Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Zalgiris Kaunas - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
Quincy
Τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου και λίγοι θα περίμεναν την Zalgiris να βρίσκεται ισόβαθμη με την 4η Fenerbache και μια νίκη πίσω από τον 3ο Παναθηναικό. Η ομάδα του Saras μετράει τέσσερις συνεχόμενες νίκες και είναι δύσκολος αντίπαλος για οποιαδήποτε ομάδα. Είναι, imho, από τις πιο fun to watch ομάδες της EL, ένα καλοδουλεμένο σύνολο που δεν παρατάει κανένα παιχνίδι. Νομίζω πως θα δούμε ένα όμορφο παιχνίδι ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Για τον Ολυμπιακό, βαθμολογικά, δεν είναι must win αυτό το παιχνίδι, αλλά κάθε νίκη από δω και μπρος θα τον φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην 4αδα. Οι Milutinov και Πρίντεζης πιθανότατα δεν θα αγωνιστούν -δεν προπονήθηκαν με την ομάδα χτες-, αλλά ο Ολυμπιακός μετράει 2 νίκες με αυτές τις απουσίες οπότε ακόμα και στην περίπτωση της ήττας η "ζημια" θα έχει περιοριστεί στο ελάχιστο.

Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία σε όλους icon_joy.gif

Σχόλια για το παιχνίδι.
Neondreamer
Χρόνια πολλά στην ομάδα, σε όλο το εδώ τιμ και τους συμφορουμίτες!

Εκτός λοιπόν Μάντζαρης, και μάλλον Πριντ και Μιλου.

Θα δούμε, εικάζω, ξανά starters Μπόγρη και Ουίλτζερ, και να παίρνει κανένα στάνταρ 10λεπτο ο Τολιόπουλος, που μπορεί ως και να διπλασιαστεί, πιθανολογώ, αν δεν τραβήξει ο Roberts.
Athanasios_Olympiacos
Πλήρεις δεν χάναμε ποτέ. Δεδομένων των συνθηκών ήττα με 8 πόντους βλέπω.
airg
Το γουρι φετος ειναι να μην παίζουμε πληρεις. Ετσι κερδιζουμε.
jazz thrilos
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 26 2017, 23:23 ) *
Πλήρεις δεν χάναμε ποτέ. Δεδομένων των συνθηκών ήττα με 8 πόντους βλέπω.

Καλά, απο το "πάμε να τελειώσουμε μια δουλίτσα με τον υπερτιμημένο Γιασκεβίτσιους" φτάσαμε στην ήττα με 8 πόντους λόγω της απουσίας Μάντζαρη; Γιατί τις απουσίες Πριντ και Μιλού τις γνωρίζαμε έτσι κι αλλιώς. Μάλλον συνειδητοποίησες οτι η Ζαλγκίρις φέτος είναι μια καλά δομημένη ομάδα (και όχι συνοθύλευμα) και ο προπονητής της (ο οποίος μόνο συμπαθής δεν μου είναι) είναι ένας σοβαρός προπονητής με πλάνο στο παιχνίδι του. Ο Ολυμπιακός και πλήρης θα είχε δύσκολη αποστολή την δεδομένη στιγμή στο Κάουνας.

Έχω την αίσθηση οτι θα πέσει αρκετό μπασκετικό ξύλο, το παιχνίδι θα είναι κλειστό και θέλει προσοχή στην διαχείριση των φάουλ. Η Ζαλγκρίς έχει τις πιθανότητες με το μέρος της λόγω έδρας και μομέντουμ αλλά με τον Ολυμπιακό αντίπαλο δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος. Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά που συνήθως τα κάνουμε καλά και αν μας βγει το ματς τότε ίσως και να πάρουμε μια νίκη που σίγουρα λίγοι θεωρούν πιθανή.
shtarkws
Πιστευω οτι ο Ολυμπιακος εχει την εμπειρια και το know how για να κερδιζει τετοιου ειδους αγωνες, ακομα και με απουσιες. Περιμενω statement νικη απο τον ελλειπή Ολυμπιακο
basket72
QUOTE (jazz thrilos @ Dec 27 2017, 09:38 ) *
Γιατί τις απουσίες Πριντ και Μιλού τις γνωρίζαμε έτσι κι αλλιώς. Μάλλον συνειδητοποίησες οτι η Ζαλγκίρις φέτος είναι μια καλά δομημένη ομάδα (και όχι συνοθύλευμα) και ο προπονητής της (ο οποίος μόνο συμπαθής δεν μου είναι) είναι ένας σοβαρός προπονητής με πλάνο στο παιχνίδι του. Ο Ολυμπιακός και πλήρης θα είχε δύσκολη αποστολή την δεδομένη στιγμή στο Κάουνας.


Έτσι όπως τα λες είναι, ο φετινός Μάντζαρης δεν μπορεί να εκλαμβάνεται ως καθοριστική απουσία παρά μόνο ως μια ακόμη που λογικά θα επιβαρύνει το ήδη πετσοκομένο ρόστερ μας.
Συμφωνώ και στην εκτίμησή σου για το ματς, δεν το βλέπω ν΄ανοίγει πολύ κι ούτε μπορώ να ξεγράψω τον Ολυμπιακό που συν τοις άλλοις θα μπει και ξεκούραστος.
Σχετικά με τον Γιασκεβίτσιους να πω ότι δικαίως μας ήταν αντιπαθής όσο έπαιζε, τόσο γιατί μας τσάκιζε (συνεχώς, με εξαίρεση την χρονιά της Κωνσταντινούπολης)με την απάραμιλλη κλάση του όσο και για κάποια καμώματά του που έδειχναν (καρά) κακομαθημένο τύπο.
Αυτό όμως ανήκει στο παρελθόν, τώρα δεν μου είναι ούτε αντιπαθής ούτε συμπαθής. Σίγουρα όμως τον έχω εκτίμηση για την προπονητική του σφραγίδα τόσο πέρσι όσο κυρίως φέτος.
Λογικά θα ανέβει κι άλλα σκαλοπάτια και θα φτάσει πιθανότατα στο κορυφαίο επίπεδο της Ευρωλίγκας- μέχρι όμως να το κάνει δεν μπορούμε να τον αποκαλούμε τον καλύτερο -όπως δεν μπορούμε να αποκαλούμε και τον Τρινκιέρι- γιατί τα κάνει σε ομάδα χωρίς απαιτήσεις για τίτλους και "πορείες". Είναι καταλυτική η διαφορά νομίζω.
Φέτος οι πιο πετυχημένοι προπονητές είναι κατά σειρά ο Σφαιρό κι ο Πασκουάλ.
Conan1982
ο Μάντζαρης τελευταία 12 λεπτά έπαιζε, θα ανέβει λίγο ο χρόνος των Στρέλνιεκς. Ρόμπερτς θα παίξει και λίγο ο Τολιόπουλος, στα γκαρντ δεν θα έχουμε πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι πόσο θα καταφέρνουμε να την βγάζουμε καθαρή με τους αποδεκατισμένους ψηλούς μας.
To καλό είναι ότι σε θέμα ριμπάουντ, κλεψιμάτων, κοψιμάτων οι Λιθουανοί δεν είναι σκληροί.
Το κακό είναι ότι επιθετικά είναι από τις καλύτερες ομάδες στην διοργάνωση
Ενδιαφέρον έχει ότι σουτάρουν με το υψηλότερο ποσοστό στα τρίποντα απ' όλες τις ομάδες και συγχρόνως είμαστε η ομάδα που κρατάμε τους αντιπάλους μας στα χαμηλότερα ποσοστά στο τρίποντο. Για να δούμε θα το καταφέρουμε αυτό και απέναντι στο καλοδουλεμένο σύνολο τους;
Athanasios_Olympiacos
QUOTE (jazz thrilos @ Dec 27 2017, 09:38 ) *
Καλά, απο το "πάμε να τελειώσουμε μια δουλίτσα με τον υπερτιμημένο Γιασκεβίτσιους" φτάσαμε στην ήττα με 8 πόντους λόγω της απουσίας Μάντζαρη; Γιατί τις απουσίες Πριντ και Μιλού τις γνωρίζαμε έτσι κι αλλιώς. Μάλλον συνειδητοποίησες οτι η Ζαλγκίρις φέτος είναι μια καλά δομημένη ομάδα (και όχι συνοθύλευμα) και ο προπονητής της (ο οποίος μόνο συμπαθής δεν μου είναι) είναι ένας σοβαρός προπονητής με πλάνο στο παιχνίδι του. Ο Ολυμπιακός και πλήρης θα είχε δύσκολη αποστολή την δεδομένη στιγμή στο Κάουνας.

Έχω την αίσθηση οτι θα πέσει αρκετό μπασκετικό ξύλο, το παιχνίδι θα είναι κλειστό και θέλει προσοχή στην διαχείριση των φάουλ. Η Ζαλγκρίς έχει τις πιθανότητες με το μέρος της λόγω έδρας και μομέντουμ αλλά με τον Ολυμπιακό αντίπαλο δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος. Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά που συνήθως τα κάνουμε καλά και αν μας βγει το ματς τότε ίσως και να πάρουμε μια νίκη που σίγουρα λίγοι θεωρούν πιθανή.


Επαναλαμβάνω ότι ο πλήρης Ολυμπιακός δεν έχανε ποτέ. Με συγχωρείς αλλά δεν ξέραμε ότι θα λείπει ο Μιλού και ο Πρίντεζης. Αν προσθέσουμε και την απουσία του Βαγγέλη νομίζω ότι δε βγαίνει το Ματς. Μεταξύ μας δε καιγόμαστε να κερδίσουμε κιόλας.

Το σχόλιο μου για τους πόντους ήταν καθαρά στοιχηματικο όπως δίνω πάντα πριν τους αγώνες.

Υγ. Εννοείται δε ξεγραφω την ομάδα ε....
yorgos
Κι εγώ νομίζω πως αν χάσει ο Ολυμπιακός θα είναι με μίνιμουμ διαφορά. Θα πέσει πολύ ξύλο σίγουρα και θα είναι ανταγωνιστικό το ματσάκι. Εγώ θα πόνταρα ότι δε θα κερδίσει κανείς με πάνω από 5 πόντους, αλλά αν μου έβαζαν το πιστόλι στον κρόταφο μάλλον Ολυμπιακό θα έπαιζα. Δεν πιστεύω να έχει 43% στα τρίποντα η Ζαλγκίρις. Αν το έχει, έχει προβάδισμα βέβαια, όπως κι αν παίρνει πολλές δεύτερες επιθέσεις, αλλά σε αυτά (περιφερειακή άμυνα) είναι καλός ο Ολυμπιακός (αν και τα ριμπάουντ θα είναι ΤΟ θέμα του ματς δεδομένων των απωλειών του Ολυμπιακού).
lefpan
Νομίζω πως το παιχνίδι θα το πάρει ο Ολυμπιακός, ΑΝ:
- Κυμανθεί σε λογικά επίπεδα το ποσοστό των τριπόντων (αν δεν τα σπάσουμε, δηλαδή).
- Η περιφέρεια συνολικά σταθεί στο επίπεδο των δύο προηγούμενων αγώνων.
- Ο Γουίλτζερ, για όσο χρόνο παίξει, είναι το ίδιο θετικός με τα τρία προηγούμενα παιχνίδια του στην ευρωλίγκα (ναι, ναι, θετικός ήταν! Σε τρία παιχνίδια είχε 23 πόντους, 5/8 τρίποντα, και αρκετά ριμπάουντ: μια χαρά, δηλαδή).
- Ο Μπόγρης κάνει την ίδια καλή δουλειά αμυντικά, όπως με την Εφές, που περιόρισε τον Στίματς κάτω από τους μέσους όρους του, και βελτιωθεί λίγο επιθετικά (δηλαδή, να βάζει καλάθι και να μη σταυροκοπιέται).
- Σταθούν σε μέτρια προς καλά επίπεδο συνολικά οι δύο Παπ και ο Μακλίν.
- Πέσουν οι Λιθουανοί (ή τους κρατήσουμε εμείς) λίγο κάτω στα τρίποντα (είναι οι καλύτεροι στην πιάτσα στο τρίποντο φέτος).

Η ομάδα είναι φοβερά δουλεμένη (μπράβο στον Σφαιρό και λοιπό προπονητικό τιμ), οι απουσίες καλύπτονται ικανοποιητικά, το ίδιο και αν κάποιος παίκτης δεν τραβήξει σε κάποιο παιχνίδι (καλύπτεται από τη συνολική λειτουργία της ομάδας).
Περιμένω τον Σφαιρό μετά το δίπλωμα του Ιτούδη να πάρει και το δίπλωμα του Σάρας.
Athanasios_Olympiacos
QUOTE (lefpan @ Dec 27 2017, 19:34 ) *
Νομίζω πως το παιχνίδι θα το πάρει ο Ολυμπιακός, ΑΝ:
- Κυμανθεί σε λογικά επίπεδα το ποσοστό των τριπόντων (αν δεν τα σπάσουμε, δηλαδή).
- Η περιφέρεια συνολικά σταθεί στο επίπεδο των δύο προηγούμενων αγώνων.
- Ο Γουίλτζερ, για όσο χρόνο παίξει, είναι το ίδιο θετικός με τα τρία προηγούμενα παιχνίδια του στην ευρωλίγκα (ναι, ναι, θετικός ήταν! Σε τρία παιχνίδια είχε 23 πόντους, 5/8 τρίποντα, και αρκετά ριμπάουντ: μια χαρά, δηλαδή).
- Ο Μπόγρης κάνει την ίδια καλή δουλειά αμυντικά, όπως με την Εφές, που περιόρισε τον Στίματς κάτω από τους μέσους όρους του, και βελτιωθεί λίγο επιθετικά (δηλαδή, να βάζει καλάθι και να μη σταυροκοπιέται).
- Σταθούν σε μέτρια προς καλά επίπεδο συνολικά οι δύο Παπ και ο Μακλίν.
- Πέσουν οι Λιθουανοί (ή τους κρατήσουμε εμείς) λίγο κάτω στα τρίποντα (είναι οι καλύτεροι στην πιάτσα στο τρίποντο φέτος).

Η ομάδα είναι φοβερά δουλεμένη (μπράβο στον Σφαιρό και λοιπό προπονητικό τιμ), οι απουσίες καλύπτονται ικανοποιητικά, το ίδιο και αν κάποιος παίκτης δεν τραβήξει σε κάποιο παιχνίδι (καλύπτεται από τη συνολική λειτουργία της ομάδας).
Περιμένω τον Σφαιρό μετά το δίπλωμα του Ιτούδη να πάρει και το δίπλωμα του Σάρας.


Σιγά το δίπλωμα που έχει ο Σάρας, να το κάνει τι 😂
Ούτε palso δεν είναι.
Ας πάρει καλύτερα αυτός αυτόγραφο από Bullet
rankin
Εξαιρετικά δύσκολο ματσάκιον.
Δεν θα πάθουμε και μεγάλο κακό αν το χάσουμε,
Ειναι και το πιο πιθανό εδώ που τα λέμε
Αλλά η νίκη ειναι πάντα προτιμότερη... smile.gif

Σημειώνω πάντως οτι λογικά φέτος το πλεονέκτημα θα πάει στις 20 νικες (απο τις 19 που πηγε πέρσι)
Ετσι δείχνουν τα ως τώρα δεδομένα, με τους 4 τελευταίους να έχουν φτωχότερη συγκομιδή νικών σε σχέση με τους αντίστοιχους 4 τελευταίους πέρσι στην ιδια φάση, ενώ το ανάποδο συμβαίνει με τους 4 πρώτους.

Επίσης, κοιτώντας το παρελθόν με σκοπό να μαντέψω το μέλλον, παρατηρώ οτι πέρσι απο την 14η αγωνιστική ως το τέλος, σταθερότητα ειχαν οι δυο ελληνικές ομάδες, πτώση ειχε η ΤΣΣΚΑ, άνοδο (εντυπωσιακή) ειχε η Ρεαλ, η Ζαλγκίρις και ο ερυθρός αστέρας.

Εαν δηλαδή παίξει ενα παρόμοιο σενάριο φέτος, τότε και η Ρεαλ και η Ζαλγκίρις θα μπουν δυνατά στη μάχη της τετράδας (ηδη δεν απέχουν και πολύ)
Ειδικά η Ζαλγκίρις έχει αυτη τη στιγμή 9 νικες, οσες είχε πέρσι η δεύτερη θέση: Ρεαλ-Ολυμπιακος-Παναθηναικος-Μπασκονια-Φενερ ισοβαθμούσαν.

Οσο και αν θέλει κάποιος να εθελοτυφλεί, η Ζαλγκίρις ειναι, για την ώρα, η ομάδα έκπληξη της διοργάνωσης και έχει τα φόντα να συνεχίσει να είναι.

Ο δεύτερος γύρος θα έχει τρομερό ενδιαφέρον, γιατί αναμένω να γίνει μαχη και για το πλεονέκτημα αλλά και μετά στα Play off.

Νομίζω οτι ο στόχος φέτος θα πρέπει να ειναι οι 21-22 νικες που θα δώσουν μια απο τις 2 πρώτες θέσεις, και οχι απλά η είσοδος στη τετράδα.

Φανταστείτε δηλαδή να πας σε χιαστί παιχνίδια με την πλήρη Ρεαλ...
Δεν το θες, να παλεύεις για πλεονέκτημα ολη τη σεζόν και να σου κάτσει αυτό. Αμαρτία


stefkorner
θα χορτασουμε ευρωλιγκαρα ,με δυο κολλητα πολυ αμφιρροπα ματς για τους αιωνιους!
για Ολυμπιακο δεν ξερω τι να ευχηθω αποψε ! να τον πιασουμε στην βαθμολογια ,η μηπως καλυτερα να μην γινει κ αλλο απειλητικη η Ζαλγκιρις.. ( ;; ) 39.gif
μεσα στην ατυχια* των τραυματισμων θεωρω οτι ειναι τυχερος..ο Ολυμπιακος που θα το παιξει αυτο το ματς στο Καουνας και οχι στο σεφ!! γιατι στο Καουνας δεν θα υπαρχει ιδιαιτερη πιεση για το αποτελεσμα,δεδομενων και των συνθηκων ,αλλα και βασικα γιατι η Ζαλγκιρις αποδεικνυει πως εκτος Καουνας παιζει καλυτερα ,επειδη μπορει να τρεξει πιο ευκολα..!
Coach Periklis
Στο καθιερωμένο πλάνο που μιλάνε οι προπονητές στα αποδυτήρια , έδειχνε 6-7 άτομα αν πρόσεξα καλά dry.gif
RipCity
Πρέπει να ναι ρέκορντμαν ο McLean στα γκολ-φάουλ. Όσα χρόνια βλέπω Euroleague νομίζω δεν έχω ξαναδεί τέτοια συχνότητα σε αυτό το κομμάτι.
john wick
Η χειροτερη φετινη Ζαλγκιρις...
Ειναι μεγαλη ευκαιρια για 2πλο σημερα.
rankin
QUOTE(john wick @ Dec 28 2017, 20:45 ) *
Η χειροτερη φετινη Ζαλγκιρις...
Ειναι μεγαλη ευκαιρια για 2πλο σημερα.


Δεν ειναι για να το πάρουν και κατάκαρδα. Απλά παίζουν με τον Ολυμπιακό, που ειδικεύεται στο να κατεβάζει το τέμπο του αντιπάλου του.

Σημειώνω οτι ο Μπογρης, ρε σεις, ενταξει, δεν ειναι κακός... Τιμιος ειναι
Ο Στρελνιεξ δεν παταει καλά για την ώρα
Ο Τομπσον πρέπει να πάρει παραπάνω προσπάθειες.. Δειχνει ορεξάτος και σε καλή βραδια
Quincy
Ευκαιρία για νίκη όπως εξελίσεται το ματς
rankin
O Μιλάκνις σήμερα θα πάει σπίτι του και ακόμα θα βάζει τρίποντα
ο δε Σπανούλης εχει πάθει πάλι εμπλοκή και θεωρώ σκοπιμο να καθοταν λίγο στο πάγκο να ηρεμήσει.

ο φαλακρός σεντερ παίζει μπάσο στους Μεσούγκα;
O Μπόγραρος παίζει hedge out αμυνες???
firemankostas
εδωσαν αντιαθλητικο και σωστα στον παπ, βλεποντας το ριπλευ. γτ δεν ειδαν το ριπλευ στην προηγουμενη φαση με το καθαρο φαουλ πανω στον ΣΠΑΝ?

επισης αυτο το κουκλοθεατρο στον παγκο τους ως ποτε δεν θα τρωει τεχνικη ποινη??
manosnismo
QUOTE (firemankostas @ Dec 28 2017, 21:16 ) *
εδωσαν αντιαθλητικο και σωστα στον παπ, βλεποντας το ριπλευ. γτ δεν ειδαν το ριπλευ στην προηγουμενη φαση με το καθαρο φαουλ πανω στον ΣΠΑΝ?

επισης αυτο το κουκλοθεατρο στον παγκο τους ως ποτε δεν θα τρωει τεχνικη ποινη??
πλάκα κάνεις έτσι?...
firemankostas
και ακομα ενα καθαρο αντιαθλητικο , οπου ο γουαιτ πεταει κατω πεντακαθαρα τον παπαπετρου...
shtarkws
Να μην συνεχιστεί η διαιτητοκουβεντα
Conan1982
Δεν το λες και πολύ ποιοτικό τα ματς, έχουμε δυστυχώς σε κακή μέρα και Σπανούλη και Στρέλνιεκς.
john wick
Μεγαλη μαγκια παντως του bullet .το να κανει τους αντιπαλους να φαινονται τοσο κακοι...εχει κ τα στραβα του, αλλα κ ποιος δεν εχει...




Υ.γ
Οποιος δεν βλεπει Φενερ Ρεαλ χανει.....ματσαρα ,πολυ μπασκετικο ξυλο.....
firemankostas
QUOTE (shtarkws @ Dec 28 2017, 21:28 ) *
Να μην συνεχιστεί η διαιτητοκουβεντα


καλα υπαρχουν και αλλα φορουμ να μιλησουμε δημοκρατικα...ακου εκει...
rankin
17-5 επιμέρους σκορ περιόδου
Τουλάχιστον δεν μπορούμε να πουμε οτι ηταν έκπληξη ή κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί.
Κριμα για την καλή δουλειά που έγινε για 3 περιόδους, αλλά κάπου θα πρέπει να δουνε και αυτο το θεμα με το φινις...
RipCity
Ο Roberts ας κοιτάξει να συνέλθει γιατί πρέπει να χει 2-3/15 καλά παιχνίδια μέχρι στιγμής και δε νομίζω ότι τον μπέρδεψε ο Σπανούλης και δεν μπορεί ούτε να ντριμπλάρει.
shtarkws
QUOTE(rankin @ Dec 28 2017, 21:45 ) *
17-5 επιμέρους σκορ περιόδου
Τουλάχιστον δεν μπορούμε να πουμε οτι ηταν έκπληξη ή κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί.
Κριμα για την καλή δουλειά που έγινε για 3 περιόδους, αλλά κάπου θα πρέπει να δουνε και αυτο το θεμα με το φινις...


Φυσιολογική κόπωση οταν ειναι περιορισμένο το ροτεϊσιον
RipCity
QUOTE (shtarkws @ Dec 28 2017, 20:46 ) *
Φυσιολογική κόπωση οταν ειναι περιορισμένο το ροτεϊσιον


Νομίζω έχουμε από τα πιο ανοικτά rotation στη διοργάνωση και δεν έγινε μόνο σήμερα αυτό.

Ο Σπανούλης έχει "φάει" πολλά στη μούρη του επειδή ούτε χέρι δε σηκώνει.
Conan1982
QUOTE (shtarkws @ Dec 28 2017, 21:46 ) *
Φυσιολογική κόπωση οταν ειναι περιορισμένο το ροτεϊσιον


Δεν βλέπω να έχουν μεγαλύτερο ροτέιτον οι Λιθουανοί πάντως.
rankin
εγω νομίζω οτι προκαλούμε και κόπωση στη μπάλα... if you know what i mean...
Coach Periklis
Το χάσαμε με άσχημο τρόπο imho

Αν είναι δυνατόν να τρως τέτοιο φολοου

Κρίμα γιατί προσπαθήσαμε πολύ
RipCity
Δεν πειράζει, κάπου θα χάναμε με τόσες απουσίες. Κρατάμε Παπαπέτρου και Thompson, πετάμε Roberts.
MustGK
Νομίζω ότι παρά την ήττα ο ολυμπιακός έδειξε ότι έχει μέταλλο και με απουσίες. Αυτό πρέπει να κρατήθεί.
Athanasios_Olympiacos
Αδιάφορη ήττα από δική μας κακή επίδοση στην επίθεση.
Σε κάθε περίπτωση κλείνουμε το γύρο με θετικό πρόσημο.

Το αστείο του Σάρας θα ξεφουσκώσει στο δεύτερο γύρο μαζί με τα καραγκιοζιλικια που κάνει στο πάγκο. Αν ενοχλεί κάποιους ο χαρακτηρισμός τον ανασκευάζω σε θεατρινισμο
john wick
Νομιζω ολο το τελευταιο χρονικο διαστημα οι mcLean (επιθετικα) κ Παπανικολαου (αμυντικα) κρατησαν ορθιο τον Ολυμπιακο...Απλα σημερα ηταν μεγαλη ευκαιρια λογω της εμφανισης της Ζαλγκιρις στα 3/4 του αγωνα...
shtarkws
Οταν λεω μικρό ροτεϊσιον εννοώ προφανώς τις λίγες επιλογές λόγω απουσιών. Πλήρης ο Ολυμπιακός θα ειχε μεγαλύτερη ποιότητα για περισσότερο χρόνο. Με Μιλουτινοβ Μαντζαρη και Πριντρζη αντι για Τολιοπουλο Μπογρη και Γουιλτζερ, δεν θα βλεπαμε τόσες μεταπτώσεις. Γενικα οπως ειναι πλεον η διοργάνωση χρειάζεται να υπάρχουν 12 σχετικά ισαξιοι παίκτες

Σημείο κλειδί οπως φάνηκε η κακη περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού, κατι που τον πόνεσε και πέρισυ. Ήττα χωρίς επιπτώσεις πιστεύω
Quincy
Ο Παπαπέτρου ήταν όντως πολύ καλός σήμερα. Πληρώσαμε στο τέλος το χαμηλό σχήμα και χάσαμε τα αμυντικά rebound.
jonaldidhs
Εγω θα το πω τωρα,ελπιζω οι φιλοι ολυμπιακοι να μην το παρουν φανατικα ..Πιστευω χωρις Σπανουλη ειστε καλυτεροι..Ειναι ενα διαρκες μειονεκτημα στην αμυνα..Τον σημαδευε ο Σαρας ολη την ωρα..Και την διαφορα την πηρατε με τον Σπαν εκτος..
MaJesty23
QUOTE(Athanasios_Olympiacos @ Dec 28 2017, 21:55 ) *
Αδιάφορη ήττα από δική μας κακή επίδοση στην επίθεση.
Σε κάθε περίπτωση κλείνουμε το γύρο με θετικό πρόσημο.

Το αστείο του Σάρας θα ξεφουσκώσει στο δεύτερο γύρο μαζί με τα καραγκιοζιλικια που κάνει στο πάγκο. Αν ενοχλεί κάποιους ο χαρακτηρισμός τον ανασκευάζω σε θεατρινισμο


Φαντάζομαι τα ίδια έλεγες και για Μπαρτζώκα rolleyes.gif .Ο Σαρας ειναι γκρινια αλλά έτσι ηταν και παίχτης!Το ζει έντονα.Εγω το βρίσκω αστείο και οχι λόγο για αντιπάθειες!

Ο Ολυμπιακος απο 2 ολιγωρίες έχασε!Αλλα τουλάχιστον δείχνει δυνατός,ακομα και με απουσίες.Ο Σπανουλης είναι τρύπα στην άμυνα,αλλα αυτα που κανει μπροστα είναι πολλαπλά!
MustGK
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 28 2017, 21:55 ) *
Αδιάφορη ήττα από δική μας κακή επίδοση στην επίθεση.
Σε κάθε περίπτωση κλείνουμε το γύρο με θετικό πρόσημο.

Το αστείο του Σάρας θα ξεφουσκώσει στο δεύτερο γύρο μαζί με τα καραγκιοζιλικια που κάνει στο πάγκο. Αν ενοχλεί κάποιους ο χαρακτηρισμός τον ανασκευάζω σε θεατρινισμο


Το αστείο είναι ο ισωπεδωτικός χαρακτηρισμός για ένα από τα καλύτερα ανερχόμενα project σε προπονητή στην Ευρώπη. Είτε τον συμπαθούμε είτε όχι.. Και την αξία του την δείχνει δύο χρόνια τώρα.
benchwarmer
Κάποιος είχε ποστάρει ένα σχετικό στατιστικό για τα τέταρτα δεκάλεπτα, πρέπει να είμαστε η χειρότερη ομάδα της διοργάνωσης αε αυτά.

Εν πάσει περιπτώσει, το 3/3 με αυτές τις απουσίες θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο. Όλα καλά, 11-4 στον 1ο γύρο είναι καλύτερα από πέρυσι, όπου τελικά πάλι καταλήξαμε με το πλεονέκτημα. Η μοναδική ήττα στην οποία δεν μπορώ να βρω κάποιο ελαφρυντικό είναι αυτή στο Μπάμπεργκ. Το να χάσεις με τόσες απουσίες (σήμερα) τρώγεται, το να χάσεις έστω και εντός έδρας από μία ομάδα τοπ4 επίσης τρώγεται (ακόμα και αν λέγεται Παναθηναϊκός), το να μην μπεις καν να παίξεις σε κάποιο ματς (Μπαρτσελόνα) οκ δεν πολυτρώγεται αλλά μπορεί να συμβεί μια φορά. Στο Μπάμπεργκ όμως θεωρώ απαράδεκτο πως χάσαμε στην 4η περίοδο ματς των +10 πόντων.

Εν πάσει περιπτώσει, είπαμε όλα καλά. Χρόνος βέβαια για απολογισμούς δεν υπάρχει, έχουμε ματς την άλλη βδομάδα το οποίο επιβάλλεται να πάρουμε ακόμα και αν συμπληρώσουμε 12άδα με 3-4 από το εφηβικό.
lefpan
Σκορ πρώτου γύρου 11-4.
Ερώτηση:
ΑΝ τον Σεπτέμβριο κάποιος μας έλεγε ότι δεν θα είχαμε τραυματισμούς, θα παίζαμε πάντα πλήρεις, και ότι θα κλείναμε τον πρώτο γύρο με 11-4 και θα είμαστε στις δυό πρώτες θέσεις, ποιός από εμάς δεν θα ήταν ευχαριστημένος;

ΥΓ: Οι παρθένες σε περίοδο να μην απαντήσουν: αυτές δεν είναι ευχαριστημένες με τίποτα.
john wick
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 28 2017, 19:55 ) *
Αδιάφορη ήττα από δική μας κακή επίδοση........



Ηττα σαν νικη δλδ; smiley.gif
Νταξει ,εχεις φαει κωλυμμα με τον Σαρας. Εγω βλεπω οτι με ψιχουλα εχει φτιαξει ομαδα που παιζει ομορφο κ σωστο μπασκετ. Ο.κ μπορει να ξεφουσκωσει στον 2ο γυρο , δε παυει ομως αυτη η ομαδα να αποπνέει υγεια κ επισης εχει πολυ βαρια φανελα..
Athanasios_Olympiacos
QUOTE (MustGK @ Dec 28 2017, 22:00 ) *
Το αστείο είναι ο ισωπεδωτικός χαρακτηρισμός για ένα από τα καλύτερα ανερχόμενα project σε προπονητή. Είτε τον συμπαθούμε είτε όχι.. Και την αξία του την δείχνει δύο χρόνια τώρα.


Θα κριθεί όταν πάρει κάτι. Αν. Προς το παρόν έχει δρόμο..
Με αυτά που κάνει στο πάγκο πάντως γίνεται ανέκδοτο.
Σε κάποιους βέβαια αρέσει.... δικαίωμα τους!

rankin
Σοβαρά ομως, πρέπει να μιλήσουμε για τον Σπανούλη και το Impact του. Το θετικό και το αρνητικό.
Η μπαλα κολλησε υπερβολικά στα χέρια του στην τεταρτη περίοδο
Επισης και ο Στρελνιεξ ηταν εκτος τοπου και χρονου. Απογοητευτική εμφάνιση για παιχτη αυτου του επιπέδου
Ο Ρομπερτς ειναι καπου χαμένος στη μετάφραση.

Κρατάμε οτι ο Παπαπέτρου παίζει σταθερά πολυ καλά και ο Τομπσον εκανε παιχνιδι αναλογο των οσων περιμέναμε.
Απογοητευση για την ηττα.. Φαγαμε τραγικά πολλά σουτ στο τέλος. Χασαμε πολλά ριμπαουντ. Χτυπησαν υπερβολικά πολύ στην αμυνα του Σπανουλη. ΄
Φοβάμαι δε οτι και αν επαιζε ο Μιλουτινοφ, ο Πρίντεζης, ο Μάντζαρης, και ο Τιλί με τον Αγραβάνη ακόμα, το αποτέλεσμα θα ηταν ιδιο γιατι επιθετικά ημασταν υπνωτισμένοι και κολλημένοι ψάχνοντας κάποιο πικ εντ ρολ για 22 δευτερα, και στην άμυνα εξαιρετικά ευάλωτοι.

Δε ξερω.... Εχω χασει εδω και καμποσο καιρό την εμπιστοσύνη μου στην ομάδα, γιατι ναι μεν εχει τον τροπο και την ποιοτητα να κερδίζει, αλλά δεν βγάζει αγωνιστική υγεία. Μπλοκάρει σε κρίσιμες στιγμές επιθετικά και σήμερα μπλοκαρε μέχρι και στην άμυνα, το οποίο ηταν σχεδόν κάτι νεο, ιδίως για παιχνίδι στο οποίο σαρώναμε στα ριμπάουντ και στην άμυνα για 3 περιόδους..

Ειναι κόπωση; Ειναι κάτι άλλο, οπως πχ οτι κάποια στιγμή οι αντίπαλοι μας διαβάζουν και μας χτυπάνε; Ειναι και τα δυο; Παντως πλέον σηκώνει κουβέντα το πράγμα.
Ο Ρομπερτς μια χάρα ειναι. Για το ρολο του νεροκουβαλητή, δεν θα φέρεις τον Μαικ Τζειμς.
Το θεμα ειναι αν τελικά ηθελες νεροκουβαλητη ή Μαικ Τζέιμς
Hip
Σφαιροπουλος, σταθερα ξεροκεφαλος και συντηρητικος.. Οτι και να κανει στην διαρκεια του αγωνα, που πλεον δοκιμαζει πολλα, οταν ερθει το κρισιμο σημειο, παει παντα με την ιδια λογικη. Δεν ειναι αναγκη παντα να τελειωνει η ομαδα με τον Σπανουλη μεσα. Και αυτο που λεω δεν περιεχει καμια μομφη για τον Σπανουλη. Ειδικα οι ομαδες που εχουν προπονητη χτυπανε συνεχεια την αδυναμια του στην αμυνα. Το καταλαβαινω να εισαι μπροστα ή ενα ποντο πισω και να θες μα Σπανουλιαδα, αλλα αμα χανεις με 7 πως να παιξεις αμυνα με τον Σπανουλη μεσα; Δεν υπαρχει τροπος περα απ το να κανεις τον σταυρο σου.
basketikos13
O οσφπ ειχε σημαντικες απουσιες και εχασε δικαιως απο μια καλη και σκληροτραχηλη ομαδα.

υγ: Το να χαρακτηριζεται η μπασκετικη μορφη που λεγετε ΣΑΡΟΥΝΑΣ ΓΙΑΣΙΚΕΒΙΤΣΙΟΥΣ ως καραγκιοζης και κουκλοθεατρο ειναι τρομερα κωμικο. Προσβαλει εναν τεραστιο παικτη που απο οτι φαινεται θα γινει και ενας τεραστιος προπονητης...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.