Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Olympiacos - Partizan Final 4 Semi-Final
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4
Air Kef
Can't wait.
spysta
QUOTE(Air Kef @ Apr 23 2010, 01:13 ) *
Can't wait.

42.gif 42.gif

angry_002.gif jedi.gif shot.gif guns.gif



banana.gif banana.gif
apkat
Ουτε εγω..Καθολου ομως..Σε 2 εβδομαδες τετοια ωρα θα κανω βολτα στο Παρισι και θα αναλυω το πως θα κερδισουμε την Παρτιζαν και την ΤΣΣΚΑ στον τελικο..Μαγεια...!!!!

spysta
QUOTE(apkat @ Apr 23 2010, 01:46 ) *
Ουτε εγω..Καθολου ομως..Σε 2 εβδομαδες τετοια ωρα θα κανω βολτα στο Παρισι και θα αναλυω το πως θα κερδισουμε την Παρτιζαν και την ΤΣΣΚΑ στον τελικο..Μαγεια...!!!!

στον πυργο του Αιφελ ρε συ .. θα κανουμε τον σχεδιασμο εκει .. και μετα αν αποτυχουμε (σκορδα) θα φουνταρουμε για συμβολικους λογους .. να εχει ποιητικο περιεχομενο η εκδρομη !!!! kill.gif

αλλιως αμα γουσταρεις καφριλιες .. θα σκασουμε στην Σανς Ελιζε σε καποια ρετρο καφετερια με γλαστρουλες και παλια καρεκλoτραπεζακια ..και θα κατσουμε απεναντι απο μια Γαλλιδουλα με φουστανακι και μαλλι κοτσο .. ντυμενοι στα κοκκινα με αποκριατικες αφανες Τσιλντρες .. και θα συζηταμε τα πλανα (φωναχτα ομως) wub.gif
apkat
Θα σαι Παρισι;;Επιβαλλεται φορουμοσυναντηση τοτε..Θα μαστε πολλοι..!!!!!Η ιδεα με την Γαλλιδουλα με ψηνει πιο πολυ..Απλα εγω αν μπορω να φοραω φανελα Κλειζα και οχι Τσιλς..!!Εννοειται σε σπαστα Αγγλικα οτι θα γινεται ο διαλογος για να καταλαβει η Γαλλιδουλα ποσο καμμενοι ειμαστε.
spysta
QUOTE(apkat @ Apr 23 2010, 01:59 ) *
Θα σαι Παρισι;;Επιβαλλεται φορουμοσυναντηση τοτε..Θα μαστε πολλοι..!!!!!Η ιδεα με την Γαλλιδουλα με ψηνει πιο πολυ..Απλα εγω αν μπορω να φοραω φανελα Κλειζα και οχι Τσιλς..!!

Εεεεεμμμ τιιι ... τοσα τριποντα εβαλες !!!Λογικο το βρισκω να φορας του Κλειζα!! smiley.gif

λογικα θα ειμαι ναι .. εχει γινει μια ιστοριουλα με τα τικετς και αν το φιλαρακι μου θα ρθει .. αλλα πιστευω να πανε ολα κομπλε.

In Γιωργος we trust λεμεεε !!! thumbsup.gif
LFO
QUOTE(spysta @ Apr 23 2010, 04:04 ) *
Εεεεεμμμ τιιι ... τοσα τριποντα εβαλες !!!Λογικο το βρισκω να φορας του Κλειζα!! smiley.gif

λογικα θα ειμαι ναι .. εχει γινει μια ιστοριουλα με τα τικετς και αν το φιλαρακι μου θα ρθει .. αλλα πιστευω να πανε ολα κομπλε.

In Γιωργος we trust λεμεεε !!! thumbsup.gif


Νωρις το θυμηθηκες φιλαρακι... angry_red.gif
rchos
για το παρισι εν καιρο θα σας δωσω και καποια tips.
θα πω μονο τωρα το πρωτο.
διπλα στον πυργο του αιφελ ειναι μια γεφυρα του σικουανα αριστερα και δεξια της γεφυρας εχει σκαλακια που σε κατεβαζουν κατω διπλα στο ποταμι.θα κατεβειτε απο αριστερα και θα δειτε στο αριστερο σας χερι καποια μαγαζακια που πουλανε διαφορα ειδη οπως στα παζαρια τα δικα μας.
θα πατε εκει και θα βρειτε ενα τεραστιο τιγανι σαν τα κινεζικα τηγανια οπου μεσα θα ψηνουν πατατες οχι τηγανητες απλα.με μια σος μαζι.ο ιδιος ψηνει και λουκανικα.
θα παρετε ενα σαντουιτσακι με τα λουκανικα και μια μεριδα απο τις πατατες.σας υπογραφω οτι θα παρετε και αλλο μετα.

το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ισως να μην ειναι εκει ολο το χρονο γιατι δεν ειναι μαγαζια μα τεντες.

το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να πατε στην μονμαρτη(οσοι μεινετε εκει καμια μερα παραπανω).αν κατεβειτε στην σταση του μετρο PLACE DE CLICHY σε καποια απο τις γωνιες της πλατειας εκει θα δειτε ενα εστιατοριο με ονομα wepler.μην μπειτε μεσα.δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο.θα δειτε ομως οτι στα αριστερα του εστιατοριου κολητα φτιαχνουν κατι σαντουιτς και κρεπες.εκει να πατε.τα σαντουιτς ειναι φοβερα και ο τυπος που το εχει ειναι ελληνας.αν εχετε και καμια καλη κοπελα στην παρεα θα σας κερασει κιολας πιθανοτατα καποια απο τα σαντουιτς. smiley.gif


αλλα εν καιρω.
xristos_metal
Φιλε μου μηπως ξερεις απο τον πυργο του Αιφελ για να παω στο γηπεδο τι πρπ να παρω? Σε ποια σταση μετρο κτλ? Εχω κλεισει διπλα σχεδον στον πυργο.
rchos
αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι το γηπεδο ειναι στην γραμμη 14 του μετρο στην σταση bercy.

απο κει και περα δεν εχει νοημα να σου πω ακριβως πως θα πας γιατι το μετρο του παρισιου ειναι τεραστιο και απο τον πυργο του αιφελ κοντα περνανε 2-3 γραμμες τουλαχιστον.εσυ βρες κοντα στο ξενοδοχειο σου ποια ειναι η πιο κοντινη σταση metro ή RER.με το που φτασεις στο παρισι στο αεροδρομιο παιρνοντας το τρενο για την πολη ζητα εκει που βγαζουν εισητηρια χαρτη των μετρο της πολης.κοιτας τον πιο γρηγορο τροπο με τον οποιο διασταυρωνετε η γραμμη της στασης που ειναι κοντα στο ξενοδοχειο σου με την γραμμη 14.οταν βρεθεις στην 14 ειναι ευκολο.

εγω θα σου πω μια απλη διαδρομη απο πργο του αιφελ απλα το ξενοδοχειο σου μπορει να ειναι πιο κοντα σε αλλη σταση.

απο τη σταση της γραμμης RER C 'CHAMPS DE MARS TOUR EIFFEL' πας στην σταση 'BIBLIOTEQUE F.MITTERRAND'.εκει κανει σταση και η γραμμη 14 οποτε αλλαζεις γραμμη και η σταση του γηπεδου ειναι νομιζω 2 στασεις μετα.δεν ειναι τιποτα.


δειτε και αυτο τον χαρτη.
http://www.ratp.info/orienter/f_plan.php?l...etro&fm=gif
αυτον θα σου δωσουν και στο τρενο στο αεροδρομιο αν ζητησεις.
leonkalf
Παιδιά, πιστεύω ότι αυτή η συζήτηση με τις πληροφορίες για την πόλη και τα εξωαγωνιστικά, πρέπει να μεταφερθεί στο topic "Ερυθρόλευκο party στο Παρίσι" που βρίσκεται εδώ

Στο παρών topic ας μείνουμε στα αγωνιστικά του παιχνιδιού.
il postino
με μια πρωτη ματια, υπαρχει ενα καλο και ενα κακο στην υποθεση του ημιτελικου οσφπ-παρτιζαν!

το καλο ειναι οτι ο οσφπ εχει να αντιμετωπισει μια ομαδα ποιοτικα κατωτερη. αλλωστε τι θα λεγαμε αν επαιζε με καμια ρεαλ , με καμια μπαρτσα , με κανα παο στον ημιτελικο αντι της ταπεινης μεν ανταγωνιστικης δε παρτιζαν? παιζει λοιπον με μια ομαδα σε σχεση με την οποια υπερεχει σε ολους τους τομεις με ο,τι αυτο συνεπαγεται!

το κακο ειναι οτι πρεπει να παιξει καλυτερα απο καθε αλλο ματς που εδωσε φετος , τουλαχιστον εκτος εδρας!!!! η αποδοση του οσφπ πρεπει να κυμανθει σε επιπεδα μεγαλυτερα απο εκεινα του ματς στη βιτορια! η κρισιμοτητα ενος παιχνιδιου σαν τον ημιτελικο του φ4 πρεπει να οδηγησει τον ολυμπιακο να παιξει καλυτερα απο το ματς του σεφ με τον παο ή του ματς του σεφ με τη ταου (β ημιχρονο).

οπως και η τσσκα ετσι και ο ολυμπιακος εχει να αντιμετωπισει ενα αδιαφορο , εκ πρωτης οψεως , φαινομενο φετος , που δεν ειναι αλλο απο την ελλειψη πολλων ντερμπυ μεσα στη σεζον , σε αντιθεση με παρτιζαν και μπαρτσα που εχουν δωσει αρκετα σκληρα ματς με δυνατους αντιπαλους! το στοιχειο αυτο ισως παιξει ρολο ισως και οχι , θα εξαρτηθει απο την εξελιξη του παιχνιδιου αλλωστε. η αντιδραση που πρεπει να εχει μια ομαδα σε καποια δυσκολα σημεια των κρισιμων ματς ειναι θεμα εμπειριας. οχι ατομικης εμπειριας παικτων τοσο οσο ομαδικης εμπειριας.

αγωνιστικα , ο ολυμπακος πρεπει να μπει φουριοζος σε αμυνα και επιθεση! προσωπικα θεωρω την εκβαση του πρωτου δεκαλεπτου ως παραγοντα που θα καθορισει την εκβαση του αγωνα! στο πρωτο δεκαλεπτο ο οσφπ πρεπει να δειξει ποιος ειναι το αφεντικο παιζοντας σκληρη αμυνα και παραλληλα κανοντας το παιχνιδι του στην επιθεση. αν δωσει χωρους στην παρτιζαν ειτε με ελευθερα σουτ ειτε να αλωνιζουν στα ριμπαουντ τοτε το παιχνιδι θα οδηγηθει εκει που κανενας φιλαθλος του ολυμπιακου δε θα ηθελε , στην κοψη!

ενδιαφερον εχει η αντιμετωπιση ,απο τα γκαρντ του ολυμπιακου , του μακαλεμπ. αν κλειδωθει αυτος τοτε ολα τα αλλα απλοποιουνται. επιπλεον , πρεπει να ελαχιστοποιηθουν η ζημια που θα κανει ο μαριτς (εμενα δε μου γεμιζει καθολου το ματι αυτος ο παικτης) στην επιθεση και ο βρανιες στην αμυνα.επιπροσθετως , δεν πρεπει να παρει χωρο ο βεσελυ και να μαζευει τα ριμπαουντ ασταματητα και να κανει τα ντραιβ του! τελος, η παρτιζαν εχει αρκετους παικτες που μπορουν να σου κανουν τη ζημια ενω δεν τους περιμενεις , σαν τον ραζιτς (στο βελιγραδι αυτος ηταν που εκαψε τον ολυμπιακο απο την περιφερεια), τον κετσμαν (βραδυες σαν αυτη του πρωτου ματς στη μακαμπι απαγορευονται) ,τον μποζιτς ,ακομα και τον ρομπερτς!

προσωπικα το μονο που με προβληματιζει ουσιαστικα ειναι η περιφερειακη αμυνα του ολυμπιακου , την οποια θα χαρακτηριζα φετος παιδικη χαρα! με εξαιρεση τον τελικο κυπελου με τον παο δεν εχει αποδωσει τα αναμενομενα! εν τελει πιστευω οτι αν τα γκαρντ του ολυμπιακου παιξουν καλη αμυνα τοτε ο οσφπ θα εχει ξεκαθαρα τον πρωτο λογο!
xristos_metal
Τελευταιο εκτος τοπικ. Ευχαριστω φιλε για τις πληροφοριες.
Stockton
QUOTE(il postino @ Apr 24 2010, 13:17 ) *
με μια πρωτη ματια, υπαρχει ενα καλο και ενα κακο στην υποθεση του ημιτελικου οσφπ-παρτιζαν!

το καλο ειναι οτι ο οσφπ εχει να αντιμετωπισει μια ομαδα ποιοτικα κατωτερη. αλλωστε τι θα λεγαμε αν επαιζε με καμια ρεαλ , με καμια μπαρτσα , με κανα παο στον ημιτελικο αντι της ταπεινης μεν ανταγωνιστικης δε παρτιζαν? παιζει λοιπον με μια ομαδα σε σχεση με την οποια υπερεχει σε ολους τους τομεις με ο,τι αυτο συνεπαγεται!

το κακο ειναι οτι πρεπει να παιξει καλυτερα απο καθε αλλο ματς που εδωσε φετος , τουλαχιστον εκτος εδρας!!!! η αποδοση του οσφπ πρεπει να κυμανθει σε επιπεδα μεγαλυτερα απο εκεινα του ματς στη βιτορια! η κρισιμοτητα ενος παιχνιδιου σαν τον ημιτελικο του φ4 πρεπει να οδηγησει τον ολυμπιακο να παιξει καλυτερα απο το ματς του σεφ με τον παο ή του ματς του σεφ με τη ταου (β ημιχρονο).

οπως και η τσσκα ετσι και ο ολυμπιακος εχει να αντιμετωπισει ενα αδιαφορο , εκ πρωτης οψεως , φαινομενο φετος , που δεν ειναι αλλο απο την ελλειψη πολλων ντερμπυ μεσα στη σεζον , σε αντιθεση με παρτιζαν και μπαρτσα που εχουν δωσει αρκετα σκληρα ματς με δυνατους αντιπαλους! το στοιχειο αυτο ισως παιξει ρολο ισως και οχι , θα εξαρτηθει απο την εξελιξη του παιχνιδιου αλλωστε. η αντιδραση που πρεπει να εχει μια ομαδα σε καποια δυσκολα σημεια των κρισιμων ματς ειναι θεμα εμπειριας. οχι ατομικης εμπειριας παικτων τοσο οσο ομαδικης εμπειριας.

αγωνιστικα , ο ολυμπακος πρεπει να μπει φουριοζος σε αμυνα και επιθεση! προσωπικα θεωρω την εκβαση του πρωτου δεκαλεπτου ως παραγοντα που θα καθορισει την εκβαση του αγωνα! στο πρωτο δεκαλεπτο ο οσφπ πρεπει να δειξει ποιος ειναι το αφεντικο παιζοντας σκληρη αμυνα και παραλληλα κανοντας το παιχνιδι του στην επιθεση. αν δωσει χωρους στην παρτιζαν ειτε με ελευθερα σουτ ειτε να αλωνιζουν στα ριμπαουντ τοτε το παιχνιδι θα οδηγηθει εκει που κανενας φιλαθλος του ολυμπιακου δε θα ηθελε , στην κοψη!

ενδιαφερον εχει η αντιμετωπιση ,απο τα γκαρντ του ολυμπιακου , του μακαλεμπ. αν κλειδωθει αυτος τοτε ολα τα αλλα απλοποιουνται. επιπλεον , πρεπει να ελαχιστοποιηθουν η ζημια που θα κανει ο μαριτς (εμενα δε μου γεμιζει καθολου το ματι αυτος ο παικτης) στην επιθεση και ο βρανιες στην αμυνα.επιπροσθετως , δεν πρεπει να παρει χωρο ο βεσελυ και να μαζευει τα ριμπαουντ ασταματητα και να κανει τα ντραιβ του! τελος, η παρτιζαν εχει αρκετους παικτες που μπορουν να σου κανουν τη ζημια ενω δεν τους περιμενεις , σαν τον ραζιτς (στο βελιγραδι αυτος ηταν που εκαψε τον ολυμπιακο απο την περιφερεια), τον κετσμαν (βραδυες σαν αυτη του πρωτου ματς στη μακαμπι απαγορευονται) ,τον μποζιτς ,ακομα και τον ρομπερτς!

προσωπικα το μονο που με προβληματιζει ουσιαστικα ειναι η περιφερειακη αμυνα του ολυμπιακου , την οποια θα χαρακτηριζα φετος παιδικη χαρα! με εξαιρεση τον τελικο κυπελου με τον παο δεν εχει αποδωσει τα αναμενομενα! εν τελει πιστευω οτι αν τα γκαρντ του ολυμπιακου παιξουν καλη αμυνα τοτε ο οσφπ θα εχει ξεκαθαρα τον πρωτο λογο!

Αν και θα πούμε πιο πολλά εν καιρώ , είσαι 100% μέσα . Με την Μακαμπί , η μπάλα πατούσε μέσα στο καλάθι συνεχώς , είναι πολύ σημαντικό κομμάτι του παιχνιδιού τους . Ο Ολυμπιακός έχει λύσεις σε αυτήν την θέση ενώ η Μακαμπί δεν είχε παίκτες στα μέτρα τον Βράνες και Μάριτς . Επίσης επειδή πάντα χρειάζεται και 2ος παίκτης στο μαρκάρισμα τους , η άμυνα έχει πρόβλημα στο def rebound . Πάρα πολλά χαμένα κοντινά , έγιναν καλάθια γιατί πήρε of rebound ο παίκτης της βοήθειας στο low post . Από εκεί και πέρα μην περιμένεις ο Teodosic να ασχοληθεί με την άμυνα , άρα το θέμα είναι πως ο Γιαννάκης θα μπορέσει να τον κρύψει από τα PNR και τα ορμήγματα όχι μόνο του McCalebb αλλά και του Kecman . Έχουν τρόπους να τον εκθέσουν με κάποια stugger plays αλλά και με PNR με τον McCalebb . Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός δεν είναι ομάδα της επιθετικής πειθαρχίας και πιστεύω ότι πολλά θα εξαρτηθούν από το σκορ . Δεν πρόκειται να δούμε τον Ολυμπιακό να το σηκώνει εάν δεν σκοράρει .
Razorblade Fish
Ελπιζω να εξαντλειται εδω η τυχη της Παρτιζαν γιατι αν δεχτουμε τετοιο τριποντο στο F4 δεν με βλεπω καλα...

http://www.sport-fm.gr/article/227033
apkat
Kαλα γενικα δεν υπαρχει αυτη η φαση..Αλλα ειναι παραξενο το οτι δεν μαρκαρει ετσω και υποτυποδως ουτε ενας παικτης της Τσιμπονα και ειναι και οι 5 κατω απο την μπασκετα τους ενω και οι 5 της Πρτιζαν ειναι πισω απο την σεντρα..Επισης δεν εχει πιασει καν η καμερα το σουτ..Γενικα σαν να μην καταλαβε κανεις οτι ειχε ξαναξεκινησει το παιχνιδι..Επισης ο Κετσμαν κανει πιο πολυ απο 0,6 στον τροπο που σουταρει..
ViC
QUOTE(apkat @ Apr 26 2010, 01:09 ) *
Kαλα γενικα δεν υπαρχει αυτη η φαση..Αλλα ειναι παραξενο το οτι δεν μαρκαρει ετσω και υποτυποδως ουτε ενας παικτης της Τσιμπονα και ειναι και οι 5 κατω απο την μπασκετα τους ενω και οι 5 της Πρτιζαν ειναι πισω απο την σεντρα..Επισης δεν εχει πιασει καν η καμερα το σουτ..Γενικα σαν να μην καταλαβε κανεις οτι ειχε ξαναξεκινησει το παιχνιδι..Επισης ο Κετσμαν κανει πιο πολυ απο 0,6 στον τροπο που σουταρει..

Όντως δεν υπάρχει η φάση και πράγματι φάνηκε να κράτησε την μπάλα για περισσότερο από 0,6.
Ωστόσο το θέμα με τον ολυμπιακό είναι να ΜΗΝ χρειαστεί καν ο Κέτσμαν να κάνει τρίποντο απελπισίας στο τελευταίο δέκατο, αλλά να έχει καθαρίσει το ματς νωρίτερα υπέρ του ολυμπιακού.
treathitch
Χαχαχαχαχα. Και στην παράταση κιόλας

Άντε νικήστε τους αυτούς wink.gif

Πάμε ρε Παρτιζάνα, ομαδάρα!
PanosIlio
Εδώ είναι για τον ημιτελικό αλλά θα κάνω μια πρόβλεψη. Έχω την αίσθηση λοιπόν πως η χρονιά που ξεκίνησε με το Κύπελλο Ελλάδος, θα συνεχιστεί με την κούπα στο Παρίσι και θα τελειώσει με το πρωτάθλημα μέσα στο ΟΑΚΑ.

Εμένα μου βγάζει αυτή τη σιγουριά η ομάδα. Έχω δει και τη Μπάρτσα πολύ και ξέρω τι είναι ικανή να κάνει, βλέπω και τον ΠΑΟ (ΟΚ off-topic αλλά προφητεύω τώρα smile.gif ) να ρολάρει και να πιάνει περσινά στάνταρ αλλά δεν έχω καμία αγωνία, κανένα άγχος. Πιστεύω πως θα τα πάρουμε όλα.

Τώρα πέρα από προφητείες και προβλέψεις. Ο ημιτελικός θα είναι δύσκολος όχι μόνο επειδή η Παρτιζάν είναι καλή ομάδα, αυτό το ξέρουμε όλοι, αλλά επειδή είναι διψασμένοι, χωρίς άγχος και παίζουν για το αυριανό τους συμβόλαιο wink.gif πολύ σημαντική παράμετρος.

Θα είναι ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης αλλά στο τέλος θα κερδίσουμε. Εμείς το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να είμαστε συγκεντρωμένοι 100% 40 λεπτά και να βγάλουμε ενέργεια στο παρκέ. Και όπως λέει ο Παπαλουκάς να κάνουμε ότι λέει ο Γιαννάκης, να ακολουθήσουμε το πλάνο. (ο Τεό το λέει όχι εγώ).
kseplenhs
QUOTE(Razorblade Fish @ Apr 25 2010, 23:58 ) *
Ελπιζω να εξαντλειται εδω η τυχη της Παρτιζαν γιατι αν δεχτουμε τετοιο τριποντο στο F4 δεν με βλεπω καλα...

http://www.sport-fm.gr/article/227033



ετσι...επαναλαμβάνω ΕΤΣΙ θέλω να πάρουμε το πρωτάθλημα φέτος.
colonel gomelsky
Πάντως (και αυτό είναι γενικό σχόλιο) νομίζω ότι ενθουσιάζεστε εύκολα. Από κει που ζητούσατε το κεφάλι του Γιαννάκη επί πίνακι θέλετε τώρα πρωτάθλημα μέσα στο ΟΑΚΑ!!!

Η γνώμη μου είναι η εξής: Ο ΟΣΦΠ έχει (από άποψη απόδοσης) τη δεύτερη καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή . Αυτό νομίζω είναι fact. Για να δούμε όμως και μερικά άλλα facts:

α) κέρδισε έναν άθλιο ΠΑΟ στον τελικό του Κυπέλλου σχετικά δύσκολα.
β) Μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα δεν έπαιξε με καμία σοβαρή ομάδα
γ) ο ΠΑΟ αρχίζει και ρολάρει.

Μπορεί και να πάρει ο ΟΣΦΠ πρωτάθλημα. Δεν θα εκπλαγώ. Αλλά είναι σίγουρα το outsider. Το ΟΑΚΑ έιναι ΟΑΚΑ.

ΥΓ. Κετσμαν = Κορνέλιους Τόμσον. Προσοχή. tongue.gif
apkat
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 26 2010, 16:50 ) *
Πάντως (και αυτό είναι γενικό σχόλιο) νομίζω ότι ενθουσιάζεστε εύκολα. Από κει που ζητούσατε το κεφάλι του Γιαννάκη επί πίνακι θέλετε τώρα πρωτάθλημα μέσα στο ΟΑΚΑ!!!

Η γνώμη μου είναι η εξής: Ο ΟΣΦΠ έχει (από άποψη απόδοσης) τη δεύτερη καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή . Αυτό νομίζω είναι fact. Για να δούμε όμως και μερικά άλλα facts:

α) κέρδισε έναν άθλιο ΠΑΟ στον τελικό του Κυπέλλου σχετικά δύσκολα.
β) Μέχρι τώρα στην Ευρωλίγκα δεν έπαιξε με καμία σοβαρή ομάδα
γ) ο ΠΑΟ αρχίζει και ρολάρει.

Μπορεί και να πάρει ο ΟΣΦΠ πρωτάθλημα. Δεν θα εκπλαγώ. Αλλά είναι σίγουρα το outsider. Το ΟΑΚΑ έιναι ΟΑΚΑ.

ΥΓ. Κετσμαν = Κορνέλιους Τόμσον. Προσοχή. tongue.gif


Βεβαια το καθε fact μπορει να εχει και διπλη αναγνωση

α)κερδισε σχετικα ευκολα(αφου καθαρα λογω αγχους επεσε η διαφορα στο τελος) την πελον συνηθισμενη εικονα του φετινου
Παο
β)κερδισε μεσα εξω ευκολα την Ταου και φυσικα πολυ ευκολα την συμμετεχουσα στο Φ4 Παρτιζαν
γ) Με το Περιστερι και την ΑΕΚ δεν ειναι δα και δυσκολο..Ολο το χρονο αυτους τους κερδιζε για πλακα..

Οποτε μαλλον και αυτα που εγραψες δεν ειναι φακτς..Προσωπικες εκτιμησεις ειναι αφου ο καθενας μπορει να τις δει οπως θελει..

Νομιζω ο κοσμος του Ολυμπιακου εχει ηρεμησει πολυ καιρο τωρα και δειχνει εμπιστοσυνη στην ομαδα αφου πραγματικα σου εμπνεει εμπιστοσυνη..και γω δεν πιστευω οτι ο Ολυμπιακος ειναι φαβορι για την κουπα αλλα πιστευω οτι ειναι καλυτερος απο τον παο και εχει πολλες πιθανοτητες να το σηκωσει.Βεβαια η εδρα ειναι δυσκολη γιαυτο και θεωρω τις πιθανοτητες ακριβως στο 50-50.
Germany96
Συμφωνω σε ολο το post σου, εκτος απο την πρωτη παραγραφο. Δε βλεπω για ποιο λογο, παρ' οτι και για με outsider ο ΟΣΦΠ, να μην θελουν οι φιλοι της ομαδας να παρει το πρωταθλημα.

Α και για το fact β, συμφωνω φυσικα οτι ο ΟΣΦΠ μεχρι τωρα δεν εχει αντιμετωπισει στην Euroleague κανενα μεγαθηριο, οποτε παραμενει και ερωτηματικο πως θα αντιδρασει οταν και αν συμβει αυτο, αλλα πρεπει να αποφασισουν καποιοι (σε καμια περιπτωση δεν ειναι προσωπικο αυτο, γιατι αλλωστε δεν θυμαμαι και την θεση σου για το θεμα) αν η Partizan -την οποια εχει αντιμετωπισει ο ΟΣΦΠ φετος- ειναι ΟΜΑΔΑΡΑ με το Ο κεφαλαιο ή ασοβαρη ομαδα. Εγω πιστευω κατι το ενδιαμεσο, οτι ειναι δηλαδη μια πολυ σοβαρη ομαδα με πολυ μετριο υλικο ομως.
colonel gomelsky
@apkat

Έχεις ένα δίκιο ότι το γ δεν είναι φακτ. Είναι περισσότερο άποψη. Θα δούμε σε κρισιμότερα ματς αν όντως ο ΠΑΟ ρολάρει.
Στα άλλα επιμένω. Δεν υπάρχει Ταού φέτος και στο κύπελλο ο ΟΣΦΠ κέρδισε δύσκολα. Ούτε κυριάρχησε, ούτε διαφορά πήρε. Ήταν καλύτερος του πολύ κακού ΠΑΟ.

@Germany96

Προφανώς και καλά κάνουν και το θέλουν οι φίλοι του ΟΣΦΠ. Αλλά επισημαίνω ότι δεν είναι τόσο εύκολο να το πάρεις στο ΟΑΚΑ. Δηλαδή δεν εξαρτάται μόνο από την απόδοση του ΟΣΦΠ. Κατά την άποψή μου ότι και να κάνει ο ΟΣΦΠ στο ΟΑΚΑ, αν ο ΠΑΟ πάιξει όπως μπορεί, δεν χάνει.

Για την Παρτιζάν έχω την ίδια άποψη με σένα.
Germany96
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 26 2010, 19:44 ) *
...Αλλά επισημαίνω ότι δεν είναι τόσο εύκολο να το πάρεις στο ΟΑΚΑ...

Νομιζω οτι και ο πιο φανατισμενος οπαδος του ΟΣΦΠ δεν πιστευει πως ειναι ευκολο να εκθρονισεις τον βασιλια μεσα στο σπιτι του. Ακομα κι αν καποιοι μιλανε για ευκολη επικρατηση του ΟΣΦΠ (που βασικα δεν θυμαμαι και κανεναν) κατα βαθος το ξερουν κι οι ιδιοι οτι περισσοτερο εκφραζουν ευσεβεις ποθους.


QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 26 2010, 19:44 ) *
...Κατά την άποψή μου ότι και να κάνει ο ΟΣΦΠ στο ΟΑΚΑ, αν ο ΠΑΟ πάιξει όπως μπορεί, δεν χάνει...

Απο αυτα που εχουμε δει εως τωρα φετος, το peak του ΟΣΦΠ ειναι μεγαλυτερο απο αυτο του ΠΑΟ. Μονο που πλεον ο Παναθηναικος φαινεται να εχει ξεμπερδεψει απο τα προβληματα που τον ταλαιπωρησαν ολη την χρονια κι εχει πλεον τον χρονο για να προσπαθησει να ανατρεψει τις αρνητικες επιπτωσεις που επεφεραν στην λειτουργια της ομαδας (που παιρνει και την τελικη της μορφη, με την αποπομπη Haislip και καθ' οπως φαινεται ουσιαστικη ενταξη του Saras στο rotation). Δηλαδη ο ΠΑΟ στους τελικους δεν θα εκπλαγω καθολου αν ανεβασει το υψος του peak του, για την ακριβεια αυτο και περιμενω.

Σε αυτον τον μηνα που παρεμβαλλεται πολλα μπορουν να αλλαξουν, ο ΟΣΦΠ για πρωτη φορα θα παει σε τελικους περισσοτερο καταπονημενος απο τον ΠΑΟ και το ποια θα ειναι η ψυχολογια της ομαδας μετα το F4 μας ειναι ακομα αγνωστη. Επισης το τι καρπους θα αποδωσει η μινι-προετοιμασια του ΠΑΟ ακομα δεν το ξερουμε, ολοι μπορουμε να φανταστουμε βελτιωση, αλλα το μεγεθος της μονο να το υποθεσουμε μπορουμε αυτη την στιγμη.
spysta
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 26 2010, 15:50 ) *
Η γνώμη μου είναι η εξής: Ο ΟΣΦΠ έχει (από άποψη απόδοσης) τη δεύτερη καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή . Αυτό νομίζω είναι fact.

Εξηγησε το μου λιγο αυτο ρε μαν .. διοτι εγω βλεπω οτι ο ΟΣΦΠ εχει
--την ΚΟΡΥΦΑΙΑ επιθεση στην Ευρωπη
--2 παικτες στην τοπ 5αδα της Ευρωλιγκα
--τον πρωτο σκορερ της Ευρωλιγκα
--μοιραζει τουλαχιστον 20αρες σε οποιοδηποτε σοβαρο αντιπαλο ερχεται στο ΣΕΦ
--εριξε για πλακα 20αρα στην συμμετεχουσα στο φιναλ4 .. Παρτιζαν (εκτος κι αν πιστευεις οτι και αυτη δεν ειναι σοβαρη ομαδα)
--καθαρισε τα διπλα που χρειαζοταν σε κατεξοχην δυσκολες εδρες οπως Λιετουβος,ΕΦΕΣ και Καχα
--εχει σηκωσει ηδη το κυπελλο απεναντι στον αιωνιο αντιπαλο

η μονη διαφορα που βλεπω με την Μπαρτσα .. ειναι οτι μεχρι στιγμης ο Ολυμπιακος δεν εχει κερδισει εκτος εδρας τον ΠΑΟ.
Κατα τ αλλα τοσο το διπλο στην Σιενα (οτι περιπου εκανε και ο ΟΣΦΠ στην Βιτορια δηλ) .. οσο και οι νικες απεναντι στο συνοθηλεμα της Ρεαλ .. δεν με τρομαζουν .. ουτε με οδηγουν στο συμπερασμα οτι οι Καταλανοι ειναι ν1 αυτη τη στιγμη.
Ουτε βεβαια λεω οτι ο ΟΣΦΠ ειναι ΚΑΘΑΡΑ ν1 .. οχι βεβαια.
Αλλα fact οτι ειναι δευτερος .. οχι δα
il postino
QUOTE(spysta @ Apr 26 2010, 20:25 ) *
Εξηγησε το μου λιγο αυτο ρε μαν .. διοτι εγω βλεπω οτι ο ΟΣΦΠ εχει
--την ΚΟΡΥΦΑΙΑ επιθεση στην Ευρωπη
--2 παικτες στην τοπ 5αδα της Ευρωλιγκα
--τον πρωτο σκορερ της Ευρωλιγκα
--μοιραζει τουλαχιστον 20αρες σε οποιοδηποτε σοβαρο αντιπαλο ερχεται στο ΣΕΦ
--εριξε για πλακα 20αρα στην συμμετεχουσα στο φιναλ4 .. Παρτιζαν (εκτος κι αν πιστευεις οτι και αυτη δεν ειναι σοβαρη ομαδα)
--καθαρισε τα διπλα που χρειαζοταν σε κατεξοχην δυσκολες εδρες οπως Λιετουβος,ΕΦΕΣ και Καχα
--εχει σηκωσει ηδη το κυπελλο απεναντι στον αιωνιο αντιπαλο

η μονη διαφορα που βλεπω με την Μπαρτσα .. ειναι οτι μεχρι στιγμης ο Ολυμπιακος δεν εχει κερδισει εκτος εδρας τον ΠΑΟ.
Κατα τ αλλα τοσο το διπλο στην Σιενα (οτι περιπου εκανε και ο ΟΣΦΠ στην Βιτορια δηλ) .. οσο και οι νικες απεναντι στο συνοθηλεμα της Ρεαλ .. δεν με τρομαζουν .. ουτε με οδηγουν στο συμπερασμα οτι οι Καταλανοι ειναι ν1 αυτη τη στιγμη.
Ουτε βεβαια λεω οτι ο ΟΣΦΠ ειναι ΚΑΘΑΡΑ ν1 .. οχι βεβαια.
Αλλα fact οτι ειναι δευτερος .. οχι δα

αν δεν κερδιζε ο ολυμπιακος το κυπελλο θα εγραφες ακριβως το ιδιο ποστ χωρις βεβαια την αναφορα στον τελικο κυπελλου?
spysta
QUOTE(il postino @ Apr 26 2010, 17:31 ) *
αν δεν κερδιζε ο ολυμπιακος το κυπελλο θα εγραφες ακριβως το ιδιο ποστ χωρις βεβαια την αναφορα στον τελικο κυπελλου?

Ναι φυσικα !!
και βασικα ηταν λαθος που ανεφερα το Ελληνικο κυπελλο .. καθως συζηταμε για Ευρωπαικη διοργανωση ..

απλα ηταν η μονη κοινη συνιστωσα για την τριπλετα ΠΑΟ-Μπαρτσα-ΟΣΦΠ στις μεταξυ τους αναμετρησεις (+τα παιχνιδια στην Α1 βεβαια) οσον αφορα τις διαφορες μεταξυ Μπαρτσας και ΟΣΦΠ
GMlls
rchos
QUOTE
Πάντως (και αυτό είναι γενικό σχόλιο) νομίζω ότι ενθουσιάζεστε εύκολα. Από κει που ζητούσατε το κεφάλι του Γιαννάκη επί πίνακι θέλετε τώρα πρωτάθλημα μέσα στο ΟΑΚΑ!!!


δεν θελω ουτε κοντρα να σου παω ουτε να σου την πω αλλα ειλικρινα δεν καταλαβαινω καθολου αυτο εδω το σχολιο σου.
καταρχην οι φιλοι του ολυμπιακου που γραφουν πως πιστευουν οτι η ομαδα τους θα νικησει μεσα στο οακα και θα παρει το πρωταθλημα δενν τα χωναν χτες στον γιαννακη και σημερα ξαφνικα πεταει στα ουρανια.εχουν μεσολαβησει αρκετοι μηνες απο τοτε που ο γιαννακης ηταν στην ηλεκτρικη καρεκλα μεχρι να φτασουμε στο σημειο απολυτης αισοδοξιας πολλων φιλων ολυμπιακων.δεν εγινε με ενα κλικ αυτη η μεταλαξη.η ομαδα ειναι για πολυ καιρο ιδιαιτερος πειστικη στα παιχνιδια που αυτο εχει απαιτηθει.
δεν ειναι διολου παραλογο να πιστευει ενας ολυμπιακος για την φετινη ομαδα οτι ειναι φαβορι για τον τιτλο.εγω δεν ειμαι ενας απο αυτους καθοτι θεωρω οτι ο παο με πλεονεκτημα ειναι φαβορι.αυτο φυσικα ειναι αποψη και οχι φακτ(οπως ειπωθηκε και πιο πανω).

στην τελικη ασχετα με το τι πιστευει ο καθενας λογω αναλυσεων εδρας και λοιπα αυτο που εχει δωσει στους φιλους του ο ολυμπιακος με την φετινη του πορεια ειναι πιστη στην ομαδα.οποτε οταν καποιος πιστευει οτι η ομαδα του θα παρει τον τιτλο που ειναι το παραλογο να πιστευει οτι θα νικησει μεσα στο οακα?ειναι ουσιαστικα το τελευταιο καστρο για τους οπαδους του οσφπ αυτος(νικη στο οακα).σε καθε πολιορκια(ο ολυμπιακος πολιορκει τον πρωταθλητη παο για να τον ριξει απο τον θρονο) ο επιτιθεμενος εχει σκοπο να ριξει και το τελευταιο καστρο.που ειναι το παραλογο στο να το πιστευει οταν εχει κερδισει ηδη αρκετες μαχες φετος?
Razorblade Fish
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 26 2010, 19:44 ) *
@apkat

Έχεις ένα δίκιο ότι το γ δεν είναι φακτ. Είναι περισσότερο άποψη. Θα δούμε σε κρισιμότερα ματς αν όντως ο ΠΑΟ ρολάρει.
Στα άλλα επιμένω. Δεν υπάρχει Ταού φέτος και στο κύπελλο ο ΟΣΦΠ κέρδισε δύσκολα. Ούτε κυριάρχησε, ούτε διαφορά πήρε. Ήταν καλύτερος του πολύ κακού ΠΑΟ.

@Germany96

Προφανώς και καλά κάνουν και το θέλουν οι φίλοι του ΟΣΦΠ. Αλλά επισημαίνω ότι δεν είναι τόσο εύκολο να το πάρεις στο ΟΑΚΑ. Δηλαδή δεν εξαρτάται μόνο από την απόδοση του ΟΣΦΠ. Κατά την άποψή μου ότι και να κάνει ο ΟΣΦΠ στο ΟΑΚΑ, αν ο ΠΑΟ πάιξει όπως μπορεί, δεν χάνει.

Για την Παρτιζάν έχω την ίδια άποψη με σένα.

Ρεαλ υπαρχει φετος;Γιατι ειναι μαζι στη δευτερη θεση της ACB και τουλαχιστον στην εδρα της η Καχα τη διελυσε την ομαδα που σας κερδισε με περιπατο μεσα-εξω.Το δεχομαι οτι ειναι πεσμενη φετος η Ταου,αλλα η καραμελα ''δεν εχει παιξει ακομα ο Ολυμπιακος με σοβαρες ομαδες'' πρεπει καποια στιγμη να λιωσει.Γιατι δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι ο φετινος Παναθηναικος θα περναγε ΚΑΙ απο Εφες ΚΑΙ απο Λιετουβος ΚΑΙ απο Τσιμπονα ΚΑΙ απο Καχα...
apkat
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 26 2010, 17:44 ) *
@apkat

Έχεις ένα δίκιο ότι το γ δεν είναι φακτ. Είναι περισσότερο άποψη. Θα δούμε σε κρισιμότερα ματς αν όντως ο ΠΑΟ ρολάρει.
Στα άλλα επιμένω. Δεν υπάρχει Ταού φέτος και στο κύπελλο ο ΟΣΦΠ κέρδισε δύσκολα. Ούτε κυριάρχησε, ούτε διαφορά πήρε. Ήταν καλύτερος του πολύ κακού ΠΑΟ.


Ρε συ τι θα πει δεν υπαρχει Ταου;;2η στην Ισπανια δεν ειναι μαζι με την ομαδα που κερδισε μεσα εξω τον Παο;;ΔΕν υπαρχει παρτιζαν;;ΔΕν ειναι στο Φ4 αφου απεκλεισε τον παο στο Τοπ16;;Και ενω δεν ειναι αυτοι σοβαροι αντιπαλοι ειναι ο Παο που αντικειμενικα σοβαρο ματς δεν εχει κερδισει ουτε ενα φετος σε ολες τις διοργανωσεις;;;

Οσο για το κυπελλο σε παιχνιδι των 60 ποντων ο Ολυμπιακος πηρε 10 ποντους διαφορα ενω δεν εχασε το προβαδισμα απο το 2ο δεκαλεπτο και μετα και αν δεν ηταν ομαδα ανωριμη στην διαχειριση μεγαλων παιχνιδιων θα την κρατουσε την διαφορα..Ε για μενα αυτο ειναι ευκολη νικη..οσο για τον πολυ κακο παο..Ο παο παιζει ετσι φετος ολη την χρονια..ΔΕν νομιζω οτι ηταν χειροτερος στο Κυπελλο..Αντιθετως.Μια χαρα εμφανιση για τα δεδομενα της φετινης του χρονιας εκανε.

Και αν ημουν απολυτος οπως εισαι εσυ θα σου ελεγα και εγω οτι αυτα ειναι φακτς..Δεν θα το πω ομως..Θεωρω οτι ειναι απλα μια διαφορετικη αποψη απο την δικη σου..Εν ολιγοις προσωπικες εκτιμησεις που ο καθενας τις βλεπει οπως θελει και οπως τον συμφερει ανα περισταση να τις δει..

Επισης θα μπορουσα να δημιουργησω και εγω φακτς αντιστοιχα με τα δικα σου οπως οτι ο Παο εχει 8-9 ηττες στα κρισιμα φετινα παιχνιδια που εχει δωσει..Δηλαδη μονο ηττες..Γιατι να κερδισει λοιπον 3 κρισιμα σε διαστημα 10 ημερων οταν δεν το εχει κανει ολο τον χρονο;;Η οτι στο καλυτερο του φετινο ματς μεσα στο ΟΑΚΑ σουταρωντας εξωπραγματικα και παιζοντας με τον ελλειπεστατο ΟΛυμπιακο κερδισε δυσκολα(γιατι αν ειναι δυσκολη μια επικρατηση 68-64 φανταζομαι οτι εξισου δυσκολη ειναι και μια επικρατηση 98-90).

Τα παραπανω δεν τα παρουσιαζω ως φακτς για αντιπαραθεση..Γιατι ειναι κατασκευασμενα με την δικη σου λογικη..ΔΕν ειναι γεγονοτα..Ειναι εκτιμησεις..
colonel gomelsky
QUOTE(rchos @ Apr 26 2010, 21:42 ) *
δεν ειναι διολου παραλογο να πιστευει ενας ολυμπιακος για την φετινη ομαδα οτι ειναι φαβορι για τον τιτλο.εγω δεν ειμαι ενας απο αυτους καθοτι θεωρω οτι ο παο με πλεονεκτημα ειναι φαβορι.αυτο φυσικα ειναι αποψη και οχι φακτ(οπως ειπωθηκε και πιο πανω).


Δεν ειπώθηκε από μένα κάτι τέτοιο.

(προς όλους)

Το peak μιας ομάδας που έχει παραμείνει ΙΔΙΑ δεν βρίσκεται απαραίτητα μέσα στην τρέχουσα χρονιά. Αν ο ΠΑΟ παίξει όπως πέρσι με την Σιένα εκτός ή όπως με τον ΟΣΦΠ στον 2ο τελικό υπάρχει ομάδα που μπορεί να τον κερδίσει μέσα στο ΟΑΚΑ;

Καλή είναι η αισιοδοξία. Εγώ απλά έβαλα κάποιες παραμέτρους, τίποτα παραπάνω.
rchos
QUOTE
Δεν ειπώθηκε από μένα κάτι τέτοιο.


που ειπα το αντιθετο?
saou
Το καλύτερο πάντως για την ομάδα εν όψει final 4 είναι ότι έρχονται και μερικά δυνατά ματς, γιατί από την πολύ καθούρα κινδυνεύαμε να μπούμε στο Μπερσί σκουριασμένοι.

Πανελλήνιος έξω και μετά 2 ματσάκια με τον Άρη που φέτος μας έχει ζορίσει σε όλα τα ματς είναι ότι πρέπει. Μακάρι μόνο να μην έχουμε τίποτα τραυματισμούς.
ViC
φίλοι ολυμπιακοί, χαλαρώστε.
Φαίνεται έχετε ήδη ξεχάσει ότι η Παρτιζάν σας κέρδισε στο Βελιγράδι...
Φαίνεται έχετε ήδη ξεχάσει ότι χάσατε ματς από την Προκόμ στην Πολωνία και μάλιστα λίγο έλειψε να το χάσετε και στο ΣΕΦ.
Το να μιλάτε από τώρα για τρεμπλ είναι (θα το πω ευγενικά) υπεραισιόδοξο.
Κοιτάξτε να περάσετε τον Αρη πρώτα, για να μην υπάρχει καμιά δυσάρεστη έκπληξη (άκουσα ότι δε θα παίξει κι ο Τεόντοσιτς) γιατί ξέρετε τι μπορεί να συμβεί όταν μια ομάδα σκέφτεται το επόμενο παιχνίδι και όχι αυτό που παίζει εκείνη την ώρα.
Και μετά έχετε βήμα βήμα τα παιχνίδια με Παρτιζάν και με Μπαρτσελόνα (ή ΤΣΣΚΑ). Μόνο απλά δεν είναι τα πράγματα.
Και μετά πρέπει να κερδίσετε 3 φορές σε 2 βδομάδες τον Παναθηναϊκό. Ούτε αυτό είναι απλό.
Και φαίνεται έχετε ήδη ξεχάσει τις εποχές που ο Γιαννάκης ήταν ...απολυμένος από την κερκίδα σε κάθε ματς. Τώρα τι έγινε; Ξαφνικά ο Ολυμπιακός έγινε η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης;
Μακάρι να το σηκώσετε. Αλλά για να σηκώσετε το κύπελλο, πρέπει να χαμηλώσετε τη μύτη.
Η Μπαρτσελόνα (μια και είμαστε σε ευρωπαϊκό τόπικ) σε ματς που πιάνει το ρυθμό της δύσκολα νικιέται.
apkat
Oποτε τι να κανουμε;;Να μην θελουμε να παρουμε Ευρωλιγκα η πρωταθλημα και να μην πιστευουμε οτι μπορουμε;;Εσυ περσυ τετοιο καιρο δεν ηθελες να τα παρεις;;Δεν το πιστευες;;

Επισης ο Ολυμπιακος δεν εγινε ξαφνικα η καλυτερη ομαδα στην Ευρωπη..Εδω και 6 μηνες και ειδικα τους τελευταιους 3-4 μηνες παιζει εκπληκτικο μπασκετ μαλλον το καλυτερο στην Ευρωπη..Οτι πριν 6 μηνες γιουχαρονταν ο Γιαννακης σημαινει οτι ο Ολυμπιακος δεν ειναι η καλυτερη(αντε αν δεν θες η καλυτερη η 2η καλυτερη) ομαδα στην Ευρωπη;;

Γενικα δεν μπορω να καταλαβω την αγωνια καποιων φιλων του Παναθηναικου να μας προσγειωσουν..Και στην τελικη εστω οτι οι φιλαθλοι ειναι υπεραισιοδοξοι σου εχουν δειξει επισης και παικτες και προπονητες οτι δεν ειναι προσγειωμενοι;;Δεν εχεις βαρεθει σε καθε συνεντευξη να διαβαζεις ποσο πρεπει να προσεξουν την Παρτιζαν και αν δεν την προσεξουμε θα την πατησουμε;;
colonel gomelsky
QUOTE(rchos @ Apr 26 2010, 23:07 ) *
που ειπα το αντιθετο?


Πουθενά. Απλή διευκρίνηση.

QUOTE(ViC @ Apr 27 2010, 01:55 ) *
φίλοι ολυμπιακοί, χαλαρώστε.
Φαίνεται έχετε ήδη ξεχάσει ότι η Παρτιζάν σας κέρδισε στο Βελιγράδι...

Όντως, αυτό ξεχάστηκε γρήγορα.
QUOTE(ViC @ Apr 27 2010, 01:55 ) *
Φαίνεται έχετε ήδη ξεχάσει ότι χάσατε ματς από την Προκόμ στην Πολωνία και μάλιστα λίγο έλειψε να το χάσετε και στο ΣΕΦ.

Τέλος καλό, όλα καλά που λέμε. Εκτός αν βρεθεί κανείς να υπερασπιστεί το αξιόμαχο της Πρόκομ.
QUOTE(ViC @ Apr 27 2010, 01:55 ) *
Κοιτάξτε να περάσετε τον Αρη πρώτα, για να μην υπάρχει καμιά δυσάρεστη έκπληξη (άκουσα ότι δε θα παίξει κι ο Τεόντοσιτς) γιατί ξέρετε τι μπορεί να συμβεί όταν μια ομάδα σκέφτεται το επόμενο παιχνίδι και όχι αυτό που παίζει εκείνη την ώρα.

θα σκουπίσει ο ολυμπιακός. Δεν υπάρχει άλλη περίπτωση.
QUOTE(ViC @ Apr 27 2010, 01:55 ) *
Και μετά πρέπει να κερδίσετε 3 φορές σε 2 βδομάδες τον Παναθηναϊκό. Ούτε αυτό είναι απλό.

Αυτό δεν γίνεται. Αν γίνει, θα πρέπει να γίνουν μεγάλες αλλαγές στην ομάδα.
ViC
QUOTE(apkat @ Apr 27 2010, 02:20 ) *
Oποτε τι να κανουμε;;Να μην θελουμε να παρουμε Ευρωλιγκα η πρωταθλημα και να μην πιστευουμε οτι μπορουμε;;Εσυ περσυ τετοιο καιρο δεν ηθελες να τα παρεις;;Δεν το πιστευες;;

Επισης ο Ολυμπιακος δεν εγινε ξαφνικα η καλυτερη ομαδα στην Ευρωπη..Εδω και 6 μηνες και ειδικα τους τελευταιους 3-4 μηνες παιζει εκπληκτικο μπασκετ μαλλον το καλυτερο στην Ευρωπη..Οτι πριν 6 μηνες γιουχαρονταν ο Γιαννακης σημαινει οτι ο Ολυμπιακος δεν ειναι η καλυτερη(αντε αν δεν θες η καλυτερη η 2η καλυτερη) ομαδα στην Ευρωπη;;

Γενικα δεν μπορω να καταλαβω την αγωνια καποιων φιλων του Παναθηναικου να μας προσγειωσουν..Και στην τελικη εστω οτι οι φιλαθλοι ειναι υπεραισιοδοξοι σου εχουν δειξει επισης και παικτες και προπονητες οτι δεν ειναι προσγειωμενοι;;Δεν εχεις βαρεθει σε καθε συνεντευξη να διαβαζεις ποσο πρεπει να προσεξουν την Παρτιζαν και αν δεν την προσεξουμε θα την πατησουμε;;

Λεπτομέρεια: Δεν είμαι παναθηναϊκός, Άρης είμαι. Αν θες μπορείς να δεις και τα post μου στα θέματα του Άρη.
Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα... Το θέμα είναι να πάρει ο ολυμπιακός την κούπα. Και με δηλώσεις δε γίνεται. Μέσα στο γήπεδο μετράει. Δυστυχώς διακρίνω μια υπερβολική αισιοδοξία, που είναι κάτι αναμενόμενο, καθώς πηγαίνετε για πρώτη φορά μετά από πολλά πολλά χρόνια σε ένα F4 ως φαβορί. Απλώς λέω ότι θέλει προσοχή και ότι δε θα είναι παταγώδης αποτυχία μια δεύτερη θέση, ούτε θα είναι έκπληξη μια ήττα με 90-70 στον τελικό από την Μπαρτσελόνα, ούτε βέβαια θα είναι έκπληξη το αντίθετο, μια νίκη του ολυμπιακού με μεγάλη διαφορά. Σε τέτοιο επίπεδο που είναι οι ομάδες, έχω ξαναπεί ότι είναι χαζό να μιλάμε για καλύτερη ή 2η καλύτερη. Ο Ολυμπιακός ανήκει σε ένα κλειστό κλαμπ στο οποίο ανήκουν οι 4-5 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Είναι καθαρά θέμα ημέρας παικτών και προπονητών στο ματς με την Μπάρτσα. Μπορεί να κριθεί σε λεπτομέρειες. Έτσι κι αλλιώς το σκάουτινγκ έχει φτάσει σε απίστευτο level και θα είναι δύσκολο για τις δύο ομάδες να κρατήσουν μυστικά για τον τελικό. Υπό αυτό το πρίσμα λέω λοιπόν ότι η νίκη στο ματς με την Μπάρτσα είναι 50-50, ενώ αν μιλάμε για τελικό πρωταθλήματος με τον παο είναι 60-40 υπέρ της έδρας.
Θεμιτό το να θέλετε νίκες και κούπες, αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα το πράγμα.
Και από μια τελείως ουδέτερη σκοπιά απλά λέω ότι περισσότερο πίστευα πέρσυ τον παναθηναϊκό απ' ότι πιστεύω φέτος τον ολυμπιακό... γνώμη μου, μακάρι ειλικρινά να βγω λάθος (τουλάχιστον για την Ευρώπη)
Όσο για το καλύτερο μπάσκετ και το Γιαννάκη... Δηλαδή, sorry για να καταλάβω: είχατε την αίσθηση ότι παίζετε το καλύτερο μπάσκετ και παρ'όλα αυτά βρίζατε τον προπονητή;; α ρε μαστούρα θρύλε icon_drunk.gif πλακίτσα...

@ colonel gomelsky
Μάλλον θα σκουπίσει ο ολυμπιακός, αλλά τέτοια ματς είναι πάντα επικίνδυνα, ειδικά τώρα που έχει ένα ειδικό βάρος και το όνομα του αντιπάλου κι ας είναι η ομάδα μου φέτος για τ' ανάθεμα. Κι εγώ για 2-0 το βλέπω αλλά με δύο πολύ αγχωτικές νίκες, ακόμα και μέσα στο ΣΕΦ.
Όσο για τον τελικό, ποτέ δεν ξέρεις. Αν έρθει με ανεβασμένη ψυχολογία από το Παρίσι ο Ολυμπιακός, τίποτα δεν αποκλείεται. Και ούτε χρειάζονται να γίνουν αλλαγές εκ βάθρων αν χάσεις τον τελικό με πλεονέκτημα έδρας. 2 καλές κινήσεις αρκούν πιστεύω για τον παναθηναϊκό του χρόνου (μία είναι ένα σμολ φοργουαρντ της προκοπής επιτέλους μετά τα πειράματα 3 ετών με Γουίνστον, Περπέρογλου).
Όσο για τις ήττες από Παρτιζάν και Προκόμ, ναι ανηκουν στην κατηγορία "περασμένα-ξεχασμένα" κι αυτό είναι που με φοβίζει πολύ για το Παρίσι. Εξάλλου έχει προϊστορία με κάτι περίεργες ομάδες ο ολυμπιακός.
apkat
QUOTE(ViC @ Apr 27 2010, 03:24 ) *
Όσο για το καλύτερο μπάσκετ και το Γιαννάκη... Δηλαδή, sorry για να καταλάβω: είχατε την αίσθηση ότι παίζετε το καλύτερο μπάσκετ και παρ'όλα αυτά βρίζατε τον προπονητή;; α ρε μαστούρα θρύλε icon_drunk.gif πλακίτσα...


γενικοτερα σε ολα αυτα που γραφεις συμφωνω..Απλα δεν μπορω να καταλαβω το νοημα του αρχικου σου ποστ..Ειναι προφανες οτι δεν θεωρει κανεις εδω μεσα οτι ο Ολυμπιακος 99% θα κανει τριπλ κραουν..Και οι 2 τιτλοι που μενουν ειναι παρα πολ δυσκολοι..Ειδικα για την περιπτωση της Ευρωλιγκα αν δεν ξεκινα απο το τυπικο 25% αντε να ξεκινα το πολυ απο το 35% ο Ολυμπιακος για την κουπα..μεχρι εκει..

Οσο για την γκρινια για τον Γιαννακη..Κορυφωθηκε μετα την ηττα απο την παρτιζαν..Κρατησε και κανενα μηνα ακομα..Αλλα οταν η ομαδα εκανε τοσο πειστικες εμφανισεις καπου μεσα στον γεναρη εξαφανιστηκε..Πλεον ειναι κακο που δεν βριζει κανεις τον Γιαννακη και πετανε ολοι οι Ολυμπιακοι στα συννεφα για την ομαδα τους;;

Κολονελ οταν λες οτι ξεχαστηκε η ηττα απο την Παρτιζαν γρηγορα τι εννοεις;;Ισα ισα που εφερ πολλους τριγμους αυτη η ηττα και τρελη γκρινια στην ομαδα..Μηπως ομως θα επρεπε να την θυμομαστε ακομα οταν απο τοτε καναμε μονο νικες με εξαιρεση 2 ηττες λιγο η πολυ αδιαφορες(πολυ αδιαφορη στην Κιμκι λιγο αδιαφορη στην Προκομ) και ενω ηδη ειμαστε στο Φ4;;

ΥΓ:Συγνωμη που σε τσουβαλιασα ως Παναθηναικο φιλε vic.. tongue.gif
LFO
Ποια Ρεαλ, ποια Μπαρτσελόνα, ποια Μιλαν, ποια Λιβερπουλ.....ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΚΥΡΙΟΙ!!!

Η ομαδα που λατρεύουν ολοι οι Ελληνες! Το Μάρτη οι γαύροι και τον Μάη ολοι οι υπόλοιποι!!!

kolokotronis
Ο οσφπ θα πρέπει να αυτοκτονήσει για να χάσει από τους σέρβους.
Στον τελικό όμως θα είναι το αουτσάιντερ.

Όσο γιατο τρέμπλ θα ήθελανα ρωτήσωπότε ήταν η τελευταία νίκη του οσφπ στο ΟΑΚΑ σε ματς που να κρίνεται κάτι??
Γιατί αυτή με τον γκέρσον δεν έκρινε τίποτα μετην 1η θέση τελειωμένη από τον ΠΑΟ.
Πάμε λοιπόν αν θυμάμαι καλά σε αυτήμε ιωαννίδη και χόλιγουντ...
Ξέρετε πόσα ματς έχουν παιχτεί από τότε στο ΟΑΚΑ?
Πρέπει να είναι πάνω από 20...
Συγνώμη για το οφ τόπικ.
apkat
Οποτε;;Αυτο σημαινει οτι δεν θα ξανακερδισουμε ποτε;;
kolokotronis
QUOTE(apkat @ Apr 28 2010, 04:09 ) *
Οποτε;;Αυτο σημαινει οτι δεν θα ξανακερδισουμε ποτε;;

Σίγουρα δεν σημαίνει αυτό, αλλά σημαίνει ότι θα είναι πάρα πολύ δύσκολο.
Όπως στα 90ς ήταν σχεδόν αδύνατον να κερδίσει ο ΠΑΟ στο ΣΕΦ (μόνο αυτή με το καλάθι του Πάσπαλιε στο τέλος με το δεξί θυμάμαι), έτσι έχει δημιουργηθεί μία αντίστοιχη παράδοση για πολλά χρόνια στο ΟΑΚΑ με τις ήττες του οσφπ.
Μιλάμε για πάρα πολλά χρόνια.
apkat
Eγω δεν νομιζω οτι εχει να κανει..Ο Παο τοσα χρονια ηταν απο παρα πολυ καλυτερη εως οριακα καλυτερη ομαδα και γιαυτο κερδιζε..Φετος δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο μιας και βλεπω τον Ολυμπιακο καλυτερο οποτε θεωρω οτι εχει την ευκαιρια να κανει το διπλο..Δεν λεω οτι θα ειναι ευκολο αλλα σιγουρα εχει πιο πολλες πιθανοτητες απο ποτε..Ετσι δεν ειχε γινει και το 99 με την κουπα του Παο μεσα στο ΣΕΦ;;
xristos_metal
Διαβαζω τις δηλωσεις των παιχτων του Ολυμπιακου οτι προτιμουν το πρωταθλημα απο την Ευρωλιγκα. Νομιζω κατι τετοιο αποπροσανατολιζει την ομαδα, δινοντας τους ενα αλωθι οτι ενταξει και να μην παρουμε την Ευρωλιγκα δεν εγινε τιποτα, για το πρωταθλημα καιγομαστε . Φοβαμαι οτι με τετοια νοοτροπια δε γινεται τιποτα. Πρεπει να θες εξισου και τα δυο κυπελα. 13 χρονια εχει να παρει ευρωπαικο ο Ολυμπιακος, θα πρεπε να καιγονται για να το σηκωσουν,οχι να δηλωνουν ποιο προτιμανε. Δε λειτουργουν ετσι οι μεγαλες ομαδες.
PanosIlio
Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.

Απλά απάντησαν σε ερώτηση τέτοιου τύπου. Τους ρώταγε δηλαδή ο Μπάμπης (ο Χριστόγλου του ΣΠΟΡ FM), γνωστός Ολυμπιακός, αν θα έπρεπε οπωσδήποτε να επιλέξουν τι θα διάλεγαν από τα 2. Το πρωτάθλημα είναι η πιο λογική απάντηση.

Για να εδραιωθεί ξανά σαν ομάδα ο Ολυμπιακός πρέπει να κερδίσει το πρωτάθλημα. Το Ευρωπαϊκό θα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιτυχία αν το πάρουμε (που εγώ πιστεύω πως θα το πάρουμε) αλλά το πρωτάθλημα είναι do or die κατάσταση φέτος. Το ευρωπαϊκό δεν είναι έτσι.

Επαναλαμβάνω την άποψή μου, εγώ θεωρώ πως φέτος είμαστε σε θέση και ΘΑ κερδίσουμε και το ευρωπαϊκό και το πρωτάθλημα αλλά εάν έπρεπε να επιλέξω θεωρώ το πρωτάθλημα πολύ πιο σημαντικό.

Νομίζω πως έτσι νιώθουν και οι παίκτες μας, κανένας δεν είναι αποπροσανατολισμένος, όλοι ξέρουν τους στόχους και όλοι ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να τους πετύχουν.

Απλά απάντησαν σε μια ερώτηση, και μάλιστα ερώτηση οπαδού wink.gif
rchos
δεν υπαρχει κανενας αποπροσανατολισμος και κανενα αλλοθι.
τα πραγματα ειναι απλα.αν ο ολυμπιακος παρει την ευρωλιγκα και οχι το πρωταθλημα η αισθηση που θα μεινει στο τελος ειναι καποια πικρια.οπως το 96 που ειχε γινει το αντιστροφο η χρονια για τον ολυμπιακο ηταν επιτυχημενη.στο τελος ειχε μεινει δηλαδη μια αισθηση χαρας επειδη στην αναμετρηση με τον μεγαλο αντιπαλο η ομαδα βγηκε νικητρια.ενω στον παο εμεινε στο τελος μια πικρη γευση.
αν γινει το αναποδο ομως και ο ολυμπιακος παρει το πρωταθλημα μα χασει στο φαιναλ 4 η χρονια θα ειναι απολυτως επιτυχημενη χωρις δευτερη κουβεντα.
αυτο ειναι το φιλινγκ που εχουν και οι παιχτες.αν τους πιεσεις να διαλεξουν τιτλο θα σου πουν πρωταθλημα γιατι πολυ απλα θα σημαινει οτι κυριαρχησες απεναντι στον μεγαλο σου αντιπαλο.αρα εισαι απολυτα επιτυχημενος.στο μυαλο του μεσου ελληνα που ασχολειτε με το μπασκετ και γενικοτερα τον ελληνικο επαγγελματικο ομαδικο αθλητισμο την κυριαρχεια την δινει η κατακτηση του ελληνικου τιτλου.η κατακτηση της ευρωπης ειναι πιο πολυ ενα κερασακι στην τουρτα.
αυτο ομως σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι την ωρα των αγωνων της ευρωλιγκας οι παιχτες δεν θα τα δινουν ολα γιατι θα σκεφτονται το πρωταθλημα.οπως δεν καναν κατι αντιστοιχο για εναν τιτλο πιο χαμηλου επιπεδου(κυπελλο) σιγουρα δεν θα το κανουν και για εναν τιτλο με τοσο μεγαλο πρεστιζ.


προσωπικα εγω προτιμω την ευρωλιγκα και χωρις να με πιεσεις.μπορω να παιρνω καθε χρονο την ευρωλιγκα και ας παιρνω πρωταθλημα μια στα δεκα χρονια. το προτιμω γιατι για μενα εκει παιζεται ωραιο ευρωπαικο μπασκετ ενω στο ελληνικο πρωταθλημα βλεπουμε...!
apkat
QUOTE(rchos @ Apr 28 2010, 12:37 ) *
προσωπικα εγω προτιμω την ευρωλιγκα και χωρις να με πιεσεις.μπορω να παιρνω καθε χρονο την ευρωλιγκα και ας παιρνω πρωταθλημα μια στα δεκα χρονια. το προτιμω γιατι για μενα εκει παιζεται ωραιο ευρωπαικο μπασκετ ενω στο ελληνικο πρωταθλημα βλεπουμε...!


+1..Δεν μπορω να συγκρινω με τιποτα το πρωταθλημα με την Ευρωλιγκα..
saou
Μόνο και μόνο που μπαίνει στην ίδια ζυγαριά ένα πρωτάθλημα Ευρώπης με ένα πρωτάθλημα Ελλάδας είναι λιγάκι οξύμωρο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.