομη;
Το μπασκετ εχει αλλαξει και πλεον παει περισσοτερο στην ταχυτητα και στην αθλητικοτητα και τετοιοι τυποι που εσυ περιγραφεις θα πληρωνονται πολυ καλα για αρκετα χρονια ακομα...

Κανεις απο αυτους ομως δεν ειναι πρωταγωνιστης
Δεν λεει κανεις οτι θα μεινει ανεργος,λογω σωματος και εθνικοτητας παντα θα βρισκει ενα καλο συμβολαιο σε παναθηναικο-ολυμπιακο
Το ζητημα ειναι να γινει κατι περισσοτερο απο τον ρολιστα που μπαινει για 15-20' να βγαλει καμια αμυνα και να ριξει λιγο ξυλο επειδη εγω τουλαχιστον θεωρω οτι με αρκετη σωστη δουλεια μπορουσε/μπορει να το καταφερει
akratacity
QUOTE (reignman @ Feb 25 2018, 14:30 ) *
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ! σκατα στα μουτρα μας εμας που τολμαμε και μιλαμε και κανουμε κριτικη. τι δουλεια εχω εγω ο πουθενας να μιλαω. ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ μεγαλε πατισαχ ακρατασιτι. δεν θα επαναληφθει.

Να μιλας μπασκετικα και οχι σαν την κυρα Κατινα στη γειτονια μου. Αυτο σου ειπα δεν σου απαγορεψα να μιλησεις.
sacarame
Κύριοι κατεβάστε τους τόνους. Σεβασμός στο συνομιλητή....


Έχουμε πει πολλάκις ότι αν δεν σας αρέσει η συνομιλία με κάποιο χρήστη υπάρχει και το κουμπί του ignore...
akratacity
QUOTE (pan24 @ Feb 25 2018, 14:56 ) *
Κανεις απο αυτους ομως δεν ειναι πρωταγωνιστης
Δεν λεει κανεις οτι θα μεινει ανεργος,λογω σωματος και εθνικοτητας παντα θα βρισκει ενα καλο συμβολαιο σε παναθηναικο-ολυμπιακο
Το ζητημα ειναι να γινει κατι περισσοτερο απο τον ρολιστα που μπαινει για 15-20' να βγαλει καμια αμυνα και να ριξει λιγο ξυλο επειδη εγω τουλαχιστον θεωρω οτι με αρκετη σωστη δουλεια μπορουσε/μπορει να το καταφερει

Σχολιασα τι φραση "τι να τα κανεις τα μουσκουλα οταν εισαι αμπαλος" για να δειξω οτι προφανως τα μουσκουλα στο τωρινο μπασκετ πληρωνονται και θεωρουνται υπεραπαραιτητα. Δεν εγραψα καπου οτι ο Ιωαννης θα πρεπει να αρκεστει σε αυτο. Και εγω οταν πρωτοηρθε θεωρουσα οτι θα γινει πρωταγωνιστης σε βαθος χρονου. Αυτο δεν εχει γινει μετα απο 5 χρονια οποτε θεωρω πολυ δυσκολο να βελτιωθει τοσο πολυ απο εδω και περα που να αλλαξει τα ηδη διαμορφωθεντα δεδομενα. Οποτε εγω προσωπικα τον Ιωαννη απο εδω και περα θα τον κρινω σαν ρολιστα (οπως ακριβως τον χρησιμοποιει και η ομαδα δηλαδη) και οχι σαν τον πρωταγωνιστει που ειχα εγω στο μυαλο μου...
reignman
QUOTE(lefpan @ Feb 25 2018, 14:50 ) *
Εγώ δεν είδα καμιά κριτική να γίνεται. Κριτική σημαίνει επιχειρήματα.
Εγώ είδα κουτσομπολίστικη διάθεση και ασχετοσύνη σχετικά με το μπάσκετ και την προπόνηση των αθλητών.


Εσυ εχεις δει τι γραφεις? το οτι γραφεις ΠΟΛΛΑ πραγματα και πλατιαζεις καθε φορα με αερολογιες και γενικολογα δεν σε κανει ουτε καλο συνομιλητη ουτε ιδιαιτερα αρεστο απο οτι φαινεται απο το προσφατο παρελθον.


QUOTE(akratacity @ Feb 25 2018, 14:57 ) *
Να μιλας μπασκετικα και οχι σαν την κυρα Κατινα στη γειτονια μου. Αυτο σου ειπα δεν σου απαγορεψα να μιλησεις.


Ρε αδερφε πολυ ταχα μου... πολυ ταχα μου... και απαντηση ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗ(σε γενικες γραμμες απο εσενα δεν εχω παραπονο σχετικα, εχεις ωραια ποστ και μου αρεσει να σε διαβαζω... ο λεφ να μιλαει για μπασκετικη ασχετοσυνη μου χτυπησε κωμικα, γελασα) δεν πηρα ουτε απο εσενα ουτε απο το παραπανω παιδι. ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΑ τι εχει κανει τα τελευταια 5 χρονια στην ομαδα ο πππ, πως εχει εξελιχθει ? Σε ποιον τομεα εχει ανεβει? Εγω θυμαμαι στις μικρες εθνικες εναν παιχτη με πολυ καλο σωμα για την ηλικια του (οπως και τωρα... για την ηλικια του πολυ καλο σωμα δουλεμενο) που φαινοταν πολυ ταλαντουχος επιθετικα και drive ειχε και αξιολογο σουτ. Πλεον ουτε drive υπαρχει και το σουτ του φτανει επιπεδα παρα πολυ χαμηλα. 25% για παιχτη που παιρνει αρκετες προσπαθειες αναλογικα σε καθε παιχνιδι παιζει να ειναι απο τα χαμηλοτερα στην ευρωλιγκα. Ανεβασε αμυντικα την θεληση του να κυνηγαει σαν σκυλι τον εκαστοτε παιχτη που του εχει ανατεθει.
Βλεπω μια προσπαθεια να αμυνθεις τον πππ και τον pstars.gr λες και εισαι ο μανατζερ τους ή καποιο συγγενικο προσωπο, δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην με προβληματιζει το οτι αραζει το καλοκαιρι αντι να πιανει τις αδυναμιες του για να γινει Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ , επαγγελματιας δεν ειναι? μπασκετμπολιστας ? Εσυ κανεις υποθεσεις για τον καθε ενα απο εμας οτι "αν παιρναμε 400-500Κ το χρονο θα αραζαμε το καλοκαιρι" αυτο πως το χαρακτηριζεις? μπασκετικη κριτικη? ουτε μας ξερεις , ουτε παιρνουμε αυτα τα λεφτα για να ΠΑΙΖΟΥΜΕ μπασκετ.
akratacity
QUOTE (reignman @ Feb 25 2018, 18:45 ) *
Εσυ εχεις δει τι γραφεις? το οτι γραφεις ΠΟΛΛΑ πραγματα και πλατιαζεις καθε φορα με αερολογιες και γενικολογα δεν σε κανει ουτε καλο συνομιλητη ουτε ιδιαιτερα αρεστο απο οτι φαινεται απο το προσφατο παρελθον.




Ρε αδερφε πολυ ταχα μου... πολυ ταχα μου... και απαντηση ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗ(σε γενικες γραμμες απο εσενα δεν εχω παραπονο σχετικα, εχεις ωραια ποστ και μου αρεσει να σε διαβαζω... ο λεφ να μιλαει για μπασκετικη ασχετοσυνη μου χτυπησε κωμικα, γελασα) δεν πηρα ουτε απο εσενα ουτε απο το παραπανω παιδι. ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΑ τι εχει κανει τα τελευταια 5 χρονια στην ομαδα ο πππ, πως εχει εξελιχθει ? Σε ποιον τομεα εχει ανεβει? Εγω θυμαμαι στις μικρες εθνικες εναν παιχτη με πολυ καλο σωμα για την ηλικια του (οπως και τωρα... για την ηλικια του πολυ καλο σωμα δουλεμενο) που φαινοταν πολυ ταλαντουχος επιθετικα και drive ειχε και αξιολογο σουτ. Πλεον ουτε drive υπαρχει και το σουτ του φτανει επιπεδα παρα πολυ χαμηλα. 25% για παιχτη που παιρνει αρκετες προσπαθειες αναλογικα σε καθε παιχνιδι παιζει να ειναι απο τα χαμηλοτερα στην ευρωλιγκα. Ανεβασε αμυντικα την θεληση του να κυνηγαει σαν σκυλι τον εκαστοτε παιχτη που του εχει ανατεθει.
Βλεπω μια προσπαθεια να αμυνθεις τον πππ και τον pstars.gr λες και εισαι ο μανατζερ τους ή καποιο συγγενικο προσωπο, δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην με προβληματιζει το οτι αραζει το καλοκαιρι αντι να πιανει τις αδυναμιες του για να γινει Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ , επαγγελματιας δεν ειναι? μπασκετμπολιστας ? Εσυ κανεις υποθεσεις για τον καθε ενα απο εμας οτι "αν παιρναμε 400-500Κ το χρονο θα αραζαμε το καλοκαιρι" αυτο πως το χαρακτηριζεις? μπασκετικη κριτικη? ουτε μας ξερεις , ουτε παιρνουμε αυτα τα λεφτα για να ΠΑΙΖΟΥΜΕ μπασκετ.

Ολα ωραια και ολα καλα αλλα η βασικη μου διαφωνια δεν ειναι στη βελτιωση του Παπι που προφανως δεν υπαρχει (σε κρισιμους επιθετικους τομεις) αλλα στο οτι καθομαστε και κρινουμε απο το αν θα παει διακοπες. Ειναι λογικο να προβληματιζεσαι απο την εικονα του στο γηπεδο αλλα εντελως παραλογο να σε προβληματιζει αν πηγε διακοπες με τη γκομενα το καλοκαιρι. Για αυτο μιλησα για μπασκετικη κριτικη που πρεπει να κανουμε.
Ξερεις τι με ενοχλει πιο πολυ; Οχι μονο σε εσενα αλλα γενικα στο αδηφαγο ελληνικο κοινο. Οτι θα πιαστουμε απο καπου και θα ξεσκισουμε τον οποιονδηποτε δεν μας αρεσει επειδη παιρνει ενα χ ποσο και δεν αποδιδει οπως θελουμε. Και θα εχουμε μονιμα τη δικαιολογια οτι αυτος παιρνει εκατομμυρια για να παιζει με το τοπι. Ομως τα εκατομμυρια του τα εδωσαν καποιοι με βαση καποιες ικανοτητες που εχει. Δεν του τα εδωσαν επειδη υπηρξε πιο τυχερος απο εμας. Αυτο το επιχειρημα (τοσα λεφτα παιρνει, να κατσει να δουλεψει) πχ με ενοχλει παρα πολυ ειδικα απο τη στιγμη που κανεις μας εδω μεσα δεν ξερει το προγραμμα του καθε Παπαπετρου και του καθε Μαντζαρη.
Ουτε μανατζερ τους ειμαι λοιπον ουτε συγγενικο τους προσωπο απλα μου τη δινει ολη αυτη η παραφιλολογια γυρω απο αθλητες της ομαδας μου.
jazz thrilos
Καλά, εγώ πάντως για ορισμένους παίχτες δεν πιστεύω ότι παίρνουν όσα παίρνουν επειδή αυτοί που τα δίνουν εκτιμούν και υπολογίζουν ΜΌΝΟ τις αγωνιστικές τους ικανότητες. Δεν θα πω πραδειγματα συγκεκριμένα γιατί αφενός δεν προσφέρουν κάτι στη γενικότερη συζήτηση και αφετέρου δεν θέλω να δώσω τροφή στους μονιμους χειροκροτητες.

Πάντως, χωρίς να θέλουμε να κοιτάμε από κλειδαροτρυπες, το ζήτημα είναι οι παίχτες να δείχνουν βελτίωση χρόνο με τον χρόνο γιατί αυτό ενδιαφέρει την ομάδα, ούτε το πόκερ ούτε οι έρωτες του καθενός. Και η αλήθεια είναι ότι ο Παπί για παράδειγμα δεν εμφανίζει την αναμενόμενη βελτίωση.

Μακάρι να κάνει το ξεπεταγμα που όλοι θέλουμε, πάντως η εξέλιξη μέχρι τώρα δεν είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντική. Καλό το σώμα, καλή η αθλητικό τη τα, αλλά όταν βλέπω την μπάλα να φεύγει σε ευθεία βολή φοράω κράνος.
papp7
Ο Παπαπέτρου έχει βελτιωθεί σε σχέση με το παιδί που πρωτοήρθε στην ομάδα . Εννοείται πως είχε ταλέντο και φαινότανε και είμαστε προβληματισμένοι με τον Ρυθμό που εξελίσσεται. Ίσως το ταβάνι του να είναι αυτό που βλέπουμε τώρα ένας τίμιος ρολιστας . Ίσως πιάσει το πικ του μεγαλώνοντας πχ οπως ο Πρίντεζης που στην πρώτη θητεία του στην ομάδα ήταν ένα αθλητικό φόργουορντ με πολύ ατσουμπαλες κινήσεις και στην δεύτερη θητεία του κατάφερε να γίνει ένα (αν όχι το καλύτερο) από τα καλύτερα 4αρια στην Ευρώπη .
Το μέλλον θα δείξει .
Μιλαμε όμως για ένα παιδί που στην ομάδα μας έχει επηρεαστεί πολύ από τους τραυματισμούς του και σίγουρα από το κάταγμα περόνης που τον άφησε 3 μήνες έξω . Μην ξεχναμε ότι έχει μπροστά του έναν Παπανικολάου στο 3 και έναν Πρίντεζη στο 4 που δυσκολεύει και άλλο την εξέλιξη του .Το 2015 με τους Λοτζ νταρντεν μπροστά του έκανε καλή χρονιά και το 2016 ήταν σχετικά καλός . Είναι και παίκτης που στα ντερμπι με τον Παναθηναϊκό (στους τελικούς ιδιαίτερα) κάνει clutch εμφανίσεις όπως στον 3 τελικό στο σεφ το 2016 που ουσιαστικά αυτός ξεκίνησε την αντεπίθεση πριν την ολοκληρώσει ο Σπανούλης .
Θεωρώ ότι πρεπει να πάρεις το ρίσκο και να αφήσεις την θέση 3 με τους 2 Παπ ώστε να δεις τι μπορεί να προσφέρει .
lefpan
QUOTE(reignman @ Feb 25 2018, 18:45 ) *
Εσυ εχεις δει τι γραφεις? το οτι γραφεις ΠΟΛΛΑ πραγματα και πλατιαζεις καθε φορα με αερολογιες και γενικολογα δεν σε κανει ουτε καλο συνομιλητη ουτε ιδιαιτερα αρεστο απο οτι φαινεται απο το προσφατο παρελθον.

Ρε αδερφε πολυ ταχα μου... πολυ ταχα μου... και απαντηση ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗ(σε γενικες γραμμες απο εσενα δεν εχω παραπονο σχετικα, εχεις ωραια ποστ και μου αρεσει να σε διαβαζω... ο λεφ να μιλαει για μπασκετικη ασχετοσυνη μου χτυπησε κωμικα, γελασα) δεν πηρα ουτε απο εσενα ουτε απο το παραπανω παιδι. ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΑ τι εχει κανει τα τελευταια 5 χρονια στην ομαδα ο πππ, πως εχει εξελιχθει ? Σε ποιον τομεα εχει ανεβει? Εγω θυμαμαι στις μικρες εθνικες εναν παιχτη με πολυ καλο σωμα για την ηλικια του (οπως και τωρα... για την ηλικια του πολυ καλο σωμα δουλεμενο) που φαινοταν πολυ ταλαντουχος επιθετικα και drive ειχε και αξιολογο σουτ. Πλεον ουτε drive υπαρχει και το σουτ του φτανει επιπεδα παρα πολυ χαμηλα. 25% για παιχτη που παιρνει αρκετες προσπαθειες αναλογικα σε καθε παιχνιδι παιζει να ειναι απο τα χαμηλοτερα στην ευρωλιγκα. Ανεβασε αμυντικα την θεληση του να κυνηγαει σαν σκυλι τον εκαστοτε παιχτη που του εχει ανατεθει.
Βλεπω μια προσπαθεια να αμυνθεις τον πππ και τον pstars.gr λες και εισαι ο μανατζερ τους ή καποιο συγγενικο προσωπο, δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην με προβληματιζει το οτι αραζει το καλοκαιρι αντι να πιανει τις αδυναμιες του για να γινει Ο ΠΑΙΧΤΗΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ , επαγγελματιας δεν ειναι? μπασκετμπολιστας ? Εσυ κανεις υποθεσεις για τον καθε ενα απο εμας οτι "αν παιρναμε 400-500Κ το χρονο θα αραζαμε το καλοκαιρι" αυτο πως το χαρακτηριζεις? μπασκετικη κριτικη? ουτε μας ξερεις , ουτε παιρνουμε αυτα τα λεφτα για να ΠΑΙΖΟΥΜΕ μπασκετ.

Αντιπαρέρχομαι την ειρωνεία σου για το πρόσωπό μου και δεν συνεχίζω επ' αυτού...

Για το θέμα της βελτίωσης ή όχι του Παπαπέτρου:
Πρώτο δεδομένο: Ο παίκτης έχει ανέβει πολύ στην άμυνα και θεωρείται και είναι από τους πιό αξιόπιστους στον τομέα αυτό, δίνοντας αρκετή βοήθεια στην ομάδα.
Δεύτερο δεδομένο: Στον Ολυμπιακό, όσον αφορά στο επιθετικό κομμάτι, χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά ως σποτ σουτέρ ακροβολισμένος έξω από το ζωγραφιστό επιχειρώντας τρίποντα. Εκεί, όντως, χωλαίνει, γιατί δεν έχει και το καλύτερο τρίποντο. Όμως, δεν έχει αξιοποιηθεί το ποστ παιχνίδι που το παιδί έχει δείξει πως διαθέτει. Δεν έχει αξιοποιηθεί το ντράιβ του, που νομίζω πως εκεί μπορεί να αποδώσει ικανοποιητικά. Αρκετές φορές έχει καρφώσει στα μούτρα μπροστά και σε ψηλότερους αντιπάλους, και γενικά στους όποιους αιφνιδιασμούς φεύγει πάντα μπροστά και πολλές φορές τελειώνει φάσεις ταχύτατα.
Αυτά είναι τα θετικά του και αυτά πρέπει να αναδειχθούν. Κατά τη γνώμη μου δεν χρησιμοποιείται σωστά από τον προπονητή (να ένα σημείο κριτικής στον Σφαιρόπουλο, αντί να λέμε συνέχεια "να ξεκουμπιστεί" επειδή δεν βγήκαν δυό παίκτες που πήρε).
Αρκετές προσπάθειες δεν παίρνει ο Παπαπέτρου, παρά μόνο δοκιμάζοντας τρίποντα, όπως είπα και παραπάνω.
Αν ήταν σε άλλη μικρότερη ομάδα και έπαιρνε πολλές μπάλες, τότε νομίζω πως θα είχε τουλάχιστον τους διπλάσιους πόντους σε κάθε παιχνίδι, και όλοι θα λέγαμε ότι πρέπει να τον αποκτήσουμε οπωσδήποτε.
Μπάσκετ ξέρει, μπασκετικό IQ διαθέτει, απλά θέλει άλλη αξιοποίηση.
basket72
QUOTE (papp7 @ Feb 26 2018, 03:44 ) *
Θεωρώ ότι πρεπει να πάρεις το ρίσκο και να αφήσεις την θέση 3 με τους 2 Παπ ώστε να δεις τι μπορεί να προσφέρει .


Νομίζω ότι και φέτος του αφέθηκε χώρος να παίξει στο 3 με τον κολλητό του τον Παπανικολάου αφού ο Τόμπσον στν αρχή έπαιζε πολύ κι ως 2αρι εναλλάξ με τον Παπανικολάου.
Πέρσι επίσης δεν πήραμε δεύτερο 4ρι ξένο και αφήσαμε τη θέση στον ίδιο με ολίγη από Αγραβάνη(δεδομένου και του ιστορικού τραυματισμών του Πριντέζαρου).
Χώρος του έχει δωθεί και με ρίσκο μάλίστα που οφείλει να αναγνωρισθεί σε Σφαιρόπουλο και διοίκηση- εδώ όντως μιλάμε για Ελληνοποίηση.
¨Οπως έχει ηδη χιλιοειπωθεί, υπάρχει ένα θέμα με το μπαλάκι από 3ρι σε 4αρι. Είναι ένα ελαφρυντικό για τον Πάπι, αυτό όπως κι οι τραυματισμοί στην αρχή.
Για το σουτ του τα είπαμε, θα πρέπει να το πιάσει από την αρχή το πράγμα, ίσα που προλαβαίνει. Ενώ για το drive του που νομίζω ότι είναι το πιο καλό του σημείο μετά το τρανζίσιον που εκεί πραγματικά είναι πολύ καλός, θα πρέπει να δουλευτεί πιο πολύ από την ομάδα και τον κόοουτς.
Συνοψίζοντας να πω ότι είχα πει και το καλοκαίρι για τον Πάπι. Το θέμα του είναι και ψυχολογικό, πρέπει ο ίδιος να βγει μπροστά να ζητήσει μπάλες και ας τον στραβοκοιτάξουν και καμιά φορά οι συμπαίκτες του. Παρά είναι "συνεσταλμένος" στο παιχνίδι του. Δεν λέω προφανώς να πάει στο άλλο άκρο και να γίνει ατομιστής και παρτάκιας. Μπορεί να παραμείνει παίκτης ομάδας προσθέτοντας λίγο τσαγανό όπως ο Παπανικολάου που δεν κολώνει να εκτεθεί.
Μιας και ο λόγος στον Παπανικολάου κι επειδή διάβασα στο τόπικ περί άμυνας και γεροδεμένων κορμιών. Οκ, προφανώς τη θες την αθλητικότητα σε πόδια και στο πάνω μέρος του κορμιού προκειμένου να παίξεις άμυνα, αλλά αυτή είναι περίπου η μισή δουλειά. Η άλλη μισή είναι θέμα διάθεσης και κινήτρου (που αυτά τα δύο συνήθως είναι και δουλεία του προπονητή) αλλά και είναι και θέμα αντίληψης. Στον τομέα αυτό ο Παπανικολάου παίρνει άριστα, όπως άριστα έπαιρνε ο Διαμαντίδης, ο Λάσμε, και παλιότερα ο Φασούλας. Να ξέρεις το παιχνίδι βαθιά και να δεις από πριν τι σκοπεύει να κάνει ο αντίπαλος.

Και κάτι άλλο, κλείνοντας, αν και ήδη ειπώθηκε από συμφορουμίτες, για τον Σπανούλη. Ο άνθρωπος είναι από τους πιο γυμνασμένους Ευρωπαίους. Μπορεί να μη του φαίνεται τόσο πολύ όσο σε άλλους ως εικόνα, αλλά αποτυπώνεται στο παιχνίδι του με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο. Ο αρχηγός σκίζεται κατά τη διάρκεια του αγώνα τόσο για να μπορέσει να πάρει την μπάλα όσο και στις διεισδύσεις του. Έχει φάει (και συνεχίζει) να τρώει το ξύλο της αρκούδας ο Σπαν. Επειδή το αντέχει κι το αντέχει επειδή είναι πολύ δυνατός. Τώρα αν δε έχει τρικέφαλους και τραπεζοειδείς τους φουσκωμένους αυτό είναι άλλη κουβέντα που μπορεί να γίνει σε άλλο τόπικ.


*Εγώ δεν έχω ιδέα από το τι κάνει τα καλοκαίρια, πάντως μου φαίνεται πολύ καλό παιδί και πολύ σωστός αθλητής.

Rated: (en)joy
QUOTE (qspock @ May 7 2018, 17:44 ) *
Ο Παπαπετρου ειχε πολλες ευκαιριες φετος να βοηθησει την ομαδα, ειδικα οταν τραυματιστηκε ο Παπανικολαου. Το διαστημα απουσιας του τελευταιου ηταν μεγαλο, αλλα η προσφορα του Παπαπετρου δεν πλησιαζε καν αυτη του υγειη Παπανικολαου.

Μπορει βεβαια το ταβανι του συγκεκριμενου να ειναι αυτο, ή να εξελιχθει κι αλλο αφου ειναι νεος.

Το κακο ειναι πως πραγματι, καθε περσυ ηταν και καλυτερα...


Καλησπερα και απο μενα στο topic. Λογικα πρωτη φορα γραφω εδω. Ετυχε να διαβασω τις συζητησεις σας σε προηγουμενα posts για τον Παπαπετρου και διαπιστωνω πως μαλλον δεν ειμαι ο μοναδικος που ειχε απαιτησεις απο αυτον τον παικτη. Δεν τον εχω παρακολουθησει ιδιαιτερα φετος οποτε θα μιλησω με περισσοτερο με εικονα προηγουμενων ετων (απ'το καλοκαιρι του '13 μεχρι και περυσι). Η αισθηση μου πραγματικα και μενα ειναι περιπου αυτη -τουλαχιστον οσον αφορα τα τελειωματα του. Ομολογω δεν μπηκα στον κοπο να κοιταξω τι λενε τα στατιστικα ωστοσο μου μοιαζει να εχει αλλαξει το shooting form του. Δεν ξερω αν αυτο εχει να κανει με εναν πολυμηνο τραυματισμο που ειχα διαβασει πως περασε πριν καποια χρονια ή αν ο τραυματισμος ηταν σε σημειο που δεν επηρεασε τον μηχανισμο του σουτ του..οσοι γνωριζουν ας μας πουν σε ποιο σημειο ηταν.

Παντως νομιζω πως οι περισσοτεροι απο οσους ειχαμε απαιτησεις απ'τον Παπαπετρου εχουμε επηρεαστει απο τις προσδοκιες που μας δημιουργησε εκεινο το ευρωπαϊκο του under 20. Οσοι το ειδαν ισως το θυμουνται ως το ευρωπαϊκο που περιμεναν να ξεχωρισει ο Αντετοκουνμπο μιας και ειχε μολις επιλεγει στο no 15 στα draft (το υψηλοτερο που ειχε επιλεχτει Ελληνας εκεινη τη στιγμη) αλλα που τελικα μαλλον ο Παπαπετρου ηταν αυτος που ξεχωρισε. Και λεω μαλλον μιας και δεν ειχα δει ολα τα παιχνιδια της Εθνικης ωστοσο ειδα καποια στον ομιλο και τα 2 τελευταια νοκαουτ-καταταξης και εκει μπορω να πω οτι ηταν αυτος ο οποιος φανηκε περισσοτερο. Απ'οσο θυμαμαι απο τοτε ηταν ο πρωτος μας σκορερ και νομιζω και ο πιο ευστοχος μας παικτης στα διποντα σε εκεινη τη διοργανωση κατι τετοιο θυμαμαι. Για τον Αντετοκουνμπο νομιζω ειχα πει τοτε οτι μου εκανε εντυπωση το ποσο αγουρος φαινοταν ακομα και σε συγκριση με αλλους 19χρονους..

υγ. αν μπορει καποιος mod ας το μεταφερει στο thread του Παπαπετρου
papp7
QUOTE (Rated: (en)joy @ May 7 2018, 23:52 ) *
Καλησπερα και απο μενα στο topic. Λογικα πρωτη φορα γραφω εδω. Ετυχε να διαβασω τις συζητησεις σας σε προηγουμενα posts για τον Παπαπετρου και διαπιστωνω πως μαλλον δεν ειμαι ο μοναδικος που ειχε απαιτησεις απο αυτον τον παικτη. Δεν τον εχω παρακολουθησει ιδιαιτερα φετος οποτε θα μιλησω με περισσοτερο με εικονα προηγουμενων ετων (απ'το καλοκαιρι του '13 μεχρι και περυσι). Η αισθηση μου πραγματικα και μενα ειναι περιπου αυτη -τουλαχιστον οσον αφορα τα τελειωματα του. Ομολογω δεν μπηκα στον κοπο να κοιταξω τι λενε τα στατιστικα ωστοσο μου μοιαζει να εχει αλλαξει το shooting form του. Δεν ξερω αν αυτο εχει να κανει με εναν πολυμηνο τραυματισμο που ειχα διαβασει πως περασε πριν καποια χρονια ή αν ο τραυματισμος ηταν σε σημειο που δεν επηρεασε τον μηχανισμο του σουτ του..οσοι γνωριζουν ας μας πουν σε ποιο σημειο ηταν.

Παντως νομιζω πως οι περισσοτεροι απο οσους ειχαμε απαιτησεις απ'τον Παπαπετρου εχουμε επηρεαστει απο τις προσδοκιες που μας δημιουργησε εκεινο το ευρωπαϊκο του under 20. Οσοι το ειδαν ισως το θυμουνται ως το ευρωπαϊκο που περιμεναν να ξεχωρισει ο Αντετοκουνμπο μιας και ειχε μολις επιλεγει στο no 15 στα draft (το υψηλοτερο που ειχε επιλεχτει Ελληνας εκεινη τη στιγμη) αλλα που τελικα μαλλον ο Παπαπετρου ηταν αυτος που ξεχωρισε. Και λεω μαλλον μιας και δεν ειχα δει ολα τα παιχνιδια της Εθνικης ωστοσο ειδα καποια στον ομιλο και τα 2 τελευταια νοκαουτ-καταταξης και εκει μπορω να πω οτι ηταν αυτος ο οποιος φανηκε περισσοτερο. Απ'οσο θυμαμαι απο τοτε ηταν ο πρωτος μας σκορερ και νομιζω και ο πιο ευστοχος μας παικτης στα διποντα σε εκεινη τη διοργανωση κατι τετοιο θυμαμαι. Για τον Αντετοκουνμπο νομιζω ειχα πει τοτε οτι μου εκανε εντυπωση το ποσο αγουρος φαινοταν ακομα και σε συγκριση με αλλους 19χρονους..

υγ. αν μπορει καποιος mod ας το μεταφερει στο thread του Παπαπετρου



Νομιζω λες για το καταγμα περονης εξω σφυρου και συνδεσμικες βλαβες που επαθε στην προετοιμασια το καλοκαιρι του 2014 και εκανε χειρουργειο απουσιαζοντας 4μηνες (αν θυμαμαι καλα). Γενικα ο παικτης εχει βγαλει κατα καιρους τραυματισμους στα ποδια, βαρια διαστρεμματα, κακωση μεταταρσιου κτλ. Για την μηχανικη δεν θυμαμαι να εχει παθει ζημια στο χερι παντως.
LaChDaNaN
QUOTE (papp7 @ May 8 2018, 01:16 ) *
Νομιζω λες για το καταγμα περονης εξω σφυρου και συνδεσμικες βλαβες που επαθε στην προετοιμασια το καλοκαιρι του 2014 και εκανε χειρουργειο απουσιαζοντας 4μηνες (αν θυμαμαι καλα). Γενικα ο παικτης εχει βγαλει κατα καιρους τραυματισμους στα ποδια, βαρια διαστρεμματα, κακωση μεταταρσιου κτλ. Για την μηχανικη δεν θυμαμαι να εχει παθει ζημια στο χερι παντως.

To σουτ του χάλασε όταν πήρε ύψος.. Με άλλη μηχανική σουτάρει ένας κάτω από τα 2m.. και με άλλη ένας 2.06..
Στο κολέγιο όταν είχε πάει.. είχε πάει ως άσσος.. και επειδή πέταξε απότομα ύψος ανέβηκε στο 3.. Το θέμα με τον Παπαπέτρου δεν είναι τόσο το σουτ.. που και κρίσιμα έχει βάλει..και ψιλό αξιόπιστος είναι.. αλλά το ball handling του.. αν σκεφτείς ότι είχε ξεκινήσει και ως άσσος.. είναι τραγικό.
papp7
QUOTE (LaChDaNaN @ May 10 2018, 01:27 ) *
To σουτ του χάλασε όταν πήρε ύψος.. Με άλλη μηχανική σουτάρει ένας κάτω από τα 2m.. και με άλλη ένας 2.06..
Στο κολέγιο όταν είχε πάει.. είχε πάει ως άσσος.. και επειδή πέταξε απότομα ύψος ανέβηκε στο 3.. Το θέμα με τον Παπαπέτρου δεν είναι τόσο το σουτ.. που και κρίσιμα έχει βάλει..και ψιλό αξιόπιστος είναι.. αλλά το ball handling του.. αν σκεφτείς ότι είχε ξεκινήσει και ως άσσος.. είναι τραγικό.



Γενικα εχεις 2 3αρια χωρις ball handling και ειναι μεγαλο προβλημα αυτο. Αλλα και το σουτ επισης ειναι προβλημα για τον παπαπετρου διοτι επιθετικα δεν διαθετει κατι αλλο , ειδαμε μια μικρη βελτιωση στο ποστ αλλα δεν φτανει. Στην αμυνα ειναι καλος βαζει δυνατα το σωμα του, αθλητικος ειναι. Πρεπει να βελτιωθει και αλλο.Σχολιαζουμε την μηχανικη του οσον αφορα την παρουσια του εδω. Αλλιως σουταρε την πρωτη του χρονια και αλλιως σουταρει τα τελευταια 2 χρονια.Ουσιαστικα νομιζω οτι καθε χρονο βαζει και λιγοτερη καμπυλη low arching δηλαδη..

Παντως η μηχανικη δεν εξαρταται τοσο απο το υψος, ο νοβιτσκι, o λοβ , ο πορζινγκις κτλ εχουν πολυ καλη μηχανικη στο σουτ.
Στο sport science το αναλυει πολυ ωραια λεει οτι παιζουν ρολο η αποστασεις στο ανοιγμα των ποδιων , ο συγχρονισμος και το καταλληλο release , το back spin που πρεπει να κανει η μπαλα , αν σημαδευεις πρωτο σιδερο ή δευτερο (στην στεφανη),
αν σουταρεις σε μια κινηση καθως ανεβαινεις απο το αλμα, σε δυο κινησεις καθως ανεβαινεις απο το αλμα, σουταρεις μολις φτασεις στην κορυφη του αλματος,σε 3 κινησεις καθως ανεβαινεις απο το αλμα φτανεις στο υψιστο σημειο και πεφτωντας σουταρεις. Αναλυει τις γωνιες που κανει ο ωμος και ο αγκωνας και ποσο καθετο στην επιφανεια μενει το σωμα. Δεν ειναι μονο ταλαντο το σουτ ειναι ολοκληρη επιστημη απο πισω και σιγουρα παρα πολλες ωρες δουλειας . smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.