Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ιωάννης Παπαπέτρου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
damian
εδώ θα μιλάμε για αυτόν τον πολύ ωραίο παίκτη
airg


Αψογος, παιχταρας !!!!
souidos
Θεωρω οτι αν συνεχισει να δουλευει και να παιρνει χρονο συμμετοχης,σε δυο τρια χρονια θα μιλαμε για ενα απ τα καλυτερα τριαρια στην Ευρωπη.Εχει ολα τα στοιχεια που πρεπει για να εξελιχθει καπως ετσι,πολυ δυνατος,μπασκετικο θρασσος,αψογο μηχανισμο στο σουτ,ιδανικο υψος και κορμι..Αλλα θελει πολυ δουλεια ακομα.Νομιζω ομως οτι ειναι στο χερι του.
Zephyr
Το καλό με τον Παπαπέτρου είναι ότι μέχρι στιγμής δείχνει ότι μπορεί να προσφέρει σε όλους τους τομείς. Σουτάρει καλά, πασάρει καλά, παίζει άμυνα, έχει ΚΑΛΑ αθλητικά προσόντα, είναι μαχητικός και φαίνεται ότι του κόβει (δεν είναι Κέσελ tongue.gif ). Λογικό να χάνεται κάπου κάπου λόγω έλλειψης παραστάσεων, όμως αυτό θα διορθωθεί γρήγορα με περισσότερο χρόνο συμμετοχής. Μεγάλη επένδυση που θα αποδώσει.
spysta
κινηση ΜΑΤ

πραγματικα ο Παπαπετρου .. μπορει να κανει ΣΠΟΥΔΑΙΑ πραγματα.
3αρι στα 2.06 , με πολυ καλο και δυνατο κορμι ,αθλητικα προσοντα , καλο σουτ και χειρισμο της μπαλλας

το οτι μπαινει σε ΤΕΤΟΙΟΥ επιπεδου ματς ,με μηδενικη εμπειρια απο επαγγελματικο επιπεδο, και προσφερει ΤΟΣΑ πραγματα ειναι ΦΟΒΕΡΟ

σωματικα ειναι ετοιμος .. του χρονου θα ειναι ΠΑΝετοιμος
τεχνικα ειναι σε πολυ καλο δρομο. (τριπλαρει καλα, μπορει να ποσταρει)
απο σουτ .. ?? ''γραφει''


5 κλασεις ανωτερος απο τον αντιστοιχο Παπανικολαου τοτε


ο παικτης που ο ΟΣΦΠ ... ΠΡΕΠΕΙ να επενδυσει πανω του. (και θα το κανει)
το κλειστο 5ετες συμβολαιο που εχει ..ειναι εγγυηση wink.gif
AKRG
Το έγραφα και χθες σε άλλο θρεντ για τον μικρό, είναι μεγάλο κεφάλαιο για το Ελληνικό μπάσκετ και όχι μόνο για τον ολυμπιακό, και ζήλεψα πάρα πολύ που τον πήρατε εσείς και το έλεγα από τότε. Αν είναι σοβαρός και δουλέψει σκληρά θα έχουμε τέτοια υπεροπλία στο 3 μαζί με τον Αντετοκουμπο και Παπανικολάου που θα είναι άξια θαυμασμού πανευρωπαϊκά (μετά την μεγάλη των γκαρντ Ελληνική σχολή ακολουθεί των SF,F) , έχει όλα τα προσόντα για να αφήσει εποχή .. στο χέρι του είναι και να χει υγεία το παλικάρι να το πετύχει.
TakeshyKurosawa
Κάτι μου λέει ότι προορίζεται για μελλοντικός αρχηγός του Ολυμπιακού(αν μείνει) και αρχηγός της Εθνικής. Τον πιστεύω πάρα πολύ τον πιτσιρικά με αυτά που βλέπω.
Reggie Miller #31
QUOTE(spysta @ Apr 24 2014, 11:43 ) *
κινηση ΜΑΤ

πραγματικα ο Παπαπετρου .. μπορει να κανει ΣΠΟΥΔΑΙΑ πραγματα.
3αρι στα 2.06 , με πολυ καλο και δυνατο κορμι ,αθλητικα προσοντα , καλο σουτ και χειρισμο της μπαλλας

το οτι μπαινει σε ΤΕΤΟΙΟΥ επιπεδου ματς ,με μηδενικη εμπειρια απο επαγγελματικο επιπεδο, και προσφερει ΤΟΣΑ πραγματα ειναι ΦΟΒΕΡΟ


Εκτός ότι είναι ξεψαρωμένος και δεν μασάει,είναι απίστευτο ότι δεν έχει εμπειρίες σε ανδρικό επίπεδο,πόσο μάλλον σε επίπεδο ευρωλίγκας, και είναι θετικότατος.Ειλικρινά αξίζει πολλά μπράβο και όντως σε αντιστοιχία με Παπ νομίζω είναι πιο μπροστά.
YorM3
Η συνέντευξη του με τον Jonathan Givony του DX sto Eurocamp

Basketofonos
Όπως λέτε έχει όλα τα προσόντα για κάτι ξεχωριστό. Φαινεται πάντως να του λείπει κάτι πολύ βασικό: η ΤΥΧΗ. Μακάρι να γυρίσει ο τροχός.
leonkalf
Επειδή αυτά με τα νούμερα και τα σημειολογικά μου αρέσουν πολύ..
Περιμένω χρονιά rise-up από τον Ιωάννη φέτος! Το δείχνει άλλωστε κι η αλλαγή στο νούμερο της εμφάνισής του.
Από το 9 που δείχνει προς τα κάτω,στο 6.. Αντίστροφη πορεία προς τα πάνω!
Οι ατυχίες θα μείνουν στην άκρη και θα "τα σπάσει" αλλιώτικα φέτος..
Conan1982
Ένα πολύ ωραίο άρθρο για την θέση που παίζει ο Παπαπέτρου:
http://www.thrylos-fans.net/content.php?r=...-υπάρχει
acielaw
Οι αλλοι, ψαχνουν πως και πως εναν Ελληνα, και μεις θελαμε κατι Okarous και Gabriels για backup του Πριντεζη.

Οσο υπαρχει Lojeski στον Ολυμπιακο, δηλαδη οσο η θεση 3, ειναι κατελλειμενη, Ο Παπαπετρου θα παιζει στο 4.
Αν, φυγει ο Lojeski στο 4, θα ηθελα τους δυο Παπ στο 3 και επιτελους καποιον να ξεκουρασει τον Πριντεζη.
Λετε να βγει ο Σφαιρο και πει οτι πιστευει τον Αγραβανη και να μην παρουμε ουτε τοτε; tongue.gif
nikolas12
QUOTE(acielaw @ Jan 8 2017, 16:13 ) *
Οι αλλοι, ψαχνουν πως και πως εναν Ελληνα, και μεις θελαμε κατι Okarous και Gabriels για backup του Πριντεζη.

Οσο υπαρχει Lojeski στον Ολυμπιακο, δηλαδη οσο η θεση 3, ειναι κατελλειμενη, Ο Παπαπετρου θα παιζει στο 4.
Αν, φυγει ο Lojeski στο 4, θα ηθελα τους δυο Παπ στο 3 και επιτελους καποιον να ξεκουρασει τον Πριντεζη.
Λετε να βγει ο Σφαιρο και πει οτι πιστευει τον Αγραβανη και να μην παρουμε ουτε τοτε; tongue.gif


Κοίτα και εγώ ήμουν από αυτούς που θέλανε 4άρι, γιατί πέρυσι ο Παπαπέτρου δεν είχε πείσει στη θέση (και δεν έφταιγε αυτός). Τώρα στα υπόλοιπα συμφωνώ, ο Ιωάννης έχει το καλό ότι παίζει καλή άμυνα και στο 4, οπότε και να μετακινηθεί στο 3 λόγω φυγής Lojeski, θα μπορεί να καλύπτει και αυτή τη θέση. Το πιθανότερο σενάριο για μένα είναι ότι θα φύγει ο Βέλγος και θα πάρουμε έναν καλό παίκτη πίσω από τον Πρίντεζη, τις λύσεις μπορούμε να τις δούμε το καλοκαίρι.
rankin
Τώρα που έχει τον σωστό πεθερό, ίσως να μάθει και να σουτάρει smiley.gif
basket72
Πέραν της κάκιστης διαχείρισης του έμψυχου υλικού της Εθνικής από το τεχνικό της επιτελείο (το ποιο;;; rolleyes.gif ) νόμίζω ότι η μεγαλύτερη απογοήτευση ήταν ο συμπαθέστατος σε μένα Ιωάννης. (Άλλο και πάλι με αυτό το "Ιωάννης" ο μόνος Ιωάννης που μου έρχεται στο μυαλό είναι Ιωάννης ο Μελισσανίδης smiley.gif ).
Ενώ έχει προδιαγραφές Λετονού ας πούμε, με σούπερ αθλητικότητα και πολύ μπάσκετ μέσα του- έχοντας περάσει από αμερικάνικο πανεπιστήμιο,στις μικρές Εθνικές ήταν κοντά στον Γιάννη σε προσφορά, τον θυμάμαι ας πούμε να βάζει καλάθι με σπάσιμο της μέσης αλά Τζούλιους Έρβινγκ (καθ΄υπερβολή- δε θέλω Ου) έχει φτάσει να είναι ένας παίκτης που δείχνει να τα έχει χαμένα.
Είναι έλλειψη προσανατολισμού, ψυχολογικό θέμα χαμηλής αυτοπεποίθησης, αδυναμία συγκέντρωσης; Μήπως και τα τρία μαζί;
Είναι η συνεχής αλλαγη θέσεων στον Ολυμπιακό;
Ότι και να είναι είναι κρίμα για το Ελληνικό μπάσκετ να χαθεί αυτός ο παίκτης. Το αυτό και για τον Χαραλομπόπουλο που μπορεί να έχει ακόμα πιο πολύ μπάσκετ μέσα του αλλά υστερεί κατά πολύ σε κορμί- αθλητικότητα σε σχέση με τον Παπαπέτρου. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να κλείνουμε τα μάτια σε τέτοιες στάσιμες ή και καθοδικές πορείες πολλά υποσχόμενων παικτών.
RipCity
Είναι κατόρθωμα να με έχει κάνει να πιστεύω περισσότερο τον Αγραβάνη από τον ίδιο. Εγώ που τον Αγραβάνη τον σιχαίνομαι και τον Ιωάννη τον θεωρούσα τρομερό ταλέντο που θα παίξει κυρίαρχο ρόλο στο ευρωπαϊκό μπάσκετ.

Και δυσκολεύομαι να φανταστώ βελτίωση γιατί λόγω και υποχρεώσεων με την εθνική δεν έκατσε να δουλέψει ατομικά όσο θα χρειαζόταν.
MaJesty23
Έχει μια στασιμότητα τον τελευταίο χρόνο αλλά δεν μπορει να βγεί ασφαλές συμπέρασμα απο ένα τουρνουα με Εθνική,τι προοπτικές έχει ακόμα και εαν θα ξαναμπεί στις ράγες της εξέλιξης...Πάντως είναι φουλ αθλητικός το οποίο είναι σπάνιο προσόν για Έλληνα παίχτη.Μακάρι να του γυρίσει ο διακόπτης!
rchos
Με τον τρόπο που δομήθηκε το ρόστερ ο Ιωάννης αν δεν κάνει στεπ απ θα καταλήξει να είναι αυτός ο 13ος παίχτης με τον Χόλις να μοιράζεται την θέση 3 με τον Παπανικολάου.
Runt
QUOTE (basket72 @ Sep 14 2017, 01:56 ) *
Πέραν της κάκιστης διαχείρισης του έμψυχου υλικού της Εθνικής από το τεχνικό της επιτελείο (το ποιο;;; rolleyes.gif ) νόμίζω ότι η μεγαλύτερη απογοήτευση ήταν ο συμπαθέστατος σε μένα Ιωάννης. (Άλλο και πάλι με αυτό το "Ιωάννης" ο μόνος Ιωάννης που μου έρχεται στο μυαλό είναι Ιωάννης ο Μελισσανίδης smiley.gif ).
Ενώ έχει προδιαγραφές Λετονού ας πούμε, με σούπερ αθλητικότητα και πολύ μπάσκετ μέσα του- έχοντας περάσει από αμερικάνικο πανεπιστήμιο,στις μικρές Εθνικές ήταν κοντά στον Γιάννη σε προσφορά, τον θυμάμαι ας πούμε να βάζει καλάθι με σπάσιμο της μέσης αλά Τζούλιους Έρβινγκ (καθ΄υπερβολή- δε θέλω Ου) έχει φτάσει να είναι ένας παίκτης που δείχνει να τα έχει χαμένα.
Είναι έλλειψη προσανατολισμού, ψυχολογικό θέμα χαμηλής αυτοπεποίθησης, αδυναμία συγκέντρωσης; Μήπως και τα τρία μαζί;
Είναι η συνεχής αλλαγη θέσεων στον Ολυμπιακό;
Ότι και να είναι είναι κρίμα για το Ελληνικό μπάσκετ να χαθεί αυτός ο παίκτης. Το αυτό και για τον Χαραλομπόπουλο που μπορεί να έχει ακόμα πιο πολύ μπάσκετ μέσα του αλλά υστερεί κατά πολύ σε κορμί- αθλητικότητα σε σχέση με τον Παπαπέτρου. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να κλείνουμε τα μάτια σε τέτοιες στάσιμες ή και καθοδικές πορείες πολλά υποσχόμενων παικτών.

Αν δεν βγει κι ο Χαραλαμποπουλος.. ε τοτε να το κλεισουμε το μαγαζι. rolleyes.gif

QUOTE (RipCity @ Sep 14 2017, 14:28 ) *
Είναι κατόρθωμα να με έχει κάνει να πιστεύω περισσότερο τον Αγραβάνη από τον ίδιο. Εγώ που τον Αγραβάνη τον σιχαίνομαι και τον Ιωάννη τον θεωρούσα τρομερό ταλέντο που θα παίξει κυρίαρχο ρόλο στο ευρωπαϊκό μπάσκετ.

Και δυσκολεύομαι να φανταστώ βελτίωση γιατί λόγω και υποχρεώσεων με την εθνική δεν έκατσε να δουλέψει ατομικά όσο θα χρειαζόταν.


Και αλλοι ειχαν υποχρεωσεις με τις εθνικες τους (Καλινιτς, Μελι, Οσμαν) αλλα χρονο να δουλεψουν καποια πραγματα βρηκαν.
Απλως ο «ΠΑΠΙ» είναι ακομα ενας φερελπις Ελληνας παικτης που παει να μεινει φέρελπις, με κυρια αιτια κτγμ το ότι εχει βολευτει στον ρολο του. Δικαίωμα του.
Και ο Παπαπετρου εχει παρει ευκαιριες, δεν ανηκει στην κατηγορια εκεινων που «παραμεριστηκαν» μεχρι απογοητευσης για να παιξει ο πιο ετοιμος, ο πιο αμερικανος, ο πιο εμπειρος κοκ. Μπορει κανεις να δεχτει ότι χρησιμοποιειται σε λαθος θεση
στον ΟΣΦΠ, αλλα αυτό δεν δικαιολογει την στασιμοτητα του πανω σε στοιχεια που είναι απαραιτητα για ένα τριαρι, το οποι μαλιστα παιζει στο υψηλοτερο επιπεδο στη Ευρωπη.
Παντως δεν ξερω για Μπαρτζωκα, αλλα ο σφαιρο «μικρους» δεν δουλευει, η εστω δεν δινει κινητρο όπως κανει πχ ο Ομπραντοβιτς.
basket72
QUOTE (Runt @ Sep 14 2017, 18:57 ) *
Παντως δεν ξερω για Μπαρτζωκα, αλλα ο σφαιρο «μικρους» δεν δουλευει, η εστω δεν δινει κινητρο όπως κανει πχ ο Ομπραντοβιτς.


Χωρίς να θέλω να υπερασπίσω τον Σφαιρό ντε και καλά, η αλήθεια είναι ότι είχε πρωτοφανή επιμονή (κόντρα στο ρεύμα, και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου σε αυτό το ¨ρεύμα¨) 2 σερί χρονιές σε Αγραβάνη, Πάπι. Τώρα το αν τους περνάει ή όχι κάποια σωστά στοιχεία ή το κάτα πόσο μπορεί να τους εμπνεύσει είναι ένα άλλο θέμα.
Πάντως κι ο μέγιστος Ζοτς που λες, δεν τα πάει και τόσο καλά με τους μικρούς, αυτό το κομμάτι νομίζω ότι είναι ειδικότητα του άλλου κορυφαίου Σέρβου, του Ντούντα.
drunk guy
QUOTE(basket72 @ Sep 14 2017, 19:16 ) *
Χωρίς να θέλω να υπερασπίσω τον Σφαιρό ντε και καλά, η αλήθεια είναι ότι είχε πρωτοφανή επιμονή (κόντρα στο ρεύμα, και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου σε αυτό το ¨ρεύμα¨) 2 σερί χρονιές σε Αγραβάνη, Πάπι. Τώρα το αν τους περνάει ή όχι κάποια σωστά στοιχεία ή το κάτα πόσο μπορεί να τους εμπνεύσει είναι ένα άλλο θέμα.
Πάντως κι ο μέγιστος Ζοτς που λες, δεν τα πάει και τόσο καλά με τους μικρούς, αυτό το κομμάτι νομίζω ότι είναι ειδικότητα του άλλου κορυφαίου Σέρβου, του Ντούντα.

Για τον αγραβανη συμφωνω στον παπαπετρου ομως δεν εχει επιμεινει.Τη μια χρονια τον εβαζε 4αρι και ελπιζω πλεον να εχουμε καταλαβει ολοι οτι δεν ειναι 4αρι .Και περυσι προοριζοταν παλι για 4αρι και απλως τραυματιστηκε ο λοτζεσκι οποτε αναβαθμιστηκε αναγκαστικα σε 2ο τριαρι.Συμφωνω βεβαια οτι εχει μεινει λιγο στασιμος αλλα προσωπικα εχω πολλη υπομονη ακομα για το συγκεκριμενο παικτη και συνεχιζω να πιστευω οτι θα γινει καλυτερος του παπανικολαου
Runt
QUOTE (basket72 @ Sep 14 2017, 19:16 ) *
Χωρίς να θέλω να υπερασπίσω τον Σφαιρό ντε και καλά, η αλήθεια είναι ότι είχε πρωτοφανή επιμονή (κόντρα στο ρεύμα, και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου σε αυτό το ¨ρεύμα¨) 2 σερί χρονιές σε Αγραβάνη, Πάπι. Τώρα το αν τους περνάει ή όχι κάποια σωστά στοιχεία ή το κάτα πόσο μπορεί να τους εμπνεύσει είναι ένα άλλο θέμα.
Πάντως κι ο μέγιστος Ζοτς που λες, δεν τα πάει και τόσο καλά με τους μικρούς, αυτό το κομμάτι νομίζω ότι είναι ειδικότητα του άλλου κορυφαίου Σέρβου, του Ντούντα.

Δεν λεω ότι δεν τους εχει δωσει ευκαιριες, τους εχει δωσει και με το παραπανω μαλιστα. Λεω ότι δεν μοιαζει να
δουλευει –καποιοι το κανουν- με παικτες οι οποιοι δεν είναι ετοιμοι ώστε να τους βοηθησει, ειτε τεχνικα, ειτε πνευματικα
σε ατομικο επιπεδο. Μπορει να το κανει η να το προσπαθει, με όχι ιδιαιτερα μεγαλη επιτυχια, ισως παλι να μην διαθετει την τεχνογνωσια ο ανθρωπος . μια υποθεση κανω βασισμενος στα οσα βλεπω.
Επισης για τον Ομπραντοβιτς δεν ειπα ότι βελτιωνει ατομικα τους παικτες του, αλλα ότι τους δινει κινητρο, τους «ανεβαζει»
αν θελεις με τον τροπο του. smile.gif

Εδιτ: Διαβασα το ποστ σου στα πεταχτα και δεν προσεξα την δευτερολογια σου περι Σφαιρο. My bad...
basket72

Σχετικά με τον Ομπράντοβιτς που λέει κι ο φίλος Runt, προφανώς και θα συμφωνήσω ότι δίνει κίνητρο και του βγάζω το καπέλο. Τον έχω σε τρελή εκτίμηση τον μπαγάσα τον Σέρβο.
Όσο αφορά στον Παπαπέτρου, μακάρι βρε παίδες να πάρει τα πάνω του, γιατί η εικόνα του στην Εθνική (κυρίως στην επίθεση) ήταν άστα να πάνε. Μου θύμισε κάτι σε Μπάμπη Παπαδάκη. Επειδή όμως μιλάμε για την Εθνική των χιλίων κι ένα προβλημάτων, διατηρώ κάποιες ελπίδες για καλύτερο μέλλον. Όπως και να έχει είναι ο ίδιος που πρέπει να πεισμώσει με τον εαυτό του. Ας ελπίζω ότι θα τον βοηθήσει κι ο κολλητός ο Παπανικολάου που πέρασε από τη Σκύλα και τη Χάρυβδη και με φοβερό πείσμα βούλωσε στόματα βιαστικών που προέτρεξαν να τον χαρακτηρίζουν τελειωμένο κι έχει γυρίσει για τα καλά εκεί που ανήκει. Στους πολύ καλούς sf της Ευρώπης. Ας πάρει κάποια ψήγματα του πείσματος του κολλητού του, λοιπόν κι ο Ιωάννης.
Zoys
Τα post σχετικά με τον... Obradovic μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο topic.
taselen
η φετινη χρονια του παπαπετρου ειναι καθοριστικη . ή κανει το παραπανω βημα που ολοι περιμενουμε ή του χρονου για το καλο και του ίδιου αλλα και της ομαδας πρεπει να σλλαξει περιβσλλον. οχι τιποτε αλλο εινσι και η λατρεια του μπεζου
rankin
Σε ελεύθερη πτώση μέχρι σήμερα
Φταίνε και οι αλλαγές θέσεων που δεν τον βοήθησαν (αν και πιστεύω οτι στο τελος τεσσάρι θα καταλήξει)
Φταίει που και ο ίδιος δεν έχει δείξει να δουλεύει και πολύ (γιατί αν δούλευε, κάπου θα είχε βελτιωθεί)
Γενικά, κάτι δεν πάει καλά με το παλικάρι.
Παρόλα αυτά, ας σκεφτούμε οτι ο Πρίντεζης έφυγε απο τον Ολυμπιακό για τη Μαλαγα σαν δευτεροτρίτος, επέστρεψε ως 13ος παιχτης των Ισπανών, και σήμερα ειναι ο... Πρίντεζης που ολοι ξέρουμε.
Δε συνέβη κάποιο θαύμα. Απλά ο παίχτης δουλεψε σαν σκύλος μαύρος και βελτιώθηκε.
Συν τα ψυχικά του χαρίσματα που πάντα τα είχε, αλλά δεν του δινόταν πάντα η ευκαιρία να τα δείξει.

Το θέμα μας ομως δεν ειναι ο Πρίντεζης, αλλά ο Παπαπέτρου...
Την παρουσία του στην εθνική, δεν την εξετάζω καν. Ο Μισσας ειχε 5 εκλεκτούς και άλλους 7 τύπους να του πίνουν τα νερά στο πάγκο.
Τι να σχολιάσεις για παίχτες που έπαιζαν 4 και 5 λεπτά;

Φετος πάντως, θα έχει δυσκολότατο έργο.
ξεκινάει σαν τριτο 3αρι και κατα συνθήκη 3ο τεσσάρι.
Στον Ολυμπιακό βέβαια το ροτέισον το αγαπάμε, και ακόμα περισσότερο αγαπάμε τους Έλληνες, αρα θα βρει χρόνο και ευκαιρίες. Το θέμα ειναι να τις αξιοποιήσει και να παρουσιασει στο παρκε κάτι παραπάνω απο εναν ρολίστα του 10λεπτου
basket72
QUOTE (rankin @ Sep 15 2017, 00:10 ) *
Σε ελεύθερη πτώση μέχρι σήμερα
Φταίνε και οι αλλαγές θέσεων που δεν τον βοήθησαν (αν και πιστεύω οτι στο τελος τεσσάρι θα καταλήξει)
Φταίει που και ο ίδιος δεν έχει δείξει να δουλεύει και πολύ (γιατί αν δούλευε, κάπου θα είχε βελτιωθεί)


Έχω την αίσθηση καιρό τώρα που κατά το τουρνουά της Εθνικής έγινε σχεδόν βεβαιότητα ότι πρόκειται για ψυχολογικό/πνευματικό πρόβλημα κι δεν έχει να κάνει με λούφα. Αν δεν δούλευε θα τον είχε παρκάρει πρώτος- πρώτος ο Σφαιρό. Έπειτα μιλάμε για ένα παιδί που από μωρό παιδί γυμνάζεται και παίζει μπάσκετ συστηματικά. Είναι βέβαια και το γονιδιακό του πατρός Παπαπέτρου που πριν το μπάσκετ ήταν στιβικός. Άρα το work ethic που λένε και στο (ορεινό biggrin.gif ) χωριό μου αποκλείεται να του λείπει.
RipCity
Α δε μας εφτανε ο Παπανικιλαου, θα εχουμε και δευτερο παικτη με ψυχολογικα κτλ biggrin.gif
Zephyr
O Παπαπέτρου θα τις έχει και φέτος τις ευκαιρίες του. Αυτά τα περι θέσεων τα ακούω βερεσέ, σιγά την διαφορά που έχει το 3αρι με το stretch 4αρι σήμερα.
Η χρονιά είναι μεγάλη, οι αγώνες πάμπολοι, και ειλικρινά πιστεύω ότι θα έχουμε μια ομάδα για την Ευρωλίγκα και μια για την Α1. Υγεία να έχει και διάθεση για δουλειά.

ΥΓ. Ο Tompson για ένα χρόνο ήρθε. Και καλά έκανε γιατί σίγουρα με αυτόν δεν νιώθουμε μεγαλύτερη ασφάλεια στο 3. Του χρόνου το καλοκαίρι λήγουν τα συμβόλαια και από τα τρια 3αρια μας και ο Hollis σίγουρα θα ψαχτεί για ΝΒΑ, οπότε αν δείξει πρόοδο ο Παπαπέτρου θα ανανεωθεί, ίσως να γίνει κρούση και μέσα στην χρονιά και να έχουμε πρόωρη ανανέωση όπως με τον Αγραβάνη (θετικό σημείο που ανανέωσε με λιγότερα ο Άγρα γιατί αλληλοεπηρεάζονται).
rankin
QUOTE(Zephyr @ Sep 15 2017, 12:41 ) *
O Παπαπέτρου θα τις έχει και φέτος τις ευκαιρίες του. Αυτά τα περι θέσεων τα ακούω βερεσέ, σιγά την διαφορά που έχει το 3αρι με το stretch 4αρι σήμερα.
Η χρονιά είναι μεγάλη, οι αγώνες πάμπολοι, και ειλικρινά πιστεύω ότι θα έχουμε μια ομάδα για την Ευρωλίγκα και μια για την Α1. Υγεία να έχει και διάθεση για δουλειά.

ΥΓ. Ο Tompson για ένα χρόνο ήρθε. Και καλά έκανε γιατί σίγουρα με αυτόν δεν νιώθουμε μεγαλύτερη ασφάλεια στο 3. Του χρόνου το καλοκαίρι λήγουν τα συμβόλαια και από τα τρια 3αρια μας και ο Hollis σίγουρα θα ψαχτεί για ΝΒΑ, οπότε αν δείξει πρόοδο ο Παπαπέτρου θα ανανεωθεί, ίσως να γίνει κρούση και μέσα στην χρονιά και να έχουμε πρόωρη ανανέωση όπως με τον Αγραβάνη (θετικό σημείο που ανανέωσε με λιγότερα ο Άγρα γιατί αλληλοεπηρεάζονται).

Όσον αφορά τις θέσεις, έχω τις ενστάσεις μου που αφορούν κυρίως το επιθετικό σκέλος της κάθε θέσης.
Υπάρχουν παίχτες που έχουν μεγαλύτερη άνεση να παίζουν με πρόσωπο στο καλάθι, και παίχτες που προτιμούν τη πλάτη.
Κανονικά, όσο πιο πολύ παίζεις με πρόσωπο, τοσο πιο τριάρι εισαι (στην επίθεση πάντα - Εξαιρείται ο Αγραβάνης, ποσο δεν ειναι πιο τριάρι, αλλά πιο κριάρι...)

Ο Παπαπέτρου, έχει σαφώς μεγαλύτερη άνεση να παίζει με πρόσωπο, έστω και αν ειναι συμπαθητικός και στο παιχνίδι με πλάτη.

Για του λόγου το αληθές, οι δυο τελευταίες σεζόν έδειξαν οτι ο Παπαπέτρου, παίζει καλύτερα σαν τριάρι που έχει στο οπλοστάσιο του και το ποστ παιχνίδι, παρά σαν stretch 4αρι, που τραβιέται μακριά απο τη ρακέτα και σουτάρει.

Άποψη μου όμως ειναι πως η ιδέα να μεταμορφωθεί σταδιακά σε τεσσάρι, ηταν σωστή, και δεν έχει αποτύχει ολοκληρωτικά.
Θέλω να πιστεύω οτι ο Παπαπέτρου, σε ενα εύλογο χρονικό διάστημα, θα ειναι ενα απο τα καλύτερα τεσσάρια της ευρώπης, αρκεί να το θελήσει πραγματικά και εκείνος.
Στη θέση 3, νομίζω οτι θα δυσκολευτεί πολύ να καθιερωθεί στο υψηλότερο επίπεδο.
Μπορεί να νιώθει πιο άνετα εκεί, αλλά:
Το σουτ του δεν ειναι αυτό που απαιτεί η θέση.
Η λοιπή παρουσία του στο παρκέ δεν ειναι τόσο πολύπλευρη όσο χρειάζεται, ωστε το μέτριο σουτ να ξεχνιέται (πχ Παπανικολάου).
Με αυτή τη σωματοδομή και την αθλητικότητα συν τα υπόλοιπα αγωνιστικά του προσόντα, σαν τεσσάρι μπορεί να φτάσει πιο μακριά.
Στον Ολυμπιακό, και φέτος, θα μοιράζει το χρόνο του ανάμεσα στο 3 και στο 4.
Αφενός οι Τιλί- Αγραβάνης, μπορούν και θα ανεβαίνουν και στο 5 (όπου υπάρχει και ανάγκη)
Αφετέρου, ο Πρίντεζης, δεν μπορεί να συνεχίσει να διαλύει το κορμί του στο παρκέ.

Επίσης, αν ο Τομπσον κατορθώσει να κατέβει και στο 2, θα ανοίξει παράθυρο και για τη θεση 3.

Πραγματικά θέλω να τον δω να πετυχαίνει. Με έχει απογοητεύσει και εμένα. Μοιάζει σαν να θέλει να βγάλει πράγματα στο παρκέ, και για κάποιο λόγο να μην μπορεί. Φαίνεται μπλοκαρισμένος.
Potential υπάρχει. το βλέπουμε όλοι. Το ξέρουμε όλοι. Για κάποιο λόγο δε καταφέρνει να το ξεδιπλώσει στο παρκέ.
Ειχα την ελπίδα οτι θα έκανε ξεπέταγμα με την εθνική, όπως είχα την ελπίδα οτι και η σεζον 16-17 θα ηταν για αυτον σημαντική. Τίποτα απο τα δυο δεν συνέβη.
Ειναι 23 στα 24. Θεωρώ πως πρέπει να κάνει το πρώτο του μεγάλο άλμα σύντομα.
Δεν ειναι Μάντζαρης, που όλοι ξέρουμε οτι αυτό μπορεί-αυτό κάνει και δεν μπορεί παραπάνω.
Ο Παπαπέτρου μπορεί να κάνει πολλά παραπάνω, αλλά δεν του βγαίνει τίποτα στο παρκέ και μοιάζει σαν να μην έχει βελτιωθεί καθόλου εδώ και 4 χρόνια.
Αυτό δε μπορεί να συνεχιστεί και νομίζω οτι το ξέρει και ο ίδιος.
belalik
Γραφω εδω για να μην ειμαι οφφ τοπικ στο νημα των μεταγραφων ..


Να ξεκαθαρισω οτι ειμαι ..αντετοκουμπικος, τον Γιαννη τον γνωριζα απο το φιλαθλητικο, και την τελευταια χρονια ειχα δει πανω απο τους μισους εντος εδρας αγωνες στου ζωγραφου, αλλα και λιγους με το εφηβικο ..

Γιατι τα λεω αυτα εδω;

Γιατι οταν πρακολουθησα τον Παπαπετρου εκεινο το καλοκαιρι στην εθνικη νεων, στην πρωτη εμφανιση του Γιαννη με τα γαλανολευκα, εμεινα με το στομα ανοιχτο. Δεν τον ειχα δει ποτε (νομιζω ηταν Αμερικη τοτε) ... Εδειχνε πολυ ωριμος, αντιλαμβανοταν το παιχνιδι αριστα για την ηλικια του, το σωμα του, οι κινησεις, η ποκιλια .. θυμαμαι οτι εκατσα και εβλεπα την εθνικη για να δω τον Γιαννη, και ειχα εντυπωσιαστει με τον Παπαπετρου. Νομιζω ηταν καλυτερος απο το Γιαννη τοτε, τουλαχιστον σε εκεινο το τουρνουα, και στα πλαισια της ομαδας.

Τη συνεχεια την γνωριζουμε.


Μην παρετε τη συγκριση τοις μετρητοις - ο Γιαννης ειχε σπανια σωματικα προσοντα και ταβανι παρα πολυ ψηλο, αυτο ειδαν οι bucks (και αλλοι), δουλεψε πολυ, ηταν τυχερος για διαφορους λογους που δεν χρειαζεται να αναφερω τωρα, και πλεον ειναι 2 φορες all star και μπαινει στην συζητηση για mvp του nba .. Αδιανοητα πραγματα τοτε..

Δεν συγκρινω .. Αλλα ειναι απογοητευτικη η εξελιξη του Παπαπετρου, οντως. Ακομα παντως πιστευω πως εχει πολλα χαρισματα σαν παικτης, εναν συνδυασμο σωματικων και τεχνικων χαρακτηριστικων που δεν βρισκεις ευκολα σε Ελληνες παικτες.. Αλλα εμεινε στασιμος.. Δεν προχωρησε σε κατι, ισως λιγο σε ολα, αλλα δεν απεκτησε 'χαρακτηρα' το παιχνιδι του, καποιο στοιχειο να βγει μπροστα - το σουτ, η δυναμη, η πλαστικοτητα, κατι να ξεχωρισει και τα αλλα να συμπληρωνουν εστω.. Παει για ενας ρολιστας πολυτελειας .. Ειναι κριμα αν μεινει σε αυτο, καποτε εδειχνε προοπτικες για κατι πολυ παραπανω, αλλα μοιαζει σα να επιασε ταβανι νωρις..

nikolas_asteri
QUOTE (belalik @ Feb 24 2018, 02:13 ) *
Γραφω εδω για να μην ειμαι οφφ τοπικ στο νημα των μεταγραφων ..


Να ξεκαθαρισω οτι ειμαι ..αντετοκουμπικος, τον Γιαννη τον γνωριζα απο το φιλαθλητικο, και την τελευταια χρονια ειχα δει πανω απο τους μισους εντος εδρας αγωνες στου ζωγραφου, αλλα και λιγους με το εφηβικο ..

Γιατι τα λεω αυτα εδω;

Γιατι οταν πρακολουθησα τον Παπαπετρου εκεινο το καλοκαιρι στην εθνικη νεων, στην πρωτη εμφανιση του Γιαννη με τα γαλανολευκα, εμεινα με το στομα ανοιχτο. Δεν τον ειχα δει ποτε (νομιζω ηταν Αμερικη τοτε) ... Εδειχνε πολυ ωριμος, αντιλαμβανοταν το παιχνιδι αριστα για την ηλικια του, το σωμα του, οι κινησεις, η ποκιλια .. θυμαμαι οτι εκατσα και εβλεπα την εθνικη για να δω τον Γιαννη, και ειχα εντυπωσιαστει με τον Παπαπετρου. Νομιζω ηταν καλυτερος απο το Γιαννη τοτε, τουλαχιστον σε εκεινο το τουρνουα, και στα πλαισια της ομαδας.

Τη συνεχεια την γνωριζουμε.


Μην παρετε τη συγκριση τοις μετρητοις - ο Γιαννης ειχε σπανια σωματικα προσοντα και ταβανι παρα πολυ ψηλο, αυτο ειδαν οι bucks (και αλλοι), δουλεψε πολυ, ηταν τυχερος για διαφορους λογους που δεν χρειαζεται να αναφερω τωρα, και πλεον ειναι 2 φορες all star και μπαινει στην συζητηση για mvp του nba .. Αδιανοητα πραγματα τοτε..

Δεν συγκρινω .. Αλλα ειναι απογοητευτικη η εξελιξη του Παπαπετρου, οντως. Ακομα παντως πιστευω πως εχει πολλα χαρισματα σαν παικτης, εναν συνδυασμο σωματικων και τεχνικων χαρακτηριστικων που δεν βρισκεις ευκολα σε Ελληνες παικτες.. Αλλα εμεινε στασιμος.. Δεν προχωρησε σε κατι, ισως λιγο σε ολα, αλλα δεν απεκτησε 'χαρακτηρα' το παιχνιδι του, καποιο στοιχειο να βγει μπροστα - το σουτ, η δυναμη, η πλαστικοτητα, κατι να ξεχωρισει και τα αλλα να συμπληρωνουν εστω.. Παει για ενας ρολιστας πολυτελειας .. Ειναι κριμα αν μεινει σε αυτο, καποτε εδειχνε προοπτικες για κατι πολυ παραπανω, αλλα μοιαζει σα να επιασε ταβανι νωρις..


Νομίζω πως πλην ελαχίστων εξαιρέσεων αυτή είναι η μοίρα των πιτσιρικάδων που πάνε μικροί σε Ολυμπιακό και Παο. Δεν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος και χρόνος ώστε να αναλάβουν τις ευθύνες που σε κάνουν μεγάλο παίκτη.
belalik
QUOTE(nikolas_asteri @ Feb 24 2018, 02:18 ) *
Νομίζω πως πλην ελαχίστων εξαιρέσεων αυτή είναι η μοίρα των πιτσιρικάδων που πάνε μικροί σε Ολυμπιακό και Παο. Δεν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος και χρόνος ώστε να αναλάβουν τις ευθύνες που σε κάνουν μεγάλο παίκτη.


Καταλαβαινω γιατι το λες.. Και ισως ισχυει σε καποιο βαθμο. Ομως, μηπως εχουμε μαθει να το λεμε σαν κανονα, ενω δεν ειναι παρα ενα μερος της εξισωσης?

Τι θελω να πω.. Οι παικτες που ειναι να ξεχωριζουν, θα το κανουν. Ο Διαμαντιδης σχετικα μικρος πηγε στον ΠΑΟ, ο Σπανουλης μαλλον ακομα πιο μικρος ξεπεταχτηκε με φοβερες εμφανισεις σε συλλογικο και εθνικο επιπεδο.. Ο Πριντεζης, πού ανδρωθηκε και αναδειχθηκε μπασκετικα; Ο Παπανικολαου στον ολυμπιακο εκανε το μπαμ, και σε μικρη ηλικια, με φοβερη εξελιξη - ασχετα αν μετα επεσε.

Απο την αλλη .. καποιοι που δεν 'επιασαν' και πηγαν σε μικροτερες ομαδες, τελικα τι εκαναν? .. Πολλα τα παραδειγματα και απο παλιοτερους παικτες. Να δουμε ο Χαραλαμποπουλος τι θα κανει. Μακαρι να εξελιχθει, και αυτος ξεχωριζε στα εφηβικα..

Παντως ισχυει το γεγονος οτι στην Ελλαδα καμια φορα, θεωρουμε 'ταλεντα' και εξελιξιμους τους παικτες μεχρι τα 25-26, ενω ξεχναμε οτι εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων (late bloomers - παικτες που πιανουν peak αργα), συνηθως ενας παικτης ειναι, η πρεπει να ειναι, ολοκληρωμενος στα 25 του. Μαλιστα εχουμε και εμεις δικα μας παραδειγματα...


ΥΓ - Εθνικη μπασκετ 2005-2006 (το βαζω γιατι ηταν χρονιες οροσημο). Ηλικιες παικτων:

Σοφο: 20-21
Ζησης: 22-23
Σπανουλης: 23-24
Βασιλοπουλος: 21-22
Φωτσης: 24-25
Διαμαντιδης: 25-26

Και να εξηγηθω, μην μου πειτε οτι 'αυτη ηταν χρυση φουρνια' και γιατι συγκρινω παπαπετρου με αυτους .. Μα γιατι απο τα πρωτα δειγματα, πραγματικα εγω τουλαχιστον πιστευα οτι θα αφησει εποχη και θα φτασει σε τετοια επιπεδα σαν παικτης. Και δυστυχως η συνεχεια δεν ειναι αναλογη - εχει χρονο ακομα, αλλα μην ξεχναμε οτι μπαινει πλεον στα 24 (Μαρτιο 94 γεννηθεις)
nikolas_asteri
QUOTE (belalik @ Feb 24 2018, 02:28 ) *
Καταλαβαινω γιατι το λες.. Και ισως ισχυει σε καποιο βαθμο. Ομως, μηπως εχουμε μαθει να το λεμε σαν κανονα, ενω δεν ειναι παρα ενα μερος της εξισωσης?

Τι θελω να πω.. Οι παικτες που ειναι να ξεχωριζουν, θα το κανουν. Ο Διαμαντιδης σχετικα μικρος πηγε στον ΠΑΟ, ο Σπανουλης μαλλον ακομα πιο μικρος ξεπεταχτηκε με φοβερες εμφανισεις σε συλλογικο και εθνικο επιπεδο.. Ο Πριντεζης, πού ανδρωθηκε και αναδειχθηκε μπασκετικα; Ο Παπανικολαου στον ολυμπιακο εκανε το μπαμ, και σε μικρη ηλικια, με φοβερη εξελιξη - ασχετα αν μετα επεσε.

Απο την αλλη .. καποιοι που δεν 'επιασαν' και πηγαν σε μικροτερες ομαδες, τελικα τι εκαναν? .. Πολλα τα παραδειγματα και απο παλιοτερους παικτες. Να δουμε ο Χαραλαμποπουλος τι θα κανει. Μακαρι να εξελιχθει, και αυτος ξεχωριζε στα εφηβικα..


Κοίταξε κατ'αρχάς έβαλα έναν περιορισμό: "Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων". Ο Διαμαντίδης ήταν ένας από αυτούς που είχα στο μυαλό μου.

O Σπανούλης ξεπετάχτηκε γιατί έπαιζε στο Μαρούσι. Είχε την ευχέρεια να παίρνει τις ευθύνες που ανέφερα πιο πάνω. Πήγε τελικό κυπέλλου, έπαιξε Ευρώπη. Δεν βρέθηκε από το εφηβικό στον Παναθηναικό.

Ο Πρίντεζης μετά το πέρασμα του στην Ολύμπια έγινε αντικείμενο κουβέντας.

O Παπανικολάου, με συγχωρείς, αλλά δεν έχει κάνει κάνα "μπαμ". Ένας τοπ επιπέδου ρολίστας είναι. Δεν έχει βάλει τίποτα στο παιχνίδι του. Ακόμα στραυκοπιέμαι όταν τον βλέπω να βάζει τη μπάλα στο παρκέ ή όταν προσπαθεί να ποστάρει.

Κατα την γνώμη μου, είναι αναπόφευκτο. Η μετάβαση από το εφηβικό μπάσκετ στο αντρικό είναι πάρα πολύ απότομη. Αυτό μεγεθύνεται κατά πολύ όταν βρεθείς στο τοπ επίπεδο. Είναι εύκολο να το δεις ακόμα και στο NBA με όλα τα μέσα που διαθέτουν. Ο παίκτης γίνεται μέσα από τα παιχνίδια και τις ευθύνες και δυστυχώς σε Παο-Οσφπ δεν υπάρχει δυνατότητα πειραματισμών.
pan24
Ο παπαπετρου ειναι η μοναδικη περιπτωση που θυμαμαι οπου παικτης ξεκιναει με πολυ καλο γλυκο σουτ και χρονο με τον χρονο γινεται χειροτερο σε σημειο στην 5η σεζον του οι θεατες στις πολυθρονες να κρυβονται οταν σουταρει μην τους παρει καμια ξωφαλτση

Στην πρωτη του χρονια ξεκινησε με 47,8%,την επομενη 40%(με μικρο δειγμα αυτες τις χρονιες βεβαια),το 2015-2016 συνεχισε με 40%,το 2016-2017 επεσε στο 33,3% και φετος στο 23,9% ποσοστο που πρεπει να ειναι απο τα χειροτερα στην διοργανωση

Φετος ειναι στα σημεια βελτιωμενος σε σχεση με περσι ομως συνολικα ειναι τραγικα στασιμος
Απο τα 19 του που πηγε στον ολυμπιακο μεχρι τωρα δεν εχει προσθεσει ουτε ενα στοιχειο στο παιχνιδι του
Εχει βελτιωσει το (ηδη απο την αρχη) πολυ καλο σωμα του και φυσιολογικα πλεον εχει περισσοτερη εμπειρια αλλα τεχνικα δεν εχει προσθεσει τιποτα

Αν ο παπανικολαου ειναι χρυσος ρολιστας ο παπαπετρου ειναι ρολιστας του ρολιστα.Σαν ενας παικτης που εχει φτιαχτει για να ειναι η αλλαγη του παπανικολαου
Θεωρουσα οτι μπορουσε να γινει απο τα καλυτερα φοργουορντ της ευρωπης οταν ηρθε αλλα η προοδος του μεχρι τωρα τεινει στο 0
23 ειναι ομως η ηλικια δεν μπορει να ειναι αλλοθι γιατι δουλευει 5 χρονια τωρα σε ομαδα ευρωλιγκας και απο την πρωτη του σεζον παιρνει χρονο
Δεν ειναι οτι ειχε 3 χρονια σε dnp και ξεκινησε φετος να παιζει αρκετα οπως γινεται με αρκετους μικρους στην ευρωπη
aegeansheed
QUOTE(pan24 @ Feb 24 2018, 13:14 ) *
Θεωρουσα οτι μπορουσε να γινει απο τα καλυτερα φοργουορντ της ευρωπης

Wow! ohmy.gif Τόσο πολύ ρε συ; Μου φαίνεται εξωπραγματικό, από την άποψη ότι δεν είχε δείξει κάτι τρομερά σπάνιο, που να του έδινε κάποιο φοβερό συγκριτικό πλεονέκτημα ή να παρουσιάζει έστω τρομερό potential.

QUOTE(pan24 @ Feb 24 2018, 13:14 ) *
Εχει βελτιωσει το (ηδη απο την αρχη) πολυ καλο σωμα του

Αυτό είναι το αναμενόμενο-και φυσιολογικό, είναι αθλητής και θα έπρεπε τουλάχιστον φορά τη μέρα να έχει πρόγραμμα στο γυμναστήριο (δεν ξέρω το πραγματικό καθημερινό πρόγραμμά του), όχι βάρη απαραίτητα, αλλά γυμναστική. Σήμερα όποιος δεν έχει το σώμα του σε καλή κατάσταση είναι εκτός ομάδας.

QUOTE(pan24 @ Feb 24 2018, 13:14 ) *
φυσιολογικα πλεον εχει περισσοτερη εμπειρια αλλα τεχνικα δεν εχει προσθεσει τιποτα


QUOTE(pan24 @ Feb 24 2018, 13:14 ) *
... χρονο με τον χρονο γινεται χειροτερο σε σημειο στην 5η σεζον του οι θεατες στις πολυθρονες να κρυβονται οταν σουταρει μην τους παρει καμια ξωφαλτση...

Απο τα 19 του που πηγε στον ολυμπιακο μεχρι τωρα δεν εχει προσθεσει ουτε ενα στοιχειο στο παιχνιδι του

Νομίζω το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο από ότι δείχνει φαινομενικά.

Δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω (στην Ευρώπη/ Ελλάδα) σε θέματα σχεδιασμού ρόστερ, κάπου το διάβασα σε ένα ποστ πρόσφατα, δε θυμάμαι ποιος το είπε (basket72;) αλλά ήταν πολύ πετυχημένο γιατί στην κουβέντα εκείνη έδινε κάποιες ενδιαφέρουσες διαστάσεις στη συζήτηση περί μεταγραφολογίας/σχεδιασμού (ίσως με αφορμή τον Μάντζαρη να ήταν η συζήτηση...).
Υπάρχει ένα μεγάλο κενό σε μια νευραλγική θέση που υπάρχει στο σύγχρονο επιχειρηματικό μπάσκετ, αυτή του General Manager, η οποία δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις καλύπτεται με... κομπογιανίτικα τεχνάσματα, μπαλώματα πες στην καλή..., είτε λόγω management style (συγκεντρωτικό μοντέλο), είτε λόγω συνδυασμού άγνοιας/ δισταγμού (ποιός ιδιοκτήτης μπορεί να πιστέψει ότι θα δώσει αποτελέσματα αν δεν το έχει δει να δοκιμάζεται από κάποιον άλλον με επιτυχία για να πειστεί να δώσει ένα μισθό ίσο ή και μεγαλύτερο με αυτόν ενός προπονητή), είτε λόγω πρακτικής ευκολίας (συνδυασμός γνώμης επιχειρηματία και έμπιστων με τη γνώμη manager που υποτίθεται ότι εμπιστεύεται), είτε επειδή απλά είναι ξένο το όλο μοντέλο και δε μας λέει και πολλά, αφού τόσα χρόνια υποτίθεται ό,τι δουλεύει καλά και φέρνει επιτυχίες.
Η εισαγωγή αυτή έχει να κάνει με αυτήν την κατάσταση που δε βλέπουμε συνήθως να υπάρχει στην Ευρωλίγκα (να το γενικεύσω), αλλά υπάρχει στο ΝΒΑ. Λογικό θα έλεγε κάποιος, αφού είναι κάπως πιο short term η κατάσταση χρονικά. Ένα 10ετές εγγυημένο συμβόλαιο εσόδων ανατρέπει αυτήν τη θεωρία και σε βάζει ακριβώς ανάποδα-στον μακροπρόθεσμο ορίζοντα, μοντέλα βάσει απόδοσης/ρίσκου και γενικότερου σχεδιασμού. Μιλάω για τον σχεδιασμό που συνήθως υπάρχει σε ένα νοικοκυρεμένο μαγαζί στο ΝΒΑ, ο οποίος περιλαμβάνει και (μακροπρόθεσμο) σχεδιασμό στο ρόστερ. Τί σημαίνει αυτό πρακτικά; ότι κάνεις υποθέσεις, βάζεις τα δεδομένα στον πίνακα, το εξέλ κλπ με νούμερα, χρόνια και resources, νέους παίκτες, βετεράνους, ξένους, νομικούς περιορισμούς, budget, έσοδα και καταστρώνεις σχέδια. Έχεις για παράδειγμα τον παίκτη Παπαπέτρου. Πρέπει από την στιγμή που τον θεωρείς αξιόλογο και εξελίξιμο να έχεις ξεκάθαρο πλάνο σε συνεργασία με το προπονητικό τημ για τα πράγματα που σκέφτεσαι ότι μπορεί να δώσει σε 1, 2... Χ χρόνια από τώρα και δουλεύεις το ατομικό πλάνο ανάπτυξης παράλληλα με το συνολικό πλάνο της ομάδας. Για να γίνει βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι γίνεται εξάσκηση σε συγκεκριμένα πράγματα, ρόλους, γυμναστική, χρόνο συμμετοχής, επίπεδο αγώνα κ.ο.κ.
Χωρίς να παρακολουθώ την ομάδα από κοντά, από όσο βλέπω και καταλαβαίνω, έχω την εικόνα ότι όντως, όπως λέει και ο Pan, είχαμε μια πρώτη ύλη ενός εκρηκτικού, αλτικού και ευέλικτου παίκτη με potential στο κυνήγι του αντίπαλου παίκτη (σκέφτομαι ΠΠνικολάλου για παράδειγμα) και καλό τρίποντο. Πριν 3 χρόνια θυμάμαι χαρακτηρστικά τον ΠΠπ να μπαίνει στον χρόνο που έπαιζε ως 4αρι με πλάτη αρκετά επίμονα (εντολές από τον πάγκο; ), αφήνοντας το παιχνίδι με τα χαρακτηριστικά αυτά. Κάπου εκεί τον είχα αφήσει και μου είχε κάνει εντύπωση αυτή η "στροφή" από ένα αρκετά ευέλικτο ψηλό μεν "τριάρι" σε έναν ρόλο stretch 4 που "πρέπει" να δέρνει κιόλας ή να αντέχει στο ξύλο αντίστροφα στην άμυνα. Προσωπική εντύπωση, όχι μόνο δε μου ταίριαζε σε αυτό που έβλεπα στον ΠΠπ, αλλά σε όσες στιγμές τον είδα σε τέτοιο ρόλο δεν ανταποκρίθηκε καθόλου θετικά. Όλα αυτά τα λέω γιατί έχω διαπιστώσει ότι ο ΠΠπ αντιμετωπίστηκε ως ένα πείραμα ή μάλλον ως μια ευκαιρία για πειράματα και κάπως έχασε την ταυτότητά του για να αναγκαστεί να καλύψει μια ανάγκη του συστήματος που θα τον έκανε χρήσιμο πρακτικά, αλλά ίσως τελικά του κόστισε σε προβολή, ευκαιρίες και εξέλιξη. Είναι 50% ευθύνη της ομάδας και 50% δική του που το δέχεται (ή που το δέχεται αλλά δεν δουλεύει νέα πράγματα που του ζητάνε).
RipCity
QUOTE (aegeansheed @ Feb 24 2018, 13:13 ) *
Wow! ohmy.gif Τόσο πολύ ρε συ; Μου φαίνεται εξωπραγματικό, από την άποψη ότι δεν είχε δείξει κάτι τρομερά σπάνιο, που να του έδινε απόλυτο συγκριτικό πλεονέκτημα ή έστω μεγάλο potential.


Και εγώ το πίστευα. Το σώμα του ήταν εξωπραγματικό για Ευρωπαίο λευκό 19χρονο κι επειδή έδειχνε να το χει με το τόπι έχοντας καλό χειρισμό για το μπόι του πίστευα ότι θα δούμε μεγάλα πράγματα. Ίσως μου πιπήλησαν λίγο το μυαλό κι οι Βαρλάδες που έλεγαν ότι ο Σπανούλης έλεγε τα καλύτερα για τον Παπι κι ότι δεν έχει ταβάνι κτλ.
SteveNashidis
Nα το επεκτείνω λίγο παραπάνω sheed?

Πριν το GM, λείπει και η ομαλή μετάβαση από το εφηβικό τμήμα στο ανδρικό. Δηλαδή η πιο κρίσιμη ηλικία των 18-22 που θα σου επιτρέψει να καθιερωθείς επαγγελματικά στο άθλημα που εκπαιδεύεσαι στα μέχρι τα 18, κλιμάκια. Όταν ξαφνικά μεταπηδάς από το τραγικό επίπεδο εφηβικής "δυσκολίας" ( όπου υπάρχουν ομάδες, που δέχονται 50 πόντους περισσότερο, σε μέσο όρο από ότι βάζουν και ομάδες εκπαιδευτηρίων ή των big10, που φτιάχνονται από παιδομάζωμα) στο επαγγελματικό αντρικό επίπεδο και τρως 2 χρόνια πάγκο και garbage time, πως περιμένετε να αναπτυχθούν τα ταλέντα;;

Λόγω της ανύπαρκτης εκπαίδευσης των βασικών (τρίπλα,σουτ,πάσα) από μικρή ηλικία ο Παπαπέτρου έπρεπε να αποφασίσει αν θα βάλει όγκο για να αντέχει στο 4, ή θα γίνει ένα πιο ευέλικτο 3άρι με σουτ και τρίπλα. Όπως βλέπουμε ο Παπαπέτρου τρίπλα δεν έχει καθόλου, (όπως και ο Παπανικολάου) και το σουτ του να επηρρεάζεται ανάλογα με τα βάρη που κάνει ανά περίοδο. Η πληρότητα στη θέση 3 σε Αμερικάνους και Σέρβους που έχουν ένα έτοιμο πακέτο των παραπάνω χαρακτηριστικών τον οδήγησε σταδιακά σε στασιμότητα.

Τα παραδείγματα σύγκρισης του Διαμαντίδης και του Πρίντεζη είναι άκυρα, γιατί ο πρώτος είχε σπάνια χαρακτηριστικά για 1 και ο Πρίντεζης επιθετικές-δουλεμένες αρετές, που δεν έχουμε όμοιες σε άλλον Ευρωπαίο, σε τόση μεγάλη σταθερότητα σε τόσο υψηλό επίπεδο.
Μια πιο δίκαιη σύγκριση είναι τα 3άρια που έχουμε, όπως είναι:
  • Παπανικολάου
  • Περπέρογλου
  • Βασιλειάδης
  • Σάκοτα
  • Γιαννόπουλος
  • Βασιλόπουλος
  • Αλβέρτης
  • Κακιούζης
  • Δημήτρης Παπανικολάου
  • Φώτσης
  • Ντικούδης
  • Καιμακόγλου


Μοιραία οι περισσότεροι μεταπήδησαν στο 4. Αυτοί που είχαν σουτ έκαναν σπουδαία καριέρα από το 3. Το πιο τρελό είναι ότι ο Χαραλαμπόπουλος ακολουθεί την ίδια ακριβώς πορεία με τους προκατόχους του. blink.gif
pan24
QUOTE (aegeansheed @ Feb 24 2018, 14:13 ) *
Wow! ohmy.gif Τόσο πολύ ρε συ; Μου φαίνεται εξωπραγματικό, από την άποψη ότι δεν είχε δείξει κάτι τρομερά σπάνιο, που να του έδινε κάποιο φοβερό συγκριτικό πλεονέκτημα ή να παρουσιάζει έστω τρομερό potential.

Οταν βλεπεις εναν 19χρονο με τρομερο σωμα και πολυ αθλητικο οχι μονο για την ηλικια του,γενικοτερα για ευρωπη,και με πολυ καλο σουτ λες εδω ειμαστε
Αν ειχε διατηρησει στα ιδια επιπεδα με τοτε το σουτ του σε συνδυασμο με προσθηκη καποιων κινησεων στο ποστ και βελτιωση του παιχνιδιου με ντριμπλα που πλεον δεν βλεπουμε καθολου αλλα τοτε για την ηλικια του ηταν καλο θα μπορουσε να ειναι ενας Παπανικολαου χωρις τις αδυναμιες του(ασταθες σουτ και ανυπαρκτο παιχνιδι με μπαλα)

Αλλα δεν χρειαζοταν καν να γινει αυτο το οποιο θα ηταν το ιδανικο.Αν κραταγε το καλο του σουτ και δουλευε στην βελτιωση του θα μπορουσε να ειναι ενας παικτης με το σουτ του Nτατομε και την αθλητικοτητα-αμυνα του Παπανικολαου που επισης θα τον εβαζε στην ελιτ για Eυρωπη

Εχεις δικιο οτι 4αριζει πλεον πολυ.Στην δουλεια με το σωμα του,πιθανοτατα με οδηγιες της ομαδας,εδωσε περισσοτερη βαση στον ογκο παρα την ταχυτητα και την εκρηκτικοτητα.Πλεον δεν ειναι οσο ευελικτος ηταν τοτε και απο θεμα ταχυτητας-εκρηξης ειναι απλα ανεκτος

Το θεμα GM ειναι πονεμενο.Στην Ευρωπη οι μονοι που το εχουν κανει ειναι η Μπαμπεργκ που δεν θυμαμαι πως λενε τον ανθρωπο(νομιζω οτι φετος το καλοκαιρι πηγε στην Μπαγερν αν παρακολουθει καποιος ας μας πει) και η Φενερ με τον Γκεραρντινι απο το 2014
Ο Γκεραρντινι εχει εμπειρια ως assistant GM στους Raptors απο το 2006 ως το 2013 οσο ηταν GM εκει ο BC και μια χρονια OKC ως αρχισκαουτ για Ευρωπη

Ισως και να ειναι τυχαιο αλλα μετα το 2014 δεν θυμαμαι καποια πατατα μεταγγραφη της Φενερ και φανηκε η συνεργασια με τον προπονητη.Δηλαδη ο Ζοτς εφερε τους Γιουγκους του που παντα θελει να εχει αλλα ολοι οσοι εφερε βγηκαν.Τυχαιο;

Εφερε και καποιους απο NBA οι οποιοι τωρα μπορει να φανταζουν προφανεις επιλογες επειδη ηταν Ευρωπαιοι αλλα τοτε δεν νομιζω οτι ηταν και τοσο αφου εκει δεν ειχαν δειξει τιποτα και μεχρι να πανε NBA δεν ειχαν καμια φοβερη ευρωπαικη καριερα(Datome,Vesely)

Βρηκε τον Udoh ο οποιος ηταν μεσα στα ποδια ολων διαθεσιμος με 900.000 αλλα μονο αυτοι τον ειδαν

Επισης ανακαλυψαν τον Nunnally απο χαμηλοτερο πρωταθλημα και ομαδα(Avellino στην Ιταλια) που τους εχει βγει σε μια ψαγμενη κινηση απο αυτες που ο Ζοτς δεν μας ειχε συνηθισει γιατι γενικα εδειχνε να μην εχει ιδιαιτερη γνωση της αγορας πανω σε αμερικανους

Δεν μπορω να ξερω ποσες απο αυτες τις κινησεις ηταν εμπνευση του GM(προφανως με την εγκριση του προπονητη αποκτηθηκαν) και ποσες του Ζοτς ομως εδω με αντιστοιχα μπατζετ μας ειχε συνηθισει σε αρκετες αποτυχημενες κινησεις μεταγγραφικα

Ξεφυγα offtopic βεβαια
Zoys
QUOTE(pan24 @ Feb 24 2018, 14:57 ) *
Ξεφυγα offtopic βεβαια

Ξεφύγαμε εμείς πρώτοι. tongue.gif

Νομίζω ότι όσον αφορά τον Παπαπέτρου είναι ένας συνδυασμός της διαχείρισης του από την ομάδα (όπως ορθά γράφτηκε έγινε το παιδί για όλες τις δουλειές, καλύπτοντας τρύπες του ρόστερ τα τελευταία χρόνια στο "4"), και ενδεχομένως δικής του στασιμότητας επειδή δεν δούλεψε αρκετά στο μπασκετικό κομμάτι. Μην ξεχνάμε ότι είναι ένα παιδί που ήρθε από την Αμερική σαν περιφερειακός παίκτης με προοπτικές σουτέρ και η σημερινή του εικόνα είναι ένα τριαροτεσσάρι με κακό τρίποντο. Είναι φανερό ότι αν δεν δούμε κάποια συνταρακτική βελτίωση το προσεχές διάστημα, ο Ιωάννης μπορεί να λογίζεται μονάχα σαν ένας χρήσιμος ρολίστας από τον πάγκο με ειδικότητα στην άμυνα, αλλά όχι φυσικά σε πρωταγωνιστή.
benchwarmer
Είμαι κ εγώ ένας από αυτούς που δεν είναι ικανοποιημένοι με την πρόοδο(?) του Παπαπέτρου. Δεν ξέρω τι φταίει, μπορεί ο ίδιος, μπορεί η ομάδα, μπορεί απλά να "έτυχε" (ή το πιθανότερο, ένας συνδυασμός αυτών). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς μπορεί να φταίει το ότι δεν έχει σταθερή θέση μεταξύ 3 και 4. Μιλάμε για βασικά στοιχεία του μπάσκετ όπως το σουτ, δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει με αυτά το τι ακριβώς θα κάνει σε κάποια plays.

Να πω όμως και κάτι ιντριγκαδόρικο... Αν είχε βελτιωθεί όπως πιστεύαμε στα 19 του, αυτή τη στιγμή 100% δεν θα έπαιζε στον Ολυμπιακό και δεν θα προσέφερε ακόμα και αυτά τα λίγα/κάποια/αρκετά (ανάλογα τη γνώμη του καθένα) που προσφέρει...
Reggie Miller #31
QUOTE(benchwarmer @ Feb 24 2018, 15:25 ) *
Είμαι κ εγώ ένας από αυτούς που δεν είναι ικανοποιημένοι με την πρόοδο(?) του Παπαπέτρου. Δεν ξέρω τι φταίει, μπορεί ο ίδιος, μπορεί η ομάδα, μπορεί απλά να "έτυχε" (ή το πιθανότερο, ένας συνδυασμός αυτών). Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το πώς μπορεί να φταίει το ότι δεν έχει σταθερή θέση μεταξύ 3 και 4. Μιλάμε για βασικά στοιχεία του μπάσκετ όπως το σουτ, δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει με αυτά το τι ακριβώς θα κάνει σε κάποια plays.

Να πω όμως και κάτι ιντριγκαδόρικο... Αν είχε βελτιωθεί όπως πιστεύαμε στα 19 του, αυτή τη στιγμή 100% δεν θα έπαιζε στον Ολυμπιακό και δεν θα προσέφερε ακόμα και αυτά τα λίγα/κάποια/αρκετά (ανάλογα τη γνώμη του καθένα) που προσφέρει...



Από την άλλη αν δεν ήταν Έλληνας δεν θα κάναμε όλη αυτή τη συζήτηση περί προσφοράς,προσπάθειας,βελτίωσης κτλ
Προφανώς και θα θέλαμε να είχε αποχωρήσει.Γινόμαστε ελαστικοί επειδή ακριβώς είναι Έλληνας και οι επιλογές σε υψηλό επίπεδο είναι ελάχιστες.Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για Μάντζαρη με την φετινή εικόνα,θα θέλαμε κάποιον να προσφέρει περισσότερα.Το τι φταίει για την εικόνα του Παπ,προφανώς και δύσκολα θα το μάθουμε,αλλά έχει να κάνει και με τον ίδιο και την δουλειά που κάνει μόνος του.Υπάρχουν πολλά παραδείγματα για να πούμε.Ο Πριντ είναι ένας παίκτης που δούλεψε πολύ,ο Βασιλόπουλος έμεινε και αυτός στάσιμος,ασχέτως των τραυματισμών που είχε,ο οποίος είχε ενεργό ρόλο,αν και έτυχε σε περίεργες χρονιές (με Γκέρσον τι πρόοδο θα μπορούσε να έχει;;;).Όταν πήραμε τον Παπανικολάου,ο Χρυσικόπουλος τότε ήταν πολύ καλύτερος,με περισσότερο χρόνο συμμετοχής,επίσης ο Παπαπέτρου όταν ήρθε στην ομάδα,το κορμί του ήταν φοβερά δουλεμένο σε σχέση με παίκτες της ίδιας ηλικίας.Βέβαια,θα πρέπει να αναφέρουμε και τους τραυματισμούς που είχε...

Πάντως συμφωνώ και με τον Voyager πιο πάνω για την γενικότερη οργάνωση των ομάδων και πως θα διαχειριστούν τους πιτσιρικάδες...Πιστεύω ότι αυτό που έγινε με Λούτζη και Χαραλαμπόπουλο θα πρέπει να είναι κανόνας για τις ομάδες,όπως είχε γίνει και με Σλούκα.Δίνεις έναν παίκτη σε ομάδα να πάρει όσο χρόνο μπορεί,κοιτάς βέβαια την ομάδα,τον προπονητή,
να ξέρεις τη δουλειά του κτλ κτλ και βλέπεις λοιπόν την πρόοδο του και την εξέλιξη του για να δεις τι μπορεί να προσφέρει και τι όχι.Φυσικά θα πρέπει να γίνεται σωστή δουλειά και στις ακαδημίες,οργανωμένα και σωστά...
aegeansheed
QUOTE(belalik @ Feb 24 2018, 02:28 ) *
Τι θελω να πω.. Οι παικτες που ειναι να ξεχωριζουν, θα το κανουν. Ο Διαμαντιδης σχετικα μικρος πηγε στον ΠΑΟ, ο Σπανουλης μαλλον ακομα πιο μικρος ξεπεταχτηκε με φοβερες εμφανισεις σε συλλογικο και εθνικο επιπεδο.. Ο Πριντεζης, πού ανδρωθηκε και αναδειχθηκε μπασκετικα; Ο Παπανικολαου στον ολυμπιακο εκανε το μπαμ, και σε μικρη ηλικια, με φοβερη εξελιξη - ασχετα αν μετα επεσε.

Δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο. Ειδικότερα δε με το παράδειγμα του Πρίντεζη, που διδάσκει ότι ποτέ δεν είναι αργά, αρκεί να υπάρχει θέληση και επιθυμία προς το καλύτερο. Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα αποφάσεων και ότι ο ΠΠπ θα κληθεί μόνος του να δώσει μια απάντηση στον εαυτό του (ελπίζω) πρώτα απ' όλα σχετικά με τί θέλει να γίνει και να το διεκδικήσει. Δεν έχει περιθώρια να αφήνει τον χρόνο να περνάει, πρέπει επιτέλους να πιστέψει στον εαυτό του και να το κάνει συντονισμένα μαζί με τους managers του, το τημ του και την όποια ομάδα του. Πολύ σημαντική στιγμή για την επόμενη καριέρα του αυτή.

QUOTE(Voyager @ Feb 24 2018, 14:46 ) *
Λόγω της ανύπαρκτης εκπαίδευσης των βασικών (τρίπλα,σουτ,πάσα) από μικρή ηλικία ο Παπαπέτρου έπρεπε να αποφασίσει αν θα βάλει όγκο για να αντέχει στο 4, ή θα γίνει ένα πιο ευέλικτο 3άρι με σουτ και τρίπλα. Όπως βλέπουμε ο Παπαπέτρου τρίπλα δεν έχει καθόλου, (όπως και ο Παπανικολάου) και το σουτ του να επηρρεάζεται ανάλογα με τα βάρη που κάνει ανά περίοδο. Η πληρότητα στη θέση 3 σε Αμερικάνους και Σέρβους που έχουν ένα έτοιμο πακέτο των παραπάνω χαρακτηριστικών τον οδήγησε σταδιακά σε στασιμότητα.

Το θέμα των "βασικών" είναι από τα σημαντικότερα, είναι θέμα στην Αμερική. Ο Γιάννης για άλλη μια φορά έμεινε σε αυτό το θέμα, αν ακούσει κανείς τη συνέντευξη του στα πλαίσια του ASG (btw την έχω ανεβάσει εδώ), όταν τον ρώτησαν τί συμβουλή θα έδινες σε κάποιο νέο παιδί που προετοιμάζεται για να γίνει ο καλύτερος και χρειάζεται να ακούσει κάτι που θα τον βοηθήσει είπε αυτό "μάθε τα βασικά".

QUOTE(pan24 @ Feb 24 2018, 14:57 ) *
Το θεμα GM ειναι πονεμενο.Στην Ευρωπη οι μονοι που το εχουν κανει ειναι η Μπαμπεργκ που δεν θυμαμαι πως λενε τον ανθρωπο(νομιζω οτι φετος το καλοκαιρι πηγε στην Μπαγερν αν παρακολουθει καποιος ας μας πει) και η Φενερ με τον Γκεραρντινι απο το 2014
Ο Γκεραρντινι εχει εμπειρια ως assistant GM στους Raptors απο το 2006 ως το 2013 οσο ηταν GM εκει ο BC και μια χρονια OKC ως αρχισκαουτ για Ευρωπη...
... Δεν μπορω να ξερω ποσες απο αυτες τις κινησεις ηταν εμπνευση του GM(προφανως με την εγκριση του προπονητη αποκτηθηκαν) και ποσες του Ζοτς ομως εδω με αντιστοιχα μπατζετ μας ειχε συνηθισει σε αρκετες αποτυχημενες κινησεις μεταγγραφικα

Ευχαριστώ για αυτό. Έχω μεσάνυχτα σε πολλά θέματα στην ενότητα Ευρωλίγκα.

QUOTE(pan24 @ Feb 24 2018, 14:57 ) *
Οταν βλεπεις εναν 19χρονο με τρομερο σωμα και πολυ αθλητικο οχι μονο για την ηλικια του,γενικοτερα για ευρωπη,και με πολυ καλο σουτ λες εδω ειμαστε

QUOTE(Reggie Miller #31 @ Feb 24 2018, 18:07 ) *
Από την άλλη αν δεν ήταν Έλληνας δεν θα κάναμε όλη αυτή τη συζήτηση περί προσφοράς,προσπάθειας,βελτίωσης κτλ
Προφανώς και θα θέλαμε να είχε αποχωρήσει.Γινόμαστε ελαστικοί επειδή ακριβώς είναι Έλληνας και οι επιλογές σε υψηλό επίπεδο είναι ελάχιστες.

Η σκέψη μου πάνω στον ΠΠπ, συνδυαστικά με τα παραπάνω σημεία, είναι μήπως τελικά κάνουμε πολύ φασαρία επειδή δεν έχουμε συχνά εικόνα από έλληνα παίκτη μικρής ηλικίας με τέτοια χαρακτηριστικά;
Απάντηση-πρόκληση στο χωρίο του pan είναι πόσοι άλλοι παίκτες με αυτά τα χαρακτηριστικά βγαίνουν σε κάθε φουρνιά σε αυτήν την ηλικία των 19 σε Κροατία, Σερβία και δευτερευόντως Βοσνία και σε άλλες χώρες, που δουλεύουν παραδοσιακά το σουτ. Βγάζω τελείως το σώμα. Ή μάλλον το επαναφέρω ακαριαία για να το αναφέρω στην κουβέντα ότι ως παράγοντας η ετοιμότητα του σώματος θα έπρεπε να συνάδει με πιο άμεση ενσωμάτωση στο ανδρικό μπάσκετ και τίποτα παραπάνω.
Συμφωνω με το μήνυμα από το σχόλιο του Reggie.
john wick
QUOTE (Zoys @ Feb 24 2018, 12:10 ) *
Ξεφύγαμε εμείς πρώτοι. tongue.gif

Νομίζω ότι όσον αφορά τον Παπαπέτρου είναι ένας συνδυασμός της διαχείρισης του από την ομάδα (όπως ορθά γράφτηκε έγινε το παιδί για όλες τις δουλειές, καλύπτοντας τρύπες του ρόστερ τα τελευταία χρόνια στο "4"), και ενδεχομένως δικής του στασιμότητας επειδή δεν δούλεψε αρκετά στο μπασκετικό κομμάτι. Μην ξεχνάμε ότι είναι ένα παιδί που ήρθε από την Αμερική σαν περιφερειακός παίκτης με προοπτικές σουτέρ και η σημερινή του εικόνα είναι ένα τριαροτεσσάρι με κακό τρίποντο. Είναι φανερό ότι αν δεν δούμε κάποια συνταρακτική βελτίωση το προσεχές διάστημα, ο Ιωάννης μπορεί να λογίζεται μονάχα σαν ένας χρήσιμος ρολίστας από τον πάγκο με ειδικότητα στην άμυνα, αλλά όχι φυσικά σε πρωταγωνιστή.




Αν εξαιρεσουμε Νικ Καλαθη , Κωστα Σλουκα αντε κ Παππα , Παπανικολαου ,δεν μου ερχεται στο μυαλο Ελληνας παικτης κατω των 30 που δεν ανηκει στην κατηγορια " ρολιστας".
Δυστηχως δεν βλεπω στο προσεχες μελλον νεο Διαμαντιδη ,νεο Σπανουλη ,νεο Πριντεζη...
Joda
QUOTE (john wick @ Feb 24 2018, 21:03 ) *
Αν εξαιρεσουμε Νικ Καλαθη , Κωστα Σλουκα αντε κ Παππα , Παπανικολαου ,δεν μου ερχεται στο μυαλο Ελληνας παικτης κατω των 30 που δεν ανηκει στην κατηγορια " ρολιστας".
Δυστηχως δεν βλεπω στο προσεχες μελλον νεο Διαμαντιδη ,νεο Σπανουλη ,νεο Πριντεζη...


Εμενα μου φαινεται οτι ο Χαραλαμποπουλος μπορει να φτασει σε αυτο το επιπεδο τα προσεχη χρονια..Βασικα καλυτερα απο Σλουκα,Παππα...
belalik
QUOTE(john wick @ Feb 24 2018, 21:03 ) *
Αν εξαιρεσουμε Νικ Καλαθη , Κωστα Σλουκα αντε κ Παππα , Παπανικολαου ,δεν μου ερχεται στο μυαλο Ελληνας παικτης κατω των 30 που δεν ανηκει στην κατηγορια " ρολιστας".
Δυστηχως δεν βλεπω στο προσεχες μελλον νεο Διαμαντιδη ,νεο Σπανουλη ,νεο Πριντεζη...


Υπάρχει ένας που τα πάει καλά στην Αμερική, Γιάννη τονε λένε, με κάπως περίεργο επώνυμο rolleyes.gif rolleyes.gif

smiley.gif

ΥΓ - Ντάξει, καταλαβαίνω πως εννοείς Έλληνες που παίζουν στην Ελλάδα, η μάλλον στην Ευρώπη, αλλά ας μην ξεχνάμε πως ο Γιάννης είναι Έλληνας και 100% προϊόν του Ελληνικού μπάσκετ, άσχετα με τα φοβερά αθλητικά του προσόντα, την καταγωγή του ή οτιδήποτε άλλο.

Sence Of Defence
QUOTE (belalik @ Feb 24 2018, 21:55 ) *
Υπάρχει ένας που τα πάει καλά στην Αμερική, Γιάννη τονε λένε, με κάπως περίεργο επώνυμο rolleyes.gif rolleyes.gif

smiley.gif

ΥΓ - Ντάξει, καταλαβαίνω πως εννοείς Έλληνες που παίζουν στην Ελλάδα, η μάλλον στην Ευρώπη, αλλά ας μην ξεχνάμε πως ο Γιάννης είναι Έλληνας και 100% προϊόν του Ελληνικού μπάσκετ, άσχετα με τα φοβερά αθλητικά του προσόντα, την καταγωγή του ή οτιδήποτε άλλο.


Και άλλοι ελληνες ξέρουν πολλά κιλά μπάσκετ αλλά δε βοηθάει η έρημη η σωματοδομη, αυτά τα γονίδια που έχουν οι σοκολατενιοι αθλητές. Ο Γιάννης ναι μεν είναι δικό μας προϊόν με ξένα γονίδια δε. Και φυσικά όπως φαίνεται βάζει το κεφάλι κάτω και δουλεύει σε όλα.

Ο παπαπετρου, ο Παπανικολάου, ο ματζαρης ακόμη και ο κατσιβελης μόνο με τον ντουντα παρουσίασαν σημαντική άνοδο, τι λέμε τώρα.. Ντουντα... Σα να οδηγείς μερσεντες και μετά κουβά...
Manimal
Η σωματοδομή του Γιάννη αποτελεί εξαίρεση ακόμα και για τους σκουρόχρωμους. Είναι ακραίο και μη συμβατό παράδειγμα για τα ελληνικά δεδομένα. Πιο συμβατά παραδείγματα είναι οι κάθε τύπου Μπογκντάνοβιτς, Γκάλο, Μπελινέλι, Σάριτς κλπ κλπ αναρίθμητοι ευρωπαίοι αθλητές. Η διαφορά εντοπίζεται στην δουλειά, εξαιρουμένων των χαρακτηριστικών ταλέντου και αθλητικής δομής που είναι προαπαιτούμενα σε επαγγελματικό επίπεδο και ειδή στο επίπεδο του Παπαπέτρου που βρίσκεται σε ομάδα ευρωλίγκας. Ο Σπανούλης στα 35 του και με την καριέρα που έχει, σύμφωνα με μαρτυρίες μπαίνει πρώτος και φεύγει τελευταίος από την προπόνηση και στις εξωγηπεδικές συναναστροφές του είναι μέγας πρήχτης για το μπάσκετ. Όταν τελείωνε η προπόνηση του Άρη ο Γκάλης είτε έτρεχε στο Σείχ Σου είτε βάραγε αμέτρητα ταμπλοσουτάκια. Πάνω κάτω όλοι αυτοί της Γκαλό-Σπανουλοκλάσης πορεύονται με την ίδια φιλοσοφία. Έτσι μαθαίνονται και τα βασικά του αθλήματος δηλ αυτοδιδασκόμενα. Στο γηπεδάκι της γειτονιάς και κόπια ότι φιλτράρεται από τηλεόραση και νετ. Για να υπακούσει η μπάλα πρέπει να της μιλάς συνέχεια. Δυστυχώς σήμερα, με τόσο υπερφόρτωμα που τρώνε τα παιδιά από εσω και εξω σχολικές υποχρεώσεις, τον αθλητισμό τον βλέπουν σαν μία από αυτές. Ότι αρπάξουν στην προπόνηση.
reignman
off topic

QUOTE
Σήμερα όποιος δεν έχει το σώμα του σε καλή κατάσταση είναι εκτός ομάδας.


και καπου εκει εξω ο Μαντζαρης γελαει δυνατα και κανει φουλ του ασσου με 8αρια.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.