Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4
ranaoutis
QUOTE (julius ervin @ Nov 4 2016, 10:08 ) *
το πρωτο πραγμα που που σφυριζεται στα παιδοεφηβικα ειναι η μετακινηση των ποδιων πριν βαλει ο παικτης την μπαλλα στο παρκε.ο λογος ειναι απλος . με αυτο τον τροπο παιρνει πλεονεκτημα.


αυτο τι σχεση εχει με αυτο που εκανε ο Σπανουλης χθες;
απο ποτε το step side ειναι βηματα;
Μηπως ολη η καριερα του Κρις Πολ στηριζεται κι αυτη στα βηματα;
john wick
Πάντως γίναμε σοφότεροι σήμερα...
Αφού τόσα χρόνια δεν του τα σφύριζαν τα βήματα , γιατί τώρα του τα σφυρίζουν?

Παιδιά , ας απολαύσουμε τις ομάδες μας , χωρίς να κυνηγάμε τις ουρές μας..
Τα ίδια που κάνει ο ποδοσφαιρικός Παναθηναικός (μας κυνηγάει η Ouefa , 666 , ο υιός Θεοδωρίδης , όλη η Ευρώπη κ.λ.π)
Εχουμε δύο από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη , οι οποίες όμως λόγω οικονομικών δεν μπορούν να ακολουθήσουν Ρεάλ , Τσσκα , Φενέρ κ.λ.π ομάδες , οπότε θα βασιστούν στην δύναμη , στην έδρα , στο ελληνικό know how κ.λ.π, απλά όλα αυτά κάποιες φορές με ομαδάρες τύπου σαν χτες δεν πιάνουν. Έτσι απλά...
rankin
QUOTE(john wick @ Nov 4 2016, 12:40 ) *
Πάντως γίναμε σοφότεροι σήμερα...
Αφού τόσα χρόνια δεν του τα σφύριζαν τα βήματα , γιατί τώρα του τα σφυρίζουν?

Εδώ έχουμε δει παίχτες να κάνουν χορευτικές φιγούρες με 4 και 5 βήματα και σπικερς να μιλάνε για ποικιλίες..
Τα αν κάνει ή δεν κάνει ενα εξτρα βηματάκι ο Σπανούλης, και το αν ορθώς ή κακώς του σφυρίχτηκε χθες είναι η ξαφνική πληγή του σπορ και η ξαφνική πηγή σοφίας (???)

Πηγή σοφίας είναι να βλέπει κανείς πόσο διαφορετικά του φαίνονται τα πράγματα ανάλογα με το χρώμα της φανέλας.

Εγώ προσπάθησα να βάλω κάποια πράγματα αφενός κάτω απο ενα αντικειμενικό πρίσμα (= η εφαρμογή των κανονισμών καλώς ή κακώς δεν ειναι ρομποτική) και αφετέρου στην πραγματική τους διάσταση (= η ήττα του Ολυμπιακού χθες ήταν και σε ψυχολογικό επίπεδο, αφου δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τα άσχημα/εχθρικά για αυτόν σφυρίγματα)
RipCity
Κι ο Teodosic το κανει συνεχεια αυτο και δε σφυριζονται βηματα. Κι ο Σαρας το εκανε συνεχεια αυτο. Το βηματακι στην υποδοχη της μπαλας δε σφυριζεραι ποτε βηματα στη Euroleague. Αλλο πραγμα βεβαια εκανε ο Σπανουλης χθες και σφυριχτηκε, αλλα με την υποδοχη της μπαλας δεν εχει σχεση.
Akapoulkos
Ολα ξεκινησαν απο την πολυ κακη αμυνα στο 1ο μερος και ολοκληρωθηκαν με τις αστοχες επιλογες του Σφαιρο. Η ομαδα κατεβηκε σαν να μην ειχε προετοιμαστει γι' αυτο το ματς.
Εχουμε δει τι κανει ο Hines με ψηλοτερους αντιπαλους και φαγωθηκε να βαζει τον Σερβο πανω του... Δεν ξερω πραγματικα τι σκεφτοταν. Απο την στιγμη που δεν μπορουσε ο Young (ως ποτε θα τον περιμενουμε;;;) ας επαιζε 30 λεπτα ο Birch, προτιμοτερο απο την παρωδια με τον αλλον, στο pick n roll μεχρι να κουνησει το ενα ποδι ειχε βρωμισει το αλλο. Επισης η περιφεριακη αμυνα (απο τα πιο δυνατα χαρτια της ομαδας φετος) ηταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ. Οταν εχεις τετοια πολυβολα απεναντι σου πρεπει να μπεις στο γηπεδο και να μασας σιδερα.
Ο Παπαπετρου επρεπε να παρει περισσοτερο χρονο και να μην αναλωθει μονο στην αμυνα.
Για μενα αποτελει ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ η συμμετοχη του Green σε αυτο το παιχνιδι καθως υπηρχε κινδυνος περαιτερω τραυματισμου και η σεζον σε Ελλαδα και Ευρωπη εχει πολυ δρομο και δεν μας παιρνει να τον χασουμε.
Ο Σπανουλης δεν εκανε το ματς που περιμεναμε, υπεπεσε σε πολλα λαθη κυριως λογω εκνευρισμου.
Ελπιζω η ομαδα να ανακαμψει αμεσα και να ξυπνησει επιτελους ο Dani και ο Patrick γιατι η ομαδα τους χρειαζεται.

ΥΓ1: Δεν πρεπει να σταθουμε σε αυτο, αλλα η διαιτησια ηταν αθλια και εξοργηστικη και ειναι λογικο να επηρεασθει η ομαδα. Γκολ φαουλ, φαουλ στο τριποντο του Green, βηματα, ανυπαρκατα επιθετικα και αλλα πολλα... Σε αυτα τα ματς πρεπει να νικας και τους γκρι. Αν επαιζε ο Ολυμπιακος το μπασκετ που ξερει χθες και δεν παρουσιαζε αυτην την εικονα θα γινοταν και αυτο

ΥΓ2: Η ανοιξη αργει ακομα
SteveNashidis
QUOTE(tuareg @ Nov 4 2016, 00:34 ) *
ειναι τουλαχιστον προκλητικο (για οπαδους αλλων ομαδων), να επικαλεισαι τετοιο επιχειρημα, οταν στην Α1 αυτο ειναι το μονιμο παραπονο των Αρη-ΑΕΚ-ΠΑΟΚ οταν παιζουν με εναν απο τους δυο αλλα οκ τοτε ακουμε οτι υπαρχει διαφορα ποιοτητας και δε δικαιουμαστε να μιλαμε για καποια λαθη που δεν εκριναν το αποτελεσμα.



Η αδικία που βιώνει οποιαδήποτε ελληνική ομάδα που αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό, όμοια με αυτή που παρακολουθήσαμε χθες είναι κακριτέα από μένα , ανεξαρτήτως χρώματος φανέλας. Το ίδιο δικαίωμα που έχει ο Άρης να διεκδικήσει τη νίκη με τον Ολυμπιακό , έχει και ο Ολυμπιακός απέναντι στην ΤΣΣΚ.

Οπότε προκλητικά δεν είναι τα λεγόμενα μου αλλά η οπαδικότητα σου που πολλές φορές ξεχυλίζει τα όρια . Προσπαθώ να κρατάω όσο το δυνατό ουδέτερη στάση , πόσο μάλλον σε θέματα διαιτησίας και θέλω δίκαια αντιμετώπιση για κάθε ομάδα.

Δε νομίζω να μην σε βρίσκουν σύμφωνο αυτά που γράφω .
T.W.Is.M.
QUOTE(ranaoutis @ Nov 4 2016, 10:51 ) *
Η συζητηση για τη διαιτησια θα ειχε νοημα αν παιζαμε καλα χθες και μας εκλεβε τη νικη

Να συζηταμε για τη διαιτησια σε ματς που επιστρεψαμε στο αγαπημενο κατενατσιο του Σφαιροπουλου και βαζαμε καλαθι με αιτηση ειναι λαθος.

Η ομαδα μπηκε απο την αρχη χωρις συγκεντρωση και χωρις το μαχαιρι στα δοντια. Ετσι δε νικας τη τσσκα
Ακομα και η αρχικη πενταδα λαθος ηταν, ξαφνικα αποφασισε ο Σφαιροπουλος να ξεκινησει με Παπαπετρου Γιανγκ ο,τι να ναι


Ειδες ομως οτι ακομα και ετσι η διαφορα εφτασε στους 4 στο τελος και χρειαστηκε να βαλει 2/2 βολες ο Χαινς(!) για να μην κινδυνεψει παραπανω η επισημη χαιδεμενη. Αν σφυριζαν κανονικα και η διαφορα αντι για 16 εφτανε ως τους 10, μεχρι που θα φταναμε στο come back της απελπισιας; Και πως θα αντιδρουσε η ΤΣΣΚΑ αν δεν ηταν στο +4, αλλα στο -1;

ΥΓ. Ο Τεοντοσιτς ειναι ο μεγαλυτερος απατεωνας του παγκοσμιου μπασκετ. Ξεπερναει μεχρι και το Λεμπρον! Δε μου αλλαζετε γνωμη με αυτο, οτι κι αν κανει. Τη μερα που εφυγε απο τον Ολυμπιακο ξεκινησε η αναγεννηση.

QUOTE(Akapoulkos @ Nov 4 2016, 12:23 ) *
Εχουμε δει τι κανει ο Hines με ψηλοτερους αντιπαλους και φαγωθηκε να βαζει τον Σερβο πανω του... Δεν ξερω πραγματικα τι σκεφτοταν.


Μονο με εναν ψηλοτερο αντιπαλο τον εχω δει να μην μπορει. Ευτυχως δεν παιζει στην Ευρωλιγκα και ευτυχως στην καλυτερη σεζον του ο Καιλ τον ειχε συμπαιχτη...
Akapoulkos
QUOTE(john wick @ Nov 4 2016, 09:58 ) *
Με αφορμή το θέμα Γιανγκ , νομίζω ότι πλέον απομυθοποιήθηκαν και οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι.
Όλο το καλοκαίρι μας είχαν ζαλίσει για το πόσο έτοιμος δείχνει , για το πόσο δυνατός δείχνει , πόσο καλά πάει η αποθεραπεία του κ.λ.π...
Κάποια πράγματα φαίνονται με την μία , αρκεί να μην φοράς οπαδικά γυαλιά..
Αυτη τη στιγμή ο Ολυμπιακός παίζει με έναν περίπου σεντερ (Μπιρτς) και με έναν ψηλό άχρωμο , άγευστο ,0% λιπαρά οξέα Σέρβο....
Ο περσυνός Κούζμιτς ή ο προπέρσυνος Μπατίστα δείχνουν 10 σκάλες ποιοτικότεροι και χρησιμότεροι από αυτόν.
Αποφασίστηκε να μην αποκτηθεί ο Okaro White ώστε να στηριχθούν οι Αγραβανης και Παπαπέτρου..
Βλέπετε να γίνεται κάτι τέτοιο?
Πρίντεζης και άγιος ο θεός μέχρι να τερματίσει και αυτός... Μέχρι και 5άρι παίζει ο άνθρωπος λες και δεν του φτάνουν οι υπερωρίες στην θέση 4..
Ας συνεχίσουμε όλοι τώρα να τα ρίχνουμε στην διαιτησία , όταν μέχρι το 18΄ είχαν σκοράρει εντός παιδιάς μόνο 2 ερυθρόλευκοι αντί 8 της Τσσκα.. sad.gif


Τι δειχνει ο περσινος Κουζμιτς;;;; 69.gif 69.gif icon_drunk.gif
john wick
Φίλε ο Κούζμιτς τουλάχιστον έπαιζε άμυνα , ενώ για το ύψος του δεν είχε τόσο αργά πόδια..
Αν εσύ θεωρείς τον Μιλουτίνωφ καλύτερο παίχτη , πάω πάσο....

RipCity
Έλα μεταξύ μας τώρα σκ@τ@ έπαιζε ο ένας σκ@τ@ παίζει κι ο άλλος.
kyuss
QUOTE (john wick @ Nov 4 2016, 12:35 ) *
Φίλε ο Κούζμιτς τουλάχιστον έπαιζε άμυνα , ενώ για το ύψος του δεν είχε τόσο αργά πόδια..
Αν εσύ θεωρείς τον Μιλουτίνωφ καλύτερο παίχτη , πάω πάσο....

Ο Μιλουτινωφ, στην ηλικια του Κουζμιτς θα ειναι πολυ καλυτερος παικτης.
ranaoutis
QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 4 2016, 12:25 ) *
Μονο με εναν ψηλοτερο αντιπαλο τον εχω δει να μην μπορει. Ευτυχως δεν παιζει στην Ευρωλιγκα και ευτυχως στην καλυτερη σεζον του ο Καιλ τον ειχε συμπαιχτη...


??
Το Λαζο λες;
αλλα δεν εχουν παιξει αντιπαλοι
Akapoulkos
QUOTE(RipCity @ Nov 4 2016, 12:39 ) *
Έλα μεταξύ μας τώρα σκ@τ@ έπαιζε ο ένας σκ@τ@ παίζει κι ο άλλος.


Συμφωνω αλλα δε μπορω να διαβαζω οτι ο Κουζμιτς ειναι 10 φορες ποιοτικότερος (;;;;) και χρησιμότερος (!!!!) από το Νικολα..
Μηπως γιατι εχει δαχτυλιδι;;; smiley.gif
tuareg
QUOTE (Voyager @ Nov 4 2016, 12:23 ) *
Η αδικία που βιώνει οποιαδήποτε ελληνική ομάδα που αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό, όμοια με αυτή που παρακολουθήσαμε χθες είναι κακριτέα από μένα , ανεξαρτήτως χρώματος φανέλας. Το ίδιο δικαίωμα που έχει ο Άρης να διεκδικήσει τη νίκη με τον Ολυμπιακό , έχει και ο Ολυμπιακός απέναντι στην ΤΣΣΚ.

Οπότε προκλητικά δεν είναι τα λεγόμενα μου αλλά η οπαδικότητα σου που πολλές φορές ξεχυλίζει τα όρια . Προσπαθώ να κρατάω όσο το δυνατό ουδέτερη στάση , πόσο μάλλον σε θέματα διαιτησίας και θέλω δίκαια αντιμετώπιση για κάθε ομάδα.

Δε νομίζω να μην σε βρίσκουν σύμφωνο αυτά που γράφω .


μη το παιρνεις προσωπικα,εσυ το γραψες,σε εσενα απευθυνθηκα.
Η διαφορετικοτητα στη φιλοσοφια των σφυριγματων στις επαφες σε ολα αυτα τα παιχνιδια που ανεφερθηκα ειναι γεγονος επαναλαμβανομενο και συνεχες.
Να επιχειρηματολογει οπαδος των δυο για το συγκεκριμενο λογο οτι εγινε κατα της ομαδας του, οταν οποτεδηποτε το επισημανεις οταν γινεται υπερ του ακους ενα ..ε αφου υπαρχει διαφορα ποιοτητας τι να κανουμε ακουγεται καπως.
Ε υπηρχε διαφορα ποιοτητας εχθες...τι να κανουμε.

RipCity
Και πάλι δεν καταλαβαίνεις τι σου λέει και συνεχίζεις να προκαλείς. Δε γράφεις στο ολυμπιακός7.gr για να τους την πεις. Να τα λες σε αυτούς που στα γράφουν κι εδώ μέσα δεν είναι δα και τόσοι πολλοί. Όταν κάθεσαι και το λες και το ξαναλές αυτό το πράγμα αναίτια, γενικά κι αόριστα είναι προκλητικό. Δε θα μιλάμε ποτέ δηλαδή αν αδικούμαστε, επειδή κάπου κάπως κάποτε κάποιος σου πε υπάρχει διαφορά ποιότητας. Makes sense.
tuareg
QUOTE (RipCity @ Nov 4 2016, 13:06 ) *
Και πάλι δεν καταλαβαίνεις τι σου λέει και συνεχίζεις να προκαλείς. Δε γράφεις στο ολυμπιακός7.gr για να τους την πεις. Να τα λες σε αυτούς που στα γράφουν κι εδώ μέσα δεν είναι δα και τόσοι πολλοί. Όταν κάθεσαι και το λες και το ξαναλές αυτό το πράγμα αναίτια, γενικά κι αόριστα είναι προκλητικό. Δε θα μιλάμε ποτέ δηλαδή αν αδικούμαστε, επειδή κάπου κάπως κάποτε κάποιος σου πε υπάρχει διαφορά ποιότητας. Makes sense.


οχι φιλε δε παει ετσι.
Δε θα μου υποδειξεις τι θα πω και που.
Σε δημοσιο φορουμ βρισκομαστε κι οταν καποιος παραθετει τη γνωμη του θα κρινεται γι αυτο.
Οπως εσυ κρινεις τη δικη μου,ετσι κι εγω θα κρινω τη δικη σου.
Δε μπορω να κατσω να κραταω σημειωσεις ποιος ειπε τι.
Τη νοοτροπια που επικρατει στηλιτευω.
Ε δε γινεται οταν γινεται υπερ σου να μη κανεις καμμια αναφορα,εστω μια παραδοχη ρε παιδι μου,αλλα οταν γινεται κατα σου να το υιοθετεις.
Στη τελικη οταν κανεις κριτικη για καποιο παιχνιδι τα κριτηρια πρεπει να ειναι τα ιδια.
Εκτος αν μεταβαλλονται αναλογα με τους αντιπαλους.
Να στο πω κι αλλιως?Το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο...ε οταν εχεις το ρολο του μικρου ψαριου μη διαμαρτυρεσαι,γτ το ρολο του μεγαλου τον εχεις αποδεχθει μια χαρα.
Zoys
QUOTE(tuareg @ Nov 4 2016, 13:12 ) *
οχι φιλε δε παει ετσι.
Δε θα μου υποδειξεις τι θα πω και που.
Σε δημοσιο φορουμ βρισκομαστε κι οταν καποιος παραθετει τη γνωμη του θα κρινεται γι αυτο.
Οπως εσυ κρινεις τη δικη μου,ετσι κι εγω θα κρινω τη δικη σου.
Δε μπορω να κατσω να κραταω σημειωσεις ποιος ειπε τι.
Τη νοοτροπια που επικρατει στηλιτευω.
Ε δε γινεται οταν γινεται υπερ σου να μη κανεις καμμια αναφορα,εστω μια παραδοχη ρε παιδι μου,αλλα οταν γινεται κατα σου να το υιοθετεις.
Στη τελικη οταν κανεις κριτικη για καποιο παιχνιδι τα κριτηρια πρεπει να ειναι τα ιδια.
Εκτος αν μεταβαλλονται αναλογα με τους αντιπαλους.

Η συζήτηση ήδη έχει αναλωθεί σε μεγάλο βαθμό στη διαιτησία (δικαιολογημένα ή μη είναι στην κρίση του καθενός), αλλά το να συγκρίνουμε τη διαιτησία του χθεσινού αγώνα με διαιτησίες άλλων παιχνιδιών είναι ο ορισμός του off-topic οπότε καλύτερα να σταματήσει εδώ.
tuareg
QUOTE (Zoys @ Nov 4 2016, 13:17 ) *
Η συζήτηση ήδη έχει αναλωθεί σε μεγάλο βαθμό στη διαιτησία (δικαιολογημένα ή μη είναι στην κρίση του καθενός), αλλά το να συγκρίνουμε τη διαιτησία του χθεσινού αγώνα με διαιτησίες άλλων παιχνιδιών είναι ο ορισμός του off-topic οπότε καλύτερα να σταματήσει εδώ.


δε συγκρινουμε διαιτησιες μοντ,νοοτροπιες συγκρινουμε και τελος απο μενα
julius ervin
QUOTE(ranaoutis @ Nov 4 2016, 11:20 ) *
αυτο τι σχεση εχει με αυτο που εκανε ο Σπανουλης χθες;
απο ποτε το step side ειναι βηματα;
Μηπως ολη η καριερα του Κρις Πολ στηριζεται κι αυτη στα βηματα;

καθαρα βηματα.στο nba επιτρεπονται μεχρι δεκα -ατυπα-!!επειδη εισαι μπασκετικος καποιο γνωστο διαιτητη θα εχεις .ρωτατον.
Zephyr
QUOTE(tuareg @ Nov 4 2016, 12:59 ) *
μη το παιρνεις προσωπικα,εσυ το γραψες,σε εσενα απευθυνθηκα.
Η διαφορετικοτητα στη φιλοσοφια των σφυριγματων στις επαφες σε ολα αυτα τα παιχνιδια που ανεφερθηκα ειναι γεγονος επαναλαμβανομενο και συνεχες.
Να επιχειρηματολογει οπαδος των δυο για το συγκεκριμενο λογο οτι εγινε κατα της ομαδας του, οταν οποτεδηποτε το επισημανεις οταν γινεται υπερ του ακους ενα ..ε αφου υπαρχει διαφορα ποιοτητας τι να κανουμε ακουγεται καπως.
Ε υπηρχε διαφορα ποιοτητας εχθες...τι να κανουμε.


Χαίρω πολύ, υπάρχει διαφορά ποιότητας ΤΣΣΚΑ - Ολυμπιακού όπως υπάρχει διαφορά ποιότητας Ολυμπιακού - Άρη.
Και?
Την λογική σου ότι δεν έχουμε δικαίωμα να λέμε για διαιτησία για τον χθεσινό αγώνα αφού η διαιτησία ευνόησε Ολυμπιακό στο μεταξύ μας αγώνα δεν την καταλαβαίνω. Ειδικά η γενίκευση που κάνεις ότι σε ΟΛΑ τα μεταξύ μας παιχνίδια ευνοείται ο Ολυμπιακός και ότι είναι φαινόμενο επαναλαμβανομενο και συνεχες είναι για γέλια επιοικώς...
rankin
QUOTE(ranaoutis @ Nov 4 2016, 13:42 ) *
??
Το Λαζο λες;
αλλα δεν εχουν παιξει αντιπαλοι

Μόνο τον μέγα Τζος Πάουελ θα μπορούσε να εννοεί
Quincy
QUOTE(roben @ Nov 4 2016, 00:52 ) *
Νομίζω ότι λιγότερο απ όλους το πίστεψε ο Ιωάννου!


torture.gif

Τα τελευταία λεπτά τα είδα στο mute. Κλασσικός Βαγγελας, αν άκουγε κανείς το σχολιασμό χωρίς εικόνα θα νόμιζε ότι τρώγαμε 30.

QUOTE(rankin @ Nov 4 2016, 09:53 ) *
(= η ήττα του Ολυμπιακού χθες ήταν και σε ψυχολογικό επίπεδο, αφου δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τα άσχημα/εχθρικά για αυτόν σφυρίγματα)


Σ αυτό φταίει ο Σφαιρο και ο Σπανούλης 100%. Αλλά δεν μπορουν 5-6 σφυρίγματα να δικαιολογήσουν τέτοια εμφάνιση. Ναι οκ καλύτερη ομάδα η ΤΣΣΚΑ άλλα δεν είναι τέτοια η διαφορά μας ώστε να μας κερδίζει εύκολα με διψήφια διαφορά για 35 λεπτά.

Η αλήθεια είναι ότι σεβαστήκαμε τους Ρώσους πολύ περισσότερο απ' ότι έπρεπε. Ξεκινήσαμε αγχωμένοι, χάσαμε τα πρώτα σουτ, τα βαλαν εκείνοι, ήρθαν και τα σφυρίγματα, εκνευρίστηκε όλη η ομάδα με αποτέλεσμα να βάλουμε 7 (!) πόντους σε ένα δεκάλεπτο... στο ΣΕΦ...
rankin
QUOTE(Quincy @ Nov 4 2016, 14:36 ) *
Σ αυτό φταίει ο Σφαιρο και ο Σπανούλης 100%.

Συμφωνώ.
Υπήρχε μια ένταση που την έβλεπες και την καταλάβαινες με μια ματιά.
Ο Σπανούλης έκανε παραπάνω λάθη απο ασσιστ. Ήταν εξοργισμένος. Ο κόουτς έπρεπε να ηρεμήσει την ομάδα παρά να την αφήσει να παρασυρθεί απο την ένταση και τα νεύρα.

Οπως και να χει, ειναι μια ήττα που δεν την λες και καταστροφική. Μπορεί ομως να γίνει ενα καλό μάθημα, αρκεί να ενδιαφέρεται κανείς να διδαχθεί από αυτήν.
sircharles
QUOTE (julius ervin @ Nov 4 2016, 13:18 ) *
καθαρα βηματα.στο nba επιτρεπονται μεχρι δεκα -ατυπα-!!επειδη εισαι μπασκετικος καποιο γνωστο διαιτητη θα εχεις .ρωτατον.


Φιλε το χθεσινο το σπανουλη δεν ηταν βηματα, καθαρο step back. Αυτο που εκανε περσι ηταν στον τελικο ηταν βηματα. Θυμασε πια φαση λεω. Αυτη που ακολουθησε τα βηματα και το επιθετικο του νο13 του ΠΑΟ

T.W.Is.M.
QUOTE(rankin @ Nov 4 2016, 13:25 ) *
Μόνο τον μέγα Τζος Πάουελ θα μπορούσε να εννοεί


Οχι, δεν εννοω τονΤζοςτονΠαουελ! Τον αλλο ψηλο που ειχε ο Ολυμπιακος εκεινη τη σεζον εννοω.
louie
Νόμιζα οτι υπάρχει ειδικό τοπικ για την διαιτησία.

Μάλλον έκανα λάθος και κάτι άλλαξε. Γιατί ο μοντ που μου είχε ρίξει το 3ο και κατόπιν το 4ο φάουλ μου(που ήταν και ο λόγος που σταμάτησα να γράφω) επειδή συζητούσα για διαιτησία σε άλλο τοπικ βλέπω να έχει κάνει πάνω από 10 σχόλια ΟΛΑ για την διαιτησια...

MrClutch
Zoys
QUOTE(louie @ Nov 4 2016, 14:50 ) *
Νόμιζα οτι υπάρχει ειδικό τοπικ για την διαιτησία.

Μάλλον έκανα λάθος και κάτι άλλαξε. Γιατί ο μοντ που μου είχε ρίξει το 3ο και κατόπιν το 4ο φάουλ μου(που ήταν και ο λόγος που σταμάτησα να γράφω) επειδή συζητούσα για διαιτησία σε άλλο τοπικ βλέπω να έχει κάνει πάνω από 10 σχόλια ΟΛΑ για την διαιτησια...

Λάθος νόμιζες. Στα ευρωπαϊκά ματς δεν υπάρχει ξεχωριστό topic για διαιτησία εδώ και χρόνια στο forum όπως μπορείς να δεις και σε παλαιότερα topic ακόμα και προ πενταετίας. Παράδειγμα.
Zephyr
QUOTE(T.W.Is.M. @ Nov 4 2016, 14:46 ) *
Οχι, δεν εννοω τονΤζοςτονΠαουελ! Τον αλλο ψηλο που ειχε ο Ολυμπιακος εκεινη τη σεζον εννοω.


Άντιτς και Σερπατίνας έμειναν laugh.gif !
lightday
QUOTE(ranaoutis @ Nov 4 2016, 00:07 ) *
ελα ρε παιδια τωρα με Τεοντοσιτς Ντε Κολο και τη γιαγια μου να βαλω προπονητη ποιημα θα ναι η επιθεση χαιρω πολυ


Σφαιροπουλος σημερα πραγματικα διελυσε οτι καλο ειχε φτιαξει στα τελευταια ματς
Παλι επιθεσεις στο τελος του χρονου, παλι ποικιλιες, παλι εξωφρενικες εμπνευσεις οπως το Μιλουτινοφ vs Χαινς
Απιστευτος



Οπα και το 2012 είχε τεοντοσιτς σβεντ αλλά πετάγανε αετό. Θέλει δουλίτσα , έχουν όλοι διακριτό ρόλο και φαίνεται ότι ξέρουν τι θελουν να κάνουν σε κάθε επίθεση. Το πως χτύπαγανε τον Μιλουτινοφ μόλις εμπαινε μέσα , Τον σπαν στην άμυνα...
ranaoutis
Σερμα ειναι η αληθεια οτι τον ειχε παιξει καλα το Χαινς με τη Καντου του χε σκασει και το ταπιδι στο εκτος

Κατα τ αλλα βλεποντας το βιντεο του αγωνα παρατηρησα οτι στο δευτερο ημιχρονο ο Γιανγκ δε φοραγε καν τη φανελα στο παγκο, αλλα το κλασικο ασπρο t shirt που φορανε στη προθερμανση. Οποτε λογικα ηξερε οτι δε θα ξαναμπει, τωρα αν το αποφασισε αυτος η ο Σφαιροπουλος δε ξερω
louie
QUOTE (Zoys @ Nov 4 2016, 15:28 ) *
Λάθος νόμιζες. Στα ευρωπαϊκά ματς δεν υπάρχει ξεχωριστό topic για διαιτησία εδώ και χρόνια στο forum όπως μπορείς να δεις και σε παλαιότερα topic ακόμα και προ πενταετίας. Παράδειγμα.


Ναι έκανα λάθος γιατί νόμιζα ότι προσβλητικες φράσεις και χαρακτηρισμοι όπως "υπαλληλισκοι του βατουτιν", "ρωσικη παλλακιδα", "τα νεκρά κουφαρια των κορακων" και αλλες ποσες που απλα γιναν edit τιμωρούνται και αυτές.
qspock
QUOTE(RipCity @ Nov 4 2016, 11:58 ) *
Κι ο Σαρας το εκανε συνεχεια αυτο. Το βηματακι στην υποδοχη της μπαλας δε σφυριζεραι ποτε βηματα στη Euroleague.


O Σαρας το εκανε και του το σφυριξαν: Στον ημιτελικο της πολης το 2012, ο ΠΑΟ απεναντι στην ...ΤΣΣΚΑ! 24.gif

Για τους διαιτητες εχω να πω οτι ειναι ενα ΜΕΓΑΛΟ ΑΙΣΧΟΣ!

Δε ξερω τι πρεπει να γινει αλλα οσοι ασχολουνται με το αθλημα και θελουν να το βοηθησουν θα πρεπει να κανουν κατι. Το φαινομενο αυτο με την ΤΣΣΚΑ εχει παραγινει. Ο Ιτουδης το επιασε μια χαρα το παραμυθι απο περσυ κιολας και το παιζει δερβεναγας με τις δηλωσεις του (και χτες ειχαμε μια εμμεση απειλητική δήλωση για τους Ολυμπιακους και σχολια για διαιτησια!).

Αυτα πρεπει να σταματήσουν. Απο τη στιγμη που γυρισε το ματς και κριθηκε στο τελος υπηρξε αλλοίωση αποτελεσματος.

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στα παλικαρια που το γυρισαν απεναντι σε αντιξοες συνθηκες!

Εχετε ξαναδει τον κοσμο στο ΣΕΦ να χειροκροταει τοσο πολυ μετα απο εντος εδρας ηττα?

Το καταλαβαν και οι πετρες, χτες ηταν παιχνιδι που ηθελε ο Ιτουδης και η αρκουδα σαν να ηταν τελικος! Μεχρι και κασετα τους επαιζε πριν το ματς με τα συνθηματα στο ΣΕΦ.

Ο Ιτουδης ξερει πολυ καλα ποιοι ειναι οι βασικοι του αντιπαλοι για τον τιτλο.
Και τους εξουδετερωνει μια χαρα.

Χαμπαρι δεν παιρνουν τι γινεται...

ΥΓ: 1) Η οποια εξελιξη του παιχτη Μιλουτινοφ εχει πλεον φτασει στο τελος της μετα το χτεσινο... Τουλαχιστον θα εχει το ποστερ να θυμαται.
2) Πολλα λαθη στο κοουτσαρισμα, δε του βγηκε τιποτα απο αυτα που δοκιμασε χτες. Αυτο με τον Μπιρτς Μιλουτινοφ και τους χρονους που πηρε ο καθενας ηταν απο τα αγραφα... Κακη επισης αμυνα σε Ντεκολο. Μαλλον δεν εχει κανεναν να τον μαρκαρει, αφου δεν εβαλε τον χακετ και προτιμουσε τον Μαντζαρη. Αλλοι παντως τον μαρκαραν μια χαρα και βρηκαν το πως.

Ολα λαθος...
RipCity
Ο Ιτούδης έχει φτάσει στο σημείο που νευριάζει αν δεν ευνοείται. Τον είχε πιάσει θυμάμαι πέρυσι η κάμερα να λέει σε ένα εντός με τον Αστέρα στα πλέι-οφ "που είναι το home court advantage?" όταν πήρε ένα (σωστό) σφύρισμα ο Αστέρας. Ο τύπος το χει πάει σε άλλο επίπεδο.
T.W.Is.M.
QUOTE(qspock @ Nov 4 2016, 18:00 ) *
O Σαρας το εκανε και του το σφυριξαν: Στον ημιτελικο της πολης το 2012, ο ΠΑΟ απεναντι στην ...ΤΣΣΚΑ! 24.gif

Για τους διαιτητες εχω να πω οτι ειναι ενα ΜΕΓΑΛΟ ΑΙΣΧΟΣ!

Δε ξερω τι πρεπει να γινει αλλα οσοι ασχολουνται με το αθλημα και θελουν να το βοηθησουν θα πρεπει να κανουν κατι. Το φαινομενο αυτο με την ΤΣΣΚΑ εχει παραγινει. Ο Ιτουδης το επιασε μια χαρα το παραμυθι απο περσυ κιολας και το παιζει δερβεναγας με τις δηλωσεις του (και χτες ειχαμε μια εμμεση απειλητική δήλωση για τους Ολυμπιακους και σχολια για διαιτησια!).

Αυτα πρεπει να σταματήσουν. Απο τη στιγμη που γυρισε το ματς και κριθηκε στο τελος υπηρξε αλλοίωση αποτελεσματος.

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στα παλικαρια που το γυρισαν απεναντι σε αντιξοες συνθηκες!

Εχετε ξαναδει τον κοσμο στο ΣΕΦ να χειροκροταει τοσο πολυ μετα απο εντος εδρας ηττα?

Το καταλαβαν και οι πετρες, χτες ηταν παιχνιδι που ηθελε ο Ιτουδης και η αρκουδα σαν να ηταν τελικος! Μεχρι και κασετα τους επαιζε πριν το ματς με τα συνθηματα στο ΣΕΦ.

Ο Ιτουδης ξερει πολυ καλα ποιοι ειναι οι βασικοι του αντιπαλοι για τον τιτλο.
Και τους εξουδετερωνει μια χαρα.

Χαμπαρι δεν παιρνουν τι γινεται...


Ας βγουν λοιπον και οι υπολοιποι να πουν τα πραγματα με το ονομα τους. Οργανωμενα και με τη στηριξη των διοικησεων ομως.

Με την αναφορα σου στο ΠΑΟ-ΤΣΣΚΑ του 2012 θυμηθηκα τι γραφοταν τοτε απο τους φιλους του ΠΑΟ. Με το δικιο τους βεβαια...

Θα αναρωτηθω παντως αυτο που εγραψα και κατα τη διαρκεια του αγωνα: Γιατι δεν προσπαθουσε ο Ολυμπιακος να χτυπησει στα αργα ποδια του Τεοντοσιτς συνεχως οταν η ΤΣΣΚΑ εκανε κατι αναλογο ποσταροντας το Σπανουλη; Επισης, επεμεινε ο Σφαιροπουλος στο Μιλουτινοφ εναντιον του Χαινς. Τι ακριβως πετυχε ο Μιλουτινοφ; Πού ηταν η προσπαθεια να ποσταρει το Χαινς; Αν ειναι να μην μπορει να σκοραρει ουτε με αντιπαλο 1,98 ο Μιλουτινοφ, γιατι να τον χρησιμοποιουμε; Ή για να το πω αλλιως, αν ειναι να μην προσπαθουμε να εκμεταλλευτουμε τετοιο μις-ματς(γιατι δεν ειδα το Σερβο να παιρνει τη μπαλα και να χανει τις επιθεσεις), τι τον εχουμε το βαρυ σεντερ; Ο Βουγιουκας παντως μια χαρα τα ειχε καταφερει στο low post καποτε εναντιον του Χαινς...
basket72
QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 4 2016, 21:43 ) *
Ας βγουν λοιπον και οι υπολοιποι να πουν τα πραγματα με το ονομα τους. Οργανωμενα και με τη στηριξη των διοικησεων ομως.

Με την αναφορα σου στο ΠΑΟ-ΤΣΣΚΑ του 2012 θυμηθηκα τι γραφοταν τοτε απο τους φιλους του ΠΑΟ. Με το δικιο τους βεβαια...

Θα αναρωτηθω παντως αυτο που εγραψα και κατα τη διαρκεια του αγωνα: Γιατι δεν προσπαθουσε ο Ολυμπιακος να χτυπησει στα αργα ποδια του Τεοντοσιτς συνεχως οταν η ΤΣΣΚΑ εκανε κατι αναλογο ποσταροντας το Σπανουλη; Επισης, επεμεινε ο Σφαιροπουλος στο Μιλουτινοφ εναντιον του Χαινς. Τι ακριβως πετυχε ο Μιλουτινοφ; Πού ηταν η προσπαθεια να ποσταρει το Χαινς; Αν ειναι να μην μπορει να σκοραρει ουτε με αντιπαλο 1,98 ο Μιλουτινοφ, γιατι να τον χρησιμοποιουμε; Ή για να το πω αλλιως, αν ειναι να μην προσπαθουμε να εκμεταλλευτουμε τετοιο μις-ματς(γιατι δεν ειδα το Σερβο να παιρνει τη μπαλα και να χανει τις επιθεσεις), τι τον εχουμε το βαρυ σεντερ; Ο Βουγιουκας παντως μια χαρα τα ειχε καταφερει στο low post καποτε εναντιον του Χαινς...




Μας έλειψε το καθαρό μυαλό προχθές και φάνηκε ότι και το τεχνικό τιμ πιάστηκε για πρώτη φορά φέτος αδιάβαστο και δεν έκανε τη δουλειά που έπρεπε στην ψυχολογική προετοιμασία. Πιστεύω ότι και τον Τεόντοσιτς είχαν εντολές να τον σημαδέψουν αλλά και να παίξουν με το Μιλουτίνοφ. Εξού και τα λεπτά που πήρε. Πιστεύω δε, ότι ο κοουτς θα σκέφτηκε ότι με την παρουσία των Σπερς στην κερκίδα ο (φανερά βελτιωμένος φέτος )Σέρβος θα είχε έξτρα κίνητρο ..Εύλογη σκέψη αλλά δεν αποτυπώθηκε στο παρκέ κι ήταν μέγα λάθος που δεν το αντιλήφθηκε έγκαιρα ο Σφαιρό να βάλει τον Μπιρτς που ανά λεπτά παρουσίας στο παρκέ είναι πρώτος στην διοργάνωση στις τάπες και τέταρτος στα ριμπαούντς.

Ο Χάκετ όντως έχει αδικηθεί πέρσι από τον κόουτς αλλά φέτος είναι αλήθεια ότι δεν είναι ακόμα καλός..ίσως να μην κοιμάται και πολύ καλά λόγω του μωρού smile.gif Ελπίζω να αξιοποιηθεί όπως του πρέπει και να δείξει κι ο ίδιος αυτά που μπορεί!!

Ο Παπανικολάου είναι όλο και καλύτερος και δείχνει ότι έχει σκυλιάσει με σκοπό να ξαναφτάσει στο τοπ επίπεδο.



Όσο για τον Ρεϊ Λιότα biggrin.gif Ιτούδη, είναι όντως εκνευριστικός-εκνευριστικότατος σε ότι έχει να κάνει με την "προστασία" της ομάδας του από την άλλη ωστόσο πρέπει να του αναγνωρίσουμε ότι αυτή τη στιγμή είναι και ο καλύτερος κοουτς της Ευρωλίγκας. Με μειωμένο προυπολογισμό απο πέρσυ κιόλας, έχει φτιάξει μια ομάδα μοντέλο σε άμυνα κι επίθεση με πολλούς ρολίστες και 2 υπερπαίκτες!
Sence Of Defence
Καλησπέρα, για μένα ο Ολυμπιακός έχασε περισσότερο στο πνευματικό κομμάτι παρά στο αγωνιστικό.. Αυτή η ΤΣΣΚ δεν με τρόμαξε καθόλου. Ο Ολυμπιακός εάν έκανε έστω τα στοιχειώδεις σε επίθεση από την αρχή με καθαρό μυαλό, έστω και αν η διαιτησία ήταν εχθρική, το ματσάκι θα το έφερνε στα ίσια. Όταν στο τέλος κούμπωσαν κάποια σουτ και παίξαμε κάπως πιο εύστοχα θα πω το παιχνίδι γύρισε. Λέω εύστοχα διότι οργανωμένα δεν ήταν από την στιγμή που η ομάδα πνευματικά ήταν κάτω του μετρίου. Κακώς ή καλώς η διαιτησία έκανε ότι έκανε, οκ έσπρωξε την ΤΣΣΚ αλλά δεν θα μείνουμε εκεί, το έχουμε δει το έργο 3 δεκαετίες κατά καιρούς να αδικείτε μία ομάδα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Δυστυχώς παίζονται πολλά χρήματα στο παρασκήνιο και σίγουρα "κάποιοι" παίρνουν τις αποφάσεις τι και πως.

Θεωρώ ότι ο ολυμπιακός θα δέσει σαν ομάδα και το λέω αυτό διότι ναι μεν οι περισσότεροι παίκτες παίζουν από πέρσι μαζί σε διαφορετική θέση κατά συνθήκη δε. Υποτίθεται ότι έχουμε καλό οπλοστάσιο από παίκτες κυρίως στο σκορ αλλά και στον αμυντικό τομέα. Μένει ο σφαιρόπουλος να καταφέρει να βγάλει επιθετικά συστήματα, αυτοματισμούς και πολλά άλλα τρικ ώστε να βοηθηθεί ολόκληρη η ομάδα. Ας υποθέσουμε ότι ο ολυμπιακός στο εντός έδρας παιχνίδι με την ΤΣΣΚ είχε τα 16 εύστοχα τρίποντα του προηγούμενου αγώνα, πιστεύετε ότι θα γλίτωναν οι Ρώσσοι? Εγώ νομίζω πως όχι... παρόλο που μας παίζανε άμυνα πέρα από το όριο του φάουλ σε αρκετές φάσεις δεν βγάλαμε τα σωστά σουτ και όσα βγήκαν δεν μπήκαν. Στην αντίποδα βάλαν πολλά κρεμασμένα σουτ 3 πόντων. Εγώ προσωπικά είμαι ικανοποιημένος διότι εάν η ΤΣΣΚ ήταν κανένα φόβητρο όπως η Ρεάλ του Σαμπόνις θα τρώγαμε 40 πόντους στο κεφάλι. Αυτή η ομάδα δεν φοβίζει από θέμα παικτών και πρέπει να μας προβληματίσει κυρίως ότι ο ολυμπιακός ναι μεν βάζει πάνω από 80+ πόντους αλλά στα υποτιθέμενα εύκολα ματς τρώει και πολλούς. Αυτό μεταφράζεται στο ότι εάν παίξει με δυνατότερο αντίπαλο θα έχει θεματάκια. Είναι λογικό διότι είναι αρχή και ίσως δεν δίνουν την σωστή σημασία σε συστήματα και άμυνα. Σε αυτό φταίει και το φτωχό πλέον ελληνικό πρωτάθλημα που δεν είναι ανταγωνιστικό όπως παλιά.

Στην θέση 5 ελπίζω να δώσει σημαντικές βοήθειες ο Γιανκ. Αλλιώς θα έχουμε πρόβλημα. Βελτιωμένος ο Μιλουτίνωφ αλλά είναι κάτι σαν Σερμαντίνι κλπ κλπ. Άχρωμοι. Προτιμώ έναν Άντιτς στην τελική να ρίχνει και το ξύλο του. Θα δείξει έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας.
qspock
QUOTE(basket72 @ Nov 5 2016, 11:21 ) *
Όσο για τον Ρεϊ Λιότα biggrin.gif Ιτούδη, είναι όντως εκνευριστικός-εκνευριστικότατος σε ότι έχει να κάνει με την "προστασία" της ομάδας του από την άλλη ωστόσο πρέπει να του αναγνωρίσουμε ότι αυτή τη στιγμή είναι και ο καλύτερος κοουτς της Ευρωλίγκας. Με μειωμένο προυπολογισμό απο πέρσυ κιόλας, έχει φτιάξει μια ομάδα μοντέλο σε άμυνα κι επίθεση με πολλούς ρολίστες και 2 υπερπαίκτες!

Για τον Ιτουδη εχω να πω οτι μπορει αυτη τη στιγμη να ειναι πιο πετυχημενος κι απο τον Ομπραντοβιτς, αλλα για να αποδειξεις οτι αξιζεις θα πρεπει να το κανεις καθαρα και χωρις τετοια αισχη.

Αλλιως αδυνατω να τον αξιολογισω βασει αποτελεσματος γιατι ειναι αδικο για τους αλλους.
Πως μπορει κανεις να πει πχ οτι του Σφαιροπουλου τα συστηματα δε θα εβγαιναν αν ειχαμε δικαιη διαιτησια?
Ειναι αδικο και θα αποφυγω να χαρακτηρισω προπονητες, ειτε θετικα ειτε αρνητικα, ειτε τον εναν ειτε τον αλλον.

Να εχουμε δικαιη μοιρασια σφυριγματων και τα ξαναλεμε. Ετσι δε γινεται τιποτα, ουτε την ομαδα την καλυτερη παραδεχομαι ουτε κανεναν προπονητη. Ας σταματησει το παραμυθι γιατι, οσο αξιος μπορει να ειναι θα το χασει με συμπεριφορες τετοιες. Απεναντι μαλιστα σε ελληνικους συλλογους, τετοια συμπεριφορα τεινει να τον χαρακτηρισει και ως ανθελληνα.

Κι εδω ερχομαι να πω και το εξης: Ας αποδειξει ποσο Ελληνας ειναι αν του γινει προταση να αναλαβει την εθνικη, φυσικα δε θα παιρνει τα χρηματα που παιρνει στην ΤΣΣΚΑ...Για το αν τον θελουμε εμεις στην εθνικη δε νομιζω οτι τιθεται θεμα, και part time εννοειται.
Το θεμα ειναι γιατι δε τον πηρανε νωριτερα, ισως και αυτο να τον εχει πειραξει δικαια οταν τον προτεινε ο Ζελικο για ομοσπονδιακο, αλλα ας μη πληρωσει η ομαδα και η χωρα για τα μονιμα ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΑ (πλην Γιαννακη) λαθη της ομοσπονδιας στο θεμα προπονητη...

Ας του κανουνε επιτελους μια προταση! Επρεπε να χρωστανε στον Τρινκιερι δηλαδη???

Ιδου η Ροδος...
ranaoutis
Το πιο εκνευριστικο στον Ιτουδη ειναι η ολη παρασταση που δινει στο παγκο με τις διαρκεις γκριματσες και χειρονομιες
Στον Ομπραντοβιτς πχ αυτο βγαινει φυσικο και δε μ ενοχλει αλλα ο Ιτουδης ειναι εμφανες οτι παιζει θεατρο και προσπαθει να μιμηθει Ζελικο και Ντουντα με το υπερβολικο αποτελεσμα να ειναι και κωμικο και ενοχλητικο

Η αποθεωση ολου αυτου ηταν οι περσινες του δηλωσεις μετα τον τελικο που πραγματικα πρεπει να τις ειχε προβαρει καμια κατοσταρια φορες μπροστα στο καθρεφτη και κανονικα επρεπε να του απονεμηθει ενα οσκαρ ηθοποιιας
Sokos
Να πω κι εγω τον πόνο μου για το προχθεσινό ματς.

Όπως γράφτηκε πολλάκις η CSKA κατάφερε σε μεγάλο βαθμό να εκμεταλλευτεί και να δείξει τις αδυναμίες μας. Τιμώρησε με συνέπεια ό,τι δίναμε στην άμυνα, ακόμα κι αν πολλές φορές στάθηκε τυχερή. Σε μεγαλύτερο βαθμό όμως έδειξε πόσο εύθραστη είναι η επίθεση μας και πόσο απλό είναι να μας οδηγήσει κάποιος σε ενστικτώδεις αντιδράσεις. Έχοντας χαλάσει και το μυαλό μας, ακόμα και αρκετά ελεύθερα σουτ που πήραμε πήγαν άκλαυτα. Ευτυχώς που ο Πρίντεζης σκόραρε με το τσουβάλι και κάναμε κι αυτά που κάναμε. Στο τέλος οδηγηθήκαμε αναγκαστικά σε ανταρτοπόλεμο για να μαζέψουμε τα ασυμάζευτα και παραλίγο να γυρίσει και το μας αν δεν χάναμε κι εκεί κάποια σουτ και κάποια ριμπάουντ.

Δεν γίνεται να έχουμε την απαίτηση να κερδίζουμε έναν σαφώς καλύτερο αντίπαλο στα ίσα. Μόνο να κλέψουμε το ματς θα μπορούσαμε. Απλά κι εκεί φάνηκε να είμαστε πλήρως αδιάβαστοι.

Ίσως κάποια στιγμή να άξιζε τον κόπο να βγάζαμε ενα σκριν στον Lojeski μακριά από την μπάλα για να πάρει περισσότερα καλά σουτ (στη Real το κάνουν κατα κόρον με τον Caroll). Το να παίρνει ό,τι περισσέψει, μάλλον κάνει κακό και στον ίδιο και στην ομάδα. Ο Milutinov υποτίθεται ότι θα προσφέρει στο ποστ. Όση ώρα έπαιξε, ζήτημα είναι να πήρε 3 φορές την μπάλα σε θέση να παίξει με πλάτη. Ποιο το νόημα να τον χρησιμοποιούμε απλά για να τον εκθέσουμε?

Υ.Γ. 1. Έχουμε υπογράψει κάποιο συμβόλαιο που να λέει ότι όλες οι επιθέσεις πρέπει να είναι καρμπόν ακόμα και αν δεν βγαίνουν? Ώρες ώρες είναι σα να βλέπεις replay την ίδια φάση.

Υ.Γ. 2. Ο Σφαιρόπουλος δεν ξέρει ή δεν θέλει να παίξει κάτι πέρα από pick & roll? Ή μήπως δεν μπορούν οι παίκτες? Έχει καταντήσει λίγο αστείο. Που τον χάνεις που τον βρίσκεις όποτε υπάρχει μικρόφωνο κοντά του μόνο αυτό ακούς να λέει μαζί με το "γερά στην άμυνα". Καημό το χω να τον δω να σχεδιάζει κάτι διαφορετικό, ειδικά όταν δεν του βγαίνει το αρχικό πλάνο.

Υ.Γ. 3. Δεν έγινε και τίποτα σπουδαίο την Πέμπτη. Χάσαμε από την καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης και εντέλει χωρίς μεγάλη διαφορά. Καλό θα είναι να βγάλουμε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα και να προχωρήσουμε. Το επόμενο ματς είναι σαφώς πιο κρίσιμο.





This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.