Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ευρωμπάσκετ 2011 - Λιθουανία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
sacarame
Λοιπόν κύριοι εκμεταλλευόμενοι την θερινή ραστώνη αλλά και την επερχόμενη μεγάλη διοργάνωση του Ευρωμπάσκετ,η συντακτική ομάδα των αφιερωμάτων του φόρουμ "ψήθηκε" να ετοιμάσει αφιέρωμα-παρουσίαση του Ευρωμπάσκετ 2011. smiley.gif

Σκοπός είναι να δημιουργηθεί κάτι αντίστοιχο με το subforum που είχε γίνει για το final 4 2011 της Βαρκελώνης...Για να πάρετε μια ιδέα κλικ εδώ


Εγώ είμαι μέσα σε αυτό το εγχείρημα όπως και ο benchwarmer ο οποίος θα κάνει και εκτενέστερη αναφορά στην δομή του αφιερώματος.. Όποιος έχει την όρεξη να βοηθήσει είτε αναλαμβάνοντας την παρουσίαση ομάδας,ομίλου,κάποια ιστορικά είτε γενικά το οτιδήποτε, μπορεί να μου στείλει κάποιο πμ για να κουβεντιάσουμε τις λεπτομέρειες..

Ισως είναι σχετικά νωρίς ακόμα καθώς η διοργάνωση ξεκινά στις 31/8, αλλά επειδή είναι 24 ομάδες, είπαμε πως καλύτερα είναι να αρχίσουμε νωρίτερα, έτσι ώστε να πάμε με το πάσο μας...
benchwarmer
QUOTE(sacarame @ Aug 5 2011, 15:09 ) *
Λοιπόν κύριοι εκμεταλλευόμενοι την θερινή ραστώνη αλλά και την επερχόμενη μεγάλη διοργάνωση του Ευρωμπάσκετ,η συντακτική ομάδα των αφιερωμάτων του φόρουμ "ψήθηκε" να ετοιμάσει αφιέρωμα-παρουσίαση του Ευρωμπάσκετ 2011. smiley.gif

Σκοπός είναι να δημιουργηθεί κάτι αντίστοιχο με το subforum που είχε γίνει για το final 4 2011 της Βαρκελώνης...Για να πάρετε μια ιδέα κλικ εδώ


Εγώ είμαι μέσα σε αυτό το εγχείρημα όπως και ο benchwarmer ο οποίος θα κάνει και εκτενέστερη αναφορά στην δομή του αφιερώματος.. Όποιος έχει την όρεξη να βοηθήσει είτε αναλαμβάνοντας την παρουσίαση ομάδας,ομίλου,κάποια ιστορικά είτε γενικά το οτιδήποτε, μπορεί να μου στείλει κάποιο πμ για να κουβεντιάσουμε τις λεπτομέρειες..

Ισως είναι σχετικά νωρίς ακόμα καθώς η διοργάνωση ξεκινά στις 31/8, αλλά επειδή είναι 24 ομάδες, είπαμε πως καλύτερα είναι να αρχίσουμε νωρίτερα, έτσι ώστε να πάμε με το πάσο μας...



Μετα απο συντομη συζητηση λοιπον μεταξυ της τριμελους επιτροπης των αφιερωματων του bforum που αποτελειται απο εμενα και τον sacarame, αποφασισαμε δημοκρατικα να ακολουθησουμε την δικη μου δομη για το αφιερωμα:

24 τοπικς-παρουσιασεις των ομαδων (το οποιο ειναι και το δυσκολο κομματι, και θα χρειαστουμε την βοηθεια σας). Οσοι ενδιαφερεστε επικοινωνηστε με τον σακαρακα (απο 1 ομαδα μεχρι οσες θελετε-μπορειτε, μπορειτε να διαλεξετε και ποιες tongue.gif ). Φυσικα θα πρεπει να προχωρησει λιγο ο καιρος, ωστε να ξερουμε (περιπου) τις τελικες 12αδες, καθως και τι εκαναν στα φιλικα οι ομαδες κλπ κλπ. Και θα πρεπει να αποφασισουμε (παλι δημοκρατικα) την ακριβη φορμα της παρουσιασης, το οποιο θα γινει εν καιρω..

4 τοπικς-παρουσιασεις των ομιλων, στην ουσια δηλαδη το προγραμμα τους αρχικα, και εκει οπου θα γινεται και η κουβεντα για τα ματς της πρωτης φασης
1 τοπικ με παλιους νικητες κλπ (αυτα τα τελευταια ειναι το κομματι της αγγαρειας και θα τα αναλαβει προσωπικα αυτος που ειχε την ιδεα του αφιερωματος tongue.gif )
*και προφανως οσο προχωραει το ευρωμπασκετ θα δημιουργουνται και τα τοπικ της επομενης φασης κλπ
PanosIlio
QUOTE(benchwarmer @ Aug 5 2011, 15:16 ) *
Μετα απο συντομη συζητηση λοιπον μεταξυ της τριμελους επιτροπης των αφιερωματων του bforum που αποτελειται απο εμενα και τον sacarame, αποφασισαμε δημοκρατικα να ακολουθησουμε την δικη μου δομη για το αφιερωμα:


Καταρχάς μπράβο σας και καλή δύναμη.

Εγώ όμως θα ήθελα να μάθω ποιος από τους 2 σας μετράει για 2 εφόσον εσείς οι 2 αποτελείτε μία τρι(3)μελής επιτροπή 2 μελών...

ε? smiley.gif
benchwarmer
QUOTE(PanosIlio @ Aug 5 2011, 15:50 ) *
Καταρχάς μπράβο σας και καλή δύναμη.

Εγώ όμως θα ήθελα να μάθω ποιος από τους 2 σας μετράει για 2 εφόσον εσείς οι 2 αποτελείτε μία τρι(3)μελής επιτροπή 2 μελών...

ε? smiley.gif


Κανεις, απλα ειμαστε φαν του Νίκου Βαμβακούλα smiley.gif
PanosIlio
Αααααααααα έτσι πες wink.gif
morrison
Απαιτω συμμετοχη T.W.Is.M με αφιερωμα σε ομαδα... tongue.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(morrison @ Aug 5 2011, 16:37 ) *
Απαιτω συμμετοχη T.W.Is.M με αφιερωμα σε ομαδα... tongue.gif


Κι εγω αυτο σκεφτηκα κατευθειαν. smiley.gif
Δηλωνω επισημα συμμετοχη και δεν εχω αντιρρηση να συμμετασχω και στο ιστορικο κομματι. Μονο μη μου δωσετε να γραψω για το 1995, γιατι θα σας δωσω κειμενο που θα αναφερει την πραγματικη πρωταθλητρια Ευρωπης Λιθουανια ως πρωτη και θα τρεχετε τελευταια στιγμη να το αλλαξετε για να γραψετε το politically correct κειμενο...

edit: Περνα μια κι απ το τοπικ του WWE να δεις ενα σεναριο επιστημονικης φαντασιας που εγραψα χτες
morrison
H(χωρις Γκαλιναρι)Ιταλια νικησε πριν λιγο την(χωρις Κιριλενκο)Ρωσσια με 71-67.
Μπαρνιανι 23,Μαντσινελι 20 για τους Ιταλους και Μοζγκοφ με 15 πρωτοι σκορερ.

Για την Ιταλια των big-3 εχω την αισθηση οτι ολα τα λεφτα θα ειναι ο τροπος που θα βοηθησει το supporting cast τους 3 νβαερς.
Αμυντικα νομιζω οτι θα το παλεψουν.Εχουν κορμια που μπορουν να βοηθησουν,εχουν αναλωσιμους παιχτες για αμυντικους ρολους και τον Πιανιτζανι στον παγκο που θα δωσει προσανατολισμο στην αμυνα.

Επιθετικα πιστευω πως περα απο τους Μπαρνιανι,Γκαλιναρι,Μπελινελι που θα δινουν γυρω στους 45 ποντους μαζι σε καθε ματς,τον Μαντσινελι που ειναι καλος παιχτης και θα βγαλει παιχνιδια οπως το σημερινο θα πρεπει να βρουν καποιους παιχτες να τραβανε λιγο το σκορ.Μπορει να ειναι διαφορετικοι καθε φορα,χτες το παλεψε ο ημιψηλος Ντατομε,σημερα ο Βιταλι αλλα γενικοτερα θα πρεπει να βρεθει καποιος περιφερειακος με σουτ για αυτη τη δουλεια.

Και σαν καθε ομαδα με big-3 που σεβεται τον εαυτο της θα ελεγα οτι δεν θα πρεπει να μωνοπωλουν οι τρεις επιθετικα αλλα να μοιρασουν την μπαλα και στους υπολοιπους που σιγουρα θα βρισκουν ανοιγματα για να σκοραρουν.Το ποιοι θα ειναι αυτοι οι υπολοιποι δεν ξερω προς το παρον...

Το καλο ειναι στα δυο ματς που τους εχω δει δεν μου εδωσαν εικονα soft ομαδας,το αντιθετο.
Ειναι σε δυσκολο ομιλο αλλα θα το παλεψουν...
T.W.Is.M.
QUOTE(morrison @ Aug 6 2011, 19:21 ) *
H(χωρις Γκαλιναρι)Ιταλια νικησε πριν λιγο την(χωρις Κιριλενκο)Ρωσσια με 71-67.
Μπαρνιανι 23,Μαντσινελι 20 για τους Ιταλους και Μοζγκοφ με 15 πρωτοι σκορερ.

Για την Ιταλια των big-3 εχω την αισθηση οτι ολα τα λεφτα θα ειναι ο τροπος που θα βοηθησει το supporting cast τους 3 νβαερς.
Αμυντικα νομιζω οτι θα το παλεψουν.Εχουν κορμια που μπορουν να βοηθησουν,εχουν αναλωσιμους παιχτες για αμυντικους ρολους και τον Πιανιτζανι στον παγκο που θα δωσει προσανατολισμο στην αμυνα.

Επιθετικα πιστευω πως περα απο τους Μπαρνιανι,Γκαλιναρι,Μπελινελι που θα δινουν γυρω στους 45 ποντους μαζι σε καθε ματς,τον Μαντσινελι που ειναι καλος παιχτης και θα βγαλει παιχνιδια οπως το σημερινο θα πρεπει να βρουν καποιους παιχτες να τραβανε λιγο το σκορ.Μπορει να ειναι διαφορετικοι καθε φορα,χτες το παλεψε ο ημιψηλος Ντατομε,σημερα ο Βιταλι αλλα γενικοτερα θα πρεπει να βρεθει καποιος περιφερειακος με σουτ για αυτη τη δουλεια.

Και σαν καθε ομαδα με big-3 που σεβεται τον εαυτο της θα ελεγα οτι δεν θα πρεπει να μωνοπωλουν οι τρεις επιθετικα αλλα να μοιρασουν την μπαλα και στους υπολοιπους που σιγουρα θα βρισκουν ανοιγματα για να σκοραρουν.Το ποιοι θα ειναι αυτοι οι υπολοιποι δεν ξερω προς το παρον...

Το καλο ειναι στα δυο ματς που τους εχω δει δεν μου εδωσαν εικονα soft ομαδας,το αντιθετο.
Ειναι σε δυσκολο ομιλο αλλα θα το παλεψουν...


Εμενα μου εδωσε την εντυπωση κακης ομαδας η Ιταλια, οπως την ειδα χτες. Βεβαια κακη ομαδα με την ιδια λογικη ηταν και η Μαιαμι Χιτ και εφτασε ως τους τελικους. Για το ματς με τη Ρωσια θεωρω οτι ισως ειναι και θεμα ματσαρισματος. Εμεις δεν ταιριαζουμε με τη Ρωσια, η Ιταλια σιγουρα ταιριαζει καλυτερα. Και μην ξεχναμε οτι εκτος απο τον Κιριλενκο ελειπε και ο Χριαπα. Οι δυο τους θα κανουν τη Ρωσια αλλη ομαδα.
morrison
QUOTE(T.W.Is.M. @ Aug 6 2011, 19:26 ) *
Εμενα μου εδωσε την εντυπωση κακης ομαδας η Ιταλια, οπως την ειδα χτες. Βεβαια κακη ομαδα με την ιδια λογικη ηταν και η Μαιαμι Χιτ και εφτασε ως τους τελικους. Για το ματς με τη Ρωσια θεωρω οτι ισως ειναι και θεμα ματσαρισματος. Εμεις δεν ταιριαζουμε με τη Ρωσια, η Ιταλια σιγουρα ταιριαζει καλυτερα. Και μην ξεχναμε οτι εκτος απο τον Κιριλενκο ελειπε και ο Χριαπα. Οι δυο τους θα κανουν τη Ρωσια αλλη ομαδα.

Ηταν κακη αλλα ψαχνεται.
Σημερα ηταν καπως καλυτερη.Και μου δειχνει ομαδα που το παλευει...
Θα πρεπει να βρει καποια ακρη ο Πιαν. με τα γκαρντ του.Ποσο καλυτερη θα ηταν η Ιταλια με εναν απλα σοβαρο ποιντ σαν τον Κολντεμπελα ή τον Μπονορα...


Ναι ελειπε και ο Κριαπα αλλα μηπως η απουσια του Γκαλιναρι σε αυτη την ομαδα των τριων παιχτων ειναι εξισου μεγαλη?
Αν λειπει ο ενας στους τρεις ειναι σαν να λειπουν σε μια ομαδα δεκα παιχτων τουλαχιστον τρεις... tongue.gif
gallistis
QUOTE(morrison @ Aug 6 2011, 19:34 ) *
Ηταν κακη αλλα ψαχνεται.
Σημερα ηταν καπως καλυτερη.Και μου δειχνει ομαδα που το παλευει...
Θα πρεπει να βρει καποια ακρη ο Πιαν. με τα γκαρντ του.Ποσο καλυτερη θα ηταν η Ιταλια με εναν απλα σοβαρο ποιντ σαν τον Κολντεμπελα ή τον Μπονορα...



ποιον κολντεμπελα και μπονορα?ο αντονελο ριβα και ο μπρουναμοντι να επαιζαν,θα ηταν σουπερ

ουτε εμενα μου αρεσε η ιταλια...οι 2 nbaερς την ειχαν δει υπερβολικα σταρ και οι υπολοιποι δεν υπηρχαν...για αυτο στα προκριματικα εχαναν απο νορβηγιες και βουλγαριες
morrison
QUOTE(gallistis @ Aug 6 2011, 19:54 ) *
ποιον κολντεμπελα και μπονορα?ο αντονελο ριβα και ο μπρουναμοντι να επαιζαν,θα ηταν σουπερ

ουτε εμενα μου αρεσε η ιταλια...οι 2 nbaερς την ειχαν δει υπερβολικα σταρ και οι υπολοιποι δεν υπηρχαν...για αυτο στα προκριματικα εχαναν απο νορβηγιες και βουλγαριες


Ναι και με Μανιφικο και Κοστα για ψηλους το επαιρναν περιπατο. tongue.gif
Εννοουσα τελος παντων οτι θα ηταν πολυ καλυτεροι με εναν απλα σοβαρο ποιντ,οχι κατι το ιδιαιτερο.

Μα ουτε εμενα μου αρεσε.Δεν την βλεπεις και λες να μια καλη ομαδα αλλα δεν ειναι και σε καμια περιπτωση χαμενη απο χερι οπως προδιαγραφουν αρκετοι.
Τι να πω?Μπορει να εχω μεινει στο χαμο που προκαλουσε παντα γυρω της η Εθνικη ποδοσφαιρου της Ιταλιας και να ειμαι επηρεασμενος...
Θα παιξει ο Ντελ Πιερο ή ο Τοτι?
Γιατι δεν τραγουδανε οι παιχτες τον εθνικο υμνο?
Γιατι εχουν ολα αυτα τα μπχιλιμπιδια στα μαλια οι παιχτες,ειναι σοβαρα πραγματα αυτα? smiley.gif

Στα προκριματικα εχασαν απο Λετονια εξω,ενταξει γκελα αλλα συμβαινουν αυτα.
Απο Ισραηλ εντος αλλα πηραν ρεβανς με διπλο μεσα στο Ισραηλ.
Απο Μαυροβουνιο εκτος που ειναι σχετικα λογικο αποτελεσμα.
Δεν ειχαν τον Γκαλιναρι ομως αρα επαιζαν με τα 2/3 της ομαδας μονο. tongue.gif
baskethood
Η παρουσια της Ιταλιας στο ευρωμπασκετ θα ειναι ενα μεγαλο ερωτηματικο.
Ο Σιμονε Πιανιτζιανι κανει μια προσπαθεια να μεταλαμπαδευσει στην ομαδα καποια στοιχεια του παιχνιδιου της Σιενα,αρκετα
λογικο απ τη στιγμη που προκειται για εναν πολυ πετυχημενο προπονητη.
Το κυριο χαρακτηριστικο που προσπαθει να περασει ειναι η σκληρη,στα ορια του φαουλ,αμυνα.
Τα εχει καταφερει αρκετα καλα μεχρι στιγμης,η Ιταλια δειχνει συμπαγης αμυντικα,εχει ενεργεια και φρεσκαδα χαρη στο
αρκετα νεανικο ροστερ που διαθετει.
Συμφωνω με το φιλο morisson οτι θα χρειαστει επιπλεον βοηθειες απο το supporting cast,ομως παρατηρωντας το χθεσινο
φιλικο και τα προκριματικα βλεπω οτι οι "big three"(εδω να τονισω οτι οι τρεις ΝΒΑερς ειναι καλοι παικτες αλλα δεν ειναι ακομα τουλαχιστον παικτες υψηλου επιπεδου,και λογικα ουτε θα γινουν) δεν ειναι διατεθειμενοι να βαλουν στην ακρη το "εγω",αλλα ουτε και οι υπολοιποι παικτες εχουν τη δυνατοτητα να προσφερουν λυσεις οποτε χρειαστει.
Ο Ντατομε χθες εδωσε αρκετες βοηθειες,ειναι αθλητικος,δινει ενεργεια,εχει καλο σου εν σταση και κινηση χωρις τη μπαλα.
Ισως αυτος θα μπορουσε να ενσωματωθει στο playbook της ομαδας με το καλο χερι που εχει και τα κοψιματα του στο καλαθι.
Στο επιθετικο κομματι στηριζει το παιχνιδι της σε μεγαλο βαθμο στο high post game του Μπαρνιανι,προκειται για ενα isolation
στην ουσια στο high post που του δινει την ευκαιρια να διαλεξει τον τροπο που θα επιτεθει,ειτε με σουτ,ειτε με ντριμπλα ειτε
διαβαζοντας την αμυνα και πασαροντας στους παικτες που "κοβουν" μεσα απ τα σκριν.
Στα σκριν στη μπαλα ο Μπαρνιανι προτιμα παλι να μενει στο high post αντι να κοβει στο καλαθι,αλλωστε αυτο ειναι το κυριοτερο χαρακτηριστικο του επιθετικου του παιχνιδιου.
Ο Μπενιλενι λειτουργει σχεδον παντα ως ball handler και αν δεν πασαρει στον Μπαρνιανι θα επιλεξει να σουταρει μετα απο το σκριν,θα παρει παρα πολλα τετοια σουτ στο τουρνουα.
Στην αμυνα εχω πολλα ερωτηματικα στο κατα ποσο θα καταφερει ο Μπαρνιανι να αμυνθει με επιτυχια και να κρατηθει μακρυα απο φθορα φαουλ απεναντι στα "καλα" πενταρια ,καθως ειναι αρκετα ευαλωτος στα φουλ και "σπρωχνεται" σχετικα ευκολα.Ενα αλλο ερωτηματικο ειναι ο τροπος που θα αντιμετωπιζει ο Πιανιτζιανι τα σκριν στη μπαλα του αντιπαλου,και παλι ο Μπαρνιανι δειχνει αδυναμια να βγει "εξω",ετσι η Ιταλια προχωρα σε αμυνα 2vs2 κατι που απεναντι σε γκαρντ με καλο σουτ θα αποβει μοιραιο.
Κατα τ αλλα εχει τη δυνατοτητα να ανοιξει το ροτεισον και να πιεσει τον αντιπαλο σε ολο το γηπεδο,να κλεψει μπαλες και να βρει ευκολα καλαθια.
baskethood
Ας γραψω τη γνωμη και για μια αλλη ενδιαφερουσα ομαδα του τουρνουα.
Ο λογος για το Μαυροβουνιο,μια ομαδα με πολυ δυνατη front line λογω του ΝΒΑερ Νικολα Πεκοβιτς.
Οπως ειναι φανερο το επιθετικο της παιχνιδι βασιζεται στο inside game και στην τροφοδοσια των δυο καλων ψηλων της ομαδας,Πεκοβιτς και Βρανιες,δεν αρεσκεται στην ταχυτητα,επιδιωκει καταστασεις πεντε εναντιον πεντε.
Στο δημιουργικο κομματι η "μπαγκετα" πηγαινει στιν νατουραλιζε Ομαρ Κουκ ο οποιος αναλαμβανει να τρεξει τις περισσοτερες καταστασεις με σκριν στη μπαλα,ειτε πασαροντας ειτε εκτελωντας μετα απο σκριν.
Ο Πεκοβιτς ειναι σε καλη κατασταση,τελειωνει φασεις με ευκολια και δημιουργει τεραστια προβληματα στους αντιπαλους με τις εξαιρετικες τοποθετησεις του,αυτο αναγκαζει τους αντιπαλους προπονητες να στελνουν βοηθειες.
Αυτο ειναι και το μεγαλυτερο προβλημα της ομαδας του Μαυροβουνιου,το πως δηλαδη θα λειτουργησει "με παικτη παραπανω",αλλιως η δυναμικη που αποκτα με τον Πεκοβιτς μειωνεται δραματικα.
Ο Νικολα Βουτσεβιτς αγωνιζεται ως τεσσαρι και λειτουργει κυριως περιφερειακα προσπαθωντας να βαλει τη μπαλα στο παρκε επιχειρωντας ντραιβ η ψαχνωντας ελευθερο συμπαικτη,δεν υπαρχει χωρος για αυτον για post game,αλλωστε ειναι αρκετα σοφτ για να παιρνει θεσεις και να ποσταρει σε υψηλο επιπεδο.
Στην αμυνα προσπαθει αρκετα,παιζοντας με ενεργεια αλλα και εκει ειναι πολυ σοφτ, γι αυτο ο προπονητης του Μαυροβουνιου προτιμα τον Ντραγκισεβιτς για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Γενικα το Μαυροβουνιο ειναι σοφτ ομαδα στην αμυνα,δεν πιεζει αρκετα τη μπαλα ουτε οι παικτες του ειδικευονται στον τομεα των ριμπαουντ,ειναι ομως παικτες εξυπνοι που διαβαζουν τις καταστασεις,περιστρεφονται σωστα και δεν αφηνουν σουτ χωρις πιεση.
Vas
http://www.superbasket.gr/permalink/144441.html

Κρίμα... Αν και η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!! Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο να πάρουν άδεια. Επιπλέον, περίεργο γιατί έχουν και την ολυμπιάδα του χρόνου... ενώ θα ήταν πολύ καλή διαφήμιση του μπάσκετ στην Αγγλία.

morrison
QUOTE(Vas @ Aug 8 2011, 11:31 ) *
http://www.superbasket.gr/permalink/144441.html

Κρίμα... Αν και η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!! Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο να πάρουν άδεια. Επιπλέον, περίεργο γιατί έχουν και την ολυμπιάδα του χρόνου... ενώ θα ήταν πολύ καλή διαφήμιση του μπάσκετ στην Αγγλία.


Βεβαια δεν χρειαζεται να προκριθουν στην Ολυμπιαδα,θα παιξουν ετσι κ αλλιως ως διοργανωτες.
Οποτε το φετινο Ευρωμπασκετ εχει καθαρα χαρακτηρα προετοιμασιας ή και διαφημισης οπως λες για αυτους.
Σε καθε περιπτωση ο Γκορντον θα ηταν μια σπουδαια προσθηκη για ολη την διοργανωση ομως λογικα οι Αγγλοι θα κανουν οτι μπορουν να τον φερουν του χρονου οπου θα τους καιει πιο πολυ και το αγωνιστικο κομματι.
Με την απουσια και του Ποπς εν τω μεταξυ σε συνδυασμο και με αυτη του Γκορντον οι Αγγλοι θα χασουν αρκετο μερος της δυναμικης που υπολογιζαμε οτι θα εχουν στην αρχη.


Καπου πηρε το ματι μου οτι αυριο βραδυ εχει σουπερ φιλικο Ισπανια-Γαλλια στην Αλμερια,ευχομαι να ειναι τηλεοπτικο... wink.gif
Ginobili
Φιλικο Βοσνία-Σερβία αυτήν την στιγμή...6-20 ήδη οι Σέρβοι.
Στις 10 έχει φιλικό Σλοβενία-Κροατία.
priest
QUOTE(Ginobili @ Aug 8 2011, 19:16 ) *
Φιλικο Βοσνία-Σερβία αυτήν την στιγμή...6-20 ήδη οι Σέρβοι.
Στις 10 έχει φιλικό Σλοβενία-Κροατία.

29-49,με σοου τεοντοσιτς...η μια ασσιστ καλυτερη απο την αλλη..
T.W.Is.M.
QUOTE(priest @ Aug 8 2011, 19:48 ) *
29-49,με σοου τεοντοσιτς...η μια ασσιστ καλυτερη απο την αλλη..


Τυχεροι οι Βοσνιοι. Χανουν με πολυ και δεν υπαρχει λογος να τους ξεκινησει κανενα ξυλο. 69.gif
priest
QUOTE(T.W.Is.M. @ Aug 8 2011, 20:40 ) *
Τυχεροι οι Βοσνιοι. Χανουν με πολυ και δεν υπαρχει λογος να τους ξεκινησει κανενα ξυλο. 69.gif

και απο τον οκτωμβρη με την τσεσικα παλι δεν θα υπαρχει λογος αφου ολοι θα χανουν με μεγαλη διαφορα... tongue.gif
ισως ειμαι ο μοναδικος που θεωρησα λαθος την φυγη του απο τον οσφπ..
baskethood
Εχει δυνατοτητες η ομαδα της Κροατιας.
Απ την αρχη του παιχνιδιου διαβαζει εξαιρετικα ολα τα μις ματς,κυριως στο low post,με τους Μπογκτανοβιτς(εξαιρετικος παικτης),Τομιτς,Μπαρατς,Ζοριτς,Αντριτς.
Πολυ δουλεμενη και καλα διαβασμενη ομαδα.
Στην αμυνα ειναι πολυ επιθετικοι,βγαζοντας πολλα κλεψιματα,με τον Ντρειπερ να κυριαρχει σε αυτον τον τομεα με την πολυ πιεστικη αμυνα στη μπαλα που παιζει.
T.W.Is.M.
QUOTE(priest @ Aug 8 2011, 20:46 ) *
και απο τον οκτωμβρη με την τσεσικα παλι δεν θα υπαρχει λογος αφου ολοι θα χανουν με μεγαλη διαφορα... tongue.gif
ισως ειμαι ο μοναδικος που θεωρησα λαθος την φυγη του απο τον οσφπ..


Εννοεις οτι εισαι ο μονος απο τους μη-Ολυμπιακους? Γιατι απο τους Ολυμπιακους εγω ειμαι ο μονος που ανακουφιστηκα. tongue.gif
Anaz
που βλεπετε το σλοβενια-κροατια??
baskethood
QUOTE (Anaz @ Aug 8 2011, 23:32 ) *
που βλεπετε το σλοβενια-κροατια??

Eurosport 2 smile.gif
captain charisma
αμερικανος στην εθνικη κροατιας???θα τριζουν τα κοκκαλα του ντραζεν tongue.gif
baskethood
QUOTE (captain charisma @ Aug 8 2011, 23:42 ) *
αμερικανος στην εθνικη κροατιας???θα τριζουν τα κοκκαλα του ντραζεν tongue.gif

Και μαλιστα γυρολογος,εχει παιξει απο Αυστραλια μεχρι Βελγιο. smile.gif
Αλλα ειναι καλος παικτης,καλος αμυντικος και σχετικα σοβαρος.

ΥΓ.Θα εχουμε πολυ μεγαλο παιχνιδι αυριο.
Και ισως δουμε και το ξυλο που θελει ο Τ.W.I.S.M. biggrin.gif
morrison
QUOTE(baskethood @ Aug 8 2011, 23:46 ) *
Και μαλιστα γυρολογος,εχει παιξει απο Αυστραλια μεχρι Βελγιο. smile.gif
Αλλα ειναι καλος παικτης,καλος αμυντικος και σχετικα σοβαρος.

ΥΓ.Θα εχουμε πολυ μεγαλο παιχνιδι αυριο.
Και ισως δουμε και το ξυλο που θελει ο Τ.W.I.S.M. biggrin.gif


Συμφωνω για Draper.
Θα εναλασεται στο 1 με τον Ποποβιτς,δεν νομιζω να παιξουν μαζι τουλαχιστον για πολυ ωρα.Ειναι και το θεμα του υψους στη μεση.

Στις 10 το Σερβια-Κροατια,στις 10.30 το Ισπανια-Γαλλια σημερα... wink.gif
Ginobili
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ!!!! Αυτός ο Τέπιτς...μαργαριτάρια προσφέρει πάλι...
Vas
H Ισπανια κανει πλάκα εως τ'ωρα

30-15 στο 15ο λεπτο....
Ginobili
QUOTE(Vas @ Aug 9 2011, 21:01 ) *
H Ισπανια κανει πλάκα εως τ'ωρα

30-15 στο 15ο λεπτο....

Δεν είναι ομάδα αυτή η Γαλλία(ακόμα τουλάχιστον) παρά το εκπληκτικό ρόστερ που διαθέτει.Ο Πάρκερ παίρνει την μπάλα και κάνει μπούκες χωρίς να δίνει πουθενά..και οι άλλοι ψάχνονται.Ο Νοά είναι έξω από τα νερά του..όπως και ο Μπατούμ.
Αίσχος αυτοί οι Ισπανοί...και τι κατάλαβαν που πήραν και τον Ιμπάκα τώρα??? Λες και θα το έχαναν χωρίς αυτόν.Δεν περνάει τίποτα από κάτω...χάνουν το ενδιαφέρον τους τα παιχνίδια.

Υ.Γ Την Κροατία την βλέπω πολύ δουλεμένη ομάδα.
Vas
QUOTE(Ginobili @ Aug 9 2011, 23:06 ) *
Δεν είναι ομάδα αυτή η Γαλλία(ακόμα τουλάχιστον) παρά το εκπληκτικό ρόστερ που διαθέτει.Ο Πάρκερ παίρνει την μπάλα και κάνει μπούκες χωρίς να δίνει πουθενά..και οι άλλοι ψάχνονται.Ο Νοά είναι έξω από τα νερά του..όπως και ο Μπατούμ.
Αίσχος αυτοί οι Ισπανοί...και τι κατάλαβαν που πήραν και τον Ιμπάκα τώρα??? Λες και θα το έχαναν χωρίς αυτόν.Δεν περνάει τίποτα από κάτω...χάνουν το ενδιαφέρον τους τα παιχνίδια.

Υ.Γ Την Κροατία την βλέπω πολύ δουλεμένη ομάδα.



24 πόντοι στο κεφάλι από το ημίχρονο... Βασικά οι Γάλλοι είναι απαράδεκτοι. Μιλάμε η επίθεσή τους είναι.... ατομική!!

Ενώ ίσως είναι η πιο αθλητική ομάδα.... δεν ειναι καν ομάδα!

il postino
πού ρε παιδια? rolleyes.gif
morrison
Καθε φορα που το γυριζω στο Σερβια-Κροατια πετυχαινω τον Ιβκοβιτς συνεχως εκτος εαυτου... tongue.gif
priest
που τα βλεπετε???
morrison
Απο 67-57 σε 71-80 για τους Σερβους που εχουν προσωπικοτητα...
il postino
να στε καλα μαγκες..
priest
12 ποντοι ο τεπιτς??γινονται και θαυματα...23-4 σε 6 λεπτα αν δεν κανω λαθος...μορισον θα προσθετα και το ταλεντο..
sthnapexw
Αυτόν τον Ίβκοβιτς και αυτόν τον Τεόντοσιτς να χαμε στον ολυμπιακό και δεν το χάναμε πέρισυ!οι Κροάτες ππροηγήθηκαν με 10 πόντους 6 λεπτά πριν το τέλος..και πήρε time out ο Ντούσαν..ε μετά άρχισε να παίζει (άμυνα και να πασάρει) ο Μίλος και οι Σερβοι κκερδίσαν με 9!...

Οι Κροάτες πολύ καλή ομάδα (και χτες με την Σλοβενία,,χάλια μαύρα η ομάδα του Μάλκοβιτς στα 2 παιχνίδια!)..μαχητική,με κάποιους παίκτες να βγαίνουν μπροστά...επικίνδυνοι να μας πάρουν την πρώτη θέση του ομίλου..εκτός αν κάνει κανένα μαγικό ο προπονητής τους που εκτέθηκε σήμερα..βέβαια καμία σχέση η χημεία των Σέρβων(ομάδα 3 χρόνων) με την δικιά μας..

Στο άλλο ματς οι Ισπανοί αναρωτιέσαι πως θα το χάσουν με τόσες λύσεις...βγάζει τον έναν..μπαίνει καλύτερος..ο Ιμπάκα μπορεί να τους μπερδέψει στην επίθεση αλλά στην άμυνα τερματοφύλακας είναι ο τύπος..δεν περνάει τίποτα..μεγάλη έκπληξη αν το χάσουν..

La France δεν κατάλαβα τι ήθελαν να κάνουν στην επίθεση όπως είπαν και οι προηγούμενοι..πολύ η μπάλα στον Τουριάφ(!)..αλλά είναι ακόμη νωρίς να βρουν χημεία...με Νοα και Πάρκερ και τους λοιπούς στα δύσκολα δεν μπορείς να τους υποτιμήσεις..δεν βλέπω να χουν σουτέρ χωρίς Πιετρούς..

Αύγουστος με μπασκετάκι και φιλικά...ζεσταινόμαστε για το κυρίως πιάτο!
morrison
QUOTE(priest @ Aug 9 2011, 23:50 ) *
12 ποντοι ο τεπιτς??γινονται και θαυματα...23-4 σε 6 λεπτα αν δεν κανω λαθος...μορισον θα προσθετα και το ταλεντο..

Αν κρινω απο το περσινο ματς στην Τουρκια και το σημερινο(οσο ειδα)θα ελεγα οτι η διαφορα ειναι περισσοτερο στον χαρακτηρα παρα στην ποιοτητα.Διαφορα ποιοτικα εχουν 1-2 παιχτες μονο,οχι η Σερβια ως ομαδα.Οχι τοσο καθοριστικη τουλαχιστον.
Vas
QUOTE(sthnapexw @ Aug 9 2011, 23:53 ) *
Αύγουστος με μπασκετάκι και φιλικά...ζεσταινόμαστε για το κυρίως πιάτο!



Είναι καλό ότι βλέπω και Πορτογαλία-Ουγγαρία??? smiley.gif

Πάντως ο Ιμπακά έχει πολύ καλό σουτ!! Βλέπω να τον πιάνει ο Βουγιούκας!!
sthnapexw
Πάντως ο Ιμπακά έχει πολύ καλό σουτ!! Βλέπω να τον πιάνει ο Βουγιούκας!!
[/quote]

Η χαρά του Ρούμπιο είναι αυτός..παίζουν και μαζί στο rotation...πολλά alley oop! smiley.gif
Air Kef
QUOTE(Ginobili @ Aug 9 2011, 23:06 ) *
Αίσχος αυτοί οι Ισπανοί...και τι κατάλαβαν που πήραν και τον Ιμπάκα τώρα??? Λες και θα το έχαναν χωρίς αυτόν.Δεν περνάει τίποτα από κάτω...χάνουν το ενδιαφέρον τους τα παιχνίδια.



Ο στόχος των Ισπανών είναι το χρυσό του χρόνου στο Λονδίνο, ώστε αυτή η γενιά των κορυφαίων Γκασόλ,Ναβάρο,Καλντερόν (1980 όλοι) να κλείσει τον κύκλο της εχω κατακτήσει τα πάντα (χρυσό σε Ευρωπαικό, Παγκόσμιο, Ολυμπιάδα), και στο Λονδίνο ο Ιμπάκα θα ειναι υπερ-πολύτιμος κατά των ΗΠΑ.

Φέτος κάνουν το ζέσταμά τους, του χρόνου είναι τα σπουδαία. smile.gif
captain charisma
οι αμερικανοι σιγουρα θα κατεβασουν τους καλυτερους του χρονου..διαβασα σε δηλωσεις οτι ο τζειμς μπραιαντ χαουαρντ θελουν να παιξουν του χρονου..οποτε πολυ δυσκολο φαντασει να παρουν οι ισπανοι το χρυσο...
Air Kef
Η καλύτερη σύγχρονη ομάδα των ΗΠΑ το 2008, με όλους αυτούς που ειπες, κέρδισε οριακά την Ισπανία το 2008, που στον τελικό έπαιξε με πλέι τον 17χρονο Ρούμπιο.

Αν καταφέρει ο Ιμπάκα να δέσει με την ομάδα, η Ισπανία του χρόνου θα είναι δυνατότερη από ποτέ, και μαζί με μια ενδεχομενως πλήρης Εθνικη ΗΠΑ θα παίξουν μόνες τους για το χρυσό, μάλλον στα ίσια όμως. smile.gif
baskethood
Αλλωστε η Ισπανια ειναι η μοναδικη ευρωπαικη ομαδα που απο αποψη ταχυτητας,ρυθμου,αθλητικων προσοντων μπορει να
κοντραρει τους πληρεις Αμερικανους.Αν συνυπολογισουμε το πληρες ροστερ που εχει αλλα και τους κανονισμους της Φιμπα,
που ως ενα βαθμο της δινουν πλεονεκτημα,τοτε σιγουρα θα δουμε μια μεγαλη κοντρα αναμεσα τους.
morfi
QUOTE(Air Kef @ Aug 10 2011, 20:19 ) *
Η καλύτερη σύγχρονη ομάδα των ΗΠΑ το 2008, με όλους αυτούς που ειπες, κέρδισε οριακά την Ισπανία το 2008, που στον τελικό έπαιξε με πλέι τον 17χρονο Ρούμπιο.

Αν καταφέρει ο Ιμπάκα να δέσει με την ομάδα, η Ισπανία του χρόνου θα είναι δυνατότερη από ποτέ, και μαζί με μια ενδεχομενως πλήρης Εθνικη ΗΠΑ θα παίξουν μόνες τους για το χρυσό, μάλλον στα ίσια όμως. smile.gif

Air Kef εννοείται πως θα παιχτεί στα όρια. Ακόμη και εγώ που γνωρίζεις πόσο φαν της Team USA είμαι (και όχι της εθνικής Ελλάδος) πιστεύω πως πρέπει κάποιος να είναι στο κόσμο του για να πιστεύει ότι η Αμερική θα το πάρει εύκολα.
baskethood
Ανακοινωθηκε πλεον επισημα απο την Πολωνικη ομοσπονδια οτι ο Μαρτσιν Γκορτατ δεν θα συμμετασχει στο τουρνουα της
Λιθουανιας λογω προβληματος με την ασφαλεια του.
http://www.sbnation.com/2011/8/11/2357112/...eurobasket-2011
ViC
καλησπέρα κι από μένα. Μέχρι στιγμής από τα φιλικά έχω την εξής εικόνα:
Η Ισπανία λογικά δε θα χάνει με τίποτα. Θα κάνει συντήρηση δυνάμεων στην πρώτη φάση και μετά θα φορτσάρει και δε θα χάσει πουθενά
Η Λιθουανία και η Γαλλία δεν είναι ακόμα ομάδες αν και έχουν πολύ ταλέντο. Θα φανεί στην πορεία αν μπορούν να δέσουν
Η Κροατία φαίνεται αρκετά δυνατή, αλλά με αυτούς ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Πάντως με Μπογκάνοβιτς και Τόμιτς είναι άλλη ομάδα...
Η Σερβία είναι η ίδια ομάδα που βλέπουμε τα τελευταία 2-3 χρόνια αλλά πιο έμπειρη, άρα πιο καλή
Η Ρωσία είναι μια κλασική ομάδα Μπλατ, αλλά επειδή υπάρχει Κιριλένκο γίνεται πολυσδιάστατη. Κανείς δε θα τη νικήσει εύκολα
Η Σλοβενία επίσης θα χάνει δύσκολα, αλλά θα πονάνε τα μάτια μας με τον Μπόζα, τα συστήματά του και τις άμυνές του
Η Ελλάδα θα παλεύει τα παιχνίδια, αλλά με την έλλειψη ταλέντου κάποια στιγμή θα φτάσει το ταβάνι της και θα αποκλειστεί
Η Ιταλία είναι περίεργη κατάσταση ακόμα, του ύψους ή του βάθους μου μοιάζει. Προσωπικά τους βλέπω να πατώνουν
Η Γερμανία θα ελπίζει να βρει ο Ντιρκ κάναν "ισχυρό" μπόσικο και να του τη φέρει για να περάσει στους 8
για τους υπόλοιπους δεν έχω άποψη
captain charisma
http://www.superbasket.gr/permalink/144627.html

κερδισαν οι γερμανοι χωρις νοβιτσκι καμαν τη σερβια...αν θυμαμαι και περσι στο παγκοσμιο τους ειχαν κερδισει τους σερβους
ViC
QUOTE(captain charisma @ Aug 11 2011, 22:37 ) *
http://www.superbasket.gr/permalink/144627.html

κερδισαν οι γερμανοι χωρις νοβιτσκι καμαν τη σερβια...αν θυμαμαι και περσι στο παγκοσμιο τους ειχαν κερδισει τους σερβους


Από την άλλη βέβαια δεν έπαιξαν οι Τεόντοσιτς, Κρίστισιτς, Τρίπκοβιτς...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.