Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Zalgiris Kaunas - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
RipCity
QUOTE (benchwarmer @ Dec 28 2017, 21:00 ) *
Κάποιος είχε ποστάρει ένα σχετικό στατιστικό για τα τέταρτα δεκάλεπτα, πρέπει να είμαστε η χειρότερη ομάδα της διοργάνωσης αε αυτά.


QUOTE (RipCity @ Dec 14 2017, 21:54 ) *
Σε 15 ματς έχουμε νικήσει μόνο τον Ερυθρό Αστέρα και την ΤΣΚΑ στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Απολογισμός 2-1-12.

15-15

21-28

18-23

18-20

10-24

15-21

18-22

18-10

20-23

18-19

16-25

7-17

24-18

16-19

15-26

MustGK
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 28 2017, 22:01 ) *
Θα κριθεί όταν πάρει κάτι. Αν. Προς το παρόν έχει δρόμο..
Με αυτά που κάνει στο πάγκο πάντως γίνεται ανέκδοτο.
Σε κάποιους βέβαια αρέσει.... δικαίωμα τους!


Θα πάρει κάτι όταν πάει σε ομάδα με μεγαλύτερα μπάτζετ (δυστυχώς). Αν δίνεις σε αυτά που γίνονται στον πάγκο τότε οι μισοί + προπονητές είναι ανέκδοτο. Όντως έχει πολύ δρόμο.. Πάρα πολύ... Και το ξέρει..
Athanasios_Olympiacos
Να σημειωθεί ότι παίζουμε χωρίς Πρίντεζη Μιλουτινοφ Τιλι Αγραβανη Μάντζαρη
Πάλι καλά που αντέχουμε...

QUOTE (basketikos13 @ Dec 28 2017, 22:03 ) *
O οσφπ ειχε σημαντικες απουσιες και εχασε δικαιως απο μια καλη και σκληροτραχηλη ομαδα.

υγ: Το να χαρακτηριζεται η μπασκετικη μορφη που λεγετε ΣΑΡΟΥΝΑΣ ΓΙΑΣΙΚΕΒΙΤΣΙΟΥΣ ως καραγκιοζης και κουκλοθεατρο ειναι τρομερα κωμικο. Προσβαλει εναν τεραστιο παικτη που απο οτι φαινεται θα γινει και ενας τεραστιος προπονητης...


Ο Σάρας θα κριθεί για τις προπονητικές τακτικές του όχι για την υπέρ επιτυχημένη πορεία του ως παίκτης...
Όταν γκρινιάζε ο Μπαρτζώκας κάποιοι που ξεχνάνε τον πέρναγαν γενεές δεκατέσσερις.
Quincy
QUOTE(Athanasios_Olympiacos @ Dec 28 2017, 20:01 ) *
Θα κριθεί όταν πάρει κάτι. Αν. Προς το παρόν έχει δρόμο..
Με αυτά που κάνει στο πάγκο πάντως γίνεται ανέκδοτο.
Σε κάποιους βέβαια αρέσει.... δικαίωμα τους!


Κάθε ομάδα έχει και το ταβάνι της. Αν η Zalgiris μπει στα playoffs είναι σίγουρα και δική του επιτυχία. Αυτό που παρουσιάζουμε στα τελευταία δεκάλεπτα είναι όντως ανυσυχητικό και δεν μπορεί να είναι σύμπτωση. Ίσως και να φταίνει οι απουσίες όμως πρέπει να διορθωθεί
T.W.Is.M.
Θα ελεγα οτι κυρια ευθυνη της ηττας εχουν τα δυο Σ: Σπανουλης και Σφαιροπουλος. Ο Σπανουλης δεν ηταν σε καλη μερα, αλλα το χειροτερο ηταν οι ποντοι που δεχτηκαμε εξαιτιας του. Μπορει να παιξει αμυνα, δεν ειναι Τεοντοσιτς, ομως δεν το κανει, ισως για να ειναι πιο φρεσκος στην επιθεση. Στο καταστροφικο επιθετικα (κι οχι αμυντικα παρα τους 26 ποντους) 4ο δεκαλεπτο δεν ειδα το ΜακΛιν να ακουμπαει τη μπαλα. Δεν κολλησε μονο στα χερια του Σπανουλη η μπαλα. Κολλησε γενικως. Πριν μπει ο Σπανουλης δεν ειχαμε βαλει ποντο στα πρωτα 3' και τα σουτ ηταν ειτε αστοχα ειτε ανυπαρκτα. Σε 7' βαλαμε 5 ποντους. Αυριο ομως θα συζητανε στα αποδυτηρια για την αμυνα που δεχτηκε 26 ποντους στην 4η περιοδο.
Να κανω και μια διορθωση: Δε θα ειμαστε 2οι, αλλα 3οι αν σημερα κερδισει ο Παναθηναικος. Παρολα αυτα το ρεκορ ειναι πολυ καλο και ο απολογισμος ειναι θετικοτατος. Ακομα κι αν δε λαβουμε υποψη καθολου τις απουσιες.
Μεσα στο παιχνιδι ειναι και η ηττα, δεν ηταν περιεργο που εγινε απο μια πολυ καλη ομαδα και ενω παιζαμε με τοσα προβληματα.
Μετανοειτε!
Conan1982
QUOTE (rankin @ Dec 28 2017, 22:02 ) *
Σοβαρά ομως, πρέπει να μιλήσουμε για τον Σπανούλη και το Impact του. Το θετικό και το αρνητικό.
Η μπαλα κολλησε υπερβολικά στα χέρια του στην τεταρτη περίοδο


Φοβάμαι ότι θα μιλάμε γι' αυτό όλη την χρονιά, είναι ο ίδιος παίκτης των τελευταίων ετών. Ο παίκτης που θα πάρει παιχνίδια και θα μας αναγκάσει να κάνουμε κωλοτούμπες και ο παίκτης με το μέτριο τρίποντο (και αυτό δεν αλλάζει) που θα κρατήσει την μπάλα πολύ θα πάρει πολλά σουτ που στατιστικά μάλλον θα τα χάσει. Θα λέμε τα ίδια και τα ίδια ότι πρέπει να καταλάβει ότι πρέπει να μοιράζει την μπάλα περισσότερο κλπ. Τελικά δεν θα βγάλουμε κανένα συμπέρασμα πριν τελειώσει η χρονιά. smiley.gif

Υ.Γ δεν έχω καταλάβει γιατί το συγκεκριμένο θέμα έχει γίνει αντιπαράθεση αν ο Σάρας είναι προπονηταράς ή καραγκιόζης.

rankin
QUOTE(Conan1982 @ Dec 28 2017, 22:14 ) *
Φοβάμαι ότι θα μιλάμε γι' αυτό όλη την χρονιά, είναι ο ίδιος παίκτης των τελευταίων ετών. Ο παίκτης που θα πάρει παιχνίδια και θα μας αναγκάσει να κάνουμε κωλοτούμπες και ο παίκτης με το μέτριο τρίποντο (και αυτό δεν αλλάζει) που θα κρατήσει την μπάλα πολύ θα πάρει πολλά σουτ που στατιστικά μάλλον θα τα χάσει. Θα λέμε τα ίδια και τα ίδια ότι πρέπει να καταλάβει ότι πρέπει να μοιράζει την μπάλα περισσότερο κλπ. Τελικά δεν θα βγάλουμε κανένα συμπέρασμα πριν τελειώσει η χρονιά. smiley.gif

Υ.Γ δεν έχω καταλάβει γιατί το συγκεκριμένο θέμα έχει γίνει αντιπαράθεση αν ο Σάρας είναι προπονηταράς ή καραγκιόζης.

Ο Σαρας στο τελος μια χαρά κόμπο μας έδεσε...
Χτυπησε το χαμηλο σχήμα. Χτυπησε το Σπανούλη.
Οκ του βγηκαν τα σουτ, αλλα τα εψαξε, τα βρηκε, δικαιώθηκε.
Το οτι το ζει το παιχνίδι καπως εντονα, ειναι πρόβλημα του, εκτος και αν μπορεί να ελεγχει τα αισθήματα του στις πολυ δύσκολες στιγμες.

lefpan
QUOTE (T.W.Is.M. @ Dec 28 2017, 22:12 ) *
Θα ελεγα οτι κυρια ευθυνη της ηττας εχουν τα δυο Σ: Σπανουλης και Σφαιροπουλος.

Θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά:
Ποιός έχει την κύρια ευθύνη που έχουμε σκορ 11-4 (καλύτερο κι από πέρυσι που πήραμε το πλεονέκτημα), με τόσες απουσίες και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΞΕΙ ΠΟΤΕ ΠΛΗΡΕΙΣ, και που είμαστε στις δύο πρώτες θέσεις;
Athanasios_Olympiacos
QUOTE (lefpan @ Dec 28 2017, 22:31 ) *
Θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά:
Ποιός έχει την κύρια ευθύνη που έχουμε σκορ 11-4 (καλύτερο κι από πέρυσι που πήραμε το πλεονέκτημα), με τόσες απουσίες και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΞΕΙ ΠΟΤΕ ΠΛΗΡΕΙΣ, και που είμαστε στις δύο πρώτες θέσεις;


Αμήν πραγματικά....🙌
Hip
QUOTE (T.W.Is.M. @ Dec 28 2017, 22:12 ) *
Θα ελεγα οτι κυρια ευθυνη της ηττας εχουν τα δυο Σ: Σπανουλης και Σφαιροπουλος.

Επιμενω πως ο Σπανουλης δεν εχει ευθυνη. Θα ειχε αν εκανε του κεφαλιου του, αλλα ειναι φανερο πως αυτες ειναι οι επιλογες του παγκου και οχι του Σπανουλη. Ακομα ομως και να υποθεσουμε, στο τρελλο σεναριο πως ηταν του Σπανουλη, ο παγκος φταιει που τον κραταει μεσα. Και σημερα θα φυγω απο την εμμονη στο καταραμενο PnR του Σπανουλη που πλεον καταληγει σε σαιντ στεπ και τριποντο και θα μιενω στην αδυναμια του να παιξει αμυνα ικανη να μην γινεται το ματς απ των αντιπαλων προπονητων. Θα ηθελα επισης να επισημανω πως ισως ο Τομπσον χρησιμοποιειτε ιο πολυ σαν εργαλειο απ οτι πρεπει. Δεν πιστευω πως ο Παπαπετρου πχ ειναι σημαντικοτερος σε αμυνα και επιθεση απ τον Τομπσον. Το οτι ειναι ελληνας και νεαρος, ισως του προσφερει την "δυνατοτητα" να κανει σε καθε παιχνιδι 3-4 φασεις του κεφαλιου ενω ο οποιος Τομπσον αντιμετωπιζεται πιο αυστηρα θα ελεγα. Για μενα το μπασκετ δεν εχει ουτε εθνικοτητα ουτε ηλικια.Οποιος ειναι χρησιμοτερος πρεπει να παιζει.
RipCity
QUOTE (lefpan @ Dec 28 2017, 21:31 ) *
Θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά:
Ποιός έχει την κύρια ευθύνη που έχουμε σκορ 11-4 (καλύτερο κι από πέρυσι που πήραμε το πλεονέκτημα), με τόσες απουσίες και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΞΕΙ ΠΟΤΕ ΠΛΗΡΕΙΣ, και που είμαστε στις δύο πρώτες θέσεις;


Γιατί είσαι συνέχεια στην τσίτα λες κι είσαι περίπολο για όσους κάνουν κάποια αρνητική κριτική? Το ότι έχουμε κάνει πολύ καλή πορεία δε σημαίνει πως όλα είναι τέλεια ή πως δε γίνονται λάθη.
lefpan
QUOTE (RipCity @ Dec 28 2017, 22:52 ) *
Γιατί είσαι συνέχεια στην τσίτα λες κι είσαι περίπολο για όσους κάνουν κάποια αρνητική κριτική? Το ότι έχουμε κάνει πολύ καλή πορεία δε σημαίνει πως όλα είναι τέλεια ή πως δε γίνονται λάθη.

Επειδή ρώτησα σε ποιόν οφείλεται η ομολογουμένως εξαιρετική πορεία μας μέχρι τώρα, είμαι συνέχεια στην τσίτα;
Δεν πάμε καλά, λέω εγώ.
Εδώ ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, βρίζει παίκτες, βγάζει άχρηστους προπονητές, θεωρεί πως παίζουμε μόνοι μας χωρίς αντιπάλους, κι εγώ σε πείραξα;
Kserolismos87
Απο το σημερινο παιχνιδι κραταω την σημαντικη βελτιωση Χολις και Παπαπετρου καθως και την συμβολη του Μπογρη με καλες αμυνες σε κρισιμα σημεια.

Δυστυχως μας στοιχισε σημερα περα απο τις απουσιες και το χαμηλο σχημα στα τελευταια λεπτα. Αλλες φορες βγαινει αλλες οχι αλλα ο κοουτς πρεπει να καταλαβει οτι αυτα γινονται προβλεψιμα και αντιμετωπισιμα οσο περνα ο καιρος. Ο Σαρας αντεδρασε πολυ καλα.

Τωρα για την αμυντικη αποδοση του Σπανουλη τα γραφω απο οταν επεστρεψε. Απαραδεκτος. Ποτε δεν ηταν καλος αλλα τωρα πια δεν δειχνει καθολου διαθεση. Εικαζω οτι δεν αντεχει πια να παιξει αμυνα. Χαρακτηριστικη μια αμυνα στο τελος που επειδη δεν μπορει να κινηθει εχει δηθεν κλειδωσει με τον ψηλο και μενει ακινητος σε αιφνιδιασμο των Λιθουανων. Εχω προσεξει οτι μπαινει φουριοζος, παιζει καλα στην αρχη, με ασιστ, ευστοχα σουτ αλλα οσο περανει η ωρα αρχιζει τα λαθη, γινεται πιο αστοχος και στην αμυνα αρχιζει να περπαταει. Μακαρι να ειναι θεμα φυσικης καταστασης αλλα πολυ φοβαμαι οτι ο καλυτερος παικτης που φορεσε ποτε αυτη τη φανελα, δεν θα ξαναφτασει ποτε στο επιπεδο που ολοι θελουμε.

Προσεξα οτι ακομα και εδω στο φορουμ τις πρωτες φορες ειμασταν λιγοι αυτοι που γραφαμε για Σπανουλη οταν επεστρεψε. Μαλιστα καποιοι προσπαθησαν να κανουν και μπουλινγκ εναντιον μας. Τωρα ομως εχει αυξηθει ο αριθμος των σχολιων που αναφερουν τις αδυναμιες του και την κακη του αποδοση στην αμυνα. Στο ατιμο το μπασκετ ενας παικτης να μην παιζει καλη αμυνα, κρεμαει ολη την ομαδα. Και για μια ομαδα που βασιζεται στην αμυνα της αυτο ειναι καθοριστικο.
Kostas Netrino
QUOTE (MustGK @ Dec 28 2017, 22:00 ) *
Το αστείο είναι ο ισωπεδωτικός χαρακτηρισμός για ένα από τα καλύτερα ανερχόμενα project σε προπονητή στην Ευρώπη. Είτε τον συμπαθούμε είτε όχι.. Και την αξία του την δείχνει δύο χρόνια τώρα.



Θα τον δούμε και τον Σάρας αν πάει σε καμία Μπαρτσελόνα. Πάντως πέρσι δεν το δοκίμασε. Στα μεγάλα καράβια φαίνεται τι καπετάνιος είσαι γιατί έχεις να αντιμετωπίσεις ανοιχτούς ωκεανούς και μεγάλα κύματα. Στο ασφαλές περιβάλλον της, κάνω ότι καλύτερο μπορώ, Ζαλγκιρις, στην χώρα του κιόλας σορυ αλλά δεν μου αποδεικνύει τίποτα η φετινή του πορεία. Στα play off αν περάσει με όποιον και να πέσει θα σκουπιστει λογικά.

ΥΓ. Όσο για συμπεριφορά στον πάγκο και τις δηλώσεις του αποδεικνύεται μικρός σαν επαγγελματίας του μπάσκετ.
jazz thrilos
QUOTE (lefpan @ Dec 28 2017, 23:18 ) *
Επειδή ρώτησα σε ποιόν οφείλεται η ομολογουμένως εξαιρετική πορεία μας μέχρι τώρα, είμαι συνέχεια στην τσίτα;
Δεν πάμε καλά, λέω εγώ.
Εδώ ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, βρίζει παίκτες, βγάζει άχρηστους προπονητές, θεωρεί πως παίζουμε μόνοι μας χωρίς αντιπάλους, κι εγώ σε πείραξα;

Κι επειδή κάνουμε καλή πορεία μέχρι τώρα, που όντως είναι θετικότατη η πορεία μας, δεν πρέπει να ασκούμε κριτική και να προσπαθήσουμε μέσα απο τον διάλογο και την ανταλλαγή απόψεων να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε τι στο καλό έφταιξε και χάσαμε απόψε; Λοιπόν, εγώ που δεν είμαι "παρθένα με περίοδο" νομίζω οτι κάναμε ένα ματς αντίστοιχο με αυτό απέναντι στην Εφές μόνο που απόψε δεν είχαμε τον Άταμαν και την χειρότερη ομάδα της διοργάνωσης απέναντι μας, αλλά τον Γιασκεβίτσιους και μια καλά οργανωμένη, συγκροτημένη και παθιασμένη ομάδα που χτυπάει όλα τα ματς φέτος.

Το 11-4 λέει πολλά για την συνολική προσπάθεια της ομάδας μας αλλά και για την συνέχεια, δεν λέει τίποτα όμως για την αποψινή κακή εμφάνιση αρκετών παιχτών μας αλλά και του κόουτς. Με 62, 63, άντε 65 πόντους μπορεί να κερδίσουμε ομάδες όπως η φετινή Εφές αλλά θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα με τις περισσότερες. Ο κόουτς πρέπει να δει τι γίνεται με τις τελευταίες περιόδους των αγώνων και να δοκιμάσει νέα σχήματα και επιλογές όταν τα παιχνίδια κλείνουν. Δεν χάθηκε ο κόσμος απο την σημερινή ήττα. Οι απουσίες είναι πολλές αλλά όπως λέει και ο ίδιος ο Σφαιρόπουλος ούτε κακομοίρηδες πρέπει να το παίζουμε ούτε να κλαιγόμαστε με την δικαιολογία των τραυματισμών. Θέλουμε το καλύτερο για την ομάδα και οι θετικές/αρνητικές κριτικές είναι νομίζω χρήσιμες. Αν παίχτες και κόουτς χρησιμοποιούσαν το 11-4 ως χαλί για να κρυφτούν ενδεχόμενες ανισορροπίες ή λάθη (κάτι που αποκλείω ως ενδεχόμενο) τότε θα χανόταν η προοπτική για μια επιτυχημένη χρονιά.
lefpan
QUOTE (jazz thrilos @ Dec 29 2017, 00:25 ) *
Κι επειδή κάνουμε καλή πορεία μέχρι τώρα, που όντως είναι θετικότατη η πορεία μας, δεν πρέπει να ασκούμε κριτική και να προσπαθήσουμε μέσα απο τον διάλογο και την ανταλλαγή απόψεων να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε τι στο καλό έφταιξε και χάσαμε απόψε; Λοιπόν, εγώ που δεν είμαι "παρθένα με περίοδο" νομίζω οτι κάναμε ένα ματς αντίστοιχο με αυτό απέναντι στην Εφές μόνο που απόψε δεν είχαμε τον Άταμαν και την χειρότερη ομάδα της διοργάνωσης απέναντι μας, αλλά τον Γιασκεβίτσιους και μια καλά οργανωμένη, συγκροτημένη και παθιασμένη ομάδα που χτυπάει όλα τα ματς φέτος.

Το 11-4 λέει πολλά για την συνολική προσπάθεια της ομάδας μας αλλά και για την συνέχεια, δεν λέει τίποτα όμως για την αποψινή κακή εμφάνιση αρκετών παιχτών μας αλλά και του κόουτς. Με 62, 63, άντε 65 πόντους μπορεί να κερδίσουμε ομάδες όπως η φετινή Εφές αλλά θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα με τις περισσότερες. Ο κόουτς πρέπει να δει τι γίνεται με τις τελευταίες περιόδους των αγώνων και να δοκιμάσει νέα σχήματα και επιλογές όταν τα παιχνίδια κλείνουν. Δεν χάθηκε ο κόσμος απο την σημερινή ήττα. Οι απουσίες είναι πολλές αλλά όπως λέει και ο ίδιος ο Σφαιρόπουλος ούτε κακομοίρηδες πρέπει να το παίζουμε ούτε να κλαιγόμαστε με την δικαιολογία των τραυματισμών. Θέλουμε το καλύτερο για την ομάδα και οι θετικές/αρνητικές κριτικές είναι νομίζω χρήσιμες. Αν παίχτες και κόουτς χρησιμοποιούσαν το 11-4 ως χαλί για να κρυφτούν ενδεχόμενες ανισορροπίες ή λάθη (κάτι που αποκλείω ως ενδεχόμενο) τότε θα χανόταν η προοπτική για μια επιτυχημένη χρονιά.

Ρε φίλε, τι κάθεσαι και μου λες;
Απ' τη μιά παραδέχεσαι πως η πορεία ήταν θετικότατη, δεν την αποδίδεις όμως σε κάποιον ή σε κάποιους, όπως αποδίδεις τις ήττες και τις κακές εμφανίσεις.
Η αποψινή κακή εμφάνιση γιατί σου φαίνεται περίεργη; Ήταν το αναμενόμενο αποτέλεσμα για μια ομάδα που πέρασε την διαβολοβδομάδα με φοβερές ελλείψεις και σημείωσε δύο νίκες παίζοντας στο 120%.
Αυτό φταίει για τη σημερινή ήττα και την όποια κακή εμφάνιση. Δεν χρειάζονται περισπούδαστες αναλύσεις για να βρούμε προπονητικά λάθη ή για την ηλικία του Σπανούλη ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.
Έχεις την εντύπωση πως οι παίκτες είναι ρομπότ;
Σε διαβεβαιώνω ότι ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΜΑΔΑ στην ευρωλίγκα δεν θα είχε καλύτερη πορεία από τον Ολυμπιακό με όλη την φροντλάιν της αποδεκατισμένη.
Κι εσύ ψάχνεις να βρεις τα λάθη που γίνανε....
Πες μια καλή κουβέντα για την προσπάθεια των παικτών και του προπονητή να καλύψουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα κενά του Πρίντεζη και του Μιλουτίνοφ. Καταλαβαίνεις για τι κενά μιλάμε; Και να σου λείπει κι ο Αγραβάνης. Για τον Τιλί δεν το συζητάμε καν. Κι ο Σπανούλης να έρχεται από μεγάλη αποχή και να μην έχει πιάσει ακόμα αυτό που μπορεί να δώσει.
Πες λοιπόν ένα μπράβο για τις επιτυχίες, στεναχωρήσου για την ήττα, αλλά κτύπα τους παίκτες στον ώμο και πες τους "δεν πειράζει, φτάνει που το παλέψατε εκτός έδρας κόντρα σε μια ομάδα που πολλοί την θεωρούν την πιό φορμαρισμένη, κι εσείς την κρατήσατε τόσο χαμηλά και το χάσατε στις λεπτομέρειες".
Athanasios_Olympiacos
Περήφανος για την ομάδα, την ηλικία του Σπανούλη, το άθλιο κοουτσαρισμα του Σφαιρο, το απαράδεκτο ιατρικό Τιμ κτλ κτλ.

Εγω θα πω ότι είναι μια χρήσιμη ήττα η οποία θα συνεχίσει να χτίζει το πνεύμα της refuse to lose ομάδας που έχουμε. Χρόνος για ξεκούραση υπάρχει. Καλά Χριστούγεννα σε όλους. Αφήστε τη μεμψιμοιρία και χαρείτε αυτό το σύνολο γιατί σε λίγα χρόνια θα κλαίμε όλοι μαζί κοιτώντας προς τα πίσω.

Υγ. Jamel είσαι Λατρεία....
Coach Periklis
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 29 2017, 01:59 ) *
Περήφανος για την ομάδα, την ηλικία του Σπανούλη, το άθλιο κοουτσαρισμα του Σφαιρο, το απαράδεκτο ιατρικό Τιμ κτλ κτλ.


μα γιατί ;;; Αφού όταν βρέχει ....βγαίνουν σαλιγκάρια

την άλλη βδομάδα θα είναι ο βασιλιάς πάλι ο Σπάνουλης, η ομάδα θα βγάζει υγεία και οικογενειακό κλίμα κλπ

Ντάξει, ο Σφαιρό θα είναι πάντα παντελώς ανάξιος για τη θέση . Αυτό δεν αλλάζει

Σίγουρα χάσαμε με μεγάλη "βοήθεια" Σπανούλη αλλά η ομάδα προσπάθησε όσο μπορούσε . Σίγουρα ήταν μια καλή ευκαιρία γιατί η Ζαλγκίρις έτυχε σε κακό βράδυ . Αλλά πολύ απαξίωση για τον σπουδαιότερο μπασκετομπολίστα σε προσφορά & ποιότητα που φόρεσε την ερυθρόλευκή

Τεσπα καλή χρονιά να έχουμε παιδιά
Conan1982
QUOTE (Coach Periklis @ Dec 29 2017, 02:14 ) *
Σίγουρα ήταν μια καλή ευκαιρία γιατί η Ζαλγκίρις έτυχε σε κακό βράδυ .

ακό
Επειδή ακούγεται θα διαφωνήσω, σε κανένα κακό βράδυ δεν έτυχε η Ζαλγκίρις. Ο Ολυμπιακός την πίεσε στο κατάμεστο στάδιο της έριξε τον ρυθμό όσο μπορούσε και τις περιόρισε στο πρώτο ημίχρονο τα ελεύθερα σουτ, την έκανε να φανεί ότι δεν παίζει καλά. Ωστόσο και τα συστήματα της έβγαζαν ελεύθερους παίκτες και σούταρε με κοντά στο 50% ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα, ο αριθμός των οποίων κυμάνθηκε κοντά στον μ.ο τριπόντων που εκτελεί ανά αγώνα και πολλά κλεψίματα.
Αυτός που βρέθηκε σε κακό βράδυ, αναμενόμενα μάλλον ήταν ο Ολυμπιακός. Το ειρωνικό του πράγματος ήταν ότι ενώ έχουμε ελλείψεις στους ψηλούς αυτές τις καλύπτουμε ικανοποιητικά, ελέγχουμε τα ριμπάουντ, προσπαθούμε αλλά δυστυχώς κανένας από τους 3 γκαρντ μας δεν ήταν σε καλή μέρα.
Το είπε και ο Rankin ότι ήταν ένα παιχνίδι με μια υποψήφια για την τετράδα ομάδα, συμφωνώ μαζί του και από αυτήν την άποψη δεν θεωρώ την ήττα αδιάφορη. Ωστόσο την θεωρώ αναμενόμενη, η ομάδα έπαιξε στο κόκκινο την προηγούμενη εβδομάδα, συνεχίζει με ελλείψεις, δεν μπορεί αυτό να το κάνει για πάντα.

Επίσης έχω την πεποίθηση ότι αν το παιχνίδι ήταν ζωής ή θανάτου, από αυτά που ειδικευόμαστε η Ζαλγκίρις δεν θα είχε τύχη απέναντί μας ακόμα και έτσι.
basket72
Περισσότερο από αναμενόμενη ήττα θα την χαρακτήριζα ως λογική τη χθεσινή τόσο γιατί η φετινή Ζαλγκίρις είναι ομάδα 4αδας-8αδας (τουλάχιστον μέχρι τώρα) όσο και για τη συσσωρευμένη κούραση των παικτών του Ολυμπιακού που παίζουν στα κόκκινα τις τελευταίες αγωνιστικές ελλείψει των 2 βασικών μας ψηλών και μερικών ακόμα παράπλευρων rolleyes.gif (και συνηθισμένων για τον Ολυμπιακό) απουσιών.

ΘΑ συμφωνήσω ότι το κακό βράδυ της Ζαλγκίρις οφείλεται στην άμυνα του Ολυμπιακού που τα συνηθίζει κάτι τέτοια.
Τέλος θα υπογραμμίσω κι εγώ κάποια θεματάκια που έχουν να κάνουν με το μονοδιάστατο παιχνίδι μας μπροστά και με την άμυνα του Σπανούλη (την ποιά;; smiley.gif ) ίδιως σε κρίσιμα σημεία.

Το τελευταίο δεν αναιρεί την καταλυτική σφραγίδα των Σπανούλη -Σφαιρόπουλου στην αγωνιστική ταυτότητα του Ολυμπιακού και το χτίσιμο μιας νοοτροπίας που αρνείται να χάσει και που μας χαρακτηρίζει τα τελευταία χρόνια όσο καμιά όμαδα στην Ευρώπη.
Δεν σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να το τονίζουμε ούτε ότι δεν ξέρουμε ποιοι είναι βασικοί υπεύθυνοι των επιτυχιών της ομάδας. Χρήζουν βελτίωσης κάποια ζητήματα , πως να το κάνουμε. bball.gif


Υ.Γ Σχετικά με τον Σάρας βλέπω μια υπερβολή τόσο από "φανατικούς" Ολυμπιακούς όσο και από "φανατικούς" Παναθηναικούς από την άλλη. Προφανώς και δείχνει σημάδια ότι η προπονητική του καριέρα μπορεί να είναι αντάξια της καριέρας του ως παίκτη (κάτι σπανιότατο αν αναλογιστεί κανείς το μεγαλείο του ως παίκτη) κι άλλο τόσο προφανές είναι ότι αρέσκεται σε θεατρινισμούς και ότι είναι λίαν (που λέγανε και στα σχολεία once upon a time... ) κακομαθημένος τόσο ως παίκτης όσο και ως προπονητής.
thanath
QUOTE (Kostas Netrino @ Dec 29 2017, 02:11 ) *
Θα τον δούμε και τον Σάρας αν πάει σε καμία Μπαρτσελόνα. Πάντως πέρσι δεν το δοκίμασε. Στα μεγάλα καράβια φαίνεται τι καπετάνιος είσαι γιατί έχεις να αντιμετωπίσεις ανοιχτούς ωκεανούς και μεγάλα κύματα. Στο ασφαλές περιβάλλον της, κάνω ότι καλύτερο μπορώ, Ζαλγκιρις, στην χώρα του κιόλας σορυ αλλά δεν μου αποδεικνύει τίποτα η φετινή του πορεία. Στα play off αν περάσει με όποιον και να πέσει θα σκουπιστει λογικά.

ΥΓ. Όσο για συμπεριφορά στον πάγκο και τις δηλώσεις του αποδεικνύεται μικρός σαν επαγγελματίας του μπάσκετ.


Στην Μπαρτσελόνα δεν πήγε γιατί κάτι υπήρχε κάποιο διαδικαστικό πρόβλημα με την ACB και όχι γιατί δεν ήθελε... Εϊχε σχεδόν υπογράψει..

Δεν μπορώ να καταλάβω πως χαρακτιρίζεται κακός προπονητής, όταν κιόλας στα πρώτα του χρόνια δείχνει δουλειά. Μιλάμε όλοι για τα θαύματα του ΟΣΦΠ και το μικρό μπάτζετ, αλλά η Ζαλγκίρις κάνει φέτος πράγματα πολύ εκπληκτικά με ακόμα μικρότερο μπάτζετ.

Ακόμα και χθες, που παρά τις απουσίες ο ΟΣΦΠ έχει πολύ καλή ομάδα και είναι φαβορί για F4, έπαιξε όπως έπρεπε και πήρε το παιχνίδι και κλείνει τον γύρο με πλεονέκτημα έδρας.

Για τις συμπεριφορές και τις δηλώσεις ο καθένας τα βλέπει με τα δικά του γυαλιά (δεν βγάζω τον εαυτό μου από την εξίσωση)
basket72
[quote name='thanath' date='Dec 29 2017, 11:42 ' post='868437']
Στην Μπαρτσελόνα δεν πήγε γιατί κάτι υπήρχε κάποιο διαδικαστικό πρόβλημα με την ACB και όχι γιατί δεν ήθελε... Εϊχε σχεδόν υπογράψει..

Δεν μπορώ να καταλάβω πως χαρακτιρίζεται κακός προπονητής, όταν κιόλας στα πρώτα του χρόνια δείχνει δουλειά. Μιλάμε όλοι για τα θαύματα του ΟΣΦΠ και το μικρό μπάτζετ, αλλά η Ζαλγκίρις κάνει φέτος πράγματα πολύ εκπληκτικά με ακόμα μικρότερο μπάτζετ.

Ακόμα και χθες, που παρά τις απουσίες ο ΟΣΦΠ έχει πολύ καλή ομάδα και είναι φαβορί για F4, έπαιξε όπως έπρεπε και πήρε το παιχνίδι και κλείνει τον γύρο με πλεονέκτημα έδρας.

Για τις συμπεριφορές και τις δηλώσεις ο καθένας τα βλέπει με τα δικά του γυαλιά (δεν βγάζω τον εαυτό μου από την εξίσωση)
[/quote

Φίλε Thanath κατ΄αρχάς σε τιμά που δεν βγάζεις τον ευατό απέξω- απλώς θα συμπληρώσω ότι είναι κάποια πράγματα σχεδόν αυταπόδεικτα. Τόσο η απαράμιλλη μπασκετοσύνη του παίκτη και προπονητή Σάρας όσο και τα καμώματά του στα παρκέ και τώρα στους πάγκους. Κι εγώ Ολυμπιακός είμαι και φαν του Μπαρτζώκα ως άνθρωπο κι ως προπονητή αλλά τα καμώματά του σε όποιον πάγκο κι αν καθήσει προκαλούν ως και θυμηδία. Καμία σχέση ας πούμε με τον αξιοπρεπέστατο Τσάβι. Καλή μας χρονιά !!
Kostas Netrino
QUOTE (thanath @ Dec 29 2017, 11:42 ) *
Στην Μπαρτσελόνα δεν πήγε γιατί κάτι υπήρχε κάποιο διαδικαστικό πρόβλημα με την ACB και όχι γιατί δεν ήθελε... Εϊχε σχεδόν υπογράψει..

Δεν μπορώ να καταλάβω πως χαρακτιρίζεται κακός προπονητής, όταν κιόλας στα πρώτα του χρόνια δείχνει δουλειά. Μιλάμε όλοι για τα θαύματα του ΟΣΦΠ και το μικρό μπάτζετ, αλλά η Ζαλγκίρις κάνει φέτος πράγματα πολύ εκπληκτικά με ακόμα μικρότερο μπάτζετ.

Ακόμα και χθες, που παρά τις απουσίες ο ΟΣΦΠ έχει πολύ καλή ομάδα και είναι φαβορί για F4, έπαιξε όπως έπρεπε και πήρε το παιχνίδι και κλείνει τον γύρο με πλεονέκτημα έδρας.

Για τις συμπεριφορές και τις δηλώσεις ο καθένας τα βλέπει με τα δικά του γυαλιά (δεν βγάζω τον εαυτό μου από την εξίσωση)


Να σου ξεκαθαρίσω καταρχάς ότι δεν τον αποκάλεσα εγώ τουλάχιστον, κακό προπονητή. Θεωρώ πως έχει δώσει ταυτότητα μπασκετική σε μία ομάδα το οποίο το θεωρώ ανέκαθεν καλό στοιχείο ενός προπονητή. Δηλαδή να δημιουργεί ομάδες με αρχή μέση και τέλος που να είναι εμφανές στους φιλάθλους τι μπάσκετ παίζουν. Αυτό ο Σάρας το κάνει και του το πιστωνω ως θετικό. Από την άλλη έχει χειρότερη συμπεριφορά από Μπαρτζώκα, Ομπράντοβιτς, Ιωαννίδη προς τους διαιτητές, και την χειρότερη που έχω συναντήσει (στο μπάσκετ) προς τους συναδέλφους του αντιπάλους προπονητές.

Σε ότι με αφορά δεν βλέπω με οπαδικα γυαλιά τις υπόλοιπες ομάδες εκτός Ολυμπιακού και ΠΑΟ. Για παράδειγμα μου αρέσει ο προπονητης Ιτουδης πολύ πριν πάρει Ευρωπαϊκό με την ΤΣΣΚΑ και θεωρούσα ότι μας κάνατε δώρο όταν τον αφήσατε να φύγει στην μετά Ζέλικο εποχή.

Όσο για τον Σάρας θα κριθεί όταν βρεθεί στο τιμόνι ομάδας με πίεση που κάνει πρωταθλητισμό, όπως για παράδειγμα ο Πασκουάλ.
T.W.Is.M.
QUOTE(lefpan @ Dec 28 2017, 22:31 ) *
Θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά:
Ποιός έχει την κύρια ευθύνη που έχουμε σκορ 11-4 (καλύτερο κι από πέρυσι που πήραμε το πλεονέκτημα), με τόσες απουσίες και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΞΕΙ ΠΟΤΕ ΠΛΗΡΕΙΣ, και που είμαστε στις δύο πρώτες θέσεις;


Κατα τη γνωμη μου ολη η ομαδα εχει μεριδιο σε αυτο το επιτευγμα. Λιγο παραπανω απο τους αλλους εχουν οι δυο που ανεφερα χτες: Σφαιροπουλος και Σπανουλης!
Αυτο δε σημαινει οτι δε θα πω κακη κουβεντα οταν θεωρησω οτι κανουν λαθη, ουτε οτι με την οποια κριτικη ζηταω το κεφαλι του Σφαιροπουλου και τη συνταξιοδοτηση του Σπανουλη. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την επιδοση της ομαδας ως τωρα, ισα ισα που χτες δεν περιμενα να κερδισουμε με τοσες απουσιες(που οσο περναει ο καιρος επηρεαζουν και παραπανω, αρα επηρεασαν περισσοτερο απ οτι πχ με την ΤΣΣΚΑ). Αν κατι δε γινει καλα, πιστευεις οτι δεν πρεπει να το λεμε; Δεν πιστευω οσα εγραψα χτες να σου εμοιαζε σαν αδικαιολογητη γκρινια.
Με ανησυχει επισης ο Ρομπερτς και η πτωση του απο την επιστροφη του Σπανουλη και μετα, αλλα εχω την ελπιδα οτι θα ξαναβρει το ρυθμο του, οπως εκανε και στην αρχη.
Μετανοειτε!
qspock
Μετα απο μια οχι εκτος προγραμματος ηττα απο μια συνδιεκδηκητρια ομαδα για την τετραδα, οι δικες μου παρατηρησεις:

1) Για αλλη μια φορα, οι αδυναμιες της ομαδας ηταν στην περιφερειακη αμυνα και τις αλλαγες, οταν ηταν ο Σπανουλης μεσα. Πλεον η αμυνα που ηταν παντα εκει δεν υπαρχει πια οσο παιζει ο Μπιλις μεσα.

2) Σε αντιθεση με τις προηγουμενες φορες, η ομαδα εχει αρχισει να ρολαρει με τον Σπανουλη, ομως, συνεχιζει να υπαρχει διχασμος αφου ουσιαστικα μιλαμε για 2 ομαδες: Την περσυνη με Σπανουλη μεσα, και την φετινη πριν Σπανουλη. Η φετινη πριν Σπανουλη ειναι η καλυτερη, αφου με αυτη την πενταδα ανατραπηκε η διαφορα και περασε μπροστα ο Ολυμπιακος.
Παντως ηταν ευχαριστο το οτι χρησιμοποιηθηκε επιτελους αρκετα το σχημα προ Σπανουλη που ειχε εγκαταληφθει σχεδον τελειως. Ισως συνεβαλλε και η απουσια Μαντζαρη σε αυτο.

3) Ωστοσο, με την πρωτη στραβη, το χωρις Σπανουλη σχημα εγκαταλειπεται αμεσως αφου ο Σφαιροπουλος διχνει πιεσμενος να χρησιμοποιησει τον Σπανουλη. Η αληθεια ειναι πως χρειαζοταν χειρα βοηθηας η ομαδα, ομως, και δεν πηρε στην επιθεση αυτα που θα περιμενε, και εχασε στην αμυνα.

4) Ο Γιασικεβιτσιους, εδειξε οτι εχει μπασκετικη ευφυια: Σε ενα ματς οπου η διαιτησια δεν σφυριζε δα και εδρα, καταφερε να το γυρισει με την επιμονη του να χτυπαει στις αδυναμιες του αντιπαλου: Αρχικα στον Μπογρη, και καθολη τη διαρκεια στο Σπανουλη αφου πλεον ειναι ο αδυναμος κρικος της αμυνας του Ολυμπιακου. Κατι που πλεον ξερουν και οι πετρες.

5) Ηταν τοσο κακη η αμυνα με Σπανουλη, οπου ακομα και οι περιστροφες καταστρατηγουνται με την πρωτη πασα, αφου ο Σπανουλης εθεαθη να στελνει συμπαιχτη του στον παιχτη που εχασε και να γινεται ενα μπαχαλο... Ειτε σκοραρε ο προσωπικος αντιπαλος του Σπανουλη, ειτε επαιζε απλα ενα δυο με καποιον και στις αλλαγες χανονταν οι του Ολυμπιακου. Ετσι σκοραρε ο Μιλακνις, ο Παγκος αλλα και ο Γιανκουνας. Απιστευτη η επιμονη Σαρας στο να χτυπαει αλυπητα την μερια του Σπανουλη! Του βγηκε αν μη τι αλλο...

6) Η αληθεια ειναι πως επιθετικα προσφερει πραγματα ο Κιλ Μπιλ. Και με πασες και με σουτ. Κι ενδεχομενως να προσφερει ακομα περισσοτερα οσο βρισκει τον εαυτο του. Ομως, η ομαδα ρολαρει καλυτερα οπως εχει μαθει ως τωρα, και πρεπει ο Σφαιροπουλος να βρει την καταλληλη χημεια και τους σωστους χρονους. Πιστευω θα τα καταφερει, ωστοσο δεν ειναι ευκολο, αφου εχει να διαχειριστει εναν μεγαλο παιχτη και τα λεπτα και τροπο συμμετοχης του.

Παρα τα παραπανω, ειμαι αισιοδοξος...

ΥΓ: Σημερα ο Μπογρης ηταν μια παραφωνια (ξανα). Ομως απο ενα σημειο και μετα, του εκατσε απιστευτα καλα ο Καβαλιαουσκας, ο οποιος ηταν πληγη ως τοτε, και του πηρε την ταυτοτητα στην αμυνα!

ΥΓ2: Σωστα αναφερθηκε παραπανω πως ο Παπαπετρου πηρε πολλες πρωτοβουλιες επιθετικα, που ισως να ειχαν καλυτερη καταληξη αν τις επαιρνε αυτες ο Τομπσον. Αλλωστε, ειναι σαφως περισσοτερες οι πιθανοτητες να μπει η μπαλα στο καλαθι οταν σουταρει αυτος... Γενικα πρεπει να παρουν σουτ και ο Τομπσον και ο Ρομπερτς. Τα χρειαζονται και τους χρειαζεται η ομαδα.

ΥΓ3: Στο τελος ο Σφαιροπουλος προτιμησε σχημα με σεντερ τον Παπαπετρου για να καλυψει καλυτερα το τριποντο που ηταν η αδυναμια μεχρι τοτε. Ομως, η κινηση δεν βγηκε, αφου αποντος σεντερ, εκαναν παρτυ με τα επιθετικα και φολοου οι αντιπαλοι. Και καπου εκει κριθηκε το ματς. Ηταν επιλογη του Σφαιροπουλου που δεν θα χρειαζοταν να παρει, αν ειχε μια πενταδα Ρομπερτς, Στρελνιεκς, Παπανικολαου, Παπαπετρου και Μακλιν. Ομως, θα απουσιαζε ο Σπανουλης ετσι...39.gif
yorgos
Nα αμολήσω κι εγώ τις απόψεις μου:

Σφαιρό: Σήμερα έχασε τη μάχη του πάγκου, αλλά οι φίλοι του Ολυμπιακού που τον επικρίνουν είναι πάρα πολύ αχάριστοι. Παίζει με μισή ομάδα, έχει τη δική του σφραγίδα εδώ και χρόνια πια ο τρόπος παιχνιδιού και συστηματικά κάνει τους αντιπάλους να φαίνονται χειρότεροι, το δε κλίμα και η πειθαρχία στον Ολυμπιακό είναι εξαιρετικά. Δεν του έχει βγει ο Ρόμπερτς μέχρι στιγμής και συνεχίζει να πληρώνει τους τραυματισμούς για τους οποίους δεν είμαι ούτε μεσα στην ομάδα ούτε επιστήμων για να ξέρω ποιος ευθύνεται.

Σάρας: Μου είναι μάλλον αντιπαθής ως άνθρωπος, λόγω των υστερικών αντιδράσεών του. Από εκεί και πέρα ως κόουτς (γιατί ως παίκτης έχει κριθεί, τέλος) είναι εξαιρετικός. Το ότι "θα ξεφουσκώσει"η Ζαλγκίρις είναι αστείο επιχείρημα. Αν μπω εγώ να παίξω με τον Τάισον, του έχω πάρει δυο γύρους και στέκομαι αξιοπρεπώς στους επόμενους 3, θα με επικρίνει κανείς που "ξεφούσκωσα" αν με βγάλει νοκ άουτ; Όχι βέβαια, στην ιστορία θα μείνω ως ο άνθρωπος που έβαλε δύσκολα στον Τάισον. Ε, η Ζαλγκίρις (και) φέτος ξεκίνησε με προϋπολογισμό νεροπίστολο απέναντι σε μυδράλια κι έχει κουφάνει τη μισή Ευρώπη. Μηδέν νίκες να κάνει στο δεύτερο γύρο, η χρονιά είναι πέρα από επιτυχημένη, αγγίζει την ονείρωξη. Εξαιρετικό μοίρασμα ρόλων, χτύπημα στις αδυναμίες των αντιπάλων, πολλή πειθαρχία και με μετρημένη ελευθερία βασισμένη στα ατομικά χαρακτηριστικά, καταπληκτικό recruiting με ψίχουλα, όλα με τη σφραγίδα του αντιπαθούς προπονητή της. Γεια σαν του μάγκα. Κι ο Ζοτς αντιπαθής μου είναι σαν άνθρωπος, αλλά δεν τον θέλω για γαμπρό της αδερφής μου. Συμπαθής άνθρωπος είναι ο περιπτεράς μου, από μπάσκετ δε σκαμπάζει. Σήμερα ο Σάρας κέρδισε ξεκάθαρα στη μάχη των πάγκων, τι συζητάμε και δεν το λέω μόνο λόγω αποτελέσματος.

Ρόμπερτς: ΟΚ, δεν κόστισε λίγα αλλά ο Θίοντορ θα ήταν ταμάμ. Πήρε πάντως παραπάνω από το Ρόμπερτς για να λέμε του στραβού το δίκιο. Είμαστε πάντως Γενάρη μήνα και δεν έχει ικανοποιήσει (σε αντίθεση με το Στρέλνιεκς που είναι ό,τι περίμενα: εξαιρετικός). Ούτε ο Τόμπσον δείχνει αυτά που ξέρουμε ότι μπορεί να κάνει, αλλά δε με ανησυχεί. Ο Ρόμπερτς αλλαγή δε γίνεται βέβαια, αλλά αν δεν ανέβει θα είναι τεράστια τροχοπέδη.

Γενική πορεία Ολυμπιακού: ΚΑι απουσίες να μην είχε, πολύ καλή θα ήταν. Με δεδομένες τις απουσίες, είναι εξαιρετική.

Μπόγρης: Τα δείγματα γραφής του στην Ισπανία δεν είναι για
akratacity
QUOTE (yorgos @ Jan 2 2018, 19:22 ) *
Ρόμπερτς: ΟΚ, δεν κόστισε λίγα αλλά ο Θίοντορ θα ήταν ταμάμ. Πήρε πάντως παραπάνω από το Ρόμπερτς για να λέμε του στραβού το δίκιο. Είμαστε πάντως Γενάρη μήνα και δεν έχει ικανοποιήσει (σε αντίθεση με το Στρέλνιεκς που είναι ό,τι περίμενα: εξαιρετικός). Ούτε ο Τόμπσον δείχνει αυτά που ξέρουμε ότι μπορεί να κάνει, αλλά δε με ανησυχεί. Ο Ρόμπερτς αλλαγή δε γίνεται βέβαια, αλλά αν δεν ανέβει θα είναι τεράστια τροχοπέδη.

Γενική πορεία Ολυμπιακού: ΚΑι απουσίες να μην είχε, πολύ καλή θα ήταν. Με δεδομένες τις απουσίες, είναι εξαιρετική.

Μπόγρης: Τα δείγματα γραφής του στην Ισπανία δεν είναι για

Θεωρητικα ο Θιοντορ θα ηταν καλυτερη λυση για εμας επειδη θα ειχαμε εναν ακομα παιχτη εκτος του Σπανουλη που θα ειχε την ικανοτητα να δυεισδυση εως το καλαθι, δημιουργωντας ανισορροπια στις αντιπαλες αμυνες. Ο Θιοντορ εκτος απο πιο ακριβος εχει και ενα ακομα μειονεκτημα κατα την αποψη μου. Οταν εκλεισε στην Αρμανι ειχε δηλωσει οτι θελει να αποδειξει οτι ειναι το κορυφαιο γκαρντ στην Ευρωλιγκα. Μαλλον αυτη η δηλωση δειχνει και το χαρακτηρα του συγκεκριμενου (σημειοτεον ειναι ρουκι στην διοργανωση) τον οποιο μολις τη βδομαδα που μας περασε, τον εκραξε ο Πιανιτζιανι για τον τροπο που αγωνιζεται. Μαλλον θα δυσκολευοταν να αποδεχθει το ρολο του στον Ολυμπιακο του Σπανουλη.

Επισης και για τον Τομπσον διαφωνω και εξηγω: τον ηξεραν ελαχιστοι πριν ερθει στον Ολυμπιακο και πιστευω οτι καλλιεργηθηκαν λαθος εντυπωσεις για τον παιχτη. Ναι, ειναι ενας καλος σουτερ (δεν το εχει δειξει) αλλα οταν αποκτηθηκε το καλοκαιρι ολοι εγραφαν λιγο πολυ για ενα επιθετικο υπεροπλο. Ο Τομπσον αγωνιζοταν τοσα χρονια στο ΝΒΑ με συγκεκριμενο 3&D ρολο. Δηλαδη επαιζε καλη αμυνα και επαιρνε τα ελευθερα μακρινα σουτ με αρκετα καλα ποσοστα ειναι η αληθεια. Απο αυτο τον ρολο ειναι πολυ δυσκολο ενας παιχτης να αλλαξει ενα τσιπακι (ειδικα ο Τομπσον που σαν χαρακτηρας δεν ειναι ο κλασικος εγωιστης-ατομιστης αμερικανος) και να μεταμορφωθει σε εναν σταθερο επιθετικο πολο μιας κορυφαιας ομαδας της Ευρωλιγκα. Σιγουρα η ομαδα μπορει να τον ενταξει πιο καλα στο πλανο της και να παρει περισσοτερα απο αυτον αλλα μην περιμενετε πχ να εχει το impact του Ριβερς στον Παναθηναικο. Θα παραμεινει ως το τελος ενας ρολιστας πολυτελειας.
yorgos
QUOTE
Οταν εκλεισε στην Αρμανι ειχε δηλωσει οτι θελει να αποδειξει οτι ειναι το κορυφαιο γκαρντ στην Ευρωλιγκα. Μαλλον αυτη η δηλωση δειχνει και το χαρακτηρα του συγκεκριμενου (σημειοτεον ειναι ρουκι στην διοργανωση) τον οποιο μολις τη βδομαδα που μας περασε, τον εκραξε ο Πιανιτζιανι για τον τροπο που αγωνιζεται. Μαλλον θα δυσκολευοταν να αποδεχθει το ρολο του στον Ολυμπιακο του Σπανουλη.


Επειδή το θυμάμαι το τιτίβισμα, είχε πει ότι θέλει να αναδειχθεί στον καλύτερο PG, με το καλύτερο σύνολο ασίστ και κλεψιμάτων. Το οποίο είναι εντελώς άλλο πράγμα.

Θεωρητική βέβαια η εικονική μεταγραφή που του έκανα στον Ολυμπιακό, διότι έτσι κι αλλιώς στοίχισε αρκετά περισσότερα από το Ρόμπερτς, εξαργυρώνοντας ευρωπαϊκή εμπειρία και εξαιρετική περσινή χρονιά.
QUOTE
Ναι, ειναι ενας καλος σουτερ (δεν το εχει δειξει) αλλα οταν αποκτηθηκε το καλοκαιρι ολοι εγραφαν λιγο πολυ για ενα επιθετικο υπεροπλο. Ο Τομπσον αγωνιζοταν τοσα χρονια στο ΝΒΑ με συγκεκριμενο 3&D ρολο. Δηλαδη επαιζε καλη αμυνα και επαιρνε τα ελευθερα μακρινα σουτ με αρκετα καλα ποσοστα ειναι η αληθεια. Απο αυτο τον ρολο ειναι πολυ δυσκολο ενας παιχτης να αλλαξει ενα τσιπακι (ειδικα ο Τομπσον που σαν χαρακτηρας δεν ειναι ο κλασικος εγωιστης-ατομιστης αμερικανος) και να μεταμορφωθει σε εναν σταθερο επιθετικο πολο μιας κορυφαιας ομαδας της Ευρωλιγκα. Σιγουρα η ομαδα μπορει να τον ενταξει πιο καλα στο πλανο της και να παρει περισσοτερα απο αυτον αλλα μην περιμενετε πχ να εχει το impact του Ριβερς στον Παναθηναικο. Θα παραμεινει ως το τελος ενας ρολιστας πολυτελειας.

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι το μπολνταρισμένο. Δεν περίμενε κανείς να είναι κανένα υπερόπλο, αλλά περιμέναμε όλοι να τα στάζει, ώστε να υπάρχει spacing και εσωτερικό παιχνίδι με Πρίντεζη και Μιλού. Ε δεν τα βάζει, κι από κει ξεκινάει το πρόβλημα. Αλλά δεν νομίζω ότι περίμενε κανείς να κάνει πολύ περισσότερα επιθετικά. Πιο πολύ ως αναβάθμιση του Λότζο τον περίμεναν: να σουτάρει με 43-45%, πιο υγιής, με σαφώς μεγαλύτερη συνεισφορά στην άμυνα κι ας μην είχε την πάσα ή το transition του Λότζο. Τελικά άλλα περιμέναμε, άλλα έδειξε.


akratacity
QUOTE (yorgos @ Jan 2 2018, 21:26 ) *
Επειδή το θυμάμαι το τιτίβισμα, είχε πει ότι θέλει να αναδειχθεί στον καλύτερο PG, με το καλύτερο σύνολο ασίστ και κλεψιμάτων. Το οποίο είναι εντελώς άλλο πράγμα.

Θεωρητική βέβαια η εικονική μεταγραφή που του έκανα στον Ολυμπιακό, διότι έτσι κι αλλιώς στοίχισε αρκετά περισσότερα από το Ρόμπερτς, εξαργυρώνοντας ευρωπαϊκή εμπειρία και εξαιρετική περσινή χρονιά.

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι το μπολνταρισμένο. Δεν περίμενε κανείς να είναι κανένα υπερόπλο, αλλά περιμέναμε όλοι να τα στάζει, ώστε να υπάρχει spacing και εσωτερικό παιχνίδι με Πρίντεζη και Μιλού. Ε δεν τα βάζει, κι από κει ξεκινάει το πρόβλημα. Αλλά δεν νομίζω ότι περίμενε κανείς να κάνει πολύ περισσότερα επιθετικά. Πιο πολύ ως αναβάθμιση του Λότζο τον περίμεναν: να σουτάρει με 43-45%, πιο υγιής, με σαφώς μεγαλύτερη συνεισφορά στην άμυνα κι ας μην είχε την πάσα ή το transition του Λότζο. Τελικά άλλα περιμέναμε, άλλα έδειξε.

Οντως αν ειχε πει αυτο αλλαζει το θεμα αλλα θεωρω οτι ετσι και αλλιως ειναι υπερβολικα εγωιστης για να μπει σε "Σφαιροπουλικα" καλουπια και αυτο φαινεται απο τον τροπο παιχνιδιου του. Πολυ ποιοτικος παιχτης αλλα δεν πιστευω οτι θα ταιριαζε σε εμας.
Μα αφου περιμεναν μια αναβαθμιση του Λοτζεσκι στην ουσια πιστευαν οτι παιρνουμε ενα αν οχι υπεροπλο (οπως το χαρακτηρισα χαριν εμφασης) αλλα τον τριτο πολο σκοραρισματος της ομαδας μας μετα απο Πριντεζη-Σπανουλη. Γτ ο Λοτζεσκι αυτο ηταν στον Ολυμπιακο. Ο πιο ποιοτικος επιθετικα παιχτης μετα απο τους δυο ηγετες μας. Νομιζω οτι ο Τομπσον απεχει παρα πολυ απο το να κανει οσα ο Λοτζο σε εμας. Ειναι καλυτερος σε καποιους τομεις (αμυνα, ριμπαουντ ισως και ντραιβ) αλλα τα shooting skills (οπως λεμε και στο χωριο μου) του Λοτζο δεν τα εχει ειναι φανερο.
yorgos
QUOTE(akratacity @ Jan 2 2018, 22:30 ) *
Οντως αν ειχε πει αυτο αλλαζει το θεμα αλλα θεωρω οτι ετσι και αλλιως ειναι υπερβολικα εγωιστης για να μπει σε "Σφαιροπουλικα" καλουπια και αυτο φαινεται απο τον τροπο παιχνιδιου του. Πολυ ποιοτικος παιχτης αλλα δεν πιστευω οτι θα ταιριαζε σε εμας.
Μα αφου περιμεναν μια αναβαθμιση του Λοτζεσκι στην ουσια πιστευαν οτι παιρνουμε ενα αν οχι υπεροπλο (οπως το χαρακτηρισα χαριν εμφασης) αλλα τον τριτο πολο σκοραρισματος της ομαδας μας μετα απο Πριντεζη-Σπανουλη. Γτ ο Λοτζεσκι αυτο ηταν στον Ολυμπιακο. Ο πιο ποιοτικος επιθετικα παιχτης μετα απο τους δυο ηγετες μας. Νομιζω οτι ο Τομπσον απεχει παρα πολυ απο το να κανει οσα ο Λοτζο σε εμας. Ειναι καλυτερος σε καποιους τομεις (αμυνα, ριμπαουντ ισως και ντραιβ) αλλα τα shooting skills (οπως λεμε και στο χωριο μου) του Λοτζο δεν τα εχει ειναι φανερο.

“Becoming the best point guard in EuroLeague is not about points scored but being always ready. Improve day by day. Individually I have my goals: becoming the best playmaker in EuroLeague, first in assists and steals. But all pass through the goals of my team. And from there it will come everything.”

https://www.talkbasket.net/26268-jordan-the...-the-euroleague
benchwarmer
Ο Χόλις δεν ξέρω αν ήρθε στο μυαλό κάποιων ως ο "σταρ ΝΒΑερ που θα αλλάξει επίπεδο την ομάδα", πρακτικά ήρθε όμως ως η φτηνότερη(!!!) μεταγραφή ξένου, ακόμα και από τον Τιλί ναι. Οπότε με τα στάνταρ αυτά αποδίδει μια χαρά. Φυσικά το προς το παρόν (μη) σουτ του είναι πρόβλημα, όμως κάνει κάποια πράγματα στο γήπεδο που δεν τα παίρνουμε από αλλού.
Η συνολική αποτίμηση πάντως όλων των μεταγραφών θα γίνει στο τέλος της χρονιάς και με το πώς θα αποδώσουν στα πραγματικά μεγάλα ματς. Για την ώρα κάποιοι ναι πάνε καλύτερα, κάποιοι χειρότερα, όμως προσωπικά δεν είμαι απογοητευμένος από κάποιον, όλοι λειτουργούν στα πλαίσια και στον μηχανισμό που θέτει η ομάδα και, όπως είπα, θα κριθούν πιο αυστηρά μετά τον Φλεβάρη-Μάρτη.
akratacity
QUOTE (benchwarmer @ Jan 2 2018, 22:47 ) *
Ο Χόλις δεν ξέρω αν ήρθε στο μυαλό κάποιων ως ο "σταρ ΝΒΑερ που θα αλλάξει επίπεδο την ομάδα", πρακτικά ήρθε όμως ως η φτηνότερη(!!!) μεταγραφή ξένου, ακόμα και από τον Τιλί ναι. Οπότε με τα στάνταρ αυτά αποδίδει μια χαρά. Φυσικά το προς το παρόν (μη) σουτ του είναι πρόβλημα, όμως κάνει κάποια πράγματα στο γήπεδο που δεν τα παίρνουμε από αλλού.
Η συνολική αποτίμηση πάντως όλων των μεταγραφών θα γίνει στο τέλος της χρονιάς και με το πώς θα αποδώσουν στα πραγματικά μεγάλα ματς. Για την ώρα κάποιοι ναι πάνε καλύτερα, κάποιοι χειρότερα, όμως προσωπικά δεν είμαι απογοητευμένος από κάποιον, όλοι λειτουργούν στα πλαίσια και στον μηχανισμό που θέτει η ομάδα και, όπως είπα, θα κριθούν πιο αυστηρά μετά τον Φλεβάρη-Μάρτη.

Πιστεύω έπαιξε μεγάλο ρόλο στο κύμα ενθουσιασμού που δημιουργήθηκε από την απόκτηση του Τόμπσον το γεγονός ότι περιμέναμε έναν παίχτη πολύ χαμηλότερου επιπέδου. Και τα ονόματα που είχαν ακουστεί πριν τον Τόμπσον δεν μας παρέπεμπαν σε παίχτη τέτοιου επιπέδου (με εμπειρία από ΝΒΑ) αλλά σε επιλογή τύπου Γουιλτζερ λιγο-πολυ. Η έκπληξη από την απόκτηση ενός αποδεδειγμένα καλού παίχτη δημιούργησε κάποιες προσδοκίες παραπάνω σε πολλούς. Και εγώ θεωρώ ότι ο Χολις έχει καλή παρουσία μέχρι στιγμής και είναι μια καλή κίνηση από πλευράς Σφαιροπουλου παρόλο που πιστεύω ότι δεν το εκμεταλλευομαστε στο έπακρο.
qspock
QUOTE(akratacity @ Jan 3 2018, 01:12 ) *
Πιστεύω έπαιξε μεγάλο ρόλο στο κύμα ενθουσιασμού που δημιουργήθηκε από την απόκτηση του Τόμπσον το γεγονός ότι περιμέναμε έναν παίχτη πολύ χαμηλότερου επιπέδου. Και τα ονόματα που είχαν ακουστεί πριν τον Τόμπσον δεν μας παρέπεμπαν σε παίχτη τέτοιου επιπέδου (με εμπειρία από ΝΒΑ) αλλά σε επιλογή τύπου Γουιλτζερ λιγο-πολυ. Η έκπληξη από την απόκτηση ενός αποδεδειγμένα καλού παίχτη δημιούργησε κάποιες προσδοκίες παραπάνω σε πολλούς. Και εγώ θεωρώ ότι ο Χολις έχει καλή παρουσία μέχρι στιγμής και είναι μια καλή κίνηση από πλευράς Σφαιροπουλου παρόλο που πιστεύω ότι δεν το εκμεταλλευομαστε στο έπακρο.


Ε ναι, οταν μειωνεται ο χρονος συμετοχης του και προτιμαται ο Παπαπετρου και ο Μαντζαρης για τα σουτ, ε υπαρχει προβλημα.

Ο Τομπσον ειναι πολυ καλος παιχτης. Η μη ευρωπαικες παραστασεις τον κανουν να υστερει καπως και αυτο θα διορθωθει με τον καιρο οταν θα παρει περισσοτερη αυτοπεποιθηση.
Μεχρι στιγμης, προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να χρησιμοποιειται ΠΟΛΥ περισσοτερο, και μαζι με Παπανικολαου.

Νομιζω ειναι ενας βασικος παραγοντας που η ομαδα ειχε το σερι που ειχε πριν Σπανουλη. Η επιστροφη Σπανουλη του στοιχισε (οπως και στον Ρομπερτς) ειδικα σε χρονο συμετοχης. Ευτυχως τελευταια ξαναμπαινει σιγα σιγα στην εξισωση, κι ελπιζω να μην ειναι απλα αποτελεσμα συγκυριων οπως η απουσια του Μαντζαρη... Καλυτερα να προτιμουνται σχηματα με τον Σπανουλη στο 1 για να χωραει ο Τομσον που στο 2 αποδιδει πολυ καλα. Παρα να βλεπουμε τον Μαντζαρη να σηκωνει κτηρια...

Ο Ολυμπιακος εχει αναγκη απο ενα ψηλο δυαρι με σουτ και διεισδυση, ακριβως αυτο που ειναι ο Τομπσον
john wick
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 28 2017, 18:55 ) *
Αδιάφορη ήττα από δική μας κακή επίδοση στην επίθεση.
Σε κάθε περίπτωση κλείνουμε το γύρο με θετικό πρόσημο.

Το αστείο του Σάρας θα ξεφουσκώσει στο δεύτερο γύρο μαζί με τα καραγκιοζιλικια που κάνει στο πάγκο. Αν ενοχλεί κάποιους ο χαρακτηρισμός τον ανασκευάζω σε θεατρινισμο





Ακομα περιμενουμε το ξεφουσκωμα της Ζαλγκιρις... rolleyes.gif
Προς το παρον κανει πλακα στην Φενερ κ παει ολοταχως για 5η θεση...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.